HUIZENG'S EXTRA KORTING VAN 10 pCt. R.K. COOP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND", BEVERWIJK GEPOOGD HAAR MAN TE VERGIFTIGEN Het opzienbarende vergiftigingsgeval voor de Alkmaarsche rechtbank SCHOENENMAGAZIJN CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK RENTELOOZE VOORSCHOTTEN AAN TUINDERS Beoordeelingscommissie benoemd R. K. SCHOOL OP WIERINGEN Eerste steenlegging VERDUISTERING DOOR ADVOCAAT FELLE BRAND TE ST. PANCRAS Vrouw redt verscheidene barer kinderen Wij geven tot t Maart op onze verlaagde prijzen nog een Ook op onze nieuwste soorten BALLY-SCHOENEN HET DRAMA OP DEN MAJELLAKERKTOREN De leidekkerspatröon in hooger beroep DEKEN H. G J. SQNDAAL Rector der Mariastichting PROVINCIAAL NIEUWS Sombere klanken In het Jaarverslag. 1931 heeft In bijna alle opzichten teleurgesteld. Een nood toestand onder de tuinders. De regeering aarzelt nog steeds de streek Kennemerland van het zoo hoog noodige crediet te voorzien. IJMUIDEM VELSEN werkt als gorgelen GROOTE HOUTSTRAAT 42-44 TELEGRAFISCH WEERBERICH1 Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA DE AKRON" LOSGESLAGEN STADSNIEUWS DE MIDDELBARE MEISJESSCHOOL Hedenmiddag werd in de groote zaal van liet Veilinggebouw aan de Breestraat te Beverwijk de jaarvergadering gehouden an de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne merland". Door den directeur, den heer W. de Groot, werd het jaarverslag over 1931 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: In 1931 zijn 7 nieuwe leden ingetreden; uitgetreden zijn 6 leden en overleden 6 leden, zoodat de vereeniging thans 427 leden telt. De omzetten. De veilingomzet heeft bedragen: aan groenten 417.601,79, tegen 421.396,92 in 1930, welk bedrag reeds het vorig jaar als zeer laag werd beoordeeld. Zeer zeker is in dezen omzet een belangrijk bedrag begrepen van aanvoer uit verafgelegen plaatsen, in hoofdzaak boonen die vooral in het laatst van het seizoen veel van buitenaf werden aangevoerd. De uitkomst van den spinazieoogst was niet voordeelig, de teelt van vroege groenten onder glas daarentegen was bevredigend, ter wijl de opbrengst van sla en rabarber zeer wisselvallig is geweest en meestal aan den lagen kant De boonen hebben in alle opzichten teleur gesteld. De ziekte in de boonen dreigt voor deze streek een apart vraagstuk te worden. Het is de la at: te jaren zeldzaam als er van gezonden bconenoogst kan worden gesproker Mer. spreekt van mozaïekziekte doch er schijnt weinig aan te doen te zijn. Op den proeftuin worden allerlei proeven genomen om met een ziektevrij ras uit te komen, doch er zijn nog geen resultaten van algemeens proefneming beschikbaar. Ook dé najaarsgroenten brachten zeer verschillende en sterk uiteenloopende resul taten, doch In doorsnee slechte prijzen, zoc- dat de groenteteelt op den kouden grond andermaal als zeer slecht moet worden aan gemerkt De aardbeiencampagne. De grootste teleurstelling hebben echter wel de aardbeien gebracht. De aanvoer be droeg in 1931 1.301.784 K.G. met een op brengst van ƒ226.794.01 en een doorsnee- prijs van 17.42 per 100 K.G. vroege aard beien inbegrepen, tegen 1.032.796 K.G. in 1930 met een opbrengst van 321.448,31 en een doorsneeprijs van ƒ31.12 per 100 KG. Alzoo in 1831 268.988 K.G. méér, doch aan opbrengst 94.654,30 minder dan 1930. Vergeleken bij 1929 was de opbrengst der aardbeien zelfs ƒ524.932,36 lager. Oordeelde het vorig verslag, dat de op brengst 193C zeer teleurstellend en riechts door het rampjaar 1923 overtroffen was, het zelfde geldt in nog meerdere mate voor 1931. Het was een totaal fiasco. De aardbeien hebben in doorsnee niet veel meer dan pluk- loon opgebracht. Menigeen die veel plukkers noodig had, moest het plukken opgeven, om dat hij zijn plukkers niet uit de opbrengst kon betalen. In Zeeland heeft men om deze reden- géheele velden omgeploegd met de roode^vVucht er aan. Wat is de oorzaak geweest dat bij een tamelijk bevredigenden oogst de prijzen ons zoo totaal in den steek lieten? Was het al een gevolg van de Ingetreden algemeene de pressie? Haa reeds de Engelsche jamindu- stria te lijden onder de stroeve geldcircu latie, waardoor de ondernemingslust werd geremd? Of is dit het peil waarop wy ver der moeten gaan in de toekomst? Men kan slechts raden. Eveneens kan men vragen* Waarom was Duitschland trots de zeer lage prijzen niet aan de markt? Als dan het ant woord luidt: „Omdat Duitschland zelf een overvloediger: oogst had" kan men verder de vraag stellen: was die overvloedige oogst in Duitschland een toevalligheid, of worden daar al zooveel aardbeien geteeld, dat men in de toekomst steeds op een overvloedige opbrengst kan rekenen. Het antwoord op die "raag kan voor ons van groote be teekenis zyn voor de toekomst. Men stolt zich deze vragen, doen men vindt het eigenlijk niet eens meer de moeite waard er dieper op in te gaan, zoolang de tariefmuren rondom ons heen, steeds hooger worden opgetrokken. Immers Nederland lijkt wel totaal passief |n zijn handelsbetrekkingen tot het bulten- and. De afweermiddelen die men nog treft geiyken veel op een bedreiging met een kinderpistool. Al komt er vraag naar onze producten in Duitschland dan sluiten de ta rieven den handel nog vrywel uit. Ook de deviezen-verrekening belemmert veelal de afrekening, zoodat de handel zich lamge slagen voelt en zich steeds verder van zijn terrein teruggedrongen ziet. Bij de eerste tariefregeling door Engeland vetroffen heeft men de aardbeien na 15 Juni "rijgelaten van invoerrechten, thans echter wordt een algemeen tarief aangekondigd an 10 pCt. op alle nog niet belaste artike- en met enkele uitzonderingen. Een tarief an 10 pCt. is wel niet doodend te achten, Joch bö den huldigen koers van het pond ster- ing toch zeer belangrijk. Wy honen echter dat de Industrie in Engeland in het komende rizoen in staat zal zijn ons product te ver werken. De tarieven op vroege bakaardbeien zijn ntusschen zoó hoog: n.1. tot 1 Juni ƒ2.50 ■er pond en daarna tot 15 Juni 50 ct. per :oud, dat er van export totaal geen sprake tal zyn» Waar dus de aardbeien-opbrengst ander maal zoo slecht is geweest, en deze opbrengst in ons district een groote welvaartsfactor is. daar kan men eerst recht spreken van een droevig slecht jaar. Een nood-toestand. De meeste bedryven onzer leden hebben dan ook met verlies, althans met een veel te ■Jein overschot gewerkt, zoodat ook ln deze streek van een noodtoestand moet worden gesproken. Als wy dan nagaan de vergaderingen in Alkmaar en hier gehouden om den nood toestand te bespreken, en courantenberichten over dezen toestand reeds verspreid, dan is «et bedroevend om te moeten* constateeren, nt de regeering, na vele audiëntiën en toe- ch tingen nog steeds aarzelt om onze streek van het zoo hoog noodige crediet te voorzien Waar voor den landbouw reeds zoovele millioenen zijn gevoteerd, die misschien zy- -iellngs den tuinbouw iets ten goede Komen ordat de landbouw weer lar.dbouwproduc- gaat telen en den tuinbouw gaat los n, daar is net toch droevig te moeten con- eeren, dat voor de tuinders nog niets ts daan, behalve dan het toegezegde crediet u een gedeelte van Noord-Holland. Als wy dan zien, dat de gemeentebesturen ■hkwyis op zeer lofwaardige wyze trachten n uitersten nood te lenigen onder de tuin- die veelal na groote verliezen aan he: ■«jd'gste gebrek hebben, doch daarby »den nog niet door het ryk worden ge- ad, dan vragen wy ons af: Waar moet •t heen? Vindt men by de regeering geen steun, dan komen de gemeenten ook ln moeilykheden. En als de regeering niet medeheipt met renteloos crediet om de allernoodzakeiykste dingen als mest en zaad etc. te koopen, dan mag een catastrophe worden voorzien. Als onze zandgronden niet behoorlijk wor den bemest, dan kan de tuinder wel thuis blijven, want dan is er voor hem uit den bodem niets te halen. Wy herhalen, waar meet dat heen? 1931 bracht nog wat steun in den vorm van provinciaal crediet. In 1932 kan een dergelijke steun niet worden ont beerd. Laat ons hopen, dat voor ons district nog wat wordt bereikt, er wordt nog steeds aan gewerkt. Aan de maatregelen ter ver- kryging van steun is door onze vereeniging slechts zijdelings medegewerkt, omdat men die werkzaamheden verder wilde overlaten aan de standsorganisatie, den L. T. B„ waar zii eigenlijk thuis behooren. De finantieele uitkomsten van het veiling- bedryf zijn natuuriyk evenredig aan de uit komsten der bedrijven. Aan provisie werd in 1931 ƒ3532.17 minder ontvangen dan in 1930 en 16.587.60 minder dan in 1929. Een schrikbarende achteruit gang. De bollenveilin,;. Uit de balans zal echter blijken, dat de uitkomst in dat licht bezien nog al meevalt. De groentenveiling behoefde gelukkig nog geen verlies te boeken en alle afschryvingen konden nog behoorlyk plaats hebben, als zy naast haar eigen bedryf geen extra werk zaamheden had te bekostigen voor de bloem bollenveiling. die dit jaar door zeer verlaag den omzet haar uitgaven niet kon oestryden uit de provisie-inkomsten. Er zyn groote massa's bloembollen geveild, vooral narcissen die weinig opbrachten. Men had minstens zooveel werk, doch minder provisie. Waar de exploitatiewinsten der bloem bollenveiling steeds voor de helft in de ba lans van .Kennemerland" worden opgeno men, zal men nu met een verliespost hebben te rekenen. De omzet van de bloembollenveiling be droeg in 1929 1.119.007.07, in 1930 749.555.36 en tuimelde in 1931 omlaag tot 325.834.75. Men had met het voorbeeld van 1930 voor oogen reeds op verderen teruggang gerekend en de begrooting met een kleine 40% reeds besnoeid, doch tegen een dergelijken sprong omlaag was de begrooting nog niei bestand. De oorzaak is wel, dat tijdens de periode van nog goede pryzen minder tulpen werden aangevoerd, in de hoop, dat de pryzen nog zouden stygen, terwyl later veelal uit de hand werd verkocht. Door den misoogst, veel aanvoer van kleine tulpen en verder veel aanvoer van narcissen, die weinig of niets opbrachten, waren zooals gezegd de opbrengsten zeer miniem en de werkzaam heden niet minder, zoodat de uitkomst om gekeerd evenredig is aan de drukte. Gehoopt wordt, dat de betalingen op 1 Mei els. in het vak zonder groote stoornissen mo gen verloopen, al ontveinst men zich niet, dat de toestand ook voor den handel somber is. Zyn er aan de zyde der kweekers veeJ tegenslagen, door slechten oogst en slechte pryzen in 1931, de handel heeft zijn tegen slagen door de koersverliezen met pond «ster ling en andere valuta's. Ook in de bedryven der bloembollentrekkers is het slecht, zoodal drie categorieën van debiteuren met moei lykheden te kampen hebben. In het verslag wordt voorts waardeering uitgesproken voor de medewerking van het personeel, dat door meer onbetaald over werk, de loonregeling onder de begrooting hield. Gememoreerd wordt verder de goede verstandhouding met bestuur en directie der „Vrije Veiling". Het bloemen-vcilen Hoewel reeds eenlge jaren een strooming in het bestuur en ledenvergadering bestond, die aanstuurde op het houden van bloemen veilingen, heeft het bestuur er nog niet toe kunnen besluiten. In hoofdzaak is het vraag stuk van de ruimte nog 't grootste bezwaar. Groenten en bloemen veilen op één dag en tevens aanvoer van bloembollen is een moeilyk op te lossen vraagstuk.in verband met de ruimte. Natuuriyk kan het gebeuren, als er eenvoudig ruimte wordt gezocht, doch het vraagstuk bleek aan het bestuur tot heden nog te ingewikkeld. Keurgeld Voor de toekomst zouden wy willen be reiken dat er by het aanvragen van oen keurmeester een bedrag aan keurgeld moet wordsn gestort, hetwelk de kooper verbeurd heeft, wanneer zyn klacht ongegrond wordt bevonden en hy in het ongelijk wordt ge steld. Een dergeiyke maatregel zou de z.g. keurjagery zeer zeker tegen gaan. Het is voor een tuinder die prys stelt op een goe den naam niet aangenaam als hij plotse ling voor den keurmeester moet verscutj- nen, wat voor hem een zekere schande mee brengt, terwyi later biykt dat de reden en- gegrond is. Een voorstel tot het heffen van keurgeld Is door de gezameniyke veilingen by Handelsbelangen ingediend ter verdere bespreking. Door den directeur wordt dan nog hulde gebracht aan den heer G. de Ruiter, die om gezondheidsredenen moet bedanken als secretaris. Aan het einde van zyn verslag, hetwelk een opsomming is geweest van veel onaan gename feiten spreekt de directeur de hoop uit, dat God de nyvere leden in 1932 moge sparen voor verdere Ineenstorting hunner bedrijven en dat Hij de crisis in weivaart moge doen verkeeren. De directeur wekt de leden op om, vooral als moeieiyke tyden aanstaande zyn, zich sterk aaneengesloten te houden, omdat door eendracht een groote kracht wordt vei kre gen, zonder welke een coöperatie in crisis- tyden niet kan bestaan. Het Is vooral zaak om de vereeniging hoog te houden, hoog uit boven alle onte vredenheid, die een „balans zonder winst pleegt te voorschyn te roepen. Een coöpera tie is taai van leven, dat heeft men gezien in de laatste 10 jaren, doch voor die levens kracht is een absoltfte voorwaarde de een- beid. Nieuwe vischlosregellng Heden is de nieuwe vischlosregellng in werking ge treden. In verband met het groot aantal trawlers, dat heden aan den afslag was, waren de besturen der betrokken organisa ties gedurende een deel van den nacht in de hal, om zoo noodig, in de uitvoering der regeling bij te staan. Alles had een vlot verloop. KENAUPARK 2CA - Telefoon 12644 Spreekuren: van 9—11 en 1 tot 2, Dinsdag van ti.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur Naar wy vernemen is vanwege de regee- ring benoemd de Commissie om de ver schillende aanvragen om renteloos-voor- schot van de noodlijdende tuinders m de „Koolstreek" en „De Streek" te beoordee- len. Tot leden dezer Commissie zyn benoemd de heeren Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, voorzitter; en tot leden Burge meester Schrynder van Grootebroek, Jac. Groen Az. van Zuid-Scharwoude; Ir. Haze- loop, tuinbouwconsulent te Alkmaar. Ir. Rietsema, tuinbouwconsulent te Hoorn; Mr. de Bloemer, Ryksaccountant te 's-Graven- hage. De commissie zal deze week zitting hou den te Hoorn. De aanvragen om1 renteloos voorschot zyn veel grooter dan het beschikbaar ge stelde bedrag. Wy vernemen echter van betrouwbare zyde dat in afwachting eener goedkeuring om méér renteloos-voorschot te geven, een zeker percentage van de goedgekeurde aan vragen spoedig zal worden uitgekeerd. zaisseltensaldo4j zenen, en en en en Maandag 22 Februari is een bijzondere dag geworden m de geschiedenis van t schier eiland Wieringen. Dien dag is nl. de eerste steen gelegd voor de St. Henricus-school te Hippolytushoef. Behalve het kerkbestuur der St. Hippoly- tus-parochie waren daarby aanwezig het hoofd der school, de heer J Geerts, en de architect en opzichter van den bouw. Nadat de z.eerw. heer pastoor H. C. Kop- pert de wijding had verricht, hield z.eerw. een korte toespraak, waarin hy Gods zegen over den bouw afriep en de belangrykheid van deze gebeurtenis voor Wieringen schet ste. Vele parochianen woonden deze plechtig heid by. De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar deed heden uitspraak ln de zaak tegen mr. K., die op 9 en 10 dezer terecht stond ter zake het zich wederrechtelijk toeëigenen van effecten ten nadeele van de Instelling van weldadigheid „Het Huis Van Zessen' en van belangryke geldsommen, toebe- hoorende aan de O. L. Vr. Stichting te Amersfoort. Het O.M. had 3 jaar gevangenisstraf ge. eischt en vroeg by een eventueele veroor- deeling onmiö'dellyke gevangenneming van verdachte. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tyd van 1 jaar en 6 maanden met bevel tot onmiddellyke ge vangenneming van verdachte. Vannacht om twee uur is te St. Pancras, gemeente Koedyk, docr onbekende oor zaak brand uitgebroken in het café van den heer Kronenburg, bewoond door den heer J. Oud. Deze was echter niet thuis, daar hy dienst had als spoorwegbeambte. Het vuur greep snel om zich heen. De vrouw, die zich met tien kinderen in huis bevond, redde met levensgevaar verschil lende kleine kinderen door een matras op straat te gooien en daarop haar kinderen vanuit het raam te laten vallen. Terwyl haar kleeren reeds in brand stonden wist zy zelf nog uit het brandende huis te ko men. De brand was inmiddels overgeslagen op de tegenovergelegen boerderij van den heer J. Stipriaan. waarvan de bewoners niet thuis waren. De Brandweer van St. Pancras, bestaande uit een handspuit, kon niets uitrichten. Beide perceelen brandden geheel af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van beide perceelen wordt de schade gedeeltelijk gedekt. Plaatselijk Crisis-Comité Van het Na tionaal Crisis-Comité werd bericht ontvan gen, dat zullen worden toegezonden: 30 jon gensulsters, 21 lumberpakjes, 22 jongens- costumes, 9 motorjekkers en 75 Suffolkcos- tumes. Sédert de vorige opgave ontving de pen ningmeester in totaal 1855.29. De volgende ontvangsten worden afzon derlijk vermeld: Feestavond Korfbalclub „Zilvermeeuwen" 51.—; uitvoering IJmui- dens Mannenkoor en Velsens A Oapella Koor 25,45 en 63 ets. hal voorkomt verkoudheid Eind October van het vorig jaar maakten wy in enkele berichten melding van het feit, dat in Bergen een boerenrentenier door zijn eebtgenoote vergiftigd was; de be handelende geneesheer, die bij zyn patiënt chronische arsenicumvergiftiging constateer de stelde, met goedvinding van zyn patiënt, de justitie met het geval in kennis, die aanleiding vond, om een Alkmaarsch kaas- kooper, ais verdacht van medeplichtigheid aan deze vergiftigingspoging, te arresteeren. Deze medeplichtige was nJ. eenigen tyd de buurman van bedoelden rentenier, die nog niet geheel van de gevolgen is genezen. Einüe Januari was het vooronderzoek ge ëindigd en heden diende de zaak voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. De rechtbank is samengesteld als volgt: Mr. J. G. Holsteyn of Mr. A. M. Lede- boer, President, Mr. W. A. Ubbens en Mr. H. M. Fruin, rechters, Mr. C. van Lockeren Campagne, byzittend rechter, Mr. Couvee, griffier. Het O.M. werd waargenomen door Mr. G. v. d. Feen de Lilla. De dagvaarding In de dagvaarding was aan: 1. Immetje B., echtgenoote van Jan Bruin, geboren 12 Februari 1884 te en wonende te Bergen (N.-H.). 2. Hendrik E., koopman, geboren 12 Oc tober 1884 te Oosthuizen, wonende te Alk. maar, beiden thans in voorloopige hechte nis in het Huis van Bewaring te Alkmaar; gelast om te verschynen ter openbare te rechtzitting van de arrond..rechtbank te Alkmaar, gehouden wordende in het Ge. rechtsgebouw aan den Geestersingei aldaar, op Dinsdag den drie en twintigsten Februari 1900 twee en dertig, des voormiddag? te tien en een vierde uur, ten einde alsdan te recht te staan ter zake: dat zij tezamen en in vereeniging in of omstreeks het tydstip van begin Augustus tot einde October 1931 in het Arrondisse ment Alkmaar ter uitvoering van het door hen tevoren gemeenschappeiyk na kalm be. raad en rustig overleg beraamd en opgevat voornemen om opzettelijk Jan Bruin, echt genoot van Immetje B., van het leven te berooven, opzetteiyk als volgt te hebben gehandeld: zesmalen, althans eenige malen in ge- noemd tijdvak overhandigde te Alkmaar verdachte E. aan verdachte B. teikens één fleschje en eenmaal tegelijk twee ilesch.les, al welke fleschjes naar hij wist vergift be vatten, te weten een oplossing van water en Parysch.groen zijnde dit laatste een scheikundige verbinding van koper en ar- senigzuur zulks met de bedooing en wetende 'dat verdachte B. den inhoud dier fleschjes of een gedeelte daarvan zou bren gen in voor haren voornoemden echtgenoot bestemd eten en/of drinken; verdachte B, wetende dat die fleschjes vergift bevatten, pam vervolgens voor genoemd doel telkens dié fle.schj.es met geme'.dsn inhoud mede naar Bergen (N-H.) en bracht aldaar ter bereikmg van dat doel ln meergenoemd tyd- vak meerdere malen uit een of meer dier fleschjes telkens een hoeveelheid van dien inhoud in voor haren echtgenoot bestènio eten en/of drinken, van welk aldus ver mengd eten en/of drinken J. Bruin voor noemd inderdaad meerdere malen heeft ge. huttigd; zynde de uitvoering van het door hen verdachten gezameniyk en in gemeen overleg voorgenomen voornemen en misdriji niet voltooid alleen tengevolge van de van hun beider wil onafhankelyke omstandig heden of omstandigheid, dat de nuttiging door J. Bruin van hét als bovenomschre ven vermengde eten en/of drinken by hem alleen .een chronische arsenicumvergiftiging en geen doodeiyk gevolg heeft teweegge. bracht en de huisarts Jan Hendrik Pa- meyer nog bijtyds heeft ingegrepen, door op of omstreeks 23 October 1931 J. Bruin naar een ziekenhuis ter verpleging te doen overbrengen; Althans: verdachte Immetje B.t ter zake dat zy te Bergen (N.-H.) in of omstreeks het tijdvak van begin Augustus tot einde October 1931 ter uitvoering van het door haar te voren na kalm beraad on rustig overleg beraamd en opgevat voorne men om opzettelijk haren echtgenoot Jan Bruin van het leven te berooven, opzettelyk in bovenvermeld tijdvak meerdere malen telkens een hoeveelheidvergift. te weten een hoeveelheid van een oplossing van water en Parijscht groen zynde dit laatste een scheikundige verbinding van koper en arse. nigzuur heeft gebracht in voor haren echtgenoot bestemd eten en/of drinken, van welk aldus vermengd eten en/of drinker. J. Bruin voornoemd inderdaad meerdere malen heeft genuttigd, zijnde de uitvoering van het door haar voorgenomen voornemen en misdrijf niet voltooid alleen tengevolge van de van haren wil onafhanke.yke om standigheden of omstandigheid, dat de rut- tiring door J. Bruin va dat aldus vermeng, de eten en/of drinken by hem alleen eene chronische arsenicumvergiftiging en geen doodelijk gevolg heeft teweeggebracht en de hutsarts Jan Hendrik Pameyer nog bytyós heeft ingegrepen door op, of omstreeks 23 October 1931 J. Bruin naar een ziekenhuis ter verpleging te doen overbrengen; verdachte Hendrik E: terzake medeplich tigheid aan boven-omschreven misdrijf, subsidiair: 1. uitlokking van het aan I. B. ten laste ge legde; 2. opzettelyk toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan Ja Bruin; 3. opzettelijk benadeeling van de gezond- melijk letsel aan J. Bruin; Verdachte B. werd door Mr. C. A. de Groot tel Alkmaar als verdediger bijgestaan; ver dachte E. door Mr. Th. Muller Massis, te Am sterdam, De getuigen Als getuigen waren in deze zaak opgeroe pen: jan Bruin, zonder beroep, wonende te Ber gen; Geertruida Wokke, dienstbode te Ber gen; Pieter de Vries, winkelbediende te Alk maar; Theodora Leida Franclsca BoJ, ver pleegster te Alkmaar; Geertje, Cornelia Som, verpleegster te Alkmaar; Pieter Willem Ero- melot. bediende Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid te Utrecht; Cornells. Ge- rardus Hall, drogist te Bergen: Anna Antho- nia Steilberg. leerling-verpleegster te Alk maar; Antonia Nortier, verpleegster te Alk maar. en als deskundigen: Jan Hendrik Pameyer, arts te Alkmaar; H. J.- Wanna, apotheker te Alkmaar; Anette Jeanne Kam, scheidkundige aan het Centraal Laboratorium voor Volksgezondheid te ■Utrecht; Maria Elisabeth Stas. apothekers scheikundigs aan dat laboratorium; Dr. G. Hoeneveld, zenuwarts te Alkmaar en Dr. J. Krytbosch, zenuwarts te Bakkum. B BBBBBaa'BBBBBBBBaaaaBBBBaBaaBaBaaBaBBaBaaBBBBaaaaBBBBaaaBaaaBaaaaaaa Hoogste barometerstand 728.9 te Backsod. Laagste barometerstand 757.3 te Vardö. Verwachting: Matige Westeiyke tot Noor- cielyken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen of natte sneeuw. Later iets kouder. 70.23; tooneel-uitvoering „J. J. Cremer" 157.50; feestavond Bond voor Staatspeu- sionneering 10.—. Geheel afgezien van de gewone uitkeerin- gen aan crisis-slachtoffers, werd vanaf 9 Fe bruari j.l. voor steun aan werkloozen ln den vorm van kleeding, schoeisel en dekking z.g. „B-steun" toegekend in totaal 2518.53. Burgerlijke Stand Geboren: M. Boere de Blouw. d, H. J. Duin—Oudendyk, z. Tj. ReitsmaSchaafsma, 2 z. M. Uiterwyk— Winkel Prins, d. M. C. Hynen—Huyboom. z. M. K. KarsenSchriever, d. M. H. Gonkel— Duvekot, d. C. N. van der Harst—Burggraaf d. K. L. Visser—Brodreeht, d. A. v. Dijke— Fortuin, d. A. Schutte—Ramaker, z. H. J. DekkerEllenbroek, z. J. Stamv. Ryns- bergen, z. W. SchotvangerSchol, z. A. MunsterdamStam, z. M. C. M. v. <1. Voorn—Faardekooper, z. A. H. Boeree—Tee- ringh, z. H. van Schooten—Bergman, d. A. Zwartvan de Pol, d. J. A. Styra~~v. d. Graaf, d. Ondertrouwd: J. D. Kist de Ruyter en J. Lavoo. J. Scholder en V. L. Haverman. A- v. d. Steen en T. Groot. J. Mol en H. Hofman. Getrouwd: A. Glas en M. Schuiten, K. Kwaak en H. Mottua. D. Dekker en E. Snij der. Overleden: Jacob Wulp, 64 jaar, weduw naar van E. Ree. Hiltje Anker, 20 m.. doch' ter van P. Anker. Ida Ras, 6 jaar, dochter van L. Ras. Bertus Klinge, 11 d., zoon van E. Klinge. Jacob Willemsen, 93 jaar, echtgen van J. Koch» Pieter Douwstra, 9 jaar, zoon van H. Douwstra. Cornells Wiegel, 69 jaar, weduwnaar van H. Manak. Berendina Schotman, 21 jaar, ongehuwd. Johanna E. van den Berg, 57 jaar, echtgenoote van ft. van Schinkel. Op 29 Maart 1929 speelde zich in den tn ren van de R.K. Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amsterdam een drama af. De leidekker Leendert Arkenbout werd in stervenden toestand aangetroffen, zulks, naar men meende, tengevolge van een val van groote hoogte. De brandweer moest te hulp komen en door middel van redlynen werd de stervende op een brancard in het schip van de kerk afgelaten. Dienzelfden dag nog stierf de man in het O. L. Vrou we Gasthuis. Anderhalf jaar later begon men te twy- felen of Arkenbout inderdaad het slacht, offer van een ongeluk was en er waren redenen om den compagnon van den lei dekker te verdenken van het feit, dat hy den knecht had doen vallen of op een an dere wyze zwaar llchameiyk letsel had toe gebracht. Het bleek n.l., dat hy by de Natlo. nale een zgn. compagnonsverzekering, die wederkeerig is, had afgesloten van 50,000 Voor een anderen knecht trachtte de lei dekkerspatroon J. G. Maring, na het „on geluk" met Arkenbout een verzekering te sluiten, aanvankeiyk van 20.000, later van 50.000 en de derde maal van 80.000. Alle drie keer mislukte dit, want de maatschap, py wilde er niet aan. De leidekkerspatroon Marmg werd gearresteerd, evenals de knecht Hessendorp, die den dag van het ongeluk óók op den toren was geweest. Laatstge noemde werd echter spoedig op vrye voeten gesteld. Verd. Maring bleef, toen hy op 20. 22 en 25 Mei van het vorige jaar voor de vierde Kamer der Arrondissements-rechtbank te Amsterdam terecht stond, verdacht van moord, subs, zware mishandeling, ontken nen en trachtte de schuld op den knecht te gooien, die zich ook korten tyd in arrest bevond- Verschillende getuigen legden ter zitting zeer bezwarende verklaringen af, de deskundigen achtten unaniem een val uit gesloten'en voorts had Maring vóór de be handeling ter zitting aan een gedetineerde in het Huis van Bewaring, waarin hy zelf ook vertoefde, een briefje geschreven, waar in hy den gedetineerde „een goede toe. komst" beloofde, wanneer deze voor de rechtbank zou willen verklaren, dat hy met Maring op den dag van het „ongeluk" van 11 uur tot half twaalf op het Ambonplein by de kerk had staan praten. Dit briefje, verstopt tusschen twee boterhammen, werd door den bewaarder in beslag genomen. Op 25 Mei werd de zitting geschorst en gelastte de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van den man. Hy wero toerekeningsvatbaar verklaard. Voor de be handeling hervat werd op 17 Oct. JJ. werd nog een tweede briefje in beslag ge nomen. Dit epistel was aan den zoon van M. gericht en geschreven door verd. Tot in finesses werd hierin een plan uitgewerkt, om den kroongetuige Wessendorp om het leven te brengen. By een breed gemotiveerd vonnis werd Maring op 30 October conform den eisch van den officier van justitie, mr. Versteeg, wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank qualificeerde de feiten als buitengewoon misdadig en noemde Maring een sociaal gevaariyk per soon. Zooals te verwachten was, ging verd., die tot het einde toe volhardde by zyn oh- schuldbetuigingen, In hooger beroep van het vonnis. Vandaag stond Maring voor het Gerechts hof terecht, verdacht van moord op zyn compagnon Arkenbout. Het Hof wordt gepresideerd öoor mr. J. M. Jolles, raadsheeren mrs. J. van Hlns- bergen en L, Th. Jorissen. Het O.M. wordt waargenomen door den procureur-generaal mr, Bauduin. Evenals by de behandeling vOör de recht, bank, heeft mr. F -A. Kokosky de verdedi ging weer op zich genomen. Toestand vooruitgaande Met genoegen vernemen wy, dat de toe stand van Z.Exc. Mgr. L. Schioppa eenigs- zins vooruitgaande is. Z.Exc. ontving bezoek van Z. Exc. Mgr. Micara, Nuntius van België te Brussel en van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. LAKEHURST 22 Febr. (Reuter). Het Ame- rikaansche legerluchtsch'p „Akron". het grootste ter wereld, Is Maa-dagrr.o.gen los geslagen van den ankermast. Het gevaarte raakte den grond, waarby het roer loslitt. Daarop kantelde het luchtschip. Het is slechts weinig beschadigd aan den achterste ven. O Naar wy vernemen is de Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. deken van Haarlem en pastoor der St. Joseph-parochie aldaar, door Z. H. Exc den Bisschop van Haarlem benoemd tot rector der Maria-stichting. Daarmede keert deken Sondaal weer te rug in de functie, door hem jarenlang be kleed voor zyn benpemlng tot pastoor. Het was voor de St. Joseph-parochianen reeds lang geen geheim meer, dat deze benoe ming te wachten was Slechts de datum ervan was voor hen onzeker en deze Is nu by verrassing nog heel vlug gekomen. Het heengaan van pastoor Sondaal. dat eerst tegen Mei verwacht werd. is een zwaar ver lies voor de parochie, omdat pastoor Son daal zich in deze functie vele verdiensten verzameld en vele vrienden gemaakt heeft. Als bestierder der kerk heeft hii onaf gebroken gearbeid aan haar in- en uitwen dige verbetering. Hy zorgde voor restauratie der kapellen; aan hem is het te danken, dat de minder fraaie stoelen en heeren- banken vervangen werden door geheel nieu we, practische banken: mede is het aan zijn zorg te danken, dat een fraai beeld van de H. Theresia van Lisieux achter in de kerk geplaatst werd, zoodat de geloovigen op gemakkelijke wyze aan hun devotie tot deze Heilige konden voldoen, o.m. door het plaatsen van licht en bloemen. Pastoor Sondaal Is het ook geweest, die op zeer bijzondere wyze yverde voor de ver eering van den patroonheilige der kerk, St. Joseph. De negen Woensdagen, aan het feest van dezen Heilige voorafgaande, wer den onder ziin Pastoraat immer op luister- rilke wijze gevierd en waar ae Herder zoo mooi voorging in deze verheven viering, volgden de talryke geloovigen gaarne, ge tuigen de volle kerken, zoowel des Woens dagsmorgens als -avonds. Ook de verschillende andere kerkeiyka feesten wist pastoor Sondaal grooten luister by te zetten en in het orgamseeren van de kerkelijke plechtigheden bezat de kerk in htm ec«i buitengewoon bekwaam man. Door zyn groote beminneiykheid heeft pastoor Sondaal zich aller achting en ge negenheid verworven, doch onder deze al len zullen vooral de noodiydenden hem missen, want overbekend is de milddadig heid van den scheidenden pastoor, hoezeer deze steeds zijn best gedaan heeft, voormal- de deugd te bemantelen. Zoo is ln alle opzichten het heengaan van dezen priester als pastoor voor diens parochie een zware slag. Slechts ruim 7 jatr heeft zy hem als leider mogen bezitten: noode doet zii afstand van dezen ryk-be- gaafden, fyngevoeligen priester. Deken Sondaal, die Amsterdammer van geboorte is, 13 September 1876, werd in 1901 priester gewyd. Na eenigen tyd m Rot terdam werkzaam te zyn geweest, werd hy in 1908 benoemd tot kapelaan aan de St. Joseph-parochie te Haarlem, cm ln 1910 als rector van de Maria-stiehting te worden aangesteld. In September 1924 werd hy pastoor der St. Joseph-parochie. 13 Januari i.l. volgde zyn benoeming tot deken van Haarlem. Tot pastoor aan de St. Joseph-kerk is Tot opvolger aan de St. Joseph-kerk is benoemd de Zeereerw. F. C. van Beuke ring, tot op heden pastoor aan de parochie van den H. Antonius (Abt) te Rotterdam. Pastoor Beukering is 63 jaar oud en sinds 1894 priester. Verder is, naar wy vernemen, de tegen woordige rector der Mariastichting, dé Wel- eerw. heer E. M. M. Hamer, benoemd tot pastoor te Hpendam. Biykens een circulaire, worden door de ouders van de meerlingen der Middelbare School voor Meisjes pogingen aangewend, om het onderwys aan deze school gesplitst te krijgen in een afdeeüng Middelbare Meisjesschool mot 5-jarlgen cursus en een Hoogere Burgerschool met 6-jar!gsn cursus. Aan de ouders Is een circulaire verzonden met het resultaat, dat het overgroots deei der ouders t 90 zich voor de reorgani satie heeft verklaard. De gevormde commissie zal zich nu me* een adres tot den g mtenteraad richten. In de circulaire wordt oon. als het oordeel der commissie te t.ennen gegeven, dat naast de bestaande Middelbare Schooi voor Meis jes in ongewijzigden vorm, ook in Haarlem evenals in alle ardere groote steden, de mogeiykheid moet bestaan, dat men aat: deze Meisjesschool het H.B.S.-óiploma kan behalen, met dezelfde reehten als het H.B S diploma aan een 5-jarige H.B.S. voo>- jongens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6