BUITENLANDSCH NIEUWS STRIJD IN TWENTE Bonden tot confereeren bereid BOSSCHE HANZEBANK De geruchtmakende fraude Tegen curator drie jaar geëischt DÉFILÉ VAN 10.000 PERSONEN Voor Briand's lijkkist aan Quai <d' Orsay RESOLUTIE VAN DE ASSEMBLEE Commissie van 19 voor het Verre Oosten SOCIAAL LEVEN EEN POGING OM DE KATHOLIEKEN OP TE HITSEN DE FRAUDE TE LOEMADJANG ONZE 0057 KINA ONTVREEMD Totaal verlies 35.000 OPLICHTING Echtpaar veroordeeld RECHTSZAKEN EEN KLEERMAKER, DIE ZIJN VAK VERLIET OPLICHTING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DE MOORD OP DEN RIJKSVELDWACHTER TE KERKDRIEL Het O. M. in hooger beroep OPLICHTING DE AFGEBROKEN RADIO-REDE Het O. M. concludeert tot schade vergoeding door de Staat VERDUISTERING DOOR EEN PREDIKANT Twee jaar en zes maanden geëischi KWAKZALVERIJ GEVAARLIJK HEERSCHAP iN POLITIEBUREAU 100 agenten in bedwang AARDBEVING OP GRIEKSCH EILAND Acht zwaargewonden HET GEVAL-LINDBERGH Parlement aanvaardt strafwet op dwangbriefschrij vers WERKLOOZENRELLETJE TE NEW YORK KONING ALBERT Paasch-reisje naar den Congo? KOUDE AAN AMERIKA'S OOSTKUST 5 dooden in de bergen MEISJESREGEERING OP SCHRIKKELDAG Merkwaardig gebruik in Amerikaansche stad Aan den burgemeester van Enschedé is namens de hoofdbesturen van de bonden „St. Lambertus" en „Unitas" 'n schrijven ge richt waarin verklaard wordt, dat deze bestu ren cp basis van het schrijven der werkge vers d.d. 18 Februari 1.1. mede werken om te komen tot een bevredigende oplossing van het textielconflict. Gevraagd wordt waar en wanneer bedoelde conferentie kan plaats vinden. Ook de moderne bond „De Een dracht" heeft een schrijven aan den burge meester gezonden, waarin wordt medege deeld dat men bereid is over het conflict te confereeren, maar dat de leden de voorstel len der werkgevers onaannemelijk hebben verklaard. Geheime krachten aan het werk Dinsdagavond verscheen in het Enschede- sche neutrale dagblad „Tubantia" een adver tentie, waarin een vergadering werd aange kondigd voor de stakende leden van „St. Lambertus".buiten de besturen om. Woens dagmiddag 3 uur vond deze plaats in de zaal van den heer Engels aan de Laresche- straat en was zeer druk bezocht. Op onze vraag of deze vergadering ook voor de pers toegankelijk was aldus schrijft de „Volks krant" werd ons meegedeeld even te wach ten en eenigen tijd later werd ons toegang gegeven. Een der aanwezigen opende de ver gadering met den Christelijken groet en deelde mee, dat, alvorens tot besprekingen kon worden overgegaan een comité benoemd moest worden, dat de leiding op zich nam Dit de vergadering werd echter voorgesteid om de personen die de voorbereidingen had den getroffen, zooals het huren van een zaal en het plaatsen van de advertentie, thans ook de leiding te geven. De spieker wist echter niet wie deze waren entoen den onbekenden werd verzocht naar voren te komen verscheen niemand op het podium. De heeren der oppositie durfden zich niet openbaar te maken! Men kan dus begrijpen, uit welken hoek de wind waait en kan met een waardeeren tot welk een samenspanning een neutraal blad, door advertentie-opname zich leent. Door den voorloopigen voorzitter werden toen eemge personen gevraagd, die allen echter weigerden, zoodat tensiotte een be roep op de aanwezeigen werd gedaan om zich vrijwillig te melden. Hieraan gaven een 5 a 6 tal ptisonen, meest nog jongere perso nen, die wellicht nog nooit zich met organi satie of vergaderingen hadden bemoeid, ge hoor. Onde: tusschen was een der aanwezigen zoo vriendelijk om a lén het welkom toe te roepen en de persvertegenwoordigers te ver zoeken de zaal te verlaten. Na de vergadering weigerde men ons in lichtingen te verschaffen. Omtrent het verloop der vergadering ver nam hst blad nog het volgende: Nadat bovengencemae personen op het po dium achter de bestuurstafel hadden plaats genomen, werd den aanwezigen, zonder dat in een inleiding het doel de-er vergadering werd.-;uiteengezet, gelegenheid gegeven net woord te voeren. Hiervan werd een d, uk ge bruik gemaakt en spoedig bleek dat de Dij - eenkomst stona onder ieiding van 4 a vocrziit-rs. Wanneer een der aanwezigen het woord had gevoerd, stond een der commissieleden naar willekeui maar op, om zoo zonder mee: van antwoord te dienen. Vermeld dient, dat eenige der aanwezigen, die wat organisatieieven betreft, kunnen bo gen op een staat van dienst, het eerst het woord voerden cm te wijzen op t onorgani satorische van hen die deze vergade:ing heb ben belegd. Door deze personen werd er op gewezen, dat deze iieden als lid eener orga nisatie hun recht hadden moeten doen gel den door bij hun afdeslingsbe-tuur een le denvergadering aan te vragen, ten tweede dat dit optreden een vooruitloopen was op datgene wat nog te wachten staat en waar omtrent nog geen def.nitieve beslissing is gevalsen. Verschillende sprekers gaven blijk van het wantrouwen dat hun bezielt tegenover 't hoofdbestuur en het eindresultaat was, dat een tweetal moties werd voorgesteld. De eene motie sprak het wantrouwen der vergadering uit in de leiding van „St. Lambertus" en gaf tevens te verstaan dat men in geen geval weer den toestand van 1924 terug wilde. De andere luidde ongeveer als volgt: „De vergadering bijeen in de zaal van Engels, van meening dat de houding van het hoofd bestuur .n geen geval de goedkeuring van de leden wegdraagt, besluit dit ter kennis te brengen van het afdee.ingsbestuur en dit te verzoeken zoo spoedig mcgelijk een leden vergadering te houden en besluit deze mo tie in optocht naar Tivoli te brengen." Na een zeer verwarde discussie zijn ten slotte op aandringen van eenige organisato risch onderlegde menschen deze mot.es weer ingetrokken en werd in overweging gegeven zoo spoedig mogelijk een schriftelijk verzoek aan het aideeungsbestuur te richten onder teekend door minstens 25 leden, tot het hou den eener ledenvergadernig. Tot dekking der onko.ten werd een col lecte gehouden waarVa.i de opb.engst in eerste instantie niet genoeg opbracht en daarom werd ze herhaa.d. Aldus geschiedde in 1S32, na 40 jaren vakorganisatie! En leent men zich er voor te loopen ach ter lieden, die in het geheim hun werk ver richten. BANDOENG, 9 Maart. (Aneta.) Door mid del van ondergravingen zijn uit een Goedang op de onderneming Rantjawalini 28 balen kina met een netto-gewicht van 4200 K G. ter waarde van 10GO gestolen. Van de da ders heeft men geen spoor kunnen vinden. MALANG, 9 Maart. (Aneta.) Het onder zoek naar den chaos in de administratie van den algemeen ontvanger te Loemadjang, die drie maanden geleden, na fraude te hebben gepleegd, zelfmoord pleegde, zal over een week gereed zijn. Vastgesteld werd, dat het, door het land te lijden verlies, vermoedelijk 15.000 zal bedragen en het verlies van het regentschap Loemadjang J 20.000. SEMARANG, 9 Maart. (Aneta.) De Raad van Justitie veroordeelde den gewezen amb tenaar Dij den Beiasting-Accountantdienst J. E. B. en diens echtgenoote overeenkom stig den eisch van den Officier van Justitie wegens oplichting tot respectievelijk éér jaar en 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis. Vijftig jaar oud, waarvan dertig jaar in de gevangenis Voor de Haarlemsehe rechtbank stond gis termorgen terecht een 59-jarige kleermaker te Amsterdam, thans gecieuneeid. die zien op 12 September te Aerdenhout scbuidig maakte aan diefstal. Hij begaf zich naar oen „Vijfsprong", aan den Enschedeweg te Aer. denhout en brak een glasruit van een keu kendeur, waardoor hij den grendel van de deur kon lichten en de woning binnentreden. De familie G. A. v. V. was uit ie stad. De inbreker verl'n het huis weer met een oe- hoorljjken buit, o.a. heerenkleeding. negen paar so.rken, vulpen, strijkbout, tondeuse, een kleine honderd zilveren auiohoude.ijke arti kelen en eenig gcro.zilver. De heer v. V. verki- -rde, dat hij begin September uit de stad was gegaan en telefo nisch bericht van de inbraak had ontvan gen. Bij zijn thuiskomst cemerkte hij. oat ongeveer de geheele zilver-inventaris was medegenomen. Een gedeelte was slechte a.s overtuigingsstuk de zitting aanwezig Verdachte bekende. Vervolgens had verdachte zich in Haar- lemmeimeer schuldig gemaakt aan rijwiel diefstal. Hij vervoegde zich bp den hanee. laar D. H. en vroeg voor eenige uren een fiets te huur, hij noemde een naam uit den omtrek als aanbeveling op. Verdachte De- weerde hande.aar te zijn en dat hij even naar Sloten moest. De fiets is nooit terug, gekomen, verdachte verkocht ze weer spoedig Ten derde eigende verdachte zich een siot- uiger toe, die Dij in Hillegom van een radio- handelaar in huurkoop had ontvangen Hij verkocht het apparaat spoedig daarna aan een weduwe voor j 10. Verdachte hield een uitvoerig pleidooi Hii wilde niet stelen, maar moert het Ooert om te leven. Hij walgde evengoed van een mis dadiger ais de rechtbank Aan den heer v, V had hij eenige zaken teruggebracht. Deze had hem de hand gedrukt en gezegd: „Wie staat, ziet toe dat hij niet valle." Dat achtte verdachte een nobele daaa. Vervolgens was hij niet te spreken over het voor.onderzoek Drie psychiaters waren benomd. éen heeft hm maar onderzocht en dat nog ir, biiziin van een waker, zoodat hij niet de mtiehiste zaken kon vertellen. Verdachte achtte zich volkomen normaal, hij heeft uit nood moe- ten handelen en hangt met den mooien mijnheer uit van zijn buit. De officier van justitie ontmoette peen moeilijkheden bij de be wijs. reconstructie Moeilijker was de bepaling van de rtrat Verdachte war al 25 maal veroordeeld en heeft van zijn 50 jaar, dertig jaar in de gevang'enis doorgebracht. Uit Heiloo is ver dachte ontsnapt, heeft zien later weer vrij willig aangemeld, doch kon niet gehouden worden, omdat hij het bestuur de wetten wilde stel.en. Ook uit een krankzinnigenge sticht is hij weer ontvlucht. Er zijn maar drie diefstallen ten laste gelegd, maar hp heeft heel Noord, en Zuid-Holland onveilig gemaakt, met wei 30 of meer diefstallen. De officier vraagt een gevangenisstraf van drie jaar. De verdediger, mr. dr. A. F. H. Schreurs zou voorgoed een einde willen maken aan het thans zilveren strafregister van ver. öachte. Pleiter is het niet eens met de op nieuw geëischte gevangenisstraf van 3 jaar Plaatsing in een psychopathen-gesticht zou juis zijn, ondanks de vooi gevallen omstan digheden in Heiloo. Verdach e is psychisch ziek, die goed verpleegd moet worden. Als hij gevangenisstraf krijgt, begint hp wee: opnieuw, als hij vrij,komt. Zulk een straf deugt absoluut niet meer voor verdachte. Uitspraak 24 Maart. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den 36-jarigen employé bij een Uitgevers-firma. Jhr. E. uit Halfweg, die zich te verantwoorden heeft gehad wegen* oplichting, valschheid in geschrifte en ge bruikmaking daarvan, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, verminderd met zes maanden voorarrest. Bij de eerste behandeling voor de Recht bank werd vier jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Een nader onderzoek wera toen ech ter gelast, waarna de Officier van Justitie vier jaar gevangenisstraf met afrrck van de geheele preventieve hechtenis vorderde. „Ja, u gaat eerst rechtuit en dan rechts den hoek om. Maar u doet goed, juffrouw, eerst de kleur van uw gelaat af te vegen, want onze stier staat altijd daar op den hoek, weet u." (Lustige Blatter) Woensdag is voor de Bossche Rechtbank de strafzaak behandeld tegen den gewezen cu rator in net faillissement van de Bossche Hanzefcank H. Tr. 57 jaar, te St. Michiels gestel, thans gedetineerd i het Huis van Bewaring te Den Bosch en den chauffeur E. ter H.. 37 j„ te Den Bosch, eveneens aldaar gedetineerd. Aan H. Tr. wordt verduistering van effec ten ten laste gelegd; aan E. ter H. oplich ting en valschheid in geschrifte. Dc crediteuren van de Hanzebank werden door de fraude voor meer dan twee ton be nadeeld. Voor de behandeling van deze gerucht makende strafzaak was niet minder belang stelling dan vooi de groote vergadering in ..Casino" nu al jaren geleden, toen de rechtzaal te klein was en de rechtbank in „Casino" zitting hie'd. om met de honder den gedupeerde crediteuren te spreken over de surseance van betaling der Bossche Hanzebank. Op dien srikbeeten langen dag stonden en zaten buiten „Casino" de wach tende teleurgestelden langs de randen der trodoirs aan den Papenhulst. Zoo stonden nu ook honderden buiten het Paleis van Justitie terwijl het in de zaal stampvol was. Het rechterlijk podium, de gereserveerde en de publieke tribune waren meer dan „ge vuld". De groote rechtzaal was alweer te klein en de vele verslaggevers der dagblad pers moesten zich behelpen. Niemand werd voor het gereserveerde ge deelte binnen gelaten zonder bewijs van toe gang. President is mr. Ummels, rechters mr. K Sassen en mr. A. van Sehuylenburgh. Verdediger voor verdachte Fr is mr. Bour- iier, Een Haag, voor verdachte Ter H. mr. Roobol, Arnhem. Zooals reeds gemeld werd Woensdag voor ds Bossche rechtbank de strafzaak behan deld tegen den gewezen curator in het fail lissement van de Bossche Hanzefcank H. T. te St. Micnielsgestsl en den chauffeur E. ten H. te 's-Heitogenbosch. Verdachte wordt het eerst voorgeleid. Verdachte zegt, dat hem door de curatoren niet met zooveel woorden het financieel be heer is op-redragen. Het sprak zoo vanzelf bij de verdeeling der functies. Verdachte geeft daarop inlichtingen over de wijze van de geldbelegging. Verdachte zegt verder het slachtoffer te zijn geweest van de crisis. Vroeger bezat hij meer dan een ton. Hp liet tegenover het personeel niet blijken wat er gaande was en hp deed dus alles in stilte. Getuige Mr. G. Kolfschoten, Den Bosch, curator bp het faillissement van de Hanze bank deelde mede. hoe de functies verdeeld waren. Tr. belastte zich met het financieels, getuige en Mr. v?n Leeuwen met het juri disch gedeelte. Mr. van Leeuwen bemoei de zich wel degelijk zoo nu en dan met de financiën. „Ik ben geen boekhouder," aldus Mr. Kolf schoten. „Maar alles was toch ln uw handen gesteld," aldus de president. „Het spijt mij, dat wij het niet eens zijn over de beteekenis van de taak." aldus Mr Kolfschoten. Niémand vond het noodig de administratie te controleeren. Getuige Mr. Dr. van Leeuwen. Den Bosch, eveneens curator in het faillissement van de Hanzebank zegt, dat er relaties met Dunlop zijn ontstaan, maar hij herinnert zich niet, of hij daarvoor toestemming heeft gegeven. Toen de stukken verdwenen waren, heeft T. gezegd de verdwenen effecten aan zichzelf te hebben geleend. Get. meende niet de zoo groote verantwoordelijkheid te hebben, ais welke de president hem aanre kende. Get. B. Dunlop. 34 jaar. commisionnair in effecten, vertegenwoordiger der firma Dunlop en Philips, heeft de geheele geschie denis meegemaakt en heeft van T. met ver schillende tusscherpo-"en de 50 verduisterde effecten ontvangen, die bij zijn firma in gewisseld werden. T. had een rekening bij de firma loopende T. vroeg, die stukken voor zijn eigen rekening te deponeeren. Get. H. Nijsen, accountant te Nijme gen, heeft de fraude onderzocht. Hij geeft een uiteenzetting van wat in de rap porten is voorgelegd en geconcludeerd. T. heeft er aan meegewerkt het onder zoek mogelijk te maken. Op een desbetreffende vraag van den verdediger zegt de getuige, dat T. volkomen op de hoogte was van alle fraude. Get. desk. Dr. Casparie, zenuwarts te Den Bosch, heeft met Dr. Janssen, directeur van het krankzinnigengesticht te Vught een psychiatrisch onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van T. Verdachte is toe rekeningsvatbaar maar heeft toch eenige ongewone eip.enaa'-digheden. die in de rap porten niet juist te omschrijven zijn. Get. Dr. C. Janssen voormeld bevestigt zijn psychiatrisch rapport. Hiermede is het getuigenverhoor in de zaak tegen verdachte T. beëindigd. De eisch De Officier van Justitie eischte na uit voerig requisitoir drie jaren gevangenisstraf. De strafzaak tegen M. v. H„ den chauf feur, werd vier weken uitgesteld. De officier van justitie bij de Rechtbank te Tiel heeft nooger beroep aangeteekenü tegen het vonnis van die Rechtbank, waar bij de gebroeders Gerrit. Johan en Jenna R te Kerkdriel wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende van een ambte naar in functie, ieder tot dertien jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld. De Vijfde Kamer der Amsterdamschf Rechtbank heeft den 36-jar.gen bediende, jhr. E., uit Halfweg, wegens oplichting veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf verminderd met zes maanden voorarrest Bij de vorige behandeling had de Officie: van Justitie vier jaren geëischt. De Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank. Jhr. mr. van Asch van Wijck heeft conclusie genomen in de zaak tusschen de V. A. R. A. en den Staat betreffende de afgebroken radiorede van den secretaris van de V. A. R. A., d enheer Zwertbroes, die hij op 8 October te Leiden heeft gehouden. De Officier was van meening, dat iioewel de Radio-contróle Commissie bevoegd was om van te voren inzage te vragen vau den woordelijken tekst der rede, en de V. A. R. A. aan dat verzoek niet heeft voldaan, de radio- contröle commissie toch niet bevoegd was bedoelde rede tijdens de uitzending af te breken, omdat art 7 van het radio-contróle ■eglement haar uitsluitend de bevoegdheid geeft om ee" uitzending af te breken, wan neer de tek-t van de inzending door de com missie verboden is. Waar dit nu met de on derhavige rece niet het geval is geweest, concludeerde Mr. van Ascn van Wijck, dat de Rechtbank de afbreking onrechtmatig zal verklaren er den Staat zal veroordeelen tot schadevergoeding, op te maken bij staat. De rechtbank zal over vier weken vonnis wijzen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag terecht gestaan ds. J. H. C. K., te Wirdum, gedetineerd, ter zake van verduiste ring. In de dagvaarding is hem ten laste ge legd, dat hij hem niet toebehoorende gelds waardige papieren en gelden tot een geza menlijk bedrag van 32.099, welke hij ais predikant der Ned. Herv. Gem. te Wirdum in zijn kwaliteit van beheerder van de stich ting der pastorie dier gemeente onder zich had, wederrechtelijk zich had toegeëigend, welk misdrijf is gepleegd op onderscheidene tijdstippen tusschen 1919 en 1931. Bij zijn verhoor bekende verdachte voor 14.000 obligaties, door hem gekocht voor de pastorie, in eigen rekening te hebben gege ven om speculaties te dekken. Ook t 3500, welke hij van een weduwe in bewaring had gekregen, omdat zij later vermaakt zouden worden aan de pastorie, heeft hij vervreemd. Voorts heeft hij verscheidene terreinen, be- hoorend tot de pastoralia, verkocht aan de woningbouwvereeniging Leeuwarderadeel. Voor de herbelegging van dit geld moest ver dachte voorstellen indienen bij het provin ciale kerkbestuur. Dit heeft hij nooit gedaan en men heeft er ook nooit bij hem op aan gedrongen. De president, baron van Imhoff, vroeg. Om de 5 jaar moest u door het provinciale kerkbestuur gecontroleerd worden; is dit nooit gebeurd? Verdachte: Dit is nooit gebeurd. Er weid wel eens gevraagd: is alles ln orde, en daar bij bleef het. In 1930 heeft verdachte in een periode van angst een grootendeel^ gefingeerden staal van pastoralia opgemaakt. Deze werd bij de kerkvoogden Ingediend. Toen. aldus ver dachte, is de bom gebarsten. Ik heb toege geven. dat de staat gefingeerd was en de zaak werd gesteld in handen van het pro vinciale kerkbestuur. De president wees verdachte erop, dat hij nog maar pas in zijn gemeente.' begonnen was met speculaties met de pastoralia zon der dat huiselijke omstandigheden er hem toe noopten. Verdachte zeide met oude schulden ln zijn vorige gemeente te zitten De president: U is nooit gecontroleerd. A:s u zichzelf niet had aangegeven, had u nog wel een jaar of tien zoo door kunnen gaan Verdachte: Ik zag de laatste jaren wel in dat het zoo niet door kon gaan. De finan ciën der pastoralia verdwenen meer en rr.eei en ik had per jaar nog slechts 1090 tracte- ment. Het eene gat werd met het andere ge stopt. Bij het getuigenverhoor gaven de heeren De Greve. directeur der Friesche Bank. en Kingma. directeur van Kingma's Bank. in lichtingen over verdachte's bankzaken bij die instellingen. Uit het verhoor van den heer K. Friet emo, kerkvoogd der gemeente, blijkt, dat de kerk voogden geen onderzoek op eigen initiatief hebben ingesteld. Ds. Pothoven, voorzitter van het klassi kaal bestuur, vertelt, dat hij op 16 October 1931 twee kerkvoogden van Wirdum bij zich kreeg die hem vertelden, dat ds. K. onre gelmatigheden had gepleegd. President. Ds. K. had het beheer over de pastoriegoederen Getuige: Ja. maar hij had voor deze han delingen de toestemming noodig van het provinciale kerkbestuur, dat het klassikaal bestuur, door welks bemiddeling de aan vraag geschiedt, moet hooren. Voorts moe ten ook de kerkvoogden een verklaring af geven. Omtrent de kerkvisitaties verklaar de deze getuige, dat er behalve de schrifte lijke visitaties oox persoonlijke zijn. om de vijf jaar. Deze worden gedaan door kerk- visitaters, die buiten het klassikaal bestuur staan, en aan dat lichaam slechts kennis kunnen geven als een en ander niet in orde is. Getuige verklaarde verder nog, dat con trole hoogst moeilijk is, omdat de pastorieën afzonderlijke stichtingen zijn. Slechts een wet op de stichting zou afdoende verbete ringen kunnen brengen. Het O M. waargenomen door mr. Wassen- bergh, noemde het gepleegde misdrijf van hoogst ernstigen aard. Hier is misbruik van vertrouwen gemaakt. Verdachte's ruiterlijke bekentenis is de eenige lichtzijde. Dat het toez cht niet werd toegepast, disculpeert verdachte niet. De kerkvoogden namen uit eerbied voor den persoon van den predikant genoegen met zijn verklaringen. Het is onbegrijpelijk, dat deze man iederen Zondag het heil heeft verkondigd, terwijl hij zichzelf zoo schande lijk misdroeg. Spr. eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. C. H. Beekhuis jr. voerde eenige juri dische argumenten tegen de dagvaarding aan en bestreed, dat de verduisterde goede ren stichtingsgoederen zouden zijn. Wan neer men vruchtgebruik en beheer heeft, al dus pleiter, heeft men dusdanig de heer schappij over de goederen, dat het niet te verwonderen is. dat men zich als eigenaar gaat beschouwen, soms onbewust, soms in casu bewust en ten onrechte. Een der gelijke neiging kan in verband met de groote vrijheid ten aanzien van de goede ren gemakkelijk ontstaan. Pleiter gaf een gunstige teekening van verdachte's persoon en vroeg tenslotte de uiterste clementie. De kantonrechter te Meppel veroordeelde heden L. S„ woonachtig te Staphorst, een zoon van het bekende Staphorster boertje tot 100 boete, subsidiair een maand hech tenis, wegens het verstrekken van medica menten, zonder daartoe bevoegd te zijn. PARIJS. 10 Maart (Reuter). De Kamer heeft een door de regeering voorgesteld cre- diet van 300.000 franc goedgekeurd voor de nationale uitvaait van Briand. Donderdagmorgen vroeg is Briand's stof felijk overschot van het sterfhuis in de Ave nue Kléber overgebracht naar het ministe rie van buitenlandsche zaken aar, de Quai d'Orsay en in den salon d' l'horloge opge baard, welke als chapslle araente is inge richt. Minister-president Tardieu en verscheide ne andere ministers waren bij de overbren ging tegenwoordig, die overigens zonder ver toon van praal geschiedde. In alle straten, die de stoet passeerde, werd de lijkkist door een ontroerde menigte eerbiedig gegioet. De voormalige medewerkers van Briand op de Quai d'Orsay namen de doodenwake op zich. Zij zullen worden afgelost door een de legatie van oud-frontstrijders. Tusschen 12.30 uur en 17 uur defileerden 10.000 personen voor de lijkkist van Briand De senaat heeft het door Bienvenu Mar tin e.a. ingediende wetsontwerp ingediend, waarbij verklaard wordt dat Briand zich ver dienstelijk gemaakt heeft voor het vaderland. De senaats-president Lebrun heeft voorle zing gedaan van condoleance-telegrammen van de wetgevende vergaderingen van Yoego- Slavië, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en de Argentijnsche republiek. Een krans van Mevr. Stresemann Mevr. Stresemann, die te Nice verblijft, heeft een betuiging van deelneming gezon den aan Tardieu. en heeft de Duitsche am bassade verzocht een krans neer te leggen op de lijkbaar van Briand. GENèVE. 10 Maart Het Presidium van de buitengewone Assemblée van den Volken bond. heeft heder een ontwerp-res- lutie goedgekeurd, waarin het resultaat van de be sprekingen der Assemblée en de grondsla gen voor de verdere behandeling van net conflict in het Verre Oosten door den Vol kenbond worden vastgelegd De resolutie her innert aan het bindende karaktc r van de cta tuten en verdragen van den Volkenbond en wijst erop. dat alle leJrn-staten verplicht zijn geen enkelen toestand of overeenkomst te erkennen, die in strijd is met de bepalin gen var. het Volkenbondsverdrag. Voorts wordt er op gewezen dat nooit gepoogd mag worden het Japansch-Chintesch conflict met wapengeweld te regelen Tenslotte wordt besloten tot het instellen van een speciale commissie van 19 leden, be staande uit den President der Assemblee, de 12 leden van den Volkenbondsraad en zes andere vertegenwoordigers, door de Assem blée aan te wijzen. Deze Commissie zai beschikken over ver strekkende volmachten en moet een rapport uitbrengen over het staken der vijandelijkhe den, en het sluiten van een definitieve over eenkomst Zij moet toezicht houden op de uitvoering van de tot nog toe door dei. Raad ger.omen beslissingen en pen algemeene over eenkomst. tot regeling van het conflict uit werken. waarbij zoo noodig het juridisch ad vies moet worden ingeroepen van het Per manente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. De speciaie Commissie wordt gemachtigd de Assemblée alle maatregelen voor te stellen, die zij noodig acht er uiter lijk twee Mei a.s. moet zij rapport uitbren gen aan de Assemblée o< er den a'ge neenen toestand De zitting der Assem Dl j-e wordt niet officieel ges'ote en de voorzitter wordt gemachtigd de plenaire vergadering, wanneer hij zulks noodig acht, opnieuw bijeen te roe pen. Tsjang Kal Sjek aanvaardt het op perbevel Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een order uitgevaardigd, waarin hij mededeelt dat hij het opperbevel op zich heeft genomen van het geheel" Chineesche leger, ds zee- en luchtstrijdkrachten Inbegrepen. Hij zal alles doen om het verloren Chineesche gebitu te rug te winnen. De militaire operaties van de laatste dagen, waarbij tal van menschenle- vens verloren zijn gegaan, zijn geheel te wij ten aan Japan. Geen deelneming van Amerika aan een Ronde Tafel Conferentie De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Joshisawa, heeft een mededeeling ontvangen van den Japanscher* ambassa deur te Washington, dat de Amerikaansche regeering voorloopig niet zal deelnemen aan een Ronde Tafel Conferentie in het Verre Oosten. Zij heeft er geen belang bij. bij een dergelijke conferentie vertegenwoordigd te zijn. Naar verluidt, heeft men in Japansche kringen met groot misnoegen van dit be sluit kennis genomen. Amerikaansch infantcriereglment blijft Het departement van Staat heeft na over leg met den Amerikaanscher, consul te Sjanghai besloten het 31e infanterieregiment niet uit Sjanghai terug te trekken. Echec der Japansche troepen bij Sjanghai Het telegraafagentschap der Sovjet Unie deelt mede dat een aanval der Japansche troepen op Taincan door de Chineesche troe pen werd afgeslagen. De Japansche troepen zouden groote verliezen hebben geleden. Op andere plaatsen is het tot kleine botsingen tusschen Japanners en Chineezen gekomen. NEW-ORLEANS, 9 Maart. (Reuter.) Een neger, die wegens diefstal was gearresteerdi wist op het politiebureau een der agenten diens revolver te ontrukken. Gedurende een uur gelukte het hem, doof herhaaldelijk te schieten, een honderdtal agenten in bedwang te houden. Twee del agenten werden gewond. Eerst nadat de neger zelf gewond was, fc°n men hem overmeesteren. ATHENE, IC Maart. (V. D.) Gisteravond laat vond op het Grieksche eiland Zephaion'9 een krachtige aardbeving plaats, waardoor verscheidene huizen instortten. Voor zoovef tot nog toe bekend is, werden 8 personen zwaar gewond. De aangerichte schade 15 aanzienlijk. WASHINGTON, 10 Mrt Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het zenden dreigbrieven per post wordt strafbaar ge" steld met 20 jaar gevangenisstraf en eeD boete van 500 dollar. Aanleiding tot dezeP energieken maatregel was het geval-Lind" bergh, Schepen te Londen gevisiteerd Nog steeds verkeert men in Lindbergh^ huis te Hopeweil m het onzekere omtren het lot van het ontvoerde k;nd Uit Honden word gemeld, aat de politie te Plymouth bi) aankomst van de schepen „Preside0^ Roosevelt" en „Ile de France" 'n nauwkeü' rig onderzoek heeft ingesteld en alle PaS" sagiers met zuigelingen aan een verho" heeft onderworpen. NEW-YORK, 10 Maart (Reuter). „New-York News" Ieririlt uit goeden bro^ te hebben vernomen, dat de baby v# Lindbergh nog in leven is en het ë06 maakt. Voor Ford-filialen NEW-YORK, 9 Maart. (V.D.) Uit Pr°' test tegen de gebeurtenissen in Detioit ben ongeveer 1000 communisten een dem09 stratie georganiseerd voor de Fordfilialen Broadway. Toen de politie trachtte de nigte te verspreiden, stootte zij op gr°°l y tegenstand, weshalve zij met den gum# stok irpreep. Eerst na vechtpartijen. 3' een vol uur duurden en waarbij talrijke 6 wonden vielen, ontruimden de communis14' het omstreden terrein. BRUSSEL. 10 Maart (Reuter) De *°g ning, die het Nationale Park in Oost 'cc nog niet heeft bezocht, zal, indien de o standigheden het hem veroorloven zich 8 durende óe Paaschvacantie hierheen hes ven. llell De snelle* verkeersmogelijkheden stc'je hem in staat deze reis binnen een maand volbrengen. NEW-YORK, 10 Maart. Het was de koudste dag van den winter If ngs e groot gedeelte van de Atlantische kust vooral in de Rocky Mountains. Vijf Pe - sonen zijn in het gebergte omgekomen. New-York en in Texas daalde de temp®1'3 tuur tot 14 gr. onder nul. NEW YORK (K.W.P.). Sedert jaren Vs' staat in de stad Aurora (Illinois) een eigeP aardig gebruik om in een schrikkeljaar 29 Februari de directie van alle bedrijven handen te geven van vrouwen. Ook dit hebben de meisjes van deze stad van 50-° inwoners alle macht in handen gehad. Van 's morgens vroeg tot het einde v9 den kantoortijd zaten de typisten in de zeie.j van de directeuren. Op het redactiebure® hadden de dames het werk van de journal' ten overgenomen. Op de banken en in C warenhuizen had het vrouwelijk personeel 0 taak van den directeur overgenomen. In de straten der stad waren geen rfr keersagenten te zien: in hun plaats stond®^ jonge meisjes, die het verkeer regelden die onvoorzichtige chauffeurs tot de riepen. De commissaris van politie dro®* voor 29 Februari zijn bevoegdheid over ®9 een jeugdige blondine Dorothea World. Rut Carol, de schoonheidskoningin. dien dag commandant van de brandweer- gaf onmiddellijk bevel, dat alle typisten kantoorjuffrouwen op kosten van de bran3 weer een extra-lunch werd verstrekt. Zonder eenige wanklank Is deze a zame dag van de kortstondige zegeprf der voorvechters voor gelijke berecfatÜP15* van de vrouwen verloopea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 14