KENNEMERLAND J. Lottgering TAPIJTEN EN GORDIJNEN STQOMEN Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEWS Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Loonsverlaging bij de Hoogovens Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toestellen BEVERWIJK IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST VELSEN SANTPOORT MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van Besommingen K.W. 47 ƒ320; K.W. 96 ƒ330; Sch. 285 ƒ610. UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL CASTRICUM HILLEGOM KROMMENIE LISSE SASSENHEIM WARMOND WORMERVEER ZANDVOORT INGEZONDEN TELEGRAFISCH WEERBERICHT MARKTNIEUWS Kennemer Oudheidkamer. De Oudheid kamer ontving het navolgende ten geschen ke: Van den heer C. Versteeg, een plaat van dea begrafenisstoet van Z. M. Koning Wil lem en een kaart der Hollandsche en Frie- sche kusten, waar de Engelschen en Russen in 1799 geland zijn. Van Mej. B. Rommel te Castricum een antieke kerfcstoof. Van den heer G. Bootsma te Velsen, een plaat van de executie van Jan van Olden- bamevelt; vier beleerende gekleurde pren ten; zegen gekleurde prenten, eveneens uit het begin der vorige eeuw, waarvan de meeste met versjes; een zeer oud ganzen bordspel en Ariequinspel. Van den heer P. Klijne een militair zak boekje van 1824. VERROLD. Om plaats te maken voor het nieuwe gebouw der „IJmuider Federatie", dat aan de Trawlerkade zal verrijzen, was men j.l. Zaterdag bezig dc thans in gebruik zijnde houten gebouwen te verrollen. Tijdelijk wor den deze aan de overzijde van de Trawler kade geplaatst. N.V. Unie van Ijsfabrieken. Door de dochtermaatschappijen van de N.V. Unie van Ijsfabrieken is in 1931 een winst gemaakt van ƒ600.000 tegen 341.243 in 1930. Het slotdividend der N.V. zal 3 of 4 pCt. bedra gen. De bereikte resultaten zijn alleszins bevredigend. EEN GROOTE TRAWLER. In de Visschershaven te IJmuiden is aan gekomen een IJslandsche stoomtrawler van bijzonder groot type, de R. E. 267. De traw ler heeft niet minder dan 4000 manden visch aan boord. INWIJDING VAN HET GRAAL HUIS. Gistermiddag heeft de inwijding plaats ge had van he Graalwachthuis aan de Wilhel- minakade alhier. Een aantal Graalmeisjes uit Amsterdam was, met de hoofd-leidster van het Graalhuis aan de Vondelstraat al daar, mej. Scholten, naar IJmuidenen geko men om de opening van het eerste Graal wachthuis bij te wonen. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid van een aantal genoodigden, waar onder leden van het Kerkbestuur. Nadat de zeereerw. heer Pastoor de inwij ding had verricht, schetste z.eerw. de diepere beteekenis der Graalbeweging en drukte in een mooie toespraak den hartelijken wensch uit, dat de verwachtingen, welke men zich bij de opening van dit huis gesteld heeft, in vervulling zullen gaan. Hierna sprak mej. Scholten een kort woord, waarbij zij den zeereerw. heer Pastoor dankte, omdat z.eerw.juist op de diepere be teekenis van de Graal het licht had laten vallen. De spreekster betuigde vervolgens dank aan allen, die aan de totstandkoming van dit huis hebben medegewerkt. Zij richtet zich hierna tot de meisjes en wees hen er op, welk een heerlijk voorrecht het bezit van een eigen Graalhuis is, een voorrecht, dat de Graalwachters te IJmui den als eerste te beurt valt. Zij herinnerde hen aan de hulp en toe wijding, waarmede de leidsters, de dames Hamers en v. 't Hooff, dit huis hébben Ui tgericht. Op de meisjes rust thans de taak om er den echten en warm enGraalgroet te brengen, de geest, welke in het groote Pink sterspel tot uiting komt, de geest des alles omvattende liefde. Zü, leidster, eindigde haar toespraak met een beroep op de meisjes, om haar deel bij te dragen in de wereldbekeering. Met een krachtig en spontaan „Alleluja, Vooruit!" bceitwoordden de meisjes -iet „Excelsior" van de hoofdleidster. Onmiddellijk hierna klonk het Graallied. Nada nog een kopje thee gepresenteerd was, was dc- plechtigheid ten einde. R.K. Volksbond. Door den RK. Volks bond, Kring IJmuiden Oost, wordt Maandag 22 Februari in het patronaatsgebouw alhier de Jaarvergadering gehouden. 0.m. zal aan de orde komen bestuursverkiezing. ONGEVALLEN BIJ HET SCHAATSEN RIJDEN. Zaterdagmiddag deden zich op de ijsbaan bij Velserbeek eenige min of meer ernstige ongevallen voor. Twee meisjes, de 18-jarige A. H. B. en de 15-Jarige G. B., die samen reden, kwamen te vallen. Laatstgenoemde kwam op haar achterhoofd terecht en bleef bewusteloos liggen. De post van het Roode Kruis, die op de baan aanwezig was, verleende onder leiding van den heer Bakker, post-comman- dant, de eerste hulp. Nadat dr. Boosman het meisje nader geholpen had, werd ze per ziekenauto van den stalhouder van Game ren naar de ouderlijke woning te Driehuis overgebracht. Gebleken is, dat ze een lichte hersen schudding en een schedelbasis-fractuur had bekomen. Haar toestand was gisteren zeer goed. Het andere meisje kreeg verwondingen aan neus en handen, echter van lichten aard. Ook zij werd door leden van het Roode Kruis geholpen. Een jongeman, die was gevallen, werd door een anderen rijder over zijn duim ge reden, waardoor hij een diepe vleeschwonde in dit lichaamsdeel bekwam. Ook hij werd door het Roode Kruis geholpen. Verder be handelde het Roode Kruis nog eenige on gevallen van onschuldigen aard. SCHOOL EN WERKTUINEN. De vereeniging voor „School en Werk- tuinen" in de gemeente Velzen kan helaas niet op veel levenskracht bogen. Slechts een der tuinen kan om finencieele redenen ge ëxploiteerd worden. De cultureele waarde dezer vereeniging in aanmerking genomen, een te betreuren feit. Plaatselijk Crisis-Comité. Voor het Comité zal op Donderdag een groote tooneelavond worden gegeven in den Thalia-Schouwburg. De .Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer" uit Haarlem, zal een opvoering geven van de groote succesklucht „Haar laat ste wil", in drie bedrijven, door Jan Hendrik van der Heiden en H. Bakker. R.K. Volksbond. De oprichtingsverga dering voor een/ afdeeling „Santpoort" van den Ned. R.K. Volksbond zal plaats hebben Vrijdag 19 Februari des avonds half acht in de zaal van den heer Arons. Als spreker treedt dien avond op de heer Angenent. Kennende den wensch der gees telijke overheid en gezien de vele voordeelen van de standorganisatie twijfelen we niet of alle R.K. arbeiders van Santpoort dorp, station en Driehuis zullen in de vergadering present zijn. A, Th. Tadey De Voorzitter van de vereeniging „Santwoorts Bloei", de heer A. Th. Tadey, is Zondagmorgen in de Maria- stichting te Haarlem overleden. Behalve voorzitter was de heer Tadey ook oprichter van genoemde vereeniging. UMUIDEN, 15 Febr. Tarbot ƒ1.85— 1.05; tong ƒ2.40—1.25; heilbot 2.20—0.95 per K.G.; griet 5621; groote schol -4 12.50; middel schol 1815; zet scho. ƒ22—16.50; kleine schol 20—8.50; bot ƒ4.70 3.00; schar 114.70; pieterman en poon 13.503.10; groote schelvisch 43—33.50; middel schelvisch 3627; kl. midd. schel visch ƒ27.5021; kleine schelvisch ƒ21 10.50! wijting 72.50 per 50 K.G.; vleet ƒ4.50—3.20; leng ƒ2.10—1.00; kool visch ƒ1.050.13 per stuk; kabeljauw 4726 per 125 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Derika 5 ƒ2600; Sumatra ƒ2800; Rotter dam IJm. 112 3300; P. Comelis ƒ3500; Henr. Jacoba ƒ4400; Corrie ƒ2000; Olym- pia ƒ2100; Johanna IJm. 107 ƒ900; Am- stelstroom 1300; Roode Zee 1600; Isabel 2200; Zeeleeuw 1500; Zeehond 1800. LOGGERS Benoemd. Naar we vernemen is onze dorpsgenoot, de heer J. Brongersma, zoon van dr. S. P. Brongersma, benoemd tot bio loog aan het Nat. Historisch Museum te Leiden. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal. te houden op Donderdag 18 Februari 1932 te 14 uur ('snam. 2 uur), in het raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek verleenen van ontheffing van het bepaalde in de „verordening houdende eischen, waaraan een lokaliteit moet vol doen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen". 3. Verhuur tuingronden aan den Kenne- merweg. 4. Verleenen van eervol ontslag aan het hoofd der openbare scholen A en B. 5. Vaststelling vergoedingen ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet. 6. Vaststelling vergoedingen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet. 7. Verleenen voorschotten bijzonder lager onderwijs voor '32. 8. Vaststelling 3de suppletoire begrooting dienstjaar 1931. 9. Onttrekking aan de erfpacht van een stukje grond uitgegeven aan de Woning- bouwvereeniging „St. Benedictus". 10. Voorloopige vaststelling uitbreidings plan voor het gebied tusschen duinwater- winplaats Amsterdamsche waterleiding, Ley- weg II, Boekenroode en grens Heemstede. 11. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 12. Rondvraag. GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken. B. en "vV. stellen voor: Voor kennisgeving aan te nemen een adres van het bestuur van het Nederlandsche in- tituut van architecten om geen vergunning meer te verleenen aan ambtenaren om par ticulier werk uit te voeren. Om prae-advies in hun handen te stellen de ingenomen adressen, waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen eventueels opheffing van het voorbereidend onderwijs aan school C. Op te schorten de beschikking op een adres van de vereeniging „Buurbelang Aer- denhoutBentveld", waarin verzocht wordt door middel van buislegging te voorzien in de af wat wing van het Rijnegompark en het Boekenroodepark, totdat de vereeniging de bewyzen zal heben overgelegdd, dat de ge meente de gronden waarin die buis zal moe ten worden gelegd koseloos in eigendom kan verkrijgen, alsmede een opgaaf zal hebben verstrekt van de aan die buislegging verbon den kosten welke voor rekening der ge meente zouden moeten komen. Ontheffing bepalingen der bouwverordening. B. en W. stellen voor: Overeenkomstig het advies der Comissie van bijstand voor publieke werken ontheffing van art. 7 der bouwverordening te verleenen aan: a. J. Buijs en J. Russ te Haarlem voor den bouw van een dubbel landhuis aan de Anjelierenlaan; b. J. R. van Reekum te Bloemendaal voor den bouw van een garage aan den Pot gieterweg; te weigeren aan: a. de firma Gebr. Loikus te Bloemendaal voor den bouw van 2 dubbele villa's aan de Acacialaan. aangezien er voldoende vrije ruimte aanwezig is; b. de stichting „De Vrouwe van Naza reth" te Vogelenzang voor den aanbouw van een kamer aan het perceel Zilkerweg 38, aan gezien er voldoende grond op het terrein aanwezig ic, om het gebouwtje op een andere plaats op te richt. In afwijking van het afwijzend advies dier Commissie aan te houden een verzoek van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal voor den bouw van 4x2 woningen aan de Iepen laan, aangezien er wellicht nog een andere oplossing mogelijk is. B.. en V/ bieden ter vaststelling aan de 3e suppletoire begrooting over 1931. B. en W. stellen voor, een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie A no. 8102, dat met de aangrenzende gronden door de ge meente Bloemendaal bij Raadsbesluit van 20 Juli 1922 in erfpacht is afgestaan aan de Woningbouwvereeniging „St. Benedictus", aan bedoelde erfpacht te onttrekken. B. en W. stellen voor, aan het Besuur van het Sint Jozefgesticht te Bloemendaal Invoering op 18 Maart Aan de arbeiders van de Hoogovens en de nevenbedrjjven is thans medegedeeld, dat de verlaging der loonen met 5 pCt., waarom trent overleg met de vakorganisaties heeft plaats gehad, zal ingevoerd worden op 18 Febr. a s. Aan gehuwde arbeiders en kost winners, die in de lagere loongroepen zijn ingedeeld, en die gemiddeld niet meer dan 42 uur per week werken, wordt een toeslag toegekend, waardoor de verlaging van het uurloon grootendeels wordt opgeheven. ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs over 1930 te vergoeden eenige jaarwedden, totaal tot een bedrag van 2734,58. B. en W. bieden ter vaststelling aan be sluiten betreffende de toekenning van ver goedingen, vastgelegd in de L.O.-wet 1920. Verhuur grond. B. en W. stellen voor, A. van der Werff Gzn. den thans by hem in gebruik zynden tuingrond aan den Kennemerweg van 1 Maart as. af, voor den tijd van 3 jaren, te verhuren tegen een huurprys van 275 per jaar. B. en W. stellen voor, ontheffing te ver leenen van de bepalingen der verordening van 17 Juni 1909 op de eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Maria, dochter van P. Meyne en W. Bruin; Nicolaas, zoon van J. Beentjes en A. van Duyn. Overleden: Petrus Joannes Gerardus van Benthem, oud 5 maanden, zoon van L. A. van Benthem en G. R. Heere; Wouter van Smirren, oud 65 jaren, wonende te Amster dam; Simon Schuyt, oud 69 jaren, wonende te Castricum. Vogelschieten. Alhier is een wedstryd in het vogelschieten gehouden. De uitslag is: le Vogel; romp C. van Duyn, Castricum; kop verloot; vleugel J. van Noord van War mond; vleugel idem; staart A. Rommel, Cas tricum; vlag verloot. 2de Vogel: romp G. H. Hoogendyk, Haar lem; kop P. Koelewyn, Bakkum; vleugel J. Schrier, Warmond; vleugel J. Meyer, Noord- wykerhout; ;staart J. v. d. Berg, Heerhugo- waard; vlag: G. A. Hoogendyk, Haarlem. 3e Vogel: le groep: romp verloot, kop G. A. Hoogendyk, Haarlem, staart idem, vleugel A. Rommel, Castricum; vleugel W. J. Dries- sen, Cas tricum, vlag W. v. d. Berg, Heerhugo- waard. 3e Vogel 2e groep: romp J. van Styn, Zuid- schalkwyk; kop A. Rommel, Castricum; staart J. Schrier, Warmond; vleugel idem; vleugel A. Rommel, Castricum; vlag W. v. d. Berg, Heerhugowaard. 4e Vogel: romp J. van Dyk, Noordwyker- hout, kop K. Beentjes, Bakkum; staart P. Beentjes, Bakkum; vleugel J. Vrank, Noord- wykerhout, vleugel J. Moejes, Heerhugo waard; vlag H. v. d. Berg, Noordwijkerhout. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. van der Werf en J. H. Woltemath. Getrouwd: J. Byio en J. Keyzer. Geboren: z. van A. M. ScholteBuchows- ky; d. van A. MoesHageman; d. van C. C. van der Lans—Seysener. Jaarvergadering „Witte Kruis". In de dezer dagen gehouden vergadering van „Het Witte Kruis" opende de voorzitter, de heer P. Preyer, met een korten terugblik te wer pen over de resultaten van het afgeloopen jaar. Ondanks dat de baden in het Binnen- en Buitenbadhuis beduidend minder zyn geweest dan voorgaande jaren, het eerste in verband met de heerschende crisis het laat ste door de weinige zomersche dagen, mogen wy, aldus spr., niet ontevreden zyn. Met de beste wenschen voor het jaar 1932 gaf spr. het woord aan den heer P. Walig, die het jaarverslag las, dat onveranderd onder dank zegging werd goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer H. D. Seisener verslag uit van zyn financieel beheer waaruit bleek, dat de reke ning der afdeeling sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van ƒ14.725.02 en een voordeelig saldo van 18.—. De kascommis- sie sprak by monde van den heer Werner waardeerende woorden over de verrichtingen van den penningmeester en verklaarde kas en bescheiden in de juiste orde te hebben bevonden. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer P. Walig, alsmede het periodiek aftre dend lid der commissie voor de Bad- en Zweminrichting, C. Reyne, werden by accla matie herkozen. In de vacature in de com missie voor het Binnenbadhuis, ontstaan door het vertrek van den heer P. Jaapies, werd benoemd de heer H. D. Seisener. Raadsagenda. De burgemeester heeft een vergadering van den gemeenteraad be legd tegen Donderdag 18 Februari, des na middags te 7.30 uur ten Raadhuize. Te be handelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel omtrent het bewonen der on- derwyzerswoning bij de school te Kromme- niedyk. Kruisverbond. Het Kruisverbond St. Jan de Dooper hield de jaarvergadering in het patronaatsgebouw met een tameiyke op komst. De voorzitter, L. B. Jonkkman, open de met gebed en deelde mede dat 24 Febr. alhier een vergadering zal worden gehou den van hoofdbestuursleden. Hy verzocht alle leden, dan aanwezig te zyn om deze vergadering te doen slagen. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwyl in de vacature-C. Wildenburg by enkele can- didaatstelling werd gekozen de heer J. Zand vliet, die deze benoeming onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen aannam en door den voorzitter werd gefeliciteerd. Het jaarverslag van den secretaris werd onder applaus goedgekeurd. Uit het finantieel verslag stippen we aan dat was ontvangen ƒ364.58 en uitgegeven ƒ382.68, zoodra het karbeizt met ƒ18.10 terugliep. In een volgende vergadering zal worden gesproken over de bereiding van bier, wyn en gedistelleerd. Na rondvraag volgde sluiting. Gemeenteraad. Een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente zal Woensdag 17 Februari des namiddags om twee uur worden gehouden. De agenda vermeldt: 1. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Narcissenstraat aan den heer Alb. Moolenaar. 2. Verkoop van een perceel bouwterrein langs den Stationsweg aan de N. V. Elec tric! teitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. 3. Vaststelling van een gewyzigde veror dening op het beheer van de Gas- en Wa- terleidingbedryven der gemeente. 4. wyziging van de keurloonen yan vee en vleesch in den keuringskring „Lisse". 5. Comptabiliteit. 6. Ingekomen stukken en mededeelingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Bernardus Hendrikus, z. van J. v. Dyk en M. F. Keltjens; Neeltje, d. van D. Kapteyn en J. A. Braam; Agnes Theresia Catharina, d. van C. W. v. d. Salm en C. C. Onderwater; Theo- dorus Corneüs, z. van C. Th. Duivenvoorden en J. J. Warmerdam; Ida Hendrica, d. van G. W. Bruynen en G. C. Helmer. Getrouwd; R. Wildeboer en A. J. de Haan. Overleden: Johanna Maria v. d. Aart, echtg. van H. J. Weyers, oud 65 j. Dammen. De uitslag van de vierde ronde om het damkampioenschap van Lisse is als volgt: Alf. DuivenvoordeJ. Duivenvodrde 02 J. Duivenvoorde Sr.B. Duivenvoorde 20 N. v. d. PoelL. Boogerd 20 Jac. v. d. Poel—G. C. Degger 2—0 H. BakkerC. Th. Duivenvoorde 02 A. v. d. Poel—M. v. d. Reep 20 C. GastelaarsG. v. d. Voet xx HERWONNEN LEVENSKRACHT. Omdat H. L. vreest dat zy in de ryen der charitieve instellingen zou vergeten worden, komt zy aller aandacht vragen voor de nieuwe film van Berg en Bosch, welke Don derdag 25 Februari 's avonds half acht in het K.S.A.-gebouw zal vertoond worden. Deze avond, speciaal ten doel hebbend de menschen nog eens extra in hun liefde voor den evenmensch te versterken, moet, gezien den somberen tyd waarin we leven, in alle opzichten slagen. HUISBROEITENTOONSTELLIN G. By de oprichting van het R.K. jeugdwerk alhier, is door de jongens o.a. het broeien van bloembollen ter hand genomen. De ver wachtingen over de resultaten waren niet hoog gespannen, doch het resultaat van den broei en het werk der jongens is zoo mee gevallen, dat gisten een officieele tentoon stelling in de K.S.A. kon worden gehouden. Er waren 10 inzendingen, waarvan vijf be staande uit specialen huisbroei terwyi de overige buiten mededinging ter opluistering waren ingezonden. Wy vernamen van de verzrogers der tentoonstelling, de heeren N. Noordermeer en J. Berg, dat de jongelui trotsch op het resultaat kunnen zyn, want de inzendingen waren schitteren. Voor den tulpenbroei verwierf Fr. Wiering den len prys, terwyl W. v. Hage met prach tige hyacinthen ook een len prijs behaalde. 2e, 3e 4e en 5e prys vielen respectievelijk ten deel W. Hesseling, Th. v. d. Meer, C. v. Hoe kelen en H. v d Voort, terwijl nog een le prys werd toegekend aan Gebr Zeestraten, 2e pr. aan Jo Preenen en 3e prys aan J. Berg Az., die ter opluistering hadden inge zonden. Na de Hoogmis werd de tentoonstelling geopend. Het publiek heeft veel belangstel ling doen biyken. Gisterenavond mochten de jongens de pryzen in ontvangst nemen. „Crisis-comité". Alhier is een afdeeling van het Nationaal crisis-comité opgericht. Dit comité is als volgt samengesteld: Algemeen Voorzitter: de Burgemeester; Algemeen Vice-Voorzitter: W. Warnaar; Algemeen Secretaris: W. Los; Al gemeen Penningmeester: W. Wachter. Ingesteld zyn twee werkcomité's. 1. Een Comité A. voor geld'elyken steun onder presidium van den Heer J. M. J. L. A. Speelman. Secretaris: de heer M. G. M. Eaggen, leden de heeren K. W. van Breda, J. C. Schrama, A. J. Verkley (leden van het Gemeenteiyic Steuncomité) en G. Dannys, H. Otto en A. Vogelaar. 2. Een Comité B. voor Steun in Natura onder voorzitterschap van wethouder H. Bader, Secretaris de heer L. Dekker, leden de dames: Mevr. Joh. v. Reisen-Vryburg, Mevr. J. G.Westerbeek-Klijn, twee afgevaar digden van de meisjesvereenigingen: Tabitha en Doreas en de heeren L. v. d. Berg, D. Bol, j. Kortekaas en N. v. d. Zwaan (afgevaar digden van de Landarbeiders-organisaties), E. Dykstra, B. Jansen, J, v. Nieuwkoop, waarvoor vermoedeiyk de heer H. v. Reenen zal komen, alsmede een nog aan te wyzen lid van het R.K. Armbestuur, terwyi nog dames kunnen worden toegevoegd. Het doel van Comité A is: Geldelyken steun te verleenen, daar waar noodig. Spe ciaal 2al worden gedacht aan zoogenaamden stillen nood. Het doel van Comité B is: Steun in Na tura, speciaal aan die arbeidersgezinnen, vaar behoefte bestaat aan kleeding, schoeisel huislinnen, beddegoed, brandstoffen, eet waren enz. enz. Van 16 tot en met 20 Februari wordt door de leden van het Comité langs de huizen der ingezetenen een inzameling gehouden, waar van de afdracht zal plaats hebben Dinsdag 23 Februari in de Burgerzaal van het Ge meentehuis. Naast gaven in geld zullen gaven in na tura als kleeren, dekens, lakens, aardappelen enz. welkom zyn. R. K. Landarbeidersbond. Onder zeer groote belangstelling had in Hotel de Zon een vergadering plaats van de afdeeling Warmond van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", waar als spreker uitgenoodigd was de heer Salm, lid van het hoofdbestuur, en in welke vergadering werd behandeld het nieuw op te maken contract met de bloemis tenpatroons. De voorzitter sprak een harte- ïyk welkom tot de aanwezigen, inzonder tot den heer Salm, en het verheugde spreker dat zoovelen ter vergadering waren ge komen, hetgeen gezien de belangrijkheid der besprekingen niet te verwonderen was. De heer Salm, het woord verkrygende, zeide, dat de onderhandelingen tot heden nog niets gevorderd waren. Wy ontkennen geenszins, aldus spreker, dat het bloemis- tenbedryf harde tyden doormaakt, en wy zijn bereid om onzerzyds ook een offer te brengen, wy hebben voorgesteld, aldus spr., dat het loon der arbeiders zou worden ver laagd met 10 pCt., maar de patroonsvereeni- ging wenschte een veel ingrypender verla ging. Hun voorstel kan onmogelyk een onder werp van beraadslaging uitmaken, want op het loon, dat zy voorstellen, kan een arbei der onmogelyk ingaan. Op onze districtsver gadering is goedgevonden, aldus spreker, dat genoegen genomen zal worden met een loon van 22 gulden per week, maar dit is ook het uiterste. Over deze aangelegenheid ontspon zich een zeer geanimeerde en zeer drukke dis- cusie en nadat nog door verschillende leden aan den heer Salm vragen waren gesteld, die tot genoegen werden beantwoord, werd tot stemming over het voorstel van het dis trict overgegaan. De uitslag der stemming werd niet bekend gemaakt, wyi men vreesde dat dit de besprekingen zou bemoeilyken. Hierna werden nog eenige zaken van huis- houdelyken aard afgedaan, waarna de bij eenkomst door den voorzitter onder dank zegging aan den spreker voor zyn duidelyke uiteenzetting over deze belangrijke kwestie werd gesloten. Gouden medaille. Door het Gemeente bestuur is aan het Bloembollenbestuur af deeling Noordwijk voor de aldaar te houden bloembollententoonstelling „Flora 1932" een gouden medaille beschikbaar gesteld. Onbewoonbaar verklaarde woning. Naar men ons mededeelt, is door Ged. Staten aan het bestuur van den Broek en Simon- tjespolder tot 1 April a.s. ontheffing verleend tot den bouw van een nieuwe moienwoning in bedoelden polder. Mocht op dezen datum nog geen nieuwe woning gebouwd zijn of al thans een besluit genomen zyn om binnen een bepaalden tyd tot bouw van een woning over te gaan, zal de molenwoning onherroe pelijk moeten worden ontruimd. ..Nooit gekende cijfers. Zaterdag 13 Februari stonden bij het Bureau Arbeidsbe middeling niet minder dan 278 werkloozen ingeschreven, een cijfer, dat tot dusverre nimmer is bereikt. Wel een bewijs, hoe slecht het onze industrie gaat is het feit, dat er 82 werklooze fabrieksarbeiders zyn, behalve 67 bouwvakarbeiders en 47 losse arbeiders. Het aantal arbeiders kan in onze gemeente veilig op 1800 geschat worden. Dus circa 15 pCt. van de mannelyke arbeiders bevolking. Ziekenverzekering „Samenwerking". De Ziekenvereeniging „Samenwerking" hield deze week haar jaarvergadering. Deze ver eeniging stelt zich ten doei aan haar arbei ders-leden gedurende 26 weken een uitkee- ring by ziekte te verstrekken tegen een con tributie van 3 cent per verzekerden guiaen Het aantal leden bedraagt thans 1054, hel aantal donateurs 44. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de contribu ties der leden hadden bedragen 10.533.12 en de bijdragen der donateurs ƒ225. Met verdere inkomsten werd dit samen 14.129.12. De uitgaven hadden bedragen: aan uitkee- ringen bij ziekten en ongevallen 10.365.12, aan overlijdenspremies 650, aan bode- kosten en verdere onkosten 3114.11, totaal ƒ15.129.23, zoodat er in 1931 een nadeelig saldo was van ruim 1000. In de laatste jaren daalde het bezit der vereeniging regel matig, zoodat dit nu nog circa ƒ15.000.— bedraagt of gemiddeld 15 per lid. Op twee wijzen wenscht het Bestuur van „Samen werking" deze tekorten te doen ophouden. Op de eerste plaats door verhooging der con tributie en op de tweede plaats een bepaling omtrent de leeftijdgrens van de nieuwe leden. Een nieuw lid wenschte zich op 42- jarigen leeftijd te laten inschryven, doch werd geweigerd. De bepaling werd gemaakt, dat voor iemand die ouder is dan 25 jaar, het entrée-geld wordt verhoogd. De overly denspremie werd bepaald op 50 Deze uitkeering wordt slechts gegeven aan de weduwe of aan nagelaten kinderen, zoo dat alleenstaande personen op deze uitkee ring geen recht hebben. Tot commissaris werd in de vacature A. E J. Ferf gekozen de heer P. Klinkenberg, ter wyl het aftredende bestuurslid T. v. d. Laan Hz. werd herkozen. Hierna werd de verga dering gesloten. Het Retraite-werk. Naar wy vernemen heeft zich te Zandvoort een comité gevormd om te komen tot de oprichting eener re traiteclub. Dit comité bestaat Ui den Z.Eerw. heer PasOor. weleerw. heer Kapelaan, twee dames-leden der Maria-congregatie,2 hee- ren-leden en tweê leden der St. Jozefgezellen. De definitieve datum der oprichting is be paald op Zondag 21 Februari a.s. Om meer dere bekendheid aan het geestelyk nut eener retraite te geven zal op genoemde da tum door een der eerw. Paters van het Sint Petrus Canisius retraitehuis te Bergen des avonds 8.15 in het Patronaatsgebouw een le zing met lichtbeelden worden gegeven, afge wisseld met eenige mooie zangnummertjes. By deze lezing worden verwacht alles dames en heeren leden der Maria-Congregatie, de leden der Hanze, Volksbond en St. Jozef- gezellen. Ten slotte alle parochianen welke maar eenigszins in de gelegenheid hiertoe zyn. De toegang tot dezen belangryken mooien nuttige en leerryken avond is geheel kosteloos. Een ieder houde den avond van 21 Februari vrij. Kwart over acht uur in het patronaatsgebouw present. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk HET STREEKTELEFOONNET LISSE Het komt ons na een ingezonden stuk, on derteekend door den heer Claasen, chef der afd. Telefonie van het Hoofdbestuur der P, T. T. noodzakelyk voor, eenige regelen te wyden aan deze gewichtige kwestie, zy valt dadeiyk op, hoffelykheid waarmee de heer Claasen het artikel schryft. Voor den aan- dachtigen lezer, tevens belanghebbende ais aangesloten op het telefoonnet Lisse, is dat stuk een ware ontgoocheling, een blystem- mend bericht. In zekeren zin behelst het artikel een aanklacht tegen hem, die het ver slag over de vergadering, die 14 Januari hier gehouden is, maakte. Geen verslaggever werd daarby uitgenoodigd en nu het stuk van den heer Claasen in flagrante tegenspraak is van hetgeen over die vergadering werd ge- gevy in de bladen, komt de onaangename gedachte of niet opzetteiyk de pers is ge weerd. Ieder telefoonbezitter, aangesloten op het net Lisse, heeft aanvankelijk een eere- salut gebracht aan de wakkere besturen der gemeenten, die zich zoozeer interesseerden voor de abonné's, die hun kostbaren tyd of ferden, een raadszaal beschikbaar stelden alles voor anderen. Na het stuk van den heer Claasen, die be langeloos inlichtingen verstrekt, vraagt men zich af: heeft in dezen niet een kleine groep belanghebbenden gepoogd straks relatief goedkoop te telefoneeren ten koste van alle anderene geabonneerden? En heeft dat groepje er de gemeentebesturen voorgespan nen misschien? Hoe het zy, ons is het onbe- grypeiyk, hoe aan de pers, door wie ook een verslag of communiqué kon worden ver strekt waarin de voordeelen van de splitsing eenvoudig doodgezwegen worden. Nog eens, het is ons onbsgrypelyk en nu de zaken zóó staan, moet langs den weg van zoo groot mogelijke publiciteit gebracht worden de overgroote meerderheid der aangeslotenen op het huidige telefoonnet te Lisse te overtui gen, dat het niet aangaat, dat een kleine groep probeert alle anderen te laten betalen voor zich. Het klinkt hard, maar we vragen: is de overheid niet schuldig aan deze aanvanke- ïyk misleidende inlichtingen? Is hier geen opzet? Maar hebben dan de gemeentebe sturen niet den hieligen plicht, te strijden voor de groote meerderheid der aangeslote nen of zich buiten de kwestie te houden? Het gaat hier niet om of tegen personen, dit zij verre en indien middelen gevonden kon den worden om over de heele linie de abon né's minder te doen betalen wy zouden het van harte toejuichen. Maar wy achten ons verplicht een zaak Hoogste barometerstand 780.0 te Malin- head. Laagste barometerstand 747.9 te tngö. Verwachting, zwakke tot matigen wind uit Noordelyke richting tydelijk opklarend, wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. zakelyk te belichten en wat het zwaarste is moet zwaarste wegen. Wie zal ontkennen, dat reeds n u de ge- abonneerden, die het minst de telefoon ge bruiken, relatief het meest betalen? Vooral sinds het gesprekken-tarief is ingevoerd; immers, of men veel of weinig telefoneert, de abonnementsprys, thans maandelyks ge- ind, blyft gelyk. Al schuilt hierin feitelyk reeds een zeker onrecht, omdat het nu een maal rationeel is, dat zij die het meest de telefoon gebruiken, ook het meest betalen wy willen dit nog aanvaarden, omdat er altoos zulke moeilykheden zullen biyven. Maar nu gaat het te erg worden en er dient stelling genomen te worden, dat de egoïstische wensch van enkelen niet wordt vervuld. Het stuk van den heer Claasen van iemand die het weet geeft cyfers die onaanvechtbaar zyn, die niet ondoordacht zijn neergeschreven ;het zyn feiten, die moeten worden aanvaard. Wie ze bestudeert heeft de conclusie gemakkeiyk te trekken. Men kome ons niet aan boord met de op merking, dat de groote zakenmenschen in het hoofdbedryf der streek zulk een moeilyken tyd doormaken. Wy weten dat van zeer nabij en betreuren het van harte. Maar honderden anderen ondervinden, als gevolg daarvan het zelfde; we denken aan de kleine kweekertjes, aan de winkeliertjes, die een telefoon haast niet kunnen betalen, doch haar om hun cliëntèle niet durven wegdoen. Ook by die nijpt het en elke 10 vermindering van de telefoon al is het over 12 maanden ver deeld is uiterst welkom. Indien degenen, die meer zullen moeten betalen (waaronder er slechts 3 zijn), die 100 per jaar by split sing meer zullen moeten betalen) dat werke- lyk niet kunnen, moeten zy hoe on aangenaam dit zij de telefoon laten gaan. De energie, het noesten werken, de wils kracht onzer groote exporteurs staan ons echter borg, dat het Goddank zoover nog riet met hen is gekomen en wy houden ons ten zeerste overtuigd, dat het zoover niet ko men zal, wat wy in hooge mate zouden be treuren. Wy sluiten met den wensch: splits of splits niet, maar doe 't zoo, dat er rond 75 pCt. der abonnés van het Streektelefoonnet Lisse er finantieel wél by vaart. CORRESPONDENT HILLEGOM. ALKMAAR, 15 Febr. 54 vette koeien 165 280, 4 vette kalveren 50—90, vette kalveren per kg. 0.700.90, 155 nuchtere slachtkalve. ren per stuk 414, 557 vette varkens, zware, per kg. 0.260.32. ALKMAAR, 13 Februari N.V. Eierveiling Hollands Noorderkwarier. Aanvoer 195.000 kipeieren. 56-58 f 3—3.30; 58-60 f 3.10—3.40; 60-62 f 3.20—3.50 62-64 f 3.30—3.90; Klein 50-55 f 2.803.1015.000 Eendeieren f 3 3 50. AMSTERDAM, 13 Febr. Aardappel, markt De pryzen waren heden onver, anderd. Aanvoer één lading, 870 H.L. BOVENKARSPEL, 13 Febr. 1932. Markt bericht „De Tuinbouw" Dien, Groote Gele f 4.304.55; Tulpen: Copland f 0.700.80; Moore f 0.60—0.70; La Reine f 0.60; Prospe rity f 0.70; Ibis f 0.70: Schlegel f 0.60; Will. Pitt f 0.60—0.70; Mr. v d. Hoef f 1.30; Bar- tigon f 0.50-0.90; Murillo f 0.70; Le Notre f 1.30; Cour. d'Or f 1.20; Lady Moore f 0.70; Electra f 1.20; Witte Valk f 0.80 per 100 st. Aanvoer 1109 dozyn. BEVERWIJK, 12 Februari. Tydens de vei ling van 12 dezer van de Vereeniging tot exploitatie van Bloemboüenveilingen 't Cen trum in haar gebouw aan de Koningstraat 40, waren de noteeringen als volgt: Gladiool Jacoba van Beyeren 14 op 50 ct„ 12—14 40 ct„ 10—12 10 ct.; Souvenir 4 op 4 ct.; Ge neraal Pétain 4—8, 5 c.: Odin 6—10, 5 c.; Prins of Wales 6—10, 9 c.; Rubini 10—13, 35 c.; Prinses Juliana 1—12, 41 c., 8—10 19 c„ 4—6 9 c., 2—4 2 c.* LTmmaculée 46 7 c„ 24 2 c.; War 14 op 44 c.; Pink Beau ty 10 op 36 c.; L'Innocence 12 op 49 c„ 10 12 35 c.; Jac. v. Beyeren 12 op 45—44 c.„ 10—12 27 e.; White City 10—12, 9 c.; Rose Precose 10—12 7 c.; Pink Perfection 1012, 3 c„ 8—10 4 c.; Schwaben 10—12, 29 e.; Pink Perfection (uitschot) 12 op 4 c.; Ja coba van Beyeren 12 op 51 c„ 10—12 27 c.; White Giant 12 op 41—33 c„ 10—12, 28 c„ 8—10, 10 c„ 48, 1 c.; Early Sunrise 12 op 30 c.; Onbekend 610 ct.; Roem van Ken- nemerland 6—10 ct,, Jacoba van Beyeren 10—12, Souvenir 6—10 en Eearly Sunrise 6 —10, 4 ct. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Febr. Aangevoerd werden 2600 Kg. worteien 8— 3.70; idem Kleine 1.10; 57000 Kg. roode kool 0.60—2; idem doorschot 0.60—1.10; 67000 Kg. gele kool 0 60—1.30; 83000 Kg. Deensche wit te kool 0.60—1.80; 12500 Kg. uien; uien 8.30 tot 8.60; idem grove 7.50—7.80; idem drielin gen 7.80—8.10. HOORN, 13 Februari 1Q32. Veemarkt. 7 Nuchtere kalveren f 7—11: 26 Schram men f 10—16; 82 Biggen f 58: 7 Schapen f 16—22: 1 Paard f 275. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Febr. 40.800 kg. roode kool 0.60—2.40, iösm doorschot 0 60 —1.70; 10.800 kg. gele kool 0.60—1.60 46 200 kg. Deensche witte kool 0.90—2.00, Idem doorschot 0.70—1.20; 3400 kg. uien 8.50—8.70, grove 7.50—7.80, drielingen 8.30. LEIDEN, 13 Febr. Noteering Coóp, Groen ten-, Fruit- en Blemenveilingver „Leiden en Omstreken". Roode kool f 1.60— 5.—, Savoye kool f 1.20—4.40, groene kooi f 1.—4.—pe terselie f2.20—3.—, prei f2.30—4.60, selderie f 1.203.80, knolselderie f 47.—, rabarber f 6.—13 per -00 stuks, kroten f 36.—, kro ten gek. f7—9.—, witloof f 11—14.—, Boe renkool f2—4.—, uien f6.70—9.60, wortelen f 5—7.—, spruiten I f 6—14.—, spruiten II f2—6, aardappelen f3—7.— per 100 kilo. LEIDEN, 13 Febr. Botermarkt Pri ma fabrieksboter 1.50, prima boerenboter 1.50 tot 1.60. Aanvoer 620 K.G. Hande! 6'oed. LEIDEN, 13 Febr. Botermarkt. De pry?en van boter op de heden gehouden markt wa ren als volgt: Prima fabrieksboter (contr.) fl.50 per Kg.; prima boerenboter f 150 I.60. Aangevoerd 23-8 en 1-16 vaten, wegen de 620 Kg. Handel goed. ZWAAG, 12 Februari 1932 Veilings- vereeniging „Bangert en O." Winterjannen 14—20.50, Gieze 11.60—19.70, Comtesse 11—, Brammu's 9.70—13.30, Brabanders 11.40-- II.80, Pres. v. Engeland 13—27. zoe'-e appels 10—14 per 100 kg.: spruien 6—17.50, uien 7.20—9.60, witlof 7.00—13.80, wortelen 4—14, spinazie 23—26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2