GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT PEEK CLOPPENOURG REGENJASSEN in aiie soorten De verkoop van haring op straat Wijziging gas- tarieven? Kost de oude bewaarschool te veel? De salarieeringskwestle met de schooltandarts De verbetering van de Zandvoortschelaan berokkent schade voor de badplaats? HEEMSTEDE BLOEMEND AAL STADSNIEUWS HET LEELIJKE KRUIS OPCENTEN SUIKER- EN WIJNACCIJNS VOOR PATER VAN MEGEN STADSSCHOUWBURG Gisteravond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. Beëediging nieuw raadslid. Ka opening der vergadering had de be- eediging plaats van het nieuw benoemde raadslid H. van der Werff. Bouwplan niet goedgekeurd. Een adres van de Zandvoortsche Hotel- en Terrein Maatschappij, waarin zij mede werking verzoekt van den raad om een op lossing te vinden in de kwestie, dat de Schoonheidscommissie weigert, een bouw plan goed te keuren voor een villa op een door haar verkocht terrein, wordt, nadat WETHOUDER SLEGERS daarbij aange merkt heeft, dat de belangen der gemeente in dezen steeds gediend zijn, voor kennisge ving aangenomen. Benoeming. Als lid der commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën wordt be noemd de heer C. L. Bolwidt. Geen standplaatsen voor haringkarren. B. en W. stellen voor, gunstig te beschik ken op het tot hen gerichte verzoek om aan haringkarren geen vaste standplaats aan te wijzen. Op drukke dagen zullen zij evenwel een ruim standpunt innemen wat betreft het venten door haringmannen. De heer PADT bepleit het geven van een standplaats op den hoek van Halte- en Schoolstraat. De heer GEERS is van meening, dat het den inwoners niet belet moet worden, iets door zichzelf voor zichzelf te verdienen. Als zij dus een arbeidsobject vinden, acht spr. het beter, dat dit benut mag worden en hij meent daarom, dat het geven van een stand plaats niet mag worden tegengegaan. Bo vendien is de concurrentie al groot genoeg en een haringkraam is een gezondheids apotheek. De heer GROEN en nog eenige andere leden sluiten zich hierbij aan of spreken in denzelfden geest. De VOORZITTER zegt, dat met het geven van standplaatsen de grootst moge lijke soepelheid zal worden betracht. Een vaste standplaats achten B. en W. niet ge- wenscht. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Besloten wordt dan, de standplaats SchoolstraatHaltestraat voor dit jaar voor 50.te verpachten. Pers en knecht. Achour Rabah, venter van Perzische arti kelen, had wijziging der ventvergunning verzocht wat betreft het aantal zijner knechts." Hij wilde dit van één op twee ge bracht zien. B. en W. zijn bereid dit verzoek in te wil ligen, onder voorwaarde, dat het strand ver deeld wordt in een Zuidelijk en een Noor delijk exploitatie-terrein. Eenige leden achtten het wenschelijk, dat maar één man op het strand tegelijk zal venten. De heer DRUIJF doet ln dien zin een voorstel. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. De vergunning is verleend voor 300.—. Geen werptent op het strand. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van W. Dekkers te Amsterdam om een ge deelte strand te mogen pachten om daarop een werptent te plaatsen en deze gedurende het seizoen te explolteeren. De Schoonheidscommissie. B. en W. stellen voor de samenstelling en den werkkring der Schoonheidscommissie te wijzigen. Zij stellen voor, voor een jaar op proef te stellen het voorstel van den heer Moen uit Heemstede. Dit bevat een rouleersysteem, waarbU tel kens twee leden van de vier voor zes maan den uitvallen. Behalve de permanente voor zitter, een gemeentelijke adviseur, geheel op de hoogte van de plaatselijke toestanden, zouden aan de commissie worden toegevoegd een der leden van het dageiyksch bestuur en een der ambtenaren van de G. W„ die elk een sdviseerende stem zouden hebben. Op verzoek van den heer ELFERS wordt het voorstel aangehouden. Goedkooper gas voor grootgebruikers. Voor «rootgasverbruikers waren tarieven vastgespeld bij hoeveelheden van 4000 M3. en 10.000 M3. Dezen sprong vond de direc teur der bedrijven te groot, te meer, daar vooral in den laatsten tijd veel aanvragen binnenkwamen voor grootgebruik boven de vier en beneden de tienduizend M3. In verband daarmede stellen B. en W. den raad voor, de tarieven met een tweetal aan te vullen, ni. voor 6000 en voor 8000 M3. De prijs zou dan worden 6!^ cent en 6 cent pet M3. De geheele regeling zou daardoor worden voor grootgebruik 2000 M3. acht cent, 3000 M3. zeven-en-een-halve cent, 4000 M3. zeven cent, 6000 M3. zes-en-een halve cent, 8000 M3. zes cent, 10.000 M3. 5% cent, 15000 M3. cent, 21.000 M3. 5'/t cent en 30.000 M3. 5 cent. Bovendien is de bepaling daarbij gemaakt, dat voor meer gebruik het tarief zal gelden van de groep, waarin de groot-afnemer dan komt. 30.000 M3. is de grens, daarboven is de vaste prijs 5 cent per M3. voor elk meer ge bruik. De heer ELFERS acht het niet goed, dit voorstel thans aan te nemen, omdat elke toelichting van de Financieele Commissie ontbreekt en men bovendien omtient de ge meente financiën nog eenigszlns in het on zekere verkeert. Ook de heer DRUIJF kan niet met het voorstel medegaan, niet alleen om de finan cieele bezwaren, maar ook. omdat hij in de ze verlaging een te sterke bevoordeeling ziet van den groot-verbruiker. De heer GROEN, lid der Financieele Com missie, zegt, dat het Gasbedrijf in zeer moei lijke omstandigheden verkeert, mede door den lagen prijs der petroleum. Hij meent dat de financieele uitkomsten van dit voor stel gunstig -uilen zijn, omdat z.i. door prijs verlaging het gasverbruik grooter zal wor den en dus het bedrijf dan zal welvaren. De heer GEERS is het eens met den heer Elfers. Hij is echter niet tegen verlaging van den gasprijs. De heer KONING is van meening, dat de goedkoope petroleumprijs wel degelijk van invloed is op het gasverbruik. Op verzoek van gebruikers is deze wijziging ontworpen. Het verschil turschen 4000 en 10.000 M3 vonden zij te groot en zij verzochten, voor het meerder gebruik dan 4000 M3 onder het lagere tarief te vallen. Wethouder SLEGERS geeft ook nog een uiteenzetting van de totstandkoming van dit voorstel. De commissie voor de bedrijven heeft de wijziging met den directeur van het gasbedrijf bésproken. Spr. is echter wel bereid, den directeur om eenige cijfers te vragen. Het voorstel wordt hierna aangehouden. Voormalige bewaarschool. Voor de verbouwing van de bewaarschool waren óe laagste Inschrijvers de heeren M. Koning voor 1295.en voor de woningen aan de Koningstraat L. ten Broeke voor 535.—. Daar de raad voor de verbouwing van de bewaarschool een crediet van f 1000.had toegestaan, vragen B. en W. verhooging van dat bedrag tot 1300. De bewaarschool zal dan een woongele genheid geven en een tweetal ruime verga derlokalen met gangen en verdere volledige Inrichting. De heeren KONING en GROEN zijn van meening, dat dit weggegooid geld zal zijn. Volgens den heer KONING kraken de dakspanten reeds als er een kat over het dak loopt. De heer GEERS gelooft dat dit voorstel wel aangenomen kan worden. Hij dringt echter aan op eenige wijzigingen in de be stekbepalingen wat betreft het arbeiden door Zandvoortsche werklieden aan deze verbouwing. Wethouder SLEGERS schrijft aan zijn schuld toe, dat boven de begrooting uitge gaan is. Den heer Geers zegt hij toe, dat Zandvoortsche arbeiders genomen uilen worden voor de uitvoering van het werk. Spr. is er van overtuigd, dat mettertijd de gelden, die nu aan deze verbouwing besteed worden, ruimschoots zullen worden terug ontvangen uit de exploitatie van het ge bouw. Het voorstel wordt dan met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Wijziging precaTio-verordening. B. en W. vinden, dat het aantal benzine pompen erg toeneemt en het dorpsbeeld daardoor niet fraaier wordt. In verband daarmede en ook, omdat ln alle plaatsen in de omgeving zoo*n belasting reeds geheven wordt, stellen zij voor op het hebben van een benzinepomp met ondergrondsche be waarplaats in gemeentegrond een recht te heffen van 125. De preeario-verordening wordt na bespre king in dien zin gewijzigd. De heeren Geers en Elfers wenschen ge acht te worden tegengestemd te hebben. Gebruik van gemeentegrond. De heer Van der Werff heeft geprotes teerd tegen zijn aanslag over het gebruik van den openbaren grond. Na een hernieuwd onderzoek adviseert de Commissie van P. W. voor 1931 een aanslag te bepalen op 10.— en geen navorderingen meer toe te passen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Z. h. st. aldus besloten. Salariéering schooltandarts. De tandarts mevr. de Boer—Joosten heeft indertijd verzocht om uitbetaling van haar salaris over de maand Augustus en Septem ber 1931, De Augustusmaand was vacantie- maand en ln September was het gebouwtje in de Poststraat nog niet voltooid. Als grond voor haar verzoek voert zij aan, dat aan de helpster, mej. Bos, wel salaris over die maanden uitbetaald is. B. en W. wezen er toen in hun antwoord op, dat het salaris van mej. Bos een maand salaris is, terwijl het salaris van den tand arts op maandelijksche opgave wordt uitbe taald. Op verzoek van den heer Groen is dit ver zoek indertijd aangehouden. Na langdurige bespreking wordt besloten, alleen over de maand Augustus de vergoe ding uit te betalen. De verbetering van de Zandvoort schelaan. Bij ae rondraag vraagt de heer VAN DER WERFF, of B. en W. niet kunnen bereiken, dat bij de werkzaamheden aan de Zand voortschelaan met twee ploegen zal worden gewerkt. Dan zal dit spoediger voltooid zijn, wat z.i. zeer wenschelijk en hoog noodig is. Wethouder SLEGER is van meening, dat een twee-ploegenstelsel veel voeten in de aarde zal hebben. Het rioleeringsewerk zal over ongeveer drie weken klaar zijn en het bestratingswerk zal vakkundig moeilijk in tweeën uitgevoerd kunnen worden. De heer ELFERS dringt er ook op aan, dat zooveel mogelijk spoed bij het bestra tingswerk aan de Zandvootschelaan betracht wordt; dit is z.i. zeer in het belang van Zandvoort. Hij geeft B. en W. in overweging het plan van den heer Van der Werff wel te overwegen. Met mooi weer zal het een strop voor de badplaats beteekenen, dat de auto's zoo moeilijk naar Zandvoort kunnen komen en de automobilisten daarbij levens gevaar loopen. Spr. hoopt, dat B. en W. de strop voor de badplaats niet grooter zullen maken dan noodig is. Wethouder SLEGERS verklaart zich be reid, deze zaak nog eens te bespreken met den uitvoerder. Hierna ging de raad in comité-generaal. GROOTSCHE INTOCHT VAN PATER J. J. COUENBERG EN ZIJN EERSTE PLECHTIGE H. MIS Vlaggen op den Binnenweg in de buurt van de Koedieflaan en de kerk aan den Heeren- weg zijn de voorteekenen van een naderend feest. Tegen half 3 Zondagmiddag rijden auto's voor het R- K. Vereenigingsgebouw daarvoor welwillend afgestaan door verschil lende eigenaren, die getooid werden met de geel-witte vlaggen, om straks den neomist van het station Haarlem af te halen, waar hij even 3 uur zou arriveeren. Vermoedelijk met een voortrein meegeko men, arriveerde de feesteling iets te vrceg en als de auto's aan het station voorrijden, staat onze Jonge priester reeds aan den uit gang van het station. Een gevolg hiervan was, dat het vertrek van het station een half uurtje te vroeg plaats had, waardoor besloten werd, een autotochtje te maken. Om half 4 arriveerde de stoet aan de grens van Heemstede, waar behalve het bestuur van den R. K. Volksbond, een vrij groote menigte den jongen priester stonden op te wachten. Hier werd de neomist toegesproken door den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer H. A. Meeuwenoord, die zoo ongeveer de volgende toespraak hield: „Bij het binnenkomen in onze gemeente, waar uw wieg eens stond, u uw Jeugd door bracht, waar u onder trouwe ouderzorg en geestelijke leiding uw roeping voelde ont waken, is het voor mij een groot voorrecht u als eerste zoon, ontsproten uit den kern van het R. K. arbeidersleger een hartelijk wel- kem toe te mogen roepen namens het R. K. arbeidersleger hier ter plaatse. Tot God richten wij onzen dank voor de bijzondere genade, welke Hij u gaf en u tot deze hooge waardigheid riep, en wij willen dezen dank omzetten in daden door u een waardige ontvangst te bereiden en zoo onze eer te bewijzen aan den priester. Wij als vertegen woordigers van de geheele R. K. arbeiders beweging in Heemstede volbrengen gaarne de taak ons opgelegd om u als priester de hand te drukken bij uw aankomst en u als neomist het welkom toe te roepen als wer ker in den wijngaard des Heeren. Aanvaard, aldus spr. deze hulde als een klein bewijs van onze aanhankelijkheid van enze medearbeiders. Spr. verzoekt den neo mist thans voor te mogen gaan om hem de parochie te mogen binnenleiden, waar hij met en voor ons de eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Spr. besluit met een verzoek om weer in de auto's, zoo welwillend door katholieke plaatsgenooten beschikbaar gesteld, plaats te nemen, om een begin te maken aan de ■verschillende plechtigheden, die deze Paaschdagen in de parochiekerk van den H. Bavo zullen plaats hebben. Als om precies 4 uur de 7 auto's de kerk naderen, is het kerkplein zwart van men- schen en op den Heerenweg heeft de politie handen vol, om het verkeer gaande te houden. Tusschen een haag van belangstellenden vormt een stoet van bruidjes, knapen, palmtakken dragend en misdienaartjes de eerewacht, waartusschen de neomist naar het kerkgebouw wordt geleld, onder het beieren der klokken. Binnenkomend wordt hem een welkomst lied toegezongen. Zichtbaar bewogen nadert de neomist het fraai versierde altaar, en nadat het feest lied is geëindigd, vangen de Vespers aan, waarbij de neomist geassisteerd werd door de beide kapelaans der parochiekerk. Na de Vespers wordt Z.Eerw. door de eerewacht uit de kerk en over het kerkplein naar de pastorie geleid. Maandagmorgen (2den Paaschdag) heeft de neomist zijn eerste Plechtige H. Mis op gedragen. Om half 11 was de kerk vrijwel geheel gevuld met parochianen en kennissen. Z.Eerw. werd daarbij geassisteerd door de Weleerw. Heeren A. J. v. Schaik en J. J. Tesselaar als diaken en subdiaken, pastoor J. M. v. d. Tuyn als presbyter- assistent, de priester-student Ruysenaars als ceremoniarius, terwijl de lagere assisten tie was toevertrouwd aan studenten van Hageveld en Warmond. Het zangkoor zong voor de H. Mis de Venl Creator van Jac de Jong, waarna de Mlssa Immaculata Conception, onder de Commu- niet, Jesu Dulcis Memoriam, van v. Kooten, het Tantum Ergo van Fr. Wit en na de H. Mis de priestercantate van Alb. Mosmans, alles voor 4-stemmig Mannenkoor. Na het Evangelie betrad Pastoor J. M. v. d. Tuyn den preekstoel voor het uitspreken van een feestrede. Als tekst had Z.Eerw. ge kozen: „Introlluxit vos Dominus ih terram fluentem Jac, et Mel, Alleluia" (De Heer heeft U binnengevoerd n een land, dat over vloeit van melk en honing, Alleluia). Wij zijn hier weer bijeen, aldus Z.Eerw., om een der schoonste momenten uit het katholieke le ven te beleven, en het Is heerlijk eens even stil te staan, te denken en te overwegen wat groot gebeuren heden in deze parochie heeft plaats gehad. Een onzer komt terug in de parochie, niet als een gewoon mensch maar als een andere Christus. Uitvoerig schetst de gewijde spreker het ambt van priester. De roep van Jëzus' barm hartigheid en liefde. Spr. schetst het laatste avondmaal, waar naar Jezus zoo verlangd had, voor de laatste maal tusschen zijn Apostelen, maar tegelij kertijd het H. Sacrament instellend en de woorden uitend:: „Dit is Mijn Lichaam, en doe dit ter Mijner gedachtenis,"' of hoe Je zus in het huis van Simon tot de vrouw de woorden, op haar bekentenis „Peccavt" sprak: „Vrouw, uw zonden zijn u vergeven." Zooals Jezus toen sprak, mag ook nu deze priester spreken. Als hij straks door zijn overheid gezonden wordt naar verre gewes ten, zullen ook daar de zondaren tot hem komen, en zal ook hij mogen zeggen: Uw zonden worden u vergeven. Is dit niet Hemelsch, de macht van een priester? Dat kan geen engel. Lucifer heeft het geprobeerd God van Zijn troon te halen maar werd neergeworpen, de priester mag iederen dag God van zijn troon laten af dalen op hét altaar. Jezus ging in het land van Palestina rond om allen die gebukt gingen op te heffen, overal en altijd, van de wieg tot het graf ontwaren wij den priester, sprekend de woor den: „Komt allen tot Mij die belast en be laden zijn, en ik zal u verkwikken." God heeft niet enkel die genade gegeven aan dezen jongen priester en zijn familie, maar ook aan die duizenden die straks naar hem zullen luisteren. Als pastoor wil ik u, jonge priester, naast mijn tekstwoorden 't 2e deel der introïtus van dezen dag in her innering brengen, n.m.: Et ut lex Domini semper sit in ora vestro Alleluia, (Dat de wet des Heeren altijd in uw mond zij, Alleluia). Als pastoor, aldus ZEerw.,weet ik geen beteren wensch dan die wet diep in uw ziel te prenten, dan zult gituitdragen de vruch ten van Gods barmhartigheid. Zich tot de ouders wendend wenscht Z.Eerw. hen geluk met dezen dag en ook hen wil Z.Eerw. in herinnering brengen l.et 2e deel der In troïtus. De priester dankt meestal zijn roe ping aan de ouders vooral aan de moeder. Wilt gij hem dan steunen met het gebed. Voor de overige familieleden moet het iets groots zijn een broeder als priester te hebben. Zich tot de geloovigen wendend, zegt Z.Eerw. dat wij God moeten danken weer een priester uit ons midden te zien voor het altaar. Z.Eerw. besluit dan zijn zeer in drukwekkende rede met een beroep op de parochianen veel te bidden, dat hst aan ve len gegeven moge worden, een zoon of fa milie-lid tot den priesterlijke" of klooster lijken staat geroepen te worden. Des mid dags om 3 uur was er een zeer druk be zochte receptie in het R. K. Vereenigingsge bouw. Onder de vele bezoekers merkten wij op de putaties uit organisaties, en o.a. 't kamerlid Chr. v.d. Bilt. De bezoekers hadden tevens de gelegenheid de vele cadeaux, waaronder een prachtig bewerkte misbeker, vele misgewaden en benoodigdheden voor zijn kerkelijke bedie ning te bezichtigen. Van het bestuur van den R. K. Volksbond en de deputatie der buurtcommissie ontving de feesteling eén enveloppe met Inhoud. Om 4 uur bracht de R, K. Harmonie„St. Michaël" een serenade, waarbij weer zeer groote belangstelling was. De plechtige dagen werden besloten "met een plechtig Lof door den neomist gecêlé- breèrd, en daarbij weer geassisteerd door' de beide heeren kapelaans der parochie, niet tenslotte een Te Deum door het zangkoor en ?.?n danklied door de parochianen. BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. Met de „Neeltje Jacoba" op zee. Zaterdagmiddag is een 25-tal leden van de B.R.B. de gast geweest van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij, station IJmuiden. Deze is zoo vriendelijk geweest aan de B.R3. toe te staan, kennis te maken met haar Neeltje Jacoba", de nieuwe, te IJmuiden gestationneerde motorreddingboot. Maar bij een oppervlakkige kennismaking is 't niet gebleven. De gasten zijn n.l. in de gèlegenheid geweest een tochtje op zee te maken met de geruststellende gedachte: we zijn op een boot die in staat is de hevigste stormen te weerstaan. Nog interessanter zou natuurlijk geweest zijn, als een stevige noordwester gewaaid had. Maar wellicht vas 't dan weer zoo interessant geweest, dat de bemanning na afloop met de oninteressante gevolgen had gezeten. Maar zoover is 't Zaterdag niet ge komen, hoewel er een flinke deining stond. Om half 3 vertrok de „Neeltje Jacoba" uit de „Haringhaven". Behalve de 25 brigade leden bevonden zieh aan boord schipper Kramer, de stuurman Van der Meulen, de motorist Varkevisser en de rijkshaven meester, de beer Seyvert. Toen men buiten de pieren was werd koers gezet naar 't wrak van de „Shonga", hetwelk nog altijd voor Wijk-aan-Zee ligt. Hier werd gekeerd en met een 9-mijls vaartje werd teruggevaren naar 't Zuiden, de pieren voorbij en verder op den Bloemen- daalschen Zeeweg aan. Hier was men in bekend vaarwater. Op de kust, tegen de duinen zag men een oude bekende, n.l. het brigadehuis, hetwelk de „Evaneha" herbergt. Tengevolge van den langdurigen oosten wind was 't water zoo laag, dat eenige resten van de „Salento" te zien waren. On willekeurig gingen de gedachten terug naar dien noodlottigen Novemberdag, toen we vanaf den Zeeweg 't ongelukkige schip op de kust zagen zitten en niemand bij machte was maar iets tot redding van de beklagens waardige schipbreukelingen te doen. Toen was schipper Kramer met de IJmuidensche reddingboot ook kort bij 't wrak, maar onder heel wat moeilijker omstandigheden. En toen was de afloop heel anders dan Zater dag. Want toen sloeg de boot om, schipper Kramer werd gewond en toen verbonden en naar IJmuiden vervoerd door eenige brigadeleden, die nu op de „Neeltje Jacoba" met hem aan 't „spelevaren" waren. Langs de boei, die in de buurt van 't wrak ligt, werd vervolgens naar IJmuiden terug gevaren. Natuurlijk werd onder 't varen de heele inrichting uitgelegd en bezichtigd. En zoo kregen de gasten een goed idee van de wijze waarop de boot voor omslaan behoed wordt, hoe de olie op de golven wordt uitgegoten om deze voor een poosje té kalmeeren, hoe de redding by schipbreuken plaats heeft, enz. Onderweg werd ook nog even het red den van een over boord gevallene practisch toegepast. Op een gegeven oogenblik speelde de. frissche, stevige wind n.l. parten aan een ..V.hoed Vari éen der opvarenden. De drenkeling was echter spoedig opgevischt. Om half 5 was de tocht ten einde. Het was een wel luchtig en frisch, maar tevens leerzaam, prettig en intéressant „uitstapje" geweest. By monde van den heer Hasselmeyer werd de bemanning daarvoor een woord van harteiyken dank gebracht. BLOEMENDAALS RAADHUIS Tentoonstelling bouwontwerpen. In tegenwoordigheid van tal van belang stellenden uit de gemeente en van elders, Is Zaterdagmiddag de tentoonstelling van de ontwerpen voor een nieuw dorpscentrum na bij den Zeeweg (de z.g.n. Raadhuisplannen) in de toonzalen van de fa. Boskamp te Over. veen geopend. De Ver. „Bloemendaal's Bloei" was door 't gemeentebestuur gemachtigd, deze ten toonstelling te organiseeren, teneinde ook de burgery in de gelegenheid te stellen, van de ingekomen ontwerpen kennis te nemen. Mr. F. J. D. Theyse, voorzitter van „Bloe mendaal's Bloei" sprak de openingsrede uit. Spr. heette de aanwezigen welkom en be tuigde vervolgens, namens Bloemendaal's Bloei" zyn dank aan het gemeentebestuur van Bloemendaal voor het mogeiyk maken dezer tentoonstelling, waardoor de plannen ook ter kennis van de burgery kunnen ge bracht worden. De meesten va» ons en ook ik, aldus mr. Theyse, zyn niet bevoegd een oordeel over de plannen uit te spreken. Maar uit de burgerij kunnen misschien practische wenken naar voren gebracht worden, waar mee de bouwmeester zpn voordeel kan doen. En er is gelegenheid om dergeiyke wenken nog te geven, want er zal nog niet direct begonnen worden met bouwen: een periode van nadere voorbereiding is nu aanstaande. Maar deze tentoonstelling heeft nog een andere mooie zyde. Zy is het bewys van de goede verstandhouding welke er bestaat tus schen burgery en gemeentebestuur. Alvorens den vertegenwoordiger van het gemeente bestuur uit te noodigen, de tentoonstelling te willen openen, wilde spr. nog een speciaal woord van hulde en waardeering brengen aan dr. Bornwater, thans loco-burgemeester en tot eer van „Bloemendaal's Bloei", vice- voorzitter dezer vereeniging. „Dr. Bornwater, veel hebt gy gedaan in ,'t belang van de totstandkoming van een nieuw raadhuis. Nu staat 't te gebeuren, dat uw wenschen ver vuld zullen worden. Maar lk hoop, dat gy by de verdere uitwerking der plannen uw werkkracht niet zult onthouden aan de zaak. Ik breng u hulde en dank voor al uw moei ten, die u zich getroost hebt in 't belang der goede zaak. En nu verzoek ik u de tentoon stelling te willen openen", aldus besloot mr. Theyse zyn rede. Nadat dr. Bornwater de Ver. ,31. BI." ge dankt had voor het organiseeren dezer ten toonstelling en mr. Theyse voor zyn vriende lijke woorden, sprak hy de hoon uit, dat B.B. de plannen zal biyven steunen en dat hy zelf de gelegenheid zal houden, zyn krachten aan de goede zaak te geven.Daama verklaar de de loco-burgemeester de tentoonstelling voor -d. waar de zeewind voortdurend binnenwaait en als Gods' adem om het Allerheiligste zweeft. Van die stille kapel en dat verborgen lyden moet wél een zeer zegenryken invloed uitgaan over Holland. Geen wonder, dat ZB. Exc. Mgr. Aengenent zoo veel houdt van deze stichting. De Vrouwen van Nazareth, hoewel ook een stichting van den Idealen en genialen Pater Jac. van Glnneken S.J., toch apart staand, zullen zeer zeker ook vele genaden krijgen voor haar mooi, modem werk door die bid dende en boetende contemplatieve Zusters. Zij weten, dat in het Kruis alleen heil is, en vandaar alleen hulp te verwachten. Daarom plantten zy met zoo groot gejuich en diep geloof het Paasehkruis in het sta dion. Daarom wilden zy nu een 15 meter hoog kruis op de Tiltenberg te Vogelenzang onder Bloemendaal plaatsso. Doch B. en W. van Bloemendaal verboden het: de afmetingen waren te groot en men vreesde daarvan schade voor het natuur schoon. De flinke actieve „Vrouwen van Naza reth", die niet by de pakken gaan neerzit ten, die Holland met vliegende vendels wil len veroveren voor Christus, kwamen nu in beroep by den Raad. Een katholiek en een socialist ziedaar het langverwachte rood- toomsche front: wat zou het er kunnen zyn, als rood religieus was, zooals Mevr. Henriette Roland-Holst en verschlllc.-ide ideale socia listen in de S.D.A.P. het zoo graag willen verdedigen het verleenen van de toestem ming, doch met 7 tegen 5 stemmen werd de afwyzing bekrachtigd. Verbeeld je ,dat de duinbezoekers hun oogen eens zouden opslaan naar het hinder- lyke kruis? Naar gemengde baden en stille stranden kijken is beter. Hoort ook meer by het natuurschoon. Een kruis dat het natuurschoon schaadt? Hebben de Hollandsche heeren al ooit het prachtige kruis op den duizend-meter hoo- gen top van den Plc du Jer by Lourdes ge zien? Hoe schoon dat daar staal? Ook Val kenburg, het door Hollanders geprezen en gezochte Valkenburg, heeft er een. Hindert dat daar? Hinderen de vele groote kruisen in de heeriyke Rynstreek? Vindt men ze juist niet tot het landschap behóoren? Ver- hoogen ze er de schoonheid luist niet van? Neen, wij zyn niet tang van het kruis ln ons leven en ook niet van het kruis in het openbaar.- Overal worden kruisen geplaatst. wy zien ze graag. Ze zyn een symbool van den dood. Maar ook van Verrijzenis. Na Goeden Vrijdag komt altijd weer Paschen. Het kruis en de heiligenbeelden .angs weg en veld heffen de ziel omhoog, maken de aarde tot een stukje htmel. Daar ziin ze weer blij om: de misère zit ln de materie. wy lezen in de N. Venl. Courant onder bovenstaand opschrift: Op een der hoogste duintoppen van Bloe mendaal hebben de zusters van Bethanië, de Lldwina's, die aityd bidden en boeten om den onmisbarén zegen af te smeeken over het actieve wérk der Reinilda-zusters, die stil en verborgen ln de achterbuurten der groote steden werken, een kapel gesticht, -„US Den len April 1932 treedt ln werking de wet tot heffing van opcenten op den suiker, accyns ten behoeve van het Leeningfonds 1914 en tot verhooging van de opcenten ten behoeve van dat fonds op den wynaccyjis. Ten aanzien van de navordering dier op. cgnten van voorraden suiker en wyn, welke op 1 April 1932 in het vrije verkeer aanwezig zlin in een opslagplaa ts hiér te lande bepaalt de wet het volgende: De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats waarin suiker of wyn, met in begrip van de hoeveelheden, welke met in gang van 1 April 1932 naar de opslagplaats in vervoer zyn, in zoodanige hoeveelheden aanwezig zyn, dat de voorraad voor navor dering in aanmerking komt, moest hiervan op den Isten April 1932 en indien de voor navordering vereischte voorraad door late. ren inslag van reds voor 1 April 1932 afge. zonden hoeveelheden suiker of wyn wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvol- genden werkdag na den dag van Inslag schrifteiyk aangifte doen by den Ontvanger der Invoerrechten en Accynzen. Indien iemnd iri een gemeente meer dan één pslagplaats in gebruik heeft worden deze opslagplaateen als één opslagplaats be schouwd. De aangifte, waarvoor geen model is vastgesteld, moet ondertekend zijn en moet bevatten De aangifte, waarvoor geen model is vast gesteld, moet onderteekend zyn en moet bevatten: a. naam en woonlaats van den aangever; b. aanduiding van de opslagplaats waar. in de suiker of de wyn zich bevindt; c. de voor navordering in aanmerking komende hoeveelheid suiker of wijn die in iedere opslagplaats aanwezig is. Van de navordering zyn uitgezonderd de voorraden suiker en wyn die per opslag, plaats met inbegrip van de hoeveelheden die met ingang van 1 April 1932 naar die opslagplaats in vervoer zijn, onderscheiden- ïyk niet grooter zyn dan duizend kilogram en honderd liter alsmede alle partyen wijn waarvan belanghebbenden ten genoege van den Inspecteur der invoerrechten en accyn zen aantoont, dat hy ze reeds vóór 1 Fe bruari 1932 voor persooniyk gebruik in voorraad had. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Pater J. A, Loerakker S.S.S. De parochie van de H. Lidwina mag wel tot de bevoorrechte van onze stad gerekend worden als men beschouwt het aantal pries terzonen, dat zy telt. Reeds driemaal hebben de parochianen getuige kunnen zyn van het feit, dat een tot hun parochie behoord hebbende priester zyn eerste plechtige H. Mis aan God op droeg. Tweeden Paaschdag was het de weleerw. pater Jacobus A. Loerakker, van de orde der paters van het H. Sacrament, die de parochianen het voorrecht deed genieten, wederom zoo'n by uitstek grootsch parochie- feest te vieren. Wederom, ja, want het was nog geen Jaar geleden, dat een broer van den neomist, de Weleerw. heer A. P. Loerakker, thans kape laan te Noordwykerhout, zyn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk opdroeg. Dat allen, die ónder de St. Liduina-kerk behooren, zich wel bewust zyn van de voor name plaats, die hun parochie ln dezen in neemt, bewees wel de groote deelneming hunnerzijds aan de plechtige Hoogmis, op gedragen door den neomist met assistentie van de Weleerw. heeren A. P. Loerakker en H. P. J. Figelei, ïosp. aL diaken en sub diaken, en den Zeereerw. heer pastoor J- Schalke als presbyter-assistens. In het prachtig versierde priesterkoor had den tevens eenige studiegenooten van den wydeling plaats genomen. Het zangkoor der parochie „Ipsi Canamus Gloriam" voerde onder directie van den heer P. Q. Wolff de Missa Secunda Pontiticalis van Perosi voor mannen- en knapenkoor uit. Tydens het uitreiken der H. Communie door den neomist aan ouders, verdere fa* milie en geloovigen, zong het zangkoor het 4-stemmige „Pange Lingua" van Hailer en na de H. Mis de 5-stemmige cantate van pater Haagh S-s.s.R. Buide aan het pries terschap." De feestpredikatie werd gehouden door den broer van den neomist. Z.Eerw. schetste voornameiyk de taak van den priester en zydelings de groote ver hevenheid van het priesterschap, omdat zelfs de heiligen niet vermochten den bevoor rechten staat van den priester in al zyn heerlijkheid te beroemen. Als voorbeeld, als ideaal priester beschreef hy Christus, die weldoende rondging op aarde en door zyn kruisoffer den mensch met God verzoende, om dan, na God dank te hebben gebracht, den neomist geluk te wenschen met het ontvangen van het on- uitwischbaar merkteeken, waardoor hy mid delaar is geworden tusschen God en de menschen en een macht heeft gekregen, zonder weerga in de wereld. Ook zyn ouders wenschte de gewyde spr. geluk met het voorrecht, wederom een pries terzoon te hebben, en hy dankte hen voor de opofferingen, welke zy zich gptroost hebben, om dan allen te verzoeken, de pries ters steeds in het gebed te gedenken, de priesters, die door de rykdommen, die Christus voor allen aan zyn kruis verdiend heeft, ook weldoende op aarde kunnen rondgaan en daardoor zyn een alter Chris tus, een andere Christus, en door het on bloedig zoenoffer der H. Mis kunnen mede werken aan de zaligmaking der zielen. 's Avonds te 7 uur celebreerde de neomist een danklof, dat wederom door een groote schare geloovigen werd bygewoond en waar onder een plechtig Te Deum door het zang koor werd uitgevoerd. Vorig bedrag j 48.10 Opdat ik gezond mag blyven 1.— O. G. 5.- Van de dames mej. V., mej. S. in 't V., mevr. wed. M. J. v. d W. 2.50 Mej. N. K. 5- Voor den motorboot van Pater van Megen. Ja, ik heb niet meer 25 centen. Schryver is al weken zon der betrekking en kan niet eens meer zyn kostgeld aan zijn moeder betalen; hy heeft een kwartje van zyn broer gekregen en dat geeft hy gaarne voor den Geloofsverkondi ger Pater van Megen's doel, en hoopt dat de motorboot spoedig kan varen - 0.25 H. V i._ Den gevers den innigsten dank van Pater van Megen! Laten wy hopen, dat nog velen van hun sympathie voor den eenzamen mis sionaris zullen laten biyken. -De Meid. Komedie van haat, in twee bedrijven, van Herman Heyermans, door N. V. Het Schouwtooneel Indien Esther de Boer-van Ryk niet de dienstbode de meid geweest was. zou men misschien nog sterker dan nu gevoeld hebben, dat het stuk en zyn gang iets ten achter is bij onzen hedendaagschen tyd Het is wat stoffig en mist een voldoende dosis „frfschheid" om volledige overgave te kunnen eischen. Al is het op zichzelf al moeilijk aan te nemen, dat een meid, die drie generaties lang dezelfde familie met toe wy ding heeft gediend, plotseling met bolsjewistische neigingen wordt geïnfecteerd en machts- of overwichtschantage gaat ple gen op haar jonge mevrouw, wyi zy van haar een compromitteerenden brief bezit, biyft ook de geheele behandeling van het geval beneden het niveau van waarschyn- ïykheid. Vermoedeiyk uit, een oogpunt van publiek-speculatle, die het nu eenmaal „reusachtig prachtig" vindt een gekwelde vrouw te zien stuiptrekken, doet, of liever gezegd: moet die vrouw allemaal dingen doen, die treiterend om de entknooping heendraaien. Eerst als het publiek daardoor goed geënerveerd Is, mag de oplossing komen. Als die oplossing er eenmaal is, biykt zy gekocht te zijn met de sympathie van zoo goed als alle betrokkenen. Daarom ook bevredigt het slot niet en krygt men het gevoel verongelukt te wolden, wyi al die menschen eigeniyk heel goedkoope figuren biyken te zijn de meid een gewone chanteuse, de man een grof, onhandig, sen timenteel mensch en de vrouw een onprac- tisch, onverstandig en niet zeer schrander wezen. Ieder hunner krygt volop gelegen heid dat te demonstreeien. Ongetwyfeld waren er andere oplossingen mogeiyk ge weest, die misschien minder tragisch, toch meer in het kader van het stuk vielen en ongetwyfeld grootere voldoening hadden verschaft. Zelfs de Tante (Pine Beider) biyft niet degene, die zy aanvankelijk ïykt. Van bedillerige ruzle-achtige en huichelachtige bemoeial, wordt zy in het tweede bedrijf eensklaps de fynvoelende, goedmeenende en oprechte deelgenoote en is warempel nog óe eenige. die een zekere mate van sympathie weet te verwerven. We herhalen dan ook nogmaals dat voor nameiyk Esthe- de Boer-van Ryk, door haar smeuïg, laconiek en onverstoorbaar spel de kurk was en is, die dit niet byster zeewaardige scheepje drijvende weet te hou den. Want al had Jetty van Dyk-Riecker ook heel goede momenten, evenals Jaap van der Poll, toch werden zy onvoorwaardeiyk ge" handicapt door de onwezenlijkheid van nun rol, die psychologisch moeilijk te verantwoor den eischen stelde Dat dat echter de eenige reden was van hun "p-and-downs gelooven we niet. De tragiek werd mee- gekweekt met de woorden dan inneriyk beleefd en daar door ontbrak dat diepe reliëf dat bij het dramatische absoluut nooc'zakelUk is. Neemt men daarbij nog de sprongen die het spel zelf veroorzaakte zoowel in de woorden als in de handeling het afstoote- Ujke en onaangenaam bittere in eerstge noemde is vaak kenneiyk alleen om het ef fect erin gebracht dari ïykt ons deze. op voering ln hoofdzaak nog te wairdeeren- om de zeer zeker voortreffelijke creatie va" de even voortreffelijke Esther de Boer-va» Ryk. Want behoudens dat men iede ren keer weeraan van haar spel genir' dat altyd zoo echt menschehjk Is en blijf1 gaf zij aan dit stuk meer waarde, dan hei- in werkelijkheid bevat. Van de anderen, die hoofdzakelijk comple teerden noemen we alleen nog den goedige" kruier (Ezerman) die zich heel behoorlijk van zijn onhandige taak kweet en Mina, bet dochtertje dat door overdreven grime et) aanstellerigheid, alleronaangenaamst was °n1 ""1 te. zien "'f' - -'oc^-produf i li), i oi iiti gereserveerd. L. V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6