f 750.- f250.- (125.- f50.- f40.- DE SCHEURING IN DE S. D. A. P. De linkervleugel treedt uit V oornaamste N ieu ws Derde Paaschdag dit nummer bestaat uit vier bladen DINSDAG 29 MAART 1932 ONGELUK OP DE AMSTERDAMSCHE VAART Autobestuurder gedood DE ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ OPGERICHT DE BAROMETER DE BABY TERECHT? Dominé zou het kind gezien hebben BUREAUXNA88AULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18038 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL SCHEURING IN DE S.D.A.P. PLECHTIGHEID IN DE GREGORIANA OVERLIJDEN MGR. SCHRIJNEN WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonhé's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoörwaarden f vf|f||l Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ^gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen-* vUUUi™ ver^es van heide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger oij een breuk van been of arm oii verlies van "ri anderen vingec Op den Paaschmorgen dragen wij al len iets van den grooten Paasch-jubel In ons om. In de vroegte hebben wij in opgeto gen herinnering Jezus' glorierijke Ver rijzenis uit den dood gevierd: door een zelfverloochening, een zelfvernietiging, Welke zelfs voor den kruisdood niet te rugdeinsde, werd aan het menschdom öe in den Kerstnacht beloofde vrede geschonken; met Maria Magdalena en andere vrome vrouwen waren wij ru den lente-tuin.... en wij willen de lente-frissche natuur in om onze paaschherinnering verder te beleven. Op dezen Paaschmorgen, terwijl in °nze kerken nog galmt het blijde Alle- luia-gezang, op dezen Paaschmor gen, in een met tabakssmoor gevulde zaal: het congres van oneenigheid en strijd, bet congres van onvrede en vredeloos heid, het congres, dat demonstreert, hoe de prediking van ontevredenheid en be geerte steeds weer voeren moet tot nieu we ontbindingsprocessen. De atmosfeer is er zwaar geladen en zéker na de wederzijds-vijandige Verklaringen van Zaterdagavond staat het vast, dat hier de laatste acte Wordt gespeeld van het partij-politieke drama, waarvan de leden der S.D.AP. hu al jaren lang de ontknooping tege moet zien. Hier is geen oplossing meer mogelijk, - en na wat er de laatste weken in de sociaal-demokratische pers, zoowel rechts als linksch, geschreven was, wordt deze onmogelijkheid ook blijkbaar als Vanzelfsprekend aanvaard. De rechtsche leider Albarda, heeft het ook Zaterdagavond weer ronduit gezegd: aan de actie van links in de partij moet een einde komen: de resolutie van Am sterdam XI 't uitgeven van een week blad door de „FakkeP'-groep, al dan niet als bijvoegsel van de Arbeiderspers Is voor het partijbestuur onaannemelijk; maar even ronduit heeft de linksche lei der Schmidt erop laten volgen: wij blij ven het recht opeischen op een eigen orgaan en op eigen bijeenkomsten, als mede zullen de plaats gehad hebbende royementen moeten worden Ingetrokken. Hoe weinig kans op verzoening er nog bestond en hoe zeker men wel moést zijn van de komende scheuring, bleek ten overvloede uit het verwijt van Al barda aan het linksche adres: dat in deze dezelfde dagen, nu de Partij in dit congres bijeen was, door de hnker groep in deze zelfde stad een bij eenkomst werd gehouden om alles ge reed te hebben voor de constitutie van een nieuwe partij! Aan verzoeningspogingen heeft het lutusschen niet ontbroken, noch vóór, hoch tijdens het congres. Wij herinneren hier aan het door den heer en mevrouw Wibaut zoo sterk voor gestane voorstel van Amsterdam XI om een linksch blad als de „Fakkel" als bij- Voegsel bij de uitgaven der Arbeiders- Pers te verstrekken; wij herinneren ook aan het „Manifest der 86," die in de hoop op een alsnog gunstige wending hi den gang van zaken op uitstel van de beslissing aandrongen. Ten congresse werden nog twee ver zoeningspogingen gewaagd: ingediend werd een door 97 afdeelin- gen onderteekend voorstel, dat een hieuw weekblad „Taktiek en Beginsel" beoogde, welk weekblad heel goedkoop beschikbaar gesteld zou moeten worden eh in welks redactie alle richtingen Vertegenwoordigd zouden zijn; ter ver dieping van inzicht in de sociaal-demo kratische beginselen zouden er volgens dit voorstel ook plaatselijk of districts- gewijze bijeenkomsten gehouden behoo- ren te worden, waar na te houden in leidingen alle meeningen tot uiting bonden komen. Een tweede voorstel, onderteekend door 99 afdeelingen, vroeg in plaats van het tegenwoordige weekblad „De Eakkel" 'n orgaan onder leiding van twee „Fakkel"-groep-redacteuren en twee redacteuren van andere richtingen, tei'wijl de hoofdleiding in handen van een centrum-man gelegd zou worden. Ee oude Wibaut een profetenfiguur ^midden van zooveel modernelingen *as, zooals hij zeide, ter vergadering gekomen om te doen, wat in zijn ver bogen was om scheuring te voorkomen. Scheuring, zoo betoogde deze „père hoble", was niet noodzakelijk, en moest dus vermeden worden. Maar hij was nuchter-verstandelijk genoeg om te erkennen, dat zijn "Vriend" van der Goes, die zooeven h°g uit de geschiedenis der Britsche arbeidersbeweging had trachten aan te °°hen, dat een periodiek-terugkeeren- de scheuring in de socialistische bewe eg noodzakelijk is, hem zijn verzoe- bhgstaak wel bijzonder zwaar gemaakt had. Inderdaad heeft Wibaut zijn doel niet bunnen bereiken. Hij mocht al naar best vermogen beide stroomingen tegemoet komen door te betoogen, dat reformisten en revolu- tionnairen beiden in de partij thuis hooren, ja, in de partij onafscheidelijk zijn en beiden uit de sociaal-demokratie voortkomen; hij mocht al trachten, de aanwezigen tot navolging te inspiree- ren door (men moest hem, zei hij, niet al te letterlijk opvatten!) van zichzelf te getuigen, dat hij vandaag reformist en morgen revolutionnair kon zijn; hij mocht al uitroepen, dat hij „aan één Deventer genoeg" had, en dat een scheu ringsramp thans nóg grooter zou zijn, omdat nu alle stroomingen in de partij elkaar meer dan ooit noodig hadden met het oog op de zoozeer begeerde so cialisatie, profeet Wibaut sprak zeer schoon, maar hij deelde het lot van zoovele profeten vóór hem: er werd niet naar hem geluisterd. Het partijbestuur, dat al jaren lang een ongelooflijke lankmoedigheid be toond had, kon thans op dezen weg niet verder gaan; het partijbestuur moest eischen de aanneming der resolu tie, welke de linksche elementen, die hun ondermijnenden arbeid niet wilden staken, uit de partij zou verwijderen. En de oppositiezij wilde niet toe geven, zij dreef opzettelijk naar scheu ring, al heeft zij tot op het laatste mo ment ook den indruk willen vestigen, alsof men haar ten onrechte uit de partij ging stooten. Voor den buitenstaanden beoordeelaar had het partijbestuur het recht zeker aan zijn zijde. De wanhoopspolitiek, die de link- schen o.a. door buitenparlementaire actie en door anti-ministrialisme voorstaan, zou de S. D. A. P. in een voor haar noodlottig avontuur storten; de S. D. A. P. is (op linkschen aandrang inzake de krisispolitiek tóch al demago gisch genoeg (geweest): moest zij nóg verder dien kant uit gaan? en heele- maal geen rekening meer houden met werkelijkheid en mogelijkheid? Was het N. V. V. niet heel verstandig toen het besloot, in het Nationaal Crisiscomité zitting te nemen? Had het N. V. V. de „wilde" stakers in Twente, waarvoor de linkschen het zoo opnamen, in hét ge lijk kunnen en mogen stellen? Kon men dulden, dat in de „Fakkel" het optreden 'van het N. V. V. in Twente een schan de" genoemd werd? Mocht en moest men Schmidt niet verhinderen, voor de V. A. R. A.-mikrophoon dingen te vertellen, die niet anders dan ophitsend konden werken? Ieder, die de zaak objectief beschouwt., zal moeten toegeven, dat partijbestuur, Kamerfractie en N. V. V. niet anders handelen konden, dat zij waarlijk al méér dan genoeg (méér dan verant woord is) geoferd hebben aan de de magogie, welke meer let op de domme begeerte der kiezers dan op het waar achtig algemeen belang. Maar en nu komt het tragische! hoe zullen zij dat de oppositie aan het verstand brengen? Hebben zij de massa niet steeds steenen voor brood gegeven in onvervulbare leuzen en illusies? Hebben zij zich vroeger wél afgevraagd, of deze of gene eisch voor verwezenlij king vatbaar was? De jongeren, Schmidt, De Kadt, e,a., eischen thans op, wat hun voorgespie geld is in overmoedige tijden; zij eischen: „Het socialisme.... nü!" De S. D. A. P. durft dit niet aan? Dan valt er ook niet verder samen te werken. En een philosoof als Frank van der Goes komt onverstoorbaar constateeren, dat 't zóó eigenlijk gaan moét: iedere groote, ook de best en sterkst gefun deerde partij is het gevolg van afschel- ding! Zoo heeft zich aan de S. D. A. P. de tragiek van haar eigen systeem, van haar eigen wezen opnieuw voltrokken. Met 1599 tegen 460 stemmen is de re solutie van het partijbestuur weliswaar aangenomen, maar hiermede is tevens de scheuring tot een feit geworden. Reeds terstond zijn vijf leiders van links, met instemming, van honderden gelijk gezinden, ertoe overgegaan, een eigen partij de Onafhankelijk Socia listische Partij te stichten en binnen kort is er van hun kant een manifest te verwachten. Zoo is Haarlem een tweede Deventer geworden; en Wibaut zal o. i. gelijk krij gen: Haarlem wordt erger dan Deventer! Reeds terstond na deze stemming moet er in den lande groote onzekerheid heerschen in de sociaal-demokratische gelederen: Namens welke groep zitten er nu soci aal-demokratische afgevaardigden in Kamers, Staten en Gemeenteraden? Moeten zij, die met links instemmen, nu aftreden? Hoe zal het thans verder gaan in de afdeelingen, in de vakbonden, in de vrouwenclubs, in de A. J. C., in de V.A.R.A.2 Zal in al deze organisaties de split sing doorgevoerd worden? En hoe zullen de sterkten der beide groepen zich verhouden? Het zijn voorzeker heel ernstige vragen voor de S. D. A. P. Maarvoor de S. D. A. P. niet alléén. Het sociaal-demokratische vraagstuk is ten slotte een vraagstuk van nationaal belang. Wij zien de S. D. A. P. thans ernstig verzwakt, met bovendien naast zich een nieuwe, welhaast communistische partij, die de moederpartij niet weinig bestrij den zal. Verzwakking dus van de bezadigde sociaal-demokratie en versterking van de linksch-radicale elementen. 't Is er voor ons volk niet beter op geworden. Gistermiddag omstreeks twaalf uur neeft op de Liederbrug tusschen Halfweg en Haarlem een ernstige botsing plaats gehad tusschen tram en auto, waarbij de autobe stuurder zóó ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed De auto, komende uit de richting Amsterdam en bestuurd door den 47-jarigen heer Loogman uit Haarlem, was juist de tramrails gepasseerd om de Liederbrug op te rijden toen, volgens de vei klaring die mevr. Loogman later deed. 'Je motor caleerde, zoodat de wagen eerst stilstond en daarna terugreed. Een eveneens uit de richting Amsterdam komende tram van de N.Z.H.T.M.bevond zich op ongeveer 100 Meter afstand, toen de wagenbestuurder den terugrijdenden auto zag. Hoewel hij te voren den auto wel gezien had, toen deze op normale wijze de brug wilde oprijden, kon hij er niet r.p verdacht wezen dat de auto plotseling zou retireeren. Het gevolg was een botsing, waarbij de autobestuurder uit den auto werd geslingerd en met zijn rechtervoet tusschen het perron dat tiaar ter plaatse is en de tram bekneld raak'.e. De voet werd afgeknepen, terwijl de onge lukkige zóó ernstig aan het hoofd werd ge wond, dat hij kort daarna overleed. Ziiu naast hem zittende echtgenoote kreeg snij wonden. De twee andere inzittende heeren kwamen met den schrik vrij. Het tramverkeer ondervond het eerste kwartier vertraging, werd daarna over één spoor geleid, doch om kwart over één was de toestand daar weer normaal. Het slacht offer is naar het lijkenhuisje van Haarlem- merliede overgebracht. Nader wordt ons bericht, dat in de tram, die het ongeluk veroorzaakte, een kapelaan aanwezig was. Deze begaf zich onmiddellijk naar het slachtoffer. Hoewel de levens geesten geweken schenen te zijn, was de polsslag nog flauw, zoodat de kapelaan den heer Loogman de laatste absolutie gaf. Een dokter uit Vlissingen, die eveneens in de tram zat, kon slechts den dood constatee ren. De echtgenoote van het slachtoffer kreeg een lichte ribkneuzing, terwijl de twee an dere inzittenden kleerscheuren en lichte blessuren opliepen. Vermoed wordt, dat de heer Loogman uit zijn auto wilde stappen om den bestuurder van de tram te waarschuwen, dat zijn mo tor niet wilde pakken, zoodat hij op de rails moest blijven staan. Juist op het moment, dat hij het portier opende, pakte de tram waarschijnlijk den auto, waardoor het slachtoffer bekneld geraakte en door het glas in het strottenhoofd doodelijk ge sneden werd. De inzittenden kunnen zich echter de gebeurtenissen niet precies her inneren, alles ging te vlug en was te angstig. De uitvaartdiensten zullen gehouden worden Vrijdagmorgen in de St. Liduina- kerk, daarna teraardebestelling op het R.K. Kerkhof St. Elizabeth en Barbara, J, P. LOOGMAN f Door het droevig auto-ongeluk, dat giste ren nabij de Lledebrug plaats greep, heeft de heer J. P. Loogman, chef van onze af_ deeling courant- en machinezetterij, het leven verloren. De tragische wfjze, waarop deze trouwe medewerker den dood vond, heeft diepe ontroering en ontzetting gebracht in den kring van hen, die bij hun arbeid dagelijks met hem in aanraking kwamen en waarvan hij Zaterdag, blijmoedig gestemd in het vooruitzicht van heerlijke Paaschdagen, die hij in den familiekring zou kunnen door brengen, met een kwinkslag en de beste wenschen voor de feestdagen, afscheid nam. ginds 30 October 1916 was deze flinke In de nieuwe Grcgoriaansche Universiteit van de beroemde Jezuïeten-Universiteit in Rome, werd een gedenktafel met de namen van alle weldoeners onthuld. De toespraak van den rector. Maandag werd in den Schouwburg aan den Jansweg te Haarlem onder voorzitter schap van den heer Edo Fimmen een bijeen komst gehouden van den linkervleugel der S.D.A.P., die bezocht was door 406 peronen uit ruim 50 verschillende plaatsen van het land. De heer Fimmen deelde mede, dat naar aanleiding Van het Zondagavond laat in het Partijcongres der S.D.A.P. gevallen besluit de orgaancommissie van het links.socialis- tische weekblad „De Fakkel" Maandagmor gen een schrijven aan het Partijbestuur had gericht, waarin mededeeling werd gedaan, dat de leden der Orgaan-commissie collec tief uit de S.D.A.P. traden. Vervolgens hield de heer P. J. Schmidt een inleiding, waarin hij zeide, dat nu het den linkervleugel onmogelijk was gemaakt, zijn strijd voor het socialisme in de S.D.A.P. voort te zetten, hij dit zou moeten doen in een nieuwe partij, die men meteen diende op te richten. Toen alle aanwezigen hiermede bleken in te stemmen, verklaarde de heer Fimmen on der geweldig enthousiasme van de aanwezi. gen, de Onafhankelijke Socialistische Party voor opgericht. Zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk om streeks Pinksteren, zal het eerste congres der nieuwe partij wordeng ehouden, hetwelk de statuten en het beginselprogram defini tief zal vaststellen. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, dat tot aan dat congres de leiding zal hebben. In het voorloopig da. gelijksch bestuur hebben zitting de heeren E. Fimmen, voorzitter; P. J. Schmidt, scre- taris; J. H. Oldenbroek, penningmeester; J. de Kadt, tweede voorzitter; R. Stenhuis en K. R. van Staal, terwijl verder in het Partijbestuur werden gekozen de heeren F van der Goes (Laren), J. Mourits (Rotter, dam), G. Boland (Zwolle), J, van San. ten (Enschedé), F. Glas (Zutphen), J. Molenaar (Den Haag) en als vertegenwoor digers van eenige groepen jongeren mej, mr. St. de Zeeuw en J. Koomen. Omtrent de houding, die de leden van de O.S.P. tegenover de vakbeweging zouden moe. ten aannemen, werd de volgende resolutie me, algemeene stemmen goedgekeurd: „De vergadering van links-socialisten, door de beslissingen van de S.D.A.P. ver plicht een revolutionnair.sociaal.demo- cratische party op te richten; overwegende, dat de huidige omstan digheden meer dan ooit omvangrijke en in elk opzicht toegeruste vakvereenigingen vereischen als materieeie basis voor een succesvollen stryd der arbeidersklasse; overwegende, dat de moderne vakbon den aan bovenomschreven materieelen eisch voldcen en deugdelijke stryflorganen der arbeidersklasse kunnen zijn, mits zy zich revolutionnair oriënteeren, besluit: 1. alle leden der Onafhankelijk'-' So cialistische Party te verplichten lid te zUn van den modernen vakbond in het bedrijf waarin zy werken; 2. alle krachten in te spannen om de vakbeweging te brengen op het geeste lijke en moreele peil, dat In een revo lutionnair tydperk moet worden geëischt; 3. het P-B. der Onafhankeiyke Socia listische Party op te dragen zich te wen den tot N.V.V. en S.D.A.P. om opname der Onafhankelijke Socialistische Party in den Algemeenen Raad; 4. de afdeelingen op te dragen, zich te wenden tot Bestuurdersbond en S.D.A.P.-afdeeling ter plaatse, om op name In den Plaatselijken Raad. Ten slotte werd besloten het weekblad „De Fakkel" althans tot aan het congres onder de tegenwoordige redactie in zijn hul digen vorm te handhaven, en werd de tekst goedgekeurd van een manifest, dat in groo. ten getale onder de arbeiders en boeren in het geheele land zal worden verspreid. werkman aan onze Naamlooze Vennoot schap verbonden en in een ty'd, dat een groote groei telkens en telkens nieuwe uit breiding eischte, neeft hij door zijn advie. zen, de leiding zijner afdeeling en zijn aan passingsvermogen aan moeilijke omstandig heden diensten aan „De Spaamestad" be wezen, d-e niet licht vergeten zullen worden. Slechts een hoogst enkele maal, wanneer ziekte het hem absoluut onmogelyk maakte te komen, was hij niet op zijn post, maar overigens scheen het wel of hy zün afdee ling nimmer verliet, 's Morgens vroeg was hij aanwezig om de fabrieksdeur te openen en hoe menigmaal was 't reeds zeer laat in den avond als hij de deur achter zich sloot. Hij leefde voor zijn werk en zün liefde was verdeeld tusschen zijn arbeid en zyn vrouw en vijf kinderen. Voor deze is de gevallen slag zeer groot en onze deernis gaat vooral naar hen uit. zy missen voortaan een goe den vader en echtgenoot. Moge de goede God hun de kracht geven deze beproeving in overgeving aan Gods H. Wil te dragen en moge de gedachte, dat Vader een braaf Katholiek was, hen sterken In de overtui ging, dat hij zijn goede zorgen voor hen in den hemel voortzet. Requiemmis in Haarlems Kathedraal A.s. Zaterdag, 's morgens 9 uur, zal in de Kathedrale kerk te Haarlem een plechtige uitvaartdienst plaats hebben voor de ziele- rust van Z.H. Exc. Mgr. H. J. A. H Schrijnen, Bisschop van Roermond. Deze plechtige Requiemmis zal bijge woond worden door Z.H. Exc. Mgr. J, D. J. Aengenent. Haarlems geloovigen worden verzocht in grooten getale deze plechtigheid bij te wo nen, om aldus' de nagedachtenis te eeren van dezen Nederlandschen Bisschop, die in Zijn diocees en ver daarbuiten geëerd en hooggeacht was. Zorgende belangstelling voor oud- leerlingen van Rolduc. Een medewerker schryft ons: Wat in Mgr. Schrijnen z.g., als directeur en oud-directeur van Rolduc, buitenmate trof, was zyn zorgende belangstelling voor oud-leerlingen. Bij al wat in deze dagen rondpm de lijkbaar van dezen grooten Lim- burgschen doode is gezegd en geschreven, mag de beknopte herinnering niet ontbre ken aan de wüze, waarop Directeur Schrij nen zijn oud-leerlingen bedacht. Ook toen de zware zorgen van het bisschopsambt zyn schouders drukten, voerde hij correspon dentie met oud-leerlingen, vooral met de zulken onder hen, die in verre werelddee. len, (bijvoorbeeld in Ned. Oost-Indië) ver bleven en, op jeugdigen leeftijd vaak te mid den van groote gevaren op eigen beenen staande, zich gesterkt zullen gevoeld hebben door het medeleven van hun oud-directeur. Menig Rolducenaar, wien het „Adieu Rol duc, séjour de mon enfance" als een zoete herinnering in de ooren klinkt, zal niet aan Rolduc kunnen denken zonder tevens de zor gende belangstelling indachtig te zyn, door Monseigneur Schrijnen hem betoond, lang nadat de schooljaren in Limburgs onverge- teiyk heuvelland voorbü waren. Telegram van Z.H. Paius Pius XI. Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. Lemmens mocht van den H. Vader een telegram ontvangen waarvan de vertaling als volgt luidt: Heilige Vader neemt levendig deel aan rouw van diocees, bidt voor de eeuwige rust van den verdienstelijken Herder, zendt sterkte en apostolischen zegen. De begrafenis. De regelingscommissie voor de begrafe nis van Mgr. Schrynen verzoekt ons te melden, dat het zenden van een kennisge ving van het overlijden van Z.H. Exc. Mgt. Schrynen, volgens plaatselijk gebruik de be- teekenis heeft van een uitnoodiging tot bij woning van de begrafenis. De regelingscommissie deelt dit mede, wijl Te Londen zullen Duitschland, Frankrijk» Italië en Engeland een Donauconferentie houden, welke reeds Vrijdag a.s. bijeen zon komen. Geen Paaschvrede te Sjanghai. Japan schijnt ernstig aan een uit redei^ uit den Volken» bond te denken. Het Paaschcongres van de S. D. A. P. ié Haarlem. Barometerstand 9 uur v.m.: 756 achteruit, I. I WEBER 700N OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns fhoeten morgen worden opgestoken om: 7 uur. Verwachting: meest matige Zuide lijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometerstand 766.8 te La Corona. Laagste barometerstand 741.4 te Stornoway, 't Was vanmorgen wéér het liedje Als wij alle dagen zingen: Op commando van den wekker Moesten wij het bed uitspringen! Negen uur was weer kantoortijd.... En.... maar liegen is niet edel. 't Ging met lood in onze schoenen En met haarpün aan den schedel! Want het hoofd zat vol met Paschen En de maag nog vol met eitjes. En het hart.... o, wat verrukking, Heerlük wand'len met e'n beidjes! Paschen stond in de gedachten Als een heerlyke idylle.... Daarom smaakte deze werkdag Zoo naar bittere kamille. Hoe gemeend klonk de verzuchting Als wij zakenbrieven lazen: Ach, wat zou het leven schoon zün Was het eiken dag eens Pascnen! MARTIN BERDEN, (Nadruk verboden). m het haar gebleken is dat door eenigen nog eene nadere uitnoodiging verwacht werd. Bij de ljjksponde. By de chapelle ardente in het bisschoppe lijk paleis te Roermond was het Tweeden Paaschdag een groote drukte. Het stoffeiyk overschot van Z.H.Exc. Mgr. L. Schrynen, den Zaterdagmorgen ontslapen Bisschop van Roermond, lag er opgebaard met myter, staf en ordeteekenen, mede zyn kerkeiyke attributen. Het lyk is Paaschdag gekist. Toch werd elkeen de gelegenheid gegeven om voor den beminden kerkvorst een gebed te storten en een bezoek af te leggen by zyn doodsbed. Buiten de vele geloovigen van heinde en verre, die er kwamen, waren ook vele corpo raties van katholieke vereenigingen, geeste- lyke en wereldlijke autoriteiten. Tegen half een, Paasch-Maandag, kwam ook de nieuwe Bisschop, ZH.Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, met den Gouverneur van Lim» burg, baron Van Hövell tot Westerflier. De plechtige begrafenis zal plaats hebben Woensdagmorgen half elf in de kathedrale kerk te Roermond. De Requiem-Mis zal op gedragen worden door Z.H.Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, NORFOLK (Virginia), 28 Mrt. (V. D.) In vervolg op het bericht van eenige dagen ge. leden deelt de geestelijke, dominé Peacock, thans mede dat hij het kind van Lind. bergh, dat nu reeds 26 dagen zoek ls, heeft gezien Het kind wordt vastgehouden' in Noord-Carolina, aan boord van een schip, Ds. Peacock voegde eraan toe, dat het kind thans spoedig aan da ouders zal worden teruggegeven. Hij vertrouwt, dat dit binnen een week het geval zal zyn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1