T AA;V' LOONSVERLAGING MIJNINDUSTRIE FELLE BRAND TE APELDOORN De „Duif" in asch gelegd NOG STEEDS ZOEK „Valsche" Lindberghjes VRIJWILLIGE CREMATIE Wet in Belgischen Senaat aangenomen HET KREUGER- DRAMA EiV: tenbeurs te Stockholm gesloten BIJZONDER MORATORIUM BINNENLANDSCH NIEUWS DE HOOGE VRACHTPRIJZEN Spoor en A.T.O. ONZE OOS1 ONMENSCHELIJKE VADER - "TERING De R.K. Mijnwerfcersbond aanvaardt de loonsverlaging DE HOOGEBELASTINGEN IN NIJMEGEN Een dreigend bioscoop-conflict MGR. VERRIET TE HEERLEN Bezoek aan het woonwagenkamp MR. K. W. BREVET LUCHTVAART DE POSTVLUCHTEN GEMENGD NIEUWS HET DRAMA TE PUTBROEK Het onderzoek loopt ten einde AUTO-ONGELUK EISCHT TWEE DOODEN DIEFSTALLEN TE WEESP OPGEHELDERD BEHOUDEN WEER THUIS UIT EEN BAGGERMACHINE GEVALLEN TWEE VROUWEN DOOR AUTO GEGREPEN ONTEVREDEN WERKLOOZEN der Eeuwen" het volgende door hem opge stelde lied: HULDE EN DANK! Tot U, o Prins der Kerke Van 't eeuwenoude Sticht, Wordt ln deez' heilige stonde Ons hulde en dank gericht Wat Bisschop, Jan van Arkel Hier plechtig heelt erkend, Werd nu door D aanbeden In 't wonder.Sacrament. Reeds tienmaal zi)n wy, mannen Gegaan met liefdevuur In 't hart naar d'Amstel Stede In t heilig nacht'iyk uur; En met die Roomsche mannen Hebt Gy üw dank en bee Aan t Eucharistisch wonder Gebracht in dTieilige Steé. Wy stryden voor de glorie Van Christus en zyn Kerk Door t Amsterdamsch Mirakel Elk Jaar opnieuw gesterk' Met Christus in ons harte Pier door het leven gaan. Dat zweren w' U, Aartsbisschop: „Wat vallen moog, wy staan!" Zyne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Jan sen scheen :eer verrast »n ontroerd. Het was een grootsche, stichtende plechtigheid in het nachteiyke uur, welke lang in de dankbare herinneringen dier vele Utrechtsche „Omme. gangers" zal voortleven. Toespraak Aartsbisschop Ten slotte heeft Z. H. Exc. Mgr. Jansen aden toegesproken en den zegen gegeven. Pastoor Duynstee heeft my gevraagd aan u den bisschoppelijfcen zegen te geven. Als Jk u zoo voor my zie allen stoere Roomsche mannen, dan wil Tk u een enkel woord uit het hart spreken, van een Roomschen Bis schop tot Roomsche mannen. Gy zyt hier allen gekomen uit Roonschen godsdienst zin en om lucht te geven aan de gevoelens ten opzichte van Jezus in het H. Sacrament, om uzelf nog sterker te maken wat betreft de H. Eucharistie, Ge hebt in uw parochies Rn huisgezinnen behoefte aan Jezus in de H. Communie en daardoor Jezus uit te dra gen in uw privaatleven. Ge hebt behoefte hier te herdenken het groote wonder der H. Eucharistie en dank te brengen dat Hi; het geloofsleven in ons vaderland heeft bewaard en versterkt. Wat een heerlijk gezicht dezen nacht cie duizenden Roomschen mannen met Roomsch bloed en Roomsch leven vol geestdrift ln deze tyden van zedeiyk verval en ongeloof. Wat een noop voor de toekomst. Duizenden elk jaar hier opgaand om hun geloof te voe den. wy zyn er zeker van, dat gij dit ge loofsleven in uw huisgezin en in uwe kin deren zult doen voortleven. Zoo wensch ik u toe dat grij als nog beter Katholiek van deze H. Stede heengaat naar uwe haardsteden. Biyf daarom trouw aan uw H. Geloof, wat ge dezen nacht beloofd kebt aan Christus. Weest er zeker van, dat Hy u sterken zal in den strijd. Meer dan ooit gaat het thans voor of tegen den Christus; meer en meer scheiden zich de kampen; maar toch is eenerzyds een opbloeiend ge loofsleven te bespeuren. Daarom moet ge ook de jeugdvereenigin- gen steunen, waarin wy de hoop van de toe komst zien. Btyft getrouw aan Jezus in de H Eucha ristie, vraag Hem zyn zegen voor uw huis gezin en tevens voor de intentie van dezen tocht ;n dit jaar. Moge ik u dan mijn Bisschoppelijken zegen schenken als een onderpand van Christus zélf. Toen gaf Mgr. ontroerd den zegen. Daar na herhaalde die ontz&ggeiyke mannenmassa de laatste strophe van bovenstaand bed. Voor de Haarlemsche deelnemers werd om half twaalf m de kerk aan de Amsterdam- straat een Lof gecelebreerd, waaronder de directeur van den „Stille Omgang", de zeer- eerw. heer pastoor Rovers, een harteiyke toespraak hield, die getuigde van zeer groote waardeering voor den mooien pelgrimstocht, die op het punt stond aan te vangen, zy, die te voet naar Amsterdam gingen en dat was de overgroote meerderheid van de 1604 deelnemers gingen onmiddeliyk daarna in groepen van dertig tot vyfttg man. onder lei ding van een voorbidder den nacht 'n, om langs den Amsterdamschen straatweg de stad van het H. Mirakel te bereiken. De eerste relgnms vertrokken ongeveer half één uit Haarlem. Het was een heeriyke nacht. Niet te koud en geen regen of wind. Op den Amsterdam, schen straatweg passeerden voortdurend fietsers, die ter bedevaart naar Amsterdam togen, ook autobussen vol met pelgrims snorden voorby en extra trams en treinen voerden duizenden mannen naar Amster dam. Speciaal mogen wy vermelden de lieve attentie van katholieke bewoners langs den weg, die voor hun ramen beelden van de H. Maagd of van het H. Hart in een gloed van kaarslicht hadden gestoken. An deren en dat werd vooral verder op den weg gewaardeerd, hadden licht laten branden vóór hun huis. AI kon de weg ook wei zonder licht worden gevonden, het be- wys van medeleven dat de pelgrims daar door kregen, was troostend voor hen en ont roerend. Wij herinneren ons een verlicht H. Hartbeeld voor een raam tusschen Half weg en Sloterdijk vrij veT het land in. „Daar woont een Katholiek", dachten de biddende voorbijgangers, „en hij leeft met ons mede". Om half vier vertrok uit Haarlem een tramtrein met degenen, die zich in Amster dam by de Haarlemmers zouden aansluiten, terwyi er ook vtlen per fiets naar Amster. dam gingen. In Amsterdam ging alles in de volmaaktste orde. Er was zeer weinig op onthoud. De pelgrims woonden in Amster dam on: half zes de H Mis by, deels in de kerk aan de Kslverstraat en deels in de kerk aan de Prinsengracht. Ook de zeereerw. heer directeur van den Haarlcmschen Stillen Omgang, de zeereerw. heer Rovers, maakte den tocht te voet mede en kapelaan Luken van Schoten met zyn Patronaats jongens. Zich van zijn kinderen ontdaan TJEPOE, 12 Maart. (Aneta.) Op een vlot van pisangstammen, dat de Solorivier af dreef, werden, bedekt met gras, twee kin- der envan 4 en 5 jaar gevonden, die door hun vader aldus waren opgeruimd daar diens tweede vrouw de kinderen niet by zich wenschte te houden. Men schryft ons uit het Zuiden: Uit handels-, nyverheids-, land- en tuin- bouwkringen zyn herhaaldeiyk ernstige klachten vernomen over de belemmeringen, welke ondervonden worden door de hooge vrachtpryzen aan de Nederlandsche Spoor wegen en hun semi-bedryf, de Algemeene Transportonderneming (A. T. O.). Deze be lemmeringen spruiten hieruit voort, dat de vrachtkosten niet zelden zulk een buitenge woon percentage van den prys der te ver voeren goederen uitmaken, dat de handel, met name het concurrentievermogen, ten zeerste nadeel ondervindt van de hooge vrachtprijzen. Waar vooral de vervoermogeiykheid aan drageUjke tarieven over groote afstanden, byvoorbeeld tusschen het Noorden en de groote steden eenerzyds en het Zuidelijk landsdeel aan den anderen kant, hierdoor ernstig gehandicapt wordt, hebben wij het van belang geacht na te gaan in welke mate de hooge spoor- en A.T.O.-vrachttarieven den handel drukken. Ziehier eenige voorbeelden: Een party goederen, wegende 1000 K.G. en ter waarde van 180, kostte voor verzending per spoor van de Zaan naar Eindhoven 12.30. Een partytje ad 100 K.G. van Rot terdam naar Eindhoven en ter waarde van 16, kostte 1.25. Berekend naar de waarde der goederen derhalve een percentage van 7 éi 8 pCt., alleen reeds voor het directe vervoer per spoor. Moet echter het vracht goed vanaf het spoorwegstation door de A.T.O. (dus door het officieuze verlengstuk der spoorwegen), zooals in duizenden geval len voorkomt, verder worden vervoerd, dan worden de vrachten nog aanzieniyk duurdei en komt men tot percentages van 9 10 en voor goedkoopere artikelen, o.a. land- en tuinbouwvoortbrengselen, tot nog belangryk hoogere percentages ten opzichte van de waarde der te vervoeren artikelen. Opmerking hierby verdient allereest, dat de A. T. O.-vrachtdienst destijds is in het leven geroepen onder het motto „voeding der spoorwegen" en om het geïsoleerde plat teland practisch aan te sluiten aan het groote spoorwegnet. Inderdaad doen de spoorwegen alles om het vrachtvervoer der A. T. O. zoo krachtig mogeiyk te stimulee- ren. Aan welken prys echter? De hierboven gegeven cijfers bewyzen reeds afdoende hoe een ernstige druk, voor al in deze crisistijden, op het handelsverkeer Noord-Zuid vice-versa door de buitensporig hooge vrachtpryzen wordt uitgeoefend. Dit springt nog meer in het oog, als men de tarieven van de officieele en bevoorrechte spoorwegen legt naast de vervoertarieven van particuliere ondernemingen. Zoo kost het vervoer over water van eenzelfde party (1000 K.G.) van de Zaan naar Eindhoven slechts ongeveer de helft van wat de spoor wegen vragen. En de particuliere vracht autodiensten berekenen eveneens slechts de helft van het A. T. O.-tarlef. Middelerwyl zyn, door het monopolistisch-officieus ka rakter van de A. T. O. en de stelselmatige voeding van dit bedryf, honderdtallen parti culiere ondernemers van het tooneel ver dwenen. zy konden immers aan de spoor wegstations geen vrachtje meer bemachti gen. Het is, tenzy uitdrukkeiyk anders ge ëndosseerd. alles bestemd voor de A.T.O Summa summarum krygen wy de volgen de figuur: Een groot deel van het vervoer komt in handen van spoorwegen en syste matisch in die van de A. T. O. Beide licha men berekenen een tarief, tot honderd pro cent hooger dan de particuliere onderne mingen. Daardoor worden nyverheid, han del, landt en tuinbouw, wat sommigen noe men, gebrandschat. En terwyi dit zich af speelt, hebben vrachtauto-expediteurs en beurtschippers weinig of geen vracht, niet tegenstaande zy gaarne bereid zyn voor 40— 70 cent per 100 K.G. te vervoeren.... Moet dat alles zoo biyven? .EDAN, 12 Maart. (Aneta.) De demang an SUindoeng is, wegens verduistering van ruim ƒ10.600, ontslagen. In Ons Volkshuis te Heerlen vond Zon dag een besturenconferentle plaats van den R. K. mynwerkersbond, waar men byna vyf uur heeft beraadslaagd over het al of niet goedkeuren van het hoofdbestuursvoor stel: aanvaarden van 10 pet. loonsverlaging met behoud van den gezinstoeslag en de huidige verlofregeling. Mgr. dr. Poels hield een toespraak. Ik weet, aldus dr. Poels, van de ellende die er is. wy zyn het ook allen eens, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. Ei is van alles overvloed en toch zyn er millioenen, die geen geld hebben om het hoog noodlge te koopen, echter slechts in ternationaal kan de toestand veranderen. Op het oogenblik heerscht de macht van het geld. Gy zie vast aan de mynen, anderen aan de fabrieken, zooals vroeger de menschen aan de slavemy vastzaten; alleen een ver keerde uitleg van het eigendomsrecht heeft toestanden gebracht, zooals zy nu bestaan. Wij zyn tegen deze toestanden, wy zyn ra dicaler dan wie ook. Ik heb gedaan wat ik kon by de directies en bU de regeering in Den Haag, maar ik heb de overtuiging, dat het niet anders kan, dat wy loonsver laging niet kunnen ontkomen, wy moeten de waarheid durven zien, de waarheid dur ven zeggen en wanneer gy, net als ik, de overtuiging hebt, dat het niet anders kan, hebt dan vertrouwen in uw hoofdbestuur. (Applaus). Het advies van het hoofdbestuur werd hierna met overgroote meerderheid goed gekeurd. Naar wy vernemen zal de Protestantsch Christeiyke Mynwerkersbond Dinsdag een bestursvergadering houden, waarin men het niet eens kon worden over het besproken bemiddellngs-voorstel. Heden vergadert de contact-commissie, waar het bemldelingsvoorstel door vertegen woordigers van den Ned. R.K. Mijnwerkers- bond besproken wordt. Drie wegen. Nader wordt ons bericht, dat in de verga dering van den Ned. R.K. Mijnwerkersbond de bondsvoorzitter de heer H. Stins wees op de buitengewoon moeilijke omstandig heden. waarmede ons Nederlandsche Myn- bedryf thans te kampen heeft, als de con- tlngenteering in Frankrijk en België, de dumping van Duitsche kolen op eigen markt, waardoor de situatie vrijwel onhoudbaar ge worden is. De directies zijn van oordeel dat cie aangezegde 10 pCt. loonsverlaging niet ■"•■er kan en ook niet te vermijden is. De heer Nieuwhof, boudspenningmeester, deed vervolgens mededeeling omtrent de in de contact commissie gehouden besprekin gen ten aanzien van bet loonvraagstuk. De directies kenden naar zij zeiden in het heg. lang èn van het bedryf èn van de arbeiders zelf niet anders voorstellen dan zy thaBB gedaa hadden. Er biyven, aldus spr., thans drie wegen open: of het bemiddelingsvoor stel verwerpen en de staking proclameeren, of het eveneens verwerpen en een contract- looze periode Ingaan of het aanvaardei), waardoor de gezinstoeslag en de verlofsre geling behouden biyven. Ten aanzien van. den eersten weg raadde spr. amens het Hoofdbestuur een staking af. De ervaringen der laatsten tyd in het buitenland opge daan met Polen, Tsjecho-Slowakye en Bel gië wettigen dit volkomen, 'n Contraotlooze periode wil. ongetwyfeld voor de arbeiders zeggen, dat zy dan verliezen zullen, wat de organisatie in vele jaren, vook met groote moeite, verworven heeft Men moet daarom het minst slechts van drie slechte zaken kiezen: dat is het bemldelingsvoorstel aan vaarden. De loonsverlaging door de R.K. Myn werkersbond aanvaard In de heden gehouden vergadering van de Contact .Commissie in het Mijnbedrijf heeft men ten aanzien van de verlaging der niijnwerkersloonen overeenstemming bereikt tusschen den Ned. R.K. Mynwerkersbond, de Centrale van Werknemers in het Mynbedryf en de directie Het bemiddelingsvoorstel, dat de R.K. Mynwerkersbond in de vergadering van Za terdag jj. te berde bracht en dat in de be- stuursconferentie van den R.K. Mynwer kersbond Zondagmidag met algemeene stem men werd goedgekeurd, werd thans door de genoemde partyen aanvaard. De Protestantsch-Christeiyke Mynwerkers bond zal eerst Dinsdag in bestuursconferen- tie een beslissing nemen. Het standpunt van de Algemeene Nederl. Mynwerkersbond is afwyzend. Het voorstel van den RTC. Mijnwerkers, bond houdt in, dat de mUnwerkers de tien procent loonsverlaging aanvaarden, tenrijl gezinstoeslag en verlofregeling gehandhaafd biyven. Voorts gaat de verlaging in op 1 April a.s., terwyi de tweede verlaging van vyf procent met 1 Juni a.s. ingaat. De gemeente Nü'megen zit momenteel voor een tekort op haar a.s. begrooting van 685.000 gulden. Op alle manieren moet de gemeente Nijmegen probeeren dit tekort te dekken en ze heeft een achttal belastingvoorstellen in gediend, welke, wanneer zy door den Raad worden aangenomen, het tekort mede na verlaging der ambtenarensalarissen, terug brengen tot 150.000 gulden. Onder de belastingen valt ook een verhoo ging van de vermakeiykheidsbelasting van 20 tot 25 pCt. Dat feit heeft den Ned. Bioscoopbond, in samenwerking met de directie der drie be staande bioscopen tot een actie gebracht, die niet alleen beoogt een conferentie te krygen met B. en W. van Nymegen, maar tegeiyk dreigt met een sluiting van het bioscoopbedryf, ingeval de belasting wordt doorgevoerd. Naar wij vernemen is de belas tingopbrengst van de Nymeegsche bioscopen 50 tot 60 mille per jaar. De directies hebben reeds aan het personeel ontslag aangezegd tegen het tydstip, dat de belastingverhooglng Ingaat. Er dreigt te Nymegen een bioscoopcon flict, zooals Groningen eenige maanden ge leden heeft doorgemaakt. Zondagmorgen heeft Z.H. Exc. Mgr. Ver riet, Apostolis Vicaris op Curasao, een be zoek gebracht aan het woonwagenkamp ie Heerlen, en in de kapel aldaar een H. Mis opgedragen. De woonwagenbewoners hebben dit bezoek zeer op prys gesteld. Mgr. Ver riet hield tot hen een harteiyke toespraak. De geesteiyke leider van het kamp, pater Merks O.F.M., hield tydens de H. Mis een predicatie, waarin hy o.m. ook wees op de hooge eer van het Bisschoppelijk bezoek. Het kamp was voor deze gelegenheid feesteiyk versierd. Mgr. Verriet za! nog eenige dagen by zyn familie te Heerlen verbhjven. Mr. K. W. Brevet, president van het Haagsche Gerechtshof, heeft Zondag te 's Gravenhage onder veel biyken van be langstelling zyn 70sten verjaardag gevierd. De „Raaf" te Cairo De „Raaf" is Zondag op de uitreis uit Athene vertrokken en te Oaïro geland. De „Reiger" op Schiphol Het thuiskeerende postvliegtuig „Reiger", is Zondagmiddag te 13.20 uur vlot op de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol ge land. De bemanning van het vliegtuig be stond uit de piloten Fryns en Bax, den monteur Blok en den marconist Oolgaard. Vanaf Bagdad maakten mevrouw Frankfort en haar zoontje de reis als passgiers mede. Het toestel was Zondagmorgen te 7.12 uur uit Marseille vertrokken. De „Duif" in Bandoeng De „Duif" Is Zandag te 5.51 uur uit Medan vertrokken, te 11.48 uur te Palem- bang geland, vandaar te 12.24 uur weer vertrokken en te 14.50 uur te Batavia ge arriveerd, daar steeg het vliegtuig te 15.20 urn: weer op, terwyi het te 15.55 uur te Bandoeng aankwam. Het vliegtuig „De Uil", is om 5.55 uur uit Rangoon vertrokken en om 9.25 uur in Akyab geland; om 10.08 uur vertrok au toestel vandaar en landde om 13.13 te Calcutta, Als een loopend vuurtje verspreidde zich Zaterdagavond het gerucht door Apeldoorn en daarbuiten: „De Duif" scaat in brand. Brand'in „De Duif" wil zeggen, brand in de gebouwen van de N.V. Apeldoomsche manufactuur-, confectie-, meubel- en tapyt- handel van de N.V. Gebr. Meenken aan de Hoofdstraat, aan de Zuidzijde begrensd door het gebouw van de Rotterdamsche Bankver- eeniging en aan de Noordzijde door de zaak van den heer G. van Es. En niet alleen wist men het spoedig in Apeldoorn zelf, maar ook daarbuiten, want de reizigers in de treinen zagen de vlammen zich afteekenen in de lucht. Omtrent 6 uur, terwijl zich een talrijke menigte op straat bewoog om op de markt of in de winkels haar inkoopen te doen ontdekte een der bedienden (we spraken er meerderen onder het publiek, die allen het eerst den brand hadden gezien) van „De Duif" dat op de bovenverdieping van het gebouw brand was uitgebroken en wel in de kapokafdeeling. De vlammen vonden daar begeerlijk voedsel in de groote hoeveelheden kapok, welke daar aanwezig waren Het per soneel, dat terstond op blussching was be dacht, kon met behulp van een drietal bluschapparaten den brand ln zijn aanvang niet meester worden en ook niet voorkomen, dat de vlammen woedend oplaaiden en de geheele verdieping in vuur zetten. Het ergste vreezend brachten sommige aan- en by wonenden hun kostbaarhedeu in veiligheid en de directeur van de Rotter damsche Bank, de heer J. Lamsveld, en de heer Van Es sloegen voortdurend met hoop en vrees het treurig schouwspel gade. Ook de Directeur van De Duif, de heer Sandman, bracht geholpen door zijn personeel zyn boe ken en waarde, volle bescheiden in veilig heid. Inmiddels was de brandweer op de plaats des onheils gekomen, en deze trad met kracht op tegen haren vijand. Zij liet zich in dien strijd bijstaan door de brandweer van de Eendracht en weldra werd het vuur met 15 stralen bestreden. Aanvankelijk be hielden de vlammen de overhand en sloegen zelfs naar een lager gelegen verdieping over en maakten het in de 20 M. lange passage onveilig. De brand bleek bU voortduring de sterkere te zijn, niettegenstaande den yver waarmede de brandweer plassen water in het gebouw wierp. Zelfs het bovendeel der woning van den heer Van Es vatte vuur en slechts met veel moeite en levensgevaar wist men het te bedwingen, zoodat hier slechts behalve geringe brandschade veel door het water werd geleden. De brandweerman, J. Regeling, die den strijd met het vuur had aangebonden en staande in de goot van het pand van den heer Van Es de pijp hanteer de, beleefde een moeiiyk oog. oblik. Door den sterken waterdruk in de slang kwam hy te vallen, doch ge'ukkig tegen het dak van het pand. Aan de onvermoelle werkkracht van de brandweer was het te danken, dat men om half negen dei brand wel niet geheel mees ter was, maar hem toch zoover in bedwang had, dat men geen verdere uitbreiding had te vreezen. De brandweer stond onder lei ding van den opperbrandmeester G. Ooster broek, terwijl binnen het door de politie af gezette gedeelte aanwezig waren de burge meester, Mr. W. Roosmalen Nepveu, de com missaris an politie Mr. W. F. L. van Bar- relo, de wethouders W. Volgers en D. Gqs- ker benevens de directeuren van openbare en gemeentewerken. De veroorzaakte schade, zoowel die door vuur als door water veroorzaakt, beloopt enkele honderdduizenden. De Vennootschap was verzekerd voor vijf ton. De vorst, die het uitgespoten water op de straat en den brandladder terstond ln ys omzette, bemoei- ïykte het blusschingswerk in niet geringe mate. Het onderzoek inzake het drama van Put- broek loopt, naar de „Nieuwe Koerier" ver neemt, ten einde. De verschillende rapporten der deskundigen zyn by de Rechtbank te Roermond ingeko men. Hiertoe behooren een rapport van dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op de lyken der vier slachtoffers verricht heeft, voorts een tweetal rapporten van den heer van Waegeningh, scheikundige te Maastricht, en een van den meester geweermaker van het garnizoen te Maastricht. Het rapport van dr. Hulst bepaalt zich tot het weergeven van de bevindingen ty- verwondingen van de slachtoffers, dens de sectie en beschrijft den aard der Uit het rapport van den meester geweer maker valt op te maken, dat de ln beslag genomen schietwapens in deugdeiyken toe stand waren. Wat de gevonden hulzen betreft, neemt hét rapport van den heer van Waegeningh de mogelijkheid aan, dat deze afkomstig zyn uit de in beslag genomen wapens. Ook vond fle deskundige bloedsporen op de kleeren van een der verdachten. De ingediende rapporten zyn lijvig van omvang. Er bestaat alle kans, dat de zaak tegen de beide verdachten v. d. E in April voor de Roermondsche rechtbank zal dienen. De juiste datum der behandeling is ech ter nog niet vastgesteld. Er zullen verschillende getuigen worden opgeroepen. Gevolg van woest rijden Zaterdagavond naderde op den Amster damschen straatweg by Utrecht uit de rich ting Zuilen in snelle vaart een luxe-auto, bestuurd door den 23-jarigen student J. W., den overweg. Ter hoogte van den tunnel staken op dat moment eenige menschen den weg over. De student gaf signaal en dacht, door zijn vaart te versnellen, nog vóór deze jmenschen te kunnen pas-eeren. Hoewel hij zijn snelheid tot ongeveer 70 K M. opvoerde, j gelukte hem dit niet, met het gevolg, dat een man en een vrouw werden aangereden. 1 De man werd met geweld tegen den grond gesmakt, terwyi de vrouw nog een eind- weegs werd meegesleurd. De vrouw, de weduwe M. H., bleef op de plaats dood, terwUl de man, de 58-Jarige H. B., hoogst ernstig was gewond. Hy werd naar de academische klinieken vervoerd en is daar Zondagmiddag omstreeks vijf uur 'overleden. Gebleken is, dal de student, die van Am sterdam kwam, voortdurend met een snel heid van omstreeks 100 K.M. heeft gereden en eerst by Utrecht zijn vaart eenigszins verminderde. De snelheid, waarmede hy aan- vankeiyk den overweg naderde, wordt ge schat op ongeveer 50 K.M. De jongeman is eerst ter beschikking ge steld van den hoofdcommissaris van politie, doch Zondagmiddag drie uur, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt, heenge zonden. Naar we vernemen heeft Zaterdag de chef der afdeeling wielenmakerij van de Mag- neet-rywielfabriek te Weesp, die reeds lang van de bekende diefstallen verdacht werd, bekend, nadat zeer verzwarende omstandig heden tegen hem waren ingebracht. Ook de magazynmeester, die wederom in arrest was genomen, heeft een bekentenis afgelegd. Een mooi resultaat van de activi teit der Weesper brigade van de Ryksveld- wacht. Het onderzoek is hiermede nog niet beëindigd, maar wordt steeds verder voort gezet. De sleepers van het Wellington-dok teruggekomen Zaterdagavond is de „Witte Zee'% een van de twee sleepbooten die het Wellington Harbour Board's Jubilee Dock zooals het officieel heet van Wallsend on Tyné naar Wellington heeft gesleept, behouden in de Maassluische haven gearriveerd Over deze reis, die door bijna de geheele wereld, met groote belangstelling gevolgd is, is reeds verschillende malen het een en an der medegedeeld. Voor de Nederlandsche zeesleepers was het wel een buitengewoon eervolle opdracht, toen zy deze karwei te ver richten kregen en de succesvolle afloop zal wel niet nalaten eens te meer de aandacht te vestigen op wat de bemanning van onze Nederlandsche zeesleepbooten op dit gebied weet te presteeren. By aankomst van de „Witte Zee" hebben wy, aldus de „Msb'', met den kapitein, den heer B. Weltevreden, een onderhoud gehad en als men dezen ronden zeeman over het pas verrichte werk hoort vertellen, zou men den indruk krijgen dat er eigenlijk niets bijzonders gebeurd is. In een onopgesmukt verhaal heeft hy in het kort Let verloop van de heenreis beschre ven en we zouden in herhaling treden als we dit verhaal op den voet gingen volgen. De heele reis verliep prachtig tot men ln de buurt van het Lord Howe-eiland met een cycloon te kampen kreeg. Uit de sobere uitlatingen van den kapitein viel wel af te lelden, dat er toen heel wat zeemanskunst voor noodig is geweest om de sleep veilig en wel te behouden. Als men zich de afmetingen van het dok nog eens even in herinnering brengt zal men zich wel een zy het dan vage voorstelling kunnen maken, wat er toen aan stuurmanskunst te pas kwam. Het dok meet 17000 ton, is 527 voet lang, 118 voet breed en 46 voet hoog! De ontvangst ln Wellington was schitte rend, vertelde kapitein Weltevreden. We konden auto-tochten maken zooveel als we wilden, er werden verschillende feestavon den georganiseerd en er werden heel veel mooi speeches gehouden. De twaalf dagen die wy daar doorgebracht hebben zyn uiterst genoegelyk geweest. Van al de aardige din gen die men tegen ons gezegd heeft hebben we wel niet alles begrepen. Mijn stuurman vertelde me eens dat hy de „lachkrampen in zyn kaken" had en dat hy werkeiyk niet wist waarom, maar met dat al hebben wy wel begrepen, dat men daar, in het buiten land, waardeering voor ons werk had. Op 9 Januari zyn kapitein Weltevreden metz yn mannen uit Australië vertrokken, hartelyk nagewuifd door de heele Welling- tonsche bevolking en men kan begrijpen dat zij na een afwezigheid van zes maanden er alles op gezet hebben om zoo vlug mogeiyk thuis te zyn. In negen weken hebben zij de thuisreis dan ook volbracht. Weer en gety verleenden daarby hun onmisbare medewer king en zoo is deze thuisreis in zeker op zicht nog een record geworden Kapitein Weltevreden ging er met recht trotsch op dat tUdens de reis zelfs geen kabelgaren gebroken is. Het weerzien in Maassluis was natuuriyk allerhartelykst en kapitein Weltevreden en zyn wakkere bemanning wenschten niets liever dan nu eens een paar dagen rustig in den huiseiyken kring te kunnen verkee- ren. Dat hebben zy zeker verdiend, maar als er onverwacht weer werk aan den winkel zou komen, dan zal men hen op ieder oogen blik bereid vinden om den naam van ons land op zeevaartgebied hoog te houden Men meldt ons uit Nymegen, dat Zater dag van een baggermachine op de Maas naby Gennep T. uit Druten uit den hoogstgelegen bak op het dek van de machine gevallen is De man kwam zóó leelyk terecht, dat hy een 15 c.M. diepe wonde aan het hoofd bekwam. Hy werd bewusteloos opgenomen en naar het St. Canlslus-Ziekenhuis te Ny megen overgebracht, waar hy 's nachts weer by bewustzyn kwam. Zondagavond bleek het levensgevaar te zyn geweken. De eene op slag gedood Hedenavond omstreeks half acht zyn twee oude dames van ongeveer 65 jaar, toen zy na uit den bus gestapt te zijn op den Ryks- straatweg naby de Van Bommellaan te Was senaar wilden oversteken, door een vracht auto gegrepen. Een der dames werd op slag gedood; de andere werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Men vreest voor haar leven. De politie heeft het vreeselyk verminkte ïyk en ook de vrachtauto in beslag genomen. Naar de politie mededeelt, zyn de slacht offers de dames M. uit Gouda. By de wekeiyksche uitbetaling van steun aan de werkiooze arbeiders te Krommenie is het tot betreurenswaardige incidenten geko men. Een aantal ongehuwde werkloozen, die geen uitkeering ontvingen, uitten diverse verwenschingen aan het adres van den pen ningmeester van het Algemeen Burgeriyk Armbestuur; den heer J. Caro. Toen de heer Caro zich na de uitbetaling op strait vertoonde werd hy door een hon derdtal personen lastig geval en. Opmerkzaam gemaakt door het hulpgeroep van den heer Caro, schoot de politie te hulp, die hem naar zyn woning bracht, NEW YORK, 13 Maart (Reuter). Vol gens mededeeling van den Sheriff van Cross- ville zijn gisteravond vier personen ge arresteerd. zy hadden een baby by zich, die aan de beschrijving van Lindbergh's kindje beantwoordde. De Sheriff belde Lindbergh op die verzocht, de menschen vast te hou den, totdat er iemand zou zijn gekomen, die het kind zou kunnen identificeeren. Lind bergh zeide, dat de beschryving, welke «e Sheriff gaf, in alle opzichten aan die van zijn zoon beantwoordde. Doktoren, die het kind onderzochten, verklaarden, dat het de kleine Lindbergh wel zou kunnen zijn. Na verdere onderzoekingen 'bleek echter, dat het toch Lindbergh-junior niet was. Bendeleider met losgeld naar Detroit7 NEW /YORK, 13 Maart (Reuter). De ben deleider Salvy Spitale, op wien Lindbergh een beroep heeft gedaan om onderhandelin gen over de teruggave van zyn zo"tje aan te knoopen, zou zich, naar 't blad „Brook- lyn-Eagle" meedeelt, gisteren, vergezeld van een advocaat en met een losgeld van een kwart millioen dollar bij zich, per vlieg tuig naar een onbekend oord men ver moedt Detroit hebben begeven. Nog een „valsche" baby- HAMBURG, 15 Mrt. (V.D.) Toen Zater dagmiddag het Amerikaansche stoomschip „President Roosevelt" van de United Sta tes Line de haven van Hamburg binnen liep, verspreidde zich zeer snel het gerucht, dat het zoontje van Lindbergh zich aan boord van het schip zou bevinden. Direct nadat het stoomschip gemeerd was, bega! zich een twaalftal beambttn der Hamburg- sche Crimineele politie aan boord, evenals talrijke Amerikaansche persvertegenwoordi gers en fotografen. De Amerikaansche con sul Kehl was eveneens aanwezig. In een der salons van het schip aan1 spoedig daarna een uit de état major, de politie en den consulgeneraal bestaande commissie aan een ronde tafel plaats, waar middenop de z.g. baby van Lindbergh zat te huilen, ten einde het geval nauwkeurig te onderzoeken. Het bleek dat het niet de Amerikaansche baby was, doch een kind van 22 maanden van een repatrieerenden Deen, zekeren Serge Juergensen. De vader kon een foto toonen, waarop de kleine Age met ®Jn moeder voorkomt. De vermeende ontvoerder kon vervolgens met zyn zoon aan land gaan- Onze correspondent schryft ons d.d. I3 Maart: In de Belgische Kamer van Senatoren werd de wet op de „vrywillige ïykverbran- ding" met 69 stemmen tegen 68 by twee blanco-stemmen aangenomen. De socialis ten, die eenparing besloten l.adden het wets ontwerp goed te keuren, juichten luidruch tig. Toen een Katholiek Senaatslid de opmerking maakte, dat het alléén maar de „roode" heeren waren, die uiting gaven aan hun tevredenheid, brak er op de banken van de linkerzijde een huil-concert los, waaraan door den voorzitter slechts met moeite een einde kon worden gesteld. Het wetsontwerp werd, van Katholieke zyde, bekampt door den Zeereerw. Pater Rutten, die de voornaamste redenen aan haalde, waarom eer Katholiek zich verzet ten moet tegen crematie. Hy noemde het wets-ontwerp „een offensief van het moder ne heidendom". Namens de Vlaamsch-Nationalisten ver klaarde Dr. Lindekeus: „wy zullen, als ge- loovige christenen, tegen het wetsontwerp stemmen, dat er toe strekt, brutaal al te breken met een eeuwenoude traditie". De poging van den heer Tschoffeh (Kath.), om art. H van de wet te verzwak ken door een amendement, krachtens het welk verhinderd zou worden, dat zekere ge meenten een crematorium zouden oprichten, wanneer men daartoe niet de minste reden kon doen gelden, liep uit op een mislukking- Aan den aanvang van de vergadering werd door den Minister van Jusfitie, den heef Cocq (liberaal) medegedeeld, dat de hou ding der Regeering die by de behandeling van het wetsontwerp in de Kamer van Volksvertegenwoordigers haar leden V r iJ had gelaten om zich voor of tegen de wet uit te spreken, in deze aangelegenheid on gewijzigd was gebleven. STOCKHOLM, 14 Maart (V.D.). Zooals verwacht werd, heeft het bestuur van de Stockholmsche beurs in den afgeioopen nacht besloten, de Stockholmsche effecten beurs tot nadere aankondiging gesloten te houden. Deze maatregel is waarschynlyk ge nomen in verband met de verwachting, dat in het buitenland Kreuger-papieren °P groote schaal verkocht zullen worden waar door op de Stockholmsche beurs moeiiyk' heden zouden kunnen ontstaan. De Zweedsche rijksdag heeft Iaat in den nacht de voorstellen goedgekeurd tot uit vaardiging van een byzonder moratorium voor het Kreuger-Concem, de dochtermaat' schappyen en eenige leidende persooniyk' heden, die ten aanzien van het concern be paalde verplichtingen op zich hadden ge nomen. Tenslotte vond op het Koninklyke slot onder voorzitterschap van den regent-kroon prins, aangezien koning Gustaaf zich in het buitenland bevindt, een zitting van den Kroonraad plaats waarin het moratorium wetsvoorstel van kracht werd verklaard. In New York werden nog voor de zelf moord bekend was tal van Kreuger-aandee- len op de fnarkt gegooid. De eigenlijke oorzaa-'- LONDEN, 14 Maart (V.D.). De „Times' meent te weten, dat de onmiddeliyke oor zaak van de moeiiykheden waarin het Kreu- ger-Concern kwam te verkeeren, is geweest het feit, dat op 1 April ongeveer 6)4 mi1' lioen pond sterling bankcredieten zouae11 vervallen. Kreuger, die geen avonturier is' heeft vergeefs geprobeerd dit bedrag alsmed' de r-odige bedragen voor het uitkeeren va eenige dividenden byeen te krijgen. Er zou den reeds overeenkomsten zyn getroffen om het Kreuger-Concem zoover tegemoet ie komen, als noodig zou zyn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6