Bmnenlandsch Nieuws DE BOSSCHE HANZEBANK VIERDE BLAD VRIJDAG 4 MAART 1932 BLADZIJDE i HET LEENINGFONDS Hoe moet het worden versterkt? ONDERWIJSINSPECTEUR GEEN RAADSLID DE VORST EN DE WERKVERSCHAFFING DANK UIT SPANJE BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING COMMUNISTISCHE CELLEN UIT HET MIJNBEDRIJF Geen schending van briefgeheim DE WERKLOOSHEID TEN PLATTELANDE CTATEN VAN GELDERLAND Hooge percentages in Noord-Brabant Zaterdag liggen alle particuliere mijnen stil BURGEMEESTER H. VOOYS LETTERKUNDIG LEVEN IN ZUID-AFRIKA RECHTSZAKEN De dagvaardingen DE OPLICHTING TE LIMMEN KERKNIEUWS NAAR DE MISSIE JUBILEUM-REIS NAAR PADUA EM. PASTOOR P. JANSSEN f H. LANDSTICHTING ONDERWIJS STUURLIEDENEXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS GODSDIENSTDIPLOMA LANDBOUW EN VEETEELT HET VERLATEN VAN DRUIVEN Goed geslaagde proefnemingen PROEFTUIN Z.-H. GLAS DISTRICT NOODLIJDENDE VEEHOUDERS BUITENLANDSCH WEEROVERZICH F Aan het schriftelijk overleg van de vaste commissie der Tweede Kamer voor de be- lastlngen met den Minister van Financiën °ver de verschillende maatregelen ter voor ziening hi behoeften der schatkist, door den crisistoestand, alsmede tot het treffen van maatregelen tot beteugeling van den smok kelhandel in sigarettenpapier, wordt het volgende ontleend: Tegen de voorgestelde verhocging van den suiker accijns werd de bedenking geopperd, dat deze verhooging in strijd is met de be- mngen der volksgezondheid. De regeering antwoordde hierop, dat zij C-'orminst voorbijziet, dat suiker een uit nemend volksvoedingsmiddel is, en dat zij 5ulker niet als weelde beschouwt. Voorts Plaatst zij suiker niet op één lijn met wijn cn sigaretten, als een genotmiddel, dat men 2°ader schade kan missen. Wijnaccijns. Wat de verhooging van den wijnaccijns oatreft, achtte men daarentegen eenige be zwaren van pra-ctischen aard aanwezig. hi de eerste plaats zal die heffing weder- °m ee'n last leggen op den wijnhandel, Welke door de moeilijke tijdsomstandigheden Joch reeds zoo ernstig wordt getroffen. De m^ns voorgestelde accijnsverhooging zal tot P°= grootere vermindering van den afzet miden, welke ten gevolge zal hebben, dat verschillende zaken geheel moeten sluiten, of zichzelf aanzienlijk moeten gaan inkrim- Pcu, hetgeen weder tot vergrooting van de Werkloosheid, ook in aanverwante oedrijven, zul leiden. °e regeering antwoordde hierop, dat de °mstandigheid, dat ook de wijnhandel den Padeeligen invloed zal ondervinden van de Wereldcrisis, naar het oordeel van den Mi nister geen grond mag opleveren om van den WÜconsument niet een verhoogde bijdrage aan 's Rijks kas te vorderen, welke hem in de huidige omstandigheden stellig naar bil- J'ikheid kan worden cï gelegd. De voorge melde verhooging beloopt slechts het be- -heidsn bedrag van 12 cent per liter of 9 cent par fiesch. hl de vrees, dat het wijnverbruik als ge- v°lg van deze verhooging belangrijk achter- mt zal gaan, kan de Minister allerminst öeelen. °ok is niet te duchten het gevaar, dat de ci'hooging aan wijnproduceerende landen uunleiding zal geven tot het aannemen van minder welwillende houding ten opzich- 5 van de toelating van Nederlandsche exPortproducten. Verder acht de Minister het gevaar denk beeldig, dat de verhoogde wijnaccijns een verschuiving van het gebruik van wijn buar dat van gedistilleerd zou veroorzaken. °aartoe blijft het prijsverschil tusschen de- 2e beide artikelen te groot. Wat betreft het zegelrecht van buiten- landsche effecten, antwoordt de Minister °P door de commissie gemaakte opmerkin- gen. o.m. dat een heffing van zegelrecht, waarvan de grondslag verband houdt met 06 reeele waarde der stukken, practisch on uitvoerbaar is. Sigairettenaccijns. *en he voorgestelde verhooging van de opcen- °P den slgarettenaccijns ondervond prin- -pieeie bedenkingen bij eenige leden. De "-caret is langzamerhand geworden het een- - oudige dagelijksche genotmiddel van den blinder bedeelde. Hoewel uiteraard niet een noodzakelijke levenseisch, kan zij geacht Worden tot de normale behoeften te be doren. Het gevolg van de voorgestelde ver hoging zal zijn dat steeds minder goede '-baretten worden gerookt. Dit eenvoudige genotmiddel van den minder gesitueerde Wordt steeds minder van kwaliteit. Op den ÜUr zal wellicht de kwaliteit van de siga- ret, welke hij zich kan veroorloven, zóózeer uchteruitgaan, dat de gezondheid daardoor _n worden geschaad. koorts vroegen deze leden, waarom, als de peering een dergelijke heffing onvermijde- bk echt ook niet een extra-bela.sting wordt geheven van sigaren en rooktabak, welke d°°r de meergegoeden worden gebruikt. Andere leden, waarbij de Minister zich nunsloot, stelden hiertegenover, dat de siga- ret in elk geval, hoe goedkoop ook, als een genotmiddel, dus in zekeren zin als een Weelde-object is te beschouwen. Dat in tijden van nood daarop een extra diting wordt gelegd, is niet te veroor delen. Dat sigaretten wèl en sigaren niet d°or de voorgestelde heffing worden getrof- etl, moet hieruit worden verklaard, dat de 'jBarenindustrie een zuiver nationale in dustrie is, aan welke zoo min mogelijk be- "rtirnering moet worden in den weg gelegd. Uit een oogpunt van volksgezondheid werd vPorts het heffen van een lagere belasting ;ab sigaren en rooktabak dan van sigaret- eri zeer gelukkig geacht. Ten aanzien van het invoerrecht op zuid- U'Uchten antwoordde de Minister, dat in dring van het recht den prijs slechts in Uiterst geringe mate zal kunnen be hoeden. Verwacht wordt dan ook dat het ge klik door de voorgestelde belasting niet noemenswaard zal verminderen. Grondbelasting. Algemeen gaf men blijk van zijn instem ming met het voorstel de 20 opcenten, welke bans worden geheven op de grondbelasting, voorzoover betreft het ongebouwd, te schrap pen. hen der leden sprak den wensch uit, dat ue regeering ook een schrapping van de op enten op het gebouwd in overweging zal "illen nemen, he Minister antwoordde op dit laatste, dat - vraag, of deze afschaffing mogelijk is, in loop van het volgend kalenderjaar, '"anneer alle heffingen van het Leeningfonds aan een herkeuring zullen moeten worden onderworpen, nader onder c;e oogen zal bunnen worden gezien. Ten aanzieta van de navordering maakt de Jdinister bezwaar, de vrijgestelde maximum- boeveelheid van 100 liter voor wijn te Verhoogen. voor uitstal van de inwerkingtreding van c'^ accijnsverhooging voor wijnen tot 1 Juli '032 bestaat naar 's Ministers oordeel geen r'"inleiding. Bezwaren van den minister van Onderwijs Hoewel vroeger geregeld inspecteurs van het lager onderwijs tevens de functie van raadslid waarnamen, zonder dat hierop van de zijde van den minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen aanmerking werd gemaakt, is thans bericht ontvangen dat minister Terpstra bezwaar heeft ge maakt tegen het lidmaatschap van den ge meenteraad van Zwolle van den heer D. W. Reinders, waarop deze als raadslid bedankt heeft. Voor de tweede maal In dezen laten win ter is in Noord-Brabant overal de arbeid in de werkverschaffing gestaakt. De vorst heeft de waterloozingen met een ijslaag be dekt, zoodat niet kan gewerkt worden, ter wijl in de heide-ontginningen en andere grondwerken de spade niet kan worden ge hanteerd in de hard bevroren aarde. Z H. Exc. de Aartsbisschop van Madrid zond aan Z.D.H. Exc. -Mgr. J. D. J. Aenge- nent, Bisschop van Haarlem, het volgende schrijven: Hoogwaardige Excellentie, Mij bereikte het volgende telegram: „De Moeders der -Hollandsche Jezuieten verzoe ken den. Aartsbisschop van Madrid, aan de Moeders der Spaansche Jezuieten te wil len doen toekomen de betuiging van hun diepgevoelde deelneming". Mevrouw v. Nie- kerkAlbers. Uwe Excellentie zal wel begrijpen, hoe zeer dit prachtig bewijs van Katholiek mee voelen ons allen tot troost strekte: en hoe weldadig voor de Spaansche Moeders, aan wie de kerkvervolging thans haar zoo edele zonen ontneemt, dit bewijs is, dat de Moe ders der Hollandsche Jezuieten met hen in liefde meeleven. Omdat mij echter het adres van degene, die het telegram onderteekend heeft, onbe kend is, mag ik Uwe Excellentie wel nederig maar dringend verzoeken, haar en allen die zij vertegenwoordigt, mijn persoonlijke ge voelens van Innige dankbaarheid over te brengen alsmee die van de Spaansche Moe ders, van de Spaansche Jezuieten zelf, en ten slotte van alle Spaansche Katholieken. Daarvcor zeg ik Uwe Excellentie bij voor baat dank, en mogen wij in gezamenlijk ge bed God bidden voor het nog altijd Katho lieke Spanje, opdat het geloof, gelouterd in de vervolging, steeds krachtiger worde en uitschittere in helderen glans. De koning van België heeft ingenieur Pe trus Regout, onder-voorzitter van het co mité Nederlandsche deelneming aan de in ternationale tentoonstelling Luik 1930, be noemd tot Commandeur van de orde Leo pold IX. De Belgische Consul te Maastricht over handigde Donderdag persoonlijk den heer Regout de versierselen, aan deze orde ver bonden. Het, heeft Z. H. den Paus behaagd Mevr. C. Souren—Van Wees, presidente van de af deeling Utrecht der R.K. Vereeniging voor Kinderbescherming en vice-presidente van de St. Elizabethsvereeniging te Utrecht, te begiftigen met het eere-kruis „Pro Ec clesia et Pontifice". Het eerekruis werd deze bekende Utrecht- sche philantrope ten haren huize overhan digd door den pastoer harer parochie, Pater G. Pesters O.P., die daarbij vergezeld was van een drietal' kapelaans der St Dommi- cusparochie. Uit het aanvullende antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op vragen van het lid der Twee de Kamer, den heer Van Braambeek inzake een brief, dien de burgemeester van Hasselt aan den directeur-generaal van de P. T. T. zou hebben gezonden teneinde te worden ingelicht over de correspondentie van een tweetal ingezetenen dier gemeente, blijkt, dat de burgemeester van Hasselt in het belang van de handhaving der openbare or de in zijn gemeente een kabinetsschryven dat zakelijk overeenstemt met het door den steller van de vragen gepubliceerde, heeft gericht tot den directeur-generaal P. T. T. Verzoeken om inlichtingen, om inzage of om overlegging van aan de post toever trouwde stukken worden gelijk ook in casu geschied is door de postadministra tie beantwoord door een verwijzing naar de ter zake bestaande wette lijke bepalingen. In het onderhavige geval kan niet wor den gesproken van een aansporing tot schending van het bedoelde vertrouwen. In de vacature ontstaan door het ont zag nemen van Mr. Dr. G. Kolff te Gel- dcrmalcen is tot lid der Prov. Staten van Gelderland benoemd verklaard Mr. W. F. Baron v. Verschuer te Beesd. Men schrijft ons uit Noord-Brabant: De percentages der werkloosheidsslacht offers tegenover de totale bevolkingscijfers op de dorpen zijn vooral in het Westelijk deel der provincie Noord-Brabant ongunstig. Hier weerspiegelt zich ten volle de crisis in de akkerbedrijven der kleistreken, die veel meer dan de kleine gemengde bedrijven in andere deelen dezer provincie arbeiders in dienst plegen te hebben. Hoe ernstig de werkloosheid onder de landarbeiders is. moge hieruit blijken, dat in sommige West- Brabantsche dorpen van enkele duizenden zielen tusschen de .150 en 200 landarbeiders als werkloos zijn ingeschreven. Hier en daai is het totale werkloosheidscijfer op het Bra- bantsche platteland tot tien procent van het geheele zielental, groot en klein inbegrepen. Naar wij vernemen, wordt er Zaterdag niet gewerkt op de Domanlale Mijn( de mijnen „Julia" „Laura" en „Willem So phie" en de vier Oranje-Nassaumijnen, zoo dat dan alle particuliere mijnen zullen stil liggen. Donderdag 3 Maart werd de heer H. Vooys cp plechtige wijze als burgemeester van Oude Tonge geïnstalleerd. In zijn welkomsrede uitte de oudste wet houder, de heer v. d. Bogerd, zijn vreugde over deze benoeming. De nieuwe burgemeester sprak in een korte rede zijn dank uit voor de hartelijke ont vangst. Hij schetste de moeilijke tijden waar in hij zijn ambt aanvaardde en hoopte, door prettige samenwerking, in het belang dei gemeente werkzaam te zijn. De installatie werd bijgewoond door ver schillende burgemeesters uit den omtrek. Pp de laatste vergadering van „Geloof en Wetenschap", gehouden in het Studenten, huis op de Prinsegracht te Amsterdam, sprak Mej. Liduina Diepenbrock, secreta resse der Vereeniging, over het letterkundig leven in Zuid-Afrika. We hebben allen de herinnering behou den aan den Boerenoorlog, we kennen allen de namen van Kruger, Steln, Cronjé en zooveel anderen, elke groote stad ln Hol land heeft een wijk, waarin die namen zijn vereeuwigd, we hooren nog den nagalm van het straatlied: „O, wat een schande", maar de eigenlijke geschiedenis van onzen volks stam in het verre Zuiden, haar vestiging weleer in de Tafelvallei, het beleid van Jan van Riebeek, de strijd tegen de Engelschen in vroeger en later tijd, het bankroet der Oost-Indische Compagnie, de „Groote Trek" met Piet Retief als voorman, dat alles was voor velen een gesloten boek. De begaafde spreekster gaf óns die historische inleiding om een beter begrip bij te brengen van de ontwikkeling der Zuid-Afrikaansche litera tuur, die eigenlijk eerst na den grooten Boerenoorlog begint. Onder de prozaschrij vers neemt Jcohem van Bruggen een eerste plaats in. Dr. Chovis Leipoldt is wel de meest talentvolle hunner dichters. Na voor afgaande verklaring van eenige onbekende woorden en uitdrukkingen, werden met veel gevoel en juist begrip verschillende verzen voorgedragen van Leipoldt, van den Heever en Keet. Toen het gedicht van Van den Heever werd aangekondigd: „Amandel boom, o Lentekruid" werden door 'n spreeu- wenzwerm zelfs, die zich in een der linde- bocmen der Prinsengracht had genesteld, duidelijk hoorbare blijken van instemming gegeven. Na 't einde der interessante lezing ver zuchtte een Zuid-Afrikaansche studente, die met veel belangstelling en bewondering voor de kunde der Hollandsche zuster had geluisterd: „Wanneer krijgen we aan onze Universiteit een leerstoel voor Zuid-Afri kaansche letterkunde?" In totaal meer dan f 230.000 verduisterd Op Donderdag 10 Maart a.s. wordt voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosch de zaak behandeld betreffende de gepleegde fraude aan de Hanzebank. Thans zijn de dagvaardingen verschenen tegen de verdachten. Aan verdachte H. T., gewezen curator in het faillissement bij ae Hanzebank, thans gedetineerd, wordt ten laste gelegd, dat hij te 's-Hertogenbosch tusschen begin 1929 en omtrent bsgin 1931 opzettelijk als curator in het faillissement van de Hanzebank zich wederrechtelijk heeft toegeëigend vijftig of ongeveer zooveel stuks effecten der 6 procent leening Ned.-Indië 1922 lie emissie, elk groot duizend dollar, alle in eigendom toebehoorend aan de m staat van faillissement verkeerende crediet- vereeniging de Hanzebank en welke effec ten verdachte in zijn hoedanigheid van cu rator in zyn administratie en om die effec ten te administreeren en tegelijk te bewaren onder zich had; althans dat hy heeft weg genomen voormelde effecten. Er zyn vanwege het Openbaar Ministerie 4 getuigen gedagvaard: n.l. mr. G. Kolf schoten,advocaat en procureur te Den Bosch, Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, advocaat en procureur te Den Bosch, beiden cura toren in het faillissement van de Hanze bank, B. Dunlop, accountant te Nijmegen en Dr. J. Casparie, zenuwarts te Den Bosch, die op last van de Justitie ingevolge ver zoek van den verdediger een psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van T. heeft ingesteld. De verduistering door verdachte T. ge pleegd bedragen 137.921.50yz. Aan verdachte den chauffeur E. ten H oud 38 jaar, Den Bosch, thans gedetineerd wordt ten laste gelegd: oplichting en valscb- heid in geschrifte; dat hij in het tijdsver loop van 1 Januari 1927 tot November 1931 te 's Hertogenbosch, om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, de curatoren in het fail lissement, althans een hunner, in ieder ge val den kassier Wytmans, herhaaldelijk heeft bewogen hem bedragen van 145.(10 af te geven, door daartoe opzetteiyk, listig en bedriegelijk, in strijd met de waarheid, door hem zelf vervaardigde en door hem zelf met den gefingeerden naam Doomerik valscheiyk te onderteekenen; althans met een anderen dan zijn eigen naam ondertee- kende kwitanties voor ten behoeve van ge melde Hanzebank en curatoren geleverde olie, benzine, die in werkelijkheid niet, al thans niet op de" in de kwitanties vermelde hoeveelheden en bedragen geleverd waren. Verdachte heeft de kwitanties laten fiai- teeren ter betaling door een der curatoren en daarna ter betaling aangeboden aan den kassier en daarbij uitdrukkelijk in strijd met de waarheid verzekerd, dat de aange geven hoeveelheden juist waren en de arti kelen allen geleverd waren, waarna de uit betaling plaats had. De naam van den „leverancier" was door verdachte zelf ge fantaseerd. Als getuigen zyn door het Openbaar Mi nisterie gedagvaard de curatoren Mr. G. Kolfschoten en Mr. Dr. van Leeuwen, ver dachte H. T„ H. Wytmans kassier en P. van Woude, kantoorbediende. De verduistering door verdachte E. ter H. gepleegd bedraagt ƒ94.712.24. De geëischte straffen verzwaard De Vierde Kamer der Arrondissements Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den Amsterdamschen koop man en den Amsterdamschen aavocaat De kcopman stond terecht wegens ver duistering, gepleegd ten nadeele van een winkelierster te Limmen. Hij had hypotheek- gelden, bestemd voor de Limmensche juf frouw, ten eigen bate aangewend. De Rechtbank achtte de t, n laste gelegde verduisteringen bewezen en veioordeelde den koopman tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van drie maanden voor arrest. Het O. M. had zeven maanden met aftrek van de geheele voorloopige hechtenis gevorderd. Toen de president het vonnis had voorge lezen, wendde verd. zich tot de publieke tri bune en riep uit: „Ik heb de waarheid ge sproken, publiek, daar heb ik nu voor be kend, en nu word ik tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld, dat is gerechtigheid, het is een schandaal!" De advocaat stond o.m. terecht wegens verduistering, gepleegd in 1925 als curator in een faillissement. De Rechtbank achtte deze verduistering bewezen. Gedurende vijf jaar is hij door de crediteuren aangemaand het geld af te dragen. Hij heeft zoo over woog de rechtbank op ergerlijke wijze misbruik gemaakt van zijn vertrouwens positie. De uitlokking van valschlieid in geschrifte achtte de rechtbank eveneens bewezen welke hieruit bestond, dat hij uitlokte dat de neet- van juffrouw W. de winkeïiersti-r te Lim men een valsch taxaierapport schreef, waarin de waarde van het huis, waarin hy potheek zou worden gegeven, 'alschelijk werd gesteld op 18.000.—, terwijl het oorspron- keiyke stuk ƒ8000 aangaf.' In een onderhandsche acte, opgemaakt ten kantore van den advocaat, stond voorts vermeld, dat juffrouw W. een schuld van ƒ8800.— had aan den hypotheekgever E„ koopman te Bussum. Deze schuld bestond in werkelijkheid niet. Volgens verd. bestond er een contra lettro. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat het bestaan hiervan niet aannemelijk was en achtte het medeplegen van valscheid in geschrifte bewezen. Tenslotte werd ook de heling verd. had gelden van den koopman S„ afkomstig van verduistering, aangenomen bewezen ver klaard. De Rechtbank veroordeelde den advocaat wegens bovenvermelde feiten tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden voorarrest. Het O. M. had een jaar met aftrek van de geheele voorloopige hechtenis gevorderd. ÉÉMll "V. -eeriXd Pater P. Hilberts S.V.D. zal binnenkort naar ae missie van Mgr. Verstraelen op Flo ras vertrekken. Uit het Klooster van het Kostbaar Bloed te Aarle-Rixtel vertrekken binnen en kele dagen acht zusters naar de missie van Afrika. „O, moeder, vader neeft den cactus gevonden, waarmee we hem wilden verrassen." (Judge) Bij gelegenheid van het 7e Eeuwfeest van St. Antonius' zalig afsterven, heeft de Hoog- Eerw. Pater fr. Honorgtius Caminada, Pro vinciaal der Minderbroeders, het initiatief genomen voor een Nederlandsche Eeuw feest-reis naar Padua in de maand Juni van dit jaar. Al is deze pelgrimage bescheiden opgezet om al te hooge kosten te vermijden en al te lange afwezigheid te voorkomen, zal zy de deelnemers uitstekend bevallen, èn om de schitterend gekozen route én om de bui tengewone plechtigheden, die zij by St. Antonius' graf zullen meemaken. Immers als glanspunt dezer onderneming wacht hun de aankomst van den Pauseiyken legaat, wiens luisterryke intocht het vorig jaar moest worden uitgesteld wegens poli tieke verwikkelingen tusschen het Vatlcaan en de Italiaansclie regesring. Vermoedelyk zal de Jubileum-tocht negen dagen duren en zich bepalen tot Lugano, Venetië, Padua en Milaan. Zij, die verder wenschen mee te gaan naar Rome, Florence, Assisië kunnen rekenen op een buiten- landsch vertoef van ongeveer 14 dagen uit en thuis. De geestelijke leiding berust bij de Paters Franciscanen en werd toevertrouwd door den Hcogeerw. Pater Provinciaal aan fr. Chr. Roorda Ó.F.M., Weste Wagenstraat 55, Rotterdam. Vcor deelname komen in aan merking alle katholieke Nederlanders, voor al natuurlijk de leden der Derde Orde en de vrienden, vereerders en vereersters van den populairen heiligen feesteling Sint Antonius. Wyl er veel animo voor deze Jubileum reis wordt verwacht, zullen zeer binnenkort publicaties gedaan worden met volledig pro gram, tevens met opgaaf van adres en in lichtingen betreffende de reis-aangelegen- heden. In den ouderdem van 85 jaren is na voor zien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten overleden de Zeereerw. Heer P. H. Janssen rustend pastoor te Maasniel. Paulus Hubertus Janssen werd 6 October 1846 in Susteren geboren en 13 Maart 1875 priester gewijd. Den 10 September var laatstgenoemd jaar werd hy benoemd tot kapelaan te Swalmen, welke standplaats hy 3 October 1886 verwisselde met Nederweert. Den 23en September 1893 volgde zyn be noeming tot pastoor te Montfocrt, welke parochie nij tot enkele maanden na zyn veertig-jarig priesterfeest bestuurde. Den 25 October 1915 verleende Z.H.. Exc. Mgr Schrijnen hem eervol ontslag, waarna hy zich in Maasniel vestigde. Plechtigheden der Goede Week Woensdag 23 Maart. 2.30 Conferentie: Inleiding. 5 uur Completen en Lof. 7 uur Donkere Metten. Witte Donderdag. 8 uur Morgendienst, gevolgd van Vespers en Altaar-ontblooting. 10.30 Eerste Lezing. 3.30 Completen Voetwassching Tocht naar Gethsemanie. 7 uur Donkere Metten. Aanbidding heel den nacht door. Goede Vrydag. 8 uur Morgendienst, gevolgd van Vespers en Altaar-ontblooting. 11 uur Tweede Lezing. 3 uur Plechtige Kruisweg op het terrein Completen. 5.30 Donkere Metten door de Scholastie- ken-Montfortanen van Oirschot. Goede Zaterdag. 6.30 Morgendienst. 11 uur Derde Lezing. 3 uur Rondgang. Paschen. 4.30 Metten en Lauden. 6 uur Prim en. 6.30 H. Mis. 8 uur Tertiën. 8.30 Plechtige Hoogmis. 11 uur Laatste Lezing. 2.30 Plechtige Vespers. 5 uur Completen en Lof. 's Avonds Lichtbeelden. 2de Paaschdag. 8.30 Plechtige Hoogmis. Vertrek der Pelgrims. De Lezingen worden gehouden door Pater Linnebank O.P. Verdere inlichtingen: Pelgrimshuis Casa- Nova H. Landstichting. 's GRAVENHAGE, Gesl. voor len stuur man gr. st. H. Vitters en voor 3en stuurman, W. J. Verbooy en J. Kwaadgras. LEIDEN 3 Maart. Geslaagd voor het Doctoraal examen geneeskunde, de heer M. D. J. van der Meer. GRONINGEN-, Bevorderd tot arts J. A. Hoeksema, geb. te Groningen; eerste ged. artsex. F. Klein: cand.-ex. wis- en natuur kunde (A) P. K. Peerlkamp. ROTTERDAM. Cand.ex. handelsweten schap J. A. H. van Kerkoerle. ARNHEM. (R.K. Kweekschool Insula Dei). Geslaagd vcor diploma A. de da mes G. Bernards, N. B&cker, J. ten Berge, Fr. Bergman;-, L. v. d. Donk, E. Jong man, M. Kolc, Chr. Meurs, M. Noesthe den, T. Omloo, W. Peters, F. Toolenaar, B. Schoenbergen, J. v. Vendelos, M. Vissers en J Rohden. Op den proeftuin Z.-H. Glasdistrict en ook door eenige tuinders in het Westlar.d zijn in het afgeloopen jaar proeven geno men met het verlaten van druiven. Dit ver laten beteekent niet een langer aan de boomen laten hangen van de druiven, doch zoowel bloeityd als het rijpen van de drui ven naar een later tijdstip te verleggen. Het streven is n.l. om te trachten hierdoor zoo mogelyk bijna het geheele jaar versche druiven te kunnen kweeken. In België heeft men het hierin reeds ver gebracht. In het afgeloopen seizoen gelukte 't op den Proef tuin te Naaldwyk nog op 18 Januari druiven te snyden. Deze proefnemingen zullen dit jaar met kracht worden voortgezet. Onder leiding van den heer W. G. Ver heul uit Honselersdijk, hield Donderdagmid dag de Vereeniging Proeftuin Zuid-Hol- landsch Glasdistrict, gevestigd te Naaldwyk, haar jaarvergadering in het Z. H. Koffie huis te Den Haag. In zyn openingswoord wees de voorzitter op de noodzakelijkheid dat de vereeniging meer steun van de tuinders ontvangt. In het byzonder van die uit het Westland, waar belaas nog te weinig leden van de vereeni ging zyn. Spr. wees op de beteekenis van de on derzoekingen en de bestrijdingen van ziek ten in de gewassen. Hy wekte op tot col lectief lidmaatschap van de veilingen. Het jaarverslag dat door den secretaris den heer F. J. J. Poort te Den Haag, werd uitgebracht, gaf een achteruitgang in leden tal van 2115 tot 2110. De veilingen Loosduinen (Coöp.) Delft, Berkel en Rotterdam bleven collectie! lid. Het verslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag gaf voor de ex ploitatie Tuin een tekort van 962.65, de exploitatie Laboratorium gaf een batig sal do van 1286.42. De reserve bedraagt mo menteel 2865.26. De minimum-contributie bleef op ƒ2.50 gehandhaafd. De aftredende bestuursleden de heeren F. J. J. Poort en L. J. Duyvestein (Kwints- heul) werden herkozen. Het verslag nopens de proefnemingen werd na eenige bespreking goedgekeurd. Het Teeltplan voor dit jaar, dat een voort zetting van de genomen proeven inhoudt, werd vastgesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, zal in het vervolg getracht worden iedere maand het aantal uren zonneschijn in de afgeloopen maand op te geven, dit in verband met de proefnemingen tot het verlaten van de druiven. Tenslotte heeft de heer ir. Riemens, direc teur van den Proeftuin en Rijks-tuinbouw- consulent, een lezing gehouden over de proe ven tot electrische verwarming in den tuin bouw. Men schrijft ons: Evenals in den dezer dagen te Leeuwarden door de afd. Friesland van den Landpach- tersbond in een viertal zalen gehouden en door in totaal ongeveer 3000 boeren bezoch ten landdag, is in 'n verg. der Friesche Maatschappij van Landbouw door verschil lende sprekers den droevigen tosstand van vele Friesche veehouders geschetst. Zoo werd b.v. door den heer J. F Wind uit Oosterzee geconstateerd, dat geheele in het veehoudiKbedryf werkzame gezinnen tegenwoordig nauwelijks den kost verdienen. Hun particuliere bezittingen verminderen steeds, terwijl hun schuldenlasten voortdu rend zwaarder worden. Volgens de verkla ringen van den heer Wind zyn de dcor de veehouders tydens den wereldoorlog en in de eerste na-oorlogsche jaren behaalde wis- sten sinds langen tyd verteerd als gevolg van zwaardere belastingen, groote uitgaven voor bedrijfsverbetering, hooge arbeidsloo- nen, en ook wegens het koopsn van groote partyen duur veevoeder tijdens de jaren met een schrale hooi- en grasoogst. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat de pachtboeren eveneens een be langrijk deel van hun in de oorlogsjaren verdiend geld zyn kwijtgeraakt, dikwijls ook als gevolg van hun „vroegere onderlinge concurrentie" tydens de verhuringen van boerderijen en complexen z.g. „los" al of niet ingepolderd land, dan kan men de bewering van den heer Wind niet in twyfel trekken, dat de veehouders van schuldenlasten en belegging weinig van die winsten konden overhouden. In verband met den ernstigen toestand zyn volgens de verdere verklaring van den heer Wind de Friesche pacht- en hypotheek- boeren thans niet in staat, b.v. krachtvceder en kunstmest to kcopen, vast arbeiders- personeel in dienst te houden en de onder houdskosten hunner boerderijen te oestrij- den; terwijl bovendien veel boeren worden genoodzaakt, niettegenstaande de reeds be- langryk gedaalde pryzen, een groot gedeelte van het voor hun bedryf noodige getal run deren te verkoopen. Als gevolg var. dei geldnood wordt in den laatsten tyd op de Leeuwarder- en Sneeker- weekmarkten een enorme hoeveelheid rund vee aangevoerd. Daarondei zijn zelfs dik wijls de beste productie koeien, welke in de hoop op betere tyden soms m t moeite den winter doorgehouden zyn. Zoo bedroeg volgens een verklaring van den heer de Hoop, burgemeester van Sneek, op de markt de totale vee-aanvoer in Ja nuari 7929 of ongeveer 400 stuks ,r»-er" dan in dezelfde maand van verleden jaar. De groote verandering sinds Donderdag is de verschijning van een diepe depressie by IJsland, die het hooge drukgebied in het Westen belangrijk in beteekenis deed afne men. Tengevolge daarvan veranderde het karakter van het weer in onze omgeving, de uitstraling was hedennacht minder inten sief, waar de invoer van vochtige lucht uit het Noorden de bewolking deed toenemen. Het is thans waarscnijnlijk, dut voor het eerst sinds langen tyd het weer eco e migs zins depressie-achtig karakter zal gaan ver- tocnen. De hooge druk in het Oosten trok nog verder af, de depressie in het Zuiden bleef stationnair, doch vulde een weinig op. In Duitschland en Scandinavië bleef de vorst nog matig, uit Frankrijk verdween zij byna geheel. In het Noorden van het waar nemingsgebied viel veel neerslag, overigens zijn over geheel Europa de neerslaghoeveel heden weer buitengewoon gering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13