HET VAN DEM s DE VOJAINIDEiNI VA T ÜUilNIDORP ^ÜJ^ETOH VlLy LANGS DONKERE PADEN i DE BRUG DER ZUCHTEN MINISTER VAN DEFENSIE BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN „ST. CHRISTOFFEL" EN R.K. WERKLIEDENVERBOND „EL DEBATE" OPNIEUW VERSCHENEN ECONOMISCHE EN SOCIALE KRONIEK 4e kwartaal 1931 ■4 •4 •4 •4 •4 ■4 4 MGR. C. C. PRINSEN 80 JAAR Heilwenschen en een geschenk DE NOOD IN HET BOEREN- BEDRIJF Telegram aan de Koningin UITVOER CONTROLE BUREAU LEVERING VAN TARWE IN NOORD- EN ZUID- HOLLAND RADIO-OMROEP Naar het Engelsch door J. Scheepens De a.s. zitting van den Amhemschen ge meenteraad zal een historische zitting wor den. De bundel verschenen praeadviezen heeft met een Ingebonden „Amusante Week blad" althens de dikte ge.aten. Het belang rijkst hiervan is dat praeadvies met betrek king tot „de brug". Men herinnert zich dat op 't stadsbestuur- «jk verzoek aan den Minister te dezer zake een ministerieel verbluffend duidelijk ant woord inkwam of nu oogenblikkelijk of minstens de eerste 5 jaar geen brug. De prae- adviseur doet dan 'n diepen duik in de his torie en brengt daaruit in herinnering de voorwaarden door den raad destijds aan medewerking bij de totstandkoming der vaste rivieroverbrugging verbonden, o.a. dat bij de uitvoering de alsdan geldende arbeids overeenkomsten zullen worden toegepast en dat de werkkrachten zooveel mogelijk van de Arbeidsbeurs zullen worden betrokken. Dit is wel heel mooi, maar Zijne Excellentie bleef, blijft en zal zich blijven stellen op het standpunt dat het Rijk nimmer voorwaar den aanvaardt. (De opmerking dat de mees te in aanmerking komende aannemers de C. A. toepassen wordt eenvoudig weerlegd door de overweging dat de aannemers, welke geen C. A. erkennen op economisch gunsti ger berekeningen kunnen inschrijven. Red.) In het praeadvies worden de opritten uit voerig beschouwd. Dit is een welhaast zuiver gemeentelijke aangelegenheid en de ruime behandeling vindt oorzaak in den wensch van B. en W. om het volle licht te doen val len op de groote verdienste van ret z.g. eveneens breed uitgewerkte plan-Schaap. Bij doorgang van den bouw worden verschil lende onteigeningen aan de Ooststraat. Rijn kade, Kadestraat en Marktstraat, alsmede verplaatsing van verschillende gemeente diensten noodzakelijk. In verband met alles, plus de noodzake lijkheid, heeft men de „nullen-nota" nog eens en nog eens bekeken en zoowaar men heeft nög bezuinigingen gevondenHoe is 't mogelijk? Het is maar een slordige 4 ton. De raming ziet er nu naast de oude als volgt uit: Oude Raming Nwe Ram. 1. Toegangsweg aan de Stadzijde zonder kunst- Werken ƒ426.000 426.000 2. Kunstwerken 310.000 200.000 3. Toegangsweg, over zijde 235.000 „235.000 4. Verbinding hiervan met Eldenschen dijk 575.000 575.000 5. Verlengde Stads- blokkenweg 45.000 45.000 6. Onteigening stad- zijde 616.0000-135.0000 (waarde vrijkomende bouwterrein, waarde af braak) 481.000 v 200.000 2.072.000 1.681.000 Ten. laste van ieder der belanghebbenden komt: Rijk Provincie Gemeente 1 213.000 (Yt) 213.000(^1 2 100.000(H) 100.000(H) 3 117.500(%) 78.300(H) SO.OOO^/e) 4 287.500(H) 191.600(H) 95.800VU) 5 22.500(H) 15.000(H) 7.500(1/e) 6 100.000(H) 100.000(H) 427.500—) 697.000— 555.000 De brug zal dus van de gemeente voors hands een uitgaaf vorderen van rond 555.500. Bij aanhouding van een 5-jarige annuïteit op basis 5 H pCt., derhalve 5.9 pCt. moet op een jaarhjkschen last van ƒ33.075 worden gerekend, waarbij komt 10.000 wegens wachtgelden brugpersoneel en ƒ20.000 we gens gemis van het surplus aan bruggeld. Aldus zou na de totstandkoming van de brug een jaarlijksche last van ƒ63.075 op da begrooting komen te drukken. B. en W. zyn voornemens een voorstel in te dienen tot vorming van een fonds te dien behoeve. Het aantal opcenten op de fondsbelasting zal be houdens goedkeuring met 2 worden ver hoogd (verwacht revenu 90.000); de op brengst der bruggelden boven ƒ20.000, wor den gereserveerd (verwacht 105.000) Uit bel de middelen kan hetzij het te leenen bedrag met 195.000 verminderd worden (bespa ring ƒ11.517 per jaar), hetzij de lasten der eerste dan volgende jaren belangrijk worden verlicht. B. en W. stellen voor: I. de aan de medewerking door haar ver bonden voorwaarden in te trekken. II de in I ingetrokken voorwaarden (d.l. met betr. tot C. A. en betrekken van arbei- lers over Arbeidsbeurs) in wensch-vorm uit te spreken. III. te besluiten tot de strikt noodzakelijke onteigeningen. IV. te besluiten tot het aangaan van de door den Minister gewenschte overeenkomst met het Rijk en B. en W. te machtigen de noodig gebleken wijzigingen in dit concept in overleg met Rijk en Provincie aan te brengen. De raad van Arnhem heeft zich nu dus principieel uit te spreken: De vaste brug nu of nooit! De gewone audiëntie van den Minister van Defensie, zal in plaats van op Woens dag 30 Maart worden gehouden op Maan dag 4 April a. s„ aanvangende om 2 uurn.m. Met de op de stations der Nederlandsche Spoorwegen werkzaam zijnde leerling-kler ken, die nog geen vaste aanstelling hebben, zal het dienstverband niet worden ver nieuwd. Centralisatie van de Katholieke W erknemers-vakbonden Voor de afd. Utrecht van de R. K. Ver- eeniging van Handelsreizigers „St. Chris- toffel", hield de heer A. C. de Bruijn, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond, een rde over „Centralisatie van de Katho lieke Werknemersvakbonden lis noodzake- hjk, althans hoogst gewenscht." Na uitvoerig de sociale nuttigheid van iederen arbeid te hebben aangetoond, be sprak de heer De Bruijn de wenschelijkheid om geen onderscheid te maken tusschen verschillende soorten van werknemers, waarna hij aantoonde, dat ook een ver- eeniging als St. Christoffel tot de vakver- eenigingen behoort. Het splitsen van de werknemers in hoofd en handarbeiders kan beteekenen eenbreken van de macht teg enhet kapitalisme. Naar aanleiding van "het opnieuw ver schijnen van het Kath. Spaansche hoofd blad „El Debate", dat wegens zijn strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje, door de Spaansche Regeering gedurende geruimen tijd werd vreboden, heeft het bestuur van de R. K. Journalisten Vereeni- ging d.d. gisteren een telegram aan den hoofdredacteur van „El Debate" verzonden, waarvan de vertaling als volgt luidt: Hoofdredactie „El Debate", Madrid. Met groote vreugde begroeten wij de wederverschijning van „El Debate" en de fiere verklaring, dat in uw houding niets veranderd is, maar gü den strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje en tegen het sociaal-democratisch anti-clericalisme krachtig zult voortzetten. Ontvang daarmede onze hartelijke ge- lukwenschen en hoogachting. Kath. Journalisten Vereeniging VESTERS, voorzitter. Uit de zooeven verschenen „Economische en Sociale Kroniek van Nederland, de Over- zeesche gewesten en het Buitenland" (vierde kwartaal 1931), samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, nemen wij het volgende over. De ontwikkeling der economische verhou dingen gedurende 1931 heeft de verwach tingen van hen, die bij den aanvang van het jaar meenden te mogen hopen op een spoe dig einde van de inzinking, ernstig teleur gesteld. Slechts het karakter der depressie veranderde; de depressie zelf bleef aanhou den en nam zelfs in hevigheid toe. Ook voor Nederland was 1931 een jaar van toenemende economische moeilijkheden. De werkloosheid was het geheele jaar van 80 tot 100 pet. grooter dan in 1930. De nijverheid ging in stijgende mate ge bukt onder velerlei moeilijkheden, gevolg van de, met het voortschrijden der depres sie, afnemende koopkracht in binnen- en buitenland, deels ook van de daling van den pondenkoers, de verscherpte concurrentie van landen met gedaalde valuta, de toene mende exportbelemmeringen, om van de onzekerheid tengevolge van het nog steeds dalend prijspeil niet te spreken. Het feit, dat er nog steeds industrieën zijn, die in een betrekkelijk gunstige positie verkeeren, ver mag het algemeen beeld toch niet te ver anderen. Bij den landbouw liet de oogst van akker bouwgewassen, zoowel wat de opbrengst per H.A. als wat de kwaliteit aangaat, veel te wenschen over. De prijzen der producten, welke, na in het 4e kwartaal iets te zijn op- geloopen, zich aan het eind van 1931 onge veer op hetzelfde niveau bewogen als het jaar tevoren, waren meerendeels 40 tot 60 pet. lager dan in het tijdvak 1924—1929. De veehouderij geraakte in de tweede helft van het jaar door een sterke daling der belang rijkste veeteeltproducten waartegen het goedkooper worden der voedermiddelen lang niet opwoog diep in de crisis. De toestand in den tuinbouw was over de geheele linie zeer slecht, behalve wat de productie van vroege groenten aangaat, waarvoor nog betrekkelijk redelijke prijzen werden bedongen. De uitkomsten der zeevisscherij waren in 1931 over het algemeen zeer onbevredigend. Voor de haringvisscherij was dit een gevolg van de zeer lage prijzen, terwijl bij de stoomtrawlvisscherij de vangsten van de dure vischsoorten geregeld zeer teleurstel lend en de prijzen der overige vischsoorten meestentijds laag waren. De zich ophoopende financieele moeilük- heden in vele landen oefenden in toenemen de mate een ongunstigen invloed op den goederenhandel uit. Sinds September vond op vele markten als gevolg van de daling van het pond sterling een verdere sterke prijsdaling plaats. Tegen het einde van 1931 heerschte dan ook veelal een flauwe stem ming. In- en uitvoer bleven, naar de waarde, verminderen; op het einde van het jaar waren zij gedaald tot beneden het laagste punt van de depressie 1922—1923. Naar het gewicht was de achteruitgang, voor zoover deze al bestond, nog gering. De uitvoer was zelfs nog iets omvangrijker dan in 1930, maar in de laatste maanden van 1931 maak ten de omstandigheden, die den buitenland- schen afzet bemoeilijkten, zich duidelijk voelbaar. Ten slotte nam ook ons land zijn toevlucht tot maatregelen, welke den invoer moeten beperken. Dezelfde omstandigheden deden uiteraard den toch reeds ongunstigen toestand van het reederijbedrijf nog verergeren. Vooral in de algemeene vrachtvaart lijden de reeders, die hun schepen nog in de vaart houden, groote verliezen. In snel toenemend tempo is dan ook tonnage opgelegd. Ook voor de binnenschipperij en de beurtvaart bleef de toestand slecht. De daling van het indexcijfer der groot- handelsprijzen hield aan: in het tweede halfjaar nog sterker dan in het eerste. *U -4 •4 Loi WERKBIJ 43. Zoo kwam Jaap met zyn parapluie in het Byendorp aan. Zyn vrouw, die al tegen de buurjuffers verteld had dat haar man nög niet thuis was, stond hem met 'n kwaad gezicht op te wachten. „Waar heb je dat parasolletje ge haald?" riep Mevrouw de Bie uit en ze greep een grooten veger en wilde Ja«p te lijf gaan. 44. „Ik zal alles vertellen, als je maar stil wilt zijn", riep Jaap verschrikt uit, maar daar moest Mevrouw de Bie niks van hebben. „Ik zal je", schreeuwde ze en nu begon het lieve leven. Ze draafden rond de tafel; een schildery vloog van den wand en by dat alles stond hun zoontje met een lachend gezicht toe te kijken. De neiging om de arbeidsvoorwaarden in voor de arbeiders ongunstigen zin te wü'zi- gen, die het geheele jaar 1931 was waarge nomen, werd in het vierde kwartaal in sterke mate merkbaar. Maatregelen als loonsverlaging, verkorting van werktijd, ont slag vonden in een toenemend aantal geval len toepassing. Ook by de onderhandelingen in het particuliere bedrijf over de loonrege- lingen-1932 kwam het streven van werkge- verszyde tot vermindering der arbeidsvoor waarden duidelijk naar voren. Het Rijk en sommige andere overheidslichamen besloten tot verlaging van salarissen en loonen van hun personeel in 1932 De kosten van het levensonderhoud daal den: zoowel te Amsterdam en 's-Gravenhage voor arbeidersgezinnen met 7.3, voor gezin nen van meergegoeden met 8.2 pet. Een naar verhouding groot deel van deze daling viel in het laatste kwartaal. De val van de koersen van aandeelen was in 1931 weinig geringer (in pet. zelfs grooter) dan in 1930, hoewel minder geiykmatig: driemaal werd zij door een stijging van eenige beteekenis onderbroken, op het eind van het jaar was deze onderbreking zelfs van vry langen duur. Het wisseldisconto heeft in 1931 ongekend lage standen te zien gegeven, maar na eind September liep het vrij aanzienlijk op. Hetzelfde geldt voor de prolongatierente. Het emissiebedrijf was over het algemeen zeer slap, met uitzondering echter van eenige in totaal aanzienlijke obli gatie-emissies van overheidslichamen. Ver melding verdient de buitengewone stijging van den goudvoorraad in Nederland; de Ne derlandsche Bank zag deze hatelijk tot bo ven f 900 millioen oploopen. Maandag is er in de parochie van St. Ja cob te 's Hertogenbosch een groote feest vreugde geweest, een vreugde lie uitging over het geheele Bossche Bisdom en het katholieke Nederland, nu Mgr. C. C. Prinsen den feestdag vierde, die tachtig jaren beëin digde van zijn zegenrijk en ijverig leven. Talrijk waren de schriftelijk ingekomen gelukwenschen en de bloemstukken. Van de Diocesane en plaatselijke R. K. Werkliedenvereeniging kwam ieder een bloemstuk in, van het R.K. Huisvestings comité, van de parochiale Altaarwacht, van de St. Vineentius. en St. Elisabetrvereeni. ging, het parochiaal zangkoor enz. Om twaalf uur begaf Z.H. Exc. Mgr. A. P .Diepen zich naar de pastorie van St. Jacob met den vicaris-generaal van het bis dom Mgr. F. N. J. Hendrikx, waar ook de leden van 't kathedraal kapittel, Mgr. A. Hermus, Mgr. H. F. M. Sweens, deken J. Brekelmans, deken dr. J. M. M. Maas aan wezig waren, verder Mgr. prof. dr. Goossens, prof. P. van Grinsven en vele geestelijken, het voltallig kerkbestuur der parochie en de portretschilder Antoon van Wely. Z.H. Exc. Mgr. Diepen sprak den 80-jari- gen pastoor toe. Mgr. zeide gekomen te zijn om dank te zeggen en een klein stoffelijk be. wijs van dien dank aan te bieden: het door Anton van Wely, die Mgr. de grootmeester der Nederlandsche portretschilders noemde, geschilderde portret van Mgr. Prinsen. Na deze lof. en dankrede van zijn Bis schop dankte en antwoordde Mgr. Prinsen in hartelijke bewoordingen. In naam van het kerkbestuur en de pa rochianen sprak daarop mr. P. H. Loeff. Spr. zeide, dat zonder eenige aansporing, de pa rochianen hun offertjes hebben bijeenge bracht zoodat nu toch zeker één, en naar spr. vertrouwde, twee beelden konden wor den. aangeboden om in het front van de kerk te plaatsen. Na het schildery van Anton van Wely be zichtigd te hebben namen de hooge gasten afscheid van den jubilaris en toen volgde een zeer drukke receptie. Was des morgens het parochiaal zangkoor na de Hoogmis gekomen om een zanghulde te brengen des namiddags werden er aubades aan Mgr. Prinsen gebracht. Om vijf uur kwamen burgemeester mr. Van Lanschot, de wethouders Krijgsman, Houtman en Meuwese en de gemeente.se- cretaris persooniyk en namens de gemeente den eereburger van de stad complimentee. ren. Het bestuur van de Melkfederatie, voor zitter de heer J. Biemond te Bleiswijk, welke federatie bestaat uit den Bond van Melk veehouders (lid van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw), den Centralen Boeren- en Tuindersbond van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, Bisdom Haarlem, heeft Dinsdagavond het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin: „Melkpryzen bü melkveiling Persoonsdam te Rotterdam heden van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Ver zoeken U onderdanig, doch dringend zoo spoedig mogelijk Uw tusschenkomst te wil len verleenen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd." Voorts werd een tweede telegram gezon den aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat luidt als volgt: „Melkprijzen op melkveiling Persoonsdam te Rotterdam van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Verzoeken U dringend om onmiddeliyk ingrijpen. Boeren stand wordt met totalen ondergang be dreigd. Verzoeken dringend ons nog deze week een onderhoud toe te staan." Een alledaagsch geval YTTT Een sombere dag in Maart. De regen valt by stroomen en hult kerken en huizen, stra ten en pleinen in 'n waas, dat als een gordijn over heel de stad hangt. Het is een van die mistroostige dagen, die wel meer in het vroegst van het voorjaar en in het najaar voorkomen. Zoo'n dag, waarop alle menschen uit hun humeur zijn en het leven slechts van den donkeren kant bekijken. Onafgebroken regent het, alles is donker en somber, en ziet er hopeloos triest uit. Een enkele voetganger, die noodwendig de straat op moet, loopt, diep in den kraag van zijn regenjas weggedoken, dicht langs den huizen kant voort, zich zooveel mogelijk haastend, om thuis, op kantoor, of elders te komen. In een voorbij rijdende tram zit totaal verloren gaande in een hoekje een enkele passagier, terwijl de conducteur, als een dief in zijn cel, op het achterbalcon heen en weer drentelt. Nu en dan passeert een auto, hoog de modder opspattend. De straten van de zich zoo langzamerhand tot groote stad uitbreidende provincieplaats zyn nagenoeg uitgestorven. Wie zal in zulk hondenweer ook de straat op gaan, als het niet hoogst noodzakelük is? Maar niet eenieder is zoo gelukkig, in een behoorlijk verwarmd vertrek het troostelooze schouwspel buiten gade te kunnen slaan. Eenzaam en deerniswekkend loopt daar, in schamele kleeren als men het nog kleeren kan noemen gehuld, een man, die onder zijn gescheurde en gehavende jas zorgvuldig een harmonica tegen den regen beschermt. Hy is een toonbeeld van armoede en ellende; op z'n kleeren, op z'n gezicht, kortom op heel z'n persoon ligt de stempel der misère. In zichzelf mompelt hij voor anderen onver staanbare klanken, terwül hy het leed, dat deze dag hem weer gebracht heeft, en nog brengen zal, overdenkt. Nog niets heeft bi) verdiend vandaag. In zulk weer kan hij toch onmogelijk spelen. Waar zal hy den nacht moeten doorbrengen, zonder geld en zonder tehuis? Op deze dingen concentreert zie*1 natuurlijk zijn heele denken. En onophoude lijk valt de regen in steeds hetzelfde eentonig® rhythme.... Maar eindeiyk lijkt de schünbaar schiet Onuitputtelijke watervloed iets in hevigheid te verminderen, en ja, daar breekt een klein lichtstraaltje door den donkeren hemeL D® man haalt zyn harmonica te voorschün, om van dit oogenblik van droogte het za' slechts van korten duur zyn, ziet hy reeds te profiteeren. Hij begint te spelen, en schel klinken de tonen door de stille straat: „HappV day's are here again". Is het toeval, dat hU juist dit speelt, of is het zélf bespotting....' Wie zal zeggen, wat in het gemoed van dezen man, op wiens gelaat de vele slagen, die het leven hem heeft toegebracht, zoo dui- deiyk hun sporen hebben achtergelaten, om gaatHij speelt en speelt, met een bit teren glimlach om de samengeknepen lippen, tot.... plots, met een knap de notenreek® wordt afgebroken en de man wegvlucht voor een naderenden politie-agent. De regenval wordt weer heviger en ginds loopt hy, nög angstiger voor den reeds zoo nabij zijnden nacht.... Hy vervolgt doelloos, met het hart in dé schoenen, zijn weg. Waarheen deze zal lei den....? Het Uitvoer Controle Bureau van Aard appelen, Groenten en Fruit zal 8 April a.s. te Utrecht de algemeene vergadering hou den. In deze agenda zal o.m. de heer ir. A. W. v. d. Plassche een lezing houden over: „Wat is de reden, dat het Amerikaansche product een goeden naam heeft op de wereldmarkt?" De besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland hebben be sloten den leden-aangeslotenen gelegenheid te geven de tarwe eerder te leveren, dan by een normale afroeping door de V. I. T. A. het geval zou zyn. De organisatie is bereid de tarwe, welke reeds ligt opgeslagen in pak huizen en eigendom is van de telers, na classificatie over te nemen tegen den vollen prijs, welke op dat moment geldt. De ver dere bewaarkosten neemt dan de organisatie voor hare rekening. De tarwe, welke nog op de bedrijven ligt, zal door de districten worden geclassificeerd en naar pakhuizen worden gebracht, welke door de organisatie hiervoor worden aange wezen. Ook deze tarwe zal direct na levering in het pakhuis door de organisatie worden betaald naar den vollen prijs, welke op dien datum geldt. Geen vervoer mag plaats hebben dan op leveringskaart en vervcerbewüs. De telers, die ongedcrschte tarwe bezit ten, behoeven voorloopig met het dorschen geen haast te maken. De bedoeling is, dat in den loop van Maart, April en Mei zoo mogelük alle tarwe door de organisatie wordt overgenomen en betaald, voor zoover zij in deze maanden nog niet aan de V. I. T. A. kon worden geleverd. DONDERDAG 31 MAART HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Zie- kendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00—3.20 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd, 5.45 Cello-recital door H. R. Franke. Vleugel: Mej. A. Hen driks. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuur- tje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Zangver- eeniging „Weesper Mannenkoor" o. 1. v. J. Boon. O.a. Wiegenlied, Brahms. 9.00 Cause rie over Jeugdwerk. 9.30 Vervolg concert. O.a. 3 Vlaamsche liederen, De Clercq en Soldatenkoor, Chr. Gounod. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofooonplaten. 10.30 Concert. Toos van Veen (zang), Leo Wolfsbergen (zang), Egb. Veen (piano). 11.00 Voordracht door Rolien Numan. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 2.00 J. Combrink: Handweven. 2.20 Pauze. 2.45 Max Tak: De groote symphonie-orkesten en hun leiders. 3.30 Zang door Geertruida van Vladderacken. Jan Poortenaar (piano). 4.00 Ziekenuur. 5.00 AVRO-Kamerorkest on de? leiding van L. Schmidt. Intermezzo: Zang door Charlotte Jaeckel. Piano: Egb. Veen. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Kamerorkest (vervolg). 7.30 J. Peper: Cau serie over Handels-Onderwy's. 8.00 Gramo foonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Maria Ivogün (zang). O.a. Londensche Symphonie, Haydn; Mozart-aria's; Salomé's Tanz, R. Strausz. In de pauze: Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor o. 1. V. P. Kallenbach. 10.30 VaZ Dias. 10.40 Gramofoonplaten. 11.00 Uit Rest- „Haeck", Den Haag. Orkesten o. 1. v. Bali Tot en Cornelius Corlolban. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwü- ding. 10.5011.05 Tijdsein Berichten. 12.20 Orgelconcert door Reg. Foort. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest onder leiding va» Harry Fryer. 2.05 Lezing. 2.202.50 Gramo foonplaten.. 3.20 Kerkdienst vanuit de West minster. 4.05 BBC-Dansorkest o. L v. Henry Hall. 4.50 Grosvenor House-orkest o. 1. v. J- Meeus. 5.35 Kinderuur.. 6.20 Berichten. 6.5H Frank Merrick speelt Haydn's piano sonates. 7.10 en 7.40 Lezing. 7.50 „De Zi geunerbaron", operette van Joh. Strausz, BBC-concert, koor en solisten o. 1. v. Adrian Boult. Regie: Gordon McConnnell en John Watt en Maurice Cole (piano). O.a. Prélude uit de „Suite Bergamasque", Debussy. 10.50 Kerkdienst. 11.0512.00 BBC Dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Dito. 9.20 Vanuit het Ambigu-Theater: „La Retraite" van Bayerlein (tooneel). KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 L. Peil's orkest. M. m. v. P. Heilmann (zang) en F. Jensen (piano). 7.308.40 Haydncon- cert m. m. v. Strenkkwartet en solisten en F. Jensen (piano). O.a. Schotsche liederen en Strijkkwartet Op. 76, Nr. 4, B-dur. 9.35— 10.15 Deensche muziek o. 1. v. Gröndahl. O.a. Suite voor strijkorkest A-moll, Nielsen. 10.18 11.50 Moderne dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 10.4011.20 Gramofoonplaten. 11.2012.35 Haydn-herdenking. 12.451.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.205.20 Concert door het We- rag-orkest. 7.20 Concert onder leiding van Wolf. 0.a. Fragm. uit ,De Tooverfluit", Mozart. 7.50 Uit de operettes van Suppè, Sted. Orkest van Münster o. 1. v. Wolf m. m. v. solisten. 9.20 Berichten en hierna tofc 10.20 Concert o. 1. v. Wolf. 10.20—11.20 Con cert uit Café Corso. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 6.05 en 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Concert o. 1. v. André. M. m. v. Mej, Gravis (zang) en G. Valentin (tenor). OA Ouv. Sommemachtstraum, Mendelssohn, Serenade Toselli en Pas des Fleurs, Délibes. 338 M..: 12.35—2.05 Gramofoonpl. 5.20 Concert door het Omroeporkest. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Concert door het Om roeporkest m. m. v. het koor „Pogen". O.»- Vie Parisienne, Offenbach. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Beethovenconcert o. 1. v. Santarelli. M. m« v. Arrigo Serato (viool). O.a. 3de Leonore- Ouverture en fragm. uit de 9de Symphonie. 9.05 Radio-tooneel. Hierna vervolg concerts O.a. vioolconcert D-dur. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Concert door het Leipziger Symphonie-orkest o. 1. v. Fritzsche. 8.20 Haydn-herdenking m. m. v. orkest, strijkkwartet en solisten, 9.50 Berich ten en hierna Concert. (Dansen en marscheO van Tschaikowsky). 69 Peter zou een langen morgen met zijn vader kunnen doorbrengen, en Carina vroeg zich af, of hy den moed zou hebben, zyn vader het geheim mede te deelen, dat hy nog in zijn hart bewaarde. Voor Jim ver langde zij, dat hü het weten zou en toch vreesde zy het oogenblik der openbaring voor hem. Het zou een vreeselijke slag voor hem zyn, en zy was overtuigd, dat er groote veranderingen op zouden volgen. TWAALFDE HOOFDSTUK. •Gedurende de volgende dagen leefde Ca rina voortdurend in een angstige stemming. Haar behagen in Rome groeide niet, zooals het vroeger by elk verblijf in de Eeuwige 8tad steeds had gedaan, zy merkte, dat de Katholieke Kerk steeds dieper en dieper indruk maakte op Peter, en tevens dat Jim, telkens wanneer hy kon, met beslistheid elk bezoek aan katholieke kerken vermeed. Wanneer hy er al eens eene bezocht, was het als een bezoeker, met den Baedeker in de hand. Te voren bracht hij zich uitstekend op de hoogte van alle kunstwerken, welke er te bezichtigen waren, en van de bijzon derheden op bouwkundig gebied. Van de St. Pieter hield hy niet en hij kwam daar rond voor uit, terwül hij Peter reeds tevoren zijn meening had te kennen gegeven, bevreesd als hij was, dat Carina hem een geheel tegenovergestelde zou trach ten op te dringen. Het was vanaf het begin tot het einde één groote vergissing, beweer de hij: de afmetingen waren monstrueus en gedisproportionneerd. De standbeelden in Barok-stijl vond hy malle figuren. Neen, dan de Piëta van Michel Angelo! Doch hij werd weer ongerust, toen hij Carina voor de groep zag neerknielen en een kort gebed verrich ten dien kant ervan had hij niet vermoed. Maar Carina wist Peter te wijzen op de schoonheden van de talrüke schilderwerken en mozaïeken in de basilieken, op de groote kunstvaardigheid van de verschillende wer ken van Bernini, zyn prachtig tabernakel en het reusachtige baldakijn boven de groep der Apostelen, de gouden wolken, waaraan St. Petrus' Stoel bevestigd was. Terwül Jim discussieerde en argumenteer de, bleef Peter zwügen, doch in zijn oogen glinsterde het. Hij zag droefgeestig hoe Ca rina neerknielde voor het tabernakel; hy zelf bleef naast zyn vader staan, en durfde haar niet navolgen. Toen zij het majestueuze gebouw verlie ten sprak Jim op eenigszins ongeduldigen toon: Ik weiger eenvoudig om iets in dit bouwwerk te bewonderen, om zyn groote af metingen! St. Pieter was de belichaming van iets, wat hü intens haatte. Meer dan een der andere basilieken herinnerde deze kerk hem aan de dogmatische züde van Carina's ge loof. Aan den Paus bijvoorbeeld. Het Paus schap had hij altijd veroordeeld, en hy ver langde niet bü een openbare audiëntie te- indien zij dit wilde, maar aan Peter zou hy daarvoor geen toestemming geven. Het was jammer, zoo had hü reeds by zichzelf opge- genwoordig te zijn. Carina mocht het doen, merkt, dat de rustige protestantsche sfeer van Linfold er nog niet in was geslaagd, in Carina de vurigheid en den ijver te vermin deren, waarmee zy haar geloof beleed. En in de St. Pieter gevoelde hij zich van alle kanten omringd door al die vüandige invloeden, welke nog steeds zulk een ge weldige hindernis vormden tusschen hem en zyn vrouw, die wel .hun liefde niet bena deelde, maar toch de volkomen uitstraling ervan in den weg stond. Nu hij zoo zeker was van haar liefde, was hij begonnen de schei ding in geesteiyke zaken minder sterk te ge voelen; ze kon hem met zulk een by na god delijke teederheid bejegenen. Maar hier was dat geloof overal tegenwoordig en zeer na- drukkeiyk, zoodatj het hem weer prikkelde zooals in den beginne, en al te scherp de scheiding, die onafwijsbaar bleef bestaan, deed gevoelen. St. Pieter.... de Paus.... de lange rij der Pausen.... meer dan twee honderd zestig Pausen, in onafgebroken opeenvolging, sinds de tyden, dat St. Petrus zelf, waarschijnlijk op deze plaats, waar de Kerk was verrezen, met het hoofd naar beneden was gekruisigd. Een legende, misschienHij geloofde niet, dat er eenig overtuigend argument was aan te voeren om te bewijzen, dat St. Petrus ooit in Rome was gekomen. De overlevering toonde u de plaats waar hij gewoond had, zyn altaar, de doopvont, waar hij doopte, en de duistere, vreeselijke gevangenis, waar men hem gevangen hield. Niemand had hier ooit aan getwijfeld, voordat de Reformatie de hand sloeg aan de onverwoestbare rots van Petrus. Terwijl hij bij de Confessie stond, waar Carina in gebed neerknielde, sloeg hij de menschen gade, die in dichte rijen zich be gaven naar het bronzen beeld van den hei ligen Petrus en den afgesloten voet gingen kussen. En overal, in marmer en in brons, op graf tomben en baldakünen die Driekroon, en de groote sleutels, welke hem herinnerden aan de drievuldige waardigheid, de groote macht, aan St. Petrus en zijn opvolgers geschonken. Het maakte, ondanks alles, indruk op iemand. Oók op Jim Mallory, die onrustig naar den uitgang wandelde, waar hü Carina opwachtte, tot zy zich weer bü hem zou voegen. Ze kwam eenige minuten later de kerk uit, gevolgd door Peter, en vanaf de hooge trap- pen-galerij zagen zy neer op de Piazza, aan weerszijden afgesloten door Bernini's ryke kolonnade, en als het ware verlicht door de zilveren stralen uit Madema's fonteinen. Vandaag was de hemel hoog en stralend blauw, hier en daar onderbroken door die zware, statige witte wolken, welke ongetwij feld de Renaissance-ar tisten geïnspireerd hadden bij het uitbeelden der wolkenge vaarten, waarop zy hun heiligen ten hemel lieten varen. Er is nog veel tijd over voor de lunch, zei Peter, nu we er toch zoo dicht by zijn, konden we wel een wandeling maken naar den Janiculum. Uitstekend, zei Mallory. Terwijl Jim naast Carina de trappen af daalde, bleef de jonge Mallory wat achter. Hij zag om naar de portiek, waarboven de beeltenis van Christus, de sleutels overhan digend aan den knielenden Apostel. Inder daad, vanaf den drempel der Kerk werd men tegenover dit groote feit gesteld en binnen liet het u geen enkele maal los. De pelgrims, die hier kwamen, deden dit niet alleen om God en Zyn goddeiyken Zoon te vereeren, doch ook om betuiging van ge hoorzaamheid te doen aan den Plaatsbekle der van Christus op aarde. Het Hoofd der Katholieke Kerk, wiens onbetwiste macht over millioenen zich uitstrekte, in vroeger eeuwen, zoowel als thans, en aan wiens stem nog steeds door allen met vreugde werd ge-" hoorzaamd. Peter maakte het kruisteeken en sprak: Heer, ik geloof! Vermeerder mün ge loof.... Toen de Zondag kwam, stond Jim er op, den ochtenddienst in de Engelsche Kerk bü te wonen. Waarschüniyk, indien hij met zün vrouw alleen in Rome was geweest, zou nil met haar naar een der Roomsche kerkge bouwen zijn gegaan, om er de H. Mis bü' t® wonen, omdat dit ten slotte in zekeren zin deel uitmaakte van het programma eene? Rome-reis. Hij wist, dat tal van Engelschen. wanneer zij in Rome waren, hun geweten W slaap susten met de bewering, „dat zij G°" even goed in de eene als in de andere kerK konden vereeren en er hun gebeden stor ten", terwijl de leden der High-Church al® argument aanvoerden, dat dit tenslotte de „Katholieke Kerk van Italië" was. Maar an deren, die minder bezwaar maakten tegen subtiele grenzen van „geographisch Katho licisme" hadden geen bezwaar en gingen ge" nieten van de schoone muziek in St. Piete? of Lateranen, van de statige processies van Kardinalen en Priesters en zelfs van wa» Browning, de dichter, noemde, den,,., .fceer- ïyken, dichten, verrassenden wierookgeur". Maar Jim achtte het zich tot plicht Pet®* een goed voorbeeld te geven van christelijk gedrag. Hy deelde hem mee, dat hU zich even voor elf uur gereed moest houden. .j .(Wordt vervolg®®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10