f 250.- 150.- f 750.- f125- 140.- H VoornaamsteNieuws dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 31 MAART 1932 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 1 i' .VMM CORPORATIE VAN HET BOEK" NOG STEEDS GEEN ACCOORD Hoe Italië rationaliseert SMOKKELVLOOT AANGEHOUDEN Door Amerikaansche douane FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT In Syrische woestijn TEXTIELSTAKING Naar het einde? DE BAROMETER KERK AFGEBRAND Het vuur overgeslagen op drie woonhuizen BUREAUX NASSAULAAN 49 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18040 tëEER LUXE-BELASTINGEN HET BEGINT AL! MINIATUUR-SPOORWEG ALS VOOR DEN OORLOG VOLKENBONDSMAN ONDER DE 3 SLACHTOFFERS J. WEBEP Sc ZOON MEER DAN EEN TON SCHADE Telefoon No. 13866 (drie lUnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T 81 •egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: vUUUi" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger rij een breuk van been of arm rij verlies van anderen vinger In „Het Centrum" bespreekt Baron Van Wijnbergen het vraagstuk van de salarisverlaging voor ambtenaren en on derwijzers. Ons Kamerlid gaat na, welke omstan digheden zich kunnen voordoen, die grond opleveren voor salarisverlaging: le. De financiën van een Staat kun nen zoodanig worden, dat de onmoge lijkheid intreedt van het voldoen aan de geldelijke verplichtingen, met het gevolg, dat de salarissen der ambtenaren niet ten volle worden uitbetaald, terwijl hetzelfde geschiedt met de rente der leeningen. Baron van Wijnbergen laat er echter terstond op volgen, dat we dergelijke omstandigheden ten onzent in afzien- baren tijd niet te vreezen hebben, en dat we deze dus gerust kunnen laten rusten. 2e. Zeer vele menschen hebben hun Inkomsten zien dalen; het is billijk nu ook de salarissen in te korten. De schrijver in „Het Centrum" heeft deze redeneering nooit kunnen bewon deren, maar, wordt ze aanvaard, dan Zou hij toch willen opmerken, dat dan niets slechts de ambtenaren, maar al len, wier bronnen van inkomsten even, of vrijwel even rijkelijk bleven vloeien als voorheen, zouden moeten gedwongen ■worden een deel dier inkomsten aan de gemeenschap af te staan. 3e. De daling van het indexcijfer; dezen grond zal men volgens Baron van Wijnbergen stellig hebben te aanvaar den, maar men zal daarbij in acht moe ten nemen: vooreerst, dat in de salaris bedragen een zekere stabiliteit behoort te zijn; vervolgens, dat de daling niet aanstonds, en in de verschillende groe pen van ambtenaren niet in dezelfde mate wordt gevoeld; eindelijk, dat de daling geen invloed heeft op verschil lende belangrijke bestanddeelen van het huishoudelijk budget, als belasting, huis huur enz. 4e. De daling der prijzen voor dien sten in het vrije bedrijf; wanneer deze, zoo schrijft genoemd Kamerlid, den ambtenaren kan duidelijk worden ge maakt, zullen zij zeer goed begrijpen, dat ook hun salaris moet worden ver laagd. Immers het zoude onjuist zijn van de Overheid, indien de salarissen der ambtenaren, die door de burgers in den vorm van belastingpenningen moeten Worden opgebracht, vrij ver uitgingen boven de honoreering van gelijksoortige diensten in de vrije maatschappij. Maar en hier spatieeren wij d a t moet dan ook worden aange toond; gemakkelijk zal dit niet steeds zijn, maar toch zal dit moeten ge schieden, wil men bereiken, dat de sa larisverlaging worde begrepen, het geen beslist noodig is. Baron van Wijnbergen besluit zijn ar tikel aldus: „TTit het bovenstaande zal men begrijpen, dat, naar ons oordeel, bij het ingrijpen in de regeling voor salarissen van ambtenaren en onderwijzers, heel wat voorzichtigheid, tact en beleid zal zijn te betrachten. Zeker, wij moeten terug tot lager levenspeil. Welnu, in die richting zou heel wat bereikt zijn, indien de meesten wisten te komen tot het peil der ambtenaren en onderwijzers, die van hun tractement moe ten leven. Waar dit nog lang niet het geval is, zal men goed doen, nu 's Rijks financiën om versterking vragen, het oog vóór alles te richten naar die personen van hoog tot laag, die ook op heden zich nog luxe-uit gaven permitteeren kunnen. Toe te juichen ls de verhooging van accijns op wijn en sigaretten. In die richting worde voortge gaan. Waarom niet b.v. een Rijksbelasting op de openbare vermakelijkheden? Zeker, zulke regelingen zijn moeilijker te ontwerpen dan salarisverlaging, doch die overweging mag niet van invloed zijn." t Is vooral met het oog op 't slot van Daron van Wijnbergen's artikel, dat wij daarop zoo in 't bijzonder de aandacht vestigen: Is er in deze krisistijden versterking van 's Rijks financiën noodig, dan kome die versterking allereerst van hen van hoog tot laag die zich ook heden nog luxe-uitgaven permit teeren (kunnen?). De nood van den een de luxe van den ander zij vormen steeds een pijnlijk contrast. Te pijnlijker echter, naarmate de nood hooger stijgt en steeds méér medemenschen zonder eenige eigen schuld leven in bange zorg, ontbe ring en gebrek lijden, ja, zich somwijlen het allernoodigste moeten ontzeggen. In zulke tijden als welke wij thans beleven mag van hen, die zich nog luxe veroorloven, verlangd, ja, geëischt worden, dat zij den noodlijdenden mede- mensch steunen, en dit doel kan niet beter en niet eerlijker bereikt worden dan door hen de zoo gaarne genoten luxe maar wat duurder te laten betalen. Natuurlijk mag de verduurdering niet zóó groot worden, dat zij bepaalde „be drijven" in gevaar zou brengen door vermindering van „consumptie", noch ook zóó groot, dat door vermindering der „consumptie" de belasting-opbrengst ten slotte nog nadeel lijden zou. In het algemeen echter zijn er nog vele objecten te vinden, welke ten bate van de noodlijdenden geld kunnen op brengen. En niet alleen ten bate van de nood lijdenden in den engeren zin van het woord, maar ook ten bate van hen, die thans alreeds met een minimum salaris moeten rondkomen en zich, on danks dat, nog door salarisverlaging be dreigd zien. Hier weet een degelijk huisvader met een groot gezin geen raad, hoe hij de eindjes aan elkaar zal knoopen, ginds permitteert een uitgaand pu- blik zich een (al dan niet lichtzinnige) luxe, een vermaak, dat in ieder geval niet tot de eerste levensbehoeften be hoort. Honderdduizenden bevolken telkens weer de cinema's en de sportterreinen; millioenen sigaren en sigaretten gaan dagelijks in rook op; gedistilleerd, wijn, bier, enz. zijn voor onnoemelijk velen 'n dagelij ksch of wekelijksch genotmiddel. Welnu, géén belasting kan hem, die 't goed meent met de gemeenschap, sympathieker zijn dan een belasting op het genot, op de luxe. Wij zingen dat weten we wel het oude liedje: in benarde tijden kwam er telkens weer het plan tot deze of gene weeldebelasting opdagen, en telkens kwam er weer niet veel of niets van. Maar dat behoeft niet te beteekenen, dat er ook nu niets verder gedaan be hoeft te worden, dat er toch niets van komt. Wie zich in deze tijden genot, luxe veroorlooft, is moreel verplicht, den evenmensch, die dat noodig heeft, te steunen. In de nabeschouwing, welke wij aan het Paaschcongres der S.D.A.P. wijdden, zeiden wij, dat er terstond na de op dit congres gehouden stemming in den lande groote onzekerheid zou gaan heer- schen in de sociaal-demokratische ge lederen. Namens welke groep zoo vroegen wij o.a. zitten er thans sociaal-demo kratische afgevaardigden in Kamers, Staten en Gemeenteraden? En: moeten zij, die met links instemmen, nu af treden? Spoediger dan wy verwachtten, is het vraagstuk reeds praktisch aan de orde gesteld: medegedeeld wordt, dat de or ganisatoren van de Onafhankelijk So cialistische Partij besloten hebben om den raadsleden, die de inzichten van de nieuwe partij zijn toegedaan, te verzoe- m n Als de politiewacht aan de Brandenburger Poort te Berlijn afgelost wordt, hetgeen tweemaal per week met muzikale illu stratie geschiedt, loopt half Berlijn uit ken, hun zetels te blijven bezetten (óók een opvatting!). Volgens „Het Volk" zal in verband daarmee te Laren de heer Van Praag, die als lid van de S.D.A.P. bedankte, als Larensch raadslid niet aftreden. En de heer Boeljon, die juist benoemd is als opvolger van den heer Rueter in den Blaricumschen raad zal, hoewel hij als lid van de S.D.A.P. heeft bedankt, dezen zetel toch innemen. Zoo zullen dus officieele afgevaardig den, die dank zij de S.D.A.P. op het kussen kwamen, hun zetels blijven in nemen en in hun functie nu de nieuwe O.S.P. gaan vertegenwoordigen en.... propageeren! Zoo zal in de S.D.A.P. overal de ver warring als gevolg van het jongste uittreden zich openbaren. En, zooals we reeds zeiden, niet alleen In de S.D.A.P. Ook in het N.V.V., in de Vrouwenclubs, in de A.J.C., in de V.A.R.A., enz. De leiders der O. S. P. hebben gede creteerd, dat alle leden der Onafhanke lijke Socialistische Partij lid moeten zijn van den modernen vakbond in het be drijf waarin zij werken en dat dezen alle krachten in moeten spannen „om de vakbeweging te brengen op het gees telijke en moreele peil, dat in een revo- lutionnair tijdperk moet worden ge- eischt"; voorts is aan het bestuur der Onafhankelijke Socialistische Partij op gedragen zich te wenden tot N.V.V. en S.D.A.P. om opname der Onafhankelijke Socialistische Partij in den Algemeenen Raad; en ten slotte hebben de af dee lingen der O.S.P. tot taak gekregen, zich te wenden tot Bestuurdersbond en S.D.A.P.-afdeeling ter plaatse, om op name in den Plaatselijken Raad. Wat moet er nu gebeuren? Zal het N.V.V. zijn vijanden in eigen huis moeten dulden? En moeten toestaan, dat die leden daar de wet gaan stellen? 't Is ondenkbaar. Maar men mag niet vergeten, dat het N. V. V. ja, 't is haast niet te geloo- ven! toch eigenlijk nog neutraal heet en dus bezwaarlijk leden weigeren kan op grond daarvan, dat zij geen lid van de S.D.A.P. zijn! Het N.V.V. is met zijn beweerde neu traliteit thans wel in een heel moeilijk parket geraakt. De Japansche minister van Oorlog Araki heeft te Tokio medegedeeld, dat de politieke tosstand in Mandsjoerije op het oogenblik zóó gevaarlijk was, dat van het terugroe pen van Japansche troepen geen sprake kon zjjn. De Japansche regeering heeft be. sloten ook de achtste divisie naar Mand. sjoerije te zenden. In Central TT»", Westminster, Londen, wordt een model spoorwegtentoonsteUlpg gehouden Jeugdige bewonderaar» van de expositlo >r TOKIO, 30 Maart (V.D.). Van officieele Japansche zijde wordt thans toegegeven, dat te Sjanghai tot nog toe geen overeen stemming is bereikt. Men hoopt, dat de on. derhandelingen morgen beëindigd zullen zijn. Te Sjanghai verklaarde de Chineesche vertegenwoordiger in de Enquêtecommissie van den Volkenbond, Wellington Koo, dat China zich, ingeval de conferentie te Sjang hai geen resultaat zal afwerpen, opnieuw tot den Volkenbond zal wenden. De vertegenwoordigers der Chineesche regeering hebben tegenover de Volkenbonds- commissie verklaard, dat het in het belang van den wede zal zijn, indien de commissie haar verblijf te Nanking en te Peking zal bekorten en zich zoo spoedig mo gelijk naar Mandsjoerije zal begeven, waar de toestand uiterst gespannen is. Het ant woord der commissie is nog niet bekend. Nieuwe Japansche versterkingen naar Mandsjoerije PEKING. 30 Maart (Reuter). De president van de Republiek Mandsjoekwo heeft den Japanschen generaal Honjo verzocht troepen te willen zenden om het „bandietisme" in Mandsjoekwo te bestrijden. Hiermede wordt hoogstwaarschijnlijk ook het nieuwe Chineesche offensief in Mands. joékwo bedoeld- - Onze Romeinsche correspondent schrijft ons d.d. 26 Maart: De sociale organisatie van het fascisme, het zoogen. corporatieve stelsel of de cor poratieve staat, ontwikkelt zich nog voort durend naar verschillende zijden. Dezer dagen is sen eerste ontwerp verschenen voor een nieuwe wet op de ongevallenver zekering, die in menig opzicht interessant is en waarop wij nog zullen terugkomen. Maar voor den ontwikkelingsgang van het corporatieve stelsel in den laatsten tijd is karakteristiek, dat de werkzaamheid van het ministerie van corporaties en van den Cor poratieven Raad zelf meer en meer een economisch karakter aanneemt. Het zijn de economische vraagstukken, wier belang het meest en het dringendst op den voorgrond treedt. Bovendien is de eigen lijke corporatieve organisatie, de onderlinge rangschikking en de innerlijke geleding der arbeiders- en werkgevers-vakvereenigingen langzamerhand door de dwingende hand van den staat zoo volledig doorgevoerd, dat hier geen groote initiatieven meer te wachten zijn. Het kader en de organisatie bestaan en werken, zooals de staat het wil. Maar het is nu de economische zijde van de vraag stukken, die de aandacht eischt. In dit opzicht gebeuren er interessante dingen, zooals bijv. de recente totstand brenging van een dwangconsortium voor de metaalindustrie. In deze industrie had een vrij consortium bestaan, dat na afloop van den contractstermijn niet meer eendrachtig verlengd kon worden. Toen greep de minis ter in en stelde voor dezen tak van productie een verplicht consortium In, om op die wijze de nationale metaalindustrie zoo economisch mogelijk te kunnen organiseeren. Verregaan de maatregelen, als sluiting van minder rendeerende bedrijven en derg. zijn daarvan het natuurlijk gevolg. En op de metaalin dustrie zullen wellicht andere takken van productie volgen; de Raad van Corporaties heeft algemeene normen vastgesteld, vol gens welke dergelijke verplichte consortia in het leven geroepen kunnen worden. Een ander Interessant initiatief, dat sociale en economische elementen vereenigt, is de zoogenaamde „corporatie van het boek", die nog niet bestaat, maar wellicht spoedig het leven zal zien. Het centraal comité der corporaties heeft zich n.l. onlangs met de organisatie der schrijvers en uitgevers bezig gehouden, die tot de corporatie der vrije beroepen behooren en nog geen volledige systematiseering hebben gevonden. En bij die gelegenheid is de gedachte op den voor grond getreden, een corporatie in het leven te roepen van de soort, waarvan er op het oogenblik één bestaat, en die een categorie van personen bevat, welke zich om een be paald economisch object concentreert. Het eenige bestaande voorbeeld is de „corporatie van het tooneel", waarbij zich nu spoedig die van „het boek" zou voegen. Het is duidelijk, dat zulk een corporatie rondom een object een sterken economischen inslag heeft en de corporatie van het boek zal dan ook waarschijnlijk een concentratie en reorganisatie van het uitgeversbedrijf volgens rationeele richtlijnen met zich brengen. Men beperkt echter dit belangrijke ex periment voorloopig tot „het boek" zonder er, zooals sommigen wilden, de geheele pu blicistiek en met name ook de kranten in te betrekken. En dit zoowel uit politieke overwegingen als uit voorzichtigheid. Er heeft een ander plan voor een object corporatie bestaan, dat werkelijk van groot- 6chen omvang was, maar nooit het leven heeft gezien, de „corporatie van het brood". Uit de beweging voor de nationale zelf genoegzaamheid op het gebied der volks voeding en het enthousiasme van de jaarlüksche „veldslagen van het graan" ge boren, wilde dit plan de geheele koren- productie en -verbruik in één groot econo- misch-sociaal lichaam organiseeren. Het werd echter nooit werkelijkheid. De „corporatie van het boek" schijnt betere kansen te hebben en zal wellicht al spoedig het levenslicht aanschouwen of, om bij de zaak te blijven, van de pers komen, NEW LONDON (Connecticut), 30 Maart (Reuter). De douane heeft een dertigtal smokkelschepen aangehouden en beslag ge legd op de alcohollading, welke op 150.000 dollar wordt geschat, van een Britsoh schip en van een jacht, dat aan de laatste wed strijden om de American Cup heeft deel genomen. BAGDAD, 30 Maart (Reuter) Hier is een draadloos bericht ontvangen, volgens hetwelk een Fransch vliegtuig van den we- kelijkschen dienst Damascus-Bagdad op 200 mijl van Bagdad tegen een zandheuvel in de Syrische woestijn te pletter is geslagen. Het vliegtuig was overvallen door een zand storm, terwijl het waarschijnlijk zeer laag vloog. De 3 inzittenden werden gedood. Het zijn de Fransche piloot en de Fransche meca nicien, alsmede kolonel Dereynier uit Zwit serland, voorzitter van de Volkenbondscom missie, welke tot taak had de grens tusschen Irak en Syrië af te bakenen. Gealarmeerd door een inlandschen chauf feur, die het wrak van het vliegtuig had aangetroffen, begaven de autoriteiten van Rutba zich terstond naar de plaats des on- heiis. Naar men verneemt, worden de lijkeu met een militair vliegtuig naar Bagdaa overgebracht. Naar wij vernemen worden onderhande lingen gevoerd tusschen de R. K. en Christelijke tèxtielarbeidersbonden en de Fabrikantenverenigingen omtrent een op heffing der staking. Men neemt aan, dat de confessioneele bonden de staking willen opheffen. „St. Lanibertus" en „Unitas" conferee- ren met de werkge vers Naar wij nader vernemen, hebben Dins dag onderhandelingen tusschen de besturen van „St. Lambertus" en „Unitas" met de werkgevers plaats gevonden. Daarna zijn de werkgevers Woensdagmorgen weer bijeen gekomen om den stand van zaken in eigen kring te bespreken, waarna zij Woensdag avond wederom een conferentie met de bovengenoemde besturen zouden hebben. Naar wij vernemen, hebben de fabrikan ten als uiterste concessie voorgesteld, dat geen loonsverlaging toegepast zal worden voor loonen tot en met f 18. Van f 18 tot f 20 zal de loonsverlaging 7y3 pet. zijn en voor loonen boven de f 20 zal de volle 10 pet. aftrek worden toegepast. Deze nieuwe voorwaarden gelden echter uitsluitend voor volwassen arbeiders, die gehuwd of kostwinner zijn. De werkgevers hebben zich verbonden geen rancune-maatregelen toe te passen, doch eischen, dat alle arbeiders, die weer aan het werk wenschen te gaan, daarvan schriftelijk mededeeling doen -aan hun werkgevers. Naar men verder mededeelt zijn de werkgevers voornemens zich regelrecht tot hun arbeiders te wenden met een formu- lierschrijven, waarbij den arbeiders gelegen heid wordt gegeven zich aan te melden om den arbeid te hervatten. De organi saties zouden daarbij dus eenigszins wor den uitgeschakeld. Overeenstemming tusschen werkgeversorganisaties en „St. Lambertus" en „Uni tas" In aansluiting bij het bovenstaande ont vingen wij het volgend communiqué van het resultaat der onderhandelingen: Op 29 en 30 Maart zijn te Arnhem, onder leiding van den heer A. C. de Bruijn, voor. zitter van het R.K. Werkliedenverbond In Nederland, de onderhandelingen over het Twentsche Textielconflict voortgezet, welke onder leiding van burgemeester Edo Berg. sma een aanvang hadden genomen, maar gestrand waren door de houding van den modernen textielarbeidersbond ,,De Een dracht". Het R.K. Werkliedenverbond, het Christe- lijk Nationaal Vakverbond, de textielarbei dersbond „St. Lambertus" en de textlelar. beidersorganisatie „Unitas", benevens de En. schedesche- en Twentsch-Geldersche fabri- kantenvereenigingen waren vertegenwoor. dlgd. Zij kwamen tot een overeenkomst, ge. baseerd op den brief der fabrikanten van 18 Februari, welke indertijd is gepubliceerd. De leden dar bovengenoemde organisaties zullen het werk hervatten tegen loonen, waarop voorloopig aileen de verlaging van vijf procent, welke op 16 November 1931 werd aanvaard, is toegepast. Zes weken na beëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van vijf procent in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op de kostwinners in uurloon, welke voor de eerste verlaging een loon van 18 of minder hadden, terwijl zij, wier loon tus schen 18—?0 be<j£ogg, een tweeden aftrek De besprekingen over het Nederlandsen- Belgische vraagstuk in de Eerste Kamer begonnen. Naar het einde der textielstaking? Overeenstemming bereikt met „St. Lamber tus" en „Unitas." De Hervormde kerk en drie woonhuizen to Zuid-Beijerland afgebrand; meer dan een ton schade. De valsche munterij in een kapperszaak te Rotterdam ontdekt. Bü een brand te Agram (Joego Slavïë) wer den vijf menschen gedood en 29 zwaar ge wond. V Barometerstand 9 uur v.m.: 752 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morge*» worden opgestoken om; 7.03. zullen krijgen, die naar evenredigheid van het vroegere loon tusschen nul en vijf pro. cent ligt. Deze limieten van 18 en 20 gulden gelden voor de kostwinners, werkzaam in de gemeenten Enschede, Lonneker, Hengelo, Al melo en Borne; voor de arbeiders in andere gemeenten zijn zij 2 lager. De arbitrage over het loon der ge rationa, liseerde wevers bij Jannlnk, zooals die in de afgebroken onderhandelingen was opgezet, gaat door, onder voorwaarde, dat het con. flict op een behoorlijke wijze tot een oplos sing komt. Weliswaar waren zoowel de fir ma G. Jannink en Zonen zelf, als de andera leden van de betrokken werkgeversvereeni- gingen principieel tegenstander van arbi trage in loonconflicten, maar waar het hier een arbitrage betreft van zuiver incindenteel karakter, zijn zij bereid om der wille van het algemeen belang en den vrede in de in. dustrie aan deze arbitrage mede te werken. Verder hebben partijen een regeling ge maakt, waardoor in den vervolge het onder ling contact zal worden verbeterd. Woensdagmiddag te ongeveer l uur be. merkten voorbijgangers dat rookwolken sloegen uit den toren van de Ned. Herv. Kerk te Zuid-Beijerland. In een oogwenk stond het geheele kerkgebouw in lichter, laaie, terwijl de brand, aangewakkerd door een krachtigen Z.W. wlncf, spoedig over. sloeg naar de aan de overzijde van de straat gelegen huizen. De vrijwillige brandweer van Zuid.Beijer. land, welke, onder leiding van opperbrsnd- meester P. Boer, met de handspuit spoedig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vuurzee. Eerst tegen twee uur kon de brand, dank zij de medewerking van de uit Nieuw-Beijerland ontboden brandweer, welke met de motorbrandspuit verscheen, krachtiger worden bestreden. De toren was inmidiels evenwel bezwe ken. Met veel geraas sortte te ongeveer twee uur het 30 M. hooge bouwwerk, de trots van het dorp, dateerende uit het jaar 1679, in. De werkzaamheden der brandweer moes. ten in hoofdzaak beperkt blijven tot het voorkomen van een verdere uitbreiding van den brand. Met de beperkte middelen kon dan ook niet worden tegengegaan, dat de kerk en de consistorie een prooi der vlam men zijn geworden. De drie tegenover de kerk gelegen huizen, eigendom van den heer F. H. Bottenberg, zijn mede geheel uitgebrand. De bewoners, o.m. de manufacturier H. Por, hadden hun huisraad nog tijdig in veiligheid kunnen brengen. De achter de kerk gelegen pastorie, be- woond door ds. A. van Griethuysen, kon, evenals het archief, behouden blijven. De zilveren voorwerpen, welke bij den eere- dienst worden gebruikt, konden worden ge. red. Het Kerkgenootschap lijdt een schade van meer dan honderdduizend gulden, welke door verzekering wordt gedekt. De puinhoopen van de kerk zijn omge. haald. Ook de particuliere huizen hebben ongeveer tienduizend gulden schade geleden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend, doch kortsluiting wordt niet uitgesloten geacht. De nabhjsschingswerk- durep nog voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1