Zijn romantische Madeira-reis de geheimzinnige FRAN SCH-DUITSCHE TEGENSTELLING Omtrent basis van debat in Genève WANORDE IN DEN RIJKSDAG Toch eenige politieke resultaten HAMBURG IN HET DONKER Tot lichtstaking besloten DE PEST Breidt zich uit DERDE BEAD DONDERDAG 25 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 THANS EEN RUSTKUUR IN EGYPTE? ECHEC VAN OPROERLINGEN IN MAROKKO EEN NIEUW SNELHEIDS RECORD VAN SIR CAMPBELL OOK EEN JAARVERGADERING AMOKMAKER OP MANILLA DE NATURALISATIE VAN HITLER BIERSTAKING TE BERLIJN ONZE OOS7 MOORDENAARS GEKNIPT KERKNIEUWS MGR. A. J. N. VERMEULEN f PATER BONIFACIUS O. M. CAP. f SOCIAAL LEVEN UIT DE SIGARENINDUSTRIE Meer vraag naar goedkoope soorten BINNENLANDSCH NIEUWS GEGEVENS WERKLOOZENZORG INSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID WIJZIGING VAN DE KIESWET DE BEGROOTING VAN EMMEN Een tekort van ruim drie ton INSPECTEUR VAN DEN LANDBOUW INFLUENZA De meest tegenstrijdige geruchten doen den laatsten tijd de ronde omtrent maarschalk Pilscedski, hetgeen er mede op zou wijzen, dat de kansen, dat Pilsoedski weer aan de politiek gaat deelnemen, toenemen. Eenige dagen geleden verscheen in het „Prager Hageblatt" een bericht, dat Füsoedski geestesziek was. Hij zou zijn studeervertrek, waar hij ^ag 'n dag uit gebogen zit over t- 1» t .,1, i i - -f fcr 'i', - «•**!-jf-»v 4 f Genoemd blad wist verder nog te vertellen, PILSOEDSKI dat niettegenstaande de uiterst strenge censuur, geheel Polen reeds op de hoogte was van den toestand van maarschalk Pilsoedski. Thans echter wordt er bericht, dat Pilsoedski zich naar Roemenië zal begeven, teneinde aldaar het 16e regiment infanterie te bezoe ken, waarvan hij eere-commandant is. Het blijkt echter wel, dat de gezondheidstoe stand van Pilsoedski niet al te best is, want na zijn bezoek aan Roemenië zal hij zich naar Egypte begeven, teneinde aldaar een rustkuur te ondergaan. Dit is niet de eer ste keer dat Pilsoedski een rustkuur moet nemen. In begin van verleden jaar heeft hij eenige maanden op Madeira vertoefd, ter wijl hij de zomermaanden te Druskienini, een badplaats in Oost-Polen, doorbracht. Evenals nu heerschte er ook verleden jaar een groote geheimzinnigheid rondom Pilsoedski en zijn plannen. Toen hij met de torpedoboot „Wicher" van Madeira was vertrokken, wist opeens niemand waar hij zich eigenlijk bevond. De enkele getrouwen, die het ongewijfeld wis ten, hulden zich in een geheimzinnig zwij gen en deden geen moeite de zonderlinge ge ruchten, welke al spoedig omtrent Pilsoeds ki de ronde deden, tegen te spreken. Ook de maarschalk zelf. die vrij onverwacht te Gdingen arriveerde, liet niets los. Maarschalk Pilsoedski. de feitelijke dicta tor van Polen, hoewel hij zich vergenoegt met den titel van Minister van Militaire Zaken, is geen Pool van geboorte, doch een Letlander. Hij werd geboren in het kleine plaatsje Zulof, nabij Wilna op 19 Maart 1867 en zal dus binnenkort zijn 65en verjaardag herdenken. Over zijn jeugd en over de ge boorte ven zijn Poolsch patriotisme heeft Pilsoedski eens het volgende geschreven: „Het was ongeveer tien jaren na de on derdrukking van den opstand van 1863. De indruk, dien Mujaref's represailles hadden achtergelaten, was nog zoo levendig, dat alleen het zien van een Russisch ambte naren-uniform voldoende was, om de men- schen van schrik te doen beven. In dien tijd haalde mijn moeder uit een verborgen schuilplaats, die aan haar alleen bekend was, een paar boeken, waaruit zij ons voorlas en waarvan zy ons sommige passages uit het hoofd liet leeren. Het waren de werken on zer groote dichters. Het mysterie, dat deze oogenblikken doorhuiverde, de gemoedsbe weging, welke mijn moeder beving en die electrisch oversloeg op ons, haar kleine toe hoorders, de verwisseling van het décor, dat plaats vond, zoodra een of andere lastige getuige onze conspiratieve bijeenkomsten stoorde, dat alles liet in onzen geest sporen achter, welke nooit zijn uit te delgen. Op het Russisch gymnasium, dat ik moest bezoe ken, kwam mij het gehate regime in leven den lijve in de gestalte van het geünifor meerde Russische leeraarscorps tegemoet. Dag in dag uit moest ik mijn onmetelijke en machtelooze woede verbijten. Mijn moeder troostte mij echter en vermaande: „Geduld, mijn jongen, geduld. Als je groot bent, zul je wraak nemen." Volgens een ouderen broeder was de lievelingslectuur van den opgroeienden Pilsoedski de biografie van Napoleon. Ook de helden der Oudheid, zoo als Mi:! lades, Themistocles, Epaminondas, maakten een diepen indruk op hem. Tegen den Poolschen dichter Sierozewski zeide Pilsoedski eens: „Zij ontroerden mij tot het diepst van mij-, ziel en maakten mij ge lukkig." Niet lang daarna, toen Pilsoedski student in de medicijnen te Charki-v was ge-orden, kreeg hij gelegenheid om actief in de gebeur tenissen in te grijpen. Nauwelijks 20 jaar oud, was Pilsoedski Russisch staatsburger geworden en een der vurigste revolutionnai- ren. Hij koesterde slechts één ideaal: het tsorenregime te doen vallen en de revolutie uit te roepen. Wegens zijn ideeën kwam Pilsoedski herhaaldelijk met den rechter in aanraking, totc'at hij, 21 jaar oud, werd ver oordeeld om gedurende tien jaar naar Sibe rië te worden verbannen. In Siberië is hij evenwel nici lang geweest. Met behulp van geestverwanten gelukte het hem te ontsnap pen en onder een anderen naam terug te la eren Na zijn terugkomst uit, Siberië ging hij zich interessee.en voor de Poolsche arbei derspartij. Deze partij was gevormd door een aantal personen, die een Poolsch rijk wilden stichten, dat geheel los van Rusland stond. Pilsoedski werd een vurig aanhanger van deze partij en hier kwam hij tot de gedaente van de schepping eener Poolsche gewapende macht hetwelk hem ook is gelukt Ir, 1917 zag Pilsoedski een zijner idealen verwezen lijkt: de verheffing van Polen tot den zelf standigen staat, waarin Pilsoedski al spoe dig een voorname, zoo niet de voornaamste plaats innam Door de staatsgreep van Mei 1326 kwam Pilsoedski, die eep vurig patriot was, aan de regeering en sindsdien is hij eigenlijk degene die Polen regeert. Zijn naamfeest, 19 Maart, wordt in Polen als een soort nationale feestdag beschouwd, welke echter niet altijd even Kalm verloopt. Verle den jaar' kwani het in Polen tot groote be toogingen van de nationaal-democrasische gezinde bevolking Hei, zal wel niet algemeen bekend zijn, dat Pilsoedski zich behalve als dictator ook als een bekwaam en fijnvoelend psychologisch waarnemer en als een stylist van meer dan gewone litteraire gaven heeft doen kennen. In West-Europa kent men Pil soedski eigenlijk alleen als veldheer, doch in zijn vaderland staar hij als een knap schrij ver bekend. Niet alleen in de politiek is hij de leider van zijn volk, doch ook op cultu reel gebied. Zijn werken, die achtereenvol gens het licht zagen, zooals „Mijn eerste ge vechten," „De opstand van he* jaar 1863,' zijn hoofdwerk „De oorlog van 1920" en zijn beroemd geworden dagorders, hebben een groote wetenschappelijk-historische en te vens agitatorisch-polemisc ie waarde. Vooral zijn werk „De oorlog van 1920". dat tegelijk met een geschrift van den Russischen gene raal Tuschatschowski. in druk is verschenen, doet hem kennen als een irachtiaen en ver- vooruitzienden denker In dit werk toont hij zich een aanhanger van het strategisch sys teem „de plain air", in tegenstelling met de z.g. strategie „encadrante et serrée." Daar voor had hij trouwens zijn goede redenen, want hij had niet over groote legers te be schikken. Zijn systeem bleek echter te vol doen, want zijn regimenten behaalden er door een uiteindeliike overwinning. In zijn redevoeringen laat Pilsoedski den vrijen loop aan zijn verbeeldingskracht. Onomwonden spreekt hij alles uit, wat hem op het hart ligt en hij doet dit met een welhaast Napo leontische begeestering. Pilsoedski koestert dan ook een ontzaglijke bewondering voor Napoleon, dien hij beschouwt als 't grootste genie, dat de wereld ooit gekend heeft. Zijn redevoeringen kenmerken zich door een groote levendigheid en openhartigheid en een directheid van zeggen, die onmiddellijk „pakt." Zij zijn voj dichterlijke vergelijkin gen en frissche beelden gegrepen uit het da- gelijksch leven. Er is zelfs iets in. dat aan Rabelais herinnert. Zijn dagorders, even kort als raak. zijn kleine meesterwerken, die in staat bleken om een wonderoare geestesge meenschap tusschen den aanvoerder en zijn soldaten te scheppen. Een diepe kennis van den mensch en de geschiedenis spreekt eruit. Pilsoedski's werken zijn niet als de verzen en tooneelstukken. die groote staatslieden bij wijlen uit tijdverdrijf plegen te schrijven, maar men zou ze veeleer kunnen beschou wen als een soort Röntgenstra'en. die ons in staat stellen door te dringen in zijn diepe en gepompliceerde natuur. Een van zijn laatste werken is een opstel, getiteld: „La Psychologie du Prisonnier," hetwelk als een zeer merkwaardig werk wordt beschouwd. Behalve zijn litteraire gaven bezit Pilsoedski cok nog de bewonderenswaardige gave om weersvoorspellingen te doen, welke hij heeft bewezen tijdens zijn verblijf aan boord van het Poolache oorlogsschip „Wicher", dat hem van Madeira naar Gdingen bracht Toen het Pcolsche oorlogsschip op Madeira aankwam, werd aan den maarschalk inededeeling ge daan, dat er op zee een sterke storm stond. Pilsoedski antwoordde, dat hij, zoodra hli aan boord kwam. de zee zou betooveren. En werkelijk, toen het schip moest vertrekken, was het weer plotseling omgeslagen en ge durende geheel de reis bleef het prachtig weer tot den laatsten nacht. Toen het schip de Oostzee binnenliep, verklaarde Pilsoedski: „Vannacht zal het weer slecht worden, want ik wil niet langer tooveren. Dr. Eoyczynki (de geneesheer, die den maarschalk verge zelde, most ook maar eens ondervinden wat het zeggen wil zeeziek te zijn." En des nachts cm 12 uur stak er een hevige storm op, zoo dat de passagiers van het kleine oorlogs schip op danige wijze heen en weer werden geslingerd. Toen de reisgezellen de barome- ter-achtige intuïtie" van den maarschalk be wonderden, vertelde deze schertsend, dat hfj familie was van een oud Lithausch priester geslacht uit den heidenschen tijd. hetgeen ook wordt bewezen uit de opvallend borste lige wenkbrauwen van den dictator. Evenals zijn heidenscht voorvaderen zou ook Pil soedski de kunst verstaan om als weerpro- feet op te treden. GENÈVE, 24 Febr. De politieke conferen tiecommissie der Ontwapeningsconferentie is Woensdagmiddag onder voorzitterschap van Henderson bijeengekomen. Hoewel de com missie slechts bestaat uit de leiders van de delegaties, waren de delegaties niettemin voltallig verschenen. Op voorstel van Henderson werd de Tsje chische Minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, met algemeene stemmen gekozen tot algemeen rapporteur der commissie. Vervolgens werd aangevangen met het de bat over de kwestie van de basis der onder handelingen. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, lichtte daarbij een schrifte lijk voorstel toe, waarbij de commissie be sluit de verdere werkzaamheden der confe rentie te houden binnen het kader van het ontwerpverdrag van den Volkenbond, even wel zuilen alle delegaties haar volledige vrijheid behouden afzonderlijke voorstellen uit te werken en amendementen in te die nen op het ontwerpverdrag. De Fransche premier Tardieu juichte de verkiezing van Benesj toe. Vervolgens legde hij er den nadruk op dat het ontwerpverdrag van den Volken bond de richtlijn moet vormen voor de ver dere werkzaamheden en beslissingen. De taak van de conferentie zal, aldus Tardieu, slechts kunnen worden volbracht binnen het kader van den Volkenbond. De conferentie heeft tot taak de in het ontwerp-verdrag opengelaten tabellen in te vullen. Een con ferentie welke zoo groot is als deze, heeft een hechte basis als het ontwerpverdrag noodig, aangezien zij anders in een anarchie overgaat. Spr. behoudt zi:h zijn houding je gens zekere verklaringen van zekere dele gacies. Gibson (Vereen. Staten) sloot zich aan bij het Engelsch-Fransche voorstel. Hij leg de er evenwel den nadruk op dat daarmede het ontwerp-verdrag als zoodanig nog geens zins is aangenomen. Dit zal slechts het ka der kunnen worden voor de algemeene werk zaamheden, waarbinnen beslissende wijzi gingen en aanvullingen zullen zijn toege laten. De Russische Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken, LiUvinov, eischte op krachtige wijze vóór alle andere besluiten een beslissing over het Sovjet-Russische voorstel van een algemeene volkomen ont wapening. Ingeval het voorstel mocht wor den aangenomen, aldus Litwinov, wordt het ontwerpverdrag overbodig. De Italiaansche vertegenwoordiger wees er op dat het aanvaarden van het ontwerp verdrag als basis van onderhandeling zuiver van zakelijke beteekenis is. Van belang is dat op de snelste wijze een practisch uitvoer bare definitieve oplossing van het ontwape- ningsvraagstuk tot stand komt. Ambassadeur Nadolny las vervolgens een verklaring voor, volgens welke de Duitsche delegatie zich accoord verklaart met 't eer ste deel van het Engelsche voorstel waarbij het ontwerpverdrag het algemeene kader zal vormen voor de verdere onderhandelin gen. Tardieu, opnieuw aan het woord komende verklaarde dat de vertegenwoordiger der Duitsche regeering het Engelsche voorstel heeft aangenomen, slechts onder voorbehoud dat de Duitsche ontwapenings-voorstellen de afzonderlijke bepalingen van het ontwerp verdrag van den Volkenbond zouden ver vangen. Spr. acht het evenwel zijn plicht volledige klaarheid te biengen over het feit dat Frankrijk dit onder geen omstandigheden zal toelaten. De Fransche regeering kan niet toestaan dat de Duitsche of andere voorstellen de bepalingen van het ontwerp verdrag van den Volkenbond vervangen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Tewfik Roeschdy Bsy eischte aller eerst een beslissing over het Sovjet-Russi sche voorstel inzake volledige en algemeene ontwapening, aangezien daardoor de bespre king over het verdrag ontwerp overbodig wordt. De Japansche ambassadeur Matsoedeira verdedigde het ontwerpverdrag van den Vol kenbond. Vervolgens werd besloten Donderdagmor gen in zitting bijeen te komen ter behande ling van het Sovjet Russische voorstel in zake algemeene ontwapening. De zitting werd hierna verdaagd. Slotwoord van Henderson te Genève GENÈVE. 24 Februari (V.D.) In het slotwoord van de plenaire zitting van de Ontwapeningsconferentie vatte de presi dent, Henderson, het resultaat van de tot nu toe gehouden bespreking samen en con stateerde dat de verklaringen van de re geeringen getoond hebben, dat alle regee ringen eensgezind den vasten wil hebben tot zoo verstrekkend mogelijke practische re sultaten te komen. Hij verklaarde dat de hoop bestaat dat bij de a.s. besprekingen in de commissies overeenstemming zal wor den bereikt. De moeilijkheden zijn inderdaad zeer groot, doch schijnen niet onoverwin nelijk. Over eenige principieele zaken is zekere overeenstemming reeds aanwezig, bijv. over het verbod of althans een sterke be perking der offensieve wapens. Absolute overeenstemming bestaat inzake het ver bod van den oorlog met chemische en bacteriologische middelen. Tegen het in het leven roepen van een permanen te Ontwapeningscommissie, welke toezicht moet houden op de uitvoering van de in verdragen op te leggen verplichtingen en welke in de toekomst de ontwapeningscon ferenties moet voorbereiden is van geen en kele zijde bezwaar gemaakt. Het Fransch voorstel inzake het in 't leven roepen van 'n Internationale strijdmacht, welke ter be schikking van den Volkenbond zal worden gesteld, zal in de Commissie ernstig worden bestudeerd. Henderson verklaarde tenslotte dat de a.s. onderhandelingen in de commissies waar schijnlijk zeer langdurig en moeilijk zullen worden, dat zij groot geduld en groote ener gie zullen eischen. dat echter gegronde hoop bestaat, dat de werkzaamheden tot practische resultaten zullen leiden. De volgende plenaire zitting van de con ferentie zal eerst plaats hebben, wanneer het presidium zulks noodig oordeelt. He denmiddag komt de hoofdcommissie in eerste zitting bijeen. BERLIJN, 24 Febr. (W.B.). Wie gemeend heeft, dat op de gebeurtenissen tijdens de eerste zitting van den Rijksdag heden zake lijke arbeid zou volgen, heeft helaas geen geliik gekregen. Afgezien van de verklaring van Dr. Grö- ner, die met zijn rustig en duidelijk betoog diepen indruk maakte, en afgezien van de redevoeringen van eenige bejaarde parle mentariërs van aanzien was het uiterlijk beeld van de debatten van Woensdag nog minder fraai dan Dinsdag. Kwam het toen maar tot één schorsing van de zitting, thans moest het drie maal achtereen gebeuren. Het begon aanstonds bij de verklaringen van Dr. Breitscheid namens de Socialisten. Deze zien in Hindenburg weliswaar geen po litiek geestverwant, doch zullen voor hem stemmen, daar het er op aankomt een can- didatuur te steunen, die het fascisme het meeste afbreuk doet. Het hoogtepunt der wanorde werd be reikt, toen de voorzitter Löbe den nat-so- cialistischen afg. Rosenberg het woord ont nam. Een lid der linker<jde had bij wijze van interruptie gevraagd om een tolk. aan gezien het altische dialect van Rosenberg niet te verstaan was. Hierop antwoordde Rosenberg: U kunt toch naar Galicië gaan om jiddisch te spreken." Er volgden hierop steeds meer interrupties, waarbij Rosenberg den Communist Heuck het woord „Jood" toeriep. Rosenberg bood een anderen com munist eenige oorvijgen aan. Communisten en nationaal-socialisten drongen dreigend op rondom de sprekerstribune. President Löbe wees Rosenberg er op, dat het woord „Jood" een onparlementaire uitdrukking is. Door bovendien een medelid oorvijgen aan te bieden ging Rosenberg, aldus Löbe, zich dermate te buiten, dat hii hem het woord moet ontnemen. Het kabaal duurde nog eenige minuten voort, zoodat de president de zitting ten tweeden male moest schorsen. In parlementaire kringen wordt dit ver loop van de zitting zeer betreurd, te meer daar de vorige bijeenkomst van den Rijks dag nog op 'n ander peil stond, dat meer in overeenstemming was met het aanzien van het parlement. De Nazi's in de Rtiksweer Niettemin zijn er Woensdag twee belang rijke politieke resultaten bereikt. Ten eer ste de uit de wegruiming van het incident tusschen Gröner en de socialisten wegens het toelaten van Nazi's in de Rijksweer. De minister beantwoordde de kritiek hier op met de verklaring, dat de leiders der Na zi's zich verplicht hadden met uiterste ge strengheid op te treden tegen alle onwet tige strevingen in de partij. De toelating is verbonden met verregaande waarborgen voor de betrouwbaarheid van de weermacht. Uit den toon van Breitscheid's rede bleek ge noeg. dat deze aangelegenheid geen moei lijkheden voor de regeering-Brtining zal meebrengen. Econ. partij steunt regeering Ten tweede bleek uit de rede van afg. Dr. Bredt, dat de economische partij de Rijks- regeering haar vertrouwen niet zal ontzeg gen. Ook al bestond er de laatste dagen nauwelijks meer vrees voor gevaar van deze beide zijden voor het kabinet, de huidige ontwikkeling der zaken heeft volledig klaar heid gebracht. Donderdag zal de Rijkskanselier zijn ei genlijk voor Woensdag bestemde rede hou den. Zij zal voor alles een beantwoording zijn van de kritiek van den Duitsch-natio- nalen afg Freytr gh-Loringhoven. Op z'n laatst Vrijdagmiddag zal de Rijksdag na den aflocp der stemmingen uiteengaan. BERLIJN, 24 Febr. (V.D.) Na een onder breking van meer dan anderhalf uur, werd de Rijksdagzitting herepend. President Loebe deelde mede, dat afge vaardigde Rosenberg (Nat.-Soc.), zijn be dreiging, een lid, dat geïnterrumpeerd had. oorvijgen te zullen geven terug heeft geno men, nadat was vastgesteld, dat de belee- digende interruptie in het algemeen rumoer was ondergegaan en derhalve niet berispt is. De president berispt vervolgens den communist, die geïnterrumpeerd had. Overigens verzocht hij in de toekomst alle beschimpingen, beleedigingen en bedreigngen met de vuist, zooals herhaadeijk door het presidium waren geconstateerd na te laten en steeds op de plaatsen te blijven ten einde den toestand docr samenklittingen niet onnoodig te verscherpen. Voorts deelde de presidendt mede. dat hij de schorsing van afgevaardigde Spreger intrekt, omdat de bestrafe verzekerd heeft, dat hij de hand niet dreigend heeft opgeheven tegen den president. Hierna mocht afgevaardigde Rosenberg zijn redevoering vervolgen. Hij ver klaarde o.m. nog, dat de minachting waarmede l:et Duitsche Rijk van de zijde van Littauen in het Memeiland is be 2nd, beschouwd moet worden als een symptoon van de algemeene geringe achting voor Duitschland in het buitenland als gevolg van een jarenlange verwaarloosde buiten landsche politiek. Rosenberg veklaarde voorts, dat nimmer iemand zoo besmeurd is als Hindenburg in het jaar 1925 - Cen trum en Sociaal-Democratie. Het centrum heeft verhinderd, dat de nationaal-soc.alis- ten aan de regeering deelneemt. Het vormt een front met de sociaal-democraten en moet derhalve met haar ten gronde gaan Indien dr. Bruening in deze Rijksdagzitting niet ten val zal worden gebracht, dan zal hfj toch over enkele maanden zijn ontslag aanvrage indienen bij den Rijkspresident. Deze Rijkspresd'ent zal Hitier heeten. De ziting wordt dan verdaagd tot Don derdagmiddag 12 uur. HAMBURG, 23 Febr. (V.D.) Tijdens een massavergadering van Hamburgsche winke liers, waaraan vertegenwoordigers van alle middenstandsvereenigingen en -bonden deel namen, is hedenavond besloten om vanaf Donderdag a.s. over te gaan tot een licht staking, aangezien de tarieven voor stroom te nadeelig zijn. Onder de organisaties, die zich voor deel neming aan de lichtstaking verklaarden, be vinden zich o.a. de bond van bioscopen, en de warenhuizen. Het voornemen bestaat de lichtstaking aldus te voeren, dat iedere buitenverlichting achterwege zal blijven. De etalages zullen Donderdag heelemaal niet en daarna slechts tot 7 uur des avonds met ongeveer een kwart van de gewone sterkte verlicht wor den. De binnenverlichting zal zooveel moge lijk tot ongeveer een kwart van de gebruike lijke sterkte worden beperkt. RABAT, 24 Febr. (Reuter). De aanval op het Fransche kamp te Maci-si in den nacht van 21 op 22 Februari, bctrekent een ep so- de in de actie tot omsingeling van de laat ste oproerlingen, die zich verscholen heb ben in het hooggebergte van den Atlas. De aanvallers lieten 25 lijken achter en 8 gevangenen. Dit échec van de oproerlingen had een deipen indruk in de geheele berg streek tengevolge. Sedert is er geen enkele nieuwe verdachte beweging in de streek uit gevoerd. LONDEN, 24 Febr. (V.D.) De Engelsche recordrijder Sir Campbell heeft heden volgens een telegram uit Dayton Beach een nieuw snelheidsrecord op zijn naam ge bracht. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 408.525 K.M. (253.9 mijl). Het oude re cord, dat eveneens op zijn naam stond be droeg 394.205 K.M. (245 mijl) Van Amerikaansche alcohol- smokkelaars NEW YORK, 24 Februari (V.D.) De rum-smokkelaars aan de Noord-Atlantische kust zijn op het oogenblik te Halifax op Nieuw Schotland bijeen in een soort Jaar vergadering. Tal van vooraanstaande Ame rikaansche alcoholsmokkelaars zijn in een hotel gelogeerd, waar conferenties worden gehouden over den zakelijken toestand. Men besloot echter de aankomst van den New Yorkschen alcohol-koning Higgins af te wachten, alvorens men tot bespreking van de eigenlijke agenda overging. Inmiddels maken de smokkelaars het zich zoo gezel lig mogelijk. Gisterenavond vond in ho.el „New Scotland" een rumoerig avondfeest plaats. In totaal nemen 25 groote alcohol smokkelaars aan het congres deel. A! ge meen wordt de stand van zaken goed ge noemd. MANILLA, 24 Febr. (Reuter). Een amok- maker heeft heden 10 personen gedood en even zoo velen gewond. Ten slotte werd hij zelf door een soldaat afgemaakt. Het geval heeft groote beroering verwekt BRUNSWIJK, 24 Februari. (V. D.) Woens dagavond heeft te Brunsw.jk een vergadering plaats gehad van het dagelijksch bsstuui van de Duitsche Volks-Partij, waarin uitslui tend de kwestie omtrent de natura i atie var Hitier werd besproken. Na uitvoerige bespre kingen werd geconstateerd, dat de voorge stelde oplossing geen schjjnLer.o.ming is, maar dat het bij de benoeming van Hitier tot Brunswijksch ambtenaar ernst is. H er mede zijn de bezwaren we.ke de D. V. P. to' nu toe heeft gehad, opgeheven. BERLIJN 24 Febr. (W.B.) De vertrou wensmannen van den bond van Caféhouders hebben besloten een verlaging der bie belas ting tc eischen. Vanaf hedennacht drie uur zal geen bier meer geschonken worden en de schenkstaking, die sedert Maandag d°or de radicale groepen alleen gevoerd werd, zou hiermee algemeen kunnen worden. PARAKAN, 23 Febr. (Aneta). Op -nkele plaatsen in het regentschap Temanggoeng werden in de laatste weken plaatselijke op flikkeringen van bubonenpest, secundaire longpest en ook van de gevreesde primaire longpest geconstateerd. In Parakan stierven in de laatste week zes personen in een huisgezin aan laatstge noemde ziekte. Thans is een haard ontstaan in een dessa tusschen Parakan en de Kledceng tusscher de Soembing en de Sindoro. Vermoedelijk had de overbrenging plaats door een con tactpersoon uit Parakan. Zeven personen zijn reeds overleden en 50 contactpersonen worden in barakken afgezonderd gehouden. De heele dessa is door veldpolitie geïso leerd. MEDAN, 23 Febr. (Aneta). De politie te Tandjong Balei heeft een bende van vijf Javaansche oud-contractanten gearresteerd. Zy hebben bekend schuldig te zijn aan den dnevoudigen moord, welke, naar op 17 Febr. geseind werd, in kampong Siojambi nabij Tandjong Balei heeft plaats gehad. Te Horssen is overleden de Hoogeerw. heer Mgr. A. J. N. Vermeulen, pastoor a.daar Pastoor Antonius Johannes Norbertus Ver meulen werd geboren te Waalwijk den 21en October 1843. Hij bezocht de seminaries van het bisdom Den Bosch en werd priester ge. wijd den 15öen Juni 1867. In 1868 werd hi) benoemd tot kapelaan te Nijmegen (par. H. Augustinus), waar hij verbleef tot zijn be noeming tot pastoor te Horssen in 1886. Den 27sten Juni 1910 werd hij Deken van het dekenaat Druten en in December 1911 door Z. H. den Paus tot eere-kamerheer be noemd. Eind December 1931 werd aan Mgr. Vermeulen op zijn verzoek eervoi ontslag verleend als deken. In de kerk der paters Capucijnen te Breda had de uitvaart plaats van den eereerw. pater Bonifacius <P. H. J. ten Ham, geboren te Utrecht, 8 April 1862). De H. Mis van Requiem werd gecele breerd door pater Gardiaan, met assis tentie van de paters Eligius uit Tilburg en Paschalis uit Breda. Het geheele ge bouw was gevuld met geloovigen, die kwa men bidden voor de zielerust van den overledene, die eenmaal een zeer gaarne gehoorde kanselredenaar was. Nabij het altaar hadden tal van Eerw. heeren geestelijken plaats genomen, o. m Mgr. J. M. van Oers, vicaris-generaal van het bisdom, plebaan H. G. M. Schrauven, pastoor A. H. Rops. Na de absoute in de kerk, werd het lijk overgebracht naar de begraafplaats der Capucij**"*n te Langeweg, waar de teraarde bestelling in grooten eenvoud plaats had. Uit Oostelijk Noord-Brabant wordt ons bericht, dat de gang van zaken in de belang rijke sigarenindustrie dier streek tamelijk be vredigend is. Er wordi moral een goede vraag naar goedkoope, zoogenaamde ..volkssigaren (6 cents-sigaren) geconstateerd. Dit feit is een typisch crisisverschijnsel, ook onder dit opzicht, dat het dure sigarettenrooken in volkskringen terrein verliest aan de meer economische goedkoope sigaar. Over het alge. een gaat het in de sigaren- industrie, ook uit hoofde van het bovenver melde, vrij goed, al vallen, met name in en kele kleine bedrijven, nog wel ontslagen. DE WERKLOOSHEID TE HELMOND Thans 2729; een jaar geleden 1120 Z00...S bekend, is de stad Helmond met haar belangrijke en grootendeels op export berekende industrieën, procentsgewijze het hoofdslachtoffer van de werkloosheidscrisis in de Zuidelijke industriecentra. Hoe zeer ernstig de toestand voor Helmond in een jaar tijds geworden is, moge blijken uit het feit, dat het aantal werkloozen, dat in Fe bruari 1931 het cijfer 1120 had bereikt, thans, een jaar later, tot niet minder dan 2729 is gestegen. De werkloozen komen hoofdzakelijk voort uit de textiel-, ijzer- en cacao-industrie, als mede uit de bouwvakken. Een circulaire aan de gemeente besturen De Minister van Staat. Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft, in vervolg op zijn schrijven van 3 Februari JX betreffende Periodieke gegevens over werk- loozenzorg aan de Gemeentebesturen onder staande circulaire doen toekomen: „Bij bovenvermeld schrijven verzocht ik Uw College, mij maandelijks telkens vóór den 15en der maand gegevens over de werkloozenzorg in de voorafgaande maand te willen doen toekomen. Het blijkt mij evenwel, dat verschillende gemeentebesturen niet in staat zijn, dien termijn in acht te nemen. Ik heb daarom besloten, in den vervolge de inzending op uiterlijk den 20en der maand te stellen. Slechts dient een uitzondering te worden gemaakt voor de opgave in zake het aan tal werkloozen op den laatsten Zaterdag in de voorafgaande maand. De Regeering acht het van het grootste gewicht, de cijfers van het aantal werkloozen steeds zoo spoedig mogelijk te kennen. Ik moge u daarom verzoeken, mij in den vervolge in de eerste week van elke maand op te geven hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op den laatsten Zaterdag van de voorafgaande maand als werkzoekenden bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling stonden ingeschreven. In de eerste week van Maart verneem ik dus gaarne van u hoeveel geheel en hoe veel gedeeltelijk werkloozen ingeschreven stonden op Zaterdag 27 Februari en zoo ver volgens iedere maand. Onder het hierbedoel- de cijfer dient ook opgenomen te worden het aantal tewerkgestelden bij de werkver schaffingen. Ik zou het zeer op prijs stellen, indien Uw College de noodige voorzieningen wilde treffen, opdat, hetzij rechtstreeks door u, hetzij door het plaatselijk orgaan der ar beidsbemiddeling voortaan steeds geregeld voor tijdige inzending wordt gezorgd. Met ingang van 1 Maart 1932 is benoemd tot inspecteur van de Volksgezondheid in algemeenen dienst Mr. P. A. van der Drift, onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Wetsontwerp binnenkort te verwachten Op de vragen van het Tweede Kamerlid Knottenbelt betreffende het tijdstip van in diening van een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, heeft Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat hij met betrek king tot een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet nog slechts omtrent één punt advies wacht; na ontvangst van dit advies, dat zeer binnenkort mag worden te gemoet gezien, zal het wetsontwerp het Departement kunnen verlaten. De indiening er van zal daarna zoo spoedig mogelijk gelijk worden bevorderd. In verband met de bij het ontwerp voor te stellen wijziging van art. 125. eerste lid, der Kieswet, strekkende tot vervroeging van den in die bepaling vastgelegden dag der candidaatstelling, erkent de Minister, dat het wenschelyk is, een spoedige indiening te be vorderen, waartoe hij dan ook gaarne zal medewerken. De gemeentebegrooting voor 1932 van Emmen sluit met een tekort van 303.000, welk bedrag, krachtens de saneeringsbepalin- gen, zal moeten worden beschikbaar gesteld door het Rijk. De opbrengst van alle belas tingen wordt geraamd op f 244.701.32. Dat is ruim f 6 per inwoner, een opvallend laag bedrag, als men weet. dat Emmen naar het tarief der derde klasse fondsbelasting heft en dat 120 opcenten geheven worden vaa alle aanslagen in de personeele belasting. Wanneer men in de uitgaven ziet wat do gemeente voor de armenbedeeling, genees kundige armenverzorging en de verpleging van armlastige krankzinnigen uitgeeft, dan ziet men dat dit bedrag ruim 130.000 hoo- ger is dan de opbrengst van alle belastingen. De ondersteuning van belioeftigen, onder verdeeld als boven aangegeven en daarbij gevoegd de werkverschaffing, kost de ge meente f 376.000, terwijl dan ook nog f 63.000 van de werkverschaffingskosten ten laste van den kapitaaldienst gebracht wordt. Het staat nu wel reeds vast. dat de mi nister met 120 opcenten op de personeele belasting geen genoegen zal nemen. Ook van Emmen zal hij eischen de heffing van 200 opcenten, zooals de minister ook van Sleen geëischt heeft. Voor krotopruiming en het bouwen van woning:-r> voor de bewone-s dier krotten is f 75.000 uitgetrokken, terwijl ook f 75.000 is geraamd voor den i.ouw van goedkoope arbeiderswoningen tegen een huur van f 34 per week, omdat daaraan roo'n groote behoefte bestaat. Aan ir. R. P. Bonthuis. Rijkslandbouw- consulent in algemeenen dienst te 's-Gra- venhage, is de persoonlijke titel van inspec teur van den landbouw verleend. De „Stct." bevat een opgave van het aan tal sterfgevallen aan influenza en aan ziek ten van het ademhalingsstelsel (met uit zondering van tuberculo:e) in de 43 gemeen ten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 November 1931 eene bevolking van 3.900 331 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 14 tot en met 20 Februari 1932: aan influenza 25; bronchitis 16; pneumonie 104; andere ziekten van het ademhalings stelsel 12. Totaal 132.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9