BINNENLANDSCH NIEUWS i '^RDE DONDERDAG 10 MAART 1932 FREDERIK VAN EEDEN ALS KATHOLIEK Een getuigenis van zijn zoon BOSSCHE HANZE BANK De geruchtmakende fraude DE MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM tem: M ERKNIEUWS Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA MGR. DR. J. H. G. LEMMENS HET NATIONAAL M ARIA-CON GRES ZILVEREN PASTOORSJUBILÉ LOOPENDE PACHTOVEREENKOMSTEN ONDERWIJSBEGROOTING 1932 Memorie van Antwoord „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIË" PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND DE ARNHEMSCHE ORKESTVEREENIGING Verlaging van de salarissen onvermijdelijk J. VERSTRAETEN NIEUWE ELECTRO-MAGNEET Een gevaarte van 14.000 K.G. R. K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Plechtige inwijding GROEIEND HILVERSUM De 60.000ste BESMETTELIJKE ZIEKTEN ZILVEREN DIENSTJUBILEUM IR. WEVE DE IEPENZIEKTE Hoe kan de bestrijding het best geschieden? DE OUDE BOSSCHE VEEMARKT bekeering ran Frederik van Eeden tot de Katholieke kerk is in de laatste jaren Vaak een teeken tot tegenspraak geweest: ue oude dichter is om deze daad verheer lijkt en verguisd; hij is het middelpunt ge- w°rden van tallooze polemieken en in een Uitvoerig geschrift heeft de jonge G. Kalff, Cen zoon van den beroemden geschiedschrij- Ver der Nederlandsche Letterkunde, deze la®tste wending in 's dichters leven voorge- ':te,d als een gevolg van diens „oneerlijkheid Nens zich zeiven." >.Er is bijna al te veel over Van Eeden ge- £°hreven en gesproken," zegt E(vert) v(an) Steden) in de G. G. G.-brochure, die hij Uügaf over zijn vader. En hij vervolgt; „Met harde woorden heeft men hem gescholden ctl "iet geestdrift vereerd, met nieuwsgierig- heid en wantrouwen zijn ondernemingen Saciegeslagen. zelfs hevig om hem gestreden etl Heegedaan in den strijd, dien hij voerde tegen velerlei onrecht en misdrijf." hlaar juist om deze veelheid van verschii- tencle reacties op Van Eeden's geschriften etl daden, is het nuttig, dat thans duidelijk getUigd wordt door iemand, die den dichter ^et meest van nabij heeft gekend. Immers, Zo°als zijn zoon schrijft: „Thans is Frede- rlk van Eeden een behoeftige grijsaard ge worden, lijdend aan een onherstelbare ziek te, thans ziet hij al zijn gedachten en wer- teh wegvagen in den schemer van zijn le- tehsavond, thans dankt hij niet helder meer etl ontvangt geen scherpomlijnde indrukken 1,3,1 de wereld om hem heen; want hij is °ud geworden en zijn gebrekkigheid neemt toe.» Öoch de zoon, die den levensgang van zijn v®der gevolgd heeft naar dit zoo tragische "tedium, ziet het anders, dan wij het op jtet eerste gezicht zouden beoordeelen„Ock II dien ouderdom," zoo schrijft hij „ligt olimax van Van Eeden's leven. Wat velen te^it hebben vermoed en de meesten ont- etld, heeft zich in stilte en in Gods een- teauiheid, naarmate hij zich afzonderde, in ^zen ouden man voltrokken: al zijn stre- te®' al zijn denken, al zijn lijden van hart Üei hebban zich na zijn bekeering naar •ihen gewend en daar reden of bevredi- glng gevonden. In zijn behoeftigheid is hij dwenuig sterk geworden, in zijn hulpeloos- e;d en zijn nederig meedoen aan het voor etn nieuwe Roomsche leven, heeft hij de Vervolrnaking gevonden van zijn diepste we- i:en> onmerkbaar voor anderen, afgekeerd an de buitenwereld, in eenzaamheid en zelfs III verlatenheid, met God alleen." "Er zijn er, die hem onevenwichtig noe- te®0. en die een comediant in hem zien. Wat de reden daartoe? Heeft men dan geen Vertrouwen meer in hem. die altijd, geduren- 6 keel zijn rijk en afwisselend leven, open- voor zijn meening. al was deze nog zoo teranderljjk, uitkwam, nu hij zijn overtuiging e Srojte verandering deed ondergaan, die ern schijnbaar al zijn werkkracht en genie Cnteatn? Deze daad zal toch niet minder terlijk geweest zijn. al viel ze misschien hee- aal buiten het kader, dat de menschen 'te'11 toegemeten hadden en was zij tegen- ',tritöig met al zijn vroegere uitspraken en "«weringen.» ^'a dit argument, welks kracht door ieder teoet worden toegegeven, die den levensgang Vah den bij uitstek openhartigen Frederik ',an Eeden gevolgd heeft, getuigt de zoon van Jh dichter rechtstreeks: „En ik heb gezien, Gods genade hem werkelijk getroffen teft, hoe zijn menschenwil zich naar het °ddelijke richtte, hoe het gebruik van zijn 'erstand hem langzamerhand ontnomen Vp-rd om nog slechts God te dienen." ^te toestand, waarin de grijze dichter zich vinet, wordt door diens zoon op ontroeren- e wijze geschetst aan het slot van zijn lochum; 'Ee dag begint voor hem met het ongemak zijn gebrekkigheid en duurt lang door jet flauwe besef, dat hij de menschen tot te is. En 's avonds begeeft hij zich ter J"te met het moede gevoel, niets te hebben khen doen, want zijn krachten zijn niet •deei- r In staat om zelfs nog maar "een ge- dachte in schrift te kunnen ondersteunen. Thomas gesmeekt, zijn leven te mogen ein digen „als een kind". Wie twijfelen mocht aan de oprechtheid der bekeering van Frederik van Eeden, leze het piëteitvolle boekje van diens zoon; het is overtuigend en het werd met liefde, doch zonder verblindheid, geschreven. De Pauselijke internuntius, Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, zal aanstaanden Zaterdag voor herstel zijner gezondheid naar Napexs vertrekken. Roermond's coadjutor, Mgr. dr. J. Lsm- mens, zal in het Redemptoristenklooster te Wittem de retraite vóór zijn H. Wijding houden. ,v aar voor zijn ziel is er nacht noch dag,' arte zij leeft in eeuwigheid. te Pijnlijk, als men ziet hoe hij ge- '"te en praat tegen iemand, die door nie- 8jld gezien wordt, als men hem hoort vra- L„en naar iemand, die reeds lang gestorven als hij zijn eigen kinderen vraagt: „Wie hf- u?" en Ho8 ls uw naam ook weer?" n te het moeilijk hem te antwoorden en blijft men zwijgen, om hem niet door t°ntkennend of ontgoochelend antwoord d kwetssn. Maar een troost is het te weten f. N, al kent hij zelfs den weg in zijn y'rjn huis niet meer, den weg naar het Rrhuis gevonden heeft en nu geduldig ut te wachten tot hem wordt opengedaan. Tegelijk met de brochure „Frederik van eh als Katholiek" verscheen bij het Geert °3Le"Geno3t£chap te 's-Hertogenbosch een G r' biografie van den heiligen Albertus den ni °teen, geschreven door Dr. C. A. Lamber- jCv d P. Daarin lezen we over de laatste 6r*sjaren van den heilige: I ©drukt onder den last der jaren, trok I ?lch terug in het klooster te Keulen". l-, fteuk der j-~en openbaarde zich bij den 'ten n Altlertus op dezelfde wijze als bij ,,cEfijzen Van Eeden. Immers uit devote Jerlgheid had de groote leeraar van Sint 6, 7 en 8 Augustus Zooals wij reeds mededeelden, zal in Augustus van a'xt jaar wederom een groot Nationaal Maria-congres in ons land worden gehouden. De data voor dit cong'res zijn thans officieel vastgesteld op Zatercag, Zon dag en Maandag, 6, 7 en 8 Augustus. Het voorloopig' plan is als volgt: De eer. ste groote algemeene, tevens opemrigsver- gaöering wordt gehouden Zaterdagmiddag om 3 uur. Des avonds om 8 uur vindt de ee:ste opvoering plaats van het Middel- eeuwsch Maria_spel: „Die erste B.iscap van Onser Vrouwe", onder regie van pastosr W. Smulders. Zondagmorgen wordt een pontificale Hoog mis opged:agen, waarna vroeg in den min- dag weer een opvoering plaats heeft van het Maria-spel. Om 4 uur zal een luisterrijke godsdienstige plechtigheid plaats hebben, die het hoogtepunt van het Congres zal vormen. Met groote praal za.l de jaa.Hjksche Maria, omdracht door Nijmegen's straten trekken, waarbij het oude Mariabeeldje uit de St. Ca- nisiuskerk in de Molenstraat zal worden meegedragen. Na de omdracht zal de plecn- tige kroning van dit Mariabeeld plaats heb. ben, gevolgd door een pontificaal Lof. Des avonds heeft weer een algemeene vergade ring plaats. De Maandagmorgen is bestemd voor sec tie-vergaderingen. Des middags heeft weer een opvoering van het Maria.spel plaats en des avonds te 8 uur wordt de plechtige slot- vergadermg gehouden. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, wordt dit Congres opgebouwd op de groote godsdienstige en sociale organisaties van Katholiek Nederland. Reeds openbaart zich van allen kant levendige belangstelling om de schoone traditie voort te zetten en in Augustus 1932 te Nijmegen een grootsche hulde aan onze hemelsche Moeder en Ko ningin te betuigen. Hunne Excellenties Mgr. Schioppa en de vijf bisschoppen van Neder, land, alsmed-e de vier katholieke ministers aanvaardden volgaarne het beschermheer schap van het Congres. In het eere-comitè hebben de meest vooraanstaande priesters en leeken van ons land zitting genomen, ter wijl ook het eere.lidmaatschap door een groot aantal personen werd aanvaard. Zoo heeft dit Congres thans reeds een bij- zonöeren luister gekregen. Aan de groote godsdienstige en sociale organisaties van ons land, waarop het Congres is opgebouwd, thans de taak om hun leden tot massale deelname op te wekken. De katholieke uni versiteitsstad verwacht op 6, 7 en 8 Augus tus een stroom van duizenden, om met baar hulde te brengen aan de groote Middelares bij Gods troon en Haar hulp in te roepen in deze benarde tijden. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat pas toor A. A. L. Ledel te Wijnbergen werd be noemd. Des morgens droeg de jubilaris esn plechtige H. Mis op. Namens de parochie werd een geschenk in enveloppe overhan digd. De verdere viering is uitgesteld tot na den vastentijd. Heden is voor de Bossche Rechtbank de strafzaak behandeld tegen den gewezen cu rator in het faillissement van de Bossche Hanzebank, H. Tr. 57 jaar, te St. Michiels gestel, .thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Den Bosch en den chauffeur E. ter H„ 37 j., te Den Bosch, eveneens aldaar gedetineerd. Aan H. Tr. wordt verduistering van effec ten ten laste gelegd; aan E. ter H. oplich ting en valschheid in geschrifte. Dc crediteuren van de Hanzebank werden door de fraude voor meer dan twee ton be nadeeld. Voor de behandeling var. deze gerucht makende strafzaak was niet minder belang stelling dan voor de groote vergadering in „Casino" nu al jaren geleden, teen de rechtzaal te klein was en de rechtbank in „Casino" zitting hield, om met de honder den gedupeerde crediteuren te spreken over de surseance van betaling der Bosrche Hanzebank. Op dien srikbeeten langen dag stonden en zaten buiten „Casino" de wach tende teleurgestelden langs de randen der trottoirs aan den Papenhulst. Zoo stonden nu cok honderden buiten het Palcis van Justitie terwijl het in de zaal stampvol was. Het rechterlijk podiujn, de gereserveerde en de publieke tribune waren meer dan „ge vuld". De groote rechtzaal was alweer te klein en de vele verslasgevers der dagblad pers moesten zich behelpen. Niemand werd voor het gereserveerde ge deelte binnen gelaten zonder bewijs van toe gang. President is mr. TJmmels, rechters mr. K. Sassen en mr. A. van Sehuylenburgh. Verdediger voor verdachte Tr is mr. Bour- lier, Den Haag, voor verdachte T«r H. mr. Roobol, Arnhem. Cp de 82_jarigc wed. P., wonende Westerstraat 182 te Amsterdam, is Woenrdag ccn moordaanslag gepleegd. Be drukte voor het huis na het bekend worden van den aanslag. Voorloopig verslag der Tweede Kamer Volgens het voorloopig verslag over het voorstel van wet van den heer Ebels c. s. houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopenüe pachtovereenkomsten, konden vele leden zich met de st.ekking van hst voorstel verasnigen, hoewel zij het be treurden, dat de regeering niet met een der gelijk voorstal of a.thans met ande.e maat regelen gekomen is. Da nood in dan land bouw is zóó hoag gestegen, dat naar hun overtuiging bijzondare voorzieningen a s in den geest van het wetsvoorstel dienen te worden getroffen. Scmmige leden, de mérites van hat wets voorstel erkennende, betwijfelden, of wel elke pachter, die in financieel ongunstige omstandigheden verkeert, zich tot den kan tonrechter zal wenden, uit vrees voor het feit, dat de verpachtar ham voor verleng.ng van de pacht niet maer In aanmerking zal laten komen. Zij achtten daarom een aan vullends bapaling, houdende een recht van continuatie gedurende dan tijd dat de wef in werking is, noodzakelijk. Tegen de inai.ning van wetsvoorstellen als het onderhavige werd van andara zijde het bezwaar geoppeerd dat de regaering, ind en zulke voorstallen tot wet ve.heven worden, zich wellicht m'.nder actief zal badghouden met de leniging van den nood der land- en tuinbouwers. Verscheidene laden wezen er op dat, mccht dit wztsvoorztal eens wet worden, het gevolg zou zijn, dat de taak des kantonrech ters ten plattelar.de aanmerkelijk zal worden verzwaard. Eenige leden vestigden met nadruk op da mogelijkhaid van invoering ecner glijdenda pachtschaal of een mobiele pacht, waarbij de pachtsom op en neer gaat met den prijs van bspaalde producten. Sommige leden hadden er bezwaar tagen, dat het verzoekschrift eerst kan worden in gediend, nadat een termijn vervallen is. De verpachtar moet er immers toch op kunnen rekenen, of hij op den vervaldatum de pachtgelden al of niat zal ontvangen. Zij acht ten het beter dat de pacht ar zich vóór dien datum tot dan verpachter wendt en indien partijen het niat eens kunnen wor den, de eerste verplicht is zich bijv. uiter.ijk één maand voor den vervaldatum tot den kantonrechter te wenden. Andere leden maakten bezwaar, dat da voorstellers alleen rekening houden met da pachtovereenkometan, welke vóér 1 Januari 1S32 zijn tot stand gekemen, omdat na d en datum contracten met onredelijk hooge pachten kunnen afgesloten zijn of afgesloten worden. Zij stelden de vraag, of wellicht in dien zin geen regeling zou kunnen worden getroffen, bijv. door da wet van toepassing te verklaren op pachtovereenkomsten, aan gegaan vóór de inwerkingtreding van deze wet- Eanige leden aclftten da samenstel mg van da Crisispachtcommissies niat galukkig. Het schijnt niet aanbevelenswaardig, aan de be rechting van gedingen over burgerlijke rech ten te doen deelnemen d:or personen, d e niet tot de rechterlijke macht behoorer., maar die partijdig zijn. Verscheidene leden hadden er bezwaar te- gen, dat de commissia in het bijzonder be hoort te letten op dan vermogenstoestand van partijen. Hiermede wordt een subjectief element ingeschakeld, hetgeen ongewenscht werd geacht. Verscheidene leden achtten hooger be- roap gewenscht. Onderscheidene leden wenschten aan de wet geen terugwerkende kracht te verkenen. Andere leden waren van oordeel, dat de be paling, waarbij terugvordering van reeds be taalde pachtsommen mogelijk wordt ge maakt, onredelijk was en dat daarmsde be ter rekening kan worden gahouden bij een verlenging van den pachttermijn. Aan de Memorie van Antwoord (Eerste Kamer) wordt het volger.de ontleend: Met het denkbeeld, door een der leden bepleit, om over te gaan tot de benoeming van een directeur-generaal van onderwijs, kan de minister niet instemmen. Het vraagstuk of een opleiding tot jour nalist langs universitairen weg mogelijk en wenschelijk is wordt reeds door de eerste afdeeling van den onderwijsraad overwogen. De minister is gaarne bereid aan deze af deeling te verzoeken hem te gelegener tijd met het resultaat van haar bevindingen in kennis te stellen. Intusschen wijst hij er op, dat met medeweten van den Ned. jour nalistenkring aan versc'nl lende unlvers.t.i- ten in den iaatsten tijd :eeds de eerste stap pen zijn gedaan om verband te leggen tus- schen de journalistiek en het hoogere on derwijs. Daargelaten, of de tiestand, zooals deze nu is, te eenenmale onvoldoende mag worden genoemd, schijnt het geraden thans een afwachtende houding aan te nemen. De minister meent voorshands, dat het treffen van maatregelen tot kunstmatige be perking van het aantal studenten geen aan beveling zou verdienen. Overweging van de vraag, of het niet wenschelijk is het Academisch Statuut te wijzigen in dien zin, dat na het doctoraal examen nog een examen zou kunnen wor den afgelegd in esnige speciale vakken, heeft den minister aanvankelijk tot de ge volgtrekking geleid, dat zoodarige wijziging niet dient te worden bevorderd. Maatregelen tegen buiten-po:ighsden bij het groenloopen zou de minister alleen noo- dig achten, wanneer hem dienaangaande klachten hadden bereikt, die ingrijpen van overheidswege zouden motiveeren. Aangezien juist in de laatste jaren geen klachten meer zijn vernomen, schijnt er thans geen grond te bestaan om speciale maatregelen te overwegen. Nieuwe subsidiën ten behoeve van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs kunnen met het oog op den toe stand van 's Lands middslen voorshands niet in uitzicht worden gesteld. De vraag of het wenschelijk is, onder dc bezuinigingsmaatregelen mede op te nemen een verhooging van het minimum-getal leer lingen, vereischt voor de stichting van een bijzondere lagere school, heeft de minister aanvankelijk gemeend met de Staatscommis sie ontkennend te mesten beantwoorden. De pogingen die van verschillende kanten worden aangewend om rteun te verlsenen aan noodlijdende schilders en andere kunstenaars, hebben 's ministers sym pathie. Hoewel niet bedoeld als tege moetkoming in de moeilijkheden van dezen tijd sluit zich hierbij toch aan het van Rijkswege geven van opdrachten aan beeldende kunstenaars, waarvoor de minister onlangs een commissie in het leven geroe pen heeft, die hem van advies zal dienen b'j het besteden der hiervoor beschikbare Rijks- gelden. De afdeeling Zwolle van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië" hield dezer dagen een goed bezochte vergadering. De Bondsvoorzitter, de heer A. van Ha- mersveld, was aanwezig en gaf een zakelijke uiteenzetting over de functionneering van de afdeeling in de toekomst. Aangelegenheden over de propaganda en acties werden besrroken, waar b'j werd vast gesteld, dat ook te Zwolle binnenkort een nog grootere activiteit aan den dag zal wor den gelegd. Op de eerstvolgende vergadering welke op 31 Maart a.s. zal worden gehouden, zal een definitief werkprogram ten opzichte hier van worden vastgesteld, terwijl dan tevens een nieuwe voorzitter zal worden gekozen. Een punt van levendige gedachtenwisse- ling maakte uit de 7 uur-sluiting, mede in verband met een vroegere actie hiervoor ge voerd. Enkele vacatures in het bestuur werden aangevuld. Verschillende belangrijke ingekomen stuk ken, welke wegens het vergevorderd uur niet meer konden worden behandeld, zullen op de eerstvolgende vergadering in bespreking worden gebracht. Besloten werd de leden door huisbezoek te bewerken hieron aanwezig te zijn. Aan het einde bracht de voorzitter war men dank aan de aanwezigen voor hun za kelijke en collegiale besprekingen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland als opvolger van den heer J. W. van Houdt den heer H. van Rpssum te Melissant. In de vergadering van den Raad der ge meente Arnhem van 19 October j.l. werd bij het voorstel tot verhooging der subsidie aan de A.O.V. besloten tot het instellen van cene commissie welke ten doel had middelen aan te geven, die het noodlijdend orkest weer tot nieuwen bloei zouden kunnen brengen. Deze commissie is onmiddellijk aan het werk getogen en mocht als direct resultaat boeken de aanwerving van een groot aantal nieuwe leden en abonné's, benevens een bate van f 1500.— die een extra concert afwierp. Voorts heeft deze commissie een rapport aan het bestuur der A.O.V. doen toekomen waar in verschillende middelen worden aangege ven. die h. i. zouden kui-nen leiden tot ver betering van de financiën der A.O.V. Het bestuur der A.O.V. heeft thans aan het college van B. en W. eenige beschouwin gen doen toekomen, waartoe hem het rap port der commissie aanleiding heeft gege ven. Genoemd bestuur komt tot de conclusie dat geen andere oplossing om de A.O.V. te behouden mogelijk is, dan een drastische be zuiniging, die slechts door een verlaging van den voomaamsten uitgaafpost de salaris sen te bereiken valt, maar dat dan ook wanneer men daartoe overgaat en zich na tuurlijk ook overigens blijft inspannen om de financiën nog verder te saneeren, de tos- stand der vereeniging geenszins hopeloos valt te nosmen. Elke achteruitgang van de gel delijke positie der vereeniging kan op dit oogenblik haar bestaan bedreigen. Bij het plan om de A.O.V. te maken tot een Geldersch-Overijsselsche instelling tee kent het bestuur aan, dat reeds op dit oogenblik de vereeniging wegens het geven van concerten steun ontvangt van verschil lende gemeenten in beide provinciën (Nijme gen, Rheden, Zutphen, Deventer), Het be stuur vreest, dat het vooral in dezen tijd niet gelukken zal provinciën of gemeenten sterker voor de vereeniging te interesseeren, afgezien nog hiervan, dat een bestuur waar in afgevaardigden van een aantal gemeen ten buiten Arnhem zitting hebben, zeker minder vlot zal werken dan mogelijk is voor een college dat zijn leden in Arnhem heeft. Het denkbeeld, dat mr. Huges in een bij het rapport gevoegde nota aan de hand doet, de fusie namelijk van U.S.O. en A.O.V-, heeft mede de volle aandacht van het be stuur gehad. Het meent echter dat het na de critiek, die daarop van vele zijden in de pers is geoefend, niet diep op het denkbeeld behoeft in te gaan. Het bestuur is het eens met de critici, die daarin practisch het einde van de A.O.V. zouden zien; met broodeloos heid voor een aantal verdienstelijke leden der A.O.V., achteruitgang van bijverdiensten van hen, die, over zouden gaan. Financieel voordeel ware er alleen in'gelegen, wanneer verwacht zou mogen worden, dat er ver schillende subsidieerende lichamen hun steun ook voortaan niet aan het gecombi neerde orkest zouden onthouden. Maar zal men b.v. van de gemeente Arnhem mogen verwachten, dat zij met 24.400.zou blij ven steunen een orkest dat zijn zetel te Utrecht zou hebben? Mocht de liquidatie der vereeniging noo- dig zijn, dan zou een fusie als deze zeker nog de zachtste vorm daarvan zijn, maar zooals boven werd betoogd, behoeft aan liqui datie nog niet gedacht te worden. Vijf en twintig jaar Statenlid De heer J. Verstraeten, burgemeester van Mill en St. Hubert, hoopt in Juli a.s. zijn zilveren jubileum te vieren als lid van de Provinciale Staten van Nocrd-Brabant. De Statenkieskringorganisatie Grave zal eken jubileumdag' een bijzondere bijeen komst beieggen in Mill ter huldiging van den jubilaris. Dinsdag 15 Maart ais., des namiddags te 3 uur zal in tegenwoordigheid van Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de groote electro-magneet van het Natuurkundig Laboratorium te Lei den officieel in gebruik worden gesteld. Deze magneet is op één na de grootste der wereld. Het totaal-gewicht bedraagt 14000 K.G., de hoogte is 2.43. Elk der pool- schoenen weegt 900 K.G De magneet is volgens berekening van wijlen prof. Kamer- lingh Onnes en zijn medewerkers vervaar digd bi) Siemens en Halske te Berlijn. De schakeling van den magneet was toen nog niet gereed en deze is vervaardigd volgens aanwijzingen van prof. dr. W. J. de Haas en zijn medewerkers, waarvan in het bijzon der ir. Blom genoemd mag worden. De magneet dien in hoofdzaak voor on derzoekingen bij lage temperaturen. Bij de officieele ingebruikneming zal prof. de Haas een overzicht geven van de ge schiedenis van de tot standkoming en van de werking van den magneet, terwijl verdei de president-curator der Leidrche Universi- siteit, mr. A. van de Sande Bakhuijzen en wellicht ook minister Terpstra het woord zullen voeren. Naar we vernemen, wordt de nieuwe R. K. Lagere Landbouwschool te Spanbroek inge wijd op Dinsdag 29 Maart, dus den derden Paaschdag. Te Hilversum is de 60.000ste ingezetene aangegeven. Het is een meisje. De 50 000ste inwoner is op 7 Mei 1928 aangegeven, zoo dat de bevolking in nog geen 4 jaren met 10.000 zielen is vermeerderd. In de wexk van 28 Februari tot 5 Maart zijn 144 gevallen van roodvonk en 121 van diphterie geconstateerd. In dezelfde week zijn 114 sterfgevallen aan ziekten van het ademhalingsstelsel (uitge zonderd t.b.c.) voorgekomen, n.l. bronchitis 16, pneumonie 84 en andere ziekten 14; voorts influenza 18. Te Hooge Zwaluwe vierde het echtpaar P. van den Hoven-Va.» Iersel den dag, waarop beiden vóór 25 jaren in dienst tra den der Nederl. Spoorwegen, hij als arbei der, zij als wachteres. Talrijk waren de blij ken van belangstelling, o.m. van de zijde der directie van de N. S., het gansche sta- tiorr,personeel en de dorpsgenooten De meeste gelukwenschen waren vergezeld van stoffelijke blijken van waardeering. Ir. Weve, oud-directeur van gemeente werken te Nijmegen en president der St. Vincentiusvereeniging, clie op charitatief ge. b'.ed en op 't gebied van Nijmegens historie en uitbreiding zeer veel voor zijn stad ge daan heeft, hoopt Vrijdag a.s. zijn 80sten verjaardag te vieren. Ir. Weve is. de vader van professoren Weve te Tilburg en Utrecht. Het comité inzake bestudeering en be strijding van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: In den nazomer van 1931 hebben wij er cp gewezen, dat het in verband met de be strijding van de iepenziekte noodzakelijk is, de doode en stervende iepen tijdig op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken door deze onmiddellijk na de veiling te verbranden, of al dan niet met uen stam, gedurende ten. minste drie maanden onder water gedompeld te houden. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de iepenspintkevers. die de ziekte overbren gen, zooveel mogelijk de gelegenheid te be nemen, zich te vermenigvuldigen. Boven dien worden dan veel kevers en hunne lar ven verdelgd. Bedoelde kevers planten zich ml. uitslui tend voort in de schors van stervende en doode iepen en verspreiden uit deze boomen de iepenziekte. Aangezien er tot dusver geen afdoend middel is gevonden om de ziekte recht streeks te bestrijden, moet de strijd dus te gen de iepenspintkevers worden gevoerd, die zich de laatste jaren ten gevolge van het groote aantal stervende en doode iepen sterk hebben kunnen vermeerderen. Het is derhalve van het grootste belang, dat er geen iepen zijn, waarin de spintke vers kunnen voorttelen, m.a.w. het is nood zakelijk, dat stervende en doode iepen zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd, liggen de iepenstammen worden ontschorst en de schors van al deze boomen onschadelijk word: gemaakt. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat alle gevelde iepen, hetzij deze vóór de veiling ziek of gezond waren, broedplaatsen voor cpintkevers vormen, zoodat het noodzakelijk is, al deze boomen te ontschorsen of onder water te bewaren. Inzonderheid zij hier gewezen op het groote gevaar, dat uitgaat van opslagplaat sen van niet ontschorst iepenhout. Deze opslagplaatsen vormen veelal een haard van iepenspintkevers met alle nadeelige gevol gen daaraan verbonden. Ook het verwerken van iepenstammen tot z.g. kachelblokken is niet voldoende om de spintkevers de broedgelegenheid te bene men, daar de schors, die zich veelal nog aan deze blokken bevindt, hiertoe meestal nog voldoende gelegenheid overlaat. Het verdient zelfs aanbeveling, de dikkere tak ken te ontschorsen, daar ook hierin nog vaak spintkevers voorkomen. Voor een zoo volledig mogelijke bestrij ding der iepenziekte is het dan ook een vereischte, dat niemand nalate zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de sfchors er van onschadelijk te maken. Daar de eerste spintkevers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen ver laten en daarna de ziekte verspreiden, is het dan ook een vereischte, dat niemand nalate zijn doode en stervende boomen op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken. Daar de eerste spintkevers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen verlaten en daarna de ziekte verspreiden, is het noodzakelijk, dat alle stervende en doode boomen zoo spoedig mogelijk, liefst vóór 20 Maart a.s. worden opgeruimd. Laat dus ieder eigenaar van iepen na-< gaan, of er onder zijn boomen thans n»g zijn, waarvan de schors spintkeverlarven herbergt. Dit is te zien aan kleine ronde gaatjes die in de schors aanwezig zijn. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehcopt, dat een ernstig beroep op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepen, om door het ne men van de hierboven omschreven maat regelen mede te werken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal zijn. In de Woensdag voortgezette vergadering van den gemeenteraad van 's.Hertogen- bosch werd lang geredeneerd over wat er met de oude veemarkt moet gebeuren, 't Is een fraai bebouwd plein, maar thans zon der vaste bestemming. B. en W. stelden voor de meeste boomen te rooien, het plein gedeeltelijk in te richten voor parkeerter rein, omdat het nabij het Groot.Zieken- Gasthuxs gelegen is. Tevens zouden er eenige banken gezet worden, ten behoeve van het wandelend publiek, incluis dus de jeugd, die op een druk verkeerspunt toch feitelijk maar beter weg kan blijven. Ze zou aan tevens „herdoopt" worden in „Van Tuldenple'n", want het ligt in de bedoeling daar. zoodra het fonds voor dat doel zal zijn volgestort, een standbeeld te deen ver rijzen van den vermaarden Bosschen mees. ter in de schilde) kunst Theodoor v. Tulden. Om ai deze bezwaren, weike de meerder, held tegen het wat gecompliceerde voorstel had, werd het verworpen met 14 tegen 11 Stemmen. De ontruimingstermijn van 109 krotwo ningen die al jaren geleden onbewoonbaar werden verklaard, moest al weer gerekt worden, omdat de woningvoorziening nog lang niet voldoende kon vorderen. Een crediet van ƒ11.000 werd toegestaan voor verharding en beplanting van het plantsoen m verband met het gereed ma. ken van bouwgrond in de nabijheid. Bij het vaststellen van het verkavellngs- plan van het terrein der voormalige gas fabriek en tot net verleenen van een ere. diet voor rioleering werd, mede voor aanleg van wegen en voor beplant.ng, een bedrag van ƒ66.000 gevoteerd. Nu de gemeente mijngas betrekt en de gasfabriek geen dienst meer doet, worden de uitgestrekte terreinen voor villabouw gereed gemaakt en de grond, naar gelang do ligging, te koop aangeboden tegen 15, 12 en 10 per vierkanten Meter. Kleine jongen: „Mag ik cok even schommelen as uwes met oome klaar bent?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9