STADSNIEUWS IV mSÊÊÊÊ TWEEDE BLAD MAANDAG 15 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 KAPELAAN RÏCHARIUS DEKKERS Uit voorzorg van de H.H. Sacramenten voorzien Als de drank is in den man Tegen onmatigen scholenbouw Sehilderijen- T entoonstelling LAKEROL KERKHOVEN IN STAMBOEL Het trieste graf van den Muzelman Dronken chauffeur veroorzaakt een serie aanrijdingen De motie der gemeente Bloemendaal Collecten voor de armen Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid Exposanten: Jacob Ritsema en M. Heynes VERKEERSONGEVALLEN SCHIETEN SCHIETEN „GENERAAL VAN MERLEN" ««limm LEGER EN VLOOT DERDE HALF-REGIMENT HUZAREN FINANCIËN N. V. FRIESLAND-HOLLAND BANK KERKNIEUWS MGR. J. H. G. LEMMENS Zijn bisschoppelijk Wapen LITURGISCHE BIJEENKOMST VOOR MEISJES-STUDENTEN CONGREGATIE VAN DEN H. JOZEF ZUSTER SYMPHORIENNE f ONZE OOST Jr. W. M. DOCTERS VAN LEEUWEN ZITTING VOLKSRAAD Naar wij vernemen, is de Weleerw. Pater Hiciiarius Dekkers, kapelaan der Parochie van het H, Hart in het Kleverpark te Haarlem, gisteravond plotseling zeer ernstig ongesteld geworden en uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Z.Eerw. is lijdende aan het hart en wordt verpleegd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Zijn toestand is momenteel iets beter. Zondagavond werden twee op de Lange Heerenvest surveilleerende politieagenten door een onbekenden automobilist gewaar schuwd, dat uit de richting Amsterdam een auto naderde, waarvan de bestuurder dron ken was. Onmiddellijk nadat de agenten ge waarschuwd waren, zagen zij reeds een auto in slingerenden gang de Lange Heerenvest opkomen. Eerst reeds de auto naar den hui zenkant en botste tegen een stilstaanden auto aan, vervolgens tegen een even verder staan- den lantaarnpaal en tenslotte tegen een huis, waar de auto tot stilstand kwam. Een man, die in beschonken toestand ver keerde, stapte uit. Het bleek te zijn een 28- jarige koopman uit Aerdenhout. Hij is door de agenten naar het politiebureau gebracht. Daar kwam uit zijn zak een met scherpe patronen geladen revolver te voorschijn. De in den stilstaanden auto, die werd aan gereden, zittende 24-jarige juffrouw, werd licht gewond aan arm en dijbeen. De dronken chauffeur is in bewaring ge steld. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. In de vorige raadsvergadering der ge meente Bloemendaal kwam aan de orde een motie van B. en W. dier gemeente, om een minister van Onderwijs te verzoeken, den scholenbouw voorloopig voor drie jaar stop te zetten. Bijna de geheele raad verzette zich tegen die motie, niet het minst, omdat hij vrees de, zien daardoor belachelijk te maken. B. en W. namen teen him motie terug, maar beloofden met een andere terug te komen. Ingevolge die belofte bieden zij nu de volgende motie ter vaststelling aan: De Raad van de Gemeente Bloemendaal; huldigende het beginsel, vastgelegd in de Grondwet, waarbij bepaald is, dat overal in het Rijk van Overheidswege voldoende openbaar lager onderwijs zal worden gege ven, waardoor de volksontwikkeling van het Nederlandsche volk wordt gewaarborgd; waardesrende dat door de thans van kracht zijnde Wet op het Lager Onderwijs een einde is gekomen aan den onzaligen schoolstrijd, ontstaan door de bezwaren van velen die voor hunne kipderen afzonderlijk onderwijs verlangden en die dit tot op de invoering van bovengenoemde Wet slechts konden verkrijgen ten koste van eigen voor dit doel aangewende middelen; van oordeel echter, dat de uitvoering van de in genoemde Wet vastgelegde begrippen te kostbaar is geworden, eensdeels omdat zelfs zeer kleine groepen van personen af zonderlijke scholen kunnen eischen en dit ook doen op grond van motieven, waaraan bij de totstandkoming der Wet zekerlijk niet is gedacht, anderdeels omdat zoowel de inrichting der scholen, alsook 't aantal leer krachten is ingesteld op een wijze, welke te greote kosten met zich brengt; overwegende dat de fxvncieele lasten, welke uit de bestaande regeling voortvloei en, zoowel voor het Rijk als voor de Ge meenten buitensporig hoog worden; er op wijzende dat in de Gemeente Bloe mendaal met haar circa 13000 inwoners hierbij niet medetellende de verpleegden in de Provinciale inrichting ten. behoeve van zielszieken thans reeds 16 scholen aan wezig zijn, welke niet ten volle zijn bezet, terwijl thans nog meerdere groepen van personen telkens aanvragen doen om nog meerdere scholen en hunne rechten daarvoor baseeren op den inhoud der thans vigeeren- de Wet op het lager onderwijs; overwegende, dat dergelijke scholenbouw met de kosten daaraan verbonden een zeer zware last zou worden voor deze gemeente en den financieelen toestand van de gemeen te, die tot dusverre volkomen gezond was, zou bedreigen: richt zich hierbij tot Zijne Excelentie den Minister van Onderwijs met het dringende verzoek om ten spoedigste de noodige maat regelen te nemen, opdat perken worden ge steld aan den onmatigen scholenbouw en dat met behoud van goed en degelijk onderwijs, zoowel openbaar als bijzonder, waarop onge twijfeld ieder Nederlandseh burger prijs stelt, de financieele lasten aan het onderwijs ver bonden teruggebracht worden tot een be drag, dat de financiën van het Rijk, zoowel als die der Gemeenten, niet benadeit en niet ernstig in gevaar brengt. St. Vincentius-Vereeniging De Haarlemsche St. Vincentiusvereeni- ging houdt haar algemeene jaarvergadering Donderdag 18 Februari, des avonds te half 9 in het St. Vincentiusgebouw, ingang Zoete- straat 11. In verschillende kerken zijn gisteren weer collecten gehouden ten bate der armen. In de St. Josephkerk hield pater Heri- bartus Mulder O. F. M. de liefdadigheids predikatie, waarna de collecte met open schaal 981.opbracht. In de parochiekerk van het Allerh. Hart hield pater Fridolinus Huissen. O. F. M. de liefdadigheidspredikatie. Hier was de op- brengs 696.13/,. Het Comité tot Bestrijding van de Ge volgen der Werkloosheid bericht met har- telijken dank de volgende inschrijvingen: Voor één keer: Firma S. f 1.—, B. M. f 2.—, Wed. B. K. f I.—, L. C. v. d. M f 5.—, J. M. T. f 25.—, J. P C ten C. f 1.—, R. d. W. f 1.—, Mr. H. J. H. L. f 3.—, Not. B. S. f 25, E. B. f 5, J. H. f 25.—, J. H. J. H. f 10, Tj. v. E. S. f 5.A. M B. f 10.Dames B. f 2.50, A. A. f 2 50, F. H. f 2.—, J. J. E. f 10.—, Gebrs. f 5.—, M. C. H. H f 10.—, L. J. W. f 5 G. S. f 5.—, L. J. T f 1.—, J. v. d. B. f 1.—, H. A. J P. f 1.—, G. H. f 1.— Mevr Z. f 1.—, E. v. d. M. f 2.50, P L. W. T. f 2.50, L. H. v. 'S. f 100.—, H. J. v. V. f 10.—, J. Th. G H v. V. M. f 5.—, Wed. F. G. M. de L. E. f 2.50, J. v W. f 5.—, Mevr. R. P K. f 5.—, G. V.S. f 1.—, G S. f 0.50, M. W. f 2.50, Mevr. M. V. f 5.—, J. A. M. f 5.—, H. H. f 2 50, J. V. K. f 5.—, Dr. G. F. H. f 10—, Mej. F. F. f 10.—, W. N. S. f 2.50, B v. C. f 1.—, J. d. W. -T f 2.50, Mevr. S. f 1.—, M. H. C. v A. f 5.—, M. B. H. f 10.—, P v. H. f 3.—, R. G. M. f 1.— W. S. f 0.50, J. R. C. f 10—, J. H. Th. f 2.50, E J. S. v. L. f 5.—, H. S. M. f 5.—, W. E. B. f 10.—, J. J. K. f 2.—, W. M. f 2.50. Per maand: Mevr W. f 1.Mevr. A. W. S. t. C. f 2.50, W. C. G. f 1.—, C. J. f 4.—, B. M. v. W. f 7.50, S. J f 1.50, J. J. v. L. f 2.50, A. W. f 1.—, N. G. V. M. f 0.50. Giften. Opbrengst Bal-Ma-qué de Lange 20.75; Inh. busje Sweekhorst ƒ2.68; J. F. L. ƒ50; Haarlem's Dagblad ƒ657.71; Ambt. Prov. Griffie 2e maand, bijdr. ƒ175; Leerl. M.T.S. 134.34; Pers. Franken's Fabr. 8e bijdr. ƒ35.35; A. M. ƒ1; Ambt. Electr. Bedr. 7.75; Drukkerij De Spaamestad ƒ250; M. P. 9; Mevr. J. F. H. U. R. 10. De „Sierkan" heeft aan ons comité de toezegging gedaan om dagelijks chocrlade- melk te schenken aan de werkloozen die in de lokaliteiten verblijf houden, de ééne week het Brongebouw voor 200 personen, de vol gende week gebouw St. Bavo voor 150 per sonen en de derde week de Chr. Best. Bond voor 100 personen. De firma Gebrs. Braakman stelde het comité een aantal bons voor kleeding ter hand. Bij den Kunsthandel Reeker, aan den Wagenweg 102, hangt het bekende bordje weer uit: „Heden Tentoonstelling". Het is te hopen, dat zooveel mogelijk pas- seerenden zich van deze uitnoodiging rekenschap willen geven en even er binnen treden, want er is inderdaad weer wat moois te zien. Men kan zulks geheel onver plicht doen, daar de toegang voor lederen bezoeker vrij is. In de groote bovenzaal werden de werken op smaakvolle wijze gearrangeerd van den Haarlemsehen schilder Jacob Ritsema, broeder van Coba Ritsema. Het schilderen schijnt deze familie in 't bloed te zitten; broer en zuster zijn ras-schilders. Een der eerste gevolgtrekkingen, die men maakt, reeds na een vluchtige beschouwing van J. Ritsema's werk, i, dat men hier met een zeer deskundig schilder te doen heeft van zeer edele geaardheid! Er is misschien één bezwaar tegen dit oeuvre, een bezwaar, 't-welk het talent en de zielegesteldheid van den vervaardiger niet raakt, namelijk dat dit werk vcor-oorlogsch is, als we 't zoo noemen mogen. Er is in de wereld der beeldende kunst toch „iets" gebeurd, al ging dit niet voor elkeen op bewuste wijze. Na de romantisch- poetische periode, na den tijd van ziele- en stemmingskunst, van kunst, die was als een Sonnet, van een der Tachtiger-dichters, kwam daar opeens een héél groote figuur, een kunstenaar èn mensch, die als een reus, met zware laarzen, liep over het land, met gang in zijn lijf en die het zaad uitwierp naar beide zijden met bruuske gebaren. Die mensch was Vincent, de arme, de waan-zinnige, die werkte in koortsachtigen ijver en met een steeds leege maag, tot de geestesziekte hem greep en ten slotte velde. Er kwamen het expressionisme, het ku bisme en meer moderne uitingen, zooals de vergeestelijkte kunst, de kunst van den stijl, die niet meer zoozeer van 't gevoel was. Hoe onvolmaakt die uitingen ook mogen zijn geweest, ze boeiden den nieuwen mensch. die haar verwantschap met de maatschappij gevoelde, ze deed de belang stelling voor de oudere kunst onherroepelijk verslappen. Maar de goede kunst der verschillende perioden vergaat niet met die tijdsbestek ken, ze blijft lichten als zonneplekken op een schaduwmuur, ze blijft in weelde en bekoring daar wiegelen, als de zon zelf reeds niet meer te zien is. En vol aandacht en waardeering blijven we stil staan; het is of die kunst lichtende herinneringen bij ons opwekt aan een tijd, die zonniger en vre diger was dan de tegenwoordigeWat Het vlotte zelfportret van M. Heynes. Ritsema ook schilderde, hetzij bloemen, landschap, interieur of stillevens, 't is alles even prachtig en edel gedaan. Met liefde voor de techniek, met licht in het hart, wer den doeken geschilderd, die het geluk der schoonheid in zich blijven houden voor altijd. Ritsema is een schilder van den eersten rang. wiens doeken mochten prijken tus- schen tusschen die fijne werken, waarvan ons Stedelijk Museum gevuld is. Gabriel was zijn leermeester, doch deze beïnvloedde niet zijn innerlijk, dat van eigen karakter was en welks waarde wordt weerspiegeld in den zoo bekoorlijken toon zijner doek Welke van die doeken moeten we speciaal noemen uit deze keur-collectie? We weten het niet en als we enkel nummers aanhalen mogen deze onze preferentie, die natuurlijk subjectief is, vooral weergeven. No. 16 dan, het „Gasthuis-hofje", heeft een bijzondere stemming, het is als een sprookje, zoo'n bloemensprookje, dat in de verte aan M Maris doet denken. „In het park", No. 12, geeft de weelde weer van de zomersche natuur, 't werd warm en vol tonaliteit ge schilderd. De toon van „Binnenhuis" is prachtig. Het „Hofje in Hoorn" is van mo derner allure, licht en kleur zijn zeer mooi en er is een prettige ruimte. No. 18, „Oude Kapel", voldeed ons ook vooral óm het onderwerp. Te weinig im mers wordt zoo'n devoot onderwerp bij velen onzer schilders aangetroffen; zoo stil ligt de man geknield voor Tabernakel en Ma donna-beeld. Van de „Gladiolen" en „Pioenen" zou men kunnen zeggen, dat zij rijke kunst zijn. Het „Straatje in Morlaix" is van groote beko ring en schilderkunstig effect. Geheel anders is de kunst van M. Heynes, die de benedenzaal kreeg toegewezen. In 't begin stuit men op een wat te har den, luiden toon, maar hieraan went men bij nadere beschouwing en dan weet dit werk wel te bekoren door zijn frischheid en ruimte. Heynes is geen Juli-schilder, ook domi neert het gevoel niet bij hem, hij heeft an dere, geestlijke waarden en een bij zonderen kleuren-stijl. Water en wolken, riet en rot sen zijn de lievelingsonderwerpen. Deze landschappen konden ons dan ook beter voldoen dan zijn portretten; het zelfportret, dat we hier reproduceeren, rr'sschien uit gezonderd, om de vlotte, vrije, niet traditio- neele wijze van uitbeelden. In Brabant werkte Heynes o.i. gelukkig. De doeken No's. 14 en 24 getuigen hiervan. Ze zijn soepeler van toon en de „gevallen" mogen op zich zelf zeer schilderachtig ge noemd worden. We noteerden voorts als onze keuze: No. 7, „Herfst"; No. 10, om de gespannen heid en wijdheid van water en wolken hemel; No. 9, vol luchtspel en rhythme; No. 32, waarin een gevoelige teerheid van tinten. Zoo zouden wij er meerdere kunnen op noemen. We willen echter eindigen met den wensch, dat schilder Heynes in zijn fris- schen stijl toch ook het gevoelige meer en meer mag besluiten. K. de H. AUTOBOTSING OP DEN HEERENWEG Kort na de botsing, waarover wij nog in het nummer van Zaterdag konden melden, had Zaterdagmorgen op den Heerenweg te Heemstede, nabij de Zandvoortschelaan een tweede aanrijding plaats. Uit de richting Bennebroek kwam een luxe-auto, bestuurd door J. L. Schr., bedrijfs leider te Delft. Sch., den defecten auto's der vorge aan rijding ziende, minderde de vaart. Achter hem kwam op korten afstand per auto G. A. J. v. W„ arts uit Den Haag. Deze werd ver rast door het stoppen van den wagen voor hem, remde ook, doch door de gladheid gleed zijn wagen door en botste op den voor hem rijdenden auto. De voorste wagen werd licht, die van v. W. vrij ernstig beschadigd. Deze moest naar een garage gesleept worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Woensdag 17 Febr. a.s. houdt de schiet- vereeniging Generaal van Merlen een wed strijd om wild, welke bestaat uit vlotbrug wedstrijden. >-.v. - LINKS: Wij kiekten den Haarlemschen schilder Jacob Ritsema in diens atelier, bij een zijner voortreffelijke „Hofjes". HIERBOVEN: J. Ritsema: Biddende man in een kerkje in Bretagne, Bescherm Uw keel! Oergcl droog met pn m rt Défilé voor H. M. de Koningin Zaterdagmiddag te 12 uur heeft het 3e balf-regiment huzaren ter gelegenheid van den 118en jaardag van het regiment te 's-Gravenhage gedefileerd voor H. M. de Koningin. De troep rukte te half 12 van het kazerne- terrein aan het Alexanderveld uit, onder commando van luitenant-kolonel A. Die- mont, met standaard, muziek en pauken te paard voorop en hield te 11.50 op 't Noord einde halt, in afwachting van het tijdstip dat voor het défilé was vastgesteld. Zeer vele belangstellenden hadden zich in de omgeving van het Paleis langs den weg geschaard om het militaire eerbetoon te kunnen volgen. Bij het standbeeld tegenover het Paleis hadden een aantal oud-officieren een staanplaats verkregen; overigens werden al le belangstellenden door de politie op eeni- gsn afstand gehouden. Terzijde van den Paleisvleugel, zijde Hoogstraat, stonden de neg niet afgerichte recruten van het regiment in een dubbele rij opgesteld. Een lichte regenbui dre gde aan het schouwspel den glans te ontnemen, doch toen het oogenblik van het défilé inderdaad aanbrak, was de lucht alweder droog. H. M. de Koningin, gekleed in donker bruin mantelcostuum en Z. K. H. de Prins in generaalsuniform werden door het pu bliek bij hun komst uit het Paleis hartelijk toegejuicht. De vorstelijke personen, die vergezeld waren van eenigs leden van de hofhouding, namen, staande op het voor pleintje, het défilé in ontvangst. Het muziekkorps stelde zieh intusschen terzijde van het ruiterstandbeeld op; de re- DE GRAAL TE IJMUIDEN Gisterenmiddag is het Graalhuis te IJmuiden ingewijd. Een groepje na :1e plechtigheid voor het huis gimentscommandant en zijn ritmeester-ad judant maakten den gebruikelijken sabel- groet voor de vorstelijke personen en bleven verder op het voorplein totdat de troep was voorbijgetrokken, hetgeen ongeveer zes mi nuten duurde. De Koningin dankte daarna met een en kel woord den overste Diemont voor het défilé. Vervolgens werd over het Voorhout gere den langs het Paleis van de Koningin- Moeder, waar Koningin Emma voor het raam het voorbijtrekken van den kleurigen huzarenstoet aanschouwde. Nadat nog langs de huizen en bureaux van enkele militaire autoriteiten was gereden, keerde de stoet naar de Alexanderkazerne terug. Naar wij vernemen, zal in de op 26 Fe- b.uari te houden algemeene ver;aier.ng van aandeelhouders der N.V. Friesland Heiland Bank worden voorgesteld, het dividend te be palen op 7 pCt. Ofschoon de bedrijfsresultaten het wel zouden toelaten, evenals het vor.'g jaar een dividend van 8 pCt. uit te keeren, zal een uitkeering van 7 pCt. worden voorgesteld, aangezien een voerz'chtige pclitlek mee brengt, dat vooral in den tegenwoord gen tijd allereerst de reserves aanzienlijk worden versterkt. Het jaar 1931 is, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden voor de Bank bevr.di- gend geweest. De netto-winst, na a se" rij ving yan alle kosien voor het locpende jaar, bedraagt 100.129.06. De benoemde coadjutor van het bisdom Roermond Mgr. J. H. G. Lemmens heeft aan de edelsmeden Brom te Utrecht opdracht gegeven tot het ontwerpen van Zijn bis schoppelijk wapen. Dit zal bestaan uit één veld in wit en blauw. Boven een woelige zee, schittert een witte 'ster. In deze voorstelling is weerge geven het devies: „Stella Duce" onder lei ding van de Ster. Een en ander duidt op de onrustige, woe lige tüden, waarin wij leven en meer in 't bijzonder op den toestand in Limburg, waar vreemde elementen hun invloed doen gelden en werkëii op geloofsverflauwlng en afval, tweedracht stoken onder het Katholieke volk en ontevredenheid zaaien in het industrie gebied Maria, de Sterre der Zee, die in Maastricht waar Mgr. Lemmens eenige jaren als kape laan in de St. Mathiasparochie is werkzaam geweest, in het bijzonder wordt vereerd, zal de Leidsvrouwe zijn van den Bisschop. Dit jaar wordt de Liturgische Bijeenkomst voor meisjesstudenten gehouden te Zwolle van Woensdag 23 tot Zaterdag 26 Maart. De conferenties worden gehouden door Prof. J. B. Kors O.P. en eenige lezingen door P. Vismans O.P. Nadere inlichtingen en opgave van deel neming liefst zoo spoedig mogelijk bij Aus Holtzapfel, van Oldenbameveltstraat 2a, Rotterdam. Onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, heeft in het Miederhuis op de Vlasakklrs, de verkiezing plaats gehad van het Hoofdbestuur der Congregatie van den H. Jozef, te Amersfoort, voor de volgende periode van zes jaren. Dit bestuur werd samengesteld als volgt: Algemeen Overste Zuster Maria Antonia; Vioaresse en Eerste Assistente Zuster Maria Salesia; Twrede Assistente Zuster Maria Amanda, Overste te Gent (O.-B.); Secretaresse, Zustsr Maria Eernarda en Penningmeesteresse, Zuster Maria Justina, Overste St. Jozef Pension, Amersfoort. In het Pensionaat te Woerden is Zater dagmorgen in den leeftijd van acht en zes. tig jaar overleden de eerw. Zuster Sympho- rienne (in de wereld mej. G .J. van Dijk, geboren te Utrecht). Een kortstondige ziekte (longontsteking) maakte een einde aan dit vruchtbare leven. Zeer vele oud-leerlingen van het Pensionaat zullen haar gekend heb. ben. Als kind zelf haar opleiding aldaar ge. had hebbend, kwam ze na haar intrede in de orde der Penitenten Recollectinen van Roosendaal, als Zuster te Woerden terug en meer dan veertig jaren was zij daar in ver schillende functies werkzaam. SOERABAJA, 13 Febr. (Aneta). De heer prof. dr. W. M. Docters van Leeuwen, directeur van 's Lands Plantentuin te Bui tenzorg, zal spoedig den dienst met pensioen verlaten. Hij wordt vervangen door den heer dr. K. W. Dammerman, in wiens plaats geen onderdirecteur zal werden benoemd Verdere bezuiniging wordt gevormd door het ontslag van een zoöloog, een plantkun dige, een hortulanus en een taxidermist. tegen de hoestl 30 en 50 ets. bij Apeth. en Drag. Er is weer ijs, nauw'lijks ijs, Nog broos, en dun, vol wakken, Of 't heeft alweer, gelijk van ouds. De menschen ook te pakken. Door 't ijs gezakthet maékt je koud Maar 't is thans aan de orde. En erger nog, er zijn er ook Het offer van geworden! Het ijs trekt aan, het schenkt plezier. Het roept de sport tot leven, De echte vaderlandsche sport Van zwieren, krassen, zweven. Het kent geen rangen en geen stand, Eén vlakte slechts voor allen. En t is voor ieder even hard Wanneer men komt te vallen. Maar 't is voor ieder even wreed En even onbarmhartig.... Al zegt de rijder enthousiast: Wat is het ijs toch prachtig! MARTIN BERDEN. (Nadruk verboden). Men kan in het tegenwoordige Stamboel nauwelijks een wandeling maken, zonder een van de vele begraafplaatsen te pass eren, die over de geheele stad verspreid zijn en die meermalen slechts een klein hoekjï tus schen een groep huizen in beslag nemen. De beroemde kerkhoven van Skoetari, waar vele duizenden dorden onder de cypr.sboo- men rusten, waar sinds eeuwen de Turken aan den schoot der aarde werden toever trouwd en nog steeds nieuwe graven worden gedolven, de evenzeer beroemde be graafplaatsen van Ejoeb, eens ook d cht met cypressen begroeid, d e erhter gedurende de laatste tientallen jaren ten offer z n geval len aan het gebrek aan brandstof der armeti en de langs den 6.5 K.M. langen Theo- dosiaancchen muur gelegen ke k'f.oven, steeds nog rijkelijk met cypressen begreetd, zijn niet de eenige rusthoven van Stam':ocl. Op de kale hoogten van Ot Meiden achter Schichli strekken zich nog andere eeuwen oude enorme doodenvelden uit, bij elke grootere Moskee vindt men een klein kerk hof en verder de tomben en grafkapellen van de Grooten uit de Turksche historie, naast particuliere huizen vindt men plotselng de eigenaardige grafsteer.en van de Mu e man nen, kleine kerkhoven, waar vaak niet meer dan een half dozijn, soms slechts twee gra ven te vinden zijn. De aanblik van deze kerkhoven is, wan neer zij niet als de reeds genoemden door de natuur met boamen beplant is, meeiteutijds treurig. Er is geen rust en zij die-en tegelij kertijd als weide voor het vee, in het bij zonder voor schapen en geiten. Bloemversie- ringen zijn dus slechts daar, waar het mo gelijk was een omheining om de gra' en of een overkapping te maken. Dit z'jn dan ock de eenige graven, die neg langen tijd door de familie van den doode verzorgd worden. De meeste graven worden echter riet meer verzorgd en aan de natuur overgelaten. Even weinig verzorging als aan het graf gegeven wordt, wordt aan de b:graf.nis plechtigheid besteed. Ben eenvoudige k'st, die niet meer dan juist voldoende p'aats biedt aan den doode, van hout, zonder eeni ge versiering en eenvoudig bruin gebeitst, is de laatste rustplaats. Aan de begra.'enisplech- tigheid in het sterfhuis nemen alleen de naaste familieleden en vrienden dee', terwijl de overige rouwenden buiten wachten. De kist wordt gedragen en voortdurend lossen de dragers elkaar af. Er zijn g.en be roepsdragers, en ieder wil den doode op deze wijze de laatste eer bewijzen door minstens eenmaal voor een of twee minuten te hel pen de kist te dragen. Tegenwoordig wordt het graf op last van den gezondheidsdienst even di:p gegraven als in het beschaafde Westen, dooh tot voor eenige jaren was liet graf ten hoog te een meter diep. Voordat de kist wordt neergela ten, wordt een gat gemaakt in het deksel, opdat de ziel van den overledene gemakke- lijk'de kist kan verlaten en ten hemel stijgen. De heer H. de Groot herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van de Kon. Papierfa brieken Van Gelder Zonen, te Velsen Minister Deckers aanwezig BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De zitting van den Volksraad had hedenmorgen sp.ciale beteekenis. Allereerst door het feit van de tegenwoordigheid van den Minister van Defensie, den heer Deckers en in de tweede plaats door de indiening van vier wetsont werpen, resp. betreffende een speciale crisis- belasting, waarbij een heffing wordt opge legd van 2 tot 6 pCt. van het inkomen, een nieuwe verhooging van den benzineaccijns, goedkeuring van den aankoop door de Ned. Indische regeering van gedeprecieerde pon den sterling, van de Nederlandsche Bank en van de Javasche Bank, bestemd voor af lossing van Ned.-Indische pond sterling- ieenlngen en de verhooging van de huidige 20 opcenten op de invoerrechten tot 50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5