GEMENGD NIEUWS LanA.s de straat WAAR RIJDEN WE? Slechts eenige banen open „De wraak" DE MOORD TE HEMMEN De daad van den vischventer VAN EEN AUTO GEVALLEN Het slachtoffer op slag gedood OUDE MUNTEN GEVONDEN BRAND TE LEEUWARDEN VRACHTAUTO DOOR AFSLUITBOOMEN GEREDEN BRAND TE OSS ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP NOG GEEN TOCHTEN MORGEN IJSVORMING OP DE MAAS VERDUISTERING VAN GEMEENTEGELD HET LICHTEN VAN DE „BONA SPES" Geen spoor der verdronkenen TWEE INBREKERS TE NIJMEGEN GEARRESTEERD Een goede vangst DE SPOORWEGAANSLAGEN DE MOORD. TE SCHINVELD Verdachte ingesloten STELENDE HOTELGAST Met de spaarcenten van de dienstbode er van door STREMMING DOOR HET IJS Moeilijkheden voor de scheepvaart INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie GEBREK AAN HARINGVENTERS? KERKNIEUWS PATER C LUBKE C.s.s.R. NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES SOCIAAL LEVEN ARBEIDSCONFLICTEN FA ILLISSEMENTEN WOONHUIS AFGEBRAND De 32-jarige vi:chventer H. uit Opbeurden die te Arnhem in het Huis van Bewa.mg was opgesloten en bekend heeft Zaterdag avond de 73-jarige Petrone'la van Brakel te hebben vermoord, heeft h:t daaibij niet ge laten, doch ook een omrtandig verslag ge geven van het gebeurde. In het „V.l-'sblad' treffen wij daarover nog het volgende aan: H. had sedert Maandag,, den dag waarop zijn arrestatie plaats vond, vocrtd rend ont kend iets van het misdrijf af te weten, d eb daar hij geen a ibi kon bewijzen en geen afdoende verklaring geven kon van de aan wezigheid van een bedrag van vijftig gulden in zijn won ng, waarvan zijn vrouw niets afwist, werd hij steeds meer in het nauw gebracht, totdat hij bij het verhoor, dat hem Donderdagmorgen werd afgenomen. d:or ds mand viel en verklaarde, zich aan hst vree- se'.ijk misdrijf te hebben schuldig gemaakt Zijn verhaal kwam hierop neer: Doordat het met het vischventen den laatsten tijd minder goed ging, was hij in geldelijke ver legenheid geraakt, wat hem er toe gebracht had reeds eenige malen bij familieleden geld te leensn. Ook Zaterdagmiddag zat hij slecht bij ka* en teen iemand een kwitantie van f 417 kwam ineen voor gordijnen, die zijn vrouw zonder zijn medeweten gekoeht had, ontstak hij daarover in woede. Hij b: taalde het geld echter toch, ging kort daarop naar b. i en. waar hij een dikken tak van een kersen boom van den schil ortdeed en er een plm. 40 c.M. langen knupoel van maakte. Dit stuk hout heft hij bij zich gestoken en vervolgens is hij op de fiets van zijn vrouw gestapt, waarop h'j raar Zetten ge raden is en daarna langs een binnenpaadje naar Hemmen. Bij het huis van mej. Van Brakel. aan wie hij nogal eens visch verkocht hij was een van de weinige menschen. met wie zij nog wel eens een praatje maakte is hij van z'jn fists gestapt, die hij onder het raam neerzette en vervolgens de woning binnen gegaan. Geru.'men tijd heeft h'j in de kamer zitten praten met mejuffrauw Van Bra'rel, hesft een paar kopjes koffie met» haar gedronken en een sigaar, die zij hem aangeboden had. voor een d:el opgerockt. Juffrouw van Brakel is daarop naar de keuken gegaan om de koffiekopjes af te wasschen en H., die in de kamer gebleven was, heeft toen op tafel haar portemonnaic zien liggen, waarin zich ruim 50 gu'den be vond. In plaats van het geld weg te nemen en er mee van door te gaan, is hij juffrouw Van Brakel naar de keuken gevclgd. waar hij. na nog even met haar gepraat te heb ben, plot-eling den meegebrachten stek voor den dag haalde en haar er eensklaps mee op het hoofd sloeg. In ont-etting riep de aangevallene toen uit: „Wat doe je nou". Doch onmidde lijk daarop gaf H. haar opnieuw een klap, waar op zij neerviel. Tosn juffrouw Van Brakel eenmaal op den grond lag, heeft de visch venter haar nog drie klappen op het ach terhoofd gegeven. Daarop heeft hij de porte- monnaie van de tafel genomen en het huisje verlaten. Hij is echter niet dadelijk op de fiets ge stapt cm naar huis terug te keeren doch is eenigen tijd om het huis rond blijven dwa len. Toen hij daarbij bemerkte, dat het lieh' •nog brandde, is hij opn euw de woning bin nen gegaan, om het licht in de kamer en "ae gang uit te draalen. Daarna pas heeft hij de fiets genomen, waarmee hij een paar kilometer den weg naar Opheusdsn is opge reden. Daar tusschen Hemmen en Dode- waard, in de nabijheid van het woonwagen kamp, dat zich hier bevindt, heeft hU den stok, waarmee hij den aanslag volvoerd had, aan den slootkant achter een boom verstopt. Vervolgens is hij near zijn woning gefietst, waar hij zijn handen gewasschen heeft. waarop zich een bloedvlek bevond, en na het geld verstopt te hebben, de portemon- n-aie gewikkeld in een krar.t, verhandde. Den Zordag, waarop de moord ontdekt werd, heeft hij zijn won'ng niet verlaten, dcch den volgenden dag is hij weer op de gewone wijze de deur uitgegaan om visch te venten. Teen hij hoorde, dat hij gezocht werd om san een verhoor ts worden onderworpen, heeft hij zich uit eigen beweging op het ge meentehuis van Hemmen aangemeld. Naar een zuster van de verslagene die te Dcdswaard woont, verklaarde, Is H. dien ochtend nog bij hear aan de deur gewees* mst visch. Toen zij samen over den moord praatten, waarover het gerucht zich inmid dels door de gebeele omgeving verspreidde heeft H. nog gezegd: „Jonge, jonge, boe ze daar toch toe in staat kunnen zijn." Over zijn arrestatie was ieder in de buurt van Hemmen verwonderd geweer t. Niemand achtte hem tot een dergelijk mi d"ijf in staat Toen zijn vrouw, die eiken dag het derde kind kan verwachten, van zijn aanhouding vernam, was zij hevig ont teld. Na zijn bekentenis werd H. naar Hemmen overgebracht, waar hij in het huisje precies heeft verteld, hoe de sombere geschiedenis zich heeft afgespeld. Daarna heeft hij zijn begeleiders den boom gewezen, waarachter hij den stok, waarmee hij den dood lag ge pleegd had. verborgen had. Het stuk hout werd inderdaad achter den boom gsvnden Volgens zijn verklaring heeft het niet in H.'s bedoeling gelegen de vrouw te docden; hij wilde haar slechts bewusteloos slaan cm zich vrijelijk met het geld uit de voeten te kunnen maken. Door deze bekentenis is de sluier, die over de vreeselijke daad hing, ongetrokken en d- spanning, die de gehee'e week in Hemmer en omgeving geheerscht heeft, geweken. Vrijdagmorgen heeft in de Oostbuurt „De Lier" een ernstig ongeval plaats gehad. De 23-jarige werkman v. d. S. uit Delft, begaf zich naar zijn werk, waarbij hij ach ter op een vrachtauto was geklommen. In een bocht van den weg sprong v. d. S. van het voertuig en viel. Hij kreeg het achter wiel van de met zand baladen auto over het lichaam, waardoor hij op slag werd gedood. De jongeman was kostwinner van een gezin. De bloembo'lenkweeker Th. Schut Pzn„ Westerweg te Akersloot heeft dezer dagen bij het dieprpitlen in zijn tuin aan de Buurtweg een 10-tal zilveren munten ge vonden, zich bevindende in een vergaan lederen zakje. Enkele munten zijn grooter dan 'n rijksdaalder, anderen grooter dan een gulden, terwijl er twee de grootte hebben van een gulden De jaartallen varleeren van de jaren 1562—1572. Op de meeste komen z.g. familiewapens voor. Ze verkeeren alle nog in gaven toestand. Wel Iets voor ver zamelaars van oude munten. BRIEFWISSELING MET INBREKERS „Doe geen moeite, er is geen geld" Reeds verschillende malen achtereen was ingebroken In de schuurlinnenfabriek van de firma Eekhoff aan de Blezenstraat te Nij megen. Den inbrekers was het steeds spe ciaal om geldswaarden te doen; zij hadden het telkens op de brandkas voorzien, doch men slaagde er niet in deze te openen Uit teleurstelling hadden de indringers daarna den inventaris van het kantoor zoo toege takeld, dat vrij belangrijke schade was ver oorzaakt. Nu wil het geval, aldus de „Tele graaf", dat de firma Eekhoff des avonds nimmer geldswaarde In haar kantoor ach terlaat, zoodat inbreken hier nutteloos is Ten einde dit nu den heeren inbrekers reeds bü voorbaat duidelijk te maken en zich zoodoende te vrijwaren tegen uitingen van teleurstelling der heeren, heeft het kan toorpersoneel aan de brandkast een mede- deeling in dichtvorm bevestigd, aldus lui dende: Heeren inbrekers, Spaar uwe moeiten en zorgen op deze kast, Want zij bevat alleen boeken en geeft u veel last, Geld, ja, want daar is het om te doen, Ligt niet hier in deze kast noch op kantoor, Want wij zijn bang, dat u er mee gaat vandoor Verdwijn dus weder door de deur. Dan heeft u ook geen gezeur, Laat alles zooa's het is, Dan spaart u moeite er. ergernis. En ziet, in den afgeloopen nacht heeft deze welgemeende raad zijr goede uitwer king bewezen. Opnieuw hebben zich in brekers toegang tot het kantoor verschaft, door het intrappen van het paneel eener deur. Natuurlijk hebben zij mmder goede bedoelingen gehad, die echter na het lezen van de mededeeling op de brandkas'dsur. voor gevoelens van dankbaarheid plaats maakten. Want een der nachte'ijke Indringers heeft zich voor de schrijfmachine op het kantoor geplaatst en daarmede de volgende óank- „Ik dank u voor uwe waarschuwing." betuiging getikt: De motorspuit te laat Te Leeuwarden is Vrijdag om ongeveer één uur brand ontstaan in bet perceel Willem Sprengerstraat 72, bewoond door den heer Hamsta. Deze kon nog juist bijtijds met zijn huisgenooten de woning verlaten De sterke oostenwind wakkerde het vuur krachtig aan. De vlammen zochten een weg naar bulten. Om ongeveer half twee verscheen de pp- Utie-rijwielbrandspuit. Inmiddels sloegen de vlammen aan voor- en achterzijde laaiend uit. De politie-spuiten, waarmee water werd gegeven, bleken niet dadelijk in werking te kunnen worden gesteld, daar eerst op ver schillende plaatsen de koppelingen onvol doende bevestigd bleken. Ook de druk op het water was onvoldoende. In de keuken was de gasslang van het kookstel doorgebrand en het door de open staande hoofdkraan ontsnappende gas brandde. De kranen van het stel waren ech ter gesloten. Slechts met moeite en gevaar gelukte het de hoofdkraan te sluiten, daar reeds stukken van het plafond naar bene den vielen. Toen om ongeveer tien over half twee de brandwachts met de motorspuit versche nen, werd deze niet in werking gesteld. Het vuur had zijn vernielend werk al ver richt. Het huis wat totaal uitgebrand. De chauffeur door een trein gegrepen Vrijdagmorgen is op den Goolkatenweg te Enschedé de vrachtauto van de lagere Land en Tuinbouwschool te Lonneker door de neergelaten afsluitboomen gereden van de spoorlijn EnschedéBoekelo, tengevolge van de gladheid van den weg, waarbij een der boomen omhoog werd gedrukt. Op dat oogenblik passeerde juist de trein naar Boekelo, welke den wagen greep en een eindweegs meesleurde. De chauffeur, de 22- jarige Bakker, werd uit de au'o geslingerd en kwam onder den trein terecht. Hem werd een voet afgereden. Twee leerlingen der Landbouwschool, die achterin de auto zaten, wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. De zwaargewonde chauffeur is naar het ziekenhuis te Enschedé overgebracht. De vrachtauto is grootenöeels vernield. Bij afwezigheid van de bewoners, brak Donderdagavond brand uit in het huis van N. Vossenberg, op de grens van Oss en Berghem. Alles brandde tot den grond af. Aan blusschingswerk kon de handspuit niet veel verrichtenverrichten. Ook de inboedel werd vei nie'd. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmorgen is In de Van Alkemade straat te Rotterdam de zestigjarige schoen maker P. G. Brijer van het dak van zijn wo ning op straat gevallen Hij was op het das bezig 'n antenne te hersteller., waarbij ht) is uitgegleden. Hij bekv am een schedelfrac tuur en een gebroken nek wervel. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk rvervhot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. De aanhoudende vorst van de jongste da gen, het ijslaagje in de scheepvaartlooze grachten en de blij-triomfantelijke, geïm proviseerde reclames voor „schaatsen slijpen" hebben bij menigeen wellicht al het plan doen rijpen, om hedenmiddag of morgen voor een fikschen, ouderwetschen tocht de schaatsen onder te binden. Onophoudelijk rinkelde de redactie-tele foon en waren er abonné's, die informeerden, waar het ijs te vertrouwen was en waar heen men de schaats kon richten. Wij moesten velen teleurstellen met de ver zekering, dat het voor groote tochen nog niets gedaan was. Inderdaad zijn er hiel en daar al banen geopend, misschien kan er buiten de stad wel op enkele plaatsen worden gereden, maar zekerheidshalve blijft het advies: rijdt nergens anders dan op de gecontroleerde en onder controle staande gelegenheden. De weteringen en slooten lig gen wel dicht, maar het samenkomen van enkele mensshen brengt het grootste gevaar met zich. Zelfs als het flink doorvriest blijft voorzichtigheid dus geboden. Boven het IJ is het ijs nog weinig betrouwbaar. De ijs baan van de ijsvereeniging „Zaandam", die Donderdagavond enkele uren was openge steld, maar toen nog weinig betrouwbaar bleek, gaat hedenmiddag waarschijnlijk weer open. In de slooten en vaarten van Waterland is het ijs nog zwak en bovendien zeer onge lijkmatig. De aardige tocht naar Volendam kan men vooreerst nog niet maken. In de Gouwzee ligt ruw grondijs, dat eveneens voor schaatsen volkomen ongeschikt is. Rondom Amstelveen en vooral op de populaire „Poel" is hét ijs evenmin betrouwbaar. Op de „Poel" zijn groote wakken door den wind opengehouden, zoodat alleen Sloten de liefhebbers wacht, onder voorbehoud natuurlijk dat de vorst doorgaat. Zeeburg Naar wij vernemen zullen de banen van de ijsclub „Zeeburg" op het Bovendiep Zon dagmiddag om twee uur voor het publiek worden opengesteld. Zondagavond worden de banen electrisch verlicht. In Zuid-Holland De Zuid-Hollandsche Lisbond deelt mede, dat men wel reeds hier en daar kan rijden, doch dat van tochten maken nog geen spra ke kan zijn. Bij doorgaande vorst heeft he denmiddag om half drie te Schipluiden een wedstrijd plaats. Blijft de vorst aanhouden, dan bestaat het voornemen in het begin der volgerde week te Lisse de bondswed strijden te houden. Te 's-Gravenhage Op de banen van de Haagsche Usclub aan het Bezuidenhout hebben Vrijdagmid dag de kinderen van leden reeds in grooten getale van de ijssport genoten, evenwel met het resultaat, dat het ijs op vele plaatsen is stukgereden. Bij aanhoudende vorst wordt de baan misschien vanmiddag: geopend. Bij Lelden Op de Leidsche ijsbaan wordt al druk van het ijs geprofiteerd De vrije banen aan de singels, in het bijzonder Witte en Zoeter- woudsche Singel, zijn nog niet te vertrou wen. De Witte Singel is alweer door en kele motorbooten opengebroken, waardoor het ijs, dat hier zeer mupi was, totaal is vernield. Op slootjes in de polders wordt al gereden. Haarlem De omstreken van Haarlem zijn er slechter aan toe. Het water van net Spaarne ligt geneel open en de golfjes kabbelen rustig in het blinkende zonlicht, als een bespotting voor de weinigen, die er reeds op uit trokken om ijs te ontdekken. Zelfs tot Schalkwijk was het Spaarne geheel open. zonder dat zelfs een stukje drijfijs te bekennen viel, Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken durfde terecht de baan aan de Kleverlaan nog niet epen te stellen. De Haarlemmers vinden echter bij Spaarn- dam een schitterende ijsbaan van 3 'A H.A., terwijl vanmiddag ook bij Velserbeek de ijs-' baan wordt geopend. In Friesland dat altijd de reputatie had van het ijsrijk- ste deel van ons land te zijn, is men even min aan dien ijstoestand toe. waarin de meesten het doorgaans vermoeden. In dekanalen en vaarten gaat het scheepst verkeer nog kalm zijn gang en over elfste den-tochten praat men nog niet eens.. Ge reden wordt er slechts op het ondergeloo- pen land. Verschillende kleinere wedsrijden zijn al gehouden en de bekende rijders oe fenen voor de a.s. groote harddraverijen. Als het nu maar vriezen blijft! Waddinxveen De Nieuwe Veldijsbanen van de Waddinx- veensche IJsclub zullen Zaterdag 13 Februa ri, des middags te 2 uur, officieel worden geopend. Poeldijk Zondagmiddag zullen door de Poeldijksche Ijsvereeniging te Poeldijk nationale wedstrij den op de schaats worden georganiseerd. De wedstrijden beginnen te twee uur. In schrijving tot één uur aan het Stations koffiehuis te Poeldijk. De rivier de Maas tusschen Heusden en Woudrichem is met een dikke ijslaag .be dekt. De vaart ondervindt reeds belangrijke vertraging en vooral de sleepvaart onder vindt hinder De zeilvaart Is gestremd. Het water in de rivier is zoo laag. dat de vaart er door wordt belemmerd. De overzetveren te Sleeuwijk hebben soms een vertraging van enkele uren. Ook te Woudrichem gaat het overzetten met moeilijkheden gepaard. Het drama op het Volkerak of juister ge zegd op de „Gele Teen" heeft zoo schrijft de „Telegraaf", nog een ernstig gevolg gehad. De motorboot .Koophandel II", op weg van Rotterdam naar Zierikzee, passeerde de plaats waar het wrak van de gezonken „Bo na Spes" lag. Wel zijn er boeien gelegd op deze plaats, doch de boot is er te kort langs gevaren met het noodlottige gevolg, dat deze op het wrak stootte en lek geraakte. De kapitein zette de boot onmiddellijk aan den grond en een sleepboot van de firma Hoo- genboezem uit Dordrecht, ,De Zeehond", die in de omgeving was, verleende spoedig as sistentie door direct met pompen te begin nen. De beschadigde .Koophandel I" werd met behulp van deze sleepboot in de haven van Dintelsas gebracht, waar zij vanmor gen nog lag toen w|j daar aankwamen. Aan den overkant van den breeden stroom zag men reeds van verre den bok van Van der Tak's Bergingsbedrijf op de plaats van het ongeval liggen. Er vlak bij bevond zich het bergingsvaartuig „De Onderneming", be nevens een schip, waarop zich de duiker Leen Sperling bevond, die, zoodra het tij gunstig was, zou probeeren kabels onder het wrak te leggen. In de omgeving kruiste de „Kil" van Waterstaat, met de roode vlag in top, aie aldus de voorbijkomende vaartuigen waarschuwde niet te dicht in de buurt te ko men. Deze voeren daarom aan de overzijde van den stroom in een wijden boog om de gevaarlijke plek heen. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen had vanmorgen om elf uur voor de derde maal een ongeluk plaats, dat nu gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef. De „Bona Spes II", een zusterschip van de gezonken boot, kwam uit de haven van Dintelsas, stak den stroom over en liep door het lage water en de sterke strooming omhoog aan den overkant. Een geweldige klap deed de opvarenden van de andere booten opschrikken, die, tosn zij de moeilijke positie, waarin de „Bona Spes H" verkeerde, zagen, met hun vaartuigen direct daar naar toe voeren, doch het liep goed af. Er behoefde geen hulp geboden te worden. Wel dreigde de boot een oogenblik om te slaan, maar zij richtte zich weer op. De op varenden, waaronder een paar belangstellen den. beleefden argstige momenten. Ook de „Jan Blanken" eveneens een schip van Waterstaat, was aanwezig om toezicht op het werk te houden. Dc bok voor anker. Reeds om negen uur waren bok en vaar tuigen gearriveerd en werd de bok op de juiste plaats voor anker gelegd. Het wachten was nu slechts op het goede tij, want zoo lang er nog stroom stond, die daar geweldig sterk is, was het zoowel voor den duiker on mogelijk om af te dalen als voor het perso neel om te werken. Om half twee was het water echter zoo ver gevallen, dat de afgebroken mast van de gezonken boot als een triest baken boven wa ter kwam. Het bleek, dat het wrak niet zeer diep lag en daarom probeerde men eerst den kabel onder het achterstuk van de boot door te schuiven, ten einde zoodoende aan een kant een strop te maken om de boot op te hangsn, en inderdaad gelukte dit. zonder dat daarbij gedoken behoefde te worden. Boven dien slaagde men er in om even voor haifdrie vrij voorspoedig ook een tweeden strop om het wrak heen te slaan, zoodat twee strop pen bevestigd waren. Nu de zaak zoover gevorderd was, werden de lieren van den bok in werking gesteld en 'arg-aam aan geprobeerd het wrak op te hijschen, doch de kabels lagen te dicht' bij' elkaar, terwijl bovendien de achtersteven van de „Bona Spes" onder den bok lag. Toen was het de beurt van 6' •oorcien va-" van L. Smit Co. en een sleepboot „Hoop van Zegen" ge naamd, om met vereende krachten de strop pen verder van elkaar af te trekken. Toen dit gelukt was, was het commando: „nog maar eens probeeren". Hoewel langzaam, zag men de overblijfselen van de pijp boven wa ter komen, even later gevolgd door de rest van het zwaar gehavende schip. De pijp is geheel platgedrukt en omgeslagen, waarschijn lijk'door den tros, die op het oogenblik van de ramp nog aan de raspin vastzat, en die door het omdraaien der boot in aanraking met de pijp zou zijn gekomen. De stuurhut is totaal verdwenen en ook de voorsteven is beschadigd. Het was drie uur, toen de boorden van de boot boven water waren gekomen en zij vrij in de stroppen hing. Het geheele werk was tamelijk voorspoedig verloopen en in ruim twee uur gebeurd zonder dat er gedoken be hoefde te worden. Met het leegpompen der boot maakte men direct een aanvang, doch onderwijl werden de bok en de boot reeds te zamen naar Dordrecht gesleept, waar verde re herstellingen op de werf van Koopman zul len worden verricht. De lijken der beide slachtoffers zijn nog niet gevonden. Het zal zeer moeilijk zijn de ze te dreggen vanwege den sterken stroom, die daar staat, doch men verwacht wel, dat zij binnenkort boven zullen komen en dan spoedig zullen worden opgemerkt en opge- vischt. De politie te Nijmegen heeft gearresteerd den 23-jarigen grondwerkman Chr. v. d L. en den 24-jarigen O. F., die Donderdag op hee- terdaad werden betrapt bij een inbraak in de magazijnen van de firma Polman te Nij megen. Beiden legden een volledige bekentenis af en gaven ook toe een inbraak gepleegd te hebben in de schuurpapierfabriek der firma Eekhof te Nijmegeu. Ook werden zij -'erdacht van eenige kerkdiefstallen, hetgeen zij even wel niet toegaven. Op beide arrestanten werd een groote par tij inbrekerswerktuigen gezonden. De politie vermoedt, dat beide dieven deel uitmaken van een Inbrekersbende, welke stad en omgeving onveilig maakt. De inbrekers laten daaromtrent niets los. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Bij de arrestatie van F. moest de politie nog van vuurwapens gebruik maken. De vluchteling werd op straat gegrepen door een burger, die hem aan de politie uit leverde. Zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid Naar de .Morgen" verneemt, heeft de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen in een brief aan den Minister van Waterstaat ver zocht bij zijn ambtgenoot van Justitie er op aan te dringen, aan hetgeen is voorgevallen en nog verder mocht gebeuren In verband met de spoorwegaanslagen geen meerdere ruchtbaarheid te geven dan met het oog op het justitieel onderzoek strikt noodzakelijk is. Ook het spoorwegpersoneel Is geïnstru eerd om zich daarover niet meer uit te laten en zich te beperken tot het geven van inlich tingen aan het bevoegde gezag. Na overbrenging en voorgeleiding voor den Officier van Justitie te Maastricht, is Vrij dagmorgen K., verdacht van den moord op den jeugdigen Duitscher S„ Maandagavond te Schinveld gepleegd, ingesloten in het Huis van Bewaring. De dader bekent In verband met de noodlottige vecht partij met doodelijken afloop te Schinveld is aangehouden J. K., aldaar, die bekend heeft den doodelijken steek te hebben toe- In verband met den noodlottigen vecht- Hij is hedenmorgen naar Maastricht overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. G. H. J. A. B., monteur te Arnhem, heeft in October j.l. In een hotel aldaar een nacht gelogeerd. Later vermiste een dienst Dode uit een gesloten koffer op haar kamer een be drag van 185.ZÜ had dat geld gespaard, daar zij spoedig hoopte te trouwen. De verdenking viel op B. en spoedig be kende hij met een valschen sleutel den koffer te hebben geopend, het geld er uit genomen en de koffer weer netjes te hebben gesloten. Hij had het geld echter reeds verteerd. De dader werd door de Arnhemsche recht bank deswege veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, welk vonnis thans door het Hof werd bevestigd. Reeds thans begint de scheepvaart in Groningen hinder van het ijs te ondervin den. Vcor zeilschepen is de vaart reeds zoo goed als geheel stilgelegd terwijl er groote kans bestaat, dat bij doorgaand vriezend weer vrijwel de geheele vaart zal worden stilgelegd. De Lemmer- én Hunzebooten va ren toch door, doch de Hunze ondervindt reeds belemmering. Het Damsterdiep is ge stremd voor zeilschepen. In het Reithdiep is de vaart moeilijk. Ook dit kanaal is voor zeilschepen gestremd, evenals het Hoen- diep. Het Eemskanaai is nog vrijwel geheel ijs vrij. In het Winschoterdiep is de vaart tus schen Seheemda en Zuidbroek zeer moeilijk Verder wordt da tocht Groningen iets be ter, doch ook dit kanaal is voor zeilschepen reeds gesloten. In de stad Groningen zijn thans eenige ijsbanen opengesteld, terwijl de andere in verband m"' de komende vrije dagen nog gesloten zijn gehouden, doch Zaterdag reeds waarschijnlijk open zullen gaan. Door het hoofdbestuur- der- Reedérsveree- niging voor de Neder and che HariV gvis- scherij is per 25 Januari aan a le gemeente besturen een schrijven verzonden, waarin wordt verzocht om medewerking voor het opvoeren van het haringgebruik. Deze medewerking zou dan moeten bestian door uit werklooze arbeiders een groot aan tal haringventers te recruteeren. De heeren reeders schijnen dus te meenen dat er niet voldoende haringventers zijn! Wij zcuden deze theorie rustig kunnen laten voor wat deze heeren meenen dat zij waard is, wan neer niet tegelijkertijd in bedeeld schrijven de indruk wordt gewekt dit het voor erva ren haringventers een k'ein kunstje moei zijn een verdienste te bere ken van 25 30 gu'den per week. Letterlijk heet het in het aan de Gemeentebesturen gericht schrijven aldus: „Nu de werkloosheid nog steeds toe neemt en het Rijk en de gemeenten dui zenden uitgeven aan ondersteuning van werkloozen, meent het hoofdbestuur ten mogelijkheid te zien om een aantal be trouwbare werkloozen tot haringverkou- per op te leiden voor het distribueer en van Hollandsche haring, waarmee by eenig serieus werken gemakkelijk 25 k 30 gulden per week kan worden verdiend." Dit is een zóó overd.even voorstelling van zaken, dat de firma W. Kwakke.stein te Vlaardmgen zich genood2aa.1t zag in dj pers een waarschuwing tegen deze po.ing t.t uit breiding van het venterskorps te doen op nemen. Ook het bestuur van de Venters en Marktkoopliedenvereeniging „Ons Belang' heelt naar aanleiding van de bekeringen van het hoofdbestuur van de Recdersve.eenigmg een onderzoek ingesteld. Het heeft aan een aantal van de leden - haringventers een vragenlijst gericht over de verdienste van de vier esrste weken van het jaar. Het resultaat is ht vo gende: Venter omzet p. week vei dienste p. week A. 35.80 17.50 B 20.05 12.11 - C 50.25 12.45 D 17.34 4.46 E 2J.40 10.20 De hoogste verdienste is dus f 17.50 pet- week. Over het algemeen var.earen dan ook de verdiensten van de har.n0venters tjeschen de 5 en 17.50 per week. Daarbij nog niet ge rekend die venters die reeds genood aakr zijn geweest hun gereedschap t verkoopen en op de ondersteuning van maatschappe- lijken steun zijn aangewezen. De kwestie is er dan ook niet een van een tekort aan ha ringventers. Doordat bovenomschreven om standigheden reeds tal van maanden heer- sche- hebben veie haringventers het cre- diet, dat zij bij den groothandel hebben, op gegeten. De bedoeling van de resdsrs is na om bij de aflevering van haring ook de ze kerheid te krijgen dat aan de betalingen zal worden voldaan. Daarvoor trachten zij de gemeentebesturen er voor te spanr.en. De haring is een bij uitstek proletarisch volks- voedsel. Het werkloos-zijn van tienduizenden arbeiders heeft het gebruik sterk vermin derd. Wanneer de heeien readers daar een oplossing voor weten, houden de ha.ingven ters zich ten zeerste aar.bcvo'en. En zeker zal dit het geval wezen wanneer een ver dienste kan worden bereikt van 25 gulden en meer per week. Naar wij vernemen, is pater C. Lubke Css.R„ die bij zijn familie te Amsterdam vertoeft, van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. Pater Lubke Is rector van de kerk van den Allerheiligsten Verlosser te Rotterdam. In het warenhuis heerscht de gezellige Zaterdagavonddrukte. Schuifelend beweegt zich de menigte, nu eens ongewild walsend, dan verholen step pend, op de maat van de muziek, die op geheimzinnige wijze door de ruimte zweeft, langs de toonbanken waarop de artikelen in groote verscheidenheid zijn uitgestald. Aan alle afdeelingen doen de verkoopsters haar uiterste best door een vlugge bediening het wachten zoo kort mogelijk te maken, want de meeste menschen houden nu een maal niet van wachten. Bovendien zou net verkeer in de nauwe passages spoedig ge stremd zijn! De afdeelingschef zorgt er echter voor, dat ieder zooveel mogelijk den juisten weg naar de gewenschte afdeeling neemt. Ja, de afdeelingschef! Dat is de man, die overal en nergens is. Hij is het, die het weet als zelfs het meest pientere verkoopstertje u het antwoord op een gedane vraag moet schuldig blijven. Van de chucolade-afdeeling wordt hij naar de afdeeling glaswerk geroe pen, om, als zijn taak daar weer volbracht is, weer eens bij den ingang te staan en den binnenkomenden alle gewenschte In lichtingen te geven en de afdeeling, die ge vraagd wordt, te wijzen. Hij stond er nu ook juist weer, toen een vijftal jeugdige staatsburgers, tezamen plus minus 35 jaren oud, hand aan hand. nogal luidruchtig het warenhuis binnenstapte. Een van de vijf was voorzien van een ge weldig groote boodschappentasch en stapte zelfbewust het eerst binnen. De twee volgende mochten mee, dat kon je aan hun gezichten zien. De vierde wilde graag mee, maar durfde blijkbaar niet zoo goed en de vijfde, de jongste, moést schijn baar mee, want hij liet zich binnentrekken. „En jongens", baste de stem van den chef, die met een inquisiteursgezicht het ge zelschap monsterde. Niet bedacht op zoo'n plotselinge vraag, verstomde hun luidruchtigheid. Het duurde even voor er antwoord kwam. De muziek speelde: „Lach dan paljas", maar de chef is geen paljas en Is er óók niet om te lachen. HU lachte dus niet. De aanvoerder van het vtjfspan haalde uit de groote tasch een heel klein doosje te voorschijn en liet dit den chef zien, „En wat wou je daarmee", vroeg deze. .Kuilen meneer", was het korte antwoord. „Zoo-oo-oo", begon de chef weer. De klein ste, die zich in 't geheel niet op zijn gemak scheen te voelen, schrok van de stem zóó, dat hij zich losrukte en naar bulten liep. „Dat kun jij dan wel alleen doen", ging de chef verder. De andere jongens wachten dan wel ven buiten. Weet je waar je zijn moet?" „Jawel meneer", zei de aanvoerder weer, „maar waarom motte die andere nou na buiten. We hebben 't toch ook samen ge haald!" De chef bleek door dit argument niet in het minst uit het veld geslagen en verwees het stelletje naar de deur. Schoorvoetend gingen zij heen, nu en dan nog eens omkijkend naar hun aanvoerder, die er niet in slaagde, hun verblijf in het warenhuis te handhaven. Het was hem dan ook aan te zien, dat het hem in het geheel niet naar den zin was, dat hij zich en dan nog wel waar zijn vriendjes bij waren zóó op zijn kop moest laten zitten. Hij zinde op wreak. Maar: wat doe je.tegen zoo'n onbarmhartig ménsch, die zoo ..maar jè vriendjes wegstuurt! Ineens scheen hij het gevonden te heb ben, want zijn eerst wat bedrukt gezicht klaarde heelemaal op,. .En vast ervan over tuigd, dat hij den chef een geweldigen slag toebracht, verdween hij om zijn doosje te gaan ruilen, met de woorden: „Ik zeg het tóch tegen m'n moeder, dan koopt ze hier lekker nooit meer!" WIM T. Het comité tot samenstelling van Neder- landlandscne Bedevaarten bericht, dat de groote Nationale Bedevaart naar Lisieux en Lourdes dit jaar zal vei trekken op 18 Juli a. s. naar Lisieux en op 19 Juli naar Lour des. Met ingang van 1 Februari 1.L was bij de firma Pal the, chemische wasschery en ver verij te Almelo, een loonsverlaging aange kondigd tot 5 pCt. De organisaties der werk nemers kwamen hiertegen in verzet. Na eenige conferenties toonden zich de arbei ders bereid, een loonsveriagmg te accep teeren, als de toezegging werd gedaan, dat geen verdere ontslagen meer zouden plaats hebben. De directie kon deze toezegging ech ter met doen. Zij besioot toen de loonsver laging in te trekken, doch tot ontslag van een deel van net personeel over te gaa>i. Voor het kantoorpersoneel en eenige andere categorieën is een loonsverlaging van 5pCt. ingegaan. 12 Februari opgegeven door v. d. G'aaf £s Co. N.V. (Afd. Handelsinlormaties). Uitgesproken: 28 Jan. P. Moonen, mijnwerker, Locht Heerlen. R.c. Mr. Ruland. Cui. Mr v. d. Goes van Naters, Heerlen 28 Jan F. B. L Roe.ers, aannemer, Sit- tard. R. c. Mr. Gadiot. Cur. Mr. Kallen. Ge leen. 4 Febr. W. J. Rutten, winkelier, Kerkrade. R.c. Mr. Gadiot. Cur. Mr. Ballieux, Kerk rade. 11 Febr. Jan van Kempen, koopman en expediteur, Mermelbsek. Rc. Mt. Gadiot. Cur. Mr. R. van Oppen. Heerlen. ll Febr. M. C. G. Claessen, kapper, Lut- terade—Geleen. R. c. Mr. van Doorninck. Cur. Mr. Sanders, Maastricht. 11 Febr R. Spee, winkelier. Geleen. R.c. Jhr. Mr Testa Cur. Mr. Haan. Maastricht. 11 Febr. M. Wouter, laatstelijk te Vaals. R.c. Mr. de Nerée tot Baóberich. Cui. Mr. R. von Geidern Maastricht 11 Febr G Hendriksen. Nijmegen, Lange Hezelstraat 105 R.c. Mr. C. v. Nievelt. Cur. Mr. C R. F. van Roggen, Nijmegen. 12 Febr. Josef Schirm koopman, hande lende onder den naam „Hyeienira" Amster- cam. Heerengracht 146 huis Rc. Mr. M. D. K. S. v. Lier. Cur. Mr. G. M. C. Driebeek, Amsterdam, Weteringschms 28 A. Vemietigd op grond van verzet. 4 Febr, A. K. Th. Koonen, wed Wintjens, Heerlen. 11 Febr. Johan Meys, Brunssum. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 28 Jan. Urbaln Lemans, Geleen. Door onopgehelderde oorzaak is het woon huis van den heer F. Pellikaan te Dussen tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De spuit kon tegen de vlammenzee weinig uitrichten. De raad van Amerongen behandelde een voorstel van B. en W„ om den administra teur van het Gemeentelijk Waterleidingbe drijf. den heer J„ ongevraagd en oneervol ontslag te verleenen. in verband met het verduisteren van gemeentegelden tot een be drag van f 5320.69.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 8