VAN HET BINNENHOF HEFFINGEN AANVAARD Indische begrooting uitlotingeN EERSTE KAMER BURGEMEESTER DE WEGEN OM AMSTERDAM Vele verbeteringen op komst SOCIAAL LEVEN SAMENWERKING OP ZIEKENFONDSGEBIED Met het R. K. Werkliedenverbond ONZE OOST DE STRIJD IN CHINA 800 vluchtelingen aan boord INDIANISATIE VAN HET ONDERWIJS Aanstelling inlandsch personeel GEMENGD NIEUWS TRANSFORMATOR DOORGESLAGEN Monteur gewond DE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM De gestolen auto gevonden COMMUNISTISCHE BETOOGING TE ROTTERDAM Ruiten van het Japansche Consulaat vernield HET AUTO ONGELUK BIJ OVERSCHIE Een der slachtoffers overleden BRANDEN IN EEN JOL AFGEDREVEN KNAAPJE VERDRONKEN VOORBARIG RAADSLID De veldwachter kwam erbij te pas MENSCHENREDDERS BELOOND EEN EIERKOEK NEKKRAMP TE DOETINCHEM HET DRAMA TE NAALDWIJK MOTOR GESTOLEN Door den eigenaar zelf teruggevonden ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS MACHINISTEN-EXAMEN PROF. DR. J. DE LOUTER f RECHTSZAKEN GEMEENTERAADSLID GESCHORST DIEFSTAL VAN RECEPT FORMULIEREN BOEKBESPREKING KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 66ste Jaargang No. 23 AANBESTEDINGEN ZUIDERZEEWERKEN DEN HAAG, 9 Maart 1932. Nadat de Kamer aan David Wijnkoop, die de Regeering maar weer eens over buiten- landsche aangelegenheden, met name onze houding tegenover den toestand in Sjanghai interpelleeren wil, zijn zinnetje gegeven haa kan men nu den tijd niet beter besteden? heeft de Minister van Financiën zijn ont werp tot heffing van verschillende belastin gen ten behoeve van het crisisfonds met 60 tegen 21 stemmen aanvaard gezien De so ciaal-democraten en communisten waren de tegenstemmers. Tevoren waren de amende menten Ter Laan en Bierema, die respectie velijk de nieuwe rechten op suiker, sigaretten en zuidvruchten en de verhooging van den wijnaccijns uit de wet wilden lichten, met groote meerderheid verworpen. De schatkist beurt hiermede weer een ronde twaalf mil- lioen. Dat de roode hoek tegenbleef, omdat men daar vindt, dat deze indirecte lasten, zooals Jan ter Laan het uitdrukte, „de volks kracht aantasten", was natuurlijk, omdat de roode geest nu eenmaal „stets vemeint", te verwachten. Het argument was intusschen ditmaal niet overmatig sterk, vooral ten aanzien van de suiker en de sigaretten. Gaat niet, gelijk Bierema gisteren nog memoreerde, het groot ste deel van het suikergebrulk hier te lande heen aan de fabricage van allerlei snoepe rijen, die toch heusch wel een klein be- lastinkje in dezen triesten tijd kunnen velen? En ondermijnt eenige zelfbeperking op het gebied van Piraatjes rooken de volkskracht? Het lijkt ons nogal overdreven. Dat het in Indië momenteel mis is en er voor groot optimisme ten aanzien eener af doende verbetering binnen korten tijd geen enkele aanleiding bestaat, daarover is men het in de Tweede Kamer thans wel met elkander eens. Zelfs de sociaal-democraat, ir. Cramer, die in voorgaande jaren vooral de financieele perspectieven veel te luchtig bezag, bleek de vorige week grootendeels van de dwalingen zijns weegs bekeerd. Verkon digde hij nog bij de behandeling van de vorige begrooting het nut en de reddende kracht van een „vlotte leeningspolitiek", dit jaar was het meest opvallende middel, dat hij natuurlijk ook per motie! aan de Kamer voorhield, de besnoeiing van de Defensiefe- grootine met. 25 net. ne^elfrle bezuiniging „met het domme potlood", derhalve, die ir. Albarda in het najaar 1931 voor Nederland preekte Breed heeft ir. Feber jongstleden Vrijdag de toestanden in hun oorzaken en toekom stige ontwikkeling bezien We mogen, nu de Kamer met de Indische begrooting voort gaat, nog eens op zijn rede, die we toen grootendeels misten, omdat in den Senaat jhr. Ruys en jhr. de Geer hun beleid ver dedigden, terugkomen. Het is natuurlijk onloochenbaar, dat de wereldcrisis ook in onze Oost de grootste schuldige aan den toestand is. Den geweldi gen invloed van zulk een internationale in eenstorting kan ook de knapste Regeering niet tegenhouden. Maar dit neemt niet weg aldus de Katholieke deskundige dat met name het aspect van de landsfinanciën heel wat minder droevig had kunnen zijn, indien in de laatste jaren niet verschillende groote fouten waren begaan. Op de eerste plaats heeft men verschillende factoren, waarop de landsfinanciën steunen, schro melijk overschat. Zoowel de draagkracht van de inlandsche bevolking ais de groei van de rentabiliteit der uitheemsche bedrijven, heeft men veel te hoog aangeslagen. De laatste vijf jaar heeft men geleefd, alsof de hoogcon junctuur van die periode vrijwel eeuwigdu rend zou zijn Daarnaast heeft men zich door het tijdelijk in grooten overvloed binnenstroomen der middelen laten verlokken tot een uitbrei ding van de landshuishouding, die schatten kost en die Indië's salarislast in een tempo als door geen ander land ter wereld ooit beleefd, heeft doen aangroeien. Tenslotte heeft men herhaaldelijk de in komsten veel te hoog geraamd, zelfs nog in 1930, toen reeds de crisis krachtig in de ver houdingen ingreep. De middelen, om geleidelijk weer uit de moeilijkheden te geraken, zijn hiermtde reeds aangegeven. Men keere op den abso luut fout gebleken weg terug. En dan is men al een heel eind op den goeden. Daar naast dient aangestuurd op ontwikkeling der inlandsche huisnijverheid ter verhooging van de draagkracht van de bevolking. De maatregelen, die de Regeering thans overweegt en doorzet, hebben ir. Feber s goedkeuring. Alleen heeft hij aangedrongen op een benoorlijke progressie bij de salaris korting, vooral in verhouding tot den omvang der gezinnen en is door hem aan den Minis ter de uitdrukkelijke vraag gesteld, ot hij wi! toezeggen, dat bij de versobering op het on derwijs het bijzonder onderwijs in geen enkel opzicht zwaarder getroffen zal worden dan het openbaar Dezen middag heeft allereerst dr. Korten- horst uitvoerig gepleit voor meerdere eco nomische toenadering tusschen Indië en net moederland. Al is deze zaak van omvang rijken en g'ecompliceerden aard reden, waarom Minister de Graaff hierover met den Gouverneur Generaal in overleg is getreden, alvorens te dezen aanzien stappen te doen de argumenten voor de onderlinge toekenning van preferentieele tarieven, die de Katho lieke afgevaardigde aanvoerde, leken ons verre van zwak en in ieder geval ten volle de overweging en studie waard van de com missie, die hij daartoe wil zien ingesteld. In zijn Memorie van Antwoord heeft de be windsman reeds uiteengezet, dat ook in ver band met deze kwestie, bovenal het belang van Indié tot richtsnoer der Indische poli tiek strekt. Afgezien nu van het feit, cat ook in het verleden de Indische tariefpolitiek verschillende malen met Nederlandsen e be langen en die zijn daarbij ook thans be trokken! rekening hield, heeft ir. Korten- horst betoogd, dat hier ook wel degelijk een Indisch belang op het spel staat. Want somt niet een verruiming van de Neaerlandsche exportmogeltjkheid tot stand, verruiming, die o.a. Indië op deze wijze kan bewerkstelligen, dan loopt de Nederlandsche betalingsbalans gevaar en is de kans op inflatie met uitge sloten En dat zal ook voor Indië van fu- nesten invloed zijn, omdat het dan voor zijne financiën op de buitenlandsche leeningmarkt zal zijn aangewezen. Eovendien ziet dr_ Kortenhorst ook een Indisch belang daarin, dat het door aan Nederlandsche exporteurs tegemoet te tre den voorkomen kan, dat Japan zich allerlei monopolies verovert. Indië heeft immers riog geen eigen inlandsche nijverheid, zoodat stagnatie in den toevoer van den monopolie houder zeer ernstige gevolgen hebben kan En deze stagnatie te veronderstellen, is heusch niet zoo fantastisch als sommigen meenen. In het Verre Oosten blijven steeds allerlei conflicten mogelijk, die de handels verhoudingen in sterke mate kunnen ont wrichten. Mr. Joekes, de vrijzinnig-democratische expert, die verschillende staatsrechtelijke kwesties aanroerde, die b.v. voorstander is van de instelling eener commissie, welke eene dusdanige bestuursreorganisatie ontwerpen kan. dat lagere functionarissen met meer zeggenschap en meer verantwoordelijkheid worden bekleed, doch die zich absoluut tegen een hier te lande geopperden Raad van Ex perts voor Overzee verklaarde, omdat zoo'n college geen verantwoordelijkheid dragen zou en buiten iedere openbaarheid zou werken Mr. Joekes stond minder critisch tegenover de financieele politiek der Indische Regeering dan ir. Feber. Lichtvaardig wilde hij naar in ieder geval niet noemen Ten hoogste kan men den vorigen gouverneur ten laste leggen, dat hij de financiën niet spoedig genoeg heeft aangepast aan de crisisverhoudingen. Maar hebben anderen daarop een beteren kijk ge had? Hoevelen zijn niet door den snellen loop der gebeurtenissen verrast! Wat de te nemen maatregelen betreft, zoekt ook deze deskundige het in versobering en bezuiniging Defensie b.v.! en verder pleit hij voor ingrijpende verinlandsching zoowel van het ambtelijke als het maatschap pelijke leven, een al vroeger tal van malen geopperd desideratum, dat zeer zeker is toe te juichen. Want niet alleen maakt het de bestuursvoering en de bedrijfsvoering goea- kooper, het verbreedt ook de basis, waarop het financieel beleid dient opgebouwd. Is net niet een totaal verkeerde toestand, dat in een land van 60.000.000 inwoners de toestand van de schatkist grootendeels samenhangt met het wel en wee van een bedrijvencom plex, waarbij slechts één millioen inwoners betrokken zijn? Op dit punt heeft ook de Katholieke alge vaardigde Engels nog eens gewezen Op de dubbeltjes en de kwartjes van den inlander zal voortaan de Indische fiscus meer de aan dacht gevestigd moeten hebben dan op dP duizenden van de cultuurondernemingen, die immers, zoodra het economisch leven een crisis doormaakt, onmiddellijk opdrogen. Groot-industrie onder de Javanen acht de heer Engels echter ongewenscht. Het zou een uitnemend terrein worden voor communisti sche cellenwoning en Twenthe zou, zoo het werkelijk eens overging tot overplaatsing van zijn textielgrootbedrijf naar Insulinde, weinig pleizier van dien stap beleven. Verder heelt deze rustige spreker uiteengezet, welke taak het Christendom in Indië te vervullen heeft, vooral ook door middel van het onderwijs. Tot slot van den middag sprak namens den Vrijheidsbond de Leidsche theologie-proles- sor Eerdmans, opvolger van den wegens ziekte uit de Tweede Kamer verdwenen oud-gou verneur van Sumatra's Oostkust, den heer van Kempen. Lichten wij uit zijn betoog alleen de stelling, dat thans, nu Nederland Indië financieel bijspringt, wel afdoende blijkt, dat de strijders voor de leuze: „Indie los van Holland!" grootelijks mistasten. In derdaad! Thans zwijgen deze heeren! De Eerste Kamer werkt thans met een toe te juichen tempo, dat ons vermoedelijk avondvergaderingen besparen zal. Binnen- landsche Zaken en Landsdrukkerij zijn reeds goedgekeurd. En heden opperden vele senato ren allerlei wenschen en critische gedachten over Arbeid, Hnadle en Nijverheid. Morgen kunnen wij aan de hand van 's Ministers antwoord dat des morgens wordt voor gedragen, als de Tweede Kamer onze aan wezigheid met vraagt op de verschillende punten terugkomen. Heden herinnerde Minis ter Verschuur er maar alvast aan, hoe moei lijk het contingenteeringsvraagstuk is. Et liggen hier ontzaglijke voorraden en de prijzen zijn vaak catastrophaal gezakt. De critiek van sommige zijden op de reeds ge troffen maatregelen geoefend, kon de be windsman dan ook niet aanvaarden. Ingang 16 Mei op verzoek eervol ontslagen met dank D. Teer, als burgemeester van Oostzaan. Nu met de nadering van het voorjaar het rijverkesr op de wegen weer t:eneemt, wordt de noodzakelijkheid van een spoedig wegne men van belemmeringen in het verkeer naar het Gooi en naar het Westen van Amster dam dringender. Het „Handelsblad" heeft den hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat te Haarlem eens geviaa,gd, wanneer de weg onder het viaduct te Diemen veibeterd wordt. De he- stand is op het ocgenbLk zoo, dat er van een behoorlijken rijweg geen sprake meer is Het onderhoud van dit gedeelte van den weg is de taak van de Nederlandsche Spoor wegen; de hoofdingenieur van den Rijks waterstaat heelt bij de Spoorwegen op een spoedige verbetering aangedrongen. Men kan verwachten, dat binnen enkele weken deze verbetering zal zijn tot stand gekomen. Wat het overige deel van dazen weg be treft, is het wachten op de tot.tandkommg van de brug over het Merwedekanaal. Deze brug moet in Aug. 1933 geraed zijn. Intus schen is het daar ter plaatse door omleg ging van de trambaan al veei verbeterd. Een ander belang zijn de wegen naar het westen, die een deel van het zeer drukke verkeer over den weg naar Haarlem moeten overnemen. Van dezen weg is het gedeelte tusschen den Hoofdweg tot Ha.fweg nog al tijd niet geasfalteerd. Het klinker- en keien- dek is voor een groot deel, hoofdzakelijk aan den Zuidelijken kar.t, in slechten staat. Dit stuk zal nog in dit voorjaar opnieuw worden bestraat.. Asfalteering wordt uitgesteld, om dat het materiaal, dat er nu ligt, nog bruik baar is, maar ook omdat er aan de zuidzijde van den weg nog a.tijd verzakking te con- stateeren vait. De herstellingswerken geven op dezen weg, wegens het drukke rijverkeer, altijd groote moeilijkheden; daarom zal asfaltee ring ook wel moeten worden uitgestald, tot dat andere wegen naar het Westen gereed zijn. Het gereedkomen van den weg door Amstelveen zal het a.thans mogelijk maken, een deel van het verkeer van en naar Am sterdam om te leggen bij herstel.ing van het wegdeel AmsterdamHaifweg. Is de weg van Amsterdam langs het ka naal naar Velsen gereed, wat ook zoo lang niet meer duren zal, dan is hst mogelijk her verkeer naar Velsen en IJmuiden van de*i weg naar Haarl*n af te lelden. En ten slotte zal het verkeer naar het Zuiden gedeeld worden door den weg door de Haarlemmermeer naar Sassenheim. De gronden voor dezen weg zijn zoo goed als geheel in het bezit van het Rijk gekomen, zoodat het begin van het vrerk niet lang meer behoeft te worden uitgesteld. In elk geval zal met vijf jaar dit werk voltooid kunnen zijn. Naar wij vernemen is samenwerking tot stand gekomen tusschen den Algemeenen Raad ter Bevordering van het Ziekenfonds wezen en het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Dit beteekent derhalve, dat thans de drie groote vakcentralen op ziekenfonds- gebied samenwerken, met welke samenwer king beoogd wordt vergrooting van de rech ten der verzekerden en uitbreiding van den invloed der onderling-beheerde ziekenfond sen. SOERABAJA, 8 Maart (Aneta). De cor respondent van het „Soerabayasch Handels blad" te Makassar, had een interview met den gezagvoerder van ae uit China komende „Tjibadak" van de Java—China—Japan Lijn. De gezagvoerder deelde mede, dat het schip 800 vluchtelingen aan boord had ge had. hoofdzakelijk bestemd voor Amoi en Hongkong. BATAVIA, 9 Maart (Aneta). De regeering besloot tot geleidelijke Indianisatie van het onderwijs voor inlanders. Het gevolg hier van zal zijn, dat 1300 Nederlandsche onder wijzers vervangen zullen worden door in landsche onderwijzers. Woensdagmorgen om 10.40 uur ontstond te Leeuwarden een doorslag in een span- nings-transformatoh, behoorende bij de in het bedrijf zijnde turbogenerator van de Provinciale Centrale, en dientengevolge een overslag op het rail-systeem. De machine moest daardoor buiten bedrijf worden ge steld, waardoor de stroomlevering over de geheele provincie onderbroken werd. Om 11.10 uur kon in de naaste omgeving weer stroom worden gegeven en daarna successie velijk aan de geheele provincie, zoodat te ruim twaalf uur alles weer normaal was. De monteur J. Draisma te Leeuwarden heeft tengevolge van de ontstane steek vlammen ernstige brandwonden opgeloo- pen. Het slachtoffer is naar het St. Boni- facius-gesticht overgebracht. De materieele schade is gering. Zooals wij mededeelden werden te Capelle a. d- Ussel door de Rotterdamsche politie aangehouden de zes en twintig-jarige P L. de G., die o.a. verdacht wordt de voornaam ste dader te zijn van den bankoverval op Katendrecht te Rotterdam, en de twee en dertig-jarige koopman L J P Na de arrestatie heeft de politie een on derzoek ingesteld in de schuur bij de woning van P. en daarin werd gevonden een Che- vrolet-auto. Deze bleek gestolen te zijn te Amsterdam in den nacht van Maandag op Dinsdag. De politie kwam des ochtends om vijf uur te Capelle om de twee mannen te arresteeren, zoodat zij slechts korten tijd voor de komst van de pditie moeteu zijn te ruggekeerd. Woensdagmiddag ongeveer 2 uur verza melde zich een aantal communisten voor 't Japansche consulaat aan de Westerlaan te Rotterdam. Zij vingen hun demonstratie aan met te schreeuwen, o.m. werd er geroepen: Weg met imperialistisch Japan! Daarna hebben zij een aantal steenen te voorschijn gehaald, waarmede de demon stranten vijf van de zes groote spiegelruiten inwierpen. Vanuit het kantoor werd de po- 'itie gewaarschuwd en toen deze zich in de verte vertoonde namen de betoogers (n al lerijl de vlucht. Ir. de buurt van het consu laat wordt sindsdien druk gesurveilleerd. De begrafenis Heden (Woensdag) heeft de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van net vermoorde meisje. Een zeer groot aantal belangstellenden had zich om twee uur in de omgaving van het sterfhuis, aan de Kerkstraat, opgesteld, evenals bij het St. Martlnusgesticht. waar om half twee het lijk werd afgehaald en naar de ouderlijke woning vervoerd. De ouders nebben hun kind na den avond van den moord niet meer gezien. Onder klokgelui vertrok om even twee uur dc stoet van het sterfhuis. Langs heel den weg was de belangstelling zeer groot Vooral op de algemeene begraafplaats hadden zich velen verzameld. Nadat de kist, die verzegeld was, in de groeve was neer gelaten, sprak ds. J. Salomons, predikanr bij de Evangelische Unie woorden van troost tot de nabestaanden. Op 27 Februarys tengevolge van het sprin gen van een band een personenauto bij de Zweth onder Overschie in de Schie gereden. In dén auto zaten, behalve de bestuurder, dr. Siegenbeek van Heukelom uit Rotterdam, en eenige Belgische heeren. Men was op weg naar het Rotary-congres dat te Rotterdam werd gehouden. De heeren Benedictus, Malvaux en Davis hebben inmiddels Rotter dam verlaten. De heer Devos uit Brussel, die veel water had binnengekregen, is Dinsdag in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden. Te Horn. Te Horn bij Roermond ontstond Dinsdag avond vermoedelijk door kortsluiting een uitgebreide orand op de kapitale boerderij „Kaskettenhof", bewoond door den pachter J. Veugelaars. De groote stallingen met het rundvee, schapen en paarden stonden in een oogwenk ln volle vlam. Het jeiukte het per soneel het vee grootendeels in de omliggen de weiden te jagen. Slechts enkele schapen kwamen in net vuur om Een geweldige voorraad vruchten en hooi ging verloren. De auto-brandspuit van Roermond ver leende assistentie en kon het woonhuis nog sparen. De tnooedei is verzekerd. Te Fijnaart. Tijdens afwezigheid der bewoners ont stond brand in de schuur van de boerderij van P. B. in den Ouden Heiningschen Pol der, gemeente Fijnaart. Pogingen door eenige marechaussees uit Willemstad aangewend om het vee te redden, moesten opgigeven worden, daar het door den rook reeds half verstikt was. Drie paarden, 5 koeien en eenige varkens kwamen in het vuur om. De nog resteerende oogstvoorraden werden door het vuur vernield, benevens alle landbouw gereedschappen en -werktuigen. Oorzaak onbekend; een en ander was verzekerd. Vee verbrand. In het gehucht Heikant onder Volkel (N.-Br.) ontstond brand in een boerderij van den heer Jansen. Een paard, eenige koeien, een tiental varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Héesch. De boerderij van den landbouwer Van der Horst te Heesch (N.-Br.) is geheel af gebrand. De inboedel ging vrijwel verloren. Verzekering dekt de schade. Dinsdagochtend is een jol van een tjalk, liggende in de haven van De Cockdorp, afgedreven in de richting van Wieringen. Door den hevigen wind waren eenige luiken van de tjalk losgeraakt en in het water terechtgekomen. Schipper D. begaf zich direct in de jol en trachtte de luiken weer op te visschen. De krachtige N. W wind deed hem echter afdrijven in de richting Wieringen. Van Texel waarschuw de men Den Helder, van waar na eenigen tijd de „Dorus Rijkers" op onderzoek uit toog. Onderwijl dobberde D. in zijn jol reeds eenige uren op zee, meldt hei Han delsblad. Zijn positie in het kleine vaar tuigje was soms zeer hachelijk. Door het overkomende water werd hij doornat. Om ongeveer half vier werd hij opge merkt door den botter van schipper N. Rotgans, die den -chipbreukeling oppikte Kort hierna kwam ooit de „Dorus Rijkers" aangevaren, die hem overnam en veilig in de Heldersche havenbracht. Dinsdagavond te half acht werd aan de Amersfoortsche politie kennis gegeven dat het zevenjarig zoontje van de wed. V., wo nende aan de Vlierbeek, vermist werd. Het jongetje was het laatst gezien aan de Vlierbeek, waar het gespeeld had. De politie begon terstond met dreggen en al spoedig werd het, lijkje opgehaald. Toen te Zundert, een Noord-Brabantsch dorp nabij de Belgische grens, de jongste zitting van den gemeenteraad werd geopend, had op een der zetels van de vroedschap plaats genomen de heer S„ die, ofschoon tot raadslid benoemd, nog niet als zoodanig door den raad was toegelaten. Ondanks vertoogen van den voorzitter, bleek de be- tiokkene niet bereid zijn te vroeg ingeno men plaats te verlaten en zich te verwijde ren. Eerst nadat de veldwachter last had ontvangen ln te grijpen, verliet het te voor barige raadslid de vergaderzaal. De drie opvarenden van de sleepboot „Schelde", nJ. E. Tanis, J. de Reus en M. Termijn, die onlangs erin zijn geslaagd met eigen levensgevaar in een reddingsboot de twee runners van öen baggermolen „Titan' te ha.en, welke door de „Scheide" van Ca sablanca naar Lissabon zou worden gebracht, doch tijdens een zwaren storm kapseisde en zonk, hebben ieder een belooning van 50 gul den ontvangen. Broedmachines een prooi der vlammen Dinsdagavond geraakte het broedmachine lokaal van den heer Hieltjes te Borkulo in brand. De machines, welke gestookt werden met petroleum, verbrandden geheel met in begrip van circa 2500 eieren. In zeer korten tijd was de geheele inri.hting door het vuur vernield. Aan blussching yiel niet te denken. Het mocht toegeschoten huip ge lukken de belendende perceelen te behou den. Met moeite werd een vat petroleum uit het brandende perceel gehaald, waar door een explosie kon worden voorkomen De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Bij een negenjarig meisje te Doetinchem is een geval van besmettelijke nekkramp (meningitis cerebrospinalis epidemical ge constateerd. De burgemeester deelt mede, uitgebreide maatregelen te zullen nemen om verdere uitbreiding van deze besmettelijke ziekte te voorkomen. Noodlottig verzuim Omtrent het moorddrama te Naaldwijk, vernemen we nog, dat De B. Zaterdag avond aan enkele jongens ir. het dorp de revolver had laten z'en en daarbij had op- gemerxt: „Daar gaat vanavond iets mee gebeuren." Helaas hebben de jongelui van deze mededeeling geen kennis gegeven aan de politie. Mogelijk was dan net gevaarlijke wapen ontnomen kunnen worden. Ook op den avond van den moord was het meisje reeds eerder gevolgd door De B. Toen het meisje, n.l. des avonds thuis kwam uit naar betrekking, zeide zij bang te ziin, omdat De B. haar had achter volgd. Vermoedelijk heeft De B. toen zijn plannen tot verder in den vond uitgesteld. Reeds zijn twee kinderen uit net gezin van v. d. Caay overleden. Op deze tragische wijze verliezen de ouders nu hun derde kind. Dinsdag is De B. uit de marechaussee kazerne te Loosduinen naar het Het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overge bracht. Ook hierbij heeft hij nog geen be rouw over zijn daad getoond en bleef hü onverschillig. Dinsdagavond werd te Hillegersberg van den heer M. L. een motorfiets gestolen. Daar hij vermoedde dat de dief wel naar Rotter, dam zou zijn gereden, deed L. geen aangifte bij de politie, maar trok er zelf op uit. In Rotterdam aangekomen, zag hij ai spoedig zijn motor met twee personen eiop door de straten tuffen. Op zijn geroep: „Houdt den dief" sprong de ctuorfider vlug van den motor af en poetste de piaat. De eigenaar rende daarop zijn motorfiets na en mocht het geluk hebben den dief te pak ken, toen deze door het verkeer vaart moest verminderen. Een te hulp geroepen politie, agent zorgde er voor dat de dief op een po litiebureau werd opgeborgen, terwijl later op den avond de duo-passagier werd gea:res- teerd. De gelukkige eigenaar «eerde daarop in blijde stemming weer naar zijn woon stede terug. AMSTERDAM. Bev tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift: „Quantitatief onderzoek over de nitreering van benzeelcarbonitril" de heer R. van Strik, geb. te Ommen en tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: „Vergelijkend onderzoek over verschillends nierfunctie- proeven" de heer Hok Lan Ong, geb. te Bandjermasin (Z. O. Borneo). Gesl. voor het cand.-ex. Wis- en Natuur kunde mej. C. H. Klinkenberg en Cum iaude de heeren: E. A. Hanson en Jan de Vries. Bev. tot arts de heerenTh. J. M. Le- besque (Venlo) en G. M. Flohil (Fijnaart en Heyningen) en gesl. voor het Ie ged. van het artsex. de heer H. P. J. Jansen (Bus- sum). LEIDEN, 8 Maart. Geslaagd: Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, mej. W. C. Roodzand. GRONINGEN Cand.-ex. wis- en na tuurkunde (K.) met lof L. van Dam: Cand.- exc. wis- en natuurkunde (F) A. J. Zuit hoff; doct.-ex. wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) O. F. Offelie. Geslaagd voor diploma A de heeren A. J van den Handel, Den Haag, A. Hagen. 's-Graveiand, H. Henstra, Haarlemmerliede, C. Kok, Alkmaar. Te Hilversum is Dinsdagavond, na een ziekbed van ongeveer twee maanden, te kwart vóór tien overleden prof. dr. J. de Louter. De overledene bereikte den leeftijd van 84 jaar. De begrafenis heeft plaats te Utrecht aant taanden Zaterdag te twaalf uur op de Eerste Algemeene Begraafplaats. Prof. dr. J. de I,outer werd den 3den Augustus 1847 te Amersfoort geboren, waar hij zijn voorbereidende opleiding ontving. In 1865 werd hij te Utrecht als student in de rechten ingeschreven: op 21 Juni 1869 promoveerde hü tot doctor in de beide rechten op een proefschrift, getiteld: „De beperkingen der rechtsbevoegdheid ten ge volge van vermindering der burgerlijke eer" Na eenigen tijd als advocaat in zijn geboortestad gewerkt te hebben, legde hij in 1870 tevens het examen af voor candi- daat-notaris. In 1871 deed hij zich inschrij ven als student aan de Indische instelling te Leiden, om zich te bekwamen voor Oost- Indisch ambtenaar. In 1872 volgde zijn be noeming tot leeraar in de (Staatsinstellingen en de godsdienstige wetten van Neder- landsch-Indië aan de afaeeling B. van het gymnasium Willem III te Batavia In 1877 werd hij geroepen tot hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam in het Neder- landsch-Indische staatsrecht, welk ambt hij tot 1879 vervulde, in welk Jaar zijn benoe ming volgde aan de Universiteit te Ut. echt, om college te geven in het Nederlandsch staatsrecht, de rechtsphylosophie en het volkenrecht, welk ambt hij tot 1912 be kleedde. Van 1879 tot 1901 is prof. Louter leeraar geweest van H. M. de Koningin in het Nederlandsch en Nederlandsch-Indiscn staatsrecht en verwante vakken; van 1912 tot 1919 gaf hij als buitengewoon hoog leeraar aan de Utrechtsche Universiteit college in het volkenrecht. Van 1905 tot 1920 is hij tevens leeraar geweest aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage. in de Indische staatsinrichting. Van zijn vele wetenschappelijke publi caties noemen wij zijn „Handleiding tot kennis van het staats- en administratief recht van Neaerlandsch-Indië, 1875, 1877. 1884, 1895, 1901 en 1914"; „Het stenig vol kenrecht 1910"; „Le droit international positif 1920"; „Woodrow Wilson, een ka rakterschets, 1924'. Voorts schreef hü tal rijke brochures en artikelen over den Vol kenbond en in 1923 een brochure „Ovef rechtsontaardir.g". Wijlen Mgr. dr. Nolens is in Februari 189° bij prof. De Louter cum laude gepromo veerd. Handelde hij te goeder trouw? Voor den Raad van State, afdeeling voof de Geschillen van Bestuur, te 's Gravenliag®> is Woensdag behandeld het beroep van J- 1,1 Engelsman te Alphen aan den Rijn, direc teur van de N.V Renata aldaar, die na doof den raad te zijn geschorst door Ged. Sta ten van Zuid-Holland van deze functie ver vallen is verklaard op grond van leverantie van 200 zakken aan de gemeente. Voor ap pellant trad mr. de Roos op, die betoogd®' dat appellant, die nog maar kort lid van "le" gemeenteraad was, vroeger altijd reeds d® zakken aan de gemeente leverde. Thans had h(j vooraf advies ingewonnen, of hij niejj' tegenstaande zijn raadslidmaatschap toch d® leverantie zou kunnen doorzetten. Zijn adviseurs hebben hem toen aang®' raden, de zakken door zijn broer te late0 leveren, die ze dan vooraf van de N. V. be trok. Appellant handelde hier dus volkome® te goeder trouw en indien hij geweten had" dat ook deze wijze van handelen in strijd zou zijn met zijn raadslidmaatschap, zou hl) zich zeker niet meer met de leverar.t es, wel ke slechts een bedrag van f 50 betroffe®' hebben ingelaten. Spr, hoopt, dat de Kro®® bij de beslissing alsnog met deze omstandig" heden rekening zal willen houden. Het standpunt van de gemeente werd uit' eengezet door den gemeente-secretaris. De Kon. beslissing volgt later. De Amsterdamsche rechtbank veroordeeld® Woensdag een 29-jarigen Amsterdamscbe® automobielhandelaar wegens diefstal van re ceptformulieren en het opzettelijk een op recept gelijkend geschrift aanbieden tot verkrijgen van middelen onder de opium' het wet vallend, tot een voorwaardelijke gevangen^ straf van twee maanden met een proeft"^ van twee jaar onder toezicht van het Nedef' landsch Genootschap tot Zedelijke Verbet®^ ringen van Gevangenen. De man had receptpapier van een twee' tal doktoren gestolen hierop eigenhandig ee® recept geschreven® en het aangeboden apotheken o.a. te Hilversum, Bussum Arnhem, tot het verkrijgen van pantapoh e® We zijn in het Lijdensverhaal diep in rusalem doorgedrongen en volgen dus een zekere bekendheid Dr. Felix Rutten do® „De Heilige Stad", terwij] er een diep ee® voeld plezier in stak met. Fred. Thomas_ „Terugblik in den goeden ouden tijd" werpen, om daarna een oogenblikje stil stadn bij de herdenking van Goethe's 100st® sterfdag. H. Wolffenbuttel—van Rooyen bracht „Van vriendschap tot vreugde", en Jan va® Ogtrode zijn interessante „Reserve-zend®® g Na aandachtige lezing van de spannen® vervolgverhalen „Het geheim van de Wit Kapel" en „Omkeer", en belangstellende °e' schouwing der genre- zoowel als actue® foto-pagina's, konden we het nummer niet uit de hand leggen, maar zijn we g®? puzz'len aan de tweede groote 1 500 vraag. Het geheel maakt dit nummer W een, dat er zijn magl De Directeur-Generaal der ZuiderzeeW®® ken heeft aanbesteed den aanleg van weg®® van Sluis III naar Sluis IV en van Sluis 1 naar Sluis V met bijkomende werken. ming f 150.000. Laagste inschrijver was W. H. Klos Wieringen voor f 107.900. 6 Credit National 1921. Trekking 1 Maart. No. 3965466 a 500.000 fr. Nos. 848183 1848183 2848183 3848183 48481»» 5848183 a 100.000 fr. Nos. 288183 1288183 2288183 32881»' 4288183 5288183 a 50.000 fr. Nos. 348183 438183 538183 648183 1438183 1538183 1648183 2348183 2538183 2648183 3348183 3438183 35381»? 3648183 4338183 4438183 4538183 46481»' 5348183 5438183 5538183 5648183 10.000 'J' Nos. 548183 698183 708183 928183 15481»' 1698183 1708183 1928183 2543183 26981»? 2708183 2928183 3548183 3698183 37081»? 3928183 4548183 4698183 4708183 49281»' 5548183 5698183 5708183 5928183 k 5.000 Ir' 5 Credit National 1919. Trekking 1 Maart. No. 2125717 k 1.000.000 fr. No. 3123792 k 500.000 fr. Nos. 903021 3506774 5862194 682681' 7577960 a 100.000 fr. Nos. 200132 433069 675016 1976902 5000 fr. 6 Credit National 1924. TrekkinglMaart. Nos. 492980 1492980 2492980 3492980 500.000 fr. Nos. 7804 12971 27790 79559 145384 457667 538803 683461 771586 1007804 1012971 1027790 1145384 1457667 1538803 1683461 1771584 2007804 2012971 2027790 2079559 2444336 2457667 2538803 2683461 2941438 3007804 3012971 3027790 30795»* 3145384 3444336 3457667 3538803 3771584 3941438 k 25.000 fr. 1444336 194143J 214538* 27715"'}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10