MARIA-ST'CHTiiïG tweede blad IETS OVER DE COOK-EILANDEN-MISSIE DINSDAG 22 MAART 1932 BLADZIJDE 1 DE NIEUWE BRUG TE SYDNEY 's Werelds grootste spanbrug R. K. KAPPERS IN HAARLEM Oprichting van een bond R. K. GEMEENTERAADSLEDEN „DE LEEUWERIK" N. V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK WANDELSPORT „KINDERVOEDING" HET STAATSVISSCHERS- HAVENBEDRIJF Benoeming assistent directeur MUZIEK KAMERMUZIEK-AVOND ILONA DURIGO EEN GOEDE ARRESTATIE IECEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DE WRAAK VAN EEN HUURDER OPBRENGST KERKCOLLECTEN VOOR DE TEXTIELARBEIDERS PALM-PASCHEN mm /4ÉÉi|r m Zooals wy reeds hebben bericht, Is Zaterdag de grootste spanbrug ter wereld, nL die over de haven van Sydney, welke negen milliosn pond heeft gekost, ingewijd. Juist toen premier Lang het lint, dat den toegang tot de brug versperde zou doorsny- ^en had een eigenaardig incident plaats. Een politie-agent te paard rende naar vo- ton en sneed het lint met zijn sabel aoor. Hy werd terstond door een politie-officier Van zijn paard getrokken. De politie-beambte is onmiddellijk in hechtenis genomen. Onmiddeliyk werd nadat de minister-president Lang het lint opnieuw had laten vastmaken en op offici- eele wijze had doorgeknipt een onder- toek ingesteld, hetwelk aan het licht bracht, hat de politie-bambte lid is van een rechts- radicale anti-Communistische organisatie, bisteren al waren geruchten in omloop, dat °°r deze organisatie een aanslag tegen mi nister Lang was beraamd. Eindelyk ziet Sydney een lang gekoesterde "ensch in vervulling gaan. De geheele bevolking verheugde zich dan °ok, terwyi de vreugdevolle sfeer nog werd verhoogd door de stralende zon, 't geschitter Van de militaire uniformen, het geronk van he vliegmachines, den donder van de kanon- nen en den optocht van de rijk gepavoiseerde tohepen Na de opening drongen duizenden zich over he brug, terwyi een speciale trein met 600 Passagiers er eveneens overheen reed. In den namiddag voerden de vliegmachi nes, hierin by gestaan door een aantal oor logsschepen een aanval uit op het fort Den- hison. 's Werelds grootste spanbrug, zoo is het nieuwe bouwwerk in de haven van Sydney Senoemd en zy is dien naam waardig, als uien verschillende cyfers, welke er op be trekking hebben, bekükt, aldus de Tel. De brug zelf heeft, zooals reeds gezegd, negen uiillioen pond sterling gekost, meer dan het hubbele van den prijs, waarvoor zy eigenlijk gebouwd zou worden. En er komen nog ver scheiden milliocnen by voor electrificatie Van spcoriynen en andere werkzaamheden, hie tegeiykertyd zyn verricht. De spanning der brug is 500 Meter en de hoeveelheid staal, die zich aldus in de lucht verheft, is ruim 37.000 ton. De grootste stoomschepen, die zich in deze wateren be vinden, tot 20000 ton, kunnen ongehindérd °nder de brug door en zelfs bij hoog water blyft er nog een flinke tusschenruimte. Sydney Harbour is zulk een groot natuur lek amphitheater, dat zelfs dit kolossale bouwwerk er „klein" door wordt. Men verge- Hike eens: Er is in Londen sprake var. een nieuwe Waterloobrug van één boog; als men he Theems neemt by London Bridge en zich ®r een zuster-Theems van dezelfde breedte naast denkt, dan overspant de nieuwe ha- Venbrug van Sydney deze beide rivieren. Als Londen dus een nieuwe Waterloo-brug gaat bouwen, zal zy aanzieniyk kleiner zijn dan hie van Sydney. Londen beschouwt het gouden kruis, dat °P St. Pauls kathedraal staat, als het hoog- Ete punt der stad. Maar als deze kathedraal eens naast de nieuwe brug stond, dan zou kij nog 25 meter beneden de brug blijven. Het bouwen van de spanning is met bui tengewoon groote zorg geschied en jaren lang heeft de bevolking van Sydney kun nen gadeslaan hoe de twee stukken elkaar langzamerhand over het water heen nader den. Toen kwam het oogenblik waarop de twee armen elkaar bijna raakten, bijna, want zij mochten elkaar ook nog niet ra ken, er bleef en kleine gaping. Op 7 Augus tus 1930 werden er planken over de opening gelegd en op een hoogte van 125 meter bo ven den waterspiegel stapte mr Ennis, de leider van dit grootsche werk, van het eene eind over naar het andere. Alvorens de twee einden aaneengesloten konden worden, moss ten nog eenige technische werkzaamheden geschieden: een taak, die een wijle groote zorg baarde aan de ingenieurs, was het brengen van de einden in hun juisten stand, doch ook dit werk is zonder incidenten ver- loopen: een meesterstukje der techniek. Het brugdek. Het brugdek is circa 50 meter breed en biedt plaats voor vier spooriynen, een bree- den rijweg en twee voetpaden. Het aanleg gen van dezen weg was eveneens een moei lijke taak, welker uitvoering achttien maan den arbeid heeft gevergd. Op den rijweg, die 17 meter breed is, kunnen gemakkelijk zes files auto's etc, verkeeren. Sydney, anderhalve eeuw geleden nog een onbeduidend plaatsje, is thans de derde stad van het Britsche ryk, met een bevolking van 1K millioen zielen, dat is bijna de helft van het totaal der bevolking van Nieuw Zuid- Wales. Het is de voornaamste haven van Australië en het grootste deel van zijn scheepvaart moet de brug passeeren. Dat deze stad groote behoefte had aan de brug blijkt wel uit het feit, dat er eiken dag ruim 100.000 menschen van den Noordelijken kant- worden vervord naar de handelswijken aan de Zuideiyke overzijde en ditzelfde aantal moet ook weer van Zuid'naar Noord gebraent worden. Het gevolg van de ingebruikneming der brug zal zijn, dat heele vloten veerboot- jes nu buiten gebruik raken; verouderd wa ren zij al, want het oversteken der rivier in veerbootjes was vaak levensgevaarlijk en kostte veel tyd, omdat zij tusschen de oce- aanstoomers door moesten schieten, indien er ergens een opening was in de lange reeks groote schepen. Al deze bezwaren worden nu ondervangen; electrische treinen zullen het publiek over de nieuwe brug brengen in niet meer den anderhalve minuut. Volgens de beschrijvingen van hen, die den bouw hebben gadegeslagen, past het stalen gevaarte goed in het prachtige panorama, dat Sydney biedt. Staat men er dichtbij, zoo vertellen zij, dan imponeert het web van stalen lijnen. Van een afstand gezien, a-ls de ochtendnevelen of de avondschaduwen de scherpe mazen van het reuze-web licht ver doezelen, biedt de brug een prachtig beeld. De kroon van den boog steekt boven alles uit en zooals de St. Pieter in Rome en St. Pauls in Londen voor den bezoeker het sym bool zijn van glorie en geschiedenis dezer steden, zoo vormt de brug voor den bezoe ker het symbool van de prestaties der mo derne techniek, in de belangrykste stad van een jong rijk. Een avondbeeld van 't wonder van techniek te Sydney. De lichtende lijnen, die veel over eenkomst vertoonen met rails, zijn ontstaan door het passeeren der verlichte schepen langs de lang geopende lens. Foto van een speelgrc-ep vrn het „Vincke- Schulchor", dat Donderdag 24 Maart des avonds 8 uur in den Stadsschouwburg een uitvoering geeft onder leiding van Dr. Wilhelm Kölsche. Een gedeelte van het programma wordt per radio uitgezonden. Op uitnoodiging van het Bestuur van de R.K. Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen kwam Zaterdag een aantal R.K. gemeenteraadsleden bijeen in gebouw „St. Bavo" te Haarlem. De voorzitter van het Kieskringbestuur de heer J. J. Bisschop te Beverwijk, opende de bijeenkomst met den Christeiyken groet en richtte woorden van welkom tot de aan wezigen, waartoe ook behoorde het Staten lid Dr. Droog, wethouder te Heemstede. Spr. deelde mede, dat het Bestuur der Kamer- Centrale Haarlem verzocht had de organi satie van R.K. gemeenteraadsleden ter hand te nemen, overeenkomstig het verlangen van het Bestuur der R.K. Staatsparty. Ten einde eenigszins op de hoogte te komen, waren eenige gegevens gevraagd aan het Partij bureau, waarna men had ontvangen Statu ten en Reglement van het Centraal Advies bureau voor Gemeentepolitiek. Daarby wa ren gevoegd enkele bijlagen en tevens hoe men dacht kringen te vormen. Bij afwezigheid van den Secretaris van het Kringbestuur werd de heer Jac. Annes, bestuurslid, als secretaris aangewezen, die daarna eenige berichten van verhindering ter kennis bracht, n.l. van wethouder H. Ko ning te Hoofddorp, wethouder P. G. van Wees te Nieuwer-Amstel en de raadsleden N. J. Tabak te Halfweg en C. A. M. Jonck- bloedt te Heemstede, die met de stichting van een Bond sympathiseerden. Voorts kwamen nog mondelinge berichten van verhindering in. Vertegenwoordigers waren aanwezig van Beverwijk, Velsen, Ben- nebroek, Haarlemmermeer, Halfweg, Heem slede, Wijk aan Zee en Duin en Oudêr- Amstel. Vervolgens nam de vergadering kennis van een tweetal circulaires betreffende de indeeling hetgeen tot eenige gedachtewisse ling aanleiding gaf. Stemmen gingen op, dat men het wenscheiyk achtte, dat om Haar lem een kring werd gevormd door de R.K gemeenteraadsleden in den Prov. Kieskring Velsen en samenwerking te verkrijgen met den Prov. Kieskring Haarlem. Voorts werd ook wenschelijk geacht, dat zoo mogelijk Amstelland met Amsterdam een kring zou kunnen vormen, n.l. Aalsmeer. Uithoorn, Ouder- en Nieuwer-Amstel, terwyi ook stemmen opgingen om Abcoude, Baam- brugge, Vinkeveen, Wilnis en Mijdrecht in den kring Amsterdam op te nemen. Ver schillende redenen werden daarvoor aange voerd. In beginsel verklaarden alle aanwe zigen zich berëid tot medewerking om tot organisatie van R.K. gemeenteraadsleden te komen. Den secretaris werd opgedragen het resul taat dezer vergadering mede te deelen aan het Bestuur der Kamer-Centrale Haarlem en aan het Centraal-Adviesbureau voor ge meentepolitiek. Aan alle R.K. raadsleden zullen de gegevens worden verstrekt. Onder dank voor aller medewerking sloot de voorzitter de vergadering met den Chris- teiyken groet. De directie van hotel „De Leeuwerik" en café-restaurant „De Poort van Kleef" heeft aan den heer Bern. Ooms, architect te Haarlem, opdracht gegeven tot het maken van plannen voor verbouwing en moderni seering van bovengenoemd hotel en café. Het voorloopig ingediende plan is door de schoonheidscommissie reeds goedgekeurd, zoedat de aanbesteding binnen enkele we. ken zal kunnen plaats vinden. In de jaarlijksche a'gemeene vergadering van aandeelhouders van de Naamlcoze Ven nootschap „Hypothecaire Beleggingsbank" te Haarlem, herdacht de voorzitter het over lijden van den ccmmissaris, den heer W. R. Esser, onder het uitspreken van dank voor de belangrijke diensten, die de.:e aan de Eank bewezen heeft. Er werd besloten in de vacature voorloopig niet te voorzien. Het verslag en de balans en winst- en ver liesrekening werden ongewijzigd goedge keurd; het dividend werd, ingevolge het ge dane voorstel, bepaald op 7 pCt., tegen inlevering van dividendbewijs no. 9 (betaal baar van 21 Maart af, ten kar.tcre der Bank of bij de Twentsche Eank N.V.; terwijl 15 oprichtingsbewyzen uitgeloot werden en alzoo met 100 per stuk betaalbaar zyn. De heer Mr. J. A. de la Hayze, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. De H. W. V. „Dudok de Wit" houdt Maan dag Tweeden Paaschdag een nationalen marsch van pl.m. 60 K.M.: HaarlemAlk maar heen en terug De start vangt aan des morgens om 8 uur van af het hotei Bellevue, Houtplein hoek Baan. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zostectraat: Maandag 164 porties, Dinsdag 163, Woensdag 153, Donderdag 156, Vrijdag 166, Zaterdag 129 porties. Overtonstraat: Maandag 126 port'es, Dins dag 133, Woensdag 116, Donderdag 123, Vrij dag 131, Zaterdag 117 porties. De heer Van Dyk, handelseeonoom te Delft, is benoemd tct assistent van het Staatsvisschershavenbedryf te IJmuiden. Werd de voorlaatste serie kamermuziek avonden van de Haarlemsche Toonkunst- afdeeling met een Hona Durigo-avond ge opend, thans was het aan het bestuur dezer afdeeling gelukt het seizoen met een der- geiyken, hoogst belangrijken en aantrekke- ïyken avond te kunnen besluiten. Belangrijk en aantrekkelijk voor dat deel van het kunstminnend concertpubliek, dat geen uiterlijk effect begeert. Want dat is dezen kunstenaar geheel vreemd. Ook voor hen, die gaarne een glansryke, stralende stem willen hooren, is een Durigo-avond niets. Dergeiyke bezoekers keeren onbe vredigd huiswaarts, want de stem' dezer zangeres is donker getimbeerd, klinkt als liet ware voortdurend omfloerst. En wan neer men by dit alt-geluid van glans kan spreken, dan is deze nog gedekt en zacht gekleurd. Nog minder schenkt zy voldoening aan hen, die liefst liederen van hartstochte- ïyken en geagiteerden aard, of muziek, die begeestert en meesleept, willen hooren. zy kiest geheel andere liederen, die haar stem gunstig liggen en waarvan zy het karakter van nature aanvoelt. By haar hoort men verklanking van Wfemoed en melancholie, doch ook van hoop en berusting. En dat op een artis tieke, aangrijpende wyze, zooals men zel den te hooren krijgt Daarmede treft zy steeds een ieder, die hiervoor gevoelig is, diep in het hart, schenkt zy ongekende ontroering en algeheele voldoening. Niet, dat zy geen andere stemmingen kan ver wekken, Wij hoorden thans van haar o.a. het opgewekte, byna naïeve „Mailied", het charmante „Mit einem gemalten Bande", beide van Beethoven, het aardige, hupsche „Der Musensohn" van Schubert en hei- gracieuze „Frühling fiber's Jahr" van Wolf. En niémand zal geheel onbevredigd zyn gebleven. Doch haar force ligt in een diepzinnig lied als „Wonne der Wehmut" van Beet hoven, in dat klagende „Heiss mich nicht reden, heiss mich schweigen" van Schubert en in het troostlooze „Die Bekehrte" van Wolf. Dan brengt ze hare hoorders onder diepen indruk en zou men wenschen dat er telkenmale eenige minuten van abso lute stilte volgden, in geen geval niet werd geapplaudisseerd. Wellicht omdat het een Goethe-pro- gramma was, vermeldde het ook eenige liederen van Schaick. Deze hebben ons. qua muziek, niet voldaan Alleen het mid dencouplet van „Nachklang" deed zuiver geïnspireerd aan. Over de techniek van Hona Durigo spreekt men natuurlyk niet meer, men weet dat zy daar ver boven staat. Maar wel dient met grooten lof te worden ver meld de voortreffelijke begeleiding van den pianist Hans Schouwman. Immers sloot hij zich tot in de kleinste finesses aan. O. K. Maandagavond jl. had in een der zalen van den heer K. de Louw in de Spekstraat alhier een bespreking plaats van verschil lende kappers, die hiervoor waren uitgenoo- digd, om te trachten op te richten een R.K. Kappersvereeniging te Haarlem. De vergadering stond onder leiding van den heer C. Stokman, lid van den Gemeen, teraad van Haarlemmerliede. Op deze vergadering was uitgenoodigd en aanwezig de heer T J. J. v. Tetering, voor zitter van de R.K. Haarlemsche Midden- standsvereeniging, tevens lid van den Ge meenteraad van Haarlem Door den Voorzitter werd op verschillende gronden aangetoond, dat het tydstip thans was aangebroken om over te kunnen gaan tot het oprichten van een R.K. Kappersver. eeniging te Haarlem. Door nagenoeg alle aanwezigen werd aan deze bespreking deel genomen en de voor- en nadeelen werden onder de oogen gezien. Door den heer Van Tetering werden ver schillende punten opgehelderd en tevens en. kele toezeggingen gedaan. Spreker deelde mede dat in voorbereiding is de oprichting van een Nederlandschen R.K. Kappersbond. Dit werd door den Voorzitter gretig over genomen en hy meende, dat er dan toch geeneriei hinderpaal meer in den weg zou staan en deze Haarlemsche afdeeling dan toch zeker zou kunnen worden opgericht. Na verschillende discussies in buitenge woon vredelievenden zin te hebben opgelost, werd besloten om een oproep te zenden aan alle RK. Kappers van Haarlem en omstre ken op Donderdag 31 Maart as., om dan verder deze besprekingen voort te zetten en daadwerkelyk deze Haarlemsche afdeeling op te richten. Deze vergadering is toegankelijk voor alle R.K. Kappers en Coiffeurs. Te Epe is aangehouden een 27-Jarige han delsreiziger uit Haarlem, verdacht van aan randing van kinderen op buitenwegen in deze gemeente. Reeds meermalen bereikten de politie klachten van ouders. Met dezen gearresteerde schynt men ook den dader van vroegere aanrandingen in handen te hebben. De man heeft bekend en' is te Zutphen opgesloten. Zijn lijdelijk verzet tegen uitzetting Het is geen pretje met je heele hebben-en- houden op straat te worden gezet. Toch ge beurt het wel eens, dat een huiseigenaar zich door omstandigheden gedwongen ziet, met behulp van een deurwaarder tot zoo n dras. tischen maatregel over te gaan. Dat zülks gewoonlijk niet erg naar den zin van den betrokken huurder is, spreekt vanzelf. Een in de Schagchelstraat alhier woonach tige winkelier wil of kan zyn huur niet betalen. De eigenaar van het door hem ge huurde pand heeft nu gedreigd hem op sfraat te zullen laten zetten, als hij niet binnen een bepaalden tijd zijn achterstallige huur betaald heeft. De winkelier schynt niet van plan te zyn te betalen, maar hij is er toch óók niet op gesteld door den „sterken arm" aan den kant van den weg te worden gezet. Hij heeft waarschijnlijk een gezond stel hersens, zoo. dat hy ook wel begrijpt, dat verzet hem niet zal kunnen baten. Maar dezen smaad zoo maar op zich laten zitten, dat kan hy ook niet doen, dacht hij. E>e man zocht een middel om zich op zijn huisbaas te kunnen wreken en in zyn vin. dingryk brein werd het volgende idee ge boren. Na ryp beraad besloot hy hef onder staande plakkaat voor zijn winkelruit te hangen: „Prima vochtige woning te huur. Be. slist van alle gebreken en ongemak, ken voorzien. Ideale verblyfplaats voor ratten en aille mogeiyk ander ongedierte. Dit alles voor slechts 10 per week. Haast u, haast u, dat komt nooit meer terug! Te bevragen by onze afdeeling win kelhuizen." De opbrengst der kerkcollecten van j.l. Zondag by de kerken is parochiegewijze als volgt: Kleverpark 25.93%; Groenmarkt 60.71 yt Spaame 36.66%; St. Lidwina 48.28; St. Bavo (Haarlem N.) 21.51; St. Bavo 58.72%; St. Jozef 30.24; Amster. damstraat 57.27. Totaal 344.34. «•ft „Pa'mbessem" te Roermond. Volgens oud gebruik krijgen de kinderen te Roermond op Palm zondag een palmbezem, beladen met allerlei lekkers Zooals ik gezegd heb, is er in Rawtonga een dokter, maar niet op de buiteneilanden. 2oo moest ik dokteren op Atin; het Engel- sche gouvernement verschaft de medicijnen. Ltot is dan ook de reden, dat ik te Rotter dam den medicijnencursus gevolgd heb, om to staat te zyn, die arme menschen zooveel toogeiyk by te staan. Dikwijls genoeg heb ik zelf voor veertien dagen naar den zolder Lggen te kijken, wachtende op betere aagen. Maar voor welke eigenaardige gevallen men Lan komen te staan, bewijst het volgende: to Mauke viel een jongen uit een cocosbooin °P een stomp en scheurde den buik open, toodat de darmeneruit kwamen. Het volk togon te schreien en liep naar den priester, want een dokter was er niet en in vier baanden tyd zou er geen schip komen. Pa tor Lehman ging er naar toe en zag dat er aanstonds gehandeld moest worden. Na alles gereinigd te hebben, stepte hij *to ingewanden weer in den buik en naaide Leze tog met een gewone naald en witten toaad, omdat hij met anders bij de hand Lad. Toen móest die jongen doodstil blijven Lggen; en na een maand of >oo kon hij ^eer opstaan. Toen het schip vier maanden Ladien weer terug kwam, werd hy naar Raw- tonga gestuurd om voorzichtigheidshalve ?**ch by den dokter te vertoonen. „Ik zou Let niet beter hebben kunnen doen!" ant- boordde deze. Nog zoo'n geval; myn misdienaar, een v«ntje van veertien jaar, viel uit een hoo ien boom, brak een arm, en ontwrichtte den IJhderen aan den eliebcog. Gelukkig had ik ton wenschen dikwyis gezegd, bij zco'n geva. Ladeiyk naar me toe te komen, omdat we to het eerste begin natuurlyk meer *ans hebben met succes te kunnen helpen, Lan later, als de, zwelling al begonnen is. Daar kwam er een op een drafje naar me °e en nog geen tien minuten na het onge- was ik ter plaatse. Alles schreide, en de tongen lag bewusteloos en bebloed. Toen ze toe aan zagen komen, gingen ze allemaal op to en dachten waarschijnlijk: „daar is onze Lieve Heer, nu zyn we klaarl" Maar ik was net zoo bang als zy, «en dacht: „wat moett ik aanvangen?" Om tyd te winnen en na te denken, en vertrouwen in te boezemen, zei ik: „koud water er over!" Ik begon te mas- seeren en te trekken aan den ontwrichten arm, denkende; „wat zal ik doen?" En na vijf minuten sprong het gewricht in het gelid. Om vertrouwen te geven, deed ik juist, of ik dat allemaal van te voren wist. Zij keken tegen me op, maar ik dacht toch: „ja. die ontwrichting, dat was misschien een gemaK- kelijk geval, maar nu de gebroken arm, wat kan ik daaraan doen?" Ik voelde de botten over elkaar zitten, maar ze staken gelukkig niet door het vleesch. Ik weer aan het mas- seoren en trekken, en na tien miuuten sprong ook dat in het gelid. Toen wat spal ken en de noodige verbind-ng, en de jongen was klaar. Ik vroeg of het pijn gedaan had. „Neen," was het antwoord. Zes weken na dien speelde het ventje alweer, juist als andere kinderen. In zulke gevallen weifelt men niet, doch pakt aan, omdat er toch geen dokter is, on geen schip, dat hem brengen kan; God helpt als men doet wat men kan. Hoeveel gevallen zóu ik nog kunnen vertellen, ook waar auto suggestie moet geholpen hebben, omdat ze vertrouwen in ons hebben. Geen raad weten de, gaf ik een flesch water, waar ik een kruis over gemaakt had, nauwkeurig aanduidend hoeveel lepels per dag ze mochten gebruiken. En, jandoppie, na een paar dagen wat en ze kant en klaar! Maar nu oen ik blij dien medischen cursus in Rotterdam gevolgd te hebben, om beter in staat te zyn te helpen. Nu is het maar een kwestie niet te geleerd Le willen doen. Maar het geesteiyke werk is verreweg het voornaamste. Alleen de laffe -dropsaan, die te lamlendig is, om de wet Gods te onder houden, is er langzaam toe gekomen, het bestaan van Gcd te negeeren. Die eenvou dige natuurkinderen hebben een diep geloof in een Opperwezen. Ook als heiden geloof den ze er vast in; en ook nu ze Christen geworden zijn. Er zyn goede, minder goede, en laffe Katholieken. Maar zelfs die laffe Katholieken willen goed sterven, omdat ze den moed hebben, rouwmoedig te zeggen: „ik heb gezondigd!" Paulo Kuraia was een ruwe kerel, dronk als een vat en kwam zoowat nooit naar de kerk. Toen zijn broer me kwam zeggen, dat hy een soort beroerte had gekregen, was ik bevreesd om zyn arme ziel. Ik dacht: „ik moet mijn plicht doen!" ging er dadelijk naar toe en zag, zoover ik over hem kon oordeelen, dat het rheumatische koorts was. De gewrichten waren ook aangedaan. Niet veel kans om te genezen. Ik vroeg op den man af: „Paulo, wil je de Heilige Sacra menten ontvangen?" „Ja, natuurlijk", zei Paulo, „ik ben toch Katholiek; ik voel dat ik sterven zal, en ik wil goed sterven!" Goede Paulo, hy was wel ruw, maar altijd goed voor my, en wilde niets tegen den godsdienst hooren. Heeft God hem misschien daarom de genade gegeven van een zaligen dood? Want hij is een zaligen dood gestor ven, zich geheel overgevend aan Gods H. Wil en alle pijnen gelaten aannemend! Hij deed niets dan bidden tot het laatste toe. Met een vol hart en tranen in de oogen bad ik de gebeden der stervenden; „Vertrek, christen ziel, keer terug tot uwen God, Die u eeuwig gelukkig maken zal!" Hoe dikwijls heb ik gedacht bij zoo'n sterf bed: „Gave God my de gunst mee te mogen gaan, met deze eenvoudige ziel!" Maar ach, ik moest het barre leven weer in; maar toch niet lang treurend, want ook ik wil wachten op den goeden Herder, die me me nemen zal in zijn vertrouwelijke armen. Als men op den top van een der heuvels staat op Atin, en men tuurt naar het Oos ten, kan men by zeer helder weer Mitiaro zien liggen, op een afstand van 25 Engelsche zeemijlen, dus ongeveer 35 K.M. Takutea kan men ook duidelijk zien, maar daar wo nen geen menschen. Ten Zuid-Oosten van Atin ligt Mauke, op een afstand van 45 Eng. zeemijlen, ongeveer 65 K M. Dat zyn de drie eilanden, die nog al dicht by elkaar liggen: Atin, Mauke en Mitiaro. En toch baat het niets. Het is te ver om te zwemmen en sche pen zijn er niet, en de gewone zeilbootjes zijn te gevaarlyk. Het is altyd een reis van een dag en dan kan er veel gebeuren. De Stille Zuidzee ls stil, maar kan opeens ra zen als 'n brieschende leeuw. Wel wagen de Maori zich van het eene eiland naar het andere en de paters gaan mee als het moet, maar het is gevaarlyk. Als we nu een bootje van twee ton bijvoorbeeld konden hebben, met een aanhangmotor, een krachtig ma chientje, was de moeilijkheid opgelost. Men kan wel zeker zijn van twee uren goed weer en kalme zee. Het is dan zaak, zoo'n kalm uurtje af te wachten, en men is in een wip in Mitiaro, men doet er zyn dienst, en is weer in een wip in Mauke. En zoo maar op Pater Petrus van Mogen, van de congre gatie der H. H. Harten, de sch: ijver van deze belangwekkende bijzonderhe den over de Cook-eilanden, die In een gc< stelijke eenzaam tr bi, waai van wö ons hier moeilijk een Idee ".unnen vor men, gedurende 15 jaar onder 'Ie Maori's vertoefde. Toch zal hij straks /oer '«aar deze moeilijke missie vertrekken; hij vraagt echter den steun van onze lezers. De Nieuwe Haart. Coura.it is bereid giften vcor dezen dapperen mis sionaris in ontvangst te nemen. en neer. Nu mag dat bootje niet te groot zyn, want er zyn geen havens en'we moeten bij machte zyn het met een man of acht op de klippen te beuren en te trekken. De „Voorplanting des Geloofs" geeft ons geld om te leven, wy moeten zeer zuinig zijn, maar het gaat, als men eenmaal ge woon is aan het Kanaksche voedsel, wat in het begin een zware dobber is, en als men zich weet te behelpen en alles aanpakken kan. Want men moet alles zelf doen, en als de menschen helpen, moet men zelf bysprin- gen. Doch voor bijkomende onkosten hebben we niets. De reizen met die schoeners zyn lang en duur. Een biechtreis, die toch min stens tweemaal per jaar moet gebeuren, om de paters zelf ook eens gelegenheid te geven om te biechten, komt heel licht op honderd of twee honderd gulden. Een zekeren pater Joachim Kerdal, die al vyftien jaxen met my in de zelfde missie is, heb ik nog nooit gezien, cmdat de afstanden zoo groot zyn. Welnu, die man is een paar jaren lang al leen geweest op Manihiki, het Noordelyke gedeelte van de groep en 1200 K.M. van Raw tonga af. wy waren verplicht hem eens in het jaar een anderen pater te sturen, om hem de gelegenheid te geven om te biechten Dat was een reis van om en om de vyf hon derd gulden, eens kwam het tot zeshonderd gulden! Als men nu weet, dat op de eilanden zelf niets gemaakt wordt, ahsoluut niets en alles van Amerika. Engeland of Nieuw-Zeeland moet komen, kan men veronderstellen, met welke onkosten het gepaard gaat, vanwege de vracht enz. En terzelfder tijd ziin wy in de meest vergeten missie van de wereld, ter nauwernood kent men de Cook-eilanden! Nu moeten wy een katechisten-school op richten. Op Rawtonga, het hoofdeiland, is een zusterschool, die omvalt. Ze moet dus hernieuwd worden. Rome heeft aangedrongen, op Mangaia de missie te beginnen. Dat heb ik in 1930 ge daan. Daar had nog nooit een priester ge woond en ik was er een jaar lang de eenig- ste katholiek, met een jongen, die meegeko men was van Rawtonga. Of die toestand aangenaam was? Daar behoef ik niet op te antwoorden, dat kan iedereen begrypen. Al leen zyn, alleen en nog eens alleen, is niet aangenaam; maar het is Gods werk, dus moet het gedaan worden. Vóór dat ik Man gaia verliet, om naar Holland te komen, heb ik het geluk gehad de eerste familie van Mangaia te doopen. Ik heb er een man van Atin, met zyn vrouw en kinderen naar toe gebracht als katechist. maar er is nog geen kerk, huis of school. Ik heb wel zes of ze ven maanden lang getimmerd en geknutseld om een voorloopig bedehuisje te maken, met altaar, banken en biechtstoel en een plaats om te slapen, te eten enz., maar wat er ko men moet. is nog niet klaar. Zoo ook Pu- kapuka. Het is aandoeniyk te hooren, dat er reeds negen en zestig katholieken zyn, zon der dat er ooit een priester by hen gewoond heeft. Ze zyn bekeerd door ons krantje „Torea" dat over Nieuw-Zeeland en Samoa hen bereikte, een paar keer in het jaar; want Pukapuka ligt zeer afgelegen en ver laten in den Grooten Oceaan. En zoo gaat het maar door. "Soms voelt men. dat het te veel wordt; vooruit willen en niet kunnen, omdat we geen middelen hebben. In Holland en elders worden prachtige gebouwen neer gezet, en wy moeten de H. Mis doen in een schapenstal of nog minder, wy hebben soms geen meel om hosties te bakken.... Maar kom, waarom dat klagen, misschien zyn er wel goede menschen, die nadenken, en iets voor God alleen willen doen zonder menschelijke voldoening, omdat ze het ef fect van hun goed werk niet kunnen zien, of laten zien; een arme, vergeten missie te helpen. De tyder. zyn slecht, maar er zyn nog wel menschen, die overvloed hebben, zij kunnen geven! O, konden ze slechts één jaar op zoo'n verlaten eiland zitten, hoe spoedig en gaarne zouden ze dan helpen! Maar als ik geen hulp krijg, dan onderwerp ik me aan Gods H. Wil. Ik ga terug naar myn eenzame eilanden, en wil de wufte we reld niet meer zien. 4 P. PETRUS VAN MEGEN S.S.C.C. Van Borrestraat 9, Hoensbroek (L.3. Onze redactie neemt gaarne giften ln ont vangst van degenen, die Pater Van Megen geldelijk willen stehnen by zyn zwaren ar beid in de zoo moeiiyke Missie op de Cook- eilanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5