Naar het Land van Overzee Van Alles en van Overal derde blad WOENSDAG 23 MAART 1932 BLADZIJDE 1 EEN RONDVLUCHT BOVEN NEDERLAND HERINNERING AAN 'T LAATSTE AVONDMAAL TE JERUSALEM De rangeerder vrijgesproken OVERTREDING VAN DE VEEWET? HET SPOORWEGONGEVAL TE GRONINGEN DE POLITIEVERORDENING VAN HUIZEN LANDMACHT zijn ook pijnlijke, wonde plekken in Je rusalem, in de heilige Stad onzer vereering: Wekken, waar wij lijden onder een stil ver- Griet: waar wij machteloos staan en vol leed, aIs met gebonden handen en voeten, voor het °hveranderlijke: waar onze religieuze zin, v''aar ons christelijk gemoed geschokt wordt, voelden wij den kaakslag in het gelaat. J^ant is het niet bedroevend tot het uiterste Gat één van de plaatsen, die voor ons Room- tehen de heiligste zijn. in de hand is van de Muzelmannen, die er, heer en meester in on tgrensde macht, ons zelfs verbieden om er W knielen? Iets anders is het, eenzelfde heiligdom te "eelen met christenen van andere riten en Van andere belijdenis, zooals dat het geval is tet de heilig Grafkerk. Hoe groot de stoor- Ws ook zij, daardoor veroorzaakt, hoe groot °°k de misverstanden, die daarbij ontstaan, tcdst twist en strijd niet altijd vermeden borden toch staan wij, katholieken, daar samen onder dezelfde gewelven met breeders, uie er oo hunne wijze de Godheid van Chris tus belijden. Zijn naam eere geven en ge- Juoven aan de opstanding. Zóó dee'en wij Get heiligdom van Bethlehem met de Grie ken. den heiligen berg van Gethremane met Russen, de crypte van Maria's graf met Ge Armeniërs Maar het gewijd terrein, waar Christus met ain leerlingen tafelde voor den laatsten tuaaltijd. waar de H. Eucharistie werd inge steld. waar Zijne Moeder de opstanding ver beidde. waar Hij als verrezen God-Mensch verscheen en waar de H. Geest over de apos telen neerdaalde, deelen wii met niemand. "Uar zijn de Mahorredanen baas, en zii al leen. Daar hebben zij een moskee ingericht. ®e ze tegen betaling laten bezichtigen. Ret is de „opperzaal", het Cenakel ge kaamd. Toen Jesus aan Petrus en Johannes op joeg om naar Jerusalem te gaan en daar den paaschdisch te bereiden, vonden zij een ?}an, die hen bracht naar een geschikte zaal «och Jesus, noch Zijn apostelen bezaten een honing in de stad. Maar het was de ge woonte der stedelingen om de ruimten hun eer huizen af te staan, en zonder betaling, fuu de vreemdelingen, naar Jerusalem ge komen om er het Paaschfeest naar de oude riten te vieren. En in deze zaal bleven de longeren des Heeren vereenigd na Zijn dood. Volgens algemeene overtuiging: zoodat ze er Wch vereenigden om een opvolger voor Judas bo kiezen, en er de vergadering belegden na Ge bevrijding van Petrus en Johannes uit de lovangenis. waarbij de Geest Gods zich op hieuw aan hen meedeelde. Het werd de eer- kerk der jongste christenheid. Re eigenaar van deze ooperzaal is ons oubekend gebleven. Behoorde het huis mis kien aan een der vrome vrouwen, die den Reilend volgden, of aan een der rcbuchtere Vrienden, d e van verre bleven, a's Nicode- 'bus of Jozef van Arimathea? Men heeft ver ondersteld, drt het eigendom was van Maria, hoeder van Johannes Marcus, daar Petrus ach tot de won'ng van deze begaf, toen hij ontvluchtte uit den kerker: maar meer voor öe bend liggend is het. te veronderstellen. Petrus niet aanstonds het geme-n-cban- I^'ijk tehuis oozocht. maar 't naastbijzijnde vriendenhuis binnenben. Volgens de traditie de opperzaal in elk geval zoowel de plaats Van het laatste Avondmaal, als die waar de unostelen samen kwamen na de verrijzenis waar de verschiUende tafereelen der „Ae- b®" z'ch afspelen. Zij bleef de kerk van het Cenakel voor de eerste christenen. Toen Titus de stad verwoestte, bleef deze ksne] in (je bovenverdieping van het be treffend huis gelegen. als door een wonder Voooaard. In 398 schijnt er een groote basi- ek eestaan te hebben, vastgebouwd aan de Voortbestaande Cenekel-kapel. Dat was dan dp eerste Sion-kerkzij was ongeveer 58 feter lang en bevatte waarschiinliik vijf tragische strijd, die in den loop der eeuwen gestreden werd om dit heiligdom. De Joden lieten niet los en drongen maar telkens weer aan op de overname van het Cenakel, dat zij vereenzelvigden met Davids graf En om aan alle moeilijkheden een eind te maken, zooals het heettfe, werd het Cenakel in 1450 aan de Moslims overgeleverd. De strijd duurde intusschen voort tot 1524. en eindigde hiermee, dat de Franciskanen voor goed van het Sten-terrein verdreven werden. Het Cenakel zelf was nu en bleef moskee, en heet Nebi Daoud, de moskee van den pro feet David. De moskee kreeg haar minaret. Zij ligt nu ingebouwd tusschen krotwoningen en steen stapelingen. Architectonische sporen der oude kloosters zijn er nog zichtbaar. Daartusschen door. een steenen trap oo, gaan wil heden naar de eerbiedwaardige bovenzaal der ont zagwekkende geheimenissen. Muzelmannen begeleiden ons. Wij pingelen over den prijs. Een kerel met een pet on gaat mee binnen, onder het lege poortje. Denk er aan. dat u geen uitwendige teekenen geeft van gebed. Wij mogen er niet eens Mattheeus XXVI of Marcus XIV lezen, neg minder knielend neerzinken om Johannes' woorden in stil ge peins te overwegen. Wij mogen hier alleen maar staan gapen voor ons geld, b'nnen de ijzeren afrastering die ons als dieren ge vangen houdt, en kijken naar de veertiend' eeuwsche gewelfsbegen, de bonte ruitjes, de kroonluchters en de vloerkleeden, een fooi geven, en gaan. En wij gaan met diep en schrijnend leed. Is deze toestand geen bespotting voor ons? Er bestast natuurlijk niet de geringste kans. dat deze enkele vierkante meters grond ooit aan de katholieken terugkomen. De Muzel man is fanatisch: hij staat geen gebedshuis ooit af, en zeker niet aan christenen En dit is 'n bron van inkomsten: want alle christen pelgrims, die naar Jerusalem komen om er Christus' voetstappen te drukken, willen over dezen drempel gaan. Het is dezelfde zolde ring niet meer, die zich welfde over Christus' hoofd, en het zijn andere wanden dan die er het tafereel van het laatste Avondmaal om sloten: maar het Is dezelfde plek, en hoogst waarschiinlijk ook dezelfde afmeting van den bodem. Geen andere heilige plaats van heel Jerusalem is wel zoo authentiek als deze. En hier staan wij, kinderen van het geloof en van den godsdienst, waarvan hier het fun dament werd gelegd, als nauwel'iks gedulde vreemdelingen, onder den spotblik van in- Het Cenakel van binnen. Jesus hem voor de Apostelen zal aanklagen? Als dat gebeurde, zouden zij opspringen en hem wurgenDenkt hij er niet aan, zich weenend voor den Meester neer te werpen? Deze zou geschreid hebben met hem. Maar neen. hij steekt de hand uit naar 't brood en vraagt met geveinsde onnoozelheid „ben ik het, Heer?" Waarop Jesus antwoordt: „Gij hebt het gezegd". En neg blijft Judas in de zaal. Eerst nog drinkt hij van den kelk, en eet hij van het Brood, dat het Lichaam is, door hem over geleverd om verscheurd te worden. Hij heeft do ontroering van den Meester gezien. Hij weet. dat de leerlingen den Heer verlaten kunnen, maar nooit zullen overleveren als hij. En hij staat daar tegenover den Heer en Weldoener, Wiens wonderen hij zag. Wiens liefde hij deelde, Wiens lijden op hem neer komt. Reeds zijn de schaduwen des doods om Jesus heen, en nog staat Hij er. talmt. wachtWeet hij dan, of weet hij niet. dat dit ook z ij n laatste nacht is, en dat de duivel in hem voer? Tot Jesus zelf hem heen zendt: „Wat gij doen gaat, doe het spoedig". Tegenover dit eindeloos mysterie, dat Christus' liefde is, staat het onoplosbaar raadsel der menschheid, dat Judas heette de Zoon des Menschen, die God was. en degene, die aan Satan was vervallen Geen van beiden zou een tweeden nacht na dezen beleven: den volgenden dag sterft Jesus aan het kruis, en Judas verhangt zich met een strop. Maar tot het einde der tilden leeft Christus voort in de Eucharistie onder ons, en tot in de eeuwen der eeuwen in de glorie des Vaders. Wij kunnen onze vrome overpeinzingen ongestoord voortzetten in de onmiddellijke bent, kol. en. In deze basiliek was ook de gece1- °*n ondergebracht, en S. Stephanus werd er begraven. tot de overbrenging van het Gebeente in 439. Hier werd ook de kelk be waard. die de Anostelen voor hun consecratie n brood en wijn gebruikt hadden. Re Perzen verwoestten 't heiligdom, maar Modestus herbouwde de „moeder al'er ker ken" onmiddellijk daarna (6141. In 966 door Turken in brand gestoken, werd zii door Ge kruisvaarders in het begin der twaalfde eeuw herbouwd. Haar zware muren wallen T1 torens, gaven haar het voorkomen eerer enting. Het was een andere kerk dan d'e «er vorige eeuwen: en nu krpeg zij dan ook ®n nieuwen naam. n.l. S. Maria van den Sion. Een abdij van Augustüner roon- ®'ken sloot er zich bij aar. En daar men ^onderstelde, dat de H. Maaard hier was fts'anen. waar de Anostelen hun verblijf aGden. v-erd Hemelvaartsdag, 15 Augustus ar hoofdfeest. Saladiin (1187) eerbiedigde het heiligdom, zün onvolgers volgden hem hierin met. :~evreesd. d"t de christenen terug konden °men en een bondgenoot vinden in de kek. 'e een deel der versterldng van Jerusalem (j^aakte, braken zij haar af tot den grond Toen de eerste christenen er gevestigd Men. hadden de Joden reeds beweerd dat ch het graf van David op deze plaats be- °hd. Wanneer nu de leege gronden van het j, 0eSere Sion-complex overgaan aan de j aiciscanen tusschen 1335 en 1342 doen de °den van Jerusalem ook hun aansnraken 'den op dit terrein. Tot 1551 toe weten de •°nniken echter vast te houden aan de hei- nlaats. Zij hadden er een klooster en een ^SDltiurn gebouwd; de vloer van de cenakel- bel was gesnaard geb'even. en daarover- hadden de Franciskanen in de XTVde üw 't nu nog bestaand gewelf oogetrok- Q> rustend op twee kolommen. Het is een *»et Sion der Duitsche Benediktijnen dringers, die hier vreemden zijn en als vijan den kwamen. Het is smartelijk en ontzettend-bedroe- vend. Maar niets kan hier baten Of het waar is, weet ik niet, maar mij werd ver teld, dat van Joodsche zijde uit Amerika het aanbod werd gedaan, om deze David-moskee te koopen tegen een bevloering van louter goudstukken, zelfs In verschillende lagen op elkaar gezet: vergeefs Gelukkig verstaat de bewaking geen Hol- landschwij kunnen dus eenige woorden van onderlinge opwekking wisselen. En het ont zaglijk dramatisch toonel staat plotseling voor mijn geest. gedeeltelijk zooals ik het in 1930 zich zag ontvouwen te Oberammer- gau, maar meer diepte verkriigt het bij het licht van den peinzenden geest. De weemoed van het afscheid hangt over het tafereel, en de eindelooze innigheid van Christus' liefde. Hij heeft verlangd naar dit liefdemaal, dat wordt als een feest der her innering voor den drempel van het einde. De Apostelen wisten wel, dat de Heer hen liefhad: maar. zooals Hij hun dit thans laat blijken, zoo zagen zij het nog nooit. Hij kn'elt voor hen reer, en wrscht hun voeten D»t kon dus alleen maar 'n slaaf of een moeder doen. de moeder in liefdevolle zorg haar kinderen, de slaaf in nederige gehoorzaam heid zijn meesters. Ma«r Jesus is zelf de Meester, en de Zoon Gods. ..Gü hebt Mil Heer en Meester genoemd", zest Hil .en dat ben Ik". En dan geeft Hil hun zich zelf Vlee-ch en B'eed. ten onderpand van het eeuw'gs leven. Het hebt der e'ndelooze liefde van den Godmensch vervu't de zaal. terwijl de beker rondgaat van mond tot mond. Hoe was die dronk op de lippen van Judas? Het verraad was gepleegd, de prijs was bedongen. Judas hoort de liefdewoorden van den Meester, en weet ook dat Deze zijn ziel doorschouwt. Hij voelt de angstige beklem ming, die er is in de zaal. Vreest hij niet, dat nabijheid der Cenakelkerk, die moskee werd, en wel in het nieuwe heiligdom der Duitsche Benediktijnen, het nieuwe Sion voor ons katholieken, ook „Dormitio" genoemd: de ontslaping van Maria. Deze nieuwe kerk verrees nagenoeg op de plaats der vroegere Bizantijnsche bisiliecen. De juiste grondslag der voorgangsters kon niet teruggevonden worden, en evenmin kon men eraan denken het vroegere te herstellen. In elk geval werd het mogelijk, weer een Roomsche kerk op te richten op een terrein, dat ook vroeger vereerd was door pelgrims en geloovigen, en dsn zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar het Laatste Avondmaal werd gevierd. En dat deze grond opnieuw in Roomsche handen kwam, hebben wij aan den Duitschen ex-keizer te danken, die. bij ge legenheid van zijn groote reis naar Jerusa lem, dit terrein ten geschenke kreeg van den Sultan (1898). De keizer, die de inwijding van een protestantsch gebedenhuis bijwoonde in de heilige stad, op de plek waar een der voornaamste kerken van de kruisvaarders gestaan hrd. haestte zich om ziin Roomsche onderdanen te verblijden met het geschenk van den bodem van het vroegere Sion aan zijn vrienden, de Duitsche Benediktijnen. Deze richtten er een groote kerk op. deels raar het voorbeeld van den cctogoon te Aken, en deels naar dat van S. Gercon te Keu'en (voor het uitwendige), die in 1910 geconsacreerd werd. met aansluitende abdij. In de prachtige crynte wordt, in aansluiting met de ecb'edwanrdige overleveringen, voor al de dood der H. Ma~gd herdacht- voor de bovenkerk was bet plan gevormd, dat elke van de verschillende kapellen in het ronde, zou worden versierd d"or een der katholieke naties van Europa. Het Keulscbe bisdom heeft er de züne reeds, aan de heiligen van Keulen gewiid. De Hongaren sierden de hunne met prachtige mozaïeken. Verschil lende bronzen altaren zijn er ook al ge plaatst. Maar het geheel is verre van vol tooid- de meeste nissen, de groote koorschelp en alle wanden zijn nog leeg. En het ziet er in de wereld niet raar uit, dat h'er binnen kort de heerlijkheid van marmer en mozaïek zal voltrokken sta«n, waarin men te Jerusa lem zoo gaarne de piinliikbe'd der nabiie moskee vergetend, het onvergeHikeliik mo ment zou wiuen herdenken van 's Heeren laatste Avondmaal. bepaling niet meer opgenomen als uitzonde ring op de sluiting van 9—5. Ook staat in de verordening, dat gedurende dien tijd de veigunninghovders geen brzoskers i.i nan huis magen toege aten, dus oak mat in 4; niet openbare gadeclien. De Hilversumsehe fcwntoiuechter. Mr. Van der L'y. ntsl^ g verd. van rechtsvervolging. In hocger be roep voor de Arr. Rechtbank te Amsterdam eischte de Officier van Justitie, Mr. van Arkel, eveneens ontslag van rechtsvervol ging wegens tegenstrijdigheid van artikel 92 van de politieverordening. De verdediger. Mr. H. F. C. Eeltman slco; zich h'erbij aan en voerde voorts aan, dat het lokaal behoort tot den dienst van de tram wegen. De politieverordening kan te dier zake slechts regelend optreden bij over wegen e.d. Ook gaat het z.!. n.et aan, dal de gemeente verbiedt, zoca s hier in a t. 92. personen te ontvangen in het niet open bare gedeelte van een café. De caféhouder moet toch vrij zijn familie en vrienden :n zijn hui kamsr toe te laten. Door een en ander is a t. 92 r.iet b ndend. P'. ve:zocht ontslag van rechtsvervolging van zijn cl.ënt. Vonnis 5 April. Gezond vee bij besmet gebracht De Vierde Kamer der Arrond'.ssements- Rechtbank te Amsterdam behandelde het beroep, dat de veearts H. ter B. te Naarden en de ambtenaar van het O. M. aan het Kantongerecht ts Hiiversum hebben inge steld tegen het vonnis van den kantonrech ter, waarbij eerstgenoemde veroordeeld werd tot 10.— boete subsidiair tien dagen hech tenis wegens het brengen van gezo. d vee naar een quarar.tainestal, waarin zich vee bevond dat aan mond- en k.auwzeer lijden de was. De veearts had betoogd voor het Kanton gerecht bijgeitaan door den inspect ju: van het district en mr. Th. Muller Massis dat hij dezen ma at. egel had genomen vol gens de nieuwe veterinair-wetenschappelijke inzichten. Het wordt n.l. beter geacht, ge zonde koeien bij zieke te brengen vooral als ze drachtig zijn, zooals hier het geval is geweest dan ts wachten tot ook zij door mor.d- en klauwzeer worden aangetast, het geen in een besmette streek n.et te voorko men is. In hooger beroep warep drie getuigen ge dagvaard. Getuige Van Kooy, melkknecht, verklaarde dat hij 19 Augustas 1930 eenige gezonde koeien van „de Limiten" r.aar den quarantaineetal van „Oud Bussum" had ge bracht. Het juiste aantal ken hij echter met opgeven, noch in welke weilanden zij had den geloopen. Verd. gaf toe, dat hij zeven koeien had laten brengen naar den quarantalneetal van de hofstede. In dezen stal heerschte mond en klauwzeer. De gezonde koe.en waien drachtig en daarom was het naar de mee ning van den veearts beter, deze drachtige kos.en nu mond- en klauwz.er te deen krij gen, dan later. Verd. had overleg gepleegd mot den inspecteur van den veeart.enijkun- digen dienst en den burgemeester van Hui zen. Requisitoir. De Officier van Justitie achtte het bewezen, dat verd. gezonds koeien by bssmst vee had gebracht. Hi r had dus over treding van art. 82 van de Veewet p.aats Op formeeie gronden vroeg spr. vernietig.ng van het vonnis van den Kantonrechter. Spr. merkte nog op, dat de wetenschap pelijke opvatting van vsrd. hem niet vrij pleit van de ten laste ge e_de overtreding. Ook het overleg met den inspecteur laat hem niet vrij uitgaan. Verd. is zelf onbezol digd Rijksveldwachter enhij most door den Rijksve.dwaciiter geverbaliseerd worden Er zijn naar spr.'s meening geen verzach tende omstandigheden. Het O. M. vordsrde tenslotte een geldboete van honderd gulden subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Muller Massis noemde deze ver volging een dwaasheid. Art. 82 is geschapen om paiticulisren te verhinderen, gezond vee in een verdachten toestand te brengen, waardoor de koeien moeten worden afge maakt en schadeloosstelling aan den be trokkene moet worden uitbetaald. De bedoe lingen van den veearts waren echter geheel anders. De medische indicatie maakt dezen veeaits, die handelt in het belang van den veestapel, straffeloos. Dispensatie was in dit geval onnoodig. Er is over deze kwestie een strijd tusschen de departementen van landbouw en justitie Zeer zeker -leeft verd. gehandeld u.t zyn medische overtuiging. Hij is daarom niet strafbaar. Mocht de rechtbank de letter var, de wet volgen, dan is er reden de minimum boete op te leggen om een principleele be slissing te krijgen. De krypte der Dormitio in de Sionkerk. Op een Zondag in Juli van het vorige jaar maakte de gemeentepoiit'e te Hui en pro cesverbaal op tegen de exploitante van het café in de wachtkamers der Gooisch? Stoomtram aldaar wegens overtreding der poitieverordening. Zij had op dien dag bezoekers in de loka liteiten toegelaten en chamnag^en'ls ge schonken aan personen, gezeten onder de luifel van het station. Art. 92 van de politieverordening verbiedt veriofhouders e.d. hun lokaliteiten open t hebben op bepaa'de dagen van 95. Zondar moet de ioka'it'it den geve len dag geflo ten zijn. Door een wijziging in 1929 is deze Dinsdag werd voor het Hof te Leeuwarden de zaak behandeld van den rangeerder H te Groningen en den machinist P. te Zwolle, betrokken bij het spoorwegongeluK van 26 Januari 1931 te Groningen. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor van deskundigen eischte de procureur-generaal vrijspraak vcor verd. H omdat niet gebleken is, dat verd. schuldig is aai orove nalatig heid zwaar lichamelijk letsel voor anderen tengevolge hebbende; en veertien dagen hechtenis voor P. Mr. Dambrlnk sloot zich aan bij het re quisitoir van den procureur-generaal. Mr. Was'ander vroeg vrijspraak voor verd. P. op verd. H. gronden waarop de vrijspraak van verd. H berustte en mocht straf volg :n, om deze dan voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak over veertien dagen. Als onderdeel van de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging voor Luchtvaart is sinds jaren ingesteld een Commissie voor Luchttoerisme, waarvan baron C R. T. Krayenhoff voorzitter is, de heer Wallaardt Sacré secretaris en verder leden zijn de hee ren R. F. P. de Beaufort, W. P. F. van De venter, M. Dutilh, dr. J. Jongbloed, C Kolff A. Plesman, G. A. Pos en W. C. J. Versteegh. Zijn wij hier in Nederland op het gebied van het vliegwezen in het algemeen pioniers geweest, wat betreft het gebruik van kleine vliegtuigen voor sport en toerisme komen wij bii landen als Engeland, Frankrijk. Duitsch- land en Amerika nog zeer achteraan, al heeft dan ook het krachtige werk van de Rotterdamsche Aero Club en de Nationale Luchtvaartschool er wel toe bijgedragen, daarin eenige verbetering te brengen. Ook is het aantal vliegterreinen lang zamerhand grooter geworden, waardoor de mogelijkheid in eigen land vliegtochten te maken, is toegenomen en bij verdere uitbrei ding van de landingsgelegenheden nog toe nemen zal. Heel lang zal het vermoedelijk niet meer duren, of bijvoorbeeld ook Zuid- Limburg zal een behoorlijk vliegterrein rijk zijn. In 1931 is met de lijnen Rotterdam- Haamstede en AmsterdamGroningen een begin gemaakt met de binnenlandsche lucht vaart; de Rotterdamsche lijn werd een vol ledig succes, terwijl de Amsterdamsche te kort werd geëxploiteerd, om daarover een oordeel te kunnen vellen. Maar in elk geval blijkt wel, dat de belangstelling op dit ge bied in ons land groeiende is en de waar schijnlijkheid is zeer groot, dat binnen enkele jaren geregelde binnenlandsche luchtlijnen zullen kunnen geëxploiteerd worden Teneinde deze reeds bestaande belangstel ling voor luchttoerisme in Nederland nog meer op te wekken, heeft de Commissie voor Luchttoerisme besloten om od 29 en 30 April e.s. rondvluchten boven Nederland te hou den. welke als demonstratie-vluchten moeten dienen, en op een persconferentie, daarvoor te 's Gravenhsge gehouden, heeft deze com missie ons nadere mededeelingen omtrent de plannen gedaan. Deze tweedaagsche vlucht in April is eigenlijk nog maar een voorbereiding voot grootere plannen: Het ligt namelijk in de bedoeling, om in het jaar 1933 een dergelijke vlucht te doen ondernemen, maar dan in één dag. en daaraan een wedstrijd te verbinden en zoo mogelijk in het jaar 1934 te komen tot een wedstrijd met een rondvlucht over Nederland, waarbij internationale deelneming zal worden bevorderd. Bij de vluchten op 29 en 30 April a.s. zul len dus geen wedstrijden worden gehouden voor de deelnemende vliegers. Wel echter heeft de Commissie voor Luchttoerisme ge meend hieraan drie wedstrijden te moeten verbinden, welke bij het publfek en de jeugd groote belangstelling zouden kunnen trekken Ten eerste zal een fotowedstrijd worden gehouden, waarbij de vervaardigers der beste drie foto's, welke van deze rondvluchten van af den grond zijn genomen, zullen worden beloond. Daar de vliegtuigen vrijwel in het geheele land te zien zullen zijn. kan dus practisch iedereen, waar hij ook woont, aan dezen wedstrijd deelnemen. De tweede wedstrijd zal meer een plaatse lijke zijn. waarvoor in verschillende plaatsen commissies gevormd zullen worden die de inzendingen der mededingers zullen moeten beoordeelen. De wedstrijd bestaat hierin, dat iedere deelnemer moet opgeven, hoe Iaat en op welke hoogte een bepaald tyne vliegtuig een aangegeven punt gepasseerd is. De derde wedstrijd is er een voor de jeugd, waarvoor het echter noodig zal zijn dat die jeugd ook zelf aan de rondvlucht deelneemt. De commissie voor Luchttoerisme is dan ook van plan, aan belangstellenden te verzoeken een aantal plaatsen in de vliegtuigen te doen reserveeren voor leerlingen van de hoogste klassen van Middelbare scholen, die dan hun indrukken zullen moeten weergeven in on stellen, welke door de Commissie beoordeeld zullen worden. Op het hierbij gereproduceerde aardige kaartje, dat door de Commissie voor Lucht toerisme werd vervaardigd, kan men den tocht, zooals die op 29 en 30 April a.s. zal plaats hebben, goed volgen. De vliegtuigen vertrekken den eersten dag (gebroken lijn op het kaartje) van Schiphol en Waalhaven over Soesterberg naar Arnhem, waar een landing wordt uitgevoerd en de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een ontvangst zal organ'seeren. Na een verblijf van ongeveer drie kwartier vertrekken de vliegtuigen naar Twente en van hier naar Eelde, waar de lunch zal worden gebruikt. Van Eelde gaat de tocht verder over Leeu warden, Harlingen, den afsluitdam van de Zuiderzee, Den Helder, naar Amsterdam. Op den tweeden dag (gesloten lijn op het kaartje) zal gevlogen worden van Waal haven, Schiphol en Soesterberg, langs de Waal, over Den Bosch, Nijmegen, naar Ven- lo. Van Venlo over Maastricht, Heerlen naar Helmond, Eindhoven, Breda, Roosendaal, Axel. Breskens, Vlissingen. Van Vlissingen via West-Schouwen naar Rotterdam, waar de deelnemers uiteen zullen gaan. Het voornaamste doel van deze rondvlucht, waaraan men ook gaarne eenige vliegers van het leger en de marine zou laten deelnemen, waarvoor bereids de toestemming van den minister van defensie is verzocht, en waar voor men een deelneming van een twintigtal vliegtuigen verwacht, is, belangstelling te wekken voor het nieuwe verkeersmiddel, zoo als men dat in den tijd van de jeugd van den automobiel en de motorboot ook door gemeenschappelijke tochten met die toen nieuwe verkeersmiddelen deed. De Commissie voor Luchttoerisme ver wacht, dat deze vluchten in den lande alge meene belangstelling zullen wekken en dat deze na verloop van tijd groot nut zullen afwerpen en zeer bevorderlijk zullen zijn voor de luchtvaart in het algemeen, maar in het bizonder voor het luchttoerisme in Nederland en voor het binnenlandsch luchtverkeer. Vandaar dan ook, dat de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer (A. N. V. V.) in de organisatie van deze beide vluchten een werkzaam aandeel heeft genomen, omdat daarin door haar wordt gezien een middel om met den groei van de luchtvaart ook Nederland in het cen trum van de belangstelling te houden. Voor ons land kan niet genoeg gedaan worden om de kennis daarvan bij landgenoot en vreem deling grooter te maken en of nu de vreemde bezoeker per schip, trein, auto of motorboot, per luchtschip of per vliegtuig komt of te voet hoe hij komt, hij is ons welkom. Dit hebben ook de plaatselijke Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, welke hierbij in aanmerking komen, goed begrepen en daar om ook dezen vluchten haar steun verleend. Vooruitzien, dat is wel het wachtwoord van den tegenwoordigen tijd, want wie niet voor uitziet raakt bij ziin mededingers ten achter en ziet zich de voordeelen, die iets nieuws kan brengen, door anderen afgesnoept Daar om moet ook dit nieuwste verkeersmiddel naast de oudere ontwikkeld worden, waaraan de commissie door deze beide vliegdagen een krachtigen stoot hoont te kunnen geven. Maardaarvoor zal het aantal vliegter reinen in ons vaderland moeten worden uit gebreid: als dat in Limburg gereed zal ziin, zal er nog een dienen te komen op onze schoone Wadden-e'lalden, om Nederland open te leggen voor de luchtvaart, niet al leen voor ons. Nederlanders zelf. maar ook voor de buitenlandsche toeristen. Naast particuliere vliegtuigen en toestellen van de Rotterdamsche Aero Club van de Nationale Luchtvaartschool en eventueel van Leger en Marine, zullen ook toestellen van de K. L. M. n°n de rondvlucht deelnemen en in die toestellen zullen voor ieder tegen be taling plaatsen beschikbaar zijn. Wat de Drys voor zoo'n weservec-de n'aats zal zün. is nog niet definitief vastgesteld; waarschijnlijk zal die voor den eersten dag. wanneer 450 K.M. gevlogen wordt, ongeveer f 50 be dragen. en voor den tweeden dag. wanneer de af te leggen afstand omstreeks 650 K.M. zal zijn, ongeveer ƒ70. Hoeveel Nederlanders zijn er niet, die om zoo te zeggen de heele wereld hebben gezien, maar die van hun eigen land nog maar matigjes op de hoogte zijn voor hen zal een plaats in een der 8-, 15- of 20-persoons vliegtuigen van de K. L. M. een pracht- gelegenheid bieden, hun schade in te halen. ARTHUR TERVOOREN Benoemd tot reserve.eersts-luitenant bij zijn tegenwoordig legercorps de reserve- twee. de luitenant Z. A. E. van Eldik van het 15e regiment infanterie; benoemd tot reserve-officier van gezond heid der tweede klasse d'e dienstplichtige vaandrig M. van Lange, arts, en de heer J* A. Hoeksema, arts; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-eerste luitenant C. Ste. ketee van het 16e regiment infanterie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9