Buitenlandsch Nieuws V"V BEELDEN VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Een Vastenavond zonder feest DERDE BLAD VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 70-jarige, stijf van rheumatiek WAPENSTILSTAND VAN VIER UREN Tsjapei door bevolking ontruimd ZWEDEN EN DE ONTWAPENING Verlaging tot een minimum geëischt FRANKRIJKS GOUDRESERVE EEN CONGRES VAN DIEREN Winston Churchill over ontwapening RECHTZAKEN DE ORDE VAN DEN DAG DIEFSTAL EN MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP STELENDE HOTELGAST AMSTERDAMSCH ADVOCAAT STAAT TERECHT Een groot aantal feiten ten laste geLgd HOUDING T. O. FRANSCHE VOORSTEL RUST OP HONOLOELOE KEERT TERUG BEGUNSTIGING ENGELSCHE SCHEEPSBOUW HERDENKING DER PAUSKRONING Genève, 9 Februari. Genève lag onder een lage, loodgrauwe lucht en vierde, terwijl een Ijzige wind een dichte sneeuwjacht door de straten joeg, „mardi gras". De journalisten echter hebben aan de feestelü'ïbeden geen deel kunnen nemen, v;ant Vastenavond was de drukste dag wel ken de Ontwapeningsconferentie tot heden heeft gekend. Daar was allereerst de voltallige ochtend zitting in het palais du Grand Conseil met de redevoeringen van Gibson en van Brü- ning. Om den tijd vol te maken sprak ook nog het hoofd der Braziliaansche delegatie, de Macedo Soares: een ondankbare taak voorzeker, want wie luistert nu naar Bra zilië wanneer de echo der stemmen van Amerika en van Duitschland nog niet ver storven is? Toch deed de Macedo Soares een interessante mededeeling: de grondwet van zijn land, welke als zoodanig wel eenig op de wereld zijn zal, verbiedt in twee arti kelen eiken aan vols- of veroveringsoorlog Chronische revoluties schijnen dus minstens één voordeel te hebben: een moderne grondwet, een grondwet welke op de hoogte is van haar tijd. De telegraafapparaten waren nog warm van het tikken, de telefooncellen ademden nog de atmosfeer van de beroemde zweet kamertjes onzer universiteiten, toen de vleeschgeworden menschelijke nieuwsgierig heid zoo mogen we de schare van reeds tot 550 aangegroeide journalisten toch wel noemen door wind en sneeuw langs het meer dat ziin witgekopte golven tegen de kaden te pletter sloeg, naar hotel Métropole toog voor het aanhooren eener pers-confe rentie van Brüning. Deze conferentie moet eenigszins tegengevallen zijn, want als de pers voorzien had dat de kanselier niet meer zou zeggen dan hij zeide, zou zij zeker niet zoo voltallig zijn geweest. Brüning toonde trouwens de teleurstelling aan te voelen, want een tikje onzeker klonk zijn stem toch wel, toen hij aarzelend opstond en „darf ich mich jetzt verabschieden?" zeide. De reis ging dan weer naar de overzijde van het meer, naar het secretariaat van den Volkenbond, waar de Algemeene Commissie, geheel tegen verwachting, Arthur Hender son tot haar voorzitter koos en den reeds als voorzitter gedoodverfden Griek Politis tot ondervoorzitter uitriep. Een bereids aangekondigde persconferen tie der Amerikaansche delegatie moest wor den uitgesteld tot negen uur des avonds. Intusschen was er een brief gepubliceerd van staats-secretaris von Bülow, die dan weliswaar een einde maakte aan de geruch ten als zou Brüning voor het incident van Memel een buitengewone zitting van den Volkenbonds-Raad aanvragen en Duitsch- lands permanenten zetel bij die gelegenheid bezetten, maar die de zaak toch aanhangig maakte voor een zitting welke geen uitstel duldt. 't Was echter men vergeve de uitdruk king; slechts Uitstel van executie, want een buitengewone zitting hield de "laad van den Volkenbond toch, en dèt spreekt lang zaam aan van zelf: voor het conflict tus- schen Japan en China. Het eindelooze duel: dr. Yen cn Sato. China heeft een mooien slag op haar ac tief. Het besluit van den Koeomintang eigènlyk niet meer dan het bestuur eener nationalistische vereeniging, maar toch machtiger dan de Chineésche regeering in de tijden dat er zooiets bestaat; om Ja pan den oorlog te verklaren, heeft een mo ment spoed achter de zaak gezet. De studie commissie voor Mandsioerüe, welke, \ooals 9 December in Parijs was afgesproken, reeds 25 Januari haar eerste rapport zou hebben ingediend en welke later tot het besluit kwam om pas in de eerste dagen van Fe bruari te vertrekken en dan na een snoep reisje door de Vereenigde Staten en Japan niet voor half-April in Mands.ioerije aan te komen, die studie-commissie kreeg e.en duw in haar rug en beloofde aanstonds per Transsiberische en desnoods met vliegtuigen op rei6 te zullen gaan. Engeland en Amerika ondernamen resolute stappen in Tokio. Duitschland begon op eigen houtje een di plomatieke actie. Engeland, Frankriik, Ita lië, Duitschland, Nederland en Denemarken beloofden een voorloopig rapport o.'er de gebeurtenissen in Sjanghai. Maar Japan had den oorlog niet ver klaard. Als China dit wel deed, overtrad het daardoor t Volkenbonds-Pact, dat het einde der Volkenbonds-bemoeiïngen vraagt en dan "nog drie maanden geduld, voor men zelf iets op touw kan zetten. Japan profiteerde van de gelegenheid én Sato vroeg de be scherming van den Volkenbond tegen.... de agressiviteit van China jegens een zoo trouw, permanent lid van het volkenver- broederings-instltuut te Genève. De hilari teit men zegt hilariteit, ook wanneer er eigenlijk sprake ls van geschater; welke deze woorden ontving, lieten Toklo's spreek trompet onberoerd. De daad moest hem im mers toch gelijk geven, want hij had de Ietter van 't Pact aan zijn kant. De „geest" is er al lang uitgebeend, zooals Tardieu dat met de woorden van den Spanjaard Madria- ga zeide. Het Pact heeft ook buiten het con flict in het Verre Oosten om plaats gelaten voor interpretaties, welke Wilson zeker niet bedoeld heeft. Dr. Yen heeft zoo het voordeel dat hij had, noodzakelijk weer moeten verliezen. De stu die-commissie voor Mandsjoertje is geheel volgens haar oorspronkelijke plan naar Ame rika vertrokken en haar leider beloofde in een Interview een rapportvoor de Alge meene Volkenbondsvergadering van Sep tember! En zoo rolt de zaak weer ongestooord ver der. Er is geen oorlog. Japan zal de vijande lijkheden zoo gauw mogelijk beëindigen en desbetreffende onderhandelingen met China worden, al hebben ze nog tot geen resultaat geleld, in den meest vriendschappelijken geest gevoerd. Dat laatste zuigen we niet uit onzen duim, doch het klonk ons uit den mond van Sato tegen. En hij keek spinnijdig voor het eerst verloor hij het masker van zijn eeuwig lachje; de zaal in toen deze geruststel lende mededeling met zooveel vroolijkheid ontvangen werd, dat de voorzitter twee rrmlp" "wchtig hameren moest. Gewapende superstaat of vreedzame statenbond. Iiiou--.. cn scheen toch ook Paul Boncour, ondanks zijn ingrijpen, een beetje sceptisch te staan tegenover de voorloopig bereikte resultaten. Hij zeide althans dat het conflict nu al bijna vijf maanden In den Raad van den Volkenbond is en dat er nog niets be reikt werd. Hij verweet dat aan de partijen in kwestie. De vraag lijkt echter gewettigd of de Vol kenbond dan geen enkele verandering ge bracht heeft. Deze toch moest juist hetgeen doen dat de „partijen in kwestie" nalaten. Als die partijen het eens worden, hebben zij den Volkenbond niet noodig. En een beetje eigenaardig klinkt het toch wel dat Paul Boncour, lid der Fransche delegatie bij de Ontwapeningsconferentie, in het secretariaat de onmacht van den Volkenbond proclameert en in het palais du Grand Conseil met de speciaal ingestelde tramlijn 16 is de afstand vijf minuten lang; het plan voorstaat om dien machteloozen Volkenbond tot een ge- wapenden scheidsrechter over landen en volken to verheffen. Zooals van te voren vast stond en ook tij dens zijn rede voor de Ontwapeningsconfe rentie bleek, moet Brüning niets van het opgedwongen plan-Tardieu hebben. Maar al was dit niet zoozeer de algemeene verwach ting dan wel de algemeene vreeze: de kanse lier zeide het niet; ten minste niet recht streeks. En het is jammer dat de Fransche Minister van Oorlog de zitting verzuimde, want hij had er kunnen leeren dat er, be halve opdringerige doortastendheid nog een andere weg naar de overwinning leidt: kal- ma waardigheid! Brünings waardig optreden. Een langdurig applaus, het meest langdu rige applaus dat tot heden een spreker be groette, ontving Brüning en huldigde den man die ondanks alles de orde in zijn zwaar beproefd land weet te handhaven; dat ap plaus kwam ook van banken waar men zijn buitenlandsche politiek misschien minder op pril? stelt. De rede van den kanselier was eenigszins academisch, maar boeide, ondanks dat de spreker noch over de onvergelijkelijke retho- rische begaafdheid beschikt van Sir John Simon, en ondanks dat hij weinig nadruk weet te leggen. Maar hij was kalm en waar dig, toen hij gelijke rechten voor alle volken opeischte; kalm en waardig toen hij een ge lijk recht op veiligheid voor zijn land en zijn volk vroeg, als anderen voor zich opeischen; kalm en waardig, toen hij, als de eerste staatsman, Gods zegen over de Conferentie afsmeekte en de christelijke beginselen de basis noemde van het eenige wezenlijke in ternationale recht. Daarmee was alles en niets gezegd: alles wat hij eischen kon en eischen wilde; niets dat vermocht te kwetsen. „Wie een rechtvaardige zaak voorstaat, is altijd welsprekend", debiteerde dr. Yen de vorige week één dier naïeve en toch pittige oud-Chineesche spreekwoorden. Er moet daarin een grond van waarheid liggen. „De Conferentie is gered!" zeiden degenen die schrijnende kritiek hadden verwacht en hoogdravende eischen. Maar had Brüning dan niet de afschaffing der herstelbetalingen en verandering in het Verdrag van Versailles bepleit? Had hij de ontwerp-overeenkomst der voorbereidende commissie dan niet prac- tisch onaannemelijk verklaard? Inderdaad, e'est le ton qui fait la musique! Ook Amerika wil ontwapenen. En onder den indruk van het conflict aan de oevers der Gele Zee, zijn wij dan wel zeer Chineesch te werk gegaan, want wij be gonnen met de avondvergadering van den Volkenbonds-raad en eindigen thans mei den eersten spreker in de voltallige zitting der ontwapenings-conferentie van heden morgen, den Amerikaan Hugh Gibson. Wanneer wij spreken van Gibson's „rede", dan is dit woord wel eenigszins misbruikt. Het document in kwestie toch had op de eerste plaats iets van die zeer voorzichtige, op vijf manieren verklaarbare en op het eer ste gezicht volkomen onbegrijpelijke com- muniqué's, waarin sommige ministeries van Buitenlandsche Zaken bepaald specialiteiten zijn. Voorts was er ook de arrogantie welke Amerika zich tegenover Tante Europa meent te mogen, en in elk geval, rustig kén ver oorloven, ruimelijk in vertegenwoordigd Gibson sprak voorts geen enkelen volzin voor de vuist weg, doch las van A tot Z voor, met een stem die zijn woorden in zijn auditorium trachtte te griffen als in een gramofoon- plaat. Hij begon met voorop te stellen, dat ver mindering en beperking der bewapening mo gelijk zijn, en na aan de medewerking van ztjn regeering, o. a. aan de Vloot-Conferen- ties van Washington en van Londen herin nerd te hebben, deed hy de mededeeling welke na Amerika's houding in de laatste maanden een groote geruststelling mag worden genoemd: dat de Vereenigde Staten bereid zijn aan het doel der Conferentie daadwerkelijk mede te werken. De voorgestelde ontwapening moet volgens de gedachte van Washington daarin be staan, dat elke staat geen grooter leger over houdt dan het minimum dat noodzakelijk is om in het binnenland politiediensten te ver richten en het nationaal territorium tegen een eventueelen aanval van buiten te be schermen Om aan de bewapening elke aan vallende kracht te ontnemen, vroeg Gibson zonder uitstel de adhaesie van Frankrijk en Italië aan de Vloot-overeenkomst van Lon den, waarvan de maximum-cijfers dan nog verminderd zouden kunnen worden; afschaf fing der onderzeeërs; afschaffing van gift- gassen en van den bacteriologischen oorlog; beperking van de zware artillerie en van het aantal tanks; vermindering der oorlcn «be groetingen. Al deze punten echter, welke deel uitma ken der ontwerp-overeenkomst die Amerika bereid is tot basis der onderhandelingen te aanvaarden, zullen alleen ondersteund wor den: eenig direct voorstel is er van de Ame rikaansche delegatie niet te wachten. Kippendiefstallen in den Achterhoek In den Achterhoek behooren kippendief stallen tot de orde van den dag. Eenigen tijd geleden vond een dergelijken diefstal plaats onder Hummelo en Keppel. Het kippenhok was opengebroken en de kippen werden niet ver van de woning van den eigenaar terug gevonden in twee zakken. In de nabijheid werd ook een oud rijwiel gevonden. De dader had waarschijnlijk een en ander achterge laten, toen hij onraad bespeurde. Door dit rijwiel viel de verdenking op zekeren Th. J. P.. koopman in Duitschland, die het laatst gelegeerd had in een logement te Doesburg. Verdachte ontkende, doch de Rechtbank te Arnhem veroordeelde hem tot zeven maan den gevangenisstraf en het Gerechtshof be vestigde In hooger beroep dat vonnis. Een vermakelijk incident. Voor het eerst ook heeft de Ontwapenings conferentie een incident beleefd, dat niets pijnlijks had en dus als een welkome aflei ding gold. Het applaus na Brünings rede was nog niet heelemaal verstorven, toen een ener gieke, maar toch zwakke oude-vrouwestem weerklonk, die de rede van den Reichskanz- ler „het eerste woord van den waren vrede" noemde. De spreekster bleek een bejaarde dame te zijn, die op een of andere manier een plaatsje had weten te vinden op de eerste rij der persgalerij. Een enorme bood- schappentasch aan haar rechterarm zette haar gebaar een waardige breedheid by. Toegeschoten bedienden, boden en ook een'ge politiemannen in civiel probeerden haar het spreken te beletten, maar haar een tonig geroep „Vaterland" en „Abrüstung" bleef toch klinken, tot zy de zaal uitgedra gen was. zy gaf voor een droom gehad te hebben, waarin haar werd opgedragen voor de Con ferentie te spreken, ofschoon ze niet wist wat ze zeggen zou. Men heeft haar de toe gangskaart waarover ze beschikte, ontnomen en haar zonder verdere moeilükheden laten gaan. Onder het gelach der conferentie stelde Arthur Henderson voor, haar rede, die ze voor haar beurt uitgesproken had, niet te laten vertalen en ook niet in de .handelin gen" op te nemen. J. H. De Bossche rechtbank deed uitspraak in de strafzaak van J. W. v. S„ 24 jaar, arbei der te Eindhoven, thans gedetineerd. Ver dachte per rywiel op weg om te gaan stelen, sloop te Geldrop op 4 October 1931 de wo ning binnen van de weduwe Verstappen van der Burgh, met wie hy, om de situatie te kunnen opnemen, tevoren aan de straat had staan praten. Hij ontvreemdde een geld- doosje, zijnde een klein sigarenkistje, dat was dichtgeplakt en waarin zich aan dc bovenzijde een gleufje bevond. Deze „spaar pot" van den zoon der weduwe bevatte slechts een gulden en vier dubbeltjes. Toen de vrouw den vluchtenden dief wilds grijpen, stak hij haar zoodanig met een mes, dat zy acht groote en kleinere wonden be kwam, tengevolge waarvan zy veertien da gen na den aanslag overleed. De eisch luidde acht jaren gevangenisstraf. Uitspraak vijf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Met de spaarcenten van de dienstbode er van door G. H. J. A. B„ monteur te Arnhem, heeft in October j.l. in eon hotel aldaar een nacht gelogeerd. Later vermiste een dienstbode uit een gesloten koffer op haar kamer een be drag van 185.—. Zij had dat gold gespaard, daar zij spoedig hooote te trouwen. De verdenking viel op B. en spoedig be kende hy met een valschen sleutel den koffer te hebben geopend, het geld er uit genomen en de koffer weer netjes te hebben gesloten. Hii had het geld echter reeds verteerd. De dader werd door de Arnhemsche recht bank deswege veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, welk vonnis thans door het Hof werd bevestigd. De arr. rechtbank te Amsterdam, gepresi deerd door mr. J. Huysinga, maakte in haar zitting van heden een aanvang met de be handeling van de strafzaak tegen een Am- sterdamsch advocat, die ongeveer een half jaar geleden wegens verschillende hem ten laste gelegde misdrijven werd gearresteerd en in het Huis van Bewaring werd ingesloten. Verdachte werd verdedigd door mr. F. A. Eokosky. De dagvaarding Wat de voorgeschiedenis en de uitvoerige dagvaarding betreft, vermelden wy het vol gende: De advocaat stond in zakenrelatie met den koopman J. E. te Bussum en H. S. te Am sterdam. zy brachten hem in connctie met mej. W., koopvrouw te Limmen. Toen het drietal in April van het vorige jaar een be zoek bracht ten huize van de koopvrouw, kwam het gesprek op het verleenen van een crediethypotheek, dat de juffrouw op haar woning waarop reeds hypotheek rustte wilde nemen De bezoekers wilden zich hier wel voor spannen. De dorpstimmerman en aannemer F. Meyer werd ontboden om een taxatierapport op te maken. Hy deed dit en schatte het huis op acht duizend gulden. Op 17 April zou ten kantore van notaris Z. te Amsterdam ,een notarieele volmacht zyn opgemaakt, waarbij aan den koopman 9. volmacht werd verleend om voor mej. W. op te treden. Oneerlijke neef Intusschen had de neef van mej. W.een bezoek gebracht ten kantore Van den advo caat, die hem een valsch taxatierapport zou hebben doen schryven, waarin werd ver klaard, dat het huis te Limmen op achttien duizend gulden werd getaxeerd. De neef zou vervolgens op aandrigea van den advocaat het stuk valscheiyk hebben geteekend met den naam F. Meyer. De advocaat aldus de dagvaarding dicteerde het stuk woord voor woord, terwijl hij er by zei, dat hy niet te mooi moest schrijven en eenige taalfouten moe^t maken omdat het z.g.n. opgemaakt was door een handarbeider Mislei lend zou de advocaat den neef van mej. W. hebben medegedeeld, dat het oor spronkelijke taxatie-rapport niet in orde was m dat de koopman E. daarop vermoedelijk geen rwcüet zou willen verleenen, daarom moest eur stuk wo-den opgemaakt, dat het huis f 18.000 waard ras, het zou dan kun nen dienm om de hypotheek van E. los te krijgen. V ets zou h'.j aan der, neef vergoe ding voor zyn „werk" hebben beloofd. Op 20 April a'.a.v. kwam de bewuste crediet-hypcAaeek tot stand. Ten kantore van notaris Z. werd de aete verleden in hst bijzijn van den advocaat, den koopman E. als geldgever, en den koopman S. als „Ge machtigde" van juffrouw W. In deze acte werd het volgende opgeno men: In aanmerking nemende, dat Mej. W. op hed enaan den heer E. chuldig is een bedrag van achtduizend acht honderd gul den, zulks wegens geleende, geleden en ver kochte en geleverde goederen, is de heer E. bereil boven het ter leen vertstrekt bedrag aan Mej. W. ter leen te verstrekken een som van twaalfhonderd gulden, mits voor het ge- heele, aan hem verschuldigde bedrag, zake- ïyke zekerheid wordt verleend. De koopman S. als gemachtigde van Mej. W. optredende, ontving direct 600 en zou uiterlijk 1 Mei 1931 nogmaals 600 krygen voor zyn lastgeefster. Een niet bestaande schuld Tegelijk werd een hypotheek-acte opge maakt op het huis van Mej. W. ten bedrage van 10.000. Het stuk, waarin dus werd J verklaard, dat Mej. W. een oorspronkelijke Moest eiken avond door weer cn wind. Nu weer lenig als toen hy 49 was. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Ik had veel last van kramp en styfheid In mijn beenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopen om kranten te bezorgen, gaf mijn vrouw mij den raad om ook eens Kruschen Salts in te nemen. Ik ben daar zes weken geleden mede be gonnen en- ik heb nu geen pijn meer. Mijn beenen zijn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan, zoolang ik leef. Als U het noodig acht, kunt U myn schrijven bekend maken." P. J. P. te Rotterdam. 70 jaar. Dan functionneert al'es zoo vlot niet meer; inwendige stoornissen brengen kwalen mee, en kunnen aanleiding zijn tot rheumatiek en hevige pynen. Nu wordt Kruschen onmisbaar. Kruschen Salts tast direct de oorzaak van het kwaad aan; de scherpkantige urinezuur-kristallen, die de ondraaglijke pijnen veroorzaken, worden opgelost en met de andere afvalproducten volkomen verwyderd. Door de ideale com binatie van zes verschillende zouten is Kruschen tevens een zachte aansporing voor alle organen, dus zal het onmogelijk zyn dat derge'yke zuren zich weder kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat is de reden waarom een trouw Kruschen-gebruiker geen last van rheumatiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) schuld van 8800.aan E. had werd door haar lasthebber, den koopman S., endertee- kend, waarmede deze schuld die niet bestond werd erkend. Voor een bedrag van 600 aan contanten had E. dus een vordering van 10.000 op Mej. W. in handen gekregen. E. zoowel als S. zouden hebben geweten, dat het taxatierapport valsch was. Zij zouden aldus hebben gehandeld om het ZES 12 Febr. O. bovenvermelde vbalschelijlc opgemaakte stuk als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken. Aan den advocaat werd werd medeplichtigheid, subsidiair uitlokking van deze strafbare handeling ten laste ge legd doordat hij den tekst van de acte had ontworpen, getypt of doen typen. Voorts zou hij aan den kooplieden hebben medege deeld, dat het slechts en provlsioneele acte was en dat de goederen levr-antie vermeld stend omdat een enkele geldleening niet mogelijk was. Ook zou de advocaat van don koopman S. een gedeelte hebben gekregen van het geld, dat h ijvan E. had ontvangen, om aan me.1. W. af te dragen. Tenslotte zou hy en. kele stukken laken van S. hebben aange nomen, die het eigendom van mej. W. wa ren en die S. zou verkoopen. Geheel los van deze zaak stond de advo caat bovendien nog tereoht, verdacht van verduistering van gelden in een faillssement, waarbij hij als curator optrad. Als zoodang was hij door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam benoemd op 2 Februari 1925. Aan deze zaken ging de behandeling' voor. af van de strafzaak tegen den Amsterdam, schen koopman H. L. S„ verdacht van ver duistering van gelden ten nadeele van de koopvrouw uit Limmen, tot een bedrag van f 1200. Hi.1 had dit geld als crediet-hypo- tbesk van E. ontvangen, doch niet aan mej. W .afgedragen. Een deel had hy aan den advocaat gegeven, een deel zelf gehouden. Voorts had hy goederen van juffrouw W., zcoals tafeikleeden, dekens etc. verkocht en het geld niet aan haar afgedragen. Als ver dediger van den koopman trad op mr. Schokking. De neef niet verschenen. De zitting opende met een incident. Toen de getuigen waren afgeroepen, bleek dat de neef van mejuffrouw W. in Duitschland vertoeft en niet gekomen was. Het bleek, dat neeflief niet genegen was te komen ge. tuigen, volgers zijn merning was hij bij het voor.ond'erzoek slecht behandeld. Toen hy terugging naar Duitschland, had hij van de grens af naar zyn woonplaats moeten loo pen. Vóór hy dus kwam getuigen, wilde hy &"eld zien. De verdachte hield een uitvoerig relaas, waarvan de hoofdinhoud was: „Als de neef van juffrouw W. niet komt getuigen, ben ik niet te spreken, ik sta er op, dat hij wordt gehoord." Voorts vond verd. het een schan de, dat W. indertiid by het voor-onderzoek slecht was behandeld. De president, mr. Huysinga, wees er op. dat de verklaringen van W. in het voor onderzoek zeer uitvoerig waren en dat daar. in waarschijniyk weinig verandering zou ko. men. Verd.: „Als W. niet elf komt, hen ik noch in deze zaak noch in de zaak tegen den ad vocaat te spreken." De rechtbank alddus verd. is abuis, als zy meent, dat het plan was om de koopvrouw te Limmen te oer.adeelen. De bedoeling was om E. op te van Nederland. Verd. gaf, lichten. Want dèt, aldus verd., is een gebo ren misdadiger: hy is de grootste beef van Nederland. Verd. gaf, in weerwil van zyn verklaring „niet te spreken" te zyn, een uitvoerige uiteenzetting van de feiten, zoo als ze zich naar zyn meening hadden toe. gedragen. De acte. waarbij verk'aard werd dat mej. W. 8800 schuld aan E. had, had verd. mede onderteekend, doch hij had niet geweten wat er in stond. Pas later was dit tot hem doorgedrongen en de neef van juf. frouw had toen gezegd: „die advocaat is een schurk." Van de eerste betaling by den notaris ad 600 had verd. 520 in handen gekre gen. Notaris Z. had 80 als honorarium afgehouden. Van de 520 had hij 200 aan den ad vocaat afgedragen. Van de rest had hy een groot gedeelte aan juffrouw W. gegeven, om schulden te betalen. Ook had hy in gezel schap van mej. W. en haar neef heel wat geld verteerd in een café. (Wordt vervolgd) (Gedeelteiyk gecorrigeerd). SJANGHAI, 12 Febrk (Reuter). Dank zij het initiatief van een Franschen priester, die bij Verdun een arm heeft verloren, is een wapenstilstand voor Tsjapei gesloten, welke 4 uur zal duren en Vrijdagmorgen 8 uur zal ingaan. Doel is de Chineesche vrouwen en kinderen de gelegenheid te ge ven, naar de internationale concessie te gaan. De priester is pater Jacquinot, directeur van het College St. Franciscus Xaverius. Hy heeft reeds menigmaal zyn leven ge waagd in dienst van weldadige zendingen. SJANGHAI, 12 Febr. De wapenstilstand, waartoe door toedoen van een Fransch geestelyke en den Engelschen consul-gene raal besloten was, is Vrijdag van 8 tot 12 uur doorgegaan. Na het gebruikelijke artil lerie- en luchtbombardement zette de Don derdagmiddag rustig in. Deze voorbereiding tot den wapenstilstand werd echter onder broken, toen de Japansche oorlogsschepen op bevel van den Japanschen admiraal 21 saluutschoten losten ter herdenking van den jaardag der stichting van het Japansche keizerrijk. Nauwelyks waren twee schoten gelost, of de Chineezen, in de meening, dat het bombardement hervat werd, beantwoord den het vuur met alle hun ter beschikking staande wapenen. Eenige uren lang werd over en weer geschoten. De Japanners gingen intusschen voort hun troepen en oorlogsschepen samen te trekken bij Sjanghai en de Woesoengforten. Aan de Jangtsemonding bevinden zich nog ongeveer 40 Japansche oorlogsschepen en troepen transportschepen. Uit Nanking zijn nog twee Chineesche divisies naar Sjanghai vertrokken. Ondanks bovenbeschreven incident is de wapenstilstand op den vastger telden tyd doorgegaa.n Tal van vrijwilligers onder lei ding van katholieke priesters en missiona rissen helpen mede om van de korte rustpoos gebruik te maken cm de burgerbevolking, die nog in Tsjapei en in andere stadswyken in de nabyheid van het front wóont, in vei ligheid te brenggn alvorens de Japanners overgaan tot hun groote offensief. Voor het eerst sedert 14 dagen zwijgen de kanonnen. Van Vrijdagmorgen acht uur tot precies twaalf uur 's middags duurde de wapenstilstand. De hoofdweg naar Tsjapei. de Joekong Road, kan geheel door het Ja- pansch vuur bestreken worden, maar geen schot werd gelost zoolang ds hulpbrigaden er aan het werk waren. Japansche officieren verklaarden, dat men zich strikt aan, den wapenstilstand zou houden tot twaalf uur precies, maar dat dan, gezien de hoeveelheid Japansch geschut die opgesteld stond, de hel zou losbreken. Het feestoffensief mislukt. Terwijl de Japanners hadden aangekon digd, dat zy Donderdag, op den nationalen feestdag, hun groot offensief zouden inzet ten, beweren zy thans dat hun aanval, die werd afgeslagen, slechts een proefaanval is geweest, zy hebben heden nieuwe verster kingen gekregen, doch ook voor de Chinee sche troepen zyn versterkingen uit Nanking gearriveerd. Donderdag heeft een Japansch vliegtuig bommen laten vallen boven een textiel fabriek in de Amerikaansche concessie. Negentien Amerikaansche marine-soldaten konden ternauwernood ontsnappen. In ant woord op het protest van den Amerikaan- schen consul betuigden de Japansche autori teiten hun leedwezen en verklaarden, dat iets dergeiyks niet meer zal voorkomen. Men hoopt dat hiermede bedoeld is, dat geen Japansche vliegtuigen meer boven de internationale nederzetting zullen vliegen. Te Washington maakt men zich ernstig ongerust over het steeds dreigender wor dende gevaar voor het leven der Amerikaan sche onderdanen te Sjanghai. Men ziet echter in dat men aan den toestand weinig kan veranderen. Algemeen gelooft men dat de positie der Amerikanen te Sjanghai ge vaarlijker is dan uit de officieele verklarin gen biykt. Het bombardement van de textiel fabriek, die door Amerikaansche marine soldaten was bezet, wordt als een zeer ern stig feit beschouwd. Australische piloten naar China? De correspondent te Sydney van de „Daily Herald" verklaart uit zeer betiouw- bare bron te hebben ve nomen, dat de be. kende Australische vlieger Kingsford Smith een aanbieding zou hebben gekregen het opperbevel over de Chineesche luchtvloot op zich te nemen. Kingsford Smith zal dit aan bod echter warasch'jniyk afwijzen, dcch wel de functiê van adviseur voor de Chineesche luchtstrydkrachten aanvaarden. Voorts zyn onderhandelingen gevoerd over den aankoop van Australische gevechtsvliegtuigen door China, terwyi eèn groot aantal werklooze Australische piloten bezig zou zyn met de vorming van een speciaal eskader, dat den Chineeschen hu'p zou willen verleenen. Een ryk, in Australië woonachtig Chinees zou bereid zijn de noodige gelden ter beschikking te stellen. In officieele Australische kringen is men van meening, dat een dergsiyk optreden van Australische onderdanen geoorloofd is zoo lang Groot-Brittannië neutraal blyft in het Japansch-Chineesche conflict. De hulpactie van Pater Jacquinot. Omtrent de Jiulpverleening tydens den wapenstilstand wordt nader gemeld, dat Pater Jaquinot en de ex-commissaris der douane, kolonel Hayleybell, beide gekleed in het uniform van het vrywilligrscorps, alsmede 13 Fransche kloosterzusters, die Roode-Kru is vlaggen droegen, en een jonge Engelsche met vrachtauto's naar Tsjapei getrokken, om de bewoners, die nog in de bezette zóne vertoefden, te redden. No. ACHT Maarschalk Feng naar Sjanghai PEKING, 11 Febr (V.D) De bekende Chineesche „Christen"-generaal Maarschalk Feng heeft de Nanking-regcring telegra fisch medegedeeld dat hij naar Shanghai vertrekt om daar aan den strijd tegen de Japansche troepen deel te nemen. In een op roep aan de soldaten van zijn vroege leger vraagt hij hun om zich bij de.- strijd tegen Japan aan te sluiten. Volgens officieele Chi neesche mededeelingeD hebben zich reeds 30 000 vrywilligers gemeld, die tot het vroe gere leger van Feng hebben behoord. GENEVE, 11 Febr. De Zweedsche Minis ter van Buitenlanascne Zaken, baron van Ra- mel, voerde na Litwinof het woord. De Zweedsche regeering kon zoo betoogde bij de ontwerpconventie der voorbereiden de ontwapeningscommissie slechts als grond slag voor onderhandelingen aanvaarden. De Zweedsche regeering is echter van meening dat de voornaamste factoren voor ontwape ning er niet in zijn opgenomen. In het bij zonder de geoefende reserves ontbreken in de conventie. De Zweedsche regeering eischt ver mindering der bewapening tot een minimum, speciaal vcor het effectief der geoefende sol daten in de verschillende landen. De methode van vermindering der legerbegrootingen ai- leen is onvoldoende. Ook het actieve en opge slagen oorlogsmateriael dient verminderd te worden, terwyi de chemische wapens en de luchtwapens afgeschaft dienen te worden. Het isonmiskenbaar, dat de uitgaven voor de bewapening, in het bijzonder voor de uitbreiding van de luchtvloten, grooter wor den. Zweden is in den zin van het Fransche voorstel voor de uitrusting van den Volken bond met materieele macht, om zijn beslui ten te kunnen doorvoeren. Voorwaarde hier toe is echter een byzondere vereffening van de bewapeningen der afzonderlyke staten en een politieke toenadering der groote mo gendheden. vooral een oplossing in de kwestie der schulden en herstelbetalingen. PARUS, 12 Febr. (V. D.). De goudreserve van de Bank van Frankryk heeft in de afgeloopen week een hoogte van 72 milliard frank bereikt. De gouddekking is daardoor gestegen tot een in Frankrijk nog nooit bereikte hoogte van 6525 pCt. WASHINGTON, 12 Febr. (Reuter). De oud-kanselier der Britsche schatkist, Win ston Churchill, die in de Vereenigde Staten vertoeft heeft in een interview gezegd, dat de internationale financieele malaise meer dan iets anders zal bijdragen tot verminde ring der bewapening. Churchill toonde zich soeptisch ten aan zien van de waarde der ontwapeningsconfe rentie, die hy vergeleek bij een Congres van dieren, waar ieder pleit ten gunste van de wapens die de natuur hem gaf. (Dame in het Reisbureau)„En zegt u me eens: Kan men daar ook skiën?" (Life) WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter). De vrees voor mogelijke conflicten te Honoloe. loe in verband met 6e geruchtmakende zaak.Massie 'schynt te verminderen. Het departement van Marine heeft mee gedeeld, dat het verbcd voor de matrozen van de vloot, die voor Hawai ligt. om aan land te gaan, gedeeltelyk is opgeheven. LONDEN, 11 Febr. Reuter meldt, dat in de invoerwet een bepaling voorkomt, dat goederen, rechtstreeks geconsigneerd aan een scheepswerf en bestemd om gebruikt te werden voor het bouwen, het herstellen of het opnieuw inrichten van scheper op die werf, niet onderworpen zyn aan het recht van 10 procent. BERLIJN, 11 Febr. (V.D.) Ter gelegenheid van de herdenking van den kroningsdag van Faus Pius XI heeft de Nuntius hedenavond e enreceptie gehouden, waaraan naast tal- ryke ministers en leden van het corps diplo matique ook werd deelgenomen door presi dent Hindenburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9