VAN HET BINNENHOF EERSTE KAMER Behandeling der Staats- begrooting 1932 TWEEDE KAMER Interpellatie inzake werkverschaffing NATIONAAL CRISISCOMITÉ GROOTER SNELHEID DER REIZIGERSTREINEN MINISTER REYMER ONGESTELD DE KOMENDE FEESTDAGEN HET WEGENVRAAGSTUK INKWARTIERINGSWET Vrijstelling voor groote gezinnen BOTER NAAR FRANKRIJK Het invoercontingent vastgesteld ONZE OOST DE RAMP MET DE „OOIEVAAR" Proefnemingen te Batavia GROOTE BRAND BIJ MEDAN REGELING INVOER VAN VLEESCH RECHTSZAKEN RELLETJES TE ENSCHEDE ONEERLIJK BOEKHOUDER 3100 gulden verduisterd DE WEDUWEN- EN WEEZENPENSIOENEN OM EEN ERFENISKWESTIE Dubbele moord LANDBOUW EN VEETEELT DE TOESTAND IN HET GEMENGD KLEINBEDRIJF De ontsporing van de varkensmarkt LAGE VARKENSPRIJZEN GROOTE AANVOER VAN WESTLANDSCHE TULPEN PAARDENFOKKERIJ HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Crisisvergaderingen te Alkmaar en Rotterdam CHEF-VELDWACHTER STICHT BRAND Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt O DEN HAAG, 2 Maart 1932 De Senaat moet pogen, vóór Paschen alle hoofdstukken der begroeting behalve Defensie, dat op minister Deckers' terug keer uit de tropen wacht af te doen. Of het gelukken zal? Wij betwijfelen het, al *al 's voorzitters dreigement- met avondver gaderingen en zijn ernstig vermaan, om, naar het Paulinische woord „den tijd uit- koopende, dewijl de dagen boos zijn," kort heid te betrachten, zeer zeker wonderen verrichten. De eerste redevoering was overigens al allerminst beknopt. Prof. Diepenhorst sprak welhaast zeven kwartier. Doch hèm verge ven we het gaarne. Hij weet met zijn arse naal van citaten, zijn enthousiasme en fij nen spot zijn auditorium in hooge mate te boeien en zijn magistraal betoog, dat in hoofdzaak een bestrijding was van den so- eialistischen toekomstwaan en een aan klacht tegen de demagogische methoden van de roode leiders en de roode pers, zal den woordvoerder der sociaal-democratische fractie handen vol werk geven. Achter de Regeering scharen de anti-revolutlonnairen «ich natuurlijk. Met haar crisispolitiek kun nen zij zich volkomen vereenigen, al zouden «U het toejuichen, indien men de bij een voorgenomen crisismaatregel betrokkenen wat minder lang in het onzekere zou kun nen laten. Voorts begrijpt men in dezen hoek volkomen, dat het kabinet de afdoe ning van de wijzigingen van Zondagswet en Begrafeniswet in verband met het vele andere werk verschuift, hoe redelijk men ook den aandrang tot herziening dezer wetten ach'. De S.D.A.P. wijst iedere verantwoordelijk heid voor de huidige crisis het werd ook vastgelegd in het Voorlooplg Verslag van de Eerste Kamer af. Zij kan het niet hel pen, zij ia de schuldige niet, zij komt daar om ook niet in aanmerking om mee te hel pen, den gederailleerden wagen weer in het spoor te brengen. Een uitermate gemakkelijk standpunt. Maar ook een verkeerd standpunt. Hoe is het mogelijk aldus de antl-revolutionnaire hoogleeraar dat men in den rooden hoek de stelling aandurft, dat men daar niet heeft bijgedragen aan de ontwikkeling, die leidde tot den toestand van nu! Hoe vloekt deze uitspraak met den steeds opnieuw ge- hoorden bluf over maatregelen, in het eco nomische en sociale leven enkel en alleen door de kracht en den aandrang van de moderne vakbeweging en de socialistische politieke organisatie tot stand gebracht! Hoe vergeet men thans opeens, dat in alle landen, die ln 1914 ten oorlog trokken, de socialistische partijen in strijdlust de bur gerlijke partijen evenaarden! Mag men dan nu, daar de oorlog van 1914 immers een van de hoofdoorzaken van de crisis ls, maar la coniek de handen ln onschuld wasschen? Erkende trouwens de socialistische dominee Banning niet in zijn jongste Kerstrede- „Daarom treft ons een deel der schuld van deze ontwikkeling der tijden." Deze eerlijke eenling stelt zich met zoo'n uitspraak op een hooger plan dan menschen als de N. V. V.- leider De la Bella, die op het Rotterdamsche congres ln weinig verheffende bellettrie de leuze „de straat op!" lanceerde, dan men schen, die nu m&ar, alsof alleen de andere partijen de schuld trof, spreken van een „Regeering van stumperds of wandaders", dan menschen als de 8 D. A. P.-voorzitter Oudegeest, die de bewusten aanhitst tegen Kroon en Crisiscomité, dan de leiders der roode pers, die dag ln, dag uit, stookt en lastert en haar lezers verdraaide feiten voorlegt onder knallende koppen. En wat de aankondiging van het nabije •inde van het kapitalisme en de lyriek op de alleenzaligmakende Planwlrtschaft be treft, och, reeds Marx en Engels waanden den Kladderadatsch voor de deur. reeds ln 1898 voorspelde Engels de zeer nabije in eenstorting, reeds in 1891 constateerde men ©p den partijdag te Erfurt, dat slechts wei nigen in de zaai dien dag der dagen niet meer beleven zouden, en de „Planwlrtschaft" is een holle leuze, waarover allerminst een stemmigheid bestaat. Hier is zij het paradepaardje. In Duitsch- land b.v. wijst de partij haar af. Dr. Wibaut moge dan spreken niet van 'n nationale we reld Planwlrtschaft, doch van een plan matige ordening van de productie, maar hoe blijkt ook die droom van een internationaal, universeel productie- en distributieapparaat niet een illusie, als men alleen reeds acht slaat op de geweldige verschillen der na tionale socialistische partijen onderling, als men zich herinnert het uiteensplijten van de voorheen eenstemmig den oorlog verfoei ende Internationale in 1914, als men be denkt, dat van de 200 voorstellen, voor het a.s. Paaschcongres der S.D.A.P. ingediend, niet minder dan 70 bedekking hebben op de onderlinge verschillen in alleen al de Nederlandsche partij! Het kweeken van eendracht, het dóór werken van het ethisch beginsel in de so ciale verhoudingen acht Prof. Diepenhorst, die zijn meesterlijk betoog sloot met wee moedige woorden, door Mevrouw Roland Holst aan de tragiek van net socialisme ge wijd, dan ook het eenige middel, om duur zaam uit de moeilijkheden te geraken. Hij stelde zich daarbij naast den Minister-Pre sident, die immers in de Tweede Kamer bij het begrootlngsdebat eveneens den S.D.A.P.- ers toevoegde, dat zij hunne beweging reli gieus moeten verdiepen, gelijk een Hendrik de Man, een Henderson, een MacDonald dit zoo treffend voorstaan. Van totaal andere allure was het betoog van Prof. van Embden, dat, nog langer dan Prof. Diepenhorst's rede, door zijn saaiheid nog heviger botste tegen het presidenteel be knoptheidsdevies. Eindelooze uitspinning van allerlei détailvragen, goochelen en hoe? met drommen van cijfers, sarcasmen over den redeneertrant van Jhr. de Geer en de meest gezocht bijeengepeuterde argumenten dienden den Vrijzinnlg-Democratischen hoogleeraar, om zijn kijk op de politieke gestie uiteen te zetten. De salariskorting van de ambtenaren die de motie-Mar- chant aan den overkant tevergeefs tracht te tegen te houden werd met de oude argumenten bestreden. Nieuw en zonderling was in 's professors betoog, dat de Staat toch ook niet anderen crediteuren een kor ting oplegt wegens den financieelen nood en de ^pt'ng van het indexcijfer. Alsof er niet eenig verschil was de verhou ding Staat-ambte^aar en de verhouding van den Staat tot zijn andere crediteuren. Is bet wonder, dat b.v. Prof. de Savomln Lobman de handen ineensloeg? Prof. v. Embden had het natuurlijk héél anders gedaan. Hij had dit spreekt vanzelf de Defensiebegrooting uitgemer geld en verder meerdere directe belastingen in- of opgevoerd. Hij oefene geduld. Het volgend jaar zal hij ze hebben. Dat lijdt geen twijfel. Internationaal ziet deze hooggeleerde den economisehen toestand niet zoo erg somber in. Hij hoopt op een oplossing van het ont- wapenings vraagstuk, die besparing en een oplossing van het herstel- en schulden- vraagstuk, die gezonder verhoudingen bren gen zal, en is verder zoo optimistisch, een soort van Geneefsche internationale sta tistiek over de voorhanden grondstoffen en stichting eener internationale werkloozen- kas te bepleiten. Als men bedenkt, dat b.v. reeds een gemeentelijke statistiek nogal eens te laat verschijnt voor 't doel, dat zij dienen moet, en zich een voorstelling maakt van de geestdrift, waarmee b.v. Frankrijk stortingen zal doen ten behoeve van een kas, die aan Duitsche werklcoeen ten goede zal komen, dan lijken voorshands deze ideeën nogal hersenschimmig. De liberaal S. van den Bergh heeft eenige economische beschouwingen gegeven. Vrljhandelaars zullen de liberale senatoren blijven, al kunnen abnormale omstandighe den wel eens leiden tot een noodzakelijke afwijking. En van ccntröle op de particu liere banken, dus nog veel meer van socia lisatie van het bankwezen, blijven zij afkee- rig. Naar men weet, staat de Regeering tegenover een contróle door de Nederland sche Bank minder afwijzend. Ook de Ka tholieke Staatspartij staat dit toezicht voor. Het probleem werd op de jongste Partij raadsvergadering nog bezien. De heer Van den Bergh moge nu wijzen op Amerika, waar ondanks het toezicht duizenden ban ken vastliepen, hij moge waarschuwen, dat dit toezicht het verantwoordelijkheidsbesef van de gecontroleerde bankbesturen zal doen verslappen, wij slaan liever den blik naar Duit3chland en Oostenrijk, waar een degelijk toezicht de wereldschokkende dé- bacles van een Danatbank en een Oester- reichlsehe Kreditanstalt had kunnen voor komen. Eerste voorwaarde is natuurlijk, dat een goed controlesysteem wordt ontworpen. Dat dit zegenrijk werken kan, bewijst hier te lande ook het toezicht op het levensver zekeringsbedrijf. Typisch in dit verband is, dat de S. D A. P. thans allereerst het bankwezen socialiseeren wil, terwijl het so- ciallsatierapport van 1920 de socialisatie van Juist de banken tot het allerlaatst wenschte uit te stellen, omdat het interna tionale karakter van het bankwezen en het verweven zijn met allerlei koloniale verhou dingen groote moeilijkheden baren zou. Tot slot van den middag heeft dr. Wibaut mr. Mandeis zal wel op prof. Diepen- horst's aanklacht reageeren het lot der gemeenten ter sprake gebracht. Het „Kor tingswetje" noemde hij kortweg woord breuk, ten gevolge waarvan vele gemeenten in wanhoop verkeeren. En verder pleitte hij voor regeeringsmaatregelen, die de banken ln staat kunnen stellen, ruimer credieten aan de gemeenten toe te staan. Morgen zal voor de Katholieken mr. Jans sen spreken. De fractie-voorzitter, mr. Van Lanschot, ontbreekt dit jaar wegens zijn aanwezigheid in Genève. DEN HAAG, 2 Maart 1932. Over de interpellatie van den sociaal-de. mocraat Hiemstra, die allerlei wenschen had ten aanzien van de werkverschaffingen en de werkloozenzorg, zijn we, in verband met onze aanwezigheid in de Eerste Kamer, ge. noopt tot de uiterste beknoptheid. Na een betoog, waarin naar het bekend sociaaldemocratisch recept, de zaken nogal eens hevig werden aangedikt overdrijving, waarvan de anti-revolutionnaire vakbonds bestuurder Amelink de scherpe kantjes af sleep stelde de interpellant de volgende elf vragen: 1. Is de regeering bereid te bevorderen, dat de tarieven in de werkverschaffing zoodanig worden vastgesteld, dat deze bij behoorlijk werken een redelijk levensonderhoud waar borgen? 2. Is de regeering bereid een of meer com missies in te stellen, welke hebben te onder, zoeken of de tarieven in da werkverschaf. fing op deskundige wijze worden vastgesteld? 3. Is de regeering bereid de mogelijkheid van algeheele stopzetting van de werkver schaffing gedurende eenige weken in den winter te overwegen, met dien verstande, dat de betrokken werkioozenkassen door de re- geerihg in staat worden gesteld de door dezen maatregel veroorzaakte grootere uit gaven te dragen? 4. Is de regeering bereid cfe beperkende bepalingen, welke thans voor plaatsing ln de werkverschaffing gelden voor ongehuwde en jonge-gehuwde arbeiders, op te heffen? 5. Is de regeering bereid alle gemeenten, die dit wenschen, de gelegenheid te geven een door het rijk gesubsidieerde steunrege ling in te voeren voor alle groepen arbeiders, welke naar het oordeel van het betrokken gemeentebestuur daarvoor in aanmerking komen? Indien dit voor sommige gemeenten op bezwaren mocht stuiten, wil de regeerm^ dan deze gemeenten een zoodanlgen steun ln uitzicht stellen, als gemeenten met een van rijkswege gesubsidieerde steunregeling via het Crisiscomité kunnen ontvangen en onder dezelfde voorwaarden? 6. Wil de regeering bevorderen, dat de uitkeering van het, door het rijk aan de ge meenten verleende subsidie ln de kosten van den werkloozensteun. zooveel mogelijk wordt bespoedigd en is de regeering bereid ge. meenten, welke door vertraging in de uitbe taling van dit subsidie over 1931 een be- langrtJk renteverlies hebben geleden, ln dit verlies tegemoet te komen? 7. Is de regeering bereid te bevorderen, dat aan alle gemeenten, waarin een door haar goedgekeurde steunregeling bestaat, van rilkswege minstens 50 pCt. in de kosten daarvan wordt bijgedragen en dat tevens een commissie wordt ingesteld, welke de regee ring adviseert bij de vaststelling van dit percentage? 8. Is de regeering bereid haar standpunt, ingenomen ten aanzien van het besluit van den gemeenteraad te Amsterdam, inzake werkverruiming voor schilders e.a. te her zien? 9. Is de regeering bereid in bepaalde ge. vallen en onder bepaalde voorwaarden ge. meenten in staat te stellen bouwcredieten te verleenen? 10. Is de regeering bereid alle werkloozen. kassen in staat te stellen aan hare leden over 1932 de reglementaire ultkeeringen to verstrekken, zonêer dat de reserves zoodanig moeten worden aangetast, dat het verder functionneeren dezer kassen in gevaar wordt gebracht? 11. Is de regeering bereid alsnog den werk ioozenkassen een zoodanigen extra steun te verleenen,' waardoor het dezen kassen mo gelijk wordt den reglementairen uitkeerings- duur met 6 weken te verlengen? Minister Verschuur, die jhr. Ruys wegens diens aanwezigheid in den Senaat verving, heeft in een uitnemende rede op alle ge uite wenschen een afwijzend antwoord moe ten geven. Hij ging zelfs nog verder en sprak de vrees uit, dat de Regeering wel eens door den nood der tijden zou kunnen gedwongen worden, de verschillende maatregelen en uit. keeringen nog in te perken. Wèl zal de Re. geering het hare ertoe bijdragen om te voor komen, dat de werkioozenkassen uitgeput zullen raken. Maar de verminderende in komsten en de steeds stijgende crisisuitgaven nopen tot de grootste ingetogenheid en zui nigheid. De heer Hiemstra diende bij zijn repliek een tweetal moties in, die de wenschen, neer gelegd in zijn eerste en tiende vraag, be lichaamden. Daarna hebben mevr. de Vries Bruins en de heeren Ebels, Bakker, dr. Vos. van der Houwen, Slotemaker de Eruïne en Amelink allerlei wenschen in het debat ge. bracht. Morgen kunnen we hierop aan de hand van 's Ministers antwoord in tweede instantie terugkomen. Uitlceeringen In de afgeloopen week werd door het Nationaal Crisis-Comité uitgekeerd f 3425, waardoor het totaal steeg tot f 86.315. Hiernaast staan uitkeeringen uit de Re- geeringssubsidiS, ten behoeve van extra- steun aan werkloozen in de afgeloopen week f 54.978.45 en in totaai f 153.885.70. Aan dekens werden uitgedeeld in de vo rige week 700 en in totaal 3058 stuks. Ook werden 500 ton eierkolen gedistribueerd. De kranten zamelden in de afgeloopen week in f 2777.14, waardoor het totaal thans f 150.817.35 bedraagt. Groote voordeelen tegen verlies van enkele aansluitingen Ingaande 22 Mei zullen, deelt Spoor- en Tramw. mede, op die baanvakken waarvoor het toegelaten is de maximum snelheid in geval van vertraging op te voeren tot 100 K.M. per uur, de sneltreinen worden inge legd met een snelheid van 90 K.M. per uur. Dit heeft tengevolge, dat op verschillende trajecten een niet onbelangrijke verkorting van reisduur wordt verkregen, o.a. op het traject AmsterdamGroningen van 1015 minuten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor op som mige knooppunten enkele aansluitingen ver loren zijn gegaan, waartegenover echter een niet onbelangrijk aantal nieuwe aansluitin gen tot stand zijn gekomen. Alles bij elkaar zijn de voordeelen verbonden aan de ver snelling grooter, dan het verlies van enkele meer of minder beduidende aansluitingen. Zoo ging te Amsterdam één aansluiting verloren, doch kwamen 26 nieuwe aanslui tingen tot stand. Ook de snelheid op de lokaalspoorwegen is, waar mogelijk, verhoogd. Zoo wordt op het traject ZwolleStadskanaal 30 minu ten op den rijtijd gewonnen, met als gevolg een geheel nieuwe dienstregeling op dit baanvak, met belangrijke verbeteringen in de aansluitingen, o.a, te Stadskanaal. Bnitenlandsche verbindingen over Roosendaal, Behalve de ver-melde wijziging van den nachttrein Parlisch (V. 0.15)—Amsterdam, waardoor te Roosendaal een aansluiting tot stand komt op trein 304 (Roosendaal V. 8.47) naar de richting Breda, zullen in gaande 22 Ntei bovendien nog de volgende belangrijke wijzigingen worden aangebracht. Trein D 7 zal 7 minuten later ten 9.32 van Amsterdam C.S. vertrekken. De aan komsttijd te Parijs blijft ongewijzigd 17.10. Trein D 28 wordt 29 minuten versneld. De trein vertrekt 40 minuten later dan thans ten 14.20 (was 13.40) van Parijs en kom 11 minuten later dan thans ten 22.04 (was 21.53) te Amsterdam C.S. aan. De tijden der tusschenstations worden: Brussel Zuid V 18.06 (was 17.37), Antwerpen Oost 18.54 (was 18.28), Esschen A. 19.40 (was 19.14), Rot terdam D.P. A. 20.43 (was 20.28), Den Haag H.S. A. 21.00 (was 20.58). Hierdoor vervalt tevens het lange oponthoud te Esschen voor de Parijsche reizigers bestemd voor Dordrecht, Bergen op Zoom en de richting Breda. Trein 34 zal van Esschen vertrekken ten 19.56, zoodat dit oponthoud slechts 16 minuten zal bedragen. Door het later stellen van trein D 28 wordt het mogelijk den Pullmantreln P 57 (Edelweiss Express) te versnellen, door be korting van het oponthoud te Roosendaal. Deze trein zal nu te Roosendaal niet meer worden voorbijgereden door den Parljschen D-treln. Pullmantreln P 57 zal van Roosendaal vertrekken ten 19.40 en zal aankomen te Rotterdam D.P. ten 20.31, te Den Haag H.S ten 20.58 en te Amsterdam C.S. ten 21.53. Bultenlandsche verbindingen over Emmerik. De verbinding Amsterdam C.S.Hagen, welke thans ten 7.42 van Amsterdam C.S. en ten 8.02 van Amsterdam W.P. vertrekt, zal belangrijk worden verbeterd. Deze trein wordt van Emmerik af 13 minuten later ge steld (V. 12.00 M.E.Z.). waardoor van 22 Mei 1932 af door laterstelling van trein 247, Arnhem V. 11.15, Emmerik A. 11.34 M. E. Z„ te Arnhem aansluiting wordt verkregen van trein D 279 Amsterdam C.S. V. 9.33, Amster dam W.P. V. 9.48, Utrecht C.S.V. 10.21. Arn hem A. 11.05. Ten opzichte van den vorigen zomerdienst wordt daardoor deze verbinding een uur versneld. De aankomsttijden te Oberhausen, Essen en Hagen ondergaan geen wijziging. Buitenlandsche verbindingen over Enschede. Ingaande 22 Mei zullen bij wijze van proef in de treinen D 171—D 172 doorgaande rij tuigen Rotterdam D.P.—Münster v.v. worden gesteld, welke van en tot Hengelo worden vervoerd in nieuw ingelegde sneltreinen HengeloMünster en terug. De dienstrege ling wordt als volgt: Rotterdam D.P. V. 10.34, Den Haag S.S. V. 10.48, Amsterdam C.S. V. 11.33, Hengelo V. 14.11, Enschede V. 14.26. Gronau A. 14.14 M.E.Z., Münster A. 15.18 M.E.Z. Münster V. 15.36 M.E.Z.. Gronau V. 16.38 M.E.Z., Enschede V. 17.28, Hengelo A. 17.38 (Rotterdam D.P. A. 21.13, Den Haag S.S. A. 21.09, Amsterdam C.S. A. 20.18). De minister van Waterstaat Mr. P. J. Reymer, zal wegens ongesteldheid verhin derd zijn, de eerstvolgende dagen zijn ambtsbezigheden waar te nemen. Arbeid in banketbakkerijen De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in de weken van 21 tot en met 26 Maart 1932 en van 9 tot en met 14 Mei 1932 in hunne ondernemin gen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de arti kelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onderstaande werktijdregeling, welke geldt respectievelijk voor mannen en voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar: Maandag 21 Maart 8% uren en 8 uren per dag. Dinsdag 22 Maart 8)4 uren en 8 uren per dag. Woensdag 23 Maart 8)4 uren en 8 uren per dag. Donderdag 24 Maart 10 uren en 10 uren per dag. Vrijdag 25 Maart 10 uren en 10 uren per dag. Zaterdag 26 Maart 11 uren en 10 uren per dag. Maandag 9 Mei 8)4 uren en 8 uren per dag. Dinsdag 10 Mei 8% uren en 8 uren per dag. Woensdag 11 Mei 8)4 uren en 8 uren per dag. Donderdag 12 Mei 10 uren en 10 uren per dag. Vrijdag 13 Mei 10 uren en 10 uren per dag. Zaterdag 14 Mei 11 uren en 10 uren per dag. Een en ander onder voorwaarde, dat de arbeidstijd op genoemde data van Maan dag tot en met Vrijdag in zijn geheel ge legen ls tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. Meerderheid voor klinkerwegen De redactie van „Het Autobusbedrijf" heeft, een enquête gehouden betreffende het Wegenvraagstuk en aan alle Concessiona rissen van Autobusdiensten in Nederland een serie vragen gezonden, waarop de vol gende antwoorden binnen kwamen. Op de vraag: Aan welke wegen geeft u in het algemeen de voorkeur, verklaarde 10.5 zich voor Asphaltwegen, 24.3 vcor Betonwegen en 65.2 zich voor Klinker wegen. Op de vraag: Welke wegen bezitten vol gens u het meeste lichteffect bij droog weer, verklaarde 12,9 zich voor Asphalt wegen, 33.8 voor Betonwegen en 48.3 voor Klinkerwegen. Bij regen verklaarde zich 11 voor Asphaltwegen, 22 voor Betonwegen en 67 voor Klinkerwegen. De VTaag: Welke wegen zijn het veiligst berijdbaar bij droog weer overdag, werd beantwoord met 18 voor Asphaltwegen, 28 voor Betonwegen en 54 voor Klin kerwegen. Bij nat weer overdag, verklaarde zióh 3.8 voor Asphaltwegen, 22.9 voor Beton wegen en 73.3 voor Klinkerwegen. Bij droog weer des avonds was de uitslag 10.3 voor Asphaltwegen, 33.6 voor Be tonwegen en 56.1 voor Klinkerwegen. Op de vraag, welke wegen het veiligst berijdbaar zijn bij nat weer des avonds, verklaarde 1.5 zich voor Asphaltwegen, 18.5 voor Betonwegen en 80 voor Klin kerwegen. Uit deze enquête blijkt, dat de mannen van de praktijk bü overgroote meerderheid de voorkeur geven aan klinkerwegen. De uitgeefster van „Het Autobusbedrijf" de firma Buijten Schipperheijn te Am sterdam, is gaarne bereid belanghebbenden bij het wegenvraagstuk in de gelegenheid te stellen kennis en afschrift van de inge komen antwoorden te nemen, hetgeen van belang is, omdat op de vragen: welke na- deelen geven veel hinder op asphalt-, beton- of klinkerwegen en welke wegen of wegge deelten verkeeren in zeer slechten toestand een lange lijst betrouwbare antwoorden in kwam, die niet in uitgedrukt kunnen worden. Blijkens het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging der Inkwartieringswet vond de voorgestelde maatregel, beoogende groote gezinnen ln den vervolge van den last der inkwartiering vrij te stellen, algemeene instemming. Enkele leden stelden de vraag, of het wel juist is, alleen rekening te houden met de grootte van het gezin en niet met die van de woning. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat rekening zou worden gehouden met ge moedsbezwaren tegen inkwartiering. Reuter seint ons uit Parijs: Het „Journal Officiel" kondigt een be sluit af, waarbij wordt bepaald, dat het in- voer-contingent voor boter in Frankrijk ge durende het eerste kwartaal van 1932 36.000 quintals zal bedragen. BATAVIA, 1 Maart. (Aneta). Hedenmor gen woonde de directeur van het Departe ment van Gouvemementsbedrijven ir. D. de Iongh, de commandant van de luchtvaart- afdeeling majoor Ilgen en de chefs van de technische diensten van de leger- en bur gerluchtvaart de proefnemingen bij met een aan de „Ooievaar" identiek toestel, ten ein de na te gaan of de in Nederland toegelaten maximale belasting van 5.250 K.G. voor Ned.-Indië overbelasting beteekent. Het toestel, beladen tot 5.250 K.G., waarin voor controle eenige officieren van den militairen luchtvaartdienst hadden plaats genomen, startte vlot van het drassig terrein. Het voldeed geheel aan de eischen wat betreft sartlenge en klimsnelheid, zoodat op 600 M. van he* startpunt de voorgeschreven hoog te van 20 M. was bereikt. Hierdoor acht men bewezen dat de K.L.M. toestellen niet overbelast van hier vertrekken. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch afgekoeld rund en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch. De schade bedraagt f 107.000 MEDAN, 1 Maart. (Aneta.) Door een groo- ten brand, welke te Tandjong-Bringin woedde, zijn 45 kedehs verwoest. De schade bedraagt ongeveer 107.000 en wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. De blus- sching werd belemmerd door den slechten staat, waarin het brandblusch-materiaai bleek te verkeeren. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. TJIANDJOER, 1 Maart. (Aneta.) Een boekhouder bij het regentschapskantoor heeft fraude gepleegd. Voorloopig is geble ken, dat hij verduistering heeft gepleegd tot een bedrag van 3100. BATAVIA, 1 Maart. (Aneta). De Regee ring heeft in den Volksraad aangekondigd, dat de in studie zijnde verhooging van de weduwen- en weezenpensioenen van Euro- peesche ambtenaren zoo snel mogelijk zal worden afgehandeld. KEBTJORAN, 1 Maart. (Aneta.) Twee broers kwamen over een erfeniskwestie zoo danig met elkaar in conflict, dat de oudere den jongeren vermoordde, waarna ook diens echtgenoote met 9 golok-houwen werd ge dood. Uit het Zuiden des lands waar, met name in 't grootste gedeelte der provincies Noord- Brabant en Limburg, het gemengd klein bedrijf vrijwel regel is en tienduizenden landbouwers op boerderijtjes van 1020 H.A. hun brood moeten verdienen, wordt ons ge meld, dat de toestand zich de laatste weken nog belangrijk heeft toegespitst. De oorzaak ligt bij de verdere ontsporing van den var kenshandel, een der hoofdelementen in het kleinbedrijf op de lichtere gronden. De varkensprijzén zijn thans op een waar afbraakpeil aangeland, namelijk voor vette varkens tot 9 zegge en schrijve negen cent per pond. Dieren van 100 K.G., die den boer een belangrijk bedrag aan voe dingsmiddelen hebben gekost, brengen nog niet eens twintig gulden op. Biggen koopt men voor eenrijksdaalder of nog lager. Er worden thans tien-weeksche biggen ge slacht, omdat vele landbouwers het er niet op durven wagen de mestkosten eraan te spendeeren uit vrees voor financieel verlies. Zeugvarkens, eens tot 150 waard, zijn on verkoopbaar. De prijzen der varkens zijn in het land van Altena tot een ongekend lagen prijs gedaald. Deze week werden de varkens ver handeld tegen den prijs van 8% cent zegge acht en een halven Cent per pond. Men vraagt zich bezorgt af waar het naar toe moet. Nu de trektulpen uit de stookkassen in het Westland beginnen te komen, nemen de aanvoeren in de laatste dagen op enorme wijze toe en thans blijkt welk een groote vlucht de bloementeelt in die streek heeft genomen. Zoo werd in de afgeloopen week alleen reeds aan de Centrale Westlandsche Bloe menveiling te Honselersdijk bijna 170.000 bos (dozijn) tulpen aangevoerd. De totale opbrengst var. deze tulpen bedroeg 19.326. Bijna al deze tulpen worden thans voor het binnenland verkocht, slechts weinig tulpen kunnen voor den export worden verhan deld. De algemeene vergadering van de Natio nale Vereeniging tot bevordering der Paar denfokkerij in Nederland, aanvankelijk be paald op 3 Februari, doch uitgesteld wegens ziekte van den secretaris-penningmeester, ls thans vastgesteld op Woensdag 30 Maart a.s. des voormiddags 10 uur in het hotel Victoria te 's Gravenhage. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft besloten twee crisisvergaderingen te beleggen Eén verga dering zal te Alkmaar woiden gehouden op Maandag 21 Maart a.s. en de andere zal plaats vinden te Rotterdam op Dinsdag 22 Maart. Beide vergaderingen zullen aanvan gen des middags half 2. Het woord zal in eerste instantie gevoerd worden door Dr. H. J. Lovink, den voorzitter en door ir. T. P. Huisman, den secretaris der Maatschappij. Hoofdbestuurder van het N. A. S. staat terecht Dinsdag stond voor de Almelosche Recht bank terecht D. S., bestuurder van het N. A. S„. wonende te Amsterdam, terzake dat hij op 23 December 1931 te Enschede tij dens de staking in de textielindustrie, op eene in de zaal van café Engels gehouden vergadering, alwaar ongeveer 300 personen aanwezig waren, o.a. heeft gezegd: dat de straten van Enschede moesten dreunen van het oplaaiend verzet der arbeiders, dat hij de arbeiders opruide tot het grootst moge lijk verzet en deinende onrust in de straten en dat in Borne de arbeiders op het juiste moment hadden gezien, hoe onderkruipers moesten worden behandeld, alsmede dat hij op 6 Januari te Enschede, daags na de rel letjes op Patmos, waarbij straatlantaarns waren stukgegooid, talrijke ruiten ingewor pen en marechaussees en politie-agenten door gooien met steenen verwond waren, op het H. J. van Heekplein in eene openbare vergadering, waarbij circa 2000 personen aanwezig waren, ook opruiende woorden tot de aanwezigen gesproken heeft. Verdachte bekent enkele in het proces verbaal genoemde uitdrukkingen gebruikt te hebben en merkt op, dat als alle Recht banken in Nederland een Officier van Justi tie hadden als hier in Almelo, er geen ge vangenissen in Nederland genoeg zouden zijn om personen als hij, verdachte, te ber gen. (Applaus op de publieke tribune, die evenals de vorige week, weer stampvol is). Verdachte maakt enkele aanmerkingen op het proces-verbaal en zegt dat daarin twee vergaderingen door elkaar gehaald zijn. Bij het getuigenverhoor verklaart H. P., rechercheur van politie te Enschede, van het gesprokene op de vergadering in .:afé Engels aanteekeningen gemaakt te hebben en da,arvan onmiddellijk rapport uitgebracht te hebben. Getuige Kr., eveneens rechercheur te En schede, heeft met vorigen getuige het rap port opgemaakt, welk rapport hij thans be vestigt. Verdachte zegt, het vreemd te vinden, dat er altijd 2 rechercheurs naar hunne ver gaderingen gaan en dat dezen dan te za- men het rapport opmaken. Getuige Dr., rechercheur van politie, heeft opdracht gehad naar de rede van verdachte op het H. J. van Heekplein te luisteren en daarvan rapport uit te brengen, welk rap port door den president wordt voorgelezen. Verdachte vraagt wat deze getuige in zijn rapport bedoelt met smalend spreken. Getuige antwoordt, dat als verdachto spreekt van rustig optreden, hij volgens zijn meening dat niet zoo bedoelt. Het O. M„ waargenomen door mr. Wolf- son, zijn requisitoir nemend, zegt dat de gesproken woorden zeer ernstig waren, vooral omdat er al ernstige onregelmatig heden gebeurd waren. Waar de wetgever het opruien tegen het wettig gezag als een strafbaar feit beschouwt, eischt de offi cier tegen verdachte zes maanden gevan genisstraf. (Geroep op de publieke tribune: Schande! Schande!) De verdachte houdt zelf een uitvoerig pleidooi, waarin hij op heftige wijze pro testeert tegen den eisch van den officier en zegt ten slotte, dat als hij veroordeeld wordt, hij de celdeur zal ingaan met de gedachte dat de officier zijn zin heeft en gehandeld heeft op last van zijn superieur: het kapitalisme. Uitspraak over 14 dagen. Voortzetting van de zaak tegen C. J. P., secretaris van <le Lande lijke Federatie van Textielarbeiders Dinsdag werd voor de Almelosche Recht bank voortgezet de zaak tegen C. J. P., se cretaris van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, beschuldigd van opruiing der stakers te Enschede. Behandeld werd thans het rapport, uitge bracht door getuige Kr., rechercheur van politie te Enschede, welk rapport getuige zegt binnen het uur na de gehouden verga dering opgemaakt te hebben. Verdachte stelde aan getuige enkele vra gen, o. a. waarom het proces-verbaal eerst 5 dagen na het rapport is opgemaakt en waarom hij, getuige, dat niet uit eigen be weging heeft gedaan. Getuige antwoordde dat hij zijn opdrach ten uitvoert en het verdere verloop der za ken aan zijn superieuren overlaat. Dan vroeg verdachte nog waarom het proces-verbaal mede onderteekend is door getuige K. Getuige antwoordde omdat bij de behan deling der zaak twee personen sterker staan dan één. Verdachte verwonderde zich dat getuige K. zonder de minste aanteekeningen gemaakt te hebben na 5 dagen zich nog precies kan herinneren wat er gesproken is. Getuige K. antwoordde dat hij door do eerste woorden van verdachte opmerkzaam geworden is; hij heeft zich toen omge draaid om te luisteren. Het O. M., thans waargenomen door mr. Wolfson, persisteert bij zijn eisch van de vorige week, n.l. 6 maanden gevangenisstraf. In zijn pleidooi kwam verdachte tot ao conclusie, dat de Rechtbank niet anders kan doen dan hem vrijspreken. Uitspraak over 14 dagen. Dinsdagmiddag heeft voor de Arnhemsche rechtbank terecht gestaan de 47-jarige chef veldwachter G. J. A. uit Valburg, ter zake van brandstichting. In den morgen van den llden November 1931 zou hij opzettelijk in zijn woning te Zetten (gem. Valburg) brand hebban ge sticht door op een bovenkamer een stroo- matras met petroleum of iets dergelijks te overgieten en in brand te steken. Hierdoor brandde het bovenste gedeelte van zijn woning uit. De verdachte ontkende pertinent. De matras moest volgens hem door een onacht zaamheid m brand zijn geraakt. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. W. F. Hesselink, scheikundige te Arnhem, die verklaarde dat het vuur te fel gewoed had, dan dat het enkel en alleen door een brandende stroomatras was ontstaan. Er moest een licht ontvlambare stof aan zijn toegevoegd. Het O.M., waargenomen door mr. L. W. E. M. Lasondtr, eischte tegen verdachte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. H. H. Roobol uit Arnhem pleitte vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10