Hindenburë no. Slechts 168.452 stemmen tekort TWEE BISSCHOPPEN ZEGENEN DEN STILLEN OMGANG Een historische nacht TWEEDE BLAD MAANDAG 14 ;M AART 1932 BLADZIJDE I OP 10 APRIL A.S. HERSTEMMING Hitler's aanhang bijna verdubbeld Rustige Zondag De gisteren Ln Duischland gehouden pre sidentsverkiezing heeft nog geen beslissing gebracht. In totaal werden er 37.660.377 gel dige stemmen uitgebracht. Deze waren als volgt verdeeld: B-ndenburg 18.661.736 Hitier 11.328.571 Tü'ïimann 4.971.07» Düstcrberg 2.517.876 Winter 111.052 Hindenburg. Hindenburg is dus - met 168.452 stemmen beneden de volstrekte meerderheid gebleven, Waardoor een herstemming noodzakelijkis t eworden, welke op 10 April a.s. wordt ge houden. - Hitier heeft zijn stemmental bijna ver dobbeld, terwijl ook communisten en Duitsch- Oatsonaien in veroudïng met de in 1930 ge houden Rijksdagverkiezingen iets vooruit zÜn gegaan. Ter vergelijking tusschen de verkiezingen hi '30 en die van gisteren de onderstaande cÜfers (in millioenen): 1930 1932 Hindenburgpartijen 20.4 18.7 Hitler 6.4 11.3 Communisten ^*5 5.0 Duitsch-nationalen 2.4 2.5 De dag rustig verloopen. HERLIJN, 13 Mrt (W. B.>. In alle deelen Van Duitschland is, ondanks een zeer leven dige verkiezingspropaganda en tal van ver gaderingen aan den vooravond van den ®temmingsdag, de Zondag oveial rustig ver- °°Pen. Ook in Berlijn is het rustig gebleven, afge- ?!rn van hier en daar kleine botsingen tus sen politieke tegenstanders. Tegen twaalf hur werd de aandrang bij de stemlokalen wat hühder, doch vroeg in den middag begon de stroom van kiezers opnieuw te loopen. Tegen V1«r uur schatte men de opkomst van de kie ners cp gemiddeld tachtig procent. Kort voor ^Uiting der lokalen werd de aandrang zeer fierk, daar alle partijen haar laatste kiezers hi auto's hadden opgehaald, zoodat het per- centage van de opkomst tot 85 steeg. De politie was overal direct bij de hand, Jaar het dreigde spaak te loopen. Van Zater- aag!niddag twee tot Zondagmiddag vijf uur 2aren ongeveer 350 personen gearresteerd. T^gen drie uur brachten veertig communis- ?;h op het kerkhof van Schoeneberg een •oemenhulde aan een kameraad. Toen zij in floten front het kerkhof wilden verlaten, rachtte de politie hen te verspreiden. Ne- j=ehtien communisten, die het bevel niet wil ei) opvolgen, werden in an est gesteld, ^er.als vroeger trokken de regeerir-gswijken ®h de lokalen, waar de ministers kwamen ^tornen, de meeste kijklustigen. Even na ?a8en uur zag men rijkskanselier Briining het café Rudlofi in de Kanonierstrasze bin- hePgaan, even later gevolgd door Schiele, hi'-hister voor de voedselvoorziening, staats- jtretaris Meissner en den Pruisischen minis- er van Justitie Schmidt. Het straatbeeld bood een buitengewoon ayendig beeid door de groote massa men- t en. filmoperateurs en fotografen. De Ju'sische eerste-minister Braun stemde in o^hlendorf terwjl de Duitsch-nationale lei- var dr. Hugenberg zijn stem in Dahlem uit- racht. Do0r de politie waren uitgebreide maat delen genomen om de orde te handhaven. c°0r ieder stemlokaal stonden agenten te j.aard, op de fiets en in vrachtauto's, terwijl 0 aer lokaal bovendien de beschikking had ,(er een dubbelpost, die tot taak had het ;:risport van de stembussen naar het rijks- ^vkiezingsbureau te verzekeren. Op die anisr hoopte men te vermijden, dat nog op r„et laatste oogenblik lokalen zouden worden ervallen. De drukte begon reeds vroeg. „^hders dan vroeger was kort na negen ,r> toen de lokalen werden geopend, in de Oi-H n' waar arders een ^kere lauwheid '«er de kiezers viel waar te nemen, de op- v m®t ditmaal zeer sterk. Dit gold vooral f Qr de communistische wijk, in Zehlendorf, öa«leni en gedeeltelijk in Steglitz stonden Ir ^-Kschen al om half tien in lange rijen. t\i- Neuköln daarentegen was de opkomst tot W„aa!l «ur zeer matig In all° ziekenhuizen c;t f3ri vertrekken ingericht voor de duizen- Êc-, 2ieken dis zlch °P het oogenoiik in de cT n"che gasthuizen bevinden. In de 1^^'hke arbeiders vijken, in Priedrichshain, h wedding en cok op den Biilowplatz, vas volkomen rustig. (JaatUgschriften werden weinig verspreid. autonropagandatochten niet waren toe- kru;stan' Slechts vliegers, die boven de stad <W bombardeerden Berlijn met dulzen- strooibiljetten. Ook in de overige deelen van Duitsch land is het rustig geweest. Evenals in de hoofdstad weTd er druk gestemd. In Oost-Pruisen was het den geheelen dag prachtig mooi weer. De straten boden hier het gewone beeld. Bizonder krachtig was de propaganda van de nationaal-socialisten, die kinderballonnetjes en hakenkruisvlaggetjes uitdeelden. Bremen spant in opkomst van de kiezers de kroon. Alle voorspellingen moeten zijn overtroffen. Opmerkelijk was, hoeveel vrou wen zich onder de kiezers bevonden. In het Roergebied trad op den voorgrond van den beslissenden dag een merkbare ont spanning in, ondanks den opwindenden strijd vah de afgeloopen weken, zoodat de politie slechts hier en daar behoefde in te grijpen Zoo was de toestand in het geheele industriegebied. In bijna alle groote steden had tegen twaalf uur meer dan de helft ge stemd. In Gladbeck hadden de communis ten op een tachtig meter hoogen schoor steen een roode vlag geheschen, die op ver zoek van de politie door een inwoner werd weggehaald In het Zuid-Westen van Duischland zijn al evenmin onlusten voorgekomen. Een in teressant beeld boden verscheidene lokalen van Frankfort aan de Main, waar heel wat sportliefhebbers uit de omliggende bergen reeds in de vroegte waren opgekomen om te stemmen. Ook in het Zuiden van Duitsch land heeft de wintersport veel invloed op de opkomst van de kiezers gehad. Spanning tot het laatst. Elke nieuwe uitslag kon de directe over winning brengen. De overwinning van Hin denburg bij de tweede stemming was reeds absoluut zeker, doch een verkiezing bij eer ste stemming zou een nieuwe verkiezings campagne vermijden en een goeden moree- len indruk maken. De rekenmachines werkten. De spanning week niet voor half een. Toen was het zoo goed als zeker, dat Hindenburg het niet ge haald had, dat aan zijn verkiezing ongeveer 114 000 stemmen zouden ontbreken. Dat zijn heel erg dure stemmen. Groote verrassingen kwamen niet voor, Het Oosten en het Noorden van Duitsch land blijken de sterkste steunpunten der nationaal-socialisten te zijn gebleven. Zuid- Duitschland was voor Hindenburg gunstig. Dit bleek reeds uit Hessen-Darmstadt, waar de nazi's tegenover de landdagverkiezingen achteruitgingen. Klaarblijkelijk heeft men daar van de putschplannen van Bocksheim gehoord West-Duitschland met zijn groote industrieën heeft de absolute meerderheid voor Hindenburg gebracht, die verwacht werd. De"sociaal-democratische kiezers blijken zoo goed als allen het parool der partij ge volgd te hebben, hegeen vooral in Oost- Saksen en Leipzig duidelijk te zien is. De indruk in politieke kringen, voor zoo ver personen in het nachtelijk uur te berei ken waren, was gematigd bevredigend. Men verheugde zich over de 'absolute zekerheid, dat Hindenburg bij tweede verkiezing geko zen wordt, daar dan slechts een relatieve meerderheid wordt vereischt. Men betreurt het echter, dat dit door het ontbreken van een handjevol stemmen noodig is. Verder is men matig te spreken over het feit, dat Hitter's stémmenaarïtal hem bij de rijks- dagverkiezing, die eenzelfde resultaat zou opleveren, 190 zetels zou brengen. De Duitsche gedelegeerden te Loerrach. LOERRACH, 13 Mrt (V.D.V In het Z.W- deel van Baden werd drukker gestemd dan bij de laatste Rijksdag- en landdagverkie zingen het geval was. Reeds kort na de openstelling der stembureaux verscheen Zondagmorgen uit Bazel de Duitsche consul generaal Foerster, kort daarna de Beyersche premier Held met zijn zoon, die tot herstel zijner gezondheid in Zwitserland vertoeft, in gezelschap van de heeren Freeh, Dr. Mel- chior en geheimraad Vocke die te Bazel ver blijven in verband met de besprekingen van den Raad van Beheer der Bank voor Inter nationale Betalingen. Tegen den middag kwam uit Geneve het grootste aantal der Duitsche gedelegeerden ter Volkenbondsvergadering en Ontwape ningsconferentie, ongeveer 25 pers., die te Loerrach hun stem uitbrachten. Tot ben be hoorden graaf v. Rhelnbaben, gezant Dr. Goeppert en von Moellendorf. Zondagmid dag keerden de gedelegeerden naar Genève terug. Hitler. Toch nog een 5-tal dooden BERLIJN, 13 Maart (V.D.) Volgens de na het sluiten der stembureaux ontvangen berichten uit het geheele Rijk is de aag overal zeer rustig verloopen. De opkomst der kiezers was overal grooter dan bij vorige ge legenheden het geval was. Men kan in het algemeen rekenen, dat 85 tot 90 pCt. heb ben gestemd, hier èn daar was de opkomst zelfs 95 ten honderd. Ofsohoon de Zondag over het algimeen rustig is verloopen wordt uit Moers (Neder- rijn) gemeld, dat het aldaar in dan nacht op Zondag op verschillende plaatsen der stad tot bloedige vechtpartijen is gekomen, waarbij in totaal ongeveer 250 personen uit alle politieke kampen betrokken waren. Op een plaats werden vier personen licht ge wond. Een bijzonder ernstige botsing had v 5) plaats voor het gebouw van het Centrum blad „Echo vom Niederrhein." Tijdens deze vechtpartij werd geschoten tusschen nazi's en socialisten. Veertien personen werden ge wond, van wie twee zwaar. Alle ruiten van het gebouw werden ingegooid. Uit Leipzig, Osnabrück en Erlangen Wor den kleinere botsingen gemeld, waarbij slechts enkele personen licht werden ge wond. Voor het Bruine Huis te München vorm den zich Zondag in de late middaguren groote samenscholingen, daar verluidde, dat de leider der nationaal-socialisten aldaar zou afstappen. Toen het publiek steeds tal rijker werd, werd het plein voor het Bruine Huis dcor de politie ontruimd en afgezet. Hitler arriveerde later te München. Twee jongetjes die te Sterwig (Sleeswijk Holstein) pamfletten, welke door een vlieg tuig beven de plaats waren uitgeworpen, wilden grijpen, hadden zich daartoe op het ijs begeven De jongens zakten door het ijs. Een van hen verdronk. De ander kon wor den gered. In Duitschland hoogste verkiezingslokaal. Duitschlands hoogste verkiezingslokaal, het ScLneefernerhaus op de Zugspitze, meldde reeds om 4 uur 40 's middags het resultaat der stemming. Hindenburg had hier 106 stemmen verkregen, Hitler 57, Thalmann 8, Düsterberg 17 en Winter 0. Van de 190 stemmen waren er 188 geldig. Zondagmorgen tegen half tien is het te Hueckeswagen tot een ernstige botsing ge komen tusschen communisten en nationaal- socialisten. Tijdens het gevecht werd een communist door een schot in het hoofd ge dood door een der naz.'s, die uit een andere plaats afkomstig was. De dader vluchtte het huis van een partijgenoot binnen. Toen hij door een communist werd nagezet, werd uit het huis met een legerpistool vuur gegeven, waarbij twee communisten werden gedood. De dader is gearresteerd. Aangezien zich een groote opwinding van de bevolking meester maakte, werd uit Wuppertal een detache ment Schupo ontboden, dat spoedig ter plaatse verscheen. De Moord-commissie >Je set Een groep Haarlemmers op den Amsterdam schen straatweg in den nacht van den „Stillen Omgang". heeft in den middag het onderzoek inge steld. In de mijnstreek Waldenburg is het Zaterdag en Zondag tot botsingen gekomen, waarbij talrijke personen werden gewond en één persoon werd gedood. Bij een vechtpartij tusschen propagandis ten der Nationaal Socialisten, Communisten en Rijksbanier te Weisstein werdzn Zondag morgen 8 personen gewond, waarvan een Rijksbanierslid zwaar. Te Fellhammer is het Zaterdag bij een optocht van het IJzeren front tot een bot sing met Nationaal Socialisten gekomen, waarbij drie personen werden gewond. Een werklooze mijnwerker, die niet aan de vechtpartij had deelgenomen, werd later dood gevonden. Zichtbare verwondingen waren niet te constateeren. Door sectie op het lijk zal worden nagegaan of de man, naar aangenomen wordt, een hartaanval heeft gefcad, dan wel of hij bij de botsing om het leven Ls gekomen. De kiezersopkomst te Waldenburg en omgeving was tot den middag slechts matig. De Aartsbisschop en Haarlems Bisschop De nachtelijke Stille Omgangers beleven in de laatste jaren historische nachten nu Bisschoppen met hen optrekken om door hun tegenwoordigheid hun hoogepriesterlijken zegen te geven aan hetgeen leeken eens stuwden. Een historische nacht was het toen Haar lems Bisschop Zijne Hoegw. Excellentie Mgr. Aengenent met de Haarlemmers te voet naar de Mirakelstad wilde pelgrimeeren om den Stillen Omgang te doen.... Een historische nacht was het toen, bij het halve eeuwgetij van het Amsterdamsche Ge zelschap van den Stillen Omgang. Haarlems Kerkvorst evenals de vorige jaren wederom zijn voorbeeld stelde in allen eenvoud en stilte en in Zijn gebed de beden der tien duizenden als 't ware samenvloeiden... Een historische nacht is het thans geweest nu twee Bisschoppen deel hadden aan den Omgang; nu voor 't eerst na eeuwen een Aartsbisschop van Utrecht (onder wiens be stuur eens de Mirakelstad viel toen in 1345 het groote Wonder gebeurde) naar de Mi rakelstad toog om. omstuwd door twee dui zend Utrechtenaren, Christus te vereeren m het Wonder Zijner Altaren Een historische nacht was het toen Z. H. Exc Mgr. Jansen de tegenwoordige Aarts bisschop van Utrecht te ruim twee uur aan 't hoofd van het eerste deel der Urechtsche pelgrims die te 1 uur in de Mozes en Aa- ronskerk de Bisschopsmis hadden kunnen bijwonen, ongehinderd en waardig kon rond gaan langs de wegen, eens door de Mirakel processie geheiligd. Aldus hervatte deze Aartsbisschop de aloude traditie van de be vordering der Mirakelvereering door den op volger van Sint Willibrord. Had hij zelf niet getuigd den Stillen Omgang als gewone om- ganger in allen eenvoud en stilte te willen volbrengen om zelf geestelijke winsten er u te putten en in den waren geest de deelname door zijn voorbeeld te bevorderen? Er werd een brok Nederlandsche kerkhis torie geschreven dezen nacht toen de Aarts bisschop tusschen twee en half vier met zijn Utrechtenaren zonder eenig uiterlijk teeken, geheel in den geest van het stille, in zich zelf gekeerde gebed tot God, doordealoude stede trok en toen korten tijd later te on geveer half vijf Haarlems Bisschop de Ba- gijnhofpastorie van den deken verliet om bijna niet opgemerkt door de duizenden zich stil te voegen tusschen de willekeurige rij die op 't Spui juist wachtte ten einde door de Bagijnensteeg te kunnen gaan.... Historische nacht Een uitnemende organisatie zorgt daarvoor. Geen wanklank heeft dien geheiligden nacht verstoord waarvan nog Zondagmor gen de niet-katholieke correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" getuig de: „Amsterdam is dan een Roomsch pel grimsoord." En alles ging zooals o.a. „De Tel.' een vorigen keer schreef; de tienduizenden wor den als door een onzichtbare macht geleid, 'n oningewijde zou denken dat het kluwen der van alle kanten opkomende groepen en en kelingen een onuitwarbare opstuwing zou veroorzaken, maar alles vloeit even orde lijk en gelijkmatig: men ziet niet wie hier ordent en regelt maar allen en alles worden geregeld en geordend. Een uitnemende orga nisatie zorgt daarvoor, zoo prezen herhaal delijk ook niet-katholieke bladen. Te twaalf uur waren wederom de be- stuurderen van het Amsterdamsche Gezel schap van den Stillen Omgang met de lei ders langs den weg, in de kapel van het gastvrije Maagdenhuis vereenigd. waar patér Dito O. P, voor hen de H. Mis las. In den refter zegde de vice-voorzitter de heer L A P M van den Broeke den zusters dank voor haar gastvrijheid, pater Dito voor diens geestelijke gunst en regelde met de bestuur- deren de heeren J. Takes. Alph. Elsenburg en Fr. Kristen de verschillende posten langs den weg en alles wat gedaan moest worden. Reeds vroeg kwamen de eerste groepen, terwijl alreeds de extra treinen duizenden bedevaartgangers van buiten aanvoerden die deels naar een kerk gingen om eerst een Lof bij te wonen. De groote in de latere jaren eerst ge vormde groepen van verren afstann waren den eersten nacht gekomen verleden week, thans kwamen de groepen van de plaat sen die meer historisch steeds met de Am sterdammers zijn meegetrokken. Was verleden week de dichtste stuwing door de groote groepen van elders in den voornacht, nu was de geweldigste toevloed juist door het opkomen der Amsterdam mers die gewoonlijk later komen, ln den nanacht. Nog eens, geen wanklank was er. Och jaer waren natuurlijk de gebrui kelijke leestgangers die van Zondagnacht- partijtjes huiswaarts keerden en die b.v. in de Amstelstraat heel even hinderlijk dreigden te worden toen de aartsbisschop met de Utrechtenaren aankwam. Maar een tactisch kalm verzoek van enkele Amsterdamsche be stuursleden bezwoer hier dadelijk het gevaar Men moet met deze soort Amsterdammers, die op zichzelf geen kwaad in den zin heb ben, weten om te gaan. Er was trouwens veel minder hinderlijk nachtvolk dan vroe ger wel eens in den voornacht aanwezig was in de Kalverstraat. De ondervinding heeft geleerd, dat dit nachtvolk toch ais van zelf weggevaagd wordt wanneer de groote stroomen drievou dig door de Kalverstraat vloeien. Hinderlijk is 't op schandaal beluste volkje zooals de groep die met 't echtpaar Bon opkwam in de Kalverstraat, de groep van de schandaalcolportage. Er werd echter nier. gecolporteerd zooals er ook met niets 's nachts gevent mag worden. Weldra was 't groepje, dat hinderlijk werd, verdwenen; de politie wa3 trouwens goed op haar hoede en kweet zich uitmuntend van haar taak. Vooral ten aanzien van het ieder jaar toenemend autoverkeer des nachts verleende zij zeer te waardeeren huln. Commissaris Harrebommee inspecteerde zelf de posten en twee politie- inspecteurs surveilleerden heel den nacht, terwijl op drukke posten van autoverkeer agenten op post stonden. Het karakter van stil gebed. Overigens was heel de regeling van de goede orde weer in handen van de bestuur- deren van het Amsterdamsche gezelschap en hun helpers. Met zorg heeft het bestuur dezen uitgekozen teneinde 'n regeling te ver krijgen die als 't ware niet bemerkt wordt. Met tact en inzicht zonder eenige ostentatie moet opgetreden worden. Alles is er op in gesteld om de voorwaarden te scheppen dat de Omgangers stil m zich zelf gekeerd, individueel hun gebed kunnen doen, gedach tig aan artikel 8 der Bisschoppelijke statu ten: „de Stille Omgang mag nooit zijn een manifestatie of protestoptocht, hij moet blijven een stille bedetocht. Iedere deelnemer behoort geheel in zich zelf gekeerd, biddend, zender uiterlijke teekenen, zelfstandig, zon der zich bij een vereeniging of groep te denken, den aangegeven weg te maken" De Amsterdamsche bestuurderen o r g a n 1- s e e r e n dan ook niets: zij leiden slechts in goede banen wat uit de geloovige duizen den zelf naar voren trad. Zij formeeren geen optocht; zij bevorderen geen manifestatie zij zorgen met vooruitziend beleid dat de Stille Omgang zijn aloud karakter van stil gebed ongerept behoude. Daarom is door 't bestuur indertijd het z.g. drie- stroomengebicd ingevoerd ten einde een ordelijk doorstroomen der heengaande, terugkomende en om de voormalige H. Stede rondtrekkende mannen te waarborgen Daar om is alle zorg besteed om de pelgrims van buiten weer onmiddellijk te doen vertrek ken, een goede regeling aer lunchrooms enz. te bekomen, het hinderlijk venten te voor komen. En de twee nachten van dit jaar bewezen weer. hoe go d de voorzorgen zijn getroffen en hoe juist op het goede tijdstip het ieder jaar groeiend getal over twee nachten is verdeeld geworden. Onmogeliik zou de nauwe binnenstad den toevloed van thans in één nacht meer kunnen verzwei- gen. Eerder ware een derde nacht noodig. Het hinderlijk openzijn van café's van en kele jaren terug is voorkomen en ook het venten langs de straat vond zoo goed als niet meer plaats. Ondanks het enorme be zwaar van het buiten gebruik stellen van meerdere kerken der binnenstad in de latere jaren, heeft het bestuur toch een zoodanige regeling der kerken, dat de kerkdiensten .op tijd meestal konden beginnen en eindigen. Vooruitzien Natuurlek zullen er weer enkele desiderata zijn. Steeds komen er verschijnselen ieder jaar, waarmede in de toekomst rekening dient te worden gehouden. „Want zoo geeft het bestuur in zijn gedenkboek zelf aan want ons bestuur heeft te zien naar de toekomst om alles te voorkomen, wat het aloude karakter van den Stillen Omgang als Stü Gebed zou schaden. Door de hulp van wijlen ons medebestuurslid commissaris Van Soest kregen we een regeling mt de politie, waarbij slechts die restaurants en lunch, rooms vergunning bekwamen vroeger te ope nen, waarvan we wisten dat ze noodig waren voor onze beevaartgangers van buiten, die trouwei.s zoo spoedig mogelijk met eerstvol gende gelegenheid naar hun woonplaats te. rug gaan. Alle idee van vermaak blijve verre. Thans wordt door de politie ochtendvergun ning (niet voor den heelen nacht) slechts dan gegeven, indien de lokalen van buiten afgesloten zijn, geen sterke drank verkocht wordt en geen muziek gemaakt. De mede. werking der politie stellen we op hoogen prijs. Ons gezelschap organiseert niets de Stille Omgang is de devotie van den enke ling. Van een demonstratie, van een optocht, van een processiestoet is geen sprake Even. tueel opgekomen dergelijke ideeën hebben we onmiddellijk tegengegaan, zooals we het pa rasiteeren der reclame hebben gestuit. Het colporteeren met geschriften, zij 't met nog zoo goede bedoelingen, houdt een gevaar in. Zelfs hebben we de Katholieke Eerste Hulp bij Ongelukken moeten verzoeken niet meer door onnoodig gerij met allerlei auto's er uiterlijk vertoon in zeker opzicht een binder te zijn voor den Stillen Omgang, die nog nimmer door een onheil is getrof fen. Hoe vriendelijk ook vroeger jaren het enkel verlichte vensterraam ons was, toch moesten we later verzoeken de verlichte win. keietalages weer in 't duister te zetten. Ons eenig doel was immer: het wezer. ongerept te bewaren als levenskracht voor de toe komst. Daarvoor namen we met de hoog gewaardeerde medehelpers langs den weg onze maatregelen van orde. „Zoo hebben we het zoogenaamde drie- stroomen-gebled ln de Kalverstraat Inge voerd om de beevaartgangers uiteen te houden, zoo hebben we de verdeeling over de twee nachten gemaakt, zoo is ons secre tariaat telken ja^e met kaartsysteem en een staf van medewerkers bezig de legkaart der kericbeurten passend te houden. Wat op ons secretariaat wordt gepresteerd is thans een heele organisatie op zich zelf. Niet alleen wordt gezorgd voor een H. Mis maar ook voor een Lof, als de omgangers van elders te vroeg in de stad zijn en van de straat moeten gehouden worden. „Ook herhaaldelijk hebben we, en me* succes,, de hulp der zusterorganisaties inge roepen om de beevaartgangers, die reeds den Stillen Omgang gedaan hebben, niet onwillekeurig de nog den Stillen Omgang doende beevaartgangers te doen hinderen met een overigens gepaste, maar dan toch hinderlijke luidruchtigheid. Telken jare worden aan de zusterorganisaties de juiste gegevens gevraagd en ons kaartsysteem bij gewerkt. „Men vraagt soms wel naar getallen en in de dagbladen zijn schattingen en be paalde cijfers gegeven. Zij zijn niet door ons Gezelschap verstrekt. Wat zeggen cijfers van jaar tot jaar? Verlies ln aantal kan winst in beteekenis zijn!" Het bestuur propageert dan ook overal: laten er liever tien komen die de ware be teekenis verstaan, dan honderd nieuwsgieri gen, want er valt niets te genieten met het oog, noch met het oor, alleen vcor het warm vcelend Katholiek gemoed I Intusschen is de toevloed dit jaar grooter geweest dan ooit te voren. Geen vrouwen gaan mee. Op verzoek van het bestuur, in den geest der oprichters van het Gezelschap is reeds jaren terug aan de vrouwen gevraagd dit offer te brengen ter wille van de echte, stoere mannen-devo tie in den nacht. En dit offer hebben zü gebracht. Nu gingen slechts drie A viji vrouwen mede in den eigenlijken nacht. Geen te jonge personen en geen zieken gaan mee daarvoor is de nachtelijke om. gang niet; de jongeren en kranken kunnen de vermoeienis niet verdragen en léveren slechts gevaar op. Ook dit is door de mees ten ingezien. Zoo kon de nachtelijke Stille Omgang dit jaar worden een monument voor het krach tig mannelijke Godsvertrouwen van den nicu. wen tijd, waa: bij zich de Stille Omgang aan sluit dien mannen en vrouwen heel den dag gedurende de Mirakelweek verrichten. De Aartsbisschop in de „Mozes". Met twee groote extra treinen kwamen de katholieke mannen uit het Sticht naar de H. Stede. Wegens het tweede lustrum, luis terde de Aartsbisschop deze nachtelijke pleehtigneid met zijn hooge tegenwooi d.gneicf op. Om 1 uur droeg Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen 'n H. Mis op in de Mozes en Aaron- kerk, terwijl de leerlingen der Kerkelijke Mu ziekschool onder de beproefde leiding van Pater dr. Huigens O.F.M. liturgische gezan. gen deden hooren. Onder deze .1. Mis nad- den de leerlingen het voorrecht uit de han den van den Aartsbisschop de H. Communie ts ontvangen. Na de H. Mis ging Z. H. Exc. met de man. nen van den len trein mee, om den Stillen Omgang te vc. af te leggen. Men bewon derde de onvermoeidheid, welke Mgr. aan den dag legde; met jeugdigen moed gmg hij aan het hoofd van de Utrechtsche groep. Om half vijf deed Z. H Excellentie voor de mannen van den tweeden trein een Pon tificaal Lof in dezelfde kerk. Wederom brachten de leerlingen der Muziekschool liturgische gezangen ten gehoore. Onder het Lof besteeg pastoor Fr. Du ij ns tee O.E.S.A. den kansel, om een predikatie te houden over het onderwerp: „Wij zijn hierheen gekomen om den Koning-Christus te huldigen in Zijn H. Sacrament en Zijn Plaatsbekleeder. De 6'ewijde redenaar, die de leider, directeur en ziel der Utrechtsche beêvaart, sprak onge veer als volet: In de Eucharistie is Christus Koning der liefde, omdat Hij met koninklijke edelmoe digheid daar alles wegschenkt. Hij is daar de Koning des lüdens, omdat Hij met koninklijke grootmoedigheid daar meer ge leden heeft, dan ooit iemand zou kunnen lijden. Hij is daar Koning der glorie, omdat Hij in de Eucharistie dcor een samenloop van wonderwerken majesteit en glorie ver. spreid. De gewijde redenaar sprak hier te vens over de mirakelen der H. Stede. Christus is boven allss Koning van macht. Hem bomt toe alle macht in hemel en op aarde. Daar Hij onzichtbaar is, heeft Hij die macht overgedragen aan de Pausen en Bis schoppen. Daarom zijn ook zij koningen. Christus heeft het hun gezegd: „AUes wat gij op aarde zult bindenof ontbinden De Handelingen der Apostelen zeggen van de Bisschoppen, dat zij door den H. Geest zijn aangesteld „regere ecclesiam Dei"; zij moeten Gods Kerk regeeren. „Regere" r«- geeren, „Rex" komt van „regere" en betee. kent „koning". Dus de bisschoppen zijn ko ningen. Daarom hebben de Paus en Bis schoppen een „potestas ordinaria". een on beperkte en onbepaalde „jurisdictie". n.L een wetgevende, oordeelvellende rechterlijke macht. Daar de jurisdictie van een gewoon priester beperkt en slechts gedelegeerd is, stelt deze wel „koninklijke acten" als hij absolveert, doch is daardoor nog niet een koning in den vollen zin. De bisschop echter is krachtens zijn ambt met den Paus een koning in den vollen zin. Mannen broeders, aldus pastoor Duynstee in zijn gloedvolle predikatie, willen wy den Koning Christus eeren, huldigen wij Hem dan in de Eucharistie en Zijn Koninklijken Plaatsvervanger. Hedennacht heeft de Ko ninklijke Plaatsvervanger onze Aartsbisschop in het koninklijk offer der H. Mis den Ko ninklijken Christus aan den Koninklijken Hemelvader opgedragen. Huldiging Aartsbisschop. Na het Pontificaal Lof kwamen de man nen van den eersten trein met die van den tweeden trein samen, zoodat de kerk tot in de uiterste hoeken propvol .as. Een verras, rende hulde had pastoor Duijnstee den Aarts, bisschop bereid. Onder de geweldige klanken van het groote orgel zongen de opgetogen mannen op de wijze van „Aan U, o Koning Verschillende ka tholieken hadden voor het raam een versierd beeld ge zet van de II. Maagd of van het H. Hart temidden van kaarslicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5