SOVJET-RUSLAND ALS BONDGENOOT? Dilemma voor de nabuurstaten Laatste Nieuws PAASCHBETOOGING IN IERLAND Rustig verloopen PARIJS KAN NOG UITGAAN Theaters voorloopig niet gesloten DE DONAU- CONFERENTIE Duitschland neemt deel NIEUWE TORNADO IN ALABAMA 7 dooden en 50 gewonden VREEMD INCIDENT OP MALTA Fascistische overmoed PAASCHVREDESTOORDERS GEARRESTEERD AARDSCHOKKEN TE SERAJEWO ANTI-CLERICALE RELLETJES IN SPANJE NIEUWE OORLOG IN HET OOSTEN 34 PAASCHSLACHTOFFERS IN FRANKRIJK DUINBRANDEN HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN BRANDSTICHTING ROOVER EN REIZIGER MOORDAANSLAG TE BAARN MAN UIT DEN TREIN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BLOEMENDAAL (Van onzen Parijschen diploma tieken medewerker.) Den laatsten tijd hebben twee soorten onderhandelingen weer de aandacht ge vraagd voor den geheelen Europeeschen toe stand en voor de noodzakelijkheid, wanneer men de groote vredespolitiek wil beoefenen met eerbiediging der verdragen, om volgens een bepaalde methode te werk te gaan en om te weten, waarheen men gaat. Vooreerst bedoelen we de onderhandelin gen tusschen de nabuurstaten van Sovjet- Rusland (met toestemming van Frankrijke met de sovjets en vervolgens de eerste ge- dachtenwisselingen tusschen Tsjecho-Slo- wakije en zijn bondgenooten eenerzijds en Oostenrijk en Hongarije anderzijds, om eventueel te komen tot een economische entente. Men weet, dat de onderhandelingen, welke wij het eerst hebben genoemd, nog blijven steken Inzake een formule, waarover Moskou en Boekarest het niet eens zijn. Het gaat erom, hoe de termen, die De- trekking hebben op de conflicten, welke tus schen beide landen bestaan of nog kunnen ontstaan, zullen worden gekozen. Zullen zij ln positieven zin uitvallen, of zullen zij het stilzwijgend in het midden laten, dat er een verschil van opvatting bestaat aangaande het politieke statuut van Bessarabië. Zoolang men het te Boekarest nog niet over dezen tekst eens is, zullen Polen, Let land, Estland en Finland en zelfs Frankrijk hun besprekingen met de Sovjets niet defi nitief kunnen afhandelen, ofschoon de over eenkomst tusschen Frankrijk en Rusland reeds 24 Augustus j.l. geparafeerd is en cue tusschen Polen en Rusland op 25 Januari j.l. Deze bijzonderheden vormen niet het wezen van de kwestie; van belang is slechts te weten of dit soort overeenkomsten nuttig zyn en weldadig ofwel dat het volkomen overbodige manifestaties zijn. Een deel van de Franse he openbare meening, vooral aan de rechterzijde, heeft hevig stelling geno men tegen elk accoord met de Sovjets. Het betreft hier dagbladen en politieke kringen, die schijnbaar om hun vriendschap jegens Polen te toonen, dit land onder alle om standigheden lessen willen geven en beter dan dit land zelf willen weten, wat strookt met zijn belangen. .Afzien van den oorlog als instrument van nationale politiek, zich onthouden van elk agressief optreden, waardoor de integriteit en de onschendbaarheid van gebieden in of de politieke onafhankelijkheid van de andere parij wordt aangetast, ziedaar, woorden en opvattingen, die heelemaal geen zin hebben, wanneer zij in betrekking worden gebracht met een mogendheid als ae Sovjet-Unie, welke geen vertrouwen verdient, daar ze tenslotte geen staat is, maar een broeinest van propaganda." Deze redeneeringen zijn van een bijzonder karakter, dat misleidend kan zijn. Ik geef toe dat ik, zoo ik door een eigen aardig toeval werd benoemd tot chef van den Poolschen Generalen Staf. niet maar gerust zou gaan slapen en niet zou af zien van mijn verdedigingsmiddelen in goed vertrouwen op deze overeenkomst. Maar tus schen het toekennen van een absolute waarde aan een overeenkomst en haar reeds van te voren te beschouwen als van nul en geen er waarde ligt waarlijk een groote af stand en het gezond verstand vindt wellicht nog wel een middenweg. Wat zou voor den huidigen toestand van Europa bijzonder ernstig en rampzalig zijn? Dit zou zijn, dat wanneer de partij der ge welddadige herziening in het Reich de over winning behaalt, zij onmiddellijk hier en daar in Europa steun zou vinden. Zij kan dezen vinden in een medeplichtigheid van den Sovjetstaat, in wraakgevoelens en irre- dentisme-bewegtngen, in een slecht gestabi liseerd en naar verandering uitziend Cen traal Europa, eventueel in een behoefte aan dolle expansie, welke Italië zou aanzetten tot een vijandige houding jegens FrankrijK. Neemt men de derde van deze mogelijkheden en beschouwt men deze van naderbij, dan ziet men dat ze niet erg waarschijnlijk is. Dat Italië ontevreden is en zijn plaats onder de zon wenscht uit te breiden is waar, maar ik betwijfel of Italië zich daarom zal werpen in een oorlogsonderneming, waar Frankrijk op zijn minst kan rekenen op de welwillende neutraliteit van het Britsche Rijk. Het tweede gevaar ligt in de houding der Sovjet-Unie. Hierover plegen de men- schen over het algemeen niet veel na te denken alvorens te schrijven. Aan den eenen kant zeggen zij, dat de Sovjet-Unie geen 6taat is als de andere, aangezien haar im perialisme niet den triomf van een politieke macht, doch van een leer wil verzekeren en aan den anderen kant veronderstellen zij bi) haar oogmerken, die in overeenstemming zijn met de oude diplomatieke tradities. Dit is in strijd met elkaar; ofwel de derde internationale heeft de overhand in Rusland, en dan zal deze haar uur afwachten, het uur nJ. van den chaos en de besluiteloosheid, want zij zal in dit geval nooit haar krachten in den strijd werpen, om de eene kapitalistische mogend heid over de andere te laten triomfeeren; ofwel Stalin is het hoofd van een impe rialistisch Rusland, en dan kunnen zijn ver langens naar gebiedsuitbreiding, wanneer Rusland ze heeft, slechts betrekking hebben op Azië of op de zeeëngten. In alle gevallen valt het niet in te zien, wat men zou verliezen by het sluiten van een non-sgressiepact wanneer het effect hiervan zonder de waakzaamheid te doen verslappen, een herleving zou zijn van een zeker vertrouwen dat meer actieve econo mische betrekkingen in de hand werk. De handel tusschen Polen en Rusland is op het oogenblik zeer verminderd, daar nog maar 2 procent van den Poolschen uitvoer naar Rusland gaat. Toch zouden zekere halfproducten als gietijzer en bepaalde eindproducten als textielwaren ingeruild kunnen worden tegen grondstoffen. Wanneer een overeenkomst dezen ouden handel doet herleven, kan men haar niet nutteloos noemen. Wat het derde gevaar betreft, namelijk dat een Duitsche revanche-beweging voor Europa fataal zou kunnen worden, dit is te wijten aan de nooddruftige en onzekere toe standen in Centraal Europa. Hier is men aan het werk om verbetering te brengen; reeds hebben belangwekkende conferenties tusschen Hongaarsche en Tsjechische per soonlijkheden plaats gehad. Tijdens mijn jongste reis ln Hongarije, enkele weken ge leden, maakte het idee snelle vorderingen in de Hongaarsche kringen, zoowel in de legi- timist'sche als ln de liberale. Weliswaar schijnt Graaf Bethlen een andere politiek te hebben, die er op gericht zou zijn de kleine entente te dwarsboomen en te schokken door een om zoo te zeggen diagonaal loo- pende alliantie met Italië en Roemenië. De oud-premier heeft er zelfs een begin mee gemaakt, dit plan twee maanden geleden tijdens een Jacht aan koning Carol uiteen te zetten, wien hij te verstaan gaf, dat een personeele unie tusschen Hongarije en Roe menië onder Carol's schepter er het ge lukkige gevolg van zou kunnen zijn. Maar de meeste Hongaren zijn het hier niet mee eens. Deze zijn ontgoocheld door de politieke betrekkingen van hun land met Italië evenals overigens over de betrekkingen met al degenen, die Hongarije hebben trach ten te verleiden door het den onmogelijken droom voor te spiegelen van een herziening der grenzen in de naaste toekomst. Wanneer Polen zich losmaakt van een instinctief misnoegen, dat van zelf ontstaat bi) de gedachte aan de mogelijkheid, dat er zich aan zijn Zuider flank een belangrijke statenbond zou kunnen vormen, zal het bij eenig nadenken opmerken, dat het daar een afzetgebied en vooral een omvangrijke con solidatie zal vinden van zijn territoriale veiligheid. Zoodra Duitschland zou weten, dat in geval van een conflict Oostenrijk en Hon garije om wille hunner belangen en uit soli dariteit zich niet in avonturen zouden stor ten, zal Duitschland een zeer ernstig motief hebben, om zich te oriënteeren naar de gezonde regelen der wijsheid en niet der dwaasheid. En wie slechts om Polen be kommerd is, heeft hierin een eersterangs troef. Daar dus eenerzijds de besprekingen met Moskou verre van onbelangrijk zijn en anderzijds een consolidatie van Midden- Europa een waarborg van werkelijke waarde beteekent. Hjdt het voor mi) geen twijfel, of de wijze en helderziende minister van bui- tenlandsche zaken te Warschau, Zaleski, neemt alle kansen van entente waar op beide terreinen. Ten overstaan van de mo gelijkheden op troebelen in Europa mag men zich niet tevreden stellen met zuchten en alarm te slaan, doch zoodra zich een goede onderneming voordoet, moet ieder die van goeden wil is er aan medewerken. Het zou kortzichtige politiek zijn deze combinaties in Midden en Oost-Europa van belang ontbloot te achten voor de neutrale landen van West-Europa. Alles wat aan Europa een weinig stabiliteit kan terug geven, is een element in den economischen opbouw, dien we hopen, dat zal volgen op de wereldcrisis. DUBLIN, 27 Maart. (Reuter). Ter her denking van den opstand van 1916 heb ben heden in den geheelen Ierschen vrij staat betoogingen plaats gehad. De grootste manifestatie werd gehouden te Dublin, waar een proclamatie van den raad van het re- publikeinsche leger werd voorgelezen. Hierin wordt niet alleen aangedrongen op afschaf fing van den eed ,van trouw, maar ook op de stichting van de republiek. Het republi- keinsche leger, aldus de proclamatie, zal blij ven bestaan, zoolang deze doeleinden niet zijn bereikt. Om aan te toonen, hoe groot hun getal sterkte wel is, liepen duizenden republikei nen door de straten van Dublin, zonder dat de autoriteiten tusschenbeide kwamen; het nationale leger bleef in de kazernes om in cidenten te voorkomen. Het is veelbeteeke- nend, dat geen lid van het kabinet of leider van het nationale leger aan de betoogingen heeft deelgenomen; tegen de verwachting in hebben er geen ongeregeldheden plaats ge had. De in Dublin gehouden optocht begaf zich naar het kerkhof van Glasvenin, waar een herdenkingsplechtigheid plaats had, waarbij de republikeinsche leider Twoney het woord voerde. De Valera heeft zijn antwoord aan de En- gelsche regeering gereed. Het zal morgen worden behandeld door het kabinet van den vrijstaat en waarschijnlijk Woensdag naar Londen worden gezonden. BERLIJN, 28 Maart (VD.) Zondag middag hebben Jeugdige communisten ge tracht te demonstreeren aan het Slotplein en in de hoofdstraat van Tegel. Een politie beambte werd door de communisten aan gevallen en tegen den grond geslagen. De beambte werd licht gewond. In totaal wer den 51 personen gearresteerd. Paaschmaandag werd te Treptow de Godsvrede verstoord. Acht communisten en een vrouw werden gearresteerd en ter be schikking gesteld van de politieke politie. BELGRADO, 28 Maart. (VD.) Naar de bladen uit Serajewo melden, hebben aldaar op Paaschzondag in een tijdsverloop van eenige uren, vijf ernstige aardschokken plaats gehad. Deze schokken waren ten slotte zoo sterk, dat de bevolking in groote angst de straat op liep om zich in veilig heid te stellen. Er werd geen groote schade aangericht. De haard van de aardbeving ligt op ongeveer 20 KM, ten Noorden van Serajewo. gen toegestane belastingverminderingen gel den ook voor de concertondememingeri, doch niet voor cabarets en variétés. Deze, door Tardieu reeds goedgekeurde maatregelen, moeten thans nog door de Kamer worden goedgekeurd. PARIJS, 28 Mrt. (VD.). De voor 29 Maart aangekondigde algemeene sluiting van schouwburgen en bioscopen is op het laatste i oogenblik voorkomen. Tusschen de regeering en de belanghebbende kringen werd na 1 langdurige onderhandelingen een voorloopige overeenstemming bereikt, zoodat het conflict althans voorloopig bijgelegd is. De regeering heeft zich bereid verklaard den schouwbur gen in Parijs een vermindering van een derde en in de provincie een vermindering van een vierde van de staatsbelastingen te geven. De bioscopen krijgen een crediet van 12 millioen francs, dat onder de in moeilijkheden geraakte ondernemingen verdeeld zal worden. Da aan da schouwbur- MADRID, 28 Maart (V. D.) Te Castro provincie Cordoba) hebben Katholieken, on danks een desbetreffend politieverbod, een processie gehouden, waarbij het tot botsin gen kwam met de politie. Talrijke personen werden gearresteerd, o.m. de pastoor. In een dorp bij Burgos hebben links-radi calen een kapel door brand verwoest, nadat zij eerst de kruisbeelden hadden kapot geslagen. Nieuwe kloosterbranden MADRID, 29 Maart (Reuter). Over de reeds kort vermelde incidenten te Anto- quara in de provincie Malaga, worden volgende bijzonderheden bekend: De volksmenigte had niet slechts een klooster in brand gestoken, doen ook nog getracht een tweede klooster door het vuur te vernielen, hetgeen echter door de politie verhinderd werd. Het in brand gestoken klooster werd geheel een prooi der vlam men. daar de menigte de brandweer niet tot den brand toeliet en deze zelfs beschoot. Bij de onlusten is een persoon gedood. 17 personen ziin in hechtenis genomen. BERLIJN, 29 Maart (V.D.). De Duitsche regeering heeft de Engelsche uitnoodiging tot het houden van een 4-mogendheden-con- ferentie ter bespreking van het Don au nl an, in principe aanvaard. Bliikens de uitnoodi- gine stelt MacDonald zich voor. de confe rentie te houden tusschen 4 en 9 April as. Men bevestigt, dat Tardieu eind dezer week naar Londen zal saan om besprekingen te houden met MacDonald en sir John Simon. De juiste datum staat nog niet-vast. De ..Echo de Paris" verklaart, dat Tardieu wel bereid is eind dezer week naar Londen te gaan. doch dat. hii eerst bericht wil ont vangen over de plannen van MacDonald en sir John Simon. De Fransche gezant ln Tonden heeft een d,enovereenkom-t'"'e op bracht gekceeen doch wegens het Paasch- feeet. heeft hii deze nog niet ten uitvoer kunnen brengen Hoogstwaarscïu'inU'k zal nog heden over Tardieu's reis een beslissing vallen. Oostenrijks houding WEIENEN, 29 Maart (Reuter). De Oosten- riiksche minister van Landbouw. Dr. Dollfuss. heeft op een hier gehouden vergadering een schildering gegeven van de maatregelen, welke door de Oostenrijksche regeering op het gebied der handelspolitiek genomen zijn. De minister gaf speciaal uiting aan de hoop, dat het voorstel tot economische samenwer king met de omliggende staten tastbaar resultaat zou brengen. Voor zulk een nieuwe richting in de economische politiek is de principieele toestemming noodig van de groote mogendheden. De minister deelde tenslotte mede, dat de Oostenrijksche regeering niets zal nalaten, om het plan voor het volgen van nieuwe richtsnoeren in de Midden-Europeesche eco nomische politiek te steunen. Gaat China tot den tegenaanval over? SJANHAI, 28 Maart. (V.D.) Officieel wordt uit Hongkong gemeld, dat Hoe Han Min de vroegere president van de wet gevende vergadering, er bij de regeering aandrang op heeft uitgeoefend, dat ver sterkingen zouden worden bijeengebracht voor het uitvoeren van een tegenaanval op Sjanghai en dat de nationale mobilisatie zou worden georganiseerd teneinde geheel China weer te herwinnen. Japansche bombardements vliegtuigen boven Tienstjau. SJANGHAI, 28 Maart. (V.D.) Naar het Chineesche Telegraafagentschap Comyn mededeelt, hebben Zondag Japansche bom bardementsvliegtuigen Tienstjau gebombar deerd. Er werden in totaal 20 bommen om- laaggeworpen. Bovendien hebben Japansche bombardementsvliegtuigen de Chineesche stellingen uit machinegeweren beschoten. In totaal werden 14 personen gedood. NEW YORK, 28 Maart (V.D.). Een vernietigende wervelstorm, welke bijna ge heel denzelfden weg nam als de tornado welke verleden week Maandag, zooals be kend, aan meer dan 300 personen het leven heeft gekost, heeft Paasch-Zondag de dis tricten Chilton, Chambers en Tallapoosa (staat Alabama) geteisterd. Voor zoover thans reeds is te overzien, werden 7 perso nen gedood en ongeveer 50 gewond. LONDEN, 29 Maart (V.D.) De „Malta Chro- ïicle" maakt melding van een incident, dat :lch voordeed bij het vertrek van een Ita- aansch stoomschip van Malta. De Italiaan, sche onder-staatssecretaris Giur.ta, die zich I aan boord van het stoomschip bevond, riep over de verschansing leuende, zóó luid, dat iedereen in de omgeving het kon hooren: „Wij zijn hier in Italië, op den toegangsdeg van Italië naar het Afrikaansche rijk. Wij moeten de Engelschen leeren wat fascisme is." De Italiaansche consul trachtte ver geefs den onderstaatssecretaris het zwijgen op te leggen. PARUS, 27 Maart. (V. D.). De groote verkeersdrukte gedurende de Paaschdagen heeft ln Frankrijk 34 menschenlevens als slachtoffers van het snelverkeer geëischt. Bovendien werden ongeveer 120 personen bij verkeersongevallen min of meer ernstig ge wond. Op Ameland Te Hollum op Ameland is 15 H.A. duin terrein, waarvan een gedeelte met jonge dennen beplant is, afgebrand. Door het wegwerpen van een brandende cigaret door een schooljongen ontstond voorts een brand in de nabijheid van het zomerhuis „Kievit" bij Nes. De burgemeester van Ameland had daar om het ontsteken van Paaschvuren verbo den, meldt het „Handelsblad". De duinter reinen worden overal bewaakt. Onder Koudekerke (Zl.) is ruim een hec tare helm en boschage afgebrand. Uitbrei ding kon worden voorkomen. Vrijdag is in de Noordermeer onder Sta voren het eerste kievitsei gevonden en aan geboden aan de Koningin. Geesteszieke de dader De politie te Soest werd gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was bij een juffrouw aan de Beetslaan, aldaar. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet hanelend op te treden, aan gezien de brand met hulp van buren en omwonenden in den aanvang gebluscht kon worden. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de brand is aan gestoken door iemand, die ziek van geest is en ten huize van de juffrouw verblijf houdt. De man heeft eenige voorwerpen eerst met petroleum begoten en deze daarna in brand gezet. Hoewel het vuur tot een binnenbrand beperkt kon blijven, is de schade vrij aan zienlijk. De politie heeft den man in arrest gesteld. Jongen gewond Een aantal jongens van ongeveer 12 jaar waren aan het spelen op het opgespoten terrein langs den Abraham van Stolkweg onder Oversohie. Zij speelden het beroemde spel van roover en reiziger. Een van de jon. gens had een revolver bij zich. Daarmee heeft hij plotseling een schct gelost. De 12- jarige J. de V. uit de Burgemeester Meinesz- laan te Rotterdam kreeg den kogel ln d'e linkerhand. Hij is niet ernstig getroffen. De politie stelt een onderzoek in. Volgens een andere lezing van het geval zou de getroffen jongen zijn kameraad den revolver hebben ontfutseld en daarmee zich zelf hebben gewond. De drijfveer onbekend De heer W. Vos uit Soest was reeds eenige avonden bij het naar huis gaan van Baarn naar Soest, door twee hem onbekende pet- sonen lastig gevallen in de gemeente Baam. Zaterdagavond hebben deze onbekenden hem weer gevolgd en hem ter hoogte van ae boerderij de Cult van achteren onverhoeds aangevallen. Zijn belagers, die evenals hy op de fiets waren, brachten hem eenige sne den over den hals toe met een zeer scherp voorwerp. De grootste snede was 13 centi meter lang. Hierna werd de heer V. met fiets en al ln és daar langs de weg gelegen sloot geworpen. Een heer en dame die op het hulpgeroep toe schoten, konden het slachtoffer uit zijn zeer netelige positie bevrijden. De heer V., die oor bloedverlies zoodanig versuft was, dat hij niet meer kon gaan, werd per fiets naar het politiebureau te Baarn getransporteerd, alwaar een noodverband gelegd werd. De getroffene werd later per auto naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk, daar de halsslagader niet getroffen werd. Daar de heer V. geen persoonlijke vijan den heeft, tast de politie nog in het duister omtrent de drljfveeren van dezen laffen moordaanslag. Wel meent men te weten dat de daders zich te Baam ophouden. Er uit gevallen of gegooid? Voor enkele dagen berichtten wij, dat te Roozendaal de garagehouder G. J. Lammers ernstig verwond des avonds laat op de spoorlijn was gevonden. Het vermoeden werd toen uitgesproken, dat de man zich had ver slapen en het station was voorbij gereden, waarna hij toen hij wakker schrok uit den trein was gesprongen. De heer L. was aan hoofd, handen en beenen verwond en, naar het ziekenhuis Charitas overgebracht, moes ten hem pink, ring- en wijsvinger en een stuk van zijn voet worden geamputeerd. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeval in, doch wijl dit onderzoek nog niet is beëindigd, hebben wij thans inlichtingen ingewonnen bij de familie van het slachtoffer. Volgens deze mededee- lingen zou de heer Lammers het vermoeden hebben uitgesproken door eenige Fransche reizigers uit den trein te zijn geworpen. Te Rotterdam, zoo had hij zich weten te herinneren, had hij een kaartje naar zijn woonplaats Roozendaal genomen en aan het loket met een briefje van 50 betaald, wijl hij geen klein geld bij zich had. Drie heeren stonden in de nabijheid, die hij later in den trein ook aantrof. Een hunner vroeg later in den trein in onbeholpen Hollandsch om 'n lucifer en presenteerde den heer L. ook een sigaret. Bij het rooken vie) hij in slaap en van wat er verder gebeurde wist hij zich niets te herinneren. Eerst toen hij op de spoorbaan lag is hij weer tot bewustzijn ge komen. Zijn Jas en hoe, welke hij nochtans in het bagagenet had gel-'cd, lagen evenes op de spoorbaan. Later bleek hij een bedrag van ƒ70 te vermissen, terwijl zijn portefeuille met nog ongeveer ƒ100 in zijn bezit was. Hij wordt nog steeds in Charitas verpleegd, doch zijn toestand baart geen zorg meer. GROOTSCHE INTOCHT VAN PATER J. J. COUENBERG EN ZIJN EERSTE PLECHTIGE H. MIS Vlaggen op den Binnenweg in de buurt van de Koedieflaan en de kerk aan den Heeren- weg zijn de voorteekenen van een naderend feest. Tegen half 3 Zondagmiddag rijden auto's voor het R. K. Vereenigingsgebouw daarvoor welwillend afgestaan door verschil lende eigenaren, die getooid werden met de geel-witte vlaggen, om straks den neomist van het station Haarlem af te halen, waar hij even 3 uur zou arriveeren. Vermoedelijk met een voortrein meegeko men, arriveerde de feesteling iets te vroeg en als de auto's aan het station voorrijden, staat onze jonge priester reeds aan den uit gang van het station. Een gevolg hiervan was, dat het vertrek van het station een half uurtje te vroeg plaats had, waardoor besloten werd, een autotochtje te maken. Om half 4 arriveerde de stoet aan de grens van Heemstede, waar behalve het bestuur van den R. K. Volksbond, een vrij groote menigte den jongen priester stonden op te wachten. Hier werd de neomist toegesproken door den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer H. A. Meeuwenoord, die zoo ongeveer de volgende toespraak hield: „Bij het binnenkomen in onze gemeente, waar uw wieg eens stond, u uw jeugd door bracht, waar u onder trouwe ouderzorg en geestelijke leiding uw roeping voelde ont waken, is het voor mij een groot voorrecht u als eerste zoon, ontsproten uit den kern van het R. K. arbeidersleger een hartelijk wel kom toe te mogen roepen namens het R, K. arbeidersleger hier ter plaatse. Tot God richten wij onzen dank voor de bijzondere genade, welke Hij u gaf en u tot deze hooge waardigheid riep, en wij willen dezen dank omzetten in daden door u een waardige ontvangst te bereiden en zoo onze eer te bewijzen aan den priester. Wij als vertegen woordigers van de geheele R. K. arbeiders beweging in Heemstede volbrengen gaarne de taak ons opgelegd om u als priester de hand te drukken bij uw aankomst en u als neomist het welkom toe te roepen als wer ker in den wijngaard des Heeren. Aanvaard, aldus spr. deze hulde als een klein bewijs van onze aanhankelijkheid van enze medearbeiders. Spr. verzoekt den neo mist thans voor te mogen gaan om hem de parochie te mogen binnenleiden, waar hij met en voor ons de eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Spr. besluit met een verzoek om weer in de auto's, zoo welwillend door katholieke plaatsgenooten beschikbaar gesteld, plaats te nemen, om een begin te maken aan de verschillende plechtigheden, die deze Paaschdagen in de parochiekerk van den H. Bavo zullen plaats hebben. Als om precies 4 uur de 7 auto's de kerk naderen, is het kerkplein zwart van men- schen en op den Heerenweg heeft de politie handen vol, om het verkeer gaande te houden. Tusschen een haag van belangstellenden vormt een stoet van bruidjes, knapen, palmtakken dragend en misdienaartjes de eerewacht, waartusschen de neomist naar het kerkgebouw wordt geleid, onder het beieren der klokken. Binnenkomend wordt hem een welkomst lied toegezongen. Zichtbaar bewogen nadert de neomist het fraai versierde altaar, en nadat het feest lied is geëindigd, vangen de Vespers aan, waarbij de neomist geassisteerd werd door de beide kapelaans der parochiekerk. Na de Vespers wordt Z.Eerw. door de eerewacht uit de kerk en over het kerkplein naar de pastorie geleid. Maandagmorgen (2den Paaschdag) heeft de neomist zijn eerste Plechtige H. Mis op gedragen. Om half 11 was de kerk vrijwel geheel gevuld met parochianen en kennissen. Z.Eerw. werd daarbij geassisteerd door de Weleerw. Heeren A. J. v. Schaik en J. J, Tesselaar als diaken en subdiaken, pastoor J. M. v. d. Tuyn als presbyter assistent, de priester-student Ruysenaars als ceremoniarius, terwijl de lagere assisten tie was toevertrouwd aan studenten van Hageveld en Warmond. Het zangkoor zong voor de H. Mis de Veni Creator van Jac de Jong, waarna de Missa Immaculata Conception, onder de Commu- niet, Jesu Dulcis Memoriam, van v. Kooten, het Tantum Ergo van Fr. Wit en na de H. Mis de priestercantate van Alb. Mosmans, alles voor 4-stemmig Mannenkoor. Na het Evangelie betrad Pastoor J. M. v. d. Tuyn den preekstoel voor het uitspreken van een feestrede. Als tekst had Z.Eerw. ge kozen: „Introlluxit vos Dominus in terram fluentem lac, et Mel, Alleluia" (De Heer heeft U binnengevoerd m een land, dat over vloeit van melk en honing, Alleluia). Wij zijn hier weer bijeen, aldus Z.Eerw., om een der schoonste momenten uit het katholieke le ven te beleven, en het is heerlijk eens even stil te staan, te denken en te overwegen wat groot gebeuren heden in deze parochie heeft plaats gehad. Een onzer komt terug in de parochie, niet als een gewoon mensch maar als een andere Christus. Uitvoerig schetst de gewijde spreker het ambt van priester. De roep van Jezus' barm hartigheid en liefde. Spr. schetst het laatste avondmaal, waar naar Jezus zoo verlangd had, voor de laatste maal tusschen zijn Apostelen, maar tegelij kertijd het H. Sacrament instellend en de woorden uitend:: „Dit is Mijn Lichaam, en doe dit ter Mijner gedachtenis," of hoe Je zus in het huis van Simon tot de vrouw de woorden, op haar bekentenis „Peccavl" sprak: „Vrouw, uw zonden zijn u vergeven." Zooals Jezus toen sprak, mag ook nu deze priester spreken. Als hij straks door zijn overheid gezonden wordt naar verre gewes ten, zullen ook daar de zondaren tot hem komen, en zal ook hij mogen zeggen: Uw zonden worden u vergeven. Is dit niet Hemelsch, de macht van een priester? Dat kan geen engel. Lucifer heeft het geprobeerd God van Zijn troon te halen maar -werd neergeworpen, de priester mag iederen dag God van zijn troon laten af dalen op het altaar. Jezus ging in het land van Palestina rond om allen die gebukt gingen op te heffen, overal en altijd, van de wieg tot het graf ontwaren wij den priester, sprekend de woor den: „Komt allen tot Mij die belast en be laden zijn. en ik zal u verkwikken." God heeft niet enkel die genade gegeven aan dezen jongen priester en zijn familie, maar ook aan die duizenden die straks naar hem zullen luisteren. Als pastoor wil ik u, jonge priester, naast mijn tekstwoorden 't 2e deel der introïtus van dezen dag in her innering brengen, n.m.: Et ut lex Domini semper sit in ora vestro Alleluia. (Dat de wet des Heeren altijd in uw mond zij, Alleluia). Als pastoor, aldus Z.Eerw., weet ik geen beteren wensch dan die wet diep in uw ziel te prenten, dan zult gij uitdragen de vruch ten van Gods barmhartigheid. Zich tot de ouders wendend wenscht Z.Eerw. hen geluk met dezen dag en ook hen wil Z.Eerw. in herinnering brengen Let 2e deel der In troïtus. De priester dankt meestal zijn roe ping aan de ouders, vooral aan de moeder. Wilt gij hem dan steunen met het gebed. Voor de overige familieleden moet het iets groots zijn een broeder als priester te hebben. Zich tot de geloovigen wendend, zegt Z.Eerw. dat wij God moeten danken weer een priester uit ons midden te zien voor het altaar. Z.Eerw. besluit dan zijn zeer in drukwekkende rede met een beroep op de parochianen veel te bidden, dat hst aan ve len gegeven moge worden, een zoon of fa milie-lid tot den priesterlijke- of klooster lijken staat geroepen te worden. Des mid dags om 3 uur was er een zeer druk be zochte receptie in het R. K. Vereenigingsge bouw. Onder de vele bezoekers merkten wij op de putaties uit organisaties, en o.*. 't kamerlid Chr. v.d. Bilt. De bezoekers hadden tevens de gelegenheid de vele cadeaux, waaronder een prachtig bewerkte misbeker, vele misgewaden en benoodigdheden voor zijn kerkelijke bedie ning te bezichtigen. Van het bestuur van den R. K. Volksbond en de deputatie der buurtcommissie ontving de feesteling een enveloppe met inhoud. Om 4 uur bracht de R. K. Harmonie „St. Michaël" een serenade, waarbij weer zeer groote belangstelling was. De plechtige dagen werden besloten met een plechtig Lof door den neomist gecele breerd, en daarbij weer geassisteerd door de beide heeren kapelaans der parochie, met tenslotte een Te Deum door het zangkoor en een danklied door de parochianen. BLOEMENDAAT.SCHE REDDINGS BRIGADE. Met de „Neeltje Jacoba" op zee. Zaterdagmiddag is een 25-tal leden van de B.R.B. de gast geweest van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij, station IJmuiden. Deze is zoo vriendelijk geweest aan de B.R.B. toe te staan, kennis te maken met haar „Neeltje Jacoba", de nieuwe, te IJmuiden gestationneerde motorreddingboot. Maar bij een oppervlakkige kennismaking is 't niet gebleven. De gasten zijn nJ. in de gelegenheid geweest een tochtje op zee te maken met de geruststellende gedachte: we zijn op een boot die in staat is de hevigste stormen te weerstaan. Nog interessanter zou natuurlijk geweest zijn, als een stevige noordwester gewaaid had. Maar wellicht vaS 't dan weer zoo interessant geweest, dat de bemanning na afloop met de oninteressante gevolgen had gezeten. Maar zoover is 't Zaterdag niet ge komen, hoewel er een flinke deining stond. Om half 3 vertrok de „Neeltje Jacoba" uit de „Haringhaven". Behalve de 25 brigade- leden bevonden zich aan boord schipper Kramer, de stuurman Van der Meulen, de motorist Varkevisser en de rijkshaven meester, de heer Seyvert. Toen men buiten de pieren was werd koers gezet naar t wrak van de „Shonga", hetwelk nog altijd voor Wijk-aan-Zee ligt. Hier werd gekeerd en met een 9-mijls vaartje werd teruggevaren naar 't Zuiden, de pieren voorbij en verder op den Bloemen- daalschen Zeeweg aan. Hier was men in bekend vaarwater. Op de kust, tegen de duinen zag men een oude bekende, n.l. bet brigadehuis, hetwelk de „Evaneha" herbergt. Tengevolge van den langdurigen oosten wind was 't water zoo laag, dat eenig0 resten van de „Salento" te zien waren. On willekeurig gingen de gedachten terug naaf dien noodlottigen Novemberdag, toen we vanaf den Zeeweg 't ongelukkige schip op de kust zagen zitten en niemand bü machte was maar iets tot redding van de beklagens waardige schipbreukelingen te doen. Toen was schipper Kramer met de IJmuidensch0 reddingboot ook kort bij 't wrak, maar onder heel wat moeilijker omstandigheden. En toen was de afloop heel anders dan Zater dag. Want toen sloeg de boot om, schipper Kramer werd gewond en toen verbonden en naar IJmuiden vervoerd door eenig® brigadeleden, die nu op de „Neeltje Jacoba' met hem aan 't „spelevaren" waren. Langs de boel, die in de buurt van 't wraK ligt, werd vervolgens naar Umuiden terug gevaren. Natuurlijk werd onder 't varen de heel0 Inrichting uitgelegd en bezichtigd. En t°° kregen de gasten een goed idee van de wi)z0 waarop de boot voor omslaan behoed wordt- hoe de olie op de golven wordt uitgegoten om deze voor een poosje te kalmeeren, hoe de redding bij schipbreuken plaats heeft» enz. Onderweg werd ook nog even het red den van een over boord gevallene practisch toegepast. Op een gegeven oogenblik speelde de frissehe, stevige wind n.l. parten aan een ....hoed van een der opvarenden. D® drenkeling was echter spoedig opgevischt. Om half 5 was de tocht ten einde. Het was een wel luchtig en frisch, maar tevens leerzaam, prettig en interessant „uitstapje' geweest. Bij monde van den heer Hasselmeyer werd de bemanning daarvoor een woord van hartelijken dank gebracht. BLOEMENDAALS RAADHUIS Tentoonstelling bouwontwerpen. In tegenwoordigheid van tal van belang stellenden uit de gemeente en van elders, is Zaterdagmiddag de tentoonstelling van de ontwerpen voor een nieuw dorpscentrum na> bij den Zeeweg (de z.g.n. Raadhuisplannen' in de toonzalen van de fa. Boskamp te Ovef- veen geopend. De Ver. „Bloemendaal's Bloei" was doof 't gemeentebestuur gemachtigd, deze ten toonstelling te organiseeren, teneinde ook de burgerij in de gelegenheid te stellen, van d® ingekomen ontwerpen kennis te nemen. Mr. F. J. D. Theyse, voorzitter van „Bloe mendaal's Bloei" sprak de openingsrede utt- Spr. heette de aanwezigen welkom en be' tuigde vervolgens, namens ,,B)oemendaaI's Bloei" zijn dank aan het gemeentebestuur van Bloemendaal voor het mogelijk mak®0 dezer tentoonstelling, waardoor de planned ook ter kennis van de burgerij kunnen ge' bracht worden. De meesten van ons en oo" ik, aldus mr. Theyse, zijn niet bevoegd eed oordeel over de plannen uit te spreken. Ma&r uit de burgerij kunnen misschien practised® wenken naar voren gebracht worden, waaf' mee de bouwmeester zijn voordeel kan do®°' En er is gelegenheid om dergelijke wenk0lJ nog te geven, want er zal nog niet dire® begonnen worden met bouwen: een period® van nadere voorbereiding is nu aanstaands- Maar deze tentoonstelling heeft nog eed andere mooie zijde. Zij is het bewijs van d® goede verstandhouding welke er bestaat tu®' schen burgerij en gemeentebestuur. Alvored5 den vertegenwoordiger van het gemeente' bestuur uit te noodigen, de tentoonstelling te willen openen, wilde spr. nog een specie0 woord van hulde en waardeering brengeIJ aan dr. Bornwater, thans loco-burcemeestef en tot eer van „Bloemendaal's Bloei", vi®e' voorzitter dezer vereeniging. „Dr. Born wat®®' veel hebt gij gedaan in 't belang van d totstandkoming van een nieuw raadhuis. H staat 't te gebeuren, dat uw wenschen V®U vuld zullen worden. Maar ik hoop, dat v" bij de verdere uitwerking der plannen 10 werkkracht niet zult onthouden aan de za®r Ik breng u hulde en dank voor al uw m02'' ten, die u zich getroost hebt in 't belang dy goede zaak. En nu verzoek ik u de tentooh stelling te willen openen", aldus besloot h1 Theyse zijn rede. Nadat dr. Bornwater de Ver. „BI. Bi." dankt had voor het organiseeren dezer te?' toonstelling en mr. Theyse voor zijn vriend® lijke woorden, sprak hy de hoon uit, dat 0- de plannen zal blijven steunen en dat hij de gelegenheid zal houden, zijn krach1® aan de goede zaak te geven.Daarna verklap de de loco-burgemeesteij de tentoonstelt yoor geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 14