GENEESKUNDIGE KALENDER VERHOOGDE TAILLELIJN GEHAAKT BABY-JASJE MET BIJBEHOOREND MUTSJE JAS VOOR JONGENS SMAKELIJK ETEN EEN FLEURIG APPLIQUE-WERK VAN 6 TOT 7 JAAR GOEDKOOPE PATRONEN Overneming uit deze rubriek zonder toestemming verboden Lastige zuigelingen OP VERZOEK OP VERZOEK Gemeubileerde eieren ter afwisseling tmtr =9 De gezonde, gcsd verzorgde zuigeling Is rustig. Men hoort hem haast niet en hij is steeds goed gehumeurd, een feit, Waaraan menig volwassene een voorbeeld kan nemen. Wanneer dus de moeders bij ons komen met mededeelingen, dat het kind zoo lastig is, dan kunnen wij zeker zijn dat er een of ander hapert, hetzij bij het kind zelf, hetzij bij de verzorging. Indien het geneeskundig onderzoek Keen afwijkingen doet vinden kan men niet vrij groote zekerheid aannemen, dat het kind gezond is en vrij van ziekte, t>e zuigeling toch is uitstekend te onderzoe ken en de verhalen, die wij zoo vaak hooren: „men moet er maar naar raden, Want hij kan nog niets zeggen", nu, die hebben niet veel orii het lijf en kunnen ^ij gerust onder de rubriek leuterpraat indeelen. Tn de eerste plaats is het geen nadeel in veel gevallen als de patiënt niets kan zeggen. Hoeveel patiënten doen Willens en onwillens onjuiste mededeelin gen. De hartlijder begint met maagklach ten, de maaglijder begint vaak met hoofd pijn en zoo zijn er ontelbare voorbeelden, Waar de mededeelingen van den patiënt er nu juist niet toe bijdragen om het onderzoek te vereenvoudigen. Bovendien, en hier heeft de kinderarts een groot voordeel, reageert de jonge zuigeling zoo scherp in vele opzichten dat een diag nostiek mogelijk is, welke wij bi) vol wassenen niet kennen. De zuigeling toch spreekt een taal, die door den deskun dige niet. misverstaan behoeft te worden. Ook voor de moeder geldt deze rede neering, want een verstandige moeder is toch steeds de beste en zorgvuldigste Waarneemster. zy heeft echter eenige practische feitenkennis noodig om haar te maken tot de verpleegster by uit nemendheid. Wy zullen hier enkele artikelen wijden aan die practische feiten, wier kennis on ontbeerlijk is voor de verzorging van zui gelingen. Wy moeten hier onderscheiden tusschen jongere en oudere zuigelingen, want het is duidelijk dat hier by een sterk groeiend organisme het ouder zijn van enkele weken of maanden reeds groot Verschil maakt. Ik zal hier niet streng de chronologische volgorde betrachten maar hier en daar een greep doen uit veel en my bij de keuze vooral laten leiden door de fouten, Welke ik in de praktyk het meest waar neem. Allereerst dan over den zeer jongen zuigeling. In een vorig artikel schreef ik reeds, dat de jonge zuigeling moeiiyker zyn lichaamstemperatuur constant houdt dan een ouder kind. Wij zullen dus moeten waken tegen afkoeling en oververhitting. Tegen afkoeling behoef ik niet vaak te waarschuwen, behalve by te vroeg ge borenen. Maar overigens is men van dit punt wel zeer gord doordrongen en komt de jongs zuigeling op dit puntniet te kort. Wel moet ik herhaaldeiyk waar schuwen voor het omgekeerde, de over verhitting. Het is hier vooral een over matige kleeding welke de warmte-afgifte belemmert en dus de warmtestuwing In de hand werkt. Als een jonge zuigeling dus onrustig en lastig is, is een van de eerste dingen, waar men op letten moet, zyn temperatuur. Een thermometer waar mee tegenwoordig ieder kan omgaan, geeft hier voldoende uitsluitsel. Het is geen zeldzaamheid, dat hier dan hooge temperaturen 3940 gr. voor den dag komen. Met een lauw badje, verminde ring van de hoeveelheid kleeding en be dekking, verwijdering van de kruik, is in veel gevallen het kwajd verholpen; Een ander eenvoudig feit, dat onrust geeft by den jongen zuigeling en dat maar al te vaak miskend wordt, is dorst. Het is merkwaardig hoe weinig het tot de moeders doordringt dat ook een zuige ling dorst kan hebben. Deze dorst moet gelescht worden niet met voedsel, niet met melk, maar met water, eenvoudig met frisch ongekookt water uit de water leiding. Dat aan een zuigeling by deze gelegenheid bijna steeds gekookt water wordt aangeboden is weer een van die ingeroeste dwaasheden waarop niet ge noeg gewezen kan worden. Gekookt water is al 'n zeer flauwe onaangename drank- Trouwens onze waterleidingen leveren zulk prachtig water, dat men daar wer kelijk zich geen ziekte mee op den hals haalt. Zoo iets is alleen dienstig voor hyperhygiënisten, die dan zeker ook van steriele vorken eten! Ik heb hier enkele alledaagsche feiten genoemd, welke tot onrust kunnen leiden by den jongen zuigeling. Er zdjn er nog tal van andere. Hierover echter in een volgend artikel. ENKLAAR. By de snelle wisseling van de mode in dezen tyd zlep wy de normale tailieiyn buitengewoon lang stand houden. V» en- neer zal er verandering komen? Er be staat geen enkele reden om aan te nemen, dat we het ceintuurtje weer lager -uilen gaan dragen, wel echter hooger. Enkele Paryscbe couturiers hebben al modellen met schynbaar verhoogde taille, gelan ceerd, hetgeen uit de teekening biykt. De eerste dame aan de bridge-tafel draagt "n soort bridge-coat van velvet of lamó, die even onder de buste wordt gestrikt. Van achteren zien wy een klein zwaluw staartje van strookjes. Ook de mouw is op deze wyze versierd. Het tweede model heeft een hoog opgeknipten r<s j van ree bruine zyde en een blouse van kant in dezelfde tint. Een breede ceintuur van kantstof wordt los om de taille_ geknoopt. By het derde figuurtje zien w'y den rok van boven in schulpen geknipt en eenige malen doorgestikt. Dit eenigszins gestyf- de gedeelte omsluit de blouse als een huls. Hierbij wordt het ceintuurtje ook weer op de normale plaats gedragen. De zwarte japon met de drie strikken is er een van zeer rekbare overtuiging. Dit model houdt zoowel de gewezen en de komende als de huidige mode te vriend. Wy zien in al deze modellen nog slechts een zwak aanloopje naar de empire-iyn. De aanstaande modeshows zullen too- nen in hoeverre zy by het vrouwelyk pu bliek opgang zullen maken. POLA. Het hieronder beschreven gehaakte Jasje voor 'n jongetje van 6 maanden js. van den schouder gemeten, ongeveer 27 C-M. >ajig; wydte van uen geheelen om trek onder de armpjes: 65 c.M. Het pa troon bestaat uit stokjes met om de 6 stokjes 1 gaatje, waardoor strepen ge vormd worden. Men begint aan den onderkant van het rugje met 99 losse st.; haakt 1 stokje in den 5den st. en 1 st. in den 6den st.; 2 losse st. 2 st. overslaan, 6 stokjes in de volgende 6 st. en verder steeds 2 losse st. 2 st. overslaan en 6 stokjes ir. de volgende e st. Aan het eind van den toer komen dan weer 3 stokjes. Voor den 2den toer haakt men 3 losse ®t. in plaats van het 1ste stokje en ver der overal 1 stokje bo -n ieder stokje van den vorigen toer en 3 losse st. boven de vorige losse. Zoo haakt men in hel Seheel 19 toeren. Dan beginnen de toouwtjes. By den 20sten toer haakt men daar voor 3 losse st. meer en begint den toer toet stokjes in p'aats van 3. Aan net einde van den toer haakt men met 'n anderen draad 3 losse st. by en haakt ook daarop nog 3 stokjes. By den 21sten toer begint men met 6 losse st. en eindigt met 2 losse, en 1 dubbel stokje na de 6 stokjes. Dan zet men weer 3 losse st. meer op, voor den volgenden toer. Zoo inaakt men by eiken toer aan weerskanten 3 stokjes of 1 gaatje by, tot men ln het geheel 19 strepen heeft van stokjes en 18 strepen van gaatjes. Dan zUn de mouwtjes lang genoeg en haakt men nog 11 toeren. Dan begint het halsje. Men haakt nu verder op acht strepen stokjes en 7 strepen gaatjes voor het rechter voor pand !e. Aan den kant van de mouw moet het werk recht biyven, aan den kant van het voorpandje meerdert men als volgt.- lstc toer: gewoon het patroon volgen, dat eindigt met 6 stokjes. 2de toer: beginnen met 3 losse St. en 7 stokjes haken ln plaats van 6. 3de toer: aan het einde van den toer: C stokjes, 2 losse st., 1 dubbel stokje. 4de toer: beginnen met 2 losse st. 2 stokjes. Dan 2 losse en 6 stokjes boven de vorige. 5de toer: eindigen met 3 stokjes. 6de toer: beginnen met 4 stokjes boven de 3 vorige. 7de toer: eindigen met 5 stokjes boven de 4 vorige. 8ste toer: beginnen met 6 stokjes boven de 5 vorige. 9de toer: eindigen met 6 stokjes. 10de toer: beginnen met 7 stokjes boven de 6 vorige. 11de toer: eindigen met 6 stokjes, 2 losse st. en 1 dubbel stokje. 12de toer: beginnen met 2 stokjes.. 13de toer: eindigen met 3 stokjes boven de 2 vorige; verder blijft de voorkant recht. 14t£e toer: gewoon het patroon volgen. Hiermee is het mouwtje zoover klaar en haakt men niet meer op de laatste 2 strepen stokjes. BU den 15den toer wordt het werk daar dus omgekeerd, voor den 16den toer. De volgende toeren maakt men by het mouwtje steeds zooveel korter als ze bij het begin van 't mouwtje langer werden tot het heele mouwtje klaar is; dan haakt men nog 19 toeren, volgens pa troon, beginnend en eindigend met 3 stokjes. Het eerste voorpandje is dan klaar en het tweede wordt aan den ande ren kant, tegenovergesteld, gehaakt. Het haakwerk wordt dan onder een vochtigen doek gestreken, waarna de mouwtjes en zijnaden worden dichtge naaid. Dan werkt men de mouwtjes en het jasje rondom af met 'n paar toertjes, by'v.: 1 gaatjestoer van 1 losse st. 1 stokje en daarop telkens 3 losse st. 1 vaste st. ïfwel met enkel vaste steken. Zoo men wil kan men door de gaatjes 'n héél smal lintje rijgen of 'n draad van dikkere wol in afstekende kleur. Volgens ditzelfde patroon kan men een bijpassend mutsje haken. Voor 'n jongetje lykt me 'n muts met grooten pluim in 't midden wel het aardigst. Men haakt dan eerst het benoodigde aantal losse steken voor den omtrek van het hoofdje, en werkt daarop in de rondte het patroon tot het werk ongeveer 18 20 c.M. hcog is. Het ondergedeelte wordt dan met 'n vasten steek afgewerkt en het bovenge deelte vast bijeengeregen en bekroond met 'n dikken pluim of pompen. DORA. Benoodigd: 1.40 M. stof van 1.30 M. breedte, 1.40 M. voering van 80 cM. breedte, 4 knoopen. Maten: Bovenwydte 70 c-M., lengte 64 c.M., mouwlengte 40 c.M. Ge maakt het patroon op de aange geven maten. Rug-, mouw- en kraag ken, en met een warmen bout platpersen. Hierna wordt aan den onderkant van de mouw de 4 c.M. breede zoom ingeregen, waarna ook onder aan de jas, nadat ge u vooraf overtuigd hebt, dat deze geiyk hangt. Hierna zet ge de mouwen in, waar voor ge den mouwnaald 4 cJvf. meer naar patroon zyn gemak kelijk te maken. Voor den voorkant zet ge een rechthoek op, welke 65 c.M. lang en 32 c.M. breed is, dan kunt ge alle aange geven maten er in afteekenen. Van het tegenbeleg maakt ge dan even apart een patroontje. Hierna legt ge alle patronen op de stof, waarna ge ze met een naad uitknipt, terwijl ge onder aan de jas èn de mouw nog een 4 c.M. breeden zoom aanknipt Zoo de stof-"' breedte het toelaat, wordt het tegenbeleg aangeknipt, zoodat we dan aan den kant geen naad krygen. Zoo niet, dan worden deze op den goeden kant van de jas langs gestikt, tot aan het kruisje, dus 5 c.M. voorby het hoekje. Hier geeft ge een knipje, waarna ge de revers naar den ver keerden kant toe omhaalt, en ze daar stevig op de jas vastrijgt. Hierna kunt ge schouder-, zy- en mouwnaden dichtstik- voren neemt dan den zynaad. Den kraag stikt ge dubbel, waarna ge dezen aan den ach terkant van de jas opstikt, en den anderen kant overzoomt. By de revers zoomt ge kraag en revers tegen elkaar in, zoodat de naad platter wordt. De voeringjas stikt ge in elkaar, waa.-na ge deze langs tegenbeleggen, hals, onderkant en onderkant der mouwen tegen zoomt. De knoopsgaten maakt ge in de linker helft op 23 C.M., en 35 c.M. vanaf den onderkant en 3 c.M. vanaf den kant. Hierna wordt de jas flink geperst, ook de aangegeven breuklyn, waarna ge de knoopen aanzet. In den rug maakt ge een ceintuurtje, dat ge 30 c.M. lang en 10 cM. breed knipt, dubbel stikt, en 12 c.M. onder het armsgat in den zynaad vastmaakt. DINY. Menige huisvrouw verlangt, vooral in den vastentyd, naar een groot kippen hok met veel kippen, die eiken dag ste vig hun best doen, om een ei te leggen. Gelukkig maar, dat de eieren niet te duur zyn in dezen tyd, zoodat iedereen in de gelegenheid is, ze te koopen. In voedingswaarde komen eieren ongeveer overeen met vleesch, den kostprijs in aanmerking genomen. Nooit moet U eieren, die vuil zijn, meteen koken. De schaal van een ei is zeer poreus, zoodat bii koken het vuil zou kunnen binnendringen. Eieren worden daarom eerst even ge- wasschen en in schoon water gekookt. U neemt een pannetje met een liter water, daarin doet U een ons zout. Zin ken de eieren daarin, dan zyn ze versch, dry ven ze echter, dan zyn ze al een dag of tien oud. Eieren kunnen haast by iedere groen te opgediend worden, zoowel gekookt als gebakken. Myn bedoeling nu is om U een paar eierrecepten te vertellen, die het vleesch by het middagmaal zullen vervangen, recepten, waardoor de eie ren gemeubileerd en wel op tafel zullen verschynen,zoodat TJ het eiermenu wat kunt afwisselen, 't Verveelt wel eens om tegen in witte schalen gehulde eieren of tegen een paar gele oogen aan te kijken. Eieren met tomatensaus. TT neemt zooveel eieren als huisgenoo- ten aanzitten of de helft daarvan. Deze worden hard gekookt, ongeveer zes acht minuten, vervolgens gepeld. Dan snydt u ze in de lengte doormidden en legt ze op een schaal. Voor de tomatensausverwarmt u vier. afgestreken eetlepels bloem met een half ons boter tot een gladde massa. Van een bouillonblokje maakt U een halven liter bouillon. Ook kunt U een halver» liter overgebleven groentennat ervoor gebrui ken. In dat vocht laat TJ vier middel matige tomaten of vier lepels tomaten puree met een fyngesneden uitje gaar koken. Het vocht wordt gezeefd en lang zaam roerend by de boter en bloem ge voegd. Na eenlgen tyd doorkoken wordt de saus over de eieren gegoten. Heeft nog wat tomaten over, dan kunt u hier mede de schaal garneeren. Eieren met mosterdsaus. De eieren worden hard gekookt en in tweeën gesneden op een schaal gelegd. Vier eetlepels bloem worden op een zacht vuurtje met een half ons boter vermengd. Een halve liter groentennat of bouillon wordt warm gemaakt en langzaam by de boter en bloem ge voegd. De saus moet nog eenige minu ten doorkoken, vervolgens gaat de pan van het .vuur en roert u er een eetlepel mosterd door. De saus is dan klaar om over de eierèn gegoten te worden. Eieren met kerrysaus. De hard gekookte eieren, worden ge peld en in vieren gesneden op een schaal gelegd Kerrysaus maakt U, door een half ons boter met vier afgestreken eetlepels bloem te verwarmen met een fyngesneden uitje en twee theelepeltjes kerry, zoodat het een mooi lichtgeel mengsel wordt. Vervolgens roert U er een halven liter groentennat of bouillon warm by en laat de saus nog even door koken. Daarna wordt de saus gezeefd en over de eieren gegoten. Eieren met pikante saus. De hardgekookte eieren worden gepeld en in de lengte doorgesneden op een schaal .gegroepeerd. Voor de saus neemt tj een halven liter groentennat, houillon, of melk met wat zout In dit vocht worden eenige kruid nagelen, een laurierblad, Spaansche pe per, een stukje foelie en een plukje thym uitgetrokken en verwarmd. Een klein uitje wordt bruin gefruit met een half ons boter en vier afgestre ken eetlepels bloem. Daarby wordt de warme kruidenvloeistof geroerd met twee tomaten of twee lepels tomaten puree. Op een klein vuurtje laat U de saus een half uur doorkoken. Een afgestreken eetlepel aardappel meel of maïzena wordt met water ver mengd en by de saus geroerd. Vervol gens wordt de saus gezeefd en over de eieren gegoten. Voor gameering gebruikt TT eenige takjes peterselie. Roereieren met kaas. Vier eieren worden stevig geklopt. Daarby komen peper en zout en de over gebleven gesneden of geraspte kaas, met drie eetlepels melk. In een diep pannetje wordt wat boter gesmolten. Het mengsel wordt erin ge roerd net zoo lang tot de eieren flink gestold zyn en alles een dikke gebonden saus is geworden. Dan komen nog eenige takjes fyngesneden peterselie erby en kunnen de roereieren op de schaal ge legd worden. Met de overgebleven peter selie garneert u de schaal. Spiegeleieren met ham. In de koekenpan wordt wat boter heet gemaakt. Daarin worden zooveel plakjes ham gelegd als er personen aanzitten. De ham wordt gebakken, vervolgens wordt op elk plakje omgekeerde ham een ei uitgestort en zachtjes gebakken, tot het wit gestold ts. Spiegeleieren met tomaten. De boter wordt in de koekenpan heet gemaakt. Daarin stort u de eieren uit en legt naast elk ei een plak tomaat Als de eieren voldoende gebakken zyn legt U ze op een verwarmde schaal en bestrooit het zaakje met peper en zout. Schotsche ribjes. In de heete boter worden zooveel snee tjes brood, ontdaan van korst, gebakken als er personen aanzitten. Als ze aan een kant bruin zijn, keert TJ ze om en breekt u voorzichtig op elk sneetje een el. Een deksel gaat op de pan en dan laat TJ de eieren bakken, tot het wit voldoende gestold is. Vrucb.ten- of groentenomelet. Vier eieren worden stevig geklopt, daarbij voegt u vier eetlepels water, wat peper en zout. In de koekenpan wordt wat boter heet gemaakt. Het eiermengsel wordt er lang zaam doorheengeroerd, tot het begint te stollen. De omelet laat u nog even in de pan liggen, vervolgens wordt ze op een verwarmden schotel gelegd. Op de eene helft legt u zachtjes gewarmde spinazie uit de bus, waardoor een stukje boter en wat nootmuskaat is gedaan. De andere helft slaat u er over en de omelet ls klaar om opgediend te worden. Indien u nu voor vulling vruchten ge bruikt, b.v. gedroogde vruchten als ap peltjes, abrikozen, gemengd fruit, dan klopt u de eieren zonder peper en zout. Gepocheerde eieren met zure saus. In een pannetje wordt water aan de kook gebracht. Als 't water kookt, voegt u er wat zout en een scheutje azyn bij. In een kopje breekt u telkens een ei en kykt zorgvuldig r.a of er geen dopre-tjès zyn meegevallen. Daarna laat u het ei in het pannetje ghjden. Het vuur wordt lager gezet en nu ziet u langzamerhand het wit der eieren stollen. TJ schept ze met een schuimspaan uit de pan en legt ze op een schaaltje waar ze met een zure saus overgoten worden. Voor zure saus wordt een ei goed ge klutst in de kom. Op een zacht vuurtje vermengt u een half ons boter met vier afgestreken eetlepels bloem tot een gladde massa. Daarby voegt u langzaam een halven liter groentennat of bouil lon al roerend en laat de saus eenige minuutjes doorkoken. Dan gaat de pan van 't vuur, een flinke scheut azyn naar smaak gaat erdoor en roerend wordt de saus by het geklutste ei gevoegd. Ziezoo, u kunt alweer aan den slag. Ik hoop echter, dat t u niet vergaat als die oude tante van me. Deze had op een dag toch zulke heeriyke recepten over varkensvleesch in de krant gevon den. Op wel twaalf manieren kon je alia mogeiyke deelen van een varken braden, koken en roosteren. 't Gevolg was dat haar huisgezin een goede veertien dagen achter elkaar var kens-recepten uit de krant at, ln den goeden zin bedoeld dan. Toen ze eln- delyk tot het besef kwamen, om te pro testeeren, waren gelukkig alle recepten afgewerkt. M'n tante betreurde het later, dat ze by haar thuis zoo weinig animo hadden voor varkensvleesch, de recepten waren nou net zoo goed gelukt. AN. Fleurig zal het staan voorjaarsbloemen als appliqué-werk te maken op een ont- bytlaken, theekleed, of op een bedsprei ln de slaapkamer. Voor esn vierkant kleed, passend op een ronde tafel, is het allerliefst. De tulp, de trompetnarcis en de witte narcis zien we vergroot getee- kend. De tulp knippen we uit rose of zacht iila linnen, de trompetnarcis alt geel en de witte narcis uit wit linnen. Het laken zelf is wit met een ajou* rand rondom. We kunnen laten ajoureeren, doch ook kunnen we heel goed zelf een open randje maken. We rygen een stukje gekleurd linnen, waarop een bloem geteekend staat, op het laken, precies op de plaats waar de bou quet komen moet, en festonneeren alle lynen om, door het laken heen. De schaduw- streepjes, de nërfstreepjes of een hartje war den geborduurd. De tulp fes tonneeren we met donker lija, oqk de verdere af teekening; de witte narcis wordt met geel omgewerkt, het hartschoteltje met rood, de ge le narcis wordt met dieper geel afgewerkt. De bloemen worden één voor één op het Weed geregen, ge werkt en rond om uitgeknipt. Het breede tul penblad wordt licht groen lin nen met don kergroen omge werkt. De ner ven worden met een eenvoudigen steek gebor duurd. Alle andere steeltjes en blaadjes worden direct op het laken geteekend en gebor duurd met licht groen. Zeer mooi is dit frissche patroon ook voor een bedsprei. Door reepen en blezen, middenstukken of blokken aan elkaar te zett3n kunt u zelfs het smalste goed tot een bed- We teekenen de bloemen op het gekleur de linnen, knippen uit, rondom een vier kantje linnen latend (zie teekening), zoo dat we het geheel op het laken kunnen rygen. sprei verwerken. De kleine teekenin- getjes onderaan geven een idee van de verdee ling van het appliqué. Een geteekend pa troon op ware grootte kan men 25 ct. ver krijgen. Men zet dan eerst met behulp van een stukje car bonpapier de drie bloemen en het breede blad over op het gekleurde linnen. We trek ken alle lynen zuiver na en zor gen er voor niet te verschuiven. Nu festonnee ren we de bloe men en het blad op de verschil lende hoeken van het kleed of op de bedsprei en knippen rond om uit. Vervolgens drukken we de rest van het motief, de steeltjes en verder® blaadjes met carbon over op het kleed zelf en gaan deze lynen borduren. ANEMOON. van al onze modellen, die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgoaar aan ,,Hei Patronenkantoor, Postbus No. t, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleedwg in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden eeftijd a 0.35. .Niei ot lager dan 4000 genummerde patronen hei dubbele bedrag. Bij elk patroon wordt een handleiding voor het knippen en naaien gevoegd, benevens een verkleinde patroonschap post* gesloten, waarbij vermeld: naam en adres, nummer Franco toezending, direct na ontvangst van ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels inr van het model en het blad, waarin het voorkomt bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam, recht onder de ar mil dpor, gewoon glad, tonder ewtra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7