l I VAN DE PEEKtCLOPPENBIIü Dl VU A IN! Dl INI VAN HIT iUiNDÓRP w TOW LANGS DONKERE PADEN SMOKKELHANDEL Strenge vonnissen ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN KREUGER EN ZIJN PROFEET Ilja Erhenburg's roman De elegante snit Costuum AUT O-BANDIETEN GEKORTWIEKT? HET TRAGISCH STERFGEVAL HAVENMEESTERSVACATURE TE ENKHUIZEN RUMOER BIJ DE INLIJVING In het Missiehuis St. Jan te Scesterberg JOURNALISTIEK Eerste courant Wieringermeerpolder HET NIEUWE ZUID- AFRIKAANSCHE GOUDSTUK ^aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa DUITSCH INGENIEUR GEDOOD FRANKRIJK EN RUSLAND Naar het Engelsch door J. Scheepens RADIO-OMROEP Een geraffineerde oplichting bijzondere vinding ƒ20,25,34,45,55,65 De laatste week was het betrekkelijk stil aan de Hollandsch-Duitsche grens en heb ben de kommlezen geen groote slagen kun nen slaan bij hun controle aan de grens. Do rechters vellen steeds strenger vonnis sen tegen op heeterdaad betrapte sluikers en zoo werden de vorige week neg door het Schwurgericht te Cleve een viertal smok kelaars uit Nutterden en Donsbrtiggen we gens kleine smokkelgevallen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en eenige dui zenden Marken boete. Dergelijke straffen brengen den schrik ér in, vooral by hen, die geen beroepssmok kelaars zijn, maar slechts om een kleine verdienste af en toe hun kans wagen. De groot-smokkelaars hadden tot heden nog be trekkelijk vrij spel en konden door hun bru taliteit nog menige ruime winst maken. De bekende bende uit Gelsenkirchen, Xanten en Meurs, welke sinds weken achter de vee- ren gezeten werd en met hun motor cn auto's de smokkelwegen onveilig maakten, zijn nu ook grootendeels in handen gevallen van de kommiezen. Zelfs de beruchte smok- kelhoofdman K. uit het Roergebied, die in Arcen zijn handlangers en een hoofddepot had, is eindelijk in de val gereden. Zijn pantserauto, waarop een repeteergeweer ge monteerd was en welke van dubbele pant sers voorzien bleek te zyn, is in beslag geno men en hij zelf meet in de Schwanenturm te Cleve zijn opgesloten. De Duitsche douanen hebben nu van deze autosmokkelbenden een tiental personen gepakt en hopen hiermede een der gevaar lijkste smokkeltroepen van den laatsten tijd onschadelijk gemaakt te hebben. Het is de laatste dagen dan ook aanmerkelijk stiller in het grensgebied. Men bericht aan „Schuttevaêr": Ter vervuiling van de havenmeesters vacature te Enkhuizen, hebben zich 191 sollicitanten aangemeld. Onder hen bevin den zich zeer velen uit de kringen van de binnenschepvaart, doch ook vele officieren ter koopvaardij, en zelfs gezagvoerders van de groote vaart, wier schip is. opgelegd. Maandag zijn te Rotterdam lotelingen van de lichting 1532 ingelijfd, en voor verte genwoordigers van vereenigingen en poli tieke partijen, welke dienstweigering pro- pageeren, wa3 dit een gerejde aanleiding, op het Gedempte Doelwater, aldaar, nabij de Militiezaal van het Raadhuic te demon- streeren, vlugschriften te venten en propa ganda te maken. Er waren onder de de monstranten vogeles van diverse pluimage: communisten, leden van de Nooit-meer- oorlog-federatie, van de Vereenlging Volken bond en Vrede, van christelijk georiënteerde eenzijdige ontwapening3-propaganda ver eenigingen, enz. Af en toe was hqt in het sniaPé straatje wat rumoerig. De politie heeft met zachten drang tot kalme aan gemaand. Een man, die zich aan verzet schuldig maakte is aangehouden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop, naar aanleiding van een sterfgeval, dat zich op 20 September 1931 heeft voorgedaan in het Missiehuis St. Jan te Soesterberg, heeft de Minister van Jus titie geantwoord, dat uit niets is gebleken dat de jongen, toen hij gevonden werd, nog in leven was. Naar de mededeelingen van de gestichtsleiding hebben een paar gees telijken aanstonds getracht de levensgees ten op te wekken; inmiddels werd om den geneesheer te Amersfoort, die als plaats vervanger van den in het buitenland ver- toevenden huisdokter van het gesticht fun geerde, gezonden; dat de hulp van den naastbijzijnden militairen dokter niet werd ingeroepen, is alleen een gevolg ge weest van de omstandigheid, dat de aan wezigheid van dien dokter in het gesticht niet bekend was. Aan de ouders van den jongen is bij de eerste mededeeling van den dood door den dokter en een der paters van het ge sticht de oorzaak onvermeld gelaten. Dit is geschied om de ouders te sparen. Of zelfmoord om verschillende, ook medi sche, redenen onwaarschijnlijk moet worden geacht, kan de Minister niet beoordeelen. Van deskundige zijde is die onwaarschijn lijkheid niet bevestigd. De jongen, dit 15 September van vacantie bij zijn ouders was teruggekeerd, was niet bevorderd tot een hoogere klasse. Of tusschen deze omstan digheid en het gebeurde verband gezocht moet worden, is uiteraard niet meer te zeg gen. In het voorjaar was hij ziek geweest; niet onmogelijk is dus ook, dat daarvan nog eenige nawerking bestond. Dat, gelijk in casu, van een geval van zelf moord geen aangifte bij de politie wordt gedaan, komt in de practijk herhaaldelijk voor. Naar de mededeeling van de gestichts leiding is het verzuim om de politie aan stonds ter zake kennis te geven, te verkla ren uit onbekendheid met het. vanwege na te noemen art. 5 der Begrafeniswet, wen- schelüke van het aanstonds doen van zoo danige kennisgeving of aangifte. Hoewel van toegebracht geweld bij het on derzoek niets was gebleken, is het voor schrift omtrent de schriftelijke toestemming niet uitgeschakeld. Deze is door den officier van justitie, nadat nog een verhoor van de ouders had plaats gehad, verleend, wijl geen aanwijzing bestond, die ook maar eenig ver moeden van misdrijf kon wettigen. De officier van justitie is in het onder havige geval eerst na verhoor der ouders tot begraving overgegaan. Dit daargelaten, valt het niet in te zien, waarom zooals de blijkbare strekking der vraag is aan de verklaringen van den plaatsvervangenden Roomsch-Katholieken huisdokter minder vertrouwen zoude moeten worden geschon ken dan aan die van een arts van een an der geloof. In de maand October van het vorige jaar heeft naar aanleiding van een artikel in een nieuwsblad en de ln verband daarmede loopende geruchten het parket te Utrecht ter plaatse bereids een nader onderzoek In gesteld en daarbij ook den bovenvermelden geneesheer, een als bekwaam chirurg en be trouwbaar mensch bekend staand medicus, gehoord. Ook dit nader onderzoek heeft geen enkele aanwijzing opgeleverd, welke het ver moeden konde wettigen, dat hier van mis drijf sprake was Onder die omstandigheden werd gemeend, dat tot den ingrijpenden maatregel van opgraving van het lijk en sectie daarop, welke maatregel daarenboven den ouders groot leed zoude berokkenen, niet mocht worden overgegaan. De Minister heeft bij het door hem Inge steld onderzoek geen reden gevonden van deze conclusie af te wijken. Van een „ster ke plaatselijke opinie", ten opzichte van dit geval, is hem niet kunnen blijken, daarge laten, dat men voor de bepaling van de waarde van zoodanige opinie, indien aan wezig, wel eerst de bronnen zou moeten ken nen, waaruit zi) is en wordt gevoed. Overi gens heeft de Minister zich nog uitdrukke lijk verzekerd, dat bij de ouders, die dan ook elk verder ingaan op de zaak als voor lien pijnlijk gevoelen, geenerlei argwaan in, zake het gebeurde bestaat. De Minister meent, dat de opheldering, die in het vorenstaande wordt gegeven, voor ieder, die zich onbevooroordeeld tegenover de zaak stelt, voldoende kan worden geacht. De uitgever, de heer C. J. Bosker te Wie- ringen heeft de eerste uitgave van een cou rant ln den Wieringermeerpolder onder den naam „Wieringermeerbode", laten ver schijnen. Deze uitgave zal voorloopig twee maal per week verschijnen. De nieuwe pol der heeft dus nu reeds zijn eigen blad Naar aanleiding van het bericht, dat in Zuid-Afrika een eigen gouden muntstuk ge naamd „de rand" zou worden ingevoerd, kunnen wij uit de beste bron mededeelen, dat dit geldstuk evenals de oude munt een waarde van 12 zal blijven vertegenwoordi gen, onderverdeeld ln tien Zuid-Afrikaansche guldens, die een waarde van 2 shillings, der halve 1.20 zullen hebben. ger en Olsen treffend, zoodat de Russische schrijver, die voor het leven van zijn hoofdr personnage, Olson, geen anderen uitweg zag dan zelfmoord, thans een ongemeen-ver- rassende profetie op zijn actief heeft. Niet alleen in hooge financieele kringen en op de beurs, maar ook in den met de jongste Russische literatuur vertrouwden leci-hkring heeft de plots ilir.gc zelfmoord van den Zweedschen luciferskoning Kreugpr een eigenaardige belangstelling en verras sing gewekt. Zij die Ilja Erhenburg's boek „Die heiligsten Giiter" (in de Fransche vertaling her het werk „Europe, société anonyme") hebben gelezen, zullen bij het zelfmoordbericht vermoedelijk dadelijk aan de hoofdfiguur Olson uit Erhenburg's boek hebben gedacht. Klaarblijkelijk heeft HJa Erhenburg zich bij het schrijven van „Die heiligsten Gii ter" door den persoon en den levensloop van Kreuger laten inspireeren. Erhenburg publiceerde dit boek in 1930. In vermeld boek heet de luciferskoning Olson. Olson is slank van gestalte, heeft blonde haren, blauwe oogen enIs Zweed. Hij beïnvloedt de internationale politiek en sacrifieert als een geobsedeerde zijn leven aan een onophou- delijken strijd voor het wereldmonopolium van zijn product, om ten slotte te Parijs in een hotel zelfmoord te plegen. Ook dient opgemerkt, dat Ilja Erhenburg's laatste wer ken scherp gestelde pleidooien zijn tegen de monopoliehouders en groote trusts uit de in ternationale hooge financie, pleidooien die hem het toegangsverbod tot vele landen be zorgden. Door de regeering Painlevé namelijk werd aan Erhenburg de toegang tot Frankrijk ontzegd. Verder begon de wereldbekende schoenfabrikant Bata een proces tegen den Russischen schrijver, ten gevolge van een scherp pamflet van Erhenburg over Bata's productiemethode en zijn feodaal optreden tegen de arbeiders van zijn fabriek, proces dat op een veroordeeling van Erhenburg uit liep. Vanaf dien tijd dus bedeelt Erhenburg zijn personnages met een deknaam. In „Die heiligsten Güter" is de gelijkenis van Kreu- AFPELEUNC Grwrimb. Ftn-me. IKNtN KL0PPSK A 4 4 4 4 4 A A A A 4 4 Maar Jaap de Bie zou wel boeten voor z'n stoot. Mevrouw Wesp ging op haar eigen houtje naar den tuin toe en spande er een draadje. Jaap, die heelemaal geen kwaad vermoedde, liep huppelend heen en weer, maar kwam ineens op den grond te liggen. En toen die arme Jaap daar lag, kwam Mevrouw Wesp en bond hem touwen om zijn lijf. Toen ging ze de andere wespen waarschuwen. 32. De wespen kwamen en namen Jaap mee. Hij moest voor den Rechter kernenEen paar echte plaagwespen stonden achter hem en hy voelde zich allesbehalve op z'n gemak. Misschien gaven ze hem wel levenslange gevan genisstraf voor al zijn streken. Maar Jaap zou zich moedig houden, ook al vielen de tranen langs zijn gezicht. welijk meer was geweest tegenover haar. Geen enkele maal had hij getracht, nog eens een onderhoud onder vier oogen met haar te hebben, als Jim uit was. Maar ze bezat in Peter een onbeperkt geloof en vertrouwen. Ze geloofde, dat indien er iets niet in den haak was, hij het haar zou hebben verteld. De gedachte aan het op handen zijnde onderhoud interesseerde haar niet weinig. Jim was in deze bui van Jaloer- sche achterdocht gevaarlijk. Hij kon hard zijn, wild en kort, en een jongeman van Peter's jaren eischte een wijze en overlegde behandeling. Ze wilde, dat Jim de taak om hem te ondervragen maar aan haar had overgelaten. Ze vreesde niet, dat haar echtgenoot thans met geweld zou willen optreden tegen zijn zoon, maar zij was bang, dat hij in zijn toorn dingen zou zeggen, welke Peter zou den kwetsen, hem van zich vervreemden, juist nu het noodig was, hem dichter tot zich te trekken door de banden van wijs be leid en verstandig en liefhebbend gezag. De maaltijd werd besloten, min of meer in stilte, met koffie en sigaretten. Peter rookte niet. Hij zat daar, ln zichzelf ge keerd als een standbeeld, zoo onbeweeglijk en geheimzinnig. Geen blik wierp hij op Carina. Eens strekte hij de hand uit en lief koosde Tony over haar diepzwarte krullen. Sophia voerde met haar broeder een onbe- teelcenend gesprek. De taak, welke zij zich had voorgenomen te doen, was vervuld; zij kon het niet verdragen, haar broeder Jim daar als veronachtzaamden derde te zien zitten bi] ziln vrouw en zoon. zh J-aor opmerking was hij thans eindelijk wakker geschud en zou hij een oogje in 't zeil kun nen houden op de gedragingen van zijn zoon. Carina had het gevoel, dat de kleine groep aan tafel opeens in twee vijandelijke par tijen was verdeeld, Jim en Sophia a.m den eenen kant en aan de andere zijde Peter met haar en Tony. Ze gevoelde ln zich eon he vig verlangen, om Peter te ondersteunen en te sterken. Jim ging niet verstandig met zijn kinderen om. Hij wilde hen met ge weld tot onderdanigheid dwingen. In zijn woede wist hU niet, wat hij deed, cn was hij ongeduldig en onvoorzichtig. Jim gevoelde den'bedekten tegenstand van Carina. Het ergerde zijn toom. Goed. al moest hij dan met een zekere schuldige toe gevendheid toezien, dat Carina haar eigen kind bedierf, door Peter zou hij zich niet laten overbluffen. Hij wilde ontdekken, wat er met zijn jongen aan de hand was. Toen Sophia zoo straks de veronderstelling op perde, dat er iets aan haperde, was hij even kregelig geworden. Maar nu gevoelde hij een zekere dankbaarheid jegens haar. Ze was wel eens ruw en onvoorzichtig, maar ze had er slag van om den spijker on z'n kop te treffen. Ze zag scherp en haar hand was vast. Dat waren in elk geval goede ka raktertrekken, welke Mallory ot> prils stelde. De lunch was ten einde. Carina stond op, leidde Tony naar de deur. Ze glimlachte tot j SCHULS (Engadin), 21 Maart. (W.B.) Bij het bestijgen van den Piz-fora werden drie toeristen door een lawine gegrepen. Twee hunner konden zich uit de sneeuwmassa's loswerken. De derde, ir. Ganter uit Mün- chen, werd dood geborgen. MTyTTTfTTTTTTTTmyHyTTUyTmTTTTffTTTTTtTTffTmWfnTfMTTtféVfTTyyitTTfTTfttTTT 64 Jim's wenkbrauwen vormden één breede, donkere lijn boven de diepe oogkassen. In jaren had Peter zyn vader niet zoo opge wonden gezien. Goed, vader, ik zal komen, sprak hy op onderworpen toon. t Hy was zichtbaar opgewonden en toch meende Carina te bespeuren, dat er over zijn gelaat een uitdrukking lag van ver achting. Zy was overigens even onwetend omtrent de oorzaken ervan als Jim of So phia. Het was haar nooit opgevallen, dat er eenige beteekenis was te hechten aan Pe ter's langdurige afwezigheid op sommige dagen. De jongen had behoefte aan frissche lucht en oefening, en midden in den winter was er zoo weinig op Linfold, om hem bezig - honden, zyn motorfiets was ten slotte )g als nieuw speelgoed voor hem. Maar nu zy er over nadacht, moest zy erkennen, dat hfl den laatsten tyd niet zoo vertrou- Geen resultaten van het onderhoud T ardieuLi twinov MOSKOU, 21 Maart (V.D.) Naar ver luidt heeft het onderhoud dat de Volkscom missaris voor Buitenlandsche Zaken Litwi- nov met den Franschert Minister-President Tardieu te Genève jver het Russisch- Fransche non-agressiepact het-ft gehad, niet tot eenig resultaat geleid. H°t verzoek van Rusland om de economische verhoudingen met Frankryk tot klaarheid te brengen, heeft in Fransche regseringskrlngen weinig weerklank gevonden. Voorts verluidt dat Lit- winov na terugkeer te Genève zijn bespre kingen met Tardieu zal voortzetten. WOENSDAG 23 MAART 1932. HUIZEN .298 M. Uitsl. NCRV-Uitzending 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoon- pl. 10 00 NCRV.Dameskoor. 10.30 Zieken- dienst. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz en zang door mej. A. Geest (so praan). 1215—2.00 Concert. Mevr. G. van Ravenzwaay-Möllenkamp (zang), H. Her. mann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. HorstBleekerode (piano). 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. „Haagsche Trio" H. van Calsteren (viool), B. Oskam (cello). A. Rodenhuis (piano). 5.00 Kinder uurtje. 6.00 Uurtje voor de landbouwers. 7.00 Causerie over het muziekleven in de refor matieperiode. 7.45 Ned. Chr. Persbureau- 8 00 Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v A Vranken. O.a. Psalm 75 en Ps. 138, J. Pz. Sweelinck. 6.40 Inleiding tot de Mathaus Passion van H. Schiitz. 9.00 Matthaus.Passion van Heinrich Schütz. V. v. Rers (tenor), W. Hessink (bariton). F. V. Bal (bas), J. Kort (orgel), Zangvereen- „Soil Deo Gloria". Leiding: A. Vranken. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 QramofoonpV HILVERSUM. 1875 M. 6.45—7.00 en 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 90Ö Trio w. Drukker. 12.00—2.00 Amst. Solisten Kwintet, en Gramofoonpl. 3.00 Leo Fuld (zang) en Johan Jong (plano). 5.30 Con. cert VARA-Septet oJ.v. Is. Eyl, 6 50 Muziek van dezen tyd. Trio „FUomusi", Berthe Se reen (zang) en Marcel van Gooi (piano). O. a. Impromptu pour Trio, M. Poot. 10.30 Vaz Dias. 10.45—12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY. 1554 M, 10.35 Morgenwy- ölng. 10.50 Tydsein en berichten. 11.05 Le zing. 12.20 Orgelconcert Quentin MacLean. I.05 Gramofoonpl. 1.50—2.35 Piano-recital door Erik Brewerton. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest van Bournemouth o.l.v, Norman Demuth en Sir Dan Godfrey. M. m. v. Johan Hoek (cello). O. a. Concert ln D voor vlooi, Dohnanyi en 5de Symphonie, Tschaikowsky. 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 6.50 Haydn- Uederen door J. Armstrong en Joan Coxon. 7.10; 7.25 en 7.50 Lezingen 8.20 Gordon Harker ln „Missing", een vertelling van W* de la Mare en „The Hunting of the Snark". Regie: E. J. King Buil. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC.orkest oJ.v. Percy Pitt m. mv. Huberman (viool). O.a. Viool-concert E.moll, Mendelssohn en Kaisermarsch, Wagner 11.2012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zyn Band. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 „La tragique his- toire de Johann Faust", hoorspel van Mare Denis naar Goethe, Klingemann, Marlowe en het Faustbuch. KALUNDBORG. 1153 M 11.20—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.10—4.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.20—1020 Ver gadering van de Radio-Luisteraars ln De nemarken. LANGENBERG. 473 M. 6.25—720 Con cert uit Hamburg. 11—12.00 Concert uit Breslau. 12 20—120 Concert o.l.v. Eysoldt. 4.20—5.20 Concert o.l.v. Wolf, 7.20—9.30 De beide Werag.orkesten spelen dansen en marschen o.l.v, Kiihn en Eysoldt. Hierna tot II.20 Avondconcert oJ.v. Wolf. ROME 441 m. 720 Gramofoonplaten. 8.05 Uitzending van een opera. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 m: 12.35 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Sonatenconeert (Viool en piano). 5.50 Gramofoonpl. 620 dito. 8.20 Hoorspel „Corlila ou les deux rendez-vous" van G. de Nerval. 9.05—10.20 Concert in de Memlinc-zaal, Antwerpen. 338 m: 12.35—2.05 „De Barbier van Se villa", Rossini. (Gramofoonpl.), 520 Dansmuziek uit Hotel Atlanta. 6.50 Gramofoonpl. 8^u Concert o.l.v. Meulemans. O. a. Fant. over Vlaamsche melodieën, De Boeck. 9 05 Goe- the-herdenking. „Egmont" van Bernay naar Gcethe, m.m.v. Omroeporkest. ZEESEN. 1635 M, 720 Operetteconcert uit Weenen. Josef Holzer en zyn orkest. 9.20 Berichten. 925 Uit Weimar: Goethe- Herdenkingsconcert door orkest en koor. 920 —11-50 Concert door werklooze musici. Parys. Grootsch en machtig liggen de Champs Elysêes in de branding van de wereldstad-drukte, beschenen door den zomerzon. Een heer verlaat de Promenade en gaat den Juwelierswinkel van de firma Boisseau et Fils binnen. Hy overhandigt den hem tegemoe(tredenden chef een kaartle, waarop in sierlijke letters onder een k-oontje „Comtê de Touron" gedrukt staat. Colliers wil de graaf zien. Geen gewone, maar byzonder fraaie, e chef legt hem eenige kostbaar heden voor. Met kennersoog bekijkt de Comte De Touron de sieraden. Bedacht zaam doet hy dan ziin keus; hy kiest het fraaiste collier uit. Het moet onmiddellijk bezorgd worden aan het Grand Hotel Ter minus. De graaf haalt een chèque-boek te voorschyn en schrijft een chèque voor het verschuldigde bedrag, betaalbaar door het Crédit Lyonnals. De Banken ziin Zaterdagsmiddags geslo ten, dus kan de heer Boisseau de chèque niet vóór Maandag gaan innen. Alhoewel zijn cliënt een zeer betrouwbaren indruk op hem gemaakt heeft, besluit hij toch zich zélf er even van te gaan overtuigen dat alles ln orde is; hy gaat met het collier naar hotel Terminus. Bij den portier informeert hij naar den graaf „Comte de Touron? Een van onze oudste stamgasten. Drie kamers op de eerste verdietsing." Nu is de heer Bois- seau gerustgesteld. 's Maandagsmorgens voelt hy zich ondanks alles toch niet heelemaal op zyn gemak. Reeds vór het openingsuur staat hy voor de Bank. Verdacht lang moet hy voor het loket wachten, eer de chèque verzilverd wordt. Dan eindelyk komt de kassier terug. „We kunnen het bedrag niet uitbetalen." „Waarom niet?" „Het tegoed van den graaf is momenteel niet zoo groot. Hevig schrikt de heer Boisseau, om ver volgens in woede te ontsteken. Hij snelt naar de politie en doet aangifte van het geval. Op hetzelfde oogenblik verlaat de trein voor Amsterdam het Gare du Nord. In een eerste-klasse coupée zit de graaf De Touron Juist vóór het sluitingsuur der winkels arriveert hy te Amsterdam en begeeft zich onmiddellijk naar een juwelier in de Kalver- straat, wien hy het collier te koop aanbied. „De prys?" „Is niet hoog; Ik zit in geldverlegenheid. Laten we zeggen duizend gulden." De juwelier vertrouwt zijn ooren niet. Hy verklaart zich dadelijk tot den koop bereid. Eerst moet hy echter de echtheid der bril- lanten ev enonderzoeken; een kwestie van een half uurtje. Dan kan meneer terug- kernen. .Afgesproken," Nauwelyks heeft de graaf den winkel ver laten of de juwelier haalt een loupe t8 voorschyn en bekykt de brlllanten aandach' tig. Dan ziet hü het firmamerk van het beroemde Paryzer juweliershuis. De juweelen zyn echt en zeker een 15.000 gulden waard. De verkooper vraagt er slechts 1000 voor. Het geval komt den juwelier toch niet heele maal zuiver voor. Hij besluit voor alle zeker heid Parys op te bellers en hoort dan, MJ de vork in de steel zit. De politie wordt gewaarschuwd en als De Touron even late1" den winkel binnenkomt, wordt hy ge arresteerd. Een kwartier later zit hy op het politiebureau. Meerdere malen verzoekt hl) verhoord te worden, wat hy eerst na twee dagen opgeeft. Veertien dagen later wordt hy over de grens gezet. Graaf De Touron komt ln Parys voor de Rechtbank. De als getuige gedagvaarde juwelier Boisseau verheugt zich, in het voor uitzicht het reeds verloren gewaande colli®1, terug te zullen krygen. Verder zyn er nog als getuigen: de portier van hotel Terminus, twee Parysche rechercheurs en een ver tegenwoordiger van de Crédit Lyonnais. Na een korte behandeling der zaak blU** dat het tegoed van den graaf niet alleen ruimschoots zoo groot is als hetgeen voor de verzilvering der chèque noodig was, maar zelfs veel grooter. Dien bewusten Maandag was door den portier van hotel Terminus namens den graaf een aanzienlijk bedrag op diens rekening gestort. Was de heer Boisseau een paar uur later gekomen, dan had hu zijn geld gekregen, zoo verklaart de ver tegenwoordiger van de Crédit Lyonnais. D° graaf die toch te Amsterdam moest slib had, om zich er van te overtuigen, dat het collier inderdaad waardevol was, het daar voor de aardigheid te koop aangeboden: na- tuurlijkniet met de bedoeling het werkeUJK van de hand te doen. De Amsterdamsche politie had hem geen gelegenheid willen geven een en ander op te helderen. De graaf wordt vrygerproken en betrek' zyn apartementen ln hotel Terminus weer. Hy laat den heer Boisseau vervolgen we gens beleedlging en eischt geiyktydlg van den Franschen en Nederlandschen staat een schadevergoeding wegens vryheidsberoovlng» die in totaal ca. ƒ10.000 bedraagt Het proces eindigt met een vergeiyk; «9 juwelier Boisseau wordt van rechtsvervol ging onr lagen, doch de graaf krygt de door hem geëlschte schadevergoeding. Heel Parys heeft de zaak met groote be langstelling gevolgd. De Paryzenaars weten er dan ook alles van. Wat zij echter niet weten is, dat De Tou ron en de portier van „Terminus" vrienden zyn, en dat zy beiden alles vooruit beraamd hadden, om op deze geraffineerde manier een hooge schadevergoeding te kunnen eischen onzer Coshrami Is bekend bQ de bontbewerking, b 7 onzen technhchen leider gelukt te bereiken, dat onze confectie, Costmims en Jassen. er niet alleen uit zien nlz Maatwerk, maar ook in het dragen den vorm behouden tol den laatsten draad. JOnze Confectie li Kleeding V „Beter, daardoor goedkooper V Jim en Peter en ging dan heen, gevolgd door Sophia. Spoedig hoorde ze, dat Jim zich naar zyn werkkamer begaf en de deur dichtsloot. Hy en Peter waren samen.... Carina gevoelde zich zenuwachtig en nam Töny mee naar boven. Daar hing, aan een der wanden langs de trap, een der tallooze portretten van Iris, en toen zy er voorbij ging. wierp zy er een blik op. Zoo dikwyis reeds was zy er langs gegaan, zonder er aandacht op te slaan, onverschillig, 't Was overigens slecht geschilderd en zy vroeg zich af, waarom Jim het liet hangen op die in het oog loopende plaats. Maar vandaag scheen het haar, alsof Iris haar aanstaarde met een smeekenden, verlangenden blik. Mis schien pleitte zy voor haar zoon Carina bleef er voor staan en mompelde: O, ik weet, dat ik m'n best voor hem heb gedaan dat weet ge Immers wel, niet waar? Ik heb veel gehouden van uw jongen En ze had het bygeloovig gevoel, dat Iris mét haar antwoord tevreden was. Carina's slaapkamer bevond zich juist boven Mai- lory's werkkamer. Ze legde Tony in haar ledikantjë en deed daarna voorzichtig het raam open Maar van beneden drong geen geluid van stemmen tot haar door. Het raam in Jim's kamer was gesloten. Toch verlangde zy er naar, te weten, wat er tus schen vader en zoon gesproken was.... Over het park had de winter zyn kleed gespreid, en de kale hoornen en de struiken waren in een gryze waas gehuld. Een lichte sneeuwval had een paar dagen te voren alles in het zilver gezet, waartegen de roode tak ken der berkenboomen een kleurige noot vormden. De hooge, bleeke lucht was be wolkt, en het winterzonnetje, dat in da gen niet geschenen had, liet zyn gouden licht over het landschap vloeien, al was het niet sterk genoeg om de sneeuw te dosn smelten. Het was een der eerste dagen in Januari, en van de lente was in de koude lucht nog niets te bemerken; wel de drei ging van een langen en strengen winter. Heel in de verte, tusschen een opening van de boomgroepen in het park door, zag Ca rina vaag, en bijna versmolten met de bleeke, blauwe lucht, de smalle streep van de zee. Ze was gaan houden van dat schoone uit zicht, al was het thans streng en kaal, L'n- fold hield haar gevangen in den ban van zyn schoonheid. Ze had het slechts een en kele maal en dan nog voor enkele dagen, verlaten. Ze had er van leeren houden, met alles wat het haar schonk. Ze was Jlm dankbaar, omdat hy haar zooveel had ge schonken. Ze schaamde zich thans wel eenigsztns, dat zy die kleine, geheime, vyan- dlge gedachten van hem had gehad, omdat hy zich achterdochtig had betoond jegens Peter. Ze meende, dat ze hem altyd dank baar zou moeten zyn voor hetgeen hy haar gegeven had, voor het vertrouwen, dat hy in haar stelde en voor de eerlijkheid, waar mee hy zyn beloften nakwam. In dank daar voor moest zy ook leeren meer nog van hem te houden, hem hooger te achten, en hen1 te verontschuldigen, zoo het noodig was. Tony was in slaap gevallen. In het g»n* sche huis scheen een diepe, onnatuurUJfc® stilte te heerschen. Ze verlangde naar iemand, die eens met haar praten kon. Z® had behoefte aan Jim's tegenwoordigh®1"* TIENDE HOOFDSTUK Carina zat nog diep in gedachten verzoe ken, toen Jim binnentrad. Een blik op zij11 gelaat overtuigde haar. dat zijn toorn Se' heel was geweken. In haar hart hoopte zit dat Peter zyn vader toch maar had will®" inlichten over de wyze, waarop hy zyn zoek bracht. Ze schreed op Jim toe, met "n blik op he ledikantje als om hem te beduiden, dat Tol'? sliep. Carina, sprak Jim het eerst. Ja, Jim? vroeg zy. Wat er met Peter gebeurd is, weet i* niet. Maar hy wil me niets zeggen. Ik voel- dat hy iets voor my verbergt, al heeft b« me verze'-'erd, dat het niets verkeerds ls' Daarom kom ik by Jou.... Ik weet, dat jy altüd ziin vertro wen hebt cehad. Ja, maar den laatsten tyd is die ver trouwelijkheid ook te mynen opzichte vol komen verdwenen. Wat het ook zy, hy zegC me niets meer. Ik ben er ook al 'n weiu# ongerust over geweest. Maar, ik ben zeker van Peter! (Wordt vervolgd''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6