zandvoort wacht een ander aspect van DUSSELDORF Tocht door de armenwijk BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 MAART 1932 PALACE BIOSCOOP DER WEISSE RAUSCH DE DOODWAKE DER ENGELEN BIJ HET LICHAAM DES HEEREN Een zuivere badplaats om zee en strand Ceen speciale attracties Mooi weer is alles PERSONALIA VERKEERSONGE VALLEN Aart. STADSNIEUWS ONZE WINKELSTAND JUBILEUMFONDS N.Z.H. SCHEERZEEP - SCHEERCRÊME SCHEERMESJE R. K. METAALBEWERKERS- BOND mm* I II 111 I 'I I lil"»— per geschilderd zijn. Het schilderij is een meditatie en vrucht van meditatie en heeft men de schoonheid er eenmaal van geproefd, dan kan men er niet meer van los komen. Dit heeft degene ondervonden, die het stuk hersteld heeft en in de volgende fijne regels zijn gevoelens geuit heeft. Als Engelen schreien by het lijk van hunnen Heer, Hoe past dan mij het weenen nog veel meer. 7.1?n zij aanbiddend en bewond'rend op Zijn wonden. Die wonden zijn Hem mee geslagen door mijn zonden Neen, niet slechts deernis houdt mijn blik aan 't lijk geboeid, Want Te weet, dat om mijn schuld Zijn bloed eens heeft gevloeid; Ach! dat Hij zelfs den dood heeft moeten ondergaan, Opdat ik eens door Hem verheerlijkt op zou staan. Leer mij voor zooveel liefde, o Heer, U dank bewijzen En door een leven TT gewijd, U prijzen. In dankbare erkenning voor geestelijk en kunstgenot, bij het herstellen van dit schilderij. Mogen allen zoo diep het lijden van den Christus begrijpen en in dien geest in het heilig triduum de doodwake houden by den gestorven Verlosser, steeds nieuw leven wekten. Zoo was ook de Gesolèitentoonstelling in 19?C een machtige roep raar het leven, die trilde van de grootsche idee eener wederopbouwing dei memchheid na den oorlog door middel van wetenschap, techniek. De bezieling, die het artistieke leven ontbeert, schijnt door de zakelijke en wetenschappelijke tendenzen der stad tot een genialiteit voor het organlsee- ren van tentoonstellingen, te voeren, waar van ook de „Industrie-, Gewerbe- und Kunstausstellung" in het jaar 1902 een nog onverzwakt voorbeeld is. En in de na-oor- logsche jaren heeft Diisseldorf, ondanks de Fransche terreur, moeizaam het duizend jarig bestaan van het Rijnland gevierd met een kleine expositie. Een onafhankelijk kunstleven verstikt echter in de gesluierde sfeer van elegance, welke het dilettantisme sterk bevordert. Dat evenwel de eigentijdsche kunst ondanks de verwarde tegenspraak van techniek en verbeelding en ondanks deze vertroebe ling tot een autonome uitspraak kan ko men, bewijzen wel de schilderijen van den pas te Keulen overleden Thom Prikker, dis ook *.n Diisseldorf een dankbaar arbeidsveld vond. Welke zuivere beelden blijven ten slotte over uit den mousseerenden geest dezer stad? Wij hopen den lezers in de drie feuilletons over het „onweerstaanbare Diis seldorf", althans lets van haar weelderige aspecten te hebben ontsloten, om thans cour den glanzendén „Hofgarten" te wijken naar de tooilooze kazernebuurten der fabrieks arbeiders, waarover wij in ons vorig artikel spraken. We zitten gedrieën in het kleine ruim van een taxi; de collega uit Diisseldorf, een Am- sterdamsche persbroeder en ik. Voor ons de hooge rug van een chauffeur. Misschien heet hij Karl Lang en is hij dezelfde als in Ilja Ehrenburg's: „Das Leben der Auto's", mis schien is hij een zijner veie broers. Hij heeft wat vreemd gekeken, toen wij om een tocht door de armenwijk vroegen, maar een chauf feur filosofeert niet, hij rijdt en doet zijn plicht. Om twee redenen hadden wij Diissel dorf lief gekregen; om den triesten zang der kinderen op de Königsallee en om het ma gische licht, dat ons heel den dag had be dwelmd. Maar nu de S'hemering zakt over die vale industriewijk tusschen dak en vloer l van dit krakend karkas met het uitzicht j links op de zwarte poorten van een fabriek 1 de camera is gewerkt en de montage V2n de film is geschied. Prachtige beeldenreeksen wisselen elkaar onophoudelijk af en nóch het feit dat er van tijd tot tijd inzinkingen vallen te constateeren, noch het bescheiden acteeren der artisten vermogen atbreuk te doen aan de schoonheid van het geheel. Geen middel is blijkbaar onbeproefd gelaten om de sensatie en het genoegen, welke het ski-loopen verschaft, weer te geven en zoo maakt de operateur zelf ook een maal met zijn opname-toestel een reisje op dit zeer bijzondere vervoermiddel. Om te verhinderen dat de film aan eento nigheid zou gaan lijden, wat gezien de be trekkelijke beknoptheid van stof heusch niet denkbeeldig is, zorgen een paar naïeve ge zellen voor wat vroolijkheid. Bovendien geeft het „spelletje" dat als middel dienst doet, om de handelingen der ski-loopers te recht vaardigen, alleszins voldoende afleiding. Dat spel noemt men „Vossenjacht" en daarbij doet Leni Riefenstahl met een partner als „vos" dienst. Zy nemen een kwartier voor sprong en dan krijgen de jagers permissie hen te achtervolgen en moet men trachten haar witte muts machtig te worden. Is het hun echter gelukt op een bepaald punt aan te komen mét de muts, dan hebben de jagers tevergeefs gewerkt. Nu hebben we inmiddels toch gezegd waar het om gaat, al was het niet direct onze bedoeling. In ieder geval weet men thans, dat de film ook nog iets anders biedt dan natuur- pracht en men dus niet gedwongen is zich alleen daarmee te vermoeien. Dit neemt ech ter niet weg, dat het zwaartepunt juist daarin is gelegen en, niet in het minst, in het fris- sche en sportieve karakter. De blijheid, die zij uitstraalt, doet ons haar daarom te gereeder een warme aanbe veling meegeven. L. V. De heer J. M. A. van Seggelen te Over- veen, slaagde gisteren voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan de uni versiteit te Amsterdam. De draal te groot Woensdagmorgen ontstond een ongeval bij den hoek Molenstraat—van den Endelaan te Hillegom. De zoon van de wed. H. Spie- rmgs reed met paard en melkbrik rechts van den weg. van de Wilhelminalaan komende, een luxe-auto nam vermoedelijk van de Van den Endelaan komende den draal te ruim met gevolg dat de portierknoppen het paard in de borst drongen, waardoor twee gapende wonden ontstonden. Ook de. wagen bekwam avery, terwyl melk verloren ging. De politie maakte van een en ander proces, verbaal op. Eenigc opnamen uit het sneeuwballen-ballet. en rechts op een muur zonder einde met het roode parool: „Nieder rr.it Hitier", steekt ons de bittere wetenschap, dat Diisseldorf hier dood bloedt in zijn werkzaamste deel. Vlak voor onzen auto glijdt een man uit op een rottenden appel, links steken dp grim mige koppen van een groep werkloozen naar dt smerige affiche van een „Ball-Lokal" op vierhoog, waar vanavond het Carnavalsfeest wordt ingezet, rechts spiedt een ineenge drongen kat naar een onrustige kanarie in een kool op een verveloos kozijn. Ik zou Jen man willen kennen, die zijn honger bezwoer met het teekenen dezer affiches en net meisje, dat vanmorgen met zacht gebaar wat voer in de kooi deed. Wij ryden door de Bandelstrasse met een donkeren uitkijk op den spoordijk langs de massale dreiging der verlaten fabrieksgebouwen naar den Apoli- narisp.'atz. Aan het raam van een kroeg hangt tusschen reclames van een paar bios copen, waar vanavond het vuil van Holly wood voor 50 pfennig per persoon den kom mer van een heele week moet verzachten, een afbeelding van Thalman, den commu- I nistischen candidaat. En in het cafétje daar naast heeft de waard zoowaar vergeten, dat voor zijn venster nog plakkaten roepen naar een feestvoorstelling, die al een jaar geleden heeft plaats gehad. Hitier komt hier mor gen een spreekbeurt vervullen. De werk- looze nazi's uit deze wijk hebben op den Les- singplatz een groot bord getimmerd met de woorden: „Heraus zum Hitler Empfang" Zii beseffen blijkbaar met. dat bun verheerlijkte leider hier op een besloten conferentie zijn. program zal verloochenen om de toeschiete lijke beurs der groot-industrieelen, tegen wie zij toch in opstand kwamen. Ons schommelend gevaarte dreunt verder door de straten van dit „Elendviertel" langs gescheurde vijf-verdiepingen-hooge prole- tariërswoningen, die er uit zien als gevange nissen, langs planken ramen, waar het geld voor ruiten ontbrak en langs kapotte men- schen. Langs een boterwinkeltje met uitge slagen stukken kaas. waar veel margarine verkocht wordt om den kop en schotel, dlo men er in het geheim bij cadeau krijgt '>er noodverordening werd het cadeaustelsel 1 Juli 1931 verboden) en waar de vrouwen soms aarzelend stilstaan, om zich af te vra gen, of het nog we 1 lijden kan. Langs de vergaderlokalen, waar de communistische heilstaat der toekomst voor de dweepende oogen schemert cn waar des nachts de nazi's het hackeiikreuz op teekenden. Ik heb vanmorgen een lente zien vloeien over de pralende straten der binnenstad, waarom vind ik hier een winterdag, grauw en onbarmhartig inden doodstillen trots rier labriekschoorssteenen, waaruit geen rook meer stijgt en smartelijk in de gelaten der menschen, die niets beters vonden dan den haat en een averechtsche leuze? Iedere stad heeft wellicht zijn armenwijk, en geen propaganda-voerende verkeersver- eeniging zal zich genoopt voelen den nieuws gierigen tourist ook hierop te wijzen. Maar na de uitvoering in het „Kleines Haus", welke wij bereids bespraken en waar Diissel dorf alleen van zijn inderdaad schoone zijde getoond werd, meenc.en wij ook dit vergeten tafereel aan de werkelijkheid verschuldigd te zijn. Temeer, omdat het de schrilst denk bare tegenstelling is met 't beeld van Carna val. zooals dat dien nacht Joor een uitge laten massa in de protserige café's aan de Königsallee werd gevierd. Bet moderne Diisseldorf ARTHUR VAGAVL Een veelbewogen groei voerde Dtisseldorf een veelzijdig leven, dat onvolwassen wel diep moest reageeren op de schokken, *He haar maatschappelijk en geestelijk ge stel werden toegebracht. De machtige eco nomische gewassen, die er met den tijd zijn "Pgeschoten, spreiden hun wortels ver in het ®ergische industriegebied, waaruit zich in Gedurige symbiose de andere bestaan: ver takkingen, welke wij in een vroeger artikel besproken, voeden. Zoodra de vuren der Roerfabrieken wor- den gedoofd en de economische energie geen contacten meer vindt, zullen de industrie -Ie complexen van Diisseldorf dreigend hun ®chaduw over de stad werpen. Gevaarlijker d,an de andere Rijnsteden ligt Düsseldorf ^atis weerloos in den greep van deze crisis. legendarisch lijkt bij deze overweging "e milde herinnering aan den Sint Marti- r'bsdag, waarop des avonds een blijde men senstroom naar den Hindenburgwal trok daar onder het dansende licht der ampionnen onbevangen feest te vieren. Z-Xoe yredig tieeft ook Napoleon er niet zyn in- r°cht gehouden door den Ratinger Tor, v'aarvan de dichter Heine zoo ontroerend Getuigt m Zijn „Buch Le Grand". En toen ater de gentleman-socialist Lavalle, met r®h bloemrijke woordmacht, luisterrijk in J-dsseldoif wetd verwelkomd door een idea- «tlsche massa, vermoedde niemand nog, "at later de muren der stad luide zouden ^Preken van een moordend-politieke span ning. ce wereldoorlog vernielde haar zelfvol- waanhsid en voerde Düsseldorf ernstig tot 'ichzeif. Het bittere noodlot der overwonne- dat vooral de grenslanden aangreep en "et knechtend regime der Fransche bezet- l G. die in Düsseldorf haar hoofdkwartier "ad. zetten een haat vast. welke bij menigen 'inlander nog niet is gekeerd de hall van het oude hotel „Zum Rö- mlschen Kaizer" voerden w« een levendige gedachtenwissellng met den heer H. Kart- naus, een oud-coilega, die een vonkende paraatheid van geest heeft overgehouden uit zijn journalistieke werkzaamheid aan Rijn- landsche bladen eu wiens politieke uiteen zettingen altijd eindigden met de koppige uitspraak, „dat een radicale omwenteiing noodzakelijk is." In zijn krachtig gebaar dringt telkens het verzet r.aar voren tegen de stel selmatige vernederingen, welke Duitschland Fontein in een der stadsparken door en na het verdrag van Versailles onder ging. En de eenige consequentie, waartoe de door her: telbetalingen verhevigde noodtoe stand van het Duitsche volk voert, is vol gens onzen zegsman de onvoorwaardelijke aanvaarding van Hitler's program, „omdat al het overige den ondergang zou be- teeker.en". Wij stelden ons scherp, niet zoozeer tegen een radicale omwenteling, als wel tegen de funeste, irrationeele ideologie van het natio naal socialisme. Dat de houding van dr. Brüning niet gedecreteerd is door de eischen der nazi's zooals ook onze ex- collega opmerkte en zooals wü het in d.e dagen voortdurend moesten hooren moge achteraf zijn bewijs wel vinden in de held haftige redevoering, welke de rykskanse- lier tijdens de eerste verkiezingsperiode in Düsseldorf uitsprak. De partijen in den Düsseldorfschen ge meenteraad zijn tot op heden het Centrum, de Sociaal-Democraten en de Communisten, terwyl ook de Dultsch-Nationalen, de volks partij en de „Wirtsehaftsbund" <een soort neutrale middenstandspartii) er hun ver tegenwoordigers hebben. Maar bij de vol gende raadsverkiezingen, aldus de wel wat voorbarig-optimistische heer Karthaus, be reiken Je nationaal-socialisten ongetwyfeld de absolute" meerderheid. Wij merken nog op, dat de nieuwe messias Hitier zich niet ais de ware Messias keert tegen het marn- monisme, maar alle menschonteerende dan sen voor het groot-kapitaüsme open laar, welke beschouwingswijs door onzen oud-col- 'ega als „zeer overdreven" wordt beant woordt. Wy stemden toe, dat de maat- schappelyke ontreddering, zooals deze zich thans ook in Düsseldorf openbaart, voor een groot gedeelte te wijten is aan de finan- cieele machtspolitiek in het bijzonder van Frankrijk en aan den aanslag op de wel vaartsbronnen van Duitschland door het afgedwongen „vredes"-verdrag. Maar de rampspoed, die thans in de diepste lagen der gevolking is doorgebroken, wordt nog ocgrijpeiyker in het destructieve teeken vsn net liberale kapitalisme. Zal nu Düsseldorf en met naar neel Fuitschland uit de doods- 1 valleien van het economisch individualisme en lar.gs de kiippen der politieke verdwazing den uitweg vinden naar een nieuwe ge- meenscnap? Düsseldorf heeft de kans daar toe, wijl onder een zeer gemengde bevolking de goede kernen bewaard zyn gebleven, die We zullen dezen keer eens het geschiede- nisje, dat door deze film heenloopt, buiten bespreking laten en ons alleen bepalen tot „Der weisse Rausch" die zij te zien geeft. Niet dat het verhaaltje minderwaardig is of iets van dien aard, dat niet. doch het is in verband met het majesteitelijke van de film zelf practisch te onbelangrijk om er zich verder in te verdiepen. Misschien zal men eenigszins teleurgesteld zyn te vernemen, dat „Der weisse Rausch" een sneeuw- en ski-film is, opgenomen in een der prachtigste Zwit- sersche streken. Men heeft reeds zoovele Pool-, sneeuw- en dergelyk soort films ge zien, dat men waarschijnlijk slechts met moeite er toe zal kunnen besluiten om hier van nota te gaan nemen. Toch is hier wer kelijk iets vervaardigd, dat niet alleen de moeite van het zien ten volle waard is, doch dat bovendien een verkwikking is voor het oog en den geest. Een leger voortreffelijke ski-loopers heeft eraan meegewerkt en zet zijn „beste beentje voor" om een indruk te geven van de betee- kenis der ski-sport en hoever men het daarin wel brengen kan. Toch is het niet in hoofd zaak aan hen, dan wel aan den regisseur en operateur te danken, dat het phenome- nale van de prestaties ook tot het publiek Leni Riefenstahl op de Ski's, doorkomt. Er is niet maar raak gefilmd, doch met kennis van zaken en groote kundig heid, zoodat zelfs oogenschijnhjk tamelijk onbelangryke handelingen tot volle recht komen. De spanning, die teweeg wordt gebracht, komt niet voornamelyk uit de handeling voort, doch meer door de manier waarop met V?e hunkeren naar zoel lentewser. Want is de hemel strakblauw en al is de zon Teeds zóó warm, dat ze by haar intrede in b"is de kachel verdringt, hst blyft koud, het geen voorjaar. De winterjas is nog onontbeerlijk en het Prooien dameshoedje, dat brutaal in vorm guitig van constructie is, past niets bij de oerkoude neuzen en kcu-tirlerde roond- fc8' die uit een hoogopgezetten bantkiaag Gluren. En toch is het voorjaar! Met een paar dagen kan het weer geheel Veranderd zyn, al zal dan misschien een bralsch dag-regentje ande e menschen weer c"t temmen. Maar de natuur heeft regen hocdig, broodnoodig. En ais daarna het zon netje gaat schijnen, zal je eens wat zien. Is tooh al meer dan eens voorgekomen dat we in Mei reeds een hittegolf je kregen. °°k dat niet geed? Het is toch moeilijk, het Mlen menschen naar den zin te maken. Als 't koud is, werken, loopen of hollen we ons warm. Als het warm is zoeken we hst Water op, trekken we naar zee cm door een «eerlijke dolce far niente in den frisschen bewind af te koelen, cm te plenzen en te Plassen midden In de golven. Zandvoort ligt ons Haarlemmers, evenals den Amsterdammers, het dichtst aan het Ik dan zomer in de veile: Nog een paar maanden en wc gaan weer naar Zandvoort! Het is dus voor ons van groot belang t? Weten, welke geneugten orne badplaats ons bet komende seizcen zal bieden. Derhalve reden we naar den voorzitter van Zand- voorts Vreemdelingen Verkeer, Ds. Fadt. die ons in zijn knusse vi-la vlak aan zee gastvrij ontving. „Welke plannen zijn er voor dit jaar?" in formeerden we. „Wy hebben geen plannen. Als het weer maar goed geluimd is," wds bet eenigszins eigenaardige antwoord! Ds Padt zag ons ongeloovig kyken en verklaar Je zich dus nader. Verleden jaar heeft de V.V.V. zich bijzon der verdienstelijk gemaakt, d:or grcolsche Plannen uit te voeren. Er was een algemeen Verlangen om Zar.dvcort wat hcogerop te Voeren, om de Amsterdamsche badp'aats dichter bij de Haagsche te brengen (figuur- Hik althans), om meer te bieden aan den Verwenden stedeling, die in de avonduren zyn stads-gewconten niet kan miisan. Feite lijk wilde men van Zandvoort een tweede editie van Scheveningen maken. Daardoor werd het werk van het bestuur der V.V.V. niet vergemakkelijkt. Maar net foog aan den arbeid en organiseerde o.a. een serie H.O.V.-concert:n, liet toneelgezel schappen komen, zangkoren en andere kunstensembles. Vuurwerken standen op het Programma, naast anderen lichten kest als kinderspelen. Hos heeft het publiek op dit alles ge- Veageerd? De H.O.V.-concerten werden door vyftig of zestig menschen bezocht, waarvan er nog verschillende een vrijkaart.'e hadden. Gevclg: een dik tekort op dezs poging om Zand- voorts beteekenis artistiek te verhsogen. Voor de toor.eelvoorstelüngen en muziek avonden van ar.d:re gezelschappen intires- seerde men zich niet. Het toppunt was ccht:r wel het volgende. Zandvoort wordt in de zomermaanden druk bevolkt door zonen van het Oude Volk. Dc- V. V. V. liet op voorstel van den Israëlleti- schen voorzanger het beroemde Joodsche zangkoor komen. Daar verwachtte men veel van en bereids was het maximum aantal stoelen in de zaal geplaatst. „Dertig menschenbromde Ds. Padt mst eenige verbittering in zijn stem. „Meer waren er niet." En daarom hebben we besloten dergelijke experimenten niet meer te wagen, cmclat de gemeentegelden dan heel wat beter gebruiK'. kunnen worden. Dit jaar doen we niets van dit alles. Als we het wel deden, zou men aan ons verstand gaan twijfelen. Zandvoorr is geen plaats voor vreemdelingen. Vroeger trokken vorstelijke personen, en menschen van hoogen adel in het Hotel d Orange, wa ren de hotels soms plaatsen waar Babyloni sche spraakverv, arring heerschte. Nu is de badplaats hoofdzakelijk aangewezen op bin- nenlandsche gasten, voornamelijk op dag je smenschen, die gepakt en gezakt cp nee strand een paar vierkante meters op- eischen en niets anders verlangen dan een warm zonnetje en een koel zeeauchtje. Wij hebben ons aan deze verandering aan te passen en moeten er dus op de allereerste plaats voor zorgen, dat den bazoikers be- I hoorlijke gelegenheid wordt gegeven om te I zwemmen, cm versnaperingen en verfris- sc'ningen te koopen en verderhet weer. j Ja, daar hebben we helaas niets over te verteilen. Kinderfeesten zullen we dit seizoen wel organisesren. Die zyn altijd bijzonder ge waardeerd geworden en die kunnen we gerust by een mooien zomer neg wat uit breiden. Bij zulke werkzaam heilen be merkt ons bestuur tenminste, waar laet voor werkt. Het is een heirlijknaid, al die i peuters aan het werk te zien, cm den eer sten prijs met zandbeuwen te bemachtigen. Vuurwerk zuilen we ook achterwege la .en Daaraan zijn zocveel bezwaren en gevaren i verbonden, dat de voordeden er by in het niet zinken. U ziet dus, ging de heer Padt voort, dal Zandvoort een zuivere badplaats om zee en strand zal blyven en dit jaar eer verder van dan dichter bij Scheveningen zal ko- i men. Maar dat is niet erg, wij weten, dat wij het volk, dat in de benauwde stad zwoegt en werkt, prettige uren en meer gezondheid kunnen geven. Is dat niet een heerlijke taak? Nog even spraken wij over de verbinding van de badplaats met het achterland. Daar bij merkten wy op, dat de Zandvoortsche- laan nog steeds geteisterd wordt door rioleeringswerken. Ds. Fadt verzekerde ens echter, dat do straat met Faschen weer dicht zal zyn. Wellicht is het dan nog te prefereeren (hier zijn wij weer aan het wcord) cm deze laan te schuwen en den Zeeweg te rijden. De straat is n.l. In snel tempo dicht „gegooid", waardoor de sterkste auto- veeren nog in stervensgevaar zullen komen. Na de feestdagen zal echter ten spoedigste voor een goede rege'mat ge bestrating ge zorgd worden, zoodat bij het begin van het seizoen van de rioleeringswerken geen na- dee'en meer zullen zijn overgebleven. Van harte hopen wij, dat velen dit jaar in staat zullen worden gesteld om van Zandvoort als zuivere badplaats te genie- ten. Zonneschyn zal de attractie zyn en bly ven! Het dost ons genoegen daags voor Goeden Vrijdag een afbeelding te kunnen geven van een aanwinst van het Bisschoppelijk Mu. seum, afkomstig uit de Parochiekerk van Roeloiarendsveen. Al is de voorstelling nog zqo klaar, toch is de omschrijving moeilijk, omdat de schilder niet een feit heeft willen voorstellen, maar zijn diepste gevoelens heeft willen uiten over den gestorven Godmensch. Het lichaam van Christus rust op een stee. nen plaat, waarover de lykwade is uitge spreid en daaronder is neg een steen ge plaatst om het hoofd te ondersteunen. Terwijl alle sporen van lijden op het lichaam zijn uitgewischt, druipen alleen de vijf H.H. Wonden van het bloed. Het hoofd is diep op de borst gezonken en de rechterhand heeft de zegenende houding met de twee uitgestrekte vingers. Drie enge len zien weenend neer op het heilig Lichaam van den gestorven Verlosser. Eén heeft een gele kaars in de hand en op kandelaars branden nog twee andere rouwkaarsen. Het geheel is srchoudeii in sombere tinten van grijs, paars en rood tegen een effen bruinen aentergrend, waarop alleen het lichaam van Christus lichtend uitkomt. Hst zou voorbarig zyn dit schilderij nu reeds aan een bepaalde school of aan een Meester -met name toe te schrijven. Hst is een zosr bijzonder stuk, waarover het moeilijk is by anderen punten van ver gelijking te vinden. Misschien is het ook niet zoo bijzonder hoog aan te slaan als uiting van technische bekwaamheid, maar het is een stuk dat bijzonder diep doorvoeld is en daarom hoager staat dan andere die knap. Kunsthandel Leo H. de Nie De ongeveer negen jaar in de Zylstraat 87 gevestigd geweest zijnde kunsthandel en edelsmederij van Leo H. de Ni is verplaatst naar Kruisstraat 43. Met deze verandering is voor de zaak een groote verbetering geschapen, vooral omdat het nieuwe winkelpand zich beter voor een kunsthandel leent dan het vroegere. Vooreerst zyn de etalages beter geschikt voor het tentoonstellen van kunstvoorwer pen, doordat zij kleiner en intiemer zijn dan de groote etalage in den winkel aan de Zyl. straat. Ook de stand waarop de winkel gevestigd is, is aanmerkelijk beter. Het interieur is volkomen in overeenstem ming met de artikelen, welke hier vrkrijg- baar zijn; en artistiek ingedeeld en toch warm aandoend. De kunstartikelen zijn zoo geplaatst, dat zij voor het publiek zeer goed kunnen wor den bewonderd. Achter den winkel bevindt zich de werk plaats, waar met kunstige hand gouden, zil veren, tlnr.en en andere metalen voorwer. pen worden vervaardigd. Bij deze verplaatsing mocht de eigenaar talrijke bloemstukken van zakenrelaties ontvangen. Van voren naar achter, van achter naar voren. Hoe wij 't bekijken, de man moet geschoren. GIBBS maakt dezen plicht tot een genoegen. Het jubileumfonds van het N.Z.H.-perso- nsel vergadert 1 April in het gebouw „Cae- cilia" in de Jansstraat 31 Maart wordt een vergadering te Leiden gehouden. Een 10-tal punten prykt op de agonda. De meest be langrijke zijn de verkiezing van periodiek af tredende bestuursleden (P. Bottelier, J. C. Mooyekind. D. M. v. d. Vyver en J. IJsen- dijk) en de begrooting voor 1932. Van 1931 is een overschot groot 851.05. Aan ontvangsten en uitgaven wordt ge raamd in totaal 2917. Geraamd wordt een overschot van ƒ2487. De balans per 31 Dec. 1931 sluit in debet en credit met een bedrag van 729.73. De afd. Haarlem van den R. K- Metaal- bewerkerzbond hield Woensdagavond een vergadering, welke zeer goed bezocht was. Om ruim 8 uur ooende de voorzitter, de heer De Bie, met den Christclyken groet, en heette allen welkom. Hierna volgde een mededeeling van het hoofdbestuur, betreffende de uitkeeringen aan gedeelteiyke werkloozen. De vergadering kon zich hier niet mede vereenigen en be sloot te trachten de oude regeling gehand haafd te houden. Hierna werd door den heer Korthove, iiü van de controle-commissie, verslag uitge bracht omtrent de boeken van den penning meester. Hij verklaarde de boeken en be scheiden in de beste orde te hebben bevon- den. Vervolgens werd overgegaan tot behan deling van de beschrijvingsbrief voor de a.s. bondsvergadering, welke gehouden wordt 21 en 22 Mei te Utrecht. Alvorens tot de be handeling over te gaan, werden twee afge vaardigden gekozen. Het bestuur stelde voor de heeren Meewenoord en Bos.. Na gehouden stemming werden deze heeren gekozen. Als plaatsvervangers werden de heeren Donker- lo en Korthove gekozen. Na heftige discussie werd de geheele be schrijvingsbrief aanvaard. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5