i FINANTIEEL OVERZICHT HET NIEUWE WINKELPAND DER FIRMA GERZON IS ROOKEN GEZOND? SPORT EN SPEL K. S. V. „ONZE GEZELLEN" T- Y. B. B.—ONZE GEZELLEN BELGIË—NEDERLAND HOCKEY DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN ATHLETIEK H. A. V. „HAARLEM" DAMMEN OM DE HAARLEMSCHE DAM KAMPIOENSCHAPPEN 1932 DERDE KLASSE COMPETITIE VAN DEN NEDERL. DAMBOND OM DE PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN DER „HAARL. DAMCLUB" ZWEMMEN H. F. C—NEPTUNUS PROVINCIAAL NIEUWS BENNEBROEK BLOEMENDAAL CENTRALE raBHEELMDIGE KLINIEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWQUDE HAARLEMMERMEER NIEUW-VENNEP Voor alles matigheid GROOTE VULKAAN Sterk verhoogde werking Seer.; J. J. Loerakker, Leeuwerlkstr. 13, Haarlem-N. Programma voor Zondag: Tybb ionze Gezellen 1, 2.30 uur (Bis schopsbeker). Onze Gezellen 3Onze Gezellen a (vriend schappelijk). Onze Gezellen bSantpoort, 2 uur. Alliance cOnze Gezellen c, 1 uur. TYBB b asp.—Onze Gezellen asp., 3 uur. Voor den Bisschopsbeker krijgen we een Plaatselijke Federatiekamp tusschen Onze gezellen en de Haarlemsche kampioen van e le klasse. Voor dezen zwaren wedstrijd verschijnt Onze Gezellen geheel volledig in de navol- Bende opstelling: De Reus Van Roon Jr. Wolfers Sr. Wndström Heesakkers Schippers 0lfers Jr. Van Roon Sr. Elferink Verhappen de Reus Jr. ANTWERPEN, 13 Maart (VX>.) Naar vernemen zal ook de linksbuiten van het Selgisch elftal vervangen moeten worden degens een opgeloopen blessure. Deze speler vervangen worden door Bastin van de Antwerp F.O. Al is de competitie al sinds eenige weken Beëindigd, toch wordt nog eiken Zondag Piet den kleinen bal gespeeld, zij het in Promotie-degradatie-, beslissings-, beker- of B°g andere wedstrijden. Zoo staan voor Zondag een vijftal wed- "frliden van Haarlemsche elftallen op het programma, waarvan geen enkele wedstrijd Pi een gelijke afdeeling. Allereerst de jaarlijksche wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem tusschen Bloe- hiendaal en M.H.C., waaraan bet bezit van ®en wisselbeker verbonden is. Het zou voor «et pas gedegradeerde M.H.C. zoo prettig 2ljn, als zij dezen wedstrijd wist te winnen, hiaar wij vreezen, dat Bloemendaal er anders 0yer denkt. Inderdaad lijkt Bloemendaal ons dan ook sterker. De wedstrijd vindt plaats °P het terrein van Bloemendaal achter Zomerzorg. Voor de derde ronde van den Tresllng- hdter speelt de spiksplinternieuwe 3e klasse aampioen H.B.S. 2 tegen den spikplinter- nieuwen le klasser, Gooi 1. Dat is 'n hope loze strijd voor H.B.S. 2 in Bussum. Bloemendaal 2 vervolgt haar promotie wedstrijden met een thuiswedstrijd tegen Alkmaar en gezien beider praestaties in de reeds gespeelde wedstrijden, doet Bloemen daal 2 weer opnieuw een stap naar de pro motie-klasse. Zouden wij het volgend sei zoen M.H.O. 1 tegen Bloemendaal 2 zien Vrijden? M.H.C. 3 heeft nog een competitie-wed strijd te goed tegen Amsterdam 4. Van wei nig belang meer voor de ranglijst, maar toch zal Amsterdam 4 haar hoogere plaats op die ranglijst tegenover M.H.C. 3 willen recht vaardigen. Tenslotte 'n na-competitie-wedstrtjd H.B.S. "^-Leiden. Twee bekende tegenstanders, die dkaar kennen. H.B.S. vat deze na-compe- titie echter zeer ernstig op en zulks belooft weinig voor de gasten, waarmede maar ge- 2egd wil worden, dat een Haarlemsche over winning verwacht kan worden. De 10 X 400 M. om Elswout Als slot van de serie onderlinge wedstrij- «en, welke de H. A. V. „Haarlem" dezen win ter om en nabij Kraantje Lek heeft gehou den, vindt Zondagmorgen a.s. een 10 x 400 AI- estafette-wedstrijd om Elswout plaats, Waarbij zoowel start als finish zich by kraantje Lek bevinden. Naar het aantal inschrijvingen te oordee- ien zullen zeker een drietal, mogelijk zelfs vier ploegen deelnemen. Als prys is o.a. uitgeloofd een aantal zit plaatsen voor den wedstryd HaarlemH. V. V. Medio April wordt de geheele training haar het Haarlem-terrein overgebracht. stand van den wedstryd om het tweede ^mase damkampioenschap van Haarlem en °mstreken 1932 luidt thans als volgt: Spelers. gesp. gew. rem. verl. pnt. C. Dikkeboom ..6 3 2 1 8 2- R. C. Stappers ..4 3 1 0 7 2 C. Kool 5 3 1 1 7 L- J. Froonhof ..5 1 3 1 5 5- N. j. h. Koers 5 1 3 1 5 Ph. C. Ameling Jr. 3 0 3 0 3 H. G. J. Andriessen 5 113 3 8- H. C. Onkenhout 3 0 2 1 2 9- A. Smit 5 0 2 3 2 Het officieele wedstrijdprogramma voor de derde klasse competitie (afdeeling Noord) van den Nederlandschen Dambond luidt als volgt: 21 Maart 1932: Oostzaan I—IJmuiden I; „Haarlemsche Damclub" III„Aalsmeer" I. 29 Maart 1932: IJmuiden I—Chr. Damver. „Amsterdam-Noord" I. 4 April 1932: Chr. Damver. „Amsterdam- Noord" IOostzaan I. 5 April: IJmuiden I„Haarlemsche Dam club" III. 11 April 1932: „Haarlemsche Damclub" III Oostzaan I. 15 April 1932: „Aalsmeer" I„Chr. Damv. Amsterdam-Noord" I. 18 April 1932: Oostzaan I—.Aalsmeer" I; Chr. Damv. „Amsterdam-Noord" I„Haarl. Damclub" III. 29 April 1932: .Aalsmeer" IIJmuiden 1 De stand van den wedstryd om het 3de klasse clubkampioenschap 1931/32 der „Haar lemsche Damclub" (Groep B.) luidt thans als volgt: Nr. Spelers gsp. gw. rem. vrl. pnt. j 1. W. J. A. Matla ..11 6 4 1 16 2. T. Kerkman 11 6 3 2 15 3. C. Kool 11 6 3 2 15 4. H. C. Onkenhout 11 6 3 2 15 5. H. W. C. v. Rhoon 11 6 1 4 13 6. H. C. Stappers 11 6 1 4 13 7. Th. C. v. d. Sluys 11 5 2 4 12 8. P. A. Nooy 11 4 1 6 9 9. L. J. Froonhof 10 3 2 5 8 10. B. Henneke 10 2 2 6 6 11. Ph. G. Amelung Jr. 11 3 0 8 6 12. P. T. Glaser 11 1 0 10 2 Qe man die voor het eerst van zjjn leven den scheeven toren in Pisa ziet. Zondag speelt H. F. C. een bekerwedstrijd tegen Neptunus uit Rotterdam. Met het vól gende elftal komt H. F. C. uit: v. d. Togt Smit A. v. Baasbaak R. Jongeneel Kruyer P. Jongeneel Houtkoper Koreman Miezérus Dorsman Chapon Raadsvergadering. Gisteravond kwam de raad der gemeente Bennebroek onder voorzitterschap van den burgemeester, ba ron K. G. van Hardenbroek, in voltallige zitting in openbare vergadering ten gemeen tehuize byeen. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. St. van oe geldlee- ning groot fr 13.000 voor den Zwarteweg. Voor de nieuwe schoolgeldregeling was de koninkiyke goedkeuring afgekomen. Besloten werd een stukje grond aan den Meerweg aan te koopen voor 2.50 per M2. Ten slotte werd nog aangenomen het voor stel om voor 1.grond van mej. A. L. Willink aan te koopen ten behoeve van de School met den Bybel. De gemeente ver bond zich daarby, dezen grond weer over te dragen aan de Ver. Timotheus. Goedgekeurd werd de wyziging rekening courant-overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. Deze wyziging hield in de eventueele toelating, dat de rente in debet met een half pet. kan verhoogd worden en geld op dat crediet niet voor kapitaals-uit gaven mag worden aangewend. Vastgesteld werden de voorschotten aan byzondere scholen ingevolge art. 101 der Lager Onderwyswet 1920, over het Jaar 1932. groot: voor de School met den Bybel 380.80, voor de R. K. Meisjesschool 660.24, voor de R. K. Jongensschool 538.11 Na eenige toelichting werd de wyziging bezoldigingsregeling voor den gemeente veldwachter goedgekeurd. Het adres van de gemeente Bloemendaal inzake onmatigen scholenbouw bracht een aangename discussie, die niet geheel tot de strekking van dit adres beperkt bleef. Beslo ten werd, adhaesie aan dit adres te betui gen. De heer Dubbis wilde om princlpleele gronden geacht zyh, te hebben tegenge stemd. Behandeld werden eenige schoolgeldrecla mes, die alle toegewezen konden worden. Verlaging huren woningbedrijf. In verband met de loonsverlaging in het bloembollenbedryf stelden B. en W. voor, de huur der woningen van het Wonlngbedryf met 10 pet. te verlagen. De huren van de woningen waren vol gens den voorzitter aan den hoogen kant. Het jaariyksch verlies van het Wonlngbedryf zal met 600 verhoogd worden door oeze verlaging. De voorzitter zelde in dit verband nog, dat hy groote bewondering voelde voor de houding der arbeidersbevolking by den on- tegenzeggeiyk scherpen noodtoestand, die in het bloembollenbedryf heerscht. Spr. hoopte met deze voorgestelde verla ging een voorbeeld tot navolging aan de particuliere huiseigenaren te geven. Er was van den R. K. Volksbond namens eenige huurders een adres binnengekomen, om, nu de loonen in het bollenbedryf met 20% verlaagd waren, ook de huren met 20% te verlagen. De voorzitter vroeg de meening der leden en was wel bereid, de voorgestelde 10% even tueel te verhoogen. De heer Van Bakel stelt 15 pet. verlaging voor. Het lid baseert deze verlaging op den noodtoestand en wil in verband hiermede dengenen, die nog niet door loonsverlaging getroffen zyn, geen verlaging verleenen. Spr. vindt deze verlaging eigeniyk niet voldoende, maar moet rekening houden met de ge- meente-financiën. De heer Dubbis wil geiyken tred houden met de loonsverlaging in het bloembollen bedryf en stelt 20% verlaging voor. De heer Van Lierop geeft cyfers van het voorstel der R. K. raadsfractie: de huizen van 7.50 worden dan verlaagd met 1.15, van 5.70 met 0.85 van 5.40 met 0.80, van 4.90 met 0.75. Voorts wordt dan voorgesteld de perceelen Schoollaan no.'s 16 en 18 en Wilhelminaplein 16 niet te verla gen, den heer De Jager met 5%. Het voorstel-Dubbis werd hierna het eerst als het verst strekkend in stemming ge bracht en met één stem voor verworpen. Het voorstel-Van Bakel werd hierna met aigemeene stemmen aangenomen. Het jaar iyksch verlies vcor het Woningbedryf zal hierdoor met 860.6C /erhoogd worden. Na uitvoerige toelichting stelt de voorzit ter voor de huur van de woning van den heer de Jager van 5.90 op 5 te bren gen. By verwerping van 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel van de R. K. fractie (5 pet. verlaging) aangenomen. Aan het verzoek van den heer G. van Beek, hoofd der O. L. school om verlaging van de woninghuur werd gedeeltelik vol daan (met 14.4 pet. van 468.— tot 400). De verschillende huurverlagingen treden met 1 April a.s. in werking. Het voorstel ingevolge art. 7 der Bouwver ordening inzake den Ryksstraatweg (ver breeding met een 3 M. voetpad ten Oosten van den weg) werd aangenomen. By de rondvraag werden verschillende za ken van minder belangryken aard behan deld. De voorzitter gaf ten slotte nog eenige in lichtingen betreffende het bevredigend ver loop der werkverschaffing, hetgeen den heer Dubbis aanleiding deed zyn om B. en W. be treffende deze werkzaamheden zyn dank over te brengen. De Raad ging hierna in comité. Oplichting. Proces-verbaal werd opge maakt tegen den 49-jarigen M. L. uit Am sterdam, die als advertentie-colporteur voor een tydschrift optrad en onder valsche voorlichting by adverteerders goede zaken deed. HET LOON BIJ DE WERKVERSCHAFFING Door de Commissie voor Sociale Belangen is in zake het loon bij de werkverschaffing het volgende advies uitgebracht: wy hebben de eer u te berichten, dat in onze vergadering van 12 Maart J.I.. het op 7 Maart j.l. by het Gemeentebestuur inge komen adres van werkgevers in het bloem bollenbedryf uit deze streek, om advies in onze handen gesteld, een punt van ampele bespreking heeft uitgemaakt. By deze bespreking zrijn al dadelijk zoo vele punten naar voren gebracht, die over weging verdienen of waarmede rekening te houden is, dat het de Commissie niet moge- iyk was op zóó korten termijn een defini tief advies uit te brengen dat bevrediging zou kunnen schenken. De bloemistpatroons dringen er op aan de uitkeering aan werkloozen die alhier bij de „werkverschaffing" te werk zijn gesteid te verminderen, omdat in het bloembollen vak het overeengekomen loon van ƒ26 in gaande 1 Maart 1932 tot 21 per week ver laagd is. De Commissie kan aan den eenen kant gevoelen, dat een uitkeering van 26 per week aan hen, die by de „werkverschaffing" ?gjn, in de gegeven omstandigheden een be zwaar kan opleveren voor adressanten in verband met de tewerkstelling van seizoen arbeiders ln hun bedrijf, aan den anderen kant staan onderscheidene overwegingen, die de Commissie weerhouden maar dade- iyk met een voorstel te komen om aan het verlangen van betrokkenen te voldoen. Als men in aanmerking neemt, dat de nor male huurprijs van een deugdeiyke arbei derswoning od heden plus minus 5 fa per week bedraagt, dat de werkloozen hier byna uitsluitend productief werk verrichten en dat een menschwaardig bestaan voor menschen die werken willen moet zijn ge waarborgd, dan kan hieruit reeds blijken, dat de zaak allerlei stekelige kanten heeft. Maar al is de Commissie nog niet dadelijk bereid een voorstel in te dienen om aan den wensch van adressanten te voldoen, zy wil nu wel reeds een voorstel doer, om aan het bezwaar van de bloemist-patroons tegemoet te komen. Als voorloopigen maatregel zou de Com missie in overweging willen geven om, af gescheiden van de loonen bij de „werkver schaffing", te bepalen, dat zy, die door be middeling van de Arbeidsbeurs worden ge roepen om werkzaam te worden gesteld in het bloembollenbedryf, ontslagen zullen worden by de „werkverschaffing" met in gang van den datum, waarop zy in genoemd bedryf werk kunnen vinden. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 9—11 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur Gemeenteraad. Een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente wordt Maandag 21 Maart te 14.30 ure ('snam. 2% uur) in het Raadhuis te Overveen ge houden. Als eenig punt komt op de agenda voor: Verzoek om medewerking ex art. 72 L.O.- wet 1920 door de vereeniging „De Bloemen- daalsche Montessorischool". Politie-voetballerü. Gistermiddag heeft de Bloemendaalsche Politie-vcetbalvereeni- ging een match gespeeld tegen de Haagsche Politie-voetbalver. om het kampioenschap der Westeiyke afdeeling. Er werd met I1 geiyk gespeeld. Hiermee zouden de Bloemen dalers kampioen zyn, als niet de Hagenaars geprotesteerd hadden tegen de beslissing, ge nomen in een vorigen wedstryd. Wordt den Haag in 't gcjyk gesteld, dan ontgaat hier mee de kampioenstitel aan de Bloemen dalers. Gemeenteraad. Een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente wordt Woensdag 23 Maart, des v.m. 10 uur, ge houden. Mooie onderscheidingen. Bij do Paasch. tentoonstelling te Amsterdam behaalde onze plaatsgenoot de heer L. van Reeuwyk met een inzending ongeregistreerde schapen met lammeren den eersten prys met een drie jarigen ram; eersten prys een wollen deken, uitgeloofd door Hlllebrands, en met een 2- jarigen ram den tweeden prys, terwyl de landbouwer P. van Reeuwyk te vyfhuizen met een Inzending oiide schapen met lam meren een derden pry's en me ttweejartge schapen met lammeren een eersten prys wist te veroveren. St. Deus-Dedit Donderdag hield de vakvereeniging „St. Deus-Dedit" een korte ledenvergadering. Voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen hartelijk welkom. Spr. deelde mede dat a.s. Zondag ten H Mis zal worden opgedragen voor de vereeniging en verzocht alle leden, dan te communicee- ren. Behandeld werd: le het werkloozenvraag- stulc; 2e de landarbeiders wet; 3e de wet op arbeidsrecht; en 4e. de nieuwe steunregeling van 15 Jan. 1932. Ook werd besproken het crisis-comité. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. Otte te Hoofddorp was gekozen als zittend lid der vereeniging en dat de collecte aan de kerk alhier voor de Textielarbeiders f 32 heeft opgebracht. Bij de rondvraag vroeg Th. Otte of er voor de werklooze arbeiders nu werk komt aan de werkverschaffing, aangezien de tegenwoor dige ploeg al drie weken, in dienst is. De voorzitter zei, dat hierover nog geen klacht is binnengekomen bij het bestuur. De bedoe ling is, om Maandag a.s. met een nieuwe ploeg te beginnen en dan 14 dagen te*laten werken. Er zal verzocht worden om tot Donderdag te laten werken, dus van Donderdag tot over veertien dagen. Na nog eenige bespreking sloot de voor zitter de vergadering met den christeiyken groet. 14—19 Maart 1932 Had niet Ivar Kreuger zich van het leven beroofd, dan zouden ongetwyfeld de beurzen vast gestemd zyn geweest naar aanleiding van den verkiezingsuitslag ln Duitschland, welke weliswaar aan von Hindenburg niet de wetteiyk vereischte meerderheid heeft ge bracht, maar toch een moreele overwinning voor den ouden held van Tannenberg betee- kent. Algemeen is men er van overtuigd, dat by de herstemming de uitslag niet twyfel- achtig kan zyn en dat de verkiezing van von Hindenburg van het allergrootste belang is voor de politieke rust in Europa. Wel heeft men ook met schrik gezien dat de commu nisten over meer dan 4 millioen stemmen beschikken en op zichzelf een niet te on derschatten gevaarselement vormen, maar dit heeft de vreugde niet kunnen temperen. De dood van Kreuger heeft echter roet in het eten gegooid en op alle Internationale beurzen een zeer ongunstige uitwerking ge- bad, ondanks het feit, dat de voornaamste er bij betrokken landen zich hebben gehaast bekend te maken, dat zij er niet veel nadeel van zullen ondervinden. Het Kreuger concern beschikte over een kapitaal van 270 millioen Zweedrche Kronen en haa zijn vertakkingen vrywel over de geheele wereld n.l. in Amerika, Canada, Texas, de Philippünen, Mexico, Chili, Peru, Ecuador, Argentinië, Brazilië, Indië, China, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, Columbia, Zuid-Afrika, Algerije, Holland België, Duitschland, Hongarije, Griekenland, Por tugal, Roemenië, Turkije, Zwitserland, Yoego-Slavië, Oostenrijk, Noorwegen, Fin land, Denemarken, Littauen, Letland, Est land, Italië, Polen, Frankrijk en Engeland. In minder dan 20 jaar tyds heeft Kreuger kans gezien van een klein Zweedsch lucifer fabriekje een machtige wereldorganisatie te maken, die behalve 75 pCt. van de wereld- luciferindustrie tal van andere belangen om vatte. De grondslag van zyn financieele ope raties berustte gewconlyk op het volgende principe. Tegen verkvygmg van een conces sie (meestal monopolie! voor de vervaardi ging en den verkoop van lucifers, verstrekte hy aan de regee.iugen van de desbetreffende landen voorschotten, waarvoor hy later staatsobligaties ontving. Deze transacies werden meesal afgesloten met de regeeringen van die landen, welke bezwaariyk een beroep op de internationale geldmarkt konden doen uithoofde van het geringe vertrouwen, dat zy genoten, zooals Ecuador, Roemenië, Let land, Polen, Yoego-Slavië, e.d. Niettemin was b.v. ook aan Frankrijk een groote lee ning verstrekt en wel van 75 milioen. Door de vertrouwenscrisis van de laatste jaren is op het zoo gevormde enorme effectenbezit 'n aanzleniyk bedrag verloren, terwyl de ban kiers in den allerlaatsten tyd niet bereid ble ken verdere credieten te verstrekken, wat ten slotte tot de illiquiditeit van 't concern heeft geleid. Zeker mag men de geniale wyze be wonderen waarop Ivar Kreuger de geheele wereld met 'n net van bedrijven wist te om spannen. Echter is tevens het gevaar van de groote one-man's business weer eens te meer bewezen. In Stockholm werd slschts tenge volge van het ylings afgekondigde morato rium een run op de banken voorkomen. In overeenstemming met de houding van alle beurzen gedroeg zich ook de New-York- sehe beurs. Een enorm aanbod van Kreu|er- fondsen veroorzaakte op alle afdeelingen 'n nerveuse stemming, welke nog geaccentueerd werd door den zelfmoord van den Kodak koning en millionnair Eastmann en het zeer ongunstige jaarverslag der U. S. Steel Cor poration. Deze grootste staalmaatschappy ter wereld leed in het afgeloopen jaar een bedryfsverlies van 6.303.000 tegen een winst over 1930 van 93.520.000. Ook in het nu loopende jaar is nog geen verbetering inge treden, terwijl het aantal onuitgevoerde or ders tot een recordlaagte Is gevallen. Hoewel men op den tweeden beursdag van de week op alle beurzen reeds over den eersten schrik heen was, was van de meer optimistische stemming van de laatste we ken nergens sprake. Vooral de berichten uit het Amerikaansche bedrijfsleven luiden nog zeer ongunstig en de nieuwe daling van het aantal verladen wagons lokte aanbod in spoorwegfondsen uit. De stemming voor dit fonds was den laatsten tyd toch reeds zeer zwak omdat men blijkbaar overweegt, dat een opleving ln het spoorwegbedrijf niet te verwachten is zoolang het geheele bedryfs- leven niet levendiger wordt. En juist in dezen tyd, nu de jaarverslagen loskomen, blijkt telkens weer, dat de meeste maatschappyen over het afgeloopen jaar weer slechter hebben gewerkt dan in 1930. De Studebaker Corporation zag de netto winst van f 1.570.000 teruggebracht tot 825.000, terwij) de totale omzet weer met 13 y. pCt. is gedaald. De American Smelting boekte een daling van het surplus van 37 millioen tot 23 millioen, terwyl de Wor- thington Pump, na ln 1930 nog een winst van 2.056.093 te hebben behaald, In 1931 een verlies leed van 660.158. Ook het Jaar verslag der Bethlehem Steel Corporation klaagt over de sterke daling van winst en bedrijvigheid over het afgeloopen jaar; de bedrijvigheid bedroeg slechts 38.6 pCt. van de capaciteit tegen nog 61.7 pCt. in 1930. Tengevolge van de gedeprimeerde stemming veroorzaakt door de moeilijkheden van het Kreuger-concem, wegen deze ongunstige be richten natuurlijk extra zwaar, terwijl men er de vorige week waarschijnlijk lichter over zou hebben gedacht. De beurs is nu eenmaal een apparaat, dat tegenwoordig dikwijls nog meer door psychologische dan door materi- eele factoren wordt beïnvloed, hoewel ten slotte natuurlijk alleen gunstige materieele gegevens het definitieve herstel zullen kun nen brengen, hetgeen eerst zal kunnen plaats vinden wanneer weer op een winstge vende basis wordt gewerkt. En de tydsbepa- ling van dit „wanneer" is zelfs voor den oudsten en gewieksten beursrot een onmoge- lykheid. Rg. Reeds geruimen tyd wordt te Haarlem de Groote Houtstraat ter hoogte van het Ver- wuift aanzienlijk versmald door de schut ting, die het bouwwerk voor de firma Ger- zon afsluit. De Haarlemmers moeten zich daarvoor eenige opofferingen getroosten, maar als straks de hindernis wordt wegge nomen, zullen zy hun bekenden uit andere steden met trots op de verfraaiing wyzen, die dit gedeelte van Haarlems voorname winkelstraat zal hebben ondergaan, wy zyn in staat een afbeelding te geven van het nieuwe winkelpand, dat daar gebouwd wordt Het, ook uit een architectonisch oogpunt, fraai ontworpen pand wordt opgetrokken uit baksteen met in den gevel een sobere ïynversiering in glas, die des avonds ver licht zal zyn. Het front is 28 meter breed; het nmgazyn 40 M. diep. Lans den beganen grond komen een reeks etalages met daar achter een galerij en een nieuwe serie eta lages. Architect is de heer A. Moen te Heem stede. De bouw wordt in twee tempi uitge voerd. Gehoopt wordt, dat het geheel in September van dit Jaar gereed zal zyn. In ons land wordt er alle jaren voor mll- lioenen en nog eens millioenen „rook" de lucht in geblazen. Denk eens na: voor millioenen en nog maals millioenen! Dat is een som! Sedert den oorlog heeft het rooken een groote uitbreiding genomen. In onzen jongen tijd waren de sigaretten op het land om zoo te zeggen onbekend. Tegenwoordig is het slgarettenrooken een doodgewoon en alledaagsch verschynsel. Niet alleen in de stad, maar ook op het land. Iets waaraan de jeugd helaas al te dapper meedoet, 'n Mode die door de vrouwen al even graag wordt gevolgd De vraag nu, of het rooken schadeiyk is, werd door bevoegden en deskundigen meer dan eens behandeld. Het zal met het rooken wel zyn, zooals met alles. Voor den een na- deellger dan voor den ander. Oordeel van een Dnitscb geleerde Toch willen we hier wel even overschrij ven wat we zoo juist, onder den titel van: „Is rooken gezond?" in een Duitsch tyd schrift hebben gelezen. Het is van de hand van doctor Klimaszewski, een bekwaam na- tuurarts te München. Toen de Spanjaarden Amerika ontdekt hadden, bemerkten zij dat de inboorlingen, om zich tegen de insecten te vrijwaren, ge droogde kruldenbladeren. die opgerold wa ren, rookten. Dat was dus een middel om van de lastige insecten zoo weinig mogeiyk last te hebben. Nu eenter begonnen de Span jaarden ook die opgerolde bladeren te roo ken uit louter na&pery. En heden ziet men dus de menschen, mannen zoowel als vrou wen, rooken en smoken, als er geen vliegen en muskieten te bespeuren zyn. Heeft de rooker(ster) zich wel eens rekenschap gege ven, waarom hy (of zy) eigeniyk rookt? Cntbeert de niet-rooker iets door het niet gebruiken van tabak? De gevolgen van het rooken zyn nochtans ernstig genoeg. In de tabak steekt als „een droge distillatie" nicotine en nog andere stoffen. Het gift schaadt vooral de bloed vaten, de oogen, de nieren, zoodat aderver kalking, nierontsteking, oogzwakte, maag- en keelontstekingen, tongziekte, ja, tong en lipkanker het gevolg kan zyn niet alleen maar inderdaad ook dikwerf is In het by- zonder is het gevaar voor tering te duchten by de rookers. Een Weensoh onderzoeker schreef: door de scheikundige prikkeling van het tabaksstof wordt een groot aantal te ringzieken onder de tabaksbewerkers (en werksters) gevonden. Zelfs op nog jeugdigen leeftyd kan men door tabaksrooken aderverkalking krijgen of vroeg oud worden. Soms ziet men dat de slagaders dt ht gegroeid zyn. Dat men hier door hersenberoerten krygt is geen wonder. Ook het afsterven der teenen, voeten, ja zelfs geheele beenen is mogeiyk. ln dit ver band schryft de „Aertzliche Rundschau" over twee gevallen: Een man van 39 en een van 36 Jaar moes ten de beenen afgezet worden. Dat kwam door het rooken van 10 tot 30 sigaretten per dag. Doctor Klimaszewski zag zelfs een of ficier, 45 jaar oud ïyder aan hartvatenver kalking. groote oogzwakte en nierontsteking, een soort aanvallen krijgen van vallende ziekte, uitsluitend door het overmatig rooken van tabak. Hoe natter een sigaar of sigaret is, hoe slechter voor den rooker. Een mensch, die reeds een zwak punt in zyn lichaam heeft, staat verslechtering van dat zieke orgaan te wachter, als hy rookt. Dat sommige zware rookers een hoogen ouderdom bereiken, mag niemand tot de conclusie doen komen dat rooken onschade- ïyk zou zyn Een krachtige natuur kan ze- keriyk schade overwinnen Maar men denke ook aan de duizenden anderen die van Jongs af hun lichaam ondermijnen en mis schien reeds van hun geboorte af niet van de sterkste zyn, tengevolge van z.gn. bloed armoede. Zooals u ziet, gaat die doctor Klimaszewski er met den groven kam door. Een feit is het echter, dat iemand, die aan het rooken ver slaafd is, nog moeliyker dat genot kan opgeven, dan een drinker het gebruik van al coholhoudende dranken. Gondsche pijpen De smakeiykste pyp is nog altyd de Goud- sche, zoo geheeten omdat de stad Gouda eeuwenlang ds halve wereld van die van klei gebakken pypen (die in 1637 werden uitge vonden) heeft voorzien. Dat de pijpenindustrie, in het buitenland vooral, tot het scheppen van echte kunst werken heeft aanleiding gegeven, is gemak- keiyk te zien als ge even voor de uitstalkas ten wilt vertoeven van de greote pypenwin- kels. Meerschuim en barnsteen zijn er op alle moge.ijke manleren verwerkt en om zoo'n kunstwerk te bema'htigen moet ge diep, ja soms heel diep in uw beurs tasten. In Duitschland, vooral in Beieren, gebruikt men zeer lange pype.i, d.w z. pijpen met zeer lange stelen en dito koppen. Tusschen den steel en het mondstuk is een buisje van elastiek (het roer) aangebracht, zoodat de pyp naar beneden hangt, wat bij het werken of heen en weer loopen, gemakkeiyk is. Zij zyn ook bij ons ten lande bekend en waren hier in vroeger jaren nog al in gebruik. Men ziet ze thans nog maar in hoofdzaak op het land, waar ze in woningen van sommigen dienst doen als wandversiering. Vuurkolommen van 300 Meter De Kilaoëea op Hawaii, de grootste wer kende vulkaan der wereld, toonde den laat sten tyd een buitengewoon sterke activiteit. Met tusschenruimte van slechts enkele dagen zond hy geweldige vlammenzuilen de lucht in, die het heele eiland Hawaii des nachts in een spookachtig licht hulden. Een der laatste uitbarstingen bood een schouwspel van nooit geziene pracht. Uit 60 kleine kraters schoten witte vlammen omhoog. De geheele reusachtige bergklomp van den Kilaoëea, die een oppervlakte van 8 vierkante mijlen beslaat, gloeide. Tegen middernacht volgde een kleine aardbeving, vergezeld van onderaardsch gerommel. De bewoners van Hllo, de eenige grootere plaats, ongeveer 30 myien van den krater verwyderd, die reeds aan de regelmatige, meestal ongevaarlyke uitbarstingen van den vulkaan gewoon waren, geraakten in de grootste opwinding. Ook op het observato rium werd het raadzaam geacht zich terug te trekken. Heel den volgenden dag hielden de aard. bevingen aan Den volgenden nacht hoorde men een geweldigen knal uit den reusacb- tigen krater, het leek wel of er een zware ontploffing had plaats gehad, daarna volgde een uitbarsting, zooals nog nooit werd aan schouwd. Een vuurzuil van minstens 300 M. hoogte schoot sissend omhoog reusachtige, afge koelde lava-massa's werden m de lucht ge. slingerd. De nitte maakte het verblyf in Hilo haast onmogeiyk. By zonder gevaarlyk waren de gasdamper., zoodat alle bewoners van gasmaskers voorzien werden of zich in gas- vrije huizen begaven, Vier uren lang hield de geweldige ultbar. sting aan. de grootste die tot nu toe bekend is; toen hield plotseling alles opNa twee dagen waagden de eerste onderzoskers zich in het kratergebied en kwamen zy tot de ontdekking, dat de hoofdkrater zich ra dicaal veranderd had. De hoogte van den Kilaoëea was ongeveer met 200 meter verminderd, de krater zelf was meer aan een myi in omvang toegeno men. Een byzondere waaghals van het obser vatorium daalde ln den nieuwen krater af en stelde vast, dat de vulkaan, die sedert menschenheugenis haast ononderbroken in werking is, biykbaar uitgedoofd is. Tenmin ste, de onderzoeker kon geen enkel spoor van werking constateeren, in het bijzonder was er geen ontwikkeling van rook vast te stellen. Dat hy echter definitief uitgedoofd zou ziin, wordt echter sterk betwyfeld, daar het geheele eiland zeer vulkanisch Is. Indien hy werkeiyk uitgedoofd was. zou dat Voor Hawaii overigens zeer gevaarlijk zyn, want dan was het te vreezen dat de machten in het inwendige der aarde een ander punt zochten, waardoor zy zich een weg baanden. De regeering heeft dan ook een versterkte observatie van den Kilaoeëa bevolen en te vens moeten alle andere vulkanen streng ge. controleerd worden. Verder moet speciaal een byzondere observatie uitgeoefend worden op de vulkanen, die reeds lang uitgedoofd zyn, maar die heel goed weer opnieuw in werking kunnen treden, terwyl hun randen reeds be volkt zijn. Naar men ons mededeelt, heeft het Car- negie-instltuut besloten, de som van 200.000 dollar beschikbaar te stellen om in Hilo een eigen observatorium in te richten, dat met de meest moderne wetenschappelyke toestel len is voorzien. De voorbereidende werk zaamheden zyn reeds begonnen. Tien Amerikaansche onderzoekers zijn van plan zoodra de hoofdkrater van den Kilaoëea voldoende afgekoeld is, diep in den krater af te dalen, ten einde definitief te kunnen vaststellen of de grootste vulkaan der aarde fd dan niet geheel uitgedoofd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7