VAN DEN H.ETON VIJANDEN VAN HET BIJ LANGS DONKERE PADEN DE BRUG DER ZUCHTEN MINISTER VAN DEFENSIE BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN „ST. CHRISTOFFEL" EN R.K. WERKLIEDENVERBOND „EL DEBATE" OPNIEUW VERSCHENEN ECONOMISCHE EN SOCIALE KRONIEK ▼m nrrrvrvri MGR. C. C. PRINSEN 80 JAAR DE NOOD IN HET BOEREN BEDRIJF Telegram aan de Koningin UITVOER CONTROLE BUREAU LEVERING VAN TARWE IN NOORD- EN ZUID HOLLAND RADIO-OMROEP Naar het Engelsch door J. Scheepens (Wordt vervolgd), J De a.s. zitting van den Arnhemschen ge meenteraad zal een historische zitting wor den. De bundel verschenen praeadviezen heeft met een ingebonden Amusante Week blad" althrns de dikte ge.aten. Het belang rijkst hiervan is dat praeadvies met betrek- hing tot „de brug". Men herinnert zich dat op 't stadsbestuur- Uik verzoek aan den» Minister te dezer zake ®en ministerieel verbluffend duidelijk ant woord inkwam of nu oogenblikkelijk of bjinstens de eerste 5 jaar geen brug. De prae- *dvlseur doet dan 'n diepen duik in de his torie en brengt daaruit in herinnering de Voorwaarden door den raad destijds aan medewerking bij de totstandkoming der Vaste rivieroverbrugging verbonden, o.a. dat by de uitvoering de alsdan geldende arbeids overeenkomsten zullen worden toegepast en dat de werkkrachten zooveel mogelijk van de Arbeidsbeurs zullen worden betrokken. Dit Is wel heel mooi, maar Zijne Excellentie bleef, blijft en zal zich blijven stellen op het standpunt dat het Ryk nimmer voorwaar den aanvaardt. (De opmerking dat de mees te in aanmerking komende aannemers de C. A. toepassen wordt eenvoudig weerlegd door de overweging dat de aannemers, welke Reen C. A. erkennen op economisch gunsti ger berekeningen kunnen inschrijven. Red.) In het praeadvies worden de opritten uit voerig beschouwd. Dit is een welhaast zuiver gemeentelijke aangelegenheid en de ruime behandeling vindt oorzaak in den wensch van B. en W. om het volle licht te doen val ken op de groote verdienste van ret z.g. eveneens breed uitgewerkte plan-Schaap. £y doorgang van den bouw worden verschil lede onteigeningen aan de Ooststraat, Rijn kade, Kadestraat en Marktstraat, alsmede Verplaatsing van verschillende gemeente diensten noodzakelijk. In verband met alles, plus de noodzake lijkheid, heeft men de nullen-nota" nog eens en nog eens bekeken en zoowaar men heeft nóg bezuinigingen gevonden!! Hoe is 't mogelijk? Het is maar een slordige 4 ton. De raming ziet er nu naast de oude als Volgt uit: Oude Raming Nwe Ram. 1. Toegangsweg aan de Btadzijde zonder kunst- Werken ƒ428.000 426.000 2. Kunstwerken 310.000 200.000 3. Toegangsweg, over zijde 235.000 „235.000 4. Verbinding hiervan •net Eldenschen dijk „575.000 575.000 5. Verlengde Stads- blokkenweg 45.000 45.000 6. Onteigening stad ij de 616.0000-135.0000 (waarde vry komende bouwterrein, waarde af braak) „481.000 v 200.000 2.072.000 1.681.000 Ten laste van ieder der belanghebbenden komt: Ryk Provincie Gemeente 1 213.000 J4) 213.000(H) 2 100.000(H) 100.000(H) 3 117.500(H) 78.300(H) 39.000 (i/«) 1 287.500(H) 191.600(H) OS.SOOU',) 22.500(H) 15.000(H) 7.500(*/,) 6 100.000(H) 100.000(H) 427500697.000— 555.000 De brug zal dus van de gemeente voors hands een uitgaaf vorderen van rond 555.500. By aanhouding van een 5-jarige annuïteit op basis 5H PCt.. derhalve 5.9 pCt. moet op een jaariykschen last van ƒ33.075 worden gerekend, waarbij komt 10.000 wegens Wachtgelden brugpersoneel en 20.000 we gens gemis van het surplus aan bruggeld. Aldus zou na de totstandkoming van de brug een jaariyksche last van ƒ63.075 op dj beg.ooting komen te drukken. B. en W. zijn voornemens een voorstel in te dienen tot vorming van een fonds te dien behoeve. Het aantal opcenten op de fondsbelasting zal be houdens goedkeuring met 2 worden ver hoogd (verwacht revenu 90.000)de op brengst der bruggelden boven ƒ20.000 wor den gereserveerd (verwacht 105.000) Uit bel de middelen kan hetzy het te leenen bedrag met ƒ195.000 verminderd worden (bespa ring ƒ11.517 per jaar), hetzij de lasten der eerste dan volgende jaren belangrijk worden verlicht. B. en W. stellen voor: I. de aan de medewerking door haar ver bonden voorwaarden in te trekken. II de in I ingetrokken voorwaarden (d.I. met betr. tot C. A. en betrekken van arbei- lers over Arbeidsbeurs) in wensch-vorm uit te spreken. HL te besluiten tot de strikt noodzakeiyke onteigeningen. IV. te besluiten tot het aangaan van de door den Minister gewenschte overeenkomst met het Ryk en B. en W. te machtigen de noodig gebleken wyzigingen in dit concept in overleg met Ryk en Provincie aan te brengen. De raad van Arnhem heeft zich nu dus principieel uit te spreken: De vaste brug nu of nooit! De gewone audiëntie van den Minister van Defensie, zal in plaats van op Woens dag 30 Maart worden gehouden op Maan dag 4 April a. s„ aanvangende om 2 uur n.m. Met de op de stations der Nederlandsche Spoorwegen werkzaam zynde leerling-kler ken, die nog geen vaste aanstelling hebben, zal het dienstverband niet worden ver nieuwd. Centralisatie van de Katholieke Werknemers-vakbonden Voor de afd. Utrecht van de R. K. Ver- eeniging van Handelsreizigers „St. Chris- toffel", hield de heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R. iC. Werkliedenverbond, een rde over „Centralisatie van de Katho lieke Werknemersvakbonden ds noodzake lijk, althans hoogst gewenscht." Na uitvoerig de sociale nuttigheid van iederen arbeid te hebben aangetoond, be sprak de heer De Bruyn de wenscheiykheid om geen onderscheid te maken tusschen verschillende soorten van werknemers, waarna hy aantoonde, dat ook een ver- eenlging als St. Christoffel tot de vakver- eenigingen behoort. Het splitsen van de werknemers in hoofd en handarbeiders kan beteekenen eenbreken van de macht teg enhet kapitalisme. Naar aanleiding van het opnieuw ver- schynen van het Kath. Spaansche hoofd blad „El Debate", dat wegens zyn strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje, door de Spaansche Regeering gedurende geruimen tyd werd vreboden, heeft het bestuur van de R. K. Journalisten Vereeni- ging d.d. gisteren een telegram aan den hoofdredacteur van „El Debate" verzonden, waarvan de vertaling als volgt luidt: Hoofdredactie „El Debate", Madrid. Met groote vreugde begroeten wy de wêderverschyning van „El Debate" en de fiere verklaring, dat in uw houding niets veranderd is, maar gy den strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje en tegen het sociaal-democratisch anti-clericalisme krachtig zult voortzetten. Ontvang daarmede onze harteiyke ge- lukwenschen en hoogachting. Kath. Journalisten Vereeniging VESTERS, voorzitter. 4e kwartaal 1931 Uit de zooeven verschenen „Economische en Sociale Kroniek van Nederland, de Over- zeesche gewesten en het Buitenland" (vierde kwartaal 1931), samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, nemen wy het volgende over. De ontwikkeling der economische verhou dingen gedurende 1931 heeft de verwach tingen van hen, die by den aanvang van het jaar meenden te mogen hopen op een spoe dig einde van de inzinking, ernstig teleur gesteld. Slechts het karakter der depressie veranderde; de depressie zelf bleef aanhou den en nam zelfs in hevigheid toe. Ook voor Nederland was 1931 een jaar van toenemende economische moeihjkhsden. De werkloosheid was het geheele jaar van 80 tot 100 pet. grooter dan In 1930. De nijverheid ging in stygende mate ge bukt onder velerlei moeilijkheden, gevolg van de, met het voortschryden der depres sie, afnemende koopkracht in binnen- en buitenland, deels ook van de daling van den pondenkoers, de verscherpte concurrentie van landen met gedaalde valuta, de toene mende exportbelemmeringen, om van de onzekerheid tengevolge van het nog steeds dalend prijspeil niet te spreken. Het feit, dat er nog steeds industrieën zyn, die in een betrekkeiyk gunstige positie verkeeren, ver mag het algemeen beeld toch niet te ver anderen. By den landbouw liet de oogst van akker bouwgewassen, zoowel wat de opbrengst per H.A. als wat de kwaliteit aangaat, veel te wenschen over. De prijzen der producten, welke, na in het 4e kwartaal iets te zyn op- geloopen, zich aan het eind van 1931 onge veer op hetzelfde niveau bewogen als het jaar tevoren, waren meerendeels 40 tot 60 pet. lager dan In het tydvak 1924—1929. De veehouderij geraakte in de tweede helft van het jaar door een sterke daling der belang rijkste veeteeltproducten waartegen het goedkooper worden der voedermiddelen lang niet opwoog diep in de crisis. De toestand in den tuinbouw was over de geheele linie zeer slecht, behalve wat de productie van vroege groenten aangaat, waarvoor nog betrekkeiyk redeiyke pryzen werden bedongen. De uitkomsten der zeevisscherij waren in 1931 over het algemeen zeer onbevredigend. Voor de haringvisscherij was dit een gevolg van de zeer lage pryzen, terwyi by de stoomtrawlvisscherij de vangsten van de dure vischsoorten geregeld zeer teleurstel lend en de prijzen der overige vischsoorten meestentyds laag waren. De zich ophoopende financieele moeiiyk- heden in vele landen oefenden in toenemen de mate een ongunstigen Invloed op den goederenhandel uit. Sinds September vond op vele markten als gevolg van de daling van het pond sterling een verdere sterke prijsdaling plaats. Tegen het einde van 1931 heerschte dan ook veelal een flauwe stem ming. In- en uitvoer bleven, naar de waarde, verminderen: op het einde van het jaar waren zy gedaald tot beneden het laagste punt van de depressie 1922—1923. Naar het gewicht was de achteruitgang, voor zoover deze al bestond, nog gering. De uitvoer was zelfs nog Iets omvangrijker dan in 1930, maar in de laatste maanden van 1931 maak ten de omstandigheden, die den buitenland- sriien afzet bemoeiiykten, zich duideiyk voelbaar. Ten slotte nam ook ons land zyn toevlucht tot maatregelen, welke den invoer moeten beperken, Dezelfde omstandigheden deden uiteraard den toch reeds ongunstigen toestand van het reederijbedrtjf nog verergeren. Vooral in de dlgemeene vrachtvaart lijden de reeders, die hun schepen nog in de vaart houden, groote verliezen. In snel toenemend tempo is dan ook tonnage opgelegd. Ook voor de binnenschippery en de beurtvaart bleef de toestand slecht. De daling van het indexcyfer der groot- handelsprijzen hield aan: in het tweede halfjaar nog sterker dan in het eerste. 43. Zoo kwam Jaap met zyn parapluie in het Bijendorp aan. zyn vrouw, die al tegen de buurjuffers verteld had dat haar man nóg niet thuis was, stond hem met 'n kwaad gezicht op te wachten. „Waar heb je dat parasolletje ge haald?" riep Mevrouw de Bie uit en ze «reep een grooten veger en wilde Jaap te lijf gaan. „Ik zal alles vertellen, als je maar stil wilt zyn", riep Jaap verschrikt uit, maar daar moest Mevrouw de Bie niks van hebben. „Ik zal je", schreeuwde ze en nu begon het lieve leven. Ze draafden rond de tafel; een schildery vloog van den wand en by dat alles stond hun zoontje met een lachend gezicht toe te kijken. De neiging om de arbeidsvoorwaarden In voor de arbeiders ongunstigen zin te wyzl- gen, die het geheele jaar 1931 was waarge nomen, werd in het vierde kwartaal ln sterke mate merkbaar. Maatregelen als loonsverlaging, verkorting van werktyd, ont slag vonden in een toenemend aantal geval len toepassing. Ook by de onderhandelingen in het particuliere bedrijf over de loonrege- lingen-1932 kwam het streven van werkge verszijde tot vermindering der arbeidsvoor waarden duidelijk naar voren. Het Ryk en sommige andere overheidslichamen besloten tot verlaging van salarissen en loonen van him personeel in 1932 De kosten van het levensonderhoud daal den: zoowel te Amsterdam en 's-Gravenhage voor arbeidersgezinnen met 7.3, voor gezin nen van meergegoeden met 8.2 pet. Een naar verhouding groot deel van deze daling viel ln het laatste kwartaal. De val van de koersen van aandeelen was ln 1931 weinig geringer (in pet. zelfs grooter) dsn ln 1930, hoewel minder gelijkmatig: driemaal werd zy door een sty ging van eenige beteekenis onderbroken, op het eind van het jaar was deze onderbreking zelfs van vry langen duur. Het wisseldisconto heeft in 1931 ongekend lage standen te zien gegeven, maar na eind September liep het vry aanzienlyk op. Hetzelfde geldt voor de prolongatierente. Het emissiebedrijf was over het algemeen zeer slap, met uitzondering echter van eenige in totaal aanzienlijke obli- gatje-emissies van overheidslichamen. Ver melding verdient de buitengewone styging van den goudvoorraad in Nederland; de Ne derlandsche Bank zag deze U'deiyk tot bo ven f 900 millioen oploopen. Heilwenschen en een geschenk Maandag is er in de parochie van St. Ja cob te 's Hertogenbosch een groote feest, vreugde geweest, een vreugde lie uitging over het geheele Bossche Bisdom en het katholieke Nederland, nu Mgr. C. C. Prinsen den feestdag vierde, die tachtig jaren beëin digde van zyn zegenrijk en yverig leven. Talryk waren de schrifteiyk ingekomen gelukwenschen en de bloemstukken. Van de Diocesane en plaatseiyke R. K. Werkliedenvereeniging kwam ieder een bloemstuk in, van het RJC. Huisvestings comité, van de parochiale Altaarwacht, van de St. Vincentius. en St. ElisabetrvereenL ging, het parochiaal zangkoor enz. Om twaalf uur begaf Z.H. Exc. Mgr. A. F .Diepen zich naar de pastorie van St. Jacob met den vicaris-generaal van het bis. dom Mgr. F. N. J. Hendrikx, waar ook de leden van 't kathedraal kapittel, Mgr. A. Hermus, Mgr. H. F. M. Sweens, deken J. Brekelmans, deken dr. J. M. M. Maas aan wezig waren, verder Mgr. prof. dr. Goossens, prof. P. van Grinsven en vele geesteiyken, Het voltallig kerkbestuur der parochie en de portretschilder Antoon van Wely. Z.H. Exc. Mgr. Diepen sprak den 80-jari- gen pastoor toe. Mgr. zelde gekomen te zyn om dank te zeggen en een klein stoffeiyk be. wys van dien dank aan te bieden: het door Anton van Wely, die Mgr. de grootmeester der Nederlandsche portretschilders noemde, geschilderde portret van Mgr. Prinsen. Na deze lof. en dankrede van zyn Bis schop dankte en antwoordde Mgr. Prinsen in harteiyke bewoordingen. In naam van het kerkbestuur en de pa rochianen sprak daarop mr. P. H. Loeff. Spr. zeide, dat zonder eenige aansporing, de pa rochianen hun offertjes hebben byeenge- bracht zoodat nu toch zeker één, en naar spr. vertrouwde, twee beelden konden wor den aangeboden om in het front van de kerk te plaatsen. Na het schildery van Anton van Wely be zichtigd te hebben namen de hooge gasten afscheid van den jubilaris en toen volgde een zeer drukke receptie. Was des morgens het parochiaal zangkoor na de Hoogmis gekomen om een zanghulde te brengen des namiddags werden er aubades aan Mgr. Prinsen gebracht. Om vijf uur kwamen burgemeester mr. Van Lanschot, de wethouders Krygsman, Houtman en Meuwese en de gemeente.se- cretaris persooniyk en namens de gemeente den eereburger van de stad compllmentee. ren. Het bestuur van de Melkfederatie, voor zitter de heer J. Biemond te Bleiswyk, welke federatie bestaat uit den Bond van Melk veehouders (lid van de Hollandsche Maat- schappy van Landbouw), den Centralen Boeren- en Tuindersbond van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, Bisdom Haarlem, heeft Dinsdagavond het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin: „Melkprijzen by melkvelling Persoonsdam te Rotterdam heden van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Ver zoeken U onderdanig, doch dringend zoo spoedig mogeiyk Uw tusschenkomst te wil len verleenen. Boerenstand wordt met totalen ondergang bedreigd." Voorts werd een tweede telegram gezon den aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat luidt als volgt: „Melkprtlzen op melkveiling Persoonsdam te Rotterdam van 1.80 tot 3.20 per 100 L. Kwantum 75.000 L. per dag. Verzoeken U dringend om onmiddeliyk ingrijpen. Boeren stand wordt met totalen ondergang be dreigd'. Verzoeken dringend ons nog deze week een onderhoud toe te staan." Een alledaagsch geval Een sombere dag in Maart. De regen valt by stroomen en hult kerken en huizen, stra ten en pleinen in 'n waas, dat als een gordyn over heel de stad hangt. Het is een van die mistroostige dagen, die wel meer in het vroegst van het voorjaar en in het najaar voorkomen. Zoo'n dag, waarop alle menschen uit hun humeur zyn en het leven slechts van den donkeren kant bekyken. Onafgebroken regent het, alles is donker en somber, en ziet er hopeloos triest uit. Een enkele voetganger, die noodwendig de straat op moet, loopt, diep in den kraag van zyn regenjas weggedoken, dicht langs den huizen kant voort, zich zooveel mogeiyk haastend, om thuis, op kantoor, of elders te komen. In een voorby rijdende tram zit totaal verloren gaande ln een hoekje een enkele passagier, terwyl de conducteur, als een dief in zyn cel, op het achterbalcon heen en weer drentelt. Nu en dan passeert een auto, hoog de modder opspattend. De straten van de zich zoo langzamerhand tot groote stad uitbreidende provincieplaats zyn nagenoeg uitgestorven. Wie zal in zulk hondenweer ook de straat op gaan, als het niet hoogst noodzakeiyk is? Maar niet eenieder is zoo gelukkig, in een behooriyk verwarmd vertrek het troostelooze schouwspel buiten gade te kunnen slaan. Eenzaam en deerniswekkend loopt daar, In schamele kleeren als men het nog kleeren kan noemen gehuld, een man, die onder zyn gescheurde en gehavende jas zorgvuldig een harmonica tegen den regen beschermt. Hy is een toonbeeld van armoede en ellende; op z'n kleeren, op z'n gezicht, kortom op heel z'n persoon ligt de stempel der misère. In zichzelf mompelt hy voor anderen onver staanbare klanken, terwyi hy het leed, dat deze dag hem weer gebracht heeft, en nog brengen zal, overdenkt. Nog niets heeft hij verdiend vandaag. In zulk weer kan hy toch onmogeiyk spelen. Waar zal hy den nacht moeten doorbrengen, zonder geld en zonder tehuis? Op deze dingen concentreert zich natuuriyk zyn heele denken. En onophoude- ïyk valt de regen in steeds hetzelfde eentonige rhythme.... Maar eindelyk lijkt de schynbaar schier onuitputteiyke watervloed iets in hevigheid te verminderen, en ja, daar breekt een klein lichtstraaltje door den donkeren hemel. De man haalt zyn harmonica te voorschyn, om van dit oogenblik van droogte het zal slechts van korten duur zyn, ziet hy reeds te p-oflteeren. Hy begint te spelen, en schel klinken de tonen door de stille straat: „Happy day's are here again". Is het toeval, dat hij juist dit speelt, of is het zèlfbespotting. Wie zal zeggen, wat in het gemoed van dezen man, op wiens gelaat de vele slagen, die het leven hem heeft toegebracht, zoo dui- deiyk hun sporen hebben achtergelaten, om gaatHy speelt en speelt, met een bit teren glimlach om de samengeknepen lippen, tot.... plots, met een knap de notenreeks wordt afgebroken en de man wegvlucht voor een naderenden politie-agent. De regenval wordt weer heviger en ginds loopt hy, nóg angstiger voor den reeds zöo naby zynden nacht.... Hy vervolgt doelloos, met het hart ln de schoenen, zyn weg. Waarheen deze zal lei den....? Het Uitvoer Controle Bureau van Aard appelen, Groenten en Fruit zal 8 April a.s. te Utrecht de algemeene vergadering hou den. In deze agenda zal o.m. de heer ir. A. W. v. d. Plassche een lezing houden over: „Wat is de reden, dat het Amerikaansche product een goeden naam heeft op de wereldmarkt?" De besturen der Tarwe-Organlsaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland hebben be sloten den leden-aangeslotenen gelegenheid te geven de tarwe eerder te leveren, dan by een normale afroeping door de V. I. T. A. het geval zou zyn. De organisatie is oereid de tarwe, welke reeds ligt opgeslagen in pak huizen en eigendom is van de telers, na classificatie over te nemen tegen den vollen prijs, welke op dat moment geldt. Dé ver dere bewaarkosten neemt dan de organisatie voor hare rekening. De tarwe, welke nog op de bedrijven ligt, zal door de districten worden geclassificeerd en naar pakhuizen worden gebracht, welke door de organisatie hiervoor worden aange wezen. Ook deze tarwe zal direct na levering in het pakhuis door de organisatie worden betaald naar den vollen prijs, welke op dien datum geldt. Geen vervoer mag plaats hebben dan op leveringskaart en vervoerbewys. De telers, die ongedorschte tarwe bezit ten, behoeven voorlooplg met het dorschen geen haast te maken. De bedoeling is, dat ln den loop van Maart, April en Mei zoo mogeiyk alle tarwe door de organisatie wordt overgenomen en betaald, voor zoover zy ln deze maanden nog niet aan de V. I. T. A. kon worden geleverd. DONDERDAG 31 MAART HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Zle- kendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.20 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. Jeugd. 5.45 Cello-recital door H. R. Franke. Vleugel: Mej. A. Hen driks. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuur- tje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Zangver- eeniging „Weesper Mannenkoor" o. 1. v. J. Boon. O.a. Wiegenlied, Brahms. 9.00 Cause rie over Jeugdwerk. 9.30 Vervolg concert. Os. 3 Vlaamsche liederen, De Clercq en Soldatenkoor, Chr. Gounod. 10.00 Vaz Dlas. 10501150 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M, AVRO-Ultzending. 8.00 Gramofooonplaten. 10.30 Concert. Toos van Veen (zang), Leo Wolfsbergen (zang), Egb. Veen (piano). 11.00 Voordracht door Rolien Numan. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 2.00 J. Combrlnk: Handweven. 2.20 Pauze. 2.45 Max Tak: De groote symphonie-orkesten en hun leiders. 3.30 Zang door Geertrulda van Vladderacken. Jan Poortenaar (plano). 4.00 Ziekenuur. 5.00 AVRO-Kamerorkest onder leiding van L. Schmidt. Intermezzo: Zang door Charlotte Jaeckel. Piano: Egb. Veen. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.Ó0 Kamerorkest (vervolg). 7.30 J. Peper: Cau serie over Handels-Onderwys. 8.00 Gramo foonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Maria Ivogün (zang). 0.a. Londensche Symphonic, Haydn; Moaart-aria's; Salomé's Tanz, R. Strausz. In de pauze: Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor o. 1. v. P. Kallenbach. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonplaten. 11.00 Uit Rest. „Haeck", Den Haag. Orkesten o. 1. v. Pali Tot en Cornelius Codolban. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50—11.05 Tydsein Berichten. 12.20 Orgelconcert door Rrg. Foort. 1.23 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest onder leiding van Harry Fryer. 2.05 Lezing. 2.202.50 Gramo foonplaten.. 3.20 Kerkdienst vanuit de West minster. 4.05 BBC-Dansorkest o. I. v. Henry Hall. 4.50 Grosvenor House-orkest o. I. v. J. Meeus, 5.35 Kinderuur.. 6.20 Berichten. 6.50 Frank Merrick speelt Haydn's piano sonates. 7.10 en 7,40 Lezing. 7.50 „De Zi geunerbaron", operette van Joh. Strausz, BBC-cohcert, koor en soüstetr b'. 1. v. Adrirfn Boult. Regie: Gordon McConnnell en John Watt en Maurice Cole (plano). O.a. Prélude uit de „Suite Bergamasque", Debussy. 1050 Kerkdienst. 11.0512.00 BBC Dansorkest p. 1. v. Henry Hail. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Dito. 9.20 Vanuit het Ambigu-Theater: „La Retraite" van Bayerlein (tooneel). KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 L. Peil's orkest. M. m. v. P. Hellmann (zang) en F. Jensen (piano). 7508.40 Haydncon cert m. m. v. Strenkkwartet en solisten en F. Jensen (piano). O.a. Schotsche liederen en Strijkkwartet Op. 76, Nr. 4, B-dur. 955— 10.15 Deensche muziek o. 1. v. Gröndahl. O.a. Suite voor strykorkest A-moll, Nielsen. 10.15 11.50 Moderne dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20 en 10.401150 Gramofoonplaten. 11.20—12.35 Haydn-herdenklng. 12.45—1.50 Concert o. L v. Eysoldt. 4.205.20 Concert door het We- rag-orkest. 7.20 Concert onder leiding van Wolf. 0.a. Fragm. uit ,De Tooverflult", Mozart. 7.50 Uit de operettes van Suppè, Sted. Orkest van Mlinster o. 1. v. Wolf m. m. v. solisten. 950 Berichten en hierna tot 10.20 Concert o. 1. v. Wolf. 10.2011.20 Con cert uit Café Corso. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 1255 —2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 6.05 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o. 1. v. André. M. m. v. Mej. Gravis (zang) en G. Valentin (tenor). 0.a. Ouv. Sommemachtstraum, Mendelssohn; Serenade Toselli en Pas des Fleurs, Délibes. 338 M..: 12.352.05 Gramofoonpl. 550 Concert door het Omroeporkest. 6.50 Gra mofoonplaten. 850 Concert door het Om roeporkest m. m. v. het koor „Pogen". Ó.a. Vie Parisienne, Offenbach. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Beethovenconcert o. 1. v. Santarelli. M. m, v. Arrigo Serato (viool). 0.a. 3de Leonore- Ouverture en fragm. uit de 9de Symphonie. 9.05 Radio-tooneel. Hierna vervolg concert: O.a. vioolconcert D-dur. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Concert door het Leipziger Symphonie-orkest o. 1. v. 'J. Fritzsche. 8.20 Haydn-herdenking m. m. v. orkest, strijkkwartet en solisten. 9.50 Berich ten en hierna Concert. (Dansen en marschen van Tschaikowsky). 6fl Peter zou een langen morgen met zyn "ader kunnen doorbrengen, en Carina vroeg dch af, of hy den moed zou hebben, zyn "ader het geheim mede te deelen, dat hy oog in zyn hart bewaarde. Voor Jim ver langde zy, dat hy het weten zou en toch vreesde zy het oogenblik der openbaring "oor hem. Het zou een vreeseiyke slag voor hem zyn, en zy was overtuigd, dat er groote "eranderlngen op zouden volgen. TWAALFDE HOOFDSTUK. Gedurende de volgende dagen leefde Ca rina voortdurend in een angstige stemming. Haar behagen in Rome groeide niet, zooals he^ vroeger by elk verblijf in de Eeuwige Stad steeds had gedaan, zy merkte, dat de Katholieke Kerk steeds dieper en dieper indruk maakte op Peter, en tevens dat Jiin» telkens wanneer hy kon, met beslistheid elk bezoek aan katholieke kerken vermeed. Wanneer hy er al eens eene bezocht, was het als een bezoeker, met den Baedeker in de hand. Te voren bracht hy zich uitstekend op de hoogte van alle kunstwerken, welke er te bezichtigen waren, en van de byzon- derheden op bouwkundig gebied. Van de St. Pieter hield hy niet en hy kwam daar rond voor uit, terwyi hy Peter reeds tevoren zyn meening had te kennen gegeven, bevreesd als hy was, dat Carina hem een geheel tegenovergestelde zou trach ten op te dringen. Het was vanaf het begin tot het einde één groote vergissing, beweer de hy: de afmetingen waren monstrueus en gedisproportlonneerd. De standbeelden in Barok-styi vond hy malle figuren. Neen, dan de piëta van Michel Angelo! Doch hy werd weer ongerust, toen hy Carina voor de groep zag neerknielen en een kort gebed verrich ten -r dien kant ervan had hy niet vermoed. Maar Carina wist Peter te wyzen op de schoonheden van de talryke schilderwerken en mozaïeken in de basilieken, op de groote kunstvaardigheid van de verschillende wer ken van Bernini, zyn prachtig tabernakel en het reusachtige baldakijn boven de groep der Apostelen, de gouden wolken, waaraan St. Petrus' Stoel bevestigd was. Terwijl Jim discussieerde en argumenteer de. bleef Peter zwijgen, doch in zyn oogen glinsterde het. Hy zag droefgeestig hoe Ca rina neerknielde voor het tabernakel; hy zelf bleef naast zyn vader staan, en durfde haar niet navolgen. Toen zy het majestueuze gebouw verlie ten sprak Jlm op eenigszins ongeduldigen toon: Ik weiger eenvoudig om iets in dit bouwwerk te bewonderen, om zijn groote af metingen! St. Pieter was de belichaming van iets, wat hy intens haatte. Meer dan een der andere basilieken herinnerde deze kerk hem aan de dogmatische zyde van Carina's ge loof. Aan den Paus byvoorbeeld. Het Paus schap had hy altyd veroordeeld, en hy ver langde niet by een openbare audiëntie te- indien zy dit wilde, maar aan Peter zou hy daarvoor geen toestemming geven. Het was jammer, zoo had hy reeds by zichzelf opge- genwoordig te zyn. Carina moeht het doen, merkt, dat de rustige protestantsche sfeer van Linfold er nog niet in was geslaagd, ln Carina de vurigheid en den yver te vermin deren. waarmee zy haar geloof beleed. En in de St. Pieter gevoelde hy zich van alle kanten omringd door al die vyandige invloeden, welke nog steeds zulk een ge weldige hindernis vormden tusschen hem en zyn vrouw, die wel hun liefde niet bena deelde, maar toch de volkomen uitstraling ervan in den weg stond. Nu hy zoo zeker was van haar liefde, was hy begonnen de schei ding in geesteiyke zaken minder sterk te ge voelen; ze kon hem met zulk een by na god delijke teederheid bejegenen. Maar hier was dat geloof overal tegenwoordig en zeer na drukkelijk, zoodat het hem weer prikkelde zooals ln den beginne, en( al te scherp de schelding, die onafwysbaar' bleef bestaan, deed gevoelen. St. Pieter.... de Paus.... de lange rij der Pausen.... meer dan twee honderd zestig Pausen, in onafgebroken opeenvolging, sinds de tyden, dat St. Petrus zelf, waarschyniyk op deze plaats, waar de Kerk was verrezen, met het hoofd naar beneden was gekruisigd Een legende, misschien.Hy geloofde niet, dat er eenig overtuigend argument was aan te voeren om te bewyzen, dat St. Petrus ooit in Rome was gekomen. De overlevering toonde u de plaats waar hy gewoond had, zyn altaar, de doopvont, waar hy doopte, en de duistere, vreeseiyke gevangenis, waar men hem gevangen hield. Niemand had hier ooit aan getwyfeld, voordat de Reformatie de hand sloeg aan de onverwoestbare rots van Petrus. Terwyi hy by de Confessie stond, waar Carina in gebed neerknielde, sloeg hy de menschen gade, die in dichte rijen zich be gaven naar het bronzen beeld van den hei ligen Petrus en den afgesloten voet gingen kussen. En overal, ln marmer en ln brons, op graf tomben en baldakynen die Driekroon, en de groote sleutels, welke hem herinnerden aan de drievuldige waardigheid, de groote macht, aan St. Petrus en zyn opvolgers geschonken. Het maakte, ondanks alles, indruk op iemand. Oók op Jim Mallory, die onrustig naar den uitgang wandelde, waar hy Carina opwachtte, tot zU zich weer by hem zou voegen. Ze kwam eenige minuten later de kerk uit, gevolgd door Peter, en vanaf de hooge trap- pen-galery zagen zy neer op de Piazza, aan weerszyden afgesloten door Bernini's ryke kolonnade, en als het ware verlicht door de zilveren stralen uit Madema's fonteinen. Vandaag was de hemel hoog en stralend blauw, hier en daar onderbroken door die zware, statige witte wolken, welke ongetwy- feld de Renaissance-artlsten geïnspireerd hadden by het uitbeelden der wolkenge vaarten, waarop zy hun heiligen ten hemel lieten varen. Er is nog veel tyd over voor de lunch, zei Peter, nu we er toch zoo dicht by zyn, konden we wel een wandeling maken naar den Janiculum. Uitstekend, zei Mallory. Terwijl Jim naast Carina de trappen af daalde, bleef de Jonge Mallory wat achter. Hy zag om naar de portiek, waarboven de beeltenis van Christus, de sleutels overhan digend aan den knielenden Apostel. Inder daad, vanaf den drempel der Kerk werd men tegenover dit groote feit gesteld en binnen liet het u geen enkele maal los. De pelgrims, die hier kwamen, deden dit niet alleen om God en zyn goddeiyken Zoon te vereeren, doch ook om betuiging van ge hoorzaamheid te doen aan den Plaatsbekle der van Christus op aarde. Het Hoofd der Katholieke Kerk, wiens onbetwiste macht over mlllioenen zich uitstrekte, in vroeger eeuwen, zoowel als titans, en aan wiens stem i nog steeds door allen met vreugde werd ge hoorzaamd. Peter maakte het kruisteeken en sprak: Heer, lk geloof! Vermeerder myn ge loof.... Toen de Zondag kwam, stond Jim er op, den ochtenddienst in de Engelsche Kerk by te wonen. Waarschyniyk, indien hy met zijn vrouw alleen in Rome was geweest, zou ny met haar naar een der Roomsche kerkge bouwen zyn gegaan, om er de H. Mis by te wonen, omdat dit ten slotte in zekeren zin deel uitmaakte van het programma eener Rome-reis. Hy wist, dat tal van Engelschen, wanneer zy in Rome waren, hun geweten in slaap susten met de bewering, „dat zy God even goed in de eene als in de andere kerk konden vereeren en er hun gebeden stor ten", terwyi de leden der High-Church als argument aanvoerden, dat dit tenslotte de „Katholieke Kerk van Italië" was. Maar an deren, die minder bezwaar maakten tegen le subtiele grenzen van „geographisch Katho licisme" hadden geen bezwaar en gingen ge nieten van de schoone muziek In St. Pieter of Lateranen, van de statige processies van Kardinalen en Priesters en zelfs van wat Browning, de dichter, noemde, denheer- ïyken, dichten, verrassenden wierookgeur". Maar Jim achtte het zich tot plicht Peter een goed voorbeeld te geven van christeiyk gedrag. Hy deelde hem mee, dat hy zich even voor elf uur gereed moest houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7