f 3000.- f750.- f250.- f 125.- f50.- f40.- «ili CRISISSTEUN EN WERKLOOSHEID Zijn de uitgaven improductief? V oornaamste N ieu ws dit nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 25 MAART 1932 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL JAN MAANDAG ANTIKATHOLIEKE ACTIE In de hoofdstad TRUSTVORMING IN ITALIË Onder opperhoogheid van den Staat DE BAROMETER w BUREAUX NA8SAULAAN 49 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18036 n. GOETHE HERDACHT DE POLITIE GRIJPT IN BOSSCHE HANZEBANK VERGIFTIGINGS VERSCHIJNSEL AAN DE HEMBRUG ONBEWAAKTE OVERWEGEN TREINBOTSING TE COEVORDEN DE VERPLICHTE „CONSORZI" LAPPO-BEWEGING VERBODEN I. WEBFP 700M BELASTINGVOORSTEL VERWORPEN Op Amerikaansche artikelen HITLERJEUGD NIET NAAR BRUNSWIJK WEER EEN SPOORAANSLAG DE HERTOGIN VAN YORK Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinget jij een breuk van been of arm ->ii verliei» *an anderen vinger Thans de werkverschaffing. Als er een Post is in de crisis-uitgaven, waarvan een groot deel blijvende beteekenis heeft voor de samenleving en waarvan het leeuwendeel rechtstreeks aan het platte land ten goede komt, dan is het zonder tijfel deze post. We zouden het na tuurlijk liever anders hebben, maar im productief mag men deze uitgaven niet hoemen. Waar men thans komt op het land, hetzij in midden-Limburg, hetzij in en om de Peel, hetzij op Walcheren, hetzij op de Zuidhollandsche eilanden, dan Wel in den Achterhoek of in de Noorde lijke provincies, overal ziet men de dui delijke teekenen van hetgeen door de Werkverschaffing Is gewrocht. Neem b.v. midden-Limburg. Het is be kend, hoe daar achter Venray, nabij tVanssum en Sevenum, al jaren de boe ren ontzettend veel overlast hadden van het water. Mooie oogsten werden telkenmale vernietigd, kortom het water bracht herhaaldelijk misère. Zelf aan pakken en alles betalen? Ja, de wil was or wel, al jaren zelfs, maar.... de hoofdzaak, 't geld, ontbrak. Toen kwam de werkloosheid. De arbeiders, die wer ken wilden, konden geen arbeid vinden. E>e belanghebbenden staken de koppen bijeen. Zij legden op tafel alles wat zij konden betalen, er werd met de Over heid in Den Haag gepraat en met de heeren in Maastricht en 't lukte. Thans zijn reeds maanden nijvere werkloozen bezig de streek om te tooveren en met zekerheid mag worden gezegd, de streek komt droog te liggen. Mag hier niet Worden gesproken van zegenrijk besteed geld ten bate van het platteland? En in Noord-Brabant? Men infor- meere eens wat b.v. in het westelijk deel van die provincie Is bereikt met werk verschaffing in de Hoevensche Beem den, in de Cruyslandspolders nabij Roo sendaal. Men ga verder naar het oosten en bezie de vele hectaren land, die ont gonnen en beboscht zijn; men schenke aandacht aan de tientallen kilometers Weg, die door werkloozen zijn aangelegd dan wel verbeterd. Al dat geld was be grepen onder de uitgaven, welke Mi nister Verschuur bekend maakte. En dog is het programma bij lange niet af gewerkt. Wanneer de crisis onverhoopt niocht voortduren helaas de teekenen van verbetering blijven nog uit dan zullen in de groote waterschappen als De Maaskant, De Aa beneden Helmond, De Dommel e.a. nog voor tonnen werk- loozengeld worden besteed, om lang ge uite wenschen, die al jaren op verwezen lijking wachten, te vervullen. En niet alleen werken, die tonnen vergen, wor den in werkverschaffing door werkloo zen uitgevoerd. Tientallen gemeenten Vinden Den Haag bereid, om haar Dij te staan bij het door werkloozen doen uitvoeren van allerlei werken, die, hoe- Wel hoogst nuttig, niet of althans in jaren nog niet zouden zijn aangevat, zoo de werkloosheid niet tot aanpakken gedwongen had. In de provincie Zeeland, waar tot nu toe vele kleine werkjes werden uitge voerd met behulp van werkloozen, zal »u deze maand worden begonnen aan het zoo nuttige ontwateringswerk in den Polder Walcheren. Hoeveel jaren ziet toen al niet reikhalzend uit naar dit Werk? De werkloosheid dwong de han den in een te slaan, men vond elkaar. Den Haag zegde een ruim subsidie toe. de ingelanden zelf trokken uit, wat ze Zedelijkerwijze konden betalen, en de öe bekende schilder en decorateur Jan Maandag, die overleden is. zaak marcheerde. Tientallen werkloozen vinden weer eenige maanden kans een bescheiden stukje brood met hun han den te verdienen. Het zou ons te ver voeren om, zelfs in vogelvlucht maar, een beschrijving te geven van alle werken, welke bij wijze van werkverschaffing worden uitge voerd. Er zal nog wel eens gelegenheid komen om dat te doen. Het aantal ge meenten, dat met Rijkssteun werk ver schaft, loopt tegen de 500, en naast een aantal steden zagen we op de lijst welke daarvan ten Departement® is, grooten- deels plaatsen op of om het platteland. Vele gemeenten op de eilanden wer ken samen met Den Haag. In den Ach terhoek zijn reeds en worden nog hon derden kilometers sloot gegraven dan wel verbeterd, om op deze wijze de af watering gemakkelijker te maken. En wie zijn het, die op het platteland al dat ontwaterings- en ontginningswerk, dat den boeren in eerste instantie ten goede komt, verrichten? Dat zijn, naast de tewerkgestelde arbeiders uit de streek, de arbeiders uit de steden. Broe derlijk werken stedeling en dorpeling hier samen, en het was met genoegen, dat we uit officieele bron vernamen, hoe de plattelander zich, wat de plaatsing bij de werkverschaffing betreft, nooit ongerust behoeft te maken, dat de ste deling hem een stuk brood uit den mond zal nemen. De stedelingen komen slechts daar, waar ze den dorpsbewoner niet behoeven te verdringen. Toen b.v. bleek, dat het aantal beschikbare ob jecten in Drenthe tot voorzichtigheid maande, is aanstonds besloten, dat geen stadsarbeiders meer in die provin cie bij de werkverschaffing zouden komen. Nemen we nog enkele objecten uit de werkverschaffing als middel, om dui zenden te helpen in dezen tijd, dan zien we, hoe in Overijsel het millioenen kos tende ontwateringsplan van het uitge strekte waterschap de Regge voor een groot deel door werkloozen in orde wordt gemaakt. In Giethoorn, in het land van Vollenhove en bij Staphorst zien we hetzelfde. In Drenthe zijn het de nu in werk verschaffing uitgevoerde groote bebos- schingswerken en ontwateringsobjecten, welke na de totstandkoming de econo mische positie van het platteland aldaar zullen verstevigen. In Friesland zijn en worden groote veenplassen, honderden hectaren, omge zet in prachtig groenland. In Groningen zijn het uitgestrekte heidevelden, die de werkloozen omzetten in bouwland. De inpoldering van de bekende kwelders ls verder ook een werk, dat steeds de aan dacht had en naar men ons verzekerde ook in de toekomst gaarne ter hand zal worden genomen. Vatten we alles samen, aan kan noch mag onze conclusie een andere zijn dan deze, dat de zeker twintig duizend werk loozen, die dezen winter bij de werkver schaffing hebben gearbeid, nu, in het verleden en zeker ook in de toekomst, werken gereedmaken, waarvan de blij vende beteekenis al is het woord ren dabel hier strikt genomen niet altijd op zijn plaats van groote productie waarde zullen blijken te zijn. Dat in deze voor den boer en zijn arbeider zoo moeilijke tijden het platteland van deze werken het meeste profijt trekt, het zal ons allen in hooge mate verheugen. Hei in 'n klein lichtpuntje in den mist, maar dan kan en mag men ook nooit de tegenstelling maken bij de uitgaven, zooals geschied is, tusschen stad en platteland. Vergeten mag bovendien niet worden, dat de Minister zeer loyaal heeft toegestaan, dat ook den kleinen boer, door tijdelijke plaatsing bij de werkverschaffing, eenige steun geboden is om door het leven te komen. Ten slotte nog een enkel woord over het geld, dat voor de geheele werkloo- zenzorg en werkverschaffing moet wor den opgebracht. Zullen we op deze wijze en in den omvang als thans het geval is door kunnen gaan, was de tendenz van hetgeen de regeering in de laatste weken in het parlement zeide. Wie het eerlijk meent met stad en land, wie inziet, dat nog veel wat tot nu toe achterwege bleef moet gebeuren, om groote groepen van onze bevolking voor totale verarming te behoeden, die zal moeten toegeven, dat het eerste, neen 't eenige parool moet zijn: versobe ring. De oppositie in de Kamer en in het bijzonder de socialisten zeggen dat er geld genoeg is. Dat is niet het geval. Als zij to deze tijden er ooit toe verplicht zouden worden, om hun woorden in daden om te zetten, dan zouden ze ondervinden, dat ze veeren willen pluk ken van een kikker. Hit alle deelen van de wereld zyn Dinsdag kransen gelegd op het graf van Goethe te Weimar. De antl.Katholieke actie, die gedurende de laatste dagen te Amsterdam weer opnieuw door 't echtpaar Bon en handlangers gevoerd wordt, en waarvan relletjes het gevolg zijn geweest, ls de politie gaan vervelen. Aan de bureaux kwamen steeds meer klachten binnen, waaronder er waren van tal van niet-Katholieken, die zich eveneens ergerden aan het meer dan beleeó'ig'end optreden van de groep colporteurs. Incident In de Kalverstraat Donderdagmiddag waren twee colporteurs bezig met het venten van boekjes in de Kalverstraat. Een en ander ging weer ver. gezeld van uitroepen, waaraan zich tal van personen ergerden. In genoemde straat werd het tweetal staande gehouden door dep hoofdinspecteur van politie, de heer M. Mou wen en den inspecteur 1ste klas J. Stolp, die hun gelastten geen volksverzameling te ma ken en door te loopen. Hieraan werd niet dadelijk voldaan, waarna genoemde inspec teurs met een tweetal ter plaatse gekomen agenten de mannen overbrachten naar het bureau Singel. By fouilieering werden op ieder een aan tal van de bekende anti-Katholieke boekjes gevonden en een gummistok. Het tweetal kreeg proces-verbaal wegens het dragen van wapenen en een wegens het overtreden van Art. 75 van A. P. V., dat zegt: „Het is verboden, op of aan den openbaren weg, ter verspreiding, aanbeveling, aankon, diging of bekendmaking van gedrukte of ge. schreven stukken of afbeeldingen, zoodanig te roepen, of rond te gaan met zoodanig reclamemiddel, dat daardoor de openbare orde verstoord of bedreigd of den goeden ze den aanstoot gegeven wordt." Relletje in de Haarlemmerstraat Een tweede incident speelde zich af om vier uur in de Haarlemmerstraat. Hier was het echtpaar Bon met een groot aantal com munisten aan het colporteeren in de omge ving van de Posthoorn-kerk. Ook hier wer den oploopjes veroorzaakt en dreigde de orde verstoord te worden. Eveneens werd den goeden zeden volgens art. 75 A. P. V. aanstoot gegeven. Twee agenten wilden hieraan een einde maken, door het echtpaar Bon en eenige handlangers naar het posthuis Droogbak mede te nemen. Al spoedig ondervonden ze ernstig verzet van de andere mannen, die ook bij het troepje hoorden. Kort daarop kwam een detachement politie met een in specteur ter plaatse. Na sommatie werd van de sabel en gummistok gebruik gemaakt. Gevoelige klappen werden uitgedeeld. Het echtpaar Bon en een derde persoon werden naar het posthuis Droogbak overgebracht en kregen een proces-verbaal. Nog lang bleef het in deze omgeving rumoerig. gegrepen voor en aleer hij er erg in had Den stoker was het evenwel opgevallen, dat aan de andere zijde van den overweg een auto mobilist met zijn wagen stond te wachten en deze heeft den heer Flaes nog een teeken gegeven om te stoppen, dat deze niet gezien of niet begrepen heeft. De trein die ter plaatse met een snelheid van 45 K M. mag rijden (de auto van den heer Flaes reed met matige snelheid), heeft over een lengte van 5 M. den auto meegesleept. De auto werd geheel vernield en zoodanig onder en boven de locomotief geperst, dat het den heer Flaes onmogelijk was een uitweg uit die brok stukken te vinden. Hij moest er worden uit gezaagd. Toen de heer Flaes na een uur arbeids uit zijn hachelijke positie was bevrijd en per ziekenauto naar het ziekenhuis werd ver voerd, zeide hij: „daar ga Ik nu voor de derde maal". Het is n.l. de derde keer. dat hij door een trein wordt gegrepen. De commissaris van politie, Mr. van Bar- relo. en de hoofdinspecteur van politie, de heer J. Helder, waren spoedig ter plaatse aanwezig. In het ziekenhuis bleek, dat de heer Flaes zijn rechteronderbeen heeft gebroken en dat hij er nog betrekkelijk zoo goed is afgekomen ls te danken aan het feit, dat de auto zoo danig is omgekanteld, dat de vloer ervan hem tegen de locomotief beschermde. Daar het herstellingswerk en het opruimen nog wel eenigen tijd kan duren, wordt het treinverkeer van en naar Zwolle geleld over het Koningslijntje. Curator veroordeeld Voor de Bossche rechtbank werd heden de strafzaak voortgzet tegen den gewezen curator in net faillissement van de Bossche Hanzebank, H. T., te St. Michielsgestel. Het gerechtshof veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van één Jaar en negen maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. De officier van justitie had drie jaren gevangenisstraf geëischt. Vele arbeiders ongesteld geworden Naar wij vernemen, is Woensdag een aan tal arbeiders van de artillerleinrlchtlngeii aan de Hembrug, tijdens de werkzaamheden ongesteld geworden, waardoor zij het werk moesten verlaten. De ongesteldheden gingen gepaard met braking enen andere, naar men denkt vergiftigingsverschijnselen. Hoe groot het aantal arbeiders is dat ongesteld ls ge worden, konden wü niet vernemen, noch kon men ons hedenmorgen aan de artillerie inrichtingen mededeelen, hoeveel arbeiders heden van het werk zyn weggebleven. Dooi het laboratorium voor volksgezondheid te Utrecht wordt een onderzoek ingesteld. Voor den derden keer door een trein gegrepen Woensdagmiddag om 12 uur heeft er, zoo als reeds bericht, op den eersten onbewaak- ten overweg aan den Waterlooschen weg te Apeldoorn, een ongeluk plaats gehad waarbij de heer J. Flaes, vertegenwoordiger eener handelsfirma uit Utrecht, met zijn Fordauto bij den Waterlooschen weg door den locaal- treln uit Zwolle gegrepen werd. Ofschoon hij van links in de verte een trein zag naderen, achtte hij nog ruim tijd te hebben om den overweg te passeeren. Dit was echter de eer ste overweg van het z.g. Koningslijntje. HM toen hij dien was gepasseerd, verkeerde hij in de meening. dat de trein achter hem langs zou rijden, en naderde in die veronder stelling den tweeden overweg. En hier werd zijn auto door den trein gegrepen, mede doordat het uitzicht aan de linkerzijde door een wachthuisje belemmerd werd. Naar verklaring van den treinmachinist, A. O. Barree uit Arnhem, was de auto reeds Een ernstig gewonde Op het station van Coevorden is Donder dagmiddag de Duitsche trein uit Bentheim op den stilstaanden trein 3665 gereden, tenge volge van een defect aan de remmen. Door den schok vloog de achterste wagen van den stilstaanden trein, een bagagewa gen, tegen den voorlaatsten wagen aan, op welks achterbalcon zich een dame bevond die ernstige inwendige kneuzingen bekwam Het balcon werd geheel vernield. Trein 3635 kon na een vertraging van een half uur de reis naar Stadskanaal voortzetten. De gewonde is de dienstbode mej. Trip. die uit Arnhem, waar zij in betrekking ls, naar haar woonplaats Emmen terugkeerde Zij is in emstigen toestand in het ziekenhuis van Coevorden opgenomen. Behalve deze ernstig verwonde, blijkt nog, dat een aantal andere passagiers lichte ver wondingen hebben bekomen. Het in den laatsten Ministerraad aange nomen wetsontwerp inzake de vorming van en de controle op da verplichte „consorzi" voor alle afzonderlijke takken van economi. sche bedrijvigheid, beteekent een stap ver der in de richting van economische con centratie, een verschijnsel, dat in cfen laatsten tijd in Italië te constateeren viel nadat door de vorming van Federaties. Confederaties en Syndicaten de economische politiek ree dseen instrument was geworden in de hand van den Minisier van Corpora ties. Dit verschijnsel is minstens even be langwekkend als het Russische vijfjarenplan en behoort tot die experimenten, die gedoemd zijn of om jammerlijk te mislukken of om een land te maken tot een gevaarlijken in ternationalen concurrent. Door de instelling van de „Cartello del Lavoro", het collectieve contract tusschen werkgevers en werknemers, die beiden onder staatscontrole blijven, meent het fascisme den ouden strijd tusschen kapitaal en ar beid te hebben beslecht, ds federaties en confederaties werken reeds enkele jaren en het Ministerie van Corporaties is reeds „In. geburgerd". Thans spant de fascistische re geering alle krachten in, de economische be drijvigheid zoo efficient mogelijk te maken. Een „consorzio" zou kunnen worden verge leken met een trust, met een kartell, met een Pool, holding company of hoe dergelijke concentraties nog meer worden genoemd. Het doel van de trust is bekend. Men sluit concurrentie uit door het opnemen in een groot lichaam van alle werkers in een be paald economisch bedrijf, waardoor men een monopolie verkrijgt, dat tegen de minste kosten een maximum productie bereikt en de prijzen dicteert. De trust staat sterk zoo wel tegenover den verkooper van grondstof, fen, die niet zelden op zijde wordt gescho ven en tegenover den consument. De macht van de trust werd dikwijls ln het verleden zoo groot, dat zy een staat vormde in den Staat, anti-nationaal werd en fnuikend voor het volk. De wet moest ingrypen. De macht der Kartells ln Duitschland (er zijn er op het oogenblik meer dan 3000) moest worden beperkt door een wet tegen de misbruiken, waaraan een dergelijk kartell zich kon bezondigen. De Kartell.rechtbank werd het instrument in de handen van den Staat, waardoor én consument èn Staat zich verdedigen konden. Wil een trust gelukken, dan mag niemand er buiten biyven, die in één en hetzelfde economische kamp werkzaam is, anders stelt de trust een dusdanigen outsider in de ge legenheid of naar hartelust te conourreeren, waardoor het doel van de trust voorbijge streefd wordt, of te profiteeren van een door de trust geschapen toestand. Men tracht door scherpe concurrentie dergeiyke tegenstanders onschadeiyk te maken, om later de schade weer in te halen door verhoogde pryzen. De „conzorzi", die tot nog toe in Italië hebben bestaan, droegen een tamelijk on schuldig karakter, ten eerste omdat de macht van een dergeiyk consorzio zeer beperkt was en d-kwyis onderdeed voor een of anderen producent of handelaar, en ten tweede om dat de meeste producenten buiten het con sorzio stonden. De consorzi, die geheel vry. willig werden gevormd, zorgden voor het zaad de werktuigen- en kunstmestleveranties, ga ven crediet, dekten zich door een onderpand in den vorm van een onroerend goed, zorg. den voor den uitvoer of den verkoop en het vervoer. Gewooniyk vormden eenige men- schen uit de bezittende provinciale klasse een consorzio en stonden de producenten er buiten. Thans zal, als deze wet wordt aangeno men (en gewooniyk worden ln Italië alle wetsvoorstellen, die door den Ministerraad zyn aangenomen, ook in de Kamer en vooral in den Senaat aanvaard!) de vorming van consorzi verplichtend worden gemaakt. Drukken der productiekosten Wat zullen de gevolg-en voor de afzonder. lyke bedryven zyn na het inwerking treden van deze wet? In de vrije concurrentie, vooral ln een tyd van overpoducie, valt dat bedrijf automa. tisch, dat te duur produceert. De val van een dergeiyk bedryf opent even automatisch den weg voor het goedkoop produceerend bedryf. De fascistische regeering is er zich van bewust, dat wanneer zy consorzi vormt, dan ook prijzen zullen worden vastgeste.d, waarvan ook het duur produceerend bedryf profiteeren kan, vooral in een tyd, waarin men er aan moet denken de productie te regelen naar de waag, terwyl vóór de con- sorzi-vorming het luk-raak produceeren een van de ernstigste verschijnselen was. Echter voorziet de wet zoowel in dit ge vaar als in het gevaar der prysdicteering ten nadeele van den consument. De pryzen mogen niet worden opgedreven, maar wei worden genivelleerd; de onderlinge concur, rentie beperkt zich dus slechts tot concur rentie in de productiekosten, waardoor men hoopt dat duur produceerende bedryven vallen zullen en door goedkoopere zullen worden vervangen. Men ziet dus, dat de regeeringsbemoeiing dringt tot in hart en nieren van het eco nomische leven van het land. De uitvoering van een dergeiyke wet eischt echter een buitengewonen zin voor rechtvaardigheid en het valt te bezien, of deze in de pvaktyk kan bestaan. In ieder geval verandert deze wet, waar van het voorstel tegeiykertyd met andere werd aangenomen, volkomen net economisch beeld van Italië en wordt de nyverheid meer dan ooit tevoren ondergeschikt gemaakt aan de belangen van den staat. S. P. O. Roma, 23 Maart 1932, HELSINGFORS, 24 Maart (V.D.) Het Finsche ministerie van binnenlandse he za ken heeft hedenavond de Lappobeweging als onwettig verboden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verwijzing naar han delingen, die in strijd waren met de wet. De aanklacht der Nazi's tegen Pruisen te Leipzig in behandeling. De Nazi's eischen een voorloopige beschikking tot teruggave van het bü de huiszoekingen in beslag ge nomen materiaal. Het ongeluk met de „Ooievaar", De Finsche Lappobeweging verboden. Hernieuwde actie van het echtpaar Bon. Ernstige treinbotsing te Coevorden. Mislukte aanslag op de spoorlijn Nijmegen —Kleef. De roofoverval te Schipluiden voor de Haag- sche rechtbank. De New-Yorksche beurs vertoonde een kalm karakter. Barometerstand 9 uur v.m.: 772 vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.53. WASHINGTON, 24 Mrt. (Reuter). Het Huis van Representanten verwierp met 233 tegen 53 stemmen een voorstel, cm op na genoeg alle in de V. S. gefabriceerde artike len een belasting van 21/, procent te heffen. Het voorstel was ingediend door de fi- nancieele Kamercommissie en zou 659 mil- lioen dollar hebben opgebracht, waardoor het begrootingstekort gedeeltelijk kon wor den bestreden. BRUNSWIJK 24 Maart (W.B.) De in het kader van de leidersbyeenkemst der Hit- lerjeugd voor den eersten Paaschdag geor ganiseerde vergadering oer Hitlerjeugd in ds Stadshal is thans van rijkswege verboden. De bewering der Nazi's, als zou hier slechts sprake zijn van een besloten bijeenkomst welke daarom niet onder de bepalingen van den Paaschvrede zou vallen, gaat dus, in de oogen der regeering, niet op. Nog bijtijds verijdeld Op de lijn Nymegen—Kleef werd deze week, even voordat de sneltrein Keulen— Nymegen moest passeeren, een obstakel op de rails gevonden bestaande uit eenige dwarsliggers en een ïynwagentje. Men kon nog bytyds maatregelen treffen om een ernstig ongeluk te voorkomen. Van de zijde der Duitsche autoriteiten is de lijn onder strenge bewaking geplaatst. Men vermoedt in dit geval weer met navolgers van Ma- tuschka te doen te hebben. De hertogin van York, die presidente ls van het „Koningin Charlotte Hospitaal" te Ham mersmith (Londen), met een der babies, tijdens haar bezoek aan het hospitaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1