binnenlandsch nieuws BUITENLANDSCH NIEUWS DE RUBBERPRODUCTIE Internationaal plan onmogelijk Uit de klompenindustrie HET GELOOFSLEVEN DE ONTEVREDEN HEID IN BRAZILIë Generaal da Cunha leidt de beweging IN RUSLAND Schaduw- en lichtzijden ZEPPELINDIENST OP ZUID-AMERIKA De eerste tocht CRISIS EN DE KLEINHANDELS PRIJZEN Een onderzoek door de Middenstandsbonden t>e gegevens, verkregen omtrent het zui velbedrijf, beperken zich in hoofdzaak tot bet Westen des lands. De korte termijn, *'aarcp het onderzoek moest plaats hebben, haakte het onmogelijk een breeder over wicht te verkrijgen. Men zal er dus reke ning mede hebben te houden, dat locale omstandigheden de concrete cijfers iets kunnen veranderen Tal van fabrieken stopgezet KAPPERSPATROON S Z. H. EXC. MGR. L. SCHIOPPA PROF. UDE NAAR GRAZ TERUG WERKLOOZENZORG MACHINISTEN-EXAMEN KERKNIEUWS PATER MARIUS LAMERS O. F. M. PAASCHCOMMUNIE VAN EERHERSTEL LUCHTVAAR7 GEMENGD NIEUWS MET EEN MES GESTOKEN BRUGBALANS NAAR BENEDEN GESTORT BIOSCOOP-CONFLICT TRAGISCH STERFGEVAL RADIO-NIEUWS Weer officieele noteering der effectenkcersen ENGELAND EN IERLAND WEER RUMOER TE DARTMOOR POLITIEKE HARTSTOCHT SPANJE DE PRUISISCHE BEURZEN HET GING HEM BETER DAN DEN KLEINEN LINDBERGH Het vraagstuk van de kleinhandelsprij- staat In crisistijden in het middelpunt Van de publieke belangstelling. He drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben door een Commissie van Overleg op korten termijn een onderzoek «oen instellen In een aantal bedrijven, die «e verzorging van de eerste levensbehoeften de hand hebben. Met de hir werkzame or ganisaties zijn besprekingen gevoerd, vra- ^en zijn gesteld en omsta ndignedsn bespro ken, welke den totaalindruk hebben beves- '8d, dat van een uitbuiten der crisisom- stanöigheden door den middenstand geen ïrake is. Het Zuivelbedrijf Hoe is het gesteld met de melkprijzen, Voeger en nu? In 1914 varieerde de in koopsprijs van melk van ƒ7 tot 8 per 100 L„ terwijl de detailprijs 10 11 cent Ver L. bedroeg. Momenteel is het verschil Iets grooter. Bij een inkoopsprijs (contract- Vrijs) van 7.50 tot .9 per 100 L., be draagt de verkoopprijs bij slijters 12 cent Per L. Is dit in vergelijking met het vooroorlog se niveau zeer kleine prijsverschil te ver klaren? Welke zijn de omstandigheden, waar °nder de slijters te Amsterdam en Den Haag werken, in vergelijking met 1914? Wanneer men de kosten op beide tijdstip- Pen vergelijkt, dan moet daaruit wel volgen, dat de melkslüter van thans met minder netto winst genoegen moet nemen. Aller eerst toch zien we. dat sinds 1914 de alge- meene kostenfactoren loon en huur met minstens 100% zijn gestegen, waarbij dan de loonfactor nog stijgt door de verschil lende sociale verzekeringen. Maar van veel grooter belang zijn de eischen, welke momenteel in hygiënisch op- wicht aan den melkhandel worden gesteld. Ih 1914 ging het bij de behandeling van de melk nog zeer eenvoudig toe. De melk werd ban den consument afgeleverd, zooals zij fan den boer kwam. Vergelijkt men daar mede de melkbehandeling in onzen tijd, met haar dure toestellen en machines en haar kostbare door de bédrijfsgenooten be taalde meik-contröle-stations (in Den Haag Wordt hiertoe door ongeveer 150 slijters en ^4 grossiers ongeveer 18000 's jaars opge bracht) dan ligt een groote kostenstijging Vobr de hand Bij dat alles is nog niet gesproken van de Verhoogde uitgaven aan algemeene belas tingen, welke in den laatsten tijd in som mige steden worden opgevoerd, maar vooral gemeentelijke tarieven van licht en kracht. Het is waarlijk niet verwonderlijk, dat met den dag uit het melkslijtersbedrijf meer klachten komen omtrent de ondermijning van het bestaan. Een klein netto-percentage w°u desnoods geen reden tot kir gen geven, fanneer de omzetten belangrijk waren toe- -tomen. Maar juist hier ligt een van de wwakste punten uit het bedrijf. Terwijl voor een vergunning aan ter stede woonachtige melkslijters zware voorwaarden worden ge steld voor behandeling en opslag van melk, komen de leurders van buiten op alle moge- Hike manieren den concurrentiestrijd ver- Scherpen. Zij behoeven niet aan die zware olsqhen van hygiëne te voldoen én kennen öe hooge lasten niet, waarop de stedelijke Winkelier zit. De melk is voor hen boven dien te krijgen buiten de contractprijzen. Welke bij den inkoop der gevestigde melk slijters gelden. Dit wordt verergerd door bet feit, dat de economische toestand den ferkcop van de z.g industriemelk voor de boeren onmogelijk maakt. Deze melk. oor spronkelijk bestemd voor de fabricage van boter en kaas, wordt vaak via de z.g. klad- ders op de stedelijke markt geworpen. De Bevestigde slijters komen zoodoende nog méér in het gedrang. Te spreken van een noodtoestand in het stedelijk melkbedrijf, doordat men in de melk dreigt te „verdrinken", lijkt in meer dere plaatsen niet overdreven. Daarnevens valt dagelijks te constateeren de grocte daling in de prijzen van de overl- 8e zuivelproducten. Dat de roomboterprijzen dog maar met enkele centen uitgaan boven de prijzen van merk-melanges, is te bekend om hier lang bij stil te staan. Ten departemente van het betreffende ressort, zijn te 's-Gravenhage besprekin- Ben gevoerd met de vertegenwoordigers der organisaties van de Nederlandsche Kiom- Penihdustrie. Deze besprekingen houden ferband met de kwestie of tot contingen- leering van klompen zal worden over- Begaan. Als aanvullenden maatregel op het süids eenige jarer. ingevoerde fiscale recht °P buitenlcndsche kkmpen, is men in de kringen der Nederlandsche klompen-indus trie van oordeel, dat c entingen teering een ernstige wending in dezen tak van platte- Isndsche welvaart (Meierij. Zeeuwsch- vlaanderen, Gelderschen Achterhoek, enz.) wal kunnen voorkomen. Op 't oogenblik Sjin wegens gebrek aan orders, reeds tai van fabrieken stopgezet. Te Lelden is een congres gehouden van de federatie van Nederlandsche kappeispa- Ifoons-vereenigingen, waarbij aangesloten Wlin: de Ned. Kapperspatroonsvereeniging, ze- tei Arnhem; de vereenigde Rotterdamsche kapperspatroons, de Haagsche kappersvereen i- Bing ..standvastige Hulp in Tegenspoed", de Hesldèntie-Dameskappersclub, de Bredasche kappersvereeniging, de Leidsche kappersclub ••Hulp en Vriendschap", de Amsterdamscne kapperspatroonsbond, de afdeeling den Haag fan den Nod. Kapperspatroonsbond, en de Haag che Marcel Club. Van deze organisaties waren afgevaardig den aanwezig. De Voorzitter wees in zijn openingsrede op bet toetreden van drie nieuwe vereenigingen at) constateerde, dat, vergeleken met andere *wkken, veel ajhterstand is in te halen. Tot nu toe is weinig of niets voor vakverheffing gedaan. Bij de opening spraken de heeren Rollings, den Haag, de Krijger, Amsterdam, Heusschea den Haag, en de Weert, den Haag, begroe tingswoorden in verband met de toetreding van hun vereenigingen. De federatie-secretaris deelde mede, dat het ledental aanzienlijk gestegen is. Bij de verkiezing van het bestuur werden gekozen de heeren J. C. Karreman. voorzit ter, H. J. P. Jurgens, secretaris, C. H. Weer- link, penningmeester, P. v. d. Heuvel, 2c voorzitter. T. Hollinga, 2e secretaris en D. de Krijger en P. J. Cornelisse, commissaris sen. De heer C. van Heel werd als redacteur van het orgaan herbenoemd. Een technische commissie van negen wera ingesteld om het orgaan in nieuwe banen rt leiden Ten opzichte van de regelingen van concoursen werden ingrijpende besluiten ge nomen. De voorzitter sloot deze vergadering met een opwekking om meer vereenigingen in den lande te stichten. Telegram van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens Bij gelegenheid van zijn bisschcpswijding heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens aan Z. Exc. den Internuntius het volgende tele gram gezonden: Op den dag onzer bisschopswijding, waar op wij U zoo gaarne loudei gezim hebben in ons midden, wenschen wij U in onz naam, in naam van Z. H. Exc. den Aarts bisschop en naam L. Schrijnen en in naam van H. Exc. de andere bisschoppen en van de aanwezige geestelijkheid volledig herstel van gezondheid. Mgr. Lemmens. Met den staatsspoortrein van 12.54 is Maandagmiddag prof dr. Ude, die naar ons land was gekomen om -n een aantal p'aat- sen lezingen te houden over de humanitaire idee, doch wiens lezingen door de geestelijke overheid werden verboden, naar Graz terug gekeerd. Het Departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw deelt net volgende mede: Inzake de werkioozenzorg zijn van alle gemeenten in ons land inlichtingen verzocht. Van 152 gemeenten met rond 745 660 inwo ners waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Aantal werkloozen, dat als werkzoekenden bij de opgaven der arbeidsbemiddeling in gemeenten, welke inlichtingen verstrekten, op 27 Februari 1932 stond ingeschreven: 272.666. Bovendien gedeeltelijk werkloozen 16.734 en vrouwen (geheel werkloos) 3676. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren H. Smit te Hellevoetsluit, P. L. Steendam en W. Dekker beiden te Vlissingen. A. van der Duin te Wijnaldum en K. Klim- mert te Den Helder. Plechtige uitvaart en begrafenis Maandag werd op „Alverna'' bij Wychen begraven het stoffelijk overschot van pater Marius Lamers O.F.M., definitor der Ne derlandsche Minderbroedersprovincie. Op den vooravond werden de Metten gezongen, waarbij pater Cyrilius van Breda agens was. Bij de plechtige Lauden Maandagmorgen was pater Cregulatus Hazobroek O.F.M., cusfces der provincie, agens. De plechtige H Mis van Requiem werd opgedragen door pater provinciaal Honora- tus Caminada. geassisteerd door pater Da- mascenus Rombouts, directeur der H. B S te Heerlen en dr. Germanus Vrijmoed, bei den definitoren der provincie. De absóute werd verricht door pater Provinciaal. Onder de aanwezigen werden opgemerkt vei tegen woordigers van verschillende Fran- ciscaansche kloosters, van den Bosschen Drankbestrtfdersbond en Dr Ariensvereeni- ging. Verder prof. dr Hoogeveld uit Nijme gen, prof. R. Ligtenberg O.F.M. uit Utrecht en pater Grollenberg uit Nijmegen. Het stoffelijk overschot werd bijgezet in het priestergraf van „Alverna". Pater Joachim S.S.C.C. schrijft ons: Mogen wi) de tallooze leden van het God vruchtig Genootschap der Paascncommunie van Eerherstel herinneren aan hun eere plicht, om in dezen Paaschtijd, buiten hun eigen Paaschcommunie. minstens één k°er dit eerherstel te communiceeren met het in zicht, hierdoor de p.aats te vervangen aan liet Eucharistisch Feestmaal van een dier oryelukkige katholieken, die hun Paasch- piicht niet vervullen? En zouden wij alle katholieken hiertoe mogen aansporen? DE POSTVLUCHTEN De Valk te Bagdad Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het postvliegtuig „De Valk" op de uitreis Maandag te 5.40 uur uis Cairo «s ve -trokken, en te 7.32 te Gaza is geland. Vandaar ver trok hét toestel om 8.12 uur en landde te 14.20 te Bagdad. De „Specht" te Jodphur Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat de „Specht" Maandag om 7.18 «zit Calcutta is vertrokken en om 1130 in Alanabad is ge land Vandaar vertro.c het toestel om 12.06 en landde te 17.55 in Jodphur. Liefdesdrama te Den Bosch Een 22-jarige jongeman uit Orthen, kreeg Zondagavond twist met de 22-jarige Cato v. d. A., eveneens uit Orthen met wie hij vroeger verkeering had gehad. De jonge man bracht het meisje met een mes een vijftal steken toe De politie bracht het meisje naar het ziekenhuis, waar bleek, dat de wonden niet doodelijk waren. Later op den avond vond men hst lijk van den jonge man op de spoorbaan. Hij was door den trein overreden. Boven op een autobus Maandagmiddag te omstreeks vier uur sprongen tijdens het passeeren van een der bruggen in het Zuideinde te Oostzaan, de kettingen stuk, waardoor de balans met don derend geweld omlaag stortie en terecht kwam op de autobus van den heer J O. van den d enst Amsterdam—Zaandam. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. Toen de chauffeur het zware ijzeren stuk zag naderen, sprong hij van de cabine weg en ontkwam daardoor ternauwernood aan een ernstig ongeluk. De autobus werd totaal vernield. De passagiers twaalf in getal waren doodelijk ver. schrikt, doch bekwamen geen letsel. De chauffeur kreeg enkele onbeteekende won. den aan 't gelaat. De matr.eele schade is aanzienlijk, doch wordt door verzeker'ng ge dekt. Het verkeer ondervond geruimen tijd stagnatie. Men heeft de balans weer op haar puaats gebracht met nieuwe verbindingsstuk ken. Worden de Nijmeegtche bioscopen gesloten? In verband met het voorstellen van B. en W. van Nijmegen tor verhooging van de be lasting op de vermakelijkheden van 20 tot 25 pet. hebben de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bioscoopbond een con ferentie gehad met het dagelijksch bestuur van Nijmegen om deze vooistellen ongedaan te maken. Ingeval de belastingverhooging toch doorgevoerd zal moeten worden, dan dreigen de bioscoopdirecties met sluiting der cinema's in Nijmegen. In verband met deze actie hebben zij thans aan den Raad der gemeente Nijmegen een adres ingezon den, waarin zij verzoeken niet in te gaan op de voorsteilen van B. en W. tot belas tingverhooging. Zij betoogen dat de 5 pet. verhooging aan de gemeente slechts 13 mille meer zal opbrengen. Adressanten betoogen dat bij belasting verhooging de gemeente Nijmegen bij be houd van het aantal bezoekers van nu, De Britsche en Nederlandsche regeeringen hebben, in samenwerking met vertegenwoor digers van rubberproducenten in Britsche en Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen, onderhandelingen gevoerd, ten einde na te gaan of een uitvoerbaar plan tot verbetering van de rubberproductie zou kunnen worden ontworpen. In den loop van deze onderhan delingen hebben de Britsche en Nederland sche regeeringen de gouvernementen van Ceylon, Malakka en Nederlandsch-Indië ge raadpleegd. Na een zorgvuldige beschouwing van den toestand zagen de beide regeeringen zich ge noopt te conciudeeren, dat het onder de hui dige omstandigheden niet mogelijk is een internationaal plan te ontwerpen en uit te voeren, waardoor een doeltreffende regeling van de productie of den export van rubber zou worden gewaarborgd. Ruim 140 plannen. In den loop der laatste jaren zijn er ruim 140 plannen tot rubber-restrictie ingediend. De meeste kans van slagen bood nog het laatste plan, het z.g. „gustaplan", dat door onze regeering niet zonder meer als onaan vaardbaar en onuitvoerbaar werd beschouwd De besprekingen met den heer Luytjes be wezen echter, dat ook hieraan groote moei lijkheden verbonden waren. Naar verzekerd werd, moeten de moeilijk heden, verbonden aan vrijwillige restrictie door producenten, niet onderschat worden In elk geval gaat de rubbercultuur een zeer moeilijken tijd tegemoet. De krachtige maat schappijen met ruime liquide middelen zul len deze crisis vermoedelijk wel doorkomen; de zwakkere echter niet. Tusschen deze twee groepen liggen echter vele ondernemingen, wellce als grensgevallen beschouwd kunnen worden. En deze zullen thans hun tap zoo hoog mogelijk opvoeren om zich zooveel mogelijk liquide middelen te verschaffen. Daardoor zal de wereldvoorraad welke thans reeds meer dan een jaar productie bedraagt in den eerstvolgenden tijd nog geweldig toenemen. Gedurende den komen den tijd van natuurlijke saneering in de rubbercultuur zullen vele ondernemingen moeten sluiten en wellicht in andere han den overgaan. Of het voor de regeering mo gelijk zal zijn iets te doen om althans de meest dreigende rampen in dit opzicht te voorkomen, zal nog ernstig overwogen moeten worden. Teleurstelling in Engeland. COLOMBO, 20 Maart (Reuter). Het be richt, dat de Engelsche en de Nederlandsche regeering het ontwerpen van een plan tot beperking van de rubber-productie of rub ber-uitvoer niet mogelijk achten, maakte hier een teleurstellenden indruk, ofschoon niettemin het besluit verwelkomd wordt, om dat daarmede een eind gemaakt wordt aan de bestaande onzekerheid. Vele maatschappijen die tot dusver een politiek van pogen en probeeren gevolgd heb ben, zullen nu besluiten om ofwel hun plan tages op dezelfde wijze te beheeren, doch met inachtneming van de noodige beper king, ofwel den tap volop voort te zetten en verdere bezuinigingen in te voeren. Men is hier van meening, dat de Hollan-r ders voor het genomen besluit de verant woording dragen wegens hun vrees voor een restrictie van inlandsche rubber-productie, terwijl zij ook verantwoordelijk worden ge- f 65000 aan bioscoopbelasting zal ontvan gen, terwijl de drie Nijmeegsche bioscopen dan moeten rekenen op een jaarverlies van 50.000 gulden Adressanten achten het uit gesloten in de gegeven tijdsomstandigheden in de gemeente Nijmegen tot prijsverhoo- glng van entarée over te gaan. Bijgevolg slui ten zij liever hun zaken dan met verlies te werken. Het personeel is reeds ontslag aangezegd. Protest van den Ned. Bioscoopbond Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bioscoopbond, gevestigd te Amsterdam, heeft aan den gemeenteraad van Nijmegen een rekest gezonden, waarin zij uiteen zet, dat het met ontsteltenis heeft kennis genomen van de schriftelijke behandeling van de ge- meent°begrooting van 1932, in het bijzonder van de daarin voorkomende mededeeling, dat van Burgemeesters en Wethouders een voorstel kan worden verwacht, de tarieven der belasting op tooneelvertooningen en an dere vermakelijkheden met ongeveer 25 pet. te verhoógen, waardoor voor 1932 een hoo- gere opbrengst zal worden verkregen van rond f 19.160. Het hoofdbestuur van den Ne derlandschen bioscoopbond v 'rzoskt den Raad niet te besluiten tot verhooging der vermakelijkheidsbelasting. Op het kerkhof overleden Maandagmorgen om elf uur had op de be graafplaats Rijnhof te Oegstgeest een droe vig sterfgeval plaats. De 55-jar!ge L. L., wo nende te Leiden, maakte zich met een aan. tal dragers gereed om een baar naar 't graf te dragen. Plotseling zakte hij ineen en bleek overle- vermcedelijk aan hartverlamming. VOETBALWEDSTRIJD BELGIë—HOLLAND Per wereldradio door Kootwijk Gemeld wordt: Niet alleen de wedstrijd zelf heeft voor ons Hollanders in alle opzichten reden tot vol doening gegeven, hetzelfde kan gezegd wor den van het verspreiden van het wedstrijd verslag over de wereld door middel van den kortegolfzender van de Rijkstelegrafie. Blijkens ontvangen ambtelijke berichten is de uitzending zoowel in Oost- als In West- Indlë goed overgekomen. IJet hoofd van den Radiodienst te Paramaribo tel jgrafeerde oa.: Verloop voetbalwedstrijd van begin tot einde schitterend gevolgd, uitzending was woordelijk zonder missen op luidspreker te volgen. Besten dank voor aan'genamen, feest- vol'en Zondag." Ook uit Oost-Indië werd bericht ontvan gen, dat de overkomst alleszins bevredigend was. Als merkwaardigheid kan nog worden ver meld. dat door één der Indische zenders een heruitzending plaats had, welke hier te lan de kon worden ontvangen en woordelijk te volgen was. In het algemeen kan gezegd worden dat de uitzending buitengewoon ge klaagd is en tot de meest succesvolle uitzen dingen van 't Riiksradiostation te Kootwijk gerekend kan worden steld voor de vertraging in de genomen be slissing, wegens hun pogingen om betere prijzen te maken, teneinde de moeilijke over gangsperiode door te komen. Hervatting der onderhandelingen uitgesloten. LONDEN, 20 Maart. (Reuter). Naar uit goed ingelichte kringen wordt vernomen, zijn de voorstellen voor beperking van den rubber-uitvoer gestuit op de moeilijkheden, om de hoeveelheid te schatten van den in Nederlandsch-Indië geproduceerden inland sche rubber. Men verklaart met stelligheid, dat de waarschijnlijkheid voor hervatting der on derhandelingen is uitgesloten. Nieuw laagte-record LONDEN, 21 Maart. De rubbermarkt open de te Londen zeer nerveus als gevolg van het beslu.t der Duitsche en Nederlandsche regeering geen maatregelen te treffen, om productie als export van rubber te contro leeren. De prijs daalde tot 1% d hetgeen een nieuw laagterecord beteekent. Als vergelij king moge dienen, dat in 1925 de prijs tot 4 stelling 8 d, per l.b. was gestegen. Verklaring in Lagerhuis LONDEN, 21 Maart. (Reuter) De minister van koloniën, Cunliffe Lister, las hedenavond in het Lagerhuis den tekst van het rubber communiqué voor. Vervolgens zei hij: Het communiqué is uitgegeven op een nauw keurig gekozen tijdstip, hetwelk zoo gunstig mogelijk was voor de industrie en het meest gelegen voor de markt. Tijdens de besprekingen is de geheele toe stand nauwkeurig in oogenschouw genomen, teneinde de uitvoerbaarheid van alle moge lijke restrictie-schema's na te gaan. Men kwam echter tot de conclusie, dat de practi- sche moeilijkheden van dien aard waren, dat het onmogelijk was een of ander' uitgebreid of effectief schema te aanvaarden, waarvan men redelijkerwijze succes kon verwachten. Parijsche lof PARIJS, 21 Maart (Reuter) Naar aanlei ding van de beslissing der Nederlandsche regeering ten aanzien van de rubberproduc tie wenscht het „Journal des Débats" zich er geluk mee, dat Holland naar het schijnt Engeland tot zijn traditie heeft bekeerd. Het blad concludeert: Wanneer voortaan geen enkele officieele bemoeiing meer zou plaats hebben, op stuk der productie, kan men er verzekerd van zijn, dat de crisis snel ler naar haar einde zou loopen. Moge de Hollandsche wijsheid navolgers vinden in de wereld. De Britsche slachtoffers gelaten. KUALALUMPUR, 21 Maart (Reuter). In de Britsche gefedereerde Ma.eische sta ten heeft het rubberbesluit gevoelens van dankbaarheid teweeggebracht, daar nu een einde is gekomen aan de periode van onze kerheid. Van den anderen kart werdt cr op gewezen, dat het besluit moet leiden tot in grijpende wijzigingen der rubberindustrie al hier, daar vele ondernemingen haar produc tie hadden voortgezet in de hoop op een restrictie Gezien de mogelijkheid dat er nog twee jaar zware depressie te wachten zijn, zu len verscheidene ondernemingen moeten worden stopgezet. Toch zou de nirt-bemoeiingspoli- tlek tot een spoediger herstel kunnen leiden. BERLIJN, 21 Maart (V.D.) De Pruisi sche Minister voor Handel en Nijverhei'' heeft den Besturen der Pruisische beurzen medegedeeld, dat hij geen bezwaren ertegen heeft, dat na afloop van de eerste week in April de effectenkoersen weer officieel ge noteerd worden. De termijnhandel zal echter niet zijn toegestaan. Treedt Vargas af? BUENOS AIRES, 21 Maart (V.D.). Vol gens verschillende berichten uit de grens staten zouden behalve Rio Grands d> Su ook andere staten de betrekk'ngen m:t de Bondsregeering hebben verbroken en een ge- meenschappelijken opstand beramen. De staten eischen dat weer een const'tu- tloneele regsering zal wo'den ingesteld. De leider der beweging, da prcident van dan Staat Rio Grande do Sul, generaal Flores da Cunha, is naar Rio de Janeiro ontboeien voor onderhandelingen met den Isider der voorloopige regeering, Vargas. Zal bondspresident Vargas aftreden? De Valera over de dreigende spanning DUBLIN, 21 Maart. (V.D.) Naar aanlei ding van de verklaring van den Engelschen kanselier van de schatkist, Neville Cham berlain, dat de voorstellen om in Ierland den eed van trouw aan den Engelschen ko ning en de betaling der schadevergoedings bedragen aan Engeland af te schaffen, de Engelsche regeering met groote bezorgdheid vervullen, heeft de Iersche minister-presi dent, De Valera, zich aldus uitgelaten: „Op het oogenblik wil ik slechts zeggen, dat de fout niet bij het Iersche volk zou liggen, wanneer de meeningsverschillen en de spanning tusschen Engeland en Ierland op nieuw opleven." De gevangenen in actie LONDEN, 21 Maart (Reuter) In de Dartmoor-gevangenis, waar eenigen tijd ge leden zulk een felle opstand heeft gewoed, is het gisteravond weer zeer onrustig ge weest. De gevangenen begonnen te schreeuwen en platte taal te gebruiken, ze stampten met hun voeten en bonsden tegen de deuren. De wanorde duurde tot middernacht. De gouverneur "an de gevangenis nam onmiddellijk de noodige maatregelen. Het is een algemeen bekend feit, dat in Rusland, ondanks de officieele ontkenning door de Sovjets, de Katholieke Kerk aan de grootste vervolgingen is blootgesteld. Uiter lijk hebben de bolsjewisten door hun daaen van geweld zeer veel bereikt: er worden nog steeds kerken gesloten, aan den openbaren eeredienst onttrokken of voor andere pro fane doeleinden ingericht; het aantal ge- loovigen dat nog naar de kerk durft gaan en openlijk getuigenis durft af te leggen wordt steeds kleiner. Het zou echter verkeerd zijn om hieruit te conciudeeren dat de m.-n- schen voor het meerendeel reeds voor het ongeloof gewonnen zijn. In het verborgen breidt het christendom zich integendeel uit. Jammer genoeg, bij gebrek aan voldoend aantal priesters, is het christelijke geloof echter met een sterk bijgeloof vermengd. In het industriegebied of op de collectieve bedrijven, die onder strenge bewaking van den bond van godloochenaars staan, is iede re openbare godsdienstoefening absoluut uitgesloten, maar de geesteii.ke erf leeken- broeder gaat van huis tot huis, om in be perkten kring godsdienstoefeningen te hou den en de Sacramenten toe te dienen. De tijden van het eerste Christendom zijn te ruggekeerd, overal zijn in het geheim klei ne Christen gemeenten ontstaan; daar de anti-godsdienstige pers er steeds meer en meer aandacht aan besteedt, moet deze be weging zich wel aanmerkelijk hebben uit gebreid. Zelfs in de verbanningsoorden in het hooge Noorden oefenen de priesters met bewonderenswaardigen ijver hun bedienin gen uit. Onder ontzettend moeilijke omstan digheden moeten zü hun taak verrichten. Het werk van deze enkele bedienaren var. den godsdienst wordt nog ontzettend be moeilijkt door het feit, dat zij niet buiten hun district mogen komen. Voor de christe nen is het gevaarlijk om openlijn voor hun geloof uit te komen, want dat wordt als een misdaad beschouwd en het kar ontslag uit den staatsdienst tengevolge hebben en daardoor is men aan den hongerdood prijs gegeven. Bolsjewistische Iconen De Iconen-schilders van Palech die voor den oorlog ieder jaar ongeveer 10 OJO Iconen (Godvruchtige beetenissen» vervaardigden hebben zich genoodzaakt gezien om hun bedrijf om te vormen wilden zij niet aan den hongerdood worden prijsgegeven Zij maken thans Bolsjewistische beelden, in plaats van de geliefkoosde vooi stelling van Sint George met den draak heeft men thans een beeld vervaardigd van een ruiter der roode Boedjonny Cavalerie, die den draak van de Russische contra-revolutie doodt in den peréoori van een lid der Witte Garde. In zeer veel gevallen ziet men ook een prachtig beeld van een tractor geschil derd in dezelfde kleuren die.de Iconen vroe ger hadden. Weer een bewijs van de opvatting der Bolsjewistische cultuur. Tusschen burgsmeester en Kantonrechter SEVILLA, 21 Maart (Reuter). In een ge vecht te Umbreta tusschen aanhangers van den republikeinschen burgemeester en aan hangers van den socialistischen kantonrech ter werden vier personen gewond. De burge meester had de Guardia CivU bevolen, den rechter te arresteeren. doch deze had last gegeven, den burgemeester gevangen te ne men. Te Lora del Lio vielen twee dooden en twee gewonden in den loop van een ge vecht tusschen extremisten, die arbeiders en leden der Guardia CivU tot staken wilden overhalen. Algemeene staking te Orense ORENSE, 21 Maart (Reuter). De alge meene staking is uitgebroken tengevolge van de staking der werkzaamheden aan den spoorweg Z am araLa Coruna. De burge meester en de gemeenteraad zijn afgetreden. NEW YORK, 21 Maart (V.D.). Naar uit Rio de Janeiro wordt gem ld, zou bard pre sident Vargas besloten hebben af te treden, ingeval zijn regeëring een burgeroorl.g ver oorzaakt. De leider der insurgenten, generaal da Cunha, heeft geweigerd m t de regeering te Rio de Janeiro in onderhandeling te treden. GIBRALTAR, 21 Maart. (Reuter) Het luchtschip Graf Zeppelin", passeerde op zijn weg naar Zuld-Amerika vanmiddag om 4 02 uur in matig tempo en op tamelijke hocgte Gibraltar Om 6.45 had het schip Mogador (Marokko) gepasseerd. Deze eerste tocht van den geregelden oce- aandienst wordt meegemaakt door negen passagiers, die meegaan naar Pemambueo. Het luchtschip zal vermoedelijk heden tegen balftwaalf des avonds te Pemambueo aan komen. De Amerikaansche 'millionnair Leeds, die in 1929 deelnam aan de vlucht om de wereld, heeft reeds passage geboekt voor de terugreis naar Europa. De „Graf Zeppelin" neemt verscheidene postzakken mee. Het Condor-syndicaat in Zuid-Amerika heeft een specialen luchtdienst ingesteld voor aansluiting van vliegtuigen raar Bahia, Rio de Janeiro en Buenos A'res oo de aankomst van de ,Graf Zeppelin". Het luchtschip heeft voor de reis naar Fei- nambuco ongeveer £00 K.G. levensmiddelen en dranken aan boord. De rijksminister van Verkeer, Treviranus, heeft een telegram gezonden aan dr. Eckener waarin hij zegt: Nu u 4e eerste der geregelde tochten naar Zuid-Amerika is begonnen, is het mij e?n behoefte u en uw medewerkers mijn hartelijke gelukwenschen te doen toe komen voor de succesvolle uitvoering van uw zemerprogramma. Ik hoop, dat de onder neming, dank zij de nauwe samenwerking met de Hamburg-Amerika-liin en de Luft hansa, in weerwil van de crisis ook econo misch succes zal oogsten. Een paar uur na de ontvoering van den baby van Lindbergh werd, zooals men zich zal herinneren, ook de 12-jarige James Jute uit Niles in Ohio het slachtoffer van een kinderdiefstal. De heer De Jute, een rijke makelaar, en mevrouw De Jute waren ech ter gelukkiger dan Lindbergh en zijn vrouw, binnen drie etmalen hadden zij hun jongen weer gezond en wel thuis. Ook bij deze ontvoering, die op k'aarlich- ten dag, toen de jongen naar school ging, geschiedde, was het natuurlijk om een los geld te doen; dit is evenwel niet betaald. Wel had de heer De Jute 1000 dollar aan geboden, maar de ontvoerders, die spoedig werden ontdekt, beweren van een dergelijk aanbod niets te hebben vernomen. De heer en mevrouw De Jute hebben door een toeval hun zoontje weer terug. Een geheim briefje, luidende: „Ga naar Scotty's place en gij zult den gestolen Jute uit Niles vinden", viel n.l. in handen van Harr.'son, een detectieve. Met zes politie beambten begaf hij zich naar de opgege ven plek. Hü vond daar een huls, dat vroe ger een speelhol en alcoholstokerij was geweest. Het gebouw werd omsingeld, waar na de deur werd ingetrapt Het huis scheen geheel verlaten. Op den gr~nd zag Harrison echter een boek liggen. Hij nam het op en zag, dat het een rekenboe was, zooals dat op de Amerikaansche scholen wordt gebruikt. Binnenin stond met een kinderhand geschreven: Jimmy De Jute. Het kind moest dus of nog in huis zijn, of er In zijn geweest. Doorzoeking leverde geen resultaat op. Teen riep Harrison „Jimmy." Een gesmoord antwoord klonk: „Ja. mijnheer. Hier ben ik". De politiebeambten trapten een dun nen houten wand in en daar zagen zij in een geheim gangetje, Jimmv! bevend en doodsbleek tusschen twee mannen, van wie er een een revolver in de hand had. De ion gen stond oo een aantal kisten, waarop een etiket „Whiskey" was geplakt. De twee mannen, goed gekleed, maar vuil en ongeschoren, waren spoedig overmees terd. Veel weerstand boden zij trouwens niet. Jimmy wist later, dat hij weer bij zijn overgelukkige ouders was, te vertellen, dat de mannen hem geen kwaad hadden ge daan. Zij hadden voortdurend over geld gesproken. De twee bandieten, Dawell en Hargraves genaamd, zijn. gelijk vii reeds meldden, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9