VAN HET BINNENHOF De Bandjes DE DAAD OP HET WOORD ONZE MIJNEN De toestand zeer kritiek RADIOZENDER- BOUW Benoeming commies- griffier BINNENLANDSCH NIEUWS DE PRODUCTIE IS NIET TE VERKOOPEN VERBOND VAN VEREENIGINGEN VOOR VEILIG VERKEER NIEUWE BEPALINGEN IN HET BROODBESLUIT RIJKSBEGROOTING VOOR 1932 DE MAASBRUG TE MAASTRICHT In April openstelling MAILVERZENDING NAAR NED. INDIË SCHIETMASKER AFGEGAAN RECHTSZAKEN DE WRAAK VAN EEN SCHOONZOON Ernstige verwijten aan het adres van een Advocaat MISHANDELING Gevolgd door meineed EEN ONEERLIJKE POSTAMBTENAAR STRANDING OP DE KUST VERDUISTERING VAN DUIZEND GULDEN INKWARTIERING GEWEIGERD Behandeling in hecger beroep VERDUISTERING Door een bankier LANDBOUW EN VEETEELT UIT HET FRIESCHE ZUIVELBEDRIJF Naar een conflict? GEMENGD NIEUWS KNOR-KNOR, PRESENT! Het vrijgevige raadslid of „van big tot bacon" MATUSCHKA-INFECTIE VROUW BEDREIGD Door Duitsch sprekende indringers ONGELUKKIG LEVENSEINDE DE GEVOLGEN VAN GEVAARLIJK RIJDEN In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer no pens de Rjjksbegrooting voor 1932 merkt de Regeering op, dat haar maatregelen tot steun aan den landbouw haar Ingegeven zijn door de overtuiging, dat het algemeen belang ge diend wordt met handhaving der productie en voorkoming van verarming en uitputting van hen, die in de teelt van gewassen hun bestaan vinden. Mocht het evenwicht in andere takken van land- en tuinbouw zoo danig worden verstoord als bet geval was by de gesteunde onderdeelen van den akker bouw, dan is er plaats voor maatregelen van gelijke strekking en met name wydt ze haar aandacht aan de ontwikkeling van den toe stand in het zuivelbedrijf en de tuindery. Het mag voldoening wekken, dat de Re geering aan deze voor ons land zooveel be- teekenende bedryfstakken haar byzondere aandacht geeft, maar het wil ons toch voor komen, dat op deze in zich vry platonische verklaring met zeer grooten spoed de daad hoort te volgen. Het zou kunnen zyn, dat terwyi ze aan het overleggen en het over wegen is, zuivel- en tuinbouwbedryf geheel aan haar contróle gaan ontglippen en dat goed bedoelde maatregelen te laat komen om nog eenig resultaat te heboen. Wie geen vreemdeling is in het Jerusalem van de veeteelt en den tuinbouw weet, dat het water niet alleen aan de lippen reikt, maar vaak al over de slachtoffers heengolft. Dat geldt niet alleen voor de pachters, maar in even groote mate voor degenen ze zyn ontelbaar die met een hypotheek, zwaar der dan op het oogenblik hun eigendom waard is, zitten te tobben. Zuivel- en tuinbouwbedryf hebben aller dringendst crediet noodig, om het te kunnen uitzingen tot normaler tyd is aangebroken. En er mag niet meer gewacht worden. Ver arming en uitputting om met de woorden der Regeering te spreken staan hier niet slechts voor de deur; ze zyn reqds binnen getreden. En als niet spoedig hulp wordt gebracht, staan we voor den ondergang niet slechts van de boeren en de tuiniers, maar mede van de bedryven, die voor het econo misch leven van ons land onmisbaar zyn. Een onzer medewerkers vernam van wel ingelichte zijde uit de mynlndustrie, dat de toestand van alle mynen, zoowel Btasts- als particuliere ondernemingen, bepaald slecht is te noemen. De toestand van enkele particuliere mynen is zelfs zeer kritiek. De verkoopbureaux weten niet meer waar een afzetgebied is te vinden. De produetie kan niet meer verkocht worden, doch moet wor den opgeslagen, hetzy op de mynen zelf. hetzy elders. Dit opslaan gaat met enorme kosten ge paard. Het ontslaan van arbeiders is (wordt) zoo lang mogelijk tegengehouden en het in leggen van „Felerschichten" gebeurt met tegenzin. De toestand ls op het oogenblik zóó, dat midden in de week nog niet kan gezegd worden of b.v. op het einde der week, des Zaterdags, al of niet kan worden ge werkt. Dat hangt veelal af van de orders, die eventueel nè. Woensdag nog kunnen wor den bemachtigd. Doch dit gaat zeer moeihjk wegens de geweldige buitenlandsche concur rentie van de steenkool. Bovendien zyn de kolenprijzen slecht, sommige kolensoorten noteeren lager dan in den tyd vóór den oorlog. De contingenteering. En wat de bekende contingenteerlngen be treft, deze worden èn door België èn door Frankrijk byzonder streng toegepast, hoe wel in Frankryk in bepaalde kringen niet veel gevoeld wordt voor die contingenteering en gehoopt wordt dat het nieuwe ministerie daaraan gedeelteiyk een eind zal gaan ma ken. Duitschland kan zyn kolen in ongelimiteer de hoeveelheden In Nederland Invoeren; daarentegen ls de Invoer van Nederlandsche steenkool In Duitschland beperkt tot 100.000 ton per maand. Duitschland beperkte onzen invoer al, vóór België en Frankryk er aan dachten. Tot 1 Januari 1933 kan Diutsehland nog zooveel steenkool In ons land invoeren, ais het kan plaatsen. Duitschland heeft ook weer iets nieuws bedacht. Sinds 15 dezer heeft Duitschland een z.g. Ausgleichsteuer voor buitenlandsche kolen Ingevoerd, bedragende 2 van de waarde. De bedoeling is, het ligt voor de hand, om den invoer nog meer te bemoei lijken. Indien de Nederlandsche Regeering deed ten opzichte van de buitenlandsche kolen, wat het buitenland doet Jegens het Neder landsche product, m.a.w. besloot tot contin genteering, dan zou zoo'n maatregel onge- twyfeld de Ned. mynlndustrie en heel het land ten goede komen. Doch deze kwestie is voor de Regeering zeer moeiiyk en niet zoo eenvoudig als ook in mynindustriekringen gedacht wordt. De Regeering heeft rekening te houden b.v. met handelsverdragen en met vele andere factoren. Het gaat dikwyis Wurst ura Wurst, De loonen. Sprekende over de loonen, werd opgemerkt, dat het houwersloon in onze mynen gemid deld i 5.70 per dienst bedraagt; In het Roer gebied is het veel minder, en in het Aken- sche kolendlstrict nog 1 mark lager dan In bet Roerbekken. Met een verlaging der loo nen zal weldra rekening moeten gehouden worden In de contact-commissie ls trouwens door de directies reeds een loonsverlaging aangekondigd. De verspreide meening, dat door het win terweer, dat maar een paar dagen duurde, de toestand voor de mynen, en dus ook voor de mijnwerkers, eenigermate zou verbeterd zyn. is betrekkelijk. De enkele dagen kou konden de situatie niet redden. Ten slotte: het inleggen van de Feier- schichten ls voor beide partijen hoogst on aangenaam en zeer onvoordeelig. Het moge intusschen een schrale troost zijn, dat in ons myngebied lang niet zooveel worden „gevierd" als in het Roergebied en in het aangrenzen de Wormbekken. Nog ln den laatsten tijd hebben de myn- direeties stappen gedaan by de Regeering, tot beperking van den invoer van buiten landsche steenkool, nog deze week, sinds de nieuwe Dultsche greep: de Ausgleichsteuer bekend werd. Naar wy vernemen, zijn er onderhande lingen gaande tusschen de myndirecties en de regeering voor eventueele beschermings maatregelen ten bate tier Nederlandsche Mynlndustrie. Morgen wordt op de vier Oranje Nassau- mynen en de mynen Laura en Juliana niet gewerkt. Eenheidsfront voor veilig verkeer In een speciaal voor dit doel belegde ver gadering, die Donderdag te 's Gravenhage werd gehouden, is een eenheidsfront voor veilig verkeer gevormd en opgericht het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer". Het initiatief ging uit van de volgende vereenigingen, die als leden-oprichters zul len optreden, t.w. A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, Konlnkiyke Nederlandsche Motorwielrydersvereeniging, Nederlandsche Automobiel Club, Bond van Bedryfsauto- houders in Nederland, Kon.^ Nederlandsche Unie van chauffeurs en overig automobiel- personeel, Nederlandsche Bond v. Verkeers veiligheid, voorheen Bond van Vrywillige Verkeersinspectiën in Nederland, de Ver- eeniglng „Het Nederlandsch Wegencongres" Het doel van het Verbond is: in samen werking op federatievea grondslag, met an dere vereenigingen, die biykens hare statu ten een overeenkomstig doel beoogen of tot wier taak het doel van het Verbond als onderdeel harer werkzaamheden gerekend mag worden te behooren, de veiligheid van het verkeer in den meest algemeenen zin te bevorderen. Een voorloopig bestuur is gevormd. Als voorzitter en secretaris treden daarvan respectievelijk op de heeren mr. A. Baron Schlmmelpenninck v. d. Oye te Bloemen- daal en C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht. Alleen vereenigingen kunnen lid van het „Verbond van Vereenigingen voor Veuig Verkeer" worden. Het is intusschen thans gewenscht, dat personen, welke vereenigingen ter bevorde ring van een veilig verkeer willen oprichten en bestuurderen van reeds bestaande soort- geiyke vereenigingen, contact zoeken mat dit centrale lichaam, opdat door gemeen schappelijke samenwerking ons land zal krijgen een veilig verkeer. (Voor inlichtin gen wende men zich tot den secretaris hier boven genoemd). Na „getrennt marschieren" is thans de tyd aangebroken van „vereint Schlagen". By Kon. Besluit is in het Broodbesluit ojn. een nieuwe bepaling opgenomen, vol gens welke gesneden brood uitsluitend in een verpakking, waarin het aan de verbrui kers kan worden afgeleverd en die het ge. heel omhult, mag worden vervoerd of in winkels of werkplaatsen, by winkeliers of bakkers in gebruik, ten verkoop ln voor. raad worden gehouden of afgeleverd In de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer betreffende de Rjjksbegrooting voor 1932 hoofdstuk XI (Departement van Kolo niën) deelt de Minister van Koloniën mede, dat hy de Gouverneurs van Suriname en van Curasao zal uitnoodigen tot de Kolo niale Staten en den Kolonialen Raad het verzoek te richten, het uitbrengen van ad vies over de voorontwerpen van wet tot herziening van de Regeeringsreglementen van die gebledsdeejen zooveel mogeiyk te zullen bespoedigen. De werkzaamheden aan de nieuwe Maas brug te Maastricht zijn thans zoover gevor derd dat definitief is vastgesteld de brug ip April voor het verkeer open te stellen. Aanvang Mei zal dan de oude brug afge sloten woren en wordt onmiddellijk met de restauratie begonnen. Peilers en fundeering zullen verstevigd worden, terwijl de vulling van peilers en bogen tot het brugdek, het welk uit schrot bestaat, wordt weggevoerd. Teneinde de wenschen der winkeliers van de Maastrichter- en Wijkerbrugstraat tege moet te komen, wordt een houten noodbrug enkel voor voetgangers bestemd, geslagen langs de noordzyde der oude brug. Over de kosten dezer bouten hrug werden tusschen Gemeente en Waterstaat sedert eenigen tyd onderhandelingen gevoerd, welke tot een gunstig resultaat hebben geleid. De oplossing van het verkeevsvraagst.uk ever het Marktplein is thans opnieuw aan de orde van den dag. In verband met gebleken misverstand wordt er de aandacht on gevestigd, dat de gewone mail voor Nsd -Indië eiken Don derdag uit Nederland verzonden wordt in aansluiting op de schepen van de Maat schappij Nederland en Rottetdamsche Lloyd, welke des Vrydags van Genua, Marseille pf Wan»!* vm-trekken. De tweede radio-interpellatie, die van den anti-revolutlonnair Van Dyk over het vraagstuk van den zenderbouw, heeft al even weinig practisch nut opgeleverd als die van den heer Boon gisteren. Men weet, dat de radioomroepvereenigin- gen en de radio-luisteraars zonder uitzon dering snakken naar een verbetering van de Nederlandsche zendapparatuur, met name naar versterking van den ook wel zéér slechten 298 Meter zender. De gelden zyn er, doch ook ten aanzien van deze kwestie hokt alles op den onwil van de A.V.R.O., die alle samenwerking afwijst en zelf en apart een zender bouwen wil. Zij heeft een verzoek tot de Regeering gericht, om een eigen zendapparaat te mogen bou wen. Kan Minister Reijmer deze machtiging weigeren? Over deze vraag is het debat dezen mid dag in hoofdzaak gegaan. Een meerderheid van den Radioraad heeft het betreffend ar tikel 3, ter lid 7, van de Radiowet van 1928 in dien zin geïnterpreteerd, dat aan de A.V.R.O. krachtens dit artikel de zendver gunning niet kan worden onthouden en de verdedigers van de A.V.R.O. sluiten zich by dit judicium natuurlijk van harte aan, ter- wül de groepen van Huizen en de V.A.R.A. de tegenovergestelde meening zyn toege daan. Wat zegt het artikel? „Een machti ging kan, behoudens uit hoofde van bezwa ren van techniek en uitvoering, slechts v/egens gevaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden worden geweigerd." Welnu, redeneeren A.V.R.O. en meerderheid van den Radioraad, als wy een vergunning tot zenderbouw aan vragen, kan de Minister haar onmogelük weigeren. Neen, antwoorden de anderen, de machtiging, waarvan het artikel rept, be- teekent logisch en ook, als men historisch de bepaling uitlegt, machtiging tot gebruik van een zender, machtiging dus tot uit zending niet machtiging tot zenderbouw. De man. die deze zinsnede van het ar tikel by amendement in de wet heeft ge bracht, de anti-revolutionnair oud-Minister Van Dijk, heeft nu, omdat men van de zyde der reohtsche en socialistische omroeporga nisaties de grootst mogelijke geldverspilling vreest, indien de A.V.R.O. de vergunning krijgen zou, den Minister van Waterstaat eens gepolst, wat zyn standpunt te dezer zake is Maar de heele middag, waarop natuurlijk weder de gebruikelijke radio-kampioenen ln het strydperk traden, kwam eigenlijk hierop neer, dat niet de Interpellant den Minister, dcch dat omgekeerd de Minister de Kamer polste. Welke Interpretatie de voorkeur verdient, heeft mr. Reymer voor zichzelf nog niet uitgemaakt. Maar wèl ziet hij ook in, dat, zoo hij zou moeten besluiten in een zin, die leidt tot een inwilligen van het verzoek van- de A.V.R.O., groote sommen zouden worden weggesmeten, omdat dan noodgedwongen ook de andere omroepvereenigingen tot zen derbouw zouden moeten overgaan. Om hier aan te ontkomen, zou eigeniyk in dat geval wyziging van de wet noodig zijn. En al kon hy in derde instantie, nadat de pleitvoer- ders van K.R.O., V.A.R.A. en N,C,R,V., zoo dit dan noodig was, op wetswyziging had den aangedrongen, dan ook geen toezeg ging doen, omdat hij het ten slotte over de interpretatie van het huidige artikel met zichzelf nog niet eens is, hy heeft in ieder geval op nuttige wijze kennis genomen van wat in dit opzicht in de Kamer leeft. Vergunning tct een proef met het Gleich- wellensysteem, door mr. Boon en mr. Oud voor de A.V.R.O. bepleit, acht hy önge- wenscht. Het mag dan waar zyn, dat de A.V.R.O. ten slotte het risico van misluk king aanvaarden wil, ln verband met de a.s. Internationale Radioconferentie te Ma drid ls het uit tactisch oogpunt veel beter, tot proeven op dit gebied niet over te gaan Die proeven immers zouden wel eens van funesten invloed kunnen zyn op het behoud van wat Nederland thans aan golflengten bezit. Samenwerking ook op dit terrein biyft nog altyd 's Ministers hartewensch. We mogen het voor wat den zenderbouw aangaat, hierby laten. Over deze zaak zal men wel nooit tot elkander komen. De eene groep biyft zich verongehjkt voelen en wei gert iedere samenwerking. En de niet ge lukkige wyze, waarop telkens weer de V. A. R. A.-kampioen mr. Duys uitvaart en al lerlei persooniyke dingen in het debat brengt, draagt weinig tot een langzaam ver groeien van oude litteekenen by. Ook mr. Boon en mr. Oud bezien de zaken teveel in politiek licht, al dient aan mr. Boon op eeriyke wyze hulde gebraoht voor de rui terlijke wyze, waarop hy heden zyn Insi nuatie van gisteren, als zou indertijd het geheim advies van den Radioraad uit den koker van mr. Van der Deure bij het „Han delsblad" verzeild zijn geraakt, terugnas i. Van katholieke zijde was ook vandaag in een rustig betoog mr. Van Hellenberg Hu- bar invaller voor mr. Teulings, terwijl van Christeiyk-Historische zijde de heer Krij ger aan het debat deelnam. Wanneer zal nu aan den radiostrijd een einde komen? Voorloopig zien we er geen heil in. Of zal Philips' nieuwe uitvinding, de distributie van verschillende program ma's tegeiykertijd over het lichtnet, plotse ling aan alle vereenigingen een heele week zendtijd bezorgen? Het ware een radicale oplossing, al geven wy verre de voorkeur aan eene, die zou geboren worden op een Radio-Ronde-Tafelconferentie en die de herwonnen eendracht zou kunnen uitvie ren in een gemeenschappelijk uitgezonden Negende van Beethoven met het imponee- rende slotkoor: „Alle Menschen werden Brüder". In het begin van den middag heeft de Kamer een nieuwen commiesgriffier geko zen. Na een aantal herstemmingen werd ten slotte uit zeventien candtdaten mr. A. F. Schepel, advocaat en procureur te Am sterdam, de gelukkige. De vertrekkende commies-griffier mr. L. Wery, die rechter is geworden in de Haagsche Rechtbank, is in een knap en fijn speechje door president Van Schaïk uitge luid. Met hem voltrekt uit het bureau van de Volksvertegenwoordiging een bekwaam jurist, een bescheiden en nauwgezet wer ker, die terecht, nu hy de justitia in toga dienen gaat, door den voorzitter gedankt werd en gehuldigd. aanryden. Van de tegenovergestelde zijde naderden twee personenauto's, waarvan de tweede de voorste wilde passeeren. De be stuurder, iemand uit Laren, zag op 't nipper tje dat zijn manoeuvre onuitvoerbaar was, remde, maar in verband met de gladheid van den weg, te sterk, de wagen slipte en reed in volle vaart tegen den vrachtauto op. De personenauto werd zoodanig bescha digd, dat die later moest worden wegge sleept, de bestuurder kwam met den schrik vry, bericht het „Handelsblad". Van den vrachtauto kwam de lading bananen groo- tendeels op den weg terecht. Een der drie inzittende kooplieden, zeicere Waterman uit Amsterdam, oekwam eenig letsel en werd in het politieposthuis verbonden. Nadat de wa gen ter plaatse weer zoover was gerepa reerd, dat ryden weer mogelijk was, werd de tocht met gekneusde bananen naar de Bar- neveldsche markt voortgezet. Slagersknecht in de keel getroffen Te Vlissingen is op een slachtplaats de slagersknecht D„ een 21-jarige jongeman toen een schietmasker, dat aanvankelijk wei gerde, op den grond viel en afging door den kogel in de keel getroffen. OnmiddellijK was medische hulp aanwezig en werd de man naar het nabijzijnde gasthuis gebracht, waar operatief werd ingegrepen. De toestand van den getroffene was Donderdagmiddag naar omstandigheden redeiyk. Voor het Gerechtshof te Arnhem is de be handeling voortgezet van de strafzaak tegen den ongeveer 70-jarigen D. J. J„ koopman te Hengelo (G.) die door de Zutfensche rechtbank is veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf, wegens het plegen var mein eed. Zoowel de Officier van Justitie, die 1 'A jaar geëischt had, als de verdachte, zyn van dit vonnis in appèl gekomen en onge veer een maand geleden heeft het getuigen verhoor plaats gevonden voor het Gerechts hof. In de zitting van Donderdag werd, na het hooren van nog een getuige, door den Pro cureur-Generaal requisitoir genomen, waar in spr. aantoonde, dat hy het plegen van meineed bewezen achtte. Verdachte zou drie schuldbekentenissen na het afleggen van den eed, van successie hebben overgeschreven op naam van zijn dochter, om daardoor de suc cessierechten te ontduiken. Spr. eischte ten slotte de veroordeelmg van verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. Hierna hield mr. v. Meerten uit Den Haag zyn uitvoerig pleidooi, waarin een zeer eigen aardig licht geworpen werd op de gedragin gen van verdachte's schoonzoon, mr. N., ad vocaat te Zutfen. Allereerst bracht spr. naar voren dat er geen sprake was van het opzet van verzwijging van een vordering van 1100 ten name van erflaatster, om daardoor de sucoessierechten te ontduiken. Spr. betoogde voorts dat deze heele geschiedenis een gevolg is van een scheidingsprocedure. Mr.- N. advocaat te Zutfen en schoonzoon van den verdachte, heeft deze zaak aan 't rollen ge bracht uit wraak. Mr. N. zag ten onrechte in zyn schoonvader den man, die de schei ding tusschen zijn dochter en hem, mr. N„ zou hebben bewerkstelligd. Mevr. N. is echter uit eigen beweging van haar man weggevlucht naar Den Haag. Toen heeft mr. N. gedreigd: „Als je de schelding door zet, gaat je vader de kast in". Dat werpt een zeer kwaad licht op de verklaringen van mr. N. in deze zaak, zegt spr, In alle geval hebben we hier te doen met een advocaat, die er zeer byzondere opvattingen op na houdt. Eerst heeft mr. N. geprobeerd het twee de huwelük van zyn ouden schoonvader te verhinderen op een manier, die ik hier voor geen geld van de wereld vertellen wil, omdat ik niet graag zou hebben dat zooiets in de krant komt. Later, toen zyn eigen echtge- noote van hem wegliep, is getuige N. by spr. gekomen en heeft gezegd: „Ik ben de sterke manl Pas op, want op een gegeven oogen blik zet ik door, en dan kan het me niets schelen, waar de splinters vallen!" Dit teekent, naar spr.'s overtuiging, wel zeer sterk de mentaliteit van dezen getuige, die uit wraak gehandeld heeft. Spr. vraagt tenslotte het opzet niet bewezen achtend, vrijspraak van den verdachte. Het Hof zal over acht dagen uitspraak doen. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak ln de strafzaak tegen J. R. koopman te Zuidwolde. Deze verdachte was door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In den nacht van 23 op 24 Augustus 1230 ia t« Balkbrug gemeente Avereest een jon gen, J. S„ genaamd, ernstig met een mes mishandeld; hem werd een noogst gevaar lijke wonde aan den hals toegebracht- Toen de zaak destyds voor het Hoi werd oenan- deld, rees er vermoeden van meineed teger. een der getuigen, C. R. genaamd, en deze ls tenslotte ook deswege veroordeeld tol drie weken gevangenisstraf. Thans werd de zaak tegen den eersten verdaehte, J. R. voortgezet. Het Hoi was van oordeel, dat hoewel de voornaamste getuige wegens mein eed was veroordeeld, toch voldoende was ko men vast te staan, dat deze verd. schuld'g was aan de gepleegde ernstige mishandeling en veroordeelde hem thans tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek van reeds door hem ondergane voorioopige hechtenis. Een postambtenaar, die reeds gedurende twaalf jaar in dienst was op een bijkantoor der Posteryen te Amsterdam, stond voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank terecht wegens verduistering. Hij was belast met de uitbetaling en stor ting voor de postspaarbank. Hem werd ten laste gelegd, dat hy driemaal gelden, die werden gestort tot een gezamenlijk be drag van 225.— niet had geboekt en ten eigeh hate had aangewend. De man legde een volledige bekentenis af Huiselijke omstandigheden hadden hem ver leid, zich aan het hem toevertrouwde geld te vergrypen, doch reeds vóór het vooron derzoek een aanvang nam had hy het be drag geheel terugbetaald. Twee collega's legden gear gunstige verkla ringen over verd, af. torwiii het uitge- Amsterdam is thans doorweven Met de witte, gele bandjes En die ryden zonder standplaat». Dus natuurlyk langs de kantjes! En zoo vormen zij te zamen Eén verkeersband, die de menschen Voor hun veertig, vyftig centen Gaarne heenrydt waar ze wenschen. Maar het mag niet... want het snorren Is verboden! De politie Ziet hierin juist bandeloosheid En snort zelve met ambitie 1 Auto's met een banderolle Zyn in dit verband verboden, Ook al zb'n Juist gele bandjes By de menschen ln de mods. Daarom met een claxon-jazz-bant Willen de chauffeurs het zeggen, Nu politie al die bandjes Juist aan banden poogt te leggen I MARTIN DERDEN. (Nadruk verboden). brachte redasseeringsrapport niet ongunstig luidde. De Officier van Justitie, mr. Van Dulle- men, achtte de verduistering, daar zy ge pleegd was door een ambtenaar in functie, zeer ernstig. Hy eischte acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor- waardeiyk. De verdediger, mr. P van 't Hoff Stolk, bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Uitspraak 4 Februari. Was de motor defect? De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft Vrijdag uitspraak gedaan inzake de stranding van den motorlogger „Jacob" Sch. 189 op de Hollandsche kust by Ter heiden. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval ls veroorzaakt door het defect raken van den motor, in verband met de ongunstige weersomstandigheden, waardoor het niet mocht gelukken het schip van het strand te houden. Toen men zich op betrekkeiyk korten af stand van den wal halverwege Schevenin- gen en den Waterweg bevond, werden wind en zee van dien aard, dat de schipper met meer ln staat was zijn schip te besturen en dit met den ingevallen Noordwesteiyken storm onvermydeiyk moest stranden. Dat het zeiltuig, waarmede de „Sch. 189" was toegerust, onvoldoende zou zyn, is den Raad niet gebleken. Uit de aan den Raad overgelegde teekening valt dit zeker niet af te leiden. De rechtbank te Middelburg heeft Vrij dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak te gen den acht en dertigjarigen bankier J. E, J. J. te Vlissingen, die er van verdacht wordt in Mei 1931 te Vlissingen als eenig lid van de firma De Koster Co. opzette lijk een recepisse, groot 1000.—, behoo- rende aan J. Caljouw, welke recepisse aan de bank ter hand was gesteld om het t.z.t. om te wisselen in een obligatie van f 1000, 4 pCt. Nederiandsch-Indië, zou nebben verduisterd. De rechtbank veroordeelde J. E. J. J. tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Op 11 Maart a.s. zal in hooger beroep door de rechtbank te Zutphen worden behandeld de zaak tegen ds. J. L. F., die dij vonnis van den kantonrechter te Zutphen d.a. 4 Nov. 1931 wegens overtreding der inkwartiermgs- wet ls ontslagen van alle rechtsvervolging. Men herinnert zich. dat ds. F. op 24 Sept. 1931 heeft geweigerd een officier van net Nederlandsche Leger inkwartiering zonder voeding te verschaffen. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 40-jarigsa J. S. J. uit Vlissingen, die er van verdacht vvorcit, dat hy in Mei 1931 te Vlissingen al» jankier en eenigst dd der firma de Koster en Co., opzettelijk een recipis 4V4 Neder landsch Indië groot 1C00 van eer cliënt heeft verduisterd. Op 5 Februari lu dde de eisch tegen verdachte drie iaar gevangenis straf, waarna de verdedigster, me., mr, A. Bolle, vryspraak bepleitte. Dq rechtbank veroordeeld verdachte tot één jaar gevangenisstraf met aiirek van voorarrest. De hoofdbesturen van den Modernen, Ghristelyken en R.K. Landarbeidersboud deelen mede: Na een tweetal conferenties tusschen de oommissie voor arbeidsvoor waarden uit den bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland en de vertegen woordigers der arbeidersorganisaties, is om trent de loonen voor de zuivelbewerkers geen overeenstemming bereikt. Bedoelde commissie heeft den besturen der coöperatieve zuivel fabrieken geadviseerd, de minimumloonen met 13.50 per week te verlagen. Dit stand punt der commissie heelt by de georgani seerde zuivelbewerkers in Friesland grooto ontstemming gewekt, tem.er waar reeds var leden jaar in Friesland bet loon met J ">?r week ls gedaald, in tegenstelling met andera provincies, terwijl de voor dit jaar aange kondigde loonsverlaging belangrijk minder is dan in Friesland wordt geëischt. Gezien deze omstandigheid is net niet on mogelijk, dat het in het Friesche zuivelbe drijf tot een conflict komt. Indien dit provinciaal zou uitbreken, zou den hferby meer dan 1000 zuivelbewerkers wowJen betrokken Eiken Vrydag wordt eveneens mail naar Ned.-Indië verzonden met Engelsche sche pen. Deze mail wordt over land verzonden via Brindisi, vandaar met schepen van de Lloyd Trlestino naar Alexancirië, daarna per trein naar Port Said, vanwaar des Woensdags doorzending plaats vindt met Engelsche schepen naar Penang en Singa pore. Vandaar vindt doorzending plaats resp. naar Medan en Batavia. In het algemeen komen de depêches via Brindisi 2 tot 6 dagen later te Batavia aan dan die, welke één dag vroeger werden ver zonden met Nederlandsche schepen, zoodat laatstgenoemde verzendingsweg de voor keur verdient. Het gebeurde zeer onlangs in een lande- lijke gemeente onder den rook van Hel mond. Het demonstreert de vrygevigheid van een lid dier gemeenteiyke vroedschap en,, verder den nood der tyden. De vroedschap van de meer ongenoemde landelijke gemeente had met ernst en wijs beraad de behartiging van enkele mm en meer belangryke gementezaken weer acn- ter den rug en ingevolge het goede gebruik gingen zy by „Hanne6ke" een borrel pruu- ven of pintje drinken om onder t genot hiervan wat na te kaarten over de zoo juist op t „zolderke" besproKoti zaken en andere dingen des levens. Daar de crisis onder beide categorieën gerangschikt kan wor den, werd er natuurlyk over gepraat. De omvang en ernst ervan werd eerst in vry algemeene opme-kingen door de vroede va deren vertolkt, doch toen door een van de zevenschaar daadwerkeiyk geïllustreerd. Als wel heel overtuigend bewys, hoe diep de crisis in het boerenbedryf speclaai in de varkensfokkerij en -mestry door werkt. vertelde een der landbouw-vertegen- woordigers, dat hy er heel ernstig aan ge dacht had een nest jonge biggen zonder meer het veld ln te jagen. Hij had echter nog medeiyden met de dieren en ontnam den Nimrods in onze streek de kans om nog eens op de zwynen-jacht te gaan.... door de biggetjes zijn collega's in den Raad, den burgemeester incluis, aan te bieden! On der een Jach hapten de burger-raadsleden op dit smakelijk cadeautje in nabije toe komst .oe; de beroapscollega's ineresseer- de het aangeboden presentie minder. Dat de landbouwers-afgevaardigde ds vrijgevigheid niet by wyze van spreken demonstreerde, werd den volgenden mor gen bewezen, toen een der wethouders twee biggetjes in den aanvslligen ieeftyd van vier weken kreeg thuis bezorgd Toch ver rast, voelde hy zieh gedrongen den neeren op 't zolderke met zyn levende aanwinst in kennis le stellen. In de eene hand greep hy den telefoon-hoom op den anderen arm een der biggen een kntep m net rose oor en „knor-knor, present!" luidde de later nog in andere woorden overgebrachte boodschap, dat de daad op het woord was gevolgd! Naar de „Morgen" verder noc uit be trouwbare bron vernam, overweegt een der raadsleden ernstig van het hem toebedeel de varkentje onmiddellijk bacon of zult te maken, terwijl de burgemeester nog uitziet naar een degelijk „kosthuis" om aan zyn present gekregen big eerst carbonade en ham te laten groeien! Aanslag aangekondigd bij Leiden „Een dreigbrief, onderteekend Matuschka II, door de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht ontvangen, kondigt een aanslag aan op den Paryschen trein naby het Leidsche station. Het is natuurlyk mogeiy'k, dat men hier te doen heeft met iemand, die niet ernstig behoeft te worden genomen. Maar even goed is het denkbaar, dat het voorbeeld van Ma tuschka waanvoorstellingen heeft gewekt en tot navolging prikkelt. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om een aanslag te voorkomen. De spooriyn wordt bewaakt. Bovenstaand fantastisch bericht uit de „Vooruit" is, naar wy by informatie ver nemen, in zooverre Juist, dat er Maandag J4. door een onbekend gebleven persoon te lefonisch aan de politie te Den Haag ls kennis gegeven, dat er Dinsdag een aanslag op den P.-trein zou gepleegd worden. Aangezien de telefoon vol-automatisch werkt, was het onmogelyk den berichtgever op te sporen. Intusschen ls de iyn Dinsdag extra be waakt, doch er viel niets byzonders voor. De caféhouder H. te Meerssen heeft by de politie aangifte gedaan dat Donderdag avond tydens zijn afwezigheid twee man nen zyn café zyn binnengedrongen- Althans, dat beweerde zyn vrouw, die door een der mannen bedreigd was en ver hinderd was, hulp te roepen. De mannen zouden haar geld hebben afgeperst. Als signalement gaf hy op twee Duitsch sprekende, lange mannen met petten op. Toen de caféhouder thuis kwam, waren de indringers bereids verdwenen. Donderag wile de 25-jarige P. de J. te Oud-Karspel in zyn schuit, die in de Ringsloot was gelegen, stappen. Hy gleeo uit, geraakte te water en verdronk. Bananen in de verdrukking Donderdagmorgen om half negen kwam :en met bananen geladen vrachtauto be- stemq voor de markt te Barneveid langs den ryksweg naby het kruispunt Thierqns- wee by Haarden met een kalm «tangetje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10