KENNEMERLAND Stofzuigerhuis MAERTENS HILLEGOMSCHE BRIEVEN ingezonden BEVERWIJK VELSEN VELSEN-NOORD R. K. KIESVEREENIGING HERIrittA& WülHRlCH, HAARLEM Bliksembeveiliging CASTRICUM LIMMEN SANTPOORT UIT DEN OMTREK VEREENIGING VAN R. K. GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN STATEN-KIESKRING LEIDEN AERDENHOUT HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HALFWEG Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toesteilen LISSE NOORD WIJKERHOUT NOORDWIJK SASSENHEIM WARMOND ZANDVOORT MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSI AG Staat van Besommin&cn van de heden aan den Ryksvischafslag asW- gekomen stoomtrawlers: Beatrice ƒ1300; Chenivlère ƒ2900; Wllhelmina ƒ2100; Be"* gers VI 85 1360; Kotters E 541 750; E z®* f 890: O 71 ƒ150; Loggers; Sch 35 /3«[. Sch 468 ƒ510; KW 89 630; KW 31 KW 22 460; KW 95 600; KW 36 f&"' KW 79 540. °jnS 46 Yi B-K. Coöp. Land, en Tuinboirwbank. Dinsdagavond hield de RN. Coöp. Land, en Tuinbouwbank haar vijftiende jaa:lijksche al. gemeene ledenvergadering in de bovenzaal van het Veilinggebouw „Kennemerlanó". De talrijke aanwezigen werden welkom ge- heeten door den voorzitter, den heer P. J. van der Wijst. Nadat door den secretaris het jaarverslag was uitgebracht, werden de rekening en de balans over het jaar 1931 vastgesteld. In 1931 werd aan spaargelden ingelegd 290.129.21 en terugbetaald 360.690.15. De rekening sloot met een bedrag van 862.289.33. De winst bedroeg 4124.36. De balans wees een eindcijfer aan van 445.702.08. Bij Ce bestuursverkiezing werd in de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer B. Jansen, gekozen de heer Th. Uuman, die lid was van den Raad van Toezicht. De daardoor ontstane vacature werd vervuld door de verkiezing van G. Rooijmans. De heer J. van Egmond werd als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Na sluiting der vergadering werd nog een verloting gehouden om fraaie prijzen. Burgerlijke Stand. Geboren: J. H. Giele Braun, z; C. van ZutphenPeek, d C. M. G. EvenLautenschutz, z.; G. Molenaar Bakkum, z.; M. C. Verduit—Hopmans, z. Ondertrouwd: K. Pauw en M, J. Nieuwen- huizen: G. Veilema en E. Assendelft. Overleden: E. M. Hutte, 62 jaren, gehuwd m. J, de Smidt (gew. hebb. te Velsen). VERLAGING DER STEUNBEDRAGEN GROOTE ONTSTEMMING BIJ DE VAKCENTRALES De besturen der plaatselijke vakcentrales (moderne, RN. en Christelijke) berichten ons het volgende: Nadat tijdens de laatste Raadszitting de door het college van B. en W. voorgestelde wijzigingen van de steunregeling teruggeno men waren, werd door B. en W .op 12 Maart een lijst van loonen vastgesteld in verband met art. 8 van de gemeentelijke steunrege ling, waarin is vastgesteld, dat steun, plus liuurtoeslag, nimmer meer bedragen mag dan 65 pet. van het normale loon; voor gezinnen van 8 en meer personen 70 pet. Deze Iconen zijn door het college geheel willekeurig vastgesteld, zonder eenig over leg met de Vakcentrales en evenmin werd het oordeel van de Raadscommissie voor Steunverleening gevraagd. Het doel van B. en W. was blijkbaar tot lederen prijs de uitkeeringen omlaag ts druk ken, ais middel waarvoor men deze lijst van loonen opstelde, die veel lager zijn dan d'e werkelijke loonen. Telegrafisch verzochten de drie Vakcen trales opschorting dezer verlagingen, ten ein de overleg mogelijk te maken. In de op Dins, dagmorgen gehouden vergadering van 't col lege van B. en W. werd dit verzoek van d'e hand gewezen. Des namidddags werd nog maals door den wethouder voor Sociale Za ken, dan heer Bosman, een poging gedaan om het college tot andere gedachten te brengen, hetgeen echter niet gelukte. Indien er fouten waren gemaakt, was men bereid zulks ts herstellen; de regeling moest echter onmiddellijk worden doorgevoerd. De strekking van dezen door het college geheel zelfstandig genomen maatregel komt het scherpst tot uiting bij de voor matrozen en Stokers voor de trawlervlöot geldende steunbedragen. Een gezin met drie kinderen zal per week ongeveer 2.60 minder ontvan gen dan voorheen; bij vier kinderen 2.80, bij vijf kinderen 4.30, zes kinderen 5.80 enz., steeds 1.50 meer. Hieruit blijkt, dat vooral ós groote gezinnen door dezen maat regel zwaar getroffen worden. De besturen der Vakcentrales wijten dezen plotseling door het college genomen maatre gel aan ontstemming over het door den Raad genomen besluit, om voorloopig geen wijzi. ging in de steunregeling te brengen. Weer een boschbrandje Gistermiddag werd de hulp der brandweer ingeroepen voor het blusschen van een boschbrandje op Schoonenberg nabij den Driehuizerkerkweg. Het vuur werd met zand gebluscht. Den 15en Maart IJ. hield de R.K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht" alhier, haar jaarvergadering in het gebouw der R. K. Volksbond. Deze jaarvergadering onderscheidde zich in niet veel opzichten van andere jaarver gaderingen, zelfs niet in slechte opkomst der leden. Toen de voorzitter, de heer H. H. Meijer de vergadering op de gebruikelijke wijze opende, was in totaal pl.m. 6 pCt. der leden aanwezig. De heer Meijer stelde het nieuwe bestuur aan de leden voor en hoopte dat dit be stuur op de volle medewerking der leden zou kunnen rekenen, in de toekomst, ook wat betreft het beter opkomen ter vergade ring. Na het overlijden van onzen grooten voor ganger Mgr. Nolens te hebben gememoreerd en een waard eerend woord aan de gedach tenis van dezen eminenten leider te hebben gewijd, hield de voorzitter nog een korte beschouwing over de huidige slechte toe standen. Spreker sprak de hoop uit, dat al les zich spoedig ten goede zou keeren. Na deze openingsrede werden de notulen der vorige ledenvergadering voorgelezen en in orde bevonden. Bij de bestuursmededeelingen deelde de voorzitter mede, van meening te zijn dat door „Recht en Plicht" een protest mosst worden Ingediend egen de verdrijving der Paters van de Sociëteit v. Jezus uit Spanje. Dit protest zal dan, met protesten van alle RJK. Kiesvereenigingen in Nederland, ge- zamelijk ingediend worden ter plaatse waar het behoort. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Het jaarverslag secretaris, over 1931, werd met applaus der vergadering beloond. Na het dankwoord van den voorzitter aan den secretaris, bracht de penningmeester verslag uit over het financieel verloop over 1931. Nadat door een commissie de bescheiden waren nagezien en in orde bevonden, dank te de voorzitter ook den heer Langendijk voor zijn zuinig en accuraat beheer. Spre ker zeide, het een prestatie te vinden, nk een jaar van actie ais 1931 is geweest, nog een batig saldo van 6.89 te kunnen tco- nen. Nu bracht de heer Cladng, afgevaardigde naar de jaarvergadering der Kamer Centra le-Haarlem, verslag uit van deze vergade ring, gehouden op 21 November 1931 in gebouw St. Bavo te Haarlem. Voorzitter dankte genoemden heer voor zijn duidelijk en uitvoerig verslag. Hierna was aan de orde: Verslag buitengewone vergadering der R.K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen, gehouden op 7 Nov. 1931 eveneens in gebouw St. Bavo te Haarlem. De afgevaardigde naar deze vergadering de heer H. Hames was met kennisgeving afwezig, doch had gezorgd voor een afschrift van dat verslag ter ver gadering. De secretaris bracht daarop vedslag uit, waarna de voorzitter dank bracht aan den heer Hamers voor zijn eveneens keurig ver slag. Hierna was de rondvraag aan de orde, waarvoor zich een 8-tal leden opgaven. Er werden verschillende kleinere zaken bespro ken, hoofdzaak was, dat bijna alles neer kwam op dat eene: leden aanwerven en beter vergaderingbezoek verkrijgen! De voorzitter zegde toe, op de eerstvol gende bssuursvergadering deze punten te zullen behandelen en te overwegen hoe het ledental omhoog te krijgen en hoe de animo voor de ledenvergaderingen te wekken. Na dank aan de leden werd de vergadering met den Christelijken Groet gesloten. Spoedeischende raadsvergadering De raadsleden B. Res Wzn., G. F. Res, P. M. Borst en P. Twisk hebben B. en W. ver zocht een spoedeischende Raadsvergadering te houden. Zy maken bezwaren tegen de verleende bouwvergunning van den heer Assman, hoek Mient-Dokterspad. Deze raadsvergadering zal Maandag 21 Maart des morgens te half tien ten raad- huize worden gehouden. „Bloembollencultuur". In het café van den heer Kroon werd Dinsdagavond een ver. gadering gehouden door bovengenoemde at. deeling. Na opening door den voorzitter den heer Valkering, was aan de orde de be schrijvingsbrief der 168e algemeene vergade ring, welke zal gehouden worden Maandag 21 Maart in het Krelagehuls te Haarlem De eerste vijf punten passeeren zonder aanmerkingen den hamer, terwijl het vol- gendep unt: wijziging van een artikel in het Handalsreglement voor den Bloembollenban- del, bijzondere belangstelling vroeg. Dit arti kel werd voorgesteld als volgt: „indien ver. kocht is een hoeveelheid bloembollen met beding, datd e verkooper slechts uit eigen partij behoeft te leveren, zal, indien vóór of bij de rooiing redelijkerwijze kan worden geconstateerd, dat d'e voile verkochte hoe. veelheid niet geleverd zal kunnen worden, de verkooper verplicht is om: le. binnen acht werkdagen na de rooiing den kooper hiervan mededeeling te doen; 2e. binnen zes tien werkdagen, na de rooiing', die mededee ling te doen volgen door een nauwkeurige opgave van het percentage der verkochte hoeveelheid, hetwelk hij zal leveren. Indien de verkooper in gebreke blijft met de nakoming van de hiervoren onder 1 en 2 genoemde verplichtingen of van één van beide, zal hij niet meer kunnen volstaan met de levering van d'e opbrengst der eigen partij, doch, tenzij de kocper verklaart dit niet te verlangen, gehouden zijn om het aan de verkochte hoeveelheid ontbrekende uit andere bron bij te leveren en om bij ge breke daarvan schadevergoeding wegens te kort levering aan den kooper te betalen. Op den verkooper rust de bewijslast voor de juistheid van de mededeeling en opgave. dooT hem overeenkomstig het bepaalde in het eerstel ld aan den kooper gedaan. De commissie, die de herziening van het handelsreglement heeft ontworpen, vindt alle aan.eidlng, om dit artikel (23)) aldus aan te vullen, de nieuwe redactie biedt inderdaad verschillende voordeelen, welke veel onge. wenschte moeilijkheden zal voorkomen. Het voorstel werd dan ook zonder wijzi. gingen aanvaard. Vervolgens kwam aan de orde enez eer be langrijk vooutei tot azi.vulling van het Handelsreglement, nJ. de compensatie bi) wederkeerige verkoop en gelijktijdige opeisch- baarheid na levering of wanprestatie. Deze voorgestelde wijziging en aanvulling vindt z'n oorzaak in een voorstel der afdee- ling Schoten-Ve'.sen aan de orde gesteld be treffend® d'e compensatie in verband met cessie. De commissie, welke over dit zeer belang, rijk punt rapport heeft uitgebracht, acht het om reden van ccmmereieelen en juridischen aard niet geraden te trachten een regeling te ontwerpen, volgens welke overdracht van vorderingen onmogelijk of verboden zou zijn. Reeds het enkele feit, dat het aan twijfel onderhevig is of naar het godend recht een dusdanige regeling rechtsgeldigheid zou be zitten, moet alreeds aanleiding zijn om met de vaststelling daarvan voorzichtig te zijn. De commissie is van oordeel, dat in alle gevallen een dergelijke regeling, indien zij ai rechtens bestaanbaar ware, in de practijk tot teleurstelling aanleiding zou geven en niet geschikt zou zijn om de wederkeerige credietverleening daadwerkelijk te bescher men tegen de nadeelige gevolgen van cessie. De commissie heeft daarom afgezien van het ontwerpen van rege.ingen, beoogende de overdracht van vorderingen of de mogelijk heid van dusdanige overdri.cht rechtstreeks aan te tasten, zy acht het op juridische gronden evenmin mogelijk, door middel van een door de vereenlging vast te stellen re. geling te tornen aan een der drie wettelijke vereischten voor compensatie, welke zijn: leè wederkeerigheid in de rechtsverhouding van schuldeischer tot schuldsnaar tusschen de personen wier wederzydsche vorderingen overigens voor compensatie in aanmerking zouden komen; 2e. opeischbaarheid van de vorderingen; 3e. vereffenbaarheid van de vor deringen. De commissie acht het echter wel mogelijk de wederkeerige credietverleening te bescher. men door het vaststellen van bepalingen, waardoor de mogelijkheid voor compensatie zoodanig wordt verruimd, dat er minder ge. legenheld voor overdracht overblijft van een der wederkec-.ge vorderingen aan derden. Dit kan worden bevorderd door een sy steem van vervroegde opelschbaarstelling in gevallen van wederkeerigen koop-en. verkoop, door welke vervroegde opelschbaarstenmg vlugger kan intreden, dan anders onder vi- gueur van de langs in den bloembollenhan. del gebruikelijke crediettermynen 't geval is. Door vaststelling van dergeiyke bepalingen zal de cessie aan derden in vele gevallen voorkomen kunnen worden, althans zeer be lemmerd kunnen worden. De wederkeerige credietverleening wordt daardoor niet alleen beschermd tegen cessie, doch eveneens tegen verpanding van een der wederkeerige vorderingen aan derden. Deze voorgestelde bepalingen zullen onder art. 26, 27, 28 en 29 voorkomen, doch op ieder geval van wederkeerigen verkoop kan slechts één dier artikelen van toepassing zyn' De desbetreffende voorgestelde wyzigingen en aanvullingen werden voorgelezen en door den voorzitter nog toegelicht. De voorzitter deelt hierby mede, dat ge zien deze zeer ingewikkelde juridische voor stellen, ter wille der overzichtelijkheid en de duidelijkheid, deze door een jurist zullen worden toegelicht. De vergadering ging accoord met de voor stellen. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heeren T. Valkering en K. Vooren en tot plaatsvervangers de heeren S. Wokke en G. J. J. Blauw. Onder de Ingekomen stukken zy nog ver meld een schryven van den heer J. Kroon, onbezoldigd veldwachter, waarby dank wordt betuigd voor de toegekende gratificatie; eveneens een dito schryven van de Harmonie .Excelsior". Ten slotte werd nog gelegenheid gegeven voor den gezamenlyken aankoop van man. den, waarna sluiting. R. K. Kiesvereeniging „Santpoort I" Deze kiesvereeniging houdt een ledenver gadering op heden, Donderdag 17 Maart, in café „Zomerlust" van oen heer Böhm, 's avonds te 7.30 uur. De agenda vermeld o.a.: Verkiezing Be stuurslid wegens bedanken van den heer P. Molenkamp; verkiezing Afgevaardigden voor den Rijks- en Provincialen Kieskring; behandeling Voors el tot Wijziging van het Kiesreglement 1927 der R.K. Staatspartij en behandeling Concept Reglement van de Centrale Kiesvereeniging Velsen. Sinds geruimen tijd bleef onzerzijds de inkt in de pen; veelvuldige en drukke bezig heden waren de oorzaak, niet gebrek aan stof. Sinds myn laatsten brief, die geschre ven werd als ik me niet vergis, vóór de behandeling der Gemeentelijke Begrooting. is er heel wat dat de aandachtige lezer kan in teresseeren. Voorheen kon heel wat in de Raadsverslagen tot uiting komen, doch de openbare zittingen der vroede vaderen ne men zulke respectabelen tijdsduur in beslag, dat we alles weergevende voor elke Raads vergadering een extra-nummer onzer cou rant noodig zouden hebben en dat mag toch niet worden gevergd. Was nu de degelijkheid van het gesprokene evenredig aan den daar aan gegeven tyd er ware ruimte te ver overen, maar het wordt zoetjesaan omge keerd evenredig. Toch kan wel een belangrijk artikel aan die Gemeenteiyke begrooting worden gewijd. Zeer viel ons op het verblijdend feit, dat door de diverse geestesrichtingen overvloe- digen lof gewijd werd aan het college van Burgemeester en Wethouders en bijna nog meer aan den voorzitter van dat college. Dat vormt wel een heel scherp contrast bij vroeger. By wyien scheen de komst van den nieuwen Burgemeester een ramp voor Hil- legom, thans wordt allerwegen de wensch geuit, dat hij nog heel lang Burgervader van Hillegom moge biyven. Het kan ver- keeren, zegt Breero ergens en wy hooren het liever zoo dan anders. Vrage: heeft die Burgemeester zich in die 3 jaren herzien of de Raad? Wij gelooven de laatste en het strekt den leden tot eere. Als schier overal stond ook de Gemeente- begrooting by ons in het teeken van sober heid en bezuiniging Vooral bij den dienst voor Publieke Werken is het besnosiïngsmes duchtig gehanteerd. Het is noodig, al zijn we nog ver van een noodlijdende gemeente Toch moet men niet al te schriel zyn: de werkverschaffing, alias werkloosheidszorg vraagt veel geld en hoe meer productief werk gedaan wordt, hoe beter, óók voor de plaats zelf. In dit verband was het voorzien van een modem wegdek en flinke verbree ding van Loosterweg I en Margrietenlaan een werk dat veel arbeidskrachten op hoogst nuttige wijze kon dienstbaar maken. De Raad heeft zyn sanctie aan dit werk ver leend en de gelden gevoteerd. Desalniettemin komt er voorloopig geen modem wegdek, doch een grintweg met al de misères daaraan blijvend verbonden. Op dit werk wordt dus weer bezuinigd. Overigens kregen we te zien besnoeiing van subsidies, zelfs werden eenige traditioneele voor hoogst nuttige instellingen geheel ge schrapt: bezuinigingen van 25O.i. te klein om gewicht In de financieele schaal te leggen. Op de presentie-gelden voor diverse commissies wordt 1/3 bezuinigd. Het is ons onbegrypelyk hoe met vrywel algemeene stemmen zulke besluiten konden genomen worden. Gelukkig is het presentie-geld voor de Raadsleden nog onaangetast!! Toch wii- zen we b.v. op het enorme werk, dat door de leden van het Burgerlyk Armbestuur wordt verricht, op de vergaderingen van 7 tot 11 uur des avonds, op het dankbaar- looze van meerdere cliënten en dat voor ƒ2! Dan hoorden we, hoe de taak werd op gevat door de Commissie tot wering van schoolverzuim, welke uiteenzetting in den Raad getuigde van alle gebrek aan waardee ring en volslagen onkunde op onderwijsge bied, terwyi het verslag der commissie den vruchtbaren arbeid domonstreert.zegge en schryve 2Zoo zouden we door kun nen gaan, maar het is wel interessant om hier eens uiteen te zetten wat er nu bij honderden, byna duizenden werkeiyk zou kunnen worden bespaard. Er heerscht hier een zekere luxe, die in den tyd van hoog- conjuctuur wél, nu echter moeiiyk toelaat baar is. Zoo heeft elke U. L. O. School een overtolligen, pardon boventalligen onderwy- zer, die door de gemeente wordt betaald. Laat ons veilig aannemen, dat dit ƒ6000 kost. Grif geven we toe, dat het ULO-on- derwys met dit besluit gebaat is; stel je eens voor dat zooiets nog geen nut sorteerde ook! Maar het moet kunnen, anders mag het niet. En straks zal biyken óf en hoe de belastin gen binnen komen. Er is nog meer: voor een onderwijzer plaatsvervangend hoofd betaalt de gemeente jaarlyks ƒ100 extra. Voor 9 scholen is dat weer ƒ900. Vrage: is dat geen cadeaustelsel? Ons is bekend, dat een oud-onderwyzer, die het onderwys vrywillig verliet, enkele maanden na zyn heengaan over eenige maan den dat ie waamemsnd-schoolhoofd geweest was per Gemeente-bode 36 zooveel ont ving: de man wist niet eens, dat ie deze gewichtige functie bekleed had, m.a.w. hy had er nihil voor gedaan Waar de Wet gever reeds den onderwyzer met verplichte hoofdakte extra bezoldigt, gooit de gemeen te er nog een schepje op! Men versta ons goed: in geval door langdurige ziekte of ontstentenis een onderwyzer het school hoofd vervangt zou er als waardeering een gratificatie kunnen worden gegeven, van recht is geen sprake. Vergelyk een analoog geval eens in 't particuliere leven of be- dryfAls 3e onderwysbezuinigingspunt wyzen we op den kweekeling met akte aan de O. L. S. Deze kost 1000. Maar elke la gere school kan hetzelfde vragen, ne-en eischen, dan wordt het 'n duizend of acht. Nu gaat het by ons niet tegen de gemeente school, evenmin beteekent het een aanspo ring voor de besturen der bizondere scholen om dat bedrag binnen te halen wy signa- leeren de feiten slechts. En wat het laatste betreft, getuigde de voorzitter eerlijk, dat de inspecteur Baak dezen kweekeling met akte als een zekere luxe beschouwde. Desondanks bleef ie! We kennen een zielkundige stelling, die luidt: contrasteerende voorstellingen ver binden zich tot een paar en als we naast deze luxe ln deze benarde tydsomstandig- heden de ƒ2 presentie-geld stellen (vermin dering met 331/3 pet.) dan past hier mede het Fransche spreekwoord: Les extrèmes se touchent, de uitersten raken elkaar. Een volgende maal nog andere merkwaardige op merkingen, mededeelingen en beschouwin gen. HILLE GO MME R. Op Zaterdag 16 Januari jX kwam in den „Burcht" te Leiden, onder leiding van het bestuur der R.K. Kamercentrale, een veer tigtal personen bijeen, allen R.K. leden van meenteraden, welker gemeenten ressorteeren onder den R.K. Statenkieskring Leiden, met het doel een vereenlging als bovengenoemd op te richten. Na ampele discussies gaven zich alle aan wezigen als lid op, terwyl van enkele R.K. raadsleden, die niet aanwezig konden zyn, bericht was ingekomen dat zy met het doel der vereeniging sympathiseerden en zich als lid opgaven. Als voorloopig bestuur werden door de vergadering aangewezen de navolgende per sonen: mr. A. F. L. M. Tepe, Leiden; P. Warmerdam, Lisse; G. P. G. van Leeuwen, Wassenaar; B. J. N. Kortman, Oegstgeest en J. H. van der Voet, Voorhout. Het doel der vereeniging is: met op diverse tijden bijeen te komen, door uitwisseling van gedachten, elkaar voor te lichten en zoo aL gemeene richtlynen voor de gemeente-poli. tiek vast te stellen. Het is natuurlyk geenszins de bedoeling, dat de vereeniging zich met de politiek van een bepaalden gemeenteraad bemoeit. Het nut dezer vereeniging wordt algemeen ingezien, zelfs zij, die op d'e oprichtingsver gadering min of meer tegen de oprichting van deze vereeniging gekant waren, lieten niet alleen hun oppositie varen, doch gaven zich, nav an het nut en het bestaansrecht dezer vereeniging overtuigd te zyn, spontaan als lid op. Het voorloopig bestuur noodigt de leden, doch ook degenen die lid kunnen zyn en zich nog niet als zoodanig hebben opgegeven, uit, tot bijwoning eener ledenvergadering op Dinsdag 22 Maart as., des namiddags te half drie, in het café-restaurant „Zomer, zorg" te Leiden. Demonstratie alarmtnrichting. Gister middag werd ten huize van een bewoonster van de Spechtlaan door de heeren H. Dorre- paal en A. Winkler te Haarlem, een demon stratie gegeven met een door hen uitgevon den alarminrichting tegen ongewenschte be zoekers. Deze demonstratie werd bygewoond door den heer A. Hiemstra, commissaris van politie te Bloemendaa!, den brigadier by de Eloemendaalsche politie, Pauwer. De alarmeering bestaat uit 't in werking stsilen van een twee claxons, een zwakkere, werkende op een accu, en een zware, gevoed door den electri-chen stroom van 't lichtnet. Mocht 't lichtnet gestoord of afgesneden zijn, dan doet de zwakke claxon toch nog altijd haar plicht. Inbrekers, die de kunst verstaan, over den vloer te zweven, bestaan nog niet. Zy zullen dus met den vloer, met vensterbanken,, met balkons enz. in aanraking moeten komen en deze aanraking brengt door middel van con tacten het lawaai-instrument in werking.dat ver ln den omtrek hoorbaar Is. Éénmaal aan 't brul/en, houdt 't niet eerder op, vóórdat het door de bewoners „afgezet" is. By de installatie behoort een klok, die de uren, b.v. van 's avonds 10 uur tot 's morgens 7 uur, regelt, waarop de diensten van het alarm toestel verlangd worden. Ook is 't mogelijk, hetgeen b.v. noodig' kan zyn by afwezigheid, het toestel voortdurend, op elk oogenbli, alarmklaar te stellen. Nu zullen we niet verklappen, waar de contacten in bedoeld perceel zich bevihden. Maar deze contacten zyn overal, op elk be geerd punt, aan te brengen. Meneer de in- bi-eker kar. dus by eiken stap zijn aanwezig heid deen uitbrullen. En hy is niet in staat, omdat hij de plaats van den afzetknop niet weet, het loeiapparaat het zwygen op te leggen, 't Is dus tamelijk wel onmogelijk rustig een kraakje te plegen. De beide politiemannen waren over 't systeem dan ook wel te spreken. Een bezwaar is, dat de kans verkleind is, de heeren (de inbrekers) by hun kleeren te krijgen. Voor alleen wonende dames of zy, die ln geval van in braak gaarne spoedig hulp willen hebben, lykt deze alarminrichting een goede oplos sing. Gevarsn van de Italiaansche meren. Dat de Abruzen in Italië door roovers onveilig gemaakt worden, was ons bekend. Dat de streek der Italiaamche meren ook dergeiyk gespuis huisvestte, is gistermiddag gebleken. Een onderwyzer uit IJmuiden, die genoten had van de flora der Italiaansche meren in de gemeentsiyke kweekery moest, toen hy de reis naar 't noordeiyker gelegen IJmuiden zou aanvaarden, tot de ontdekking komen, dat zijn rywiel, dat op 't terrein van de kweekerij had gestaan, verdwenen was. Niet de carabiniri, maar de Bloemendaalsqjje politie werd van dezen diefstal ln kennis gesteld. Veemarkt. Gedurende de maand April zal op lederen Donderdag te Hoofddorp een veemarkt worden gehouden. Wegenverbetering Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om in het alge meene plan tot verbetering van de wegen in dezen polder ook op te nemen de bestra ting van den Ringdyk vanaf de Aalsmeer- derbuurt tot Schiphol en het asphalteeren van dep Hoofdweg (Westzijde) van Hoofd dorp tot de Kaag (pl.m. 15 K.M Met een en ander zal een groote verbete ring tot stand worden gebracht. Crisiscomité. Vanwege het plaatseiyk crisiscomité wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat verzoeken om steun alleen in behandeling worden genomen wanneer zij schrifteiyk zyn gedaan. Indiening der verzoeken kan plaats heb ben ten gemeentehuize by der secretaris van het crisiscomité, den heer F. Hok- werda. Jubileum Gisteren herdacht de heer F. Henstra, onderwyzer aan de 6. L. School te Halfweg den dag waarop hy 25 jaad ge leden als onderwyzer aan die school in dienst trad. Het onderwyzend personeel, kinderen, ge meentebestuur, ouders en oud-leerlingen wa ren bijeen gekomen om den heer Henstra te huldigen. Het hoofd der O. L. School, de burgemeester en de heer Lys spraken woorden van waardeering tot den jubilaris en wcnschten hem geluk. Namens de ouders va.n leerlingen en oud- leerlingen werd een bureau en namens de gemeente een bureaustoel aangeboden. De heer Henstra dankte voor de vele biy- ken van waardeering en zei, gaarne nog lang in het belang van het onderwys werkzaam te willen zyn. De huldiging werd gevolgd door een trac- tatle der kinderen. De Hanze. Gisteren was het 20 jaar ge leden dat alhier de afdeeling van de „Hanze" werd opgericht. Op eenigszinszins feestelijke wyze werd dit herdacht. Gistermorgen te half acht werd er tot intentie der leden een gezongen H. Mis opgedragen, waaronder de leden met huisgenooten ter H. Tafel nader den. 's Avonds werd in de groote zaal van het Patronaatsgebouw een vergadering ge houden. Als spreker was genoodigd de heer Mol uit Den Haag, terwyl voorts eenige films werden vertoond. De vergadering was slecht bezocht, waarover de voorzitter in zyn openingswoord zijn leedwezen uitdrukten. Spreker bracht hulde aan de drie pioniers, de heeren C. Langeveld, C. Caspers en F. A. Burwinkel. zy gaven den eersten stoot. Een nieuw lid werd geïnstalleerd en door den voorzitter gefeliciteerd. De secretaris, de heer G J. Randsdorp, gaf een zakelyk en goed gestyleerd overzicht van hetgeen door de afdeeling in die 20 jaren is verricht. Hieruit bleek o.m. dat de afdeeling werd opgericht met 50 leden, terwyi er in de volgende ver gadering nog 13 nieuwe leden werden ge ïnstalleerd. De voorzitter dankte den secretaris voor zyn mooi verslag, wat de vergadering met appalus onderstreepte! De Zeereerw. heer Pastoor feliciteerde de leden met dit 20-jarig bestaan en hij wensch te toé dat de afdeeling eenmaal het zilve ren feest zou mogen vieren. Nadat eenige mooie films waren afge draaid, werd het woord verleend aan den spreker, den heer Mol, die als onderwerp had ,,Naar publiekrechtélyke organisatie van hetb edryf". Allereerst bracht spreker na mens het hoofdbestuur een woord van feli citatie aan de afdeeling by haar jubileum en tevens een woord van hulde aan den voorzitter, den heer F. C. J. van der Eerden, die in de afdeeling zoo'n belangrijke plaats inneemt. Op zeer bevattelyke wyze behandelde spre ker dan zyn onderwerp en belichte duide lijk, welk standpunt do Midden-tand heeft in te nemen by de bedryfsorganisaties, zoo als het wetsontwerp van minister Verschuur beoogt. De voornaamste voorwaarden worden door de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie ge regeld. Spreker legde er nog den nadruk op dat het zaak is dat alle katholieke midden standers lid worden van hun vakbond. Een dankbaar aonlaus volgde op deze dui- deiyke uiteenzetting. De voorzitter dankte den soreker voor zijn uiteenzetting en voor de felicitatie aan de afdeeling en de waardeerende woorden aan zyn adres. Van die waardeering komt echter een deel toe aan de medebestuursleden en aan de leden waarmee steeds genoegelyk wordt sa mengewerkt. Na een korte pauze kregen we nog eenige komische films, waarna de vergadering door den voorzitter onder dank werd gesloten. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad dezer gemeente wordt Vrydag 18 Maart des namiddags te 2 uur gehouden De agen da is als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging c^sr be grooting, dienst 1932. 3. Voorstel van B. en W. tot wyziging der verordening, regelen de de inrichting en samenstelling van de commissie van plaatselyk schooltoezicht op het lager onderwys. 4. Benoeming van 5 leden der commissie van plaatselyk school toezicht op het laged onderwys. 5. Voorstel van B. en W, tot wyziging der verordening, tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. 6. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van de woningen, Heerenweg 212 en 214. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verorde ning tot afwyking van bepalingen der win kelsluitingswet. 8. Voorstel B. en W. tot aanvulling en wijziging van de steunregeling voor uitgetrokkenen, dubbel uitgetrokkenen, reglementair nog niet rechthebbenden op de uitkeering uit de werkloozenkas en ongeor ganiseerde arbeiders. 9. Rekening van Ba ten en Lasten voor den Schoolartsendienst Hillegom, JJsse, Sassenheim, Noordwyk en Noordwykerhout, dienstjaar 1931. 10. Vast stelling Kohier Rloolgeló 1932. Vaststelling Aanvullingskohier Rioolgeld 1931. 11. Vast stelling Kohier Baatbelasting 1931. Ziekenhuisfonds St. Joannes de Deo. In het Juvenaat vergaderden de leden van bo vengenoemd fonds onder leiding van den voorzitter, den heer A. Caspers, die met een welkomstwoord opende. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester over het jaar 1931 bleek, dat er een totaal inkomen ge weest is van ƒ4746.32, terwyl de totaal uit gaven hebben bedragen 4542.70, zoodat de rekening over 1931 een batig saldo aangeeft van ƒ103.62. Door dit betrekkeiyk gunstig resultaat heeft de vereeniging 157.50 min der schuld dan verleden jaar, zoodat ln de goede richting wordt gewerkt. Er werd aan verpleging uitgegeven in de verschillende ziekenhuizen 3373.aan vervoer van pa tiënten per auto en tram ƒ542.80. Voor be straling ƒ26.en de rest aan diverse on kosten. Er werden verpleegd 78 patiënten met 1401 verpleegdagen. Er waren op 31 Dec. 1931 1351 leden of 66 meer dan voorgaand jaar. De rekening werd goedgekeurd onder dank voor het gevoerde beheer. Hierna deed de zelfde functionaris belangryke mededeelin- gen over de verpleging in het Sint Elizabeths Ziekenhuis te Leiden. Tot nu toe was het voor veie leden een groot bezwaar om met het oog op de kosten gebruik te maken van dit R. K. Ziekenhuis, omdat men daar de geneeskundige hulp apart moest betalen. Dezer dagen werd door den Hoogeerw. De ken aan den secretaris medegedeeld, dat er voor de on- en minvermogenden een regeling was getroffen om elkeen in de gelegenheid te stellen, verpleegd te worden in het St. Eliza beths Ziekenhuis te Leiden. De secretaris is op bezoek geweest by de Eerw. Overste van het Ziekenhuis. Hy kon thans het volgende mededeelen: In het St. Elizabeths Ziekenhuis zal voort aan voor on- en minvermogenden verpleging worden gegeven zonder bybetaling voor extra kosten, zoodat men voor het verpleeggeld van het Ziekenfonds volledig geholpen wordt en men dus geen by rekening van een dokter of voor verplegingsmiddelen heeft te verwach ten. Deze kosten zullen dan worden bestre den uit een apart fonds „de Elizabethspen- ning", dat door 37 parochies uit vier Deke naten wordt gesubsidieerd. Deze regeling geldt niet voor hen, die de kosten zelf kun nen betalen. Hierover wordt beslist door dein Deken, die een bewys geeft van on- of min vermogendheid. Het bestuur achtte het een stap in de goede richting, dat allen nu in de gelegen heid worden gesteld om te gaan naar een Ziekenhuis, waar ze zich het beste thuis ge voelen. Mocht later biyken, dat alles een gunstig verloop heeft, dan zullen ongetwy- feld nog mildere bepalingen worden ge maakt. Aan den secretaris-penningmeester werd hierna dezelfde gratificatie toegekend als voorgaand Jaar. De heeren P. M. v. d. Wey- den en P. Hoogervorst werden aangewezen als contróle-commissie voor het volgend j8a£" By de bestuursverkiezing werd de heer Smit als zoodanig herkozen. Na eenige huishoudeiyke besprekingen bi) rondvraag werd de vergadering op de te' bruikeiyke wyze gesloten. Crisis-Comité. Het is nu slechts enkels weken dat in deze plaats het Crisis-Co®11'® een feit is. Dat er door de comité-leden naro is gewerkt in deze korte bestaansperiode, g®* tuige vooreerst het groote bedrag aan g®'a uat is opgehaald, en waarvan nu verscö®* lende kleine zakenmenschen met een wek?" lyksche bydrage worden geholpen, J®aaJ daarnaast wordt vooral ook in natura ha-'® gewerkt en veel gedaan. Ook hiervoor be staat een speciaal comité, dat zich belas* met inzamelen van de gaven in natura door de burgerij afgestaan. Al deze artikelen o.fr kleeren, schoeisel enz. enz. worden verz»- meld in de reserve-ruimte boven in het meentehuis, vanwaaruit de verdeeling pi»8" heeft. Ruim 100 gezinnen zyn door dit co mité in mindere of meerdere mate voor zien van noodige kleeren of schoenen', aam* appelen, brandstof, vet en spek. Dagelyks zyn de Comité-leden hiervoor de weer en het behoeft geen betoog, dat ee® en ander veel moeite baart, wy weten z?' xer dat alles belangloos geschiedt, en ais dj* werk nu op de juiste waarde wordt geschal zal dit voor het comité een voldoening we* zen. Christelijke Zangvereeniging. In cie Nederl, Hervormde Kerk alhier gaf de Chri®" telyke Zangvereeniging „Excelsior" en Kinderkoor „Jong Excelsior'» een zanguitvoe ring, die zich in een groote belangstellin» mocht verheugen. Onder de rustige en kal®1® leiding van den heer de Wolf werden ver schillende liederen zeer goed uitgevoerd e® wy kregen den indruk dat hij het koor VOT komen in zijn macht heeft. Gezien het kW* derkoor voor de eerste maal in het openbaar optrad moeten wy erkennen, dat onder Wi* ding van den heer de Wolf zeer goede re sultaten zyn verkregen. Groot Excelsior ka® gerust zyn, want in de toekomst zaj er g"00 materiaal in overvloed zijn_ Lente in aantocht. Gisteren heeft d® ooievaar zyn nest, staande op de welde vo<?f de buitenplaats Oogstergeest weerb ezoent een onderzoek Ingesteld of het zich nog lee® om daarop dezen zomer weder te huize®" De vogel had veel bekyks. R.K. VOLKSBOND. Werkloze bouwvakarbeiders. Daar de Minister van Arbeid, Handel e® Nyverheid zich op het standpunt plaatst da de beslissingen, genomen ter subsidieer®1» der werkloozen voor andere organisaties da® die der bouwvakarbeiders, voor deze laatst® niet kunnen gelden en dus groote kans b®' staat dat deze arbeiders op dubbele wt)20 worden gedupeerd, heeft het bestuur va® den R.K. Volksbond zich met een uitvoert» adres tot het gemeentebestuur van Zand- voort gewend teneinde het te verzoeken ï0~ mogeiyk eenigen Invloed op de regeering 111 te oefenen opdat ook voor de organ der bouwvakarbeiders de subsidie voor d® werkloozenkassen zal worden verhoogd. licht hierby toe. dat ook de gemeente bu werkloosheid der bouwvakarbeiders voO meer uitgaven aan steun komt te staan. IJMUIDEN, 17 Maart. Visch. Tarbot l.70 —1,40 per Kg.; Griet 70—20 per 50 KS-! Tong 2.751.55 per Kg.; Kleine Schol 2i.f 7.50, Bot 12—0.75, Schar II—1.90, TongscM* 36—26 per 50 Kg.; Vleet 1.80 per stuk; P;É" terman en Poon 4.50, Groote Schelvis®® 38.—, Middel id. 40.—, KI. midd. ld. 38—34; Kleine Schelvisch 25.5011.per 50 Kabeljauw 5627 per 125 Kg.; Gullen l*-v —6.— per 50 Kg., Leng 3.15—0 57, HeUbOy 1.50 per g.; Wijting 7,50—1,40 per 50 Koolvisch 78—18 ct. per stuk; Makreel per 50 Kg. Voor den inhoud van deze rubriek St de Redactie zich niet aansprakelijk Beverwijk, 17 Maart Mynheer de Redacteur, ve®1' Beleefd verzoek ik een plaatsje ln uw gelezen blad. By voorbaat myn dank. Naar aanleiding dat de tyden donker zU zyn wy RJEC. mannen verplicht, buiten schouwing genomen rang of stand, niet »a J ger een steun te zyn aan het voortwoeke: e ongeloof. De R.K. Land- en Tuinbouwarb® óarsbond ,)St. Deus Dedit" heeft gemeend nog ongeorganiseerde arbeiders op te wek» tot activiteit, m.a,w. ze eens wakker te schd den uit hun droomerlg bestaan. Maar ook georganiseerden op te roepen ter propaga®® en propagandist te zyn voor onze afdeeli®» WU moeten vooruit en moeten van de 38 den naar de 100 en dat kunnen wjj. Moch^ er leden zyn, die een adres weten waar i® iets zou kunnen bereiken, laat het ons stuur dan dadelyk weten. Maar ook deg®] b«' die denken dat zy verpicht zyn zich bij® aan te sluiten, laten ook zy zich opgeven zoeken niet alleen ons eigen belang, m8" ons aller belang. ,ie R.K. land-, tuin. en bloemistarbeiders, uw plicht tot heden hebt verzaakt, en niet zyt georganiseerd, geeft u ten spoedtë» op by onderstaand adres. Verder hoopt ondergeteekende, dat dit gezonden stug er toe mag bydragen, dat b' nen korten tyd „St. Deus Dedit" groeien tot 100 leden. Dat is de wensch v ons geheele bestuur. Namens het bestuu1"' O. WÉSTER. DONDERDAG 17 MAART Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Ween en Kopenhagen Stockholm Oslo New-York icable) Rome Praag Madrid 8.45 58.95 9.70 34.50 47.85 2.471/j 12.75 18.'80 9.05 59O 9.80 34.60 48." 2. 13. 19!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2