GEMENGD NIEUWS VAN DEN li£TON Pi VIJANDEN VAN HET BIJ LANGS DONKERE PADEN fl MOTORRIJDER GEDOOD ERNSTIGE VERKEERS ONGEVALLEN BRANDEN ROND APELDOORN BOERDERIJ-BRAND TE MARSSUM rrrvvwrmnn GROOTE HEIDEBRAND TE NIEUW-MILLINGEN MINDERJARIGE AVONTURIERS RADIO-OMROEP ,^aar het Engelsch door J. Scheepens Duo-rijdster licht gewond Gisteravond is de 22-jarige C. Molenaar, woonachtig te Umuiden, toen hij op zijn motor van Alkmaar komende op den Alk- maarschen straatweg reed, onder de ge meente Alkmaar in botsing gekomen met een auto. De botsing was zoo hevig, dat de jongeman op slag werd gedood. Het lijk is naar het Centraal-Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. De duo-rijdster, een meisje uit Heiloo, werd licht gewond. Een doode te Oud-Heusden Op den lsten Paaschdag wilde de heer H. Priem uit Eindhoven met zijn vader, sta- stionchef te Oud-Heusden, en zijn zuster per motorrijwiel een andere zuster te Zalt Bommel bezoeken. Onder de gemeente Oud- Heusden is de as van het zijspan gebroken, waardoor de motor in volle vaart tegen een boom reed. De heer Priem werd ernstig gewond naar Den Bosch vervoerd, waar hij Zondagavond is overleden. De vader kreeg een gat in het hoofd doch kon na verbon den te zijn naar huis terugkeeren. De zus ter die in de zijspan zat, kwam met den schrik vrij. Drie gewonden te Amersfoort zondagmiddag heeft op den Rijksstraat weg onder de gemeente Amersfoort een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe auto met 6 personen uit Groningen reed, doordat deze auto geen voorrang verleende, in vrij snelle vaart tegen een anderen auto op. Mej. Boekholt uit Helm (bij Groningen) werd met een zware ver wonding en een ernstige hersenschudding in het ziekenhuis „Lichtenberg" binnen gedragen. Dr. Nieuwenhufjzen verleende haar de eerste hulp. Haar toestand is zeer ernstig. Van de andere passagiers bekwa men 2 minder ernstigewonden door het breken van de ruiten. De anderen kwamen met den schrik vrij. De 2 auto's werden zwaar beschadigd naar Amersfoort gesleept. Een doode te Utrecht Zondagavond heeft op de Biltstraat te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige boekbinder H. de Leeuw wandelde met vrouw en kinderen geheel aan de rech terzijde van den weg tegen den trottoirband. Een hem achteroprfjdende auto heeft hem plotseling gegrepen en eenige meters meege sleurd. De aanrijding was zoo hevig, dat de man vermoedelijk op slag gedood is. Tet lijk is door de politie in beslag genomen. De auto mobilist is doorgereden; door gebrek aan duidelijke verklaringen tast men in- het duister. Wielrljdster door de Gooische tram gedood Onder de gemeente Diemen heeft Maan dagavond een doodelijk ongeluk plaats ge had. Omstreeks half zeven kwam een groepje Wielrijders aangereden bij het nieuwe via duct. Op tot nu toe onverklaarbare wijze 'aakte een tot dit groepje behoorende wiel- hjdster uit Amsterdam met de aansnellende "dotortram van de Gooische Tram in botsing. 2(j werd door de tram gegrepen en op slag gedood. De doktoren Balfoort en der Kin deren, die spoedig ter plaatse waren, kon den slechts den dood constateeren. Het ont zielde lichaam van de vrouw is naar het lij kenhuisje van de begraafplaats Oud-Die- men overgebracht. Doodelijk motorongeluk Eersten Paaschdag reed de 22-jarige mo torrijder H. P. Piers met als duorijdster mej. A. Jansen omstreeks 6 uur te Renswoude te gen een der langs den straatweg staande boomen, met het noodlottig gevolg, dat hij bij het vervoeren naar het gemeente Zieken huis te Renswoude, reeds was overleden. Het slachtoffer was afkomstig uit Haarlem De duorijdster kreeg eenige verwondingen. De burgemeester van Renswoude, de heer Taets van Amerongen, heeft zijn familie door fus- schenkomst van de Haarlemsche politie van het ongeval in kennis gesteld. Gevaarlijke wielrijders. Zaterdagmiddag is tusschen Calcaren en Xanten een auto met een gezelschap uit Nij megen, toen de chauffeur moest uitwijken voor een wielrijder, die plotseling van rechts naar links den weg overstak, om den man te redden, tegen een boom gereden Gelukkig had de auto slechts matigen vaart, zoodat de gevolgen voor de inzittenden niet ernstig waren. Slechts drie personen werden licht gewond. Het gezelschap kon in een anderen auto, na door een dokter geholpen te zijn, den weg vervolgen. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen den wielrijder. Op denzelfden dag reed te Essen een luxe auto twee kinderen aan, die ook dwars over den weg liepen, met het noodlottig gevolg, dat beide kinderen zwaar gewond werden en èèn er van binnen enkele uren overleed. Maandagavond te omstreeks acht uur is V. uit 's.Gravenmoer, die zich per fiets van Waspik naar zijn woonplaats begaf, door een luxe auto van R. uit Waspik aangere den en ernstig gewond. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een schedelbreuk. Hedennacht is het slachtoffer dat 50 jaar oud was en ongehuwd, overleden. De aangeredene verkeerde onder den invloed van sterken drank. Den chauffeur treft geen schuld. Maandagmiddag heeft nabij de Halvelter. brug een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Twee jongelui uit Uffelte reden per rü_ wiel langs den Rijksweg. Doordat zij met hun fietsen tegen elkaar kwamen, geraakte een hunner, de 15-jarige A. Dekker uit Uf felte, het stuur kwijt. Hij werd door een passeerenden auto, die vrij snel reed en be stuurd werd door W. W. uit Kampen, ge. grepen en ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis te Overveen vervoerd, waar hij nog denzelfden avond Is overleden. De auto werd in beslag genomen, daar de remmen zeer slecht functionneerden. Te gen den bestuurder is proces-verbaal opge_ maakt. Drukke dagen voor de brandweer De Apeldoornsche brandweer heeft den eersten Paaschdag zeer actief moeten zijn. Niet minder dan 9 maal moest zü voor het blusschen van heidebrand uitrukken. Om 12 uur werd haar hulp ingeroepen voor een brand op het terrein Welgelegen achter het gebouw van de Shell-Maatschap- PÜ. Om 12% uur op een terrein naast de Bakovenfabriek van de firma Hoppener, waar de schuren, behoorende bij de fabriek groot gevaar liepen door het vuur te zul len worden aangetast. Hierna werden de diensten van de brand weer gevraagd in het Apeldoornsche Bosch (het centraal-Israelietisch Krankzinnigen gesticht), waar zij eveneens een brandje bluschte op een terrein behoorende bij de stichting. En pas was dit gedaan, of de brandweer trok naar de buurtschap Bruggelen, waar op een terrein, behoorende aan Dr. O os- ter uit Beekbergen een paar honderd vier kante M. grond, met jonge dennen be groeid, een prooi der vlammen werd. Na dat dit blusschingswerk was verricht, werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een heidebrandje aan den Ouden Zwolschen Weg en een aan de Asselschestraat. Hier was haar arbeid pas verricht, of haar as sistentie werd ingeroepen aan den Wies- selschenweg, waar op een terrein van No taris Walter het kreupelhout vlam had ge vat. En nadat de brandweer aan den Ka naaldijk, tegenover de machinefabriek van Van der Ploeg nog een heidebrandje had gebluscht, volgde hierop een soortgelijke daad aan den Woudhuizerweg, hoek Zut- phenscheweg. Den eersten Paaschdag werd de boerde rij van den heer H. Veldhoen aan den Beemsterweg door het vuur verwoest. Eeni ge koeien en kalveren kwamen in de vlam- Loenen, waarbij ruim 20 H.A. heide in de brand is ontstaan door het laten vallen van een brandenden stallantaarn op den deel. Op den eersten Paaschdag heeft een felle heidebrand gewoed in het Loenerbrcek te Loenen, waarbij ruim 20 HèAè heide in de vlammen opging. De Loenensche brandweer gelukte het, met behulp van aan- en om wonenden den brand te blusschen. Te Nieuw-Millingen woedde den Eersten Paaschdag een felle heidebrand, waardoor 20 H.A. heide verwoest werd. Nabij de plaats, waar het vuur het eerst werd ontdekt, vond men een lont, zoodat het vrijwel zeker is, dat deze brand moedwillig is veroorzaakt. Den Eersten Paaschdag, des morgens om 5.30 uur werd brand ontdekt in de garage van den heer M. Cornelissen, eigenaar van de stoomwasscherij „de Nieuwe Olifant" te Ugchelen, staande aan den Ugchelschen Weg. De garage ging geheel in vlammen op, evenals een daarin staande zoo goed ais nieuwe luxe-auto, ter waarde van 4600. Ofschoon de oorzaak van den brand niet met zekerheid is vast te stellen, wordt er aan kortsluiting gedacht. Verzekering dekt de schade. Denzelfden morgen werd de brandweer opgeroepen voor een brand in de villa, Brinklaan No. 45, bewoond door de familie K .Deze stond gereed om op reis te gaan, toen de heer K. nog even naar boven ging om zijn overjas te halen en daar ontdekte, dat de slaapkamer in brand stond. De oor zaak hiervan moet gezocht worden in hex feit, dat de gordijnen, door den tocht heen en weer bewogen, in aanraking kwamen met de brandende electrische kachel en vlam vatten. Door het optreden der brandweer werd de brand tot een binnenbrand beperkt. Stamboekvee in de vlammen omgekomen In de boerderij van mej. de wed. Veldstra, gelegen aan den Leeuwarder Straatweg by Marssum, ontstond Maandagmiddag brand. Een achttiental koeien benevens acht kal veren werden een prooi der vlammen. Op het allerlaatste oogenblik gelukte het de vijl concourspaarden uit de stal-Veldstra, die zich in de brandende schuur bevonden, te bevryden. Toen wij op de p'ek van den brand arri veerden, sloegen de vlammen nog hoog uit het dak van de schuur. Doordat de wind gunstig en overigens niet sterk was, bleef de voorhuizinge gespaard mede dank zü het doortastend optreden van de brandweer van Marssum. Van de familie was alleen de eigenares thuis met een ouden arbeider. Deze laatste 4 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AA AAAA/ POLITIE trachtte allereerst de koeien uit den stal te halen, doch dit bleek al spoedig onmogelyk. Daarna snelde hy naar den stal, waar zich een vyftal paarden bevond, met welke de gebr. Veldstra in de laatste jaren vele pry- zen hebben gewonnen. Het dek van een der paarden „Sonja" had reeds vlam gevat. De arbeider scheurde den deken van het dier af en zette de deur wijd open, waarop Sonja de been n nam en met een paar ge weldige sprongen zich in vrijheid stelde. Het dier had, naar „De Courant" meldt, geluk kig geen ernstige brandwonden bekomen, alleen was het aan den neus gewond en ook werden de manen volkomen afgeschroeid. De schoften zagen er uit, alsof er met een scheermes overheen was gestreken. Ook het paard „Engelschman" kreeg eenig letsel, doch „Ingeborg", „Greta" en .Bertram" kwamen er zonder verwondingen af. Van de koeien en kalveren kon helaas geen beest worden gered. In den stal kwamen achttien melkkoeien, waaronder vele stam- boekdieren, in de vlambmen om en in de schuur vond een tiental kalveren den ver stikkingsdood. Het jonge vee in de hokken was uit voorzorg losgelaten, doch de brand breidde zich niet verder uit. De voorhuizinge bekwam vrij veel waterschade daar de vlam men over den brandmuur tot in het dak waren gedrongen. De materieele schade aan machines enz. is beduidend. De boerdery was verzekerd. Nu begon Jaap van al zyn avonturen toch honger te krygen. HU zette zyn beste beentje voor om naar zyn vrouw te gaan. Maar het begon te hagelen; groote hagel- steenen vielen van alle kanten op hem neer en hy had de grootste moeite zyn teere vleugels te beschermen. Was ik toch maar eerder naar huis gegaan, dacht Jaap, maar nu moest ie geduldig de bui afwachten en er doorheen baden. 42. Toen Jaap voorbU het politiebureau kwam, keek ie voor zichtig of er soms agenten voor het raam zaten. Neen hoor, de weg was veilig en Jaap werd weer brutaal. Juist passeerde een Juffertje met een parapluie, toen Jaap het ding ineens uit haar hand rukteHet Juffertje, een dunne wesp, begon hard te gillen, maar Jaap ging er lekker vandoor. Eigenlijk moest ie nu maar eens ophouden, want hy werd echt baldedig. Kwaadwilligheid in het spel Zondagmiddag is er te Nieuw-Millingen een groote heidebrand uitgebroken. Aange wakkerd door den zeer sterken wind' nam de brand een grooten omvang. Militairen van het Remonte-Depot Millingen en burgers trokken gewapend met schoppen en vuur- doovers naar de plaats des onheils. Na ge- ruimen tyd mocht het hun gelukken het vuur te dooven. Kwaadwilligheid is ook hier weer de oorzaak, dat er een prachtig stuk natuurschoon verloren is gegaan. De brana heeft gewoed ten noord-westen van het lana- goed Meerveld. Aangehouden aan de grens Aan de Belgische grens onder Nispen wer den door de politie aldaar twee jongens van ongeveer zestien jaar aangehouden, die de ouderiyke woning te Den Haag waren ont- loopen en naar België wilden uitwyken om zoo de wyde wereld in te gaan. Maar, zooals het vrywel altyd met zulke avonturlertjes gaat, zoo is het nu ook hen weer gegaan. De grensbewaking is moeiiyk te doorboren en het gevolg is, dat zü onder politiegelei- ding naar de ouders gisteren weer zyn terug gebracht. WOENSDAG 30 MAART 1932 HUIZEN, 298 M. Uitsluitend N.C.R.V.-UU- zending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramo- foonplaten. 10.00 NCRV-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium), Mej. A.' Geest (sopraah). 12 15 —2.00 Concert. Mej. H. Brand (sopraan), H. Hermann, viool, P. Oskam, viool, P. Hermami (cello) en Mej7 L. Lauenroth (piano en har monium). 2.30 Christ. Lectuur. 3.00 E, M. van Diffelen: Een half uur spelen. 3.30 Con cert door de „Columbia Three". 5.00 Kinder uur. 6.00 Voor de landbouwers. 7.00 Afgestaan 7.45 Ncd. Cbr. Persbureau. 8.00 Mededeelm- gen door A. v. d. Deure. 8.15 Gramofoonpl. 8.50 Dr. K. J. Bult: Gods Majesteit in de sterrenwereld". 9.30 Liederen van Haydn, Schubert, Hahn en Wolf door To v. d. Sluys. Piano: B. Renden. 10.30 Vaz Dias. 10.40— 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30- 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 6.00 Amsterd. Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen. 12.00—1.45 VARA-septet oJ.V. Is. Ëyl en gra mofoonplaten. 3.00 Fluit-recital door J. Feit- kamp. Piano: P. Tiggers. 6.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en gramofoonplaten 7.05 Vervolg concert. Sousa-marschen. 8.15 .Sym phonic v. d. Arbeid" De Stem des Volks (den Haag) m.m.v. Residentie-orkest, Mevr. Haase-Pieneman (sopraan), P, Zwager (te nor), A. Funke-Knupper bas-bariton). Lei ding: Isr. J. Olman. 11.00 Vaz Dias, 11.15 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tydsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Q. MacLaan. 1.05 Gramofoon platen. 1.50—2.35 Concert. Leden van het Bradford Festival Koor o. 1. v. O. W. Dou glas. 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o. 1. v. Sir Dan Godfrey. Sybil Eaton (viool). O. a. Ie Symphonic In Es, Haydn, en vioolconcert, Beethoven. 5.05 Orgelconcert Reg New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Frank Mer rick speelt Haydn's planosonates. 7.10 en 7.50 Lezingen. 8.20 G. Parker (bariton) zingt lie deren van Beethoven, Schubert e, a. (teksten van Goethe). 8.50Jack Payne en' zyn Band. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Haydn-concert. N. Eadie (sopraan), E. Hall (trompet), BBC- prkest o. 1. v. Percy Pitt, O. a. uit „Die Jahreszeiten" en Ariadne auf Naxos, 11.20 12.20 Jack Harris en zyn Band. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpltaten. 9.05 Solistenconcen (piano, clarinet, zang, cello). O. a. duo voor clarinet en piano, Weber. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—12.35 Con cert uit het Palace-Hotel. 2.204.20 C. Ry- HET De kerker TTTV Gewoonlyk stond de eetlust nummer één in de ry van Bill's gevoeligheden, maar nu deden zyn voeten pyn en werd zyn hart naar elders getrokken. „Eén van tweeën eten of rij len," kreun de hy, terwijl hij op ds bank voor het sta tion ging zitten en met treurnis naar z'ün voeten keek, „en ik stem voor rüd m." Ik keek naar den overkant, waar de deur van een restaurant open stond, 't Was ver weg maar ik meende het spek te ruiken Ik snoof hongerig en wenschte byna, dat Bill houten beenen had. Maar een kameraad is eer. kameraad, en doorgeloopen voeten is lang niet alles. „Dan gaan we rüden, ouwe Jongen," stem de ik toe. Bill zuchtte verlicht, en haalde onzen geldvoorraad uit zijn zak, „Loop jij maar vooruit," zei hy, „en koop twee kaartjes de eerst de beste plaats naar links of rechts. Ik heb eok honger, maar als ik dat heele eind naar dat restau rant 't plein over moet, kunnen ze me meteen naar 't gasthuis brengen. Misschien schiet er nog een kop koffie voor jou over. Ik heb liever één maag, die zeer doet, dan twee voeten." Het bleek, dat we evenver van Winsted als van Thomaston af ware.r. Winsted echter lag eenzaam en verlaten in de wildernis achter Thomaston strek te zich een streek uit, die heerlijke kansen opende voor den verkoop van Wiggin's Weer- galooze Indiaansche Olie. Met twee kaartjes naar Thomaston hielden we echter maa. drie centen over nog niet genoeg voor één kop koffie. We waren liever n*ar Water- bury gegaan, dar, voorbij Thomaston ligt, maar met liever willen koop Je geen ka* rtjes. We kwamen tegenover een paar kerels te zitten, die me niet erg aanstonden. Ze wa ren van 't soort, dat men lievtr overdag vóór zich heeft dan in 't donker achter zich. We staken onze kaartjes op hun plaats achter ons, en ik maakte me gereed, om van het landschap te genieten, toen Bill het idee kreeg, in de gang te gaan zitten, om den tocht langs onze voeten te laten stryken. „Thomaston!" hoorden we buiten schreeu wen. De trein stond knarsend stil. De conduc teur deed de deur aan 't andere eind van de gang open, en de twee verdachte klanten verdwenen snel uit het gezicht. „Doen ze de deur aan dezen kant nou ook haast open?" mopperde Bill Ik keek op de kaartjes. „Van Winsted naar Waterbury," stond er op. Ik las nog eens. Ja, 't was zoo." „Kijk eens Bill!" riep Ik. „We hebben kaartjes tot aterbury. Maar toen ik ze kocht, deugden ze maar tot Thomaston. Dat weet ik zeker." .Allemaal Instappen!" schreeuwde buiten de conducteur. De trein zette zich in be weging. „Enfin, we zullen 't geluk niet in 't gezicht slaan," zei Bill. „We gaan door naar Water bury. Daar wouen we toch naar toe." „Die twee guiten tegenover ons moeten de kaartjes verruild hebben," zei ik. „Joost mag weten waarom." „Misschien wéren ze nog zoo kwaad niet," zei Bill. „Ga mee maar eens küken. of ze ook wat broodjes met ham voor ons hebben laten liggen." De trein stopte herhaaldeiyk. Aan één der tusschenstations stapten twee groote kerels In en liepen de gang c«nor. Ze schenen iemand te zoeken. Toen ze by onzen coupé waren bleven ze staan. „Zyn dat jullie kaartjes?" vroeg de groot ste van de twee. Bill en ik probeerden onschuldig te küken. „Natuurlijk," zei Bill. „Winsted Waterbury?" „U kunt toch zeker lezen?" vroeg Bill uit de hoogte. „We hebben ze Joe," zei de grootste tot den anderen. „Wét," vroeg Bill koel. „Twee dieven jullie," zei de groote ke rel even koel. „We laten ons niet uitschelden!" stoof Bill op. ,Als mün voeten niet zoo'n pijr. de den, schopte ik jullie er ui*. 't Zyn onze kaartjes. We hebben ze niet gestolen." „Nee," zei de groote, „de kaartjes hebben jullie gekocht maar verder heb je waar- I schijnlijk alles gestolen, wat Je btj Je hebt." Hy had de hand in zü zak gestoken en er een stel handboeien uitgetrokken. ,,'t Zijn ze vast en zeker," zei hy tegen zijn compagnon. „Er waren maar twee passagiers van Winsted naar Waterbury in dezen trein." Protesteercnd kwam Bill overeind op zyn pijnlijke voeten. Hij greep ineens de tasch met Indiaansche Olie en vóór de belagers hem konden houden had hy onze bagage door het open raam naar buiten geslingerd. „De buit!" gilde de reus. „Let op de plek, Joe kyk precies uit, waar 't is." Woedend wendde hij zich tot BUI. „Daar kom Je niet verder mee. man," zei hij streng. „We heb ben dat boeltje zóó." De trein rolde het station van Walterbury binnen. „Bel 't hoofdbureau op, Jim", beval de reus. „Zeg dat ze 'n auto laten komen, en dat ze een mannetje met een motorfiets naar de plaats sturen, waar die klant den bult den tiein uit heeft gegooid." We kwamen in een groote politiezaal te recht, waar onze belagers bescheiden de feli citaties van gelijken en meerderen in ont vangst namen. Eindelijk werden onze hand boeien afgenomen, en Bill en ik werden ieder in een cel gestopt. Wat mij het meeste ergerde was het feit, dat een korte verklaring onzerzijds en het onderzoek van de vermiste tasch met zijn onschuldigsn inhoud ons al dien last en na righeid had kunnen besparen. We werden ge fouilleerd voor we de cel ingingen, maar de papleren werden netjes opzij gelegd die zou de chef wel inkijken, als hij kwam. ,A1 gegeten?" vroeg de agent, toen hfj de deur van mijn cel dichtsloeg. „Geen kruimel", antwoordde ik. „Dan zullen we een boterham en een kop koffie halen," zei hy. De cel van Bill was in dezelfde gang, een meter of zes van de myne, zoodat ik. zyn ge lukkigen zucht kon hooren „Hé Bill," riep ik, maar er plofte een schoen neer, dus ik moest nog eens roepen. Dezen keer hoorde hy me. „Zitten er nog n.eer in deze gang?" vroeg ik. „Ik geloof 't niet" antwoordde Bin opge wekt. „Ik heb niets dan leege cellen gezien." „Goed we zyn oude kameraden, dus een ander hoeft 't niet te hooren, als ik Je uit scheld", verklaarde ik bitter. ,Als ik ooit een hersenlooze krankzinnige, stomme, idiote.." „Stil komt iemand aan," viel Bill me in de rede. De deur aan het eind van de gang was ge opend en we hoorden voetstappen naderen. Een blauwe uniform verscheen voor de tra lies. „Hier heb je de koffie en boterhammen," zei hij knorrig, en hy deed een raampje in de deur open, om 't eten door te geven Toen ging hy naar Bill, met nog een bak koffie en een stapel brood en vertrok daarna. Een poosje hadden we 't druk met eten. Toen nam Bill den afgebroken draad van hét gesprek weer op. „Je was net aan 't praten, toen de agent er aankwam", zei hy. „Had je 't over mij?" „Wat dacht je anders?" vroeg lk, met mUn derde boterham in de hand. „Dan zul Je nu wel zoo goed zijn excuus té vragen?" „Excuus vragen?" herhaalde ik. „Excuus waarvoor? Als die motorsmeris niet terug komt met onze tasch, hoe kunnen we dan be- wyzen, dat er geen gestolen goed ln zat?" „Ik tob ergens anders over," zei Bill vroo- ïyk. „Als die motorsmeris te gauw op de proppen komt met de tasch, en ze zien, dat er Indiaansche Olie inzit in plaats van dia manten, en dat alles klopt met onze paple ren, dan zetten ze ons er uit, voor we onze boterhammen en koffie ophebben." „Hè?" verbaasde lk me. „Déérom wou Je niets zeggen en je hebt de tasch uit 't raam gegooid, om die stillen nog wantrou wiger te maken! Je hebt weer nergens an ders aan gedacht dan aan je maag!" „Ik heb nog aan Iets anders gedacht ook", antwoordde Bill Ik wachtte, sprakeloos van verontwaardi ging. Er kwam een zucht van verlichting uit de andere cel. „Ik heb mUn schoenen en sokken uit.... en.... ojogwat zyn die koude stee- nen heeriyk aan je voeten!" 7.20 Operettemuziek onder leiding v. Reesen. O. a. Mimosa-wals, Jones en Kus-wals uil „Der lustige Krieg", Strausz. 8.20 Radio-too- neel. 8.40 Vocale kwartetten. 9.35—10.10 Rus sische muziek o. 1. v. Reesen. O a. Suite uit „Gasse-nolsette", Tschalkowsky'. 10.10—11.50 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.25—7.20 en 10.40- 11.20 Gramofoonpl 12.20—1.50 Concert o. 1. v. Wolf. 4.20—6.20 'Concert o. 1. v. Wolf. 7.30 Werag-orkest o. 1. v Busehkötter m. m. v. H. Garbusova (cello)'. O. a. Celloconcert D- dur en symphonie Es-Dur, Haydn. Hierna berichten en tot 11.20 Populair concert o. 1. v. Wolf. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.: 12.35- 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Sonatenconcert (viool en piano). 5.50 Gramofoonpl 6.50 dito. 8.20 Concert door Vocaal kwartet Weynandt. 9.05 Les romanesques, comedle van Rostand. In de pauze Mandoline-recital 338 M.: 12 33 —2.05 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek. 6.50 2de Symphonie, Rachmaninoff (gramofoon platen.). 8.20 Declamatie met pianobegelei ding. 9.20 Concert door Max Alexys en zjjn orkest. ROME. 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera. ..ZEESEN. 1635 M. 7.20 Kamermuziek door het Königsberger Strijkkwartet 7.55 Actueels Causerie. 8.20—9.20 Oude Dansmuziek door het Scarpa-orkest. 9.20 Lezing en berichten. 9.50 Symphonieconcert door de Dresdener' Philharmonie o. 1. v. Dr. H. Scherchen Hier na tot 11.50 Dansmuziek vanuit de Femina te Berlyn. ^der. Toen hy nog jong was, had de vader te strenge opvoedingsmethode toegepast, "h het volle vertrouwen van zijn zoon te v'bnsn. Carina had sinds gerulmen tyd ge- ^'Td, dat het niet raadzaam was, over som» i'ke onderwerpen met Jim van gedachten Wisselen. Haar godsdienst byvoorbeeld, was iets, dat zooveel mogeiyk uit het J'Wcht gehouden moest worden, en waar- liefst nooit moest worden gesproken., j t>ez8 gedachten kwamen haar voor den ue't, toen haar oogen droef peinzend rust- 6 op de jongensfiguur vóór haar. koster hield een boek opengeslagen in de rtfhd, Hy scheen de H. Mis te volgen met 3* aandacht. Bü het Evangelie stond hy 3 en maakte op voorhoofd, mond en borst kruisteeken. By het Banctus knielde hU by de elevatie maakte hy eerst de bui- en staarde V even in de richting van de opgeheven H. Hostie en den kelk, waarna hy geruimen tyd in eerbiedige houding, de handen voor het gelaat, in overweging ver zonken bleef. Hy moest ergens de beginselen van het katholieke geloof hebben geleerd en uitstekend ook, want de manier, waarop hU zich ln het kerkgebouw gedroeg en de wüze, waarop hy zyn gebeden verrichtte, dat alles deed het voorkomen, alsof hy nooit anders gekend had En opeens herinnerde zy zich, wat hy haar gezegd had, toen hy vernomen had, dat de buitenlandsche reis op handen was. Ik zou het u wel vertellen.... als ik kon.... Maar ik doe het liever niet. Doch ge moet niet denken, dat ik iets verkeerds doe...... Dus: dit was het geweest, al dien tyd Wel was het haar door den geest geflitst, dien avond, doch haar vermoeden had geen vas ten vorm aangenomen. En nu greep een groote vrees haar aan. Wat zou Jim zeggen, als hy dit te weten kwam? Zou hy het haai verwijten? De hoop. die zy steeds gekoesterd had, werd opeens door angst vervangen. En haar oogen vulden zich met tranen. Toen Zij de altaartreden betrad, om de H Communie te ontvangen, ging zy voorbU Peter, zonder te kennen te geven, dat zy hem gezien had. Onmiddeliyk, toen de Mis uit was, spoedde hü zich naar builen Nog was zy er niet zeker van, of hy haar gezien had of niet. Ze keerde terug naar het hotel dien mor gen, het hoofd zwaar van gedachten. Het was een bleeke Januari-dag, en boven Rome hing grys en grauw de lage lucht. De stad had een droefgeestig, streng uiterlük, als hing er nog de angstige, neerdrukkende sfeer van voorbye, tragische geheimen en gebeurtenissen. Om haar wandeling nog wat langer te rekken, want zü gevoelde dien morgen 'n vreemdsoortigen tegenzin om Jim te ontmoeten, maakte zü een omweg langs de Spaansche trap. De bloemenverkoopers maakten er hun uitstallingen reeds klaar. Zelfs op de guurste winterdagen brachten die kleurige bloemenmassa's een indruk van zomerweelde en warmte aan de omgeving. Takken amandelbloesem, rose en zilverwit op de bruine twygen; bossen zWaar geu rende, donkere violetten; en viooltjes van geel tot rood gevlamd. Carina bleef staan en zag er vol bewondering naar. De koopman zei: „Vuole?" en hièld haar een ruikertje voor. Ze schudde van neefl en liep door. Langzaam en vermoeid beklom zü de trappen, alsof een zware last op haar schouders drukte. Jim zat reeds in de hall, toen zü terug kwam, en op zün vroolük gelaat was angst noch misnoegen te bespeuren. Ik hoop, dat je voldoende gekleed zyt. CarinaI sprak hy. Het is hier vandaag even koud als in Engeland, zoo zonder 'zon! In zün toon klonk bezorgdheid voor haaf wel zijn. Carina bekeek haar bontmantel, wélke haar tot de knieën hulde ln de warmte- gevende pels. Het was een geschenk yan Jim. Dank je, Jim, ik heb het volstrekt niet koud. De morgenlucht vind ik altyd zoo heeriyk verfrisschend. Ze volgde hem in het restaurant. Daar dronken ze büna altyd samen koffie. Peter is laat vanmorgen, sprak hij. Ik dacht, dat hy al op was. Ik heb in zyn kamer gekeken, alvorens lk naar beneden kwam, en zag, dat hy er niet meer was. Carina bloosde even, doch antwoordde niets. Ik behoef je wel niet te vertellen, dat ik over Peter uiterst tevreden ben. Car. Mallory proefde met een voldaan gezicht zijn eersten kop koffie. Ik zie, dat ik wat a) te haastig de conclusie heb getrokken, dat er iets mis was. Maar, met jongens van zijn leeftyd kan men niet te voorzichtig zyn. Ik was er zeker van, dat er niets ver keerds gebeurde, zei Carina onrustig. Zé wilde maar, dat zü den moed had, vol komen openhartig te zyn tegenover Jim en hem te vertellen, wat zy dien morgen had gezien. Maar het was Peter's geheim, niet het hare, en zü aarzelde om oneenlgheid te zaaien tusschen vader en zoon. Ze begon te éten met het gevoel, dat elke bete haar leed zou kosten. t Het was byna een opluchting, toen Peter Kalm de kamer binnentrad. Goeden morgen, vadertje. Goeden mor gen.' Carina. Hy nam zyn plaats aan tafel ln en ver zocht den kellner, hem koffie en broodjes te brengen. Wat gaat u vandaag doen, vader? vroeg hij. Ik ga naar den Palatynschen heuvel, antwoordde Jim. Het was zyn geliefkoosde morgenuitstapje. Ik dacht naar Campo Verano te gaan, naar het kerkhof, zei Carina zacht. Dan ga ik met u mee, sprak Peter. Neen, vandaag niet! antwoordde ze tot zyn groote verbazing. Vandaag ga ik liever alleen, Peter! In werkelijkheid was zy er zeker van, dat wanneer hy met haar voor het graf van haar zuster Mary zou staan, hy zün geheim niet langer vóór haar zou kunnen bewaren. Maar Peter werd onaangenaam getroffen door deze weigering, welke hij opvatte als een soort onwilligheid van Carina, om hem te laten deelen in haar zusterlyke gevoelens van smart en droefenis om de geliefde doode. Hy sprak dan ook eeulgszins mees muilend: Goed, dan ga ik met vader haar den Palatün. Ik heb een afschuw van kerkhoven i sprak Jim. Kille, terneerdrukkende plaatsen Zorg. dat je er geen kou vat, Carina. O. neen, daar pas ik wel voor op. Maar je ziet zoo bleek en afgemat van morgen: ik geloof, dat je meer rust moet nemen, liefste. En zyn oogen staarden haar onderzoekend aan; zü gevoelde, dat zjj op dat oogenblik doodeiyk bleek moest zün. Ge voelt Je toch niet onwel, Carina? vroeg hü op teederen, belangstellenden toon. O neen, volstrekt niet. Jim. Ik gevoel me heel goed. antwoordde ze vroolyk. Al dien tyd evenwel gevoelde zy zich bui tengewoon ellendig in het besef, dat zü hem eigeniyk bedroog, al lag dit niet ln hare be doeling. Maar zy verlangde wanhopig dien dag al leen te zyn, en het was om die reden, dat zU op het plotselinge idee gekomen was, om naar San Lorenzo te gaan. Dat uitstapje zou een groot deei van den morgen in beslag nemen, en zij hoopte, dat wanneer zy te rugkeerde, haar geestelijk evenwicht althans ten deele zou zyn hersteld. Doch Jim had reeds opgemerkt, dat er iets aan scheelde. Natuuriyk had hy het toegeschreven aan haar gezondheidstoe stand, aan de vroege morgenwandeling en het lange nuchter biyven. Hy keurde die dingen voor Carina af, en hy was biy, dat zy in Llnfold geen gelegenheid had, om aan dergelyke godsdienstige excessen toe te geven, zooals hü ze voor zich zelf noemde. Maar voor Carina was het een gewoonte, welke zy zelfs tydens de ernstigste dagen der ziekte van haar zuster nauwelyks had onderbroken. Het had haar Juist door die moeiiyke dagen heengeholpen. Jim en Peter zagen Carina naar het Ce- meterium vertrekken, vanaf den ingang van het hotel. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13