Een strijder voor den vrede heengegaan EEN NATIONALE BEGRAFENIS Plechtigheid op Donderdag NOG GEEN VREDE Troepenaanvoer duurt voort BABY LINDBERGH New Yorksche bandieten aan 't werk gezet DE AANSLAG TE MOSKOU Leedwezen der Sovjets NEDERLAND EN HET CONFLICT De rede van minister Beelaerts DE STILLE OMGANG Veertigduizend deelnemers PHILLIP SOUSA f Componist van pittige marschen ach TSJANG KAI SJEK NAAR HET FRONT Het kind binnen 48 uur terug? AVONTUURLIJK PLAN MET BABY LINDBERGH DE PATIËNT MAAKT HET GOED HET GEVAL-MATUSCHKA In April te Weenen in behandeling? EINDUITSLAG DER IERSCHE VERKIEZINGEN Geen absolute meerderheid voor de Valera Parijs 7 Maart. Maandagmiddag te half ïs Aristide Briand op bijna 70-jarigen leeftijd In zijn woning te Parijs aan de ge- v°lgen van een hartkwaal overleden. Hoewel Briand reeds geruimen tijd een ziek man was. komt het overlijden van den booten Franschen staatsman toch nog vrij Eerwacht. Na zijn uittreden uit het Ka binet Laval op 13 Januari li. had hij zich °P zijn landgoed Cocherel teruggetrokken. °P verlangen van zijn doktoren keerde hij echter 28 Februari naar Parijs terug en be trok er zijn woning aan de rue Kleber, welke kij sedert verscheidene jaren reeds niet meer kenut had. Briand vertrok met tegenzin van 2Ün geliefd Cocherel, doch de geneesheeren Schouwden zijn terugkeer naar Parijs als een eersten stap naar de opneming in een ztekenhuis, die zij noodzakelijk achtten. Aan stonds na zijn terugkeer in Parijs moest Hfiand zich te bed begeven. Het betreden Van zijn woning werd aan alle vreemden ver ben. De doktoren schreven zijn zwaktetoe- aan een hartkwaal toe. Tot verleden Donderdag heeft niemand aan een zoo snel einde gedacht, al gaf ®~iand's toestand ernstige reden tot onge- Histheid. Zondagmiddag kwam er een keer kwade, die alle hoop op beterschap weg- ham. Kamerzitting opgeheven Onder een indrukwekkende stilte heeft de '°orzitter Bouissen in de Kamer een korte rede gehouden om den overleden oud-minis- ter-president en Minister van Buitenland- 8che Zaken te eeren, waarna hij voorstelde 0m tot teeken van rouw de zitting op te beffen tot 's avonds 9 uur. Voor de sluiting van de vergadering wijdde minister-president Tardieu een herden- ^ingsrede aan Briand, waarin hü zeide: De ÏOem, die Briand heeft toegevoegd aan de Tficolore, zijn aandeel aan het moeilijke en Vaak onzekere werk van de organiseering öer wereld na de grootste ontwrichting die de geschiedenis ooit gekend heeft, dwingen *eIfs hen. die Briand slechts weinig gekend kebben, bewondering en den grootsten eer bied af_ der Het stoffelijk overschot Het Hjk van Aristide Briand is in een De eerste deelnemingsbetuiging van Duitsche zijde Als eerste onder alle buitenlandsche ver tegenwoordigingen heeft de Duitsche ambas sade de Fransche regeering haar deelneming betuigd met het overlijden van Briand. De zaakgelastigde, gezantschapsraad Dr. Forster, teekende namens den afwezigen ambassadeur Von Hösch op de lijst van bezoekers in het sterfhuis. vertrekken van zijn Parijsche woning op> iard. Als eerste bezoeker heeft Tardieu neergebogen voor het stoffelijk over shot van zijn grooten voorganger. Hij bracht zÜh lippen aan de hand van den doode, een 6ebaar, dat Laval, Malvy, Grumbach en Jean Hennessy navolgden. overledene is gekleed in rok zonder de- Coratie, en ligt uitgestrekt op een eenvou- ^•8 ledikant van koper. Het lichaam is zeer Vermagerd, gelaat en handen zijn van een °Pvallende witheid. De gezichtstrekken dra fted het stempel van eer. groote kalmte. Tal van persoonlijkheden, die met Briand ke'oben samengewerkt, begaven zich naar het sterfhuis. He ministerraad zal er bij de familie van Hfland op aandringen om goed te vinden, "tet een nationale begrafenis plaats heeft, khïjj er testamentaire beschikkingen zijn, kte dit oeletten. He eigenlijke rouwplechtigheld in de Ka- heeft Dinsdagmiddag plaats. Behalve ae voorzitter Bouisson zal ook Tardieu het ^oorq voeren. Deze zal niet, gelijk was aan- 8ekondigd, naar Genève vertrekken. Ontroering te Genève Hl de vergadering van de hoofdcommis- sta van de Volkenbondsvergadering te Ge- ftève heeft de voorzitter Hymans mededee- k®8 gedaan van den dood van Briand. In bewogen woorden bracht hij lof aan de ver wensten van den overledene, die een be wonderenswaardige verpersoonlijking was 8eWeest van het ideaal des vredes. He Fransche gedelegeerde Paul Boncour sprak als iemand, die nauw met Briand keeft samengewerkt, den dank van zijn re uring uit voor de deelneming van den Volkenbond. Helaas heeft Briand de belooning van aih moeite voor de organiseering van den v-ede niet beleefd. He deelnemers aan de Volkenbondsverga- bering hoorden de woorden van de beide brekers staande aan. He beraadslagingen werden daarop voor een kwartier onderbroken. He voorzitter van de Ontwapeningscon ferentie, Arthur Henderson, verklaarde, dat öe dood van Briand in Groot-Brittannië en °hgetwijfeld in de geheele wereld als een 2^are slag zal ondervonden worden voor de kreote zaak des vredes, die hij zoo voor- keffelijk gediend heeft. Hij heeft ons groo- dingen nagelaten, waaronder het bijeen- r°epen van de Ontwapeningsconferentie niet be geringste is. Doch hij heeft ook, en dat is gewichtiger, de bezieling van zijn per- ^onlijkheid en van zijn karakteristieke toe wijding aan het hooge doel, waarvoor hij Werkte, nagelaten. Ieder land ter wereld zal ^ih nagedachtenis eeren. De Duitsche Rijkskanselier heeft tegen over de Berlijnsche vertegenwoordiger van Havas de volgende verklaring afgelegd: „Met oprechte treurnis neemt de Duitsche regeering deel in het zware verlies, dat het Fransche volk in het plotselinge overlijden van den grooten staatsman Briand heeft ge leden. Met Briand verdwijnt een van de grootste politieke figuren uit de hedendaagsche ge schiedenis; met hem verliest Frankrijk een van zijn leidende persoonlijkheden en de we reld een van de belangwekkendste en be kendste politieke gestalten. Geen buitenlandsch staatsman was in Duitschland zoo bekend en zoo veel genoemd als hij. Zijn naam is voor het Duitsche volk verbonden met de Fransch-Duitsche toena deringspogingen en zal als zoodanig voort leven. Moge de ontwikkeling der dingen in Duitschland ook zware ontgoocheling ge bracht hebben, het Duitsche volk erkent toch aan de lijkbaar van dezen man, dat hij, in onvermoeide plichtsgetrouwheid zijn vader land dienende tegelijkertijd een oprecht en overtuigd dienaar van de vredesgedachte was, wiens eerlijk streven op de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland gericht was. Ik persoonlijk voel het heengaan van Briand des te pijnlijker naarmate ik bij de Duitsch-Fransche ministerieele ontmoetingen in den laatsten zomer gelegenheid heb ge had, met Briand persoonlijke betrekkingen aan te knoopen en daarbij den wijden poli- tieken blik. de rust en de warmte van zijn persoonlijkheid uit eigen aanschouwing te leeren kennen." De Pruisische minister-president Dr. Braun zeide tegenover Havas: „Het heeft mij diep geschokt, dat thans na Stresemann ook de andere onvermoeide voorvechter voor de Duitsch-Fransche toenadering, Briand, is heengegaan. Beide mannen hebben hun beste krachten gegeven voor de gedachte der verzoening tusschen onze beide landen. Zij zijn thans niet meer. De zaak echter, die zij met lijf en ziel gediend hebben, is niet dood. Het levensbelang van Europa eischt gebie dend, dat de Fransch-Duitsche verzoening komt. Dat zal de beste eering zijn van een grooten doode, Briand." Telegrammen nit alle landen. De Engel~che koning heeft den president van de Fransche Republiek een condolean ce-telegram gezonden met den dood van Briand. In het Lagerhuis heeft Austen Chamber lain de nagedachtenis van Briand en zijn werk voor den vrede in gloedvolle bewoor dingen herdacht. Mac Donald heeft Tardieu telegrafisch zijn deelneming betuigd met den dood van Briand. Ook minister Stimson heeft Tardieu een condoleance-telegram met den dood van Eriand gezonden. Rijkspresident von Hindenburg heeft den Franschen president zijn deelneming be tuigd bij het overlijden van Briand. Briand's loopbaan Aristide Briand zou over eenige weken zijn 70an verjaardag hebben gevierd. Hij werd op 28 Maart 1862 te Nantes geboren als zoon van een herbergier, die een danstent hieia. Hij, die later een eerste viool zou spelen in het concert dsr Europeesche mogendheden, was dus wel van zeer eenvoudige afkomst. Zijn groote begaafdheid deed hem echter als jongen reeds de aandacht trekken van den directeur van het college te Saint-Nazaire. Deze gaf hem eenige jaren onderricht en be zorgde hem een studiebeurs te Nantes, waar hij in de rechten studeerde. Na zijn titel te hebben gehaald vestigde hij zich als advo caat te Saint-Nazaire, waar hij in journalis tiek vaarwater verzeilde. Hij schreef politieke artikelen, aanvankelijk in het toen nog bijna anarchistische blad „Le Peuple" en later in de „Lanteme", van welk blad hij eenigen tijd redacteur was, waarna hij tezamen met Jean Jaures het toenmaals socialistische, thans in handen der communisten zijnde dagblad „L'Humanité" stichtte. In 1894 behaalde hü op het Arbeiderscongres te Nantes een over winning op de aanhangers van Jules Guesde en sedert dien was zijn positie als een der leiders van de Fransche socialistische party gevestigd. Van socialist tot minister. Na eenige vergeefsche pogingen kwam hij in 1902 in de Kamer, waar hij direct de aan dacht op zich vestigde door zijn actie voor de scheiding van Kerk en Staat. Toen zijn wetsontwerp inzake scheiding van Kerk en Staat door de Kamer werd aangenomen kreeg hij gelegenheid om zelf de uitvoering ervan ter hand te nemen door het aanvaarden van de functie van Miniter van Onderwijs en Eeredienst in het Kabinet-Sarrien in het jaar 1906. Hij aanvaardde deze portefeuille tegen den wil van de Socialistische Partij en werd dan ook in Maart van hetzelfde jaar uit deze partij geroyeerd. Ook in het Kabinet-Clemenceau bleef Briand zijn functie behouden en toen dit ka binet in Juli 1909 viel, werd Briand voor de eerste maal kabinets-formateur, doch tenge volge van de spoorwegstaking in 1910 kwam dit kabinet eveneens spoedig ten val en een nieuw kab. Briand viel in 1911. In Jan. 1912 werd Aristide Briand Minister van Justitie in het eerste kabinet-Poincaré en in 1913, bij Poincaré's presidentsverkiezing werd hij we derom minister-president, totdat in Maart de kiesrechthervorming hem wederom zag verdwijnen. Elf maal premier In het geheel heeft Briand 11 maal de last van het minister-presidentschap gedra gen: 25 maal beheerde hij een ministers portefeuille. Toen in de eerste maand van den oorlog Viviani zijn op nationale basis berustend oorlogskabinet vormde, werd Briand weder om Minister van Justitie en in October 1915 wederom Minister-President. Toen in Maart 1917 er een ernstig conflict tusschen Maar schalk Lyautey en de Ka^er ontstond, trok Briand zich terug en hield zich eenige ja ren, tot na den wapenstilstand, op den ach tergrond. Pas in Januari 1921, bij den val van het Kabinet-Leygues kreeg hij opnieuw een op dracht tot Kabinets-formatie en reeds da delijk had de toepassing van het Verdrag van Versailles zijn groote belangstelling. In het najaar van 1921 ging hij als Fransch vertegenwoordiger naar de Vlootconferentie te Washington en reeds tosn begon de actie der Fransche Nationalisten, die Briand ver weten de nationale belangen van Frankrijk te verwaarloozen en hersenschimmen vanin- temationale toenadering na te jagen. Na de intergeallieerde conferentie te Cannes nam deze actie een zoodanigen omvang aan, dat een telegram van President Millerand hem er toe deed besluiten in Januari 1922 af te treden. De eeuwige minister van Buiten landsche Zaken.. In April 1925 werd hem de portefeuille voor Buitenlandsche Zaken in het Kabinet- Painlevé aangeboden. Onder zijn invloed kwam in October 1925 het verdrag van Lo carno tot stand, waardoor zijn invloed zoo wel in Frankrijk zelf a's in het buitenland geweldig steeg. Toen in November Painlevé aftrad, kwam Briand aan het hoofd der nieuwe regeering te staan. Het is onbegonnen werk de verschillende kabinetten te beschrijven waarin Briand se dert dien zitting had, nog eenige malen als Minister-President, doch bijna zonder onderbreking als Minister van Buitenland sche Zaken, waarbij hy al zijn krachten gaf aan de versterking van de Volkenbonds gedachte en de Europeesche samenwerking, zonder het Fransche standpunt van hand having der bestaande verdragen los te la ten. Briand was een der meest geziene sprekers te Genève en bet was vooral zijn samenwerking met den toenmaligen Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Dr. Gustav Stresemann, die de ergste scherpte in de verhouding tusschen Frank rijk en Duitschland na den oorlog deed af slijten en waardoor de eerste grondslagen voor een blijvende samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland zijn gelegd. Te gelijk met Stresemann en Chamberlain werd hem de Nobelprijs voor den vrede toege kend. In de laatste jaren vestigde hü nogmaals de internationale aandacht op zich door zijn Memorandum inzake de vorming van een Pan-Europeesche Unie, een denkbeeld dat hij nader uitwerkte en dat leidde tot de instelling van een Pan-Europeesche Commissie te Genève, die verleden jaar haar werkzaamheden begon onder auspiciën van het Secretariaat van den Volkenbond. Bij het einde van de preridents-periode van president Doumergue li't B-'and zich er toe overhalen -en candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. De felle ac tie, die van Nationalistische zijde tegen hem gevoerd werd. was vooral oorzaak van zijn nederlaag. De Senaatsvoorzi t:r Doumergue werd met een aanzienlijke meerderheid tot president der Republiek gekozen. De retraite Hoewel men aanvankelijk verwachtte dat Briand zich na deze teleur.telling voor goed uit het politieke leven zou te.ugtrekken aanvaardde hij nogmaals de portefsui.le van Buitenlandsche Zaken in het KabinetLa- val. De tegen-tellingen tusschen htm en de zich steeds verder naar rechts orienteerende politiek van al, leidden echter tot een breuk bij de kabinetscrisis in het begin van dit jaar. Toen Laval op 13 Januari jl. een nieuw Kabinet formeerde, aanvaardde hij zelf de portefeuille van bultenlard che zaken en trok -iriand zich terug op zijn landgoed Cocherel, aar hij tot zijn dood toe her liefst vertoefde. Zijn liefhebberij voor dieren en de hengelsport waren de voornaamste genoegens, die de ouder wordende vrijgezel zich gunde, en die hem, naast geestige ge sprekken, steeds weer nieuwe kracht gaven voor zijn arbeid. Met zijn laatste vertrek naar Cocherel nam hij voorgoed afscheid van het politieke en het openbare leven. Eenige weken geleden meldden de dagbladen, dat hij eenige ma len onwel was geweest, wat zijn doktoren aan zijn hartkwaal toeschreven. Desniette min is zijn doodsbericht zeer onverwacht ge komen en het zal niet na>.ten. behalve in Frankrijk, ook in geheel Europa en ver daarbuiten, doch vooral te Genève, waar de Volkenbond in buitengewone plenaire ver gadering bijeen is, evenals de Ontwape ningsconferentie, aan welker voorbereidin gen Briand een zoo groot aandeel heeft ge had, diepen Indruk te maken. Zonder te willen te kort doen aan den laatsten wil van Briand, die den wensch uitdrukte in allen eenvoud op Cocherel te worden begraven, heeft minister-president Tardieu van de familie verkregen dat, waar schijnlijk Donderdag, 'n nationale begrafenis zal plaats vinden. Het stoffelijk overschot zal in het ministerie van buitenlandsche za ken op den Quai d'Orsay worden opgebaard, waar de troepen een défilé zullen houden. GENèVE, 7 Maart Pe secretaris-gene raal van den Volkenbond heeft heden een telegram ontvangen van de consulaire com missie te Sjanghai, die door den Volken bondsraad in zijn laatste zitting was inge steld. In dit rapport wordt een uitvoerig re laas gegeven van de militaire gebeurtenissen sedert I Maart JJ. Uit het rapport blijkt, dat de Japansche troepen in de laatste dagen nieuwe gebieden hebben bezet en officieel wordt geconsta teerd, dat tot nog toe alle pogingen om tot onderhande'lngen over den wapenstilstand te geraken, zijn mislukt. Op hel oogenblik wor den overigens slechts des nachts plaatselijke gevechten geleverd. Volgens Reuter is de toestand nog steeds verward. Nog altijd komen Japansche troe pen aan. terwijl sterke afdeelingen Chinee- sche soldaten vanuit Kiangsi en het noor delijk stroomgebied van de Jangtse naar Sjanghai oprukken. Telkens worden Japanners door Chineezen in de straten van Sjanghai aangevallen, waarbij hun ernstige verwondingen werden toegebracht. De Japansche vlootautoriteiten hebben verklaard, dat zij zullen ingrijpen als dit niet veranderd. Binnenkort zal Tsjarg Kai Sjek (het bericht "an zijn vergiftiging wordt niet bevestigd) naar het front ver trekken. Volgens Japansche berichten hebben de Chineezen de Japansche voorposten ten noorden van Lioeho aangevallen. De Japan sche troepen hebben bevel ontvangen zich tot de verdediging te bepalen. NEW-YORK, 6 Maart. (V. D.) Het radio station Wink verspreidt 'het bericht, dat het kind van kolonel Lindbergh gezond terug gevonden is. Het New-Yorksche dagblad „American" maakte Zondagavond om 7 uur Amerikaanschen tijd) bekend, dat Lir.d- berg met behulp van de gangsters Spitale en Bitz in contact was gekomen met de ontvoerders en dat de baby na betaling van het losgeld binnen 48 uur zal worden teruggegeven. Overigens heeft het bericht, dat Lind bergh de leiders der New-Yorksche onder wereld, Salvy Spitale en Irving Bitz, heeft opgedragen in onderhandeling te treden met de ontvoerders van zijn zoontje, bui tengewoon opzien gebaard. De „American" meldt nader, dat de fa milie Lindbergh in den nacht op Zondag een schrijven heeft ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat de baby gezond en wei was Spitale is een machtig leider van de New- Yorksche onderwereld. De politie heeft er nadrukkelijk in toegestemd, dat hij als be middelaar zou cptreden. HOPEWELL, 7 Maart (Reuter) Kapi tein Lamb van de Staatspolitie heeft heden verklaard dat kolonel Lindbergh geen en kele eisch '00- een losprijs heeft ontvangen en dat hij ook niet in verbinding is geweest met de ontvoerders van zijn zoontje. Het is waarscnijnlijk, dat deze verklaring beteekent, dat er geen nieuwe eisen voor een losprijs is gekomen, na den brief die op den dag van de ontvoering door de roovers is achtergelaten Uit Trenton wordt gemeld, dat de politie een jonge vrouw heeft gearresteerd, cie ver klaarde, dat de ontvoerders van het zoon tje van Lindbergh den kleine door middel van een parachute beven de villa van Lindbergh uit een vliegmachine hebben willen werpen, doch op het laatste oogenblik ontbrak hun de moed daartoe. MOSKOU, via Kowno, 6 Maart (V.D.). Het Commissariaat van Buitenlandsche Za ken der Sovjet Unie heeft de RUksregee- ring medegedeeld, dat de aanslagpleger Stern streng zal worden gestraft. De Sovjetregee- ring hoopt, dat het incident geen terugslag zal hebben op de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide landen. Stem zal binnenkort terecht staan voor het Opperste Gerechtshof. Naar de directie van het Kreml zieken huis mededeelt, is de toestand van gezant schapsraad v. Twardowski vooruitgaande. De doktoren zijn van meening, dat hij spoe dig weer in staat zal zijn, zijn werkzaam heden te hervatten. De Duitsche ambassade heeft nog geen standpunt in de aangelegenheid ingenomen. Talrijke bezoeken zijn aan het ziekenhuis gebracht door vertegenwoordigers van ae Sovjetregeering, het corps diplomatique, de pers en de Duitsche kolonie, ten einde den gewonde hun gelukwenschen en bewijzen van deelneming over te brengen. Stern wordt in het gebouw der Gepeoe ondervraagd o.m. door den chef der Gepeoe, Menschinski. De rechter van instructie voor bizondere aangelegenheden. Rosenfeld. heeft van Stem nog geen verklaring ontvangen betreffende de motieven voor den aanslag Op het oogenblik wordt het verleden van Stem nagegaan. Van Russische zijde wordt beweerd, dat de aanslagpleger geen lid is van de Commu nistische Partij. De door hem gebruikte re volver is gevonden. Naar voorts bekend wordt, hebben v. Twardowski en Stern elkan der nimmer gezien. Te Moskou wordt voorts beweerd, dat Stern niet den gezantschaps raad, doch den Duitschen ambassadeur v. Dircksen wilde treffen. In Russische krin gen is men van meening, dat Stern niet normaal is. Er zal derhalve een rapport over zijn geestvermogens moeten worden samen gesteld door specialisten. Genève, 5 Maart. In de Algemeene Commissie der buiten gewone voltallige vergadering van den Vol kenbond, welke op verzoek van China is bijeengeroepen in verband met het con flict in het Verre Oosten, sprak onze Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Z. Exc. jhr. Beelaerts van Blokland, tijdens de Al gemeene Beschouwingen hedenmorgen op het eind der ochtendzitting de volgende rede uit: „De gebeurtenissen welke zich sinds de maand September in het Verre Oosten af spelen, hebben overal een diepe ontroering veroorzaakt. Sinds den wereldoorlog de oorlog die den oorlog gedood zou hebben: en sinds de instelling van den Volken bond had men de hoop gevoed dat ons voortaan, minstens tusschen de leden van den Bond, de verschrikkingen van een ge- wapenden strijd bespaard zouden blijven. Het heeft niet zoo mogen zijn. In China hebben zich vijandelijkheden ontketend die, wat er ook de juridische qualificatie van zij, alle essentieele kenteekenen van een oorlog vertoonen. t Sinds den aanvang van het conflict heeft de Volkenbond zich in samenwerking met de Vereenigde Staten van Amerika, in gespannen om tot een vreedzame oplos sing van het geschil te komen. Het zijn nu bijna zes maanden dat de raad zich met de zaak bezighoudt en ook de Twaalfde Voltallige Vergadering heeft er de grootste aandacht aan gewijd. Met uitzondering der partijen in kwestie, heeft men een vol maakte eensgezindheid kunnen vaststellen onder de mogendheden. Hun stem echter was gedurende al dien tijd een „vox clamantis in deserto." Dit is misschien wel de meest verontrustende zijde van deze tragische ge schiedenis. Wij hebben de verwezenlijking in studie genomen der gedachte van een internatio nale nolitie. Maar zelfs in de aanwezigheid van militaire middelen kunnen we niet uit het oog verliezen dat de moreele kracht der beslissingen van den Raad gehandhaafd moet blijven, willen we niet het gevaar loopen van heel de organisatie van den Volkenbond, hoeksteen van het systeem, hechtste verzekering van den vrede, ineen te laten storten Dit zedelyk effect is in dien tijd uitgebleven. De partij in kwestie die zich gerechtigd achtte om over te gaan tot militaire daden, heeft zijn operaties voortgezet, ondanks de eenstemmige mee ning welke zich in den Raad geopenbaard heeft. Het kanongebulder op de slagvelden in China vormde een schandelijke begeleiding van onze besprekingen ter conferentie voor de beperking en de vermindering der be wapening. Is het noodig op te merken dat juist gs- beurtenissen van dit genre de dringende noodzaak aantoonen van te komen tot een beëindiging der bewapening? Naar mijn meening moet men er zich rekenschap van geven dat geen enkele beperking der be wapening de garantie geven kan dat gebeur tenissen als wij thans beleven, zich niet meer zullen herhalen: de volken moeten zich doordringen van de gedachte dat de oorlog een misdaad is, dat het noodzakeiyk is er van af te zien als middel van nationale po litiek, en dat men geen oplossing van con flicten zoeken moet dan langs een vreed- zam:n weg. Er kan op het oogenblik voor mij geen sprake zyn van te trachten tusschen beide partijen de verantwoordelijkheid te verdee- len voor hetgeen is geschied. De voltallige vergadering is belast met dit conflict en het staat vast dat zij zich van haar taak zal kwijten, in het volle bewustzijn niet alleen van haar plicht om binnen den kortst mo gelijken tijd een einde te maken aan dit bloedvergieten, maar ook van den noodlot- tigen terugslag welken een falen van den Volkenbond in deze hebben zou op heel het probleem der organisatie van de interna tionale gemeenschap. De Regeering der Ne derlanden, die met beide groote naties in kwestie eeuwenoude relaties van vriendschap onderhoudt, drukt haar vaste vertrouwen uit dat de besprekingen den weg zullen openen voor een overeenstemming tusschen de par tijen en voor een vruchtbare samenwerking in de toekomst. Het is op deze wyze dat in het Verre Oosten de vrede behouden zal kunnen worden, de vrede die zulke diepe wortelen heeft in de Oostersche ziel." Z. Exc. Jhr. Beelaerts van Blokland, die in het Fransch sprak, werd door de vergadering levendig toegejuicht. JAN HOEK. WEENEN, 6 Maart. CV. D.) Het onderzoek tegen Sylvester Matuschka, den man die eenige spoorwegaanslagen heeft gepleegd, is Zaterdag gesloten. Het uitgebreide materiaal is ter beschikking gesteld van het O. M. Het bestaat uit meer dan duizend folio vellen. Reeds In den loop van de maand April verwacht men Matuschka te Weenen te kunnen berechten. Begunstigd door naar de tijdsomstandig heden prachtig weer, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag de tienduizenden niet-Amsterdamsche deelnemers aan den Stillen Omgang hun devotelijken tocüt ge maakt. Het aantal deelnemers werd voor dezen eersten nacht op ongeveer veertig-duizend geschat. Op en bij het Centraal Station gaf de aankomst der vele peigrimstreinen een bijzondere drukte, terwijl de talrijke auto bussen, die van hemde en verre kwamen, hun passagiers in de omgeving van het Spui afzetten. Een deel der Haagsche deelnemers was weder te voet naar de hoofdstad getrok ken om den jaarlykschen bedetocht te vol brengen. Voor of na het afleggen van den bede- weg, al naar gelang het was geregeld, be gaven def ommegangers zich groepsgewijze naar de kerken, welker verlicht interieur uitstraalde in den donkeren nacht. Groote medewerking van de politie. De politie had goede maatregelen getrof fen, Op bepaalde plaatsen, waar nachtvolk verwacht kon worden, waren agenten aan wezig. Bij verschillende kruisingen werden de talrijke auto's op bepaalde momenten doorgelaten, zonder dat de pelgrims er hin der van ondervonden. De inspecteurs, de heeren P. van Kleef uit de elfde sectie en J. Gemmeke uit de zesde sectie, waren den geheelen nacht op straat aanwezig. Een incident, In de Spuistraat heeft zich nog een inci dent voorgedaan. Een bewoner van een der bovenhuizen hing om drie uur uit zyn raam en beleedigde de pelgrims en geestelijken. Een en ander veroorzaakte opschudding, vooral toen de man met kleine voorwerpen ging gooien. Door een priester werden do voorbijtrekkende bedevaartgangers tot Kalm te aangemaand. Inmiddels waren recher cheurs van het bureau Singel en inspecteur van Kleef ter plaatse gekomen, die den man gelastten zijn raam te sluiten en zich terug te trekken. Het tegendeel gebeurde echter. Nu werden de politiemannen uitge scholden, Om erger te voorkomen heeft de politie den man gearresteerd en overge bracht naar het bureau Singel, waar men hem den verderen nacht heeft vastgehou den. De medewerking van de politie waa zeer groot. Vanwaar zij kwamen. Met ongeveer 1500 man heeft Katholiek Rotterdam dit jaar deelgenomen aan den Stillen Omgang in de stad van het H. Mi rakel. De deelnemers legden de reis af met een tweetal extra treinen, waarvan de eer ste te ruim half een uit Rotterdam ver trok, de tweede een drie kwartier later. Bij dien tweeden stoet sloten zich ook de deel nemers uit de omgeving van Rotterdam aan. Onder de ommegangers waren velen, die dit jaar voor het eerst meegingen. Het weer is den Rotterdammers gunstig geweest. Eerst toen zij met den omgang gereed wa ren, begon een regenbuitje neer te dalen. Iets waarop maar weinigen zich dezen nacht met hun kleeding zullen hebben voorbereid. Uit het Land van Maas en Waal tusschen Venlo en Nijmegen namen meer dan JOOO mannen deel aan den Stillen Omgang. Uit Nijmegen vertrokken twee extra-treinen, terwijl bovendien nog drie treinen ver trokken uit Arnhem, Apeldoorn en Oost- Gelderland, waar nog omstreeks 1500 man nen ter bedetocht gingen. NEW-YORK, 7 Mrt. (V.D.). Te Reading is op 77-jarigen leeftijd plotseling overleden de bekende componist en orkestdirigent John Phillip Sousa. Sousa was Zaterdag uit Washington to Reading in den sthat Pennsylvanië aange komen om daar Zondag een orkest te diri- geeren. Nauwelijks was hij op zyn kamer in het Abraham Lincoln-hotel aangekomen, of hy voelde zich onwel worden. Hy waar schuwde het hotelpersoneel, dat hem be hulpzaam was en een dokter, doch vóór dat een dokter was gearriveerd, was hij reeds tengevolge van een hartverlamming over leden. zyn stoffeiyk overschot is nog gister middag naar Washington overgebracht, waar hy met nationale eer ter aarde zal worden oes'eld. Sousa, die o.a. eenigen tyd onder leiding van Offenbach tUdens diens reis door Amerika werkte, was een der meest succes volle Amerikaansche dirigenten, die tal van tournée's door Europa maakte. Als compo nist maakte hy vooral naam door zyn vel# marschen. Van geboorte was Sousa een Portugees. DUBLIN, 7 Maart. Eerst thans is het defi nitieve resultaat der Iersche verkiezingen officieel bekend. De republikelnsche party, de party van de Valera, kreeg 72 zetels, de party van president Cosgrave 56, de onaf- hankeiyken 11, de boerenparty 4, de onaf- hankeiyke arbeidersparty 2 en de arbeiders- party 7 zetels. Een absolute meerderheid heeft de Valera dus niet gekregen. Hy is dus aangewezen op den voorwaardeiyken steun der arbeiders partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9