ONTHULLING ROODE PARTIJ-PERIKELEN EN NATIONAAL BELANG OVER HET DREYFUSPROCES Documenten-diefstal TWEEDE BLAD VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 STORMACHTIG BEZOEK! HET ARMETIERIGE KINDTE OERWERELD IN HET OERWOUD KAMER-CENTRALE HAARLEM - DE SPIONNEN SPEELDEN HOOG SPEL HANDEL EN NIJVERHEID DE LEIPZIGER VOORJAARS- MESSE Herhaaldelijk hebben wij den laatsten tijd de aandacht moeten vestigen op de moeilijkheden, waarmede men in den boezem der S.D.A.P. te kampen heeft. De sociaal-democratische pers dwong ons daartoe, doordat zij telkens weer op weinig vriendelijke manier en met nog minder vriendelijke bedoeling werkelijke of vermeende tegenstellingen in onze (gelukkig nog één en ongebroken) R.K. Staatspartij voor haar lezers étaleerde, liefst in heel valsch daglicht. Ons was zoo dikwijls wij de sociaal democratie ten onzent aan haar eigen partijperikelen herinnerden alle leed vermaak vreemd. Het mocht al eens eenige bevrediging van het rechtsgevoel schenken, zekere leiders der S.D.A.P. te zien oogsten, wat zij eenmaal zaaiden, met tè groote be zorgdheid hebben wij de toestanden in de S.D.A.P. zich zien ontwikkelen, dan dat wij daarin ooit eenig vermaak konden vinden. De philosophische overweging, dat naar het woord van den Duitschen den ker de vloek der slechte daad juist hieruit blijkt, dat zij voortdurend nieuw kwaad moet voortbrengen, dat dus de socialistische beweging, die groeide uit ontevredenheid en zich baseerde op strijd, voortdurend nieuwe ontevreden heid en nieuwen strijd moet wekken en daardoor telkens opnieuw moet uitéén- vallen, deze philosophische overwe ging heeft ons zelfs niet kunnen verzoe nen met de feiten, laat staan, dat wij daarin een zeker vermaak zouden schep pen. Van het begin af is het geval ern stig gebleken: een botsing tusschen links en rechts in de S.D.A.P. zou niet kunnen uitblijven; de aanhangers van „De Socialist" speelden reeds jaren ge leden in de partij een rol, welke in een partij, die haar eenheid en.... zichzelf niet vernietigd wil zien, eigenlijk niet geduld kon worden: de linksehe groepen gaven een eigen orgaan uit, zij hielden eigen congressen (al noemden zij deze ook onschuldigj es „weekends"), zij spaarden niets en nie mand, wat herhaaldelijk veel ergernis gaf. De partijleiding deed in de resolutie van Nijmegen 1929 eenige concessies aan de linksehe elementen: deze zouden on der zekere voorwaarden een eigen or gaan mogen uitgeven, enz. Het mocht echter niet baten; de link- schen gedroegen zich steeds brutaler en brachten steeds ernstiger de eenheid der partij in gevaar. De partijleiding trachtte in 1931 het (Amhemsch) Paaschcongres te benutten om hieraan paal en perk te stellen, en zij kreeg (zoo scheen het toen) den wind in de zeilen, doordat kort voor den aanvang van dit congres bekend werd, dat de „Socialist"-groep zich zoowaar met buitenlandsche links-georiënteerde groepen in verbinding had gesteld om door middel van een eigen politieke or ganisatie zéér-links-gelegen, ten deele bolsjewistische doeleinden na te streven. Het partijbestuur kwam in Arnhem met een resolutie, waarin het optreden van den linkervleugel „in strijd met de resolutie van Nijmegen 1929" werd ge noemd en waarin geëischt werd, dat het partijbestuur bij eventueele nieuwe over tredingen onmiddellijk de maatregelen zou nemen, „in het belang van de een heid en de strijdkrachten der partij noo- dig". De voorgestelde resolutie gaf ten con- gresse aanleiding tot felle betoogen; de beschuldigden traden als aanklagers op, en mocht men tot op zeker moment al dit georeer nog beschouwd hebben als de meeningsuiting van enkele hardnekkige heethoofden, die de massa niet achter zich hadden, bij de stemming deed zich het verbluffende feit voor, dat de resolutie van het partijbestuur weliswaar werd aangenomen, maar met een stem menverhouding van 838 tegen 493, terwijl 204 stemmen blanco werden uit gebracht, wellicht meerendeels uit reve rentie voor de partijleiding; dit aan tal blanco-stemmen halveerend (wat het geval voor de partijleiding nog vrij gunstig voorstelt) kon men toen bijna spreken van een verhouding 9 6. Twee vijfden van de te Arnhem aanwezigen verklaarden zich in 1931 dus reeds solidair met de linksehe groepen! Het was voor velen een openbaring, hoe machtig de linksehe groep in de S.D.A.P. toen reeds bleek te zijn, ook al hield men er rekening mee, dat in de S.D.A.P. over het algemeen niet de be zadigdste elementen naar congressen, e.d. worden afgevaardigd. Dat de linksehe heeren zich na dit congres-resultaat opeens heel tam zou den gaan gedragen, was niet te ver wachten en de zaak is dan ook heel anders uitgepakt. Niets, letterlijk niets heeft de linker vleugel nagelaten, waardoor de partij leiding kon worden bestreden en be stookt. Aanvankelijk werd een compromis ge troffen: „De Socialist" zou verdwijnen en vervangen worden door „De Sociaal- demokraat", waarin onder hoofdredactie van den partijbestuursgetrouwen heer Boekman zoowel links als rechts zijn meening zou kunnen uiten. 't Liep echter spoedig spaak: de link sehe heeren maakten 't zóó bont, dat de hoofdredactie tot weigering van copie overging; geschilpunten vormden vooral de houding der officieele S.D.A.P. in het textielconflict in Twente en de zitting neming van sociaal-democraten in het door Prinses Juliana opgerichte Natio naal Crisis-Comité; veel kwaad bloed zette het ook, dat de leiding van de V.A.R.A. weigerde, den links-socialist Schmidt voor de microfoon te laten ver tellen, wat hij vertellen wilde. Door de linksehe heeren werd nu een resolutie tegen het partijbestuur aange nomen, in verband waarmede de oppo sitieleider Schmidt als partijbestuurder bedankte. Intusschen was tevens alle instem ming van links met de werking van „De Sociaal-Democraat" verdwenen, en ging de oppositie ertoe over, een nieuw eigen orgaan, n.l. „De Fakkel" te stich ten (om de algemeene verwarring nog te vergrooten, was ook het oorspronke lijk weekblad „De Socialist" blijven voortbestaan!) In „De Fakkel" namen de linkervleu gelmannen nog minder dan ooit te vo ren een blad voor den mond, herhaal delijk werd daarin de partijleiding op 't grofst beleedigd. Toen besloot het partijbestuur krach tig in te grijpen en het stelde voor het met Paschen te Haarlem te houden con gres een resolutie samen, waarin o.a. van alle leden der partij wordt geëischt, „dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bij zondere groepeeringen, alsmede van an dere handelingen, die de eenheid der partij in gevaar brengen en haar strijd kracht schaden", waarin voorts wordt geëischt, „dat de bladen „De Socialist" en „De Fakkel" zullen worden opgehe ven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partij genooten, die ten doel hebben de tactiek der partij te behandelen en be legd zijn door andere dan de daartoe door de partij bevoegd verklaarde instan ties", en waarin tenslotte aan het partijbe stuur wordt opgedragen, „voor de naleving van deze eischen met gestrengheid te zorgen, voorzoover de afdeelingen daartoe geen gebruik ma ken van haar statutaire bevoegdheid", en waarin het partijbestuur wordt ge machtigd om zoo noodig „hen, die tegen dit congresbesluit handelen, den partij raad gehoord, als lid der partij te roy- eeren". Deze resolutie is allerminst in staat gebleken, de linksehe heeren tam te maken; integendeel, nog feller dan te voren zijn zij sinds de publicatie daar van tegen de partijleiding te keer ge gaan. Onder leiding van Edo Fimmen werd te Amersfoort vergaderd door 318 perso nen, vertegenwoordigende de „werkers- groepen" voor „De Fakkel" in 53 plaat- sen van het land; de heeren verklaarden in een met algemeene stemmen aange nomen resolutie, dat de „crisis-resolu tie" van het partijbestuur voor den lin kervleugel volstrekt onaanvaardbaar was en dat daardoor slechts was beves tigd geworden, dat dit partijbestuur niet in staat is in deze beslissende tijden leiding te geven aan de socialistische beweging in Nederland; de heeren protesteerden met den grootsten na druk tegen „de scheuringspolitiek van het partijbestuur, zooals deze tot uiting komt zoowel in de partijbestuursresolu tie als in het feit, dat het partijbestuur alle bemiddelingspogingen zonder meer afwijst"; zij verklaarden ten slotte niet meer en niet minder dan „dat voor de links-socialisten elke beslissing van het congres, welke hun niet de volko men vrijheid van het woord en vrijheid van onderling overleg waarborgt, onaan vaardbaar is." Het partijbestuur van zijn kant zond aan alle leden der S.D.A.P. een geschrift toe ter toelichting van zijn op het Haar- lemsch congres te behandelen resolutie, maar deze toelichting is door de redactie van „De Fakkel" beantwoord met een brochure, die om met „Het Volk" te spreken „onze toch reeds niet gun stige verwachtingen omtrent den afloop van dat congres nog aanmerkelijk on gunstiger heeft doen worden". Sindsdien is het gescheld niet van de lucht, maar ondanks dit alles trachten oud-gedienden in de S.D.A.P. als de heer Vliegen en de heer en mevrouw Wibaut de eenheid nog te redden; mevrouw Wi baut stelde in „Amsterdam XI" om des vredes wille zelfs vóór, door de par- t ij een weekblad te laten uitgeven, gere digeerd door linkschen van de „FakkeP'-groep, dat als bijvoegsel van de S.D.A.P.-sche dagbladen zou verschij nen en waarvan het congres de redac tie zou benoemen. Als men met zulk een onmogelijk voorstel komt aandragen, moet de zaak er toch wel hopeloos vóór staan! Inderdaad! Het zal wellicht een hopeloos streven blijken, de eenheid zij het dan ook een eenheid tusschen aanhalingsteekens te bewaren, en het komende Haar- lemsche congres zal waarschijnlijk dan ook voor de S.D.A.P. van een treurige belangrijkheid worden. Zooals de partijen thans tegenover el kander staan (wij hebben de wederzijd- sche verhouding hierboven slechts heel onvolledig geschilderd), schijnt er niet veel kans op éénige verzoening. Het zal waarschijnlijk „buigen of bar sten" worden. De liberale „Vrijheid" juicht dit toe; het blad hoopt, dat men niet een op lossing zal trachten te zoeken in een schijn-eenheid: „De S.D.A.P. is aan een tweesprong gekomen en zal moeten kie zen of deelen". Het ziet er wel naar uit, ja! Maar, in tegenstelling met „De Vrij heid", kunnen wij ons daarover niet bij voorbaat voldaan gevoelen. Het is voor ons van nationaal belang, of de S.D.A.P. een zekere eenheid blijft onder min of meer bezadigde leiding, óf uiteenvalt in links en rechts. Heeft zich de afscheiding van links eenmaal voltrokken, dan zal de S.D.A.P. zeer verzwakt blijken; maar daarover juiche men niet te vroeg, want dit zal beteekenen, dat het bezadigde roode ele ment aanmerkelijk aan invloed verliest, terwijl daarnaast een partij zich for meert, welke de communistische zéér nabij komt. Haarlem kon wel eens een tweede De venter worden. Het ware in het nationaal belang ech ter te hopen, dat zulks nog voorkomen kon worden. Want.... Haarlem zou érger worden dan Deventer, vreezen wij. Rembrandt Theater Sinds half December mogen we ook in ons land bogen op een spruit van den stevig gewassen Hitlerstronk, een Nationaal-Socia- listische Arbeiderspartij. De party vestigde haar zetel in een kas. teel in de onmiddeliyke nabyheid der Re sidentie, als om te laten uitkomen, hoezeer haar ontstaan alleen reeds een bedreiging van de Regeering beteekende. Van dit kas. teel uit zouden de kopstukken, Adalbert Smit, die onzen Hitier voorstelt, en dr. E. Ridder van Rappard, die den titel van eer sten schriftvoerder draagt, hun propaganda-, liever hun zegetocht over het land beginnen. Eilacie, het bouwvallige „kasteel", dat der met zooveel fanfaronnades aangekondigde party tot hoofdkwartier verstrekte, biykt al reeds het stryd'tooneel te zijn geweest, waar de fiere ridders tegen elkander in het har nas getreden zijn en het zwaard hebben aan gegord. En er zijn slachtoffers gevallen ook. Zooveel zelfs, dat we op het oogenblik niet weten of er nog wel een Nationaal Socia. listische Nederlandsche Arbeiderspartij be staat. Op een dezer dagen gehouden vergade. ring namelijk heeft de heer Adalbert Smit, optredend als leider, den eersten schriftvoer der Van Rappard en diens geestverwanten, als leden van de partij geroyeerd. Daarop heeft de leider van de afdeeling Amsterdam besloten den heer Smit niet meer als leider te erkennen, het royement van den secretaris Van Rappard cum suis als niet geldig te beschouwen en zich tot taak te stellen de party zonder den heer Smit te reconstruee- ren. „Een armetierig kindje" noemden we en kele weken geleden onze Nationaal Socialis tische Nederlandsche Arbeidersparty. Zoo was het. Zonder zelfs van groeistuipjes last te hebben gehad, lükt het in zün eerste in carnatie al reeds ter ziele. Als ondertitel draagt deze Zondagmor genfilm: Het dierenleven in de wildernissen van het Amazonedal, en we herinneren ons deze film reeds eenige jaren terug te heb ben gezien en bewonderd. Practise!) kan men haar echter meermalen zien, want zy bevat niet alleen zeer veel leerryks, wat ook in niet geringe mate te danken is aan de voortreffeiyke *teksten van den heer van deze Bladsnijdertjes, allen gewapend met een netjes uitgesneden bladcirkeltje, zich naar de stapelplaats begeven, daar hun vrachtje afleveren en vervolgens weer den terugtocht aanvaarden, om weer op nieuw een schijfje te gaan snijden. Een ander klein diertje, dat even vraat zuchtig is als het Bladsnüdertje werklustig, is de Pirai. Dit zijn kleine vischjes, die op Bladsnijdertjes aan den arbeid. Men ziet, hoe een voorganger reeds een keurig rond stuk uit het blad gesneden heeft. De R. K. Kamer-Centrale „Haarlem" houdt Zaterdag 16 April des namiddags 3 uur in gebouw „St. Bavo" te Haarlem een vergadering. De agenda is als volgt: 1. Opening, notulen, mededeelingen; 2. Be handeling „Wyziging Kiesreglement" en de hierop ingezonden amendementen: 3. Rond vraag en sluiting. Portielje, den inspecteur van de levende have van Artis te Amsterdam, doch ook zeer veel interessante en hoogst merkwaar dige opnamen in de dierenwereld. Men heeft er geen begrip van, welke wonder lijke levens er in dat oerwoud huizen en welke wreede tafereelen zich daar ieder uur van den dag afspelen. Tallooze geva ren bedreigen den onbezonnen reiziger, die het zou wagen zich klakkeloos in dat oer woud te begeven. Daarentegen biedt dat zelfde oerwoud voor den deskundigen en scherpen opmerker zooveel schoonheid en eigenaardige byzonderheden, dat men niet anders dan in diepe bewondering het hoofd kan buigen voor het machtige, indrukwek kende en bovenmenscheiyk-mooie in de schepping. Nemen we b.v. de zeer kleine diertjes, die met den naam van Bladsnijders worden aangeduid en die in yver en arbeidslust menig verstandig mensch verre overtreffen. Deze diertjes snyden uit boombladen keu rig ronde halve cirkels en nemen deze halve schyfjes, die ongeveer vier a zesmaal zoo groot zy'n als zyzelf, op hun rug, marchee- ren daarmede heele afstanden en werpen deze ten slotte op een hoop by elkaar. Dan komt een hunner soortgenooten, die echter aanmerkeiyk grooter is van postuur en maalt deze bladschijfjes tot een papje te zamen en deze pap, vermengd met andere ingrediënten, wordt in het hol bewaard en beschouwd als voorraad. Nauwkeurig volgt de film deze diertjes in hun bewegingen w Si Een met de lasso gevangen kaaiman wordt aan 5and gebracht. Gistermorgen is op den Hollanderweg te Wijk aan Duin een vrachtauto tegen een huis tmden, nadat eerst een paal van het electrisch net en een lantaarnpaal als slacht offers waren gevallen. Het voertuig bleef in de voordeur steken. De Quotidien heeft de documenten uit het archief van het Fransche Departement van Oorlog gepubliceerd, welke nieuw licht wer pen op den achtergrond van het Dreyfus- proces. Van deze acten geeft het „Vad." in aaneengeschakeld verband het volgende relaas: Beschrijvingen van vestingplannen en van geschut, die tot de geheimen van den Fran- schen generalen staf behoorden, waren den Russischen militairen attaché, baron Frede- riks, in handen gevallen. Hy nam er kennis van en maakte ze gereed voor verzending naar St. Petersburg. Ze waren al tot een pakket samengebonden, dat wegens de ze kerheid aan Tsaar Alexander III zelf ge adresseerd was, toen de Fransche generale staf door een vertrouwensman van de spion- nage-afdeeling hoorde wat er gaande was. Daar bizondere snelheid geboden was, be val de minister van Oorlog, generaal Mer- cier, den chef der spionnage-afdeeling, luit.- kolonel Henry, tot eiken prijs zich in het bezit der verzonden documenten te stellen eer ze naar St. Petersburg werden verstuurd. Aangezien de koerier, gelijk men wist, den volgenden dag zou vertrekken, zette de spi onnage-afdeeling alles op haren en snaren om toch den volgenden ochtend 't pakket In handen te hebben. Des nachts nog werd ln het geheime kabinet het briefpakket, zonder dat de zegels beschadigd werden, geopend en de generale staf kon zich met eigen oogen overtuigen, dat inderdaad stukken verraden waren, welke slechts aan een zeer kleinen kring van personen in de hoogere legerlei ding bekend waren geweest. Het betrof spe ciaal 't nieuwe kanon model 75 en de daar mede in het Fort Valérien gehouden schiet proeven Daarby lagen de uiteenzettingen van den technischen en financieelen inhoud, welke de attaché baron Frederiks zeer zaak kundig had opgesteld. Het waren dezelfde geheimen van welker verraad toen Dreyfus werd beschuldigd. De minister van Oorlog en luit.-kolonel Henry waren onthutst, niet alleen omdat ze het resultaat van een arbeid van etteiyke jaren door verraad in gevaar gebracht zagen, doch ook omdat de kring der verdachten zeer eng was. Het verraad van de geschuts- constructie beteekende ook materieel een groot verlies voor den staat en de industrie. In alle haast werd het geheele pakket, in het byzonder de commentaar van baron Frederiks gefotografeerd en het pakket vroeg in den ochtend op dezelfde wüze in het Russische gezantschap teruggebracht als 't er uit verkregen was. Te ontheimelijken had de generale staf niets meer, aangezien de Russische militaire attaché natuurlyk af schriften van zijn zending had gemaakt. Nauweiyks was echter order gegeven om het weer gesloten pakket terug te brengen, of er verscheen een koerier by generaal Mercier en meldde, dat baron Frederiks een onmiddeliyke audiëntie verzocht. Zonder zelfs maar eenig antwoord af te wachten verscheen enkele oogenblikken later baron Frederiks zelf al. Zijn komst op dit uur en op deze wyze was in strijd met alle diplo matieke usances en bewees, dat 't een zaak van uiterste urgentie en groot belang gold. Baron Frederiks deelde zonder veel pour parlers mede: Excellentie, ik bezit het on weerlegbaar bewys van een diefstal van acten, welke vannacht in de particuliere woning van den Russischen gezant is ge pleegd. We weten, waar de geroofde papieren zich bevinden. Als de verdwenen ziending niet in den loop van dezen dag in onze handen terugkeert, zal de Russische gezant onverwyid de Fransche hoofdstad verlaten en ik zelf ben genoopt, hem te vergezellen. Generaal Mercier verried met geen wenk brauwfrons zijn nervositeit. Onmiddeliyk had hij de geweldige beteekenis van de si tuatie doorzien. Van zijn antwoord zou de Russisch-Fransche vriendschap en daarmee wellicht de vrede in Europa afhangen. Den onwetende te spelen was, gezien de preciese mededeelingen van baron Frederiks, niet mogeiyk. Hy zou de kans loopen, dat als hy trachtte te loochenen, de attaché hem de feiten voor de voeten zou werpen en den dader noemen. Dat wilde de minister tot el- ken prys verhinderen, aangezien de kloof tusschen de beide bevriende generale staven niet verwijd mocht worden door de openiyke beschuldiging van wederzydsche spionnage. Generaal Mercier antwoordde: Meneer de attaché, ik was juist van plan u voor deze zaak te verzoeken me een bezoek te brengen. De papieren zyn gisteren in onze handen gekomen. Onze afdeeling zyn door een der de de documenten te koop aangeboden. Maar toen wy ze doorkeken, bleek, dat ze 't adres van uw souverein droegen. U kunt u denken, dat we het niet over ons konden verkrijgen, iets anders met het pakket te doen dan te trachten het zoo vlug mogelijk terug te sturen vanwaar het gekomen was, naar 't Russisch gezantschap. Wbarschyn- lijk is onze bode al bij- u en zyn de papie ren al weer in uw bezit. De baron begreep onmiddeliyk, dat hü doorzien was en dat de generaal hem met zün eigen wapen geslagen had. Hü wist, dat de Fransche minister van Oorlog het bewys in handen bad gehad van zün spionnage- v/erk, maar. van zyn wetenschap geen ge bruik kon maken om zich niet zelf eveneens te beschuldigen. Hij nam afscheid met het bewustzijn, dat hy niet alleen in Parijs on- mogeiyk was geworden, doordat hy by zyn werk gesnapt was, maar ook by zyn eigen regeering, omdat hij het gezantschap ge- compromiteerd had. Werkelük werd hy na den gebruikeiyken eerbiedstermyn terug geroepen. De „Quotidien" is van meening, dat deze loop van zaken aangeeft, waarom Henry in het Dreyfus-proces niet de waarheid mocht zeggen. Hij mocht geen breuk tusschen Frankrijk en Rusland veroorzaken. En in het tragische conflict tusschen plicht en geweten is luit.-kolonel Henr" toen in den docd gevlucht. en het is grappig te zien, hoe een heirleger den bodem van de Amazone-wateren leven, zy hebben echter vlijmscherpe kaken (in de binnenlanden worden de tanden van dit vischje zelfs als scheermesjes gebruikt) en daarmede verslinden zij in ongeloofiyk kor ten tyd hun prooi. Hier is het de een dracht, die machtig maakt, want het enorme aantal, dat eensklaps op een prooi los schiet, is in staat om in enkele minuten tijds een dood wild varken, dat even over den rand van het scheepje gehouden werd, volmaakt van alle vleesch te ontdoen. Zou een mensch dus het ongeluk hebben in een dergeiyken stroom te vallen, het zou een der verschrikkelykste dooden zyn, die men zich denken kan. Ook aan enkele grootere dieren heeft men aandacht gewijd, zooals b.v. aan de zwarte kaaimannen, de grootste vijanden van de vaquero's, daar zij het aan hun hoede toevertrouwde vee rooven. Men laat een blik slaan in den z.g. Hellepoel, waar duizenden van deze gevaarlijke dieren door elkaar krioelen. Onvervaard wordt echter de jacht ondernomen en voor een dag ver streken is heeft men reeds ontelbare van deze dieren onschadelyk gemaakt. Het is uit den aard der zaak slechts een greep uit al het wetenswaardige, dat deze film biedt, doch men kan er van overtuigd zijn, dat deze film een der merkwaardigste en misschien wel belangrijkste filmreporta ges van een zeker gedeelte van het dieren leven is. L. Vu De werkzaamheden tot voorbereiding van de op 6 Maart beginnende Leipziger Messe zyn in vollen gang. Volgens de tot heden beschikbare gegevens zullen ongeveer 8000 exposanten aan deze voorjaarsbeurs deelne men, waarvan ongeveer 6500 tot de verschil lende algemeene afdeelingen en de overi gen tot de groep voor techniek en bouwbe drijf behooren. Bovenstaande getallen zijn, de zeer ongunstige tijdsomstandigheden ln aanmerking genomen, zeker hooger dan men had mogen verwachten. De Voorjaars-Messen trekken steeds ook de bijzondere belangstelling van het buiten land. Een jaar geleden waren op een totaal van 147.492 bezoekers 27.486 vreemdelingen tydens de Messe in Leipzig aanwezig. Bovendien heeft het buitenland begrepen, dat koopen en verkoopen beide met succes op de Messe kunnen geschieden. Naast vraag dus aanbod, het laatste door tal van afzon- deriyke en collectieve inzendingen. Oosten- ryk, Tsjecho-Slowakije en Rusland komen als van ouds in hun eigen gebouwen. Denemarken, Engelsch-Indië, Frankryk, Italië, Japan en Spanje herhalen hun ten toonstellingen en vormen een internationale groep in het „Ring-Messhaus", waar voor het eerst tevens Canada en Turkye aanwe zig zullen zijn. Verder nemen de Engelsche regeering en de in Beriyn gevestigde Ame- rikaansche Kamer van Koophandel elk met een inlichtingendienst aan de Leipziger Mes se deel. Nederland exposeert in verschillende gebouwen en hallen, naar gelang van de tentoongestelde producten. Heeft de Messe in hoofdtrekken geregeld eenzelfde karakter, in onderdeden is er tel kens iets nieuws. Zoo zal de reclame-afdee- ling in het reeds genoemde „Ring-Messhaus" een speciale groep hebben onder het devies „Durch Packung schützen dem Kunden nützen". Voor verschillende branches zullen daar moderne, goedkoope en doelmatige em ballage-artikelen te zien zyn. In hetzelfde gebouw heeft voor het eerst een collectieve tentoonstelling van de Wurtembergsche meu belindustrie plaats. Op de Textielmesse wor den een groot aantal nouveauté's uitge teld, gepaard gaande met een kunstzyde-tentoon- stelling en modeshows. De afdeeling voor kantoorbehoeften zal in het „Messhaus Jagerhof" genormalis:erde papierformaten laten zien en koos daarvoor tot titel „Normlormate helfen verkaufen". MHen zal de theorie kunnen toetsen aan de practyk, o.a. door een belangwekkende serie modellen, die by autoriteiten, verbonden en firma's in gebruik zijn. De Technische en Bouwvak-Messe geeft een ruim overzicht van machines, materialen, technische verbeteringen en nieuwe vindin gen, waardoor de leiders van bedryven in staat worden gesteld, op de hoogte te biyven van de ontwikkeling der techniek en ook de handel belangrijke ervaringen kan opdoen. Er is voorts een tentoonstelling van drijfwer ken, een model-wagenmakerij, een groep voor „Verkehr und Bader" en een expositie op het gebied van watersport. Bovendien worden verschillende congressen georganiseerd, o.a. voor de wagenmaksry en carrosseriebouw, voor bsdrijfstechr.iek, voor economische kracht- en warmte-productie, voor den woningbouw en de stichting van tuindorpen. Tydens deze congressen zuilen de meest bevoegde deskundigen voordrachten over gemelde onderwerpen houden. Voor Nederlandsche bezoekers van de Leip ziger jaarbeurs ryden drie extratreinen op Zaterdag 5 Maart en behalve dit kunnen ook afzonderiyke reizigers aanspraak maken op vervoer tegen verlaagden prys, indien zy vooraf een bewys van toegang tot de Messe nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5