STADSNIEUWS Ledenconcert H. O. V. BURGERLIJKE STAND Faillissementen UIT DEN OMTREK BEVERWIJK )e moeilijkheden bij v. d. Roer dC Co. LISSE SASSENHEIM Om behoud van het telefoonstreeknet- Lisse VRAGENBUS SPORT EN WEDSTRIJDEN D. H. V. B. Solist: Jan de Boer. Piano. Een hartelijk en lang aangehouden apalaus verwelkomde den weer herstelden dirigent Frits Schuurman bij het innemen van zijn plaats achter den lessenaar. Ook wij waren bljj den leider van het H. O. V.-ensemble weer op z'n oude plaats te zien, al was zijn afwezigheid dan gelukkig ook niet van lan gen duur. Het 3de Brandenburgsche Concert, als no. 1 van het Bach-programma voor de pauze aangekondigd, moest door onvoorziene om standigheden vervallen, en werd nu vervan gen door het Concerto Grosso, no. 14 in E- moll van Handel. We bleven er dus mee in de stijlperiode. Mogelijk tengevolge van de onverwachte programma-wijziging kionken enkele passages nogal eens rommelig, maar over 't algemeen werd er door de musici frisoh en opgewekt gemusiceerd en Handel s gemakkelijker het publiek „aansprekende" muziek dan die van Bach had veel en ver diend succes. De eigenaardige rhythmische moeilijkheden in het laatste deel werden zegerijk overwonnen, al vreesden we 'n en kel oogenblik voor het tegendeel. Jan de Boer is een reeds niet meer jonge pianist, die bij ons weten althans in de laat ste jaren in Haarlem niet optrad. De kennis making was in ieder geval een aangename, al was het eigenaardige ervan, dat we zijn lange en virtuoos gespeelde spontane toegift, een Toccata en fuga van Bach naar we mee- nen, hooger waardeerden dan de interpreta tie van zijn concertnummer, waarvoor hij het Klavierconcert in f. kl. terts van denzelf de had gekozen. We willen niet zeggen, dat we Bach altijd gaarne zien in de zwaarstap- pende rhythmische laarzen, waarin men den reus, die toch zoo goed muzikale scherts en vroolijkheid verstaat, gewoonlijk wringen '.vil, maar tusschen dezen zwasrmoedigen ernst en al te groote en vooral al te gelijk matige luchtigheid maken we toch wel oe- zwaar. Technisch beheerschte de solist het werk echter volkomen: zoo volkomen zelfs, dat het bij momenten leek alsof de solist z'n eigen vaart niet meer volkomen meester was. Daaroin was het tevens zoo jammer, dat een en ander zoo egaal krachtig werd belicht. Zooals gezegd, veel beter slaagde de solist hierin in de toegift, na het storm achtig, en, eerlijk gezegci, wel eenigszins ver bazingwekkende applaus, dat op zijn eerste prestatie werd losgeslagen door z'n blijkbaar talrijke bewonderaars er. een enthousiast ge hoor. De Symfonia in P gr. t. van Bach, met de zeer moeilijke dubbele hoornpartij, het eigenaardige hobo-trio, en de over het geheel moeilijk te bereiken „derbe" klankkleur, hoort men niet zoo vaak. We zijn den heer Schuurman dankbaar, dat hij haar in zijn programma opnam. Wel bleek uit deze op voering, hoe dicht de oude Bach op som mige oogenblikken staat bij de kleur- en klankeffecten van den laatsten tijd; vooral is dit het geval in het langzame middendeel, het Adagio, waarin de overigens niet al tijd even onberispelijk blazende drie hoboïsten zulk een eigenaardige sfeer schep pen. Het duet van fagot en hobo's rammelde in het Menuet nog wel eens even, maar 't klonk toch verrassend goed en het succes was voor den heer Schuurman en zijn mu sici zeker welverdiend. Moeten we nog veel zeggen van Beet hoven's Achtste, die na de pauze ging. Een werk, zoo rijk aan jeugd en frischheid, aan monterheid, schrts en blijden humor, het kan bijna niet anders, of het moet ook op de uit voerenden zijn invloed doen gelden. Frits Schuurman liet het met vaart en in uitstekend volgehouden tempo spelen. Vooral het Allegro Scherzando werd met fraaie kleurwisseling vertolkt. Jammer was het ze ker, dat enkele rhythmische wrijvingen het Menuetto ontsierden, maar overigens kregen we van deze Achtste een uitstekende auditie. J. S. Ondertrouwd: 16 Febr.: S. H. de Bock en E. M. J. Bischot. Geboren: 12 Febr.: J. C. KonijnGerrits d.; 13 Febr.: K. PelBosma z. 14 Febr. A. A. H. Zuiderwijk—Walraven z. 15 Febr. G, H. A. A. Vliekv. Haaren z. 16 Febr. M. M. Bynsdorpv. Bakel d. Overleden: 14 Febr. W. J. M. Hutte, 79 j„ Jansstraat; H., 17 m., z. van L. v. Horick. Z. Brouwersstraat. 15 Febr.: J. W. Groe- neveld, 74 J., Schagchelstraat; A. A. de Vries, 77 J., K. Begijnestraat; J. W. Staats, 60 j., Geweerstraat; D. L. Immink, 52 j„ Kamperlaan. Door de Arrondissements-Rechtbank te TIaaiiem zijn Dinsdag 16 Februari de vol gende faillissementen uitgesproken: Jan Loon Jr., houthandelaar, wonende te Zaandam, Czaar Peterstraat 3 Curator Mr. J. L, Sanders, wonende te Zaandam. 3. Folak, koopman, wonende te Zandvoort Zeestraat 39. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. van Vrhberghe de Coningh. Vernietigd werd het faillissement op grond van verzet van: De firma Bouwonderneming Valentjjn en Meerman gevestigd te Haarlem en hare le den J. F. G. Valentjjn wonende te Haarlem Middenweg 124 en K. P. J. Meerman wo nende te Den Haag. Curatrice mej. Mr. M. J, Kluitman wo nende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: J. Zeeuw, wonende te IJmuiden-Oost. Cu ratrice Mevr. Mr. G. J. Bieweinga-Gijmink wonende te IJmulden. O. Vendel, wonende te Beverwijk; Curator Mr. J. H. van Gelderen wonende te Haar- em. H. A. van Kesteren wonende te Hillegom; Curatrice Mevr. Mr. L.van TaalingenDols ■wonende te Haarlem. Hedenavond wordt in „Oud-Merensteijn" een vergadering gehouden van crediteuren van het Kassierskantoor v. d. Roer Co. Door de Firma wordt, zoo vernemen wij, een accoord aangeboden van 30 pCt. ST. BARBARAVEREENIGING. Dinsdagavond hield de St. Barbaravereeni- ging haar jaarvergadering in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond. De opkomst was bevredigend, hoewel het veel beter kon. De voorzitter, de heer V/. Springers, open- 'o met gebed en heette allen van harte welkom. Spr. memoreerde ln het kort wat de vereeniging in het jaar 1931 heeft ge daan. Een woord van dank bracht spr. aan het vaste ccrps dragers. Notulen werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. In de parochie van de H.H. Engelbewaar ders zal grootere propaganda gemaakt wor den voor deze mooie, doch liefdadige ver eeniging. Uit het jaarverslag van den penningmees ter blijkt, dat na ontvangsten van 2492.16 en uitgaven van 1635 08, een voordeelig saldo van 857.10 blijft. Namens de verifica teurs bracht de heer L. C. Elfing dank voor de accurate boekhouderij. Het bestuur stelde voor den draagpenning wederom o 2 50 te houden waw. mede de vergadering accoord ging. Er zullen in de Buurtschap de Engel, strekkende tot en met de Kaag, circulaires rondgestuurd worden, om aan het doel der vereeniging meer be kendheid te geven. Het bestuur stelde voor het conract lijk wagen met twee jaren te verlengen. Aldus werd besloten. Bij de bestuursverkiezing werden alle af- tr ''en bü acclamatie herkozen. Hierna hield de geestelijk adviseur een causerie over het doel der vereeniging. Een woord van dank bracht de voorzitter den geestelijk adviseur. Hierna volgde rond vraag, waarna sluiting met den christelijken groet. FLORIS SCHOUTEN VROUWENPOLDER. De vergadering van stemgerechtigde in gelanden werd Dinsdag gehouden in hotel „Het Bruine Paard". De rekening over 1931 werd vastgesteld met een totaal ontvangst van 6.730.88',4 en uitgaven van 6.063.41, zoodat het batig saldo bedraagt 667.4714. De omslag werd over 1931 bepaald on 17.00 per H.A., makende over de grootte van den polder, zijnde 192.49.85 H.A., 3.272.48. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 6.397.45',i, waarin, evenals bij de reke ning, zijn begrepen de opnemingen en te rugstortingen van de kasgeldleening. De omslag werd voor 1932 begroot op 16.00 per H.A., 3.079.98. In de commissie voor het nazien van de rekening en begrooting, bedoeld in art. 136 van het Algemeen Polderreglement, wer den bij acclamatie gekozen de heeren H. Slegtkamp, J. Philippo en C. Homan, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. P. Warmerdam, N. Breedijk en W. J. van Rijn. Besloten werd tot het stichten van een bemalingsfonds. Dit fonds zal worden ge vormd uit de gestorte bedragen wegens het verkleinen van den boezem van den polder. Het crediet (kasgeldleening) werd met 500 verhoogd. In de vacature van den heer J. W. Marbus, poldermeester, werd voorzien door de benoeming van den heer G. H. Hejjnes als zoodanig. Bij monde van den heer W. J. van Rijn (de heer E. J. Speelman, voorzitter, was we gens ziekte niet aanwezig) werd den heer J. W. Marbus dank gebracht voor het vele nuttige werk, verricht in het belang van den polder. De heer Marbus werd door de vergadering van ingelanden van 5 Maart 1902 tot poldermeester gekozen, zoodat hij 30 jaren deze functie met groote activiteit heeft vervuld. Medegedeeld werd nog, dat de molenaar N. Berkhout binnenkort het feit zal herden ken, dat hij 50 jaren werkzaam is als zoo danig. Burg. Stand. Geboren: Jaquellne Maria d. v. W. v. d. Vlugt en M. H. Rotteveel; Gerda Catharina, d. v. C. M. H. Braun en G. E. C. Larsen; Leonardus Hendricus, z. v. J. v. d. Hulst en M. P. v. d. Lans. Overleden: G. van Nobelen, m., 64 jaar te Leiden; M. van Steijn, vr., 68 jaar; J. Noordermeer m., 82 jaar. Het adres der organisaties en gemeentebesturen Op Nieuwjaarsdag is van het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's-Gravenhage, bij de organisaties van bloem bollenkweekers en -handelaren, de Kamers v. Koophandel te Haarlem en te Leiden en bij de gemeentebesturen van de betrokken ge meenten, ingekomen een mededeeling aan gaande de plannen die bij genoemd hoofd bestuur bestaan met het telefoonverkeer bin nen het telefoonnet van de bloembollen streek, het z.g. streeknet-Lisse. Deze plannen houden in, dat tegelijk met de aangekondigde automatiseering tot nor maliseering van de tarieven voor telefoon gesprekken zal worden overgegaan met als gevolg splitsing van het net-Lisse in 3 of 4 afzonderlijke netten. Daarbij zullen als mi nimum-tarief gebieden voor deze afzonder lijke netten Hillegom en Lisse gelden cirkels met een straal van 2 K.M., voor de netten Sassenhelm en Noordwykerhout zal dit ge bied begrensd worden door twee halve cir kels met een straal van 1 A K.M. en de uit wendige raaklijnen aan die cirkels. Het ta rief voor z.g. buurtverkeergesprekken tus schen deze vier netten zal bedragen 10 cent per gesprek-eenheid van drie minuten en voor elke verlenging daarvan met drie mi nuten of minder. Voorts omvatten de plannen ook nog, dat voor elk der vier genoemde plaatsen een nieuw tariefsmeetpunt voor het interlocale verkeer wordt genomen, waardoor de ge- sprekkenprijs met aangrenzende netten (Haarlem en Leiden) aanzienlijk gewijzigd en voor 't meerendeel hooger zal worden. Dit is wel het voornaamste, aldus het „Wkbld. v. Bl.C.zoo kort mogelijk meege deeld, van de plannen, waarover het oordeel is gevraagd van de organisaties en gemeente besturen. De verdere gang van zaken is uit mede- deelingen in ons blad bekend. Het hoofdbe stuur van „Bloembollencultuur" formuleerde in zijn vergadering van 13 Januari de ern stige bezwaren, die rijzen tegen opheffing van lokaal telefoonverkeer tusschen de be woners van de vijf bloembollendorpen, het geen in de plannen van de P.T.T. ligt opge sloten. De burgemeester van Hill "gom, als eerste geadresseerde van de mededeeling van de P.T.T., riep de andere gemeentebesturen en organisaties bijeen om met een vertegenwoor diger van het Staatsbedrijf der P.T.T. be sprekingen te houden en tevens om de wijze te bepalen, waarop de actie tegen de plan nen van het Staatsbedrijf zal worden ge voerd. Van deze vergadering hebben wij een verslag gegeven. Daar is toen een commissie benoemd uit de organisaties, de gemeente besturen en de Kamers van Koophandel, die een adres zou ontwerpen, waarin met kracht van argumenten bepleit wordt een voortbe staan van het historische streeknet met be houd van recht van lokaal-spreken binnen dat net. Het adres is thans gereed en verzonden en dezer dagen reeds beknopt in ons blad ge publiceerd. Het is namens de gemeentebe sturen van Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout, de Kamers van Koophandel te Haarlem en te Leiden, de Al- gem. Vereeniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren en het Holl Bloembollenkweekers Genootschap door den voorzitter der commissie, mr. Pont, bur gemeester van Hillegom, verzonden. De inhoud van het adres is uitvoerig; Aan het hoofdbestuur der Posterijen, Telefrafie en Telefonie te 's-Gravenhage. De door Uw Hoofdbestuur in overweging genomen splitsing van het streeknet Lisse, omvattende de dorpen Hillegom, Lisse, Sas senheim, Voorhout en Noordwijkerhout, in vier afzonderlijke netten, heeft in en buiten de door U om advies gevraagde gemeenten en corporaties, zeer groote belangstelling ge trokken. Gezien het gewicht van de te nemen be slissing werd temeer gewaardeerd, dat In aansluiting aan de gedane toezegging om zooveel mogelijk van voorlichting te willen dienen, de heer H. J. Claasen, chef der afd. Telefonie, in de daartoe Donderdag 14 Janu ari j.l. te Hillegom gehouden vergadering van de om advies gevraagde gemeentebesturen en corporaties, een toelichting heeft willen ge ven, welke zeer tot verheldering van het in zicht heeft bijgedragen. De automatiseering geen tech nisch beletsel voor streeknetten. Met ingenomenheid werd o.a. vernomen, dat er tegen behoud van het streeknet, ook bij automatiseering, geen technische bezwa ren bestaan maar dat normaliseering hier doel is. Zeer zou het evenwel worden betreurd wanneer de tarieven en het gerief, gelegen in de mogelijkheid om zonder hooge kosten veel van de telefoon gebruik te kunnen ma ken, welke voordeelen bij het streeknet zoo zeer worden gewaardeerd, terwille dier nor maliseering verloren zouden gaan. Het historisch gegroeide streek net. Hierbij moge in herinnering worden ge bracht dat het streeknet zijn ontstaan te danken heeft aan het particulier initiatief en opgericht Is door de Bloembollen Districts Telefoon Mij., goedgekeurd bij Kon. Besluit van 24 Juli 1902, S. 204. Gesticht in 1903, heeft het streeknet der halve thans reeds bijna 30 jaar bestaan. De vorming van dit streeknet is, zooals ook in den naam Bloembollendistrictstelefoon is uitgedrukt, geschied op initiatief van de bloembollenhandelaren en kweekers, die voor hun onderling handelsverkeer de telefoon niet konden ontberen. Ook nadat het particuliere net door den Staat was overgenomen, heeft deze den aldus ontstanen toestand niet alleen onaangetast gelaten, maar ook herhaaldelijk maatregelen getroffen, welke den onderling zoo nauwen samenhang ten gcede kwamen. Het telefoon verkeer in het net en met de aangrenzende netten is dan ook steeds intensiever gewor den. Juist omdat de sinds 30 jaar bestaande toestand nog steeds zoo goed beantwoordt aan het speciale doel waarvoor het net werd opgericht, zou het zoo betreurd worden in dien thans, terwille van de voordeelen aan normalisatie verbonden, zij die van ouds en ook thans nog de kern van het net vormen en ook in de toekomst zullen vormen, in een 'ongunstige positie als gebruikers van het net zouden worden geplaatst. De bezwaren tegen de opheffing van het lokale streeknet. De bezwaren tegen opheffing van het streeknet zijn voornamelijk van tweeërlei aard A. Eenerzijds zal de veranderde tarifieering voor tal van bedrijven verhoogde kosten meebrengen: B. Anderzijds bestaat ernstig bezwaar tegen de belemmering van het telefoonverkeer, welke van het nieuwe tarief wordt ver wacht, waardoor het gemak en het effi cient gebruik van de telefoon sterk zou den verminderen. De beteekenis van goedkoop en gemakkelijk contact. Ad. A. Tot toelichting moge het volgende worden opgemerkt: In de bloembollenstreek is men telefonisch zeer op elkander aangewezen. Men kent elkander en men staat, ter bekoming van de gewenschte partijen en partijtjes, als han delaar en kweeker onophoudelijk met elkan der in contact. Bovendien zal van menig bedrijf, thans geheel binnen het streeknet vallend, het kan toor in het eene locale net en de kweekery, eveneens thans telefonisch aangesloten, ge heel of gedeeltelijk in het andere net komen te liggen. Twee telefoonaansluitingen met onderling interloeaal verkeer zouden in dat geval de kosten van het telefoonverkeer spoedig bo ven het thans betaalde bedrag doen stijgen. Ontneemt men het onderlinge locale tele foonverkeer aan de betrokken plaatsen en stelt men in de plaats van 2 ct. per ge sprek van onbeperkten duur, een interloeaal gesprek van 10 ct. per 3 minuten, dan zal dit derhalve ongetwijfeld voor zeer velen be langrijk nadeel beteekenen. Nu zijn daaromtrent cijfers genoemd, strekkende om het gewicht der aangevoerde bezwaren te verkleinen. Zijn deze cijfers, inzonderheid in verband met bezwaar B. in geen geval alles beslis send, in de tweede plaats merken wij op, dat, daarbij, naar onze meening, de volgende om standigheden buiten beschouwing zijn gela ten, welke oorzaak zijn, dat deze cijfers niet geacht kunnen worden een in alle opzichten juisten maatstaf te vormen. De cijfers van de P.T.T. Ten eerste: Allereerst zijn in de verstrekte cijfers ook verwerkt, de voordeelen verbon den aan het feit, dat het minimum-tarief- gebied, d.w.z. het gebied waarbinnen geen afstandsgeld van 1.50 per 100 M. per jaar behoeft te worden betaald, aanmerkelijk is vergroot. Dit wordt b.v. voor Hillegom en Lisse 2 K.M. inplaats van 1 K.M. Gezien het feit, dat in Duitschland, evenals voorheen in dit streeknet tijdens de exploitatie door de Bloembollen Districts Telefoon Mij. een mi- nimumtariefgebied bestaat met een straal van minstens 5 K.M., zijn deze 2 K.M. nog slechts een kleine stap in de goede richting. In vergelijking met thans hebben echter tal van aangeslotenen van deze verruiming van het minimumtariefgebied financieel voordeel, welk voordeel echter in deze cijfers niet had mogen worden verwerkt, omdat wij van oordeel zijn, dat de vergrooting van het minimumtariefgebied te beschouwen is als een geheel zelfstandig vraagstuk dat los staat van het al of niet splitsen van het streeknet. Deze voordeelen zouden derhalve niet aangemerkt mogen worden ten gunste van de splitsing. Bij een objectieve vergelijking zouden deze voordeelen dan ook uit de gegeven becijfering moeten uitgeschakeld worden. Ten tweede Is geen rekening gehouden met de interlocale tarieven, inzonderheid met het feit, dat bij de splitsing van het streek net voor het verkeer Hillegom en Noordwijk, 15 inplaats van 10 ct. zou moeten worden be taald; voor het drukke verkeer SasSenheim Haarlem en NoordwijkerhoutHaarlem 35 ct. inplaats van 15 ct. Dat voor het verkeer HillegomLeiden 35 ct. zou moeten worden betaald inplaats van thans 10 cent en dat voor het verkeer SassenheimLeiden 10 inplaats van thans 15 cent zou moeten worden betaald, kan als van minder beteekenis buiten beschouwing worden gelaten. Daar deze veranderde interlocale tarieven voor tal van aangeslotenen belangrijk nadeel ■beteekenen, waarmede echter bij de becijfe ring geen rekening is gehouden, vormen ook daardoor de verstrekte cijfers geen juisten maatstaf. Ten derde is bij die cijfers buiten beschou wing gelaten, dat bij de nieuwe tarieven ge middeld per abonné/ 3.minder zou wor den betaald. Wil men de finaneieele voor- en nadeelen der splitsing zuiver tegen elkander afwegen, dan zal naar onze meening ter bepaling van het aantal aangeslotenen dat van de split sing voor- of nadeel ondervindt, ook dit be drag ad 3.per abonné moeten worden uitgeschakeld. De vergelijking zou derhalve zuiverder worden indien b.v. de streeknettoeslag voor eiken abonné 3.lager zou worden ge steld. Deze verlaging bij het behoud van het streeknet is thans evenzeer gemotiveeerd als bij de splitsing, omdat in beide gevallen deze verlaging tot vermeerdering van het aantal aansluitingen zal bijdragen. Geen kleine netjes. Het geringere aantal telefoonaansluitingen in Nederland, vergeleken met dat in som mige andere landen, is niet voor he1, minst ook te verklaren uit het handhaven van het, naar verhouding tot andere landen overma tig groot aantal kleine telefoonnetten. Door dat de aangeslotenen op die netjes, als zij van hun aansluiting gebruik willen maken, eenerzijds zoo heel spoedig het interlocale ta rief moeten betalen en op deze wijze moeten bijdragen tot de winst op de interlocale tele foon behaald en anderzijds, wat hun gerief van de telefoon betreft, zoozeer worden be nadeeld, Is het te begrijpen dat het nemen van aansluitingen door het overmatig groot aantal kleine netten wordt geremd en de po pulariteit van de telefoon wordt geschaad. Gewezen kan b.v. worden op België waar zeer groote netten bestaan en het aantal nieuwe aansluitingen de laatste jaren aan merkelijk grooter was dan in Nederland en op Frankrijk waar de netten gemiddeld nog kleiner zijn dan hier te lande, maar ook de toeneming zelfs nog geringer was dan in ons land. Gezien de ervaring in andere landen vra gen wij ons af, of er dan ook meer voor te zeggen is, dat in het groote streeknet bij verlaging der tarieven meer nieuwe aanslui tingen verkregen zullen worden, dan bij het splitsen van het streeknet in kleine netjes met onderling locaal tarief. Dezerzijds zou het dan ook zeer op prijs worden gesteld, wanneer eerst de cijfers zui ver tegenover elkander zouden worden ge plaatst en eerst daarna zou worden overwo gen bij welke grootte van netten op de groot ste toeneming van het aantal aansluitingen zou mogen worden gerekend. 0.i. zou dit tot gevolg hebben, dat de ge geven cijfers aanmerkelijk wijzigingen zou den ondergaan. Tenslotte moge, wat de finaneieele voor- en nadeelen betreft, nog worden opgemerkt, dat ook de belemmering van het telefoonver keer, uitkomend in een kleiner aantal ge sprekken, financieel nadeel medebrengt, al ls, zooals dit onder B. nader zal worden uit eengezet, dit nadeel indirect en niet onmid dellijk en nauwkeurig in een geldbedrag uit te drukken. Dat deze indirecte finaneieele nadeelen eveneens niet in de verstrekte cijfers zijn verwerkt, maakt deze cijfers temeer onbruik baar om als goeden maatstaf te kunnen die nen De splitsing een belemmering voor het telefoonverkeer. Ad. B. Even groot, zoo niet grooter, dan de direc te finaneieele bezwaren, zijn de bezwaren gelegen in de belemmering van het telefoon verkeer, welke door de splitsing zou worden veroorzaakt. Het doel van de telefoon ls, het verkrijgen van een zoo vlot en ongehinderd mogelijk telefoonverkeer. Wordt bereiking van dit doel reeds belemmerd door het locale tarief van 2'A ct. per gesprek, veel ernstiger nog zou de belemmering zijn, indien, zooals voorgesteld, per gesprek tusschen de gemeenten van het tegenwoordige streeknet, 10 ct. per drie mi nuten zou moeten worden betaald, daar ten gevolge daarvan het aantal gesprekken tus schen de verschillende plaatsen aanmerkelijk zou dalen. Zelfs al zou blijken dat er voor bepaalde betrokkenen uiteindelijk eenig direct finan cieel voordeel in het nieuwe tarief zou schui len, dan nog wordt de splitsing onaanvaard baar geacht, vanwege de indirecte schade en 't ongerief, welke veroorzaakt zouden worden doordat niet meer in dezelfde mate als voor heen de mogelijkheid zou bestaan om zon der hooge kosten veel van de telefoon ge bruik te maken. Vooral deze belemmering van het telefoon verkeer is dan ook reden, dat zoo ernstig tegen de voorgenomen splitsing in verzet wordt gekomen. Het handelsverkeer. Dit bezwaar geldt ln de eerste plaats voor hen, die veel gesprekken met aangeslotenen op de andere locale petten van het streek net moeten aanvragen, Ook als het postjes van enkele guldens betreft, moet men zoo vrij mogelijk kunnen opbellen, bij het zoeken van degenen die een dergelijke partij voor radig hebben. Inzonderheid echter moet er op worden ge wezen, dat velen die uitsluitend kweeker zijn, vooral dftérom telefonisch zijn aangesloten, om door de handelaren te kunnen worden opgebeld. Deze, vaak kleine, kweekers, die zelf slechts weinig gesprekken aanvragen, zouden ernstig gedupeerd worden, indien zij voortaan zouden worden overgeslagen dooi de handelaren, de exporteurs, enz. die naar bepaalde soorten bloembollen zoeken. Het spreekt toch vanzelf, dat als het aan tal aangevraagde gesprekken aanmerkelijk zal worden ingekrompen, de kleine kweeker daar het eerst de dupe van zal worden. Hoe wel deze gewoonlijk zeer weinig zelf opbelt, is derhalve, bij het intense telefoonverkeer tusschen handelaar en kweeker, het belang voor den kleinen kweeker bij het behoud van het streeknet zeer groot. Dit bezwaar spreekt nog temeer, daar de duur van het telefoongesprek zal worden be perkt tot drie minuten. In de practijk zal het juist voor deze kleine kweekers vaak voorkomen, dat zij, als zij worden opgebeld, in de kweekerij of in de schuur zijn en geroepen moeten worden. Daardoor wordt de termijn van 3 minuten zeer spoedig over schreden, wat tot gevolg zal hebben dat deze kweekers nog eerder zullen worden overge slagen. Dit alles klemt nog temeer, omdat de on derhandeling over een partij bloembollen zeer vaak meer dan 3 minuten vergt. Het .economisch verband der bloemboliendorpen. Dat een vlot en zoo ongehinderd mogelijk telefoonverkeer onmisbaar is, moge ook daaruit blijken, dat de bollenstreek in tal van opzichten een groote economische een heid vormt, wat door de vele gemeenschap pelijke instellingen en organisaties, aller duidelijkst gedemonstreerd wordt. Dit onderling economisch verband wordt cok van de zijde van den Dienst der P.T.T. zoo nauw geacht, dat in bepaald opzicht tusschen de gemeenten van het streeknet het locale briefport geldt. Hieraan moge nog worden toegevoegd, dat 't zeer gewenscht zou zijn, dat Bennebroek en Vogelenzang ook bij het streeknet zouden worden gevoegd. Handel en verkeer zouden daarmede ten zeerste gediend zijn. Gezien al het voorgaande,' zjjn wij van meening, dat de zeer sterke onderlinge sa menhang van het bloembollendistrict, het zeer intense onderlinge telefoonverkeer, de zeer specifieke omstandigheden van de bloembollenkweekerij en -handel en de histo rische ontwikkeling van het districtsnet, vol komen het behoud van het streeknet en de handhaving van de tegenwoordige tarieven wettigen. Wij veroorloven ons met te meer klem hier op aan te dringen,omdat het bloembollen- bedrijf tengevolge van de wereldcrisis zeer moeilijke tijden doorleeft. In tegenstelling met verschillende andere takken van bodem- cultuur, heeft het bloembollenbedrijf niet bij de Regeering om financieelen steun aange klopt. Daarom temeer meent het te mogen verwachten, dat het vanwege de Regeering geen nieuwe lasten of bedrijfsbelemmeringen zullen worden opgelegd, die in dezen tijd dubbel zwaar te dragen zouden zijn, omdat zij vergrooting van exploitatiekosten betee kenen. De welvaart van het bedrijfsleven in deze streek en daarmede van het geheele platteland, kan er slechts by winnen, ir.dien ook by de vaststelling van de telefoontarie ven hiermede rekening gehouden wordt. Wat gevraagd wordt. Uit dezen hoofde wordt met den meesten ernst en klem verzocht, het streeknet niet te splitsen in afzonderiyke netten, derhalve het locale tarief voor het streeknet te hand haven en dit, zoo mogeiyk, met de gemeenten Bennebroek en Vogelenzang uit te breiden. Afschrift van dit advies is gezonden aan de Leden van den Postraad en aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Mijnheer de Redacteur, Verzoeker a.u.b. een klein plaatsje in uw geëerd blad, waarvoor by voorbaat myn dank. Overbekend ls het, dat het bestuur van „Herwonnen Levenskracht", gedwongen door 't beëindigen der huurovereenkomst met de gemeente Apeldoorn, waar het bekende sa natorium „Berg en Bosch" gevestigd is, ge noodzaakt is op een andere plaats een nieuw sanatorium te bouwen, waarvoor dan ook terrein gekocht is te Bilthoven. Dit zoo bij uitstek mooie, charitatieve werk van het N. R. K. Werkliedenverbond verdient zeker ons aller waardeering. Maar aan waardeering alleen heeft 't bestuur niets, het vraagt ook geldelijke offers van hen, die er op de eer ste plaats het meest by geïnteresseerd zyn, n.l. de R. K. werklieden. Zoo zijn op aile plaatsen, waar de R K. werklieden georga niseerd zijn, comité's gevestigd om ter plaat se actie te voeren ten einde de noodige gei den byeen te zamelen, om zoodoende het be stuur van H. W. L. in staat te stellen den bouw van het nieuwe sanatorium, waar reeds mee begonnen is, te voleindingen. Hier ter plaatse heeft de propagandaclub van den R. K. Volksbond dit werk ter hand genomen. Nu is het doel van dit schrijven de leden van de R. K. Werkliedenorganisatie langs dezen weg bekend te maken, dat de leden van de propagandaclub dezer dagen u komen bezoeken, ten einde te trachten een steentje, plank of balk te verkoopen voor den afbouw van het sanatorium. Welnu, Voorhouters, steun dit bij uitstek zoo mooie werk, door de propagandisten niet zoo maar door te sturen, maar koopt van hen naar draagkracht, gij helpt daardoor wie weet hoevelen en, wat God verhoede, misschien U zelf ook, daar in het sanatorium de zoo noodige levenskracht herwonnen kan worden. Welnu, propagandis ten, vooruit, moedig aan het werk, de R. K. werklieden van Voorhout zullen u zeker niet teleurstellen, want zij zullen zeker ook hier trachten den ouden roem van Voorhout te handhaven, daar waar het er om gaat den evenmensch te steunen, en zoo 't kan te redden. Mijnheer de redacteur, mogen deze regelen er een weinig toe hebben bygedragen een succes voor den verkoop van steenen, plan ken en balken te bereiken. U mynheer de redacteur dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken Ik, met verschuldigde hoog achting, EEN ABONNé. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg van Lemmer naar Wartena (Fr.). Hoe veel K.M.? 2. Dito van Wartena naar Zwolle? en hoe veel K.M.? 3. Dito van Zwolle naar Amersfoort, hoe veel K.M.? 4. Dito van Amersfoort naar Heemstede (ó'oor 't Gooi) hoeveel K.M.? Antw.: 1. Lemmer, Foliega, Boniaga, St. Nicolaasga, Huis ter Heide, Scharsterburg, Joure, Snikzwaag, Akmarijo, Terkaple, Ter- horne, Oude Schouw, Irnsum, De 3 Romers (37.3 K.M.), station Idaard-Roordahuizum, Aegum Warga, Wartena (12.2 K.M.). Totaal 48.5 K.M. Antw.: 2. Wartena, Warga, Aegum, station Idaard-Roordahuizum. De 3 Romers, Irnsum, Oude Schouw, Akkrum (46 KM.). Heeren veen, Oudeschoot, Wolvega, Steenwyk, drie sprong, Meppsl, Staphorst, Rouveen, de Lichtmis, Zwolle (75 K.M.). Totaal 121 K.M. Antw.; 3. Zwolle, Katerveer, Wezep, Dui- vedans, Old'sbvoek, Elburg, Doornspyk, Nun- speet, Halshorst, Hierden, Harderwijk, Er- melo, Putten, Nijkerk, Amersfoort. Totaal 74.8 K.M. Antw.: 3. Amersfoort, Amersfoortsche berg, station Sosstduinen, Soest, Soestdiji:, Baarn, Groeneveld, kruising straatweg Hilversum Laren, Bussum, Bantam, 's-Graveland, fort Ultermeer Weesp Geinbrug, Diemerb'-ug, Duivendrechtsche brug,' Amsterdam (58.7 KM.), Halfweg, Haarlem, Heemstede (23.5 K.M.). Totaal 82.2 KM. Vraag; Welke is de kortste weg per auto van Haarlem naar Bergum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.1 K.M), Duivendrechtsehebrug, Die- merbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naar- den, Crailoo. Laren, Eemnss-buiten, Eem- nes-b'nnen, Baarn. Soestdijk. Soest, Amers foort (49.7 K.M.), Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwiik, Hierden. Hulshorst, Nunspeet, Doomspiik, Elburg. Oldebroek, Duivedans, Wezep, Katerveer, Zwolle (74.8 K.M.), De Lichtmis, Rouveen, Staphorst, Meppsl, Steenwyk (38 9 K.M.), Frederiksoo-'d, Noordwolde Oldeberkoop, Oldehorne, Gor- rediik, Be"fctorzwpr"r. Oerterp, Dra^ten, Opeinde, Nyega, Suameer, Bergum (531 KM), Totaal 240,6 K.M. Vr.: Mag, wanneer er een praatje gespeeld wordt, de tegenpartij, die geen praatje speelt, troefboer verzaken, als er een lage kaart, die troef gemaakt wordt, uitgespeeld wordt? Bijv. A speelt een praatje en klaveren vrouw uit. die hy troef maakt. Mag B, C of D dan klaveren boer verzaken? Antw.: Troefboer mag altijd verzaakt we den. Vraag: Hoe is het adres van het secreta riaat van den R.K. Bond van Technici afd. Haarlem? Antw.: J. v. d. Voys, Schoterweg 170 rood, Haarlem. Antw Op de ons ter controle toegewezen loten van de Nazorg, viel geen enkele prijs. Vraag; 1. Wanneer had de Heiligverkla ring plaats van Jeanne d'Arc? 2. Is de salarisverlaging van het rijks personeel al een vaststaand feit, of moet dit nog in de 2de Kamer behandeld wor den? 3. Kunt u my ook zeggen van wanneer het raadsbesluit der gemeente Haarlem da teert en wel dat, waarbij van ambtenaren en werklieden, gepensioneerd voor 1920, al dus met klein pensioen een toeslag op hun karig pensioen is verleend? 4. Waar kan ik inzage van dit besluit ver krijgen? Antw. I: De Heilig-verklaring had nlaats in Mei 1920 door Z. H. Paus Benedi tus XV. Antw. II. Het betreffende wetsontwerp, is door de Eerste Kamer aangenomen. Antw. III: Wendt u om inlichtingen tot de gemeentesecretarie, afdeeling Algemeene Zaken. Vraag: Vraagt wat de beste courant voor Indië is om te adverteeren voor Pensions. Antw.: Deze vraag kunnen w'y in deze rubriek niet beantwoorden, wendt u tot een advertentie-bureau. Vr.: Ik heb een quitantie, die luidt: Ge kocht contant 24/4 "31 1000 L. benzine 80.—, wordt afgenomen met bonnen. Er wordt geen tyd bepaald wanneer ik die ben zine moet afnemen. Toen de prijs 6 cent werd, kocht ik by een ander en heb nu nog 700 L. te goed. Thans wil de leverancier hebben, dat ik 5 cent op eiken L. belasting betaal. Heeft hy daar recht op? Of kan ik het resteerende bedrag terug vragen? Antw.: Wend u voor de beantwoording van deze vraag tot den dienst der directe belastingen, invoerrechten en accynzen. Vr.: Ik wil geld sturen naar een Missio naris in Banara-Postoff-Madang op New- Guinea (Austr.). Wat is beter: Hollandsch of Engelsch geld weg te sturen? Antw.. Het lijkt ons beter nu Hollandsch geld te sturen. Vr.: Kunt U my eenige adressen opgeven ter aanmelding by de militaire politietroe- pen? Het adres te Scheveningen Is my reeds bekend. Antw.: Wend u tot het garnizoensbureau te Haarlem. Dit is gevestigd in de Infante- rie-kazerne. Vr.: Tot wien moet ik my per brief wen den voor het Nat. Crisis-Comité? Antw.: In plaatsen, waar een afdeeling van het Nat. Crisis-Comité bestaat, wende u zich tot dit comité. In gemeenten, waar geen comité is, moet u zich tot den burge meester wenden. DISTRICT HAARLEM J unioren-competitie PROGRAMMA ZONDAG 21 FEBRUARI 32 Afd. A Alliance—V. V. F., 1 uur. B. S. M.—Onze Gezellen, 2 uur. Afd. B ConcordiaGeel-Wit (terrein G. W.), 12.30 uur. G. W. zorgt voor een scheids rechter. SantpoortH. B. C., 1 uur. Afd. C II. B. C.—Onze Gezellen, 2 uur. B.S.M.—Concordia, 1 uur. N. A. S.—Geel Wit, 2 uur. Alliance—V. V. F., 2 uur. T. Y. B. B. d—T.Y.B.B., 12.30 uur. Adspiranten Onze GezellenAlliance, 2 uur. H. B. C.T.Y.B.B. a, 1 uur. T.Y.B.B. c—T.Y.B.B. b, 1.30 uur. UITSLAGEN VAN ZONDAG 7 FEBR. '32. Afd. A H. B. C.—Geel Wit l_i Onze Gezellen—B. S. M., B.SJM. n. o. g. V. V. F.Alliance, uitgesteld. Afd. B ConcordiaOnze Gezellen 0—2 H. B. C.—Geel Wit 6—X Afd. C Geel-WitB. S. M1-2 Concordia—V. V. Fo—1 N. A. S.—Alliance 24 T Y. B. B. d—Onze Gezellen, TYBB n o.g. T. Y. B. B.—H B. C6—1 Adspiranten. Onze Gezellen—T.Y.B.B. c uitgesteld. Alliance—T. Y. B. B. a o—0 T. Y. B. B.-H. B. C2-7 F. J. MOOREN, Competitieleider. COMPETITIESTANDEN Afd A. Onze Gezellen 11 8 2 1 18 42-18 H. B. C. 13 8 2 3 18 55—13 Alliance 10 6 2 2 14 26—19 T. Y. B. B. 13 7 1 5 15 39—26 Santpoort 12 5 0 4 14 35-21 B. S. M. 11 4 0 7 8 16—44 Geel-Wit 13 1 10 5 29—49 V. V. F. 9 0 0 9 0 2—56 Afd B Onze Gezellen 14 12 0 2 24 49-16 T. Y. B. B. 12 9 0 3 18 35—10 Concordia 7 5 0 2 10 19— 3 N. A. S. 11 6 i 4 13 27—20 Santpoort 11 2 3 6 7 16-23 Victrix 14 4 2 8 10 12—25 Geel-Wit 11 4 0 7 8 21—45 H. B. C. 12 1 0 11 2 9—46 Onze Gezellen kampioen. Afd C Concordia 12 9 1 2 19 45—18 V. V. F. 10 8 0 2 16 43—24 Alliance 5 4 0 1 8 23— 8 Onze Gezellen 12 6 1 5 13 35—29 N. A. S. 14 6 0 8 12 24—29 T. Y. B. B. 11 4 2 5 10 30—24 B. S. M. 10 4 0 6 8 18-22 H. B. C. 9 3 0 6 6 18—34 T. Y. B. B. d 2 0 0 2 0 3—14 Geel-Wit 11 0 0 11 0 12—53 Adspiranten Alliance 6 4 1 1 9 37— 4 H. B. C. 8 3 3 2 9 29—31 T. Y. B. B. c 3 2 0 1 4 3— 6 T. Y. B. g. a 12 6 2 4 14 29—16 Onze Gezellen 12 3 3 6 9 23-26 T. Y. B. B, b 8 0 1 7 1 8—45

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6