VAN OEN werkkracht Dl VQ JAN DE NI VAN HET BIJENDORP VzL/ LANGS DONKERE PADEN DE TERUGKEER VAN MR. LLOYD GEORGE Sprocien komen vroeg in t 66 jaar en nog „winkelmeisje'' E.mz TJ. VA.'J ALTHUIS Co. BRIEVEN UIT ENGELAND „Christus is verrezen!" het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ii v RADIO-OMROEP -i Kaar het Engelsch door J. Scheepens Bellamy straat 5—7, Telefoon 80009 UTT Een spijtig en verbitterd staatsman. Vrijhandel het eenige redmiddel. Een continentaal offensief tegen Ottawa? De En- gelsche natie en de Uni versiteiten. Londen, 21 Maart 1932. Mr. Lloyd George, volkomen hersteld van de ziekte, die hem geurende de crisisweken van het vorige Jaar tot werkloosheid, en vervolgens tot een reis naar streken met een geneeskrachtiger klimaat gedwongen had. fleert >•!-u?e week zijn terugkeer tot het daadtVïTel.'fre politieke teven ingeluid met een redevoering voor eenige honderden leden der Junior Liberal Club. Volkomen hersteld enjeugdiger dan ooit. Deze man, die zijn zeventigste levens jaar ingaat, was physiek. maar vooral gees telijk merkwaardig jong. Hij was in het laat ste opzicht misschien t e jong. Men is ge neigd hem te vergelijken met zekere dames op leeftijd, die zoo aantrekkelijk konden zijn indien zij zich minder jeugdig aanstelden. Wanneer hij zijn onverwelkbare jeugd maar aanwendde om de opbouwende wijs heden van een beiaard en ervaren man te verkondigen met de kracht en de geestdrift van een jongeling! Maar hij poogt veeleer de onbeheerschtheid en de felheid van zijn nim- mer-eindigende jeugd te wettigen met het prestige van zijn leeftijd en zijn loopbaan. Hij heeft den Eersten Minister, mr. Bald win, en vooral zijn voormalige liberale col lega's in het Nationale Kabinet persoonlijk aangevallen met een sarcasme dat meer ge tuigde van moedwil dan van geest; hij heeft den vrijen teugel gelaten aan een spijt, een verbittering, die het gezag zijner woorden ondermijnden; hij heeft al te opvallend ge poseerd als de houwdegen der polemiek, als de Razende Roelant der openbare tribune, en heel zijn stijl droeg meer de sporen van zijn medewerking aan de rumoerige Ameri- kaansche 'Hearstbladen dan van het Eerste- Ministerschap, dat hij jarenlang bekleed heeft. Persoonlijke gekrenktheid kleurde heel zijn rede. Die gekrenktheid is verklaarbaar. Ge durende de periode, die voorafging aan de algemeene verkiezingen van October zag hij zich verlaten door al zijn partijgenooten. Wa ren dezen allen oprecht? Waren er niet velen onder hen die onder het voorwendsel de be langen van het land boven die der partij te stellen, het zinkende liberale schip verlieten enministersposten aanvaardden? Mis schien. Maar dit geeft mr. Lloyd George niet het recht óf de goede trouw óf het ge zond verstand verdacht te maken van allen die anders handelden of oordeelden dan hij. Het geeft hem zeker niet het recht over Gir John Simon, mr. Runciman en vooral sir Herbert Samuel te spreken met zulk een vulgairen spot dat wij ons erover verwon deren hoe hij, de onfeilbare, jarenlang heeft kunnen samenwerken met zulk.... politiek gespuis. De financieele en economische crisis van het najaar was hooge ernst. Mr. Lloyd George heeft erover gesproken als over een truc. door de conservatieven op touw gezet om de liberalen in de val te lokken en pro tectie; te doen zegevieren. Met evenveel re- 'tfch zou men kunnen beweren dat een in- Qteker de zon laat ondergaan om onder de begunstiging van den nacht een huis binnen te sluipen. Waaraan dacht mr. Lloyd George zelf in die crisisdagen? Hij heeft het ons verteld. In de Kamer van den Eersten Minister was een bijeen komst gehouden, waarop een gemeenschap pelijke campagne der Labourpartij en der liberalen voor vrijhandel beraamd was. Maar toen de crisis uitbrak, verloren de andere liberalen het hoofd, en lieten zich inpalmen door de conservatieve protectionisten. Mr. Lloyd George is nooit een orthodox partijman geweest. Hij bewees dit gedurende den oorlog, toen mr. Asquith en sir John Simon het orthodoxe liberalisme hooghiel den. Hij is nooit een orthodox vrijhandelaar geweest. Dit bleek eveneens gedurende en na den oorlog. Hij heeft gestaan aan het hoofd eener coalitie, zes jaren lang. Hij heeft al datgene gedaan waarvoor hij thans de liberalen in het kabinet zoo onbarmhartig vonnist. En zijn eenige argument is, dat juist vóór het uitbreken der crisis een vrij handels-verbond tusschen liberalen en la bours op komst was. Maar een ieder kent de eigenlijke oorzaak van mr. Lloyd George's vrijhandels-ortho- doxie. De positie der Labourregeering begon na twee jaren onhoudbaar te worden door de toenemende ontevredenheid in liberale kringen over haar spilziek beleid. Viel het kabinet, dan was het ook gedaan met de macht van mr. Lloyd George, die sinds 1929 op de wip gestaan had. Vrijhandel was het voorwendsel, waarvoor de liberale leider zijn collega's en vooral de kiezers poogde te win nen voor een bestendiging van het Labour- regiem, en waarmede hij zelfs na de val van dit regiem, toen algemeene verkiezingen onder .nationaal" etiket uitgeschreven wa ren, tegen de nieuwe coalitie bleef ageeren, in de hoop dat, evenmin als in 1929, een der partijen de meerderheid zou krijgen, zoodat hij met de hem trouw gebleven liberalen op nieuw de feitelijke macht iri handen zou hebben. Wij weten thans hoe schromelijk hij zich vergist heeft. Maar niet zonder diepere oor zaak is de verpletterende nederlaag geweest van het Lloyd George-liberalisme, dat thans in het Lagerhuis nog slechts vertegenwoor digd wordt door hemzelf, zijn zoon, zijn dochter en zijn schoonzoon. Die diepere oor zaak was dat mr. Lloyd George om redenen van partijbelang en persoonlijken invloed de Labourregeering aan het bewind gehouden had tot het hoofd dier regeering zelf in het levensbelang der natie een eind eraan ma ken moest. De oude partijverhoudingen zijn door de crisis feitelijk vernietigd geworden. Mr. Lloyd George kijkt achter zich, en aanschouwt de jammerlijke ruïnes van het liberalisme. Hij, de steeds jeugdige, zal echter ook voor zich uitblikken, op zoek naar nieuwe wegen De Nationale regeering zal eenmaal afgedaan hebben gelijk Lloyd George's coalitie-bewind in 1922 ineenstortte. Dan heeft de man, die een nieuwe partij achter zich heeft, kansen- Streeft mr. Lloyd George naar de vorming van zulk een partij uit ds resten van het iiberalisme. in bondgenootschap met geest verwante Labour-elementen? Waarschijnlijk. Zijn rede was een eerste oproep. Deze bijna zeventigjarige werkt, als een beginnend po liticus, opnieuw voor zijn toekomst. Tragisch en, ondanks alles, bewonderenswaardig. Het Duitsche steenkolen- embargo. Er heerscht te Londen onmiskenbare ont stemming tegen Duitschland wegens de in- Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. derdaad zeer ernstige beperking, door dat land aan den invoer van Britsche steenkool opgelegd. Van 1 April af wordt het Britsche aandeel met 50.000 ton per maand tot 40.000 ton verminderd. Van Duitsche zijde beroept men zich op de moeilijkheden der eigen steenkoolindustrie en op de ernstige schaarschte aan buiten- landsche betalingsmiddelen, argumenten, die op zichzelf volkomen juist zijn, maar de maatregelen tegen Britsche steenkolen toch slechts zeer gedeeltelijk verklaren. In het Lagerhuis heeft mr. Runciman me degedeeld, dat te Berlijn een krachtig pro test ingediend is en dat zelfs reeds besnre- kingen gevoerd zijn. Deze schijnen even wel nog tot geen resultaat geleid te hebben Met Frankrijk heeft Engeland moeilijk heden van overeenkomstigen aard. Men krijgt den indruk dat de voornaamste landen van het Continent een soort steenkolen-offensief tegen Engeland op touw gezet hebben. Of Frankrijk „bijbedoelingen" heeft, weet men hier niet. ofschoon men het vermoedt Dit vermoeden evenwel is bijna aangegroeid tot zekerheid, nu er omtrent de eigenlijke Duitsche beweegredenen in het geheel geen twijfel meer bestaat. Een hoog regeerings- ambtenaar te Berlijn heeft namelijk te ken nen gegeven dat het embargo „een zuivel politieke maatregel is, welke beoogt Enge-: land te dwingen naar de Conferentiezaal te gaan". Wat beteekent dit? Het embargo is in strijd met het Engelsch-Duitsche handels verdrag van 1924. Het geldt immers niet voor steenkool uit andere landen, -zoodat „discri minatie" plaats heeft ten nadsele van En geland. Duitschland ontkent dit niet. Maar het voert aan dat het verdrag van 1924 steunde op Engelands positie als vrijhan delsland, en dat. nu een aigeheele wijziging gekomen is in de Britsche fiscale politiek, verdragsherziening noodzakelijk is. De juist heid hiervan ontkent men te Londen niet, maar terecht stelt men zich op het stand punt dat het verdrag, zoolang het bestaat, ook geëerbiedigd moet worden, en men is geneigd het Duitschland kwalijk te nemen dat het een der bepalingen bewust schendt met het klaarblijkelijk doel „Engeland te dwingen naar de Conferentiezaal te gaan Gaf de Britsche regeering toe, dan zouden andere lar.den, en op de eerste plaats Frank rijk, geen oogenblik aarzelen het Duitsche voorbeeld te volgen. Merkwaardig is het ze ker dat ondanks de geringe symcathie tus schen Praijs en Berlijn verscheidene Fran- sche bladen Duitschlands houding tegenover Engeland in deze zaak warm verdedigd heb ben. Hierachter schuilt trouwens meer. Duitsch land wenscht zoo spoedig mogelijk met En geland over herziening van het verdrag van 1924 te onderhandelen, om de Rijksconferen tie te Ottawa, die in Juli gehouden wordt, vóór te zijn. Is Engeland door nieuwe Euro- peesche handelsverdragen gebonden, dan be staat er alle kans dat Ottawa een negatief resultaat zal opleveren. Te Londen be schouwt men derhalve het steenkolen-em bargo als de inleiding tot een groot offen sief tegen de Rijksconferentie, waarvan Duitschland met de rest van het Europee- sche vasteland waarschijnlijk niets liever wenscht dan de totale mislukking. Dit verklaart in dit bijzondere geval de sympathie van Frankrijk voor het Duitsche optreden. Zoowel de Franschen als de Duit- schers zullen, indien in Juli tot een ver- doorgevoerd Rijkspreferentie-stelsel besloten wordt, veel afzetgebied verliezen, niet alleen in Engeland, maar ook in de overzeesche deelen van het Britsche Gemeentebest. Zoowel te Parijs als te Berlijn heeft En geland op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven dat het niet bereid is over nieuwe handelsverdragen te onderhandelen, alvorens de conferentie te Ottawa achter den rug is. Duitschland poogt Engeland tot onderhan delingen te dwingen door maatregelen tegen dsn steenkolen-invosr. Frankrijk, voorzich tiger en minder plomb In zijn methodes, heeft reeds maanden vóór Duitschland het zelfde doel nagestreefd door drastische ver mindering van het Britsche quota. Engeland is er zeker het land niet naar te zwichten voor dergelijke pressie. Wat er ook juist moge zijn in de Duitsche bewerin gen, de methode, welke Berlijn toegepast t» t» V t» Z{j denkt niet aan ophouden. Hoe trotsch is deze vrouw op haar werk kracht! Maar uit haar brief, dien wij hier onder afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu al assistente in een zeer drukke manufacturen zaak. Tegenwoordig sta ik van 9 uur 's mor gens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegen woordige energie het gevolg is van „de kleine dagelijksche dosis". Voordat ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan een aigeheele vermoeidheid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet over, hoewel ik spoedig gepensioneerd zal worden. De tijd voor pensioeneering zou voor alle employé's gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen." Mevr. E. W. Hetzjj U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine, dagelijksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proeven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor vol maakten en ongestoorden levenslust. Kru schen is een ideale comb'natie van zes na tuurlijke zouten, welke de lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot een gezonde, geregelde functionneering. Daar door bewerken zij een inwendigs zuiverheid en een frisschen, gezonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin morgen direct met Kruschen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U, als zoovele andoren, erkennen, dat U liever Uw ontbijt zoudt missen dan Uw „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. heeft, is verwerpelijk en kan slechts kwaad bloed zetten, hetgeen des te meer te betreu ren is omdat de Engelsch-Duitsche betrek kingen zich thans jaren achtereen, zonder een enkele hapering, op de vriendschappe- Hjkste wijze ontwikkeld hebben. Er is één punt, met betrekking waartoe Duitschland in het verkeer met Engeland bovendien uiterst voorzichtig moet zijn, n.l.: de strikte eerbiediging van verdragen En er is een an der punt dat Duitschland in zijn eigen be lang in het oog moet houdende uitvoer van Duitschland naar Engeland was in 1931 driemaal zoo groot als de uitvoer van Enge land naar Duitschland. Zelfs onder een ta rievenstelsel, en met Rijksvoorkeursrechten, zal Duitschland nog jaren lang vee' meer aan Engeland verdienen dan Engeland aan Duitschland. Op Ottawa stelt men hier hooge verwach tingen; misschien ten onrechte. Maar in ieder geval zal iedere poging van derden om zich tusschen Engeland en de Dominions te stellen, hier zeer ongunstig opgenomen wor den. OxfordCambridge Zaterdag heeft Londen drie sportgebeurte nissen van den eersten rang meegemaakt: de jaarlijksche bootrace tusschen Oxford en Cambridge de Rugby International tusschen Engeland en Schotland te Twickenham, en de League-Match tusschen de twee aspiran ten voor de Cup Final, Arsenal en Newcastle United. Sommige enthousiasten hebben het klaar gespeeld getuigen te zijn van twee dier spor tieve gebeurtenissen, maar te oordeelen naar de onafzienbare drommen Londenaars en provinciale bezoekers, die naar de rivier en de sportterreinen trokken, moeten er weini gen geweest zijn, die niet minstens één der wedstrijden bijgewoond hebben. De „University bootrace" heeft steeds de meest algemeene belangstelling. zy is elk jaar opnieuw het groote sport-evenement bij uitnemendheid. Er zijn oneindig veel meer Engelschen die behoorlijk met een voetbal weten om te gaan dan die behoorlijk weten te roeien, maar de „bootrace" is veel meer dan een roeiwedstrijdhet is een wedloop tusschen twee universiteiten, neen, tusschen twee nationale instellingen, die tot de dier baarste Britsche tradities behooren. De stramme grootma, wier Jongste kleinzoon te Oxford studeert, of wier zoon of echtgenoot te Oxford gestudeerd heeft, is niet gelukkig wanneer ze dien dag „haar" jniversiteit niet aan het werk gezien heeft. Men behoeft volstrekt niets van roeien af te weten om belang te stellen in de boot-race. Iedere En- gelschman acht zich eenigszins persoonlijk betrokken bij elke venerabele nationale tra ditie, en zulk een traditie zijn Oxford en Cambridge. Iedere Engelschman stelt zich ook partij. De natie is dien dag verdeeld in Oxonianen en Cambrianen. Natuurlijk wordt er parti culier druk gewed, maar dit verklaart de be langstelling slechts gedeeltelijk. De voor naamste oorzaak is dat een ieder zichzelf, van het oogenblik af waarop hij leerde den ken, schijnt ingepraat te hebben dat hij in een of andere Indirecte betrekking staat tot een der beide universiteiten. Laat de verloof de van het dienstmeisje een broer hebben die tuinman is bij den vader van een stu dent .te Cambridge, en dit is voor de tante van "t dienstmeisje reeds voldoende om zich te verbeelden dat zij steeds met Cambridge gedweept heeft. Zü zal op den dag der boot- race met overtuiging het donkerblauwe lint van Cambridge dragen, en na afioop, als Cambridge, zijn gewoonte sinds 1924 ge trouw, de overwinning behaald heeft, een medelijdenden en eenigszins minachtenden In het jaar 1921, de week na Paschen, was in de groote zaal der voornaamste druk kerij van Petersburg een lezing over een anti-godsdienstig onderwerp aangekondigd. Het talrijke publiek, hoofdzakelijk menschcn uit den werkenden stand, gedroeg zich aan vankelijk rustig en wachtte de dingen af, die komen g'ngen. De spreker, een jonge man, hield snel en overtuigd, als een goed inge speelde gramofoonplaat, een rede, waarbij hij alleen met enkele vreemde woorden niet goed wist om te springen. Volgens zijn woord waren alle godsdiensten bedrog van priesters en regeeringen, uitvloeisels van economische slavernij. De proletarische revolutie, die wel. dra komen gaat, zal dit opium van het volk vernietigen, Christus heeft nooit bestaan en de naïve legende van zijn nieuwe verrijzenis heeft absoluut geer; zin. Voor hen was Lenin de eeuwige god en Christus bestond alleen maar in de fantasie der volkeren. De voorzitter achtte het raadzaam de voordracht nogmaals kort samen te vatten, daar zij „te hoog" getyeest was, daarom her haalde hij ze nog eens in „vereenvoudigde" goed verstaanbare taal. En zoo ziet gij, kameraden, dat in plaats van de Paapsche Pacchen binnenkort de ge- heele menschheid een goddelooze Paschen zal vieren, een revolutionnair Paaschfeest. Dat wordt in afzienbaren tijd met behulp van het proletariaat volbracht Enkele bijvalsbetuigingen werden gehoord. De voorzitter was blijkbaar geneigd het zwij gen van het volk als een gunstig verschijn sel te beschouwen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ook ik, die toch geen onervaren opmer ker ben, de houding der vergadering niet begreep. Sommige arbeiders hadden een on doorgrondelijke, eenigszins ironische uitdruk king op het gezicht, anderen keken treurig. Allen, die met betrekking tot de anti-religi- blik toewerpen aan de ongelukkige dragers en draagsters van het Oxoniaansche licht blauw, die haar pad kruisen. Van het oogenblik af waarop ieder lid der Engelsche natie zou ophouden zich te ver beelden bijzonder geïnteresseerd te zijn in Oxford of in Cambridge, zou ook de belang stelling voor de jaarUjksche roeidemonstra- tie. waarvan niet het tiende deel der „toe schouwers" iets zien kan, in minder dan geen tijd uitsterven. VRIJDAG 25 MAART 1932. HUIZEN, 298 M. Uitsluitend K. R. O.- Uitzending. 8.00—9.00 Goede Vrijdag-ge dachten. 11.0012.00 De Liturgie van den Goeden Vrijdag. 12.15 KRO-Kunstensemble oJ.v. P. Lustenhouwer, 1.45 The Crucifixion" van Stainer (Gramofoonpl.). Trinity Choir, M. Andrews (orgel) en solisten (o.a. Richard Crooks). 2.30 Uitzending v. d. plechtigheden op de H. Landstichting bij Nijmegen. 4.00 Pauze. 5.00 Gramophoonpl. 7.30 Politiebe richten. 7.45 Vas Dias. 8.0010.00 „Het leven en sterven onzes Heeren" naar het Passiespel van Oberammergau. Met muzikale medewer king van de Schola Cantorum o.l.v. Hubert Cuypers. ..HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10 30 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 11.15 vervolg VARA-septet: 12.00 Concert door de „Schola Cantorum'' o.l.v. Hubert Cuypers. Orgel: Adolph Cuypers. 1.00 Voordracht door Kom mer Kleyn. 1.30 Gramofoonpl. 2.004.00 Re sidentie-orkest o.l.v. Albert van Raalte. O.a. onvoltooide, Schubert. In de pauze Grama- foonplaten; Hierna vervolg concert o.a. Ouv. en Karfreitagszauber uit ..Parsifal", Wagner. 4.00 Piano-recital door Joh. Jong. 5 00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en Gra mofoonpl. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. ..DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 3.20 Het orkest van de Royal Air Force ol.v. R. P. O'Don- nell. M.m. v. H. Williams (tenor). 4.35 Het Gershom Farkington kwintet mm.v. Gladys Ripley (alt). 5.50 BBC—Theater-orkest o.l.v. euze kwestie het woord wenschen, om over het gehoorde te debatteeren, d.w.z. degenen, die dus nog geloovig zijn, kunnen hun mee- ning naar voren brengen. „Staat u mij toe te spreken?" vroeg een grijze priester uit de achterste rijen, een man met een bleek mager gezicht. Er ontstaat eenige beweg'ng onder het pu bliek de meesten Keer en zien om en be ginnen onder elkaar te spreken. Een golf van nieuwsgierige opwinding trilt door de zaal. „Zeker, burger kom asjeblief hier op het podiumantwoordt de voorzitter bemin nelijk. Alleen verzoek ik u, niet van het thema af te wijken en niet langer dan tien minuten te- spreken." „Twee minuten zijn voldoende". „Goed, goed, gaat uw gang," lacht vrien delijk de president. De priester begeeft zich langzaam naar den lessenaar, maakt een buiging voor hét publiek en zegt rustig en met diepe over tuiging; „Christus is verrezen!" „Hij is werkelijk verrezen!" antwoordt hem in dreunend accoord de overgroots meerder heid der aanwezigen. De priester wendt zich daarop nogmaals naar rechts en naar links en herhaalt zijn Paaschgrost, en het publiek beantwoordt niet minder enthousiast, als in kcor, zijn groet. „Ik heb gezegd" en met deze woorden wendt de opponent zich tot den voorzitter en gaat doodkalm naar zijn plaats terug, dea president in de grootste verwarring achter, latend.- Minutenlang bleef het stilPlotseling breekt er een stormachtig handgeklap los, bevestigend de oude waarheid: „Christus is verrezen!" L. Woodgate. 6.50 Goede Vrijdags Kerkdienst. 7.50 Parsifal van Richard Wagner. M.m. v. Muriel Brunskill en Harold Williams. BBC Symphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood. (Vanuit Queens Hall). 8.50 Tijdsein en Be richten. 9.05 Vervolg van de fragmenten uit „Parsifal", Wagner. PARIJS .„RADIO PARIS". 1725 M. 8.05; 12.50 en 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert in de Pleyel Zaal door het Partjsche Sympho nie-orkest ol.v. Maurice Ravel. M.m.v. Witt genstein. ..KALUNDBORG, (1153 M.) 11.20—12.20 Mogens Hansens orkest. 2.204 20 Otto Fes sels orkest. 7.208.20 Vocale muziek uit de 16de eeuw. M.m. v. Palestrina-koor o.l.v. M. WSldike. 8.20910 Klassieke Muziek o.l.v. Gröndahl (Frithjof of Ingeborg). 9.10 Klas sieke Muziek ol.v. Gröndahl. 0.a, Trauer- symphonie, Locatelli en uit „Wassermusik" van Handel. "lANGENEERG, (473 M.) 6 20—7.45 Con cert uit Hamburg. 10.5011,35 Orgelconcert door Prof. Hans Eachem. 12.201.50 Con cert v. h. Boedapester Strijkkwartet 3.20— 3.50 Koorconcert uit Hamburg. 3.50—5.20éon- cert o.l.v. Eysoldt. M.m. v. Eysoldt en Wieisch (plano) en Pensis (viool). 7.20 Grosse Messe nr. 3 in f-moll" van Bruckner door orkest en kamerkoor van de Werag mm. v. Solisten- Leiding' Buschkötter. ROME, (441 M.) 8.05 Piano-recital door Claudio Gasperoni. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Santarelli. O.a. Lied uit .Parsifal", Wagner. BRUSSEL, (508 en 338 M.) 508 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Meule- mans. 6.206.50 Gramofoonpl. 8.20 Kwartet, C. Franck (Gramofoonpl.). 9.20 Concert oJ.v. Meulemans. O.a. Aria uit „De Messias", Handel; Nocturne, Borodin. 338 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonpl. 5 20 Concert o.l.v. Fr. An- dré. 6:50 Gramofoonpl. 8.20 Goede Vrijdag concert o.l.v. F. André M.m. v. Mevr. J. Wayler (sopraan). Oa. Ases Tod, Grïeg en aria uit „Tannhauser", Wagner. 9.20 Vervolg concert. O a. Onvoltooide Symphonie, Schu bert en. uit „Parsifal", Wagner. ..ZEESEN. 1635 M. 5.20 Matthaus-Passion van J. S. Bach (Uit Leipzig). Koor. orkest en solisten olv. Prof. Dr. D. Karl Straube. 9.20 Berichten en hierna 3de acte van Wag ner's Parsifal o.l.v. Robert F. Denzier. i 4 4 4 - 4 4 4 4 •4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 <n 4 4 4 4 4 t-xr>edeu- ®o®°!f> 35. Daarna ging Jaap eens rustig de winkelstraat van net dorp in om te kijken of ze met alles net zoo goedkoop waren als de bijen. Hij zag een hoedenwinkeltje en slcop voorzichtig binnen. Den mooisten hocgen zijden hoed nam ie weg en toen ie een klein jong wespje zag loopen, deed ie den hoed over het diertje en zag je alleen nog maar een hoogen hoed met twee beentjes er onder uit tippelen. Jaap vond dat zoo'n reusachtig leuk gezicht, dat ie hard lachen moest. 36. Een eindje verder zag Jaap den notaris van de Wespen met z'n twee dcchters wandelen. De Notaris had een groote tasch ender z'n arm en was erg vriendelijk tegen de twee meisjes. Jaap liep stiekum achter hun aan en greep de tasch van den Notaris vast. Daarna gaf ie hem een tik op z'n hoed en trok gekke gezichten tegen de twee meisjes. Die vonden dat zoo leuk, dat ze er echt plezier in hadden. Quaker beslaat voor 65 uil koolhydraten, die de werkkracht op peil houdon. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat In een gezond makend voedsel behoort aanwezig te zijn. 66 Mijnheer Humphrey- schudde droefgeestig het noofd en c.s. Jim onsretvïife.ó een ander man geworden was. sinds zijn tweede huwelijk. Het was jammer, ontzettend jam mer. doch het was nu eenmaal een feit. wp.iraoa ritts t veiandeien viel. Nu kunnen we eens praten, zei Peter, ter wijl hij. zijn stoel bij het vuur schoof. Ik ben uiterst benieuwd, Carina, te vernemen, of dit idee, om naar Rome te gaan, van u komt oi van valer. Het was geheel een idee van je vader, rk zou er niet aan gedacht hebben het hem voor te stellen. Je wsèt wel, dat hij het ge- voor vervelend vindt, Linfold te moetten vprlaten. Weet u wel, dat ik blfj ben, dat het plan van vader uit gaat? sprak de jongeman ernstig. Ze gevoelde als bij intuïtie, dat ofschoon hij half vreesde, dat ze hem vragen zou naar de reden van zijn gedrag, hij toch in zekeren zin verlangde dat hij het doen zou. Carina zag hem doordringend aan. Ben je zoo blij? Waarom, vroeg ze. Omdat, als het idee van hem komt, hij niemand een verwijt zal kunnen doen! was het antwoord. Verwijten? vroeg zij verwonderd. Peter sprak dubbelzinnige taal. Maar waarom zou hij iemand iets kunnen verwijten? Wel, dat hangt er natuurlijk van af, hoe alles afloopt. Zij meende, dat de tijd gekomen was, om duidelijk te spreken. Peter, zei ze. Ik begrijp volstrekt niet wat je bedoelt je geeft me geen voldoen den uitleg. Maar ik zou je willen waarschu wen, toch vooral je vader geen onaange naamheden te willen bezorgen. Ik geloof toch, dat je wel gezien hebt, dat hij niet erg gunstig jegens je gestemd was. Dat is een aardige manier, om een razende woede te beschrijven, riep Peter lachend uit. Ja, maar het was je eigen schuld. Je hebt een tekort aan eerlijkheid betoont, zoo wel tegenover je vader, als tegenover mij Dat is niet goed, zie je. Haar stem was zacht, en terwijl zij sprak, legde zij lief kozend haar hand op die van Peter. Peter sloeg een arm om haar hals en fluis terde: Carina! Ze maakte zich zacht uit de omhelzing los en vroeg: Wat is er, beste jongen? Je weet. dat lk het u zeggen zou als ik kon. Maar ik doe het liever niet. Dat is ook beter. Ge moet alleen niet denken, dat er iets verkeerds gebeurt! Als dat zoo was, zou ik het u wel vertellen zou ik er behoefte aan hebben, het u te verteilen. Gij zijt altijd zoo'n goede vriendin voor mij geweest een goede, echte kameraad! Zijn stem beefde een weinig. Het is alleraardigst van je, Peter, dat je me dat zegt. Maar ik kan nimmer je vaders plaats innemen. Hij heeft het eerste recht op je vertrouwen en je liefde. Haar toon was lichtelijk terneergeslagen en gedrukt. Natuurlijk, dat weet ik wel. Maar ik kan hem niet geven, wat ik u geef! Ik wilde, dat je me dat maar niet zei Peter. Hij zag haar glimlachend aan. Gij zijt een wonderlijke vrouw, verze kerde hij haar. Toch ben ik blij, dat je verheugd bent, dat je met ons naar Rome mag! O, lk kan u niet zeggen, hoe blij! Ik heb er naar verlangd ja, er zelfs voor gebeden, om er heen te gaan! Deze woorden waren voor Carina de eer ste openbaring van hetgeen er omging in Peter's hart. Ze verlichtten ais het ware den even te voren nog zoo donkeren en onzeke- ren toestand. En een angstig voorgevoel be kroop haar. Gedurende meer dan twee jaar had Peter haar met geen woord meer over godsdienst gesproken. Er was veel gebeurd in die twee jaren. Hij was van de Eton- school naar Woolwich gegaan, en een ge heel nieuwe wereld van belangen en ver maken en werkzaamheden was zijn dee) geworden. En nu hij van jongen bezig was man te worden, had hij dit nieuwe leven leeren liefhebben. Thuis had hij zijn vadei eiken Zondag zonder mopperen naar de kerk gevolgd. Ze dacht, dat misschien de nieuwe omgeving en nieuwe gewaarwordin gen zijne ideeën ten oDzichte van het geloof veranderd zouden hebben. Zelfs nu waren zijne woorden nog maar een onbeteekenende waarschuwing voor haar geweest, maar toch stemde het haar angstig. Ze begreep, dat het zijn fijne tact was. welke juist uit eerbied voor haar hem be lette zich geheel aan haar in vertrouwen over te geven. En het werd haar droef te moede. Niet, zoo dacht Carina bij zichzelf, dat zij er niet naar verlangde, dat Peter eens katholiek zou worden, want zij verlangde in werkelijkheid daarnaar met al de vurigheid van haar goede hart, maar zij wist. dat hij dan heel wat stormen zou moeten trotsee- ren, en zij vreesde, dat het hem ten slotte in het gezicht van de haven nog aan moed zou gaan ontbreken. Jim keerde terug en vond hen beiden bij het haardvuur. Ik geloof, dat het goed zal zijn, als we Jackson meenemen. Je wilt toch niet. dat het meisje naar Tony om zal zien? vroeg hij. Neen Jackson kan voor mij zelf en voor Tony zorgen. Ze zal het alleraardigst vinden, om mee te gaan. Haar stem had dien vroolijken, vastbe raden klank, welke bij Jim steeds den door slag gaf. Zoudt ge Maandag klaar kunnen zijn? Dat geeft ons drie dagen. We kunnen met den vroegtrein n«ar Newhaven vertrekken. Uitstekend, Jim. Peter, zeg aan juffrouw Parkinson, dat je zaken in orde moeten zijn. En als je nog iets noodig hebt, is het 't beste, dat je mor gen maar naar Lintown gaat. Heel goed, vader. Peter had zijn plaats bij het vuur aan zijn vader afgestaan, en hij sloeg nu beiden gade, terwijl zij de verdere voorbereidingen be spraken. Heimelijk bewonderde hij de wijze, waarop Carina zijn vader wist te leiden. Voor zoover hij zich herinneren kon, was niemand hierin ooit zoo uitstekend geslaagd En gegeven het fiere, onafhankelijke, jaloer- sche, onprettige karakter, was zij er in zeke ren zin wonderlijk in geslaagd, hem te tem men. Zijn uitbarstingen van woede waren veel minder talrijk en hevig dan vroeger. Het was, alsof hij geleerd had, er zich over te schamen..,... Carina naast hem geleek welhaast een klein, jong meisje, en niemand zou bet haar hebben aangezien, dat zij zulk een sterken wil had, en een zoo vurig en vastberaden karakter Met naar als bondgenoot, meende Peter, meest alles ten slotte goed uitvallen. En ze was zijn bondgenoot ze moest het 'zijn. Hij sloop de kamer uit en liet beiden alleen. Hij gëvoeldë, dat als hij in die intieme sfeer bleef, hy in staat zou zyn om voorbarige mededeelingen te doen over wat er in zyn hart omging, vertrouwend op Carina's zach- ten invloed om hem ongerept door de moei- iykheden heen te voeren. Peter vindt het buitengewoon heeriyk, dat we'naar Rome gaan! zei Carina ten slotte tot Jim, toen zy alleen waren. Hy trok haar tot zich en zy zocht steun aan zijn zijde, alsof zy vermoeid was. Je hebt gelyk, zei hy, als er iets niet in den haak geweest was, zou hy niet zoo biy zyn geweest, dat we een reisje gaan ma ken. Hoe het zij, hy is er uiterst verheugd om. Ik veronderstel, dat hy ons later wel eens alles zal vertellen, zei hy. Zeker, dat geloof ik ook. stemde Carina toe. En haar stem klonk koel en vast. Heb je hem niet gevraagd, wat er aan de hand was? O neen, ik wil zyn vertrouweiykheld niet forcesren. (Wordt vervolgd). Df ("PA Gaal mee met uw tijd. IlïStuurt uw wasch naar de - NIJVERHEID

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 14