Geen moment van geestdrift verhoogde dezen wedstrijd LEELIJK TELEURGESTELD DERDE BLAD MAANDAG 15 FEBRUARI 1932 BLADZT.TDE 1 VOOR DEN AFTRAP LOSSE INDRUKKEN DE WEDSTRIJD VAN HEEL Na de rust DE kloppen de onzen met NEEN. echt Holland—België was het niet. Zelfs het heerlijke voorjaars zonnetje. dat de Belgen hadden mee gebracht (was juist d&t misschien een slecnt voorteeken?) bleek niet oy machte om het publiek in de goede stemming te brengen. Anders is het uren van te voren op den Amstelveensehenweg reeds een drukte van Je welste. En nu? Omtrent één uur begaven, zich natuurlijk reeds duizenden naar het Stadion, maar het aantal kijkers, dat anders juist de drukte op den weg veroorzaakt, had voor dit extra gedoe blijkbaar geen interesse Binnen de muren hing een sfeer van gela tenheid. Spelers, officials en anderen die deden alsof, liepen in burger het veld te inspecteeren, dat er buitengewoon goed uit zag. Maar zoo'n groen tapijt is na de vorst zoo verraderlijk en het' zou straks al spoedig blijken dat de gladheid van het terrein in deze landenontmoeting een belangrijke rol zou spelen. Het publiek hield zich rustig, veel te rustig voor een HollandBelgië-strijd en al werd het gewaardeerd, dat een aantal blazers heel uit Geldrop waren overgekomen om een nunMaJ|3rtje te geven, aan de stem ming kon dit nie.i veel veranderen. Hoe meer het naar het Uitgangsuur liep, hoe drukker het natuurlijk werd, en het gaf eenige wijzi ging in den toestand, toen de bezitters van een staanplaats op de staantribunes werden „losgelaten". Edoch er bleef een sfeer han gen van gelatenheid. Men voelde blijkbaar wat er in de lucht zat, ofschoonmen trok zich van dit extra gedoe net zooveel aan als de spelers zelf. Is het eigenlijk nog noodig om te vermel den, dat het opkoopersgilde langs den weg weer rijkelijk vertegenwoordigd was? Hoe twee, toen van Heel den toss won. Geen slecht begin voor een debutant-aanvoerder. Capelle bracht alzoo het leer aan het rollen en daar begon Spoedig zijn de Belgen voor ons doel. waar de verdediging een hoekschop forceert; bU haar verdere afweringen van aanvallen treedt zij resoluter op en aldra blijkt, dat én v. Run én Lelieveld volkomen voor bun taak zijn berekend. In de middenlinie speelt „Puck" van Heel een aantrekkelijk partijtje met aardige staal tjes van techniek. De lange Xerxes-man. Lagendaal, op wien aller oogen gericht zijn, niet het minst die der Belgen, die echter niet de taktiek toe passen van hem „te schaduwen", geeft Mol een kans tot schieten, maar de KFC'er mist. Op den rechtervleugel zien we den kleinen L'nitas-man Wels keurige rennen onderne men, maar de meeste daarvan leveren voor- loopig geen voorzetten op, omdat de bal te hard is aangegeven. De aanvallen der Belgen zijn sneller en gevaarlijker dan de onze en in de voorhoede der mannekens zit meer verband Versyp maakt het onzen doelman- lastig met een scherp schot, dat Odijk maar met groote moeite baas kan. Hoe moet dat gaan van middag? Spelen de zenuwen den Hoilandiaan de baas? We zullen hopen van niet. Dat het veld glad is, ondervindt Lagen daal, die, als hij schieten wil, uitglijdt en in zijn volle lengte in het gras komt te liggen. Dit euvel geldt echter voor de tegenpartij evenzeer en aan den anderen kant maakt ook v. d. Eynde kennis met den grond Ook het schieten wordt door de gladheid beïn vloed. Toch belandt de bal na een schot van Klaar terwijl u wacht! Als men zich eenmaal in htt -xeücr.andscn U td) g.scnopi beeft, richten vele lenzen zich op u. Is het wonder, dat er wel gevonden worden, die geen fotograaf op bezoek willen hebben? Hier ziet u den intocht der gladiatoren! rit dat nu eigenlijk? Als men zoo hoort, wat Voor maatregelen de Koninklijke neemt, om deze zwendelari) tegen te gaan, dan is het gewoonweg onbegrijpelijk, dat er nog zooveel kaarten in handen van opkoopers kwamen. Er moet ergens een lek zitten, maar of men dit vinden zal is de vraag. In dit verband willen wij even wijzen op een idee, dat een lezer van de „Sportkroniek" per ingezonden stuk lanceerde. Die meneer wilde de heele wielerbaan re serveeren voor zitplaatsen en dan deze plaatsen, uit propagandistisch oogpunt, be schikbaar stellen voor één enkelen Holland- schen gulden per stuk, en dan uitsluitend voor eerste elftalspelers. In zich is dat idee heel mooi, maar Laten wi) aannemen (wij noemen een wille keurig cijfer) dat daardoor 10.000 plaatsen worden gewonnen. Deze plaatsjes zouden dus tienduizend pop opleveren. Maar driemaal tienduizend is dertigduizend pop en afgezien van de vraag of de Koninklijke per belang rijke interland twintigduzend „God zij met onsjes" over zal hebben voor de propaganda is het zeer zeker niet denkbeeldig, dat meneer 'Pietersen, de rechtsbuiten van Ner- genshuizen, liever de onkosten van een reisje Nergenshuizen—Mokum niet maakt, maar zijn propagandistisch kaartje voor een zoet winstje van de hand doet! Bij tweeën. Daar komen zij. U kent het liedje. Volkshymnen en gekiek en meneer .Rous, extra uit Engeland overgekomen, het ons extra lang wachten en zoo was het over v. Beeck in het doelgebied, waar Odijk echter ditmaal minder aarzelend is dan daar straks Met een „sneltrein vaartje" gaat Lagendaal er dan vandoor en zijn run wordt geaccom pagneerd door het bekende geloei van het publiek, wanneer een als „kanon" betitelde speler zich in beweging zet. De Xerxes-man zet den bal te ver naar voren, even later schiet hij hoog over. Een volgende aanval der Belgen wordt door den scheidsrechter onderbroken voor een vermeend geval van buitenspel. We krijgen dan weer eens kans ons hart vast te houden, als Odijk gevaarlijk ver uit loopt. 't Loopt echter gelukkig goed af. Mol, van wien tot nu toe niet veel uitgaat, krijgt een keer den bal goed toegespeeld, schiet „mijlen" naast. Ook aan de overzijde echter is, gelukkig, niet ieder schot raak, al moet bekend, dat ze beter gericht zijn. Dan gaat Wels er weer eens tusschenuit. achter een door Pauwe goed, maar hard aan gegeven bal aan. Zal hij het halen? Ja, net bij de hoekvlag heeft hij 'm te pakken. t Publiek, dat zich merkwaardig rustig ge houden heeft, begint zich eindelijk te roeren en het „Hup Holland!" gaat weerklinken. Of het helpen zal! Het spel is wat loom en lauw. er zit niet genoeg spirit in en al zijn de Zuiderbroeders met hun ietsje meer aan temperament wat vlugger en vlotter, hun Roode Duivel-naam doen zij toch geen eer aan. Ook aan dien kant blijft het onder de maat. Waar zijn de Braine's? Het nederlandsch elftal dat gisteren door ue Belgen niet z3 werd geklopt, na geruitnen tijd met 2—1 te hebben voorgestaan. Staande van 1. n. r.: Wels, Lelieveld, Ody'k, Mol, v. Run. Knielend: Lagendaal, Paauwe, Anderiessen, v. Heel, v. d. Broeck, v. Nellen, Wie waren gisteren de beste spelers in den wedstrijd Holland-Belg iê Naar onze meening bij de Belgen de linksback HOOYDONCKX en bij de Oranjemannen de linkshalf Toch is er een lichtpunt. En dat is Hooy- donkx, de uitmuntende linksback der Belgen, die een pracht partijtje staat te spelen Al is het dan ook van den eenen kant „jammer" dat-ie alles houdt, z'n goede opstelling en krachtige afwerking hebben de verdiende bewondering van eiken waren voetballiefheb ber. Dan vraagt Odijk weer eens de aandacht. Hij doet een mooie uitval en het publiek klapt voor dit staaltje van lenigheid en bra- vour, maar een herhaling, thans in gevaar lijker situatie, vindt geen genade. Ligt het toch aam de aanmoediging van het publiek, dat het wat beter gaat? Iets meer geestdrift is er althans te constateeren De veelvuldige fouten echter worden niet minder en het blijft een slappe vertooning Bij een vrijen trap voor buitenspel in het doelgebied der Belgen schiet een der backs recht tegen Lagendaal aan. Onze lange middenvoor 'bedenkt zich geen oogenblik draait zich meteen om en lost een schot, dat evenwel al niet beter is dan de vorige van zijn voet. 0—1. Het Belgische „kanon" is leniger en be weeglijker en Capelle bezorgt den onzen een benauwd oogenblik. Odijk loopt uit. onze backs zorgen ervoor, dat de Belgische aan- stormer in de kiem komt, maar daarmee hebben zij den bal niet. Daarover ontfermt zich Versijp. die met een kalme rollet het eerste doelpunt tot een feit maakt <01). De opstelling der elftallen: Nederland. VAN RUN (P.S.V.) PAAUWE (Feyenoord) WELS V. d BROEK (Unitas) (P.S.V.) OD IJK (Hollan aiaan) ANDERIESEN (Ajax) LAGEN DAAL (Xerxes) LELIEVELD (V.U.C.) VAN HEEL (Feyenourd) MOL VAN NELLEN (K.F.C.) (D.H.C.) Scheidsrechter: Rous (Engeland) VAN DEN EYNDE VAN BEECK CAPELLE (Beerschot) (Antwerp) (Standard) DE CLERCQ HELLE MANS (Antwerp) (F. C. Malinois) HOYDONKX (Excelsior) NOËTH VERSYP (F. C. Mechelen) (F C Brugeois) SIMONS (Antwerp) NOUWENfa (R C. Malines) België. VAN DEN BERGHE (Da ring) H)E hard 't ook vriest, de wedstrijd gaat door 't Klonk 'n beetje erg uitdagend, maar de heeren leiders van den Koninklijke kon den het zeggenWie van de heeren achter de groene tafel zoo'n weerprofeet is, weten wij niet, maar wel weten wij, dat het Zondag ideaal voetbalweer was. Een voorjaarszonnetje, aat een belofte in hield. Zou het een Oranje-zonnetje zijn? Het was een groot lichtpunt op dezen mid dag, maar helaas het eenigste. Eigenlijk was het een dooie boel in den Olympischen burcht en alles bij elkaar werd de vijfenveertigste Holland—België-wedstrijd een leelijke teleurstelling. Niet het minst door het feit, dat de Belgen ons op eigen grond weer eens geklopt hebben. Dat pessi mistisch voorgevoel, dat wi] Zaterdag in ons overzicht met moeite hebben getracht te on derdrukken bleek helaas niet zonder grond Ze hebben verloren (anders hadden we na tuurlijk gewonnen!) Dit feit op zich is reeds een motief om teleurgesteld te zijn. Na het succesvolle vorige jaar, had men gehoopt, dat de Oranje-mannen op glorieuze wijze het jaar 1932 zouden inzetten en kon dai schit terender, dan door een brillante zege op de Belgen? Natuurlijk er zijn motieven aan te voeren voor deze nederlaag. Het missen van een paar beproefde krachten en.... het gladde veld. Maar te drommel, dat gladde veld, daar hadden de Belgen toch een even groote portie hinder van en die invallers? Ja, maar moet dan onze internationale voetbalreputatie slechts op elf spelers drijven? Het gemis van Adam en van der Meulen mogen wij zeker niet wegcijferen. Lelieveld verving Weber afsoluut afdoende en aan onze backlinis heeft het zeker niet gelegen. Waar het dan wel aan lag? En onze tegenstanders, die de overwinning overigens volkomen verdienden, hebben zij ook maar eenigszins beantwoord aan de hooge verwachtingen, die hun fraaie resul taat tegen de Oostenrijksche profs rechtvaar digde? Er is wel eens gemompeld, dat wij een te veel aan Holland—België krijgen. Deze be wering wordt tegengesproken door het feit, dat 't huis van Jan v. d. Berg bij deze gelegen heid steeds stoelen te kort komt. Maar nog twee of drie van deze HollandBelgië-ver- tooningen en u zult 's Zondags in de och tendbladen advertenties kunnen aantreffen, dat aan de stadion-loketten nog „enkele plaatsen te koop zijn. Men zal zich dan niet meer tot de opkoopers behoeven te wenden om voor grof geld een voetbalvertooning te aanschouwen. Waar het dezen middag aan lag was vooral de animo. Niet alleen bij de spelers, maar ook bij het publiek. Dat gebrul mag soms erg dierlijk schijnen en hinderlijk zyn, maar feit is dat het een elftal maar wat vaak tot en thousiasme opzweept en juist dat enthou siasme ontbrak. Het spel van onze Oranjeploeg deed vaak aan de slechte dagen denken die heerlijke geestdrift, dat stugge zwoegen, wij bleven er volkomen van gespeend. De teleurstelling werd door allen met een bijna onverschillige gelatenheid gedragen en nou ja men vond het wel leuk, maar menig een schaamde zich oprecht, toen wij met 2I de leiding hadden. Dat verdienden wij zeker nietl Het was dan ook merkwaardig, toen na het eindsignaal van arbiter Rous, die zeer bekwaam en buitengewoon tactisch is, de stadionpoorten zich openden, de belangstel lende schare heel stillekens den aftocht blies. Zoo stil, dat de verkeerspolitie er door onder den indruk kwam, want wij konden de idee niet van ons afzetten, dat de verkeersrege ling na de match niet zoo liep als wij dat gewend zijn. Of kwam dit door de groote concurrentie van het steeds grooter wordende aantal witte en gele bandjes? De aftrap van ons internationale program is een groote teleurstelling geworden. In zoo verre heeft dat voordeel, dat men de weten schap heeft, dat wij er na de successen van het vorige jaar nog niet zijn. By de pakken gaan neerzitten? Dat is Oranje onwaardig. Ten slotte hoeft een off.- day in een extra-wedstryd geen reden te zyn om ons weer op dezelfde diepte in den put te wanen als voorheen. Met nieuwen moed en nieuwe animo aan den arbeid. 20 Maart wachten onze Zuiderburen ons in Antwerpen voor de revanche. Als dan de geestdrift er is, dan kunnen, neen dan moeten wij België op eigen grond weer eens verslaan. Wy zouden dezen dag er door vergeten en dat zou goed zyn! t Is wat ontmoedigend, maar al by a! staan we er toch niet zóó slecht voor dat nu reeds behoeft te worden gewanhoopt. De onzen houden vol. blijven vol goeden moed. Bravo jongens I Niet by de pakken terneer! Gelijk Wels blyft zeer actief en het is van zyn voet, dat een prachtig schot, als voorzet be doeld, wordt ingezonden. Met bal en al draait de Belgische doelman een halven slag om 't Is maar een halve, maar 't is genoeg, goal (1—1). Dit moedigt reusachtig aan. Heel Holland leeft mee. heel het elftal speelt voor wat hel waard is «n al mag dit dan minder zyn dan wat het vroeger wel eens was, het is goed De Belgen echter versagen evenmin en net is een dubbeltje op zyn kant, dat Van Rtm op het laatste moment nog in kon grypen na een schot van Versyp. Na de rust is het aanstonds Oranje, dat de klok slaat. Een der Belgen maakt hands en uit de daarvoor toegekende vrije schop plaatst Pauwe den bal fraai voor het doel waar Van Nelle hem „op den kop" neemt en Holland de leiding geeft (21). Een gevaariyken schuiver van den rechts binnen der Belgen houdt Odyk volgens de regelen der kunst. Wels blyft nog altyd actief. Hy vangt een goeden voorzet van v. Heel op en lost een gevaarlijk boogschot, dat de lat scheert. Wanneer Lagendaal op het doel der Zui derburen afstormt, wordt hij gehaakt, doch uit de daarvoor toegekende vfye schop wordt geen winst geboren. Het is de schuld van den Xerxes-man. dat v. d. Berghe de Belgische doelman, een on aangename herinnering overhoudt van een botsing met den Hollandschen reus maar gelukkig heeft het samentreffen geen na- deelige gevolgen. Zooals gezegd, zyn veler oogen gericht op Hooydonkx, maar als we even tyd hebben om ook eens naar de praestaties van onze achterhoede te kijken, valt het op. dat Le lieveld niet veel behoeft onder te doen voor zyn Vlaamschen collega Ook Van Run doet braaf zyn best en houdt wat er valt te hou den. Onze aanval ts er beter in dan voor de rust, maar hoe goed het ook vlot op de vleu gels, de middenlinie blyft veel te traag en steeds kan de hechte achterhoede van de Belgen bijtyds lngrypen We denken 'n goede kans te krygen als we Lagendaal, die reeds Hooydonkx en zyn con frater gepasseerd is..met groote stappen zien afgaan op het Belgische doel, maar uit tiet schot tan den Rotterdammer belandt de bal in de handen van v d Berghe. Na een hoekschop tegen de roodbaadjes werkt een der backs den bal in het veld te rug, waar Anderiesen gereed staat om hem op te vangen en meteen te retourneeren Langs verschillende beenen echter verandert het leder van richting en gaat naast. Lagendaal komt maar steeds niet op dreef Hy zwemt wel voortdurend in de buurt van het Belgische doel, tot zyn formidabele schoten kan hij echter niet komen. Een prachtkans, hem door v. Nellen gebo den. brengt hy om hals door op den snellen vleugelman, die daar begrypelyk niet op be dacht is. terug te spelen. 't Wordt zoetjesaan tyd en by menigeen zet zich reeds de overtuiging van een over winning in het hoofd, maar wy gelooven ook by de achterhoede der onzen, die het zoo nauw niet meer neemt en wat slordiger wordt in haar werken. Dit komt ons duur te staan. De voorsprong verloren. Versyp, de snelle rechtsbuiten, zendt weer eens een van zyn gevaarlijke kanjers naat Odyk. die of niet goed op zyn plaats staat of wordt verrast, in elk geval niet by machte is het schot te keeren (22). Nog resten ons zes minuten. Zullen ze ge noeg zyn om de zege te brengen? Alles kan maar voor een zoo spelende ploeg als deze vrywel verbandlooze elf is het te betwyfelen 't Gaat er naar uit zien als Lelyveld heel dicht bij het gevaarlyke gebied een vryen trap veroorzaakt, maar een der Belgen doei alle gevaar met een slag verdwynen en wel met een slag van zyn hand. hetgeen den scheidsrechter niet is ontgaan. We hebben ons reeds vereenigd met de ge dachte aan een deelen der punten, zy hei met tegenzin, want te vermyden ware het geweest. Er is ons echter iets ergers beschoren en vlak voor het einde jaagt een Belg, de mid- HET Nederlandsch elftal heeft het Jaar 132 ingezet met een nederlaag. En verdiend, dubbel en dwars verdiend. Geen moment hebben wij de heerlyke geest drift kunnen ontwaren die onze ploeg al zoo menigmaal tot succes voerde. Maar ook onze tegenstanders vielen niet mee. Een „rooden duivel" hebben wy geen enkele maal gezien. Hun aanvalslinie had een sterker combinatie-vermogen en dat gaf vooral den doorslag Overigens hadden ook de „mannekes" dezen middag hun schut- terscapaciteit thuis gelaten. De veel bpewnken Odijk Het den eersten bal, welken hy kreeg, vallen. Voordien had hij ieders vertrouwen. Maar plankenkoorts vergeven wy dezen Jongeman gaarne. Als het nu eenmaal vaststaat, dat GeJus onze beste doelman is, welnu, dan kan hl! het toch niet verbeteren. Deze wedstryd heeft overduidelijk bewe zen. wat Adam voor onze ploeg beteekent. Zijn weergalooze handigheid en goochelkunst halen de verdediging der tegenstanders uit elkaar. Zyn snelheid veroorzaakte de meest overrompelende aanvallen van onze storm - linie* Zijn snelheid prikkelt ook zijn mede spelers. Had ons kanon te veel hinder ondervonden van de vorst? Het leek wel bevroren! Toch moet het falen van ons binnentrio zeker voor vyftig procent gescnoven worden op de schouders van onzen spil. Anderiessen, die in zyn steunende en voedende taak vol komen faalde. Met angst en vreeze ziet Odyk, de reserve doelman, het eerste schot tegemoet! Er wordt vaak (en helaas niet ten on rechte) getwyfeld aan ce eeriykheid der grensrechters. Mogen wy hier even een feit vastleggen. Het tweede Hollandsche doel punt ontstond Indirect uit een vryen schop wegens hands. Deze vrye trap werd, volko men terecht toegekend op appelleeren van den Belgischen grensrechte:. By de cricketsport speelt Mr. Extra vaak een belangrijke rol By voetbal moeten wy van dezen sinjeur niets hebben, want bjj den extra Holland—België-wedstryd hebben beide partyen zich niet extra ingespannen, wy hadden een extra-aantal Invallers en kregen aldus een extra-nederlaag te slikken, dank zy een keeper, die extra veel van honk liep en een schutter, die extra slecht schoot. Maar HET extra-tje is binnen!!! voor Van Capelle, ten derden male den bal in het net. Nog even is er te spelen, maar nu is het zeker te laat om nog een veranderden stand te bewerken, 't Fluitje klinkt ten laatsten male. 't Is gebeurd. Op eigen veld zyn w» geslagen. Het Belgische team, dat door moedig volho uden den wedstrijd tegen de Oranjemannen tot een goed einde wist te brengen. Staande van L n, r.: Simons, Hooydonckx, v. d. Berghe, Hellemans, Nouens, Declerco. Knielend: Versijp, Noëth, Capelle, v. Beeck. v. d. Eynde. 3-2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9