HeiPaascheonÊresderS»D»A»Pi De oppositie tegen de Partijleiding Tweede blad de resolutie van 'T partijbestuur aangenomen DINSDAG 29 MAART 1932 BLADZIJDE 1 Openingsrede van den heer W. H. Vliegen Vergadering van Zondag MET 1599 TEGEN 460 STEMMEN De linkervleugel treedt uit de partij Stichting van een Onafhankelijke Socialistische Partij Middagvergadering KUNST EN KENNIS DE AMSTERDAMSCHE TOONEELCRISIS Te laat!! Onderscheiding van prof. dr. A. A. Hymans v. d. Bergh De „Kalderlicfa Deutsche Akademie der Naturforscher zu Kalle" heeft by gelegen heid van de herdenking van Goethe, die deel uitmaakte van deze academie, tot medelid benoemd prof. dr. A. A. Hymans van den Bergh te Utrecht, 'vcgrr.s zyn voortreffelijke onderzoekingen op het gebied van het exira- KERKCONSECRATTE Zaterdagmiddag te half twee is in aanwe zigheid van meer dan vijfhonderd afgevaar digden uit het gsheele land tn het Concert gebouw te Haarlem het 37ste Paaschcongres der S.D.A.P. geopend. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. Oudegeest, wérd de openingsrede uitgesproken door den tweeden Partijvoorzitter en oud-voorzittei, het Tweede Kamerlid den heer W. H. Vliegen. Spr., die weer eens als invaller moet fun- geeren, maakt zich geen Illusies dat her leiden van de beraadslagingen op dit Con gres een gemakkelijke taak zal zijn. Hij za. het daarom slechts met een kort openings woord doen. Het ware zelfbedrog te meenen, dat de sociaal-democratie er op dit oogen- blik de wereld gemakkelijk vóór staat. In een aantal landen van Europa, waar ze Vroeger belangrijken invloed had, is ze door het fascisme overvleugeld en in haar ont wikkeling gestuit, in andere landen wordt heel haar politiek beheerscht door de vraag hoe men zich tegenover het opdringende fascisme met succes zal verweren, en vrijwel alleen in de landen met een oudere, goed gevestigde democratie kan zij zich in vrijheid Wijden aan de politieke en sociale problemen, die haar door de tijdsomstandigheden en de Volksbehoeften worden gesteld. Die problemen worden op het oogenblis. geheel en al beheerscht door de geweldige en langdurige economische crisis, die de Wereld teistert. Spr. had kunnen zeggen: dib het kapitalisme doormaakt, maar het is een der eigenschappen van het kapitalistische Stelsel, dat de gevolgen van zijn tekortko mingen niet in de eerste plaats degenen tref fen, die er de dragers van zijn, doch de Volksmassa's, die ook in betere tijden slechts een minimum ontvangen van den geschapen rijkdom en dus tegenover de kwade tijden staan met een minimum van weerstandsver mogen. In een dergelijke periode daalt de economische machtspositie van de arbeiders klasse en wat dit voor politieke gevolgen kan hebben, is in Engeland gebleken, waar de politiek van de arbeidersklasse gebroken Werd door de economische macht van hei, kapitaal. Dit alles maakt, dat de sociaal- democratie, ook internationaal, voor nieuwe groote en moeilijke problemen staat. Niemand zal dan ook ontkennen, dat de sociaal-demo cratie staat voor nieuwe opgaven, maar daarbij dient voorop te staan, dat haar be ginsel en haar strijdwijze, die haar gemaatt hebben tot wat zij is, onverbiddelijke voor- Waarden zijn om te komen tot datgene wat Se worden moet. Machtsvorming op democraüschen grondslag. En daarbij staat ook vast, dat welke nieu we taak haar ook ten deel mag vallen, machtsvorming van den aard als zij behoeft, Wleen mogelijk is op democratischen grond slag. Wie op dit gebied uitgaat op avontuur stelt alles in gevaar wat door de arbeiders klasse in de jaren die achter ons liggen, door harden strijd is veroverd en brengt ons achterop inplaats van vooruit. De ïtaliaansche geschiedenis en het ontstaan ?an het nationaal-socialisme in Duitschlano bewijzen, welke krachten eventueel tegen over de onze kunnen staan. Spr. gelooft niet, dat de stemmen, die de sociaal-democratie Verwijten dat ze op den verkeerden weg is als er ergens eenige teruggang te consta- teeren valt, gelijk hebben. Het is nu eenmaal het lot van alle groote volksbewegingen, dat zij tijden hebben van ups en van downs. Een crisis als wij thans doormaken, is een zoo felle aanklacht tegen het stelsel waaronder wy leven, dat zij vele geesten ryp moet ma ken voor de socialistische gedachte en door ons gebruikt moet worden om die veldwin nende gedachte om te zetten in de daad, door sneller en steviger machtsvorming onzer be weging. De Nedcrlandsche politiek. De heer Vliegen heeft zich afgevraagd of hy by de opening van dit Congres iets zou Zeggen over de Nederlandsche politiek. Wat te zeggen over de regeering, die nog altyo extra parlementair is, wat over de burger lijke partijen die haar steunen met ware hon dentrouw, niet omdat zy haar politiek goeo Vinden, maar omdat zij machteloos zUn er een andere tegenover te stellen. Spr. wyst Vooral op de onmogelijke positie waarin zicli meer en meer de tot de rechtsche partyen tekenende arbeiders bevinden. Na elk fel Protest bij een aanslag op de arbeiders of op algsmeene volksbelangen, volgt in het par lement steevast de onderwerping. Spr. ge looft niet, dat dit nog lang kan duren en dat de volgende verkiezingen zullen bewijzen, dal de tegenstrijdigheid van woorden en daden velen arbeiders den weg naar de socialist.)- sche beweging zal hebben gewezen. Er zal toch eens een einde aan moeten komen, dat In Nederland de godsdienst altiid weer ge bruikt kan worden ten dienste van de reactie en dat tienduizenden arbeiders zich op poli tiek terrein laten snannen voor den wagen, Waarmee hun sociale belangen op de erger lijkste wijze overreden worden. In verband hiermede wijst spr. op de discussie in de liberale partij, waar de heer Hans er voor Vecht, dat het vrijzinnig protestantisme dt grondslag van de liberale party wordt. De kwaal moet weg. Spr. komt nu tot het Congres zelf en denkt- er onwillekeurig aan. dat hy 25 jaar geleden, °ok in Haarlem, een Congres opende van dezelfde S. D. A. Pdat evenals het huidige Zal zijn, in hoofdzaak was gewijd aan de behandeling van Inwendige partiigesehillen T»:n, in zyn openingsrede van 1907, heeft 6Pr. de zinswending gebruikt: „De natuur ton drankje moeten nemen." Feitelijk staal de party er weer zoo voor Een paar jaat l&ng heeft de partijleiding met taai gedulo de kwaal behandeld. Het verwUt dat zij a's zachte heelmeesters stinkende wonden heeft Bemaakt, zou niet ongegrond zyn. Het moet hu m-t energie worden aangepakt. Of de kwaa1 Uan weggemasseerd worden, of dat ze te^'t «Olden uitgesneden, zal nog blijken, maar weg moet ze. By het doorbladeren van het Congresverslag van 1907 treffen spr. enkele dingen, die toch eenige getuigenis geven van den sinds dien afgelegden weg. Het aantal afdeelingsn der partij was toen 167, thans 711. Het ledental was 7471, thans 79.000. Toen het aantal abonnees op „Het Volk" even 8000, thans op de Arbeiderspers ruim 180.000. De party is een macht gewor den in het land en heeft kans de macht te worden als zij den weg vindt in de politieke en sociale problemen die vóór haar liggen en als zij een slagvaardige partij weet te blij ven, aangevuurd en bezield door haar ideaal maar tevens practisch en bekwaam genoeg om op den beganen grond te blijven en dei, tegenstanders de gelegenheid te onthouden haar te verslaan op een terrein, waar zy nu eenmaal de sterkste zyn. Spr. herdenkt, terwül het Congres zien van zijn zetels verheft, de dooden van het afgeloopen jaar, o. a. mej. Lucie Baan, die tot haar dood op meer dan 80-jarigen leeftijd trouw in en met de beweging bleef. Er zal op dit ongres hard gevochten wor den, maar spr. verwacht dat het een gevecht zal zijn met scherpe maar eeriyke wapens, dat elk woord zal worden Ingegeven door eer lijke overtuiging en dat rekening zal worden gehouden met het feit. dat in de socialisti sche gedachte individuen ondergeschikt zyn aan de gemeenschap, de partijgenoot onder geschikt aan de party. In de hoop, dat de debatten gevoerd, de beslissingen genomen zullen worden in dezen geest, verklaart spr. het Congres voor geopend. Nadat de voorstellen tot uitstel van de be handeling der voornaamste aangelegenheid van het Congres: de crisis in de party, wareii ingetrokken, was het woord aan den heer ir. J. W. Albarda, die het eerst een inleiding zou houden, alvorens een vertegenwoordiger van „De Fakkei"-groep aan het woord zou komen. Rede ir. 3. W. Albarda In zijn uitvoerige uiteenzetting ging deze na, dat de strijd slechts loopt over de vraag, of nu het oogenblik aangebroken is, de staatsmacht te veroveren op de straat, on» daarmede het doel van het socialisme te be reiken. ,.De Fakkel"-groep wil dit, doch het Partijbestuur wijst deze plannen af, omdat deze slechts fantasie zyn en zouden leiden tot desorganisatie der Partij en een opbloei zou den kunnen bevorderen van het fascisme. De Staatsmacht is nu niet te veroveren op de straat, dat is een illu-sie en het streven tot verwezeniyking daarvan zou slechts tot ontgoocheling van de arbeiders leiden. De voorgestelde kans-stryd biedt geen kans tot overwinning- Dan ging spr. uitvoerig in op de resolutie van het Partybestuur, welke zoodanig opge vat moet worden, dat nationaal en inter nationaal gewerkt wordt aan den over gang van het kapitalisme tot socialisme. Vrijheid van meeningsuiting mag en moet er zyn, maar zU mag niet tot bandeloosheid overslaan. Ook mag er geen vorming van groepen zyn, omdat deze leidt tot een critiek, welke niet meer onbevangen Is, maar stelsel matig wordt, omdat daardoor de critiek doel wordt en een partij In de partij ontstaat. Spr. ging in dit verband na, wat de stelsel matige actie tot linksche groepeering be reikt had. waarby hy de stichting van „De Socialist" in 1928 memoreerde en de stichting van een (internationale) S.A.I. in de S.A.l. in 1931. Spr. verklaarde, dat „De Socialist" geen marxistische theorieën heeft verkon digd, doch slechts een oppositieblad Is ge worden, dat het karakter van „De Tribune" van 1909 verre overtroffen heeft. Onder bijval eenerzyds en bestrijdings- roepen anderzyds zeide spr., dat het hem moeite gekost heeft, De Kadt op te nemen tn de redactie van „De Sociaal-Democraat", omdat spr. nooit gebleken is, dat De Kadt ae Communistische Partij heeft verlaten. Door de groep-De Kadt-Schmidt werd een aanleiding gevonden tot het verbreken van relaties met „De Sociaal-Democraat", omdat een artikel over de staking in de Twentsche textiél-indu.strie door Schmidt geschreven en schadelijk geacht voor de Party, niet op genomen werd in voormeld blad. Toen spr. een enkelen zin uit dit artikel citeerde, werd geroepen: „communisten." Spr. viel verder den linkervleugel op aller lei punten aan en hekelde het, dat aeze in dezelfde stad op het oogenblik bezig was ln een andere zaal met de constitutie van een andere party (rumoer en ssst-geroep). Een afdoende les heeft de S.D.A.P. gehad in het toestaan van de oprichting van „De Tribune" in 1909. Gebleken ls, dat zoo'n af scheiding niet toegestaan kan worden, omdat zij tot scheuring leidt. Niemand wordt nu het huis uitgezet, maar aan de huisgenooten wordt een huisorde voorgeschreven. Het voorstel van Amsterdam XI, een apart week blad uit te geven onder leiding van de „Fak- kel"-groep verklaart het Partijbestuur on aannemelijk. Dit congres moet een einde maken aan onrust, verwarring en ondraagiyke spanning en moet zekerheid geven van den weg, welke de Party moet gaan. Schmidt aan het woord Voor de „Fakkel"-groep werd dan het woord gevoerd door P. J. Schmidt. Deze gaf toe, dat de linkervleugel thans te Haarlem vergadert, om maatregelen te treffen voor de linksche leden, die misschien straks de party zullen mosten verlaten, doch wees» erop, dat die vergadering niet geheim ls doch aangekondigd in „De Fakkel", terwyi die linkervleugel recht en plicht had, volgens spr., die vergadering te beleggen. Onder groot rumoer verklaarde spr., dal de linkervleugel zyn propaganda niet zal stopzetten en als men niet tot overeenstem ming kan komen, dan moet er wel scheuring komen. Als den arbeiders in dezen crisis-tUd geen andere boodschap te geven ls, dan te wachten tot een beteren tyd, dan brengt men hun de bourgeoisie zeilt omdat deze niet anders redeneert, Spr. verweet het Partybestuur, dat het biykens zyn thans voorgestelde resolutie een andere richting volgt dan aangenomen is ot» de bijeenkomst der S.A.I. te Weenen. Hy constateerde, dat niet gehandeld wordt over eenkomstig die te Weenen aangenomen reso lutie. Evenals in Duitschland en Engeland, legt ook in Nederland de arbeidersparty het kapitalisme niets in den weg, ter voorkoming van het herstel daarvan. Onder donderend applaus en levendig byval-geroep verweet spr. de Kamerfractie, dat zij er niet voor zorgde, dat niets anders in de Kamer aan de orde kwam dan maat regelen ter verbetering van de crisis. Ge legenheden, om acties te beginnen, zooals d° interpellatie-Van den Tempel in de Tweede Kamer en de stichting van het Nationaal Crisis-Comité, heeft men voorby laten gaan. Neg allerlei verwyten richtte spr. tot de leiders in de S.D.A.P., daarbij meermalen onderbroken door bijvalsbetuigingen of af keuringen uit de zaal. Hy wees er op, dat men nu „De Sociaal-Democraat" en „De Fak kel" wil opheffen, wat nog erger is dan bij de katholieken, waar ten minste iedere op vatting zich kan uiten en zelfs een eigen orgaan er op na kan houden. Een uitzonderingspositie wenscht de linker vleugel niet te aanvaarden. Met opheffing van „De Fakkel" kan die vleugel zich alleen vereenigen, als er een apart weekblad komt onder leiding van „Fakkel"-menschen, maar dan zonder bezwarende bepalingen. Toen Schmidt geëindigd had, werd hy door zyn aanhang levendig toegejuicht, waar na de „Internationale" aangeheven werd en de voorzitter langdurig moest hameren, om stilte te verkry gen. Voor het debat gaven zich 68 sprekers op, waarna een spreektijd van 10 minuten voor ieder bepaald werd. By het debat getuigde een spreker uit Am sterdam over de indiening van initiatief voorstellen door de Tweede Kamerfractie. Dat geschiedt niet, om ze aangenomen ti. krijgen, zoo oordeelde hy, maar om beweging te krijgen in het land. Avondvergadering Toen, na heropening van de byeenkomst, een verzoek uit de vergadering, om De Kadt een half uur spreektyd toe te staan, by handopsteken verworpen was, ging uit aan hangers van den linkervleugel, die ais toe hoorders aanwezig waren, gefluit op, wat den voorzitter een waarschuwing tegen hen ont lokte. De Kadt zou een kwartier spreektyd worden toegestaan. Een vertegenwoordiger van Amsterdam V meende te kunnen voorspellen, dat ever en kele jaren de arbeiders een nieuwen strijd zullen moeten voeren met positieve eischen. Voorts spoorde hy aan, niemand uit de partij te bannen, om geen slachtoffers te maken. De Kadt spreekt Voor den linkervleugel werd dan gespro ken door De Kadt, die voorspelde, dat nooit meer een bloeiend kapitalisme zou ontstaan. De politiek der Party moet zich z.i. aanpas sen aan den nieuwen tyd. Als revolution- naire tyden revolutionnaire maatregelen eischen, dan is, spr. communist voor honderd procent. Maar als men onder communist verstaat cellenbouwer, onderworpenheid aan Moskou, dan geeft spr. daarop nog met geen half woord antwoord. Er moet een radicale politiek gevoerd worden. Spr. beschuldigt 't socialisme, dat met het vallen van den gou den standaard de roode standaard opgebor gen is, tot er een nieuwe hoogconjunctuur komt. De waarachtige verdediging van den proletarischen loonstandaard heeft de lin kervleugel altyd voorgestaan. De loonpoli tiek is niet te verdedigen zonder het invoe ren van de socialisatie. Wie een dergelijke verdediging niet wil, kan geen goede loon politiek voeren. Bniten-parlementaire actie Spr. verdedigde het -oeren van een radi cale politiek, van een buiten-parlementaire actie, waarin het zwaartepunt moet liggen. Als dat gebeurt, zal er geen scheuring of ver deeldheid, doch eenheid zyn. Wil men dat niet, dan komt de scheuring, terwyi dan de Jinker-vleugel die buiten-parlementaire actie op zich zal moeten nemen. Het Crisis-Comité De heer Lopes Dias, Hilversum, oefende critiek op de hoofdredactie van ,Het Volk", die eerst het instellen van een Crisis-Comité afkeurde en daarna het zitting nemen in dat Comité door partygenooten goedpraatte. Ook hekelde hy het, dat door de Kamer fractie geen parlementaire obstructie is ge voerd na de interpellatie-Van den Tempen waarmede gepaard had kunnen gaan een landeiyke actie. Ook op andere punten viel spr. de hoofd redactie van „Het Volk" aan en verdedigde nog het instellen van een orgaan, waarin beide richtingen aan het woord kunnen komen. Verschillende andere sprekers vielen even eens „Het Volk" over het al dan niet op nemen van artikelen aan. Byzonder scherp hekelde de Amsterdammer S de Wolf de houding van het socialistische dagblad en hy merkte o.m. op, dat bij dat blad voor keur bepaalt, wat al dan niet mag. Een ander was van oordeel, dat geen party bestuurder zitting moest hebben in de redac tie van een eventueel te stichten discussie orgaan, omdat de partybestuurders niet het volledig vertrouwen van de party hebben. De bijeenkomst werd, nadat velen van de ingeschreven 71 sprekers (het aantal was nog ietwat gestegen) het woord gevoerd had den, verdaagd tot Zondag. Ochtendvergadering In de Zondagmorgenvergadering probeer de de voorzitter de 72 sprekers over het „Beleid van het Partybestuur" het woord te geven. Eerst werd de spreektyd op 10 mi nuten gesteld, by den 25en spreker op 5 mi nuten teruggebracht. En toen kreeg nog het grootste aantal „afschryvers" geen ge legenheid om zich pro of contra de be- stuursresolutie te verklaren. Want daar ging het om, daar spraken de afgevaardigden uit alle deelen van het land over. Wy willen uit de morgenvergadering het debat van twee afgevaardigden uit Twente, uit Enschedé, even aantippen. De heer Van Zanten, zich scharende by de linkschen, merkte op dat de ltnkschen wel afzonderlijk moeten vergaderen, omdat ze in de afdeeling geen gelegenheid krygen. In Twente zyn de linksche elementen wel de- gelyk op het appèl als er werk aan c>n winkel is! (Toejuichingen en gefluit). Voorzitter: Kalm biyven partygenooten, het is nog te vroeg om te vechten. Van Zanten: Als deze resolutie wordt aanvaard, zal de party een groot deel der textielarbeiders van zich verwilderen. De heer Rengelink uit Enschedé merkte op, dat er in Twente slechts loonstrijd is. Naast elke 10 moderne arbeiders staan er 7 "cmfessioneelsn Het Is onbehooriyk wat Schmidt gedaan heeft en het is niet juist liet partybestuur uit te spelen tegen de ar beiders in Twente, Er moest gestreden wor den tegen de werkgevers, het N-A.S. en de communisten. En op dat oogenblik trachtte Schmidt de arbeiders op te zetten tegen de leiding. Dat is onbehoorlijk. Het conflict in Twente is een economisch conflict en niet meer. Gouda zou willen, dat de partygenooten uit de crisls-comité's traden. De hee Zwert'oroek (secretaris van da Vara) verweet de partijleiding, dat zij zich altyd verzette tegen iets nieuws, tegen de Vara, tegen den Sportbond, tegen de Jong Socialistische beweging. Toen de Vara een betooging in Den Haag opzette, om te pro testeeren tegen de weigering van de Ma. teotti-herdenking, waren er 15.000 partyge nooten Maar er was geen een Kamerlid aanwezig. Protesten. Zwerfcbroek; Dan moeten ze maar aan den kop loopen, zooals het leiders past, ik heb ze niet gezien! De afgevaardigde uit Gorcum verkreeg het woord en begon aldus: „Partijgenooten en Ersatz-communisten". (Gesis en gefluit, toejuichingen). Spreker meende dat de linkschen, die zich verzetten tegen Oude geest, den ouden geest van kameraadschap missen (langdurig applaus). De afgevaardigde uit Heerlen schold op de Roomsche pers tn Limburg, op de Volk redactie en wens c<hte terugtrekking van de wethouders in de gemeenten, omdat de par ty veel te veel verantwoordeiykheid draagt. Daarna zou F. v. d. Goes het woord krij. gen. Onder enthousiaste toejuichingen, vooral van de tribune, trad de oprichter van de S.D.AP. naar voren en hy vertelaar de zich niet verantwoord in een half uur te moeten zeggen, wat hy wil zeggen. Wes halve werd gepauzeerd en kreeg hij in de middagvergadering één uur spreektijd. Voor den Zondagmiddag stonden weer vele sprekers op het program. Allereerst de heer VAN DER GOES (Fakkelgroep)die zooals hij zeide, de aanwezigen voor het laatst als partijgenooten zou toespreken. Met zijn vrienden van den Fakkel, stond spr. hier als een schuldige, op wien de partijleiding de zwaarste straf, n.l. het royement uit de party wil toepassen. Deze dag valt samen met de gedenkwaardige gebeurtenis van veertig Ja ren geleden, toen spr. eveneens werd geroy eerd, wegens zyn aanmatigend optreden te gen Domela Nieuwe ihuis. Verder vestigde spr. er de aandacht op, dat er een principi eel verschil tusschen links en rechts bestaat, bewijzen hiervoor-vindend in de gebeurtenis sen in Duitschland en Engeland. Een scher pe critiek oefende spr. uit op de redactie van het „Volk", die de zaken dikwyis on waar en eenzijdig voorstelt. Ten slotte hoopte spr. dat de thans nog zwakke en onbeteekenende linksche richting in de toekomst tot eep groote party zou uit groeien. Hierna deed de voorzitter mededeeling, dat eenige nieuwe voorstellen waren Inge komen, welke een middel aan de hand deden om een scheuring te voorkomen. Het eerste, ondersteund door 97 afdeelin- gen, was voor vrijheid van meeningsuiting in partij en pers. Het uitgeven van richting- bladen in de partij zou dan moeten worden gestaakt. Het tweede, ondersteund dcor 99 afdee- lingen, wilde een nle iw discussie-orgaan op richten, onder leiding van een alleszins be kwaam hoofdredacteur uit het centrum der party, en daarnaast twee redacteuren van de „Fakkel" en twee van de „Sociaal Demo craat". Beide voorstellen werden nader toegelicht door de heeren Kleft uit Bussum en Boons- ma uit Utrecht. De partijleiding kwam vervolgens aan het woord, om zich tegen de tegen haar geuite beschuldigingen to verdedigen. De heer KUPERS, voorzitter der N.V.V„ sprak over de werkloosheidszorg en het ge beurde in bet Textielconflict. Wat het eerste betrof, zeide spr.. de over tuiging te hebben, dat de werkloozenrorg door de Regeering moet worden geregeld. Toch hebben de Sociaal Democraten zitting genomen in het Nationaal Crisiscomité, maar eerst, nadat eenige door de S.D.A.P. gestelde voorwaarden waren ingewilligd Onwaar is dus de bewering van den heer Staal, als sou dit geschied ziin, zonder overleg met de be voegde instanties. Wat de staking in Enschedé betreft, zeide spr., dat er volkomen overeenstemming was bereikt tusschen „Eendracht" en N.V.V., zoo wel bij de eerste als tweede loonsverlaging. Een principieel punt in onze vakvereenigin- gen is, dat de arbeiders zich los moeten maken van de syndicalistische politiek, en stakingen alleen proclameeren, als het party bestuur daartoe het parool geeft. Zoowel de beweringen van de Fakkelgroep als van den „Sociaal Democraat" zyn riet in overeenstemming met de feiten, en daar om moet met de meeste kracht hiertegen stelling worden genomen. Mr. P. J. VAN ECK zeide op het congres den indruk te hebben gekregen, dat de over- groote meerderheid prijs stelt op behoud van de tegenwoordige leiding. Desalniettemin was spr. bang voor een scheuring, waardoor de party zal worden geschaad. De Sociaal De mocraten zü'n niet alleen een politieke party, maar ook de bouwers van een nieuwe maat schappij-orde. Spr. hoopt door overleg tot oplossing van het vraagstuk te komen. Hierna betrad da heer WIBAUT, langdurig toegejuicht, het spreekgestoelte. Deze spre ker, wiens haren vergrysd zijn m den strijd voor zyn party, werd in tegenstelling met de vorige sprekers, in diepe stilte aangehoord, zyn persoon imponeerde de vergadering. Spr. wil alles doen, wat in rifa vermogen ligt, om een scheuring te voorkomen. Spr. zeide zich vereenigd te kunnen hebben met de resolutie van het partijbestuur, omdat het tweede deel van alle leden eischt, eerbiediging der organisatorische eenheid ln de partij, en om dat hij ook in het eerste deel niets had kun nen vinden, wat een uittreden uit de party ncodzakelyk maakt. Een scheiding in de Nederlandsohe So ciaal Democratie noemde spr. thans wel een aller ongelukkigst oogenblik. Tenslotte verzoekt spr. het partybestuur, om alsnog een discussie-blad tot stand te brengen in het groote partij-orgaan, waarin beide linksche stroomingen haar meeningen tot uiting kunnen brengen. Hierdoor hoopte spr. "n scheuring te voorkomen, die hy niet anders kan zien dan een verzwakking van de party. Spr. spoorde v. d. Goes c.s. met hun verschillende inzichten aan, in de party te blijven, om met alle kracht den strijd te kunnen voortzetten. De heer BANNING weigerde de bewering te aanvaarden, dat het rechtsche reformisme niet evenveel zoude meevoelen met de be langen der arbeiders als de linksche revolu- tionnaire richting. Is linies hiervan niet overtuigd, laten ze dan het in hun oogen verachtelijke partybestuur den rug toekeeren en uit zelf-respect vrUwilIig uit de party treden. De heer MATHIJSSEN zeide, dat aan een crisisprogram wordt gewerkt, maar de uitvoering ervan ls niet gemakkelijk. Zoodra de crisis luwt hebben we alle kracht noodig tot liquidatie van het kapitalisme, en daar om is meer dan een gesloten eenheid nood- zSikclij k Nadat nog de heer BOEKMAN had gespro ken, schorste de voorzitter de vergadering tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering Het is ruim half négen, als de vergadering wordt heropend. De Partijsecretaris spreekt. Allereerst voert de partijsecretaris, de heer WOUDENBERG, het woord en geeft ver klaringen over het schrappen van eenigs zinnen uit een toesi-taak van Schmidt voor de Vara in Nov. 193J L'a Omrospraad was van meening, dat de woonden van Schmidt over de politiek der party in Duitschland verwarring konden te wo:g brengen. De Omroepraad achtte dit ji toelaatbaar. Wat de circulaire over de gemeentepoli tiek betreft, die door Schmidt in de „Fakkel" is bestreden, vestigt spr er de aandachi op dat dit adres de instemming had van den geheelen Partijraad. Er zijn nu eenmaal omstandigheden, die de afdeelingen kunnen dwingen mee te gaan met de ryksregeling voor de werkloozenzorg. Uitvoerig behandeltspr. de aanvallen van Schmidt op de houding der party tegen over het kortingswetje. Spr. kan begrijpen, dat men het niet altijd eens is. maar ovei dergeiyke geschillen moet in de party zeh gediscussieerd kunnen worden. En niet op een zoo demagogische manier als dit ln d» „Fakkel" is gebeurd. Komende tot de critiek op de crisisactie, wyst spr. er op, dat eenieder, die da daden van de partyieidlng heeft gevolg, niet kan volhouden dat er geen leiding werd gegeven of dat er niets werd gedaan in verband met de crisis. Er is systematisch een actie op gezet. die in overeenstemming was met po litieke en economische toestanden in ons land. Spr. is de laatste om de oppositie 't reoht te is.de laatste om de oppositie het recht te ontzeggen er anders over te denken. Dt oppositie wilde, dat men een greep zou doen naar de politieke macht, maar de leiding der partij was er zich van bewust, dat de tijd daarvoor nog niet gekomen was. Spr. hekelt het. dat op Zaterdagmlddagby een- komsten stelselmatig door de oppositie aotie werd gevoerd tegen de partyleiding. (Geroep uit da zaal: leugens, leugens.) Uitvoerig gaat spr. na, wat de partij heeft gedaan aan voorbereiding van demonstraties enz. Als een stem uit de zaal vraagt, of dn allemaal op een openbaar congres moet, worden gezegd, repliceert spr.: „Juist daar heb je het. In de „Fakkel" mag volop ga- critiseerd worden, maar de Partijleiding zou moeten zwygen." (Applaus en bewyzen van Instemming.) Fantasterijen, aldus spr., zyn gemakkeiyk op papier te zetten, maar het partybestuui heeft een andere taak. De laatste vier jaar is het aantal leden der party met 33.000 toe genomen en tooh zegt de oppositie, dat de leiding op alle punten ln gebreke is geble ven. Het congres spreke zich uit, voor de oppositie of voor het huidige partijbestuur, maar in het laatste geval dient de party waarborgen te geven, dat aan de politiek door de Fakkelgroep gevoerd, een einde komt. Deze politiek maakt het onmogelijk voor de leiding haar taak naar behooren te vervullen. De heer ANKERSMIT beantwoordt ver volgens de geuite klachten over de pers. In het byzonder verklaart spr. de houding van „Het Volk" tegenover het Crisiscomité, waarna de heer DE ROODE de critiek van Van der Goes op de buitenland-redactie van „Het Volk" voor zyn rekening neemt. Spr. betoogt, dat de theorie van het anti-minis- terialisme heeft afgedaan. In dit verband wyst spr op ervaringen opgedaan met min- derheldsregeeringen in Denemarken en Zwe den. Ir. Albarda aan het woord. Met handgeklap wordt de volgende spre ker, Ir. J. W. ALBARDA begroet. Spr. con stateert dat in de redevoering van de lei ders der oppositie heeft ontbroken de recht vaardiging van de oprichting der nieuwe party, die door die oppositie wordt over wogen en welke oprichting naar spr. ter oore is gekomen, zich zelfs reeds in een ver gevorderd 6tadium zou bevinden. Eveneens heeft spr. gemist het program, dat de lin- kerzyde aan de arbeidersklasse meente te moeten voortzetten. In zyn meermalen door applaus onder broken rede, zet spr. uiteen, dat men zien wel degeiyk heeft gehouden aan de resolu ties aangenomen op -de byeenkomst der S. A. I. te Weenen. Als Schmidt c.s. zooveel aandaoht schenken aan deze resoluties, wil spr. hem wel eens herinneren, dat hierin ook een passus voorkomt, waarin er speciaal op wordt gewezen op de stryd tot verbete ring der arbeidersklasse moet worden geleict door een democratische staatsorde. In een redevoering te Bussum heeft Schmidt gezegd, dat het doel moest zyn het eden werd onder groote belangstelling de nieuwgebouwde R.K. Lagere Landbouw school te Spanbroek door den Hoogeerw. Deken C, Jonckbhxdt plechtig ingewijd. productie-apparaat kapot te slaan, maar Van der Goes heeft vroeger in „Het Volk" geschreven, dat al was het dan een .kapi talistisch" productieapparaat, het toch in ieder geval een productieapparaat is. Als men Schmidt zou volgen, zou dit ontzetten de moreele, economische en politieke gevaren ontketenen en het volk aan nog grooter el lende prijsgeven De beweging kan slechts slagen, als de doeleinden precies omschreven zijn, maar niet met nevelbeelden en hersen schimmen. Ernstig komt spr. er tegen op, dat ln d* S. D. A. P. de vrijheid van woord gr^mr zou zyn dan by andere partijen. De bemlddelmrspogincerk Komende tot de bespreking van de bemid delingspogingen, toont spr. aan, hoe deze door de oppositie zelf gedeeltelijk onmoge lijk zijn gemaakt. Het nieuwe bemiddeling-s. voorstel-Van der Kieft rafelt spr. uiteen. Als men dit zou aannemen, krygt men niet een, maar twee discussiebladen. Al krijgt het blad een anderen naam, de Fakkel" zou dan op partykosten worden uitgegeven. Er moet een redactie zijn en geen redactie van rechts en van links. Dit is voor het Partijbestuur on. aannemelijk. Spr. leest een brief voor van Fimmen, namens de redactie en orgaancom. missie, waarin deze verklaart zich met het voorstel Van der Kieft te vereenigen. Ook de week-ends van de .Fakkel" kunnen niet gehandhaafd worden. Er moet geen eenheid zyn naar den vorm, maar eenneid naar het wezen. Met stemverheffing wyst spr. erop, dat de huidige toestand niet houdbaar is. Als men thans de beslissingen uitstel,. komt men op een volgend congres voor nog grootere spanningen te staan. Het voorsteLVan der Kieft kan niet worden aanvaard door het Partijbestuur. De mceiiykheden zouden niet verdwynen, maar nog veel erger worden. Aan het eind van zijn erde doet spr. een dringend beroep op alle partijgenooten om de eenheid niet te verbreken. Een stormachtig en langdurig applaus volgt, waarna de aanwezigen de Internatio nale aanheffen. Schmidt replicet. Na een ordedebatje over het eerst in stemming brengen van het voorsteLVan der Kleft, wordt besloten het is middernacht aan den heer Schmidt een half uur toa te staan voor repliek. Hterhaaldelyk wordt hij onderbroken doof interrupties of bijvalsbetuigingen voor zijn aanhangers. Dat hy een persoonlijk karakter aan deze zaak zou hebben gegeven, ontkent hy ten sterkste. Resoluties zyn er genoeg aangenomen. Daar is geen behoefte aan. Wij Willen actie, roept spr. uit. Heftig keert spr. zich tot het Partijbestuur, da hy verwyt niets te doen voor werklcozen en werkverrui ming. Als dit werkelijk zou zyn volgens het program der S.DA..P., dan rekent hy zich niet meer tot die massabeweging, dan heeft hy er al lang buiten gestaan. Vrijheid -van woord heeft men hem niet gelaten. De party- oensuur schrapte in zijn radiotoespraak. Zelfs eigen debatingsclubs worden niet toegestaan. Wti zullen ons niet uit elkaar laten. Wy zullen buiten de Party het proletariaat groot maken. (Byvalsbetuigingen en teeke. nen van afkeuring). Het Partijbestuur ziet van verdere discus sie af. Met handopsteken wordt vervolgens een orde.voorstel.Van der Kieft om alsnog met den linkervleugel te confereeren, ver» worpen. De resolutie ln stemming De resolutie van het Partybestuur wordt hierna in stemming gebracht. Uitgebracht werden in totaal 2059 stemmen. Vyf stem men blanco en twee van onwaarde. Voor de resolutie werden uitgebracht 1599 stemmen en tegen 460, zoodat de resolutie met groote meerderheid ls aangenomen. Nadat de stemming, die schrifteiyk ge. schledde, wordt bekend gemaakt, wordt de vergadering om één uur verdaagd. Huishoudelijke bijeenkomst Als gedelegeerden ln de Execeutieve van de Socialistische Arbeiders Internationale zijn herkozen de heeren ir. J. W. Albarda met 1831 stemmen en dr. F. M. Wibaut met 1553 stemmen. Op den heer J. de Roode waren uitge bracht 182, op den heer K. Vorrink 178 st. Als leden van het Partybestuur zyn her kozen lr. J. W. Albarda, W, Bannlnk, ir. C. H. G. Cramer, W. Drees, J. van Eek, mevr. Suze Grosneweg en W. H. Vliegen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het uittreden van den heer Schmidt uit het Partybestuur is na herstemming met den heer K. Vorrink, gekozen de heer G. J. J. Zwertbroek. Het Congres is den geheelen Maandag la huishoudelijke vergadering byeen geweest. Te ruim half 5 werd het, zonder dat da vergadering openbaar werd, gesloten. Naar we vernemen, ligt het in de bedoe. ling op een nader vast te 6tellen datum, ia den herfst, een vervolgcongres houden. Naar wy vernemen is van de zyde van de gemeente op het schrijven van den hoer Mr. A.B. Gomperts namens de N.V. Hollandscho Schouwburg geantwoord, dat, daar Burge meester en Wethouders van directie en commissarissen der Koninklijke Vereeniglng Het Nederlandsch Tooneel op 24 Maart ds officieele mededeeling ontvangen hebben, dat het gezelschap der Konlnkiyke Vereenl- ging ls ontbonden, het geen zin meer heeft, de bespreking over hervatting der werk zaamheden door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel te heropenen. Maandag 2 Mei asa zal, naar de „St. Jns- kl." bericht, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen de nieuwe parochiekerk van den H. Jozef te Geldrop—Braakhuizen plechtig eoow •reereo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5