Handen Fisr@i PROVINCIAAL NIEUWS „DEVIEZEN-CLEARING" WEST-FRIESCHE KORENBOND ZWAVELZURE AMMONIAK ALS STEUNMIDDEL DOOR HET NATIONAAL CRISIS-COMITÉ BEEMSTER ILPENDAM NES a. d. AMSTEL NOORDWIJK SANTPOORT WEESP WEESPERKARSPEL WORMERVEER WIJK AAN ZEE EN DUIN Zijn uw e„ VP" aangedaan (©kalmeert hoesten ©maakt slijm los! ©brengt verlichting SPORT EN WEDSTRIJDEN D. H. V. B. R.K.V.V „B.S.M." R.K.V.V. A.D.O. R.K.S.V. „SANTPOORT" D.F.C.—V.S.V. H.B.S.—STORMVOGELS DE BESTUURSVERKIEZING VOOR DE VACATURE COLDEWEY HAARL. VOETBALBOND Spaarndam—Kinheim 3 158 De Pastoor zonder Kerk Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier werd het volgende adres gezonden aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid: Met waardeering heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier vernomen, dat door onze Regeering pogingen worden aangewend om voor ons land de mogelijkheid te scheppen de vorderingen van en naar het buitenland uit te wisselen. Zooals de Kamer Uwe Excellentie do. 22 Januari 1.1. reeds seinde, zal alleen door een zeer spoedige regeling bereikt kunnen wor den, dat van de huidige wintercampagne nog belangrijke partijen grove tuinbouwproduc ten op de markten van de Dop.au- en Scan dinavische Rijken gebracht zullen kunnen worden. Daar in 1931 de uitvoer van ons land van witte en savoyekool terug liep tot 39.872 tons (van 66.932 tons in 1930) en van roode kool tot 28.146 tons (van 45.139 tons in 1930) be hoeft het ren betoog, dat er maar zeer wei nig toe noodig is om dit bedrijf geheel te verlammen. Ten aanzien van de contingenteering van Polen wordt er door de belanghebbenden o. a. op gewezen, dat de behoefte aan onze landbouwproducten daar reeds zeer groot is, doch de invoer totaal onmogelijk is, daar het totaal contingent voor twee maanden nog geen drie wagons bedroeg tegen een normaal gebruik in die maanden van het 100- voudige kwantum. Daar in de maanden MaartApril de nor male verzending naar Polen nog belangrijker is en zeker op 400 wagons mag worden ge schat, verzoekt de Kamer Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden, dat de onder handelingen met de bovengenoemde Rijken met den meesten spoed zullen worden ge voerd, daarbij rekening houdende met de levensbelangen van een groot deel van Hol lands Noorderkwartier, die hier op het spel staan. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder- Kwartier, De voorzitter: (w. g.) S. W. ARNTZ. De secretaris: (w. g.) D. J. SCHEFFEL. Zangersdag te Lutjebroek 29 Februari zal te Lutjebroek in het Patro naatsgebouw de zangersdag gehouden wor den van den W.-Frieschen Korenbond, afdee- ling Oost. Als verplicht nummer zullen de koren moeten zingen de Introitus „Spiritus Domini" uit de Mis van Pinksteren, terwijl het vrije nummer gekozen mag worden. Ter afwisseling zullen enkele koren meerstem mige gezangen uitvoeren. Criticus van dezen korendag is de Zeer- eerw. heer castoor Beuker", voorzitter van de Ned. St. Gregoriusvereeniging te Leiden. De aanvang is gesteld op 5 uur. Als ingewijden in de bijzonderheden om trent de actie van het Nationaal Crisis- Comité tot het verstrekken van goedkoopen zwavelzuren ammoniak aan noodlijdende tuinders en boeren, meenen wij goed te doen, hierop nadere aandacht te vest-'gen. De eerste circulaire van het Crisis-Comité is op vele plaatsen door burgermeesters, plaatselijke crisis-comité's en land- en tuin bouworganisaties geheel verkeerd begrepen. Om nu nog tijdig vele teleurstellingen te voorkomen is het goed, eenige gegevens na der te bezien. Vooreerst blijkt, dat velen de meening zijn toegedaan dat alle bedrijven er voor in aan merking komen, omdat de land- en tuin bouw noodlijdend is. Zelfs meent men dit in sommige plaatsen, waar men meer dan 5 H.A. land in gebruik heeft. Daarom is daar met bekwamen spoed op verschillende wijzen getracht dien land- en tuinbouwers zooveel mogelijk goedkoopen zwavelzuren ammoniak toe te duwen. De oijfers van de aangevraagde hoeveel heden die ons uit vele plaatsen bekend zijn, zijn zóó hoog, dat wij medelijdend de schou ders ophalen: de teleurstellingen zullen zeer groot zijn, en het zal een fiasco gaan gelijken. Uit de vele cijfers en aanvragen van ver schillende gemeenten blijkt, dat men groote hoeveelheden heeft aangevraagd, b. v. de helft of nog meer van een normaal ge bruik; b.v. in kleine gemeenten 90.000 of 140.000 K.G., in grootere 200.000 a 250.000 K.G, Sommigen meenden en probeerden om gedane bestellingen bi) coöperaties, organi saties en handel te niet te doen, alsof men zich zoo maar zonder meer aan een gedanen koop kan onttrekken. Dit strijdt natuurlijk met alle goede begrippen van rechtvaardig heid en koopmanschap. De coöperatie, de handel heeft zich ook moeten dekken om aan de opgegeven be stellingen te kunnen voldoen. En waar vo- rigen zomer en herfst enorm veel zwavel zure ammoniak in vóór-verkoop is genomen om de lage prijzen, zou dit een débacle be- teekenen voor die coöperaties en handel. Laten wij nu de zaak en de feiten eens rustig bekijken. Per nadere circulaire en per radio-bericht vanwege het Centraal Crisis-Comité is be kend gemaakt dat die steunactie vooreerst is bedoeld voor de armsten onder de nood lijdenden, voor hen, die anders op geen en kele manier eenige bemesting kunnen koo- pen. Het heeft dus ten doel die menschen in de gelegenheid te stellen, eenige stikstof in den vorm van zwavelzuren ammoniak voor een zeer lagen prijs 2.— per 100 K.G. te krijgen. Bedrijven van hoogstens 5 H.A. komen er Voor in aanmerking; diegenen die zich zelf op een of andere manier kunnen redden komen niet in aanmerking. Gedane be stellingen mochten niet geannuleerd worden. Tot goed begrip moeten wij opmerken, dat grootere bedrijven ook noodlijdend kun nen zijn; dat voor anderen, die nog op crediet of anderszins kunnen koopen, steun welkom zou zijn. Maar het Centraal Crisis-Comité zou onmogelijk aan dergelijke aan vragen kunnen voldoen, omdat ten éénen male het geld ei' niet voor is. De leidende gedachte is geweest om de armsten onder de noodlijdenden eenigszins ie helpen. Het Crisis-Comité had eenige dagen ge leden jn totaal ƒ400.000,— beschikbaar voor alle mogelijke nooden. Daarvan zou volgens het radio-bericht 1/4 gedeelte beschikbaar worden gesteld voor de steunactie in den vorm van het verstrekken van zwavelzuren ammoniak. Dus ongeveer 100.000—, het Crisis-Comité heeft van de Staatsmijnen den ammoniak tegen gereduceerden prijs. Zijn wf] goed ingelicht, dan zou ongeveer 5000 ')h zwavelzuren ammoniak beschikbaar wor- «n gesteld, dit is dus 500 wagons van 000 K.Q., voor geheel Nederland. De secretaris van het Crisis-Comité heeft k pgr radio medegedeeld dat deze actie en geen groote beleekenis zou zijn tegen- ''VftT den gang van zaken jn den gewonen h«ndei, omdat pl.m. l/SQ gedeelte of plan. 2 pCt. van het normaal gebruik in Nederland disponibel zou worden gesteld. Het zal voor de burgemeesters, plaatselijke comité's en land- en tuinbouworganisaties nog een zeer moeilijke taak zijn het ver kregen kwantum naar beste weten te ver- deelen. Want de aanvragen zijn enorm groot en het quantum is gering; zie bovengenoem de cijfers. Laten wij toch trachten in iedere omge ving de overdreven voorstellingen zoo spoe dig mogelijk weg te nemen, om groote te leurstellingen te voorkomen. Rest ons nog mede te deelen, dat de groote landbouworganisaties t. w. het Cen traal Bureau te Rotterdam en de R. K. Or- ganisates, nJ. de „A. B. T. B." te Arnhem, de „N. C. B." te Veghel, de ,L- L. T. B.te Roermond en de „Handelsraad L. T. B." heb ben toegezegd belangeloos voor uitvoering zorg te zullen dragen. Wanneer door de plaatselijke organisaties is toegezegd wie (en voor hoeveel) in aan merking komen, brenge of zende men het verschuldigde bedrag bij het plaatselijk co mité. Daarvoor ontvangt men een bon, waarop men den toegewezen zwavelzuren ammoniak kosteloos kan afhalen van spoor, schip of pakhuis van bovengenoemde orga nisaties; bijzonderheden omtrent dit laatste worden nader bekend gemaakt. Moge bovenstaande er toe bijdragen om verkeerde en grootelijks overdreven voorstel lingen weg te nemen. H. P. K. Schouw Donderdag 3 Maart zal er schouw worden gehouden op het rietgewas van de ringdijken van de Beemster. Op deze schouw staat een boete van vier gulden met verbeurdverklaring van het rietgewas. 10 jaar burgemeester Dinsdag was het 10 jaren geleden dat de heer A. Pee reboom als burgemeester dezer plaats werd geïnstalleerd. R. K. Tooneelvereeniging De R. K. Too- neelvereeniging St. Aloysius heeft weder sen stuk in studie genomen, en wel „De Offeran de". Tweeden Paaschdag hoopt men een uit voering te geven. Kennende den inhoud van het stuk en den ijver van de leden, verwach ten wij een mooie uitvoering. GEMEENTERAAD. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer ge meente ri openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter, de burgemeester, de heer J. B. V. M. J. V. d. Mortel. Bij de ingekomen stukken is niet veel be langrijks. O.m. is daar bij een adres van den heer A. Leenheer om nachtelijke openstelling van het telefoonkantoor te bevorderen. De heer Liefferink meent, dat de heer van Ca- pelle voor deze zaak naar Den Haag is ge weest en dat hem daar is medegedeeld, dat het Rijk geen bezwaar zou maken tegen deze openstelling, als van andere zijde maar voor de bediening werd gezorgd. De voorzitter hoopt spoèdig met een voorstel over dit punt In den Raad te kunnen komen. Burg. -n weth. hadden hierover reeds eerder stappen ondernomen dan de heer van Capelle. De bingemeester beantwoordt eenige vra gen, die nem in een vorige vergadering dooi den heer Krau zijn gesteld betreffende een ernstige vechtpartij tusschen den agent Jan sen en 'a ingezetene van Noordwijk aan Zee De lezing, die den heer Krau van het geval heeft gegeven, is volgens het amtseedlg pro ces-verbaal onjuist. Ook de rechtbank heeft dit verbaal bevestigd, door den deliquent te veroordeelen. De bedoelde agent staat als kalm en bezadigd bekend. Het bericht in het Leldsche Dagblad over deze zaak, dat zoo veel afkeuring heeft gevonden, kan ook spr. niet anders, dan afkeuren. Hem is echter niet bekend dat dit bericht door den commissaris zelf geschreven Is. Reeds voor de derde maal komen in be handeling de reclames van de heeren Vos en Kloos tegen een aanslag in het vergun ningsrecht. Overeenkomstig het nadere voor stel van de Commissie van Schatters stellen burgemeester en wethoude.s voor den aan slag van den heer Vos te handhaven en dien van den heer Kloos te verlagen met 12.50. Tegen dit voorstel rijst een algemeen verzet uit den Raad. Speciaal voorzoover betreft de handhaving van den aanslag voor den heer Vos. Ieder acht het onbegrijpelijk, dat de heer Vos voor hetzelfde bedrag is aangeslagen als de veel grootere zaken van de heeren Al ders en Van der Voort. Een voorstel van de heeren Braun en Alkemade om den aanslag van den heer Vos met 25 te verminderen, wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt afgewezen een verzoek van A. Ro denburg om van gemeentewege geleidingen voor gas, water en electriciteit alsmede rio- leering in de Beeklaan te leggen. B. en W. motiveeren hun afwijzend standpunt door er op te wijzen, dat de Beeklaan zonder meer geen bouwstraat is in den zin der Bouw verordening en door te wijzen op de zeer hooge kosten, die met Inwilliging van dit verzoek zouden zijn gemoeid voor slechts een paar panden. B. en W. hebben een voor stel ingediend om de voor bouwvergunningen verschuldigde legesgelden niet onbeduidend te verhoogen in verband met het toestre- den tot de keuring van de bouwplannen door het Instituut „Stad en Landschap van Zuid- Holland' voor welke keuring de gemeente voor ieder bouwplan 5 moet betalen. De heer Krau is er op tegen de bouwers te laten be talen voor iets waarvan zij zooveel last heb ben. De keuring heeft plaats op een zeer pietluttige wijze en het resultaat Is, gezien de bebouwing van de Jan Panhuysstraat, slecht te noemen. Zij kon beter worden af geschaft. De heer C. G. J. Alkemade Is niet zoo ontevreden over het werk van de Com missie, hij heeft er echter bezwaar tegen, nu de voor een bouwplan verschuldigde be lasting blijvend te verhoogen, terwijl de raad nog maar besloten heeft de bouwplan nen te laten keuren bij wijze van proef, voor dit .'aar. Hij stelt voor het voorstel van B. en W. te behandelen als op het einde van dit jaar de raad zal hebben uitgemaakt, of de proef al of niet zal worden verlengd. De heeren C. W. Alkemade, den Hollander en de Witt steunen dit voorstel, terwijl ds heer van der Meer met het oog op de aan de keuring verbonden kosten cp aanneming van het voorstel van B. en W. aandringt. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangeno men met 8 tegen 7 stemmen, nadat B. en W. hebben overgenomen een amendement van den heer Liefferink waarbij de voorgestelde verhoogingen eenigszins worden verlaagd. B. en W. hebben een voorstel ingediend om het Raadsbesluit waarbij de gemeente aan de Bouwver. „St. Jeroen" voorschotten ver strekte voor het bouwen van 10 arbeiders woningen op een terrein aan de Egmonder- straat eenigszins te wijzigen in verband met een ingekomen aanvrage van den heer Vo gelaar. die bereid is een gedeelte van dien grond aan te koopen en daarop onmiddellijk 4 en later wellicht meer arbeiderswoningen te bouwen met een huurwaarde van ongeveer 3,5Q per week. Nadat Wethouder van der Wiel deze zaak uitvoerig heeft, toegelicht en heeft medegedeeld, dat het Bestuur van d« BouwYereenigfng accoord gaat» wordt het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. Op verzoek van de Tentoonstellings commissie „Florapark 1932" wordt besloten het gemeentelijk plantsoen op den hoek VoorstraatSchiestraat tijdelijk op te rui men opdat daar de ingang naar het tentoon stellingsterrein zou kunnen komen. Beslo- en wordt ongeveer 20 M2 grond aan de Bomsteeg met den heer Admiraal te ruilen. Burgemeester en wethouders stellen na ge houden openbare inschrijving voor de ge meentelijke landerijen in het Langeveld, groot 1 H.A. 92 A. en 35 c.A. te verhuren aan den heer C. S. van Dobben de Bruyn voor ƒ456.83. Tevoren moet de gemeente echter nog zorgen voor het delven en grep- pelen van het land waarvoor burgemeester en wethouders een crediet vragen van 975. Deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door werkloozen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Op verzoek van de afdeeling Noordwijk van het Hollandsch Bloembollenkweekers- genootschap wordt besloten 20 pCt. terug te betalen van de pachten voor verschil lende in den Noordzijderpolder gelegen lan derijen. Een voorstel van burgemeester ën wet houders om een crediet van 240 voor het aanbrengen van eenige verbeteringen in de werkplaats van den gemeentetimmerman en om een crediet van 650 voor het ma ken van een loods om het materiaal van openbare werken onderdak te brengen on dervindt algemeene bestrijding. De heeren Liefferink, C. G. J. Alkemade en Soeteman vinden deze uitgave onnoodig. De werkplaats is nog heel goed of kan met een paar kleinigheden verbeterd worden, terwijl het lorriespoor met toebehooren die in de loods moeten worden ondergebracht in den winter in gebruik zijn en in den zo mer gerust buiten kunnen liggen. Dit ge schiedt bij particulieren ook. De heer C. W. Alkemade meent dat hier weer oneconomisch is gewerkt. Er zijn weer teekeningen gemaakt zonder dat eerst het gemeentebestuur of de commissie voor open bare werken zich heeft uitgesproken of het werk zelf noodig was. Burgemeester en wethouders nemen hierop hun voorstel terug. Het punt „Verbetering van den Rijnsburgerweg" wordt teruggeno men, omdat dit werk toch niet kan worden uitgevoerd zoolang de gemeente er niet in geslaagd is een vaste geldleening te plaat sen. Burgemeester en wethouders stellen voor den nachtwaker bij de gasfabriek een vaste aanstelling te geven. Hiervoor is echter noodig een opheffing van het werkliedenreglement, omdat de be trokken persoon ouder is dan 35 jaar. Nadat op verzoek van de heeren Alkemade, den Hollander, van der Meer en Liefferink vol doende is vastgesteld, dat bij verandering van omstandigheden de betrokken persoon ook andere werkzaamheden dan die van nachtwaker zal moeten verrichten, wordt dit voorstel aangenomen. Ingesteld wordt de rang van stoker voor de centrale verwarming van de openbare school met een bezoldiging van 75 per jaar. De voorschotten ingevolge de Lager Onder wijswet worden voor de bijzondere lagere schol envoor het jaar 1932 berekend naar een bedrag van 15.37 per leerling, terwijl de exploitatievergoeding voor de christelijke U. L. O.-school voor het jaar 1922 werd be paald op 53.50 per kind. Burgemeester en wethouders bieden aan den raad aan een steunregeling voor de kleine kweekers op de volgende grondsla gen; In de periode van 1 Maart tot 1 Augus tus zullen wèkelijksche geldleeningen wor den verstrekt van ten hoogste 15 en in totaal ten hoogste ƒ350. Deze geldleeningen kunnen sleohts worden opgenomen op borg stelling en moeten in 4 Jaar worden terug betaald. Bij de rondvraag informeert de heer Lief ferink hoe het komt dat de gemeente het huis van Warmenhoven niet heeft gekocht, terwijl de raad aan burgemeester en wethou ders had opgedragen dit te koopen in pu blieke velling en het huis verkocht is be neden het bedrag dat de raad had vast gesteld. Voorts vraagt spreker of het niet verstandig zou zijn nu te verhuren de voor malige schoolwoning in Noordwijk Binnen, nu zich daarvoor een goede huurder heeft aangemeld en of het waar is wat verschil lende Voorstraatbewoners beweren, dat de vuilnisemmers reeds om half zeven des mor gens moeten worden buiten gezet, willen zij geledigd worden. De Voorzitter zal het laatste punt met den gemeente-architect bespreken, terwijl over het verhuren van de schoolwoning in de be sloten zitting mededeelingen zullen worden gedaan. Wethouder van der Wiel deelt mede, hoe het gekomen is dat de gemeente het bowus- te huis niet heeft gekocht. B. en W. hadden expres een persoon daarvoor uitgezocht, van wien niemand zou denken, dat hij voor de gemeente zou komen. Deze persoon, die in de meening verkeerde, dat er geen serieuze koopers op de veiling waren, heeft te goed koop willen koopen en daarom er naast gegrepen. De neer Krau zegt in de couranten gelezen te hebben, dat de burgemeester benoemd is tot adjunct-inspecteur voor de werkverschaf fing en vraagt of deze niet bang is, dat zijn gemeentelijke functie daar onder zal lijden. De zaken gaan hier toch al niet zoo vlot. De voorzitter zegt, dat deze functie hem is aangeboden. Als hij zou merken, dat zijn bur gemeesterschap daaronder zou lijden, zal hij zich beraden wat hij moet doen. Na een besloten vergadering wordt besloten de schoolwoning van de openbare schooi te verhuren aan den heer O. Verhagen voor 610.— per jaar, terwijl benoemd worden tot leden van de commissie voor steunverleening aan kleine kweekers de heeren P. Admiraal, S. A. van Konijnenburg, C. W. Alkemade, A. Gaspers en J. Soeteman. Voorts worden eenige wijzigingen aange bracht in de gemeentelijke steunregeling, om deze conform de nieuwe rijkssteunregeling te maken. De steun bedraagt voor uitgetrokke- nen ten hoogste voor gehuwden en kostwin ners 11— per week en 1.20 per week voor ieder gezinslid boven 2 personen en voor kostgangers 8.per week. Voor ongeorganiseerden en reglementair- nog-niet-rechthebbenden bedraagt de steun voor gehuwden en kostwinners ten Hoogste 10.— per week en 1.05 per wsek voor ieder gezinslid boven de 2 personen en voor kostgangers ten hoogste 7.per week. Bo vendien kan gedurende de wintermaanden een brandstoffentoeslag worden verstrekt van ten hoogste 0.75. Hierna wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand Geboren: 13 Febr. d. v. J. C, Duivenvoorden en M. V. d. Poel. 16 Febr. d. v. A. J. v. d. Zalm en M. E. An- gevaren. 16 Febr. z. v. C. E. L. Admiraal en J. Admiraal. 17 Febr. z. v, A. Korbee en J. Barnhoorn. Getrouwd: K, linthorn, 24 Jaar en N. Ros kam, 24 jaar. Overleden: 12 Febr. Catharina van der Beek, geh. met i\ J. Schepers. 62 jaar. 12 februari; Wilhelmina Geertruida Maria Schoordijk, 67 jaar. 14 Febr, Hendrik Warmenhoven, 86 Jaar, wednr. van J. Meeu- weppprd. R. K. Volksbond Vrijdagavond had na een vergadering in café „De Uileboom' de oprichting plaats van een afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond. In het voorioopig be stuur werden gekozen de heeren M. v. Dorp, J. J. Duin, P. van Schie, F. Heeremans, P. de Jong, Altena en Ruedesueli. 35 personen gaven zich als lid op. Maandag komen we op deze vergadering uitvoerig te- ..Burg. Stand van 1118 Februari. Geboren: Martinus Pieter, z. van H. A. van Meningen en M. Jasper. Maria, d. van T. Klomp en M. de Bruijne. Overleden: Hendricus Zacharias Koop manschap, 78 jaar. Petronella Alida de Klerk, wed. van P. Kuhldann, 58 jaar. Getrouwd: W. S. J. Ottenhoff en C. E. Hutters. A. Bogaard en M. Mekking. VOOR DE WERKLOOZEN Vrendagavond had een door B. en W. op geroepen vergadering plaats van afgevaar digden van jeugdbonden, ter bespreking van ontwikkeling en ontspanning der werklooze jeugd. Ogeveer 30 personen waren aanwezig. De bergadering werd bij ontstentenis van den burgemeeste geleid door wethouder Van Boeren. Deze deelde mee, t at in den raad was binnengekomen een verzoek van den Weesper bestuurdersbond en een van den R. K. Volksbond omtrent bovengenoemd doel. Deze verzoeken waren in handen van B en W. gesteld om prae-advles, waarvan boven genoemde vergadering het gevolg was. Er waren thans 450 werkloozen, waarvan 90 ge huwden. De heeren Houtman en Ten Vries wen- schen te weten, alsook Ds. Wiersinga, wat het doel der te benoemen cummissie zal zijn. De voorz. meent, dat dit precies door die commissie kan worden uitgemaakt. De heer Veerman dankt aan vakopleiding en aan cultureele ontwikkeling, wat Ds. Wiersinga een gevaarlijk woord vindt. De heeren Heystee en Sweets bedoelen vooral vakont wikkeling, zij meenen, dat op hun R.K. ge bied al heel wat op cultureel gebied gedaan wordt, daaraan hebben ze dus niet op de eerste plaats behoefte. Verschillende heeren z!1n voor het instellen van een commissie door afgevaardigden van verschillende richting, dan kan het best het op te maken plan be sproken worden: wie zich dan niet daarmee kan vereenigen, kan zijn invloed doen gelden of zich desnoods terugtreken. Besloten werd de comissiè op te richten. Negen organisaties traden toe Velen hunner behielden zich een voorioopig karakter voor. Burg. Stand. Geboren: Jacoba Corne lia, d. van J. van de Weerd en A. C. van Santen. Jacob, z. van L. W. J. Rietdijk en N. Klok. Elisabeth, d. van W. van Leijen en A. Groen. Wouter, z. van W. van Dijk en C. van Elk. Overleden: N. Hagen^ wed. van J. Hen driks, 88 jaar. Kostelooze inenting. B. en W. maken bekend, dat op Woensdag 24 Februari, des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inentinv of her- inentinv pan hen, die zich daartoe bij den gemeente-geneesheer dr. S. Wartena te Weesp aanmelden. ,s Raadsagenda De raad dezer gèmeente houdt een vergadering op Vrijdag 26 Febr., des avonds te 7.30 uur. De agenda bevat de volgende punten: 1. Vaststelling der notulen van de verga dering van 13 Januari en 9 Februari 1932. 2. B. en W. stellen voor de navolgende stukken voor kennisgeving aan te nemen, a. motie der S.D.AP. tegen het beleid van den dienst van Gemeentewerken: b. mede- deeling inzake aanmaak van schoolbanken 3. Voorstel tot wijziging der bouwver ordening. 4. Voorstel tot verhuur van grond aan A Kok en P. Gaal. 5. Voorstel tot aanvull'ng der verordening als bedoeld ln art. 208 der Gemeentewet. 6. Voorstel inzake verzoek van G. J Koene om schadevergoeding. 7. Voorstel betreffende ultkeering der ver goeding, bedoeld in art. 100 der L, O.-wet 8. Voorstel Inzake het verleenen van voorschot op de gemeentelüke vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O.-wet, 9. Suppletoire begrooting burgerlijk Arm bestuur. 10. Verzoek van mej. G. Kleijne om ont slag als leerling-verpleegster. 11. Verzoek van mej. C. Cornelisse en mej. E. Zondag om ontslag als leerling-verpleeg ster aan het gemeente-ziekenhuis en voor stel om mej. M. H. Brantjes als zoodanig te benoemen. 12. Reclames belastingen. Crisis f>mité. Aanstaande Woensdag wil de dames-commissie weer eenige ge zinnen met kleeren helpen- Laat u ons dus op zijn laatst Dinsdagmiddag weten, of u iets te missen hebt: we halen het graag af. Vooral jpngenskleeren hebben we dringend noodig; niettemin alles is welkom. Ook onze kas heeft behoefte aan steun. Doen wij allen wel genoeg? Met soms groote bedragen wordt het co mité indirect geholpen, wanneer door de in stilte gegeven hulp van vrienden of naaste familie, een getroffene niet bij ons behoeft aan te kloppen. Zelfs crisis-slachtoffers geven ons op deze wijze groote giften, door zich heel voel te ontzeggen, wat zij bezitten tot het uiterste op te gebruiken en eerst bij ons te komen voor het aller aller noodigste. Wat zegt u van den man, die van ons een paar gebruikte schoenen kreeg, waarbij wo een bon voor nieuwe zolen wilden voegen en toen die b van de hand wees, als te veel gevergd: één van de huisgenooten kon best die reparatie opknappen! En van den man, die steun noodig had gehad, maar toen hij een buitenkansje kreeg, de gelden weer in de kas stortte. Ën van het gezin, dat bij één maaltijd in de week hot gebruik van vleesch afschafte om toch een gift in onze busjas te kunnen doen? Ala wii allen zoo geven kan het Comité hét werk volhouden. vtooa het oordeel von uw dokter Programma voor Zondag 21 Febr. Onze Gezellen III—B. S. M. H 2.30 Scho ten. T. Y. B. B. TV—B. S. M. III 12.30 Schoten. B. S. M. A—Onze Gezellen A 2 uur Bloem veld. B. S. M. CConcordia C 12.30 Bloemveld. Vertrek: B. S. M. II te 1 uur; B. S. M. III 11 uur van de Schoollaan. Denken de heeren s.v.p. om contributie te betalen. Zondag 28 Febr. speelt B. S. M. I tegen S. V. F. I uit Amsterdam voor den Bisschopsbeker. Programma van 21 Febr. ADO I—A. R. C. I 2.30. ADO 2—Vitesse 2 12.30. R. E. A. I—ADO 3 2.30. Zondag speelt ADO I zijn eersten wed strijd aan de Mrt. v. Heemskerckstraat. A. R. C. staat nog 1 plaats hooger dan ADO op de ranglijst. In Alkmaar wist ADO de puntjes te bemachtigen. Alle supporters zijn natuurlijk present om onze jongens tot een overwinning aan te vuren. Programma van 21 Febr. Santpoort I—Wilskracht I Terras 2.30 uur. Lisse 2—Santpoort 2 Lisse 2.30 uur. Santpoort 4N. A. S. 2 Terras 12.30. Het eerste speelt morgen zijn laatsten thuiswedstrijd. Dat het aan spanning niet ontbreken zal, zult u begrijpen als u weet dat het de bovenste plaats te verdedigen heeft. Eerste houd wat je hebt!!! Wederom staat Lisse 2Santpoort 2 op het program. Het vierde ontvangt omhalf een N. A. S. 2. Voor de jun. nog niets bekend; zie mede- deelingenbord bij den secretaris. Van het eerste zijn allen weer fit, dus verschijnt Santpoort I met: Kockx v. Sambeek \D. Nijssen Smit P. Nijssen Schiebroek Gerrits Visser Schoorl de Jong Kaldenbach Het tienjarig bestaan staat voor de deur, heeren, zorgt gij dus dat de stemming er kan zijn. NJ3. Het 2e vertrekt per autobus 12.30 „Zomerlust". De strijd om de eerste plaats in deze af deeling heeft een buitengewoon spannend verloop. Ongetwijfeld heeft V. S. V. de beste kansen, maar het zou niets vreemu zijn, wanneer nog een beslissingswedstrijd noodig was. Afgaande op de uitslagen der laatste wedstrijden moét V. S. V, kunnen winnen. Maar wie zegt, dat de Dordtenaren niet plots hun zelfvertrouwen terugkrijgen? Daarvoor is soms maar o zoo weinig noo dig, b.v. een doelpunt in de eerste minuten van den wedstrijd. Aangepakt dus. V. S. V.-ers. Bedenkt, dat zoo., ooit thans dg eerste klap een daalder waard is. V. S. V. komt als volgt uit: v. d. Wint v. Zutfen v. d. Griendt P. Wey Jac. Wey Heyermans Koning De Wolf Jr. De Koning De Wolf Sr. Hillekamp Bovengenoemde ontmoeting is voor H. B. S. heel wat belangrijker dan voor Storm vogels. Door eenige min of meer noncha lant gespeelde wedstrijden, gevolgd door groote activiteit van de zijde van H. V. V., Sparta en 't Gooi, staat H. B. S. thans ln de gevaarltlke zóne. We hebben echte'* zoo'n idee, dat de zwarte Hagenaars zich Zondag wel in veiligheid zullen stellen. Stormvogels komt in de volgende opstel ling uit: De Waard Haak Koster Effern v. d. Velde Veuger v. d. Steen Plokker Prins Ketting Boekelaar De herstemming in de vacature S. Colde- wey, als lid van het Bondsbestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond, tusschen den heer Krulzinga en dr. Spoelder had het volgende resultaat: op den heer Krulzinga werden uitgebracht 1320 stemmen en op dr. Spoel der 946 stemmen, waardoor dus de heer Krulzinga als bestuurslid is gekozen. Het volledige programma luidt als volgt: Afd. la. Spaarnestad—EDO 3 RCH 3-HFC 3 Kennemers 2Ripperda, Haarlem 3Kinhelm 2 Afd. lb. Zandvoort 2—IVO Haarlem 4DIO Schoten 2Spaarnev. Bloemendaal 3—EHS Afd. 2a. Kennemers 3Beverwijk Afd. 2b. DSK—Bloemendaal 8 THB 2Stormvogels 4 Afd, 2c. Zeem. 3Bloemendaal 4 HFC 4DOA RCH 8—ETO Zandvoort 3 -VOG Afd. 2d. EDO 4—Haarlem 3» Swastika—Bennebroek WHZeemeeuwen 4 Afd. 3a. ETO 2—EDO 5 DeCeo—vi. Vogel» Halfweg 2—Heemstede 1 Vijfhuizen—Haarlem 6 Afd. 3b. EHS 2Zandvoort 4 Ripperda bHeemstede 2 Hillinen 2DOA 2, terrein DOA Afd. 3c. HFC 5—THB 3 Afd. 3d. Beverwijk 4—VVB Afd. 3e. DSK 3—Kenau 3 Hillinen 3Bloemendaal 5, terr. Blcemd. Afd. 3f. Swastika 2—EHS 4 IVO 2Kenau 2 m Afd. 3g. EHS 3—DSK 4 Damiaten 2Zeemeeuwen 5 IVO 3—Hillegom 3 VOG 3Spaarndam 3 Afd. 3h. Kennemers 6—DWO 4 Kinheim 5—Spaarndam 4 VSV 5 Spaarnevogels 3 Droste 2—EDO 7 Afd. 31. EDO 6Kennemers 8 THB 4Kinheim 6 Ripperda 4Damiaten 3 Afd. 3j. Kinheim 4—VOG 2 DWO 2—RCH 8 Spaarnevogels 2—Beverwijk 5 J unioren -competitie. Afd. A. WBStormvogels a Kennemers a—RCH a EDO aBloemendaal a Afd. B. Hillegom—RCH b Zandvoort a—THB Afd. O. Bloemendaal cZandvoort b VOG—HFC Spaarnevogels—Haarlem c Afd. D. Bloemend, dKennemers b DIO—RCH c En kakelen dat die kip deed, kakelen! Ik dacht, dat stomme dier is bepaald in een edelmoedig oogenblik zijn heelen eierenvoor raad kwijtgeraakt. Op het laatst begon de haan ook al mee te kakelen en een oude krielkip vloog met een langgerekten schreeuw op het hoogste kistje, dat zij met haar door de jaren verstijfde vleugels be reiken kon, en daar maakte zy nog eens een geluid alsof ze zeggen wilde: hoor zij eens. Ik dacht: dat is de kift. jy, afgun stig klein ding, legt niet meer en nu Den je jaloersch op je jongere gezellin. Deze kakelde maar door, een schoon duet vor- ihend met haar ridder-var-ka®-en-spoot. Ik ging eens kijken en zag in den geest ai een ei met eer, duboe'e dooier. Er heen loopend zei ik allerlei liefs Legen Mevrouw Kip en trachtte ik Mynheer den Haan aan het verstand te brengen, dat hij reden had om trotsch te zijn op zoo'n dochter. Ik keek in liet legnest enzag slechts een natte plek, het droevig overschot van een lekker eitje, dat die schreeuwleelijk zelf had opgepeuzeld. Geen wonder, dat ze zoo kakelde. Als je pas Jezelf zee fijn ge- tracteerd hebt, kan je wel vrooiyk zyn. Iemand pikte my op in zün splinter nieuwe auto, een prachtwagen. Zoo gauw ik zat begon hij van zün nieuwe villa, zyn schitterenden tuin, zijn radio, zyn „Drefet" (buffet) enz. enz. te vertellen. Hy verhaalde zijn zaken-avonturen en liet zeer beschei den merken hoe handig hij ,,'m dat en dat geflikt had". Tenslotte vroeg hy ook hoe het by my ging en gaf mij edelmoedig al lerlei wenken om gauw van mijn schuld af te komen. Volgde een invitatie om hem eens spoedig te bezoeken, want hy vond het wel aardig om eens over al die dingen te praten. Een week later was ik bij hem. Hy was opgetogen, haalde een fyne flesch en een goede sigaar, terloops schalks opmerkend, dat hy het klaar had weten te spelen 25 en 30 pet. korting te krijgen op die artikelen. Verder resultaat van het bezoek: tokiok- toktoktoktokI Toktoktoktok, 0.—, tok- tok. Father LEFEBER. St. Bonifaoius-Mlssiehuls. HOORN, postrek. 120937. Jongens, die a.s. September hier voor missionaris wenschen te komen studeeren, doen goed zich nu reeds op te geven. Dan kan ik de noodige voorbereidende lessen komen regelen. Pastoor, u krygt een goedkoope kerk! Wat bent u toch een bofferd, een geluksvogel, een zondagskind, een O. L. Heer-beestje, en ik weet niet wat al meer! Je zou zoo waar beginnen te gelooven, als Je niet beter wist, dat een bouwpastoor met den helm i» ge boren, In ieder geval troost je jezelven met zulke lieftallige benamingen, omdat ze ln deze donkere en sombere tijden van crisis nood niet iedereen naar het hoofd worden geslingerd. Echter een schrale „roostWant al ls het bouwen van een nieuwe kerk in dezen malaisetijd, wat je noemt, een C en A-koopje, toch sidder en beef je van de reuzensommen, welke de stichting van een nieuwe parochiekerk verslindt. Ik zal ze u eens even voorleggen! De bouw van kers pastorie en toren bedraagt 76201 gulden, iet u vooral op dat laatste centje. Daarbü komt.... de constructie van de kap, welke geheel in ijzer wordt vervaardigd en is ge gund aan de Katholieke firma Gebr. Vin cent te Schiedam voor den prijs van 4775 gulden. Maar dan hebt u nog niets, dan een naakt gebouw zonder electrische installa tie, zonder verwarmingsoven, zonder banken, altaren, beelden, preekstoel, communiebank, utensilia enz. enz. U moet rekenen op ar chitecten-honorarium en opzichtersloon, zoo dat er ,„im groszen und ganschen" nog wel 25.000 gulden bijkomt. We spreken dan nog niet eens van aanleg terreinen, tabernakel, brandvrije kluis en de post onvoorziene uit. gaven. Wie rekenen kan als Bartjes, komt dan zeker tot de conclusie, dat de goedkoope kerk van Santpoort nog duur wordt, en blijft den tobbenden bouwpastoor helpen met zyn giften en gaven, die helaas, heel magertjes vloeien naar Haajlem (Noord). Moed verloren, al verloren, wij geven het dus voorioopig nog niet op. Hop Haarlem, volhouden tot het bitter einde! De Pastoor zonder Kerk. A. F. J. GOOSSENS Jr. Eustjérhuis St. Catharina. Rijksstraatweg 367, Haarlem (N.). Gironummer 6245?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11