GEBREID MANTELTJE GENEESKUNDIGE KALENDER ORIGINEELE COSTUMES MANTEL MET SPLIT ELCK WAT GOETS SMAKELIJK ETEN ALS WE GEZELLIG BIJ ELKAAR ZIJN CHARME IN DE EETKAMER VOOR MEISJE VAN 3 JAAR OP VERZOEK n. Verzorging van het gebit OP VERZOEK Daar de vraagster graag een manteltje wil breien met ruimte aan den onderkant zou ik haar aanraden het gedeelte tot aan de taille ongeveer in plissees te breien. U begint aan den onderkant van het rugpand, en om 'n mooi ruim-va'lend manteltje te krijgen zet u daarvoor 143 st. op. Het patroon is als volgt: lste toer: 1 st. aver., 7 st. r., om en om, en op het laatet van de naald komt dan: 1 st. aver. 3 st. r. Sde toer: 7 st. r., 1 st. aver., om en om; op het einde van de naald komen dan 4 st. rechts. Deze beide toeren vormen het patroon: ze worden dus telkens, om en om, ge breid. Is het ondergedeelte lang genoeg na 35 k 40 ribbels, dus 70 k 80 toeren ongeveer dan mindert u door een ge- heelen toer alle steken, 2 aan 2, samen te breien, zoodat u dan nog maar 70 st. op de naald hebt. Hierop breit u eerst 'n gaatjeotoer voor het doorhalen van 'n lintje: 1 st. breien, 1 omslaan, 2 st. samenbreien; de beide laatste herhalen tot aan het einde van den toer. Volgende toer alle st. en alle lusjes gewoon breien Nu breit u eerst 10 toeren r. aan den rechter en aver, aan den linkerkant, dan 6 toeren enkel r., zoodat er ribbels ge vormd worden. U herhaalt deze belde randen tot u bijna aan 't armsgat bent gekomen; dan breit u verder r. aan den rechter en aver, aan den linkerkant. Voor de mouwtjes zet u. aan weers kanten van de naald, 35 st. bij op. U breit dan, aan het begin en het einde van de naald, 15 st. aldoor r. zoodat daar, voor het manchetje, ribbels gevormd worden. Zoo breit u door ongeveer 9 cJd. tot aan het halsje, waar het werk in tweeën wordt verdeeld. U breit dan 63 st., kant 24 st. af voor het halsje en breit verder op de overige 63 st., waarbij u, na 2 toeren, 14 st. by opzet voor het voor pand. Hierop breit u nog evenveel toeren als aan den achterkant van het mouwtjo, waarna u de 35 st. van het mouwtje af- kant en het voorpand verder breit, even lang en met precies dezelfde randen als by den rug. U breit ook den gaatjestoer en meerdert dan voor het ondergedeelte. Wilt u dat hier niet zoo wyd hebben als by den rug. dan meerdert u niet in alle steken, doch verdeelt de ruimte geiyk- matig. Verder breit u de pllrsees als voor den rug. Het tweede voorpand wordt gebreid als het eerste, natuuriyk daaraan tegen overgesteld. Voor een omgeslagen kraagje neemt n aan den hals 52 st. op en u breit daarop 16 toeran enkel rechts. U werkt het manteltje, voor de stevig heid, rondom af met een randje vaste haaksteken. Aan den voorkant maakt u daarby lusjes voor de knoopen, ofwel u sluit het manteltje met drukkers. Aan den linkerkant strijken onder 'n vochtigen doek. Door den gaatjertoer in de taille wordt een smal zyden lint gehaald. 0 kunt dien toer echter ook weg laten. DORA. lp ons vorig artikel wezen wy er op dat de iyn van de tandheelkundige tech niek wyst in conserveerende richting, wy kunnen dan ook gerust zeggen dat by bc.hooriyke zorg een ieder met zyn gebit oud kan worden en dat by inacht neming van de regels der tandhygiëne een kunstgebit tot de zeldzaamheden zal gaan behooren en slechts als onderdeel van de ongevalschirurgie practische waarde zal behouden. In hoeverre deze voorspelling werkelijk heid zal worden hangt allereerst af van bet algemeen inzicht. Voor ouders dan, wien het welzyn van hun kinderen ter harte gaat, is het dr.s allereerst zaak om te zorgen voor het melkgebit van hun kinderen. In een vorig artikel bracht ik dit reeds ter sprake. Practf'xh dan komt het hier op neer dat reeds van de geboorte af op het tand- stelsel wordt gelet. In het eerste levens jaar nu is de belangstelling voor het gebit wel in ruime mate aanwezig. Het aantal tanden dat doorbreekt wordt vaak nauw keurig genoteerd en zelfs aan familie en vrienden medegedeeld. Later schynt deze belangstelling aanmerkeiyk te verflau wen. Ik heb ten minste nog nooit gehoord van familieberichten betreffend het aan tal rotte mclkkiezen dat de kleine al heeft, hoewel de consequentie van 'n dergeiyke mededeeling den patiënt misschien nog meer ten goede zou komen. Maar in het eer:te jaar dan gaat alles voortreffelijk. Ook het te laat komen van het gebit heeft de aandacht, daar de meeste men- achan wel weten dat hier byna steeds de Engelsclie ziekte een woordje meespreekt. Wal men echter niet weet en waar men toch op moet letten dat is het duim- zuigen. Het duimzulgen heeft een slech ten Invloed op de kaakontwikkellng en doet verder den stand van de tanden aan- ziepiyk kwaad doordat de boventanden naar voren en de onderste tanden naar achter worden gedrongen. Het duim zulgen is door het aanbrengen van kokers om de armen onmiddeliyk af te leeren. Zoodra nu de tanden er zyn moet men zorgen cat zy goed biyven. Dus schoon houden door poetsen, van boven naar be neden met een klein stevig borsteltje. Ook den achterkant hierby niet vergeten. Dat het tandvleesch misschien iets rood wordt of gaas bloeden levert geen biyvend na deel. Verderen hier komt de hoofdzaak moet men goed letten op het ontstaan van kleine gaatjes. Vandaar na het eerste jaar ieder half Jaar geregeld con- tröle c'oor een tandarts. Wie zich aap dezen regel houdt en leder half jaar de gebitten van zyn kinderen laat nazien, zal zich zelf veel narigheid besparen en aan zyn kinderen het voordeel van een goed gebit bezorgen. De kosten zyn niet groot en het nut en 't practiseh effect zouden aanzieniyk zyn. Mochten er onder myn lezers enkele energieke tandartsen zyn, wien dit onder werp ter harte gaat, dan wil ik hun met genoegen eenige practische gedachten aan de hand doen om hier iets goeds tot stand te brengen. Laten wy niet vergeten, dat al zorgen de ziekenfondsen officieel voor tandheel kundige hulp, deze hulp toch wei zeer on voldoende is en ook niet anders kan zijn in de huidige constellatie. Dat het beter kan, dan thans geschiedt, daarover be staat by my geen twyfel en my dunkt iedere tandarts, die zyn patiënten en zyn vak respecteert, zal dit toegeven. Ik kan deze gedachten hier thans niet uitwerken en wil my beperken tot het uit spreken van deze ideeën, waarvoor de tyd ryp is ze tot ontwikkeling te brengen. ENKLAAR. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Het Gilde der Zoetekauwen. Smeerseltjes. Lange gezellige winteravonden zyn er, avonden waarop men stevige partytjès pandoer of bridge speelt, avonden waarop men knus om de kachel zit geschaard en luistert naar de radio. Op zoo'n avond geurt de thee extra lekker, de oude fami- liehiótoi'les klinken nog eens zoo span nend en alle nare dingen, die overdag beleefd zyn, zakken even weg. Moeder de vrouw verwent haar huls- genooten en gasten eens lekker met eigen gemaakte koekjes of gebak. In den vastentyd kunt u ze verrassen met ansjovistoastjes of sandwiches. Ans jovistoastjes worden ook wel als voorge recht gebruikt. Uw delicatessenhandelaar verkoopt toast per ons. In een ons zitten 16 k 18 stukjes. Zelf weet u dan wel on geveer hoeveel u noodig denkt te hebben. Ook kunnen voor ons doel Weerter be schuitjes dienen. Deze worden per pakje verkocht. U heeft noodig eenige niet te groote tomaten en hardgekookte eieren. Verder een busje ansjovis voor tafelgebruik ge reed In een blikje zitten 36 a 38 filetjes ansjovis. Wilt u nu een flinken voor raad maken en toch met één blikje ansjovis volstaan, dan snydt u de ansjo- visflletjes met een klein scherp meisje in het blikje doormidden. De stukjes toast worden met boter be smeerd. De gewasschen tomaten en hard gekookte eieren in dunne plakjes gesne den. op de eene helft van het toastje legt u een plakje tomaat of ei, op de andere helft een opgerold of platgestreken ansjo- visfiletje. Op een platte schaal legt u een vingerdoekje of papieren servetje en schikt de toastjes om en om, tomaat en ei, daarop. Het kan voorkomen, dat u nergens toast kunt koopen. Dan maakt u zelf croütons. Oud brood wordt gesneden en van de korst ontdaan. Met een limonadeglas drukt u op een sneetje brood en u krijgt een prachtig rondje. Deze rondjes bakt u in de pan mooi lichtbruin met boter en deze kunnen dan op dezelfde manier gegarneerd worden als de toastjes. -- - t Kan zelfs gebeuren, dat" u geen ge legenheid heeft, noch om croütons té ma ken, noch om toast te koopen. Geen nood, iets lekkers krygt u toch "voor. elkaar, Sneetjes brood, van korst ontdaan, als driehoekjes, vierkantjes gesneden.„Op deze broodfiguurtjes legt u nu 'een- ansjo visfilet in driehoeksvorm, Opgerold, öf languit, al naar uw fantasie u ingeeft. Krygt u gasten met een niet te stevig ge bit, dan zyn. stukjes brood meer aan te bevelen, daar toastjes en croütons bros en croquant zyn. Natuuriyk krygt u ook gasten die tot het gilde der zoetekauwen behooren. Voor hen wou ik u nog wat smeerseltjes aan de hand doen, die in den smaak zullen vallen. We beginnen met de oranjesneetjes. Twee hardgekookte eieren worden fyn- gewreven en vermengd met wat boter tot een papje. Een ons amandelen wordt gepeld en fyngehakt. De schil van een sinaasappel wordt geraspt en dan voegt u alles by elkaar met wat sap van den sinaasappel. Sneetjes wittebrood, van korst ontdaan, besmeert u daarmee en snydt ze vervolgens in tweeën of in driehoekjes. Citroenstaafjes. U roert zooveel boter, als U noodig denkt te hebben voor een aantal staaf jes brood, in een kopje. De schil van een citroen wordt geraspt en met het sap van een halven citroen langzaam door de boter geroerd. Mocht U het mengsel niet zoet genoeg vinden naar Uw smaak, dan wordt er wat poedersuiker bygevoegd. Sneetjes wittebrood zonder korst worden met dit mengsel besmeerd en dan in rech te staafjes gesneden. Heeft U wel eens kaasstengeltjes ge maakt? U neemt een bepaalde hoeveelheid ge raspte kaas, laat ons zeggen, twee ons, daar hoort dan twee ons boter en twee ons meel by. U mengt het meel met de stukjes boter en voegt dan de geraepte kaas erby, zoodat U een stevig deeg krygt. Een half uurtje laat U dan het deeg staan. Dan wordt het deeg met 'n deegrol uitgerold, tot het deeg een hal ven centimeter dik is. Daaruit snydt U "de stengeltjes. De stengeltjes worden met een eierdooier besmeerd. Het bakblik be smeert U met boter, daarin gaan de Stengeltjes en dan zet U het heele zaakje eén kwartier ongeveer in een niet te war men oven. „Wat een werk", zal een bezige huis- - vrouw zeggen en „wat een gewriemel met al die wissewasjes, maar daar heb ik geen geduld voor". ïk raad U aan, om het toch een keer te probeeren. Des middags maakt U, met een .«cheel oog naar de boordevolle stopmand, Uw lekkere dingen klaar en 's avonds zeggen vader en de kinderen: „Wat kan Moeder Je toch met zalige din- gen verrassen", en dat is toch ook wat waard. AN. Het bleeken van Ivoor. Geel geworden pianotoetsen wrtlft men tn met een in terpentijnolie gedrenkten flane'len lap. zyn onze Ivoren messenheften niet meer mooi blank, aan legt men ze geau- rende 3 a 4 uren in een oplossing van zwavelzuur (met gasvorming), dan in water en vervolgens stelt men ze onder een glazen stolp aan de zonnestralen- werking bloot. We kunnen onze pianotoetsen ook weer helder wit krygen door ze in te wrijven met een lapje, gedrenkt in wyngeest of benzine en vervolgens stevig droog wry- ven met een flanellen lap. Onze parketvloeren moeten goed on derhouden worden en mooi glanzend biy - ven. Men wry ft ze daarom eens per week of om de veertien dagen in met half droog koffiedik, laat het droog worden en veegt i et er dan af. De vloeren, be streken met goede lak. is een probaat middel om ze langen tyd glanzend te houden. Het verwijderen van gras tnsschen de steenen. Onze plaatsjes en de straat voor Onze woning kunnen er dikwijls onsma kelijk uitzien door het gras, dat zich tus- schen de steenen ontwikkelt. Begiet bii droog weer die met gras begroeide plaat- De eetkamer, welke van meer belang is dan de overige ontvangkamers, behoeft er volstrekt niet dor uit te zien, al Is een voud gewenscht. Persooniyke smaak doet hier veel. Een eetkamer moet om te be ginnen rustig aangekleed zyn, men moet een Idee van ruimte krygen, zonder dat die ruimte koud en leeg aandoet. Het prettigste is het, Indien men de eetkamer kan gebruiken alleen voor eet kamer, en haar niet vol zet met allerlei gebrulksmeubeltjes, zooals een schryftafel, naaistanüaard, of Iets anders; dit zal den indruk van een ruim interieur bederven. Het oude groote buffet met spiegel- bovenstuk wykt voor het moderne lage buffet met practische uitschuif borden, laden en schuifdeuren. Men kan den vloer poiysten, of bedek ken met licht kleurige biezen matten, of met effen karpetten in een rustigen toon gehouden. De eetkamer moet vooral een licht effect geven. Lichte wanden voldoen het beste, b.v. blscult-kleur, sleutelbloem- kleur, Ivoor-kleur, enz. Deze lichte kleu ren maken een achtergrond voor de Intro ductie van goede kleuren voor gordynen en lampekappen. Vooral donkere kleuren moeten in de eetkamer vermeden worden, donker groen, en donker rood, bruin enz. zyn neerdruk kend. Het meeste succes in de eetkamer heb ben we met crème linnen gordynen met een geborduurd rand-motief, met crème linnen looper-kleedjes. en tafelmatjes. Elk ding van glas en porcelein zal ermede harmonieeren. Een zonnig effect wordt ook vooral verkregen door de nieuwe da masten servetten en tafellakens van kunstzijden, of katoenen damast, die be schenen door zon- of kaarslicht, of door 't licht schynende door der crème perka menten kappen der schermerlampen, een satynachtigen glans geven. Gekozen in een goudgele tint zullen zy de meeste charme verspreiden. De ver lichting van de eetkamer is wel zeer be- langryk; by onvoldoende of schel licht zacht licht dompelde. De tafel bedekt met een rubber bovenblad, en stoelen van een eenvoudlgen, doch gemakkeiyken vorm rondom. Levendig groen af abrikozenkleur kan in de eetkamer een welkome afwisseling zyn met biscultkleur, sleutelbloemkleur of ivoor. Kleine onderdeeltjes brengt u aan naar eigen smaak, kleine aschbakjes, sigaret tendoosjes, fijn porcelein, kristal, biscuit- of fijne porceleinen broodmandjes, het zyn kleine onderdeeltjes, doch kiest ze met smaak, laten zy vooral fyn blyven, en niet door vorm of kleur overheerschen. Men ziet ontzagiyk fyne dingen van kristal en aardewerk. Glazen gevormd als een bloemkelk, met stengels van zwart onyx of groen. Glazen met gegraveerde decoraties, glazen van helder wit glas met als decoratie drup pels als ware het dauw; bevroren glas Is Iets nieuws op tafel. Men ziet tegenwoordig by het nieuws tafelservies bypassende tafelkleeden. In Wedgwood-tafelservlezen zien we steeds iets nieuws, zoo ook nu weer: in de kleu ren diep rood met blauw, groen of zwart, en in crème, oker, blauw, oranje. Het arrangeeren van de tafel is onge- twyfeld een kunst op zichzelf, maar het wordt vergemakkeiykt door de vele mooie dingen, zooals glaswerk en serviezen, kan delaars, middenstukken, enz. die een aan sporing zyn om de eetkamer en de tafel vooral zoo aantrekkelijk mogeiyk te ma ken. ANEMOON. midden naar rechts gemeten op 6 cJM. breedte ingeknlpt, tot op de aangegeven lengte. Deze 6 c.M. worden naar den ver keerden kant toe omgeslagen en daar op- gekruist. Den onderrlag maakt ge van dub bele stof: hy wordt 7 c.M. breed, en even als de bovenkant opgekruist. Hierna" maakt ge de 5 cM. breede stolpplooi in, waarna ook de zakken op de daarvoor aangegeven plaatsen worden Ingezet. Ver volgens stikt ge schouder-, zy- en mouw naden dicht, waarna ge van satinet schui ne biezen 'mipt van 3 c.M. breedte. Hier mede worden de naden afgewerkt. De te- genbeleggen worden, zoo noodig, langs ge stikt en glad op den mantel geregen, en de rafels ervan eveneens met een schuin biesje weggewerkt. Den kraag knipt ge 60 cM. lang en 18 c.M. breed. De kantjes stikt ge dubbel, waarna de kraag wordt opgestikt en overgezoomd. By het inzet ten der mouwen neemt ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan den zynaad, waarna de onderkant der mouw op lengte naar binnen wordt geslagen, en opge kruist. De knoopsgaten maakt ge in de rech! erhelft op de aangegeven plaatsen 2 c.M. vanaf den kant. De ceintuur moet na afwerking 100 c.M. lang en 5 c.M. breed zijn. In den onderslag van het split maakt ge in 't midden nog een knoopsgaatje. terwyi ge aan den verkeerden kant van 't split een knoopje aanzet, zoodat dit,, zoo noodig, onzichtbaar gesloten kan worden. DINY. sen met een 25 pet- zoutoplossing, in heet water en het euvel is afdoende ver holpen. wy hebben dezen keer eenige costumes ontworpen, waarvan de patronen op de gebrulkeiyke manier, doch tegen d-n prys van 1.—, zyn te verkrygen. wy hebben hier allereerst gedacht aan de versiering van de mouw, want dit seizoen wordt aan de armbedekking byzonder veel aan dacht besteed. Daartoe dragen ook vooral de fel contrasteerende kleuren by. Wy zien zwart mét biljaftgroen of pauw blauw, bruin met vermillioenrood of blad groen. 'n Nieuwere combinatie Is echter weer het z.g. ti e de nègre, met Indiseh gee1, 'n Altyd gewilde combinatie, die ook niet; de risico van het mee- of tegenvallen lp het dragen meebrengt, is zwart en wit. Men zou hiervan ons eerste toiletje kun nen maken. Wie wat meer durf heeft, zouden we echter aanraden nu eens het zwart aan te vullen piet llchtrood-erêpe georgette, wy nemen dit dus voor de wijde mouwen, die in verticale richting zyn ingerimpeld en voor het vestje. De randen werken we af met een eenvoudig ornament van kraaltjes of borduursel.. Het ceintuurtje kunnen we nemen van de contrastkleur, maar fyner staat mlssohlen nog, om het ln zwart te houden. Flg. 2 ls heel eigenaardig van model en geeft even het Idee van een pelerine met wyde aangeknipte mouwen. Wie een mooie combinatie weet te vinden van b v helblauw met blauw en goudbrocaat, zal een artistiek en toch zeer decent avond- oostume kunnen maken. De wyde, korte mouwen worden omzoomd met een rand bont. De ondermouwtjes zyn ln de tint van de japon en sluiten strak om den pols. Ons derde tolletje heeft een stuk. dat zoo is geknipt, dat het met 'n lange punt van voren en van achteren onder het ceintuurtje doorloopt en met een wat smallere punt tot ver over de armen. Hierby sluiten de strookjes aan, die aan de mouw een modern aspect geven. Vanaf de smalle voorbaan die den rok siert, zien we drie kleine volants ter hoogte van de -heupen. Dit ontwerp ls even geschikt voor namiddagdracht als voor meer offlcieele gelegenheden. POLA. zal men niet aangenaam dineeren, het gewone middenlicht ls ook niet aan te raden te gebruiken tydens een diner. Licht op tafel geplaatst is wel het meest aan trekkelijke, en verder geen ander licht dan by het buffet, waar het noodzakeiyk ls. Dat kaarsverlichting zeer geliefd is, cn het meest effectvol, bewyzen de vele zeer fraaie modellen van kandelaars, welke we in der. laatsten tyd kunnen bewonderen. Een staande lamp kan by het buffet ge plaatst worden, of indien u een ultra moderne meubileering heeft, zullen er strooken licht rondom ln de kamer aan gebracht zyn, en ook boven het buffet. Iets nieuws zag ik voor een eetkamer in ultra modernen styi; de wanden waren met paneelen van blauwgrys bedekt, af gezet met banden verchroomd metaal, langs den wand geplaatste lage buffeta en rondom langs den muur strooken ver lichting, afgedekt met melkglas, welke hun schynsel naar het plafond wierpen. Een Indirecte verlichting, welke warm en rustig aandeed tegen het zacht ivoor kleurige plafond, en de kamer in een c.M. voor zoom bijgeknipt. Men begint midden achter het split in te maken. Hier voor is 20 c.M. stof bygerekend, welke 20 c.M. aan den bovenkant in een plooi wegvallen. Het split wordt vanaf het EEN NIEUWE VOORJAARSHOED. Bovenwydte 100 C.M., lengte 110 c.M., mouwlengte 55 cM. Benoodigd: 2.40 M. stof van 1.30 M. breedte, 4 knoopen, een gespje, 70 c.M. satinet. Bovenstaande mantel wordt van een stevige stof ge maakt, zoodat hy het aanzien van een jas krygt. Ge maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste ïynen uitknipt. Hierna legt ge de patronen op de stof, eerst de voorkanten, ■waar, zoo mogeiyk. de tegenbeJeggen worden aangeknipt. Naast den rug worden de mouwen weggeknipt. Onder aan den mantel en aan de mouwen wordt nog 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7