VAN HET BINNENHOF EERSTE KAMER Wegenfonds, Staatsmijnen en Onderwijs TWEEDE KAMER Indische Bestuurshervorming DE CRISIS Rede van Dr. H. Colijn DE SMOKKELAARS UITBETALING VAN MILITAIRE PENSIOENEN WONINGBOUW TE LEIDEN SINGEL VERBETERING TE LEIDEN OPENSTELLING MAASBRUG INDISCHE TENTOON STELLING Diemen buiten beschouwing A. R. K. A. Het Congres te Utrecht Op 18 April a.s. GEMENGD NIEUWS UIT DE MIJN-INDUSTRIE Ook de P. C. M. B. aanvaardt de loonsverlaging EEN 103-JARIGE DOOR EEN AUTO OVERREDEN Kind gedood BRANDEN BRAND IN EEN MANUFACTURENMAGAZIJN Elfjarig meisje redt een twee-jarig kindje TRAGISCH ONDER KIPKARREN GERAAKT Ongeluk bij de Twentekanalen te Eefde Heeft een ongekende hoogte bereikt Zelfs worden goederenwagens gebruikt DE MOORD TE NAALDWIJK De verdediger van den dader DOOR AUTO OVERREDEN WONINGEN VERBRAND de INBRAAK TE ARNHEM Een schrale buit AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN DOOR TREIN GEGREPEN LUCHTVAARS DE INDISCHE POSTVLUCHT^ Uil" De De Den Haag 16 Maart 1932. De Eerste Kamer heeft er dit jaar bij de behandeling der begrootingshoofdstukken een tempo in, dat waarlijk de bewondering van vriend en tegenstander afdwingt. Werkte men gisteren in een korten achtermiddag Water staat. de Postbegrooting en het Staatrvis- schershavenbedrijf te IJ muiden af. heien gaf de Senaat zijn zegen aan Onderwijs, het We genfonds en de begrooting der Staatsmijnen. Bij t Wegenfonds en by de Onderwijsbegroo- ting was eenig debat, waarop we, omdat het op herhalingen van wat de Tweede Kamer reeds te berde bracht, neerkwam, niet behoe ven in te gaan. Er waren professoren Steger en de Sa- vornin Lohman die een lans braken voor eenige wijsgeerige schoting van de leerlingen van het Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwijs, en bij het Wegenfords ver blijdde Minister Reijmer den klmkerpropa- gandist Moltmaker met de mededeeling, dat hij onderhandelt over een nieuw contract met de betrokken kringen, dat ever een kwantum klinkers, aanzienlijk grooter dan de 25 mll- licen van het vorig contract, loopt, Vcordat hij een definitieve beslissing neemt ever de kwestie, waar de brug over het Hol- landsch Diep zal komen, zal Minister Rey- mer dit beloofde hij prof. Lohman eerst neg grondig overleg met betrokkenen plegen. Den Haag 16 Maart 1932. Een gezaghebbend man als Prof. van Vol lenhoven heeft van de materie, die de Twee de Kamer thans behandelt, de Indische be stuurshervorming, gezegd, dat men over den aanleg van een accountant en den speur zin van een detective beschikken moet, om uit al de paperassen, die de historie van dit vraagstuk zijn gaan omgeven, wijs te worden. Wee derhalve den gene, die de des kundigen uit de Kamer, natuurlijk allemaal accoutants- en detectivegeesten, over het thans aan de orde zijnde voorstel van Mi nister de Graaff moet aanhooren! De debatten loopen over een memorie- post op een suppletoire begrooting, welker omschrijving luidt: „Bestuurshervorming, met inbegrip van de voorbereiding van de indeeling van de Buitengewesten in drie gewesten." Deze drie gewesten zijn dan Su matra. Borneo en de Groote Oost, die teza men geheel den Indischen Archipel, behalve Java en Madoera. beslaan, Iy de Memorie van Antwoord heeft de be windsman in den breede uiteengezet, wat eigenlijk zijn bedoelingen zijn. „De strek king van de te nemen beslissing." zoo schrijft hij daar. „is, dat de wetgever, zonder zich ten aanzien van de uitwerking in détails te binden, zich zal uitspreken over de hoofd lijnen. die geprojecteerd zijn voor de door voering der bestuurshervorming in de ge westen buiten Java en Madoera." Bij het nastreven van het dubbele doel, aat bij de bestuurshervorming voorzit, n.l. eenerzijds de stimuleering van de mede werking van de bevolking door middel van vertegenwoordigende organen aan de behar tiging van locale en regionale belangen, an derzijds de afwenteling van een deel der centrale bestuurstaak op daartoe in het leven te roepen bestuurseenheden, wenscht Minister de Graaff aan te knoopen aan het historisch gegroeide. Daarvandaan het be houd" en het krachtiger maken van de in veie deelen der Buitengewesten bestaande adatgemeenschappen. Het feit echter, dat deze instituten nog niet voldoende rijp zijn, om daaraan een belangrijk deel van de hedendaagsche bestuurstaak te kunnen op dragen, en niettemin de toestand, vooral op Sumatra, dusdanig is. dat een voorzie ning niet langer kan uitblijven, heeft doen besluiten tot het instellen van organen, waarin de regionale autonomie reeds dade lijk meer tot haar recht kan komen Voor Sumatra zullen dit groepsgemeenschappen zijn. die zcoveel mogelijk zullen samenvallen met het woongebied der verschillende bevol kingsgroepen. Gewijzigd naar de plaatselijke omstandig heden zal deze hervorming ook in de andere Buitengewesten worden doorgevoerd. Met deze staatkundige reorganisatie kon men zich in het algemeen vereenigen. Ook de bevolking interesseert zich volgens den sociaal-democraat Cramer eigenlijk uitslui tend naar den onderbouw van het ontwor pen bestek, de basis, gevormd door de adat gemeenschappen. en de „tweede étage" (zooals Ir. Feber het uitdrukt), de groepsge meenschappen of gelijkwaardige instituten. De instelling echter van de drie reuzen- gewesten Sumatra, Borneo en de Groote Oost. bestuurd door een ambtelijk gouverne ment en bestemd eenerzijds tot onlastlng van het centraal bestuursapparaat te Ba tavia, anderzijds te belasten met de leiding en he toezicht over de groepsgemeenschap pen, stuitte op krachtigen tegenstand voor al van de heeren Cramer en Joekes, Toch stelt de Minister ook op deze meer ambte lijke bestuurshervorming, op dezen top van de gedochte pyramide, grooten prijs, omdat de bestuurstaak in de Buitengewesten in deze eeuw dusdanig, zoowel intensief als extensief is uitgebreid, dat het broodnoodig is, het topzware bestuursstelsel anders in te richten. Baron van Boetzelaer's bezwaar, dat het toch spot met ieder begrip van opbouw, van boven te beginnen en alvast de eiland- gouvernementen in te stellen, voordat de lagere instituten voldoende zijn gerijpt, weerlegde Ir. Feber door te betoogen, dat juist deze groei der verschillende volksge meenschappen veel beter onder de hoede van het gedecentraliseerd gezag, dat de plaatselijke en gewestelijke verhoudingen kent en dat later, als de autonomie dier ge meenschappen volkomen zal zijn gerijpt, het provinciaal bestuur zal zijn, zal kunnen plaats hebben dus onder toezicht van de centrale regeering. Dat de instelling van deze drie groote gewesten eenvoudig voortvloeit uit een „Ver deel en heersch" politiek, zooals de sociaal- demoeraat Cramer insinueerde, kan natuur lijk alleen hij beamen, die met dezen afge vaardigde de Nederlandsche Regeering van allerlei kwaadwillige bedoelingen ten op zichte van de Indische bevolking wenscht te verdenken. Breed heeft de vrfjzinlg-democraa t Mr. Joekes zijn bezwaren uitgesponnen. In te genstelling met den Minister, die ook in zyn antwoord weer vooropstelde, dat de ambtelijke reorganisatie, de vorming van de drie groote eilandgewesten, en de Staatkun dige hervorming, het bevorderen van de medewerking der bevolking aan de behar tiging van het plaatselijk en streekbelang, elkander juist onderling moeten stimuleeren, zette hij in den breede uiteen, dat de in stelling der groote gewesten als maatregel van ontlasting van de centrale bestuurstaak ondoeltreffend en als middel, om toezicht te oefenen op de ontwikkeling der groepsge meenschappen onnoodig en ongewenscht is. Het kostenbezwaar, dat natuurlijk in de zen tijd zeer zwaar weegt, is volgens Minis ter de Graaff bij deze beslissing van geen beteekenis. Het geldt hier Immers zuiver een beginseluitspraak, zooals de Volksraad die op 8 September van het vorig jaar met 36 tegen 21 stemmen gaf. Maatregelen tot eventueele verdere uitvoering zullen natuur lijk te zijner tijd vanzelf, zoowel hier als in Xndië, aan de vertegenwoordigende organen worden voorgelegd. En dan eerst is het tijdstip daar, om te beslissen, of de uitgave gewettigd is. Morgen volgt over dit ontwerp de stem ming. Van de katholieke fractie heeft dr. Moller den Minister eenige inlichtingen ge vraagd over eventueele wijzigbaarheid van de grenzen der groepsgemeenschappen. Bij den aanvang der vergadering heeft de Kamer in een stemming, waarbij Christelyk- Historischen en S.D.A.P. verdeeld waren, de reorganisatie van de departementen van Jhr. Ruys en Mr. Verschuuj met 60 tegen 18 stemmen goedgekeurd. Tegen waren de Vrijzinnig-demoeraten, de oommunist Wijn koop. Floris Vos. eenige sociaal-democraten en verschillende Christelijk-Historische le den. Het ontwerp-Ebels inzake de loopend e pachtcontracten komt onmiddellijk na het Paaschreces in behandeling. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat bij de inning van cheques voor de betaling van mili taire pensioenen door de Posterijen, over legging van een deugdelijk identiteitsbewijs wordt gevorderd. Als zoodanig kan dienen: een post- Identiteitskaart, welke ten postkantore te verkrijgen is, een abonnement op de spoor wegen, een legitimatiekaart van den A. N. W. B„ een pas of ander deugdelijk bewijs stuk, waaruit de naam van den houder en zijn handteekening blijken en waarop zijn portret voorkomt. De pensioenakte wordt niet meer als een deugdelijk bewijsstuk beschouwd. Dinsdag heeft dr. H. Colijn te Leeuwarden een rede gehouden. Het economisch gebouw, waarin wij zoo veilig woonden, is, zoo zeide hij, aan het wankelen geraakt. En de zorgen doemen voor de meesten onzer op. Wel zijn er nog velen, die op den gewonen voet kunnen doorleven. En het is verklaarbaar, al is 't dan niet ver dedigbaar, dat dit afgunst wekt bij velen. Want bij zeer velen staat de armoede niet meer op den drempel, zij is reeds binnenge treden. Groote inkomens zijn tot een vierde gedaald. Hiernaast zijn velen op een terrein gekomen, waar armoede en schrijnende zorg hun intrede doen. Dezen gevoelen zich af gunstig jegens hen, die hun inkomen niet za gen verminderen door den dalenden levens standaard, doch eerder vermeerderen. Men zij voorzichtig Ook de menschen met vaste inkomens zien hun salaris ingekort. En be driegen de teekenen niet, dan zal dat eerste begin door groote daling gevolgd worden. Want er is geen sprake van, dat deze crisis slechts een conjunctuurgolving is. Deze crisis zal ernstiger gevolgen hebben. Het verschil tusschen deze en vroegere crises is als dat van ziekten van de takken en die van den wcrtel van den boom. Deze crisis beperkt zich niet tot bepaalde landen. Zij teistert de geheele wereld, en alle bedrijven worden er door getroffen. Wij staan voor een omvorming van ons economisch leven. Het oude keert, althans voor lange jaren, niet terug. Men moet zich instellen op een laveren levensstandaard. Spreker zeide verder, dat slechts van het vrije ruilverkeer redding voor de wereld is te verwachten. Wat den overheidssteun betreft, dr. Colijn zeide, dat de overheid moet trachten, er voor te zorgen, dat de bronnen van ons volksbe staan niet te gronde gaan. Zij zou met mogen tolereeren. dat de bodem onbebouwd blijft, dat de Nederlandsche handelsvloot moet wor den opgelegd. Slechts uit een oogpunt van algemeen volksbelang mag de overheid han delen en dan niet om winsten te maken, maar om het bedrijfsleven voor wegzinking te behoeden. Voor enkele landbouw- en tuin- bouwartikelen wordt reeds steun verleend; verwacht mag worden, dat binnenkort ook de zuivelbereiding zal worden geholpen. Spreker 'vreest, dat het hierbij niet kan blijven Onze volkswelvaart berust niet alleen op land- en tuinbouw, ook op andere bedrijven. Een tweede vraag is: Hoe moet er worden geholpen? Hieromtrent werden vaak de meest dwaze voorstellen gedaan en wat nog erger is: ze vinden gehoor. Men moet zich allereerst afvragen, wat rr.en bereiken wil. Om een voorbeeld te ge ven. Het is zeer eenvoudig om te zeggen: voor de zuivelbereiding hebben wij 30 of 70 millioen gulden noodig om de zaak op gang te houden. Maar deze moeten toch ergens vandaan komen. Va a botpr en kaas verkoo- pen wij groots hoeveelheden naar het buiten land. Hooge inv rerreenten kunnen hier niet baten. Wanneer men dus spreekt over een toonenden prijs van de zuivelproductie, moet men op tweeërlei letten: Het deel, dat naar bulten gaat, en het deel, dat in ons land blijft. Men moet dus hebben een doorsnee- prijs. wat tevens een loonende prijs is. Maar dan stuit men dadelijk op een moeilijkheid. De binnenlandsche verbruiker heeft niet al leen een hcogeren prijs te betalen voor de boter, die hij beneden den kostprijs consu meert, maar ook voor dat deel van onze bo ter, dat naar het buitenland gaat. Mon moet niet vergeten, dat onze boteruitvoer voortdu rend achteruitgaat, vooral door de handels politieke maatregelen en verminderde koop kracht. In de derde plaats loopt de toestand in de verschillende provinciën sterk uiteen. Dit alleen maakt een regeling voor het geheele land niet tot een eenvoudige zaak. Hier komt nog bij, dat het niet gemakkelijk is, uit te maken, wat een loonende prijs is. Een groot deel van de boeren zit op veel te hooge hypotheeklasten of te hooge pachten. Moet die steun nu zoo hoog zijn, dat ook deze lasten en pachten kunnen worden opge bracht? Dan rijst de vraag, of men zoodoende nog wel het landbouwbedrijf en niet de geldschieters en grondeigenaren steunt. Voor wie als spreker van meening is, dat de grondprijzen in de laatste jaren ver boven de natuurlijke waarde van den grond gestegen zijn, is deze vraag zeer moeilijk. Voor pachten was nog wel een regeling te vinden, maar bij hypotheken zou het niet zoo gemakkelijk gaan. Zoo zijn er heel wat kwesties, waarom een bombastische redenaar zich niet bekommert, maar waarmee regeering en volksvertegen woordiging wel te maken hebben. Spreker zelf is voor steun aan landbouw en indus trie, maar wil op de moeilijkheden wijzen. Ook moet men zich niet op zijwegen laten voeren, zooals het geroep om vrijstelling van sociale lasten. Deze lasten zijn laag en het doel moet niet zijn om van deze lasten af te komen, doch het bedrijf zoo loonend mo. gelijk trachten te maken, zoodat deze lasten gemakkelijk te dragen zullen zijn. Spreker wil niet met een uitgewerkt plan komen, maar enkele hoofdgedachten geven. Hij neemt de grondstelling, dat een be- dryf behalve een bescheiden bestaan voor den boer en zijn arbeid'ers, de normale las. ten moet kunnen opbrengen, waaronder spreker ook rekent een matige pacht, zooals vóór den oorlog. Bij een dergelijke regeling zouden ook de hypotheekboeren gesteund zjjn. Hoe een dergelijke steun geregeld moet worden, moeten de deskundigen maar uit maken. Men moet de moeilijkheden recht onder de oogen zien. Als men dit maar wil Inzien en niet als een dwaas een sprong in het duister waagt, zal men een regeling kunnen treffen die vrucht zal dragen. Dit komt ook aan dert spoed ten goede. Snel handelen is alleen mogelijk als men welberaden handelt. Wanneer men met dit stichten op gang is, komt d'e tijd ook eens een onderzoek in te stellen naar de fundamenten. Men mag zich wel eern afvragen, of onze agrarische structuur nog wel goed is. Als üe tegenwoordige handelspolitiek der Mogend heden voortduurt, zal men zich moeten af vragen, of men niet liever producten zal verbouwen, die men thans moet invoeren, in plaats van producten, die men niet kan uit voeren. Men zal alle krachten moeten in. spannen om onze markten te behouden en uit te breiden, maar als dit niet gelukt, zal men de klok vijftig jaar moeten achteruit zetten. Spreker heeft nog slechts gesproken over den landbouw: maar een andere pijler van ons volksbestaan is de industrie, die groot gevaar loopt door het loonpeil, dat in Nederland hooger is dan in eenig ander land. Vooral de hooge iconen in de beschutte bedrijven, z.m. de overhèidsbe- dryven, staan de zoo noodzakelijke daling van het algemeene loonpeil in den weg. Toch, zullen wy onzen uitvoer niet verlie zen, dan dienen de kosten omlaag. Dit geldt ook voor de scheepvaart. Spreker roert hier teere punten aan. De krachtige arbeidersorganisaties in de be schutte bedrijven zullen zich tegen loons verlaging verzetten, een der grootste poli tieke partyeh geeft het parool uit; Géén loonsverlaging. Spreker kan begrijpen, dat men bariton-geluiden liever hoort dan een sombere bas. Niemand staat gaarne af, wat hij heeft. Maar daarom gaat het niet. Zullen wy onze plaats onder de andere volken nou. den, dan moeten de loonen achteruit. Neder land betaalt thans reeds de hoogste loonen in de wereld. Verandert dit niet, dan zal het eene bedrijf na het andere sluiten, en zal de werkloosheid reusachtig toenemen. Spreker heeft sombere dingen gezegd, doch een christen moet de waarheid ond'er oogen durven zien. Door offervaardigheid en sa menwerking zal men naar den mensch ge sproken, de crisis doorkomen. Doch men zie niet alleen den economisehen kant, maar ook den geestelijken kant. Steeds zoeke men God. Men zij in allen tegenspoed geduldig en in allen voorspoed dankbaar. Éen é3-tal artikelen werd de vergadering ter bespreking voorgelegd. Breedvoerig werd over de artikelen gediscussieerd, wijzigingen aangebracht en enkele artikelen verworpen. Het ontwerp „program van wenschen" werd na de aangebrachte wyzigingen goed gekeurd. Te ongeveer 1 uur werd door den voor zitter met een passend woord het congres gesloten. In den namiddag werd door de congres sisten een bezoek gebracht aan enkele be zienswaardigheden der stad Utrecht. B. en W. der gemeente Leiden stellen dm gemeenteraad voor zich in beginsel te ver- renigen met den bouw van een 360-tal wo ningen door verschillende bouwverenigin gen en de gemeente zelf in diverse wijken van de stad. Nu de Rijnsburger-, de Mare- en de Hee rensingel te Leiden achtereenvolgens zijn genormaliseerd en van een gesloten wegdek zijn voorzien, achten B. en W. dier gemeente hét wensehelijk in aansluiting daaraan ook de verbetering van den Zijlsingel ter hand te nemen. De kosten hiervan worden geraamd op 83.000. Naar aanleiding van berichten over de In dische tentoonstelling vernemen wij van be voegde zijde, dat er van een Indiscne ten toonstelling dit jaar te Diemen welke zou. samenvallen met die te 's Gravcnhage geen sprake meer is. Er waren daarvoor wel plan nen, doch het denkbeeld om een aanvullende tentoonstelling te Diemen te houden is, n;i- dat de niet-wenschelijkheid daarvan is inge zien, prijsgegeven. Het bericht, dat er moeilijkheden zouden zijn met het Koloniaal Instituut te Amster dam, is onjuist-. De overeengekomen bedra gen zijn gestort, zoodat op de volle mede werking van het Koloniaal Instituut kan wor den gerekend. Over de verdere inzendingen zijn nog on derhandelingen gaande. De opbouw van de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark te 's-Gravenhage is reeds in een vergevorderd stadium, zoodat. overeenkomstig ae verwachting de tentoon stelling op 15 Mei a.s. gereed zal zijn. In den aanvang der ochtendbyeenkomst van den tweeden congresdag van groep III der A. R K. A. te Utrecht heette de voor zitter, de heer Sontrop, byzonder welkom den algemeen voorzitter der Arka, den heer Bulten. In behandeling kwamen allereerst nog voorstellen van de groepsafdeelingen Maas tricht en Tilburg, waarin voorgesteld werd de rubriek van groep III in het A. R. K. A.- orgaan te verbeteren, en aan het a.s. A. R. K. A -congres voor te stellen, dat voor de rubriek van groep III een afzonderlijke re dacteur worde benoemd. Door de vergadering werd na discussie aangenomen, dat als afzonderlijk redacteur voor de rubriek groep III zal worden voor gedragen een persoon uit groep III, wiens naam echter niet zal worden vermeld. Het overige deel der ochtendvergadering werd verder ln beslag genomen door een uitvoerige bespreking van het ontwerp „program van wenschen", dat is samenge steld na bestudeering van diverse voorstel len der af deelingen in den loop der jaren. De plechtige openstelling van de nieuwe Maasbrug te Maastricht is bepaald op Maandag 18 April a.s. Naar wy vernemen, zal op uitnoodiging van den Minister van Waterstaat, de offi- sieele openstelling geschieden door den oud- commissaris der Koningin in de provincie Limburg, minister var Staat, Jhr. Mr Charles J. M. Ruys de Beerenbrouck, minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. In de Dinsdagavond te Heerlen gehouden besturen-conferentie van den Protestantsch- Christeiyken mijnwerkersbond heeft het hoofdbestuur verslag uitgebracht van het verhandelde in de jongste vergadering der contactcommissie. Tot slot aanvaardde de conferentie zonder meer de aangezegde loonsverlaging van 10%. Dit zal ter kennis vair de contactcommissie gebracht worden. Den 29sten dezer maand zal de weduwe Postema te Groningen het zeldzame voor recht ten deel vallen, haar 103den verjaar dag te mogen vieren. Het ouae vrouwtje, dat tot voor korten tyd nog bijna dagelijks in de straten van Groningen te zien was, wandel de daarbij achter een wagentje, dat haar tot steun diende. Zij is in Aurich (Oost-Fries land) geboren en tweemaal gehuwd geweest. Woensdagmiddag 4 uur had te Ameide een droevig ongeval plaats. Het vierjarig zoontje van den arbeider Lakerveld werd by het on verwacht oversteken van den -veg door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. In een stalhouderij Dinsdagavond brak brand uit in een stal houderij van den heer Klaassen ln de De- venterstraat te Zwolle. De hooizolder stond in lichter laaie, toen de buren den brand ontdekten. De aanwezige paarden, eenige kalveren en varkens, werden terstond uit het brandende perceel gehaald. De brandweer tastte met vier stralen het vuur aan. De aan grenzende perceelen, w.o. een brandstoffen- magazyn, bleven gespaard. Verzekering dekt de schade. Kwaadwilligheid in het spel? Dinsdagavond is te Geffen (N.B.) een tij delijk onbewoonde boerenwoning tot den grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat kwaadwil ligheid in het spel is. Verzekering dekt de schade. Heidebrand bij Rucphen Dinsdagmorgen ontstond een heidebrand te Schijf onder de gemeente Rucphen. Een op pervlakte van eenige kilometers lengte en on geveer een halven kilometer breedte werd een prooi der vlammen. Circa twintig hectaren neide, waarop denneboomen en jonge aan plantingen, alsmede een stuk bosch ter grootte van een hectare, verbrandden. Door omwonenden werd het vuur gebluscht. Te ongeveer één uur 's middags was men den brand geheel meester. De marechaussee van Sprundel was ter plaatse aanwezig. Radiotoestellen en 3500 gramo- phoonplaten vernield. Woensdagnacht is brand ontstaan in het perceel aan de Allstadtschestraat te Ensche de, waarin de gramophoonplatenwinkel van den heer Schoo was gevestigd. De wnikel en het bovenhuis zijn totaal uit gebrand. Er zijn ongeveer 3500 gramophoon- platen, alsmede een aantal radiotoestellen en een sprekende film verwoest. Alles was op beurspolis verzekerd. Woensdagmiddag te omstreeks twee uur brak brand uit in het magazijn van manufac turen en confectiegoederen van den heer G. Spek in de Nieuwstraat te Maassluis. De brand, die vermoedelijk ontstaan is door het vlam vatten van goederen die naast de kachel waren opgestapeld, nam direct een grooten omvang aan- „En Is uwe excellentie alleen terwille van de politiek diplomaat geworden?" „Nee, geachte collega.... de hoofdzaak ls, omdat de dokter mij had voorgeschreven, dat ik een buikband diende te dragen." Het gelukte twee voorbijgangers, den heeren C. Rietdijx en C. B. Ravenboer een jongen en een meisie, die zich in de kamer achter den brandenden winkel bevonden, naar bui ten te brengen. Een 11-jarig dochtertje van den heer Spek slaagde er in een tweejarig kindje, dat in dezelfde kamer in een ledi- kantje lag, naar buiten te brengen. De kin deren kregen geen letsel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met twee stralen op de mo torspuit. Zij mocht er in slagen, den brand tot den winkel, die vrijwel geheel uitbrandde, te beperken. Met lucifers gespeeld Nader deelt men ons nog mede, dat de oorzaak van den brand moet gezocht wor den in het feit, dat het vijfjarig zoontje van den heer Spek met lucifers achter de toom bank heeft gespeeld Hierdoor ls de Inven taris aangestoken en de groote brand ont staan. De politie stelt een ernstig onderzoek ln. Maandag vertrok de 70-jarige mevr. v. d. M„ uit Eindhoven, naar haar in Duitschland wonende dochter, die ernstig ziek was. De moeder ls onderweg in den trein aan hart verlamming overleden. Ook de dochter was inmiddels overleden. Bij de werken voor de Twentekanalen te Eefde is op het werk van den aannemer Bleeker een ongeveer 23-jarlge jongeman, genaamd H. F'rans, op tot nu toe onbekende wijze tusschen een paar kipkarren, die door een paard werden voortgetrokken, terecht gekomen en met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. De wonden zijn van dien aard. dat de genees heer herstel uitgesloten acht. Ondanks het strenge optreden van de douane.beambten, die sinds eenigen tijd met politiehonden, lichtkogels en zelfs met prik keldraadversperringen de smokkelaars ln hun bedrijf trachten te belemmeren, heeft de sluikhandel in 't Nederlandsch-Duitsche grensgebied een ongekende hoogte bereikt, en moet nog steeds een toeneming van de smokkelarij geconstateerd worden, senryft 't „Handelsblad". Dit blijkt ook weer uit de thans gepubliceerde cijfers van de douane, inspectie in het grensdistrict Düsseldorl, dat 't grensgebied in Zuid-Gelderland en Noord- Limburg omvot. Elykens deze publicatie wer. den in dit distriet gedurende de maand Fe bruari in beslag genomen 115.000 sigaretten, 1700 boekjes sigarettenpapier, 3100 Kg tabak, 1700 Kg. koffie, 31.000 Kg. graan, 3900 Kg. meel, 36.000 Kg. suiker, 125.000 Kg. aard appelen en 1800 Kg andere smokkelwaren. Uit deze cijfers blijkt, dat de smokkelhan. del, in vergeiyking met Januari, dat reeds een recordmaand was, nog aanzienlijk is toe genomen, terwijl vooral de aandacht trekken de groote hoeveelheden suiker en aardappe len, die in beslag genomen werden. Deze artikelen schijnen in den laatsten tyd een winstgevend object voor de smokkelaars op te leveren, hetgeen vanzelf sprekend in ver. band staat met de nieuwe Duitsche in voertarieven. Ook uit de verdere cijfers blijkt de sterke toeneming van den smokkelhandel. Er werden 124 rijwielen, 16 vrachtauto's en een motorrijwiel in beslag genomen en overeenkomstig de nieuwe bepalingen ver beurd verklaard. De douane.beamtben slaag den erin niet minder dan 1300 smokkelaars te arresteeren. Nog sprekender zijn de cijfers van de aan de inspectie Dusseldorf grenzende inspectie Keulen. Daar werden over Februari in be slag genomen 546.000 sigaretten, 1850 Kg. tabak, 5500 Kg. brood en 7600 Kg. suiker Er werden 9 vrachtauto's, 7 motorrijwielen en 115 rijwielen verbeurd verklaard en 2421 per sonen gearresteerd! In deze twee districten werden dus in totaal ruim 3700 smokkelaars in één maand gearresteerd, waaruit, de geweldige omvang, dien het smokkelbedrijf genomen heeft, blijkt. Dat niettemin in onverminderde mate ge smokkeld wordt, blijkt wel uit de voorvallen van de laatste dagen. Te Hassem, 'n plaatsje tusschen Siebengewald en Goch reden met korte tusschenpoozen zwaar beladen voer tuigen naar een boerderij. Dit drukke trans port trok de aandacht van de douaniers, die op de hoeve een onderzoek Instelden. In de schuren troffen zij een party van 8350 K.G. rogge aan, die niet door de vereischte papie ren gedekt was en dan ook ln beslag geno men werd. Bii de Geldersche Poort stuitten de kommiezen des nachts op een smokke laarsbende. bestaande uit acht man. De mannen die per rijwiel waren, trachtten te ontvluchten, maar waren spoedig door eenige patrouilles omsingeld en werden gearres teerd, terwijl hun rijwielen in beslag geno men -'erden De douaniers vonden 150 K.G. tobak op hen. Intusschen zoeken de smokkelaars als Se' volg van de steeds strengere controle do® de kommiezen naar nieuwe middelen 01 hun waren veilig over de grens te breng®11. De nieuwste truc, die thans toepassing vin® j is het gebruik van goederentreinen. OP ls derlandsch gebied begeven de smokkela®1^ zich met hun waren op den trein en ver- schuilen zich op of tusschen de wagons. Na de de douane-visitatie klimmen zy dan door ventilatiekleppen in de verzegelde wagons e® wachten dan op een gunstige gelegenhel om den trein weder te verlaten. Het duurd niet lang of de douane-beambten kwaffle® achter deze handig opgezette smokkelt1"" en zetten een val op om de smokkelaars °P heeterdaad te betrappen. Toen Dinsdagnacht weder een goederen trein de grens passeerde, werd deze aan station Dorsten opgehouden. Nog voor het de smokkelaars zich goed en wel rekenschaP gegeven 'hadden van wat er gebeurde, warel de wagons geopend en zagen zij zich ont- dat dekt. Het bleek, dat de douane-beambte een uitermate goeden slag geslagen hadd® Een beruchte smokkelbende, bestaande tien personen, werd gearresteerd, en ong® veer 200 K.G. koffie en tabak werden in slag genomen. Tijdens de overrompel1" sloeg een der smokkelaars op de vlucht, do® werd spoedig door een politiehond tot sta» gebracht. De man ging daarop den beam® te ïyf, waarop ook de andere smokke: in verzet kwamen. Hèt gevolg was öa douane-beambten van hun vuurwapenen Se' brulk maakten, waardoor de eerste verse pleger door een schot in den buik zwaar S' wond werd. De heele bende werd ten sl°£ ingerekend'. De laatste dagen wordt in het UultsCï. Geldersche grensgebied weer geregeld 8® L naleerd een nieuwe dubbel gepantsflr smokkelauto welke bestand blijkt te tegen iedere beschieting van de kommie2® j De operatiebasis van deze smokkelaars F» ln het Noord-Limburgsche. De kolonne-a®" voerder van deze over vele auto's besC kende bende is een goede bekende van douane, een zekere K. uit het Ruhrindustn gebied. Eenige goed geslaagde tochten er reeds gemaakt met dezen smokkelwag® Tot nu toe staan de kommiezen met wapenen ln de hand machteloos tegen® deze tankbestuurders, die goede zak® maken. 4800 smokkela»15 In Ryn- en Ruhrgebied woekert smokkelhandel in alle kringen verder. &e. aantal personen, dat aan den smokkelhand deelneemt, wordt steeds grocter. Volge! nfficieele opgaven van het inspectie-bure;1 van den Rijksbelastingdienst ln het disti"ic Keulen zyn In de maanden Januari Februari alleen )door de kommiezen onder dezen dienst ressorteeren 4800 Psr sonen aangehouden wegens smokkelarij. Als verdediger van den 22-jarigen lett®!' zeter B., verdacht van den moord op de 16-jarige dienstbode v. d. C„ te NaaldWÓ^ zal optreden mr. Moresco, advocaat e procureur te Den Haag. Slachtoffer overleden Dinsdagavond is op den straatweg schedeOldenzaal onder de gemeente neker de 36-jarige bierbottelaar Leusink, o1 plotseling uit een zyweg kwam door ee>1 V**W OJJVYV& ftVV'ÓIU, auto aangereden. Hij werd met een zW8£j hersenschudding naar het ziekenhuis Enschede overgebracht, waar hy aan de 8 volgen is overleden. Te Maastricht zyn de woningen van wed. S. en van H. geheel door brand v®>(j nield. Het vee van de wed. S. kon Ser worden. By H. verbrandde het heele bu' raad; twee koeien kwamen in de vlam®1 om. Met groote moeite kon het gezin den gered. Te Arnhem is ingebroken in het kant®^ van een brandstoffenhandel. De daders ben zicli toegang weten te verschaffen een raam, dat met spanjolet-sluiting g®s' f ten was, open te breken. De buit was ecb niet groot en bestond, behalve uit een vl"j pen en eenige sigaren uit enkele plak" rentezegels en eenige postzegels. et Een zesjarig kindje der familie L„ dat moeder op bezoek was bij familie te Heer' viel in een ketel kokend zeepsop en rs hevig lyden overleden. Op het station Kleef is de rangeerder uit Groesbeek door den trein gegrepen gedood. De „Uil", op de terugreis, is Woensda? 5.55 uit Djask vertrokken en na een t schenlanding van 10.30—11.15 te Bushir. 0 15.35 te Bagdad aangekomen. De „Raaf", op de uitreis naar Ned.-ïn^. is Woensdagochtend 7.47 uit Djask veTt:>^ ken en na een tusschenlanding van 13.59 te Karachi om 17.50 te Jodhpur a gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10