TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND" SUCCESVOLLE VOORBEREIDING IN DEN GREEP DER SOVJETS Carnaval en Vastenbrief TWEEDE BLAD WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 AMSTERDAM Wat Amsterdam dezen zomer wacht PACHTWET OVEREENKOMSTEN InitiatiefvoorstelEbels V:«' Dezen zomer wacht Amsterdam op ten. toonstellingsgebied iets heel bijzonders. De expositie „Moeder en Kind", welke, naar men weet, van 24 Juni tot 17 Juli a.s. ter gelegenheid van de jubileumfeesten der Am- Bterdamsche Universiteit in het R.A.I.-ge- bouw wordt gehouden, wekt door het popu. lair-wetenschappelijk gegeven en de grootsch.gedachte opzet reeds thans de al- gemeene belangstelling. Er zijn in de afgeloopen jaren al eenige tentoonstellingen op sociaal-hygiënisch ge bied geweest. De expositie, die vóór twaalf Jaren in het Paleis voor Volksvlijt werd ge houden, trok een grootsn toeloop van men- echen. Vooral voor den stand van den G.G. D., waar de meest elementaire begrippen omtrent hygiëne en ziektebestrijding wer- diën verklaard, bleek toen al groote belang stelling. later volgde de tentoonstelling „de Mensch", feitelijk een copy van een kort te voren in Dresden gehouden expositie. En tenslotte, korten tijd geleden in het Stedelijk Museum, waar het vraagstuk der onvol waardige arbeidskrachten werd behandeld. Dit geschiedde echter op streng wetenschap pelijke wijze zonder de minste attractie voor het groote publiek. De tentoonstelling „Moeder en Kind" zal Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, voorzitter van het tentoonstellingsbestuur. al deze voorgangsters verre overtreffen. De wijze, waarop het gegeven wordt behandeld, materiaal, tekst, uitleg enz. zullen spreken tot de massa, die er de eigen belangen vindt, alles wat haar leven, lijden en moei lijkheden helpt verlichten. Zulk een ten toonstelling is geen luxe. Ongelooflijk slecht Is nog het inzicht, dat b.v. in breede kringen heerscht omtrent de verzorging van zuige ling en kind, waarbij domheid, kwakzalve rij en bijgeloof maar weinig van hun invloed hebben verloren. En toch is de gezondheid van moeder en kind een element van beteekenis voor het levensgeluk, de goede verzorging van den zuigeling van het grootste belang voor de volksgezondheid. Naast het zoo noodzakelijk leerend ka rakter van deze tentoonstelling is het stre ven er op gericht, om op waardige, prettige wijze afleiding te brengen. Een afzonderlijk comité ontwikkelt hiervoor de plannen: alle banaliteit wordt natuurlijk geweerd. Goede muziekuitvoeringen, permanente filmvertoo. ningen, kleuterdansen e.d. staan op het vrogram. Materiaal en uitvoering. Wat de tentoonstelling zelf betreft is het (hans reeds een vaststaand feit, dat, on danks de moeilijke tijdsomstandigheden de oorspronkelijke plannen geheel zullen wor den uitgevoerd. Over het materiaal, gedacht ter vulling der wetenschappelijke stands, kan ten volle worden beschikt. Een bijzon der woord van hulde verdient hiervoor dr. Joh. G. Salomonson, secretaris der weten schappelijke afdeeling, die bij de voorberei ding schier ongelooflijk werk heeft ver richt. Zooals men weet wordt de tentoonstelling Uit de volgende groepen opgebouwd: De Rijpere Jeugd. De vrouw in het Maatschappelk Leven. De Moeder. Moeder en Kind- De Zuigeling. De Kleuter. Het Schoolgaande Kind. Kind en Ziekte. Het Gezinsleven. Het Abnormale Kind. Moeder en Kind in de Koloniën. Het is ondoenlijk, om de vele medewerkers in de verschillende rubrieken, die elk dezer groepen behelst, op te nemen. En ook een uitvoerige beschrijving der tallooze inzen dingen, die de wetenschappelijke stands zul len vullen, zou te ver voeren. Bijzondere architectuur Voor wij het belangrijkste vermelden wil len wij eerst iets vertellen over het archi tectonisch gedeelte: het tentoonstellings plan, zooals het is ontworpen door de heeren ir. L. C. Kalff en A. J. Kremer. Deze hebben de groote puzzle de be schikbare oppervlakte te verdeelen in het vereischte aantal wetenschappelijke en com- mercieele stands op exclusieve wijze op gelost. Verkregen Is een geheel, waarin de gedachte circulatie van het publiek alles tot zijn recht doet komen, terwijl men toch een rustigen indruk krijgt van het geheel. Over de geheele lengte van het R. A. I.- gebouw is daartoe een breede gang ontwor pen, 160 Meter lang, met aan weerskanten vijf groote wetenschappelijke stands, om ringd door kleinere, op het onderwerp be trekking hebbende commercieele stands. De wetenschappelijke stands hebben den Vorm van nissen, afgesloten door zeven Me ter hooge zuilen, die kwart-ronde hoeken, z.g. rond-points, vormen, waarin achter ven sters diorama's zijn opgesteld. Boven die vensters, telkens In groepen van drie gecom bineerd, bevinden zich bont-geschilderde friezen en vernuftig samengestelde statistie ken, die om. mef licht en geluidseinen wer ken. De afsluiting der stands wordt gevormd door een drie Meter hoog coulissenwerk met de zuilvormige rondpoints als domineerende opstijgpunten. Zuilen en coulissen worden opgetrokken uit los schotwerk, gsen schijnmassief, maar dunne bouwplaten, welker zijkanten zicht baar blijven. Alles wordt gehouden in een licht crème, geaccentueerd dooi- fel coioriet langs de verticale lijnen der vrijspringende zijkanten. De nissen, waarin de verschillende groe pen worden ondergebracht, moet men zich niet denken als bekrompen ruimten, waar in het tentoonstellingsmateriaal aan alle zijden wordt opgehoopt. De afmetingen van iedere nis bedragen elf bij dertien Meter, zoodat de zeer groote inzendingen, die men verwacht, er ruimschoots plaats zullen vin den. De twaalf nissen langs de hoofdingang zijn niet alleen met het fro'it naar het mid den gewend. Hierdoor zou het publiek uit sluitend door de hoofdgang worden gezogen met verwaarloozing der zijpaden. Vier der twaalf nissen zijn met het front binnen waarts gericht, waarmede de circulatie ge lijktijdig door de geheele tentoonstellings ruimte wordt geleid. Verder zijn de vier bin nenste nissen slechts aan de twee buiten zijden met coulissen afgeschut en verkrijgt men dus een centrale ruimte, waaromheen zich de groote stands en kwart rond-points harmonisch groepeeren. In den grooten uitbouw, linksachter aan de tentoonstellingshal, ziin de koloniale af deeling en verder de attracties gedacht, ter wijl tenslotte het restaurant zich met het front via een breede verbindingsgang naar het centrale punt richt. De commercieele stands, die om de weten schappelijke stands en langs de zijpaden zijn ontworpen, moeten eveneens aan be paalde eischen voldoen, opdat vóór alles de eenheid van het tentoonstellingsplan blijft gehandhaafd. De verlichting geschiedt indirect door groote filmstudiolampen, die hun licht om hoog werpen. Deze lampen van 3000 watt bezitten een hoog rendement. Amsterdamsche belr/igstelling Dat Amsterdam zich bij deze belangrijke Amsterdamsche gebeurtenis niet onbetuigd zou laten, was te verwachten. De belang stelling en de medewerking van het gemeen tebestuur hebben echter de verwachtingen nog verre overtroffen. De Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, de af deeling Onderwijs. Publieke Werken en Woningdienst hebben niet slechts de groot ste hulpvaardigheid betoond bij het oriën- teerende werk, maar zullen daadwerkelijk mede helpen bij het tot stand komen van belangrijke onderdeelen der tentoonstelling. Zoo zal het Consultatiebureau voor Zuige lingen de reeds zoo onmisbare toevlucht voor menige moeder, in optima forma aan wezig zijn. De opstelling zal zooveel moge lijk de werkelijkheid nabij komen. De ge schikte zuigelingenkleeding zal worden ge toond, evenals de goede en goedkoope wieg. en iets van het materiaal der Moedercursus sen, terwijl de gegevens met betrekking tot het bezoek en de resultaten der bureaux me tal van algemeene en bijzondere raad gevingen in den vorm van pakkende voor stellingen en friezen langs de wanden wor den aangebracht. Maar ook de crèche wordt niet vergeten en een speciale hoek zal gere serveerd zijn voor korte cursussen van 10 minuten waarin aan belangstellenden de behandeling van den zuigeling, het aan- en uitkleeden, het wasschen en versehoonen zal worden getoond. Klasselokalen voor het voorbereidend on derwijs, in het bijzonder die van Fröbel en Montessori, zullen, met het werk van de kinderen en de gebruikte leermiddelen, te zien zijn; en de krotwoning zal naast de moderne arbeiderswoning getuigenis afleg gen van de wijze waarop de Amsterdamsche Woningdienst haar taak opvat. In de groep Kind en Ziekte zal een deel door den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst worden ingenomen. Niet slechts het schooltoezicht en de preventieve ge neeskunde zullen hier op voor ieder begrij pelijke wijze tot het publiek gebracht wor den, maar het zal zelf kennis kunnen nemen van de verwekkers van ziekten en onge rief, van parasieten en oirvdierte en van de wijze waarop dit euvel kan worden be streden. Het verloop een een pokken-epide mie zal in een bewegend electrisch verlicht tableau te volgen zijn, zoo goed als de ge schiedenis der inenting en de verkregen re sultaten. Moulages, verlichte plastieken en tal van teekeningen en teksten zullen een duidelijk beeld geven van de meest *.oarko- mende besmettelijke ziekten bij kinderen, van eenvoudige' maatregelen welke in ieder gezin voor de verpleging en de behandeling van het zieke kind kunnen genomen wor den en van de algemeene eischen der hy giëne. De verzorging der tanden, het waken voor de goede houding van het kind, in het bijzonder van het schoolkind en de zorg voor den zieken zuigeling zullen deze groep tot een uiterst belangwekkende maken. Medewerking van professoren Ook onder de professoren der Amsterdam sche Universiteit telt deze tentoonstelling tal van medewerkers. Naast professor van Rooy hebben prof. Kleiweg de Zwaan een werk zaam aandeel in de rubriek Anthropologic, in de groep Moeder en Kind, prof. K. H. Bouman in de groep Het Abnormale Kind, waar hij een interessante tentoonstelling van kunstwerken van een geestelijk minderwaar dig meisje voorbereidt, prof. van Eerde en prof. Schiiffner in de groep Moeder en Kind in de Koloniën, die zij geheel verzorgen en waarvan zij een der hoogtepunten der ten toonstelling beloven te maken, prof Woerde man in de rubriek bewegingsleer in de groep De Rijpere Jeugd, prof. G. Snijder in de groep Moeder en Kind waar hij de vóór- Christelijke Moeders en Kinderen in afbeel dingen en plastieken zal toonen. Prof. Kohn- stamm in de groep het Schoolgaande Kind en prof. de Beaufort in de rubriek de Moe derzorg bij het dier, welke uit een leerzame en artistieke serie diorama's zal bestaan. Ook door de andere Universiteiten wordt in ruime mate medewerking verleend. Prof. Vogelsang heeft de inrichting op zich geno men van een kleine tentoonstelling van kunstwerken met betrekking tot Moeder en De gezondheid van moeder en kind is een element van beteekenis voor het levensgeluk, de goede ver zorging van den zuigeling van het grootste belang voor de volksge zondheid. Kind uit alle tijden, terwijl hij bovendien de onderwerpen der verschillende groepen en rubrieken uit een kunsthistorisch en cultuur historisch oogpunt met behulp van photogra- fische reproducties en plastieken zal illus- treeren. Prof. van der Hoeven te Leiden stel de zijn verloskundig Museum ter beschikking, dr. de Lint, privaat-docent in de Geschie denis der Geneeskunde zijn collectie prenten, prof. Veldhuizen te Groningen zal met ds. Boeke de gebruiken in het Protestantsche gezin bij huwelijk en geboorte veraanschou welijken. Verdere inzendingen. En bij dezen stoet van universitaire mede werkers sluit zich aan een niet minder lange reeks van deskundigen op ieder gebied. Dr. Westerouen van Meeteren zal, in sa menwerking met den architect Saai een model plattelandsschool doen verrijzen, wel ke in ieder opzicht aan de strengste eischen zal voldoen; naar alle waarschijnlijkheid zal het Schoolmuseum enkele der modernste leermiddelen toonen en tevens het klasselo kaal 1830 als tegenstelling. De Vereeniging voor Schoolwerktuinen zal een tuin aanleg gen en gedurende de geheele tentoonstelling in fleurigen staat houden, de Vereeniging van Huisvrouwen bouwt een moderne en een ouderwetsche keuken, het Museum voor Ouders en Opvoeders een kinderkamer, een kinderspeelhoek en het verzorgt door bemid deling of onder leiding van Mevrouw Sand- berg-Geisweit van der Netten tal van be langrijke rubrieken der tentoonstelling, zoo als de ontwikkeling van het kinderlijke tee kenen, de ontwikkeling van het spel van het kind, wandelingen met kinderen, enz. De weeshulzen, vooral uit een historisch oogpunt zoo belangrijk in het verband der tentoonstelling zullen grootendeels vertegen woordigd zijn, de Godsdienst in het gezin en de gebruiken bij huwelijk en geboorte der Roomsch Katholieken zullen door Pastoor H. W. J. Hoosemans getoond worden, die dér Joodsche Gemeenten door Dr. Mendes da Costa en dr. Sluys. Kraamkamers wor den ingericht door de Ne<ï. Vereeniging van vroedvrouwen, het probleem der ongehuwde moeder en van de hulp die haar verleend kan worden zal met behulp van een plas tische voorstelling dbidelijk worden gemaakt. Mr. Everts en Mr. Sark, de secretarissen van de stedelijke en landelijke organisaties die zich met dit probleem bezighouden zijn de ontwerpers van deze inzendingen. In de groep Het Gezinsleven zal een rubriek „Het beschermingbehoevend'e kind" in het bijzon der een beeld geven van het voortreffelijke werk der Amsterdamsche organisaties op dit gebied. Iets van de Erfelijkheldswetten wordt, dank zij de medewerking van Dr. van Waardenburg en Dr. van Herwerden getoond. Het Jeugdleiders Instituut zal in de groep de Rijpere Jeugd veel belangrijks inzenden evenals de Huishoud- en Industrie scholen. Merkwaardige cufers Een schat van statistisch materiaal wordt verder verzameld en uitgewerkt door drs. van den Brink van het Gemeentelijk Bureau van Statistiek. Zoo zal men o.m. kennis kun nen nemen van het feit, dat 40 der Nederlandsche bevolking uit jongens en meisjes beneden de 20 jaar be staat, Perspectief-teekening van de tentoonstel lingsruimte voor „Moeder en Kind'. Ontwerp architecten ir. L. C. Kalff en A. J. Kramer. dat de Engelsche ziekte bij de eerste groep in 57 der gevallen bij de borstkinderen slechts in 39 der gevallen werd waarge nomen, dat in 1930 20.000 kinderen naar bulten werden gezonden, van wie 60 uit de groo te steden, dat, per jaar, 700 kinderen beneden de 15 jaar, tengevolge van ongelukken om het leven komen, dat van de kosten van het onderwijs, per jaar, ongeveer 165 millioen gulden tenlaste van rijk, provincie en gemeente komen, waarnaast misschien mag vermeld worden, dat er ieder jaar 450 milloen gulden worden uitgegeven aan rookmateriaal, drank en openbare vermakelijkheden, dat er tien maal meer vrouwen aan onze universiteiten studeeren dan in 1900, dat er 20 der aan Hoogescholen in ons land studeerende jongelieden meisjes zijn. dat 30 der vrouwen van 1665 jaar in Nederland een beroep uitoefenen, welk cij fer belangrijk lager is dan in andere lan den, dat het aantal echtscheidingen in 1930 het vijfvoud bedroeg van dat van 1900, en nog tal van andere bijzonderheden. Het verleden en het heden Verder staat reeds vast, dat de te ver wachten! inzendingen het mogelijk zullen maken de wieg, den kinderstoel, het kinder voertuig en het kinderspeelgoed uit alle tij den te laten zien, dank zij de welwillend heid van de heeren Schmidt Degener, Baard, van Erven Dorens, Gratama en van tal van particulieren. Het werk van prof. Luns en de friezen van den heer van Thienen zullen een voorstelling geven van het vrouwen- en kindercostuum door alle tijden, terwijl in de rubriek kleeding het costuum der belang rijkste tijdperken zoo goed als de kleeding van het kind dezer dagen zal worden onder gebracht. Uit het buitenland wordt eveneens een schat van inzendingen tegemoet gezien, welke aan de tentoonstel ling een internationaal karakter zal verlee- nen. Zoo is door bemiddeling van het En gelsche Ministery of Health, met name van Sir George Buchanan en Dame Janet Camp bell een zeer belangwekkende Inzending toe gezegd van den National Council for Mater nity and Child Welfare, terwijl door toedoen De zeer suggestieve reclameplaat voor de tentoonstelling „Moeder en Kind ontwerp Van Woerkom, wtüke door het geheele land zal worden verspreid. dat er iedere 3 minuten in Nederland een kind geboren wordt en er iedere 7 minuten iemand sterft, dat, dank zij de groote verbetering in de zuigelingenverzorging der laatste tientallen jaren, de zuigelingensterfte tusschen 1880— 1930 een tijdsverloop dus van 50 jaren van 20 tot 5 per 100 levendgeborenen is afgenomen, dat er niettemin in Nederland nog 25 zuigelingen per dag sterven, dat 56 der in Amsterdam geboren zui gelingen aan de consulatiebureaux van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst worden ingeschreven. dat, wanneer de zeer geringe zuigelingen sterfte van Amsterdam voor geheel Neder land mocht gelden hetgeen .ïelaas niet het geval is er jaarlijks 3000 kinderen zouden blijven gespaard, dat van kinderen, die kunstvoeding genie ten ruim 3 en van kinderen die aan de borst worden gevoed slechts ruim een half sterven, Leven een unieke opstelling is verkregen bestaande uit een serie diorama's en friezen, voorstellende de positie der vrouw In alle tijden. Tenslotte een zeer fraaie inzending van het Deutsche Hygiëne Museum op hygië nisch, doch vooral ook op ethnograflsch ge bied en van het London Wellcome Historical Medical Museum, evenals een aantal kleinere inzendingen op paedagogisch gebied uit ver schillende andere landen. Het mag nog worden vermeld, dat Neder landsche kunstenaars aan de inrichting der stands zullen medewerken, wat aan het ge heel natuurlijk een bijzondere bekoring zal schenken. Voor geheel Nederland Het behoeft ten slotte geen betoog, dat t.z.t. de belangstelling voor deze tentoon- ling niet alleen wordt verwacht uit Amster dam, maar uit geheel Nederland. Een zeer suggestieve reclameprent, ont worpen door den teekenaar van Woerkom, zaj over het geheele land worden verspreid- van prof. Schlossmann te Düsseldorf in de groepen De Vrouw in het Maatschappelijk Het bezoek van buiten wordt nog vergemak kelijkt door de uitgifte van collectieve toe gangsbiljetten aan organisaties en vereeni- gingen, terwijl een aantal studenten zich reeds beschikbaar heeft gesteld, om geza menlijke rondgangen te leiden. Verder zal een tentoonstellingskrant verschijnen, die zooveel mogelijk voeling houdt met het groote publiek. Men ziet dat geen moeiten worden ge spaard, om deze tentoonstelling tot een feit van beteekenis te maken. De uitmuntende geest, die de organisatoren bezielt, is de beste waarborg voor het succes, dat terecht van „Moeder en Kind" mag worden ver wacht. Aan de Memorie van Toelichting in den Tweede Kamer tot het wetsvoorstel van den heer Ebels es., houdende bijzondere maat regelen ten aanzien van loopende pacht overeenkomsten, wordt ontleend, dat de zeer buitengewone tijdsomstandigheden van bij. zonderen invloed zijn op de positie van hen, die landelijke eigendommen hebben gepacht in de jaren, dat van een landbouwcrisis nog geen sprake was. Het onderhavige wetsvoorstel beoogt niets anders dan het treffen van een noodmaat regel en laat volkomen open de vraag, wat na de afwijzing van het ontwerp-Pachtwet door de Eerste Kamer op het stuk van het pachtvraagstuk in het algemeen zal moeten gebeuren. De bij het wetsvoorstel Ingeslagen weg leidt ertoe, dat de verpachter, die niet be. reid is, vrijwillig te doen, wat redelijkerwijze van hem gevraagd mag worden, daartoe kan worden verplicht. Van een kapitaalkrachti gen verpachter, die staat tegenover een pachter met weinig of geen inkomsten, kan iets anders worden verlangd dan van een verpachter, die zelf in moeilijke financiëele omstandigheden verkeert en die staat tegen over een pachter, die nog over een vrij groot weerstandsvermogen beschikt. Ook zal een belangrijke rol mogen spelen de vraag, of de pachter wellicht in vroegere jaren be langrijke reserves heeft kunnen vormen. Aan het lichaam, dat moet beslissen, welke pachtvermindering in redelijkheid moet wor. den toegekend, zal ten deze alle vrijheid moeten worden gelaten. Daarom moet de samenstelling zoodanig zijn, dat een juist» beslissing zooveel mogelijk gewaarborgd is. Aan dezen eisch zal volgens de voorstellers het best voldoen een college, waarin naast een, buiten de groepen van verpachters en pachters staand, juridisch element, deze groepen zelve in gelijke verhouding zijn ver tegenwoordigd. De noodregeling moet van toepassing zijn op alle pachtovereenkomsten, gesloten vóór 1 Januari 1932. Wat de techniek der regeling betreft» hebben de ''oorstellers de Huurcommissio- wet tot voorizeld genomen. Het zou onredelijk zijn de wet alleen van toepassing te -^rklaren op de pachttermij- nen, die nog niet betaald zijn. Er is toch geen enkele reden om een pachter, die den met Kerstmis 1931 vervallen pachttermijn nog niet heeft voldaan, wel de gelegenheid tot pachtvermindering te openen en den pachter, die wellicht ten koste van zeer groote opofferingen dien pachtprijs wel be taald heeft, van Iedere remissie te verste ken. Daarom bepaalt het ontwerp, dat do wet van toepassing zal zijn op alle pacht- termijnen, die op of na 1 November 1931 zijn vervallen, ook al mochten zij reeds be taald zijn. Hierbij was het echter noodig, dat aan den pachter, die reeds betaald heeft, een termijn wordt gesteld, binnen welken hij zijn verzoek om vermindering moet in dienen. Deze termijn is gesteld op één maand na het in werking treden der wet. De heer P. J. M. Verschure, een der organi satoren van „Moeder en Blind". (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent.) MADRID, 8 Febr. 1932. Geheel in overeenstemming met de heer- schende kerkvervolging is het wetsontwerp betreffende de echtscheiding ingediend door den heer De los Rios. Het is een der mani festaties van de loge tegen de Katholieke Kerk. De verdedigers komen overigens weer met het oude liedje; „Kijk eens, hoevéél ge huwde mannen en vrouwen een beter leven zijn begonnen, na hun vrijheid te hebben herkregen, of een nieuw huwelijk te hebben aangegaan!" Men zou dien menschen willen antwoorden en toeschreeuwen: „Kijkt eens, hoeveel duizenden families ontwricht zijn door de echtscheiding, en raadt eens (want dèt zegt de statistiek niet), hoeveel tiendui zenden kinderen zuchten onder de gevolgen, omdat hun vaders en moeders niet te zamen wilden blijven, al ware het alleen om hen!" Maar, het huwelijk is niet een overeen komst, welke alleen de beide partijen betreft, die het aangaan. Den Staat kan het niet onverschillig zijn, als de grondslag van het gezin ondermijnd wordt want het gezin is op zijn beurt de grondslag van den Staat. Tot goed begrip zij evenwel opgemerkt, dat de huwelijken, die tot nu toe in deze streken ontbonden zijn, allemaal burgerlijke huwe lijken waren niet gesloten voor de Kerk; terwijl zeker 99 pCt. van alle huwelijken kerkelijk ingezegend werden (en worden), en alle aldus gehuwden, die gebruik zouden maken van de echtscheiding, zich buiten de Kerk zouden stellen, wanneer zij zich vrij zouden meenen, om een tweede „huwelijk" aan te gaan. Maar zooals gezegd, de plaag der echtscheiding heeft zich gelukkig nog niet ver verbreid over dit land en even min die andere plaag, welke zoo geheel in dezelfde richting gaat: het Nieuw-Malthu- sianisme. Men beoogt met de echtscheiding hetzelf de, als met de verleeking van het onder wijs: de menschen verwijderen van Goa en den godsdienst. Verblind als men is, ziet men niet in, dat men bezig is, zijn eigen graf te graven. Overigens schijnt het, dat de Ka tholieken zich in dit Katholieke land de wet tige positie moeten veroveren, die zij in menig land, waar het protestantisme of hel dendom heerschend is, reeds lang bezitten! Allerlei Russische en Dultsche elementen komen hier vrijelijk binnen, om propaganda te maken voor het communisme, terwijl de noodige geldzendingen niet achterwege blij ven. Voor 25 peseta's vijf gulden) zijn er al menschen bereid, om een klooster in brand te steken de heeren, die toekijken, krijgen natuurlijk méér. Maar zouden b.v. Spaansche monarchisten In Rusland propaganda mogen maken voor hün ideeën? In allerhaast wordt een bedrag van een- en-een-kwart millioen gulden per specialen koerier uit Rusland naar Spanje gezonden, om de revolutionnaire beweging alhier een beetje „op gang te helpen". En een commis sie van drie leden zal zich uit Rusland in verbinding stellen met de communistische centra ln Spanje. Als de heeren in hun op zet slagen, zal er binnenkort weer een nieuwe hoeveelheid schitterend materiaal aan de collectie in het „Museum der Spaan sche revolutie" te Moskou worden toege voegd. Wel beschamend moet het voor de man nen der regeering zijn, dat iemand als pater Luis Rodés, de directeur van het „Observa- torio del Ebro", op dienselfden dag, dat de uitvoerders van het ontbindingsdecreet aan deze instelling de hand sloegen en den di recteur afzetten, door de Internationale Vereeniging van Sterrekundigen benoemd werd tot lid van een door haar gevormde wetenschappelijke commissie, welke uit twaalf leden bestaat, van de meest uiteen- loopende nationaliteit. Pater Rodés heeft de schitterendste aanbiedingen gekregen, van de belangrijkste Observatoria van de wereld, maar hij heeft ze alle afgeslagen, daar hij het liefst in Spanje blijft, als de Regeering er zich niet tegen verzet.... Beschamend ook voor de Regeering en voor wie over haar heen in Spanje regee- ren, is, dat de overgroote meerderheid van de arbeiders, van de jonge arbeiders vooral, niets moet hebben van al de opruiende en gemeene lectuur, die hun menigmaal gratis in de hand geduwd wordt. Tot de boeken, die in de volksbibliotheek het meest ge vraagd worden, behooren: Don Quichotte, de werken van pater Coloma, Jules Verne, en.... Santa Teresia! Intusschen worden overal in de kerken biddagen en triduüms gehouden de bid dagen vooral in deze week van O. L. V. Lichtmis, welke feestdag met bijzonderen luister in Spanje gevierd wordt; en de tri duüms met het oog op Carnaval. Voor een groote stad als Madrid, in een Katholiek land, kan men niet zeggen, dat men veel van Carnavalspret merkt. De tijden zijn er niet naar. Maar dan de Spanjaard geeft zich heel weinig, en wat men in het openbaar niet ziet, speelt zich stellig achter de schermen van bars en cabarets af. Het is niet te ont kennen, dat ook Madrid zijn nachtleven heeft, en evenals in alle andere wereld steden zijn ook hier menschen, die den vreemdeling in dat opzicht gaarne den weg wijzen. Op wat er in het geheim gebeurt, slaat dan ook stellig de vastenbrief van Z.Hoogw. Exc. Mgr. Dr. Eijo y Garay, bis schop van Madrid-Alcala. Z.Hoogw. Exc. wijst er op, dat het een Christenmensch niet betaamt, zich op die manier te vermaken, zijn geld aan onnutte dingen te verknoeien, onderwijl in dezen kouden winter over vele woningen de angstaanjagende schaduw van honger en ellende valt. „De lach van Car naval zal dit jaar, méér dan andere maien, als een beleediging en bespotting klinken, in de ooren der armen en behoeftigen". Het Bisschoppelijk schrijven bevat ook een toespeling op de sombere gebeurtenissen der laatste dagen een bedekte toe speling, in overeenstemming met de alom geknotte vrijheid van meening: „Maar bo vendien hebben wij, Christenen, bij deze gelegenheid veel reden tot droefheid en bitterheid. De beleedigingen en heiligschen nissen, die het liefderijke Hart van den Zaligmaker in ons vaderland zijn aangedaan, zijn vele, en het is onze plicht, voor Zijn H. Sacrament neer te knielen, om Hem te troosten, en onze droefheid uit te spreken over onze ontrouwheden, en die van onze broeders. Zijn de Katholieke diensten in het Carnaval altijd gewijd aan uitboeting en eerherstel, dit jaar hebben wij véél te her stellen, en voor véél dingen vergiffenis te vragen... Benutten wij den heiligen vasten tijd, nemen wij de voorschriften der H. Kerk in acht, laten wij trachten, betere menschen te worden, en heilig te leven, opdat ons voor beeld de gerechte kastijding Gods van ons allen moge afwenden, en wij ons de zege ningen van Zijn barmhartigheid verwerven,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5