IDE GRAPJAS HARLEKIJN! VAN DEN tlMJTOH LAKSS DONKERE PADEN Kon geen lepeltje opnemen PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT ENKHUIZEN HOOGKARSPEL HOORN ZWAAG Hoe Harlekijn zijn straf onderging RADIO-OMROEP Dag Naar bet Engelsch door J. Scheepens 42 „Herwonnen Levenskracht". Woensdag avond is, uitgaande van den R.K. Volksbond- in de concertzaal van het R.K. Vereenlgings- gebcuw de film „Uit Berg en Bosch" van „Herwonnen Levenkracht" vertoond. Voor dezen avond bestond een groote belangstel ling. Onder de aanwezigen merkten we op de geestelijkheid der parochie, de plaatselijke doktoren, de heeren Onderwater en Ouwer- kerk, den secretaris-penningmeester van ,Hst Witte Kruis", den heer D. Noë en Zu-ter de Wit. De voorzitter van den R. K. Vo'ksbond, de heer J. Huygen, sprak een hartelijk welkomstwoord. Speciaal tot de gencodig- öen. Hierna werd door den heer Vulster uit Utrecht het eerste gedeelte van de film afgedraaid. In een kernachtige rede drong de heer Vuister er clan op aan, dat alle georgani seerde katholieke arbeiders bijdragen aan de Viifcentsactie van .Herwonnen Levens kracht". Momenteel wordt er per Jaar 400.bijgedragen uit Assendelft. Als alle afd'.elingen van het R. K. Werklieden verbond steunden als Assendelft, dan was er geen wachtlijst meer en zou er veel ellende worden verzacht. Van de gelegenheid om zich voor de vrij willige vijfcents-bijdrage cp te geven, werd door 31 personen gebruik gemaakt, zoodat een mooi resultaat werd bereikt. Na het laatste deel der film, kreeg de voorzitter het woord om de aanwezigen aan te sporen met liefde hun gaven te offeren. Relatief heeft Assende'ft altijd aan de spits gestaan wat de vrijwillige bijdrage betreft. Laat dit zoo blijven, dan kunnen we tevreden riin. De collecte voor het nieuwe sanatorium bracht 21 07 op. Polder Bu tenhuizec De verhuring van landerijen van bovengenosmden polder leed ook onder de crisisstemming van de huur ders. De uitslag is als volgt: Perceel 1. J. Schipper 20.37.—). Perceel 2. J. Kort 26.— (f 46.—). Perceel 3 C. Droogh 78— 117.—). Perceel 4. W. van der Zen f ie 75.—). Perceel 5. C. Droogh 3.— 5.—.) Totaal 173.—. In 1931 280.De tusschen haakjes gep'aatste cijfers zijn van 1931. Het rietgewas, dat het vorig jaar nog 205.heeft opgebracht is nu opgehouden op 40.— Bloemenlust. Dinsdagavond had in ,,De Doele" een vergadering plaats van de Ver- eeniging ,31oemenlust". De voorzitter sprak den wensch uit, dat de aanwezigen alles in het werk zouden zet ten om het moeilijke werk, wat was begon nen, nu vooral in dezen tegenwoordigen tijd voort te zetten. Herkozen werden de heeren Volgens als voorzitter en de heer Dop als veilingmeester. Voor den heer Landman werd gekozen de heer J. Schaper uit Hoogkarspel. Voor den heer P. J. Burger werd gekozen tot com missaris de heer Jb. Bakker. Besloten werd de contributie te bepalen op ƒ1.— per jaar en per lid. Hierna deelde de voorzitter een en ander mede omtrent veiling, aanvoer en afname. Spreker kan, ondanks de slechte tilden, toch neg met voldoening neerzien op de aange voerde partijen, hoewel de prijzen wel aan den lagen kant zijn. Voorts werden besprekingen gevoerd om trent het zelf kweeken van vroege groente. Besloten werd bi) de leden te informeeren hoe groot hun belangstelling hiervoor zou zijn. De voorzitter spoorde de leden aan, zooveel megeliik dit plan te steunen. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van Jan Sietzes en Antle Zalm; Jansje, d. van Jacob van der Velden en Froukje Zult. Overleden: Cornells Gerrit Ambaal, oud 47 j., echtg. van Geertje Swisr; Pieter, oud 38 J., z. van Jan Waker en Marijtje Mantel; Sieuwert de Wol, oud 47 j., echtg. van Wille- mijntje Bakker. Parochiaal verband Op initiatief van den zeereerw. heer pastoor Konijn waren alle besturen der katholieke vereenigingen in onze parochie ter vergadering uitgenoo- digd op Woensdag 24 Februari tot oprich ting van een parochiaal verband. Na opening met gebed zette Pastoor het doel uiteen van de oprichting dezer vereeni- ging. Er moet in een parochie een centraal punt zijn, waaruit alles op vereenigingsge- bied geregeld wordt. Als voorloopig bestuur hadden zich beschikbaar gesteld burgemees ter Middelhoff en de heeren J. Spigt en Jn. Schipper. Zijneerw. vroeg of de vergadering het nut van een dergelijke vereeniging inzag, wat door de vergadering bevestigend werd be antwoord. Hierna kwam in behandeling de vaststel ling der statuten. Bij de bespreking welke bestuursleden lid kunnen zijn van het Parochiaal verband, werd na eeulge discussie vastgelegd, dat alle bestuursleden der katholieke vereeni gingen lid kunnen zijn voor zoover zij woonachtig zijn in de parochie van Hoog karspel, dit in verband met een paar inter- parochiale vereenigingen. Na punt voor punt te hebben behandeld, werd het concept-reglement aangenomen. Zijn eerw. spreekt een woord van dank tot allen en in 't bijzonder tot het voorloo pig comité, voor de medewerking tot het houden van deze vergadering. Bij de nu volgende verkiezing van het definitieve bestuur werden bij eerste stem ming gekozen de heeren Middelhoff, Spigt en Jn. Schipper. Na nog enkele malen te hebben gestemd, werden de volgende heeren aan het bestuur toegevoegd: W. Smit. C. Hauwert, P. Appel man en Th. Koedooder Jr. Hierna sluiting met gebed St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Ge lukkig begint er in het Gezellenwerk dezer parochie een kentering ten goede te komen. Onder de actieve leiding van den Weleerw. vice-praeses, kap. C. Pouw neemt ook deze vereeniging steeds meer in bloei toe. In verband met het toenemend aantal, vooral Jongere leden, achtte de vice-praeses het gewenscht, dat ook deze nieuwe Jeden contact zouden krijgen met hun Centraal President, den Zeereerw. heer J. Th. v. Ga len. Hiertoe was een groote vergadering in het Gezellenhuis uitgeschreven, die gisteravond gehouden werd. Naast de leden waren aan wezig verscheidene ouders, afgevaardigden van de parochies Zwaagdijk (O.), Grootebroek en Bovenkarspel, tevens afgevaardigden van den R. K. Volksbond, de Hanze, Jeugdbeweging, voetbalclub en gymnastiekclub. Ook de Hoog- eerw. Deken J. P. Hulbers woonde dezen avond bi). Nadat het Gezellenlied was gezongen gaf de vice-praeses na een korte inleiding het woord aan den Zeereerw. heer v. Galen, die de waardeerende woorden aan zijn adres ge uit beantwoordde en de Gezellen aanspoor de toch vooral het vele werk te waardeeren, dat de vice-praeses in hun belang vervult. Dan gaf spr. allereerst een korte uiteen zetting over het ontstaan en de geschiedenis der St. Josephs Gezellen; het leven en de strijd van den prachtmensch en priester Adolf Kolping. Toen deze Kolplng stierf was de organisatie in vollen bloei in verschillende landen. In ons land werd in 1867 door prae- ses v. Nispen tot Sevenaer de eerste Gezellen- vereeniging opgericht. De Gezellenvereeniging met haar eigen program en karakter leert ons denken, wer ken en sterven, Zij leert ons denken. Een groot deel van onze Jonge mannen leeft en denkt opper vlakkig. Op de hem eigen geestige wijze demonstreerde praeses van Galen het ge brek aan geloofskennis van de massa. Bij zoovele Jongelui lc de interesse voor hun ge loofskennis uiterst gering. Begrijpt men dan niet, dat als er duizen den jonge kerels afvallen, dat is, omdat ze hun geloof niet kennen, zooals ze dat moes ten kennen. Geloofsruïnes ontstaan nooit in eens, doch langzamerhand. Veel ernstiger is echter neg bij zoovelen het gebrek aan gelóofsbeleven. Het geloof, dat de veerkracht ls en opjaagt, dat den Jongen man fanatiek doet zijn, dat in hem losslaat het begrip te moeten en te kunnen offeren, dat hem anders doet zijn in het spel, op de fabriek en ln de achting van het meisje. Laten zien, dat 't katholicisme nog in staat is een jongen man rein te doen zijn. Dat fa natieke geloof, dat te bewonderen valt in de Graalmeisjes. Al waren er ln Hoorn 10 van zulke jonge kerels, zij werden een revolutie in het gods dienstig leven voor de toekomst. Het program en de vorm der Gezellen vereeniging leert godsdienstig en ook sociaal denken. Men denkt niet na, dat we thans in zoo'n geweldigen tijd leven op maatschappe lijk gebied als nooit anders. Duidelijk de monstreert spr. het egoïsme en de onvers: lul ligheid der tegenwoordige katholieke jonge ren. Zij begrijpen niet hoe thans de wereld kraakt op maatschappelijk gebied. Begrij pen zij dan niet, dat zy in de toekomst toch eigenlijk de menschen zullen zyn, die het doen moeten. Als de jongeren niet meewer ken met de Voorzienigheid, dan zal het ko mend geslacht hen over 20 jaar daarvan een verwijt maken. In het andere kamp, daar wordt gewerkt en gestudeerd onder de jongeren! De katholieke jongeren moeten zich in werken in het sociaal vereenigingsleven. De eerste en belangrykste maatschappij, waarin we leven moeten de Paus heeft het zoo duideiyk gezegd in „Casti Connubii" ls het gezin. En om daarin goed te leven, is het noodig nu reeds te .leeren. Dan is de eisch: vakorganisatie, niet om het materieele, doch om den geest. Meedoen en opbouwen aan de maatschappij op cnris- telijken grondslag. In de Gezellenvereeniging leert men ook werken. Onze tyd is als in den Spartaan- schen tyd, lichaamcultuur, 't Is noodig, dat wy een eigen cultuur invoeren. We redden 't niet met al onze clubs alleen; ook de Ge zellenvereeniging is slechts een middel. Er moet gewerkt worden aan een eigen, katho lieken geest. Duizenden in onze omgeving worden gede moraliseerd en 't deert ons niet en we ver geten, dat de katholieke jongeren de eersten zyn, die die anderen kunnen winnen voor Christus. De katholieke jonge kerels om ons heen zijn geroepen de zielen van anderen te brengen tot Christus. Maar daarvoor is durf noodig. Daarvoor ls dringend noodig de geest van het felle' apostolaat. En dan leert de Gezellenvereeniging ons ook sterven, hetgeen men kan leeren door nu reeds af te sterven aan eigen inzicht enz en door versterving. Als men weet, wat er leeft in de wereld, dan vraagt men, waar dat heen moet. Doch als men dan ziet, dat er nog idealisme leeft in de jongeren, dan durft spr. nog vertrouwen hebben in de toekomst en dan durft spr. hopen, dat de katholieke Jongeren de bouwers zullen zyn van de toe komst. (Applaus). Dankbaarheid ademden na deze rede, de woorden van kap. Pouw en met harteiyk applaus werden zyn woorden onderstreept. Na het zingen van het Vlaggelied werd deze byeenkomst met een dankwoord geslo ten, Be R.K. M.U.L.O.-schol. Naar we ver nemen, bestaan er ernstige plannen om de bestaande R.K. M.U.L.O.-school, gelegen On der de Boompjes, alhier, uit te breiden, hoe wel nog niet vaststaat, of het verbouw, ofwel algeheele nieuwbouw zal worden overgegaan. Tot dat doel zullen ook een tweetal naast de school staande perceelen worden ge sloopt. De architectuur is opgedragen aan den heer Verberne, alhier. De nieuwe St. Martinuskerlt. Alhier had gistren de aanbesteding plaats voor de nieu we parochiekerk, die zal worden gebouwd onder architectuur van den heer Jos. Bek kers te Haarlem. De hoogste inschrijver was D. Beemster te Hoogkarspel voor ƒ108.400, waarop volgden: L. O. Koenders en Zonen, En schede 104.620 J. Wittebrood. Beemster 99.900 G. Botman, W. Blokker, 99.984 N. V. Aann. My. v/h. P. Rozen- hart te Haarlem 99.700 Doedens en Schilder, 't Zand, 98.500 N. V. Aann. My. Neord-HoUand te Heemskerk 98.330 N. J. Tromp, Overveen, f 98.127 J. F. Philips, Haarlem, 93.000 5 f> „Een verschrikkeiyke straf, cm too op schildwacht te moecen staan en voortdurend heen en weer re moeten toopen", klaagde Harlekyn, die zich ne tydeiyke ongenade van den koning op den hals gehaald had. „Ik zal dien zak wei voor jou ln t kasteel brengen," zei Har'efcun. Toen Hannes uit het gezicht was, ging onze vriend aan 't werk. Hy veranderde in 'n ommezientje den zak in een nagsmaak- ten schildwacht; daarvoor gebruikte hy het touw van den put en r.'n muts. „Het gaat als gesmeerd," lachte Harlekijn; „ik behoef nu alleen maar 't hengsel rond te draaien. Wanneer de Koning dan over den muur kykt en m'n muts en m'n lans op en neer ztet gaan, dan denkt hy dat ik het ben." Nu Uit hy 100 Kilo De menschen beweerden, dat hy ncoit meer zou kunnen werken. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hy, dat de voorspellingen niet uitkwamen. Nu werkt hij sems 12 uur per dag. Maar laat 't hem zelf vertellen: „Ik ben 70 jaar en het is aan Kruschen Salts te danken, dat ik er nog ben. Vorige jaar Kerstmis was ik door rheumatiek letter lijk dubbel tX'Vouwen. Ik kon mijn haar niet borstelen, me niet wasschen en zelfs geen theelepeltje optillen. De menschen voorspel den mij, dat ik nooit meer zou kunnen wer ken. Tegenwoordig werk ik harder dan menig jonge man. Ik kan ongeveer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu, dat het een mirakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets anders kan mij zoo gosd gezond houden. Ik neem het in mijn thee en heb velen al aangeraden hetzelfde te doen. Ik kon' zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Mijn vrouw moest steeds een handdoek om mijn nek doen cm me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar nu maak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan." G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeestert. Wacht niet eerst tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U heeft gezet, en tenslotte de gemartelde ge wrichten U plat terneer doen liggen. Neen, zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rheumatische toestanden zyn het gevolg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kruschen Salts hebben het vermogen urinezuur-"<-istal- len op te lossen. Weer andere dezer zouten speren de erganen aan om deze opgeloste kristallen langs den natuurleken weg te verwyderen. Behalve deze zyn er nog andere zouten in Kruschen, welke voorkomen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en tevens zorgen, dat urinezuur en andere lichaamsgiften, welke de gezondheid zouden ondermijnen, zich niet. weer kunnen opheopen. Bedenk dus wel, dat het de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen is, die Uw lichaam zuivert van urinezuur en U uit bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en de klauwen van de rheumatiek houdt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar 1.60 per flacon. (Adv.) M. Coblenz en Zonen, Haarlem, 97.500 A. J. de Koning, J. Wit en Ap pelman, Wognum, 94.988 J. F. A. Neliosen, Haarlem. 94.203 F. Schouten, Blokker, 93.700 G. Kuipers, Hoogwoud, 83.420 De gunning werd aangehouden. ZATERDAG 27 FEBRUARI HUIZEN, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzendlng. U.U09.15 Gramofoonpi. 10.00 KRO-Trio. 11.30 Goosd. Halfuurtje. 12.15 KKO-sextet 0. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Pauze. 2.00 Gramofoonpi. 2.30 Kinderuur. 4.00 H1RO. 5.00 Gramofoonpi. 5.15 Esperanto-nieuws. 5.30 Gramofoonpi. 6.00 Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonpi. 6.40 Esperanto-nieuws. 7.10 Causerie over Polen. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Poolsch concert door het KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. M. m. v. J. Koning (voor dracht) en D. Vos (viool). O.a. Vioolconcert nr. 2, d-moll, Wieniawskl. 9.00 Vaz Dias. Hierna vervolg concert. Norma, Bellini en Kubclik-serenade, Drdla. 11.0012.00 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpi. 9.00 Trio W. Drukker. 10.15 Concert. Trio Druk ker, E. de Haas (zang), Joh. Jong (piano). 12.00—1.45 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpi. 2.30 Iersche Melodieën (gramofoon). Toelichting: W. Ziesemerv. d. Ryst. 4.00 Eerste Ned. Krontjong-orkest o. L v. J. Steggerda. 5.00 Beoefening der Huis muziek. 6.00 Volksliederen door „De Wiele waal". 6.20 Vervolg volksliederen. 7.00 VARA- septet o. 1. v. Is. Eyl. 7.30 Vervolg concert. 8.15 Gramofoonpi. 8.25 Uit het Concertge bouw Amsterdam: Zang door de Jonge Stem, afd. A'dam. 9,00 VARA-orkest o. 1. v. H. Wlggelaar. M. m. v. B. v. Krefeld (zang). O.a. uit „Die Blume von Hawaii", P. Abra ham. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.45 Vaz Dias. 11.00—12.03 Amsterd. Kleinkunst- Encemble o. I. v. I. Romein. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwy- ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Commodore Grand orkest. 3.10 Schotland—Ierland (In tern. Rugby-match). 4.50 Reginald King's sextet. 5.05 Orgelspel R. Foort. 6.50 Viool recital A. Voorganger. 7.10 en 7.25 Lezing. Operette-liedjes door F. Carol (sopraan) en B. Gaye (bariton). 8.20 Vaudeville. M. m. v. BBC-Theaterorkest. 9.20 Berichten en lezing. 10.00 Radio-Militair-orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell. M. m. v. T. Green (bariton). O.a. Ouv. Oberon, Weber. 11.0312.20 Ambroses Orkest vanuit het Mayfair Hotel. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.03 Gramofoonpi. 12.50 Dansmuziek. 5.20 Concert vanuit het Figalle Theater. 9.05 Concert door de Rosati. 10.20 Gramofoonpi. KALUNDRORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert u. Rest. „Wivex". 1.502.20 Gramo- foonplaten. 2.504.50 Concert o. 1. v. Feesen. K. J. Klinge (zang). 7.2D Werken van Olfert Jespersen o. 1. v. Gröndahl. 8.45 Saxofoon recital H. Casse. 0.a. Vilja-lied, Léhar. 9.15 10.20 Mandoline-orkest (m. m. v. luit en koor). O.a. Entr'acte uit „Mignon", Thomas. 10.2011.35 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Con cert uit Hamburg. 11.2011.55 Concert uit Beriyn. 11.55 Gramofoonpi. 12.251.50 Con cert o. 1. v. Wolf. 1.552.45 Gramofoonpi. 4.205.20 Arb. Zangver. „Vorw&rts" o. 1. v. Oen een of anderen Marchant had nog juist tien minuten tyd, trein 1 34 te halen. Toen hy echter de lange ry wachtenden voor zich zag. die een kaartje moesten hebben, begreep hy, dat trein 1.34 zonder hem zou vertrekken. Zwaar en krachtig gebouwd, had hy zich zonder veel moeite een plaats midden ln de ry kunnen veroveren, doch z'n rechtvaar digheidsgevoel verzette er zich tegen. „Recht is recht," dacht hy. Hy was niet verder dan eenige meters van het hek verwyderd toen hy iets zachts langs z'n achterzak voelde giyden waarin hy z'n geld bewaarde. Z'n vrienden hadden hen* al meermalen met het oog op zakkenrollers ge waarschuwd. Ze eindigden dan altijd met te zggen: „Je zult zien, den een of anderen dag Dadeiyk flitste de gedachte door z'n brein, dat die dag was aangebroken want het glijden" werd een greep. Snel als de blik sem bracht hy z'n hand naar de bewuste plek en greep op zyn beurt toe. Een oogen- blik later omklemde hy eendunnen fynen pols. Hy keerde zich om en keek tot z'n ver bazing in het gelaat van een allerliefste jonge dame. Het blonde haar sprong ln losse krullen van onder haar hoed, twee moaie blauwe oogen ontmoetten de zyne; haar vingers hielden krampachtig een bankbiljet vast. Marchant stond versteld. Wanneer de dame bejaard en leeiyk geweest was, zou hy haar onmiddeliyk aan de politie over geleverd hebben. Maar nu.... was hy boos op zich zelf om.... z'n zwakheid. Wel dicht hy aan z'n lyfspreuk: .Recht is recht," maar deze vond op dit oogenbllk geen weer klank in z'n gemoed. Hy bleef haar pols vasthouden en leidde haar vriendeiyk en voorzichtig uit de ry der wachtende reizigers. Niemand lette op hen. Hij zette z'n handkoffertje neer. voel de in z'n zak en haalde er twee bankbiljet ten elk van èln pond uit. Toen sprak hy: „Ik stond zooeven op m'n beurt te wach ten, toen ik iets aan m'n zak voelde mor relen en uw hand, met een bankbiljet er in, vastgreep. Neen, ontken het maar niet Ze richtte zich fier op; nu eerst zag hy dat ze een keurig mantelcostuum droeg en hoe aantrekkeiyk ze er uit zag. „Ontkennen, zegt u? Maak u toch niet belacheiyk, ik stond achter in de rij met een bankbiljet in m'n hand op mijn beurt te wachten toen men begon op te dringen, zoodat ik tegen u aanviel. Daar kon ik niets aan doen. Dat is alles, maar het is mijn bankbiljet. Kunt u me zeggen, welk nummer het heeft?" „Natuuriyk niet." „Nu, ik wel; J no. 72, 779887." Marchant trok een ongeloovlg gezicht. „Dat hebt u in de gauwigheid gezien, maar kom aan, ik wil niet hard voor u zyn, maar „U bent werkelijk heel edelmoedig." spotte zy, „het is en bhjft myn bankbiljet. Als u er een kwyt bent, is het misschien gerold, maar hoe durft u my daarvan te beschuldigen?" Marchant dacht weer na. Wanneer hy het mis had, konden de gevolgen wel eens onaangenaam voor hem zijn. „M'n man zal u hiervan rekenschap vra gen," hemam ze op ijskouden toon. „Uw man? Wèl, wèl." Had zU misschien een medeplichtige met wien za samenwerkte? Zakkenrollers oefe nen niet zelden hun beroep met een com pagnon uit. „Ja, m'n man. U behoeft me niet zoo spottend aan te zien. Hy zou me hier tref fenO, daar is hy!" riep de jonge dame veiheugd uit. Een heer van mfddelbaren leeftijd, keu rig gekleed, met een bril zonder randen en een parapluie onder den arm. kwam aan- geloopen. Hy had, evenmin als Marchant zélf, lets ever zich. dat aan een -sakken- roller deed denken. „Dat ziet er leeiyk voor me uit," dacht Marchant. die een vaag gevoel over zich kreeg, dat hy zich in een wespennest ge stoken had. „Jack!" riep de jonge dame: „hier ls Iemand, die beweert, dat ik hem een bank biljet ontfutseld heb. Heb je ooit zoo iets belachelijks gehoord?" „Het spyt me," stamelde Marchant, „maar de schyn was tegen u." .Dwaasheid." riep ze verontwaardigd. Ze stampvoette van ongeduld en scludde driftig het hoofd, waardoor de metalen gesp op haar hoed in het zonlicht schit terde. Dit trok Marchant's aandacht: htj wierp een scherpen blik op het sieraad en dacht na. Dien gesp had hy meer gezien. „Dwaasheid." herhaalde de jonge dame. „Je moet weten Jack. dat ik zoo hard ik maar kon de stationshal binnenliep met een bankbiljet in m'n hand om een kaartje te koopen, toen ik onverwachts tegen dien heer werd aangedrongen." „U moest zich schamen," sprak Jack uit de hoogte. Zonder dien gesp zou Marchant er *t zwijgen toe gedaan hebben en daarna wel licht z'n verontschuldiging hebben aange boden. Die metalen gesp op den hoed der jonge dame was hem. con minuut of tien geleden, door haar schittering opgevallen, en toen, ja toenstond ze vóór nem. Hij was toen juist van uit de smalle straat naar het station overgestoken. "t Was hetzelfde meisje. Hy zou er een eed op kunnen doen. „Een oogenblik," verzocht de jonge man op vasten toon: „U vertelde zoo juist dat u zoo'n groote haast had, toen u de sta tionshal binnen liep Hoe verklaart u dan dat ik, uit de straat komend u vóór me zag staan en ln de rij stond u achter me'" Ze keek hem strak en glimlachend aan. „O, dat is heel eenvoudig. Ik ging even terug om in de kiosk daar sigaretten te koopen. De man, die me -hielt), was nu Juist niet een van de vlugsten. Dat is alles." „Bent u nu voldaan mynheer?" hoonde J f&clc Marchant bleef kalm. „Mag ik dan die sigaretten even zien?" vroeg hy. „Uw onbeschaamdheid gaat alle perken te buiten!" riep ze boos. Maar Marchant liet zich niet uit het veld slaan en herhaalde kort en afgemeten: „Mag Ik die sigaretten zien?" Jack zei niets. Met een ongeduldig gebaar maakte de Jonge vrouw haar taschje open. Ze woelde en grabbelde er in, hoe langer hoe drifti ger, totdat alles overhoop en door elkaar lag. Sigaretten haalde ze er echter niet uit. „ïïrik moet ze verloren hebben," bracht ze er tenslotte met moeite uit. „Zoo?" grinnikte Marchant ongeloovlg z'n schouders ophalend. „Inderdaad mynheer", begon nu Jack: „het most bepaald een misverstand zyn!" „Denkt u dat? Een misverstand?" luid de het sarcastisch antwoord. „Gaat u dan mee naar den stationchef!" Zwygend liepen ze naast elkander voort, toen de jonge dame eensklaps blijde uit riep: „Hier zyn ze!" en zegevierend haalde ze een doosje sigaretten merk „Silverflake" te voorschyn. Marchant keek haar beduusd aan. Wat moest hy daarvan denken? .Rent u nu tevreden?" vroeg ze. en er klonk onverholen verachting in haar stem. „Ik.... ik..., het spyt me meer dan ik zeggen kan." „Het moest er ook nog bUkomen, dat het u niet speet," toornde ze. „Ik bied u m'n verontschuldiging aan. maar één ding moet u me toch toegeven: de omstandigheden Ze liet hem niet uitspreken, maar keerde hem minachtend den rug toe. „Kom Jack we hebben nog 'n uur voor den volgenden trein en dus nog den tyd om een kop thee te drinken. Ik wensch niets liever dan de herinnering aan dien on beschaamden mensch weg te drinken." Ze wierp hem nog een minachtend-ver ontwaardigden blik toe en verdween met Jack in de menigte. Marchant liet zich ontdaan als hy was op een stoel vallen en haalde diep adem. Met z'n zakdoek wlschte hy het parelend zweet vsn z'n voorhoofd. Het was een vreemd geval, maar aan haar onschuld twüfelde hy geen oogerblik meer! Z'n trein vertrok pas na een half uur. Hij maakte het zich gemakkelijk, leunde achterover op z'n stoei en besloot even den rook door ri'n hoofd te blazen. Hij voelde in al z'n zakken, maar kon zyn doosje niet vinden. Hoe kon dat? Nog geen kwartier geleden had hij, op weg naar 't station, toch een doosje siga retten gekocht? 't Was in Liverpoolstreet; het merk dat hfl altyd rookte: Silverflake! Weer dacht hy even na; toen smoorde hy een verwensching tusschen de tanden en stond op om een ander doosje te gaan koopen. Reinartz. L. Kolessa (piano). 120 Vrooiyke avond. 10.20 Duitsche Biljartkampioenschap- pen. 10.40—11.20 Concert o. 1. v. J. Wolf. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.t 12.35— 2.05 Gramofoonpi. 5.20 Viool- en piano sonates. 5.50 en 6.50 Gramofoonpi. 8.20 „Faut 11 tuer le mandarin", hoorsoel. 9.05 Omroep orkest o. 1. v. F. Andri. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonpi. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramo- foonplaten. 8,20 „Lohengrin" van R. Wagner. ROME, 441 M. 7.35 Gramofoonpi. 8.20 Uitzending van een opera. ZEESEN, 1635 M. 7.35—10.20 Groote vrooiyke avond. Hierna tot 11.50 Dansmu ziek door de orkesten van Bernard Etté en Ilja Livschakoff. In zijn binnenste kwam de Jongen in op stand tegen de tyrannic van zijn vader. H;1 kon dit niet langer onverschillig verdragen als een uiting van vaderlijk gezag. Hij was reed3 te oud, zoo redeneerde hy, om bevit en dooreen gerammeld te worden, en begon de strenge discipline, waaraan hy tot heden gewend was, mee te worden. Maar van den anderen »-—t bad de afstraffing van den a'ge'.oopen zomer ln Londen z\jn vrees voor de ruwheid van zyn vader nog niet ver minderd, en hij nam zich wel in acht, om niet naar buiten van zijn opstandigheid te deen blijken'. Ook hy was nochtans overtuigd, dat de woorden van zyn vader Carina hadden be- leedigd en gegriefd. Zij had geen woord ge sproken, maar haar stilzwijgen, dat gevoel de hU zeer levendig, al was hU nog zoo jong en onervaren, was welsprekend genoeg. Er gingen eenige minuten van ernstige spanning voorby, en toen deed Mallory een moeitevolle pcg.ng. om het gesprek op an dere or.dcrweroen te brengen. Hy wilde, dat de weersgesteldheid maar zou toelaten, dat hij met den auto uitryden kon. Hij wenschte met Carina een tegenbezoek te brengen aan lady Chiltem. Ze hadden elkaar nog n'et ontmoet, want toen lady Chiltem haar be zoek had afgelegd, was Carina niet thuis geweest. De '""aiitem's behoorden tot de oudste vrienden van Maliory in de omge ving er was zelfs een tyd geweest, waarin men zyn naam in één adem had genoemd met dien van Blanche Chiltem, de oudste en ongehuwde dccv*~~. Dat ze*» I'-'-rdaad een uitstekende party voor hem zyn ge weest, want zy was haar eerste jeugd reeds voorby Carina gaf hem antwoord, toen hy het woord tot haar richtte, maar haar stem was koud en gedwongen. Ze had duldeiyk fs- merkt, dat haar echtgenoot zyn aanval niet alleen bcdcc'had voor zyn z::i, maar cok voor haar. r->~ *•-. -•m baar auteurschap maakte hem woedend. Maar hij zou haar toch zeker hebben gewaar schuwd, indien hy niet had gewild, dat Pe ter haar boeken las. De ontmoeting met een schrijver of schryfster dringt iemand byna altyd tot het lezen van wat hy of zy heeft geschreven. En het zou haar zoo ge- makkelUk gevallen zUn, haar romans voor Peter verborgen te houden, indien Jim er haar zyn wensch toe had te kennen ge geven. Ze had haar echtgenoot ter harer rechtvaardiging wel kunnen zeggen, dat zy Peter den raad had gegeven, eerst verlof te vragen aan zUn vader, alvorens den roman „.Liefde tusschen de Bouwvallen" te gaan lezen. Maar dat zou voor Jim mis schien een rede geweest zyn, om zijn woede uitsluitend op zyn zoon te koelen, en dat vond zy jammer voor den goede» jongen. Ze bevond zich met Jim in de biblio theek, zooals gewooniyk na het diner, toen Peter binnenkwam, rood van opwinding en met tranen in de oogen. Hy hield het beek in de hand, en legde het op de tafel naast zyn vader. Het spijt my. vadsr. Ik had er geen vermoeden van, dat u niet graag wilde, dat ik het las. Carina zei me wei, dat ik beter deed niet het u eerst te vrag— Maar u heeft zich nooit bemceid met wat Ik las. Carina's tegenwoordigheid schonk hem moed. Hy was veel minder bang voor zyn vader, wanneer zy er by was. Wil dan ln het vervolg zoo vriende iyk zyn, het my te vragen, klonk het streng uit Jim's mond. En als je stiefmoe der je een volgende maal weer een raad geeft, zult ge zeer verstandig doen, met hem op te volgen. Heel goed, vader. Met deze woorden verliet Peter de kamer. Hij had niet durven opzien naar Carina. Deze zat als afwezig by een der groote tuinvensters, starend naar de zacht neer vallende sneeuwvlokken. Maar hy had al thans het verlichte gevoel, br.ar van een onverdiende blaam te hebben gezuiverd, en hy hoor4-' en was overtuigd, hierdoor haar goedkeuring te hebben verdiend, zyn indruk van Carina was, dat deze hield van een dapper, openhartig en montre den. Lage, kleine kuiperyen verachtte zij. En het zou niet edel zyn geweest, indien hy die zelfbeschuldiging voor zyn vader had verborgen gehouden. Teen hij vertrokken was, en de deur achter zich had gesloten, trad Carina rus tig op haar echtgenoot toe. Je moet niet boos op hem zyn, Jlm. Tenslotte was ik het, die het hem gege ven heb. Ik dacht n'et dat myn boeken iemand kondan kwetsen Ik veronderstel niet, dat ze het in derdaad doen. Maar er zyn nu eenmaal punten waarop wli noodwendig ven i< ning moeten verschillen. Je werken zyn Immers ais p-opav-nda b^d^eld, nietwaar? Het is om die reden, dat ik verkies, dat Peter ze niet lezen zal. Z had een gevoel, alsof hy haar sloeg, alsof hii baar blindelings mishandelde als een woesteling. Haar hart kromp ineen, en hc' leek wel, of alle kracht haar verlaten had. Ja, terwijl de u'teriyke aanval van toorn uitsluitend op Peter scheen gericht, wist zy nocht?"-. dat het zyn bedoeling was ook haar m bovenal haar en haar godsdienst te treffen. Tot op het oogenbllk had hy haar nog niet betrokken ln de be risping aan zyn zoon toegediend. Maar zy begreep nu, dat zy zijn stilzwijgen ver keerd beoordcc1d had. Hy had haar daad alleen niet willen bespreken In Peter's te genwoordigheid: in zooverre had hy nog wel eenisre achting voor haar. Sophia heeft al je boeken gelezen, zei hy. En zij vertelde mij, dat zy dit ecne juist het gevaarlijkste achtte van alle, omdat het zoo listig geschreven is. Terwyi hy zoo sprak, trommelde bij met zyn lange gebruinde vingers op het zooeven -door Peter teruggebrachte boek. Ik zelf houd niet van romans, zooals je weet ze hebben my te weinig overeen stemming met het werlteiyke leven. Maar dit eene boek heb ik gelezen en ik heb myn best gedaan, het uit Peter's handen te hou den. Hy zag intusschen Carina doordringend aan. Carina, toen ik je hier bracht als myn vrouw, neb lk Je geen tosstemming verleend om m()n zoon te verderven. Jongens van zyn leeftyd zijn zeer vatbaar voor indrukken zeer vatbaar voor nieuwe gezichtspunten en onbekende, nieuwe invloeden. Ik had ge hoopt, dat ik je dit nooit had behoeven te zeggen, maar thans ben lk er toe gedwon gen. Ik wensch, dat Je Peter met rust Iaat en hem zyn eigen gang laat gaan. Begryp je me? Ik begryp je volkomen, Jlm, ant woordde Carina koel, terwUl ze hem strak in de oogen blikte en niet week voor zyn blik. Maar myn opinie is, dat je in deze openhartiger tegenover my had moeten zyn. Haar verontwaardiging verried zich een weinig in de scherpte van haar toon en haar glinsterende blikken. Het doet me leed, dat Je myn boeken met Sophia hebt besproken! Ik wenschte absoluut onpartydtg te worden ingelicht 1 Inderdaad! haar stem klonk hoonend, daar was Sophia ook de aangewezen per soon voor! Ze haat eenvoudig het katholiek geloof! En daarom dan ook is zy beter dan wl» ook in staat, te beoordeelen, alles wat er toe zou kunnen bydragen, Peter te verder ven! Te verderven? Nu ja, je weet, wat ik bedoel, zyn geest, zyn jong verstand op den verkeerden weg te brengen! Maar ik zeg je, Carina, dat ik vastbesloten ben, met al de gestrengheid, waartoe ik in staat ben, elke neiging van dien aard by Peter den kop in te drukken! Ik begrijp het volkomen! Want a!s ik bijvoorbeeld ooit zou ver nemen, dat hy met Je naar de kerk was geweest, zou ik hem de verschrikkelijkste afranseling geven, welke hy ooit heeft ge had! Carina huiverde onwillekeurig by de ge dachte. Haat Je haat Je mijn geloof dan zoo zeer? vroeg zy, byna kermend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11