J Belangrijke Prijsverlagin Stofzuigerhuis MAERTENS Amsterdamsche Beurs Medegedeeld door DE SPAARNEBANK N.V. Wisselkoersen HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-OHebranders Agenda 15 Maart Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 DE ÖFFICÏEELË UITSLAG Van de verkiezingen in Duitschland Bartel jorisstrwt 16 - Tal. 10756 Philips Radio-Toestetleft HOLLAND-IT ALIë Italiaansche flora in bloei RECTIFICATIE „Waschtafels" STADSNIEUWS Agenda 14 Maart R. K. VOLKSBOND COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE GEMEENTEZAKEN DE HEER P. J. RAAYMAKERS 85 JAAR „KINDERVOEDING" GROOTE BRAND TE HAARLEMMERMEER ONZE WINKELSTAND SNELVERBAND 1/I VERZORGING VAN HET GEBIT meerite. DE OVERDEKTE BAD- EN ZWEMINRICHTING IN HET BRONGEBOUW MATTHAUS-PASSION GEMEENTERAAD DE ACTIE TOT HUURVERLAGING RIJWIELEN GESTOLEN JUBILEUM J. MEILIS GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN VERKEERSONGEVAILEN BURGERLIJKE STAND ie7/, 3«/u 10»/, 1° In de annonce Gebouw „St. Bavo" Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur. Cursus Grafische Bond, 8 uur. „Alberdingk Thljm". 8 uur. Operettevereeniging „Haarlem". 8 uur. Bestuur H. K. W., 8 uur. Bevolkings bureau, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" RK. Vrouwenbond 8 uur Lichtbeeldenavond R.K. Volks bond, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 uur „St. Caecila", 8 uur R.K. Kraamverzorging, van 23 uur Bestuur „Onderling Belang", 8 uur. Gem. Concertgebouw Bach.concert, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging, Aan vragen by Mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel 31671 BK- Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen aag 10—12. 2—4, 8—9 uur. Zater dag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11871. Dinsdag 15 Maart wordt een voordracht met lichtbeelden gehouden over „Het H. Land", te geven door den heer W. N. Schalk, wijk van Amsterdam, des avonds 8 uur In gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. De toe gang Is gratis voor leden van den R.K. Volksbond en hun huisgenooten. Donderdag 17 Maart: Repetitie R. K. Ora torium. 8 uur: Alten. 9.30 uur: Bassen In het Gem. Concertge bouw. De repetitie der sopranen en tenoren zal nader worden bekend gemaakt. 8 uur: Film met lichtbeelden van de Ned. Roomsche Reisvereenlging In Centraal. 8 uur: Bestuursvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereenlglng Nieuwe Groen markt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. 8.30 uur: Ledenvergadering van den Ned R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assislë". in 't Hof van Holland. Vrijdag 18 Maart, 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" In „Central", Groote Houtstraat 176. 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" ln den schouwburg Jans- weg. 8.30 uur: Huishoud, vergadering van „St. Christoffel",tNederl. R. K, Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten, afd. „St. Paulus" ln „Central", Gr. Houtstr. 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht, bij het vaststellen van ,£et>, bijeenkomst of vergadering, vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat --mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791, en na vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De Winkelsluiting Voor de kappers sluiting op Donder dagmiddag B en W. schrijven aan den Raad. Blijkens het voor den Raad ter Inzage ge legd schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, d.d. 19 Febr. ii. be staat er geen uitzicht op Koninklijke goed keuring van de 1 Juli JJ. vastgestelde ge meentelijke verordening ter uitvoering der artt. 6 en 9 der Winkelsluitingswet. Nu de regeling, vervat In art. 1 dier ver ordening strijdig wordt geacht met letter en geest van Winkelsluitingswet en Arbeidswet meenen wij, in overleg met de commissie die de winkelsluitingszaken tot du-verre voorbe reidde, U in overweging te moeten geven het bewuste artikel in te trekken. Een dienovereenkomstige gewijzigde ver ordening wordt U hierbij opnieuw ter vast stelling aangeboden. Aan een eenige maanden geleden geuiten wensch door een aantal kapperspatroons, vereenigd in den Ned. Kappersbond, om be halve de verplichte Donderdagmiddag-slui ting ook nog een vervroegd sluitingsuur des Zaterdags vast te stellen, kan riet worden voldaan, omdat de gemeente ingevolge art. 9 der wet niet bevoegd is uitzonderingen in het leven te roepen ter wille van een aantal personen (uitzonderingen die in dit geval ook een anders vrijheid zouden beperken) maar al'een een van de wet afwijzende re geling kan treffen, wanneer er sprake is van b'izondere omstandigheden van plaatseltjken aard (seizoendrukte. afwijkende levensge woonten, bijzondere ligging'1 welke een be paalde gemeente ln aard en karakter van de andere gemeenten doen velschillen. Derge- li'ke omstandigheden zün hier in Haarlem niet aanwezig. B. en W. stellen voor de sluiting voor kapperswinkels te doen ingaan op 1 Mei 1932. De heer P. J. Raaymakers, oud-secreta- rts-generaal der Rijksverzekeringsbank en oud-Voorzitter ven den Raad van Toezicht der Rijksverzekeringsbank, viert heden zijn 85en ver'aardag. In verband met de zeer ernstige onge steldheid van het vorig jaar moet hij vol gens medisch advies Iedere emotie vermij den. en daarom vond heden geen officieele receptie plaats, doch werd het feest alleen in den huiselijken kring van Huize Duin- rust te Overveen herdacht. Dat neemt echter ni> t weg, dat de heer Raaymakers van vele kanten blijken van belangstelling in verschillenden vorm mocht ontvangen. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit ln hare afdselingen Zoetestraat: Maandag 177 porties, Dinsdag 158 port.es, Woensdag 158 porties, Donder dag 152 perries, V.'jdag 15>: porties, dag 150 port1 es. Overtonstraat: Maandag 124 porties, Dinsdag 127 porties. Woensdag 113 porties, Donderdag 127 porties, Vrijdag 137 porties, Zaterdag 102 porties. Boerderij met landbouwschuur en schelven afgebrand In den afgeloopen nacht, omstreeks halt vier, ontdekte de landbouwer J. Ravesteyu aan den Aalsmeerderweg bij den Vijfhuizer- weg te Haarlemmer toen hu wakker werd dat op den zolder van de tas alles in brand stond Hij had de tegenwoordigheid van geest zich direct naar de stal te be geven, om te trachten de daarin aanwezige paarden en koelen te redden, hetgeen hem na veel moeite gelukte. Inmiddels nad de brand reeds eèn zoodanigen omvang aange nomen, dat hij ternauwernooo de naar be neden vallende stukken brandend hout. kon ontwijken. Direct werd de brandweer van Hoofddorp gewaarschuwd, die spoedig met de autospuit op de plaats des onheils verscheen, doch met veel meer tot behoud en tegen de ge weldige vuurzee, die op verren afstand was waar te nemen, kon uitrichten. De woning met landbouwschuur en twee stroosc.ielven brandden dan ook geheei at. terwijl ook de inboedel geheel verloren gina Een tweetal schuurtjes en één schelf kon den nog gespaard blijven Dank zij den gunstigen wind bestond er voor Je belendende perceeten geen gevaar Oorzaak onbekend, vermoedelijk kortsluiting Verzekering dekt de schade. Modemagazijnen F Wisbrun en Llffmann, A. Funke en Zoon Zaterdag is het nieuwe gebouw der firma F. Wl3brun en Llffmann, A. Funke en Zoon, hoek Groote Houtstraat en Anegang, ln gebruik genomen. De architect, de heer K. Jonkheid te Heemstede, is er ln geslaagd met de uitwen dige vormgeving van dit gebouw het stads beeld niet te schaden, Integendeel te verba teren. Het nieuwe verkoophuis is zoo laag mogelijk gehouden en is dan ook niet hooger dan het oude. De fraaie onderpui is uitgevoerd ln don. kergreen gepolijst syeniet. De luifel is met koper bekleed en het bronzen bovenlicht daarboven bezet met opaalglas. De opgaande gevels zijn gemetseld van dunne donker grijze handvornutren, de banden en dor pels zijn van ivoorkleurige zandsteen. Het dak ls gedekt met dofzwarte Hollandsche pannen. Men gaat het gebouw binnen via een flink portiek met tourniquet deur in de Anegang, of door een passage met eveneens een tour- niqet aan de Groote Houtstraat, welke pas. sage tevens in de Anegang uitkomt. In pas. sage en portiek zijn flinke étalages en vi trines. Wat het interieur van het gebouw betreft, beeft de neer Jonkheid er naar gestreefd alles zoo rustig mogelijk te houden. Hij heeft dit bereikt door toepassing van het z.g. qua- draat.systeem, wat men ln alles ook in het uitwendige terug kan vinden. Reeds dadelijk bij het betreden van het gebouw wordt men door deze rust, die ge paard gaat aan verfijnde luxe, getroffen. Rekening is gehouden met een der voor naamste elschen van dezen tijd: zooveel mogelijk expositie-ruimte. In tctaal zijn in het gebouw ruim 100 M2. voor etaleeren be. schikbaar. Alle vitrines zijn op de modernste wijze verlicht. In het hart van de verkoop- ru.mte bevindt zich een prachtige lichtkroon, die bij avond een fesërieken indruk verwekt. Men bereikt de eerste étage langs een in balve cirkelvorm uitgevoerde draaitrap (of per lift). Op het trappenhuis willen wij wel even bijzonder de aandacht vestigen, daar dit een der mooiste détails van het geheele gebouw is. Het daglicht komt hier binnen door fraaie glas in lood-rarr.en. De eerste éi age is evenals de tweede in galerijvorm gebouwd. De eerste verdieping is als oonfectie-a'deeling ingericht. Hier be. vinden zich een los etaleer-podium, vele vi trines waarbij in enkele indirecte verlich- lichting is toegepast een telefooncel, ruime paskamers, talrijke kasten, enz. Aan den voornamen factor: lich, ls veel zorg be seed. Dit is de reden, dat de ramen zich op vrij groote hoogte van den grond bevinden. Voor de tweede étage geldt vrijwel hetzelf de als voor de eerst?; ook hier is rekening gehouden met alle praclische eischen, waar. onder de aesthetica niet heeft geleden. Op deze verdieping zijn mantel- en kinderafdee- ling ondergebracht, en bevindt zich het kan toor van den d recteur. Van den beganen grond af loopt een trap voor het personeel naar de derde verdieping, die geheel is gebezigd voor de verschillende dienstafdelingen Bijzonder heeft de heer Jonkhe d zijn aandacht besteed aan de eischen die op hygiënisch gebied gesteld kunnen worden. Voor luchtverversching wordt gezorgd door een regelbaren ventüa. tor. In de ateliers kan helder daglicht door dringen, daar deze zich in den kop van het gebouw bevinden. Zoo is er bü den bouw van deze modema gazijnen niet alleen voor gezorgd, dat alle gemakken voor het publiek aanwezig zijn, maar is ook in alle opzichten rekening ge houden met het personeel. Iets dat als voorbeeld wel bijzonder ver. meld mag worden is het feit, dat al het materiaal, dat voor de inrichting van het gebouw gebruikt is, Hollandsch fabrikaat ls, terwijl waar dit mogelijk was Haarlemsche firma's zijn bevoordeeld. De heer Jonkheid heeft met d't ontwerp een prachtwerk geleverd, waarvoor hem een compliment zeer zeker toekomt. Uitvoerder was de aannemersfirma H. Klaassen te Heemstede en opzichter de heer J- Langen- berg te Bloemendaal. De firma F. Wisbrun en Llffmann, A. Funke en Zoon kan zich er van reden af op beroemen, een der mooiste zaken van Haar lem te bezitten, d e in comfort en luxe met de beste ln Nederland kan wedijveren. Men sohrijft ons: Bovengenoemde vereeniging organiseert ieder jaar een boottocht voor lichamelijk ge- brekkigen, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Een uitstekend Idee, niet waar, om naast de eerste hulp bij ongevallen, ook nog te zorgen voor hen, die door hun ge breken zooveel moeten ontberen, door dezen menschen het leven eenigszlns te veraan genamen. Bij velen van hen is het n.l. zoo dat zij het huis uitkomen, wanneer Snelver- band hen komt halen, soms in een geheel jaar niet, denkt u dit eens in. Om deze boot tochten mcgelijk te maken is er geld noodig. Zooals u de vorige week hebt kunnen lezen hebben leden van Snelverband inteeken- lijsten in hun bezit, waarop zij geld inza melen. Er zijn eenige personen geweest, die, bui ter. de or -anise tie staande, meenden ook iets voor doze menschen te moeten doen, daarom hebben zij een uitvoering georganiseerd, welke op Zaterdag 2 April a.s.ln den-Schouw burg Jansweg wordt gehouden en waaraan mede zullen werken twee welbekende en vooraanstaande vereenigingen, te weten: Symphonie Ensemble „Orpheus" en de Gym nastiek-Vereeniging „Turniust". Om dezen avond te doen slagen is het noodig, dat alle plaatsen uitverkocht zijn. Schrijft u dus al vast dezen avond op uw agenda als bezet. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de heeren P. de Vries, Staringstraat 15; H. P. Vergers, Pres. Steijnstraat 113, en R. Blok, Rozen straat 5, telef. 12130. Door dr. Schutte ls op de tentoonstelling voor Mond- en Tandhygiëne nog een zeer leerzame causerie gehouden. Spreker ving aan te wijzen op de moge lijkheden, die elk individu heeft, om het gebit te onderhouden. Allereerst de z.g. natuurlijke reiniging door de spijsbrokken, die langs de zijkan ten van tanden en kiezen glijden, deze dus schoonhouden en alzoo bederf voorkomen. Hoe vaak wordt door het gebruik van geen andere dan weeke spijzen, de mogelijkheid hiertoe ongebruikt gelaten. Goed doorbak ken, niet te versch brood, stevig vleesch, rauwe appelen en dergelijke kost is dus aan te bevelen. Verder de reiniging met behulp van tan denborstel en pasta. Daarna wees spreker op de hulp, die van de zijde der tandartsen geboden kan wor den in den vorm van vulling of trekken, waarna een geheel of gedeeltelijk kunst gebit moet vervangen wat van nature niet meer aanwezig ls. Een kunstgebit is 'n weliswaar bruikbaar, doch zeer gebrekkig vervangmlddel van het natuurlijke. De kauwdruk, hiermee uitge oefend, kan slechts tot maximaal 20 K.G. worden opgevoerd (normaal gebit 200 K.G.) Voor het behoud der tanden is een tijdig, regelmatig zich herhalend bezoek aan den tandarts noodzakelijk. Hierdoor kunnen de gaatjes, als ze nog klein zijn, opgespoord en behandeld worden, wat de stevigheid van tand of kies ten goede komt, tijd spaart en veel pijn doet voorkomen. Met de opmerking, dat ieder persoonlijk zorg moet hebben voor zijn gebit en deze niet mag overlaten aan den tandarts alleen, besloot spreker deze laatste lezing gedu rende de tentoonstelling. De sluiting. Zondag ls onder veel belangstelling de tentoonstelling voor mond- en tand-hygiëne, die gedurende de afgeloopen week zoozeer de aandacht op zich heeft weten te vestigen, officieel gesloten. Nadat de beide films gedraald waren, nam de heer Paerl, tandarts te Velsen, het woord om het comité van voorbereiding en speciaal den voorzitter, dr. Schutte, dank te zeggen voor het vele werk wat door hen verricht js om deze tentoonstelling mogelijk te maken. Een bijzonder woord van lof bracht spr. aar den heer Rozendaal, die hoewel bescheiden op den achtergrond werkend, toch het leeu wenaandeel van de noodige werkzaamheden heeft volbracht en voor een groot deel ver antwoordelijk ls voor het welslagen van de tentoonstelling. Spr. eindigde met do hoop uit te spreken, dat deze actie zou mogen bijdragen tot het vestigen van de overtuiging, dat een goede mondverzorglng noodzakelijk is voor de al- gemeene volksgezondheid en wenschte, dat de ziekenfondsen en de school-tand-verzor- ging den goeden Invloed, die ongetwijfeld var. lezingen, tentoonstelling en films is uit gegaan, zouden mogen bespeuren. Dr. Schutte bedankte vervolgens nogmaals de autoriteiten voor de medewerking, even als zijn rr.ede-comitéleden, speciaal de heeren Bakker, directeur van het Rembrandt-thea-; ter, Deinum, directeur van de Concertzaal en Schneider, den penningmeester. Met dank aan het publiek voor de groote belangstelling, die het getoond heeft èn met het uiting geven aan de hoop, dat het eenig begrip heeft gekregen van de middelen tot bestrijding van het tandbederf, wilde spr. besluiten. Last not least werd zeer op prijs gesteld de genoten hulp van de dames-assistenten van de tandheelkundige kliniek van de Ver. van Haarl. Biekenfondsen. Hierop werd de gedurende een week d -pi- bezochte tentoonstelling gesloten. ...li 1 '4. Wijziging titel hoofd Incasso-, Stor- ^Üngs- en Ophaaldienst. 5. Rekening 1931 Commissie voor school- kleeding. -o 6. Overdracht van onder de gemeente Ben- nebroek gelegen eigendommen aan die ge- - 7. Verkoop van grond: a. Zaanenstraat (G. Kamminga); b. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J. Kuiper); c. Orionweg (A. P. Winnubst). a\8. Intrekking besluit 1 Juli 1931 no 37 en vaststelling verordening artt. 6 en 9 Winkel sluitingswet 1930. 9. Aanvulling Algemeene Politieverorde ning (verkoop tabaksartikelen) met voorste) mr. Bijvoet e. a. en prae-advies Commissie bedoeld in art. 197 der Gemeentewet. Benoeming: a. lid Schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. b. 2 leden plaatselijke Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. c. onderwijzer (es); school 11 (Spaarnwou- derstraat); school 19 (Prins Hendrikstraat); school 39 (Pol 18). d. onderwijzeres dag-openluchtschool (school 40). Men schril ft ons: De jaarlijksche uitvoering van de Mat- th&us-Passion zal zooals reeds werd ge meld Vrijdagavond a.s. plaats hebben. De bezetting die door verschillende om standigheden eenigszlns afwijkt van vori ge jaren waarborgt een uitvoering, die aan hooge eischen kan voldoen. Solisten zijn thans: To van der Sluys, sopraan, Theodora Versteegh, alt; Jac. van Kempen, tenor; Max Klote, bas; Jac. Ph. Caro, bas; George van Renesse, clave-clm- bel; Piet Hslscma, orgel. De begeleiding wordt verzorgd door het Utrechtsch Ste delijk Orkest. Een uitvoering van de Matth&us-Passicm is een kostbare onderneming en het risico dat de C.O.V. op zich neemt vooral in een tijd als deze is dus niet gering. De C.O.V. is zich hiervan bewust, maar zij weet tevens dat zeer velen het ais een groot gemis zouden gevoelen, wanneer deze jaarlijksche uitvoering achterwege zou zijn gebleven. Daarom werd besloten op den in geslagen weg voort te gaan. Het vertrou wen, dat -daarmede in onze muziek-min- nende stadgenooten werd gesteld, mag niet worden beschaamd. Laten zij allen medewerken om de jaar lijksche uitvoering van de grootsche schep ping van den genialen Bach in stand te houden. De generale repetitie wordt Donderdag avond gehouden en is voor publiek toegan kelijk. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertenties. Een vergadering van dert Raad dezer ge meente wordt op Woensdag 16 Maart ge houden, des namiddags te 1.30 uur, zoo noo dig voort te zetten des avonds te 8 uur, in de Raadzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukk:n (liggen ter inzage). 2. Balans enz. 1930 woningbouwvereeniglng „St. Bavo". 3. Tweede suppletoire kohier Straatbelas ting dienst 1931. Reeds 500 spaarbrieven bijeen De Haarlemsche gemeenteraad heeft eenigen tijd geleden besloten het terrein, waar het Brongebouw staat, te bestemmen voor een overdekte bad- en zweminrichting en de gemeente garant te doen zijn voor rente en aflossing van een deel van de be- noodigde bouwsom mits de N.V. „Sport- fondsenbad", die zich voor de totstand koming van deze zweminrichting interes seert, er ln zou slagen minstens 750 spaar brieven te plaatsen. Dat laatste was, hoe verheugend 't raads besluit voor het Sportfondsenbad ook mocht zijn, een heele opgaaf, want er waren nog maar ruim 200 spaarbrieven aan den man gebracht. Met ijver en doortastendheid is men echter aan het plaatsen van nieuwe aandeelen gegaan en juist Vrijdagmiddag o.eeuue n.evioüW Schmidt ons, stralend van tevredenheid, mede, dat de 500ste spaarbriei een eigenaar had gevonden. Eigenlijk zijn er al 502 aandeelen weg, omdat er drie brieven tegelijk werden genomen, maar dat neemt niet weg, dat het jubileumgetal recht heen om extra onder de oogen der Haarlemmers te worden gebracht. Zaterdagmiddag zou den heer H Nimis, in wiens bezit de 500ste spaar- brief is gekomen, als herinnering een gedre ven koperen schaal worden overhandigd. De commissie vertrouwt erop, dat vóói Mei de door den raad gewenschte spaarbrieven on der dak zullen zijn gebracht. Dat zal dan een felicitatie waard zijn ln het oijzonder aan het adres van den heer en mevrouw Schmidt. Wij hopen, dat ook de katholieken hét nut dezer nieuwe inrichting op de juiste waarde zullen schatten. Want de zwemkunst vindt ook onder hen steeds meer getrouwe beoefenaars. Het kan en zal hun niet onver schillig laten of er in Haarlem niet alleen zomers maar ook 's winters een benoorlijke gelegenheid tot zwemmen zal zijn. wy wyzen daarom öp de gelegenheid, die er voor hen nog is, spaarbrieven te nemen, zy bevorde ren daardoor de stichting van een nuttige instelling en verzekeren zich zelf oe zeker heid, dat zy in de „overdekte" goedkoop kunnen zwemmen. (Herplaatsing wegens misstelling). Zaterdagmiddag werd de heer H. Nimis, directeur der Betonwerken alhier, bezocht door een deputatie der afd. Haarlem om hem mede te deelen, dat zyn dochtertje Edltha als 500ste spaarster wérd ingeschreven. Mevr. S. E Schmidt—Müsler, die hierby het woord voerde, bracht naar voren, dat het voor de afd. -Haarlem een verrassing ge weest is, ondanks de slechte tyden, een zoo groot aantal spaarders binnen zoo'n korten tyd te kunnen Inboeken. Het bestuur der afd. Haarlem, zeide zy, verheugt er zich dan ook over, te kunnen vaststellen, dat het wantrouwen waarmede het Sportfondsenwerk in den beginne ont vangen werd, gaandeweg verdrongen wordt door een groot vertrouwen en medeleven ln het voorbereidende werk. Uit naam van het bestuur verzocht mevr. Schmidt den heer en mevr. Nimis een ko peren gedreven fruitschaal als aandenken te willen aanvaarden. Ook de kleine Edftha werd bedacht en kreeg een groot chocolade Paaschel. In de Rivierenbuurt De vorige week meldden wy, dat op voor stel van het comité, gevormd uit bewoners van de Rievierenbuurt in Haarlem-Noord tot het voeren van actie tot verlaging van huur, deze bewoners besloten hadden, mot Ingang van Zaterdag j.l. de wekeiyksche huur niet aan den huurophaler van de eigenaars der huizen, t.w. de N.V. Aann. Mü. v. h. J. Ro zenstraten te Amsterdam, te voldoen, doch haar aan het comité af te dragen en dit zou de gelden zoolang beleggen op de Twenische Bank tot huurverlaging zou zijn verkregen. Naar wij hedenmorgen vernamen, hebben Zaterdag en heden ongevec-r 40 hmnders (de comitéleden medegerekend) de huur niet op de gebruikeiyke wyze betaald. Door de hulseigenaresse zyr» tot nog toe voor zoover bekend nog geen maatregelen genomen, om de nalatige betalers op hun plicht te wyzen. Het totaal-aantr' huurders is 212, zoodat slechts een klein gedeelte hunner de pogin gen van het comité metterdaad heeft ge steund. Bovendien heeft, naar ons medegedeeld werd, de zeereerw, heer pastoor W. Desslng, onder wiens parochie de Rivierenbuurt be hoort, Zondag van den kansel het den be trokken parochianen verbo-'en. aan de actie deel te nemen op de wyze zooals deze tot nu toe is geschied. Verwacht kan daarom worden, dat het comité niet zooveel leden meer zal hebben, om de actie voldoende sres'eund voort te kunnen zetten, zoo deelde men ons mede. Hedenavond wordt een vei gadering ge houden waarin nader zal besproken wor den, of de actie voortgezet zal worden. BERLIJN, 14 Maart WS.). De officieele cijfers van de verkiezingen voor het ambt van Rijkspresident luiden als volgt: Hindenburg 18.661.736 Hitler 11.338.571 Thaelmann 4.982.079 Duestcrberg 2.557.876 Winter 111.470 Het aant8l geldige stemmen bedraagt 37.660.378, Zoodat Hindenburg 169.035 te weinig heeft om direct verkozen te zijn. De laatste drie dagen zijn vier rywielen verduister. Een stond aan den Kleverpark- v/eg, een in de Haarlemmerliedestraat, een aan het Klein Heiligland en een in de Nagt- zaamstraat. rijden, vermoedeiyk door té groote snelheid waarmede gereden werd. Nadat pogingen waren gedaan om te Stop pen reed de auto eerst tegen een boom en draaide daarna een slag om. De bestuurder kwam er goed af, doch **s zóó geschrokken, dat hy per auto naar sen woning moest worden vervoerd. „It Is only a step'', staat er op de recla mebiljetten van een stoomvaartmaatschap- py, die een dienst onderhoudt van Holland naar Engeland. Maar korter dan deze „step" is die van bet gure Noorden naar de bloe menweelde van de Italiaansche meren en welke leidt door de glazen deur tusscher, plantenkas en kweekery in de Bloemen- daalsche kweektuinen aan de Veldlaan te Bentveld. De groote kas, aan de bezoekers van de „Victoria regia" nog wel bekend, is door het tulnpersoneel onder leiding van den heer E. W. A. van Nederhasselt omgetooverd tn een stukje Mlddellandsche Zee-gebied of in een stukje oever van een der Italiaansche meren minus dan de rotsgevaarten en de Italiaansche schoonen. Maar andere schoe nen zyn er in grooten getale en nog wel ir haar pronkgewaad Daar zyn de prachtige Camelia's, die nog wel andere dames dan wyien de bekende „dame aux camelias" in verrukking vermogen té brengen Verder prijken er eenige groote exemplaren van de welbekende mimosa's, die aan de Riviéra als laag gewas zoo overvloedig voorkomt, dat de zeis gehanteerd kan worden om ons in 't voorjaar van de kanarie-gele .mimo sa's te voorzien. Niet minder vermeldenswaard zyn de pracht-exemplaren van azalea's op stam, waarvan er een paar by zyn met een kroon van plm. 2 meter middelhjn en die nu reeds met honderden bloemen pry ken, en over eenige dagen er duizenden zullen yertoonen. Misschien behooren deze wel tot de groot ste ln West-Europa, tenminste, de gróótste azalea's, in België gekweekt,, zijn slechts lilliputters, vergeleken by aese- reuzen. Verder trekken acacia's, een paar Gelder- sche rozen, rechtstreeks uit Gelderland in Mussollni-land geïmporteerd, en eenjge ryk bloeiende bremstruiken de aandacht: Boven dit tage goedje steken uit de for-, sche óranjebódmen. die tegelijk rijpe-' vruch ten en bloesems dragen, de slanke dracena's waarvan er eenige vertakt zijn. ent de ver schillende p-lmen met hun veer- en waaier vormige bladeren. Voor dé eucalyptussen was de kas niet hoog genoeg. Ze moésten schuin langs het dak geleid worden, om toch nog een plaatsje deelachtig te worden. Al die represanten uit 't sub-tropische klimaat te vermelden, ls niet wel mogeMk Evenmin om al de tropische planten uit de aangren zende kas te noemen: de buitengewoon mooie variatie is te groot. Trouwens, een opsomming van alles zou nog niet zooveel waarde hebben als een kukje van sleehts maar enkele oogenblik- ken in de kassen zelf; Daarom: men ga zelf eens küken en.... genieten. Aan deskundige voorlichting zal het niet ontbreken. Volledigheidshalve deelen wy nog mede. dat de kassen voor het publiek te bezichti gen zyn Woensdag, Zaterdag en Zondag 20 Maart, telkens van 2 tot 5 uur. Indien ook de temperatuur bu!ten de kas sen een eenigszins zu'delük gevoel mocht geven op die dagen zal bij een wandèllng naar Bentveld ook de tijd. buiten de kassen doorgebsa-ht. zeker voor deri natuurlief hebber heeriQk besteed zyn. 20 Maart as. hoopt de heer J. Meilis den jdag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar in dienstr der gemeente trad. De eerste jaren was hü werkzaam j.an het Openbaar Slacht huis en vervolgens als concierge aan de school Parklaan. Daarna kreeg de heer -Meilis zyn aanstelling als bode by den In- cassodienst, vaar hy nu bi ma ,8 jaar werk zaam *s. Vries de, Turfmarkt 32, autoband; Vier- sen vai), Wilhelminastraat 12. broche; Grit Wilgenstraat 46, ceintuur; Klooster, An- thonlesteeg 18, dekzeil: Van Dyk, Scheeper- straat 44, Idem; Gieske, De Clercqstraat 105zw., geboortebewys. Bloem, Oentaurls- straat 8, geld. Scholten, Voorzorgstraat 59, gewicht. Dubbelaar. Teslasstraat 32. hand schoen. Ides, Oranjekade 21, Idem. Koops, Hof van Egmond 10. idem. Toepoel, Dahlia- straat 32, jekker; Zweers, N. Groenmarkt 21b, ketting. Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, gevonden door Lacourt. Adr. Loosjes- straat 27. Koedam, Kamperzystraat 1, num merplaat van een auto. Verdócs, Gen. Jou- berstraat 21, boek (ingepakt). Eeeuwen, Spoorwegstraat 26, lederen pet. Vreeken, KI. Houtstraat 123, schort. Poetskoke, Paul Krugerstraat 29, portemonnaie met inhoud. Filmer, Anthoniestraat 50, rywielpomp. Kuiper, Rustenburgerweg 27, Bloemendaal, schoen. Schimkiesi Brouwersstraat 7 c, taschje. Abbeveen, All. Plersonstraat 18, tasefc met inhoud. Pels, Engelszstr&at 12, vulpen. Broek. Brouwersstraat 44, handschoen; Koch, Leidschevaart 499, lotery brief je; politiebu reau, Smedestraat 9, portem. met inhoud; v. d. Mey, Wouwermanstraat 30, étui met portretjes; Oling Burgwal 57, rijw.bel.plaatje; v. d. Meer, Dennenstraat 8, rozenkrans; Everts, Hofdijkstraat 32, ring sleutels; Roose, Z. Brouwersstraat 3, paar schoenen; Lazet, Papavertraat 6, tasch met inhoud; Kuyk- hoven, Harmenjansweg 57, zak turven; v. d. Plas, Timorstraat 129, trajectkaart autóbus. Hoeveel K.M. in de bocht? Tn de bocht in den- Heerenweg tusschen de Zandvoortschelaan en de Laan yap Ro zenburg, kwam Zondag een Tuxe-auto, be- -tuurd door den heer K., op twee wielen té Geboren: 11 Maart: T. O. Kauffmann-" Wllemse, z.; J. dé Bruin—Moore, d.; Maart: C. Bax—31othöuwer, d.; 11 Maar*: T. M. Déen—Visschér, d.; 12 Maart: J- Hóetmer—Thomas, d 10 Maart: C. O. d' Graaft—Boesmans, z. Overleden: J1 Maart, O. Groot, 68 i- Kleverlaan. MAANDAG 14 MAART Vorige Koersen SlaatsleenUigen i Nederland 1919 S Neder» 1916 S Nederl l»r« 4 Neaenana 193) 4H N.tad. 1920 b 101 Vu 99%. 97%, 94 83% 101% 99%. 97»/,, 94 83% Banken Koloniale Bank Indische bans Cert. Handel-My 6C% 63% 83% 60 62% 84 Industrieën unnevei Mg Kunstzyde van uerseis Pat Nieuwe Philips Kucn Accoustten Nea Ford 117% 64 43 25% 75% 135 113% 61% 41 74 4% 130 tndnstr Buitenland Anaconda Béthienem Steel O S Leather intern Nickel 20»/,, 22% 2I8/„ 8 20% 22 27/« 8% viynbouw boe ton Mynboua Alg. Exploratie 21 101% 20 100 Petroleum Dorische Petrolfun -DaDoes Kon olie Periak peuaawa Continental DU Shell Union 'JU 140% 13% 156% 101*/, 4% 6"/„ 4% 130 146% 100 4 V» Kubber- Adam Rubber bandar uen batavia Rubb KOU lapanoeö serbadjadl suau v t C O* Allied intercontln Rubber 47 36% 18% 11 18% 1? 23% 27% 1%, 45% 36 18 10 17 12 23 Scheepvaart Holi Amerika Lyr Uto Oem Elgeno Kon Ned Stoomt Scheepvaart-Unie Manne comm. 4% 2% 16'/, 65% 3% 16 63 Solher tl V A mMMNHM HoerworedjO Vorstenlanden Actions idem 184 S»%, 46% 32® 176% 45% Tabak Dell batavia Oude Dell Jostkust senemoan - Maxwell 150% 165% 26% 205% 26 ISO 165 26 205 Spoorwegen Union eacifle \A/anash Jhic stuw at Pain Kansas City South wie Kalli ..h.m.m. 85% 4% 11% 83% 3% 10% -roiongatle 1% MAANDAG 14 MAART LiODdCD BerlUn Parys Brussel Zwitserland Weenen Xopennagen ••«•••e*. 8.90 58.90 9.70 34.60 48.— 9.^ 59.10 9.80 34.70 48.20 TT New-York cable) Ftoine 2.47% 12.80 2.4t( 13. - Madrid •••••«••••«poe»- •e van de fa. W. HENDRIK?, Tel. 13»?2 Ged. Oudegracht 116 (tusschen CP- Heiligland en KI. Houtstr.) uit oi's No. van 12/3 JJ, staan als pryae»1 genoemd kleine maat 26.75 raidden 2950 grootste 32.00 U gelieve hiervoor te rezen; kleine maat voor ?6.75 midden 2850 grootste ƒ31*— geheel compleet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2