I STADSNIEUWS I VIERDE BLAD MAANDAG 29 FEBRUARI 1932 BLADZIJDE 1 BOUW SCHOOL KLEVERPARK Proveniershuis Een kwestie van Registratie recht Leening „Centraal Woning- beheer" Restitutie Waterleiding Personeelsformatie B. A. De 7 pCt. salaris-verlaging van het gemeentepersoneel. De voorstellen Klein en de Raad HAARLEMSCHE JOURNALISTENKRING FORENSEN-BOND Afd. Haarlem en Omstreken SCHOOL- EN WERKTUINEN „MERCURIUS" GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN TENTOONSTELLING STILLE OMGANG LEERLINGEN JOH. STEENMAN VAN EEN HOND GESCHROKKEN LIJN 3 VAN DE STADSBUSSEN DE HEER P. J. RAAYMAKERS 85 jaar JEUGDGROEP R. K. B. B. „ST. JOSEPH" SPORTIEVE VOETBALLER Scheidsrechter mishandeld POPPEN-TENTOONSTELLING VRAGENBUS Het Roomsch Katholiek Kerkbestuur van de parochie van het H. Hart, gevestigd te Haarlem, Kleverparkweg 17, verzoekt de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Velserstraat, alhier. Adressant heeft door overlegging van de verelschte stukken voldaan aan het bepaal de ln art. 73 der Lager-onderwijswet 1920. Uit die bescheiden blijkt, dat de te stich ten school ruimte moet bieden voor 251 leer lingen; dat de school 7 klasselokalen en een gymnastiek-lokaal zal bevatten, en dat per klasse ten hoogste 48 leerlingen zullen wor den toegelaten. Mevr. G. KroonLaan, presidente, opende Voorts blijkt uit de overgelegde verklaring van ouders, dat de nieuwe school zal worden bezocht door méér dan 100 leerlingen. Wel hebben tal van moeders zonder dat blijkt van het gevoelen van de vaders, de leerlin- genlijst geteekend, waardoor (volgens de bestaande jurisprudentie) 22 handteekenin- gen niet medegerekend mogen worden, maar, na aftrek daarvan, blijven er toch nog 111 kinderen over, die de te openen school zullen bezoeken en dus méér dan het aantal <100), voorgeschreven in art. 73 der Lager- onderwijswet 1920. Hoewel ten aanzien van dezen bouw nog nader overleg moet plaats hebben, hebben B. en W tegen inwilliging in beginsel geen bezwaar, met het voorbehoud, dat de finan- eieele toestand der gemeente dit mogelijk zal maken. Zoodra het schoolbestuur, ingevolge art. 77 der L. O.-wet, een uitgewerkte raming van kosten heeft ingezonden, kunnen B. en W. een en ander beoordeelen en het juiste be drag ln overleg met adressant vaststellen. Het is gewenscht eenige verbeteringen te doen aanbrengen aan de woning van den bewaarder van het Proveniershuis. Een ge deelte van de gezinsleden meet slapen op een onbeschoten zolder, de huiskamer heeft slechts één raam, uitzicht gevende op de binnenplaats. Voorts is de toestand van het bestaande privaat, hetwelk niet in verbin ding staat met de buitenlucht, ook voor het naastgelegen kantoor van het Burgerlijk Armbestuur onhoudbaar. Op den zolder kunnen twee slaapkamer tjes, nX één voor jongens en één voor meisjes, worden gemaakt. De zolder zal tegen het dakvlak met hout kunnen worden be schoten, terwijl voor toetreding van licht en lucht drie dakvensters zullen moeten wor den aangebracht. De toetreding van licht ln de hulskamer is te verbeteren door het aan de zijde van de Doelstraat bijplaatsen van een kozijn met ramen. Voorts kan het bestaande privaat worden omgebouwd in een closet. De kosten aan de uitvoering van genoem de werken verbonden, worden geraamd op 1250.-. B. en W. stellen voor genoemd bedrag ter beschikking te stellen. Bij besluit van 3 September 1930 besloot de Raad tegen den Ontvanger der Registra tie en Domeinen te Haarlem een rechtsver- ordening in te stellen, strekkende tot terug betaling van een bedrag ad ƒ1791.welk bedrag ten onrechte als recht van registratie was geheven. De heffing betrof de over dracht aan de gemeente Haarlem van gron den, gelegen ten Zuiden van de Jan Gijzen- vaart, kadastraal bekend gemeente Scheten, sectie B, Nos. 3097, 4750, 4752, 7455 en 583, welke gronden in het belang der volkshuis vesting werden aangekocht. B. en W. her inneren eraan, dat deze terugvordering steunt op de bepaling van art. 101 b der Registra- tiewet 1917, welke o. m. inhoudt, dat van het recht van registratie zijn vrijgesteld de akten van overdracht van onroerende zaken aan gemeenten, indien de overdracht ge schiedt in het belang der volkshuisvesting. De Arrond'ssements-Rechtbank te Haarlem heeft thans in haar vonnis beslist, dat de Ontvanger voornoemd terecht den aankoop heeft beschouwd als niet geschied in het belang der volkshuisvesting in den zin van art. 101 b der Registratiewet. Naar de mee ning van B. en W. ten onrechte. Zij sluiten zich aan bij de meening, vervat in het ter zake Ingewonnen rechtskundig advies, dat het vonnis van de Rechtbank op onjuiste over wegingen steunt, en dat er voor de gemeente geen aanleiding bestaat haar oorspronkelijk standpunt te wijzigen. Mitsdien stellen zij voor te besluiten van het vorengemelde vonnis ln hooger beroep te gaan. In de vergadering van 7 October 1931 werd besloten aan de alhier gevest'gde stichting -Centraal Woningbeheer", welke inmiddels bij Koninklijk besluit van 4 Februari 1932 is toegelaten als stichting uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, voor den bouw van 258 woningen, waaronder 5 wmk el woningen, en van 2 berg plaatsen een voorschot uit de gemeentekas te verleenen van ten hoogste groot ƒ940.500.—. Daarbij werd verder onder V besloten, ons indien de stichting in de gelegenheid zal zijn eene geldleening, door de gemeente ge waarborgd, bi) derden te sluiten tegen eene rente van hoogstens 5 pCt. te machtigen dé gemeente garant te stellen voor dat bedrag. Thans wordt de stichting in de gelegen heid gesteld eene geldleening, door de ge meente te waarborgen, aan te gaan, groot 200.000.—. tegen den parikoers en eene ren te van 5H pCt. 'sjaars, geheel af te lossen na 5 Jaren. B. en W. stellen voor dit besluit van 7 October 1931, No. 15, V, zoodanig te wijzigen, dat m plaats van „5 pCt." wordt gelezen: 5'A pCt. Gelden a Deposito bij de Ophaaldienst De Stort'ngs- en Ophaa!dlen"t ontving gedurende de laatste maanden van verschil lende zijden het verzoek tot het aannemen van gelden vcor langen en/of korten ter mijn. In verband met de moeilijkheid voor de gemeenten om in deze tijden de beschikking te verkrijgen over de benoodigde kasgelden komt het B. en W. gewenscht voor bij ge noemden dienst de gelegenheid te openen tot het aannemen van gelden deposito. De wijzigingen daartoe aan te brengen In de betrekkelijke verordening zullen worden opgenomen in het binnenkort van ons te verwachten voorstel tot het stellen van rege len als bedoeld in de artt. 122 (oud 114 bis) en 253 der gemeentewet, In afwachting van dit voorstel verzoeken B. en W. hen voorloopig te machtigen bij den Stortings- en Ophaaldienst de in dit voor stel bedoelde gelegenheid te openen. Na de met J. J. van Schie, alhier, ge voerde onderhandelingen tot aankoop van zijne gronden gelegen in het Noorden der gemeente, heeft deze zich bereid verklaard, die gronden aan de gemeente in koop af te staan tegen den prijs van 1.50 per M2. Het aan te koopen terrein, kad. bekend ge meente Scheten sectie E. Nos. 1078, 1077, 1080, 179, 178 enl80, is totaal groot 11.54.90 H.A. De dienstleidingen van de waterleiding die vóór 1 Mei 1927 reeds in gebruik waren voor de perceeien, gelegen in het door de annexatie met ingang van 1 Mei 1927 bij deze gemeente geveegd gedeelte van de ge meente Bloemendaal, zyn, overeenkomstig de voor die gemeente geldende verordening, door de aanvragers betaald. Door deze beta ling verwierven de waterverbruikers het reent van voortdurend onderhoud resp. ver nieuwing der leiding door de gemeente. In het voor deze gemeente geldend tarief voor de waterlevering zijn de kosten van onderhoud resp. vernieuwing der dienstlei ding, begrepen. De waterverbruikers in ge noemd gedeelte der gemeente Bloemendaal betalen uus feitelijk aubbel en verkeeren in hetzelfde geval ais de Haarlemsciie water verbruikers, die velgens de vroegere veror dening hun leiding hadden afgekocht vóór 1 Januari 1923, op welk tijdstip het thans geldende tarief van kracht werd. Bij Uw besluit van 9 Mei 1923, No. 22, is toen be paald, dat de eerder betaalde afkoopsommen geheel of gedeeltelijk konden worden ge restitueerd. Het komt B. en W. gewenscht voor, thans ten behoeve van de waterverbruikers in het geannexeerd gedeelte der gemeente Bloe mendaal een soortgelijke regeling te treffen. Na de totstandkoming van de personeels formatie voor de ambtenaren hebben B. en W. aan het Burgerlijk Armbestuur verzocht, voorstellen aan B. en W. in te zenden be treffende de formatie van het personeel, verbonden aan de instellingen door dat Be stuur beheerd. Het van het Burgerlijk Armbestuur ont vangen ontwerp is daarna behandeld in de sub-commissie, welke ook de voorstellen be treffende de in 1930 vastgestelde personeels formatie heeft bestudeerd, waarna de Com missie van overleg voor de ambtenaarszaken tot aanvaarding van het haar aangeboden schema adviseerde. Bij de beoordeeling der onderscheidene functiën, welke worden vervuld in het Te huis voor Ouden van dagen, kwam de wen- schelijkheid naar voren, om de verscheiden heid in den aard der werkzaamheden in die inrichting aan het personeel toevertrouwd, tot uitdrukking te doen komen in de salaris- regeling voor dat personeel. Door het overbodig worden van de dien sten van den kleermaker, welke functionaris intusschen in een anderen werkkring is ge plaatst, kan genoemde functie thans ver vallen. Tevens is de omvang der werkzaam heden van den bewaarder van het voormalig oude-mannenhuis, door uitbreiding van het aantal kantoorlokalen voor het Burgerlijk Armbestuur, zoodanig gewijzigd, dat de be treffende functie van den staat, bedoeld bij art. 1, sub f, van het Ambtenarenreglement, kan worden afgevoerd. Geruimen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van door den heer Klein gestelde vragen inzake de salarisverlaging van het gemeentepersoneel. De heer de Braai heeft d.d. 5 Februari nog het volgende voorste) gedaan; De 7 pCt. verlaging niet toe te passen op het inkomen van gehuwden en ongehuwde kostwinners indien hun inkomen reeds min der dan 30 per week bedraagt. B. en W. antwoordden het volgende; De conclusie waartoe uw mede-lid de heer Klein in zijn toelichting tot zijn voorstel tot wijziging van uw besluit d.d. 22 December 1931 tot toepassing van een korting van 7 pCt. op alle salarissen en loonen komt, n.l. dat de interpretatie door ons aan dat be sluit gegeven ongerijmd en in flagranten strijd is met de meening zoo niet van heel uw College dan toch van de meerderheid, kunnen wij in geen enkel opzicht deelen. Ten einde uw College in te lichten om trent ons standpunt ten aanzien van de uit voering van raadsbesluit, mogen wij u her inneren aan den loop welke de behandeling van deze aangelegenheid heeft gehad. Tegen ons oorspronkelijk voorstel werden van verschillende zijden bezwaren geopperd. Nadat echter bij de behandeling in uwe vergadering op bovengenoemden datum voorstellen van uwe mede-leden Klein en van Kessel waren verworpen, kwam in stem ming het amendement-Castricum met be trekking tot den kindertoeslag ten einde dezen buiten den aftrek te houden en het minimumloon niet beneden 30 gulden per week te doen dalen. Bedoeld amendement van den heer Castricum was door ons Col lege in overweging genomen met ais gevolg, dat wij, ten einde de gedachte van den voor steller duidelijker tot uitdrukking te doen komen en niet het minst om bij de uitvoe ring een zoo billijk mogelijke toepassing te krijgen, een nieuwe redactie hebben aan gegeven. Met die gewijzigde redactie kon de voor steller zich vereenigen, ook nadat uwe mede leden de heeren Gerritsz, Reinalda en Joos- ten hadden opgemerkt, dat de wijziging méér was dan een redactie-wijziging aüeen. Mede van de zijde van ons College is den voorsteller nog bij monde van Mr. Slingen- berg er op gewezen, dat er ook een verschil t. a. v. den inhoud aanwezig was, terwijl op een vraag van den Voorzitter of de voor steller de redactie van ons College tot de zijne maakt, de heer Castricum bevestigend antwoordde. Na deze bespreking werd het aldus ge amendeerde onderdeel A van ons voorstel met 24 tegen 14 stemmen aanvaard. Aan de hand van deze feiten kan naar onze overtuiging van een verkeerde uitvoe ring van het besluit dan ook geen sprake zijn. Maar ook al zou thans wellicht een meer derheid in uw midden worden gevonden, welke tot het inzicht zoude zijn gekomen dat het aanvankelijke amendement-Castri cum de voorkeur zou verdienen, dan nog kan naar onze meening in dit geval be zwaarlijk aan dat gewijzigde inzicht wor den tegemoet gekomen. Immers, het door ons overgenomen voor stel van den heer Castricum beschouwen wij als een uitvloeisel van de meening van ons College eenerzijds en verschillende stroomin gen in Uw Raad anderzijds naar aanleiding van de verschillende opvattingen welke bij de behandeling van dit onderwerp bleken te i bestaan. Een van de eigenschappen van een zoo danig vergelijk is wel deze, dat daarin geen wijziging behoort te worden aangebracht, tenzij omtrent die wijziging bij beide par tijen overeenstemming bestaat. Gelet op den hierboven geschetsten gang van zaken, zijn wij niet tot de overtuiging gekomen, dat wijziging van het besluit noodzakelijk of zelfs wenschelijk is. Op dien grond kunnen wij dan ook geen aanleiding vinden u in overweging te gaven het voor stel van den heer Klein te aanvaarden. In de toelichting deelt de heer Klein nog mede, dat er te meer reden is om zijn voor stel te aanvaarden, omdat „de plaatselijke pers vermeldde, dat Gedeputeerde Staten niet voornemens zijn de 7 pCt. verlaging toe te passen op de door dat College vast te stellen salarissen welke uiteraard tot de hoogste behooren." Ons is geen enkel leit bekend, waaruit zou kunnen worden afge leid, dat Gedeputeerde Staten inderdaad een standpunt hebben ingenomen of zullen in nemen, als door den heer Klein wordt be doeld. Wat de opmerking betreft ten aanzien van toepassing van den aftrek op de loonen van controleurs (van de openbare verlichting) en schoonmaaksters, mogen wij er op wijzen, dat deze functionarissen niet in volledigen gemeentedienst zijn en derhalve in de ge legenheid zijn uit anderen hoofde inkomen te verschaffen of te vermeerderen. Het ge deelte nu van het inkomen, dat uit de ge meentekas wordt genoten van aftrek vrij te stellen achten wij niet alleen onbillijk, maar bovendien in strijd met de bewoordingen van het raadsbesluit. Ten aanzien van hen, die in het genot zijn van een uitkeering na ontslag wegens lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid, hebben wij nader besloten geen aftrek toe te passen op hst bedrag, hetwelk boven het pensioen of de wettelijke uitkeering uit de gemeentekas wordt genoten. Ten einde in volgende gevallen te voorkomen, dat de uit keering inclusief het bedrag van het pen sioen of van de wettelijke uitkeering zou overschrijden het bedrag, dat zou zijn ge noten, indien belanghebbende in dienst was gebleven, stellen wij u voor de betreffende verordening aan te vullen, als hierna wordt voorgesteld. Van de bezoldiging van het personeel, overgekomen van geheel of gedeeltelijk ge annexeerde gemeenten, wordt slechts aftrek berekend, zoolang niet wordt aangetast het bedrag, hetwelk belanghebbende op 30 April 1927 genoot als bezoldiging in een dier ge meenten, waardoor de bepalingen der An nexatiewet ten volle recht wedervaren. Voor zoover over Januari ten onrechte eenig be drag was ingehouden, is dit in Februari reeds verrekend. Wat betreft het voorstel van den heer M de Braai deelen wij u mede, dat het daarin behandelde meer een zaak van uitvoering van het raadsbesluit is. Aanvankelijk heeft die uitvoering niet plaats gehad overeen komstig de gedachte van den heer de Braai, welke ook de onze is. Wij hebben echter thans maatregelen getroffen waardoor uit voering in dezen geest verzekerd is. Op dien grond achten wij aanvulling van liet raads besluit in dien zin overbodig. Ten slotte stellen wij u voor het adres van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst en dat van de afd. Haarlem van den Alg. Bond van overheidspersoneel in Nederland voor ken nisgeving aan te nemen. B. en W stellen voor te besluiten, behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Ncordholland, aan G. Kam- minga, alhier, tegen den prijs van 15.— per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Zaanenlaan hoek Mercuriusstraat groot pijn. 203 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te be palen), kadastraal bekend gemeente Scho ten Sectie B Nos 10050 gel. en 10079 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een woonhuis en een garage, het woonhuis bestemd ter bewoning door niet meer dan een gezin. B. en W. stellen voor te besluiten aan het bestuur van de school Nassauplein, genoemd in den bij dit besluit behoorenden staat, over het jaar 1931 ingevolge artikel 100 der Lager-onderwijswet 1920, een vergoeding toe te kennen, van 3364.07. B. en W. stellen voor behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland aan H. Smolenaars te Bloe mendaal tegen den prijs van 2.50 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de Acaciastraat groot 18 M2., kadastraal bekend gemeente Schoten Sectie B No. 10165. De Haarlemsche Journalistenkring heeft onder leiding van den heer F. Seuter zijn jaarvergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer F. Primo is het ledental terug- geloopen, doordat verscheidene leden aan den wensch van de R. K. bisschoppen uit den Ned. Journalisten Kring te treden, heb ben gevolg gegeven. Het afgeloopen jaar mag in alle opzichten vcor den kring een jaar van buitengewone beteekenis worden genoemd. Niet alleen vanwege de activiteit, die ten aanzien van menig viaagstuk werd ontwikkeld, maar ook vanwege den aard der genomen besluiten. Een motie is in het af geloopen jaar aangenomen, waarin teleur stelling werd uitgesproken, dat in de oor konde, aangeboden te Genève door het be stuur van de Ned Dagbladpers, ter gelegen heid van het petitionnement voor alg' meene ontwapening, de Nedsrlandsche tekst niet aan de Fransche vertaling is voorafgegaan. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. C. Evers sloot met een batig saldo.. Bride verslagen zijn goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat tot voorzitter gekozen is de heer F. Primo in de vacature, ontstaan door het bedan ken als lid van den heer J. H. van Oosten. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. C Evers en F. Seuter,zijn herko zen en tot bestuurslid is gekozen de heer J. H. D. Kammeijer. De voorzitter bracht den heer Van Oosten dank voor het vele werk, dat deze voor den kring verricht heeft. Nadat de agenda van de algemeene ver gadering van den Nederlandschen kring be handeld was, is de vergadering gesloten. Gisteravond hield in Brinkmann, Groote Markt de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen Forensen Bond haar jaarlijksche algemeene vergadering. Na opening door den voorzitter, den heer F. H. de Koek v. Leeuwen, en voorlezing der notulen van de vorige vergdaerlng, deelde de voorzitter med, dat hij met vreuge bloei der afedeling Haarlem en Omstreken kon con- stateeren. Ondanks economische crisis nam het le dental toe. Hoch moest, gezien de talrijke fo rensen, het leedntal nog grooter zijn, opdat wanneer de Bond naar buiten optrad, zooveel mogelijk leden achter het bestuur zouden staan. Hulde bracht hij verder o.a. den secretaris, den heer A. J. Toriey Duwel, die naast het vele goede werk voor de evreeniging, vooral in het werven van nieuwe leden, uiterst ac tief was. Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, waarbij bleek, dat de vereeniging in bloei toenam, terwijl met succes enkele ge- wenschto verbeteringen waren verkregen. In zake actie bi) de N.Z.H.T. moest in zeker op zicht afgewacht worden, waar enkele tram lijnen door bussen worden vervangen. De penningmeester, de heer C. W. E. Wil de, was door omstandigheden verhinderd aan wezig te zijn. In zijn plaats bracht de voor zitter financieel verslag uit, waarbij bleek, dat ook in financieel opzicht de vereeniging in goeden toestand verkeerde. Wat het ledental betreft, zoo was er voort durend toename. In 1928 waren er 493 leden die aan con tributie opbrachten ƒ1685. In 1929 groeide dit aantal tot 548 met 1751. In 1930 waren er 608 met ƒ1933.50 en in 1931 telde de afdeeling er 626 met ƒ1904.50. Doordat en kele leden met betaling ten achter waren, waren de ontvangsten minder, terwijl net ledental grooter werd. De twee aftredende bestuursleden, de hee ren F. H. de Koek van Leeuwen en Dr. H. van Eeeek Vollenhoven werden bij acclama tie herkozen. De voorzitter deelde hierna nog medé, dat 'oy de Staatsspoorwegen een actie gevormd wordt teneinde vermindering der prijzen van abonnementen en trajectkaarten te verkrij gen. Succes dient nog afgewacht te worden. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering van den Bond werd aan twee der bestuurs leden uit de leden toegevoegd de heer Y. C. W. Hermeyer. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de hooge pryzen der taxi's hier in Haarlem ln vergeiyking met andere plaatsen. Hierna sloot de voorzitter met welgekozen woorden de vergadering De Vereeniging voor School, en Wsrktuinen voor Haarlem en omstreken hield haar jaar vergadering in „De Nyverheid", onder voor. zitterschap van den heer A. Meilink. Als secretaris werd herkozen de heer A. D. de Roos. Tct bestuurslid werd gekozen ö'e heer W. Beunder, b'.oem'st te Bloemendaal. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, wy deen er eenige grepen uit. De toestand der vereeniging schenkt reden tot tevredenheid en waarborgt voor 1932 liét ongeschokt voortbestaan der vereeniging, zy het ook op zeer bescheiden voet. Er heeft in 1931 weder een prettige geest van samenwerking bestaan tusschen bestuur en leiders der kinderen; geen enkele klacht omtrent het gegeven onderwys heeft het be stuur bereikt. Geleideiyk groeit de waardee ring voor het werk der vereeniging en ont vangt het béstuur loftuitingen van hen, die zich de moeite geven eens een bezoek naar de tuinen der vereeniging te brengen. In 1932 zullen deze daartoe op de werkdagen der kin. deren steeds toegankeiyk zijn voor het pu bliek van 24 uur. De tydsomstandigheden laten niet toe in 1932 uitbreiding te geven aan het aantal tuinen, tenzy daartoe belangrijke giften mochten worden ontwingen. Het bestuur wil echter trachten het onderricht in de diepte uit te breiden, door contact te zoeken met vereenigingen voor aquaria en terraria, ten einde de tuinleerllngen ook met den aard van dat natuur-htstorisch werk bekend te maken, geiyk het dit reeds heeft gedaan met de Vereeniging voor bUencultuur. Op het gebrek aan meer bergruimte voor de kindergereedschappen en schuilplaats voor de kinderen, die zich meermalen moe ten laten nat regenen, blyft de aandacht van het bestuur gericht. Het onderwUs is in hoofdzaak gelijk ge. weest aan dat van vorige jaren. In 1931 ga ven zich in totaal 583 candidaten op voor het bewerken van een tuintje, zijnde weer 44 méér dan in 1930. Daarom konden er 472 als leerling worden geplaatst. Van de reserve is in den loop van 1931 nog een vry groot aantal geplaatst op opgevallen plaat sen. Bovendien zyn nog 14 rijpere jeugdleer. lingen geplaatst, zoodat het aantal leerlin gen 433 heeft bedragen. Er is door de jeugdige tuinders met groote liefde en toewijding gewerkt, en de tuinen hebben, vooral door de vele mooie gekweekte bloemen, een schitterend aanzien gehad. Het verslag eindigt met een dankbetuiging aan de bestuurders van de provincie, de gemeente Haarlem, in 't bUzonder van Heem stede, die de subsidie voor 1932 met 100 hebben willen verhoogen, voor den opnieuw ontvangen steun, alsmede aan anderen, die. ook in deze óngunstige tyden, het werk dor vereeniging zyn biyven steunen. Het jaarverslag van den penningmeester gewaagt van een achteruitgang van 23 do nateurs. De ontvangsten hebben in totaal bedragen 6219.41; de uitgaven 7287 96. zocdat de reserve voor een vierden tuin met f 1068.55 is moeten worden aangesproken. Door een geheel gewijzigde onderhovdsme- thode zal worden getracht een verder in. teren te voorkomen en de reserve weer in tact te maken tot het vroegere peil. De begrooting voor 1932 wyst een bedrag aan van 7900 in ontvangst en in uitgaaf, onder welk laatste genoemde reserve weer tot 2400 is opgevoerd. Met het uitspreken van woorden van dank sloot de heer Meilink de vergadering. Men schryft ons: Donderdag 25 dezer, *s avonds 8 uur, hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond haar jaarvergadering in restaurant „Spruyt." In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat het deze maand 20 jaar gele den is dat de heer W. P. van der Vlerk tot penningmeester der afdeeling werd gekozen, waarmede hy hen gelukwenschte. Uit de leden had zich een commissie ge vormd, die voor een passende bloemenhuMe had gezorgd, terwyi den jubilaris ter verga dering door den heer wykhuyzen. namens de leden een souvenir werd aangeboden. Door de verschillende functionarissen wer den de jaarverslagen over 1931 uitgebracht, waaruit o.a. bleek, dat de afdeeling met, 40 leden was vooruitgegaan. In de plaats van de aftredende bestuurs leden, mej. M. A. Erdtsieck en de heer P. Halewyn, werden gekozen de heeren S. J. Faber en W. Ch. van Daalen, terwyi de aan de beurt van aftreden zijnde voorzitter, de heer C. Kwantes, voor den tijd van drie jaar ln zyn functie werd herkozen. Terug te bekomen b'j: Meerwrlt, K'opper- slngel 157, Dutch fco:k; Koozen, Zuid Brouwersstraat 3, cellier; v. d. Kort, Hyr van Alphenrtiaat 6, handsihoen; 'iw.yver, v. Oosten de Eruyn.trait 19', ld m; Dj Graaf, Bakenessergracht 63, idem; Kennei „Fauna"; Farkiaan, b rine ho d, gj'.e hond en zwait-bruine h Bureau \an Pc lit e, Smedestraat 9, hand e c'.iermer; S-heurman, Slamatstraat 10, kinder jas; Stapirelsteen. Kampervest 41, 10-rittenkaartHige, Raad huisplein 12, zwart-witie kat; Warm:rdam Colensostraat 31zw„ muts; Elzinga, B ou- wersstraat 12, Idem; Horeman, Spaarnoog- straat 26, damesmanchetten; Haven, Burg wal 31c. rd., portemonnah; Heyblom, Scho tersingel 161, grocte rol (pak); Giannetia Nachtegaalstraat 43, voetbalschoenen; Ko renblik, Spaarnoogetraat 6, tasch; Toppen, zyiweg 324, vulpen. In het Teyler's Museum, alhier, wordt een tydeiyke tentoonstelling gehouden van tee- keningen en schetsen door wyien den schil- der-schryver Jacobus van Looy, gemaakt ge durende zyn verblyf in Italië (18841885). Deze werken behooren tot de kunstverzame ling van het museum. De tentoonstelling is te bezichtigen eiken werkdag (behalve Maandag) van 113 uur en Zondag 6 Maart van 13 uur. Vrydag werd in de grootste zaal van ge bouw „St. Bavo" de jaariyksche ledenver gadering gehouden van het genootschap van den Stillen Omgang. De voorzitter, de heer Albers, opende op de gebruikeiyke wyze de vergadering en deel de mede, dat dit jaar de 25ste Bedevaart van het Haarlemsche Genootschap gehouden zal worden. Tevens deelde hy mede, dat Z. H. Fxc. Mgr. Aengenent goedgunstig heeft be schikt op een door het bestuur gedaan ver zoek, om voortaan in alle kerken van Haar lem op den Zondag onder het* Octaaf van den feestdag van het II. Sacrament van Mirakel onder alle H.H. Missen het Allerhei ligste ter aanbidding te doen uitstellen. Hierna werd door den voorzitter de nieu we directeur, de zeereerw. heer Pastoor P. Roovers, geïnstalleerd. By de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den eersten secretaris, die als zoodanig zyn functie niet meer kan waarnemen. Door den tweeden secretaris werd het jaar verslag voorgelezen, dat evenals dat van den penningmeester onder dankbetuiging werd goedgekeurd. De periodiek aftredende voorzitter alsmede twee bestuursleden de heeren Neelissen en Sweerts werden by acclamatie herkozen. Hierna hield de nieuwe directeur een zeer treffende toespraak tot de leden en spoorde allen aan, toch veel liefde te hebben voor Christus in de H. Eucharistie. Spreker ziet in den Stillen Omgang een der schoonste daden van echt Roomsch leven. De voorzitter dankte den eerw. spreker voor zijn schoone rede. Hierna volgde de rondvraag, waarin de penningmeester mededeelt- dat er ongeveer 500 verhuizingen hebben plaats gehad, waar van hy geen opgaaf heeft ontvangen. De kaarten voor deze leden biyven alsnog by den penningmeester voor hen verkrygbaar. Na nog eenige bespreking werd de verga dering met het zingen van .Roomsche Blyd- schap" gesloten. V oordrachtoef ening Zaterdagavond werd in de turnzaal van het Gem. concertgebouw de jaanyxscne uit voering door viooneeriingen en net kleine orkest van den heer Steenman gegeven. Door een veertiental jongelui werd een so.o gespeeld. Het gaat natuurlyk niet aan, het van de meesten nog zeer onrype spel afzonderlyk te beoordeeien. Daarom wil ik mij bepalen tot het neerschryven van eenige indrukken, die my het sterkst hebben ge frappeerd. Zoo is het my opgevallen, dat de allerkleinsten den minsten hinder van po diumvrees ondervonden, terwyl by de groo teren juist het tegenovergestelde het geval was, wat natuurlyk duideiyk aan hun spel merkbaar was. Even wil ik toch D. Roze- boom noemen, die met het spelen van het tweede en derde deel van het zevende viool concert van Pierre Rode de beste prestatie van den avond leverde. Dit jonge mensch heeft reeds een verdiensteiyke linker hand. De toonvorming moet (en zal) ech ter nog beter worden. Grootendeels is dit gebrek te wyten aan een niet beheerschte stokvoering en dan aan een gebrekkig vibrato. De keuze der nummers leek my by alle medewerkenden niet gelukkig. Zoo kan b.v. de Rêverie van Vte"xtemis, wanneer hy met een dergelijke lichte vingerzetting ge snoeid wordt, nooit vo!k*m»n tot haar recht komen. Een compositie als deze. die absoluut ingesteld is op een fraaie toonvorming en zangerige voordracht, is dén alleen moo', wanneer zij in de hooge posities gespeeld wordt en wanneer de uitvoerende alle tech nische moeilijkhed enoverwonnen heeft. „Dit alleen ten oprichte van de keuze van het nummer; het wil natuurlyk niets ten nadeele van het meisje dat de Rêverie ge speeld heeft, zeggen, want het was onmoge lijk te verwachten, dat deze de uiterst moei- lyice compositie van Vieuxtemps onberispe- ïyk zou uitvojren). Zooals reeds gezegd, heeft ook het kleine orkest, samengesteld uit leerlingen van den heer Steenman, medegewerkt. In de bewer kingen van Julius Röntgen die werden uit gevoerd viel werkeiyk zeer verdiensteiyk spel te beluisteren. De Jenaer Sinfonie van Beet hoven leek my echter wel wat te hoog voor dit ensemble gegrepen; tè erg werden hier de blazers gemist. Ten slotte nog even een woord van waar deering voor mejuffrouw Corry Koppen, die aan de plano uitstekend werk verricht heeft. Uit deze uitvoering is weer gebleken, dat de heer Steenman goede, degeiyke vioolles geeft, en zyn leerlingen tot een zekere artis tieke hoogte weet op te leiden. H. Th. S. Gisteren fietste de 39-jarige wielrijder G. in de Groote Houtstraat, in de richting Ver- wuift. Achter hem reed een luxe-auto. Door dat G. schrok van een hond, die hem aan blafte, raakte hy met zyn voorwiel in de tramrails en viel. De autobestuurder remde uit alle maclit, waardoor hy een ernstig on geval voorkwam. Slechts het rijwiel van G. werd even geraakt. De wielryder had door den val een hoofdwonde gekregen. Hy is loopend naar het St. Elizabeth's Gasthuis gegaan om zich aldaar te laten behandelen. De Directie van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij. deelde ons mede, dat morgen, I Maart, de reeds aangekondigde verlenging van lyn 3 ingevoerd wordt Komende uit de richting Noord wordt het gedeelte MaasstraatKleine Houtweg nor maal gereden. Daarna gaan de bussen de Rustenburgerlaan in, Voorhelmstr., Twyn- derslaan, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan, Dreef, Hazepaterslaan, Wagenweg, Bosch en Vaartplein (eindpunt). De terugrit geschiedt op dezelfde wyze. Er wordt een gewone kwartiersdienst gereden. De heer P. J. Raaymakers, oud-secreta ris-generaal der Ryksverzekeringsbank en oud-Voorzitter van den Raad van Toezicht der Rijksverzekeringsbank, hoopt den I4den Maart 85 jaar te worden. Ofschoon hy van een zeer ernstige on gesteldheid van vorig jaar thans geheel hersteld is, moet hy volgens medisch advies met het oog op zijn hoogen leeftyd iedere emotie vermyden. Met het oog daarop zal den léden Maart geen officieele receptie plaats hebben en zal zyn 85ste verjaardag alleen in den huiselijken kring van Huize Duinrust te Overveen herdacht worden. Men schrijft ons: Vrijdagmiddag is bovengenoemde groep, afd. Haarlem, onder leiding van de bestuurs leden Ottolini en Stöver op excursie ge weest naar de Bruinzeeldeurenfabrleken te Zaandam. Om half twee werden zy door den be- dryfsleider en twee assistenten ontvangen. De groep werd in drieën gesplitst door de fabrieken rondgeleid. Het geheele proces, van ruwe delen tot mooie gladde Holland deuren, kon op overzichteiyke wijze worden gevolgd. Nadat de directie bedankt was voor de ontvangst, keerde de groep voldaan naar Haarlem terug. Zaterdag heeft dezelfde groep een bezoek gebracht aan het Bisschoppeiyk Museum al hier. De groep werd door mej. E. Jenning rondgeleid, en deze gaf op prettige wyze uitleg by de vele kunstschatten, welke dit prachtige museum bevat. De jeugdgroep kan met genoegen op deze geslaagde excursies terugzien. Gisteren werd op het voetbalterrein aan den Oudeweg alhier een wedstryd gespeeld tusschen de elftallen Beverwyk en Droste. Volgens een der medespelers maakte de scheidsrechter fouten, waarover de speler, de 32-jarige H. uit Beverwyk, zich zeer opwond. Toen de scheidsrechter zeven minuten voor het einde van den wedstryd een speler van het veld zond, maakte H. zich zoo kwaad, dat hy den arbiter een stomp tegen de kin gaf, waardoor een bloedende wonde ont stond en de laatste eenige oogenblikken be wusteloos geraakte. De wedstryd werd ge staakt. Een lid van den O. D. heeft het slachtoffer behandeld en naar zyn woning gebracht. Tegen H. is procesverbaal opgemaakt. Het comité van dJ poppententoonsteiling, gehouden van 1624 Februari 1.1. in het Prinsenhof, maakt bekend, dat het netto overschot 2471.68 bedraagt. De opbrengst van de voor de groote loterij verkochte loten is in dit bedrag niet begrepen. De trekking van de groote lotery geschiedt omstreeks I April a& Vraag L In welke plaatsen in den omtrek van Beverwyk spelen korfbalclubs? Vraag 2. Hoe is het adres, waar men in lichtingen kan krygen voor emigratie naar Canada? Antw. L Y.K.C. Zilvermeeuwen te IJmuL den; secr. J. Kettman, Planciusstraat 17, en Sport Vereen, te Santpoort, secr. J. A. de Vries, Duinweg 43, Santpoort, De Kenne- mers te Beverwyk, adres secr. ons niet be. kend. Vr.: Hoe kan men bruine nappa hand schoenen reinigen zonder de kleur te be schadigen? Antw.: Met benzine. Vr.: Volgens de Wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 is volgens art. 7 voor commissarissen 200 vry van belasting, by een vennootschap van 500.000 of minder M. K. Geldt dit nu voor alle commissaris sen, of 200 voor eiken commissaris? Antw.: Wy lezen in dit artikel, dat het gaat om het salaris van eiken commissaris. Vr.: Myn clivia heeft gele punten aan de bladeren. Kunt u my zeggen, wat de oor zaak daarvan is? Ik gaf voldoende water. Wel kwam Ik deze week tot de ontdekking, dat er in den pot verscheidene kleine witte wormpjes waren, zyn die misschien de oor zaak? Hoe kan ik die wormpjes het best uitroeien? Antw.: Uw Clivia heeft dezen winter te veel water gehad. Laat de plant na den bloei door een vakman verpotten. Vraag: Aan de wortels van mijn palm zitten bruine en witte beestjes. De bruine ïyken net spinnetjes. Myn palm is verleden jaar verplant. Er komen steeds nog witte stipjes. Hos moet ik de plant behandelen? Antw.: Hoogstwaarschijniyk heeft uw palm te nat gestaan. Bladeren aan bover.- en onderzyde wekeiyks afwasschen. Vooral de schildluis (witte stipjes) verwyderen. Vraag: Myn clivia is lydende aan witte schimmel tusschen de bladeren. Zij glanst evenwel goed. Wat is hiertegen te doen? Antw.; Dit is wolluis. Met een penseel verwyderen en met A water en spiritus de blad-oksels bevochtigen. Vraag: Heeft de echtgenoote <2de vrouw) volgens de nieuwe wet op de nalatenschap slechts recht op een vierde deel van de na latenschap van den echtgenoot? 2. Zoo ja, kan daar dan door een testa ment verandering in worden gebracht? 3. Zijn daar hooge kosten aan verbonden. Antw.: Wendt u voor de beantwoording van deze vraag tot een notaris. Deze zal zeker bereid zyn u alle gewenschte inlich tingen te geven. De byzonderheden die u ons opgseft zyn onvoldoende om u volledig in te lichten. Vraag: Ik ben als werkster voor den Vry dag aangenomen. Nu is mevrouw in een ziekenhuis opgenomen. Moet mevrouw niy nu doorbetalen? Wanneer zy weer hersteld is, kan ik terugkomen. Antw.: Ja. Vraag: 1. Hoe kan ik een harsvlek ver wilderen uit een winterjas? 2. Hoe kan ik een botervlek verwyderen uit een karpet? Antw.: 1. Met absolute alcohol. Vraag uw 2.gLeg een spons, gedrenkt ln een mengsel van 2/3 benzineform en 1/3 zwavel-aetner op de vlek. Vraag: Welke Eerw. Geestelijken hebben voor de Radio gemediteerd in de Jaren 1928—'20—'30 en '31? Antw.: 1928 Pastoor J. Th. van Noord; .*9 pastoer J H. Hooyman, '30 drs. J. Eyckeler; '31 rector W. Bots. Vraag: Waar moet ik mU vervoegen om lid te worden van den R. K. Bond van Ver gunninghouders (te Santpoort)? Antw.: Algemeen secretaris is de heer Th. W. van der Voorden, le Middenlandstr. 34, te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13