EERSTE TREFFEN OM HET LANDSKAMPIO ENSCH AP Ajax-Veendam op laag peil HAARLEM HUILT EN HAARLEM LACHT OM HET KAM PIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOETBAL-COCTAIL Gemixed door Lakkie KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND PROMOTIE EN DEGRADATIE DE TWEEDE KLASSERS HET ZUIDEN HET NOORDEN UITSLAGEN AJAX—VEENDAM 4—0 ENSCHEDE—FEYENOORD 1—2 HAARLEM—E. D. O. 4—1 D. H. C.—H. F. C. 6—0 Het Westen superieur De strijd om het kampioenschap van Ne derland is Zondag ingezet. Ajax speelde op eigen veld tegen het in Westelijke regionen nog onbekende „Veendam". Volkomen in de lijn der verwachtingen won Ajax het spel letje met ruime cijfers. Veendam maakte geen bijzondere indruk: primitief en door zichtig was hun spel. Een behoorlijke verdediging, die vrijwel constant werd gesteund door een hard zwoe gende middenlinie en tenslotte een voor hoede, die niet bijster veel had in te bren gen. Ook Ajax speelde echter een tam en verre van feilloos spel. Vooral de voorhoede was allerminst op dreef en wist de groote rood witte meerderheid pas op het laatst in doel punten uit te drukken. De geheele vertoo ning stond ver beneden kampioenspeil. Te Enschede liepen de krachten minder uiteen. Bij de Sportclub zoowely als bij Feijenoord blonken de verdedigingen uit. De voorhoede der gasten, gesteund door twee internationals, bleek het meest doortas tend en met de 21-zege kreeg Feijenoord wat haar toekwam. Enschede maakte een zeer behoorlijken indruk na het zwakke spel, in de laatste competitie-wedstrijden ver toond. De stand is: gsp. gw. gl. vrl. pnt. doelp. gem. Ajax 1 1 0 0 2 4—0 2.00 Feijenoord 1 1 0 0 2 2—1 2.00 Enschede 1 0 0 1 0 12 0.00 Veendam 1 0 0 1 0 04 0.00 Vreugde en leed te Haarlem De Spaarnestad stond Zondag wel in het teeken van den promotie- en degradatie strijd. Begrijpelijk groote belangstelling be stond er voor de zoo belangrijke ontmoeting HaarlemE. D. O., waarin de rood gebroekte gastheeren, tegen veler verwachting in, het geduchte E. D. O. met liefst 41 sloegen. Haarlem's kansen zijn hiermee belangrijk gestegen al valt er op het oogenblik natuur lijk nog weinig staat op te maken: gsp. gw. gl. vrl. pnt. doelp. gem. Haarlem 2 1 1 0 3 8—5 1.50 H. V. V. 10 10 1 4—4 1.— E. D. O. 1 0 0 1 1—4 Juichte de Haarlem-aanhang, voor alles, wat met H. F. C. had gehoopt en gevreesd, was het een zwarte dag. Op een overwin ning van D. H. C. had ieder wel in stilte gerekend, maar dat het, ondanks Wamsteker en v. d. Meulen, 60 zou worden, is een heel somber teeken. Gebleken is, dat de Delftsche ploeg over bijzondere capaciteiten beschikt en dat het haar ditmaal bittere ernst is, om de deur van de eerste klasse, die al zoo veel jaren heeft geklemd, te openen. Nu of nooit 1 D. H. C. H. F. C. Gouda gsp. gw. gl. vrl. pnt. doelp. gem. 1 1 0 0 2 6—0 2.— 1 o 0 1 0—6 0.— Afdeeling A uitgespeeld In de tweede klasse A heeft Bloemendaal de competitie beëindigd met een 42-over- winning op Z. V. V., terwijl V. V. A. sloot met een verdienstelijk 22 gelijk spel tegen W. F. C. In deze afdeeling is men thans uit gespeeld. De staart in hoogspanning De onderlinge verhouding tusschen de vier degradatie-candidaten in het Zuiden is er Zondag zoo mogelijk nog interessanter op geworden. De Valk zag geen kans om van N. O. A. D. te winnen en B. V. V. bestond het, om Willem II in eigen huis met klein verschil te kloppen. Daar N. A. C.—Bleijer- heide werd uitgesteld, blijft dus de mogelijk heid, dat ook de Zuid-Limburgers nog met 13 punten eindigen. Willem II, dat met eveneens 13 punten, nog één wedstrijd (tegen M. V. V.) voor den boek heeft, staat er dan relatief het beste voor: De stand is: P. S. V. 18 12 2 4 26 54—32 N. A. C. 17 11 2 4 24 45—31 Eindhoven 18 12 0 6 24 4631 M. V. V. 17 8 3 6 19 43—40 N. O. A. D. 18 7 5 6 19 44—43 Longa 18 5 4 9 14 39—40 Willem II 17 6 1 10 13 43—38 B. V. V. 18 6 1 11 13 48—58 De Valk 18 6 1 11 13 30—66 Bleijerheide 17 3 5 8 11 25—38 F. V. C.'s lot beslist F. V. C.'s lot hing Zondag aan een zijden draadje 1 Wonnen de Huizemers uit van Frisla en verloor Achilles thuis van G. V. A. V., dan moest er tenminste nog een be slissingswedstrijd worden gespeeld. F. V. C. hééft gewonnen van Frisia, de cijfers 76 zeggen genoeg, maar Achilles koos het zekere voor het onzekere en haalde met een 33 gelijk spel het veilig-stellende puntje bin nen. Zoodat F. V. C. degradatie-wedstrijden speelt en. naar wij vermoeden, wel den weg zal gaan van elftallen als M. S. C. en H. S. C., die ook van het zoo moeilijk verworven eerste klasserschap al bitter weinig pleizier beleefden. De uitslagen van de heden gespeelde wedstrijden van den K.N.V.B. luiden als volgt: Om het kampioenschap van Nederland: AmsterdamAjax—Veendam (Ruststand 10) 40 EnschedeEnschedeFeijenoord (Stand met rust 11) 12 AFDEELING I. Promotie-competitie. Haarlem—EDO 4—1 AFDEELING II. Promotie-competitie. OHCHFC 6—0 AFDEELING IV. Ie Klasse. BleyerheideNAC afgelast Willem II—BW 4—5 NOAD—De Valk 3—1 AFDEELING V Achilles—GVAV 3—3 Be QuickAlcides 80 FVC—Frisia 7—6 AFDEELING I. 2e Klasse A. ZVVBloemendaal 24 WFC—WA 2—2 2e Klasse B. TOGHercules: Uitgesteld. Prom. Comp. 3e Klasse. De SpartaanOWO 22 3e Klasse C. Watergr.m.De Meteoor 22 (Watergr.m. kampioen) 4e Klasse D. Electra—TDO 2—1 Geen kampioensspel De eerste kampioenswedstrijd te Amster dam is wat het spel betreft, een groote te leurstelling geworden. We kregen geen oogen blik het idee, dat hier kampioenen aan het voetballen waren. Ongetwijfeld, Ajax speelde een klasse beter dan de Veendammers, maar aan den anderen kant werd er vooral in de voorhoede zoo lustig geknoeid, dat de Am sterdammers met niet veel genoegen op de zen wedstrijd zullen terugzien. Tegen het op primitieve wijze spelende Veendam kon Ajax haar gewone spel niet ontplooien. Zoo kon het gebeuren, dat ondanks een groot over wicht in het veld Ajax gedurende het groot ste gedeelte van de ontmoeting slechts met 10 voorstond en eerst eenigen tijd voor het einde driemaal kort achter elkaar gescoord werd. In de voorhoede van Ajax werd van Reenen geducht gemist, Vogel als invaller is zijn schaduw niet. Niettegenstaande dat, kreeg het binnentrio onnoemelijk veel kan sen, maar op de meest onmogelijke wijze werden al die kansen verknoeid. Bovendien stonden de Veendam-backs, trouw ter zijde gestaan door de middenlinie, stug en hard nekkig te verdedigen en Knigge en Scholt wisten talrijke aanvallen door stevig ingrij pen te onderbreken. In het doel stond Roo- sies met veel bravour te keepen en hij had vanmiddag zeker geen gemakkelijke taak. Hij heeft een betrouwbaren indruk achter ge laten, al zou zijn wegwerken wel wat sneller kunnen geschieden. De middenlinie van Veendam, bestaande uit Snijders, Woltjes Sr. en Veeman, stond de achterhoede in haar verdedigende taak goed terzijde. Hierdoor kwam weliswaar van het voeden der voorhoede niets terecht, doch het drietal heeft inderdaad meegeholpen om de score geruimen tijd zoo laag mogelijk te houden. De voorhoede voldeed o.i. geenszins. Behoorlijke aanvallen kon het vijftal niet opzetten, het samenspel leek soms naar niets, schieten werd niet gedaan overigens heb ben zij daartoe weinig gelegenheid gehad het geheel was zoo onsamenhangend, dat een tweede klassevoorhoede uit het Westen verre te prefereeren valt boven deze kampioens voorhoede. De eenige, die er nog wat van terecht bracht, was linksbinnen Woltjes Jr. De rechtsbinnen Boomsma was al zeer zwak. Bleven de individueele prestaties in doorsnee dus ver beneden die van de Amsterdammers, ook in het algemeen hebben de Noordelingen nog heel veel te leeren. Hun spel is te primi tief, te doorzichtig, de tegenstander zag on middellijk waar hij met succes kon Ingrijpen. Het plaatsen geschiedde slordig, het koppen was heel slecht verzorgd. Ook hun tempo is te langzaam, terwijl de baltechniek van de meeste spelers onvoldoende genoemd mag worden. Te hopen valt intusschen, dat Veen dam in deze kampioenscompetitie veel zal leeren. Ajax scheen met dit primitieve spel geen overweg te kunnen. En daarom stelde Ajax' voorhoede er ook maar een primitieve speel wijze tegenover, hetgeen een groote fout mag worden genoemd. Vooral het binnentrio be zondigde zich hier sterk aan, terwijl Vogel daar het zwakke punt was. Anders was het gesteld met de achterhoede en de middenlinie van Kol en Diepenbeek wisten met de door zichtig opgezette aanvallen der geel-zwarten best raad en met verre trappen verhuisde het leder steeds weer naar de Veendamhelft. De middenlinie, bestaande uit van Deyck, Anderiessen Jr. en Strijbosch, beheerschte gedurende vrijwel den geheelen wedstrijd het spel. Vooral onze internationale spil was er heel goed in. Ditmaal behoefde hij zich min der te bekommeren om het verdedigen, zoo dat hij al zijn aandacht kon besteden aan het voeden der voorhoede. Met uitstekend kopwerk, lange passes naar de vleugels en energiek spel speelde hij een prachtige partij voetbal en het was voor hem zeer teleur stellend, dat het aanvalsquintet zoo weinig van de kansen wist te proflteeren. In de tweede helft; moest Anderiessen hejj veld ver laten wegens een knieblessure. In de voor hoede waren Mulders en Volkers nog de besten, de eerste niet het minst door zijn ste vig doorzetten en goed voorzetten. Verloop van den strijd. Als scheidsrechter van Moorsel begin nen laat, stellen de elftallen zich als volgt op: Ajax: Doel: Bonneveld. Achter: Diepenbeek en van Kol. Midden: van Deyck, Anderiessen Jr. en Strijbosch. Voor: Ten Have, Volkers, Vogel, Schubert en Mulders. Veendam: Doel: Roosies. Achter: Knigge en Scholt. Midden: Snijders, Woltjes Sr. en Veeman. Voor: Timmer Sr., Boomsma, v. d. Werf, Woltjes Jr. en Timmer Jr. De wind staat over de breedte van het ter rein, zoodat deze geen voordeel biedt. Veen dam heeft den toss gewonnen en Vogel trapt voor Ajax om 3 minuten over twee af. Ajax is al direct sterker en Roosies wordt gedu rende de eerste tien minuten danig op de proef gesteld. Reeds direct trekt de geel zwarte achterhoede zich voor doel terug, ge steund door de middenlinie. Na 12 minuten krijgt Veendam de eerste kans, als Woltjes Jr. onverwacht vrij voor doel komt te staan. Zijn hard schot gaat naast. De volgende aanval is voor Ajax, waarbij van Deyck een vrijen trap krijgt te nemen van af de zijlijn wegens duwen in den rug. Zijn boogschot be landt bij Mulders, die voor doel doorgeeft aan Schubert, die tusschen tal van beenen door onhoudbaar inschiet, 10. Op dat moment, er waren toen 13 minuten gespeeld, had niemand verwacht, dat gedu rende het grootste gedeelte van de ontmoe ting deze stand zoo zou blijven. Als Mulders den bal goed heeft vrijgemaakt, scheert zijn schot juist de lat. De Veendammer voor hoede, die geheel op zich zelf is aangewezen, moet zich tot uitvallen bepalen. Een maal kan Timmer Jr. het leder goed voor doel geven, doch de oudste Timmer aan den over kant schiet naast. Een half uur. verloopt op vrij eentonige wijze, daar Ajax, voor namelijk door het goede spel der midden linie, steeds aanvallend blijft. De voorhoede echter ziet geen kans de score te verhoogen. Steeds staan de Veendammers klaar om het schieten te beletten en vooral het binnentrio treuzelt en aarzelt zoolang, dat Knigge of Scholt steeds ingrijpen. De rust komt ten slotte met een 1—0 voorsprong van Ajax. Om 3 minuten over 3 wordt met de tweede helft begonnen. Bij een aanval van Veendam laat Bonneveld een gemakkelijken bal uit de handen vallen, doch de geelzwarte spelers weten van deze fout niet te profiteeren. Het eerste kwartier vertoont overigens weer het zelfde beeld als voor de rust. Een volkomen overwicht van Ajax, een stug en straf ver dedigen van de Veendambacks. Een vrije schop, door van Kol even buiten het straf schopgebied genomen, schiet de Ajacied juist over de lat. Een oogenblik later is Roosies bij een voorzet uit zijn doel geloopen. Schu bert loopt zich omdraaiend snel toe, doch zijn schot ketst tegen de lat en wordt weg gewerkt. 20 minuten na de hervatting moet Ande riessen zooals we reeds schreven het veld verlaten. Schetters valt voor hem in. Van Deyck gaat dan op de spilplaats spelen. Het publiek steekt zijn sympathie niet on der stoelen of banken, integendeel, men heeft veel waardeering voor het prachtige volhou den der Veendammers, die slechts in geest drift het van de Ajacieden winnen Overi gens kan men het geknoei van de Ajax- voorhoede niet apprecieeren en de weinige aanvallen van Veendam worden luide toe gejuicht. De laatste vijf minuten. Wat in 85 minuten niet gelukte, geschiedde in de laatste vijf minuten. Drie doelpunten werden nog aan het totaal toegevoegd, zoo dat Ajax met nog een vrij groote score den wedstrijd won. Eerst zag Mulders zijn zwoegen beloond, als hij naar binnen komend het leder weer op zijn pass krijgt teruggespeeld: zijn schot is onhoudbaar voor doelman Roosies, 2—0. Een halve minuut later protesteert Ten Have, als hij bij jen schot op doel snel in loopt; keeper Roosies wordt gepasseerd, doch Knigge werkt, in doel staande, den bal weg. Vrijwel zeker zou het leder de doellijn reeds gepasseerd zijn, doch van Moorsel laat door spelen. Niettemin verdwijnt het leder 'n paar seconden later weer in het Veendamdoel, doch nu heeft scheidsrechter van Moorsel een buitenspelgeval ontdekt en annuleert hij het punt. Het is echter uitstel van executie, want ten Have krijgt een minuut later van Volkers het leder goed aangegeven en onhoudbaar vliegt de bal voor de derde maal langs Roo sies, 3—0. En nog voor van Moorsel het einde aan kondigt, is het Schubert, die uit een corner het vierde punt maakt, 4—0. Met dit nog verrassend slot kwam het ein de van een zeer matigen wedstrijd. Er waren tusschen de tien- en vijftienduizend bezoe kers. De Sportclub rehabiliteert zich De verwachting in het Oostelijk district en in Enschede in het bijzonder, dat de kampioensclub van afdeeling III door het zeer slechte spel in de laatste competitie wedstrijden er bitter weinig van terecht zou brengen en de kampioenscompetitie zou be ginnen met een zware enederlaag tegen Feijenoord, is niet in vervulling gegaan. Wel werd de eerste wedstrijd verloren, maar met het kleinst mogelijke verschil, en bovendien kan niet worden ontkend, dat Enschede wat het spel betreft zeer zeker één van de beide punten had verdiend. Door dezen wedstrijd heeft Enschede zich voor haar publiek, dat in grooten getale was opgekomen, volkomen gerehabiliteerd. De Sportclub was in het veld geenszins de mindere van Feijenoord, ja in den regel was zij zelfs een tikje sterker dan de Rotterdammers, die stieten op een tegen stand, dien zij vermoedelijk niet hadden ver wacht. Enschede begon zeer overrompelend en wanneer zij een paar goede schutters had bezeten, zouden zij in het eerste kwartier van den wedstrijd een voorsprong hebben kunnen nemen. Enschede ontwikkelde zoo'n enthousiasme, dat Feijenoord den geheelen wedstrijd door slechts een enkele maal haar gewone spel kon ontplooien. Het meest op merkelijke was wel, dat Van Heel door het speltype van Enschede zoo van zijn stuk werd gebracht, dat hij de minst goede mid denspeler van Feijenoord was. De Enschedesche centerhalf Voldkamp Sr. beheerschte door zijn zeer forsch maar nim mer unfair spel het geheele middenveld, en was mede door zijn uitstekende baltechniek een groote steunende kracht voor de En schedesche voorhoede. Deze laatste was weer het zwakste deel van de ploeg. De voorhoede welke beter samenspeelde dan in de laatste wedstrijden, miste het goede schot en door te weinig doortastendheid kon geen succes worden geboekt. Bovendien werd de gevaar lijkste man, Nagels, voortdurend bewaakt. Hei zeer snelle geestdriftige spel, dat de £n- schedeërs den geheelen wedstrijd vertoon den, brak de kracht van de Feyoordmidden- liüie in de eerste helft geheel, deze bepaalde zich voornamelijk tot verdedigen, en de voor hoede was vrijwel op zich zelf aangewezen, ifèt beste deel van de Feijenoordploeg was de verdediging, waarin keeper Van Male schitterde. De middenlinie kwam er eerst in de tweede helft beter in, maar zfj bereikte nimmer haar gewonen vorm. De voorhoede, hoewel beduidend beter dan die van En schede, moest het geregeld afleggen tegen de defensie der Sportclub; het was voor de Rotterdammers een geluk, dat Barendrecht goed op dreef was en deze speler was het, die mede profiteerde van de fouten van den Enschereeschen keeper en daardoor d*> over winning voor zijn vereeniging wist te betalen. Bij Enschede waren de backs uitstekend, terwijl de enorm hardwerkende en forsch spelende middenlinie voortdurend de voor hoede opstuwde, doch deze was over het al gemeen niet erg gevaarlijk. De wedstrijd. Er waren ongeveer 11,000 toeschouwers, toen om half drie scheidsrechter Van der Dungen uit Den Bosch de volgende elftallen in het veld riep: ENSCHEDE: Kamst Heutink Hagels Mulder, Veldkamp Sr. Veldkamp Jr. Huckriede, Nagels, Buddeke, Fröhlich Meilink Duynhouwer, Groenendijk, Barendrecht, Hendriks Van Heyzen Bas Paauwe, Van Heel, Van Oyen Bul Van Dijke Van Male FEIJENOORD. Enschede trapt af, en onmiddellijk wordt een aanval op het Feijenoorddoel onderno men, welke Van Dijke afslaat. Direct daarop komt Enschede terug en moet Va nMale ingrijpen. Feijenoord is door het resolute optreden van Enschede blijk baar wat van den wijs gebracht, want de middenlinie bepaalt zich aanvankelijk tot verdedigen. Al spoedig krijgt Enschede een corner te nemen, welke niets oplevert en daarna schiet Buddeke rakelings naast. En schede blijft het eerste kwartier sterk in den aanval, maar de voorhoede is niet door tasten dgenoeg om succes te boeken, en bo vendien zet de Feijenoord-verdediging en kele malen met goed resultaat den buiten- spelval open, Bij den eersten goeden aanval van Feijen oord grijpt keeper Kamst den bal, maar Ba rendrecht loopt hem dezen uit de handen. De jongste Veldkamp weet echter redding te brengen. Dan denkt een ieder Enschede de leiding te zien nemen, als Buddeke handig door de verdediging glipt en voorzet, Van Male tracht tevergeefs den bal te onderschep pen, Nagels zet er zijn hoofd onder en het leder vliegt juist over de lat. Enschede blijft sterker, en Van Male moet nog ver schillende malen ingrijpen. De eerste goal valt echter juist aan den kant, waar men hem niet verwacht had. Als Hendriks een hoogen voorzet geeft loopt Kamst te laat uit, Barendrecht kopt dan den bal over hem in het net. Het spel beweegt zich nu eenigen tijd op het middenveld. Na ongeveer 30 minuten spelen geeft Nagels een scherpen pass naar links, waardoor Meilink een vij veld voor zich heeft. Als Van oyen toeloopt mist Mei link eerst maar hij herstelt zich en geeft over aan Buddeke, die van deze kans profi teert en onhoudbaar langs Van Male inschiet 1—1. Tot aan de rust gebeurt er weinig bijzon ders meer. Het Enschedesche doel verkeert nog eenige malen in groot gevaar, al.' Kamst te laat uitloopt, maar de bal gaat over. Tweede helft. Na de rust is Enschede weer het eerst in den aanval en weet Van Huckriede rakelings naast te schieten. Het spel, hoewel van be trekkelijk laag gehalte, is echter wel de moeite van het aankijken waard, vooral door de groote spanning. De partijen wegen nu uitstekend tegen elkaar op, en a«n weers zijden worden aanvallen ondernomen. Die Van Feijenoord dragen echter een heel wat gevaarlijker karakter dan die van de Sport club. Een hard schot van Barendrecht werkt Kamst corner, welke hoekschop niets ople vert. Een corner op het Feijenoorddoel heeft een scrimmage tengevolge, waaruit Bul tenslotte zegevierend te voorschijn treedt. Ongeveer 20 minuten na de rust scoort Feijenoord zeer onverwacht het winnende punt. Van Dijke plaatst den bal hard naar voren. Baren drecht bemachtigt het leder, hij wringt zich tusschen de backs door. Kamst loopt te laat uit, waarop Barendrecht laag in den hoek schiet 12. Enschede laat den moed niet zakken en onderneemt nog eenige attacks op het Feijen oorddoel, waar Van Male thans zijn capa citeiten toont. Eens redt hij fraai bij een harden kopbal van Fröhlich. Langzamer hand verstrijkt de tijd, de voorhoede van Feijenoord maakt het Kamst nog eenige ma len lastig. Tegen het einde krijgt Enschede nog eenige kansen, maar de rechtsbuiten plaatst steeds achter. Van Male stopt nog een ver hard schot en dan is het einde daar. Een uitverkocht huis en een verdiende overwinning voor de thuisclub De eerste ontmoeting tusschen rood-blauw en rood-zwart in den zwaren wedstrijd om promotie naar de eerste klasse bleek een zoodanige aantrekkingskracht voor het pu bliek te hebben, dat een record aantal be zoekers naar het Haarlem-terrein trok, dat door extra maatregelen voor deze groote in vasie geheel berekend bleek. De uitstekende ordemaatregelen door de politie-autoriteiten getroffen, zorgden dat ook buiten het veld bijna alles regelmatig verliep. Alleen tegen éénen dreigde het even bij den ingang staan plaatsen mis te loopen. Het was daar toen een gedrang en gegooi Van je welste. Beter ware het hier geweest, indien de toeschou wers onder politietoezicht en queue waren binnengelaten. Binnen de lijnen was het scheidsrechter Wey, die door zijn strenge en correcte lei ding er voor wist te zorgen, dat een goed geheel werd Verkregen. Toen om twaalf uur de hekken werden geopend, stroomden reeds de bezoekers bin nen en tot twee uur ging deze stroom onaf gebroken voort. De zitplaatsen bleken wel dra uitverkocht, maar door het groot aantal vlonders, Zaterdag nog uitgebreid met de Welwillend door R. C. H. afgestane hooge vlonders, bleek het mogelijk aan alle aan vragen om staanplaatsen te voldoen, zoodat niemand een vergeefsche reis naar het Haarlem-terrein heeft behoeven te maken. Een flink spelend muziekkorps wist de wachtenden op aangename wijze bezig te houden tot eerst Haarlem en daarna E. D. O. het veld betraden voor den strijd, die eerst kon worden begonnen nadat E. D. O. door het Haarlem-bestuur met bloemen was ge huldigd voor de keurige wijze waarop E. D. O. het afdeelingskampiogpschap bad be haald. Het belang van den uitslag van dergelijke wedstrijden komt niet altijd het spelpeil ten goede en in vergelijking met den wedstrijd H. y. V.—Haarlem werd ditmaal niet zoo goed gespeeld. De Haarlem-verdediging was in dezen wedstrijd beter op dreef dan ln Den Haag, maar in den aanval vlotte het minder goed, met uitzondering van den lin kervleugel, die, staande tegenover het minst sterke gedeelte van de E. D. O.-Verdedlging, na keurig aanvalsspel voor enkele goede doelpunten zorgdroeg. Bij E. D. O. werd ook thans door Dinkla veel werk verzet, maar zijn plaatsen was niet altyd even zuiver, waardoor de aanval der bezoekers, die toch al niet zoo productief bleek als in de com petitiewedstrijden en te veel in de oude fout verviel om het spel kort te houden, het te gen de resoluut ingrijpende Haarlem-verde diging nog moeilijker kreeg. Beide elftallen kwamen uit in de gepubli ceerde opstelling, dus met: Haarlem Kaan Van Daalen Huisman De la Mar Oldenburg Vreeken Iseger Bieshaar Breeuwer Polanen Kammeyer Perukel Sr, Koene Perukel Jr. Steffens Koppen Oomen Dinkla Boeree Swart Zandstra E. D. O. De Waard Haarlem kiest na het winnen van den toss het windvoordeel, zoodat Steffens om 10 over twee den bal aan het rollen brengt. Met den wind achter, blijken de lange trap pen van Breeuwer naar de vleugels juist te snel voor de vleugelspelers en dan blijkt spoedig, dat E. D. O. wat enthousiaster be gint dan Haarlem, waardoor de bal meer in het bezit van E. D. O.-spelers is dan van Haarlem-spelers. Beide Haarlem-achter spelers blijken echter direct het goede tegen spel voor den E. D. O.-aanval te hebben ge vonden. Het positiespel van E. D. O. is in het veld zeer goed en getracht wordt het spel open te houden, maar in de nabijheid van het Haarlem-doel is het spel te kort. De E. D. O.-voorhoede brengt het tot enkele goed genomen hoekschoppen, waarby Dinkla, hoewel gedekt, toch enkele malen den bal weet te koppen, maar de richting is niet juist. Enkele spelers spelen af en toe wel wat te enthousiast, maar scheidsrechter Wey is paraat om door onmiddeliyk toekennen van een vryen trap te zorgen, dat de rust volkomen bewaard biyft. By de aanvallen van Haarlem gaan harde schoten van Breeuwer en Polanen naast het doel en ook Iseger ziet een schot voorby het doel gaan. De E. D. O.-backs biyken zeer trapvast, maar hun werk is niet al te moei lijk, daar de ballen door den Haarlem-aan val nogal eens te ver naar voren worden ge plaatst. Breeuwer geeft Kammeyer een kans tot scoren, maar het harde schot wordt door De Waard gekeerd. Het spel wordt niet altyd laag gehouden en by het spelen door de lucht bbjken de E. D. O.-spelers meer op het juiste moment hun hoofd onder den bal te plaatsen dan de roodbroeken. E. D. O. is over het alge meen meer in den aanval, maar steeds weet de Haarlem-verdediging tydig in te grypen en nadat Steffens een bal tegen den paal heeft geschoten, rent J. Perukel snel op Kaan af, die op schitterende wyze een doel punt weet te voorkomen. Tien minuten voor de rust komt voor een deel van het publiek het eerste moment voor luid gejuich als Bieshaar den bal goed naar Iseger plaatst, uit wiens voorzet Breeuwer met een hard schot via den paal het eersie doelpunt van dezen wedstrijd scoort. 10. Haarlem is nu sterker en vyf minuten na het eerste doelpunt volgt een fraaie aanval van Haarlem's linkervleugel, besloten met een afgemeten pass van Kammeyer naar Polanen, dié met een hard schot De Waard opnieuw weet te passeeren. 20. Pogingen van E. D. O. om vóór de rust te gen te scoren mislukken en met 20 voor Haarlem komt het einde van de eerste speel- helft. Na een vry lange pauze wordt het spel hervat en nadat de eerste Haarlem-aan vallen zyn afgeslagen, is E. D. O. geruimen tijd in den aanval. Vry veel kleine over tredingen en het veel uit zün van den bal maakt het spel om te volgen niet aantrek- keiyker. Kaan krygt enkele van grooten af stand ingezonden schoten te verwerken en J. Perukel schiet over de lat, wanneer een goede voorzet het Haarlem-doel zeker in grooter gevaar zou hebben gebracht. Het duurt heel lang voor ook de Haar lem-voorhoede wat meer in actie komt, waar by de fout wordt begaan om steeds op rechts te spelen. De enkele ballen die op links ko men, leveren veel meer gevaar voor het E. D. O.-doel op. Een kwartier na de her vatting weet Steffens den bal handig voor het Haarlem-doel te spelen, waar Koppen tactisch den bal langs Kaan plaatst. 21. Dit doelpunt moedigt E.D. O. aan tot nog grooter activiteit, maar wanneer 10 minuten later een herhaling volgt van hetgeen aan Haarlem's tweede doelpunt vooraf ging en Polanen opnieuw den bal langs De Waard knalt, heeft Haarlem een rustigen 31- voorsprong, die spoedig tot 4—1 wordt ver hoogd, wanneer Bieshaar na een hoekschop op het E.D.O.-doel profiteert van een fout van een verdediger. Na een botsing tusschen De Waard en Kammeyer valt De Waard uit om door Van Roon te worden vervangen. Het laatste gedeelte van den wedstryd ver loopt zonder belangryke gebeurtenissen en het einde komt met een 4—1 Haarlem-over winning, verkregen door groote re producti viteit der Haarlem-voorhoede. Een verdiende overwinning van D. H. C. Zwakke Haarlemsche aanval. Afgaande op het vertoonde spel in den eersten promotie-degradatie-wedstryd tus schen D. H. C. en H. F. C., verdient H. F. O. ook werkelijk niet in de eerste klasse te biy- ven. De Delftenaren waren in alle opzichten sterker. Hun spel stak ver boven dat der Haarlemmers uit. Groot vooral was het ver schil in beider aanval. De Delftenaren vlug, direct wetend wat met den bal te doen, goed combineerend, terwyi by de H. F. O.-ers maar in het wilde werd getrapt, maar wat vooral nadeelig werkte het langzame tempo. Ware er in den Haarlemschen aanval een speler geweest van het type van Berkum, dan was succes bij de toch ook heusch zoo sterke Delftsche verdediging niet uitge bleven. Het medespelen van den veteraan Fr. Kuypers was geen bepaalde versterking. Hy was te langzaam en miste vooral bal-con- tróle. Kruyer moge geen ideaal mid-half zün, hy is op deze plaats toch beter dan Kuypers. De verdediging heeft het hard te verant woorden gehad. Van der Meulen heeft goed gewerkt met af en toe minder gelukkige oogenblikken. In het begin van den stryd leek hy ons geweldig zenuwachtig. Smit werkte hard maar wat al te onbesuisd. Wam steker werd nog al gehandicapt door het zware, gladde terrein. Hy was niet zoo op dreef als wy van hem gewend zyn. Uitstekend heeft Rud. Jongeneel gespeeld. Psfc al» feioes yetiooade soed sneL Xo nou Duitschland heeft natuuriyk van Zwitser* land gewonnen Met 20, wat zoo op h®® oog bevredigende cijfers zyn, doch daad* werkeiyk is die bevrediging bij de Duitscne leiders verre te zoeken. De nieuwe comJ»* natie stelde in Leipzig deeriyk teleur, oh* aanks het feit, dat de meeste spelers reed» er.kele dagen van te voren te Leipzig ware" aangekomen, en zich geneel onder de hoede van hun trainer, Olto Nerz, stelden. Kier werd weer eens aangetoond, dat elke com binatie nog geen elftal is! Deze schrale oogst heeft in de Duitsch® pers den drang gewekt om in 't vervolg een elftal op te stellen, wat regelmatig te zaïnen biyft en oefent, hetgeen dus practisch het Hollandsche systeem neerkomt. Zou scheidsrechter Boekman de Duitsche heers® letterwys hebben gemaakt? Intusschen is 't voor de Zwitsersche tech nische heeren om er hopeloos van te wor den. De eene nederlaag volgt de andere oP' zonder een enkelen lichtstraal; zond®r gunstig perspectief. En ook al beweert i®e® dan, dat het inheemsche Zwitsersche spel peil, mede natuuriyk door de hulp buitenlandsche krachten, aanzienlyk stijg* zonder deze buitenlandsche hulp blijft er nog weinig te bespeuren. Vooral het aanvalsspel is buitengewoon zwak, en zoo gebeurde 't, dat in de Lelp* zigsche ontmoeting de Duitsche keepen Kress, voor de rust zegge en schrijve twee schoten te verwerken kreeg, terwyi de schot vaardigheid na de thee al niet veel beter was. Veel belangstelling bestaat zoowel in ïta11® als Oostenryk voor de match op as. Zon dag tusschen beide landen te Weenen. 136 vorige wedstryd won tegen veler verwach ting in Italië met 21, zoodat Oostenrijk wil het een serieuze kans hebben voor de® Europa-beker revanche moet nemen. I® beide landen wordt de laatste hand aan ®e voorbereiding gelegd. De Weensche First Vienna heeft thans een uitnoodiging uit Dublin ontvangen voor ren wedstryd, lerwyi een bezoek aan Engeland nog nader zal worden geregeld De Vienna leidt momenteel in de Oostenryksche com petitie. ïn Brest heeft een niet alledaagsche beurtenis by een voetbalwedstrijd diepen in druk op de honderden toeschouwers gemaakt Tydens het spel zakte scheidsrechter Lacroi* plotseling ineen, en was op slag dood- Achteraf bleek, dat deze functionnarte hartpatiënt was. Schrede voor schrede gaat de nieuwe toe stand in het FTansche voetbal maar vcs«" waarts. In tegenstelling met de verwachtin gen gaan lang niet alle vereenigingen net beroepsspel over; de bekende C. A. Pal'15 biyft de amateuristische vlag getrouw, daarentegen zyn de Red Star, de Cl»® Francais, en de Racing Club de France l"® het beroepsspel overgegaan. Aan de zoo langzamerhand populair ge worden Faasch-programma's van de Bi'US* selsche en Antwerpsche clubs, wordt than» de laatste hand gelegd. Ook Luik biyft nis® achter, en zoo zullen weer tal van Oosten ryksche, Tsjechische, Hongaarsche en B®- gelsche clubs hun Paasehfeest in Beigenland vieren. In de zoo spannende Zuid-Duitsche kam pioenscompetitie is oneffenheid ontstaan* vanwege den internationalen wedstryd. LF.C. Ntimberg verspeelde intusschen kostbaar punt, terwyi de Karlsruher F. C* door een éclatante 2I zege by Munch?3 1860 ineens op de tweede plaats is gekomen* aanval toonde Mizerus zich den tacticus. HÜ verdeelde het spel goed, maar is zelf te lang zaam. De rest had af en toe goede oogen blikken van individueel spel, maar als ge" heel een beslist onvoldoende combinatie. Drie-kwart van den stryd is het een due* geweest tusschen Delftsche aanval en Haar lemsche verdediging. De Delftenaren ware» zoo verstandig het nimmer met verre schoten te probeeren, wetend dat zy hiermede bii v. d. Meulen toch geen succes zouden heb ben. De bal werd dan ook steeds tot onge veer voor doel opgebracht, terwyi er me®' schen ln de voorhoede waren, die kanse® wisten te benutten. Na rust zocht H. F.C. steun in „buiten sper-zetten. Herhaaldeiyk vlogen de D. H- C.-ers hierin, maar het systeem bleek ook gevaariyk, doordat de D. H. C.-ers veel snel ler waren dan de Haarlemmers. Het he®** dan ook eenige doelpunten gekost. Het was stampvol op het D. H. C.-terreW waar de regeling nu niet bepaald af was. Heel Delft was op de been! Ook bulten he® terrein, ln de stad en op den ws? naar he® veld, stonden de menschen rijen dik ®c „gedoe" aan te zien. Onder leiding van den heer J. H. de Vfon uit Hengelo stellen de volgende partüe® zich op: D. H. C.: Boot; W. v. Nellen, P. Dorjem Bakker, Pieterse, H. Dor jee; v. d. Sloot, v. Bragt, Ditmars, Post, J. v. Nellen. H. F. O.: v. d. Meulen; Wamsteker, Smi®' R. Jongeneel, Fr. Kuypers, P. Jongeneel* Höck, Kruyer, Miezerus, Dorsman, Hage naar. Het begin is zenuwachtig, vooral aan H* F. C.-zyde. D. H. C. heeft zon tegen. Reed» nu 5 minuten doelpunt de rechtsbuiten va® D. H. C.: 10, terwyl de Delftenaren 0*** middeliyk hierop wederom scoren. Er wa° echter voor buitenspel gefloten. Geen drie minuten later heeft by een H. C.-intrap v. d. Meulen zich minder j®ls® opgesteld en Ditmars „prikt" den bal doel: 2—0. Ook Miezerus doelpunt direct hierop, ma®^ ook hier werd het wegens buitenspel gean nuleerd. De H. F. C.-uitvallen zyn niet bepaald 8®- vaariyk, zoodat de Delftsche achterhoede he® gemakkeiyk af kan. Heel wat hoekschopPeJl op H. F. C.'s doel biyven zonder succes. Ee® tyd lang weet H. F. C. dan den druk te weerstaan en Dorsman en Hagenaar misse® voor het D. H. C.-doel een kans. Kuypers als mid-half neemt veel te vee een afwachtende houding aan, in plaats va® de tegenparty spelen te beletten. Vlak voor rust schiet v. d. Sloot kelhafa tegen de bovenlat, doch weet den terugspH®' genden bal onhoudbaar voor v. d. Meule® in te zetten: 3—0. Na rust speelt Kruyer mid-half en K®?* pers is de voorhoede. Even een H. F. c\ aanval, maar dan is D. H. C. weer aan be woord. Na 11 minuten maakt v. d. Bragt no. 4 ®tt direct hierop v. d. Syoot no. 5. Het wordt voor H. F .C. een hopeloos gev#»' Wel komt H. F. C. even opzetten en krU®, de Delftsche verdediging drukwerk, maai2" komt er zonder kleerscheuren af. t Ongeveer 4 minuten voor tyd wordt be zelfs nog 60 als een bal, dien iedereen de dat naast zal gaan, vla den paal langs kalm toekykenden v. d. Meulen ln doel vef! dwynt: 6—0. Even later is het tyd en drama ten einde. Komaan H. F. C., nog ls alles niet vef' tatfiöl Maat dan beter spelen dan heden'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10