Van Alles en van Over pa VERKIEZINGEN IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT LAKEROL TWEEDE BLAD DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 BRUGGENBOUW TE BARENDRECHT LUCHTVAART VERBETERINGEN OP WAALHAVEN Dezen zomer een vliegfeest? BINNENLANDSCH NIEUWS STAATSMIJNBEAMBTEN Samenstelling van een Reglement DE R. K. VOLKSPARTIJ TE ZWOLLE HET STUCADOORSBEDRIJF LIBERALE KAMERLEDEN De gunstige kansen van De Valera De partij verhoudingen Wat de republikeinen verlangen. President Cosgrave en De Valera Ierlands eco nomische afhankelijkheid van Engeland De mogelijke gevolgen eener republikeinsche over winning. SUPPLETOIRE INDISCHE BEGROOTING DIETSCH STUDENTEN VERBOND Rede van Wies Moens NIEUWE BURGEMEESTER VAN KATWIJK i ur&m 330. Wegen en bruggen, daar gaat het maar om tegenwoordig, heel het land door worden die ten behoeve van het verkeer, dat steeds grootere eischen stelt, verbeterd of nieuw gebouwd en telkens weer kan je getuige zijn onderstuk op de beide opleggingen staat. Tegen kantelen zijn de onderstukken tijde lijk geschoord op de nieuwe brug. Op gelijke wijze geschiedt het plaatsen van het Zuidelijke onderstuk, waarvan het Het 50 ton zware gevaarte hangende aan naar den pijler, waarop dit gedeelte van het van belangwekkende werken, die door de Nederlandsche industrie worden uitgevoerd. Zoo heb ik Dinsdag te Barendrecht weer een van die werken bezocht, waarvan ik hier een en ander wil vertellen. De groote brug te Barendrecht, die in 1885 is gebouwd ten behoeve van het drukke ver keer daar ter plaatse en die toen als een prachtige verbetering werd beschouwd en dat dan ook inderdaad was, is nu alweer on voldoende. Dat wil zeggen, voor het verkeer over de brug is, al is dit dan ook druk, de capaciteit wel voldoende, het verkeer er onderdoor dreigde echter, nu Dordrecht meer-en-meer zich er op toelegt ook de zee schepen naar zijn haven te trekken, in de klem te raken. Letterlijk in de klem, want de grootste doorvaartwijdte was maar 18 meter. De nu in gang zijnde wijziging van de brug heeft ten doel, Dordrecht, via de Oude Maas, voor groote zeeschepen bereik baar te maken. De bestaande brug bestona uit een draaibrug met twee doorvaartwijdten van 18 M. en aan weerskanten daarvan twee vaste bogen met een spanning van 67 M. De verandering bestaat nu hierin, dat een van de beide Noordelijke vaste bogen en wel die, welke onmiddellijk aan de draaibrug grenst, wordt vervangen door een hefbrug. De eigen lijke nieuwe brug ligt er al, die heeft men den 20sten December j.l. in de plaats van den ouden boog gelegd, maar bewegen kan het gevaarte, dat natuurlijk dezelfde spanning heeft als het stuk waarvoor het in de plaats gekomen is, nog niet. Daarvoor is een groot constructiewerk ontworpen, bestaande uit twee breede torens van 57 M. hoogte, die 69 M. uit elkaar staan en waartusschen zich een vakwerkkoppeling bevindt, die dus ook 69 M. lang is. Met de montage van dit constructiewerk, dat met een bruggenbouwkundigen vakterm d) iescharnierenportaaï wordt genoemd en waaraan de brug 40 y„ M. hoog opgeheschen zal kunnen worden, is Werkspoor, dat at opdracht heeft gekregen om het plan va., den Rijkswaterstaat uit te voeren, nu bezig. De te hijschen brug, die 420.000 K.G. weegt, zal worden uitgebalanceerd met z beton-tegengewichten, die in de torens op en neergaan en hangen aan kabels, welke loopen over schijven boven in de torens. Met andere kabels wordt de brug dan op- en neerbewogen en rechtgeleid. De constructie is ontworpen door den Rijkswaterstaat, Directie Groote Rivieren, en wel onder leiding van den ingenieur o. Klerk, en is uitgewerkt door Werkspoor, die de brug vervaardigt en monteert. De brug zelf werd, zooals gezegd, in De cember reeds op haar plaats gebracht. Ze werd daartoe gemonteerd op een steiger naast de oude brug; op één dag is toen de oude brug uitgevaren en de nieuwe op haar definitieve plaats geschoven. Daarna zijn op de 4 nieuwe pijlers, die paarsgewijze naast de oude pijlers staan, en op welke nieuwe pijlers de torens geplaatst moeten worden (de torens zijn n.l. onderaan 29 M. breed) de opleggingen voor de torens gesteld en bevestigd en dezer aagen is men nu begonnen de onderste stukken der torens Noord en Zuid te stellen. Het onderste Noordelijke stuk bestaat weer uit 2 stukken, wegende 90 en 80 ton en is thans reeds gesteld; van het onderste Zuide- HJke stuk, dat ook weer bestaat uit 2 stuk ken, welke echter „maar" 50 en 40 ton wegen, is nu Dinsdag het gedeelte dat 50 ton weegt gesteld. Het groote gewichtsverschil tusschen de Noordelijke en de Zuidelijke onderstukken vindt zijn oorzaak in het feit, dat aan het Noordelijke deel het machinehuis bevestigd wordt; overigens zijn de stukken Noord en Zuid gelijk van vorm. Het eerst gestelde stuk, d.i. de Westelijke helft van het Noordelijke stuk, is geplaatst geworden op de definitieve oplegging en op een tijdelijke ondersteuning, die aan de oude brug bevestigd was. Daarna werd de Ooste lijke helft gesteld en verbonden met de Westelijke helft, waarna de tijdelijke onder steuning verwijderd kon worden en het de takels der „Kolossus II", die het brengt driescharnierenportaal moet komen te rusten. Westelijke gedeelte Dinsdag werd gemon teerd. Dat stellen van zoo'n gevaarte van 50 ton gewicht is geen kleinigheid, ook al heeft men er den 200-tons drijvende bok „Kolossus II" van Van der Tak's Bergingsbedrijf voor be schikbaar, zooals hier het geval was. Zie je die ijzerconstructie daar zoo liggen op een paar groote zolderschuiten en zegt een ingenieur je dan, dat die met dat eene puntje moet komen te staan op dien pijler daar, die zoo eenzaam midden in het water staat, dan geloof je wat de man je zegt, maar je snapt er niets van hoe ze dat nu eigenlijk willen klaarspelen. Dan gaat echter, nadat alle voorbereidende maatregelen zijn getroffen, de drijvende bok, die op zichzelf ook al geen klein dingetje is, aan het werk; hij grijpt het bruggedeel in zijn takels, heft het op, vaart er mee weg en vlijt het neer op zijn hooge plaats boven op den nieuwen pijler, zóó zacht, zóó voor zichtig, alsof het een zachte dameshand was, die het zaakje hanteerde en niet een klauw met een grijpvermogen van 200 ton! In een klein uurtje was de heele geschie denis afgeloopen en stond het onderstuk op zijn definitieve oplegging en zijn tijdelijke ondersteuning, totdat ook het Oostelijke ge deelte zal zijn gesteld en met het nu ge plaatste verbonden. Behalve de heer de Klerk waren bij het werk aanwezig de chef van het constructie bureau „Bruggenbouw" van Werkspoor, Ir. P. Stelling, die de leiding had, de heer Min derhout, hoofdingenieur bij Werkspoor, ir. Visser, chef Algemeene Zaken van Werk spoor en de heer Blom, chef van de mon tage. ARTHUR TERVOOREN. „We zijn van plan voor onzen burgemees ter een ketting te koopen. Vinden jullie dat geen pracht idee?" .,'t Kan zijn, wij laten den onzen altijd vrij rond loopen." Wij lezen in het „Rott. Nwsbld.": Met de expansie van ons luchtverkeer zijn in den loop der laatste jaren steeds hoogere eischen gesteld aan de outillage van onze vliegvelden. De Amstevd'amsche vlieghaven is zooals bekend dermate gemoderni seerd, dat zij tot de best ingerichte Europee- sche vliegvelden mag worden gerekend. Waal haven steekt daarbij wel af! Maar ons v.ieg- yeld zou zeker al 'ang beter geweest zijn, als niet telkens weer de vraag „blijven of ver plaatsen?" d'e noodzaak van een duurzame verbetering had verslapt. Intusschen roeit men op Waalhaven met de riemen, die men heefi. En het moet ge zegd worden, dat ciie pogingen uitnemend slagen. Maandag j.l. is weer een nieuw ge touw in gebruik genomen. Dit gebouw waarin de technische dienst onacdak heeft gevon den, is waarlijk geen overbodige weelde. In dit gebouw is onde-gebracht de geheele technische dienst, benevens het administra tiekantoor, de archieven, de ingenieurskamer, de bedrijfsboekhouding en de teekenzaal. De inrichting van één en ander stemt tot groote tevredenheid. Op een wandeling over het terrein treft men nog een nieuwigheid aan, n.l. een proef station voor vliegmotoren. In een klein hou ten huisje staan eenige mannen bij instru menten, die aangeven welke capaciteiten de motor heeft, welke buiten een oorverdoovend lawaai maakt. Hier worden alle motoren ge regeld gecontroleerd. Zoo zijn er dus op Waalhaven enkele nieu we dingen te bezichtigen. Voor den outsider zijn ze weliswaar van weinig belang, doch de interne dienst weet ze te waardeeren en dat is het voornaamste. Omtrent de plannen voor den zomerdienst kon de heer Bouman ons nog niets mededee- len. Wel vernamen we, d'at de lijn naar Haamstede zeker zal worden doorgetrokken naar Vlissingen. Driemaal per week zal een vliegtuig de verbinding tusschen onze stad en de Zeeuwsche havenplaats onderhouden. Verder maar dat hangt nog in de lucht wordt er op Waalhaven gefluisterd over een vliegfeest voor den a.s. zomer. Afwachten is de boodschap! Destijds hebben wij bericht dat de direc tie der Staatsmijnen zich in principe bereid verklaarde mede te werken aan het in het leven roepen van een contact-commissie voor hare mijnbeambten. In verband hier mede werd door de drie mijnbeambten-ver- eenigingen een commissie van samenwer king in het leven geroepen, welke commis sie thans zeer binnenkort beginnen zal met het samenstellen van een reglement van de eventueel op te richten Beambten-commis sies, waarvan sprake is geweest in het on derhoud dat de drie beambtenvereenigin- gen hebben gehad met de directie der Staatsmijnen. De commissie wil trachten het reglement zoo aan de directie der Staatsmijnen voor te stellen dat het veel overeenkomst heeft met de bedrijfsorganisatie, neergelegd in de laatste encycliek van Paus Pius XI. Men hoopt zoo spoedig mogelijk gereed te zijn met het werk. dagelijks voor Uw gorgel droog met het behoort tot de hygi» ene, nèt als 't poetsen van Uw tanden I Alléén In origlneele doozen 25, 45 en 65 ets.' Een aanklacht tegen Mr. A. Brandsma Tijdens de algemeene beschouwingen over de begrooting in den Zwolschen gemeente raad heeft het iid der R.K. Staatspartij, de heer mr. A. W. E. Brandsma. het lid der R.K. Volkspartij den heer J. Houtsma be schuldigd van verraad aan zijn partij met het oogmerk een wethouderszetel te bemach tigen. De heer Hout'ma, die dit ontkende, heeft den heer Brandsma uitgedaagd deze beschuldiging buiten den raad in het open baar te herhalen. Mr. Brandsma en enkele andere raads leden drongen aan op instelling van een eereraad, waaraan de R.K. Staatspartij alle medewerking zou verleenen. De heer Houtsma echter herhaalde zijn uitdaging, waarop mr. Brandsma in het „Overijsselsche Dagblad" van 16 Februari de volgende verklaring publiceerde: „De heer Houtsma heeft mij gesommeerd buiten den Raad in het openbaar te her halen de beschuldiging aan zijn adres. Het geen ik hierbij doe. Ik verklaar, dat de heer Houtsma eenige dagen vóór de jongste Wethoudersverkie- zingen zich gewend heeft tot een vooraan staand lid der R.K. Staatspartij te Zwolle en diens bemiddeling verzocht heeft voor het herstel der politieke eenheid onder de Katholieken van Zwolle. Hij verzocht dezen het volgende te willen bevorderen; hij, de heer Houtsma, was bereid zeer spoedig weer lid te worden van de R.K. Staatspartij en zijn best te doen dat de leden der R.K Volkspartij te Zwolle lid werden van de R. K. Staatspartij mits de Raadsfractie der R. K. S. P. hem toen tot wethouder hielp verkiezen." In antwoord hierop heeft de heer Houts ma Woensdag bij den commissaris van politie te Zwolle een aanklacht ingediend tegen den heer Brandsma, daar hij zich doe diens verMariu" in het .Overiis- selsch Dagblad" voelt aangerand in zijn eer en goeden naam en aangetast in zijn politieke onkreukbaarheid. De commissaris van politie heeft proces verbaal opgemaakt terzake smaadschrift. Openbare aanbestedingen gewenscht De leden van den Nederlandschen Stuca. ring te Utrecht het hoofdbestuur opgedragen die stappen te doen, waardoor voor het stucad'oorsbedrijf een gereglementeerde open bare aanbesteding zal worden ingevoerd, om daardoor het leurèn met prijzen tegen te gaan. Mej. Westerman en mr. Knottenbelt stellen zich niet herkiesbaar Het „Hdbl." meldt, dat mej. Westerman en mr. Knottenbelt naar aanleiding van de tot alle liberale leden der Tweede Kamer fractie gerichte vraag of zij zich het volgenc jaar voor herkiezing beschikbaar stellen, heb ben medegedeeld, niet meer voor een Kamer zetel in aanmerking te willen komen. Op het Raadhuisplein te Heemstede staan mooie villa's, een lust voor het oog. Op het Raadhuisplein te Heemstede staat een prachtig raadhuis, dat een sieraad voor de gemeente genoemd mag worden. Op het Raadhuisplein te Heemstede staat een rij onoogelijke onbewoonbaar verklaarde woningen, die al het mooie op dat plein ver doezelt. Op deze foto ziet U er drie, maar men kan er nog meer aanschouwen. LONDEN, 15 Febr. 1932. De kiezers van den Ierschen Vrijstaat gaan ter stembus. Aangezien het Iersche parlement, de Dail, in tegenstelling tot het Engelsche, gekozen wordt op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging, is het onwaarschijn lijk, dat de uitslag van den strijd u reeds bekend zal zijn op het oogenblik dat deze brief u onder de oogen komt. ofschoon het mogelijk is, dat één der partijen zoo over weldigenden steun van de kiezers onder vinden zal, dat het eindresultaat gemakke lijk voorzien kan worden. Groot is die mogelijkheid evenwel niet. Algemeen verwacht men dat die partij, wel ke de overwinning behaalt, slechts op een zeer geringe meerderheid zal kunnen reke nen. Niemand durft dus iets met zekerheid voorspellen. Maar op één punt stemmen alle berich ten uit Dublin met elkaar overeen. De kansen van De Valera staan gunstig. Deze regeeringspartij staat „met den rug tegen den muur", zij heeft de hoop op de zege praal niet opgegeven, maar maakt zich geen illusies. Er zijn in den Ierschen Vrijstaat twee groote partijen, n.l. de Regeerings- of Ver dragspartij, aan welker hoofd de tegen woordige president, Mr. Cosgrave, staat en de Fianna Fail, of Republikeinsche partij, welke aangevoerd wordt door Mr. De Va lera. De kleinere partijen, ofschoon elk op zich zelf numeriek-zwak, kunnen even als de liberale partij in Engeland een be langrijke rol spelen, indien nóch de Ver dragspartij, nóch de Republikeinsche partij over een volstrekte meerderheid in de Dail Eireann beschikt. De regeering-Cosgrave heeft in het Par lement wel de grootste, doch geen meer derheidspartij achter zich gehad, en steunde op de onafhankelijken, en vaak ook op de boeren- en de Labourpartij. De machtsverhoudingen waren: Regeering 64 zetels. Fianna Fail 56 zetels Labour 12 zetels. Onafhankelijken 11 zetels. Boeren 6 zetels. Nationale Bond 2 zetels. Onafhankelijk Republikein 1 zetel. De speaker (partijloos) 1 zetel. Totaal 153 zetels. De regeering behoeft slechts vier zetels aan de Fianna Fail te verliezen om haar betrekkelijke meerderheid kwijt te zijn. Zelfs optimisten onder haar aanhangers vreezen, dat haar verliezen aanmerkelijk grooter zullen zijn. Men heeft evenwel in aanmerking, te nemen, dat Ierland nog zeer weinig, en Engeland nog in het geheel geen ervaring heeft van de werking van het evenredige stelsel, en dat de pogingen om resultaten te voorspellen hierdoor bemoei lijkt worden. Partijgangers van de Fianna Fail hebben, zoowel op verkiezingsvergaderingen als in hun bladen, gezinspeeld op de mogelijkheid eener volstrekte meerderheid, hetgeen dus wil zeggen, dat zij minstens 77 zetels zouden moeten innemen. Anderen meenen, dat De Valera in het gunstigste geval op niet meer dan 70 volgelingen zal kunnen rekenen. Waarschijnlijk zal dus veel afhangen van, zoo niet de doorslag gegeven worden door de kleinere partijen. Er is sprake van dat de Labourpartij na de verkiezingen een bondgenootschap zal aangaan met de Fian na Fail. Cummanna Goedheal (de partij- Cosgrave) daarentegen zal kunnen rekenen op den steun der Onafhankelijken. Men verwacht, dat dezen en de Labourpartij, ongeveer even sterk zullen zijn. In dit ge val kunnen de -iog kleinere partijen een belangrijke rol spelen. Het is evenwel waarschijnlijk, dat zij haar houding eerst na afloop der verkiezingen, dusbij de on derhandelingen over de vorming eener nieu we regeering, definitief zullen vaststellen of herzien. De Boerenpartij is steeds eenigszins on berekenbaar, doordat het gros harer volge. lingen zich meer door oogenblikkelijke dan door principieele overwegingen laat leiden. De Iersche boeren lijden natuurlijk onder d'e algemeene crisis, maar zij zijn er op het oogenblik beter aan toe dan de boeren in Engeland. Zij zijn evenwel geneigd de schuld van eiken tegenslag te geven aan de regee ring en overdreven waarde te hechten aan de beloften der oppositie. Aan den anderen kant zijn zij scherp-berekenende zakenmen. schen. Het over enkele weken in te voeren Engelsche tariefstelsel, dat preferentie ver zekert aan de Dominions, zal de positie der Iersche landbouwers en veehouders tegen over hun voornaamste concurrenten, de De nen, aanzienlijk versterken en de meerder, heid der boeren zou niet de kans willen loopen, dat Ierland onder een republikeinsch bewind-De Valera de voordeelen zou moeten derven, welke het als Dominion aan de nieu we fiscale wetgeving van Westminster ont leent. Het voornaamste en meest principieele ver schil tusschen de regeeringspartij en de Fianna Fail bestaat hierin, dat eerstge noemde zich stelt op den grondslag van het z.g. Iersche verdrag, waarbij Ierland auto. noom verklaard werd als lid van 't Britsche gemeenebest, en dat opgenomen is in de Constitutie van den Vrijstaat, terwijl de Re publikeinsche partij in overeenstemming met haar naam de republiek wil uitroe pen, den eed aan den koning wil afschaffen, en cïie bepalingen van het verdrag wil in trekken. welke de regeering verplichten tot het uitbetalen van de z.g. land-annuïteiten en van de pensioenen aan de leden der voor malige koninklijke gendarmerie. Het zijn deze punten, welke vooral ook Engeland interesseeren. Zij immers zijn niet gelijk andere geschilpunten, van lokaal be lang, maar betreffen de verhouding tus schen Ierland, Engeland en de andere leden der Commonwealth. Onder het tienjarig beleid van president Cosgrave zijn de betrekkingen tusschen den Vrijstaat en Groot-Brittanië voortdurend verbeterd. Het heeft aan beide zijden van het Kanaal van St. Georges niet ontbroken aan onruststokers, die elke verzoening en toenadering poogö'en te fnuiken door het op halen van oude en het fabriceeren van nieu we grieven, maar in weerwil hiervan zijn de officieele betrekkingen steeds vriendschap pelijk geweest. Dit is voor een niet gering deel te danken aan het beleid van William Cosgrave (of, gelijk zijn naam in het Iersch luidt, Llam MacCosgair), een der merkwaardigste staats lieden van onzen tijd. Men ziet dezen-her- bergierszoon zijn beteekenis niet aan. Zon dert men zijn levendige, intelligente oogen uit, dan is hij een bijna kleurloos man. Men zou hem houden voor een ambtenaartje, wiens levensdoel is eenmaal zijn pensioen te trekken. Men kan zich nauweijks voor. stellen dat hij 'n jaar of vijftien geleden gestaan heeft in de voorste rijen der „rebel len", en in Engelsche „krijgsgevangenschap" heeft moeten zuchten. Maar nog veel on waarschijnlijker lijkt het dat deze beminne lijke, maar schijnbaar zoo onbeduidende man, Ierland uit den staat van anarchie, welke op de Britsche overheersching volgde, heeft bevrijd, om het te maken tot een de- mocratischen gezagsstaat; dat hij met ijze ren hand gewelddadige oproeren bedwongen heeft; dat hij met scherp vernuft Ierland's positie in de Britsche gemeenebest onnoe melijk heeft versterkt. Hij is de Louis Botha van Ierland. Cosgrave is op-en-top idealist. Wij weten niet of hij van Engeland „houdt". Doet hij dit wel, dan houdt hij ongetwijfeld nog veel meer van Ierland, en alle vriendschap voor Engeland ten spijt, zou hij er zeer zeker de voorkeur aan geven Ierlands autonomie te vervolmaken door de uitroeping der repu bliek. Maar hij verspilt geen energie aan hét praktisch-onmogelijke. Door zijn lig ging, door ziin belangen zal Erin steeds aangewezen zijn op het grootere Britsche eiland, zelfs indien het geheel onafhankeliik werd. Als „Dominion", in het verband eener machtige statengemeenschap, kan het eco nomisch een plaats innemen, waarop het als kleine en arme republiek geen kans zou hebben. Ierlands eerste taak is zich innerliik te herstellen, niet alleen van de gevolgen van Britsch wanbeheer, maar ook van die der onderlinge partijtwisten en clan-veeten zonder welke (men vergete dit niet) de En- gelschen in de achttiende en negentiende eeuw onmogelijk hun tirannie over het Groene Eiland hadden kunnen vestigen en staande houden. President Cosgrave en diens partijgenooten zijn vóór alles Iersche patriotten, die alleen Ierlands belang op het oog hebben. De Va lera is óók een Iersch patriot, maar vaak krijgt men den indruk dat zijn haat tegen Engeland nog sterker is dan zijn liefde voor Ierland. Hü zou in staat zijn de werkelijke belangen van Ierland op te offeren, ten einde bevrediging te schenken aan zijh anti-Britseh temperament. Niemand zal ontkennen dat hij gesneden is uit het hout, waarvan men vrij heidshelden maakt, maarals vrijheidsheld leeft hij een paar dozijn jaren te laat. Ier land heeft thans geen behoefte meer aan heroïeke daden, doch aan een wijs en be zadigd beleid. En het heeft onverschillig of de Re publikeinen in beginsel weigeren dit te er kennen behoefte aan de meest vriend schappelijke samenwerking met Engeland. Door uitroeping der Republiek zouden de Iersch-Engelsche betrekkingen hopeloos ge compromitteerd worden-. Dit zou voor Enge land een politiek gevaar en een economisch nadeel zijn. Voor Ierland evenwel zou het een economische ramp zijn. Men lette op de cijfers. In 1931 heeft de Vrijstaat goederen uitgevoerd voor een waar de van 37.000 OOü (tegen 46.000 000 in 1930). Daarvan ging alleen naar Engeland voor een waarde van 35.000.000. Alle andere landen tezamen hebben dus voor slechts 2.000.000 Iersche producten betrokken. De invoer be droeg 50.000.000 (tegen 56.000.000 in 1930)daarvan werd voor 36.000.000 uit En geland ingevoerd, en voor 14 000.000 uit an dere landen. Wij zien dus dat het niet-En- gelsche buitenland zeven maal meer aan Ierland levert dan het uit Ierland betrekt. De warme sympathieën, welke in vele lan den voor het volk van den Vrijstaat heeten te bestaan, schijnen tot nu toe nog slecnts ver genoeg te gaan opdat die landen geld aan Ierland kunnen verdienen, maar niet zóó ver dat zij Ierland ook geld verdienen la ten. Het gevolg hiervan is dat Ierland eco nomisch volmaakt afhankelijk is van Groot Brittannië, den eenigen noemenswaardigen afnemer zijner producten. Een breuk met Engeland zou een onmiddellijke economische en financieele ineenstorting van Ierland tengevolge hebben. Zou een overwinning van De Valera nood zakelijkerwijze tot zulk een breuk, en dus tot zulk een ineenstorting moeten leiden? Dit wordt in het vuur van den verkiezings strijd beweerd, maar deze conclusie gaat, naar wij hopen, te ver. Een De Valera, die niet langer het hoofd eener oppositie is, doch de regeeringsverant- woordelijkheid draagt, zal, ondanks zijn vu rig temperament, zichzelf en wat moei lijker kan zijn zijn volgelingen in toom weten te houden. Maar onder een nieuw regiem, met al zijn onzekerheid, zal de Vrij staat voor moeilijkheden komen te staan, welke in een crisistijd, gelijk de wereld thans doormaakt, dubbel gevaarlijk kunnen zijn. Het vertrouwen zal ondermijnd wor den, terwijl stabiliteit noodzakelijker is dan ooit. De door Cosgrave afgekondigde wet, volgens welke politieke geweldpleging voor den krijgsraad moet worden verantwoord, zal (blijkens De Valera's verkiezingsbeloften) onmiddellijk worden ingetrokken. Rebellie en anarchie zullen den kop dus opnieuw op steken. De kans op gewapende conflicten met Ulster (dat deel uitmaakt van het Ver- eenigd Koninkrijk) zal verre van denkbeel dig zijn. Een overwinning van De Valera zal ge varen opleveren, die niemand miskennen mag, ook al heeft men bewondering voor den moed en de vurige vaderlandsliefde van der, Republikeinschen leider. Maar de eenige hoop zal dan zijn dat juist zijn vaderlands liefde hem tot gematigdheid stemmen zal. bij guur en vochtig weer! 30 en 50 ets. bij Apoth. en Drog. De Bestuurshervorming in de Buitengewesten Volgens het voorloooig verslag der Twee de Kamer over het wetsont.-.erp tct goed keuring van de besluiten van den Gcuv.- Generaal tot wijziging en aanvulling en tot nadere wijziging en aanvulling van onder scheidene afdeeüngen der begroeting vaö Ned. Indië voor 1932. werden uitvoerige be schouwingen gehouden over de aanvullings- begrooting in verband met de doorvoering der bestuurshervorming in de gewesten bui ten Java en Madoera. Verscheidene leden opperden ernstige be denking tegen het tijdstip van behandeling van het onderhavige vraagstuk. De econo mische en financieele crisis, waarin ook In. dië zich thans bevindt, nfjopt tot een scherp doorgevoerde bezuiniging cp nagenoeg elk onderdeel van het staatsbestuur en verbiedt elk besluit tot het doen van uigaven, welke niet strikt noodzakelijk zijn. Tot de zoodanige behoorer, ook de uitgaven, verband houdende met d'e doorvoering van de hierbedoelóe re. geling. Verscheidene leden achtten den opzet, waarvan bij de regeling van deze materie is uitgegaan, onjuist. In werkelijkheid neeft de Indische regeering met dit voorstel ge. praejudicieerd op de organisatie der in te stellen gewesten. Algemeen was men van oordeel, dat in ieder geval niet tot de uitvoering zal kunnen worden overgegaan, voordat de daartoe be- noodigde gelden door den begrootingswet- gever zijn gevoteerd. Voor een overvolle zaal sprak Dinsdag avond te Nijmegen de bekende Vlaamsche dichter-redenaar Wies Moens. Behalve een groot aantal studenten waren aanwezig de Rector-Magnificus Prof. Jansen O.P., Prof, Sassen, Prof. Bellefroid, de Moderator P. Hoogeweegen S.J. en de Senaat van het Nij- meegsch Studentencorps. De spreker, die door de vergadering met een dreunenden Vlaamschen Leeuw en het Wilhelmus werd ontvangen, behandelde in een tweeledige rede het tragische verhaal van het verval, de verbastering en achteruit zetting van het eens zoo rijke en groote volk van Vlaanderen. Hij toonde aan, dat nu in België de honderd-jarige strijd eindelijk zal worden uitgevochten. De nieuwe Vlaamsche generatie, waartoe spr. zich rekent, zal de ééne kans op de hon derd op het leven van hun volk niet voorbij laten gaan. Hun ideaal is het groot-Neder- landsche. Ook in maatschappelijken zin wil len zij vernieuwing. Zij willen door het Duitsch Nationaal Solidarisme, dat met de Hitlerbsweging slechts den strijd tegen het Marxisme gemeen heeft, een sociale ordening in him staat, die beantwoordt aan de orga nische structuur van het volk. Het komt voornamelijk nqer op bevestiging van het corporatie-wezen en de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie. Door dit streven wordt in Vlaanderen de periode van het min of meer romantieke flamingantisme afgesloten. Een harde, zeer moeilijke maar schoor.e strijd begint. Doch hoe zwaar hij ook zijn zal, spreker verkiest dit krampachtige, hevige strijden om het bestaan boven het gemakke lijker leven in het Noorden. Tenslotte ver klaart spreker, dat hij niet behoort tot de genen die Noord-Nederland om steun smee- ken. Steun of niet, hij en zijn generatie zullen den strijd tegen de vijanden van zijn volk, het Fransche imperialisme met zijn Belgi schen handlanger handhaven zoolang het kan, maar als Vlaanderen verloren zal gaan, zal Nederland deslen in zijn val. Na de ademloos aangehoorde slotrede werd spreker door een geestdriftig applaus be loond. De voorzitter dankte. Onder het zingen der volksliederen eindig de deze vergadering, die eens te meer toonde, dat de Vlaamsche strijd ook in Noord-Neder- landsche kringen geestdrift weet te wekken. Naar het „Handelsblad" verneemt, zou de heer Van Boeyen, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud-wethouder van Voor burg, err lig in aanmerking komen om zijn geestverwant mr. Schokking als burgemees. ter van Katwijk op te volgen. ?Ps|®;|Ss „Zeg, ik heb een fijn receptje op den kop getikt voor dessert je neemt 4000 eieren, 1000 flesschen aardbeien jam en 738 liter melk (Judge).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5