LAATSTE NIEUWS MALTA-CONFLICT NAAR EEN OPLOSSING? Verheugend rapport der Koninklijke Commissie STRENGE KRITIEK OP STRICKLAND Ingetrokken rechten dienen hersteld ITALIË'S HANDEL Voor verlaging der tolmuren WANHOPIGER DAN OOIT De gevechten om Kiangwan DE OPEN BRIEF VAN STIMSON Dreigement aan Japan UIT DE VROEDSCHAP VAN OVERSLAG DE GRAND NATIONAL SWEEPSTAKE SPOORLIJN UTRECHT—'S-BOSCH VALSCHE AANGIFTE KUNST EN KENNIS THOLEN EN VAN LIER FRITS VAN DIJK BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT NATIONAAL CRISIS-COMITÉ JURIDISCH ADVISEUR BIJ DE P. T. T. BINNENV AART GEZAGVOERDERS OPENBARE GEBOUWEN I 1 ■*-= EEN NIEUW GELUID ACADEMISCHE EXAMENS TARIEVEN-DEBAT BEËINDIGD REORGANISATIE NOORSCHE KABINET FRANSCH GOUD OP FRANSCHE SCHEPEN EEN ENGELSCH SCHIP ZINKENDE VERLAGING DER BIERBEL ASTIN Wel kabels en installaties, maar.< geen duiten! De vroede vaderen van het Zeeuwsch- Vlaamsche drie honderd inwoners sterke grensdorpje Overslag, die zich verleden ..-.ar beroemd maakten om de voergenomen voet reis van eenigen Lu'.'.nnr naar Den itiaag „met de boterhammen in den zak", ten einde de verhooging ran de jaarwedde dis dorpsveldwachters Sn hooger beroep te keeren, gaan thans ten tweede maie over de tong doof hunne houding inzake de electrificatie van het dorpke. Men moet weten, dat verleden Jaar eindelijk en na vele onderhandelingen bereikt werd dat Overslag bij het net der Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij zou worden aangesloten. Er was vreugde en voldoening onder de dorpelingen, in wier huiskamers en boerderij voortaan ook het moderne licht zou gaan schijnen. Ergo. er werd op groote schaal overgegaan tot het laten aanbrengen van huisinstallaties e.d. Van den kant der bevoegde instantie werd gezorgd voor het leggsu der kabels en het bouwen van het transformatorlokaal. En thans, nu alles klaar en gereed is en de brave Overslagge- naren verlangend wachten op het groo'.e tijdstip, waarop het nieuwe licht zijn zege ningen en gemakken zal gaan verspreiden, weigeren pardoes en obsternaat de vroede vaderen de vereischte honderd gulden sub sidie aan de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. toe te staan!.... De gedupeerde inwoners hebben nu hals over kon de vroedschap met klem uitgenoodigd terug te keeren van de dwalingen haars weegs.... De vraag om tickets voor de door de Irish Hospital Trust georganiseerde Grand Natio nal Sweepstake is zóó geweldig, dat men. hoewel men het personeel aanzienlijk heeft uitgebreid, onmogelijk op 8 Maart gereed kan zijn voor de trekking. Men heeft deze trekking dan ook moeten uitstellen tot 14 Maart. Nieuw viaduct Een der laatste nachten is nabij het sta tion Zalt-Bommel op de spoorlijn Utrecht 's Hertogenbosch een nieuw viaduct gelegd. Met het oog op de eischen van het verkeer moest dit werk des nachts gebeuren. Na het passeeren van den laatsten avondtreln na middernacht werd met den arbeid be gonnen, die zóó voorspoedig verliep, dat des ochtends om drie uur het nieuwe via duct lover den weg Zalt Bommel-Hurwenen) gereed was. De eerste ochtendtrein, komende van Den Bosch, reed reeds over het nieu we viaduct. Aan liet Nederlandsche grenskantoor Holz te Kerkrade vervoegde zich Dinsdag de Duitscher T. uit Elberfeld. die meube len, bestemd voor Heerlen wilde invoeren. T. legde een rekening over, die valsch bleek te zijn, want bil fouilleering kwam de juiste factuur voor den dag. De meubelen werden vrij gegeven, nadat 16 maal de ont doken invoerrechten, ten bedrage van ruim 200 gulden waren betaald. Op grond van overtreding der tariefwet 1924 werd T., de leverancier der meubelen, aangehouden en ter beschikking gesteld van den commissa ris van politie en ten politiebureele in ar rest gesteld. De Duitscher zal gevankeliik naar Maastricht worden overgebracht. Op de begane overtreding staat een maximum gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. De twee beschaafde liedjeszangers Tho- len en van Lier, die met hun vroolljk, soms even weemoedig internationaal repertoire al heel spoedig Nederland èn Ned. Indlë ver overden, vieren binnenkort hun 12%-jarig Jubileum. Er heeft zich een eere-comité ge vormd waarvan de eerste naam is van den consul-gereraal van België, den heer G. van der Aa, en waarvan ook de wethouders Boekman, Polak en Abrahams, alsmede de oud-wethouders Ketelaar en dr. Vos deel uitmaken. Het jubileum zal gevierd worden op 4 Maart met een feestavond in Theater Tu- schinski te Amsterdam. Alsdan zullen de jubilarissen worden gehuldigd. Het uitvoe rend comité wordt gevormd door mr. P. Kokosky, voorzitter en Max van Gelder, penningmeester, Weteringschans 140, Am sterdam Zaterdag 27 Februari a.s. zal de tooneel- speler Frits van Dijk, van het Gezelschap Verkade, den dag herdenken, dat hij voor 12%-jaar voor het eerst de planken betrad. Terwijl de vlakke depressie, die over onze omgeving en het Zuidelijk deel van het van hst waarnemingsgebied lag, verder naar het Zuiden aftrox en zich daar vereenigdc met diepe depressies In het Midaellandsche Zee-gebied, bleven de oarometers In het Oorten stijgen, en vormde zich een nieuw maximum van oer luchtdruk over Polen, dat door een rug van hoogen luchtdruk met het maximum in het Noordwesten samen hangt. Fen diepe depressie uit de Poolzee geko- mc-i, trekt naar Finland en gaf weer sterke barometerdaling in Zweden en stijging der temperatuur over de Noorscbe kust. De hoog ste temperaturen worden thans oo IJsland gevonden, terwi'l in Finland en Polen de temperatuur allerwegs onder minus 15 graden zakte. Het is te verwachten, dat de koude lucht stroom uit het Oosten verder over West- Europa zal doordringen hoewel de depressie 'n het Noorden den wind waarschijnlijk ge- ieg zal doen krimpen om luchttoevoer over te veroorzaken met althans overdag tem- ituur boven het vriespunt. Extra hulp aan werkloozen Naar wij vernemen heeft het Nationaal Crisis-Comité de volgende circulaire aan de Dagelijksche besturen der Gemeenten toe gezonden: „De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft voor eenigen tijd ons Comité verzocht, zich te willen belasten met het verleenen van extra hulp aan werkloozen voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed, e. d„ uit een door de Regeering beschikbaar gesteld be drag en volgens regels, door genoemden be windsman gesteld. Volgens deze regelen kwamen tot dusverre alleen in aanmerking ondersteunde werkloozen, woonachtig in ge meenten, waarin een door het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge subsidieerde steunregeling toepassing vindt. Genoemde Minister heeft thans goedge vonden de daartoe te onzer beschikking ge stelde gelden ook te deen strekken tot het verleenen van extra hulp als bedoeld aan arbeiders, die bij een zijnerzijds goedgekeur de werkverschaffing zijn geplaatst. De be sturen der gemeenten, waarin naast een ge subsidieerde steunregeling ook een goedge keurde werkverschaffing bestaat, kunnen in dien hun onzerzijds een bijdrage voor de ondersteunde werkloozen is toegezegd, ook aan de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders, welke daaraan dringend behoefte hebben, extra hulp voor de aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e. d. verlee nen. Ter voorkoming van misverstand wordt hierbij opgemerkt, dat het betrekken van de tewerkgestelde arbeiders in de regeling geen verhooging van de bijdrage, noch van die van ons Comité, noch van die der ge meenten, tengevolge heeft. Voor de gemeen ten. die geen steunregeling, doch alleen goedgekeurde werkverschaffing hebben, ls door den Minister vastgesteld, dat voor her verstrekken van extra hulp als hiervoor genoemd door ons Comité voor een tijdvak van 12 maanden mag worden verstrekt een bijdrage van 5 cent per ingezetene, Indien het gemeentebestuur voor dit doel eenzelf de bedrag uittrekt. Behoudens door ons Comité te verleenen machtiging, mag over een tijdvak van 12 maanden niet meer wor den besteed dan ln totaal 10 cent per inge zetene. De uitvoering der regeling worde, evenals dit met betrekking tot de onder steunde werkloozen geschiedt, opgedragen aan een comité van de volgende samen stelling: 1. Voorzitter, een lid van het College van burgemeester en wethouders of een ander vertegenwoordiger van het gemeentebestuur; 2. Leden, vertegenwoordigers van de voor aanstaande plaatselijke vakcentralen van werkgevers en werknemers. Indien in de gemeente een algemeen co mité tot leniging van den nood wordt in gesteld, zou het in het vorige lid bedoelde comité hiervan een sub-comité vormen. Da hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onderzoek omtrent de aanvraag te geschieden. Zy worde alleen dan verleend, indien daaraan dringend behoefte bestaat, terwijl in de eerste plaats de groote gezinnen voor hulp in aanmerking dienen te worden gebracht. Zoover eenigszins moge lijk behooren de verstrekkingen ln natura plaats te hebben. De ongeorganiseerden dienen hun aan vraag in rechtstreeks bij het plaatselijk Co mité, terwijl de georganlseerden hun aan vraag inzenden door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging. Dit bestuur kan de aanvraag aanvullen met een rapport omtrent de behoefte van den aanvrager aan kleeding, schoeisel, enz. De steun, hetzij in natura, hetzij, zoonoodig in geld, worde voor zooveel ongeorganiseerden betreft door het Comité rechtstreeks uitgekeerd, terwijl die voor de georganiseerden aan het bestuur van de betrokken vakorganisatie worde ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uitkeering aan de betrokkenen zorg draaft. Van deze regeling mag niet worden afge weken, dan met goedkeuring van ons Comité. Met ingang van 1 April a.s. is aangewezen als juridisch adviseur van het Staatsbedrijf der P. T. T.. de administrateur bij het Hoofdbestuur der P. T. T.. Mr. G. H. Dijk- mans van Gunst, thans belast met de waar neming van genoemde functie. De Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart houdt haar a'gemeene ledenvergadering cp Zater dag 27 Februari a.s. des middags om tien uur in het gebouw De Ruyter", De Ruyterkade 3940 te Amsterdam. Hun bcteekenis in het stadsbeeld Prof. N. Lansdorp heeft hedenmiddag bij de aanvaarding van het ambt van hoog leeraar in de Bouwkunde aan de Technische Foogescnool te Delft een rede gehouden over: „Openbare gebouwen". Spr. zeide de aandacht te willen vragen voor de eischen, die de bouwmeester zich voor oog-en heeft te stellen by het ontwer pen van plannen voor de oprichting van een bepaalde groep gebouwen, welke in den regel door hun situatie, gedifferentieerde planindeeling en opbouw en ook door hun specifieke bestemming, ongetwyfeid onze blzondere belangstelling verdienen, nJ. de openbare gebouwen. In hoofdzaak zal t.y zich beperken tot die gebouwen, welke door de gemeentebesturen worden opgericht. De bouwwerken, die de stedelijke overheid deed uitvoeren, waren steeds en zyn nog altijd van groote beteekenis voor de bouwkunde, de bouwkunst en haar ontwikkeling in den loop der tijden. Want al moge het waar zijn, dat deels doo. de groeiende staat-eenheld en de daaraoor verminderde zelfstandigheid der gemeenten, deels door andere oorzaken, de steden veel van haar eigen karakter hebben ingeboet, hiertegenover staat dat door -e sterke uitbreiding van het gebied, waarover de zorg van de stedelijke besturen zich ls gaan uitstrekken en de hiermede gepaard gaande noodzakelijkheid om voor de uitvoe ring van deze zooveel meer omvangrijke taak aan ir.oderne eischen beantwoordende gebouwen te stichten, het aantal mogelijk heden om dp stad een eisen cachet te geven, belangrijk ls toegenomen. Ir. vroeger tijd had de vroedschap, oe- halve voor de verdedigingswerken, nagenoeg alleen te zorgen voor raadhuis en markt hallen, welke, met de kerken, in de steden der middeleeuwen, het stadsbeeld beheersch- ten. Hun bouwmeesters gaven leiding aan het architectonisch gebeuren, en hetgeen zij wrochten, was kenmerkend voor den bereik ten graad van cultuur. In vorige eeuwen overheerschten de enkele openbare gebouwen reeds het stads beeld. hoevee! te meer zal dit thans het ge val zyn, na de groote uitbreiding dezer in stellingen. Het treffende woord van dr. Berlage, „dat de bouwkunst eenerzijds de nuttigheidsvraag omvat, terwyi anderzijds ook de schoon- heidsvraag in haar is opgesloten", moet den bouwmeester Inzonderheid by het stichten van openbare gebouwen voor den geest staan. Spr. zal niet alle soorten van bouwwer ken bespreken, maar zich bepalen tot dpn scholenbouw, zulks te meer, omdat deze soort gebouwen in elke gemeente telkens weer noodig zijn en eenzelfde practiscb.e eisch daarby telkens weder te onderkennen is. Hij liet daaraan voorafgaan een korte historische herinnering aan den oudsten schoolbouw, voomameiyk in ons land. De schoolbouw Het moet verwondering baren, dat de gToote bcteekenis die een goede behuizing van de cnderwysinstellingen voor de ont wikkeling van een volk ln zijn geheel heelt, niet eerder werd onderkend en dat pas een driekwart eeuw geleden de hervormingen van den schoolbouw de onhoudbare en ach terlijke toestanden op dit gebied werden verbeterd. Men was eindelijk tot het inzicht gekomen, dat het opvoedings- en ontwikke lingsinstituut mede door zyn huisvesting tct verderen groei en tot grooteren bloei moest worden gebracht. Slechts langzamerhand be gon de schoolbouw die plaats in het maat schappelijk leven in te nemen, welke hij krachtens zijn bestemming verdient. Het is teekenend voor de toenmalige opvattingen, dat nog in 1887 te MUnchen een volksschool werd gebouwd, waarvan de begane grond- verdieping als markthal werd gebruikt. De plaats, waar de jeugd kennis, wil en kracht moet vergaren, om later aan de groote ea zware eischen des levens het hoofd te kunnen bieden, dient inderdaad op den hoogst mogelyken trap van volmaking te worden gebracht. Dat is niet alleen een waarachtig nationale taak, maar stellig ook een der hoogste normale plichten tegenover menschheid en toekomst! Niet meer 1c school als orgaan, dat slechts ten doel h eft bepaalde kennis by te brengen, is hoofd zaak, maar wel de wijze, waarop uit het kind een veelzydig geschooid mensch tot ontwik keling zal kunnen komen. Hieruit volgt van zelf de eisch, dat paedagoog en architect moeten samenwerken. De nieuwbouw De opvattingen welke de architecten ln hun bouwwerken tot uiting brengen, zyn vaak onderling zóó uiteenloopend, dat het vaak by, aan bepaalde gebtuwen grenzen de, te stichten nieuwbouw zeer moeilijk is een harmonisch werkend geheel te doen ont staan. Het ware te wenschen, dat de archi tect altijd gevoelde, dat hy in zyn schepping nimmer in de eerste plaats voor zich zelf een monument mag stichten. Hij bedenke, dat hy deel uitmaakt van de samenleving, waarin elkanders gevoelens gerespecteerd dienen te worden, en waarin samenwerking en overleg noodzakeiyk zyn, om de uitingen, hoe verscheiden ook, harmonisch te verbin den. Spr. zou gaarne nog op een hoogst fce- langryk punt de aandacht willen vestigen. De snelle bloei der steden, vooral in de ie helft der 19c eeuw en in het begin van onze eeuw, heeft aangetoond, dat het noodzake iyk is by het maken van een uitbreidings plan niet alleen rekening te houden met de toekomstige behoefte aan een vermoedelijk aantal belangryke gebouwen, maar dat het evenzeer r.oodig is, de terreinen daarvoor ln tljds aan te wijzen. Indien deze noodzakelyk- heid niet in het oog wordt gehouden, zal docr de willekeurige plaatsing dier gebouwen een stadsdeel veel van zijn schoonheid kunnen verliezen; en zullen de gebouwen niet altyd de plaats krygen, naar verhou ding hunner bestemming. Fouten, die naj- weiyks zijn te herstellen, zyn in Vele iteden in binnen- en buitenland op deze wyze be gaan en hebben geleid tot geforceerde op lossingen, die ondanks de groote sommen, die ermee gemoeid waren, verre van bevre digend konden heeten. De steed3 groeiende steden zyn door haar aanleg er. nieuwere bouwwerken van groo- ten invloed op de architectonische evolutie in bepaalde tijdsperioden, en leggen den ar chitect een prachtige, maar zware taak op. Het is derhalve van het hoogste belang, dat reeds by de opleiding tot architect ten volle daarmee rekening Wordt gehouden. LEDEN, 24 Februari. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht, de heer Ko. Hong, Llem. i. Het recht zegeviert: de Kerk wordt in het Malta-conflict in het geiyk gesteld. Dit ls het verbiydend nieuws, dat vervat is in het 218 Blauwboekpagina's tellende rapport der konlnkiyke commissie, welke 10 April 1931 door de destyds bewindvoerende Labour- regeerlng naar Malta werd gezonden. Zoo als Snowden verklaarde, was het doel der commissie, den bestaanden politieken toe stand te bestudeeren en een aanbeveling op te stellen omtrent de maatregelen, om aan dezen toestand het hoofd te bieden, doch bepaaldeiyk werd de commissie gestuurd met het oog op de mogeiykheid, om weer een constitutioneel bestuur in te stellen. Aan de hand van het overzicht, dat de „Catholic Timès" van het rapport geeft, wil len wy de lezers op de hoogte brengen van dit belangryke document. De commlrsie bestond uit drie heeren. van wie er slechts één katholiek was. Voorzitter was baron Asquith, die reeds in tal van' commissies over zeer uiteenloopende kwesties zitting heeft gehad. De twee andere leden zyn graaf de Salis en Sir Walter Egerton. Eerstgenoemde werd in 1892 in den schoot der Moederkerk opgenomen. Langen tyd is hU in diplomatieken dienst geweest; hy was geattacheerd te Beriyn, Montenegro en by den H. Stoel. Hy is ridder van Malta. Sir Walter Egerton ls o.a. gouverneur geweest van Brltsch-Guyana. Het rapport is een volledige overwinning voor het volk van Malta en de kerkeiyke autoriteiten op dit eiland, getuige deze drie conclusies: aan de werkzaamheid van het Ministerie- Strickland dient een eind te worden ge maakt; de grondwet moet hersteld worden; binnenkort: moeten verkiezingen worden gehouden. De „clerlcale Inmenging" Tegenover de verklaring, welke Mac- Donald in Juni 1930 in het Engelsche parle ment aflegde, dat n.l. de constitutie buiten werking moest worden gesteld wegens de .Jnmenging van het Vaticaan in de tyde- lijke zaken van Malta", staat in het rapport o.a. te lezen: Op dit oogenblik meenen wy niet eenigerlei actie te kunnen advlseeren, om de Kerk volkomen uit te sluiten van ver tegenwoordiging in de Wetgevende Verga dering en van het voordeel om meeningen te kunnen uiten over belastingzaken.... er kan geen reden bestaan, waarom eventueel verdere moeiiykheden niet tezamen door de regeering van het Brltsche Ryic en het Vaticaan onder de oogen zouden worden gezien. Zoolang er tusschen de partijen geen besprekingen plaats vinden, is een biyvende of bevredigende oplossing niet mogelijk. De oorspronkeiyke beschuldiging der Britsche regeering, dat het bisschoppeiyk schryven, waarin den katholieken werd verboden, voor lord Strickland of diens aan hangers te stemmen, een ongeoorloofde in menging in politieke kwesties was, wordt in het rapport afgewezen. Verklaard wordt, dat ,.de aartsbisschop niet opkomt tegen het program der Constitutioneele Party, doch tegen de methoden van de personen, die deze partij leidden endat hy overeen komstig zyn geweten handelde". De persoon vac Strickland Over lord Strickland, die destyds in de „Catholic Times" werd beschuldigd als de oorzaak van alle onlusten, zeggen de com missieleden: „Het is onnoodig de meaning te verbloemen, dat lord Strickland een heersch- zuchtige en agressieve natuur was met een manier van optreden, welke er op was be rekend, verbittering en ontstemming te wek ken". De Labourregeerlng wordt door de com missie welke zU zelf instelde veroor deeld om haar hardhandige methoden by de onderhandelingen met den H. Stoel. De nota van 8 Augustus 1930 was vervat in ter men, aldus het rapport, „welke wU niet kun nen beschouwen als er op berekend, om tot een vriendschappelijk begrypen te komen". In Juni 1930 noemde de „Catholic Times" die met grooten ijver opkwam voor de katholieke opvattingen in deze kwestie te genover de machtige liberale pers, die sterk sympathiseerde met lord Strickland de opheffing der constitutie een onrechtvaar digheid en het aanbiyven van het ministerie- Strickland een beleediging voor het Maltee- sche volk. Dit oordeel wordt dus nu, biykens de laatste twee conclusies, impliciet door de konlnkiyke commissie gedeeld. Hoe ontstond het conflict? Alvorens in een volgend nummer een meer uitvoerig verslag van het rapport te publi- ceeren, ls het misschien gewenscht, eerst ln groote ïynen de jongste historie van het kleine eiland in de Middellandsche Zee te schetsen. In 1921 kreeg het eiland, dat 234.563 bewoners telt, van Groot-Bnttannié waarvan het een kolonie is een nieuwe constitutie. Tot 1927 werd het toen bestuurd door de Nationalisten. In "27 behaalde de constitutioneele party van lord Strickland, gesteund door de Labourparty een kleine meerderheid. De thans 71-Jarige lord Strickland nu, die biykens het rapport van Mgr. Robinson niet zou kunnen leven zender twisten en conflic ten, wilde een Engelsch stempel drukken op de door en door katholieke cultuur der Maltezers, die in de war werden gebracht en ten deele aan de waarde van hun eigen cultuur begonnen te twijfelen. Om zyn doel te bereiken, ontzag Strick land dch niet gebruik te maken van de meest minderwaardige methodes. Toen de meeste oversten der verschillende religieuze communiteiten op Malta, wie hy persoon- ïyk bezocht, hem weigerden zich of hun on- derhoorigen in te spannen voor zyn politieke oogmerken, trok hy het land door op zoek naar priesters en religieuzen, die iets hadden met hu bisschoppen en oversten, om hen te overreden tot toetreding tot zyn party. Verder trachtte Strickland, vooral ook met behulp van zyn pers, het gewone volk op te ruien tegen de geesteiykheid, door het wys te maken, dat deze het volk tot eigen gewin dom hield. Op die wyze hoopte S. den invloed der geesteiykheid te verkleinen en een groote meerderheid by de verkiezingen te behalen. Het kwam zoover, dat de aarts bisschop van Malta en de bisschop van Gozo een herderiyk schryven uitvaardigden, waar- In den geloovigen op zware zonde werd ver boden, voor Strickland en zijn party te stemmen; zy moesten stemmen op Candida- ten, die door hun houding in het verleden de grootste waarborgen gaven, te zullen wer ken voor godsdienstige en sociale welvaart. Deze maatregel, die in Engelsche liberale kringen natuuriyk werd bestempeld ais een aanslag op de persooniyke vryheid, leidde er toe, dat minister-president Strickland de verkiezingen verdaagde: de constitutie werd en bleef tot dusver buiten werking ge steld. Tusschen de Britsche regeering en het Vaticaan werden nota's gewisseld, welke echter mislukten door ontactisch, van wei nig begrip van de kwestie biyk gevend op treden der Engelsche regeering, die tenslotte zyn gezant by den H. Stoel terugriep. Australische invoerverboden opgeheven CANBERRA, 25 Febr. (Reuter). De fede rale regeering heeft het invoerverbod van een anatal artikelen o a. boter, sigaretten en landbouwmachines afgeschaft. Hennep door Lagerhuis vrijgesteld LONDEN, 24 Febr. (ReuterDe debatten in het Lagerhuis over de nieuwe tarieven werden heden beëindigd. Een amendement, om krantenpapier uit te sluiten van de ïyst van artikelen die vrU- gesteld zyn van het Invoerrecht van 10 pet., is verworpen met 317 tegen 69 stemmen. Het amendement, om hennep uit te slui ten van deze is met 317 tegen 71 stemmen aangenomen. De Kwestie van Italiaansche (sisal) hennep zal vandaag worden gere geld. ROME, 24 Febr. (Reuter.) De minister voor de corporaties heeft in de Kamer een rede gehouden, waarin hy een overzicht van den economischen toestand van het land geeft en van de door het fascisme genomen maatregelen ter bestryding van de cris:s. Hij wees erop, dat het deficit van de han delsbalans in het afgeloopen Jaar met 2.5 millioen is afgenomen. Het aantal werkloozen overschreed de vo rige maand het millioen. Italië is bereid alle voorstellen tot verla ging van de tolmuren te overwegen en alle mogeiyke hinderpalen uit den weg te ruimen, die den handel belemmeren en de algemeene malaise doen voortduren. OSLO, 25 Febr. (V.D.) Na vele moeiiyk heden is het gelukt, het Noors' he kabinet voor den duur van de zieKte van den minister-president Kolstad te reeonslrueeren De minister van landbouw Sundby werd tot minister van financiën benoemd. De af gevaardigde Kirkebye, een vooraanstaand lid van de Boerenpartij (regeeringsparty) werd benoemd tot minister van landbouw. De minister van buitenlandsche zaken Braadland ls gedurende de ziekte van Kolstad plaatsvervangend minister-presi dent. De benoemingen zullen heden in het staatsblad verschynen. CORRUPTIE IN NEW YORK Sheriff ontslagen NEW VORK, 24 Febr. (Reuter). Naar aanleiding van het resultaat van het onder zoek inzake de oorruptie in de stad New York heeft president Hoosevelc. Thomas Farley, sheriff van het district New York van zijn functie ontheven. By zUn verhoor verklaarde Farley, dat hy in de jaren tusschen 1925 en 1930 een bedrag van 362.500 dollar by een bank heeft gedepo neerd. terwijl zUn hoogste salaris in dien tijd 15.000 dollar per jaar was. Het onderzoek vloeide voort uit het on derzoek naar het bestuur van Tommany Hall te New York. PARIJS, 25 Febr. De invoer van goud uit Amerika, die tot dusver Voor 50 pCt. door Fransche en 50pCt. door schepen van an dere nationaliteit geschiedde, voomameiyk Duitsche, zal in het vervolg op last van de directie van de Fransche Bank in verband met den slechten financieelen toestand der Fransche scheepvaartmaatschappij, alleen aan boord van Fransche schepen geschieden. De bemanning in veiligheid BOULOGNE. 25 Febr. (Reuter). Het stoomschip „Lourdes" uit Boulogne is op de Noordzee in aanvaring geweest met het Britsche s.s. .Realize." Dit schip is zinkende, de uit tien koppen bestaande bemanning is aan boord van de „Lourdes" overgegaan. TEGEN AMERIKAANSCHE „HULP" Een Japansch protest LONDEN, 24 Febr. (VJD.) De Japan- sche consul te Sjanghai heeft by den Ameri- kaanschen concul geprotesteerd wegens de deelneming van den Amerikaan Short aan de luchtgevechten. De Amerikaansche consul heeft daarop alle Amerikanen gewaarschuwd. Geiyk bekend is, heeft Short in het Chi neesche kamp meegestreden en werd hy Dinsdag door de Japanners met zyn vlieg tuig neergeschoten. Italiaansche kruiser getroffen LONDEN, 24 Febr. (V.D.) Naar uit Sjanghai gemeld wordt is by den hevigen ar- tilleriestryd van heden de Italiaansche krui ser „Lybia" door een Chineesche granaat ge troffen. De kruiser werd licht beschadigd. Slechts met moeite kon de tot het uiterste opgewonden commandant er door zee-officie ren van andere mogendheden van worden afgehouden van zyn kant het vuur te openen. SJANGHAI, 25 Febr. (Reuter). Heden morgen werd aan het Klangwanfront wan hopiger dan ooit gevochten. Alle beschikbare manschappen, tanks, ka nonnen en vliegmachines zyn in den strijd betrokken. Volgens Japansche berichten, is het Chi neesche front doorbroken te Miao-hong- tsjen, twee myi ten N.W. van T"-ngwan. De Japanners gebruiken alle tot hunne beschikking staande strydkraebten, terwyi de Chineezen voor dezen slag zich de uiter ste krachtsinspanning getroosten. Door het Japansche bombardement ont stond brand in het dorp Miao-hong-tijen. Tegen den middag zouden de Japanners 2/3 myi vooruit zijn gekomen, terwyi hun artillerie de terugtrekkende Chineezen door zeeft. Te Kiangwan houden de Chineezen echter stand en slaan alle aanvallen af. Met een groot aantal vliegtuigen bom bardeerden de Japanners het sttaion Locng- wa, aan den spoorweg Sjanghai-Hankou. Tevens lieten de vliegtuigen pamfletten vallen, welke onderteekend waren door ad miraal Nomoera en waarin stond, dat de Chineesche t ospen goed behandeld zouden worden als zy zich overgaven, doch dat hen strenge straf wachtte Indien zy tegenstand bleven bieden. Gisteren hebben de Japanners een tank verloren; de benzinetank van het voertuig ontolofte, waardoor de bemanning werd ge dood. In de Fransche concessie is men zeer on gerust door het bombardement vanuit de lucht op het station Loengwa, twee myi ten Zuiden van de Fransche concessie. Men verwacht dat de Japanners ook het arsenaal van Loengwa zullen aanvallen, dat nog dichter by de concessie ligt. Volgens deskundigen ligt in dit arsenaal genoeg springstof om alle ruiten van de internationale conceSsie te doen springen indien het wordt opgeblazen. Verder gaat in Sjanghai het gerucht, dat de Japanners een versterking van 15.000 man hebben ontvangen, hoewel van wel ingelichte zijde wordt verklaard, dat zelfs voor Woesoeng geen versterking ligt. Door de strenge censuur wordt byna niets uit Tokio vernomen. Volgens de geruchten zouden zich nog 13.000 man op weg naar China bevinden. Kiangwan loopt gevaar. SJANGHAI, 25 Febr. (Reuter). Japansche vliegtuigen bestoken de terugtrekkende Chi neesche troepen met mltrallleurvuur. Na het Chineesche front te hebben door broken maken Japansche troepen een om trekken beweging in de richting van Tasjang, 3 mijl ten Westen van Kiangwan, waardoor zij de Chineesche positie te Kiang wan bedreigen. Portugeesche geneesmiddelen. LISSABON, 25 Febr. (Reuter). De Portu geesche regeering heeft besloten een oor logsschip uit Macao naar Sjanghai te zen den, teneinde geneesmiddelen erheen te brengen. WASHINGTON, 25 Febr. (Reuter). Do correspondent van de „New York Evening- pest" noemt den open brief van Stimson aan senator Borah een der meest belangryke uitspraken in de Amerikaansche buitenland sche politiek der laatste 10 jaren. De correspondent beschouwt den brief als een duidelyke aanwyzing, dat de geheele op de conferentie van Washington begonnen politiek, om Japan de heerschappy te la ten over de zeeën in zyn deel van de we reld, thans afhangt van een aannemeiyke oplossing der Chineesch-Japansche crisis. Wanneer Japan van deze positie misbruik maakt zoo wordt in den brief volgens ge noemden correspondent te kennen gegeven zou Amerika, wiens handel met het Verre Oosten in het afgeloopen jaar byna even groot was als die met Europa, zyn politiek van de Wa.shingtonconferei.tie wei eens kun nen opgeven. Amerika zou dan een vloot kunnen bouwen met basis in den Stillen Oceaan, waarmee het zou kunnen beletten, dat Japan een poging onderneemt China en het geweldige afzetgebied, hetwelk dit land kan worden, onder zyn heerschappy te brengen. Engelsche opinie LONDEN, 25 Febr. (Reuter). De corres pondent van de Londensche „Morning Post" te Washington schryft, dat de brief van Stimson byna zoover gaat, de Japansche re geering van verdragsbreuk te beschuldigen. Deze brief zou een bevestiging beteekenen van de meening van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de toestand in Chnia het best met een „krach tige' houding beantwoord kan worden. De twyfe'.ende houding van het Witte Huls, dat in het Congres geen steun vond, is door den ernst der jengste gebeurtenissen definitief aan de kaak gesteld. Een tweede reden voor den brief van den minister is het Leit, dat de Volkenbcndsncta aan Japan, welke naar de meening van het ministerie van buiten landsche zaken een krachtiger toon had moeten aanslaan, zonder uitwerking ge bleven is. BERLIJN, 24 Febr. (V.D.) Het verluidt, dat de Rijksminister van Financiën er Woensdag in heeft toegestemd, dal niet ingang van 20 Maart de bierbelasting met 7 Mark per H.L. wordt verminderd en we- overal daar waar zij 22 M. of meer bedraagt- Bierstaking in Hamburg HAMBURG, 24 Febr. (V.D.) Met gr oo' meerderheid is heden door de betrokkenen tJ dezer stede besloten om in bierstaking te gaan. Het tijdstip van aanvang der staking 's bepaald op 3 uur in den nacht op Donder' dag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10