STADSNIEUWS JAVAANSCHE MUZIEK EN JAVAANSCHE KERKMUZIEK ZATERDAG 5 MAART 1932 DE VISCHOMZET TE IJMUIDEN Sterke achteruitgang m m a-u 'ELCK WAT WILS TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND TE NIEUWE C. A. O. IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF JUBILEUM GEMEENTE WERKLIEDEN DE H. O. V. PERSONALIA n. VIJF EN TWINTIG JAAR GEMEENTE-SECRETARIS A *r. VASTE KLANT COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. MIDDAGCONCERT H. O. V. TREKJES NO. 747 Ds omzet van den Rijks afslag te IJmui- den In de maand Februari bedroes ƒ793.433 tegen 1.161.275 in dezelfde maand van het vorig jaar, een achteruitgang dus van bijna 370.C00. De totale omzet in de eerste twee maan den liep terug van ƒ2.153.969 in 1331 tot 1.527.216, hetgeen een achteruit-gang be- teekent van niet minder dan ruim ƒ625.030. Deze achteruitgang is des te ernct'ger om dat deze maanden in het vorig jaar ook al ongunstig waren. Van de treilvisscherij kwamen in Febr. binnen 230 (362) Hollandsche, 4 (4) Duit- sche en 3 (0) IJelandsche stoomtreilers met resp. 5-4247 (ƒ877.239), ƒ14.093 (ƒ16.551) en ƒ22.433, 211 (185), motorloggers met ƒ117.048 163 366). 431 (303), motorkust- visschers met ƒ22.301 (ƒ15.773), 8 (7) open booten met 32 (ƒ32), 1 (0) Duifcsche, 1 (2) Belgische en 12 (0) Deensche motor- kotters met totaal ƒ11.417 (ƒ1460). Van ds drijfnetvischerij kwamen binnen 6 (0) Engelsche stoomloggers met ƒ5.204. Van de beugvisscherij kwamen binnen 35 (38) stoombeugers met ƒ27.144 (ƒ33.493). De opbrengst der consignatie-zendingen bedroeg ƒ23.700 (ƒ45.413). Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de ge middelde relsopbrengst der stoomtreilers bedroeg 2335 (f2425), dis der motorloggers ƒ560 (ƒ905), die der stoombeugers 775 (ƒ960). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cij fers van het vorig jaar). In de Donderdag te Leiden gehouden Ver- eenigde Vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft de Dijkgraaf den overleden hoofd ngeland vcor het eerste district, J. Verdegaal te Vogelenzang, her dacht. De lijsten van stemgerechtigde ingelanden voor het le, 6e, 8e en 14e district, waarin dit jaar verkiezingen moeten v orden gehou den, werden vastgesteld. Besloten werd tot het toekennen van een "-mindering van pacht voor de Oegstgees- i..landen over de jaren 1931 en 1932. Het bestuur werd gemachtigd om stukken van het oud archief, welke daarin niet be- hooren, te doen overgaan naar andere ar chiefbewaarplaatsen. Lagere woninghuur Men meldt ons uit Bennebrcek: Shreven we dezer dagen in een verslag van de verga dering van den R.K. Volksbond, dat besloten was een adres aan B. en W. dezer gemeen te te zenden om verlaging van huren der gemeentewoningen te verzoeken. B. en W. schijnen hierin reeds eigener beweging het initiatief genomen te hebben. Zij stellen althans den raad voor In ver band met de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst In het bloembollenbedrijf, welke overeenkomst een belangrijke verlaging aer loonen inhoudt, de huren van de woningen van het woningbedrijf met 10 procent te verlagen. Ds huren der huizen, waarvan thans de huurprijzen bedragen ƒ4.90, ƒ5.40, 5.70 en 7.50, zullen dan respectievelijk gaan bedra gen ƒ4.40, ƒ4.85, ƒ5.10 en ƒ6.75. Eet verlies op het woningbedrijf zal hier mede ongeveer tot 1009.— per jaar stijgen. In de toelichting merken B. en W. op, dat de overheid hierin moet voorgaan. Bij aanneming van het voorstel door den raad en Ged. Staten, zal deze verlegde huur vanaf 1 Maart 1932 worden geheven. Het tot den datum van goedkeuring te veel be taalde zal worden verrekend De werklieden' J. Ruigrok, en A. H. Bijl- schmidt, operman, waren Vr 'dag een kwart eeuw in dienst der gemeente Haarlem. De jubiieum-vereeniging van openbare werdken, welke het vorig jaar is opgericht en waarvan werklieden zoowel als ambte naren van dezen dienst deel uitmaken, had een huldiging van de jub'lar'ssen georgani seerd en deze had gistermiddag in de Genau-zaal van» de Stads-Doelen plaats in het bijzijn van zoo goed als ade collega's. Het was de eerste huldiging sinds het be staan der jubileumvereeniging, welke on geveer 100 ied»n telt, die door contributie te betalen te 'ee'den büeen te brengen, no->d'g vcor het bekostigen van cadeaux. De Dce'enzaal prükte in een sobere, doch smaakvolle verslering en toen de jubilaris sen, die per auto van hun woning waren gehaaid, met familie binnentraden, werden hun ec'ntgenooten fraaie bouquetten aan gebeden. Namens de gemeente sprak de heer J. Lobel, hoofdinspecteur van O. W.. de fees- tedngen toe. Z'ch allereerst richtend tot den heer Bijhohmidt, schetst spr. het greote nut van diens arbeid voor de ge meente en diens groots vakkennis, we'ke daarvoor wordt vereischt en ook een bezit van den jubilaris genoemd kon worden. Ben heer Ru'grok noemde hh een door en door eenvoudigen man, d'e zün niet zoo aangename taak steeds met bewonderens waardige ongewekt-held verricht en daar mede voel narigheid voor stadsbewoners voorkomen heeft. Ook zün goede vakkennis werd in het licht gas^e'd, waarna spr. beiden jubilarissen t-ewenschte, dat zij nog lang hun nuttig werk voor de ge meente zouden kunnen verrichten. Namens het jubileumfonds hu1din,de de voorzitter, de heer C. Beek, de jubilarissen, die hü sympathiek en In al'e opzichten goede kameraden noemde. U hebt noesten arbeid verricht, altlid tot al'er tevreden heid, en steeds elkaar en elkanders werk gewaardeerd. Naast hartelijke woorden en een sympathieken handdruk, bood Spr. als cadeau aan voor den heer Ru'grok een hangklok en v-or den heer B'üschmidt een pendule en hii snrak daarzij den wensch dat beiden daarop het uur zullen zien aanbreken van welverdiende rust en zij tot dien tijd bun werk in gezondheid en met vreugde zullen mogen verrichten. Kort, doch hartelijk dankten de jubila rissen voor de cadeaux. waarna al'e col lega's hen persoonlijk geluk wenschten. \Ho!a Mitchell, vfbliste. Het concert der H. O. V. van Dinsdag a.s. belooft zeer belangrijk te worden. Behalve eenige eerste uitvoeringen Con certo grosso van Vivaldi, Fordane et Ron deau van Leo Smit en drie deelen uit de Suite op Gregoriaansche motieven van Theo van der Bijl (dit laatste zal door den componist zelf gedirigeerd worden) zal de bekende Amerikaansche violiste Viola Mit chell het vioolconcert van Bach en Foème voor viool en orkest van Emest Chausson ten gehoore brengen. Deze begaafde artiste, die niet alleen in het buitenland maar ook in Holland een zeer goede pers heeft (de „N. R. Ct." schreef o.a.: „een viool-virtuose met een fonkelend temperament; haar techniek is schier on feilbaar de Maaebrde: „eindelijk eens een viool-virtuose die in verschillende op zichten uitblinkt") is in Juli 1911 te Pitts burg geboren en begon haar studie onder leiding van Margaret Horne. Op 10-jarigen leeftijd trad zij met groot succes voor het eerst in het publiek op. Zij voltooide hare studie bij Eugène Ysaye te Brussel en begon toen haar concertloopbaan, die vooral in Duitschland enorm veel succes heeft gehad. Bij het laatst gehouden examen der Mode Vakschool-vereeniging te Den Haag slaag de voor coupeuse: Mej. B. Moot, woonachtig te IJmuiden, leerling van Mej. J. v. Doorn, Mode Vakschool te Heemstede. Toen de nijaga zijn partijen klaar had, werd alles in notenschrift overgebracht. Alle 18 instrumenten konden natuurlijk niet op het harmonium overgebracht worden, we zouden handen te kort hebben. Daarom be paalde men zich tot 3 instrumenten: de sa- ron de gendèr barong de gendèr pa- noeroes 2 en 3 verschillen een octaaf; ook de gongslagen werden aangegeven. Als we onze Javanen praten over de „ga melan in de kerk", beginnen hun oogen te schitteren en worden ze geestdriftig. Op een of andere manier (misschien wel juist door onze Javaansche jeugd) is ons ideaal ook bekend geworden aan de redactie van Sedijo Tama, een niet-Katholiek Javaansch dag blad. Naar aanleidingdaarvan schreef de redactie „Naar men ons mededeelt, worden in de Kath. Javanenkerk de godsdienstige liederen 'Jl - tuL t i*. (VtVO-'U/TVW lil' (macU-s li'*. Imvji m>"v CL-Lvt Lx- R^OdU Aaalu^ ■laM -•»«.- n.0^, the. 5— ifc*» Us*. Cjt la [kn a%° >-* Maar bij dat overbrengen kwamen de moeilijkheden voor den dag (we verwachtten 't wel, maar 't was te probeeren: wie niet waagt, wie niet wint). Aanhoudend staan naast elkaar la en si mol of mi en fa, wat op de gamelan ook niet bij veelvuldig ge bruik niet dissoneerend klinkt, wijl de afstanden daar iets greoter zijn dan een y, toon. Dan, de gongslagen kwamen niet tot hun recht, 't Wegstervend geluid van een „diepe" gong past niet bij 't steeds even- sterk geluid van een harmonium. En daar enboven door de ongewone koppeling der stemmen wordt zoo'n partij vreeselijk inge wikkeld en moeilijk. Dèt was 't poover resultaat van de bege leiding „in gamelan", van neg pas één lied. Ons ideaal: een gamelan-begeleiding bij Ja vaansche melodieën, moest dus allerminst gedacht worden met harmonium. Ons doei is nu niet, een heele gamelan in de kerk te b-ercen met sceling (fluit), rebab (viool) en slag-inctrumenten; het zou te zeer strijden met 't Motu Proprio. Alleen de 3 gongs, die het rhythme accentueeren en de drie vroe ger genoemde gendèrs. Deze instrumenten op Javaansche melodieën gezongen; deze wil men in de toekomst met de gamelan gaan begeleiden. Op zich zelf beschouwd vinden we dat een zeer mooi idee; we vree zen echter, dat het een lokmiddel is, om ons af te trekken van onzen ouden godsdienst. Daarom Javanen, weest voorzichtig!" Die laatste waarschuwing wijst er wel op, dat we in de goede richting werken. Nu v/il Br. Cl. beginnen met de School. Maar daarover weer een volgenden keer. Dus Br. Cl. wilde beginnen met de school. Soehardjo onze componist is bezig met een serie oefeningen, opklimmend in moei lijkheid, om zoo te komen tot een methode voor den Javaanschen zang. Te meer is dat noodig, omdat het streven bestaat, in de laagste klassen van H. I. S. (Hollandsch- Indische School) het Hollandsch af te schaf fen; dan moeten er wel Javaansche liederen geloerd worden. Nu zouden we bij die methode graag heb ben: een gamelang kliminga, wat men in Europa noemt: een orkestje voor kamermu ziek, bestaande uit de reeds vroeger genoem- ■ia.-tae-Laa iu lux - U - o. jLui cL-f-oi-wt-i»*. t Cvwv- Ca. - oLcs. tOvwj CL-Cm - - 41, - De Hoogeerw. heer H. C. J. Sandaal nam gisterenmiddag zün intrek In de Maria- stichting, waar hü tot rector benoemd is. Hierboven een foto van de wijze, waarop de jeugd afscheid nam toen Z. H. E. de pastorie aan de Jmsstraat verliet om zich naar zün nieuwe standplaats te begeven. zijn mooi rond van toon en behoeven ook niet in zoo'n vlug tempo bespeeld te worden. Ons dunkt, dat voor de Javanen zoo'n be perkte gamelan-bezetting het allerbeste is. Ook een orgel zal hun op den duur niet be vallen. Eerstens kan een duur orgel eenigs- zins een gamelan-orkest benaderen; twee- dens moet dan zoo'n orgel apart er voor ge stemd worden; derdens hoeveel orgels zou men kunnen aanschaffen, waar men in de Missie al reuze biy is met een harmonium; en ten laatste moet zoo'n orgel van bijzon dere quallteiten zijn wat hout- en pijp-werk betreft om bestand te zijn tegen de eeuwi ge hitte, droogte en stof. Ter illustratie van het bovenstaande 't vol gende: Onder de vacantie heb ik een boek gelezen over „Kunst van de Balische mu ziek". Dat volk Is door en door muzikaal; ze leven en sterven met de gamelan. Bij alle feesten, gebeurtenissen, godsdienstige plech tigheden, speelt de muziek en de gamelan eën groote rol. Op een bevolking van 150.000 zielen In één der districten van Bali, vond men 300 groote gamelan-orkesten, behalve de talloos vele kleinere en onvolledige bezet tingen. En die instrumenten worden bespeeld met een uitbundigheid en virtuositeit, die aan het ongelooflijke grenst. (Ze moet een schitterende muziek leveren.) Men kan zich toch indenken, wat een Missionaris zal on dervinden, zoo hü met zijn meegebracht har monium (en wie weet met hoeveel offers hij het instrument heeft gekregen en méé- gesjouwd) Europeesche, vooral Duitsche lie deren gaat spelen, misschien nog wel die melodieën gaat gebruiken voor Balische woorden. de instrumenten. Een paar daarvan kunnen in school gebruikt worden bij het zangonder wijs. Bij een schoolfeestje kan het heele stel (6—7 stuks) bespeeld worden. De Taman-Siswo-Scholen hebben een hee'.e gamelan dat is nationaal onderwijs, zeg gen de menschen en nationalisme Is te genwoordig alles op Java. Als de zangertjes goed geoefend zijn, brengen we op een Zon dagmorgen na de H.H. Missen de instru menten in de kerk en noodigen dan de Pas toors en Broeders uit, om eens te komen luisteren. Als die gewonnen zijndan komt de Bisschop aan de beurt en enthou siast als hij den vor'gen keer was twijfelen we niet, of hij geeft althans voorloopig zijn toestemming om, in afwachting van het antwoord van Rome, de instrumenten in de kerk te gebruiken. Ons dunkt, dat dit de aangewezen weg is èn om onzen Javanen echt Javaansche muziek te geven, waarvan ze kunnen genieten, dat ze kunnen beleven, èn om zoo de Javaansche kunst ook in de muziek van de „Katholieke Kerk" ingang te doen vinden, èn om ons ideaal te verwezen lijken: „Een gamelang-begeleiding bij de Ja vaansche melodieën, óók bij onze godsdienst- oegeningen!" Omtrent het oordeel van de uitgenoodlgde Pastoors, Broeder en den Bisschop en bovenal omtrent' het laatste oordeel van Rome, zijn nog geen officleele berichten binnengekomen. De lezers zullen na het voorgaande wel met belangstelling afwachten juist als ik hoe het oordeel valt. Laten we tot zoo lang wachten. Mijn belofte is zoo gauw mo gelijk u allen op de hoogte te brengen als ik maar kan, door het hier mede te deelen. Br. A. Op 15 Maart a.s. hoopt men In de ge meente Heemskerk een zeldzaam jubileum te herdenken. Het zal dien dag n.l. 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. van Benthem als secretaris dier gemeente werd benoemd. De a.s. jubilaris, die in de gemeente administratie is opgeleid door den heer Van Loenen, gemeente-secretaris van Be verwijk, begon zyn ambtelijken loopbaan In Castricum, zijn geboorteplaats, waar hij op 1 November 1905 benoemd werd tot ambtenaar ter secretarie en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In dezelfde functie was hü ook werkzaam te Limmen, totdat op 15 Maart 1907 zün benoeming als secre taris der gemeente Heemskerk volgde, ge lijktijdig met de benoeming van burgemees ter Seret. Voor dien waren te Heemskerk de functies van burgemeester en secretaris gecombineerd en als zoodanig vervuld door den heer Gevers, wiens opvolger a's secre taris derhalve de heer var Benthem werd Wij herinneren ons nog, dat de benoeming van den heer van Benthem aanvankelijk op onwettige wijze was gesch'ed. Dit gebeurde op 13 Maart 1907. Men had. zonder een oproeping te doen, een aanbe veling opgemaakt van twee per-onen, waar van de tweede voorgedragene de heer Jac Schuyt was. die vroeger hier woonachtig was, maar thans te Leidschendam is geves tigd. In de betreffende vergadering van den gemeenteraad staakten de stemmen over een voorstel om toch tot dadelijke benoem'ng over te gaan. De voorzitter gaf daarop den doorslag en liet toch benoemen, hetgeen in strijd was met de wet. Vanzelfsprekend moest dit raadsbesluit worden ingetrokken, waarop de benoeming van den heer van Benthem, maar thans op wettige wüze, met algemeene stemmen volgde. Twee jaar later, op 9 Maart 1909, werd de heer van Benthem ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Wederom twee jaar later, op 1 October 1911, werd hii benoemd tot gemeente-ontvarger, welke funerie hü van Juni van dat jaar af, als tüdelijk ge meente-ontvanger had vervu'd. Nadat de seerctaris zich op 22 Maart 1912 de functie van schatter van het vergun ning-recht had zien toegewezen, volgde in 1914 de stichting van het Gemeentelijk Electrisoh Bedrijf. Van 1 Maart 1914 af tot aan 1 Maart 1918 vervulde de heer van Ben them de functie van administrateur van dit bedrijf, waarna hij ais zoodanig werd op gevolgd door den heer C. Nijman. In hetzelfde jaar werd de heer van Ben them benoemd tot secretaris der Huur- commissie, welke functie tot aan de ophef fing in 1924 werd vervuld. Tenslotte werd hij op 1 Januari 1922 be noemd tot secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Intusschen had de a.s. jubilaris ook in het vereenigingsleven een werkzaam aandeel. Jarenlang was hü voorzitter van de R.K. Kiesvereeniving en van de Begrafenisonder neming „St. Barbara", terwijl hü enkele jaren lid was van het Parochiaal Kerkbe stuur. Verder is hij de promotor van de idee voor de oprichting van een gesticht voor ouden van dagen, waarvoor nog steeds geijverd wordt. Temidden van zijn drukke bezigheden v'r^t d"* p'--hi dc"' t '3 Hpfc oude archief te bestudeeren. Voor de his torie koestert de a.s. jubi'aris een va-me belangstelling. Van zijn geboortestreek Ken- nemsrland. dat zoo r''k is aan gesc'ei-d-nis, heeft hij reeds veel historisci materiaal ver zameld. Versehlller.de interessante artikelen verschenen van ziin hand. o.a. over den ge meente-toren, het Huid-too-"-) en de zaak- Echuü't, artlke'en, die ook de lezers van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zich nog wel zullen herinneren. Overigens heeft de heer van Benthem over de historie van Kennemeriand nog meer in zijn portefeui'le. wat te zijner tijd wel ter publicatie gegeven zal worden. Hebben wij in het bovenstaande een'ge feiten en bijzonderheden uit den staat van r"ICDCt Vf»TÏ (moo Cl, het spreekt vanzelf, dat een kwart eeuw ar beid van dezen verdi-nste'i'ken hoofdamb tenaar meer bevat dan enkel wat data en feiten. Veel heeft de jubilaris in zijn gem-ente zien veranderen, burgemers'ers; wethouders en raadsleden zien komen en gaan. Heems kerk, hoewel nog steeds een arme gemeente, zag zijn tnworertal sinds 1907 stügen van 2642 tot 4519. En het gemeente-budget k om van ƒ12 600 in 1907 tot f 13n.0"0 in 1931. Een jubileum heet een mü'paal te zijn. Welnu, de verwachting mag zeer zeker wor den uitgesproken, uat men on 15 Maart in Heemskerk de gemeente-huisvmud-',ijk° be- s'ommeringen zal verbeten, om bij dit ju bileum even stil te staan. Een machinist uit IJmuiden had zich Vrijdag voor de Am-terdamsche Rechtbank voor den achtentwintigsten keer te verant woorden; ditmaal stond hij terecht, ver dacht van twee diefstallen en een oplich ting. Bij een familie te Hilversum, tegenover wie hi) zich uitgaf als een vriend van den zoon des huizes, die elders vertoefde, logeer de hij eenige dagen. H'j beloonde de gast vrijheid door er van door te gaan met een overjas en een overhemd. Ook te Amster dam maakte hü zich meester van eenige kl eedin ge tukken. On zekeren das had hii een sre-Drek aan geknoopt met een werkloos chauffeur. Hier bij gaf hü zich uit voor chauffeur bü een groote exneditlefirma te Amsterdam. H'j be loofde ziin nieuwen vriend een goede be trekking b'j deze firma mits hij veertig gul den waarborgsom kon storten. Voorloopig had verd. genoegen genomen met tien gul den. Van een betrekking kwam echter niets, daar verd. met de exnedit'efirma niets te maken had. Tenslotte had de man van zijn broer vier gulden gestolen. De man b-kende volmondig, de gestolen kleeren had hi.i beleend. De Officier van Justitie. Mr. Van Dulle- roen. vorderde acht maanden gevangenis straf. De verdediger, Mr. P. van t Hoff Stolk, bepleitte een deels voorwaardelüke, deels on voorwaardelijke gevangenisstraf. Vonnis 18 Maart tmder ïeiamg van oen heor Th. Larsces heeft Vrijdagavond ten Stadhuize ds com missie van toezicht op het lager onderwüs te Haarlem vergaderd. In zijn openingswoord bracht de voorzit ter den secretaris, nr. A. B-cts. hulde, die enkele maanden ds functies van voorzitter en secretaris der commissie heeft waarge nomen en de werkzaamheden op vlotte en correcte wijze heeft verricht. Het jaarverslag van den secretaris mr. Beets werd na enkele opmerkingen vastge. steld. Het zittende bestuur werd b;j acclamatie herkozen. Het bestuur bestaat uit de hesren Th. Lancee, voorzitter, mr. A. Bests, secre taris, W. J. Speller, M. J. Blocker en G. Max. Na rondvraag volgde sluiting. De Haarlemsche Orkest-Vereen-'g'rg geeft Zondag 6 Maart een middaoconce t tm half drie in de Gemeentelijke Cmc.rtzaal. Het programma is als volgt: Ouverture „Prometheus" en Symnhooio no. 8 en F groote terts, beide van Ludwjg van Beethoven; Indrukken uit Ita'ië. v-n G. Charpent'.er, en ouverture „Sem-ramis" van G. Rossini. De zuinige „Nog mooie appels, meneer...?" „Nee, nee... niet noodig!" „Schitterende bellefleurs, meneer... en 8o:dkoop, hoor!" „Wat noem je goedkoop?" bleef 't raampje van de deur nog op 'n kiertje. „Kan u niet 'n pond of tien gebruike, me neer?" „Je geeft me geen antwoord op m'n vraag... Ik praat niet van tien pond... ik kén die smoesjes wel.. Nou, hoe zit 't?" „Drie stuiver 't kilo, meneer... en eerste kwaliteit, hoor!" „Nee... veel te duur... enne... ik kóóp lie ver niet aan de deur... jullie gewicht deugt doorgaans niet... en dan ben ik toch nog te duur uit!" „U durft véél te zegge, meneer! Ik ben 'n fatsoendelüke koopman... en ik loop al zes jaar met me wagen met fruit..." ..Hou je gemak, man... ik zeg toch niet, dat jouw gewicht niet deugt? Ik praat in 't algemeen... omdat ik 'r ondervinding van heb... en dan moeten de goeie onder de kwaje lije, is 't niet zoo?" „U mag 't late na-wege, meneer... gerust! Ik kom hier zoowat driemaal in de week langs, dus as 'k u bedrieg.." „Zoo? Ik zie je anders voor 't eerst van «ne leven afijn... ik wil vijf pond hebben voor dertig cent". „Nee meneer, dat gaat niet... ze koste me zelf meer. zoowaar 'k leef..." „Nou, éven goeie vrienden dan, hè!" „Zeve stuivers, meneer!" „Dénk 'r niet over... dertig cent en geen half ie méér!" „Nou, vooruit dan maar... 'k heb tóch 'n beroerde dag!" Ds fruitventer ging naar z'n wagen... en meneer kwam ds stoep op, om te kqken, of ie er geen rotte, of groene tusschen smok kelde... 'n stuk of vier kleintjes smeet ie terug in de kar, daar moest ie groote voor hebben. „Heb u 'n schaaltje, of 'n mandje, meneer, om ze d'r in te doen?" „Och... komt u d'r maar eventjes mee in de vestibule als u wil..." En de fruitverkooper volgde hem. In de hoek van de vestibule stond 'n klein tafeltje met 'n groote weegschaal d'r op... En met 'n heel vriendelük gezichtje zei de oude heer: „Kijkt u es.dat is de schaal, waar u ze wel zoo lang kunt deponeeren... ik breng ze dan straks zelf wel naar m'n keuken". De koopman stond even raar te küken... doch kon moeilijk anders deen... en de ap pels rolden In de wüde, zinken bak, die er speciaal vcor gemaakt scheen te zijn... d'r gmg wel tien kilo aardappelen in als't moest. De heer des huizes boog zich naar de wü- zerplaat... „Ah!" kraakte z'n stemmetje... en z'n gezicht kwam opeens vlak voor dat van de koopman terecht. z'n büna tandeloos mondje beefde van kwaadheid... en op z'n gerimpelde wangen golfde 'n purperen gloed... „Is dat vijf pond? Is dat vijf pond, koop man?" En voor de derde maal vroeg ie t aan de onthutste venter... en z'n vuisten knook ten tot nüdige knotsjes. „Ja., ik begrüp niet., ik dacht toch, dat 'k goed had gewogen..." stamelde de fruitkoopman. „Goed gewogen? Goed gewogen? "n Be drieger ben je! 't Wüzertje komt nauwelüks tot vier pond! Ik bel de politie op... ik bel de politie op... en direct... ik zal nou es voor eens en voor altüd 'n voorbeeld stellen..." Meteen liep ie al naar de gang om te tele- foneeren... „Nou, meneer... maak geen drukte ...*n mensch kan z'n eigen toch wel es vergissen... toe, meneer... ik zal 't goed met u maken., ik doe d'r twee pond bü, dan heb u niks te zeggen... nou, goed?" „Hm... je verdient 't eigenhjk niet... want straks bedrieg je 'n ander weer... Maar ik zal je in 't oog houwe, mannetje... reken dóór op... Kom hier met je mand... en gooi 'r appels bü tot ie zes pond aanwüst". De man gehoorzaamde gedwee, blü dat ie 'r zoo af kwam. Meneer betaalde dertig cent en smeet de deur hard achter 'm dicht. De koopman knorde 'n vloek toen ie "n paar huizen verder was met z'n wagen... en mompelde tegen z'n eigen: „k Heb me schaal 'n te harde tik gegeven... mot je ook maar weten, dat zoo'n ouwe duitendief 'n weger in z'n vestibule heb staan!" Hü woonde heelemaal alleen. De buren zouden u al konden ze er de hemel mee verdienen niet kunnen zeg gen, of ie nog ergens familie had. Ze wisten, dat ie Pieterse heette, want dat stond op z'n deur... Ze wisten ook, dat ie zelf z'n boeltje schoon hield en zelf z'n potje kookte... Met 't korte woordje, dat ie dan nog wel es met hen wisselde, had ie dat verteld. Men vermoedde, dat ie 't met 'n heel klein pensioentje of 'n lijfrente moest doen.. Anderen meenden 't beter te weten... want \an 'n klein inkomentje kon je niet in zoo'n net huis wonen., wat dan toch altüd nog 'n huurwaarde had van zeshonderd gulden... hij was 'n stiekeme potter, beweerden die anderen... mogelijk zat ie elke avond bü z'n ge'dkist, om z'n schatten te tellen. Maar niemand kon iets bewüzen... En zelf liet ie zich nooit over z'n inkomen of bezit uit. Ze kenden hem al negen jaar met dezelfde jas... met dezelfde hoed... dezelfde parapluie. Ze wis'.en, dat ie 's morgens naar de slager ging, om z'n lappie vleesch uit te zoeken... en naar de groentewinkel, waar ie heel lang in de manden scharrelde, om 't mooiste kool tje, kropje sla of pondje stoofperen te vinden voor zoo weinig mogelijk centenZe lie ten 'm maar begaan in de winkels... hadden met 'm te doen... omdat ie zoo brood-mager was, en zoo stakkerig kon klagen over de duurte. Ze wisten ook, dat ie büna dagelijks aan de deur kocht... aardappelen, fruit of visch... van allerlei vreemde kcoplui... en dat ie al tüd afdong en vaak ruzie maakte over 't ge wicht... en dat ie daar in de vestibule 'n weegschaal had staan, die oo 'n half ons aanwees of ie de goeie hoeveelheid kreeg. „Hoor „de zuinige" weer es bezig zün!" zeiden ze dan tegen elkaar als de krüsch- stem van meneer Pieterse weer tegen 'n vischboertje of zoo iemand aan 't uitvaren was... Meestal begreep men er zóóveel van, dat het met de weegschalen van de meeste koop lui niet al te secuur gesteld was... En sommige buren namen óók "n weeg schaal. „Prachtige zand-aardappelen, meneer?" „Nee, niet nocdig!" „Ze benne fijn, meneer., en niet duur!" „Kosten ze'" „Dubbeltje 't Kilo!" „Ik koop ze voor acht cent". „Bestaat niet, meneer... voor dat soort... een en al brood, meneer... u mag ze probee- ren...". „Hm., ik betaal niet meer dan acht cent...". „Nou... vooruit... 't is al laat... ik moet naar huis... en ik zal maar denke, dat u 'n nieuwe klant kan worden. Hoeveel, me neer?" „Geef maar vyf kilo..." Hü was er weer als de kippen bü om te zorgen, dat ie ze niet te klein of te groot kreeg... en om te speuren, of 'r geen ziek tusschen zat. „Heb u 'n mandje of zooiets, meneer?" „Och. komt u d'r maar even mee binnen als u wil. De aardappelenboer volgde hem. „Kük u es, daar staat 'n zeer goed weeg toestelletje... als u ze daar maar even in wil gooien..." „O, zeker, meneer... Ja, u heb gelijk, hoar... ik zeg maar zoo., je moet geen mensch verder vertrouwen dan je 'm ziet... d'r komt zoo van alles fin de deur, hè!" De piepers waren overgestort... en meneer Pieterse boog zich naar de wü—ïrplaat... en weer kraakte er 'n venünig „ah!"... en weer keek z'n rood geworden snuitje de koopman aan... en weer trilde z'n mondje... „Noem Jü dat vijf kilo? Hè? Noam jij dat vijf... Wacht, ik bel meteer. de politie op... ik...". En z'n pootjes drlftigden naar de eang en z'n vuisten waren geknepen tot bevende knolletjes. „Ja, doet u dat!" zei doodkalm de aard appelenboer „dan wacht ik zoo lang... ik heb toevallig de tüd vandaag..". Hij gooide z'n aardappelen weer in z'n mand nam uit z'n zak 'n kilo-gewicht en zette dat op de schaal van meneer Pieterse... en dat kilo-gewicht bracht 't maar net tct acht ons. Meneer Pieterse werd doodsbleek... wou iets zeggen, doch kwam niet aan 't woord. „Dief!" donderde ds aardappelenboer hem vlak in 't gelaat „Dief! We hadden jou al lang in de gaten, mannetje, met je weegschaal... en nu heb ik de proef op de som! Je most je schamen, 'n man van 'n dag! Zeg op! Hoe lang heb jij dat vuile weegschaaltje al! Gauw, of ik roep de poli tie!" „Zes jaar" huilde meneer Pieterse... „Nou... 't is mooi, hoor! Als je 'n jonge kerel was had je al 'n paar blauwe oogen ee- had. Maar je verdiende loon zal je toch heb- ben!" En de aardappelenboer ging huis aan huis vertellen, wat ie had ondervonden... de heele buurt kwam de schande van meneer Pieterse te hooren. En deze verhuisde op "n laat avonduur naar 'n onbekend adre3. 'n Half jaar later las men een rdver- tentie... van m notaris... die bloedverwanten opriep, die meenden aanspraak te kunnen doen gelden on de nalatenschap ven willen de heer Pieterse... gewoond hebbende... enz....* G. II.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5