KENNEMERLAND J Belangrijke Prijsverlaging Stcfzuigerhuis MAERTENS Amsterdamsche Beurs HERINGA &WUTHR1CH, HAARLEM ELECTRICITEIT Hl M25&75cptube TE DRIE INBRAKEN HILLEGQM eveer f 400 en sieraden gestolen Ongi Ververij en Ckemisehe Wssscherij Groote Houtstraat 5a, Tel. 10771 BEVERWIJK IJMUIDEN—OOST VELSEN Dr H MANNING'S M |UA TANDPASTA HEEMSKERK UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLFGOM BENNEB ROEK HAARLEMMERMEER LISSE NIEUWKOOP NOORD WIJK SASSENHEIM VOORHOUT VIJFHUIZEN WARMOND WIJK AAN ZEE EN DUIN UITHOORN WEESPERKARSPEL Sarteljcrisstraat 16 - Tel. 10756 VfiMPYR stofzuigers f 105.- MARKTNIEUWS 131 2% 16% 63 V2 3%. 177 8% 148 161*4 25 201 26 82*4 3»/„ 10*4 Jaarvergadering „Vrije Veiling"Gister avond werd in de groote zaai van het Vei linggebouw „Kennemeriand" aan de Bree- straat de jaarvergadering gehouden der Coöp. Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling". De vergadering was niet zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer D. Kruithof, open de de vergadering met een welkomstwoord. Spr. herinnerde eraan dat de toestand in den tuinbouw tijdens de vorige jaarvergade ring reeds slecht was. Intusschen is het steeds erger geworden. Teleurstelling op te leurstelling volgde. De kweeker kreeg geen Prijs voor zijn goed en dat had een onver- mijdelijken terugslag op de veiling. Vooral de aardbeien waren zeer laag in prys. En thans is er nog een invoerrecht van 10 pet. voor Engeland bij. Ook de boUenveiling heeft de gevolgen van den slechten economischen toestand onder vonden. De boUenveiling had nog steeds winst opgeleverd, doch thans viel ook hier een ver lies te boeken. Iets, wat nimmer verwacht was. Getracht zal worden om deze veiling in te richten, dat zij zichzelf bedruipt. De vereeniging staat thans voor een moei lijken tijd. De regeering laat nog steeds op zie hwachten, waar het gaat om de tuin ders te steunen. De vereeniging zal thans middelen moeten beramen om de moeilijk beden het hoofd te kunnen bieden. De toekomst is ook nog duister. Doch wij mogen niet bij de pakken neerzitten. En de tuinders willen werken! zy willen hun eigen brood verdienen. Onze streek staat er ook nog niet zoo slecht voor als andere tuin bouwcentra. wy hebben in de nabyheid groo te bevolkingcentra en Kennemerland is ook de oudste tuinbouwstreek. Laat men alles in het werk stellen om door goed gesorteerden en verpakten aan voer een afzetgebied te behouden. Spr. uitte dan de hoop dat er een betere tyd zal komen voor de tuinders en eindigde met 'den wensch, dat God's zegen op het werk der vereeniging zal rusten. Na goedkeuring der notulen kwam aan de orde een voorstel tot wyziging van art. 25 der statuten. Aangezien hiervoor echter de tegenwoordigheid van tweederden van het aantal leden vereischt werd en er slechts 87 leden (d. i. 7 te weinig) aanwezig waren, kon dit punt niet behandeld worden. Hier voor zal dus een speciale vergadering worden uitgeschreven. De voorgestelde wyziging betreft de ver deeling van het nadeelig saldo. Volgens de bestaande bepaling geschiedt deze verdeeling op dezelfde wyze als by een voordeelig saldo. Thans wordt voorgesteld, om het nadeelig saldo over de leden om te slaan voor geiyke deelen. Vervolgens kwam aan de orde het finan cieel verslag. De omzet heeft in 1931 bedragen: aan groenten ƒ148.106,30; aan aardbeien ƒ75.883,90 en zwarte bessen ƒ112.82. In totaal alzoo 224.113.68. De exploitatie-rekening sluit met een te kort van 12.236.43 (in 1930 4.277.75). Het aandeel in het verlies der boUenveiling be draagt 8.193.08. De balans sluit met een bedrag van 67.659.07. Naar aanleiding van het financieel ver- slag werd een groot aantal vragen gesteld, welke door den voorzitter werden beant woord. Hierna werden de rekening en de balans met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel, betreffende de dekking van het tekort kon niet in behandeling komen, zulks in verband met de statutenwyziging, die aangehouden is. In behandeling kwam daarna het voorstel van het bestuur tot sluitend maken der be- grooting voor 1932. De voorzitter deelde mede, dat alles gedaan is om de begrooting te doen sluiten. Op bet personeel is onge- voor 2500.bezuinigd door salarisverla ging en ontslag. Naar aanleiding van een opmerking van een der ieden deelde de voorzitter mede, dat op de begrooting der boUenveiling belangryk is bezuinigd, zocdat spr. wel kan zeggen dat de bollenveUing by een omzet van 3 ton marcheeren zal. Verder stelde het bestuur voor om het vei lingspercentage met 1 pet. te verhoogen. Hierover ontspon zich een langdurige ge- dachtenwisseling, waarby de voorzitter er op zees, dat het bestuur slechts noode tot dit voorstel is gekomen. Een andere weg is niet te vinden. Door de vereeniging is in den loop der jaren veel tot stand gebracht en de leden hebben hiervan ook geprofiteerd. Thans moeten zy medewerken om hun or ganisatie door dezen moeüyken tyd heen te helpen. In dit verband herinnerde spr. er nog aan, dat van 1914 tot 1920 voor 4 pet. geveild is, nadat in de twee voorafgaande jaren voor 5 pet. geveüd was. Men had destijds het per centage beter iets hooger kunnen stellen. Ware het b.v. onmiddsliyk op 7 pet. ge steld geweest, dan had dit thans een kapitaal beteekend van 69.560.— plus nog de ge kweekte rente. Nada. neg eenige vragen beantwoord wa pen, werd het voorstel van het bestuur aan genomen met 62 tegen 7 stemmen. Vöf stem men waren blanco uitgebracht. By de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren E. Swierstra. S. Akkerman en IJ. Veeneis her kozen. Als commissaris werd herkozen de heer P- Tuin, terwyi in de vacature Klinkenberg, die om gezondheidsredenen bedankt heeft, als commissaris werd gekozen de heer G. Schoe- huis. De rondvraag werd uitgesteld tot de vol gende vergadering, welke op 23 Maart as. zal worden gehouden. De voorzitter sprak hierna nog een woord van dank voor den arbeid van het afgetre den bestuurslid, den heer Klinkenberg, waar na de vergadering werd gesloten. Dr. Th. J. J. Duterloo. In ons bericht van gisteren betreiiende de vestiging te Be verwijk van dr. Th. J. J. Duterloo, zyn een paar zetfouten geslopen. In het bericht wordt gesproken van intieme, hetgeen, zoo ais onze lezers wel begrepen zu.len hebben, moet zyn inte:ne ziekten. Voorts zal men eveneens begrepen hebben, dat het adres is: Zeeweg 29. Melkprys Door den vereenlgden straat melkhandel ls met ingang van 13 dezer de prys der volle straatmelk met 1 ct. ver laagd en gebracht op 10 ct. R.K. Volksbond Door den R.K. Volks bond, aideeling Velsen, weid gisteravond in het PaironaatsgeUouw alhier een druk be zochte vergadering gehouden. Te ongeveer 8 uur heette de voorz tter, de heer C. P. J. Maas, ailen welkom, in het by zonder den geestelijk adviseur, pater Gra.ianus, en den voor kort opgerichten Kring Santpoort. Belangrijke mededeelingen deed hierna de voorzitter aangaande de steunuitkeeringen aan werkloozen. Hierna wydde spreker uit over de stak.ng in de Textielindustrie, waar door duizenden arbeiders op straat zijn ge. komen en deed een beroep op de solidariteit der aanwezigen om zoo ruim mogelijk te steunen. Voor den Bakkersgezellenbond, die evenals vorige jaren een cursus organiseert, werd 10 uitgetrokken. Van den RJC. Metaaibe- werkersbond afdeeling Umu.den was een schrijven ingekomen ten doel hebbende in tensieve actie voor steun aan de stakende textielarbeiders. Door het comité voor „Her wonnen Levenskracht" was voorts een ver zoek gezonden om het batig saldo van een filmavond wat aan te vullen. Besloten werd liet batig saldo, dat slechts 3.50 bedraagt, tot 10 te verhoogen. Dan werd in den breede besproken de opr-chting eener pro. paganda-debatingclub, waarvan de geeste hjk-adviseur pater Gratianus de leiding op zich zal nemen. A.s. Maandag heeft hiervan de oprichtingsvergadering plaats. Intusschen verscheen ook pater Arts, geestelijk-adviseur van den Kring Santpoort,, ter vergadering. De voorzitter heette hem welkom. Door den heer J. Stols werd verslag u. toebracht van de laatstgehouden Centrale Raadsver gadering. Door den heer Maas werden vervolgens op zeeT duidelijke wyze de vele werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar geme moreerd. De rondvraag leverde veel stof op. 0.m. kwam tot uiting, dat door den Kring Velsen- Noord in het afgeloopen jaar ruim 200 was ingezameld voor de stakende textielarbeiders. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering. R.K. Bouwvakarbeidersbond Door den R.K. Bouwvakarbeidersoond, afd. IJmuiaen, wordt Donderdag te 8 uur in het Patronaats- geixiuw een ledenvergadering gehouden. De agenae vermeldt: Bespreking Bondsvergade ring. Crlsis.gevolgen aan het Hoogovcnbedryf Werd vóór eenige weken voor jeugdige ar beiders aan net Hooóovenbedryf een regeling gevroiien, waarby deze om de week tewerk werden gesteld, thans is deze regeling ook voor de gehuwden in werking getreden. wy vernemen voorts, dat door de directie by Maatschappelijk Hulpbetoon om steun voor die arbeiders is verzocht. Plaatselijk Crisis-Comité. Het sub comité in kring XL, omvattende o.a. ae vol gende straten: Veiserauinpiein, Oosteiduin weg, Evertsenstraat, Scnoutenstraat, Korte- naerstraat, Trcmpsiraat, Wyk aan Zeeer- weg, is thans samengesteld als volgt: Ds. A. A. Wildscnut, Velserdumweg 142, voorzitter; mevr. A. Bals-Natte, Ju.iana- kade 37; mevr. W. A. J. Dekker-de Nobel. Kennemerlaan 134; mej. W. M. E. Haas, Kennemerlaan 42 en W. C. van Zwieten, Merellaan 5. Uitvoering „IJmnidens Roem". Zooals wy reeds mededeelden, zal de accordeon- yereeniglng „Llmyldens Roem" Donderdag 17 Maart een groote uitvoering geven in hotel „De Prins". Het belooft een byzondere avond te wor den. Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. In de laatst gehouden Jaarvergade ring van bovengenoemde vereeniging werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester uitgebracht. Aan eerstgenoemd verslag ontleenen we, dat aan het bureau 1638 bezoeken werden gebracht, terwyi 894 patiënten werden on derzocht. Voor een en ander waren 90 zit tingen van den medlschen leider noodig. De belde enquetrices legden 5057 bezoeken af, ruim 200 meer dan in 1930. Het toezicht der vereeniging strekte zich uit over 542 gewinnen met 891 atiënten. Het ledental bedroeg op 1 januari 1931 987. Op 31 December 1931 was dit gedaald tof. 967, hetgeen geweten wordt aan de crisis Op 1 Januari vertoefden voor rekening der vereeniging 13 patiënten in sanatoria en 1 In een ziekenhuis. Op 31 December 1931 bedroegen deze cyfers resp. 3 en 0. In den loop van het jaar werden 8 nieuwe patiënten naar sanatoria uitgezonden en werden 3 in een ziekenhuis opgenomen. Volgens het verslag van den penning meester bedroegen de inkomsten ƒ24.160.18 en de uitgaven f 23.353.51, zoodat er een batig saldo was van ƒ806.67. De staat van bezittingen en schulden sluit met een bedrag van 1.354.40. Gem. Arbeidsbeurs.. .Overzicht per 12 Maart 1932. Bieden zich aan; a) Bouwvakar beiders: Betonwerkers 46, behangers 1, bouwk opzichters 4, cementwerkers 2, fun- deerlrgswerkers 1, gasfitters 2, grondwer kers 114, loodgieters 8 wo. 1 ben. 18 jaar, metselaars 59 w.o. 3 ben, 18 jaar, opperlieden 48 w.o. 1 ben. 18 Jaar. schilders 48, straat makers 8, stucadoors 10, tegelzetters 1, tim merlieden 157. w.o. 2 ben. 18 Jaar, voegers 3 w.o. 1 ben. 18 Jaar. b) Metaalbewerkers: Bankwerkers 61 wo, 4 ben. 18 jaar, branders 1, constructiewer kers 10, electriclens 14 w.o. 4 ben. 18 jaar. hand'angers 4, instrumentmakers 1. teoleer- ders 1, keteimaker 14, klinkers 4, kopersla gers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, lasschers 12 ma chinisten 84, w.o. 53 visscherlj-maebnlsten, metaalboorders 1, metaaldraaiers 10, me taalschavers 3, monteurs 14, plaatwerkers, 16, pypfltters 2, p'lpwerkers 3, 1. 1. .-ywlelher- steller 1, scheepstimmerlieden 11, smeden 9 w.o 2 ben. 18 Jaar, stokers 86 w.o. 58 vis- scherij-sLok»rs, t'genhouders 1. voorslamders 2, vormers 5, vuurwerkers 16, yzerwerkers 2. c) Kantoorpersoneel: Bedienden M. 23. ld. vr. 7, aank. bedienden vr., 4, aank, bedien den mn. 5. d) Huish. Beroepen: Dienstboden voor dag en nacht 1, dienstmeisjes voor halve dagen 1, werksters 11, portiers 1. e) Diverse beroepen: Fo.ografen 1, verifi- catriecs 2, letterzetters 2, mach. houtbewer kers 7, kistenmakers 1, kuipers 25, manden makers 3, meubelmakers 3, modelmakers 2, stoeiemr.atters 1, zagers 4, kappers 1, bak kers 4 (w.o. 3 ben. 18 jaar), broodbezorgers 1, koks 10, slagers 2, glazuurders 1, aarde werkers 3, plateelschilders 2, nettenboeters 1, zeilmakers 1, schoenmakers 3 (w.o. 2 ben. 18 Jaar), bloemisten 5, landarbeiders 2, tuinlieden 12 (w.o. 2 ben. 18 Jaar), matro zen 48, schippers 19, stuurlieden 17, colpor teurs 2, kruideniersbedienden 3, mag be dienden 3, reizigers 6, winkelbedienden vr. 3, bakkensehippers 6, chauffeurs 23, dek- knechts 5, emballeurs 1, havenarbeiders 84, kellners 3, kolenweTkers 29, kraanmachinis ten 2, matrozen 4, motorschippers 2, pak huisknechts 2, sleepbootkapiteins 3, voer lieden 7 controleurs 4, incasseerders 3. f) Zonder vakkennis: Losse en fabrieks arbeiders 592 (w.o. 27 ben. 18 jaar). r»gir>igt mond en t anderi. VAN DEN GEMEENTE-SECRETARIS. Heden herdenkt de heer H. van Benthem zyn zilveren jubileum als secretaris dézer gemeente. Om negen uur hedenochtend werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis op gedragen, gecelebreeri dcor den zeereerw. heer Pastoor der parochie, daarbij geassis teerd door de kapelaans, de weieerw. heeren Houdijk en Verhoukse. Door het zangkoor werd de vier-stemmige Mis van Grübe uit gevoerd. Om elf uur had ten raadhuize een bijeen komst plaats van den gemeenteraad, waarbij ook de eerw. geestelijkheid aanwezig was. De jubilaris werd allereerst toegesproken door den burgemeester, den heer De Vreugde,, die hem tevens namens de gemeente een cadeau aanbood, bestaande uit een fraaie lichtkroon. Namens de raadsleden werden bloemstukken aangeboden, terwijl namens het personeel van de gemeente een fraaie bloembak werd aangeboden. Verder werd nog het woord gevoerd döór den zeeresrw. heer pastoor Paulussen en door den heer De Vries, die namens de raadsleden sprak. Tenslotte werd de jubilaris nog toege sproken dcor wethouder Duivenvoorde en door den heei Th. Bisschop, die namens Let personeel der gemeente-secretarie sprak. Wij komen morgen uitvoerig op deze hul diging terug. kwamen gelukkig niet voor. Het verkeer werd echter- geruim en tyd gestremd, doordat ter plaatse geen auto's en andere rij- en voer tuigen meer konden passeeren. Aangehonden Door de politie is aange houden een persoon, die verdacht wordt van aanranding van een meisje naby de Cruquius alhier. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Personalia. De heer K. van Haeringe, alhier slaagde aar. de universiteit te Am sterdam voor het candidaats-examen in de klassieke letteren. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: F, v. Ree Camplaan 18, een rij- wielpomp; v. Ieneren, Zandvoortscheweg 147, Aerdenhout, een groen-zwart geblokt kussen; Sponhuis, Zandvoortsche laan, een dameslakschoen; J. Jansen, Oudemanslaan 2, een Inschuifbare stang; Mielatz, Glip- perweg 106, een kunstvoorwerp van goud en zilver; L. Smit. Jan v. d. Bergstraat 3, een gebreide handschoen; bureau van politie, Raadhulcstraat, een huissleutel en een vei ligheidsscheermesje. Rectificatie. Voor het verslag der ver gadering van de RK. Geitenfokvereenlglng „De Eendracht" zie men in ons nummer van gisteren onder Voorhout. Voor de R.K. Werkloozen Door het R.K. Werkloozen Comité, hetwelk zich ten doel stelt onzen R.K. werkloozen op den dag een onderdak te verschaffen, waar zy door kaartspelen, dammen enz. aan de klauwen der verveling en wat daaruit voortvloeit kunnen ontkomen, is een circulaire aan de meer gegoede burgerij gezonden met 't oog merk eenige bijdragen tot dekking der kos ten te mogen ontvangen. Wy twijfelen er niet aan of dit werk zal wederom met succes worden bekroond. Het Comité had gehoc-pt dezen oproep om bijdragen niet behoeven te doen, doch de voortdurende uitbreiding van het aantal werkloozen en de geringe kans tot werkge legenheid maken zulks noodzakelyk. Gunning. Door den Staat der Neder landen is het perceel bouwterrein naby de Hillegommerbrug gegund aan den heer P. Strobbe alhier. Binnen afzienbaren tyd zal hier een auto-garage worden gebouwd. Ten einde het kale en leelijke stuk grond voor- loopig te maskeeren, wordt rond het terrein een schutting geplaatst. Eervol ontslag. De heer W. J. Gijselaar heeft eervol ontslag gevraagd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Weg-afslniting In verband met de ver breeding van Loosterweg I en Margrieten laan zal eerstgenoemde weg vanaf heden tot nadere aankondiging voor het doorgaand In den afgeloopen nacht tegen den mor gen is ln Hlllegom Ingebroken in drie win kelhuizen aan de Hoofdstraat, waarin ge vestigd zyn een kunsthandel van den heer A. Zonneveld, een b oemenzaak van den heer Müller en een drcglstery van de wed. G. Kroon. Alle drie hulzen zyn naast elkander ge legen en waarschynlijk is eerst dat van den bloemist Müller bezocht. Men neemt aan, dat de dief of dieven hier door het aanslaan- van een hond, ln hun werk gesioord zyn, j want eenige vermissing is niet geconsta- j teerd kunnen worden. Door deze storing niet beangst, kozen de~j~verkeer zyn afgesloten. inbreker(s) hun operatieterrein bij den heer Zonneveld. Hier ging het hun naar wensch. Door het verbreken van een W.C.-raampje wist men de pennen der keukendeurschar- nleren uit te duwen en na deze deur uit haar scharnieren gelicht te hebben, kon men binnen komen. Een bedrag van ƒ4 k 500 .viel hun in handen. Na dit resultaat vatten zij meer moed en brachten ook nog een bezoek aan de drogis terij van de wed. Krcon. Ook hier wist men op dezelfde wyze de keukendeur te openen. In de woonkamer werd a'Ies doorzocht en een gouden armbandhorloge en gou4en ringetje was hier van hun gading, benevens Loon bij de werkverschaffing. Het loon by de werkverschaffing zal vanaf 17 dezer verlaagd worden van ƒ4.— tot ƒ3.50 per dag. Waarschuwing! Wy willen onze werk- looze lezers er in allen ernst op wyzen, dat het zoogenaamde Agitatie Comité, hetwelk in de afgeloopen week een openbare vergade ring hield in het gebouw van den H. H. B. aan de Haven, met het doel ook te Hlllegom een afdeeling op te richten, een zuiver com munistische beweging is en het dus absoluut voor katholieken verboden is dit soort ver- vergaderingen by te wonen. Tot de oprichlng van een afdeeling Is het ƒ12 aan huishoudgeld. Het tafelzilver werd .gelukkig niet gekomen, maar zelfs de samen- onaangeroerd gelaten. stelling van een zoogenaamde Advies Com- De Inbreker (s) hebben nog getracht den missie is al te ver gegaan. Tot onze winkel binnen te gaan, doch by het openen der winkeldeur, welke met een haak afge- s oten was, maakten zij zoodanig rumoer, dat de bewoonster gewekt werd. De Inbrekers sloegen toen op de vlucht, na eerst nog het electrlsch licht uitgedraaid te hebben. Dit was omstreeks kwart over vyf. Men gelooft, dat de indringers ongeveer een uur ln de woning van mej. Kroon hebben ver toefd. De bewoonster heeft, nadat zij door het rumoer wakker geworden was, neg uit het raam gekeken, doch van Inbrekers was niets te be-neuren. Zij waarschuwde onnrddeIli;k de politie en deze stelde direct een uitgebreid onderzoek ln. Tot het ontdekken van oe daders heeft dit tot nu toe nog niet geleid. Gemeenteraad Een vergadering van den gemeentraad wordt Vrydag 18 Maart des namiddags 7.30 uur ten Raadhuize ge houden. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen: 3. Aankoop brug in den Leidschevaartweg; 4. Aankoop van dé ge meente Haarlem van een gedeelte van den Leidschevaartweg; 5. Aankoop van grond van mej. A. L. Willink ten behoeve van de School met den By bel; 0. Wijziging reke ning-courant overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten; 7. Vaststelling voorschot i aan byzondere scholen ingevolge art. 101 der Lager Cnderwyswet 1920, over het jaar 1932; 8. wyziging bezoldigingsregeling voor den gemeente-veldwachter9. Adres Bloemen- daal inzake onmatigen scholenbouw; 10. Schoolgeldreclame; 11. Huurverlaging wonin gen van het Woningbedrijf; 12. Behandeling van het verzoek van G. van Beek, hoofd der O. L. school; 13. Voorstel Ingevolge art. 7 der Bouwverordening Inzake den Rijks straatweg; 14. Rondvraag. Sluiting. Aanbesteding By aan be: tiding voor het Louwen van een dubbel woonhuis aan de Marktlaan te Hoofddorp werd het laagst In geschreven door; Perceel I, J. Robyn alhier voor ƒ2910; perceel II, Joh. Overbeek alhier, voor ƒ2100; perceel III, Pairalbete Bovenkerk voor ƒ297; perceel IV, H. Koringa alhier, voor ƒ598. In massa door firma W. Botbyl te Hlllegom voor ƒ5810. Baggermachine omgeslagen Naby de Cruquius alhier kwam een wagen den ring. dyk opryden, waarop een baggermachine was geladen. By het nemen van den draai naar den Kruisweg bezweek plotseling door het breken van een wiel de wagen onder den zwaren last van het gevaarte, met het gevolg dat de machine omsloeg en dwars over den weg kwam te liggen. Persoonlijke ongelukken groote spijt vernamen we, dat 2 katholieke werkloozen zitting hebben genomen }n deze Commissie, wy stellen ons voor, dat deze menschen niet weten, op welk gevaarlijk ter rein zy zich hebben begeven en daarom wil len wy allen nogmaals ernstig waarschuwen deze beweging den kop in te drukken en te negeeren Het is voor de communistische beweging een uitstekende tyd om de talryke werkloo zen ontevreden te maken en hen tot hetze op te zetten, maar dit is dan ook het eenigste wat de communisten voor de werkloozen dóen. Wij weten maar al te goed, dat het voor zeer vele menschen een zeer moeiiyke tyd is, maar dit Is toch nog geen reden zich te gaan vereenigen met de communistische be weging! Bovendien zal men het toch met ons eer.3 moeten zyn, dat onze gemeente niet de slechtste plaats is voor werkloozenzorg! En vooral onze katholieke werkloozen ondervin den dit dagelyks. Besturen van vakvereenigingen en Volks bond zyn voortdurend in de weer om het lot der werkloozen eenigszins draaglyk te maken en door de verzameling van gelden tot het verstrekken van onderdak in den Volks bond en het verstrekken van de noodigste middelen, hun leed te leenigen, terwijl er bovendien nog enorm veel gedaan wordt, door R. K. Armen- en St. Vincentlusveree- ii-glng. Men beseffe dit toch eens goed en late zich niet door dergelyke propagandistische com munisten opruien, want dit alleen is hun doel, om daardoor de maatschappy, die toch al ziek genoeg Is, nog rotter te maken, z.g. In het belang van hun heilstaat!! Ka- holieke arbeiders weest voorzichtig!! En stelt vertrouwen in uw leiders! Loonen werkverschaffing. wy hadden dezer degen een onderhoud met een paar Raadsleden, n.l. arbeiders-vertegenwoordi gers zoowel van links als van rechts, '.nzike de- geruchten over verlaging van de loonen voor de werkverschaffing. Men deelde ons mede, dat de Commissie voor de Werkver schaffing wel .'S- waar tot overeenstemming gekomen was, maar dat deze overeenstem ming niet de sympathie had van alle leden, doch cr was niet aan te ontkomen, omdat de Minister een werkloozen-loonregeling al leen goedkeurt, als deze in overeenstemming is met den plaatselyken loonszandaard De door de Commissie getroffen regeling gaat echter toch nog boven het toegestane percentage uit, zoodat hierover niet te «dagen zou zyn. Iets anders is echter of deze 3 maal 50 cent loonsverlaging ofwel 1.50 per week van het werkloozenloon af kan en dsn moe ten wy het met diegenen eens zyn, die deze harde noodzakelyklieid betreuren. Werkloozen. wy vernamen dezer dagen, dat er onder verschillende werkloozen onte vredenheid zou bestaan, omdat er voor die menschen bijna, ofwel geheel niets gedaan wordt. Wy raden echter deze menschen aan, niet te biyven mopperen en ronddreulen, maar indien er by hun gegronde klachten aanwezig zyn, zich te verstaan met onzen katholieken wethouder of met de katholieke raadsleden. Wanneer dan biykt, dat er in derdaad iets niet goed is, zullen zy zeker trachtèn hierin verandering te brengen. Bloembollencultuur. Gisteravond verga derde „Bloembollencultuur" in het hotel „De Witte Zwaan". De heer A. Verduyn Jr. open de de vergadering met een woord van wei- kom. De vooruitzichten mogen donker zyn, doch laten wy hopen dat 1932 voor ons vak eenlg licht brengt. De laatstgehouden alge meene vergadering ln Haarlem, Is een fiasco geworden voor onze afdeeling, aldus de voor zitter. De door ons gestelde candidaat is by stemming niet gekozen en de motie, betref fende hèt misbruik van de film „Van Bol tot Bloem" werd verworpen. Behandeld werd vervolgens de bsschry- vingsbrief voor de 168ste Alg. Vergadering. De punten „verkoopen en cadeeren" leid den tot langdurige discussies. Hierna volgde verloting van bloeiende planten. Medegedeeld werd nog dat voor de te houden vollegrondstentoonstelling in Noordwyk ex gouden medaille door de Ver eeniging Is geschonken. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter onder dank de vergadering. Gezondheidscommissie. Het verslag van de Gezondheidscommissie over 1931 voor het ressort Bodegraven, waartoe ook Nieuwkoop behoort, biedt weder veel lezenswaardigs Het sterftecijfer daalde sinds het jaar der oprichting 1903 van 20.02 tot 9.84 per 1000 en het geboortecyfer van 34.85 tot 25.08 waarvoor Nieuwkoop respectievelijk noteert 8.83 en 25.92, welke cijfers over de laatste tien jaren bedragen 11.68 en 30.22. In de laatste 10 jaren vertrokken uit deze gemeente 1923 personen en kwamen zich vestigen 1583 personen, alzoo een teruggang van 340 personen. In die 10 jaren werden geboren 984 kinderen, terwyi 381 personen stierven, een overschot derhalve van 603. waardoor een toename van het zielental verkregen werd van 263. In 1931 werden op advies van de commis sie in deze gemeente onbewoonbaar ver klaard 3 woningen. Aan oesmettelijke ziek ten werden genoteerd 5 gevallen, alle wegens roodvonk, en vanaf 1903, dus in 18 jaren. 182 gevallen, waarvan 52 wegens typhus, 81 roodvonk en 49 diphtheritis. Personalia Te Amsterdam slaagden voor typiste: E. Briedé, J. van Asten, P. Warmen - hoven en Th. Olsen. Te Amsterdam slaagde voor leerares ma ch ineschry ven mej. A. Fornara, alhier, leer. linge van de R.K. Meisjesschool. Loop der bevolking gedurende het jaar 1931. Op 31 December 1930 4837 mann., 5293 vr., totaal 10130;vermeerderd door ge boorte 121 mann., 124 vr., totaal 245; vesti ging 229 mann., 563 vr., totaal 792; vermin derd door overlijden: 36 mann., 86 vr., totaal 122; vertrek 210 mann.. 336 vr., totaal 546; Totaal cp 31 Dec. 1931 4941 mann., 5558 vr., totaal 10499, Getal huwelyken 60. Levenloos aangegeven: 4 mann., 4 vr., totaal 8. Inschrijving nieuwe leerlingen. Aan staanden Zondag na de Hoogmis tot 1 uur en van 4 tot 5 uur bestaat gelegenheid ln het schoollokaal, waar het bestuur zitting houdt, tot het opgeven van nieuwe leerlingen voor de lagere en voor de mulo-school. Verkeersverbetering. In de afgeloopen week Is de verbreeding van de Klinkenber- gerbrug klaar gekomen, hetgeen voor het verkeer een groote verbetering beteekent, daar m enthans naast den weg voor snel verkeer kan rijden. De brug is ongeveer 5 k 6 M. verbreed en geheel van beton gebouwd. Burgerlijke Stand. Geboren: Bartholo mews Johannes, zoon van G. Diemei en van A. M. Warmerdam; Cornelia Clara) dochter van C, Zwetsloot en van M. van der Ploeg; Maria, oochter van J. van der Voorn en van M. van Leeuwen; Petronella Geertruida Maria, dochter van H. A. van den Berg en van J. G. van Zuylen; Amoidus Hubertus. zoon van A. J. Langelaan en van H J. Zwetsloot; Arendje Cornelia, dochter var. W. van Duijvenvoorde en van A. van der Plas; Johanna Helena, dochter van C. P Koolloos en van J. E. Zonderop; Elisabeth Andrea, dochter van O. P. Koolloos en van J. E, Zonderop; Theodoras Cornells Jozef, zoon van C. M. Steenkamer en van A. G. van Werkhoven. Overleden: Willemijntje Dick, 68 Jaar. echtgen. van D. van der Tang; Adolf Jose- phus Theodorus van Schaik, 73 jaar, echt- gen. van E. P. J. Kerlen. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer F. Hendriks is benoemd tot molenaar van den vyfhuizermolen. R. K. Volksbond. In Hotel „de Stad Rome" had een algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen R. K. Volks bond, afdeeling Warmond. Nadat de voor zitter de byeenkomst, die zeer druk bezocht was, op de gebruikelijke wyze had geopend, sprak hy een woord van hartelyk welkom tot de aanwezigen, inzonder tot den heer Angenent, spreker, die een lezing zou hou den over de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Vervolgens was het woord aan den heer Angenent tot het uit spreken van zyn rede. Over deze encyclieken is reeds zooveel gesproken en geschreven, dat wij meenen te kunnen volstaan met de me- dedeeling, dat de heer Angenent doel en strekking dezer encyclieken op duidelyke en heldere wyze uiteenzette. De heer Angenent oogstte na afloop een hartelyk applaus. Hierna werd een schryven behandeld met betrekking tot den toestand der Bouwvak arbeiders. Hieruit bleek, dat deze categorie door den Minister geheel aan haar lot wordt overgelaten. Maatregelen, aldus de voor zitter, moeten hier dringend genomen wor den. Na eenige bespreking werd besloten dit schryven in handen te stellen van B. en W. By de rondvraag werd door den voorzitter nog eens uitvoerig toegelicht de stryd door de arbeiders in Twente, waarby hij krachtig aanspoorde de stakende Textielarbeiders ln hun rechtmatigen stryd te steunen. Nadat nog eenige zaken van meer huishcudeiyken aard waren afgehandeld, werd de bijeen komst door den voorzitter onder dankzegging gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, dochter van J. C. Buis en J. Brouwer. Getrouwd: H. Leguyt en A. Schaar. Overleden: C. A. A. van den Burg, 70 j. (echtgenoote van J. Leliveld). Intrekking rijbewijs. De bevoegdheid motorrytulgen te besturen is ontzegd aan C. Gyzenberg, wonende alhier, voor een termyn van drie maanden, ingegaan op 26 Februari j.l. De .geschorste onderwijzeres Dezer dagen is voor den Raad van State behan deld de kwestie, volgens welke mevrouw t:n D.-K. is gerchcrst, als hebbende een ver houding tot het gewezen hoofd der school, den heer H„ toen beiden nog in actieven dienst waren. Voor de gemeente was aan wezig de secretaris, dhr. Delfost, voor de be klaagde Mr. de 'les- ook was aanwezig de oud-burgemeesier J. C. F. Bletz, thans te Am- sterdam. De heer Delfos meende, naar het geen in de stukken stond te kunnen ver wijzen, r'aar er zich geen nieuwe gezichts punten hadden voorgedaan. De verdedigd behandelde de persoon van den veldwachter v. d. B., zijn verhouding tot den ex-burge meester, tot het Witte Kruis te Weesp?r- karspel en tot het ex-schco'.hoo d. Spr- haalde aan, dat ex-burge:ne:ster Eletz 100 zou hebben aangenomen om een echtsohei* dingsproces aanhangig te maken. De heer Bletz heeft deze kosten aargenomen ten behoeve van zn zoon Mr. J. Bletz, als eerste kosten, maar hy heeft er niet op aangedron gen, noen deze te eigen bate aangewend- Mr. de Hes, de kwestie vervolgend, wi'de de ten laste gelegde feiten niet ontkennen, maar meent, dat de verdachte al zwaar Se' noeg gestraft is. Van den onderwijsraad en de noofdinspeetie waren rapporten ingeko men, eoncludeerend. dat mevr. ten D. nie- langer ln haar ambt kon worden gehand haafd. AMSTERDAM. Aardappelprijzen. Prijzen onveranderd. Aanvoer één leding, 800 M-k NOORD-SCHARWOUDE. 15 Maart. Aan voer 2800 Kg. Wortelen t 3.50—4.10: Kleine Wortelen f 1.70—2.30; 271.400 Kg. Roode kool 0.603.40; idem doorschot 0.602.4" 109 300 K.g Gele Kool f 0.70—1.90; ideri doorschot ƒ0.60—1.50; Taaie Gele 1-8°» 254.000 K.g. Deensche Witte Kool ƒ1.30-' 2.30; idem dorschot ƒ0.70—1.80; 12.200 Kr uien 11,60—12,70; Grove 11,70—12.3°: Drielingen ƒ1120— II70: Nep 6.30. 3400 K.g. Bieten ƒ0.801.50. BODEGRAVEN. Kaasmarkt. Aanvoer 8' wagons kaas, 3306 stuks. Ie soort met ri)ks* merk f 2628: 2e soort met ryksmerk i 2" 25. Handel flauw. DINSDAG 15 MAART Vorige Koersen SlaalsleeuuigeD 5 Nederland 19li> 4S Nederi !9lt Neaeri 191'. 4 Nederland 1931 414 N.ind. 1926 b Banken Koloniale Bank indiscne Bank Gert. Handei-My Industrieën Umieve» Caive Delft Alg Kunstzyde van Beraei e ?at Nieuwe Hlulips Kucn. Accoumefc Nea Ford Industr Buitenland Anaconda Betnienem Steel U S Leatner intern Nickel Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum uortscne Petroleum Uaooes Kon Olie Penale Peuaawa Continental OU Sneu Union OU Rubber A dam Rubber Bandar oen Batavia Hubb Kolt lapanoeu Serbadjadl SUau V l C. O. Aliiea tntercontin Kuobei Scheepvaart Holt. Amerika I4jr. duo Oem Eigena Kon Nea Stoomt Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei Suiker K V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem tabak ueu Batavia oude Den Jostkust Senemoah Maxwell Spoorwegen Union Pacific «Vaoasn jmc miiw st Pauj Kansas City Souu trie KaUr prolongatie 101'/,, •97 is, 9315, 83 i« 59V4 6134 84 54 61 40 2C% 73)/2 4% 20''i. 21% 8% 201/4 99i/2 12? l/2 l?3/4 I4£V4 1C514 3% 6y4 4*/, 45 35% '7% II 17 12 231/, 27*| 33/4 453/4 X.50 2 %j 1% DINSDAG 15 MAART uonden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland \Veenen ,Copennagen Stockholm Oslo New-York tcable» Rome Praag Madrid 8.95 59 9.75 34.60 48. - 2.47t/2 12.75 18.90 9.05 59. If 9.55 24.75 4?-'° 2 )2> 19.10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2