n VAN DEN IlïUXTON LANGS DONKERE PADEN ïDi VDJANDÜNI VAN HET BIJ Mijnhardt's LaxeertabSetten regelen zonder Kramp of Pijn. z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL de OUDE BOSSCHE VEEMARKT BRAND TE ESCHAREN ECHTELIJKE TWIST WERKWILLIGEN TE ROTTERDAM LASTIG GEVALLEN Man zwaar gewond GROEIEND HILVERSUM De 60.000ste GEVAARLIJKE ARRESTATIE Te weinig politiemaatregelen? Ontvluchte in het bezit van een revolver NOTARIS DOOD GEVONDEN VECHTEN OM HET STUUR ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN DE MOORD OP DEN RIJKSVELDWACHTER TE KERKDRIEL RADIO-NIEUWS WAAROM EEN K. R. O.-FILM **uTaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaajaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa* RADIO-OMROEP Poets wederpcetsf WW 6i°ar het Engels ch door J. Scheepens Ms^ TPausel«ke Internuntius, Z. H. Exe. vco h Scili°PPa» zal aanstaanden Zaterdag VaJ herstel zyner gezondheid naar Napeis ve*trekksn. Plechtige inwijding La^aar We vernemen> wordt de nieuwe R. K. v,,°ere Landbouwschool te Spanteoek inge- Paa °P- Dinsdag 29 Maart. öus den derden Va*11 '^oen^a2 voortgezette vergadering fcoiv, den gemeenteraad van 's.Hertogen- öjA0 werd lang geredeneerd over wat er c de oude veemarkt moet gebeuren, 't Is c)e!? ai bebouwd plein, maar thans zon- r vaste bestemming. B. en W. stelden °r de meeste boomen terooien, het plein f.r^tehjk in te richten voor parkeerter- Gatï omda^ het het Groot.Zieken- eem gelegen' is. Tevens zouden er Va-e banken gezet worden, ten behoeve ieuL 1121 waudelend publiek, incluis dus de lebr' die op een druk verkeerspunt toch telijk maar beter weg kan blijven. De a oan tevens „herdoopt" worden in „Van ilUÜ" worden lastig gevallen. Ruiten worden stuk gegooid. Steenen kwamen bij kinderen in bed terecht. „Wij werken nu al vier weken met ca. 200 man, besluit het stuk, en zijn ook niet van plan ons va a ons stuk te laten brengen, maar als rustige burgers msen-n wij recht te heb ben beschermd te worden door de autoritei ten tegen geweldadigheden van de zijde der stakers. Wij hopen, dat de autoriteiten hierin aan leiding vinden, scherpere maatregelen te nemen. Dinsdagavond zijn in de woning van een werkwillige aan de Kouterstraat ruiten inge gooid. Na het uitgaan van de fabriek heb ben stakers een werkwillige mishandeld in de Tweede Bothastraat. Burgers hebben een man bevr-d. Een van de aanvallers werd weer door de burgers mishandeld. euple n", want het ligt in de bedoeling zoodra het fonds voor dat doel zal daar Jjih volgestort, een standbeeld te deen ver- A'en van den vermaarden Bosschen mees. dl de schildei kunst Theodoor v. Tulden. hein d93e bezwaren, welke de meerder, ba/? tegen bet wat gecompliceerde voorstel werd het verworpen het 14 tegen 11 "tsrtimen. ontruimingstermijn van 109 Krotwo. ®Sen die ai jaren geleden onbewoonbaar Wo?en verklaard, moest al wweer gerekt j °rCen. omdat de woningvoorziening nog niet voldoende kon vorderen. ten crediet van 11.000 werd toegestaau b0r verharding en beplanting van het Rantsoen m verband met het gereed ma. 2. Va:i bouwgrond in de nabijheid. het vaststellen van het verkavelings- fav van het terrein der voormalige gas- abriek en tot net verleenen van een ere. et vo'jr rioleering werd, mede voor aanleg an wegen en voor beplanting, een bedrag v gevoteerd. Nu de gemeente mijngas betrekt en de «atfabriek geen dienst meer dost, worden uitgestrekte terreinen voor villabouw leed gemaakt en de grond, naar gelang ÜSging, te koop aangeboden tegen ƒ15, 12 en io per vierkante Meter. Dezer dag ensloeg een vrouw in de Assen straat te Deventer haar te bed liggenden, slapenden man zoodanig met een hamer op het hoofd, dat de man biosdend en zwaar verwond verd Hij vluchtte voor nieuwe aan vallen en lag kort daarna veilig in het zie kenhuis, bericht het „Handelsblad." De vrouw koos het hazenpad en loopt nóg. De echtgenoot is niet nieuwsgierig naar haar verblijf en is momenteel nog minder gesteld op haar terugkeer. Boerderij met schuur afgebrand Woensdagavond omstreeks acht uur is een felle brand uitgebroken in de boerderij van den heer P. Kouwenberg te Escharen bij Grave. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en spoedig stonden huis en schuur in lichte laaie. Deze gebouwen brandden geheel af. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Een partij land bouwwerktuigen werd door het vuur ver nield. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Te Hilversum is de 60.000ste ingezetene aangegeven. Het is een meisje. De 50,000ste inwoner is op 7 Mei 1928 aangegeven, zoo dat de bevolking in nog geen 4 jaren met 10.000 zielen is vermeerderd. jDe werkwillige arbeiders van de werf van Jr- te Rotterdam, waar een deel van Personeel in staking is, verspreiden een (U waarin zij de meening uitspreken, dat P°Utie betere maatregelen zal moeten ne- 9uter hunner bescherming. miwÜzen er op, dat bijv. van Zaterdag- w a? tot Maandagmorgen geregeld twee dat ac^ Personen vcor hun huizen posten, Zondags bij den kerkgang worden be- L,eitJ door stakers, die - beleedigingen nrteuwen. Ook de vrouwen en kinderen De Bredasche politie ontving bericht, dat een uit het opvoedingsgesticht te Avereest ontsnapte verpleegde zich vermoedelijk te Breda ophield en dat hij waarschijnlijk ge wapend was met een revolver van de nieuw ste constructie, geladen met twaalf scherpe patronen. Bij onderzoek bleek het waar schijnlijk, dat de ontvluchte zich bevond in een logement in de St. Annastraat, aldaar, dus in de onmiddellijke nabijheid van het politiebureau. De rechercheur van der Kamp, het hotel binnentredende, zag juist, dat de gezochte naar boven vluchtte. De recher cheur ging hem na en slaagde er in hem bij een been te grijpen, juist toen hij in de dakgoot wilde stappen. Toen de rechercheur er met eenige moeite ook in slaagde hem de revolver te ontwringen, was hij spoedig overmeesterd en kon de arrestatie volgen. Toen Woensdagmiddag de beide klerken van notaris A W. te Dantumawoude op het kantoor kwamen, vonden zij tot hun groote ontsteltenis den notaris dood op den grond liggen. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat de notaris zelfmoord had ge pleegd Men neemt aan, dat hij door moei lijke financieele omstandigheden tot zijn daad is gekomen. Auto in puin gereden Een groepje jongelui huurde in Apeldoorn een auto en ging toeren. Onderweg voenten er twee, al rijdend, om het stuurrad, want beiden wilden „chauffeur" zijn. In de Teug? sloeg de auto over den kop. Er is niemand gewond, maar de auto lag in puin. Te Oort op Texel kreeg bij de dijkwerk- zaamheden de arbsider J. Kreeft eenige spoorrails op zich. Hij werd daarbij zoodanig gewond dat een ontboden geneesheer directe overbrenging naar een ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk acljtte Men vreest voor ernstige inwendige kneuzingen. Het O. M. in hooger beroep De officier van justitie bij de Rechtbank te Tiel heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van die Rechtbank, waar- bi) de gebroeders Gerrit, Johan en Jenna R te Kerkdriel wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende van een ambte naar in functie, ieder tot dertien jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld. Pater L. H. Perquin O. P., voorzitter van den K. R. O. schrijft ons: Op het eerste gezicht schijnt het vreemd, de combinatie radio en film. Want men zou eerder denken, vooral als men bij de radio de televisie neemt, dat het concurrenten van elkander zijn. Maar hier is het zoo niet. Hier wordt de liim opgeroepen om de ïad.o te helpen door van haar een beeld te geven dat met de oogen te aanschouwen is en dus meer doordringt in de verbeelding van den mensch en voor hem leeft in lijnen van licht en beweging. De K. R. O. Film: de kranten hebben er over geschreven, de groote reclams-bilj-tten hebben haar u aangekondigd. Want een de l van onze menschen is nog nie.t doord.ongen van de enorme beteekenis voor de Katholie ken van den Katholieken Omrcep. Een an der deel kan zich nog maar niet met het idee vertrouwd maken, dat de rad o voor iets anders dienen kan dan voor afleiding en vermaak. En nog anderen kunnen mrar niet begrijpen, dat de Katholieke onuoep een insteliing is die er zijn mag en met den dag zich ontwikkelt, zóó, dat zij geen con currentie van anderen meer behoeft te vree- zen. Voor deze allen is de film, die wij gaan vertoonen. Maar deze film is ook vcor onze trouwe luisteraars, die ons met hun moree- len en financieelen steun geholpen hebben om een Katholieken Radio Omroep t:t stand te brengen, die het voorwerp van belang stelling niet alleen, maar ook van jalousie is voor onze geloofsgenooten uit andere landen van Europa. Ook voor hen. Want het zal hen een voldoening zijn te zien in de realiteit, welke de film ons geeft, wat er in die be- ««ar10 En het was wel eigenaardig, maar de detectiven hadden al gauw ontdekt waar Jaap gevangen zat. „Ik zal met den minister van de koningin zelf naar de wespen gaan rtep de Commissiaris uit en hij verzamelde al de bijen uit het dorp en in een stoet met borden gingen ze naar het wes pendorp. De wespen hadden al lang in de gaten dat et iets op hen afkwam en ze kropen in boomen en wachtten den 12. Nu was er één wesp, die bekend stond als de Slimmerd. Toen de Slimmerd den stoet zag aankomen haalde ie zijn mes te voorschijn en ging op een tak zitten, waar een groote appel aanhing. Als de Commissaris er dan onderdoor liep, zou de Slimmerd den appel laten vallen en zouden er zeker onge lukken gebeuren. Maar de Slimmerd kon zich wel eens vergissen, want.... Doos 60 ct., Bij Apoth. en Drog. trekkelijk weinig jaren is tot stand gekomen. Het zal hen verneugen als zij voor hun oogen zien, hoe er met het geld, dat zij gaven, ge woekerd is. Het zal hen met trots deen den ken aan de positie, die de K. R. O. thans op radio-gebied inneemt, een positie, die door geen Katholieken Omroep, van we.k land der wereld ook, zelfs maar wordt be naderd. Daarom is het doel van deze film twee- voud.g: le. Hen onder ons, die nog niet bij ons zijn aangesloten, door de film te overtuigen, dat zij zich als prmcip.eele Katholieken niet langer van ons verwijderd mogen hout.en; dat zij luisteraars natuurlijk op de eerste plaats, maar ook niet-iuisteraars ze zijn er bijna niet meer aangewezen zun cp den Katholieken Radio Omroep, evena.s zj dit zijn op een katholieke courant, en voor hun kinderen op een katnol.eke school. Zij moeten zien, dat wij, die de pers en de school op een hoogte hebben g.brucht, zoo dat niemand zich meer rechtvaardigen kan, als hij er voor zich of zijn kinderen geen gebruik van maakt dat wij dit ook ge- aaan hebben met de radio, zoodat niemand onzer meer gerechtvaardigd is, als hü een anderen omroep met zijn sympathie of zijn geld steunt door b.jdragen of radiogids. Dat alles moet de film hun duidelijk maken en dat is ons eerste doel. 2e. Maar ook: Die film moet onze getrou wen weer nieuw leven instorten en den propagandageest opwekken in hun ha. ten. Hoe komt het, dat wij in nog geen zes jaren tijd een werk konden venienten, waarop wu nu met voldoening kunnen terug-ien? Dat kwam door de aanhankelijkheid, de trouw, de offerliefde van de Kat.iolieken. En hoe neviger de strijd was, des te meer groeide onder de onzen de sympathie aan voor den K. R. C. Wij kennen ze, en er zijn er niet weinig, vooral onder de eenvouaigen, die voor aen K. R. O. door hst vuur zouaen gaan. Wij hebben in moeilijke dagen bewijzen ontvangen van aanhankelijkheid, die tref fend waren; woorden van bemoed.ging ons hoeren toevoegen, die ons ontroerden. Wü hebben dankbetuigingen ontvangen in d.e jaren laat ik maar gerust zeggen duizen den in den vorm van n.euwe leden, we.ke een enthousiaste gse_t van propaganda ons bezorgde. Maar ook en dat was voor ons bestaan en onze ontwikkelnig ncouzake-ijk nooit hadden wij kunnen worcen, wat wij nu zijn, indien men ons niet do„r g-l-elijke bijdragen en door zich te abonneeren op on zen radio-gids, gesteund l.ad. Die geest van panha .kedjicheid en van offer en van propaganda most bijv en le ven. Vroeger zorgden daar onze vijanden voor en de bladen, die artikels tegen ons schreven. Thans, nu voor eenigen tijd niet voor lang, vergeet dat niet niet te strijden valt, omdat men meer en meer is gaan inzien, dat men ons niet kan uitscha kelen, moeten wij zelf zorgen, dat die ge.st er in blijft. En daarom komt de f-lm u, trou we K. R. O.-ers opwekken, om niet te ver slappen, maar met een nieuw élan u op te maken voor de versterking en volmaking van den eigen omroep. Want wj zijn er nog niet! De Katholieke omroep ontplooit op dit oogenblik nog niet alle krachten, waa.over hij beschikken kan, als alls Kath:lie.,en hem steunen. Hij is nog niet ten volie het orgaan van geheel de katholieke cultuur. Daar zit in ons Katholieke voik, zooals het zich in de laatste 50 jaren ontwikkeld heeft, neg heel wat meer op alle gebied, dan wat de K.R.O thans nog prest iet t. Welnu, om deze idealen te bereiken is het niet alleen noodig, dat de thans nog af wezige Katholieken onder ons ga tvrij dak komen, maar ook, dat de huisgenooten blij ven werken, om onzen K. R. O. grooter te maken en schooner. En daartoe is onze film. Een propaganda-film in den volsten zin des woords. En daarom moet ons doel zijn: Dat niemand een opvoering van de K. R. O. film heeft bijgewoond, die zonder lid te worden of als hij het is, zonder propagandagesst in zich te gevoelen, naar zijn huis wederkeert. VRIJDAG 11 MAART HUIZEN, 298 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. - 8.009.15 Gra- mofoonplaten. 10.00 KRO-Kunstensemble o. 1. v. Lustenhouwer. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-kwintet speelt oude schlagers. 1.452.30 Gramofoonplaten. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 Concert. Staf- muziek 1ste R. I. o. 1. v. S. P. v. Leeuwen. L. v. d. Hulst (voordracht). 7.10 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. O.a. Andante uit strijkkwartet Op. 11, Tschai- kowsky. 8.45—9.15 Louise Wijngaarden i viool) en Joh. Ligtelijn (piano). O.a. Sonate F-dur, Mozart. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg conceit. O.a. Poêmes de mai, Mouton. 10.00 Sonate Op. 96, Beethoven. (Viool en piano). 10.30 Vervolg concert O.a. Ouvert. „Prometheus" Beethoven. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.30 VARA-Septet. 11.15—12.00 Concert (vervolg). 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 AVRO-Kleinorkest o. 1. v. N. Treep en Gra mofoonplaten. 2.00 Voor scholen. Hans Mar tin: Holland—Indië-vluchten. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Piano recital Joh. Jong. 5.00 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot en Gramofoonplaten. 7.15 Ver volg orkestconcert. 10.05 Vaz Dias. 10.45 12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.03 Le zing. 12.20 Emanuel Starkey en zijn orkest. Op zekeren keer moest de Chineesche kei zer een kwestie regelen met het Perzische Hof. Er werd dus een deputatie gevormd, zooals dat den Zoon des hemels betaamde. Duizend kameelen en muildieren waren be last en beladen met geschenken, voor den oppersten Shah, duizend andere vervoerden de soldaten, mandarijnen en hoogwaardig- heidsbekleeders. Voor den gezant zelf echter, over wiens persoonlijkheid de keizer zich in het diepste zwijgen gehuld had, stond een roode mahoniehouten draagstoel gereed, die met zijn gouden zuilen en het gouden met klokjes behangen dak een nauwkeurige na bootsing was van het keizerlijk paleis. Op den dag, dat de stoet uit de hoofdstad vertrekken zou, trad de keizer met de ge- heele hofhouding, waaronder ook Yupei, de nar, op de trappen van het paleis, waarvoor de karavaan stond opgesteld. Toen de dieren neergeknield waren en de menschen zich in het stof geworpen hadden, offerde do keizer aan de goden en sprak: „Staat op, aan den eerbied is voldaan!" Nadat zij allen weer opgestaan waren ver volgde de keizer: „Het is onze wil, dat de wijste man van ons rijk, wie hij ook zij, het gezantschap tot het licht van den troon van Perzië voert. Wie zich dit waardig acht, trede naar vo ren!" En zie er kwam een groote beweging on der de rijen der aanwezigen: man voor man traden zij voor den keizer, de dienaren van het paleis schoven uit hun hoeken en nissen; de zwaarlijvige bonze uit den Tempel des hemels waggelde naderbij; hij had het pas- gebruikte wierookvat nog in de hand; de officieren en soldaten verlieten de gelederen en zelfs de drijvers der dieren ijlden toe, om zich voor den keizer neder te werpen; ja, de muilezels en kameelen, die het rennen en dringen naar het paleis zagen, wilden niet achterblijven en zij draafden brullend naar de uitgestrekte terrassen. De keizer keek zwijgend om zi/a heen. Daar bemerkte hij Yupei, die heel alleen nog op de trappen stond, terwijl al de anderen, begeerig om het gezantschap te geleiden, zich vóór het bordes verzameld hadden en elkan der met vuisten en ellebogen trachtten te verdringen. Toen de keizer dat alles zag, stak hij de armen omhoog en riep: „O goden, ziet de beste koppen van het geheele Chineesche rijk, hoe zij elkander ge lijk zijn in gedachten en wensehen: minis ters en ezeldrijvers, ja kameelen en ezels zelfsholle koppen, zooals de leege zaad bollen der maankoppen! Gij echter, die rond den zoom van mijn gewaad dringtmeent ge wijs te doen, wanneer gij om dezen post veeht?Ik verzeker u, de distel van verdriet zal op uw weg bloeien en het bilzenkrüid van den nijd u omwoekeren. Alleen hij schijnt mi) wijs te zijn, die geen moeite deed voor dezen post en dat is er slechts één: Yupei, onze nar! Treed nader, gij dwaze wijze en verneem wat onze wil isl Gij zuit de leider van mijn gezantschap naar den oppershah, den koning der koningen zijn. U slechts vertrouw ik gi) zult nooit vergeten, dat ik de keizer van het middelpunt der aarde en des hemels ben! Alleen in uw hand acht ik mijn waar digheid verzekerd en daarom zult gij de bode zijn, die over de groote muren heen naar het hart van het Barbarenrijk zult trekken. Ga dus Yupei, de vader van den luimigen ernst, en bedenk wel, gij zult plaats nemen in dezen draagstoel, die een trouwe nabootsing van mijn paleis is, omdat gij van nu af niet meer Yupei zijt, de nar, maar de plaatsvervanger van den keizer, de brug van den hemel naar de aarde!" Terwijl men door luide bijvalsbetuigingen de wijze keuze van den keizer toejuichte, kwamen dienaren toegesneld, die Yupei in een gouden gewaad hulden, het teeken zijner waardigheid en hem de perkamenten over reikten, waaruit hij het doel van zijn reis kon bestudeeren. Driemaal wierp hij zich voor den keizer op den grond, teen werd hü uitgeleide gedaan en door de snelle lastdie ren in de richting der grens gedragen. Weken en maanden verstreken tot Yupei eindelijk in de Perzische hoofdstad aankwam en in audiëntie bü den koning der koningen toegelaten werd. De gezanten der andere landen wierpen zich voor den heerscher in het stof, Yupei echter stond trotsch en recht op tusschen hen als een boom tusschen kruipend struikgewas en keek den koning zonder eenige vrees aan. Toornig trok deze de wenkbrauwen samen en sprak: „Van u allen wil ik de zaken regelen en al uw wensehen inwilligen, alleen deze ééne niet! Wie zich niet voor den vorst buigen wil mü dunkt, dat die een slecht dienaar van zijn heer isl" „Licht van den troon", antwoordde Yupei, „niet de knecht staat voor u, maar de zoon des hemels zelf woont in mijn arme per soonlijkheid." „Ik zie slechts u", zeide de Shah. „Gü zult u buigen of moeten wachten! Bü de zon, het is zoo mün wil!" Alzoo wachtte Yupei week na week, zon der zün hoofd te buigen. Teen nam de Shah, wien het maar te doen was, zijn wil door te zetten, zün toevlucht tot een list. Hü liet - 's nachts in de troonzaal een prachtig ge- beeldhouwden gouden boog oprichten, zóó laag, dat een mensch slechts geblikt er on der door kon loopen. Den volgenden dag bracht men Yupei in de zaal, overtuigd, dat hü nu zün koppig hoofd buigen zou. Doch toen de beurt aan den nar kwam en allen nieuwsgierig en grijnslachend naar hem keken de koning niet het minst liep hü vastberaden recht vooruit, tot zün voorhoofd haast den dwarsbalk van den boog raakte, toen draaide hü zich bliksem snel op de hielen om, bukte zich en kroop zóó onder den boog door, zoodat de koning het onedelste deel van zün lichaam in zün volle breedte te zien kreeg. De hovelingen waren verstüfd van ontzet ting, want wat nu gebeuren moest, zou het verbreken van den vrede en den oorlog met China beteekenen. Ongemerkt waagden allen hun oogen op den heerscher te richten, die verbitterd op de punten van zün langen knevel kauwde en met moeite zün toorn verborg. Midden in deze stilte weerklonk de stem van Yupei. Onbevangen, als was er niets gebeurd, naderde hü tot dicht voor den troon en sprak: „O sieraad van den troon! Uw wüsheid heeft het eindelük mogeiük gemaakt uw waardigheid, zoowel als die van mün keizer te behouden! Ziet, ik heb mü niet voor u gebogen, zooals de Zoon des hemels het mü voorschreef, en toch heb ik den rug gebo gen, zcoals uw genade het behaagde van mü te verlangen! Daar nu voldoende aan uw wensch voldaan is, zult gü dan nog aar zelen uw koninklük woord te houden en de wensehen van mün heer te vervullen?" Koninklijk richtte de Shah zich van zijn troon op en sprak: „Ik zie wel, dat het den Zoon des Hemels behaagde mü een schelm te zenden, wiens dwaasheid niemand kan weerstaan. Vertrek, naar huis, Yupei, gü vader der beweeglüke tong en der stüve ruggegraat en meld uw heer, dat ik zün wensehen vervullen zal. Zeg hem echter ook, dat hü mü een anderen keer, in plaats van een nar een wüze moge sturen, die den glans der koningszonne nog verblinden kan." 1.05 Orgelconcert W. S. Vale. 1.50 Gramo foonplaten. 2.45 Voor de scholen, 4.50 Mo- schetto en zün orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Pianosonates door Edw. Isaacs. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Tea time Four" (pianoduetten en vocale duetten). 8.40 Vaudeville-programma door „Street Pavement"-artisten. 9.20 Be richten en lezing. 9.55 Derde acte „Die Wal- kiire", Wagner. Vanuit de Opera te Man chester. Leiding: Ch. Webber. 10.55 Schu- mann-piano-recital door Fanny Davies. 11 20 12.20 Dansmuziek door The Savoy Hotel Orpheans. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 Opera „Ca- valleria Rusticana", Mascagni. (Gramofoon platen van de Scala te Milaan o. 1. v, Mo- lajoli). KALUNDBORG, 1153 M. 12.05—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2,20—4.20 Mo- gens Hansens Ensemble. E. Lohrnan (zang) en F. Jensen (vleugel). 7.20 Radio-strijic- orkest o. 1. v. Reesen. O.a. Babillage, Gillet. 7.45 Radio-tooneel. 8.00 Cello-recital O. Liltz- höft. F. Jensen (piano). O.a. Elegie, Fauré. 8.20 Radio-tooneel. 9.35 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. Reesen. O-a. Ouvert. Carnaval romain", Berlioz. 10.20—11.50 Mo derne dansmuziek o. 1. v. Teddy Petersen. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 Con cert uit Hamburg. 11.05 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert uit Berlün. 12.251.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpla ten. 4.205.20 Concert uit Frankfurt o. L v. Merten. Hierna Dansmuziek (Gramofoonpla ten). 7.20 Frauenllebe- und Leben, Schu mann. H. Guermanova (alt), E. Grape (piano). 7.55 „Der Maharadja von Haidara- bad", hoorspel van A. Uzarski en H. Müller- Schlösser. Regie: Heil. Hierna tot 11.20 Dansmuziek o, 1, v. Eysoldt. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 —2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. L v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Het Volkslied van Dinant. 9.20 Concert o. 1. v. Kumps. 0.a. Prélude A l'apres-midl d'un faune, Debussy. 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. L v. F. André. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert uit Tlrlemont o. 1. v. A. Sarly. O.a. Uit „Phi lemon et Baucis", Gounod. ROME, 441 M. 7.10 Gramofoonplaten. 8.05 Opera „Bufere estive" in 3 actes van A, Gentili. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Oude en Nieuwe Duitsche volksliederen door solisten, koor en orkest o. i, v. E. Prade. 8.30 Concert. Berlüu- sche Omroeporkest o. 1. v. Selmar Meyrowita m. m. v. Prof. C. Flesch (viool). 9.35 Be richten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Adalbert Lutter's orkest. Jirn's liefde voelde zü zich nooit zoo als thans, maar zij wist eveneer, dat ?eer ?,8,.altÜd dingen waren tusschen hen Pet daUoaat moesten worden behandeld. En «en v bevond zich dezen morgen op de gren- vatl 'v'ari het afgebakende terrein. Hü was 'tel i ,h tUre een denker, en gekomen op een be„.'ja' waarop de jeugd gewoonlük belang Schèen te steilen in den godsd.enst. Hü 'teren Vast besloten er nog meer van te be; kennen. Het was Carina zelf, die deze kon 8.3tslling had gaande gemaakt, en zü bljjv ^techts wensehen, dat deze nog steeds zou ^ete» gr°eien. Misschien sou het pad vooi Ow,.Wat, geëffend worden, wanneer de getwüleld wel een verzachting plaats vinden van de hardheid zijner vooroordeelen. Als haar kind nu maar een meisje was! Een dochtertje, dat haar misschien aan zou staren met de donkerblauwe oogen van haar zuster Maria. Opeens wendde ze zich tot Peter en zei: Peter ik zal je een geheim vertel len Ja? zei hü- Ik hoop, dat je binnen eenige maanden een kleine zuster zult hebben. Je moet veel van haar houden, om mijnentwille. Zeker zeker ja! Dat beloof ik! stamelde de jongeling vurig. Wanneer, Ca rina? Misschien in Augustus. Haar stem klonk zeer zacht, en haar oogen straalden van een buitengewoon geluk, Ik zal haar benüden, dat zü zulk een moeder heeft, sprak de jongeling eenvoudig. Weet u ik kan me nauwelüks mün eigen moeder herinneren ik was zoo klein, toen zü stierf, en ik zag haar zoo zelden ze was büna altüd ziek. Maar ik zal altijd van je blüven hou den, Peter, alsof je mijn eigen zoon waart, zei ze tot hem. En ze omhelsde hem en drukte een kus op zijn blank voorhoofd. Het deed hem weer denken aan dien eersten avond van haar aankomst op Linfold, toen ZÜ hem terug geroepen had uit den winter storm en den duisteren nacht. Het was, dat gevoelde hü, voor hem het begin geweest van een nieuw leven. Haar tegenwoordigheid verzachtte züns vaders hu meur; behalve dan die scène om Carina's boek was er tusschen hem en zijn vader ge durende zün vacantie niets voorgevallen. Ze maakte van Linfold een ander huis, door de zachtheid en de warmte van haar wezen. Ge züt uiterst lief en goed voor mü geweest, Carina, zei hü geroerd, en ik ben er u zeer dankbaar voor. En u moet nog wel weten, dat ik uw komst haatte. O, tnaar dat was niet meer dan natuur- lük, vertelde zü hem lachend. Men veronder stelt immers altüd dat stiefmoeders ver- schrikkelük slecht zün voor haar stiefkin deren U begrijpt, ik was al zoo lange jaren alles voor vader geweest, en ik dacht, dat u me geheel zou uitsluiten bekende hü. Dat was erg dwaas van je, zei ze hem. Je had me toch gezien, je had toch moeten weten, dat ik niet van samenzwe ringen houd! Ik dacht, dat iemand, die zoo schoon Was, met vader zou kunnen doen wat ze wilde, sprak Peter met echt jeugdig door zicht. Ge moet het me maar niet kwa- lük nemen, Carina, vervolgde hü, dat ik cut allemaal zoo maar zeg. Het is anaers gegaan, vanaf den eersten dag dat ge gekomen züt, hoor. Toen u me binnen roepen kwaamt.... Het maakte mü ook zoo ongelukkig, zei Carina. Tüdens de korte pauze, welke na deze wederzüdsche ontboezeming volgde, stapte Jim onverwachts de kamer binnen. Zün ge laat zag eenigszins rood van de inspannende wandeling in de open lucht, en zün onge- handschoende handen zagen paars van de koude: het was nu Januari. Maar Peter, jongen! Wat doe je bin nen? Moet je niet gaan rüden van morgen? Ik blüf geen paarden meer voor Je houden, als Je ze niet geregeld afrijdt! Zün toon klonk opgewonden. Ik hoop toch, dat hü je niet verveeld heeft, Carina, liefste? HU heeft me volstrekt niet verveeld, Jim, antwoordde zü. Je moet hem niet be rispen. We hebben even zitten praten. Ze legde haar hand op Peter's schouder en zag Jim glimlachend aan. Deze werd wat milder gestemd. Kom. jü verwent hem, lieveling Maak dat je weg komt, Peter, 'tls büna rijd voor de lunch vooruit, vlug wat. Peter verliet de kamer, een weinig ver stoord. Hü voelde den bevelenden toon van zijn vader als een beleediging, maar van den anderen kant had hü met Carina zulk een genoeglük half uurtje doorgebracht, en dat was hem wei een paar harde woorden waard Hü beminde en vereerde haar nu met de vereering van de jeugd voor heiden-figuren: veel, veel grooter was zün toegenegenheid voor Carina dan voor zün moeder, die nu, in den loop der jaren, een büna onbeteeke- nende, vage figuur geworden was. Ja, hü hield meer van Carina dan van zün vader met diens wispelturig karakter, en diens on besuisd optreden nu en dan. Haar woorden: Ik zal altüd van je blijven houden, Peter, alsof je mün eigen zoon waart, klonken hem als muziek in de ooren. Wat wenschte hü? vroeg Jim, toen zün zoon de kamer had verlaten. Carina sprak zacht: Ik heb het hem verteld, Jim. Ik dacht, dat hü 't graag het eerst van müzelf vernemen zou. Anders zou hü het misschien in het dorp of op de kost school hooren. En wat zei hü? vroeg Jim nieuwsgierig. Niet heel veel. Maar over het algemeen genomen, geloof ik wel, dat hü het aardig vond. HU zei althans, dat hü t benüden zou, dat het zulk een moeder heeft. Jim lachte haar toe. Je zult een heer- lüke moeder zün, lieveling. Ik oefen mü al op Peter, verzekerde zü hem vroolijk. Maar ik mag niet toelaten, dat je mün zoon bederft. Jongens hebben teederheid noodig ze hebben zooveel uit te vechten! Peter heeft nooit genoeg op z'n tabberd gehad. Ik geloof, juist zooveel als goed voor hem is, zei ze ernstig. Jim bromde wat binnensmonds, dat een berisping moest beteekenen. Hü is er toch niets minder om, niet waar? HU zal een flinke kerel worden. Maar in de eerstvolgende Jaren zal hü nog zorg genoeg vereischen. k Carina was dankbaar, dat hü niet scheen te vermoeden, wat in den geest van den Jongen omging. Blanche Chiltern had den voet gezet op een terrein, waar zü zelf om wille van Jim het niet zou hebben durven doen. Maar zü wist, dat het Juist deze aanleg van Peter was, dien haar echt genoot bijzonder scheen te willen bewaken, en zoo noodig te onderdrukken. Van den be ginne af had deze vrees hem achtervolgd. HU had er reeds aan gedacht, toen hü de beloften aflegde voor zün huwelük met haar. Jim Mallory meende, dat het maar ge lukkig was, dat wanneer Carina's kind oud genoeg zou zün, om naar de kerk te gaan, Peter reeds heel wat ouder zou zün, en misschien in het leger zou dienst genomen hebben, en aldus slechts zelden te Linfold behoefde te komen. Het zou in de eerst volgende jaren nog wei niet moeilijk vallen hem er van terug te houden, zich al te veel op de hoogte te stellen van den katholie ken godsdienst. Wat Carter betreft, hernam hü op eens, is gelukkig nu alles in orde. Vanmor gen ben ik naar' Lintown geweest, en heb alle maatregelen getroffen, welke noodig waren voor zün opname in het ziekenhuis. HU zal per auto worden gehaald. Dat zul len wü natuurlük bekostigen. Ik heb ook een bezoek gebracht bü pater Pemberton en hem gevraagd, een goed woordje te doen bü Burton, den vader van Carter's vrouw, betreffende haar spoedigen terugkeer thuis. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7