STADSNIEUWS tfyhit oVCRVEEN tweede blad WOENSDAG 23 MAART 1932 BLADZIJDE 1 DE BADPLAATS WIJK AAN ZEE WAT ER IN DE BOLLENSTREEK TE ZIEN IS „J. J. CREMER" EUROPA ONDER ééN REGEERING Voorstanders vergaderen te Haarlem DE BADPLAATS WIJK AAN ZEE VOOR DEN MISSIONARIS DER COOK-EILANDEN R. K. A. V. „HOLLAND" STADSSCHOUWBURG Behalve de interessante Meubelen, Tapijten, Gordijnen en Behangsels, die U in BOSKAMP'S etalages kunt bewonderen, heeft hij nog vele fraaie dingen die hij U gaarne zal laten zien, wanneer U slechts de moeite wilt doen zijn magazijn binnen te gaan. De bezichtiging van een en ander is geheel vrij, U zult vol strekt niet tot koopen gedwongen worden. BOSKAMP, Bloemendaalscheweg 259, Overveen. Hier werkt KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM cMUZIEK LEDENCONCERT H. O. V. FAILLISSEMENTEN Vanaf de hooge duinen biedt Wijk aan Zee een schilderachtigen aanblik. „Practicus" schrijft in het „Wkbl. voor Bi. C.: Eindelijk wat zachter weer, tenminste, terwijl ik dit zit te schrijven, is het werke lijk zacht weer en daarvan zullen onze ge wassen wel profiteeren. Ik ben eens rond gaan rijden om eens te kijken, wat er alzoo langs den weg te zien is. Dat viel mij nu juist niet mee. Wat zagen vele hoeken hyacinten er slecht uit. Het is duidelijk te zien, dat de vorst en niet minder de wind op de hyacin ten, die toch alle in meerdere of mindere mate boven den grond zijn, een nadeeligen invloed hebben gehad. Ook sommige partijen narcissen hebben er weer geducht van langs gehad. Nu kan men nog eens goed zien wat of sterke partijen voor de kweekerij beteekenen. Ofschoon tot nu toe het weer er niet naar is. willen de velden met, speciaal, gele crocus ons toch doen weten dat de lente nabij is. Het buitengewoon droge weer is voor de werkzaamheden wel gunstig ge weest, maar niet voor den groei. Onze di verse bolgewassen zouden uiterst dankbaar zijn voor een paar regendagen Dan zou er werk aan den winkel komen! Het onkruid zou welig groeien, evenals de tulpen, narcis sen, enz. Vele kweekers hebben van de lang durige droogte geprofiteerd. Wat te zien is aan de groote menigte schelften riet, die reeds allerwegen te zien zijn. Dit, in tegen stelling met verleden jaar, toen wij slechts met de grootste moeite ons riet droog kon den krijgen. Enkele kweekers hadden reeds hoeken tulpen, waarop de planten nauwelijks zichtbaar waren, van het riet ontdaan en dit op schelften geborgen. Nog zoo kwaad niet, want het werkt nu veel vlugger dan straks, wanneer de tulpen er flink uitstaan. Dat het dezen winter weinig gevroren heeft is merkbaar aan het oude vuil. Er kwamen re'eds eenlge giften in voor pater van Megen, den dapperen missionaris der Cook-eilanden. Wy verantwoorden ze hier gaarne en hopen, dat dit voorbeeld tot groote navolging zal aansporen. Voor een motorboot voor pater van Megen. Tot zekere intentie2.50 Ter eere van den H. Jozef om Gods genade af te smeeken voor een zieke afgedwaalde 1.00 Secretariaat Kamplaan 106, Overveen Daar op Donderdagavond 31 Maart de zaal van de school aan 't Junoplantsoen niet beschikbaar is, zal de trainingsavond een week vervroegd worden en deze wordt dus nu gehouden op Donderdagavond 24 Maart as. Nog steeds schijnt 't niet tot de leden te zijn doorgedrongen dat er ook Zondags morgens getraind wordt. A.s. Zondag ver valt ook deze en wordt nu gehouden op Maandagmorgen den 2en Paaschdag. Wy hopen dat de opkomst nu beter zal zijn dan tot nog toe. 't Praatje van 't is nog te koud kan nu ook niet meer gebruikt worden, dat heeft cns de Bloemendaalsche brand wel geleerd; getraind en ongetraind allen liepen mee. Toon nu ook 2en Paaschdag uw capacitei ten eens, laat nu eens zien of de genoten trainingslessen nut hebben gehad, wacht nu niet langer en de 2e Paaschdag start heel Holland aan de Zanderijvaart. P. B. Het „Vineke Schulchor", dir. dr. Wilh. Kölsche. Castrop-Rauxel (Roergebied). Donderdag 24 Maart, des avonds 8 uur, wordt in den Stadsschouwburg een „Konzert und Bühnenspiel" gegeven dcor het beroem de Vincke-Schulchor onder leiding van dr. Wilh. Kölsche. Dit koor heeft bij zijn laatste optreden alhier op 2en Kerstdag, zeer veel succes ge had, zoodat velen met genoegen zullen ver nemen weder in de gelegenheid gesteld t§ worden dezen ultnemenden kinde:zang te genieten. In vele groote Duitsche en Hol- landsche steden is het koor met groot succes opgetreden. De Dortmunuer General Anzeiger" schrijft o.a. „Dieser Schülerchor ist ein Ph&ncmen". Het „Utrechtsch Dagblad" van 2 Sept. 1931 zegt: „Er zijn stemmen bij cm jaloersch op te worden" en de Utrechtsche Courant roept uit: „Wat is dit koor geschoold, welk een heerlijke samenzang, welk een benijdens waardige techniek. Zij kunnen alles zngen!" „Het Volk" schrijft: "let is een buitenge woon goed geschoold klndevkoor, dat Von Schiller's „Lied von der Glccke" met muziek van A. Brede, een uitvoering gaf, waaraan menig koor van volwassenen een voorbeeld kan nemen. DF WERKZAAMHEDEN ten behoeve van der afsluitdijk der Zuiderzeewerken, tusschcn den Oever en Friesland, In voller, rmj. Binnen enkele maanden zal de afsluiting oereed zijn en de naam Zuiderzee tot bet verleden bebovte» De kazerne van de Militaire Politie aan den Geniewcg te Sloten, officieel geopend. Uitslag tconeelwedstrijd het geeft meer weerstond tegen kouvatten f"™ Doozen 25. 45 en 65 ets» De BEKENDE „MOERBERG" TE IJMUIDEN, een duin, dat 401 voor korten tijd een veilige speelplaats voor de kinderen was, w0rdt -ifqcrjraven Het zand wordt gebruikt voor Hen onderbouw Van dec in aanleg zijaden provincialen weg nabij Wormerveer. De vereeniging „De Vereenigde Staten van uropa'' hield gisteravond een openbare rgadering in het gebouw van den Haar- ^nischen Kegelbond. De voorzitter, de heer J. W. A. Mulder, J:<n.1C'e bijeenkomst met een woord van elkom en sprak de hoop uit, dat het jonge a^tje gestadig zou mogen groeien. De secretaris van het hoofdestuur schet- de ontwikkeling van de vereeniging en chtte het een gelukkig teelten dat de aan. gestelde propagandist onmiddellijk zooveel Un ontving In alle provincies wordt hard eewerkt, zelfs in Limburg zijn vele afdee. hgen opgericht. Internationaal wordt mo menteel reeds flink gewerkt, overal zijn oelhorens aanwezig en verrichten de con- act-pimten verdienstelijken arbeid. Ook is °e vereeniging met „Jong Europa" gefusi. "iineerd, waardoor met meer kracht voor 1 ideaal gewerkt kan worden Zoo spoedig mogelyk zal een congres by- ehgeroepen worden, waarschijnlijk in Zwit. Serland, waar dan de verschillende landen vertegenwoordigd zullen zijn. Een ontzagge- 'Jke taak is op de schouders van de initia- «efnemers gelegd, de zaak is internationaal gewikkeld, doch dit is juist noodzakelijk. De heer Taco Mulder sprak over de Ver enigde Staten van Europa. Als wij daar. CVer spreken denken wij aan een Europee- republiek, die veel heeft van de Ver. btaten van Amerika, een regeering, die bo. Ven de regeering staat. Onze regeering staat °°k boven de regeering van de provincies. Europa wordt verdeeld in kiesdistricten, heeft een vertegenwoordiger in het par ament, dat de president van Europa kiest. De regeering zal er voor moeten zorgen, dat e rechten van den Europeaan niet ge schonden worden en dat de staten onder- n3 geen oorlog meer kunnen voeren. Zij ?°et de verhoudingen regelen tusschen Europa en de staten daarbuitn. Bij moei. cjkheden in de financieele verhoudingen, hJoet zij ingrijpen. Het geldwezen moet zij ter hand nemen. Een doelmatige controle °P het economische leven zal op haar pro gramma staan. Spreker schetste het ont staan van de Republiek der Vereenigde Ne erlanden en andere republieken. Tweeërlei fouten kan een centrale re- sering maken, zij kan teveel aan anderen 0verlaten. maar ook te weinig. In het eerste Beval voldoet zij niet aan haar taak, in het tweede geval verkrijgt zij niet de sympathie v'an de volkeren. Er moet dus een midden. WeS gekozen 1>rden. Men oppert 't gevaar, °at ae landen, een soort provincie met be perkte rechten zouden worden. Volgens spre ker behoeft men daar thans niet bang voor zijn. Het internationalisme gaat dan den rang innemen, die het provincialisme thans 'nneemt De Ver. Staten zullen een einde maken aan den strijd tusschen Vlamingen Walen. Ieder land zal zich naar believen 'Jij een ander land of andere streek mogen v°egen. Dit geldt ook voor andere staten en staatjes,. Een referendum zal uitmaken Welke combinatie gewenscht is. Het gaat hier niet om een formaliteit, Jhaar om een werkelijk gezag. De Ver. Sta ten zuiien ons helpen, waar de Volkenbond °ns in de steek laat. Wij roepen om een regeering boven de rsgeering! Hoch de oude, noch een eerlijk sociaal streven en vele andere zaken meer zijn door den Volkenbond beveiligd. Spreker schetste de verdeeling in eigen •and op economisch-gcdsdienstig gebied, etc. ttaardoor volgens hem de Nederlandsche be- angen maar al te dikwijls in 't gedrang ko. teen, Aan de solidariteit tusschen de Ne derlanders ontbreekt, nog zeer veel. De re dering moet den band tusschen de groepen stevig aansnoeren door boven alle groepen te staan. Zit hier dan niet de oplossing voor Europa, als er een regeering boven de re- Seering staat? Niet houdbaar is de veron derstelling, dat de volkeren te veel verschil- en om onder één vereenlging te staan. Ook óverweegt men, dat in de historie verschil, tend groote rijken ineengestort zijn Men moet echter voorzichtig zijn en de tijden van voorheen en thans niet verge lijken. Welk een verschil In verkeer, orga- Ptsatie, techniek. Niettemin blijft het ge- ^éhscht, de moeilijkheden van groote ryken Pauwgezet te overwegen, waarbij men voorop jPoet zetten, dat fouten die vroeger niet kon den worden geweerd, thans wei kunnen wor- den vermeden. Een regeering van regeering boven we- *elddeelen achtte spreker niet uitvoerbaar, dan zou practisch een verhouding ontstaan, die veel op Volkenbond geleek. tVjj spreken van de Vereenigde Staten van Europa, om de gedachte te bepalen. In den beginnen zullen niet alle staten toetreden, dit moet groeien. De internationale belan gen van de bewoners van Europa zijn ech ter zóó groot, dat men het belang van een hechte vereeniging zal inzien. Spreker zette uiteen het verschil tusschen den Volkenbond en de Ver. Staren van Euro pa, De Volkenbond kan de ontwapening niet doorvoeren, dat kan alleen een macht, die boven de regeeringen staat. De ontwape ningsconferentie getuigt daar van, alleen over beperking van bewapening kan hoog stens gepraat worden. Als de oorlog begonnen is, vervalt na tuurlijk de beperking! Spreker achtte het volkomen logisch, dat Nederland militairen naar de ontwapenings conferentie heeft gezonden. Er werd slechts over beperking gesproken, dus moesten daar vaklui over beraden. De vereeniging is van meening, dat de strijd tegen de groepsbelangen in binnen- en buitenlandsche politiek ernstig moet wor den aangebonden, in het belang van het menschdem. Dan kan vrede gehandhaafd worden met weinig middelen, dan zal het economisch le ven In juiste banen geleid worden. Men merkte op, dat zelfs de binnenland- sche politiek een strijd van groepsbelangen is Maar er is één leiding, één regeering. Aan de vereeniging kunnen deelnemen alle politieke en religieuze partijen, aldus spreker Wie den vrede wil, helpe de organisatie, die hem zal voorbereiden! Na de pauze werden vragen gesteld en be antwoord. Nu het voorjaar zij het dan op niet bepaald milde wijze zijn intrede heeft gedaan, kan men in verschillende badplaat sen eenige bedrijvigheid waarnemen, die verband houdt met het aanstaande bad seizoen. Men is er op uit om het den badgasten zoo prettig mogelijk is te maken en deze maanden worden dikwijls benut voor het aanbrengen va 1 verbeteringen en ver fraaiingen. Ook Wijk aan Zes blijft hierbij niet ten achter. Er is daar de laatste jaren veel ge daan om de aocomondaUe der badplaats te verbeteren. Wij behoeven slechts te her inneren aan de verbetering van den in zijn soort eenigen toegangsweg naar zee, het autobussen-plein en andere zaken. Het gemeentebestuur is de lofwaardige ge woonte, om ieder jaar wat moois te laten maken, ditmaal niet alleen trouw gebleven, het heeft er ook op een prijzenswaardige manier uitvoering aan gegeven door aan werkloozen productieven arbeid te geven. Tot de werken, die uitgevoerd zijn, be hoorde de aanleg van wandelpaden door de duinen. De z.g. dorpsduinen, welke eigendom zijn van de Buffet Mij. E. P. U. te Amster dam, waren sedert lang voor het publiek af gesloten. Door deze duinen heeft men thans eenlge paden doen aanleggen, die den bezoe kers gelegenheid geven tot een heerlijke wandeling, waarbij men op tal van plaatsen het karakteristieke natuurschoon kan be wonderen. Natuurlijk, de duinen zijn overal mooi, maar van Wijk aan Zee gaat toch een aparte bekoring uit. Het ligt er zoo rustig en zoo ongerept, tusschen hooge duinen ingesloten, dat het een eldorado moet zvjn voor iedcren natuurliefhebber. En deze duinpaden zijn uitermate geschikt om de bekoring van het landschap te ondergaan. Voor het Initiatief van het gemeentebe stuur dan ook alle lof. Moge er in de toe komst uitbreiding aan gegeven worden. Behalve de aanleg van deze paden is er ook aandacht geschonken aan de verkeers wegen. De Voorstraat is vernieuwd en heeft een trottoir gekregen, waardoor in een groote behoefte is voorzien. Ook de Ver lengde Voorstraat is verbeterd en voorts is de beruchte Relweg, die thans ook toe gangsweg is naar het nieuwe sanatorium „Heliomare", veranderd in een goeden straatweg met trottoirs. Een en ander draagt er niet weinig toe bij om het aanzien van de badplaats te ver fraaien. Senioren Vereenigingen, welke aan dit tournooi wenschen deel te nemen, moeten zich op geven vóór 1 April a.s. bij den heer F. Moo- ren, Drieheerenlaan 34, Heemstede. R. K. F.-clubs zijn van de eerste ronde vrijgesteld. Ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan heeft de K. L. V. „J. J. Cremer" te dezer stede in het seizoen 19311932 een tooneelwedstryd gehouden. De jury, bestaande uit mevrouw Julia Cuypers en de heeren C. C. M. van Hees, J. B. Schuil, G. Blok, H. Bakker en A. Schinkel (pl. verv.) heeft de volgende prij zen toegekend: Voor beste opvoering: le pr.: Kon. Vereeniging „Litteris Sa crum" te Leiden met „Nora" van H Ibsen. 2e prKon, Rederijkerskamer „Jan van Beers" te Utrecht, met „Nina" van Arthur W. Pinero. 3e pr.Rederijkerskamer „Inter Amicos" te Dordrecht, met „De Andere" van Paul Lindau. 4e pr.: Vereeniging „Vrije Werkkring" te Amsterdam' met „Een Lord of een Lady" van James Forster. 5e pr.: Niet toegekend. Eereprijzen: Beste uitspraak: „Litteris Sacrum" te Leiden. Beste samenspel „Jan van Beers" te Utrecht. Beste regie: „Jan van Beers" te Utrecht. Beste tooneelaankleeding: „Vrije Werk kring" te Amsterdam. Personeeïe prijzen: le pr. dame (hoofdrol) mevr. C. Hage- man—Verhagen als Nora in „Nora". le pr. heer (hoofdrol) J v. Randwijk als Mr. Hallers m „De Andere" le pr. dame (bijrol) msvr. Fiet de Winter —Berkhof als Geraldine Riageley in „Nina". le pr. heer (bijrol) J. v. Stek als Karl Dickert in „De Andere". 2e pr. dame (hoofdrol) mevr. Betsy Kiek Wolffers als Nina ln „Nina". 2e pr. heer (hoofdrol) H. Klijnveld als Lord Cayendish in „Een Lom of een Lady". 2e pr. dame (bijrol) mej. W. Wessels als Mevrouw Linde ln „Nora". 2e pr. heer (bijrol) H. de Wilde als Dok ter Rank in „Nora", Extra-prijs voor de jury: mevr. A Sligting Schreuder als Freddy in „Een Lord of een Lady". Publieksprijs- Kon. Vereeniging „Jan van Beers" te Utrecht De vrijkomende medaille van den 5en prijs is toegekend als 2e prijs beste regie aan „Inter Amicos" te Dordrecht. Soliste: Berthe Sereen, zang Een in tegenstelling met andere concerten stevig bezette zaal woonde dit wederom zeer belangrijke concert bij, op welks programma slechts een drietal nummers prijkte. De „Masques et Bergamasques" van Grabriël Fauré, in 1919 door hem te Monte Carlo ge schreven, een Symphonic van Hendrik An- driessen, door dezen zelf geleid, terwijl de tweede concerthelft geheel in beslag geno men werd door de uitvoering van Caplet's „Miroir de Jésus", met Berthe Seroen als soliste en een dameskoor, ingestudeerd onder leiding van Jac. Zwaan. Wij keerden met diverse Indrukken huis waarts. In de Suite van Fauré vonden we die overgangen telkens prachtig zijn voorbe reid, werkt toch deze onafgebroken muzikale stroom, met hier en daar heftig geëmotio neerde momenten, wel eenigszins ver moeiend op den hoorder. Althans op ons had hij dit effect. Overigens mogen we wel het inderdaad hier en daar ze»r per soonlijke karakter prijzen van de compositie, waarvan vooral het tweede en derde deel frappeeren door de massaal werkende crches- tratie. We gelooven voorts niet de eenige te zijn geweest, die hier en daar orgeleffecten bespeurde, aldus den maker verradend in zijn meest geliefkoosd instrument. Deze op merking is natuurlijk geenszins bedoeld als een element van mindere waardeering. Het werk had bij het auditorium veel succes, en onder Andriessen's krachtige leiding heeft het H. O. V.-orkest wel uitstekend de fraaie kwaliteiten der Symphonie naar voren ge bracht. De componist, die een prachtige bloemenmand had in ontvangst te nemen, en hartelijk werd toegejuicht, liet het dan cok terecht deelen in deze hulde. Tenslotte, als noviteit, het groote, lang ademigs werk van Caplet, „Le miroir de Jésus". Inderdaad voor een uitvoering in de Stille Week een prachtig gekozen onder werp. Een wonderlijk werk van dichterlijk muzikale verbeelding, en een uitbeelding in tonen van de mysteriën, de blijde, de droe vige en de glorierijke van den Rozenkrans. Misschien nog meer dan de Passie-verhalen, een werk, overvloeiend van geestelijke waar den. Want Henri Ghéon, die den tekst ervoor schreef, geeft hierin een sobere, maar hier en daar diep aangrijpende paraphrase der Evangelie-gebeurtenissen. Voeg daarbij de wonderlijk gevoelige, voorname muziek van André Cap'.et, het werk van een innig ge- loovig en bijna mystiek kunstenaar, voeg daarbij den ontroerend sohconen, diep door voelden zang van Berthe Ssroen's interpretatie en den uitstekend verzorgden, om het onge wone karakter dezer muziek, zoo moeilijken koorzang van het dames-ensemble, en ten slotte, het fraai door dirigent Schuurman ge leide selecte strijkers-ensemble, en ge weet iets van den diepschoonen en onvergetelijken indruk, welken dit zoo zelden uitgevoerde werk op ons heeft moeten maken. We zullen, teneinde niet te lang te worden, niet in de tails treden, maar toch kunnen we de hoog tepunten. zoowel in de muzikale paraphrase der Bijbelgeschiedenis, als ln de interpretatie zelve, niet voorbijgaan zonder deze even te memoreeren. Daar was dan het lichtende Prélude als inleiding der blijde geheimen, die aangrijpende muziek bij de geeseling en de doornenkroning in de droevige, en de steeds expansiever wordende muziek bij de laatste, de glorierijke geheimen waarbij het lijkt, alsof de componist u meeneemt naar etherische hoogten, een vlucht naar boven, zich uitend in den in hoogste ligging ge schreven zang en begeleiding. Het geheel was subliem van effect, al zullen velen, die het Fransch niet voldoende machtig zijn, ook veel van den innig mystieken indruk hebben moeten missen, nog daargelaten de moeite tot begrijpen van hen, die van den katho lieken godsdienst geen, of slechts vage be- griopon hebben. Toch zijn we alle de uitvoerenden dank baar voor de wijze, waarop deze niet slechts technisch zoo moeilijke muziek werd ten ge- hoore gebracht: instrumentalisten, zangeres sen, soliste en last n-t least dirigent Schuur man, voor zijn schitterend initiatief, dat met zoo'n heerlijk resultaat werd beloond. Berthe Seroen de laatste helft, de Gavotte en de Pastorale, het meest bsteekenend, het meest persoon lijk en origineel, en het leek wel, alsof de uitvoering door het orkest ook juist daar meer werd bezield, zoo dat het in ieder geval met een climax van spanning het geheel ten gehcore bracht, waarin ons nog eens weer opvielen de soberheid van vorm en de door zichtige muzikale gedachte, welke door diri gent Schuurman gesd bewaard bleven. De drie-deelige Symphonie van Hendrik Andriessen werd, zooals reeds gezegd, door den componist zelf, die hartelijk verwelkomd werd, geleid. De drie deelen van het v erk, dat aan Eduard van Beinum is opgedragen, volgen elkaar zonder pauze op, en hoewel Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zy'n Dinsdag 22 Maart de volgende faillissementen uitgesproken: H. A. Hoddenbach, kleermaker, wonende te Haarlem, Kinderhuisvest 21. Curator mr. B. E. van Tijn alhier. J. P van Dam, kapper, wonende te Haar lem, Amsterdamstraat 11. Curator mr. F. van der Goot alhier. De nalatenschap van Victor de Wilde, ge woond hebbende te Haarlem aan de Leid. schevaart 118 en aldaar overleden op 3 Maart 1932. Curatrice mevr. mr. van Taalingen—Dols alhier. C. Slykerman, schilder, wonende te Nieuw.Vennep, Haarlemmermeer. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier. J. Daalder, expediteur, wonende te IJmui- den, Ericsonstraat 10. Curatrice mevr. mr. J. H. G. Schutte Struick alhier Rechter -Commissaris In deze faillisse menten: mr. S. J. Pit. Geëindigd zyn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslyst van: B. P. Moolekamp, wonende te Vogelen, zang, gem. Bloemendaal. Curator mr. J. Deenik alhier. S C. van deT Werff wonende te Hillegom. Curator mr. J. Deenik alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5